f f 3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- HET WERELDRAADSEL EEN NOODLOTTIGE BRAND VAN EENIGE MINUTEN dit nummer bestaat uit vier bladen VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 De export van land- en tuinbouwproducten naar Engeland EINDE ZOMERTIJD De storing op de 298.8 Meter Splitsing van streeknetten Monseigneur Nolens "j* De positie der Duitsche regeering De onrust in Spanje duurt voort Ernstig geval van vleesch- vergiftiging Aftreden van Kardinaal Segura BUREAUX NASSAULAAN 49 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17887 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ONDOORGRONDELIJK PROBLEEM DER KRISIS IN DEN NACHT VAN ZATERDAG OP ZONDAG A.S. VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen* beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Sinds eenige jaren wordt de wereld geteisterd door een ekonomische krisis, zóó hevig en zóó algemeen verbreid, dat men in de wereldgeschiedenis niet ge makkelijk een krisis, aan déze gelijk, vinden zal. En doordat de ekonomische krisis tevens een finantieele krisis en niet zelden ook politieke krises veroor zaakte, zijn de toestanden op ieder ge bied van de menschelijke samenleving en samenwerking ter wereld onzekerder en onveiliger dan ooit. Alles wankelt; aan niets heeft men houvast, en dat juist in de jaren, dat "iet vaste hand en met klaren blik ge arbeid moest worden aan herstel van de vele en onberekenbare waarden, welke de oorlog heeft verwoest of geschokt, juist in de jaren, dat een nieuwe, een betere, een mooiere maatschappij moest worden opgebouwd in den geest van de encyclieken „Rerum Novarum" en „Qua- dragesimo Anno". Wij zien de wereldkrisis om ons heen haar alles ondermijnende en vernieti gende werking verrichten, we zien, hoe duizenden, honderdduizenden, ja millioenen medemenschen door de krisis *n de meest ontmoedigende, meest ver nederende ellende gestort worden: de hoogste en de schoonste psychische waarden gaan teniet: levensvreugde en vertrouwen in de toekomst! met hon derdduizenden vallen hoofd- en han denwerkers in korte spannen tijds ten Prooi aan die geest en lichaam onder lijnende kwaal, welke werkloosheid heet; de koopkracht daalt, en de handel ligt verlamd: van den machtig- sten groothandelaar tot het bescheiden de winkeliertje allen ondervinden van die verminderde koopkracht de fa tale gevolgen, evenzeer als de fabrikan ten, groot en klein, die geen afzet kun nen vinden voor hun producten, die met bange zorg de toekomst tegemoet zien en zich afvragen: hoe lang zij hun be drijf, zij het dan ook ingekrompen, nog in gang zullen kunnen houden, of zij de poorten der fabriek niet zullen moeten sluiten ten koste van weer zooveel werkloozen méér, die toch allemaal weer gesteund en in 't leven gehouden zullen moeten worden door overheidszorg en Particuliere liefdadigheid, terwijl van talloos velen de inkomens en de vermo gens kleiner worden, vaak in katastro- Phaal tempo. Waartoe de huidige, ongekende finan tieele onzekerheid, de sluiting van beur- zen en banken, de inflatie, laatstelijk vooral de fatale ineenstorting van het Engelsche pond in niet geringe mate bijdraagt. En nu: het groote, het ondoorgronde- hjke krisis-raadsel: de verarming is algemeen en de nood neemt in ontelbaar vele gezinnen toe, en tóchde wereld heeft aan niets gebrek! integendeel, de wereld is het klinkt paradoxaal te rijk aan grond stoffen, aan artikelen en aan industrie middelen om die artikelen in iedere ge- wenschte hoeveelheid te produceeren; en millioenen, millioenen handen strekken zich uit, smeekend om te mó gen werken. De wereld heeft aan niets gebrek: God schonk overvloedige oogsten, zoo overvloedig, dat de wereldmarkt deze niet verwerken kon: ongelooflijke hoe veelheden koffie werden in Santos en in Brazilië verbrand, in zee geworpen of voor kunstmest verwerkt; ook suiker werd in groote quanta weggespoeld; hooge stapels katoen werden in Indië, in Amerika en elders verbrand en de handel is voor niets zoo bevreesd als voor.... goede katoen-oogsten; de thee cultuur wordt beperkt evenals de win ning van aard-olie. En om het „euvel" van te gunstige oogsten en te groote voorraden op te merken, behoeven wij niet eens zoo verre reizen te maken: is ook in Neder land, en wel heel dicht in onze buurt, het vraagstuk der voedselvernietiging en teeltbeperking niet herhaaldelijk aan de orde geweest? Toch nemen verarming en nood steeds meer toe, ja, toch heerscht er in Azia tische gebieden hongersnood! Is het niet een summum van zinne loosheid? De wereld is zóó rijk, dat er niet te werken valt en dat de werkloozen in vele millioenen te tellen zijn, de we reld is zóó rijk, dat een groote massa gebrek moet lijden en 't grootste deel der overige massa zich afvraagt, hoe het zich als de toestanden nog ver ergeren in de toekomstige ekonomi sche verwarring zai weten te redden! Kan het dwazer? En is het wonder, dat de knapste en edelste denkers zich het hoofd pijnigen om zich een juist denkbeeld van den werkelijken toestand over de wereld te vormen, om de oorzaken der wereld krisis te ontdekken en om te trachten een uitweg uit de ekonomische wereld- ellende uit te stippelen? Maar juist nu blijkt de beperktheid van den menschelijken blik en van het menschelijk verstand. Men zou de krisis-ellende rondom zich ziende tot redding van ons veel beproefd geslacht en tot leniging b.v. allereerst van den werkloosheidsnood zoo gaarne héél het krisis-vraagstuk in zich opnemen, men zou het vraagstuk tot rust willen brengen om het in zijn geheel en in zijn onderdeelen te deter- mineeren, men zou uit het onderzoek met juistheid willen afleiden, hoe deze krisis ontstond en voortwoekerde om daaruit te concludeeren, hoe wij ons in de toekomst voor krises zouden kunnen vrijwaren en wat er hersteld of veran derd dient te worden om uit de krisis- ellende te geraken en de wereld een blijder aanschijn te geven. Maar hoe dieper we op het vraag stuk pogen in te gaan, des te meer schijnen wij vaak het spoor bijster te worden; zoodra denken wij niet een redmiddel gevonden te hebben, of het redmiddel blijkt alweer zooveel bezwaren mede te brengen, dat het redmiddel geenredmiddel meer mag heeten. Gezien het falen van de knapste en edelste ekonomen in deze vraagstukken, meenen wij wel te mogen voorspellen, dat geen mensch bij machte zal zijn, het alléén-verlossende woord te spreken, en zoo vinden de hoogmoedige ge leerden, die de menschelijke rede zoo gaarne de hoogste vermogens toekennen, een schoone gelegenheid tot de ootmoe dige erkenning, dat hier het mensche lijk verstand te kort schiet. Zulk een ootmoedig besef mag nu de kwestie allerwegen brandend is en nu ieder denkend mensch tracht althans een tipje van den geheimzinnigen sluier op te lichten en iets te begrijpen van het groote probleem ons er echter niet van weerhouden, naar best ver mogen de huidige moeilijkheden in het ware licht te plaatsen, haar omvang te overzien, haar diepte te peilen, haar oorzaken op te sporen en de verschil lende middelen te beschouwen, welke tot oplossing van het wereldraadsel aan de hand worden gedaan. De massa verlangt terecht naar voor lichting betreffende de gebeurtenissen, welke heel de wereld doen schokken en van welker verloop ons aller aardsche heil afhangt. Zonder dus ook maar in het minst de pretentie te hebben, dat wij het ware licht kunnen doen schijnen over dit ondoordringbaar duister, willen wij be proeven, een overzicht te geven van de symptomen, waarin de krisis zich aan ons openbaart, willen wij de voor naamste vraagstukken, welke aan het wereldprobleem ten grondslag liggen, in beschouwing nemen om tenslotte na te gaan, op welke verschillende wijzen onze ekonomen en sociale leiders de kri sis zouden willen bezweren. Bespreking op het Département van Landbouw Gisterenmiddag heeft op het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoor digers van belanghebbenden bij den uitvoer van land- en tuinbouw- en zuivelproducten en bloembollen naar Engeland ter bespre king van de vraag, wat gedaan kan worden om den handel met Engeland, welke door de depreciatie van het pond vrijwel tot stilstand is gekomen, weder te bevorderen. De bijeenkomst, welke behalve door ver tegenwoordigers der organisaties van belang hebbenden, ook werd bijgewoond door dr. J. A. Nederbragt, administrateur van het de partement van Buitenlandsche Zaken; F. K. J. Heringa, afdeelingschef van het departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid en dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, werd geleid door den heer Th. J. Mansholt, inspecteur van den Landbouw. Tijdens de uitvoerige gedachten wisseling, welke van 2 uur tot kwart over 5 duurde, werd het plan geopperd, te trachten voor den exporthandel in land- en tuinbouwproducten in den ruimsten zin den koers van het pond te stabiliseeren. Dit zou dan moeten geschie den, doordat de Regeeering of de Regeering tezamen met de organisaties van belangheb- den ieder voor een zeker percentage het agio of disagio, dat het pond in werkelijkheid ten opzichte van een vastgestelden koers doet, voor haar rekening neemt. Er werd 'n klein comité benoemd, bestaan de uit. een viertal personen, dat dit plan na der zal bezien en uitwerken en met de Re geering en eenige groote bankinstellingen zal bespreken. Ook kreeg dit comité opdracht te onder zoeken, op welke wijze de termijnhandel op Engeland weer zou kunnen worden mogelijk gemaakt. Wij herinneren er aan, dat de Zomertijd eindigt den 4den October te 3 uur voormid dag, zoodat in den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October de klokken één uur moeten worden achteruitgezet. Vragen van den heer Van den Heuvel Het Eerste Kamerlid, de heer Van den Heuvel heeft den Minister van Waterstaat de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid, mede te deelen of hij voornemens is, steun te geven aan het blijkbaar bij het bestuur der Posterijen en Telegrafie bestaande voornemen om streek netten, o.m. die te Arnhem en in de Bloem bollenstreek, in kleinere netten te splitsen? Machtiging van den Minister tot wijziging der golflengte De Minister van Waterstaat heeft op voor dracht van de Union Internation. de Radio- diffusion te Genève machtiging gegeven om met ingang van heden, 2 October, de golf lengte van 298.8 Meter te veranderen in 296.1 Meter in verband met de storing van het Engelsche station North National. Deze golflengte-wijziging zal alleen doorgaan, wanneer geen storingen worden ondervonden van het station Turijn, dat op zijn oorspron kelijke golf van 291 Meter terugkeert. Deze golflengte-wijziging is een proef gedurende één maand, terwijl Nederland zijn rechten op de oude golf van 298.8 Meter volledig handhaaft. De gestolen postzak De dief gearresteerd Nader verneemt het „Hdbd." betreffende den diefstal van den pcstzak aan den Van Lennepweg te Den Haag, dat het de politie gelukt is op den gestolen zak beslag te leg gen. De dader is gearresteerd. Het bleek een oude bekende van de politie te zijn. Auto rijdt in een troep militairen Drie hunner in een sloot geworpen Gisterenmorgen reed de auto van den heer B te Assen in de richting Rolde. De chauf feur week uit voor militairen die naar Rolde marcheerden. Een hond kwam van links voor den auto, waardoor deze naar rechts schoot door den troep militairen heen. Een drietal militairen Van het 9de Reg. Inf. werd door den auto meegesleurd in de sloot en be kwam lichte verwondingen. De auto was erg beschadigd. De publicaties van den accountant H. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de mededeeling in een der dagbladen als zoude na een justitieel onderzoek van een vervol ging van den accountant H„ den schrijver van enkele brochures inzake de Fa. Wm. Müller en Co. „om redenen van algemeen belang zijn afgezien", geheel onjuist is. Er heeft slechts een dezer dagen beëindigd ad ministratief onderzoek plaats gehad naar aanleiding van aantijgingen, die in de schrif turen met betrekking tot de rechterlijke macht werden geuit, in het bijzonder wat betreft de aangelegenheid der Portugeesche bankbiljetten, welk onderzoek de volkomen ongegrondheid dier aantijgingen heeft doen blijken. Drie kinderen in de vlammen omgekomen De vader later aan de bekomen verwondingen overleden De toestand van de moeder hopeloos Gisterenavond te even 9 uur heeft in pand 86 aan de 2e Lombardstraat te Rotterdam in een woning op de 2e étage een brand ge woed, waarbij drie jonge kinderen, van 4, 3 en 1 jaar in de vlammen zijn omgekomen. De ouders zijn er nog in geslaagd op straat te komen, doch zij hebben zoodanige brand wonden bekomen, dat hun toestand hopeloos geacht wordt. De woning, in haar geheel bestaande uit één kamer, is geheel uitgebrand. Even over 9 uur werden menschen, die zich in de 2e Lombardstraat bevonden, opgeschrikt door het gerinkel van glas, dat uit de 2e étage van pand 86 aan genoemde straat kwam. Direct daarop sloegen fel de vlam men naar buiten, die opkropen langs den gevel en tot boven de zoldering uit in de donkere avondlucht lekten. De heele straat werd plotseling met een rossigen schijn overgoten. Een van de eersten die den brand ont dekten was de spuitmeester L. Meenhout van slangenwagen 19, die de straat inrende en oogenblikkelijk zijn spuitgasten alarmeerde. Toen hij op de plaats des onheils kwam, waren twee menschen reeds uit het bran dende pand gekomen. Het waren de 24-jarige J. Koenen en diens vrouw, de 27-jarige C. KoenenWouters, wier kleeren bij het uit breken van den brand onmiddellijk vlam hadden gevat, en die in panischen schrik, brandend, de straat opgevlucht waren. De man was op straat neergezegen, waar men zoo goed en zoo kwaad als dat op dat mo ment van vreeselijke verwarring ging, ge tracht had de brandende kleeren te dooven. De vrouw was een logement binnengedragen, waar men haar de kleeren van het lijf had gescheurd en met behulp van dekens de viammen had trachten te smoren. Ook de man werd even later een naburig logement binnengedragen. Niemand vermoedde op dat oogenblik, dat er nog kinderen in het pand aanwezig wa ren. Tot die vreeselijke ontdekking kwam men eerst toen de vrouw even bij kwam en zuchtte: „O God, mijn kinderen". Inmiddels hadden de gasten van slangen wagen 19 twee slangen uitgelegd, waarmee vanaf de straatzijde de 2e verdieping bespo ten werd. In een minimum van tijd was ladder naar deze verdieping opgesteld, waar langs de brandweermannen de nog steeds brandende woning binnendrongen. Daar viel hun oog al spoedig op de bedstede, waar twee kleine figuren onbeweeglijk lagen. Het waren de twee oudste kinderen, een meisje van 4 en een jongen van 3 jaar, bij wie ie levensgeesten reeds geweken waren. De bed steden waren slechts licht door het v Jur aangetast en ook de lijkjes vertoonden geen noemenswaardige brandwonden. Deze twee kinderen zijn waarschijnlijk door den rook gestikt. Een eindje verder lag echter een omge vallen ijzeren kinderwagen en daarnaast vond men het nagenoeg verkoolde lijkje van het jongste kind van nog geen jaar. Dekens werden aangebracht en daarin werden de lijkjes langs de ladder op straat gebracht, waar de G. G. D., die met een auto gearriveerd was, ze overnam. De brand was ondertusschen reeds in he vigheid afgenomen. In de kamer hadden de brandweerlieden een omgevallen petroleum kachel en een pannetje brandende aange troffen, de oorzaak van den zoo noodlottigen brand. Te kwart over negen reeds was de brand geheel bedwongen. In een kwartier tijds had het geheele drama zich afgespeeld. De vermoedelijke oorzaak. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand zekerheid is nog niet verkregen vernam de „Msb." het volgende. Het bewuste pand 86 bestaat uit een pak huis, waarboven twee étages zijn gelegen die bewoond worden. De voorzijde komt op de 2e Lombardstraat uit. De ingang van het pand is aan de Wilde Zee-steeg gelegen. De le étage is verdeeld in twee appartemen ten, waarvan het gezin Koenen de aan de Lombardstraat gelegen kamer bewoonde. De man werkte voor een meubelfabriek, waarvoor hij poetsdoeken vervaardigde. Hij bad een uitvinding gedaan, waardoor het mogelijk was met gebruik van zeer weinig was, goede en lang bruikbare doeken te ver vaardigen. Zeer waarschijnlijk berust deze uitvinding hierop, dat aan de was, waarin de doeken gedrenkt worden, de een of andere ontplofbare stof als benzine wordt toege voegd. Gisteravond is hij ook met de fabricage van deze doeken bezig geweest. Hij had daartoe een pannetje met was op een pe troleumstel gezet. Op een gegeven oogenblik is de vlam in de pan met was gesprongen, waarop een ontploffing gevolgd is, die een groote voorraad poetskatoen in de kamer on middellijk in lichte laaie zette. In een oog wenk stond de kamer in vlammen, die zich mededeelden aan de kleeren van de vrouw en den man. Er stond hun niets anders te doen dan de vlucht te nemen. Of zij nog •een poging hebben gedaan om de kinderen te redden is nog niet gebleken. De toestand van beiden was van dien aard, dat het zeer onwaarschijnlijk lijkt, dat zij daartoe de ge legenheid hebben gehad. Bij informatie, vannacht te half één, werd medegedeeld, dat hun toestand hoogst be denkelijk was. Waarschijnlijk zullen ook zij er het leven bij moeten inschieten. Zij worden in het ziekenhuis aan den Coolsingel verpleegd. Alles is zoo gauw in zijn werk gegaan, dat rustig handelen te oenen male uitgeslo ten was. Daaruit valt het te verklaren, dat toen de vrouw en de man, gehuld in een vlammenzee op straat kwamen rennen, nie mand eigenlijk precies wist wat te doen. Eerst na eenigen tijd hebben menschen, die hun zinnen bij elkaar hadden, dekens ge haald om de ongelukkigen daar in te wik kelen. Niemand heeft er in het begin aan gedacht, dat er misschien nog wel andere personen in het pand konden zijn en eerst de uitroep van de vrouw heeft de verschrik kelijke waarheid aan het licht gebracht. En kele omstanders hebben toen onmiddellijk getracht de woning binnen te dringen, het geen onmogelijk bleek. Eerst de brandweer, die spoedig ter plaat se was, is daarin geslaagd. Helaas te laat! De justitioneele dienst van het bureau aan den Oppert heeft onder leiding van in specteur Schoemaker een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Ook de vader overleden. Nader wordt gemeld, dat in den afgeloo- pen nacht de vader eveneens aan de beko men. verwondingen is overleden. De toestand van de moeder was heden morgen hopeloos. In het Nijmeegsche Studenten-weekblad „Vox Carolina" wijdt een „jongere" het volgende stukje aan de nagedachtenis van den groot-en leider: Als een der laatsten, doch niet minder oprecht en van harte gemeend, sluit ik me aan bij de uit zo vele en veelsoortige kringen voortgekomen uitingen, die in evenveel toonaarden van diep leedwezen getuigden bij het heengaan van 'n onmisbaar en nooit ge noeg te waarderen man. Ik geloof te zijn de tolk van Nijmeegse studenten, wanneer ik op deze plaats 'n stille groet van eerbied en bewonderende hoog achting breng aan 'n karakter zo veelzijdig- rjjk maar ook voor ons dikweis zo ontoegan- kelik, dat ik, als ten halve nog slechts be grijpend 'n zo welbesteed leven, me plaats op den achtergrond bij het brengen van 'n eere- saluut. Nolens was een groot mens in de meest volle zin, groot en vol waardigheid in z'n talrijke funkties. We eren z'n nagedachtenis als die van 'n heilig mens en 'n ware en geleerde priester staatsman. Als mens, mogen we verwachten, heeft hij z'n einddoel bereikt, als priester en staatsman bereikte hij 'n doel, groter, dan 'n beperk menselik verstand gepaard aan 'n ijzeren wil, zich kan stellen. Nolens was 'n vir justus. Z'n edele groot moedigheid straalde af in z'n mooie eenvoud en kristelike verdraagzaamheid ten einde toe, waarin wij jongeren 'n voorbeeld mogen zien Grote Nolens, wij bidden voor U. Rust in Vrede! Het doet cms oprecht genoegen deze uit lating over te nemen. Er is dan toch ook nog iets anders mogelijk voor onze jongere generatie, dan „Hagel en vuur" te spuwen. Er leeft nog oprechte be wondering in. Gelukkig het jongere geslacht, dat bewon deren kan! Houding der nationale oppositie Het door den Duitsch-nationalen partij leider, dr. Hugenberg, aangekondigde ge meenschappelijk optreden van de nationale oppositie na het weder bijeenkomen van den rijksdag zal, nadat de toestemming der nationaal-socialisten is verkregen, tot stand komen. De gemeenschappelijke besprekingen over dit punt zullen echter waarschijnlijk eerst onmiddellijk voor het begin van de rijks dagzitting plaats vinden. Behalve de hiervoor in aanmerking komen de partijen, dus de Duitsch-nationalen, de nationaal-socialisten en de uit de fractie der landvolkspartij getreden afgevaardigden, zullen, naar het nieuwsbureau van den V.D.Z. verneemt, ook de buiten de partijen en het parlement staande nationale groepen aan de besprekingen deelnemen. Het staat reeds vast, dat deze onderhan delingen de indiening van een gemeenschap pelijke motie van wantrouwen tegen het kabinet-Brüning tengevolge zullen hebben, De nationaal-socialisten hebben tevens aangekondigd, dat zij een motie van wan trouwen tegen den rijksminister van buiten landsche zaken, dr. Curtius zullen indienen Bij de Duitsch nationalen is een beslissing, of zij deze motie zullen steunen nog niet gevallen. Dit zal eerst beslist worden bij de gemeenschappelijke besprekingen der natio nale oppositie. Ernstige onlusten In verschillende deelen van het land du ren de stakingen onverminderd voort. In Malaga zijn de stakers zich aan ernstige on lusten te buiten gegaan. O.a. werd een auto bus op straat verbrand. In de dorpen in de omgeving van Sevilla weigeren de landarbeiders den oogst naar binnen te brengen. De Olijvenoogst verkeert daardoor in gevaar. 14 dooden; nog 36 ernstige zieken Het „Journal" bevat een telegram uit Madrid volgens hetwelk 50 inwoners tenge volge van vleeschvergiftiging ziek zijn ge worden. 14 van hen zijn reeds overleden. De doktoren hebben weinig hoop, de meeste der overige patiënten te behouden. De gouver neur der provincie heeft nog in den loop van Donderdag een ernstig onderzoek be volen. Het nieuwe spoorboekje De uitgebreide aflevering verschünt eerst in November Naar wij vernemen, zal het uitgebreide nieuwe spoorboekje eerst begin November verschijnen. Deze late aflevering staat in verband met den brand, die indertijd in de drukkerij van het spoorboekje te Utrecht heeft gewoed. De Nederlandsche golflengte van 298.8 M. tijdelijk in 296.1 M. gewijzigd. (blz. 1, 1ste blad) De dader van den diefstal van een post zak met geldswaarden uit een auto te Den x Haag, is gearresteerd. (blz. 1, 1ste bladi Noodlottige brand te Rotterdam; drie kin deren en hun vader om het leven gekomen; de toestand van de moeder b.opeloos. (blz. 1, 1ste blad) De export van land- en tuinbouwproduc ten naar Engeland. (blz. 1, 1ste blad) Kardinaal Segura neemt ontslag als Aarts bisschop van Toledo. (blz. 1, 1ste blad) Ernstig geval van vleeschvergiftiging in Spanje. (blz. 1, 1ste blad) Het geheele staatkundige gedeelte der bi bliotheek van Mgr. Dr. Nolens z.g. nagelaten aan de R. K. Staatspartij en het Partij bureau. (blz. 1, 2de blad) Nieuwe ChineeschJapansche botsingen bij Moekden. (blz. 1, 3de blad) Interpellatie in den Oostenrijkschen Na tionalen Raad over de Heimwehr-„putsch". (blz. 1, 3de blad) Verkorting van den tijd der werkloosheids ondersteuning in Duitschland. (blz. 1, 3de blad) Laval gaat 16 October naar de Ver. Staten. (blz. 1, 3de blad) ..De besprekingen van het Minderheden- comité der Ronde Tafel-conferentie zijn een week verdaagd» (blz. 1, 3de blad) Diefstal van een platina broche in een juwelierswinkel te Amsterdam. (blz. 2, 3de blad) Hachelijk avontuur met de Nijmeegsche pont. (blz. 2, 3de blad) Felle brand by Heumen. (blz. 2, 3de blad) Het Rijksonderzoek betreffende de radio storingen. (blz. 2, 3de blad) Koning Albert bezoekt het Nederlandsch paviljoen te Parys. (blz. 2, 3de blad) Run op een bank te Urk. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.66 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.03. Hoogste barometerstand 769.7 te Clermont. Laagste barometerstand 726.8 te Jan Mayen. Verwachting: Meest matige, aanvankelijk tijdelijk, wellicht nog toenemende Zuid- Westelijke tot Westelijken wind, Als Aartsbisschop van Toledo De „Osservatore Romano" meldt, dat kardinaal Segura den Paus uit eigen vrije beweging het besluit heeft kenbaar ge maakt, afstand te doen van den aartsbis- schoppelijken zetel van Toledo, welk besluit door Z. H. is aanvaard. Reorganisatie van het trambedrijf te Amsterdam Het tarief verhoogd tot 0.11 Gisteren heeft de gemeenteraad van Am sterdam zijn goedkeuring gehecht aan de voorstellen van B. en W. tot reorganisatie van het trambedrijf. Deze houden in, dat het tarief verhoogd wordt tot 11 cent, be halve voor lijn 22; de lijnen 12, 15 en 21 vervallen; lijn 9 en lijn 14 wisselen wat het eindpunt in Oost betreft, lijn 13 loopt van het Mercatorplein tot C.S., lijn 18 van Sloterdijk tot het Nassauplein. Er komt een lijn 19, van de Czaar Peterstraat naar C.S. en lijn 20 loopt van de Trompenburgstraat naar het Frederiksplein.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1