f 3000.- f 750.- f250.- f 125.- 150.- f40.- DE FINANCIEELE KRISIS IN ENGELAND HERFST NEDERLAND EN DE KRISIS IN ENGELAND DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 Heden 'n gewone beursdag De Gonnermann-fabriek failliet BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17877 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL KOMT 'R NOG WAT VAN? VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie HjnerO Postrekening No. 5970, ABONNEMENTEN: voor Haarlem ea Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN» TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonnè's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been ot arm oii verlies van *n anderen vinger Land- en tuinbouw maken, evenals trouwens alle andere takken van volks welvaart in ons land, zware tijden door. Als het in heel Nederland regent, kan men niet verwachten, dat in zijn eigen tuintje de zon zal schijnen. Over de geheele wereld heerscht de krisis, daar om kan ook Nederland daar niet aan ontkomen en al ondervindt de eene tak van industrie of land- en tuinbouw dit meer dan de andere, zeker is, dat een groote groep tuinbouwers, vooral in Noord-Holland, het kooldistrict, dat reeds jarenlang Amerika en een groot deel van centraal Europa gedurende den winter van sluitkool voorzien heeft, «n moeilijke omstandigheden geraakt is. Het valt zwaar, bij den achteruitgang en de moeilijkheden van den afzet den goeden geest te bewaren, al willen wij daarvoor tot het uiterste strijden, te meer waar anderen niet steeds met zuivere bedoelingen van de gelegenheid gebruik maken om een verkeerden geest onder de tuinders te verwekken. Voor het behoud van een goeden geest Is het echter dringend noodig, dat zoowel door de regeering als door dc staatsinstellingen op dit oogenblik te gemoet gekomen wordt aan hetgeen door de tuinders of hun organisaties met recht gevraagd wordt, of in billijk heid geëischt, om hun lot te verbete ren. Hiermede komen we weer op het oude thema, reeds zoo menigmaal be sproken, de spoorwegtarieven voor het vervoer van land- en tuinbouwproduc ten, vooral voor sluitkool, waarbij niet alleen de organisaties, maar ook de volksvertegenwoordiging tot heden maar aan een doovemansdeur heeft geklopt. De aanleiding daartoe is, dat ook nu weer, evenals het vorige jaar, de Duit- sche spoorwegen voor het vervoer van sluitkool uit het Duitsche kooldistrict de tarieven verlaagd hebben naar het West-Duitsche industriegebied en Tsje cho-Slowakije. Welke gevolgen dat heeft voor den export en dus den afzet van de Noord-Hollandsche sluitkool, zullen we niet uiteenzetten. De cijfers spreken in dezen boekdeelen. Bedroeg de export van sluitkool naar Duitschland en Tsjecho-Slowakije in de maanden October, November en Decem ber in 1928 respectievelijk 1043 en 594 wagons, in 1929 nog 1130 en 197 wa gons in 1930, toen Duitschland het verlaagde tarief toepaste, liep het terug tot 5 2 en 35 wagons. We behoeven daar niets aan toe te voegen, daar ieder zal moeten toegeven (zelfs de zich boven de regeering stel lende en zich van de actie in en buiten het parlement niets aantrekkende di rectie der Nederlandsche Spoorwegen), dat het uitzonderingstarief, 't welk de Duitsche spoorwegen hebben opgesteld voor het vervoer van sluitkool van Hol- stein naar het West-Duitsche industrie gebied en naar Tsjecho-Slowakije, voor onzen koolexport funeste gevolgen heeft gehad en dit jaar eveneens zal hebben, tenzij tijdig ook hier te lande een gelijke tegemoetkoming wordt ver leend. Het Duitsche spoorwegtarief voor het vervoer van sluitkool per wagon is al lager dan hier te lande en daarop wordt, evenals het vorige jaar, in de komende maanden bij vervoer van Hol- stein naar het West-Duitsche industrie gebied een reductie toegekend van 25 procent en bij vervoer naar het Saar- gebied en Tsjecho-Slowakije van 20 procent. Waar de vervoerkosten een be langrijk deel vormen van den verkoop prijs, wordt de Nederlandsche export daardoor bijna onmogelijk. Terecht schrijft dan ook het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland in „De Tuinderij", dat het tot heden tevergeefs bij de Nederlandsche spoorwegdirectie en bij den Minister van Waterstaat op eenzelfden maatregel ten behoeve van onzen koolexport heeft aangedrongen. Nu thans dezelfde maatregel in Duitsch land opnieuw van kracht zal zijn, wordt de vraag gesteld, of onze regeering ook dit jaar weer voor alle aangevoerde argumenten doof zal blijven, vooral nu de ondervinding ten duidelijkste heeft aangetoond, dat Nederland met zijn hooge vrachten de concurrentie niet meer kan volhouden. Reducties, te verleenen aan expor teurs, die een bepaald aantal wagons verzenden, helpen niet. Deze reducties komen den tuinders niet ten goede. De algemeene reductie, zooals Duitschland die geeft, kan mogelijk hulp bieden. Op de begrooting van landbouw wordt dit jaar de moeilijke financieele om standigheden ten spijt 10.000 gulden méér uitgetrokken dan het vorige jaar voor subsidies om land- en tuinbouw in de gelegenheid te stellen, meer dan tot nu toe het geval was, deel te nemen aan tentoonstellingen in binnen- en buitenland. De minister merkt daarbij op, dat de voortduring van de krisis er aanleiding toe geeft om meer dan tot dusverre steun te verleenen bij pogin gen om nieuwe afzetgebieden voor Ne derlandsche voortbrengselen te vinden, te behouden of te yergrooten, JYe vra gen echter, wat al dat werk baat, als het afzetgebied, ten gevolgë van het starre standpunt der spoorwegdirectie, op deze wijze vernietigd v/ordt. Maar het is waar, we zouden het haast vergeten: er is nog een commis sie-De Vries, al eenige maanden met vacantie, die met spoed zou adviseeren over de spoorwegtarieven. Als 't niet zoo droevig was, zouden we haast zeggen, dat de tuinder nu gerust kan zijn! De noodwetten door het Lagerhuis goedgekeurd Met 275 tegen 112 stemmen (Zie ook pagina Buitenland) Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteravond de wet tot wijziging van de wet op den gouden standaard van 1925 achter elkaar in beide lezingen behandeld en vervolgens, na een korte discussie, het wetsontwerp aange nomen met 275 tegen 112 stemmen. Ook goedgekeurd door het Hoo> gerhuis. In twee minuten klaar. Onmiddellijk nadat het regeeringsvoorstel door het Lagerhuis in derde lezing was goedgekeurd, werd het in het Hoogerhuis aan de orde gesteld. Er waren slechts twaalf Lords aanwezig en de geheele behandeling, de goed keuring inbegrepen, duurde juist twee minu ten. Door bemiddeling van een commissie werd de goedkeuring des konings terstond verkregen, zoodat het wetsontwerp afgekon digd kan worden en in werking treden De rede van Snowden De stemming in het Lagerhuis was zeer opgewonden, toen de Kansslier van de Schatkist, Snowde", gisteren in het Lager huis het wetsontwerp indiende inzake het buiten werking stellen van de wet op den gouden standaard van 1925. Alle leden van het Lagerhuis waren aan wezig. Ook de Prins van Wales was ver schenen. Snowden verklaarde in de eerste plaats, dat de in- en uitvoer van goud vrij zal blij ven. Sprekende over de ontwikkeling van de krisis, wees hij op de scherps critiek in 't buitenland op de Britsche uitgaven voor de werkloozen en op de ontwikkeling van de Engelsche handelsbalans Men had zoo sterk overdreven, dat een tosstand was ontstaan, waarbij de Bank of England credieten heeft moeten openen, terwijl de regeering gedwon gen werd een leening in het buitenland te sluiten. De mededeelingen over de ongeregeldhe den op de vloot hadden de algemeene ze nuwachtigheid nog vergroot, zoodat Zater dag j.l. de Bank of England de regeering heeft verwittigd, dat de credieten zoo gosd als waren opgebruikt, terwijl verzocht werd om den gouden standaard buiten werking te stellen. Snowden wees vervolgens op de ongelijke verdeeling van de goudvoorraden op de wereld. Snowdén bracht den wensch van de En gelsche regeering naar voren om de huidige crisis door een internationale actie te be strijden. Men most thans van de noodzake lijkheid eener gemeenschappelijke actie over tuigd zijn. Amerika en Frankrijk hebben 3/4 van den goudvoorraad der wereld in hun be zit, die voor den handel zoo goed als geen nut heeft. De huidige crisis zou den weg kunnen wijzen naar een betere internatio nale samenwerking. Voortgaande, verklaarde Snowden, dat er geen reden is aan te nemen, dat het pond voor langen tiid een aanzienlijke depre ciatie zou ondervinden, voorop gezet echter, dat de Engelsche financiën met de noodige zorg zouden worden beheerd. Hij besloot zijn rede met een berosp op eenheid in het be lang van de natie. Verder zeide Snowden, dat de geheele krisis haar oorsprong had genomen in Oostenrijk. Hierop volgde de krisis in Duitschland, en de directe terugslag daarvan op de Londensche markt had de krisis in Engeland veroorzaakt. Vrijdag had de Engelsche regeering Amerika en Frankrijk vertrouwelijk ervan op de hoog te gesteld, dat de door deze landen verstrekte credieten uitgeput waren en werd hun mee ning gevraagd omtrent de mogelijkheid tot het verkrijgen van nieuwe credieten. Toen echter Zaterdag de tosstand zich verder ver scherpte en de Bank van Engeland zich tot de regeering wendde, moest de regeering de Bank een schriftelijke machtiging geven om den verkoop van baar goud te beperken en moest vervolgens de beslissing worden geno men, den gouden standaard op te heffen. Het terugtrekken van credieten van de Londen sche markt komt, zooals reeds in de regee- ringsverklaring van gisteravond gezegd werd, hoofdzakelijk voor rekening van het buiten land. Henderson verklaarde van meening te zijn dat er geen enkele reden was voor een pa niek. Hij zeide al het mogelijke te zullen doen om een verklaring te vermijden m staat een paniek in het binnen- of het buitenland te verwekken. Hij gaf te verstaan, dat, als hij een be vredigend antwoord kreeg op het door hem ter sprake gebrachte punt, de oppositie zien niet tegen het ontwerp zou verzetten. In het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis verweet Lord Mosley de regeering, dat de regeering zich door de ban ken laat controleeren welke bewering door lord Rading tegengesproken werd, die ver klaarde, dat de bankiers het land loyaal heb ben gediend. De socialistische lord Parmoor noemde het belachelijk, zoo men mocht meenen, dat Enge. land met zijn ontzaglijke hulpbronnen te lij den zou hebben van een maatregel die ten slotte slechts van tijdelijken aard is. Aan het einde van de beraadslagingen deel de lord Reading mede, dat de Engelsche re geering alle bemoeiingen voor het oij eenroe pen van een internationale conferentie ter bespreking van het vraagstuk van den gouden standdaard zal steunen. Indien het geld op het goud gebaseerd zou worden dan is het duidelijk dat een uitweg moet worden gevon den, om den gouden standaard te handhaven. Daarop werd de zitting van het Hoogerhuis onderbroken in afwachting van de aanneming van de wet door het Lagerhuis, dat het wets voorstel dan aan het Hoogerhuis zal toezen den. Inhoud wetsontwerp. Men meent te weten dat het wetsont werp inzake den gouden standaard drie hoofdpunten zal bevatten. In de eerste plaats zal een deel van de wet van 1925 (inzake de wederinvoering van den gouden stan daard) buiten werking worden gesteld: voorts zal de Bank van Engeland schadevergoeding ontvangen voor de maatregelen, die zij op grond van het gisteren door het kabinet genomen besluit voor het gereedkomen van de wet heeft genomen en ten slotte zullen voorbereidingen worden getroffen die het mogelijk maken, alle gevolgen tegen te gaan die uit de opheffing van den gouden stan daard zouden kunnen ontstaan, in het bij zonder zal daardoor een overdreven kapitaal- vlucht naar het buitenland worden verhin derd. In dit geval, en eveneens wanneer de prijzen al te sterk mochten aantrekken, zou de regeering geen oogenblik aarzelen, om de noodige maatregelen met den noodigen spoea toe te passen. Verlenging mogelijk. Zooals reeds medegedeeld, zal de wet slechts voor zes maanden gelden. Men meent echter te weten, dat zij zoodanig is vervat, dat een verlenging te allen tijd langs den normalen parlementairen weg mogelijk zaï zijn. Londenscl:* beurs blijft gesloten Officieel wordt medegedeeld, dat de Lon densche beurs heden gesloten zal blijven. Het besluit omtrent de sluiting zal eiken dag opnieuw worden genomen. In welingelichte kringen wordt met de mogelijkheid gerekend, dat de Londensche beurs verscheidene dagen gesloten blijft. Paniek onder de Engelschen te Parijs De krisis In Engeland heeft onder de Engelschen die te Parijs hun vaste verblijf plaats hebben of daar tijdelijk vertoeven een paniek veroorzaakt. Vele Engelschen keerden hals over kop naar huis terug. Ook aan de Rivière ontstond een paniek. De banken werden door Engelschen bele gerd. Zij betaalden echter slechts 85 francs voor een pond, waar de laagste noteering gisteren 102 bedroeg en wisselden slechts tien pond tegelijk is. De stabilisatie van het pond sterling. De Fransche minister van financiën, Flan- din, die oorspronkelijk Dinsdagochtend naar Genève zou terugkeeren, heeft zijn vertrek uitgesteld, om persoonlijk toezicht te kun nen houden op de maatregelen, die hij ter vermijding van ongeoorloofde speculatie heeft genomen. Over de deelneming van Frankrijk aan een steunactie voor Engeland bestaat geen twijfel. De onderhandelingen, die in den loop van Maandag tusschen den gouverneur van de bank van Frankrijk, den minister van financiën en den minister president eenerzijds en den Britsehen zaak gelastigde te Parijs anderzijds, plaats heb ben gehad, zijn nog niet tot een tastbaar re sultaat gekomen. Men betoogt slechts, dat het in het belang van Frankrijk is, dat de stabilisatie van het pond sterling zoo hoog mogelijk zal geschieden. De stabilisatielee- ning, aan welke door Frankrijk voor een zoo groot mogelijk bedrag zal worden deelgeno men, zou volgens mededeelingen uit be trouwbaren bron zoo hoog zijn, dat de En gelsche valuta tegen alle manoeuvres uit binnen- en buitenland zou zijn beschermd. De stemming te New-York. De gebeurtenissen in Engeland en het be sluit van de Britsche regeering om den gou den standaard tijdelijk op te heffen, maak ten op de beurs te New-York een zeer pijn lijken indruk. Bij de opening bestond een uitgesproken zwakke stemming. De handel droeg een levendig karakter, doch tegen het aanbod van groote posten bestond aanvan kelijk geen overeenkomstige vraag. De koer sen kwamen dan ook algemeen lager. In fi nancieele kringen was men echter niet be vreesd voor ernstige gevolgen voor de Ver- eenigde Staten, voortspruitende uit de hui dige ongewenschte verhoudingen in Enge land. De sluiting van verschillende Euro- peesche beurzen heeft te New York dan ook geen aanleiding gevormd dit voorbeeld te volgen. Wel waren diverse bepalingen uitge vaardigd, die niet nalieten de beurs in gun- stigen zin te beïnfluenceeren. O.a. mochten geen baisse-transacties worden uitgevoerd, en ook geen aandeelen verkocht worden, waarvoor geen stukken aanwezig waren Door laatstgenoemden maatregel was het dus onmogelijk affaires voor rekening van het buitenland te bewerkstelligen. Kort na opening gaven diverse noteeringen reeds een herstel te aanschouwen op dekkingen van baissiers, omdat het koersverloop in de naas te toekomst moeilijk te beoordeelen Is, en hoewel de noteeringen zoo nu en dan even terug liepen, gaf het slot voor vele fondsen flinke winsten te zien. O.a. Reading Rail road, die zelfs een veertiental procenten konden monteeren. Het slot was onregelma tig: bankaandeelen lagen o.a. zeer flauw in de markt. De handel had een zeer groote uitbreiding ondergaan en bedroeg ongeveer 4.500.000 shares, een cijfer, dat in de laatste maanden nog niet is voorgekomen. In Ko ninklijke Oiie werden 2000 stuks omgezet. aan de „Tel." Zij meenen, dat daardoor een einde zou kunnen komen aan de moeilijke Engelsche economische problemen. In de huidige krisis worden twee belangrijke pun ten naar voren gebracht: In de eerste plaats verliest Londen zijn positie van wereldgeldmarkt. In de tweede plaats verwacht men een opleving van de Britsche industrie als gevolg van de depre ciatie van het pond sterling. Immers worden hierdoor automatisch de loonen naar bene den gedrukt en de productiekosten vermin derd. Daardoor zou de Britsche industrie weer tot bloei komen. Tevens gelooft men in leringen der bankiers en makelaars, dat een verlaging van Engelands internationale schulden zal moeten volgen. Het ontzaglijke verlies aan goud van de laatste paar maan den maakte de Britsche beslissing om den gouden standaard op te geven absoluut noodzakelijk. Een van de leidende internationale ban kiers te New York vatte den toestand als volgt samen: De Britsche noodmaatregelen, om het krachtige wegvloeien van goud tegen te gaan, hebben hier groote verwondering ver wekt, hoewel zij niet zonder precedent zijn. Uit de aankondiging van de Britsche regee ring blijkt duidelijk, dat het opschorten der betalingen in goud door de Bank van Enge land een tijdelijke maatregel is en dat daar door in geen enkel opzicht de goudobligaties van de Britsche regeering worden getroffen, evenmin a!s de obligaties in buitenlandsche valuta. Het was zeer zeker de bedoeling van de Engelsche regeering, om door deze publi catie dit duidelijk uiteen te zetten. De dollarverplichtingen van de Britsche schatkist in de Vereenigde Staten hebben den vorm van obligaties op langen termijn en van credieten op korten termijn. Deze laatste zijn verleend door de uitgifte van schatkistbiljetten, die betaalbaar zijn In goud-doiiars van het tegenwoordige stan daard-gewicht en het huidige gehalte. De officieele verklaring heeft zeer zeker ten doel er op te wijzen, dat deze schulden zul len worden betaald. Algemeen is de opvatting der Amerikaan- sche bankiers, dat een van de gevolgen van Het is weer gedaan.... met den zomer! Dit klinkt wel een beetje als spot, Maar toch, de kalender beweert het, Het herfstweer komt heden aan bod! Thuis worden de kachels gepotlood, De kolenman brengt anthraciet. De ramen gaan dicht, want de koude, Die mógen, die lusten we niet! Je loopt nu niet meer in je strandpak, In regenjas vind je je heil, En schoenen met dubbele zolen Zijn weer met het herfstweer in stijl. De herfst.... en je moet er van niezen, De griep maakt entrée bovendien. Je steekt dan je neus in je zakdoek, Je slikt weer, verwoed, asperien. De winkels vertoonen de mode.... Je vrouw vindt het zalig en knus. Je merkt het direkt! maakt zij koopjes, Dan uit zich dat steeds in eenkus! MARTIN BERDEN. het opgeven van den gouden standaard kan zijn een uitbreiding van de Amerikaansche beleggingen in Engeland, hetgeen voor de Amerikaansche zakenlieden onder gunstige omstandigheden zou kunnen geschieden. De Berlijnsche beurs ook heden gesloten Het besluit van het bestuur van de Ber lijnsche beurs om ook buiten de beurs geen handel toe te staan of koersen te noemen, werd ook heden streng doorgevoerd. In bankkringen gelooft men, dat ook heden de beurs op dezelfde wijze als gisteren ge opend zal zijn. zoodat dus geen noteeringen zullen plaatsvinden. Het beursbestuur is om 10 uur in vergadering bijeengekomen. N.V. Machinefabriek voorheen Gonnerman Co. te Haarlem, failliet verklaard. (biz. I, 1ste blad) Ook heden geen voorbeurs te Amsterdam. iDiz. 1, 1ste oxaa> De gevolgen van de Engelsche krisis op de Amsterdamsche beurs; heden is de beurs ge opend. (blz. 1, 1ste blad) Geen feestelijkheden tijdens het verblijf der Koninklijke familie te Amsterdam. (blz. 2, 1ste blad) H. M. de Koningin bij de oefening der Lichte Brigade. (blz. 2, 1ste blad) Mr. J. T. Linthorst Homan heeft ontslag gevraagd als Commissaris der Koningin in Drente. (blz. 2, 1ste blad) De Duitsche Oceaanvliegers gered, na zes dagen rondgedreven te hebben. (Dlz. 1, 2de blad) Brutale Tilburg. roofoverval aan den Heikant te De krisis in Engeland. (blz. 1, 2de blad) (blz. 1, 3de blad) De wijziging der wet op den gouden stan daard door het Engelsche Lager- en Hooger huis aangenomen. (blz. l, 3de blad) Ernstige gevechten in Mandsjoerjje. (biz. 1, 3ae blad) Bespreking Vlootvacantie. over het voorstel inzake de (blz. 1, 3de blad) Geen reden tot ongerustheid „Nederlands positie is volkomen gezond" Radiorede van Snowden. (blz. 1, 3de blad) Overleden is de oud-burgemeester van Nijmegen de heer F. M. A. van Schaeck Mathon. (blz. 2, 3de blad) Een verklaring van dr. Deterding Lz. de positie der Koninklijke Petroleum. (blz. 2, 3de blad) Gisteren is aan de R. K. Universiteit en aan de R. K. Handelshoogeschool het recto raat overgedragen aan de nieuwe recto res magnifiek Dc meening van New-Yorksche bankiers en makelaars. Enkele vooraanstaande bankiers en make laars te New York beschouwen het tijdelijk opgeven van den gouden standaard in Enge land als een voorloopigen stap naar revalo- risatie op een lager peil, meldt United Press Eedenmorgen heeft het bestuur van de vereeniging voor den effectenhandel ophieuw vergaderd ter bespreking van den toestand, in verband met de financieele krisis in Engeland. Naar wij vernemen, heeft het be stuur in deze vergadering beslcten, dat er geen reden meer aanwezig is, den Minister van Financiën, te verzoeken de Amsterdam sche effectenbeurs heden te sluiten. De beurs zal dus heden weer gewoon worden ge opend. Geen vroegbeurs te Amsterdam Evenals gisteren werd hedenmorgen te Amsterdam in verband met de financieele krisis in Engeland geen vroegbeurs gehou den. De Nederlandsche Bank biedt steun De Vereeniging voor den Effectenhandel gaf gisteravond het volgende communiqué uit: Tenzij de beurs op 22 September 1931 op nieuw geheel of gedeeltelijk gesloten wordt, is De Nederlandsche Bank bereid van haar con- venieerende geldnemers tegen de koersen, welke op 19 September jJ. zijn genoteerd of door de daarvoor bestaande Commissie als basiskoersen woiden aangegeven, effecten- posten, met behoud van het daarbij aanwe zige of later aangevulde surplus, in belee ning te nemen voor zooverre deze effecten- posten reeds op 19 September j.l. beieend waren. Bij de beoordeeling van deze effecten zal De Nederlandsche Bank rekening houden met de buitengewone omstandigheden. Hoewel zi) zich het recht voorbehoudt wat haar wordt aangeboden niet onvoorwaardelijk aan te ne men, zal de Nederlandsche Bank het toch den geldnemer niet te moeilijk maken. De door de Nederlandsche Bank te bereke nen debetrente zal tot nader bericht 2 pet. per jaar boven de gemiddelde prolongatie- rente bedragen. zaak, met het funeste gevolg, dat wij nu se dert maanden beleven en dat elke beleg- gingsvraag tegenhoudt. Intrinsieke waarden worden niet meer in aanmerking genomen en daar komt nu nog bij het opzeggen van het vertrouwen in de stabilisatie eener vaiuta. Acht u het verstandig onze beurzen te sluiten? Voor menig effect is de beurs feitelijk al gesloten, n.l. door zijn orverkoopbaarheid. Als de hoofdbeurzen sluiten, dan zal het er noodgedwongen wel van moeten komen. Wij hebben het in 1914 ook een aardigen tijd zonder beurs gesteld en de hemel is niet ge vallen! Verstandig gesloten en vooral her opend kan veel onnoodig onheil voorkomen. In '14 was het publiek zelfs in de beschik kingen over zijn geld-saldi onder curateele gesteld. Persoonlijk hen ik geen voorstander van sluiting, omdat dit het wantrouwen tegen de economische en financieele positij van Ne derland zou kunnen versterken. Eau positie, welke Immers volkomen gezond is! De bekroning Nuyens fonds. (blz. 2. 3de blad) van dr. Post door bet (blz. 2, 3de blad) De meening van den heer Pierson Nederland's positie is volkomen gezond Naar aanleiding van de financieele krisis in Engeland heeft het Nederlandsch Corres pondentie-Bureau een onderhoud gehad met den heer Pierson, firmant van het bankiers huis Heldring en Pierson te 's-Gravenhage. Verwacht u een ernstige depreciatie van het pond? werd gevraagd. Wat moet men een ernstige depreciatie noemen? Laten wij toch geen voorbeelden in het hoofd halen als de marken-inflatie. Zon der nog daarvan de dessous aan te raken, zou ik zeggen, aldus de heer Pierson, dat hier hoogstens van een stabilisatie r.aar een punt, een betrekkelijk aantal procenten lager dan 12 sprake kan zijn. En de bezitter van Engelsche fondsen? Die zal zich met die relatieve waardee ring van zijn bezit moeten tevreden stellen. Waar zijn wij in den laaisten tijd al niet aan gewoon geraakt op het punt van waardebepaling van onze portefeuille! Daze phase der krisis, ingezet in October 1929, na voorbereid te zijn door alle overdrijving van vóór dien datum, is zichtbaar een natuurlijke en iaat ons hopen de laatste, n.l. het blinde lings opzeggen van elk vertrouwen, nu zoo veel vertrouwen, dat onomstootbaar scheen, geschokt is geworden en voortdurend wordt. Op de beuis is het begonnen, toen de effec tenbezitter de koersen van zijn bezit voort durend zag dalen en hij, uit vrees voor meer, door verkoop uit geheel vrijen wil, die koer sen hielp drukken, waardoor de bezitter van effecten tegen opgenomen geld, die dus een dubbel belang bi) den koersstand heeft, in 't gedrang kwam en ging verxoopen uit nood- Mr. Vissering op reis Naar het „Volk" verneemt is nir. Vissering, directeur van de Nederlandsche Bank, heden ochtend naar het buitenland vertrokken. Men moet de zaak kalm opnemen Het „Amsterdamsch Effectenblad" schrijft: „Aanvankelijk zag het er nog naar uit, dat officieele handel zou doorgaan. Onze beurs, die reeds het twijfelachtige voorrecht genoot om in Engelsche kringen als het „Storm-centre" bij uitnemendheid aangeduid te worden, zou het ten gevolge van de sluiting der fondsenmarkten in Londen, Brussel, Kopenhagen en in Duitschland vermoedelijk hard te verant woorden krijgen. Aan het toezicht van het bestuur van de Verg. v. d. Effectenhandel zouden onmogelijke eischen gesteld zijn geworden, wilden ernstige koersexcessen kunnen worden voorkomen. Het behoeft wel geen betoog, dat de beurssluiting van heden in geen enkel op zicht verband houdt met de positie van ons bankwezen, waaromtrent onder de kleinere depositohouders blijkens plaats gehad hebbende opvragingen, eenige onge rustheid bestond. De directie van de Ne derlandsche Bank heeft ons de laatste dagen herhaaldelijk met den meesten na druk bevestigd, dat de positie van de groote banken van dien aard is, dat gee nerlei moeilijkheden zijn te vreezen. Trou wens een ieder, die niet geheel vreemdeling in het financieele Jeruzalem is, kan weten, dat dé positie van onze banken thans meer liquide is dan ooit. De talrijke millloenen, welke renteloos gedeponeerd werden bij de Nederlandsche Bank zijn er, om dit te ge tuigen. De beurssluiting van heden had uitslui tend ten doel, om te voorkomen, dat het Damrak door de cliënten van de andere gesloten beurzen tot liquidatie-centrum zou worden uitgekozen. Wanneer wij thans gelegenheid krijgen de zaken rustig te overzien, dan zal de toe komst bewijzen, dat men hoe moeilijk de komende dagen ook zullen zijn .ten slotte een uitweg zal vinden. Voor zoover als uit het buitenland de stemmingen be kend zijn, kan niet gesproken worden van een paniek. Het is dringend noodig, dat men zich door de situatie van het oogenblik niet laat enei'veeren. Alles wat men in deze tijden onderneemt, dient wel overwogen te zijn en mag geenszins geïnspireerd worden door angstvoorstellingen, die den toestand slechts verergeren, Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.30 uur. Hoogste barometerstand 776.6 m. M. te Malinhead. Laagste barometerstand 758.2 m. M. te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, meest Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, Iets zachter. Surséance van betaling bracht geen uitkomst Hedenmorgen is het faillissement uitge sproken van de N. V. Machinefabriek v.h. Gonnermann Co., aan het Noorder Buiten- Spaarne te Haarlem. Zoo men weet, werd eenige weken geleden surséance van betaling aangevraagd. Fail lissement is echter niet voorkomen kunnen worden. Curator is Mr. L. V. Hoog. De ruwe balans in de voorlooplge sursé ance van betaling vermeldde aan de credit zijde een bedrag van f 1.783.759.78, aan ae debetzijde een bedrag van f 1.871.560.82. De debiteurenstaat geeft een eindbedrag van f 99.591.56 aan, de crediteurenstaat van f 278.081.18. Hoewel de schuldeischers en schuldenaren tegen 24 October as. waren opgeroepen, werd thans reeds Ingezien, dat een verder verloop van de surséance geen resultaten zou hebben. Het bedrijf zal nog eenigen tijd voortge zet* worden. Indien zich binnenkort geen En die ook geen reden van bestaan heb- j wijzigingen in het faillissement voordoen, ben in grootere mate dan tot nog toe het zal het complex waarschijnlijk publiek ver- geval was." 1 kocht worden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1