f 3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- HET OUDE POSTPAARD WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 Stakingsonlusten in Spanje N.V. Dagblad en Drukkerij „De Tijd" Geen re^zeerin^skrisis te wachten Opheldering van den moord te Zuidbroek? De overstrooming in China EINDE ZOMERTIJD De Engelsche Bezuini- gingswet aangenomen Zeer groot aantal dooden? Een nieuw Labour-program BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17885 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL TOCH REEDS TE LAAT? Hier en daar de algemeene staking afgekondigd Royement van Engelsche parlementsleden IN DEN NACHT VAN ZATERDAG OP ZONDAG A.S. Militaire transporttrein in Rusland opgeblazen Verklaring Mussolini inzake de lire Een „krantenondememer" VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT Een vriend bestolen Drie meisjes aangerand Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regeis 60 ct p. plaatsing; eike regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet ol een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk van been ot arm oij verlies van *n anderen vinger Toen president Hoover enkele maan den geleden zijn moratorium-voorstel zag aangenomen door de mogendheden, wezen wij er op, dat de naaste toekomst zou moeten uitwijzen, of deze beslissende stap van de financieele wereld ook een beslissenden omkeer in de politieke ver houdingen binnen het Duitsche Rijk zou teweeg brengen. Vooraanstaande mannen, als Cham berlain en anderen, eischten in de pers reeds, dat de Duitsche regeering strenge maatregelen zou nemen tegen alle mili- tairistische en radicalistische uitlatin gen, die zich uit het volk zouden open baren. Amerika bedoelde trouwens met heel zijn breed gebaar weinig beters dan het sussen van de Duitsche opstandigheid, het weer wat laten opkikkeren van een doodziek land om het zoodra het weer een beetje bijgekomen was opnieuw te kunnen aderlaten, om alles er uit te halen, wat er uit te halen zou zijn. Wij hebben toen onze benieuwdheid uitgesproken naar de volgende verkie zing, die den stand van het Duitsche volksvertrouwen zou aangeven. Gisteren berichtten wij, dat zulk een verkiezing inderdaad had plaats gehad en wel in de gemeente Hamburg, waar het ging om een nieuwen senaat. Het resultaat is beklemmend. De middenpartijen zijn alwéér gedaald. De sociaal-democraten zijn van 60 ze tels op 46 gekomen en de overige mid denpartijen, w.o. het Katholieke Cen trum van 66 op 35. Daarentegen zijn de radicale partijen weer sterker geworden, hetgeen blijkt uit het feit, dat de com munisten 8 zetels hebben gewonnen (van 27 op 35) en de nationaal-socialisten 41 (van 3 op 44). En dat in een grootstad, waar toch de kracht van de Nazi's niet ligt. Wij willen nog hopen, dat de toestand in Hamburg niet kenmerkend is voor het heele rijk. Dan immers zouden de beide radicale richtingen reeds de helft van het Duitsche volk hebben getrokken ach ter haar vanen. Het zou geen gunstig teeken zijn, geen gunstig verschijnsel naast het bezoek der Fransche ministers, waarvan de Nazi's zich op bevel van Hitier afzijdig hebben gehouden als van een aangele genheid, die alleen de binnenkamers van het ministerie van buitenlandsche zaken aanging. Het zou geen gunstig teeken voor de wereld zijn. Geen gunstig teeken voor Hoover en de Amerikaansche geldwereld, die dan ongetwijfeld reeds te laat zouden zijn gekomen. In verscheidene steden in Spanje zijn in den loop van Dinsdag stakingsonlusten uit gebroken. Te Santiago ontstond een gevecht tusschen stakende en werkwillige spoorweg arbeiders, waarbij eenige schoten vielen en een arbeider werd gedood. Te Granada dreigt het spoorwegpersoneel met staking ingeval de looneischen niet worden ingewil ligd. Te Valencia ontstonden onlusten in verband met de kellnersstaking. Van ver schillende café's werden de vensters inge slagen. Te Manresa bij Barcelona veroor zaakten stakende arbeiders bij den telefoon dienst op zestien verschillende plaatsen ont ploffingen, waardoor verscheidene telefoon verbindingen werden vernield. Te Sevilla trachtten werkloozen verschillende kramen op de weekmarkt in brand te steken en wer den vijftig parkeerende auto's door het wer pen van steenen ernstig beschadigd. Te Peraleda in de provincie Caceres eisch ten syndicalisten onder leiding van den bur gemeester vrijlating van eenige gearresteerde syndicalistenleiders. Toen de politie weigerde hieraan te voldoen, werd zij met steenen be kogeld en ook werd op haar geschoten. De politie maakte toen eveneens van haar vuur wapens gebruik en dreef de arbeiders terug, waarbij twee personen zwaar gewond wer den. Alle telefoonverbindingen werden door de syndicalisten doorgesneden. Bij Tamplona drongen syndicalisten een landgoed binnen en slachtten een kudde van honderd scha pen. Zoowel in de hoofdstad als in de geheele provincie Salamanca is met het oog op de algemeene staking een groote troepenmacht geconcentreerd. In vele dorpen in de pro vincie Cordova is de algemeene staking af gekondigd. Aangezien onlusten gevreesd wor den, is overal de politie versterkt. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers Bespreking van den toestand, ontstaan door de daling van den pondenkoers Het nieuwe bestuur In de Maandagmiddag onder leiding van den heer J. W. Lucas gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeel houders in de N.V. Dagblad en Drukkerij „De Tijd", werd aan den directeur, den heer F. Wierdels, eervol ontslag verleend. Van den tweeden directeur, den heer A. J. v. d. Marck, was een verzoek om ontslag ihgekomen. Hierin werd op de meest eervolle wijze bewilligd. Van de heeren Ed. Brom, dr. J. P. M. van Gils, P. W. de Jong en mr. dr. J. W. Schnei der en mr. dr. P. J. W. Witteman, was be richt ingekomen, dat zij ontslag namen als Commissaris van de Vennootschap. Als nieuwe commissarissen zullen optre den mr. A. J. M. Hendrix, voorzitter van Katholiek Amsterdam, president-commissa ris; de Hoogeerwaarde Heer dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam; mr. C. P. M. Goseling, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; mr. Aug. Povel, mr. C. P. M. Romme, lid van den gemeenteraad van Amsterdam en de Zeer Eerw. Heer H. Son- daal, waarnemend deken van Haarlem, gede legeerd-commissaris. Als Raad van Beheer der Vennootschap zullen na een voorgenomen statutenwijziging zitting nemen de heeren J. W. Lucas, C. P. Ooms, J. V. L. M. Verbiest en L. M. Wete- rings. Een mededeeling der directie Naar aanleiding van den overgang der overgroote meerderheid van de aandeelen in de N.V. Dagblad en Drukkerij „De Tijd" naar de N.V. Drukkerij „De Spaamestad" te Haarlem doet de directie van „De Tijd" thans in haar blad een mededeeling aan de lezers, waaraan wij het volgende ontleenen; De bedoeling van de nieuwe leiding is, om aan het dagblad „De Tijd" zijn oude plaats in het katholieke openbare leven van Ne derland te waarborgen. Einde 1929 werd besloten, dit blad als nieuwsccgaan zóó uit te bouwen, dat het met uitzondering van enkele vooraanstaanden in den handel en de haute finance alle katholieken van Ne derland zou kunnen bevredigen. Voor twee groote katholieke handelsbladen Is echter in Nederland geen plaats. Maar er is wel plaats voor een leidend katholiek orgaan, dat de roemrijke traditie van „De Tijd" voortzet en .dat het journal d'opinion is van de vele vooraanstaande katholieken in Nederland, die op religieus, cultureel, politiek en sociaal terrein de aandacht van hun geloofsgenooten en ook wel van hun niet-katholieke landge- nooten wenschen te vragen voor bepaalde denkbeelden, om daardoor leiding te geven aan heel het openbare leven; er is wèl plaats voor een orgaan, dat zich heel in het bij zonder toelegt om op de geestelijke stroo- mingen in binnen- en buitenland dagelijks het heldere licht van een katholieke voor lichting te laten schijnen. Zulk een dagblad is meer dan ooit noodig. al was het alleen maar, omdat c>p geen gebied een monopolie minder wenschelijk is dan op het terrein des geestes. Uit een en ander vloeit voort, dat de oor zaken, welke bijna tot het verdwijnen van dit dagblad leidden, dienen te worden weg genomen. „De Tijd" zal niet allereerst trach ten een handelsnieuwsblad te zijn. Wie aan snelle en volledige inlichtingen omtrent handel, scheepvaart, financiën, economisch leven en dergelijke behoefte heeft, kan daar in gemakkelijk door een ander katholiek or gaan voorzien. Het ochtendblad en verschil lende rubrieken in het avondblad zijn in dezen gedachtengang overbodig in „De Tijd" en zullen daarom met ingang van 1 October vervallen. In de plaats daarvan zal er naar worden gestreefd, dit dagblad te houden op de plaats, die het tientallen jaren heeft in genomen, dat is leidend orgaan te zijn. van het intellectueele katholieke leven in Ne derland. O O Minister De Geer spreekt de geruchten tegen Wij hebben aan „De Residentiebode" een artikel ontleend, waarin gewaagd wordt van oneenigheid in het Kabinet; var een moge lijk aanstaand aftreden van het Kabinet; van de moeilijkheid alsdan een opvolger voor den Minister van Financiën te vinden; van een gerucht dat casu quo mr. Romme te Am sterdam als zoodanig zou worden aangezocht; en van een steeds meer te wenschen overla tende gezondheid van den hard werkenden minister van Financiën, zoodat hij dan ook de vorige week reeds eenige dagen rust heeft moeten houden en op medisch bevel zijn werkzaam heden aan het Departement heeft moeten onderbreken. Naar aanleiding hiervan heeft de .Neder lander" den Minister van Financiën verzocht, het blad omtrent de juistheid biervan in te lichten. De heer De Geer verklaarde, dat dit alles voor hem nieuw was, met uitzondering slechts hiervan, dat hij de vorige week eenige dagen thuis is moeten blijven, waar hij ech ter op zijn studeerkamer alle stukken heeft kunnen afdoen. Sinds eenige dagen is hij hersteld op zijn Departement terug. Aan het nederleggen van zijn taak om gezondheids redenen, of om welke andere reden ook, heeft hij geen oogenblik gedacht. Wat uiteraard niet wegneemt, dat hij te allen tijde bereid is zijn taak aan een ander over te dragen. Koedrijver gearresteerd Op 26 Augustus jJ. vond een brievenbe steller in Zuidbroek in de wening van de weduwe Molanus onder een linnenrek ver borgen het lijk der 76-jarige vrouw met een prop in den mond. De zoon, een man van 45 jaar, bleek spoorloos verdwenen. Den vol genden dag echter werd zijn lijk opgehaald uit een sloot, eenige honderden meters van de boerderij verwijderd. Verschillende om standigheden wezen erop, dat ook hij was vermoord. Lang heeft de politie in deze zaak in het duister getast, doch thans meent zij haar tot klaarheid te zullen kunnen brengen. Als verdacht, den dubbelen moord te hebben ge pleegd heeft zij n.l. aangehouden zekeren L. S., die vroeger in Winschoten koedrijver is geweest. Gisteravond is hij zwaar geboeid uit Eind hoven naar Winschoten overgebracht. De man is ter beschikking gesteld van de justi tie. Edison's toestand De patiënt vrij zwak Naar Reuter uit Westergange in New- Jersey meldt, is de gezondheidstoestand van Edison blijkens het officieele bulletin van den geneesheer in den nacht van Maan dag op Dinsdag weer minder geweest. Hij heeft een zeer onrustigen nacht doorge bracht. Des morgens was de patiënt vrü zwak. Loonsverlaging bij de Amsterdamsche Bank Alle salarissen met tien procent omlaag -et personeel van de Amsterdamsche Bank ontving gisteren de volgende mede deeling; „De directie maakt bekend, dat alle sala rissen met 10 pet. zullen worden verlaagd, t.w. met ingang van 1 November 1931; 5 pet., 1 Januari 1931: 5 pet. Hiervan zijn uitgesloten diegenen, die aandeel in de winst hebben, alsmede de directies der bij kantoren." i De Arbeiderspartij stoot hen, die de nationale regeering steunen, uit Gisteren besloot de parlementaire fractie van de Engelsche Arbeiderspartij, dat allen, die de nationale regeering hebben gesteund, uit de fractie zullen worden geroyeerd, daar zij de statuten van de partij hebben ge schonden. Dit besluit, zegt het „Volk", treft ministers, onderstaatssecretarissen en La gerhuisleden, die MacDonald hebben ge steund. Eenzelfde besluit werd genomen ten aanzien van hen, die naar de Mosley-partij zijn overgeloopen. Een Nederlandsche gift van 1000 K.G. kina voor de slachtoffers De Raad van den Volkenbond heeft gister middag besloten de hygiënische volkenbonds organisatie de opdracht te geven China bij de bestrijding van den nood, die door de over stroomingen veroorzaakt is en van de in ver band daarmede dreigende besmettelijke ziek ten te helpen en in het bijzonder, zooals reeds in 1921 bij de bestrijding van de typhus in Polen, voor eën coördinatie van de verschil lende nationale steunacties te zorgen ten bate van China. De Raad deed een dringend beroep op alle volken om door geld. genees, middelen en het beschikbaar stellen van ge schoold hygiënisch personeel China te hulp te komen. Tevens werd medegedeeld, dat Ne derland Denemarken, Polen en Spanje prac- tlschen steun hadden verleend, waarvan In het bijzonder met instemming en erkentelijk heid werd gewag gemaakt van den belang rijken steun, dien de Nederlandsche regeering heeft verleend, doordat onze regeering, daar toe in staat gesteld door het Kinabureau te Amsterdam, niet minder dan duizend kilo gram kina voor verbetering van den gezond heidstoestand in China heeft beschikbaar ge steld. Deze gift van het Amsterdamsche Kinabureau heeft een handelswaarde van on geveer 45.000 gulden. Diep bewogen dankte Sze met tranen in de oogen voor deze nieuwe bewijzen van vriendschap, die de volken bondsraad en verschillende regeeringen al dus aan China hebben gegeven. De vechtpartij te 's-Heerenberg De dader bekent. Omtrent de vechtpartij met doodelijken afloop te 's-Heerenberg wordt nader ge meld, dat het parket uit Arnhem gister morgen ter plaatse vertoefde. Dr. Hulst uit Leiden verrichtte de sectie en stelde vast, dat een slag met een klomp als de doods oorzaak moet worden beschouwd. Den 17- jarlgen dader werd een verhoor afgenomen, waarbij deze een volledige bekentenis heeft afgelegd. De justitie vond geen aanleiding den knaap gevangen te nemen. Het lijk van den verslagene is door de justitie weer vrij gegeven met verlof tot begraven. Wij herinneren er aan, dat de Zomertijd eindigt den 4den October te 3 uur voormid dag, zoodat in den «acht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October de klokken één uur moeten worden achteruitgezet. In derde lezing Het ontwerp bezuinigingswet is in derde lezing in het Engelsche Lagerhuis aangeno men met 297 tegen 242 stemmen. De dader gearresteerd Maandagavond zijn te Hallum drie meis jes aangerand door den 20-jarigen P., afkom stig uit Groningen, die met een woonschip in de buurt lag. Op hun hulpgeroep kwam een der omwonenden, die zich reeds ter ruste had begeven, te voorschijn en slaagde erin den dader te achterhalen. Deze werd aan de politie overgeleverd. Volgens een bericht van de Helsingsin Sanomat is gedurende de manoeuvres een militair'; transporttrein ten Zuid-Westen van Leningrad opgeblazen. Het aantal doo den is niet bekend, doch moet zeer groot zijn. Geen wijziging in den stabiliseerlngskoers Mussolini heeft alle diplomatieke en con sulaire vertegenwoordigers met klem verzocht alle geruchten categorisch tegen te spreken, volgens welke de Italiaansche regeering voor nemens zou zijn den stabiliseerlngskoers van de lire, vastgesteld bij de wet van December 1927, te wijzigen. (De koers bedroeg 92 lire.) Zilveren Kloosterfeest Den vierden October a.s. hopen hun zil veren kloosterfeest te vieren de Eerw. Paters Capucijnen, P. Cyprianus (IJmuiden-Oost), P. Leontius (Handel, N.-Br.), P. Angelicus, leeraar seraph, seminarie Langeweg (N. Br.), Hoogeerw. P. Gondulphus (Definitor- Generaal Vla Boncompagni 71, Rome). Belangrijke punten De executieve van de Labourparty zal aan het de volgende week te Scarborough te hou den congres der Labourparty een piogram ter goedkeuring vooNeggen, dat de volgende be langrijke punten bevat: ongedaanmaklng van de vermindering der werkloozenuitkeering en van de besparingen op de sociale uitgaven, oppositie tegen protectionistische maatrege len met inbegrip van fiscale rechten, natio nalisatie der mynen, het grondbezit en het bank- en credietsysteem, staatcontröle over het transportwezen en de yzer en staalindus trie door wijziging van deze industrieele on dernemingen in openbare lichamen, instelling van controle voor den in- en uitvoer, onder handelingen over de annuleering van alle schadevergoeding en oorlogsschulden, vor ming van een beleggingsraad door den Staat, afschaffing van den gouden standaard, het houden van een wereldconferentie, tot het vaststellen van een internationale valuta- politiek en verstrekkende vermindering der bewapening. Ver. R.K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen Naar wy vernemen, zijn de hoofdprijzen van deze loterij gevallen op de volgende nummers: No. 12423, gouden rozenkrans van Z. H. den Paus; no. 19562, Essex-auto; no. 29755 kunstspelpiano der flrina Goldschmeding; no. 4910 Philips-radiotoe- stel; no. 4209 E. M. Jaarsma-haard; no. 23835 E. M. Jaarsma-haard. Verschillende slachtoffers Wederom heeft de politie van het bureau- Singel te Amsterdam een aangifte bereikt van een stadgenoot, die zich opgelicht acht voor een bedrag van 2000 de eerste aangifte liep over een bedrag van 5000 - dat door hem als borgstelling was ge stort, nadat iemand hem daartoe door val- sche voorspiegelingen had bewogen. De klacht is gericht tegen een in het Zuiden wonende persoon, die bekend heeft gemaakt, dat .hy voor een op te richten weekblad verschillende personen zocht om aan deze onderneming functies van diver sen aard te vervullen. Er moesten inspecteurs, agenten en sub agenten, alsook vertegenwoordigers worden aangesteld en tal van personen, die zich als gegadigden aanmeldden, konden hun aan stelling bekomen, maar werden eerst geani meerd om deelgenoot in de onderneming te worden, waarvoor diverse bedragen, variee- rende van twee- tot vyfduizend gulden moesten worden gestort. Aanvankelijk heette het, dat dit een borgstelling betrof, die later zou worden gerestitueerd, maar later bleek, dat de ondernemer zich gerech tigd achtte de gestorte bedragen in de „zaak" te steken. De onderneming kreeg den schijn van soliditeit, doordat in brieven en bescheiden met namen werd gewerkt van goeden klank, maar na onderzoek bleek, dat die namen zonder voorkennis van de betrokkenen wer den gebruikt. Bovendien kwam aan den dag, dat de man, die aan het hoofd der onder neming zou staan en die het geld van zijn slachtoffers in ontvangst genomen heeft, iemand is, die reeds vroeger als onbetrouw baar door de politie is gesignaleerd. Verwacht wordt, dat zich in de komende dagen nog meer slachtoffers by de politie zullen melden. Een den beroemde antiquiteiten van Tante Pos, het krakende waèentje, rijdt vandaag voor het laatst door de stad De dubbele moord te Zuidbroek opge helderd? (blz. 1, 1ste blad) Het wetsontwerp tot bezuiniging in derde lezing door het Engelsche Lagerhuis aange nomen. (blz. 1, 1ste blad) Een nieuw program der Engelsche Labour- party. (blz. 1, 1ste blad) De nood in den tuinbouw in Noord-Hol land. Ged. Staten zullen geen nieuwe cre- dieten en ondersteuning meer verleenen. (blz. I, 2de blad) De Holland-Amerika Lijn vraagt uitstel van de coupon-betaling per 1 November op de 6 pCt. leening. (blz. 1, 2de blad) Opnieuw brand in het petroleumgebied van Moreni. (blz. 1, 3de blad) Het onderhoud van MacDonald met den Engelschen koning heeft een nur geduurd. (blz. 1, 3de blad) Washington verklaart Briining niet tot een bezoek te hebben genoodigd. (blz. 1, 3de blad) Bezuiniging bi) de Amerikaansche marine. (blz. 1, 3de blad) De terugkeer van Laval en Briand nit Berlijn te Parijs. (blz. 1, 3de blad) Loonsverlaging in de Roer-mijnen. (blz. 1, 3de blad) De Britsche liberalen verklaren zich tegen het houden van verkiezingen en tegen zuiver beschermende rechten. (blz. 1, 3de blad) Een pleidooi van den minister van Onderwijs, K. en W. aan den Leidschen raad tot behoud van den ouden raadhuisgevel. (blz. 2, 3de blad) Onderhoud met minister De Geer over de krisismaatregelen. (blz. 3. blad) Barometerstand 9 uur v.m. 7.66. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.08. Hoogste barometerstand 767.4 te Dresden. Laagste barometerstand 742 te Isafjord. Verwachting: Meest matige Zuid-Ooste lijke tot Zuid-Westelyken wind, zwaar be wolkt of betrokken, waarschijniyk eenige regen, aanvankeiyk iets zachter. Auto in een sloot Twee gewonden Gisterenmiddag Is een luxe-auto uit Gro ningen in het dorp Leegkerk, gemeente Hoogkerk, van den berm van den weg ge raakt en in een sloot gereden, bij het uitwe ken voor een paar wielrijders, die in het midden van den weg reden en geen acht gaven op de signalen van den naderenden auto. De bestuurder, de heer F. J. Molters, werd aan het hoofd gewond. De tweede inzittende, de heer B. Huybers, was er ern stiger aan toe. Hij kreeg zware verwondin gen aan hoofd en hals, en is opgenomen ln het Academisch Ziekenhuis te Groningen. De Japanners in Mantsjoerije Nog steeds ongeregeldheden te Honkong Te Hongkong duren de ongeregeldheden, ondanks de aanwezigheid van de Engelsche autoriteiten, voort. Dinsdagnacht overvielen Chineesche demonstranten eenige Japanners waarbü 6 Japanners werden gedood en 3 an dere gewond. De politie heeft het bevel ge kregen onmiddeliyk van de wapens gebruik te maken, wanneer de bevolking voor de monstraties samenschoolt. De te Hongkong vertoevende Japanners eischen te hunner bescherming, dat onmid- delijk een Japansch oorlogsschip naar Hong kong zal worden gezonden. De vechtpartij te Schoonhoven Het slachtoffer overleden De 19-jarige G. de W„ die by den emstigen twist te Cabouw by Schoonhoven door een zyner vrienden met een mes in den buik en de borst werd gestoken, is gisteren te Utrecht aan de bekomen verwondingen overleden. Het bestuur van het Verbond van Neder landsche Werkgevers heeft zyn leden, wier belangen betrokken zyn by de koersdaling van het pond sterling, opgeroepen tot een bespreking van de hoogst ernstige situatie, die daardoor voor het Nederlandsche be drijfsleven is ontstaan. De byeenkomst zal plaats vinden in de Industrieele Club, Amsterdam, op 2 Octo ber a.s. vjn. te il uur. De recherche te Groningen heeft aange houden een 39-jarig man te Hoogezand, die verdacht wordt van diefstal van een portemonnaie met f 600 ten nadeele van een vriend, die in beschonken toestand te water was geraakt. De man is ter beschik king van de Justitie gesteld. Als twaalf nachteiyke slagen, Weerklonken zyn in onze stad. En stfaat of plein heel rustig sluimert, En slechts de nachtwacht is op pad, Dan hobbelt met eenzelfde vaartje, Van Oude Gracht naar het station, De postkar, door een paard getrokken, Een paard te oud voor 't escadron, Dan kletst de paardenhoef eentonig Op steen, of asphalt of op kei, Dan kraakt en piept de oude wagen En de koetsier hy dut er by. De postkar gaat vandaag verdwijnen, Al weer een paard voor goed op stal, De nieuwe tyd van motor-snelheid Bracht ook het postpaard nu ten val. Als straks de nacht Is ingetreden, Dan klinkt niet meer de paardenhoef, Dan staat de postkar in 't museum, En kykt het postpaard somber droef. Dan gaat een auto door het duister, Van Oude Gracht naar het station, En kraakt niet meer het brak vehikel En 't paard dat maar niet sterven kon. v. W. Loterij „Heliomare"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1