KOEIEN HOCKEY PAARDENSPORT GOLF KennemerDen Haag 44 ZWEMMEN SCHIETEN Schietv. Graaf Floris ALGEMEENE VERGADERING NEDER- LANDSCHE HOCKEY-BOND SCHAKEN GYMNASTIEK DUIVENSPORT Kon. Erk. P. V. „De Bonte Duif" DAMMEN District Haarlem en Omstreken van den Ned. R. K. Dambond „Ajax en Achilles" BILJARTEN De Competities van den Nederlandschen Biljarthond PAARDENSPORT Hetgeen gebeurde hout, 6 min., 59.7 sec.3. H. v. d. Meulen, A.V.A.C., Amsterdam, 7 min., 10 sec. 5 K.M. N.H.A.B. (heeren) 1. H. Bruijn, W.F.C., Wormerveer, 16 min., 43 sec. 2. C. Bakker, A.V., Alkmaar, 17 min., 36 sec. 3. E. Coenen, Ó.D.J.N., Amsterdam, 18 min., 17 sec. 1500 M. hardloopen Propaganda (heeren): 1. N. Koppes, Olympia, 4 min., 45.6 sec. 2. J. A. Kuijer, Turnlust, Andijk, 4 min., 57 sec. 800 M. hardloopen Nationaal (heeren) 1. W. v. d. Tuin, Zeemacht, Helder, 2 min., 18.8 sec. 2. Wulstra, A.A.C., Amsterdam, 2 min-, 19,2 sec. 3. A. Visser, H.A.V., Haarlem, 2 min., 20.7 sec. 100 M. klasse C (heeren) 1. Blik, H.A.V., Haarlem, 11.6 sec. 2. Schenk, W. Waard, 12 sec. 3. V. Genne, Alkmaar 12.1 sec. 100 M. Propaganda (heeren) 1. E. Die- perinck, Amsterdam, 12.4 sec. 2. J. Eikel hof, Simson, Amsterdam, 12.8 sec. 4X 100 M. estafette (heeren) 1. H.A.V., Haarlem, 47 sec. 2. Olympia, W. Waard, 49.8 sec. 3. Lijnden, Haarlemmermeer. Hoogspringen met aanloop (heeren) 1. B. J. Danckaerts, Zeemacht, 1.51 M. Hoogspringen zonder aanloop (heeren) 1. K. Schenk, Olympia, W. Waard, 1.40 M. 2. D. v. Genne, A.V., Alkmaar, 1.40 M. Verspringen met aanloop Nationaal (hee ren) 1. C. J. W. Rennes, A.A.C., 6.51 M. Verspringen met aanloop klasse C. (heeren) 1. C. J. Werleman, Zeemacht, 6.01 M. 2. A. Nottelman, A.V., 5.87 M. Polsstok-hoog (heeren) 1. K. Schenk, W. Waard, 3.20 M.2. D. v. Genne, A.V., 3 M. Kogelstooten Propaganda (heeren) 1; C. J. Visser, H.B.S., Hoorn, 8.69 M. 2. V. Blaederen, Amsterdam, 8.03 M. Speerwerpen (heeren) 1. H. v. Wilsum, H.A.V., Haarlem, 49.90 M. 2. A. Niessink, Zeemacht, 49.65 M. 3. J. J. Meyer, A. A.C., Amsterdam, 40.98 M. 4. J. Over, H.A.V., 40.83 M.5. A. Kok, Blauw-Wit, Amster dam, 37.75 M. Touwtrekken 1 Voorwaarts, Stompetoren. Dames Discuswerpen Nationaal 1. C. Pels, Amsterdam, 32.95 M. 2. H. P. Mun- nikes, Amsterdam, 29.02 M.3. A. Stuur- haan, Amsterdam, 27.88 M. Dames Kogelstooten 1. H. P. Munni- kes, 9.72 M. 2. mevr. v. Wijk-Bosma, Hoorn, 8.39 M.3. A. Stuurhaan, Amster dam, 8.34 M. Speerwerpen Dames Nationaal 1. Mej. Munnikes, A.T.B., Amsterdam, 25.79 M.2. Mej. v. d. Berg, A.T.B., Amsterdam, 23.83 M. 3. Mevr. v. Wijk- Bosma, Hoorn, 23.33 M. Hoogspringen Nationaal (Dames) 1. C. Bakker, Olympia, W. Waard, 1.40 M. 2. L. Bakker, Brunnhilde, Leiden, 1.37% M.; 3. C. Pels, Amsterdam, A.D.X., 1.35 1/2 M. 4. L. de Boer, Olympia, Zaandam, 1.35 M. Hoogspringen Propaganda (Dames) 1. H. Dieperink, J.V.A., Amsterdam, 1.36 M. Verspringen met aanloop, kamp. N.H.A.B. x. Mej. A. Smit, Olympia, W. Waard, 4.38 M. 2. Mej. J. v. d. Berg, H.D.i.W.v.O., Hoorn, 4.16 M. Verspringen met aanloop Propaganda 1. Mej. A. Doorgeest, A.D.A., Amster dam, 5.04 M. 100 M. Dames Nationaal1. Mej. Kuster, Leiden, 13.5 sec.2. Mej. A. Smit, W. Waard 13.7 sec. 3. Mej. Doorgeest, Amsterdam, 14 sec. 100 M. Propaganda1. T. Reijnders, Voorwaarts, Avenhorn, 14 sec. 4X 100 M. Estafette: 1. Brunnhilde, Lei den, 55.9 sec.2. A.D.A., Amsterdam, 57 sec. Vereenigingswedstrijd1. A.D.A., Am sterdam, 7 punten. R. K. S. V. „Leonidas" Ter gelegenheid van de Missietentoonstel ling „Mittovos", wordt er Zondag 11 Oc tober een athletiekdag georganiseerd. De wedstrijd zal gehouden worden op het H. F. C.-terrein aan de Spanjaardslaan. Aanvang half twee precies. Het programma luidt als volgt: 100 M. harloopen cracks. 100 M. hardloopen nieuwelingen. Speerwerpen cracks. Speerwerpen nieuwelingen. Dicuswerpen cracks. Discuswerpen nieuwelingen. En een wegwedstrijd over 4 K.M. door den Haarlemmerhout. Leden, die aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, gelieven zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan het secretariaat: Riouwstraat 30, met toevoeging van inleg- geld, dat per nummer 0.50 cent bedraagt. Natuurlijk vertrouwen wij weer op een groote opkomst. Namens het Bestuur: RIENUS. Langenafstandswedstrijden Comité voor Wherrywedstrijden Zondag vond de jaarlijksche lange-af- standsroeiwedstrijd plaats AbcoudeAm sterdam, uitgeschreven door het Comité voor Wherry-wedstrijden. De baanlengte bedroeg 14 K.M., terwijl de roeiers den wind tegen hadden, hetgeen de tijden aanmerkelijk drukte. De uitslagen luiden: Tweepersoons Outrig- ged Wherries. 1. Jubilee geroeid door H. H. Brandt en A. P. Gaarlandt van De Hoop, gestuurd door den heer Haag, tijd 1 uur 5 min. 43 sec. 2. Najade, geroeid door M. Schroeder en J. van der Helde, gestuurd door Jhr. Hora Siccama van Willem III, tijd 1 uur 6 min. 8 sec. Eenpersoons Outrigged Wherries: 1. Zwaan geroeid door J. Zeegers Jr., gestuurd door Mevr. M. v. d. Flier van De Hoop, tijd 1 uur 16 min. 18 sec. Tweepersoons Inrigged Wherries: 1. Zam- besie, geroeid door E. Groenevelt en E. Zee gers, gestuurd door mej. M. Zeegers, van De Hoop, tijd 1 uur 16 min. 8 sec. 2. Prinses Juliana, geroeid door W. Staal en C. Hemsing, gestuurd door mej. Staal, tijd 1 uur 17 min. 35 sec., eveneens van De Hoop. Dc hockey-dag te Amsterdam Rennen en Draverijen op Duindigt De uitslagen van de Zondag te Duindigt gehouden Rennen en Draverijen luiden: I. Eerste Aanmoedingsprijs (Prijzendraverij 4de klasse over 1710 M.) 1. Tijdlooper, eige naar D. de Vlieger; 2. Quford, eigenaar J. M. Schoon. II. Minervaprijs (Handicapdraverij 2de en 3de klasse 3300 M.): 1. Prodigal St. Lan der, eigen. G. Ensing; 2. Omega, eigen. C. Verhorst. III. Mignonprijs (Ren op de vlakke baan over 1800 M.)1. Paddy's Darling, eigen. A. M. van Oss; 2. Hellebore, eigen. W. Jochems. IV. Mimosaprijs (Prijzendraverij 1ste klas se over 2060 M.): 1. Siem Claudy, eigenaar Stal C.: 2. Clyde, eigen. Joh. v. d. Stad. V. Madeleineprijs (Prijzendraverij 3de en 4de klasse over 2040 M.)Dead heat tus- schen Quford, eigen. J. M. Schoon en Sir Kerrigan, eigen. G. J. v. d. Elshout. VI. Margueriteprijs (Hordenren voor paarden van 3 jaar en ouder over 2600 M.): 1. Tornelie, eigen. Stal Hippos; 2. Theocrite, eigenaar H. C. Lintvelt. Bloemendaal en M. H. C. struikelen in de eerste ronde Op de velden van den Amsterdamschen Hockey- en Bandy-Bond, welke velden van hobbelige kleilanden in keurige grastapijten veranderd zijn geworden, vond dan Zondag de eigenlijke hockeydag plaats; na de voor ronden, welke de vorige week in Den Haag en Amsterdam plaats vonden en waar van de 35 inschrijvers reeds 19 deelnemers werden uitgeschakeld, o.a. ook H. B. S„ Bloemen daal 2 en M. H. C. 2. M. H. C. I en Bloemendaal I handhaafden zich toen, doch werden gisteren in Amster dam al heel snel geëlimineerd. Bloemendaal had den strijd aan te binden tegen Hilversum 2, een sterke promotie-klas- ser. Inderdaad was het technisch kunnen der Hilversummers beter. Zoowel in bal- contröle, maar vooral in opstellen waren de Hilversummers de meerderen van Bloemen daal, dat alleen enthousiasme hier tegenover kon plaatsen en dat ook deed, doch er geen enkele maal in slaagde Hilversum n te inti- mideeren. Eenige kansen voor het Hilversumsche doel demonstreerden opnieuw de zwakker Bloemendaalsche voorhoede, welke een min deren indruk maakte dan de vorige week in Den Haag, toen tegen Leiden vijf goals ge scoord werden. Langen tijd echter bleef de score dubbel- blank, al was Hilversum II steeds het betere team. Ook na de rust werd langen tijd niet gescoord, zoodat het er op ging lijken, dat de loting straks de beslissing zou moeten brengen. Doch een minuut voor tijd breekt de Hilversumsche rechtsbuiten snel door, passeert de veropgedrongen backs, lokt den Bloemendaalschen keeper uit zijn doel en scoort vanaf den cirkel den eenigen goal van dezen wedstrijd. Hilversum II won zeer verdiend. Terzelfdertijd speelde M. H. C. tegen H. D. M. een wedstrijd van geheel ander en beter gehalte. M. H. C. hield het gevreesde H. D. M. prachtig in bedwang. Keeper Elias heeft slechts weinig handelend behoeven op te treden, omdat de beide backs, v. Kempen en Deenik, het korte spel van de Haagsche voorhoede steeds wisten te onderscheppen. De Musschenvoorhoede hield het spel aar dig open en bedreigde ook enkele malen het Haagsche doel, doch de kampioenen van Nederland wisten ook daar het gevaar te bezweren. Het einde kwam dan ook met een onbe slist 00, een resultaat hetwelk voor M. H. C. fraai en zeker verdiend is. De loting bracht H. D. M. in de volgende ronde. De overige uitslagen van de eerste ronde leverden geen bijzondere verrassingen, al vielen sommige prestaties tegen. Zoo won Hilversum slechts met 20 van Amsterdam II; het Haagsch Lyceum slechts met 10 van Togo en Deventer maar met 21 van Kieviten. Voor de halve eindwedstrijden kwalificeer den zich H.D.M. (door een magere 10-over- winning op H. O. C.), Hilversum, Haagsch Lyceum en Amsterdam. Hilversum toonde zich in die demi-finale alleszins de meerdere van H. D. M., welk team veel in kracht blijkt ingeboet te heb ben. Ook de kleine overwinningen wezen er reeds op, dat het in de voorhoede vooral ha perde; het spel wordt er te kort gehouden (0—0 tegen M. H. C„ 1—0 tegen H. O. C.). Hilversum brengt dit jaar een sterk team op de been met een bewonderenswaardige technische waardigheid en het aloude en thousiasme. Met 31 ging H. D. M. er aan en de uitslag is zeker niet geflatteerd. In de andere halve eindstrijd slaagde Am sterdam er niet in het Haagsch Lyceum te slaan. In een goeden, snellen en op aardig peil staanden wedstrijd, deelden de partijen de puntjes met ieder een doelpunt. Amsterdam kwam slechts door een gelukkige loting in den eindstrijd. De wedstrijd HilversumAmsterdam was een fraaie partij met Hilversum als het beste team. Amsterdam scoorde het eerst door den midvoor v. d. Berg die een uitnemend doelpunt scoorde na schitterend spel. Voor het overige bleef Hilversum steeds de partij met het aanvallend initiatief. Ook thans weer bewezen de technische vaardigheden, dat Hilversum een team is, waarmede in de competitie straks danig reke ning gehouden zal moeten worden. Dat Hilversum ondanks alles, beter team en meerderheid, er niet in slaagde zulks in een of meer verdiende doelpunten om te zetten, mag als pluim gelden voor de Am- sterdamsche verdediging in het algemeen en keeper Hardebeck in het bijzonder. De einduitslag bleef 10, waarmede Am sterdam dus hockeydag-winnaar werd en de zilveren hockey-speldjes verkreeg. De uitslag andersom zou echter de ver houding juister hebben aangegeven. De gedetailleerde uitslagen zijn: le ronde HDM-MHC 0—0; HDM wint door loting. HVC—Nijmegen 2—0. HilversumAmsterdam H 20. GooiEnschede 11; Gooi wint door lo ting. Haagsch Lyceum—Togo 1—0. Deventer Kieviten 21. Hilversum IIBloemendaal 10. Amsterdam—Laren 60. 2c ronde HDM—HOC 1—0. HilversumGooi 4—1. Haagsch LyceumDeventer 5—0. Amsterdam—Hilversum IX 40. Halve eindstrijd Hilversum—HDM 31. Amsterdam—Haagsch Lyceum 1—1. Amsterdam wint door loting. Eindstrijd Amsterdam—Hilversum 1—0. goedkeuring van de begrooting voor 1931 1932 en de bepaling van de inleggelden voor de competitie bleken hamerpunten te zijn. Een viertal commissies werd met goedvin den van de algemeene vergadering herbe noemd, het waren de kascommissie, de com missie van beroep, de elftalcommissie en de technische commissie. De bespreking van het officieel orgaan en de benoeming van den heer J. Hoven tot redacteur, benevens het voorstel van H.O.C. een commissie van redactie in te stellen, werden in een voor de pers gesloten huishou delijke vergadering behandeld. Slechts het resultaat werd haar medegedeeld: de be noeming van den heer J. Hoven en de sa menstelling van de commissie van redactie, bestaande uit de heeren J. Wagener (be stuurslid), B. ter Haar (Amsterdam) en Mr. Frank. De vergadering liet daarop de volgende nieuwe leden tot den Bond toetreden: Cadetten Hockey Club, Baarnsch „Strawber ries" Rotterdamsche H. C. „De vierde" en Middelburgsche Hockey Club. Voorloopig als lid werden toegelaten: A. U. V. J„ Famos en Amudo (allen-Amster dam), Hudito (Delft) en Kameleon (Bus- sum). De instelling van de jeugdcompetities op Zaterdagmiddag bracht de vertegenwoordi gers van den Nederlandschen Hockey Bond in het geweer, daar deze meenden, dat de Ned. Hockey Bond hen thans ging becon- cureeren. Het Bondsbestuur meende evenwel niet, daar een simpele oproep bij den Ned. Hockey Bond gèèn succes had. Hockey Bond wèl en bij den Noord-Holl. Besloten werd tenslotte twee jeugdcompe tities in te stellen; een afdeeling van 5 Am- sterdamsche teams en een afdeeling van 6 Hilversumsche en Bussumsche ploegen van jeugdelf tallen. Na enkele diverse opmerkingen en vragen werd de vergadering gesloten. Gisteren is te Zandvoort de competitie wedstrijd KennemerDen Haag gespeeld. De uitslagen der foursomes luiden: Dr. H. C. Gallois en N. A. Wassard ver liezen van J. R. Koning en F. H. J. Holdert 31; J. Ramaer en S. Maneek winnen van H. Smidt van Gelder en A. E. Rahusen 65; jhr. C. Quarles van Ufford en E. A. Piel spelen all square met jhr. J. Spengler en M. W. E. baron van Till. Van de singles zijn de uitslagen: Dr. H. C. Gallois verliest van F. H. J. Hol dert 31. M. A. Wassard verliest van J. R. Koning 1 down. J. Ramaer wint van H. Smidt v. Gelder 53. S. Maneck verliest van Jhr. J. van Spengler 2 down. E. A. Piel wint van A. E. Rahusen 21. Jhr. C. Quarles v. Ufford wint van Mr. W. E. Baron van Till 43. De einduitslag is dus 44. Miss Wolstenholme vestigt een nieuw wereldrecord De Engelsche zwemster Miss Wolstenhol me zwom te Manchester de 500 Meter school slag in den tijd van 8 min. 24.8 sec. De Duitsche zwemster mej. Wunder had tot op heden het wereldrecord op haar naam met 8 min. 32 sec. Schietv. Generaal van Merlen Woensdag 30 Sept. vergadert de Schiet- vereeniging Generaal van Merlen in het schietgebouw aan de Schouwtjeslaan tot bespreking wedstrijd om het gouden hor loge en eindwedstrijd. Zaterdag - Oct. a.s. houdt de Schietver- eeniging Graaf Floris haar eindwedstrijd der zomcroefeningen op de schietbanen te Vogelenzang. Zaterdagmiddag hield de Nederlandsche Hockey- en Bandy-Bond in Den Haag de algemeene jaarlijksche vergadering, welke druk bezocht was. Ook de Haarlemsche ver- eenigingen M. H. C., Bloemendaal en H. B. S. waren vertegenwoordigd. Na het welkomstwoord van den president, R. baron van Pallandt, komen de jaarver slagen van secretaris en penningmeester ter goedkeuring' aan de orde, waarbij het ver slag van den secretaris, jhr. L. J. Quarles van Ufford, direct zonder wijziging werd goedgekeurd, doch het financieel verslag gaf stof tot critiek aan de afgevaardigden van M. H. C. en H. O. C„ speciaal wat betreft de uitgaven voor internationale wedstrijden, welke vooraf niet aangevraagd waren door het Bondsbestuur. Telken jare keert deze critiek van de „op positie" terug en zal terugkeeren, daar ge noemde vereenigingen de vergoeding een gevaar blijven vinden voor het zuivere ama teurisme. De bestuursverkiezing bracht een herbe noeming bij acclamatie van de zittende bondsbestuursleden met uitzondering van den heer Mr. Schuyt, die zich niet meer her kiesbaar kon stellen. In zijn plaats werd de heer J. L. Hoffmann (Rotterdam) geko zen. De vaststelling van de contributie, de Bloemendaalsche Burgerwacht Zaterdag werd door de Vrijw. Bloemend. Burgerwacht op de banen in de duinen van jhr. Boreel te Vogelenzang de jaarlijksch eindwedstrijd gehouden. In 't algemeen werden geen hooge series genoteerd. De heer Eldermans, instructeur, en eeni ge bestuursleden woonden den wedstrijd, waaraan 29 leden deelnamen, bij. Geschoten werd personeel verplicht eerste serie knielend, max. 150 en vrije baan. De banen waren goed verzorgd. De uitslagen luiden: Personeel: 1. G. Mooijekind 145 pnt. 2. Chr. Visse 145 pnt. 3. H. Prins 141 pnt. 4. N. van Keulen 139 pnt. 5. H. J. van Tonge ren 137 pnt. 6. E. Eldermans 136 pnt, 7. L. Lindeman id. 8. W. Hoogenstein 135 pnt. 9. A. J. Hekker 134 pnt. 10. A. Schipper 132 pnt. 11. N. Castien 130 pnt. 12. H. Lensen id.. 13. A. Jansen 129 pnt. 14. P. Zonneveld id. 15. R. Monkel id. 16. W. Prins id. 17. W. Beliën id. 18. H. Broers 128 p. 19. H. Weze naar 127 p. 20. M. Mooijekind 123 p. 21. L. Broers id. 22. A. v. d. Ploeg id. 23. J. Visse 121 p. 24. L. Pleging 95 p. 25 W. Zoet 94 p. 26. L. v. d. Hulst 89 p. 27. M. Kokkelkaren id. 28. A. Prins 82 p. 29. F. Hekker 55 p. Vrije baan: 1. H. Prins 60 p. 2. Chr. Visse 59 p. 3. G. Mooijekind id. 4. H. J. van Tonge ren id. 5. N. van Keulen id. 6. N. Castien id. 7. W. Prins id. 8. R. Monkel 58 p. 9. W. Hoogens'.ein id. 10. H. Lensen 57 p. 11. A. J. Hekker id. 12. C. Eldermans id. Haarlemsch Schaakgezelschap A.s. Dinsdagavond 29 Sept. zal in het clublokaal van het Haarl. Schaakgezelschap, Jansstraat 49, door het lid, den heer Th. de Jong, een schaaklezing gehouden worden, die vooral voor beginners, zeer leerzaam zal zijn; wij wekken belangstellenden gaarne op tot bijwoning hiervan. Voorts is op de 1.1. gehouden ledenverga dering' het nieuwe plan voor den komenden winterwedstrijd vastgesteld. Het bestuur meende te moeten overgaan tot het instellen van een hoofdklasse, waar in, zoowel voor de eigen sterke spelers, als voor nog buitenstaanders, gelegenheid zal bestaan zich met de sterkste Haarlemsche schakers te meten. De verdere indeeling bestaat uit: 3 groe pen Ie klassers, 2 groepen 2e klassers en 1 of 2 groepen 3e klassers. Elke groep bestaat uit 7 of 8 spelers, welke in een dubbele ronde tegen elkaar uit komen. Om de spanning en animo te verhoogen zullen promotie- en degradatiewedstrijden volgen en zijn voor elke groep twee prijzen beschikbaar gesteld. Dames en heeren, die hieraan wenschen deel te nemen, dienen zich spoedig op te geven. Nog zij vermeld, dat het H. S. G. dit sei zoen met niet minder dan 4 tientallen aan de bondscompetitie zal deelnemen. AI deze wedstrijden beloven voor de H. S. G.-ers spannende en gezellige winter avonden te worden, te meer nog daar zij be gin November het 35-jarig bestaan der club in intiemen kring feestelijk hopen te her denken. Haarlemsche R.K. Gymnastiekvereeniging „Ursus" Secretariaat Vooruitgangstraat 79 Haarlem. Nog nimmer te voren is m'n taak het schrijven van het wekelijksche Ursusnieuws zoo belangrijk geweest als juist dezen keer. We gaan een nieuw tijdvak in onze ge schiedenis inluiden Bij de dames- en meisjes- afdeeling was tot nu toe een noodhulp leer kracht aan den gang voor eenige weken terug kregen wij bericht dat de leider der Heerenafdeeling van zijn functie ontheven wilde worden. Ons bestuur stond dus voor een zeer moeilijke opdracht. Gezien het technisch kunnen onzer leden, meende het bestuur te moeten uitzien naar een gecentraliseerde leiding, waarvoor wij voorloopig den heer H. Goris, leeraar m.o., hebben bereid ge vonden. Met opzet herhaal ik het „voor loopig". Want de plannen die deze week besproken zijn, maken het noodig dat alle Ursianen zich wel bewust zijn, van de groote dingen die te wachten staan. We zijn er van overtuigd dat een centrale leiding zeer zeker rijpe vruchten kan af werpen, indien daarvoor geweldige geestdrift en flinke medewerking bestaat. Vertrouwen allereerst in de nieuwe leiding medewerking bij het uitvoeren van het op papier schitterende programma, ziedaar de twee voornaamste punten die de toekomst voor Ursus kunnen verzekeren. Onze voorturners(sters) zijn de"aangewezen menschen daarin een werkzaam aandeel te nemen. Onze voorturners(sters) krijgen de eervolle taak die nieuwe leiding tot de grootst mogelijke vruchtbaarheid op te voeren. Verschillenden hunner hebben spontaan hun medewerking toegezegd en na 1 October Zal aanstonds in die richting worden gewerkt. De voorturners(sters) ontvangen deze week een uitnoodiging voor een vergadering, waar een en ander zal worden besproken. Volgaarne hopen en vertrouwen wij dat de clubliefde hen er toe moge brengen, alles in het werk te stellen om dat plan te doen slagen. Thans rest mij nog de scheidende leiders hartelijk dank te brengen voor de uitstekende diensten aan „Ursus" bewezen. Hunne ver diensten zijn bijzonder hoog te schatten, vooral omdat in de moeilijke jaren hun ijver de animo er in hield. Voor alles ditzij die als leiders zijn heen gegaan blijven echter de Ursusvaan trouw! Dat voorbeeld moge allen bezielen, om met een geestdrift als nooit te voren, te arbei den aan het herleveende „Ursus" Vooruit dan Ursianen, groot en klein; aan den arbeid om de toekomst van „Ursus" weer even luisterrijk te maken, als in den goeden ouden tijd. En nu.... geen woorden meermaar dadenü „PIM" Zondag j.l. hield de Kon. Erk. P.V. „De Bonte Duif", Haarlem, haar eindspurt voor het vliegseizoen 1931. Zooals reeds bekend was, zou het speciaal gaan tusschen de heeren F. M. Heerkens Thijssen en Joh. L. Heemskerk Sr. Terwijl op het program stond, dat de duiven om 8 uur in vrijheid gesteld zouden worden, achte onze eminente convoyeur, de heer TheunissCn, het dampweer, dat te Mons heerschte, niet geschikt om zijn Nederland sche Algempene Bonds Convooi op den daarvoor gestelden tijd te lossen. Onze vo gels verlieten eerst om 11.30 met sterken N.W.-wind de stad Mons (België), afstand 220 KM. Om precies 15 uur 25 minuten 28 sec. toonde de heer Joh. Heemskerk zijn bekenden rooden doffer en wist daarmee op het kampioenschap 1931 Navlucht beslag te leggen. Kort achtereen constateerde hij nog een drietal vogels, zoowaar geen kwade presta tie. De prijzen verliepen: Joh. L. Heemskerk Sr.: 1, 2, 3, 4, 7 en 10. F. M. Heerkens Thijssen: 5, 6, 8 en 9. De laatst getoonde prijswinner 15 uur 45 min. 27 sec. F. M. Heerkens Thijssen 2e kampioen. Ten slotte moeten we nog vermelden, dat de vogels er nog zeer kloek uitzagen, wat we natuurlijk alleen aan de goede verzorgers tijdens de reis te danken hebben. Met dank voor uw opname. Hoogachtend, F. M. HEERKENS THIJSSEN, Wedvluchtverslaggever. Goed geslaagde propaganda-dag. Zooals reeds medegedeeld is werd gisteren in 't patronaatsgebouw aan de Tugelastraat een groote propagandadag gehouden. Om circa 2 uur heette de voorzitter der propa- ganda-commissie, de heer C. Zeeuwe, de aanwezigen hartelijk welkom en noodigde den heer Stevens uit, zijn simultaan aan te vangen. Maar liefst 36 spelers hadden plaats genomen om hun krachten te meten met den bekerwinnaar. Ongetwijfeld zou dit aantal nog grooter geweest zijn, als men over mee materiaal had kunnen beschikken. Om half vier werd even gepauzeerd waarvan de heer Zeeuwe gebruik maakte, om een en ander over 't dammen te vertellen en dat men zich noodzakelijkerwijs moet organi- seeren in een club om geregeld en goed te kunnen dammen. Hij spoorde de jongen dan ook allen aan, om Woensdag de avonds half acht wederom in zoo grooter getale op te komen, waarop dan de oprich tingsvergadering van de nieuwe club zal gehouden worden. Vervolgens reikte de districtsvoorzitter, de heer Jac. Bosse met eenige toepasselijke woorden de wisselbe kers uit aan de respectievelijke winnaars. Hierna zette de heer Stevens zijn wandeling langs de lange reeks tafeltjes voort en na 2J/2 «m" spelen was de laatste partij uit. In 't geheel had de heer Stevens 31 gewonnen, x remise tegen D. Vink en 4 verloren tegen J. v. d. Kroft, J. Weyers, W. Mul en P. Hollenberg. Voorwaar een mooi resultaat voor den heer Stevens en als geheel een prachtig geslaagde middag voor de propaganda. R.K. DAMCLUB S.D.O. S.D.O. zette haar nederlaagwedstrijden voort. Thans was St. Bavo op bezoek. De kampioenen wonnen begrijpelijkerwijs met flinke cijfers S.D.O. St. Bavo M. HomburgB. Stevens o2 C. MulJ. Warmerdam 2o W. MulJ. v/d. Zwan o2 M. MarchandJ. Stevens 11 B. RondeE. Stolvoort o2 H. v/d MeyJ. Weyers o2 J. MolB. v/d Weyden o2 W. LoerakkerP. de Haas o2 Ch. LuiteF. Broekman o2 DoingDoes o2 Totaal 3—17 Het tweede speelde tegen Adolph Kol- ping en wist met 128 te winnen, zoodat 't tweede nog steeds ongeslagen is. Het Wereldkampioenschap 1931 Een spannenden strijd tusschen twee oud - wereldkampioenen Jeugd tegen ouderdom! In de tiende ronde van den wedstrijd cm het wereldkampioenschap 1931 boekte Bizot een gemakkelijke overwinning op Poiroux, waardoor deze zich, dank zij het gelijke spel van Fabre, tegen den ouden rot Weiss, thans gelijk met Fabre op de eerste plaats plaatste. De beide Fransche ex-wereldkampioenen Bizot en Weiss, zullen in de nog resteerende ronden wel een zeer spannende race om den titel hóuden. De uitslagen dezer ronde luiden Garoute remise met Reichenbach Weiss remise met Fabre Boissinot verliest van Vuille Poiroux verliest van BizotKing van Fa yet. De partij tusschen den veteraan Garoute (76 jaar) tegen den jeugdigen Franschen meester Raichenbach (16 jaar) eindigde in remise. De stand van dit tournooi luidt thans S. Bizot en M. Fabre elk 15 punten I. Weiss 13 punten Raichenbach (allen Frank rijk) en King (China) elk 12 punten Ga route 10 punten E. Boissinot en M. Fa yet (allen Frankrijk) elk 7 punten Vuille 5 pun ten en Poiroux (beiden Zwitserland) 4 pun ten. Wij leven in een tijd van buitensporig heden; het gewone, het middelmatige vindt geen bewondering meer. Wij leven in een tijd waarin de sport zich mag verheugen in een gloeiende belang stelling. En toch zal men bij nadere beschouwing moeten erkennen, dat de publieke belang stelling hoofdzakelijk geconcentreerd is op het wedstrijdwezen, hetwelk feitelijk een noodzakelijk kwaad in de sportwereld ge worden is. Wij zien b.v. voetbal en wiel rennen een ongekende vlucht nemen, ter wijl andere méér nuttige sporten weinig of geen belangstelling ondervinden. De grondslag dezer verwording is in vele oorzaken te vinden; le. is er de lust naar sensatie, spanning, gekweekt door „mo derne litteratuur" en rolprenten (films); 2e. het aankweeken van bet beginsel, dat sport dan eerst goed is, wanneer er penningen mede te verdienen zijn. Een sport of spel dus, waar die spanning en die sensatie niet inzit, die een ieder kan waarnemen, is he den ten dage niet in tel. Is dit laatste overdreven, dan kunnen wij toch gevoeglijk aannemen, dat die sport die bovengenoemde gebreken heeft, met diverse ziekten te kampen zal hebben. Zoo ook onze sport, en iedere andere denksport! Doch laten wij niet met de handen over elkander zitten, doch integendeel met hard werken de toekomst den handschoen toe werpen en den strijd aanbinden tegen min achting en opzijzetting van ons spel door door de groote massa. No. NEGEN Zaterdag 26 Sept. Gelukkig is er in de laatste tien jaren reeds een geweldige kentering waar te ne men. In dit verband willen wij even herinneren aan het bestaan van een Grieksche Am phora beschildering van Exckias, voorstel lende Ajax en Achilles.... damspelende! Gewapend met speren, waarmede zij zoo menigen wedstrijd hadden gewonnen. Opmerkelijk is deze beschildering, daar zij dateert uit een tijd (Vie eeuw v. Chr.) waarin de lichamelijke opvoeding op zeer hoog peil stond en de sport behoorde tot een der levensvoorwaarden der Grieken. Die oude volken huldigden de opvatting dat lichamelijke ontwikkeling moet sa mengaan met geestelijke, wil het noodzake lijk evenwicht niet verstoord worden. Wij dammers mogen ons ook niet schul dig maken aan te veel geestelijke en te weinig lichamelijke ontwikkeling. Want ook voor ons is geschreven de oude spreuk: „In een gezond lichaam een gezonde geest!" Maar daartegenover bieden wij aan hen, die te veel aan hun lichamelijke opvoeding besteden, ons spel als geestelijke ontspan ning en ontwikkeling aan! Laat Ajax en Achilles de massa tot voor beeld zijn en ons spel heeft een groote toekomst. En wanneer men smalend tegen u spreekt over het damspel, als zijnde een spel voor kinderen, verhaal hun dan wat ze waar schijnlijk niet weten, n.l.: dat de grootste athleten van hun tijd, Ajax en Achilles, óók het damspel beoefenden en als ze in onzen tijd zouden geleefd hebben, waren., ze zeker lid van een damclub. Deze zijn in klasse F geopend met de teams van D. E. S. I en D. E. S. III in afd. 32 op Dinsdag 22 September j.l., terwijl dienzelfden avond ook de teams van Vriendenkring I en Roosendaal speelden. De eerste tweè speelden in ,,'t Hof van Holland". Deze strijd viel uit in het voordeel van D. E. S. I met 3 ge wonnen partijen tegen 1 van de 4. Hierbij viel vooral op het sterke spel van J. D. de Ronde en de vasthoudendheid van A. F. de Nijs, van ouds een taaie strijder. De twee andere teams streden in het club lokaal van Vriendenkring, Café „Centraal Bar" aan den Kruisweg alhier. In dezen kamp toonden de gastheeren zich de sterk- sten. Zij wonnen drie van de vier par tijen. In dezen kamp viel het sterke spel van B. A. Copini op, die zijn tegenstander geen schijn van kans gaf. Den volgenden dag, Woensdag, werd op 3 plaatsen gekampt: in „Centraal Bar" tus schen Vriendenkring II en D. E. S. II, m café „De Louw", in de Spekstraat, tusschen B. V. Haarlem II en B. V. Haarlem III en in café v. d. Bos, aan het Soendaplein, tus schen Haarlem-Noord II en Excelsior uit Velsen-Noord. De ontmoeting tusschen de twee eersten was vol spanning. Vooral de partij N.NNanne was zeer fraai. Deze strijd eindigde in het voordeel van Vriendenkring II. In de Spekstraat speelde Van Trigt een goede partij. Overigens waren de spelers aan elkaar gewaagd en deze ontmoeting eindigde met gelijk spel: 2 gewonnen en 2 verloren partijen. Ook tusschen Haarlem-Noord II en Excel sior waren de krachten gelijk; het einde was 2 om 2. Meeuwenoord speelde, vooral in het begin sterk. Donderdag speelden B. V. Haarlem III en B. V. Haarlem II weder thuis en brachten het ook ditmaal tot een gelijken stand, zoo dat deze twee teams wel tegen elkaar op wegen. Ten slotte streden de teams D. E. S. III en D. E. S. I weder in eigen lokaal, waarbij de spelers van D. E. S. I verreweg in de meerderheid bleven door alle vier partijen te winnen. Opmerkelijk was, dat A. F. de Nijs tegen J. de Vries nu met slechts 2 caram boles won, de eerste maal 1, zoodat ook nu weder spanning heersehte. Er is nog weinig te voorspellen. Over het geheel genomen is er goed gespeeld en belooft het een felle kamp te worden om de eer ste plaats. Nergens is een wanklank gehoord en verliepen de partijen op vriendschappe lijke en sportieve wijze. Kortom, de strijd is goed ingezet. De maand September heeft het hippisch seizoen, voor zoover het de concoursen hip- pique en de landelijke ruiterwedstrüden be treft, gesloten. Het slot was echter in alle opzichten een waardig slot. De concoursen toch werden met dat te Utrecht j.l. uitge luid. Op de nieuwe veemarkt was een ge deelte van het terrein afgezet en met een dikke laag zand bestrooid. Toch kon hier door niet voorkomen worden dat men alge meen den ring vrij primitief vond. Een stad als Utrecht, waar beslist ieder jaar een uit stekend concours-hippique kan plaats vin den met goed financieel resultaat, moet eigenlijk in het bezit zijn van een aan de eischen des tijds voldoend concours-hippique teiTein. Aan publieke belangstelling ontbrak het niet. Dit was niet te verwonderen, om dat de provincie Utrecht nog steeds liefde voor het paard en de paardenfokkerij koes tert. Vooral het tuigpaard staat er in hooge eere en daarom heeft het steeds eigenaardig aangedaan, dat tot voor kort deze provincie nog geen enkele landelijke rijvereeniging rijk was. De Bilt heeft het voorbeeld ge geven en „De Stichtsche Ruiters" werden- gevolgd door „De Vaïleiruiters" te Wouden berg en „De Rijnruiters" te Harmeien. Het seizoen der landelijke ruitersport werd besloten met den grooten ruiterdag te Amsterdam. Deze ruiterdag vormde t laat ste punt van het werkprogramma, dat het bestuur der Nederlandsche federatie van landelijke rijvereenigingen zich tot taak had gesteld af te werken. Det voornaamste doel van dezen dag, n.l. het maken van propa ganda op groote schaal en meer in het bij zonder onder de stedelijke bevolking voor deze zaak van het platteland slaagde vol komen en werd met het grootst denkbare succes bekroond. De wedstrijden, die te Amsterdam werden gehouden, waren alle uitgeschreven als kam pioenschappen van Nederland en het was voor het eerst dat dergelijke kampioenswed strijden plaats vonden. Op het lijstje ston den individueel en afdeelingsdressuurproe- ven en springconcoursen, individueel en voor patrouilles. In alle wedstrijden werd goede sport getoond. Over de dressuur kan men zeer tevreden zijn, terwijl de prestaties in het springconcours geheel aan de verwach tingen voldeden. Toch moeten we enkele opmerkingen maken. Wat betreft de indivi- dueele dressuur, zoo was de federatie gehan dicapt door ziekte van verschillende voor dien wedstrijd ingeschreven ruiters, waar door de deelneming geringer werd en het peil van de rijkunst niet zoo hoog werd opgevoerd als mogelijk zou zijn geweest. Bij de afdeelingsdressuur mochten voor de pro vinciën Gelderland en Noordholland alleen de beide hoogstgeplaatste afdeelingen in de provinciale kampioenschappen uitkomen. Hierdoor gebeurde het dat afdeelingen als die van Winterswijk en de Amstelruiters, die o.i. wel degelijk kans hadden in Amsterdam, werden uitgesloten, omdat zij met pech te kampen hadden gehad in de provinciale wedstrijden. Hoewel deze methode geheel normaal is, lijkt het ons toch beter toe dat een volgenden keer de deelnemers weer wor den aangewezen door het bestuur der fede ratie, zooals dit steeds het geval is geweest in vorige jaren bij het samenstellen van équipes voor het buitenland. Het kan toch voorkomen, zooals dit inderdaad het geval is geweest dit jaar, dat ruiters en afdee lingen c.q. patrouilles meer of minder door toeval in één bepaalden wedstrijd hooger of lager komen. Beter is het de verrichtingen over een grooter aantal wedstrijden in reke ning te brengen of de deelneming aan de kampioenschappen van Nederland voor een ieder open te stellen. Aan deze laatste metho de is echter weer het bezwaar verbonden dat daar veel tijd voor noodig is en dat boven dien een flink percentage der deelnemers beneden het voldoende peil is. In de springconcoursen hebben de landelijke ruiters zich bijzonder goed geweerd en de heftige strijd om het Kampioenschap van Nederland ging zelfs over verhoogde hinder nissen tot 1.30 meter. Men bedenke bij dit alles, dat onze landelijken al die prestaties volbrengen met hun gewone werkpaarden. Alles te zamen was 1931 een mooi jaar op hippisch gebied, waaraan vooral de platte- landsche ruiter^ en amazones hun deel heb ben bijgedragen. En nu begint weer 't jacht seizoen, terwijl er nog enkele draverijen en rennen zullen worden gehouden voordat dc winter invalt. Een groote hal. waarin ook des winters ruiter wedstrijden zouden kunnen worden gehouden, zou voor Nederland geen overbodige luxe zijn en zeker met succes be kroond worden. Niettegenstaande de druk kende tijdsomstandigheden mochten do meeste concoursen hlppique zich in een zoer groote publieke belangstelling verheugen wel een teeken, dat de liefde voor het paa'fl en zijn verrichtingen nog niet verloren lS' Het doel moet in 1932 zijn de ruitersport intensiever aan de fokkerij van het warrn- bloedpaard te verbinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12