DE ROEP OM VREDE TWEEDE BLAD MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 BLADZIJDE Verèaderinè van den R.K. Vredesbond in het Concertgebouw te Amsterdam Duitsche en Fransche steun GEMENGD NIEUWS Een zeldzame begrafenisstoet Ernstig auto-ongeval Trein overvallen bij Moekden Dertig dooden en vele gewonden FINANCIËN Opheffing van den Gouden Standaard in dc Scandinavische landen? In Noorwegen reeds opgeheven STADSNIEUWS DE „MITTOVOS" Van den rechten weg af! VERKEERSONGE VALLEN Zaterdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam; hier hield de R. K. Vredesbond ter ondersteuning van de ontwapenings actie, een nationale bijeenkomst, die opge luisterd werd door de hooge tegenwoordig heid van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, als vertegen woordiger van het Nedsrlandsch Episcopaat en van Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers, Mi nister van Defensie. Op het podium merkten we vervolgens op kanunnik dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, de professoren Titus Brands- ma O.C. en H. A. Kaag, de Kamerleden A. C. de Bruyn, Henri Hermans mr.J.N.J.E. Heer- kens Thijssen, P. J. Serrarens, mr. Van Hellen- berg Hubar, Th. Schaepman, Loerakker, Van de Bilt en Guit, wethouder mr. G. Kropman, mevr. SteenbergheEngering, presidente van den Amsterdamschen R. K. Vrouwenbond, Rector Kok van Bloemen- daal en Ko de Haan, een der oprichters van den R. K. Vredesbond. Prof. Kors opende de vergadering, die, jammer genoeg, niet zoo goed bezet was, als algemeen verwacht was en heette Z. H. Exc. Mgr. den Aartsbisschop en Z. Exc. den Minister van Defensie in het bijzonder har telijk welkom en dankte hun voor den steun den ze hiermede het vredeswerk gaven. Wij katholieken, aldus vervolgde spr., hebben bijzonder tot plicht te werken voor de vredesontwikkeling van de menschen en waar nu zulk een belangrijke gebeurtenis gaat plaats vinden als de Vredesconferen tie bedoelt te zijn, kan het niet anders, dan dat wij katholieken onze vredesgezindheid tot uiting laten komen, dat wij toonen hoe wij den oorlog verfoeien als een gruwel; de motie, welke gij allen gedrukt voor u hebt, zal de leidende gedachte aangeven, welke ons bij onze vredesactie bezielt. Allé R. K. organisaties zijn opgeroepen ons te steunen bij onze actie. Wij zullen handteekeningen verzamelen, waarmee uitgedrukt zal worden onze vaste wil, dat de afgevaardigden ter Vredesconferentie den vrede tot stand bren gen. De bedoeling van deze vergadering is, om de katholieke actie voor den vrede te ope nen, om de actie, die haar invloed op de ontwapeningsconferentie van 1932 niet zal missen, in te zetten. Moge zij het begin zijn van een vruchtdragende werkzaamheid. Spr. gaf dan het woord aan dr. Gunst, voorzitter van den Friedensbund Deutscher Katholiken, dien de vergadering met een hartelijk applaus begroette. Rede dr. Gunst. Na zijn dank betuigd te hebben, voor de uitnoodiging, die de Vredesbond hem deed toekomen om het woord op deze vredesbij eenkomst te komen voeren, betoogt spr., dat de Volkenbond, die nu nog slechts een ver bond van regeeringen is, waarlijk een bond van volkeren dient te worden. De man uit het volk vraagt om „de vrede zonder phra se." Vrede wil hij, zonder meer. Wij, katholieken, gelooven de boodschap van den engel: „Et in tera pax hominibus, bonae voluntatis." Dagelijks bidden duizenden priesters over de geheele wereld: „Geef ons den vrede." Merkwaardig is het, dat op dezen avond juist, nu wij katholieken hier om wille van den vrede vergaderd zijn, twee Fransche staatslieden zich op weg bevinden naar Duitschland. Zij dragen de sleutels van den vrede in hun handen. Mogen deze beide landen, die zich telkens weer met elkander hebben gemeten met de wapenen, thans tot opbouwenden arbeid overgaan. Moge deze vergadering aanleiding zijn tot het vormen van een eenheidsfront van katholieken. Wij gelooven in het rijk van Christus, hopen cp den vrede van Christus en beminnen het kruis van Christus en in dit teeken zullen wij overwinnen. (Krachtig applaus) Nadat vervolgens de heer P. J. Serrarens, secretaris van het Chr. Int. Vakverbond, de rede van dr. Gunst, die met groote overtui ging uitgesproken was, vertolkt had, was het woord aan pater prof. Yves de la Brière OP. van het Institut Catholique te Parijs. Rede van Prof. de la Brière. Met een welbespraaktheid, aan Franschen eigen, ving de Fransche pater aan zijn groote vreugde uit te drukken over het in-contact- komen met een zoo uitstekende vergadering van vertegenwoordigers van katholiek Ne derland. Spr. memoreerde hoe gastvrij Ne derland 30 jaar geleden aan een groot aan tal religieuzen, die uit Frankrijk waren ver bannen, onderdak had verleend. Katholiek Nederland heeft zich hiervoor het dank- baarheidsrecht van de geheele katholieke wereld verzekerd en mag in vele opzichten aan de katholieke samenleving In andere landen tot voorbeeld gesteld worden. Spr. wijst in dit verband cp den schoolstrijd, die zoo glansrijk gewonnen werd. Hij herdenkt de nog zoo kort geleden verscheiden socia le en politieke figuur Mgr. Nolens en her innert aan de vredespogingen, ondernemen door Jhr. Beelaerts van Blokland, Francois, mr. Limburg en Jhr. Loudon. Spr. betoogt verder hoe de Kerk steeds de pogingen cm een duurzamen vrede op aarde te vestigen, met kracht ondersteunde, ge zien de vredesbrieven van Leo xm en Pius X, gezien ook de vredesboodschap van Be- nedictus XV, waarin vermeld de groote' richt lijnen, die tot den universeelen vrede kun nen leiden. De Paus stelt hierin den eisch van wederzijdsche ontwapening en onvoor waardelijke onderwerping van de naties aan een rechtvaardige arbitrage, welke eisch ook nu nog geldt. Tusschen Volkenbondsideaal en de verwe zenlijking er van liggen echter nog vele moeilijkheden; hierdoor mogen we ons even wel niet laten opschrikken en het mag geen aanleiding zijn om met minder ijver aan de verwezenlijking er van te arbeiden. Wil de conferentie in 1932 resultaat hebben, dan moeten de besprekingen geschraagd worden door het vredesverlangen der vol keren. Het is noodig, alles te doen om den wil van de volkeren tot uiting te doen komen. Alle volken en rassen zijn geroepen tot eenheid; wij moeten alles doen om op dit punt den vrede van Christus naderbij te brengen. (Krachtig applaus). Nadat de heer Serrarens ook deze rede vertolkt had, werd even gepauzeerd, waarna het woord was aan mr. C. Goseling. voor zitter van het bestuur der RK. Staats party. Rede mr. C. Goseling. Gij allen (He ijvert voor vrede en recht vaardigheid! Zeer velen van U, die vanavond hier te genwoordig zyn, hebben den tijd meege leefd, velen van U meegeleden: de jaren 1914—1918. Er zijn wel woorden van troost en bemoe diging gesproken tot de 1Udenden. Die oorlog zou de laatste zyn. Door den poel van vuur en gif zouden de volken worden gevoerd tot een betere orde een goedgeordende vrijheid, betere verdeeling van aardsche goederen, in één woord: meer geluk! 1919—1931. Met enkele schynoplevingen, hier en daar, die slechts in staat waren om de werkelyke ellende nog dieper te doen gevoe len, is 't verder steeds bergaf gegaan. Onrust en onzekerheid zyn toegenomen. Als in een benauwenden kringloop is gebrek aan ver trouwen, ja, diepgeworteld wantrouwen, oorzaak van dit alles en gevolg tevens. Om een diagnose te stellen spreekt men van de vertrouwens-crisis. In zijn korte maar krachtige rede in Ge- nève heeft onze Minister van Buitenland- sche Zaken den oorlog verantwoordelijk ge acht voor den nasleep van deze ellende, die economische crisis geheeten is. De conclusie ligt voor de hand. Als er in een mensch ook nog maar iets over is van het „redelijk wezen," dan mag van een der- geiyk middel als de oorlog, dat proefonder- vindeiyk ncoit tot het doel kan leiden, geen gebruik meer worden gemaakt. Dit heeft Mgr. Besson, de bisschop van Lausanne niet verwaarloosd in zyn preek, waarin hy den bestuurders der wereld voor hield het „Pax vobis," dat uit het hart van den Goddelijken Meester opwelde als een kreet; daar Hy medelijden had met de schare. Dat er geen werkelyke vrede heerscht! 't Klinkt haast als een hoon ddt uit te spre ken. Maar is die werkelijke vrede dan nooit bereikt? Wat is eigeniyk die waarachtige vrede? Voor de menschen, als middelpunt van het geschapene, gaat het om de orde in drie verhoudingen; n.l. de verhouding tot God, de verhouding tot den naaste, de ver houding tot zichzelf. Zeker, er kan van stryd sprake zyn, als voorbereiding tot de rust in de orde. Maar alleen wanneer die stryd beslecht wordt door de volledige over winning van God, zooals by Augustinus, treedt die vredestoestand in; de rust in de orde. Ik herinner aan het devies van onzen Paus Pius XI: „De vrede van Christus in het Ruk van Christus". Alleen in dat Ryk, wanneer dit gegrondvest is in de hoofden en harten der menschen, ook van de Katholieken, die formeel tot het lichaam der Kerk behooren, kan de ware vrede heerschen. Moeten we dus maar afwachten totdat de menschen individueel „de rust in de orde" hebben bevochten en het Ryk van Christus meer massaal is gevestigd en ge grondvest? Desnoods dit alles bevorderen door gebed, door goed voorbeeld vooral, zelfs door apostolaat? Al die middelen kun nen van het hoogste belang zy'n. De diep betreurde voorzitter van den R.K. Vredesbond, prof. De Langen Wen- dels, heeft in zyn „Christelyke Vredes- gedachte" zoo schoon en duideiyk gezegd: „Vrede is een gigantisch werk waaraan elke mensch, dag na dag, in de stilte van zyn hart, arbeiden moet, wil hy het ware leven genieten; waarheen, voorbereidend en weg bereidend, alle beschavingskrachten, stof- felyke en geestelyke, zeden en instellingen moeten stuwen." Maar hy voegde er ook by: „waarvoor alle volken en staten hun oude, beminde krygsgoden tot formules ge worden van heidensch patriotisme, van nationale eer en staatsalmacht en souve- rein hoogheidsrecht moedig stuk moeten slaan." Wanneer Z. H. de Paus in de Encycliek „Quadragesimo Anno" overgaat tot de be spreking van de hernieuwde beleving der zedewet, zegt hy: „Toch kan men zonder eenige overdrijving zeggen, dat in onze dagen het sociale en economische leven zóó is ingericht, dat het voor een zeer groot aantal menschen een zeer ernstige hinder nis is, om zox-g te dragen voor dit eene noodzakelyke: hun eeuwig heil. Welnu juist zoo is de verhouding tus schen het werk voor den werkelyken vrede en de ontwapening. De voorwaarden moe ten geschapen worden om de beleving prac- tisch mogelyk te maken. En hiervoor is vermindering der bewapening een eerste voorwaarde, omdat zonder dit de sfeer der oorlogsdreiging blyft heerschen. Er hiermede staat de conferentie van 1932 in het brandpunt der actueele activi teit der vrede-yveraars. Het moest niet noodig zyn, dat de voor zitter dezer vergadering in „Pro Pace" nog moest schryven in het nummer van Octo ber 1928: „Stonden wy Katholieken ten minste maar vooraan, by iedere poging, welke ons nader bracht tot het Pauseiyk ideaal". In de vredesboodschap van Benedictus XV staan de groote richtlynen reeds aangege ven: I. Gelijktydige en wederzydsche ver mindering der bewapeningen volgens nader vast te stellen regels en waarborgen, naar de mate, noodig en voldoende om de open bare rust van eiken staat te verzekeren. II. Ter vervanging der legers, de instel lingen van het scheidsgerecht met zyn hooge vredestichtende functies, volgens overeen te komen vormen en te bepalen sancties tegen den staat, die weigeren zou, hetzy de internationale vraagstukken aan het scheidsgerecht te onderwerpen, hetzy zyn beslissingen te aanvaarden. Dit recht mag niet zyn een instrument in handen van een der betrokken partyen, maar moet den vrede bevorderen en beves tigen. Is dit een utopie? Neen, maar een moei- ïyke taak is het zeker, mèór een taak, waarby wy, Katholieken, vooraan moeten staan met een heel diep besef van eere plicht en eere-schuld. Hier is werk te doen. Door het enkele feit, dat de zorgvuldig voorbereide confe rentie in Februari 1932 byeen zal komen, is de zaak gehaald uit de sfeer der utopie en staat zij op het terrein der daden Er liepen geruchten, dat de conferentie uitgesteld zou worden; deze echter zyn verstomd; in Genève heeft men de confe rentie als heel vaststaand aanvaard. In de z.g. voorbereidende commissie sprak jhr. Loudon o.m.: „Denkt er wel aan, dat een mislukking het vertrouwen van de volken in den vredeswil van hun leiders zou schokken en daarom in de meest ernstige mate schade zou doen aan de zaak des vredes, die meer dan ooit in de onrust van den tegenwoordigen tyd om versterking vraagt. Het mislukken van de conferentie is een ramp voor de wereld." Dit alles bepaalt de daad, die wy thans stellen kunnen, neen. stellen moeten. Gelukkig zyn er stevige biyken, dat het besef van deze verantwoordeiykheid aanwe zig is. Het moet de conferentie ingehamerd wor den, dat het zoo zal zy'n, dat om het maar heel gewoon uit te drukken de volken het niet „nemen", dat daar het probleem onop losbaar wordt verklaard. Deze onverzettelijke wil moet duidelyk blyken. Dit is de daad, waarom de Vredesbond vraagt. De vaste wil der regeeringen moet steunen op den zoo mogelijk nog vasteren wil der volken. Onze medewerking wordt gevraagd uit Genève zelf. Niet gevolg geven aan dien op roep zou beteekenen: zich door nalatigheid mede verantwoordelyk maken. Daarom mag de R.K. Vredesbond, mogen de Katholieken niet afzydig staan. De Katholieken zeker niet. Het gaat hier om het scheppen van 'n sterke openbare meening in de wereld. Ieder Katholiek, die iets weet van het streven des Pausen, voelt daarby zyn taak. Katholieken, wy zyn opgeroepen uit Ge nève, nu, aan den vooravond der conferen tie. Wy zullen alle krachten inspannen om in de wereld een openbare meening te scheppen zóó sterk, dat de conferentie tot positieve resultaten zal moeten komen. Het is merkwaardig en verblydend tevens hoe zóó het vredeswerk als van zelf is ge steld in het teeken van de Kerstboodschap, en gesteld in de handen van hen, die wer kelijk van goeden wil zyn. In dezen gedachtengang zou ik my zoo kunnen voorstellen, dat in de plannen van den Vredesbond ook werd opgenomen een gezamenlyke gebedsactie. Maar al of niet als gezamenlijke actie, het gebed moet het werk vergezellen. En dit gebed moogt ge niet uitstellen. Morgen reeds kan het zoo passend begonnen worden. In de rijke Liturgie onzer H. Kerk is het morgen de Vredeszondag. Het eerste gebed aan het altaar is ontleend aan het boek Ecclesiasticus: „Geef vrede, o Heer, aan wie op U hopen." Laat dat gebed by het Offer van morgen de volgende daad zyn onmiddellyk aanslui tend by die van vanavond. Geef vrede, o Heer, aan de arme, zwaar- geteisterde wereld, wy willen in onze men- schelijke zwakheid werken om de wereld dien vrede nader te brengen. Maar wy ho pen en vertrouwen op uw bystand, omdat tenslotte uw genadenryke werking de harten der menschen bestuurt. Katholieken, voor dien waren wil tot vrede, Gods allerschoonste geschenk, vraag ik uw daad en uw gebed. (Langdurig ap plaus) Na deze rede las prof. Kors de motie voor, die de vergadering by acclamatie aannam. Dan, onder luid applaus, nam Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen het woord. Gaarne, sprak Mgr. wil ik nog eens byzonder de woorden onderstrepen, be krachtigen en bevestigen, die hier vanavond tot u gesproken zijn en dit doe ik dan als de vertegenwoordiger van het Episcopaat en het Nederlandsche volk. Ik kom u aanmoedigen, om de besluiten, die ge hedenavond genomen hebt, ook in daden om te zetten. De regeeringsvertegen- woordigers moeten ten stelligste overtuigd worden, dat de volkeren den vrede willen en de Katholieken hierin niet achteraan staan, maar in de voorste rijen, geiyk dit ook betaamt, volgens hun Christeiyk be ginsel. Spreker onderstreepte nog eens byzonder de vraag van den laatsten spreker: geeft uw gebed en geeft uw daad! Tot slot gaf Mgr. den aanwezigen zyn bisschoppelyken zegen, waarna de vergade ring door prof. Kors met den Chr. Groet gesloten werd. Paarden op hol Toen Zaterdag te Amsterdam de Konink- lyk'e stoet voor het bezoek aan het St. An- na-paviljoen van den Dam zou vertrekken en de Koningin en de Prinses reeds in haar rijtuig hadden plaatsgenomen, dreigden de paarden van een der laatste volgrytuigen, verschrikt door het tromgeroffel van de ma riniers, die deel uitmaakten van de wacht voor het Paleis, op hol te slaan. In gestrekte galop renden zy van hun plaats op de Paleisstraat in de richting van het gebouw van Peek en Cloppenburg op het daar verzamelde talryke publiek aan, dat hevig geschokken uiteen stoof. Politieagenten en eenige burgers wisten de vurige dieren echter, vóór erger geschieden kon, by de teugels te grypen en te kalmee- ren. Het bewuste rytuig, waarin na dit in cident de opperstalmeester van de Koningin, Baron Bentinck, en een Hofdame plaatsna men, kon zich nog bytyds by den stoet aan sluiten. Ernstige vechtpartij te Utrecht Rake klappen uitgedeeld In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht wederom een ernstige vechtparty plaats gehad. Op twee plaatsen tegeiyk was het een uitdeelen van klappen van je welste. Boksbeugels, gummistokken en messen wer den danig gehanteerd. Een bestuurder vtn een der laatste trams, die een herriemaker van het voorbalcon verwyderde, liep een paar zeer rake klappen op. Te zyner verdediging greep hy een yzeren staaf. De vechtparty, die minstens twintig minu ten duurde, was juist afgeloopen toen de politie verscheen. Er werden toen nog klap pen met den gummistok uitgedeeld en ook had een arrestatie plaats, doch de werkelyke schuldigen waren reeds uit de voeten. Heden heeft te Amsterdam de begrafenis plaats gehad van den chauffeur Kotte van het circus Sarrasani, die door een ongeval om het leven is gekomen. De begrafenis vormde een kleurigen stoet want vertegenwoordigers van alle stammen uit het circus 37 nationaliteiten! trok ken in den stoet mee. Vóór het circus stelde de stoet zich om ongeveer kwart over 12 op. De begrafenis, vanuit het Burger-Zieken huis, geschiedde op de ooster Begraafplaats, waar een Duitsch geestelyke, ds. Voges, aan het graf een woord sprak. Lijk op de rails Zelfmoord, misdaad of een ongeluk? Langs de spoorlyn HedelDen Bosch, op een 800 meter van Blok N. B., by den zich daar bevindenden onbewaakten overweg, is gisteren het iyk gevonden van een ongeveer 35-jarigen man met een gapende wonde in het achterhoofd. Op 300 meter stond van den overweg ach ter het kreupelhout een fiets. De politie stelt een onderzoek in. Voor t oogenblik valt niet te zeggen of hier aan een zelfmoord, een ongeluk of een misdaad moet worden gedacht. Het signalement van den man is: 35 jaar, lengte 1 meter 70, gekleed in licht colbert pak met Mauwe manchester broek, bruine ^-<7 var m m ip« I m I Wfê I - Zondagmorgen brachten de Koninklyke gasten een bezoek aan de nieuwe Kerk te Amsterdam, waar zy den <V«v„ bywoonden. Te voet begaf zich het gezelschap naar en van de kerk. lage schoenen, gladgeschoren gezicht, rood achtig haar. In een van de zakken heeft men een por- temonnaie gevonden, die een bedrag van 9.17 bleek te bevatten. Echtpaar zwaar gewond Gisteravond omstreeks half acht heeft op den weg tusschen Lichtenvoorde en Lievelde een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer J. A. de Vruchte reed per rijwiel met zyn echtgenoote op den bagagedrager in de richting Lichtenvoorde. Vanuit de tegenge stelde richting kwam hem een auto tegemoet. Juist op het moment, dat zy elkaar zouden passeeren, stak de heer De V., die aan den linkerkant van den weg op het fietspad reed, den weg over, met het noodlottig gevolg, dat hy en zyn echtgenoote door den auto gegre pen werden en langs den weg geslingerd. Ge neeskundige en geestelijke hulp waren spoe dig ter plaatse. In bedenkelyken toestand zyn beiden naar het ziekenhuis te Groenlo vervoerd. Vele reizigers ernstig mishandeld Een groote troep bandieten heeft Zaterdag middag den trein Moekden-Peking laten ont sporen te Jauyangho, op 90 K.M. ten Westen van Moekden. Hierby werden dertig personen gedood en verscheidene andere ernstig ge wond. Door de ontsporing, die veroorzaakt was doordat de bandieten de rails hadden weggebroken, liepen de locomotief en vyf wagons uit de rails. De trein werd door de roovers geheel leeggeplunderd. Onder de geredde reizigers behoort de Ne derlandsche ingenieur G. H. Hauer, voorts 'n Spanjaard en een Portugeesche dame, mevr. Pereira. De heer Hauer verklaarde, naar de „Cou rant" meldt, dat hy zich Zaterdag tegen het middaguui met andere passagiers in den restauratiewagen bevond, toen hy plotseling door geweerschoten gedwongen werd zich plat op den vloer te werpen. Onmiddellijk daarop liep de trein uit de rails en talrijke wagens werden in elkaar geschoven. Van alle zyden doken gewapende mannen op, vol gens mr. Hauer's verklaring van Chineesche nationaliteit. Zonder acht te slaan op het ontzettende gekerm der vele gevonden, be gonnen deze bandieten de reizigers te plun deren, waarby menigeen werd mishandeld. Veel Chineesche reizigers werden geheel uit geschud en van hun kleeren beroofd. Wie het waagde zich tegen de roovers te verzet ten werd zonder pardon neergeslagen en tel kens opnieuw zwermden nieuwe scharen ban dieten rond den trein. Ten slotte werden ook de buitenlanders uitgeplunderd en van zoo goed als al hun kleeren beroofd. Toen zy wa ren uitgeschud werden zij onder bedreiging met dolk en geweerkolf gedwongen zich plat op den grond neer te leggen, een maatregel, dien de bandieten klaarblykeiyk namen om te weten wien zy hadden uitgeplunderd en wien niet. Al dien tyd werden voortdurend schoten gehoord. Ten slotte naderde uit het Zuiden een trein met Chineesche militairen, waarop de roovers zich verspreidden. In Denemarken en Zweden in overweging. Uit Stockholm wordt gemeld, dat het Zweedsche kabinet gisteren in een buiten gewone zitting byeen is geroepen ten einde te beraadslagen over de opheffing van den gouden standaard. De Zweedsche Ryksbank heeft haar disconto verhoogd van 6 tot 8 percent. Uit Oslo wordt gemeld, dat de gouden standaard in Noorwegen reeds is opgeheven. Ook hier is het disconto van 6 tot 8 per cent verhoogd. Men verwacht, dat de Deensche regeering heden dezelfde maatregelen zal treffen, aan gezien het Deensche kabinet voor een mor gen te houden kabinetszitting is byeen ge roepen. Te New-York kalm opgenomen De opheffing van den gouden standaard in de Skandinavische staten is in Wallstreet te New-York kalm opgenomen, daar dit door de Amerikaansche bankiers werd ver wacht. Een Amerikaansche steunactie ligt op het oogenblik niet in de bedoeling, daar de toestand te moeilyk te overzien is. Er wordt voor alles op gewezen, dat de ver plichtingen der Skandinavische landen in New-York van geen groote beteekenis zyn. In Zweden goud meer geen afgifte van De Zweedsche Bank heeft zich genood zaakt gezien, de inwisseling der bankbil jetten tegen goud voorloopig voor den tyd van 28 September tot 30 November te staken. Gedurende de laatste dagen werd een ernstig beroep gedaan op den goudvoorraad van de Zweedsche Bank, die in de afge loopen week met 100 millioen kronen is verminderd. De hoop op credieten uit Frankryk en Amerika bleek onjuist. De utvoer van goud is vedboden. Gisteren heeft te Stockholm een confe rentie plaats gehad van de leiders der staatsbanken van Zweden, Noorwegen, Fin land en Denemarken. Krachtige propagandatocht voor de „Mittovos" De Alg. R. K. Prop. Club heeft op zich ge nomen, de verzorging van de propaganda, voor het bezoek aan de „Mittovos". Da'artoe zal zy Haarlem en omliggende plaatsen op de volgende wyze bewerken: 1. Op. Zaterdag, 3 October a.s. te drie uur uur n.m. groote reclameoptocht met muziek door geheel Haarlem. Hieraan kunnen deel nemen automobilisten en wielrijders, echter moeten allen voorzien van een fiets- of auto- missievlag. 2. Op Zondag, 4 October a.s., tusschen 2 en 5 uur n.m., propagandatocht buiten de stad in de richting Hillegom en Lisse per auto of rijwiel, voorzien van Mittovosvlag (hierbij geen muziek). 3. Op Zondag li October a.s. tusschen 2 en 5 uur n.m., propagandatocht evenals 2, maar nu richting Velsen—Beverwijk. 4. Zaterdag, 17 October a.s., tusschen 2 en 5 uur, wandelingen met muziek door ver schillende wyken van de stad, terwijl op plei nen en andere geschikte punten, halt wordt gemaakt en het Mittovoslied wordt gespeeld en gezongen. Doeken met Propagandaop- schriften zullen worden medegedragen. By alle tochten zal ruime verspreiding van strooibiljetten plaats hebben, terwyl by de tochten 1, 2 en 3 voor fiets- en autoborden zal worden gezorgd. Bij de onder 4 beschreven tochten zal, behoudens toestemming van den burgemeester, een straatcollecte voor de mis siën worden gehouden. De Prop. Club doet by deze een dringend beroep op R. K. Automobilisten en Wielry- ders om hun medewerking te verleenen, aan de propagandatochten genoemd onder 1, 2 en 3. Vooraf aanmelden is niet noodig, plaats van vertrek en te volgen route worden nog nader bekend gemaakt. Auto-ongeluk op den Amster damschen Straatweg Zondagmorgen circa half zes raakte de garagehouder v. d. P. uit Amsterdam, met een auto rydende op dén Amsterdamschen straatweg, komende uit de richting Halfweg, vermoedelyk door een hangende mistbank misleid, zyn stuur kwyt, reed met groote snelheid door de afrastering van de tram baan heen, vernielde op zijn weg een acht tal betonnen afrasteringpalen, reed vervol gens een vyftig meter door het grind van de trambaan om met geweld tegen een mast van de bovenleiding van het tramnet op te vliegen. De mast werd verbogen en moest door spoedig gewaarschuwd personeel der N. Z. H. worden gestut. De Amsterdamsche brandweer werd gealar meerd om de baan vry te maken. Deze slaag de daarin spoedig, zoodat de eerste tramtrein na eenig oponthoud kon passeeren. De brandweer waarschuwde op haar beurt den geneeskundigen dienst om haar zorgen aan den bestuurder te wijden. Toen laatst genoemde dienst arriveerde, was de verniel de auto reeds weggesleept en de gewonde bestuurder vertrokken. Het tienjarig bestaan der Rijks H.B.S. te Velsen Herdenkings-bijeenkomst De feestelyke herdenking van het 10-jarig bestaan der Rijks H. B. S. te Velsen, welke Zaterdagmiddag in hotel „De Prins" plaats had, mocht zich in een groote belangstel ling' verheugen. De zaai was tot op de laat ste plaats bezet. De voorzitter der feestcommissie, Ir. J. A. Spruyt, Directeur der H. B. S., heette de talryke aanwezigen harteluk welkom, inzon derheid den eersten Directeur Dr. N. Bak ker. Het 10-jarig bestaan der school, aldus Ir. Spruyt, is niet alleen een feest voor de H. B. S., maar bovenal voor den eersten Directeur. Het succes dat de school te boe ken heeft, is n.l. voor het allergrootste deel aan zyn leiding en toewyddng te danken. Nadat spr. een aantal schriftelyke geluk - wenschen had voorgelezen, was het woord aan Dr. Bakker. Deze, met luid applaus ontvangen, zei, dat hij met veel genoegen het verzoek om hier de herdenkingsrede uit te spreken, had aanvaard. In de eerste plaats om den vriend schapsband met de leeraren weer wat aan te halen en tweedens om de gemeente Velsen geluk te wenschen met het bezit van deze onderwysinrichting. Het heeft toch aan het gemeentebestuur ontzettend veel moeite ge kost eer de regeering hiertoe was te bewegen. Reeds op 14 April 1908 was door het toen malig raadslid, den heer Frans Netscher, de wenschelijkheid er stichting van een H.B.S. bepleit. Dat de Raad het hiermede eens was, bleek wel uit het op 22 April da.v. verzon den adres aan de regeering. Op 7 October van dat jaar kwam van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht, dat op het verzoek afwyzend was beschikt. Hetzelfde gebeurde met verzoeken van 31 October 1908, 14 Januari 1914 en 16 Juni 1915. In 1918 scheen de kans van slagen wat grooter en het verzoek werd opnieuw ge daan. De regeering stelde nu eenige eischen waarvan de stichting afhankelyk was en op 12 Maart 1918 nam de gemeenteraad de voorwaarden aan. D^ze bestonden hierin, dat het gemeentebestuur den grond voor de school en die voor het speelterrein gratis beschikbaar stelde, terwyi het speelterrein cok geheel in orde moest worden gemaakt. Voor de H. B. S. heeft Velsen zich groote offers getroost, waarvoor spr. niets dan hul de heer; zy bedroegen ongeveer 100.000. Op 8 Februari 1921 werd echter eerst het contract tusschen de gemeente en het Ryk geteekend. 21 September van hetzelfde jaar werd met de lessen een aanvang gemaakt, in eenige, door de gemeente afgestane lokalen in de school voor voorbereidend onderwys te IJmuidenOost. Spr. schetste uitvoerig de moeilijkheden welke de eerste jaren moesten worden overwonnen, zoowel in deze lokalen, als later, toen de H. B. S. was overgebracht naar de voormalige Tuchtschool, welke voor H. B. S. totaal ongeschikt was. Ondanks dit, waren de eerste jaren toch niet de onaan genaamste. Zeer bedenkelijk was het plan der regeering om de school in het gebouw der Tuchtschool te houden, maar door het krachtdadig optreden van het gemeentebe stuur en de Commissie van Toezicht, is men hierop gelukkig teruggekomen. 24 September 1921 berichtte de Minister van Onderwys, dat de plannen voor de stichting eener nieuwe school in een vergevorderd sta dium voor voorbereiding verkeerden, maar t was 26 October 1924 eer hieromtrent werd vernomen, dat de aanbesteding op 1 Decem ber van dat jaar zou plaats vinden. Voor dien tyd, 5 Augustus 1924, besloot de ge meenteraad, dat de literair economische cur sus zou blyven bestaan. Dit besluit, aldus de heer Bakker, is vcor Velsen met zyn vele industrieën, van groote beteekenis. De opening van het nieuwe gebouw had plaats op 14 Septemberl926. De nieuwe, be tere huisvesting is gebleken van grooten in vloed op het bezoek te zyn. Begonnen met 66 leerlingen, is dit thans gestegen tot 224. Het gebouw is te klein en zal spoedig moeten worden uitgebreid. Op dezen feestdag herdenkt spr. met wee moed eenige leerlingen en oud-leerlingen, die door een noodlottig ongeluk om het leven zyn gekomen. Te hunner nagedachtenis wordt eenige oogenblikken stilte betracht De heer Bakker eindigde zyn rede, met de beste wenschen uit te spreken voor den ver deren bloei der H. B. S. Op deze rede volgde een luid applaus. Namens de ouders der leerlingen sprak Ds. J. D. van Calcar te Beverwyk, die gewaagde van de moeiiyke taak der leeraren, vooral tegenover de ouders. Hy bracht den leeraren dan ook een oprecht woord van hulde en sloot zich verder geheel aan by de wen schen geuit door Dr. Bakker. De heer Th. W. Deinum sprak namens de oud-leerlingen. Tot slot voerde nog de heer Pleyter het woord voor de tegenwoordige leerlingen en de H. B. S.-vereeniging. Spreker wenschte direc teur en leeraren met het feest geluk. Hierna was het officieele gedeelte geëin digd en werd even gepauzeerd. Na de pauze zong eerst een meisjeskoortje, onder leiding van Dr. D. J. Broekens, een viertal liederen. Hierna voerden eenige leerlingen, onder re gie van den heer D. Fuldauer, de eerste twee bedrijven van Vondel's treurspel „Lucifer" op. De middag werd besloten met een uitvoe ring van de Ballet Suite van Popy, door een orkestje, eveneens onder leiding van Dr. Broe kens. Ir. Spruyt sprak een slotwoord, waarin hy allen dankte, die aan het zoo uitstekend sla gen van den middag hadden medegewerkt. Tot buitengewoon hoogleeraar san de Uni versiteit te Utrecht voor de algemeene taal wetenschap, is de benoeming te verwachten van den Weleerw. Pater Dr. Gerlachus O. F. M., thans hoogleeraar aan de R~K. H. B. S. te Heerlen. Geen voorrang verleend Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur heeft op den hoek Leidschestraat en Gasthuislaan een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een autobus van lyn I. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de autobus den van rechts komenden vrachtauto geen voorrang verleende. Door den schok viel de 53-jarige bestuur der van den vrachtauto, J. M. op de straat, waarna het linker-voorwiel van de auto bus over zyn linkerbeen reed. Het been brak. Door een lid van den O. D. is het slacht offer per particulieren auto naar het St. Elisabeth-Gasthuis vervoerd. Tegen den autobus-bestuurder is proces- verhaal opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5