f 3000.- f 750.- f 250.- (125.- f50.- f40.- BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 1 OCTOBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17886 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE GOUDEN STANDAARD TEEKEN DES TIJDS Het lek. De toestand in Engeland EINDE ZOMERTIJD IN DEN NACHT VAN ZATERDAG OP ZONDAG A.S. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V. Loonregeling spoorweg personeel Veerdienst Enkhuizen- Stavoren De Hotelbrand te Bennebroek De Moderne Schilders en de Chemie De wekelijksche postdienst op Indië Russen bezetten Chineesch gebied VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Ernstig fabrieks-ongeval te Wormerveer Het werk in den Wieringer- meerpolder Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. by vooruitbet. BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk van been of arm oij verlies van *n anderen vinger Wellicht hebben nimmer finantieele en monetaire vraagstukken zóó In het brandpunt der belangstelling gestaan als heden ten dage. Heel begrijpelijk! want hoezeer ook onbekend met de geheimen van staat huishoudkunde en aanverwante weten schappen, voelt het groote publiek toch intuïtief, dat het dikwijls met groote moeite bereikte welvaartspeil van héél de beschaafde wereld inzet is van den grooten strijd dezer dagen. Geen wonder dan ook, dat ons van meerdere zijden vragen bereikten om enkele der brandende vraagstukken hier populair uiteen te zetten. In dit laatste schuilt juist de moeilijk heid. Wél bestaan er bibliotheken vol standaardwerken en handboeken, ge vuld met zeer diepzinnige, doch elkaar dikwijls tegensprekende theorieën en beschouwingen, doch in het bestek van een dagbladartikeltje deze uiterst moei lijke materie ook voor den niet-vakman begrijpelijk te maken, is onbegonnen werk. Hoogstens kan een of ander onder deel uit het groote complex van vraag stukken hier iets meer belicht worden. Voor vandaag dan iets over een der ineest belangrijke pijlers, waarop ons ekonomisch leven rust, den geldstan- daard. Tot beter begrip allereerst een enkel woord over de functies van het geld. Geld wordt in de eerste plaats ge bruikt als ruilmiddel, d.w.z. als middel om het ruilen te vergemakkelijken. Gelijkend op deze functie van het geld is die van betaalmiddel. Als derde func tie noemen we die van waarde-meter of waarde-noemer. Volgens velen is deze functie sedert de groote uitbreiding van het crediet- verkeer zóó overwegend geworden, dat naar dezen meenen het geld te genwoordig niets anders is dan een abstracte rekeneenheid, welke door de gewoonte of den wil van den staat de beschikking geeft over een zekere hoe veelheid goederen of diensten. Volgens deze ékonomisten heeft de waarde van de stof, waaruit hét geld vervaardigd is, geen invloed op de waar de van het geld. Maar toch leert de praktijk, dat in zoo goed als alle be schaafde landen de edele metalen, rechtstreeks of zijdelings, als grondslag dienen van het geldwezen. Een der vele redenen van dit zoo goed als algemeen gebruik is: dat goed geld een vaste waarde moet hebben, d.w.z. dat het geld zelf zoo weinig mogelijk oorzaak mag kunnen zijn van verande ring in de waardeverhouding tusschen geld en goederen. Want waardeverande ring van het geld beteekent een alge- meene stijging of daling van de prijzen der goederen, waardoor altijd velen be nadeeld worden. Immers zullen allen, die een vaste som bezitten of van anderen te vorderen heb ben, schade lijden door prijs ver hooging; omgekeerd zullen allen, die een vaste som aan anderen schuldig zijn, schade lijden door prijsverlaging: zij zullen meer goederen moeten verkoopen of meer diensten moeten presteeren om die som bijeen te brengen. Wel staat in zulke gevallen tegenover het verlies van den één, een voordeel voor een ander, doch zulk een onver diende en onvoorziene vermogensver plaatsing is altijd nadeelig voor de alge- meene welvaart. Nu hebben juist de edele metalen een meer constante waarde dan alle andere goederen, welke voor gebruik als geld in aanmerking zouden kunnen komen. Een der redenen hiervan is, dat zoowel aan bod als behoefte van deze metalen be trekkelijk constant is. Met nadruk wijzen we hier op het be trekkelijke van deze vastheid; het zilver b.v. heeft in den loop der jaren veel van zijn waardevastheid verloren. Zoo zal het begrijpelijk zijn, dat óf goud, óf zil ver, óf beide metalen de basis zijn van het muntwezen. Men noemt dit dan den standaard. Gewoonlijk onderscheidt men drie standaarden: Den enkelen (gouden of zilveren) standaard heeft een land waarin slechts één metaal (goud of zilver) vrij mag worden aangemunt, en daarnaast slechts pasmunt in omloop is. De dubbele standaard bestaat, wan neer én goud én zilver vrij mogen wor den aangemunt en tusschen de gouden en zilveren standaardmunten een be paalde waardeverhouding wettelijk is vastgesteld. Ten slotte nog de hinkende standaard. Dezen heeft een iand, wanneer alleen goud vrij mag worden aangemunt en daarnaast niet enkel pasmunt, doch ook nog zilveren teekenmunt (d.i. munt, die niet vrij mag worden aangemunt, maar wettig betaalmiddel is tot ieder bedrag, zooals bij ons rijksdaalder, gulden en halve gulden) in omloop is. Wat nu ons land betreft, sinds 1875 hebben wij den hinkenden standaard. Standaardmunt is het gouden tientje, bevattende 6.048 gram goud. Waar dit ongeveer 10 gulden aan goud vertegen woordigt, mag ieder tegen eenig munt- loon zulke tientjes vrij laten aanmun- ten. Met de zilveren teekenmunt en met pasmunt is dit niet het geval, daar de eigenlijke waarde er van ver beneden de nominale waarde ligt. Hier te lande fungeert dus wette lijk de „hinkende" standaard, maar fei telijk gebruiken we, evenals de meeste andere landen, den z.g. gold-exchange- standaard, d.w.z. een stelsel, waarbij geen goud in omloop is, maar alleen zilveren teekenmunt en (of) papieren geld, wel ke op de nominale goudwaarde gehand haafd blijven, doordat ze steeds tegen goud of tegen chèque in buitenlandsche goudvaluta kunnen ingewisseld worden. Men zou dit ook zóó kunnen zeggen: De circulatie van het goud zélf is voor een solied muntstelsel absoluut niet noodzakelijk. Het goud kan evengoed bij een circulatiebank (bij ons de Nederl. Bank) liggen, die daarvoor bankbiljetten uitgeeft. Maar dan moet er een wette lijke bepaling zijn, die aangeeft een percentage van den biljettenomloop, dat steeds als dekking in goud aanwezig moet zijn (in tientjes, maar meestal in staven of baren goud). In ons land is dit percentage 40, doch door den grooten goudtoevoer van de laatste maanden is het werkelijke dekkingspercentage eeni- ge tientallen percenten gestegen. Deze groote hoeveelheid geel metaal is in de ze krisisdagen het beste wapen tegen nationale en internationale aanvallen op den gulden. Wat geschiedt nu, als in een of ander land de gouden standaard wordt los gelaten? Feitelijk niets anders, dan dat de ver plichting der circulatiebanken om bil jetten tegen goud in te wisselen wordt opgeheven. Dat is de groote gebeurtenis, die in Engeland heeft plaats gehad en die de heele wereld heeft opgeschrikt. De Bank voor Engeland kon niet meer voldoen aan de opvragingen van goud, die be stemd waren voor uitvoer naar het bui tenland en heeft den verkoop van geel metaal moeten stopzetten. Het pond was niet meer inwisselbaar voor goud en het verband met de waarde van het goud, dat voor een goed muntstelsel onverbreekbaar dient te zijn, had opge houden te bestaan. Sinds midden Juni had de Engelsche circulatiebank 200 millioen pond sterling (2400 millioen gulden!) aan goud uit haar kelders moeten afstaan, voorna melijk aan Amerika, Frankrijk en ons land, zoodat Londen, eenmaal het groote goudcentrum der wereld, dreigde zonder goud te komen. Op de oorzaken van deze enorme goudverplaatsing kunnen we hier niet dieper ingaan: daarvoor zou een lange en moeilijke uiteenzetting over wissels, disconto en de z.g. goudpunten allereerst noodig zijn. Genoeg zij het te vermelden, dat na het loslaten van den gouden standaard het Engelsche pond belang rijk in waarde verminderde, in plaats van nominaal f 12.10, deed het Zaterdag j.l. slechts f 8.50. De gevolgen van deze waardevermindering, inflatie genaamd, hebben we vorige week te dezer plaatse reeds besproken. Rest nog de vraag: wat staat Enge land thans te doen om weer tot normale monetaire toestanden te komen? Het antwoord is op dit oogenblik nog abso luut niet te geven. Wel zijn er eenige mogelijkheden aan te wijzen. Allereerst kan men trachten de vroegere goud pariteit weer te bereiken. Dit is slechts mogelijk als de ekonomische toestand belangrijk verbetert en bovendien groote buitenlandsche credieten worden be schikbaar gesteld. Men noemt dit de flatie. Een tweede mogelijkheid is, het pond te stabiliseeren op een lager niveau, meer in overeenstemming met de wer kelijke waarde dan het oude peil. Dat gaat dan zóó: op een gegeven oogenblik zet men de inflatie stop, vergelijkt den koers van het pond met den dollar, con stateert, dat het pond b.v. van zijn vroegere dollarwaarde heeft, en voert vervolgens een nieuw pond in met een goudgewicht van drie kwart van het oude pond, met welk nieuw pond alle bestaande schulden kunnen worden vol daan. Het is een soort van staatsbank roet, dat in verschillende andere landen in praktijk is gebracht (Frankrijk, Bel gië, Italië, Duitschland en de Oost- Europeesche Staten), dat als zoodanig niet loffelijk is. maar dat het voordeel heeft, dat aan het bedrijfsleven de euvelen der deflatie worden bespaard. Voor het financieele prestige van En geland zou zulk een handelwijze echter een geweldige klap zijn. Een derde mogelijkheid, het invoeren van een stelsel, geheel los van het goud, zooals wordt voorgestaan door den En- gelschen ekon~mist J. M. Keynes, kun nen we als van te theoretischen aard, gevoeglijk onbesproken laten. In een onzer dagbladen vonden wij déze curieuze advertentie: Een nette Burgerdame ruim middelbaren leeftijd, onbesprdken ge drag, goede verschijning, gezond en opge ruimd karakter, beschaafd en ontwikkeld, wil van huwelijk veranderen. Ze wenscht heer met zelfde pretenties, goed inkomen om een gelukkig en gezellig samenleven te hebben. Brieven met portret, hetwelk op eerewoord en geheimhouding worden te ruggezonden, te zenden onder no 9924, bur. van dit blad. Ziedaar weer wat nieuws! „Een nette burgerdame", die zich aan biedt om van huwelijk te veranderen! De „nette burgerdame" is dus ge trouwd, maar ze wil eens een kansje wagen om een prettiger huwelijk te slui ten. Wordt haar daartoe de gelegenheid geboden (ze zal natuurlijk vooraf goed wikken en wegen, of en hoeveel beter zij ervan wordt), dan maakt zij aan het bestaande huwelijk een eind en stapt zij in het nieuwe naar zij hoopt: zoo veel fijnere! huwelijk over. Wel ja! waarom ook niét? Men kan niet zeggen, dat deze „nette burgerdame" onvoorzichtig handelt: ze gooit geen ouwe schoenen weg, voordat zij nieuwe heeft! Waar alle moraal opzij gezet is, kan zoo'n tikje berekening er nog wel bij. 't Is intusschen wél een treurig teeken des tijds, dat iemand zich zelfs voor een dergelijke aanbieding-per-annonce niet meer geneert. Tusschen school en stembus Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft inzake het bijzonder onderwijs voor de verschillende partijen de volgende cijfers ge constateerd: Kath. 34.64, Prot. 24.69, Isr. 0.05, Overige 1.39. Gezien het aantal katholieken onder de Nederlandsche bevolking is het cijfer 34.64 zeker niet onbevredigend. Wij mogen er ge rust uit concludeeren, dat vrijwel alle ka tholieken hun kinderen sturen naar kath. scholen. ,,Ons Noorden" vergelijkt nu dit schoolper- centage met de kath. stemmencijfers. „Op een leeftijd van 25 jaar, bij de stem bus, bereiken we lang niet het mooie per centage van het kath. onderwijs. Van de 3.379.503 stemmen in 1929 haalde de Kath. Staatspartij er 1.001559. De Kath. Volkspartij 23.804 stemmen en de R. K. Boerenpartij 339S stemmen, dat is in totaal 30.5 pet. Zeker, wy kath. hebben verreweg het grootst aan tal groote gezinnen, zoodat het aantal katholieken tusschen de 6 en de 12 belang rijk grooter is, dan het aantal vanaf 25 jaar. Maar een verschil van ruim 4 pet. is het zeker niet. We mogen dan ook gerust const ateeren, dat we in de periode tusschen de school en de stembus een belangrijk aantal verliezen hebben. Vooral omdat er (door omstandighe den daartoe gedwongen) nog een niet on belangrijk aantal goede katholieken is, dat zyn kinderen naar de openbare school moet sturen. Hoe verblijdend het onderwijspercèntage voor ons katholieken dan ook is, tegenover het katholieke stemmencijfer is het niet zoo heel mooi. Komt er een leelijke „maar" bij. Tusschen de school en de stembus zit er een lek, waardoor we heel wat zieltjes verliezen. En het zal een eereplicht voor ons moeten zijn, om dit lek te stoppen, of althans be langrijk kleiner te maken." Tot zoover het Groningsche blad. Er is één omstandigheid voegt de „Re sidentiebode" hieraan toe welke ons doet hopen, dat het lek geleidelijk althans ten deele gestopt zal worden, n.l. het feit, dat de groote aanwas, vooral wat de jongens op de bijzondere school betreft, eerst dateert van de laatste 10 jaren. Misschien dat het aantal kiezers rijst, als we nog eens een jaar of 10 verder zijn. Dan pas weten we, of het ver schil van 4 pet. gehandhaafd blijft, want onder hen, die thans kiezer zijn, tellen we een zeer groot percentage, dat nooit de bij zondere school bezocht. Zuiver kan dus thans de vergelijking nog niet zijn# Dat is één omstandigheid, welke hoop geeft op stopping van het lek. Als twééde omstandigheid zouden wij naast wat de „Residentiebode" te berde brengt nog willen noemen de pogingen tot hechtere organisatie zoowel kerkelijk als maatschappelijk van de leerplichtvrije jeugd, welke daardoor niet zoo spoedig meer aan haar lot wordt overgelaten, integendeel, van de eene organisatie in de andere kan overgaan, zóó, dat het contact met Kerk en geestelijkheid en katholieke organisatie be houden blijft. Ook daarvan verwachten wij heel veel. Onze uitvoer van land- en tuinbouw producten Heden zal op het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw een ver gadering worden gehouden van belangheb benden by den uitvoer van land-, tuinbouw- en zuivelproducten naar Engeland, in ver band met de onzekerheid omtrent het En gelsche geld en andere omstandigheden. Wij herinneren er aan, dat de Zomertijd eindigt den 4den October te 3 uur voormid dag, zoodat in den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October de klokken één uur moeten worden achteruitgezet. 4 pet. dividend op de preferente aandeelen De gisteren te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft het jaarverslag en de balans met de verlies- en winstreke ning goedgekeurd. Besloten werd op de pre ferente aandeelen een dividend van 4 pet. uit te keeren en een onverdeeld winstsaldo van 86.485.19 op nieuwe rekening over te brengen. De heeren dr. ir. C. P. Stork en ir. J. H. Wilton werden als commissarissen herkozen, terwijl in de vacatures, ontstaan door het aftreden van de heeren dr. P. M. Wibaut en B. E. Ruys werd voorzien door verkie zing van de heeren E. Polak, wethouder der gemeente Amsterdam en D. ,T. Ruys. Loonconffict Roergebied Ook de loonsveiiiigmg bindend verklaard Wilde stakingen Naar aanleiding van de gisteren gevelde arbitrale uitspraak betreffende de loonen der mijnwerkers in het Roergebied, een ver laging van 7 pet. inhoudende, hadden gis teren op verschillende mynen partieele proteststakingen plaats. Nieuwe noodverordening Terwyl de arbitrale uitspraak inzake den arbeidstyd in de mynen reeds gisteren bin dend werd verklaard, stuitte de bindend verklaring der uitspraak nopens de loons verlaging op moeilykheden van formeelen Met het oog daarop heeft de rykspresi- dent naar het W. B. meldt een nieuwe noodverordening uitgevaardigd, waarin den minister van arbeid machtiging wordt ver leend by het bindend verklaren van een ar bitrale uitspraak den daarin vastgestelden tydsduur zonder toestemming der partijen te veranderen. Stegerwald heeft van deze machtiging terstond gebruik gemaakt en de desbetref fende uitspraak bindend verklaard tot 30 November a.s. De verordening machtigt verder de rijks- regeering de onder den grond werkende arbeiders by den steenkolenmijnbouw en de mijneigenaars vrij te stellen van de bydra- gen aan de werkloozenverzekering, wat voor beide partyen een groot voordeel beteekent. Het recht op uitkeering der werknemers wordt daardoor niet aangetast, terwyl het Ryk de door de verzekering minder ontvan gen bedragen vergoedt. Reglement Dienstvoorwaarden zal een jaar worden verlengd Naar aanleiding van de door den perso- neelraad tot de directie der Ned. Spoorwe gen gerichte vraag, welk standpunt zy in neemt, ten aanzien van de herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden, die met 1 Januari 1932 haar beslag zou moeten krij gen, deelt de directie mede, dat van een verbetering van de geldende regeling, onder de tegenwoordige omstandigheden natuur- lyk niets kan komen. Op dit oogenblik oordeelende, zou het haar niet ongewenscht voorkomen de werking van het bestaande Reglement Dienstvoorwaar den van 1 Januari 1932 af voor één jaar te verlengen, waarmede naar haar mee ning het belang van het personeel zou zyn gebaat. Adres tot behoud aan den Minister Gisteren is te Enkhuizen onder leiding van den heer D. Baron Mackay, burgemeester van Enkhuizen, een zeer geanimeerde verga dering gehouden van gemeentebesturen in Noord-Holland en Friesland over het behoud van de sneltreinverbinding Amsterdam Enkhuizen, StavorenLeeuwarden en hand having van den veerdienst EnkhuizenSta voren. Nadat de heer Mackay in een uitvoerig betoog den stand van zaken had uiteenge zet, hechtte de vergadering, behoudens eeni ge wyzigingen en aanvullingen, haar goed keuring aan het door het werkcomité ont worpen adres met memorie van toelichting, dat zeer spoedig aan Zyne Excellentie den Minister van Waterstaat zal worden overhan digd. vrijgesproken 14 dagen geleden werd voor de Haarlem- sche Rechtbank de zaak behandeld tegen den 35-jarigen gérant C. D. F. te Schiedam, verdacht van brandstichting of het veroor zaken van brand door schuld in de villa „De Viersprong" te Bennebroek. De Officier van Justitie, Mr. Paardekooper Overman eischte tegen den verdachte in het eerste geval een gevangenisstraf van twee jaar. in het tweede geval van drie maanden. Hedenmorgen werd de verdachte door de Rechtbank vrijgesproken. Deken L. A. A. M. Westerwoudt Naar wij vernemen is de hoogeerw. heer li. A. A. M. Westerwoudt, die, naar men zich zal herinneren, in de week vóór Pink steren te Rome ziek is geworden en sinds dien tot herstel van zijn gezondheid buiten Haarlem heeft vertoefd, gisteren in rijn pastorie teruggekeerd. Z. H. E. is in zooverre hersteld, dat hy, met inachtneming van de noodige voorzor gen, het parochiewerk kan hervatten. Reeds nu zijn tal van moderne meesterwerken bedorven In het orgaan „Chemisch Weekblad" van de Ned. Chemische Vereeniging en van de Ver. van de Ned. Chemische Industrie lezen we dat de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, bij een tafelrede, uitgesproken ter gelegenheid van het aldaar gehouden congres der Ver eeniging, gewezen heeft op de noodzakelyk- heid dat de schilders van heden zich meer aan de scheikunde, dat is dus de kennis van hun materialen gelegen laten liggen. Hij wees op de meesterstukken van de Haag- sche School, waarvan sommige nu al be dorven zyn, verscheidene andere onherroe pelijk te gronde dreigen te gaan. „Het is hard noodig," betoogde spr., „dat er aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, een docent wordt aangesteld in de practische scheikunde, toe gepast op de schilderkunst. Wordt niet op deze wyze ingegrepen, dan gaan al onze schilderijen te gronde." Geen vervolging tegen den accountant H. Naar „De Telegraaf" verneemt, zal de Justitie niet overgaan tot gerechtelyke ver- velging van den accountant R. H„ van wiens hand enkele brochures, gericht tegen de N. V. Wilh. Müller en Co. en tegen Dr. A. G. K. zyn verschenen. Zooals genoemd blad onlangs mededeelde, heeft de Procureur-Ge neraal bij den Hoogen Raad een aanvanke- lyk justitieel onderzoek gelast, doch op gron den aan het algemeen belang ontleend, zal van vervolging worden afgezien. Het eerste vliegtuig vertrokken Het eerste vliegtuig van den wekelykschen dienst op Ned. Oost-Indië, „de Valk", is hedenmorgen om 7.10 uur van Schiphol ver- trokken.Het vliegtuig is bemand met de hee ren Geysendorffer, 2en bestuurder; Brugman, 2en bestuurder; Bruynestein, boordwerktuig kundige en Bellm, telegrafist. Er zyn geen passagiers. Aan boord be vinden zich 249.525 Kg. post en 73.560 Kg. goederen. Hoe zij de daad verontschuldigen De correspondent van de „Daily Tele graph" meldt aan zyn blad, dat Russische cavalerie-patrouilles en pantserauto's de plaats Mandschoeli, het grensstation op Chineesch gebied, hebben bezet. Naar aanleiding van het protest der Chineesche autoriteiten al daar, antwoordde de Russische consul, dat de Sovjet-troepen slechts zochten naar anti' Bolsjewistische elementen, van wie zy een aanval op de Russische grens vreesden. Men gelooft echter, dat het doel der Rus sische militaire operaties is, om op de Chi- neezen een bepaalden druk uit te oefenen. Het eerste wekelijksche postvliegtuig naar Ned. Indië vertrokken. (blz. 1, 1ste blad) Loonregeling van het personeel der Ned. Spoorwegen. (blz. 1, 1ste blad) De brutale diefstal uit een postwagen te Den Haag. (blz. 1, 2de blad) Heden is de R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk plechtig ingewijd en geopend. (blz. 1. 2de blad) Een Europa-plan van Le Trocquer. (blz. 1, 3de blad) MacDonald heeft nog steeds zijn houding niet vastgesteld. Woensdag a-s. wordt het parlement verdaagd. (blz. 1, 3de blad) Werkloozen-dcmonstraties te Londen. (blz. 1, 3de blad) Het Japansch-Chineesch conflict weer voor den Volkenbondsraad. (blz. 1, 3de blad) Première van de K. R. O.-fiim te Amster- dam. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 764 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.06 uur. Hoogste barometerstand 766.5 te Breslau. Laagste barometerstand 734.6 te Reikjavik. Verwachting: Meest matige, Zuidelijke tot Zuid-Westelyken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschynlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Arbeider van derde verdieping gevallen Toen gistermiddag de 35-jarige arbeider M. Haak, werkzaam by de Cacao- en Cho coladefabriek de Erve H. de Jong te Wor merveer zich over een bovengrondsche brug van de derde verdieping van een gebouw naar die van een ander gebouw wilde be geven, viel hij door tot nu toe onbekende oorzaak van de brug naar beneden. Zwaar gewond werd de ongelukkige opgenomen en naar het gemeente-ziekenhuis te Wormer veer vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Het slachtoffer is gehuwd en vader van twee kinderen. Gedeeltelijke stopzetting van het verkavelingswerk in den Zeehond gedood Op het strand bij Petten. Ter secretarie der gemeente Zype is door den heer J. Vriesman te Petten aangifte gedaan van het dooden van een zeehond, wieken hij had aangetroffen op 't strand bij een fietstocht van Petten naar Callants- oog. Het beest lag in de zon en trachtte by het zien van den heer Vriesman in zee terug te keeren. De heer Vriesman wist echter het dier te dooden. Hy mocht nu aanspraak maken op een uitkeering van f 3 uit 'sRyks kas, die gegeven wordt voor het dooden van zeehonden, welke zeer schadeiyk zyn voor de vischvangst. Waar bovendien de huid van een zeehond waarde heeft, bracht het dooden den heer Vriesman flink voordeel. a.s. winter Van den Wieringermeerpolder, waar sinds den nazome - van 1930 ongeveer 2000 arbei ders werkzaam zyn met d„ verkaveling en de cultiveering, zal tegen December a.s. 2/3 deel gereed zyn. Werd het werk ook m de wintermaanden voortgezet met hetzelfde aantal personen, dan zou de geheele polder tgen Mei 1932 reeds ongeveer verkaveld zijn. Daar het nog resteerende 1/3 deel het Oostelyk deel van den polder is, en de wegen nog niet dadelijk voor autobusverkeer ge schikt zyn, heeft de directie, ook wyl in den winter de verkaveling met groote moei lykheden gepaard gaat, besloten tot ge deeltelijke stopzetting van het werk in de a.s. winterperiode (DecemberFebruari). Behalve de ongehuwde tewerkgestelden. zullen tydelyk ontslag krygen de barakbe woners, benevens de arbeiders uit Noord- Holland, die op verren afstand wonen. Met ongeveer 500 tewerkgestelden uit de rand gemeenten, zal het werk zoo mogelyk wor den voortgezet Met Maart zal dan de ver kaveling met het gewone aantal arbeiders weer voortgezet worden. Er is dan ongeveer 5000 H.A. in cultuur gebracht, zoodat met MeiJuni 1932 ook eenige honderden arbei ders werk in het landbouwbedryf zullen kunnen vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1