Buitenlandsch C^Cieuws FEUILLETON HET FRANSCH BEZOEK AAN BERLIJN Shea van de lersche Brigade VIERDE BLAD MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Redevoeringen van Laval en Brüning Hartelijke ontvangst der Fransche gasten De Ontwapening De Japanners in Mantsjoerije Terugtrekking troepen uit het gebied buiten de spoorwegzone gelast Gemengde Buitenlandsche Berichten De natuurramp in Honduras Elf Jezuïeten om het leven gekomen RA DIO-OMFOEP Overstroomingen in Zuid-Spanjc KORT NIEUWS Laval en Briand vertrokken Zaterdag middag te 4 uur 25 uit Parijs naar Berlijn. Zy werden begeleid door Meunier, den chef van het kabinet van den ministerpresident; Philippe Berthelot, den leider der politieke af deeling van het ministerie van buiten- landsche zaken; Leger, den kabinetschef van Briand en prof. Hesnard, die sedert jaren Briand's tolk is geweest. Voorts maakten 32 journalisten de reis met denzelfden trein mede. De minister-president en de eenige minu ten later arriveerende Briand werden aan het station door den Duitschen zaakgelas tigde, gezantschapsraad dr. Forster, be groet. De Fransche ministers werden door een groote menigte aan het station luide toege juicht; tusschen de uitroepen „Leve Laval „leve Briand", en „leve de vrede" hoorde men ook „Leve Duitschland." Onder het hoera-geroep der menigte zette zich prompt om 16.25 uur de trein naar Berlijn in beweging. Hartelijke ontvangst te Berlijn. Laval en Briand zijn Zondagmorgen om 8 uur 40 in goede conditie te Berlijn aan gekomen, waar zij aan het station Fried- richstrasse verwelkomd werden door den Rijkskanselier Dr. Bruening en den Rijks minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius., De Fransche ambassadeur te Berlijn, Fran cois Boncet en de Duitsche ambassadeur te Parijs, von Hoesch, waren de Fransche mi- niestesr tot Charlottenburg tegembet gereisd De Fransche en Duitsche ministers bega ven zich langs de krachtige politieafzetting per auto naar hotel Adlon. Uit de menschen - BRIAND menigte klonken de roepen „Vive la paix" en „Nie wieder Krieg". Het is nergens tot incidenten gekomen. De menschen, die zich voor het hotel had den verzameld, riepen herhaaldelijk de na men van Laval en Briand en riepen onop houdelijk: leve de vrede! De ministers verschenen eenige malen voor de vensters en op het balcon en dankten voor de vriendelijke ontvangst. Ontvangsten. Om half elf ontving Laval de Fransche persvertegenwoordigers, de Fransche kolonie en de leden van de Duitsch-Fransche Ver- eeniging in de Fransche ambassade. Vervolgens legde Laval een verklaring af voor de Duitsche pers. De Fransche premier zette hierbij het doel zijner reis uiteen, dat voor alles bestaat in de samenstelling van een Duitsch-Fransche commissie van onder zoek naar alle economische kwesties. Langs dezen weg, aldus Laval, zal men dan ook komen tot verdere overeenstemming. Hierna hield Laval een korte toespraak tot de radioluisteraars, waarin hij dankte voor de hartelijke ontvangst" te Berlijn. Bezoeken. Om half twaalf bracht Laval een bezoek aan den Rijkskanselier en Briand een bezoek aan Dr. Curtius. Te voren hadden Briand en Francois Boncet een krans gelegd op het graf van Stresemann. Lunch bü Dr. Curtius. Om half twee werd het noenmaal gebruikt bij den minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius. Hieraan werd, behalve door de Fransche gasten en ambassadeur Boncet, deelgenomen door Rijkskanselier Dr. Brue ning, staatssecretaris von Bulow, ambassa deur von Hoesch en andere Duitsche politiek Eerebanquet en receptie Ter eere van het bezoek der Fransche ministers aan Berlijn bood de Duitsche Rijkskanselier dr. Bruening zijn Franschen gasten gisteravond een diner aan, dat ge- DOOR RANDALL PARRISH 13. De verbaasde toon, waarop ik had gespro ken, had haar toch zeker getroffen, want de uitdrukking van haar oogen veranderde vol komen. „Wilt gij daarmee zeggen, dat gij werke lijk van plan zijt geweest om het af te le veren?" vroeg zij haastig. „Werkelijk van plan door de Fransche linie heen te drin- "gen?" „Ik gaf U mijn woord. Mademoiselle." „Om mij te bedriegen, om mij te laten denken, dat ik U kon vertrouwen. En gij hebt mij ook nog wijs gemaakt, dat gij op Verkenning waart! Een soldaat op wien men staat kan maken!" „En gij vertrouwt mij niet langer?" „Hoe zou ik U kunnen vertrouwen? Gij hebt boven alles afgeluisterd en weet dus Wat deze man verteld heeft. Zijt gij dan niet die lersche officier. Monsieur, die mijn broe der doodde? En hield gij U niet hier schuil om aan de wraak van uw achtervolgers te ontkomen?" volgd werd door een receptie. Behalve alle leden van het gezelschap der Fransche ministers en alle leden van het Rijkskabinet waren bij het diner aanwezig de leden van het presidium van den Rijksdag, vertegen woordigers van den Rijksraad, eenige leden van den Rijksdag en eenige hooge ambte naren, voornamelijk van het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken. Tijdens den maaltijd werden door den Duitschen Rijks kanselier en den Franschen Minister-presi dent twee tafelredevoeringen uitgesproken BRUENING Tafelrede van dr. Bruening Namens de Rijksregeering heette dr. Bruening Laval en Briand hartelijk welkom en sprak zijn oprechten dank ervoor uit, dat de beide gasten aan de uitnoodiging gevolg hadden willen geven om de hoofd stad van het Duitsche Rijk te bezoeken. In Minister-president Laval, zeide dr. Bruening te begroeten den man, die geroe pen is het lot van het Fransche volk te be stieren en die er in korten tijd in geslaagd is, het hoogste aanzien en de grootste ach ting onder de volken van Europa en der geheele wereld te winnen. In Briand be groette hij den ervaren staatsman, die aan het hoofd van talrijke Fransche regeeringen heeft gestaan en sedert zeven jaren bijna onafgebroken de leiding van de Fransche buitenlandsche politiek in handen heeft. Voor ons aldus dr. Bruening zal uw naam voor altijd verbonden blijven aan de herinnering van den helaas te vroeg ont slapen Minister Stresemann, die ik op dit uur wil gedenken. Met hem zijt ge voor het eerst te Locamo samengekomen en in tal rijke bijeenkomsten te Genève hebt ge het gemeenschappelijke werk voortgezet, waarbij ik de bijeenkomst te Parijs naar aanleiding van de onderteekening van het Kellogg- pact niet mag vergeten. Terwijl het tot standkomen van dit pact een blijvend suc ces op politiek gebied is geweest, is de eco nomische toestand der wereld meer en meer het middelpunt van aller zorgen geworden Hij vormde het voornaamste punt van onze besprekingen bij het bezoek, dat Rijksminis ter Curtius en ik aan uw schoone hoofdstad hebben gebracht. De economische moeilijk heden van enkele landen hebben zich ver dicht tot een wereldcrisis, die niemand voorzien heeft en die, om overwonnen te worden, buitengewone maatregelen en in spanning eischt. Overal kwellen nood en zorg, onzekerheid en wanhoop de volken die vol verwachting naar hun regeeringen opkijken en van hen bevrijding uit de crisis hopen. In dezen zorgenvollen tijd is reeds lang de erkenning gemeengoed geworden dat Europa slechts door snelle en weder- zijdsche hulp voor de ergste ellende en voor een blijvende catastrophe bewaard kan blijven. Voor de beteekenis van de Fransch- Duitsche betrekkingen voor alle leidende volken is geen nader bewijs noodig. De ge heele wereld is hiervan op de hoogte. Thans kan ik met instemming van de geheele wereld uitdrukking geven aan de overtui ging, die ik eenige maanden geleden aldus formuleerde, dat een werkelijk evenwich tige en vruchtbare samenwerking der Euro- peesche volken en de voor een nieuwe wereld noodzakelijke economische ontwik keling en stabilisatie van den Europeeschen vrede slechts verzekerd zullen zijn op den dag, waarop bij de twee groote buurstaten Frankrijk en Duitschland, het verleden ook naar den geest vergeten is en de blik ge meenschappelijk gericht wordt op de gees telijke, economische en politieke toekomst Wij weten, dat de herinnering aan het ver leden oneindig veel bevat dat scheidt. Maar deze herinnering mag geen beletsel zijn om uit de erkenning, dat een FranschDuitsche samenwerking onontbeerlijk is om de eco nomische orde van Europa en de geheele wereld van een dreigende ineenstorting t.e redden, de noodige consequenties te trek ken. We zu'len ons wederzijds moeten laten leiden door den wil om alles, wat scheiden Ik boog mijn hoofd en probeerde eenigen moed te verzamelen om haar aan te durven zien en haar den noodigen uitleg te geven, 't Was geen gemakkelijke taak, want zij kende haar broeders natuurlijk niet zooals ik zijn aanmatigende manieren, zijn vaak beleedigenden toon. zijn onhebbelijke metho den, zijn minachting voor iedereen, die lager in rang was. Ik kon baar ook niet vertellen hoe de twist ontstaan was en evenmin de harde woorden, die mij tot het uiterste had den gedreven; zij was zijn zuster en zou het misschien toch niet begrijpen. Zij zou na tuurlijk denken, dat ik loog, dat ik alles maar verzon om mijzelf vrij te praten. Maar ik kon haar toch niet alleen achterlaten of haar alleen den duisteren nacht zien in rijden! Geen enkel hoekje van de troostelooze vlakten om ons heen was bij dag nóch nacht veilig langs de wegen patrouilleerden soldaten, voor wie mededoogen een onbekend woord was; in de bosschen hielden zich vluchtende landlieden schuil, die in hun ellende tot elke misdaad in staat waren. Ik dacht er zelfs niet meer aan om te ontken nen, dat ik de man was, die met Charles d'Enville had gevochten. Ik zou tegenover haar geen leugen durven uitspreken en een levendige overtuiging werd in mij wakker dat dit geen vrouw was, die ooit bedrog zou vergeten. Zij zou veel meer respect voor mij hebbep als ik open met haar omging en haar de geheele waarheid meedeelde. „Welnu, Monsieur?" „Ja, Mademoiselle, lk ben die man", gaf 9 kan, beiderzijds te laten en ons te bewegen op het gebied, waar slechts gemeenschap pelijke belangen bestaan en overeenstem ming gevonden kan worden. Met het oog op den ernst en het belang van de gemeen schappelijk door ons te verrichten taak mogen wij ons echter niet verhelen, dat nog een lange en moeilijke weg moet wor den afgelegd om ons beider doel te berei ken. Ten slotte sprak dr. Bruening de hoop uit, dat het resultaat van het bezoek de be vestiging van den Europeeschen vrede zou mogen dienen en dat het ertoe zou mogen bijdragen, dat de volken met nieuwe moed de huidige moeilijkheden zouden kunnen dragen en overwinnen. Het antwoord van Laval op Brnenings tafelrede. De Fransche Minister-president Laval be antwoordde de tafellede van Dr. Bruening door zijn dank uit.te spreken voor de harte lijke ontvangst, die zoowel hem als Briand was bereid. Gij kunt ervan overtuigd zijn zoo sprak hij dat wij ons de beteekenis van ons bezoek aan Berlijn ten volle bewust zijn. Niets kan dit beter karakteriseeren dan het feit, dat wü heden in dezelfde zaal bij een zijn, waarin meer dan vijftig jaar gele den het Berlijnsche Congres vergaderd heeft en dat sedert dien tijd geen Fransch minis ter meer naar Berlijn gekomen is. Wij ver heugen ons ten zeerste, U, mijnheer de Rijks kanselier en den Rijksminister van Buiten landsche Zaken te mogen begroeten. Gij, mijnheer de Rijkskanselier, behoort tot de geestelijke elite, wiens hooggerichte eigen schappen door de geheele wereld worden erkend en die in de moeilijkste tijden het evenwicht hebben weten te bewaren. Briand en ik zijn naar Berlijn gekomen met dezelfde bedoeling, waarvan de Rijkskanselier zoo juist gesproken heeft. Wij wilden niet alleen een beleefdheidsdaad verrichten door Uw vriendelijke uitnoodiging aan te nemen. Se dert twee maanden is de economische toe stand der wereld zonder verbetering geble ven. Wü wilden de daad der besprekingen, die we in Londen zün begonnen en te Parijs hebben voortgezet, in deze schoone hoofdstad weer opvatten. De huidige krisis eischt bui tengewone inspanning van alle staatslieden, wederzüdschen goeden wil en samenwerking Slechts dan kan het gevoel van vertrouwen, zonder hetwelk geen credieten, geen ruil van goederen, geen vruchtbaar werk en geen hulp in de huidiere krisis mogelijk is, hersteld worden. Het voorbeeld, dat Duitsch land en Frankrijk in dit opzicht geven, heeft zeker goeden invloed uitgeoefend. Ten aan zien van de economische problemen en bin nen het kader, dat werd ontworpen, willen wij trachten een nauwere samenwerking en van vertrouwen vervulde betrekkingen te vestigen. Wij hopen dat ons pogen, tezamen met dat der Duitsche ministers, wiens ruimen blik wü reeds hebben leeren waardeeren, niet slechts een permanent organisme, maar ook een methode moge scheppen, die zoo spoedig mogelijk practische resultaten zal afwerpen. Als wü zoo handelen, dan doen wij dit slechts in de overtuiging, dat het gaat om het wel- zün van beide landen, en voor de orde en vrede van de geheele wereld. LAVAL Minister-president Laval eindigde zün rede met het uitbrengen van een dronk op het slagen van den gemeenschappelijken arbeid. De eerste besprekingen tusschen de Duitsche en Fransche ministers. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de bespreking, die gistermiddag heeft plaats gevonden tusschen Laval en Briand eenerzijds en Dr. Bruening en Dr. Cürtius anderzüds voornamelük betrekking heeft ge had op economische vraagstukken. Ook over het Layton-rapport zou hierbij zün gespro ken. De atmosfeer zou tijdens de bespreking hoopvol en bevredigend zijn geweest. Van beide zijden werd er de nadruk op gelegd, dat door de eventueele overeenkomsten, waartoe men zou kunnen komen, geen front tegen een derde mogendheid gevormd zou mogen wor den. Bü de behandeling van de economische problemen besprak men voornamelijk de chemische en electro-technische industrie. Waarschünlijk heeft men de mogelükheid van een nauwere verbinding van de Duitsche en de Fransche industrie overwogen. Van be voegde züde wordt medegedeeld, dat men het resultaat der eerste bespreking weder- zyds bevredigend achtte. Een besluit inzake het instellen van een Duitsch-Fransch economisch comité is he den niet genomen. Ook over personenkwes- ties, waarover reeds in sommige bladen werd geschreven, heeft men het niet gehad. Spanje's nieuwe grondwet Een democratische republiek De Spaansche cortes hebben Zaterdag in het verloop van een langdurige nachtzitting het preliminaire artikel en artikel één van de grondwet aangenomen. ik ten antwoord en ik deed mijn best mijn zelfbeheersching te bewaren. „Maar gij kunt het mij toch niet kwalijk nemen, dat ik U dit niet vertelde voor het bepaald noodig was. Ik verlangde dat gij mij vertrouwdet en ik had liever dat gü de geschiedenis van anderen zoudt hooren." „Gü waagt U dus niet aan een verdedi ging? Gij hebt geen verontschuldiging?" „Neen, Mademoiselle. Mijn kameraden zullen U het verloop van de zaak vertellen. Ik heb niets anders te zeggen dan dat het een eerlijke strijd was, al keur ik thans, nu ik tot bezinning ben gekomen, deze manier om een geschil te beslechten af. Maar het ging man tegen man, zijn leven tegen het mijne, en hij hanteerde het zwaard beter dan ik. Ik ben er niet vast van overtuigd, dat ik hem doodde, ik weet alleen maar dat mijn wapen op het lemmet van zijn zwaard uit gleed en dat de steek doel trof. Hij viel en de mannen van mijn compagnie drongen er op aan, dat ik de vlucht zou nemen en duwden mü als het ware met geweld de kamer uit." „Maar", wierp zü tegen en zij keek mü voortdurend aan, „als gü in uw recht waart, waarom moest gü dan op de vlucht gaan? Een duel, hoe afkeurenswaardig ook, komt in het kampleven toch dikwijls genoeg voor." „Uw broeder was ver boven mij geplaatst en daarbü een gunsteling van maarschalk Saxe en een Fransch edelman. Mün eenige kans op gratie lag in een beroep op Züne Majesteit" Zü zweeg een oogenblik en zat met gebo- Artikel één luidt als volgt: Spanje is een democratische republiek van arbeiders van alle rangen, die zich aaneensluiten onder een regiem van vrijheid en rechtvaardigheid. De macht van haar organen komt van het volk. De Spaansche republiek vormt een staat van federatieve strekking, maar sluit de moge lijkheid van 'n autonoom bestuur voor ge meenten en streken niet uit. In artikel vier wordt gezegd, dat het Casti- liaansch de officieele taal is. Frankrijks verzet tegen de voor gestelde wapeningsvacantie Bij de vertrouwelüke beraadslagingen moet de vertegenwoordiger van Frankrijk, Massigli, het denkbeeld voor een vacantie voor de be wapening opnieuw krachtig van de hand hebben gewezen en uitstel van het voorstel tot de ontwapeningsconferentie verlangd heb ben. Voorts gaf hij te kennen, dat tegelijk met een overeenkomst voor vacantie in de bewa pening een algemeene politieke wapenstil stand zou moeten gesloten worden. In verhand hiermede zal de ontwapenings commissie heden opnieuw bijeenkomen, zoo dat ook om die reden de plenaire vergadering van den volkenbond wel niet voor Dinsdag gesloten zal kunnen worden. Men tracht tot een compromis te geraken in dier voege, dat de raad van den volken bond tot alle mogendheden de uitnoodiging zal richten om voor 1 November een verkla ring in te zenden, waarbij zü zich voor den tijd van 1 jaar verplichten, hun bewapening op geen enkele wijze uit te breiden. De raad van den volkenbond is tegen hedenmiddag bijeengeroepen. Men neemt aan, dat de raadsleden nog de geheele week te Genève zullen blijven, ten einde het mogelük te ma ken den raad ieder oogenblik opnieuw bijeen te roepen tot behandeling van het Japansch Chineesch conflict. Engelands nieuwe verkiezingen Men is thans van meening, dat het Engel- sche parlement tusschen 7 en 9 October zal worden ontbonden, zoodat dan tusschen 27 en 29 October de nieuwe verkiezingen zuilen plaats hebben. Huiszoeking bij de „Daily Worker" Een arrestatie Gedurende meer dan twee uren hebben ambtenaren van speciale afdeelingen van Scotland Yard Vrijdagavond huiszoeking ge daan in de redactiebureaux en de drukkerij van de „Daily Worker" te Londen. De de tectives onderzochten nauwlettend bepaalde edities van het blad en andere papieren. Een persoon werd naar het politiebureau overgebracht. Hij wordt beschuldigd van aan stichting tot muiterij. De Japansche minister van oorlog verklaar de,dat na overleg met den generalen staf be sloten was het zenden van troepen ter be scherming van Japanners buiten de zone van den Mantsjoerijschen spoorweg te staken en het terugtrekken van alle troepen, die zich thans nog buiten die zone bevinden. Waarschijnlijk zal. dit terugtrekken heden verwezenlijk zijn, waarna de uit Korea ge komen versterkingen daarheen zullen terug- keeren als de toestand het veroorlooft. Geen steun aan Mongoolsche of Mantsjoerijsche onafhankelijk heidsbeweging De bevelhebber van het Japansche leger in Mantsjoerije heeft instructie ontvangen van den minister van oorlog, om geenerlei onder handelingen aan te knoopen inzake eenigerlei beweging, en deze ook niet te steunen voor de Mongoolsche of Mantsjoerijsche onafhan kelijkheid, teneinde misverstand in het bui tenland te vermüden. Deze instructies vinden haar grond in het gerucht, dat Chineezen en Mongoolsche ge delegeerden, welke deze belde bewegingen vertegenwoordigen, zich tot den Japanschen consul gewend hebben. Scherpe maatregelen der Chineesche regeering Naar uit Peking wordt gemeld, heeft de op perbevelhebber der Chineesche troepen in het militaire district Peking opdracht gekregen al le maatregelen te nemen ter bescherming van de Japansche onderdanen in zijn district. Al le anti-Japansche manifestaties worden verboden. Chineesch munitiedepót in vlammen Gemeld wordt, dat het Chineesche Noord- Oost-arsenaal te Mookden, een der grootste munitiedepots ter wereld, in brand staat. Bindt Japan in? Het Japansche dagblad „Tokio Nitschi Nitschi" deelt mede: Het Japansche Ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft besloten gen hoofd diep in gedachten. Toen zij haar hoofd weer ophief om mü aan te küken, stonden er tranen in haai donkere oogen. Ik wachtte af wat zü zou gaan zeggen, maar voor mijzelf was ik vast besloten hoe te handelen. „En gij blijft volhouden, dat gü het docu ment naar Charleroi hadt willen brengen?" „Ja, Mademoiselle." „Daarmee zoudt gü uw leven in gevaar hebben gebracht, gij zoudt gevangen zijn ge nomen." „Dat weet ik, Mademoiselle." „Maar waarom wildet gij dan zulk een ge vaar loopen? Voor Frankrijk misschien?" „Gedeeltelyk, Mademoiselle, ik ben een soldaat en trouw aan de zaak, die ik dien; toch zou ik niet willen beweren, dat ik voor Frankrijk alleen het offer zou hebben ge bracht. Ik had nog een andere beweegreden." „En welke?" „Om het vertrouwen, dat een vrouw in nnj gesteld had, niet te bescnamen." Zij kleurde een weinig en drukte haar han den vaster ineen. „Dat zegt gij niet alleen uit galanterie, Monsieur Shea. Gü züt geen hoveling. Ik begrijp zelf niet hoe het komt, maar ik ben bijna geneigd U te gelooven. Ikwel, ik lees de waarheid in uw oogen.Zü weifelde even alsof zij niet wist of het wel gepast was om verder te gaan, maar haar gezond ver stand behield de overwinning. „Misschien moest ik dit niet allemaal zoo zeggen, maar wij hebben elkaar onder vreemde omstandig- het Chineesch-Japansche conflict langs di- plomatieken weg door onderhandelingen met Moekden en Nanking op te lossen. Een nota van den Japanschen Minister van Buiten landsche Zaken is in voorbereiding. Japansche oorlogsschepen naar China? Volgens een Russisch bericht, uit Tokio zouden Zaterdag eenige Japansche eskaders koers hebben gezet naar de Chineesche ha vens Swatau, Hankau en Amoy. De oorlogs schepen zullen midden October naar Japan terugkeeren. Volgens een Japansch bericht zijn drie mij- nenleggers onderweg naar Kanton ter be scherming van de Japansche belangen. Het Japansche voorstel te Nanking afgewezen. Volgens een bericht uit Russische bron uit Nanking heeft het Chineesche kabinet Zater dag onder voorzitterschap van Tsjang Kai Tsjeck den toestand in Mantsjoerije bespro ken. De minister van Buitenlandsche Zaken rapporteerde uitvoerig over de houding van den Volkenbond in het Chineesch-Jape/sche conflict, terwül hü het Japansche voorstel tot vorming van een gemengde Japansch-Chi- neesche commissie tot oplossing van het ge schil indiende. Het Chineesche kabinet be sloot met algemeene stemmen, het Japansche voorstel voorloopig van de hand te wijzen. De houding van den Volkenbond werd ten zeerste betreurd, aangezien de Bond niet in de gelegenheid is geweest zijn autoriteit te genover Japan te laten gelden. De rebellie in Britsch-Indië Betooging tegen den mahararija van Kashmir Te Sprinagar hebben 18000 Mohammeda nen, die den maharadja van Kashmir wil len onttronen, hun tenten opgeslagen. 's Nachts werd een betooging tegen deu maharadjah gehouden, waaraan 50000 per sonen deelnamen. In het geheele gebied heerscht groote spanning. Volgens een nader Reutertelegram uit Sprinagar zün de 18.000 rebellen bij het verschünen der troepen uiteengegaan. Anderzüds wordt nog gemeld, dat te Is lamabad, 50 mül ten Zuid-Oosten van Spri nagar, alles rustig is. Zooals men zich herinneren zal dateert deze opstandige beweging reeds van Juli j.L, toen de muzelmannen hun agitatie begon nen tegen den hindoeschen maharadjah sir Hira Singh. Bruening niet naar Washington Nopens de geruchten over het bestaan van plannen te Washington, om ook rijkskanse lier Brüning naar de Amerikaansche hoofd stad uit te noodigen, wordt van welingelichte zijde medegedeeld, dat in ieder geval een dergelijke uitnoodiging nog niet ontvan gen is. In politieke kringen te Berlijn is men bo vendien van oordeel dat in verband met de a.s. politieke gebeurtenissen in Duitschland, de büeenkömst van den rüksdag op 13 Oc tober en het bezoek van den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Gran- di, einde October, voorloopig aan een drie- weeksche afwezigheid van den rijkskanse lier niet te denken valt. Volgens een bericht uit Washington zün bü den geweldigen orkaan, die Britsch Hon duras geteisterd heeft, 11 Jezuïeten om het leven gekomen, (6 Priesters, 4 Scholastieken en 1 leekenbroeder) Alle kerken in de hoofdstad werden zwaar beschadigd. Het Sint Jans-College te Belize werd totaal verwoest de elf Jezuïeten wer den onder de puinhoopen begraven. Bloedige botsingen te Gran Chaco Dooden en gewonden. Uit La Paz worden nieuwe botsingen ge meld tusschen Boliviaansche en Paraguy- aansche troepen in het gebied van Gran Chaco. In een gevecht, dat acht uren duur de, werden aan de züde van Bolivia zes sol daten gedood en talrüke gewond. Naar verder wordt, bericht, zouden de 200 man troepen van Paraguay eerst tot den aanval zijn overgegaan en ten slotte op de vlucht zijn geslagen. Bom-aanslag op het Spaansche Congresgebouw verijdeld In de omgeving van het Congresgebouw te Madrid zijn een bekend anarchist en een vrouw die hem vergezelde gearresteerd. De menschen hadden een bom bij zich. heden leeren kennen en zün beiden aan ge vaar blootgesteld. Ik zou U den inhoud van deze documenten niet kunnen openbaren, maar het is heel goed nogelijk, dat het lot van Frankrük in onze handen rust. Wü moeten ten volle vertrouwen in elkaar stel len; zelfs al hebt gü mijn broeder gedood, dan is dat voor mü nog geen reden om uw hulp te weigeren. Gü hebt voor mü gevoch ten" zij beefde terwijl zü naar Awlright keek „en mij van dat beest gered, Mon sieur. Ik heb alle reden U dankbaar te zijn £n daarby „Wat wildet ge nog zeggen, Mademoiselle? Is het niet beter, dat ik het weet?" „Als ge me niet verkeerd begrüpt, dan ze ker, maar het valt my moeilijk daarover te spreken. Ik heb mün broeder liefgehad, Monsieur; hij was altyd heel goed voor my maar ik weet dat hij tegenover anderen hardvochtig en "aanmatigend kon zijn. Mis schien was ook in deze zaak zijn schuld gvooter dan de uwe. Gü hebt mogelijk slechts U zelf verdedigd, en ik wil dan ook met mün oordeel wachten tot ik er alles van af weet." Ik raakte even haar hand aan, en zy duldde het. „GÜ hebt mü werkelük opnieuw moed ge geven," zei ik diep geroerd. „Ik weet nu, dat ik tot bet eind toe op U kan vertrouwen, maar verder verwacht ik niets anders en ik zal ook niet probeeren U te bedriegen. Ver ontschuldigingen heb ik niet, Mademoiselle; ik was dien dag meer dan anders driftig en opvliegend en maar al te bereid om te vech- DINSDAG 29 SEPTEMBER 1931 HUIZEN, 293 M. Uilsluitend K. R. O.- nitzending 3.009.15 en 10.0011.30 Gra- mofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje door Pater Lector J. Dito O.P. 12 00 Politiebe richten. 12.15—1.45 Concert K. R. O.-trio 0.1.v. P. Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonp'r-.- ten. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonpla- ten. 3.30 Zenderverzorging. 4.006.00 Gra- mofoonplaten (Opera-concert). 6.00 Onder wijsfonds voor de Binnenvaart. 6 30 Ver- bondskwartiertje. 6.45 F. P. v. d. Sloot: In leiding op den a.s. Engelschen cursus. 7.00 G. Hilterman: „De Volkenbond". 7.30 Po litieberichten. 7.45—6.30 Rondgang door de N.V. Stoommeeifabriek „Holland", Amster dam. 8.30—11.00 Concert K. R. O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. M. m. v. L. Somer (idool) en G. Vermeulen (altviool). Ca. 9.15 Vaz Dias. 11.00 Gramofoonplaten. 11.40 Blijd" Incomst van den heer Longwelle. 12.00 Fees- telyk tijdsein tot besluit van het Trimester. HILVERSUM, 137 5 M. Uitsluitend A. V. R. O.-uitzending 8.00 Gramofoonplaten 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Mevr. Pierson: De Japansche viouw in haar huis. 11.00 Concert. E. Heymans (pia no), Mevr. E. de Vries-Kallersmanr (zang). 11.45 Gramofoonplaten. 12.001.30 Kwartet- concert o.l.v. A. Nooteboom. 1.30 Zenderver zorging. 2.00—12.30 Causerie door Mevr. De Leeuw-van Rees over het Avro-knippatroon. 2.304.00 Ooggetuige-verslag der K. L. M.- Vlootschouw (afgewisseld door Gramofoon platen). 4.00 Vioolrecital door Max Groen. Vleugel: Egb. Veen. 4.305.00 Radio-Kinder koorzang o.l.v. J. Hamel. 5.006.50 Omroep orkest o.l.v. N. Treep. 6.50 Modepraatje door mevr. de Leeuw-van Rees. 7.00—Optreden v. het Ensemble voor vroolijke Kleinkunst „De Troubadours" o.l.v. Marijke van Tooren. 7.30 Prof. Vening Meinesz: „De Onderzeeboot als wetenschappelijk hulpmiddel." 8.009.30 Ko- vacs Lajos en Orkest in het Kurhaus Sche- vningen. Pierre Palla (orgel) en Boris Lensky (viool). 9.30 Radic-tooneel Wereld nieuws avond-editie naar het hoorspel van E. Polier, bew. door Hildebrand. 10.10 Vaz Dias. 10.2511.00 Aansluiting met „The Heuse of Lords", Den Haag. Ensemble Lis- monde. 11.0012.00 Gramofoonplatencon- cert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 11.20 Lezing. 12.20 Or gelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.10 Berichten. 2.15 Televisie. 2.25 Schoolult- zending. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital door Yvonne Arnaud m. m. v. Strijkkwartet. 7.10 Lezing. 7.40 Vaudeville. 8.50 Lezing. 9.20 Concert. Orkest. N. Williams (bariton). 10.00 Berichten. 10.15 Berichten. 10.30 „The Wreckers" van Ethel Smyth (derde bedrijf). 11.00—12.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 HL 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonpla ten. 8.20 Concert. LANGENBERG. 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonplaten. 10.35 -11.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Concert 5.206.20 Zang en piano. 8.208.50 Gramo foonplaten. 850 Gramofoonplaten met toe lichting. KALUNDBORG, 1153 M. 12.25—2.20 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert en zang. 8.2010.20 Radio-Tooneel. 10.3511.20 Orkestconcert. 11.2012.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest, soiistsn en trio. ..338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Gramofoonplaten. Lezing Declamatie. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gra mofoonplaten. 10.30 Uitzending voor Scho len. 10.35 en 12.20 Berichten. Hierna Gra mofoonplaten. 1.152.20 Berichten, 2.20 3.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen 450 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Or kestconcert. 9.20 „Suedfunk-Kaleidoskop", Radio-revue. 10.20 Lezing en Berichten. Daarna tot 11.50 orkestconcert. Vier personen omgekomen Tengevolge van den hevigen regenval van de laatste weken worden uit Zuid-Spanje ver schillende overstroomingen van vrij grooten omvang gemeld. Te Linares in de provincie Jaen moesten de bewoners op de daken der huizen vluchten. Ongeveer tien auto's werden door het water meegesleurd en vernield. Een chauffeur kwam hierby om het leven. Het treinverkeer naar Linares is stopgezet. In de provincie Almeria is de geheele oogst ver nield. Een vrouw en drie kinderen zijn ver dronken. N a a r e e n N. T. A.-t e 1 e g r a m uit Basra meldt, breidt zich de cholera-epidemie, die in de stad büna geheel geëindigd was, op hoe platteland uit. Talrijke slachtoffers vallen te betreuren. Tijdens een orkaan is te Richmond (Indiana) het dak eener school ingestort. Zestig kinderen werden gewond, echter slechts één ernstig. Het water van den Weichsel en zijn zijrivieren in Opper-Silezië is de laatste da gen geweldig gestegen, zoodat het over de oevers is getreden en talrijke dorpen zijn overstroomd, met name tusschen Pless en Bielitz. By het Roemeensche ministerie van financiert zijn groote verduisteringen ontdekt. Het bedrag is nog niet bekend. Er zouden een groot aantal hoogere ambtenaren bü be trokken zün. ten. Doch als ik het goed begrepen heb. schenkt gü mij voor deze zaak uw vertrou wen?" „Ja Monsieur," antwoordde ze met diepen ernst, „ik schenk U mijn vertrouwen. Maar kyk eens," en zij deed een stap achteruit en maakte haar hand vrü, „de Engelschman beweegt zich! Hü is niet dood!" „Ik heb hem slechts een lichten slag ge geven, maar wij zullen daarmee tijd hebben gewonnen. Wij hebben eigenlijk al te lang gepraat. Neem nu uw pistool op, Mademoi selle, dan zullen wy eens naar den luitenant gaan kijken." Camille liep onmiddellyk achter mij aan toen ik de deur van het kleine vertrek éi- naast open. Wij stonden in een kleine ruimte, die voor keuken dienst deed en zagen Dorn in een hoek zijn dron kemansbui uitslapen. Ik bukte nnj over hem heen, half in den waan, dat- hy slechts veinsde te slapen, maar zijn geregelde ademhaling overtuigde my van het tegen deel. Ik keerde mij met afschuw van den kerel af en nam de omgeving met een en kelen blik op. Er was maar één raam met een houten luik er voor, en één deur. F,r bestond meer kans, dat de achter uitgang onbewaakt was dan de voor deur. want de verschillende geluiden, die tot ons doordrongen, wezen er op, dat het kamp een eind over den weg was opgeslagen. Ik sloot de binnendeur, waardoor de keuken geheel donker was, en greep het meisje bü den arm. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13