LEEKEPREEKEN Du Commerce f 3000.- f 750.- f250.- f 125.- f50.- f40.- HENK FIBBE ZATERDAG 3 OCTOBER 1931 WONINGBUREAU EINDE ZOMERTIJD De nieuwe tijd IEDEREN AVOND CONCERT BUREAUX NA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17888 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Incasseering op binnen- en buitenland. Voorschotten tegen incassi. Audiëntie De Zaligverklaring van Petrus Donders Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 IN DEN KOMENDEN NACHT De noodlottige brand te Rotterdam VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem CAFÉ-RESTAURANT Zalen voor diners en partijen. Hilversum weer op 298.8 Meter Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk van been ot arm oij verlies van "n anderen vinger 407 RNE GAAT EN ONDERWIJST! Wanneer men een dertig, veertig ja ren geleden aan een jongen van een jaar of acht vroeg, wat hij wilde wor den, tien tegen één dat hij antwoordde: matroos! Iedere Hollandsche jongen met wat durf en een goede portie levenslust haakte naar de wijde zee en naar verre landen. Tegenwoordig is de voorkeur meer verdeeld; daar is op het verlanglijstje van onze bengels, die nog met niets anders dan hun ongebrei delde fantasie te rade gaan, het beroep van vliegenier en chauffeur bij geko men. Wat er echter ook veranderen nmge, bij een Roomschen jongen speelde en speelt nog altijd een groote rol de vraag: zou ik geen missionaris kunnen worden? Zoodra hij lezen kan, maakt hij kennis met het leven van de paters, die de wilde volksstammen bekeeren En is er grooter ideaal voor een echten Hollandschen jongen, dan met negers °f roodhuiden in oerwouden te rijden, iü tenten en hutten te wonen en op wilde dieren jacht te maken? Wij heb ben ons zelf meermalen afgevraagd, of het groote verloop op de missie-semi naries niet voor een aanmerkelijk deel daaraan geweten moet worden, dat dengenen, die meenen roeping te hebben voor missionaris, het jongensachtig verlangen naar avontuur parten speelt. Wanneer eenmaal het besef van de ge weldige werkelijkheid doordringt, schrik ken velen voor het groote offer terug. En gaat het ons allen eigenlijk niet zóó? Wij lezen in dagbladen en missie tijdschriften van witte en zwarte en bruine paters, die in den vreemde al lerlei avonturen beleven; wij raken in den geest met de stoere werkers in de tropen vertrouwd; zien hen van tijd tot tijd op den kansel in onze kerk ver schijnen én hebben een bewonderende belangstelling in die pioniers der chris telijke beschaving, een belangstelling, die op den duur veel gelijkt op die, welke wij koesteren voor een oceaan vlieger of een poolreiziger. En buiten die zeldzame gelegenheden, dat we door een praatje of een plaatje in een krant of een tijdschrift of een bedsl- preek met een missionaris in aanraking komen, denken we heel weinig aan die helden, die het verhevenste en moeilijk ste werk in de Kerk Gods verrichten. De groote missietentoonstelling, welke de volgende week in de hoofdstad van ons diocees geopend gaat worden, moge die belangstelling eens wat levendiger maken en ons respect voor den missio naris verdiepen en doen worden tot een eerbied, den waren christen passend. Een missionaris is het tegengestelde van een avonturier, of men moet dat woord nemen in dezen zin, dat hij al het tijdelijke versmaadt voor hooger gewin. Wie echter meent, dat trek naar vreemde landen, dat zwerverslust en vrijheidszin den jongen priester naar verre landen drijft, heeft het wel heel erS mis. De aanstaande geloofsprediker heeft gelegenheid te over om te voren te bedenken, wat hij tegemoet gaat. En wie, rustig in zijn stoel gezeten, met een glimlach om den mond in de mis- sie-annalen van de domheden of de listen van da jakkers en negers leest, die vergeet te gemakkelijk, wat het leven van een missionaris werkelijk is. Daar is het klimaat, dat meestal slco- pend is; daar is de vermoeienis van het trekken door onherbergzame streken, op lange dagreizen; daar is de ontbe ring van voedzaam en smakelijk eten door het noodzakelijk gebruik van schralen, ongewonen en eentonigen host; daar is vooral de onzindelijkheid van de omgeving; het gemis aan alles wat de Europeaan van jeugd af aan gewoon is: een gezellige huiskamer, een goede legerstee en al wat hygiëne, com fort en kleeding tot veraangenaming van het leven bijdragen. Maar desnoods 2ou men nog kunnen zeggen: er zijn °°k anderen, die dit alles dragen: de jonge ingenieurs, de assistenten in de buitengewesten, de vooruitgeschoven Posten eener handelsonderneming in de tropenlanden, ook die allen verdragen deze ontberingen in meer of mindere mate. De missionaris echter staat, naar den mensch gesproken, heel veel oij dezen achter. Zijn grootste kwelling is de eenzaamheid en de domheid van de ssen, met wie hij verkeeren moet. De katholieke geloofsprediker heeft geen gezin; hij is meestentijds alleen met ziin gedachten. Des daags is hij leeraar van onbeschaafde menschen met oer- instincten, heidenen, met achterdocht en vaak onnaspeurlijke neigingen; hij is dokter en vredestichter en alles tege lijk. Maar als de avond valt zonder schemering zit hij alleen tegenover de geheimzinnigheid van den tropennacht. En vele dagen, weken soms. gaan voor bij, eer hij een rasgenoot ontmoet, met wien hij spreken kan zóó, als wij dagelijks praten met onze huisgenooten, met onze vrienden en onze makkers. En dan: de missionaris heeft maar één uitzicht: de eeuwigheid. Feitelijk hebben wij dat allemaal. Maar de dagelijksche beslom meringen, ons werk, onze dagtaak, ons gezin, onze ontspanningen, ons huis en al wat wij bezitten, doen ons aan het leven hechten. Wij hebben duizend ban den, die ons aan de wereld binden, zoó zelfs, dat wij ons moeite moeten geven aan ons einddoel te denken. Maar de missionaris staat altijd rechtstreeks tegenover de eeuwigheid. Wanneer hem maar een oogenblik geloofstwijfel over valt, lijkt heel zijn leven een dwaasheid. Alleen een groot geloof en een vurige liefde tot God en de ziel van zijn zwar ten of bruinen broeder zijn in staat hem voort te doen gaan met het zwoegen onder de heete zon, met de wilden te vormen tot redelijk denkende wezens; de barbaren te leeren zich in te toornen en een zedewet te volgen. Missionaris sen zijn helden, moeten sterke zielen hebben en van alle eigenliefde afstand doen. Zij zijn de ware opvolgers der apostelen; zij zetten de hiërarchie van de discipelen van Christus in rechte linie voort. Dat vergeten wij te licht. Hoe hoog en te recht staan in onze verbeelding de apostelen en de geloofspredikers, die, als Willibrordus en Bonifacius, hier het geloof brachten! Maar laten wij eens den stamboom van het christendom opmaken. De apostelen begonnen de missie bij Grieken en Ro meinen en na vier eeuwen waren er n het eenmaal machtige Romeinsche rijk tien millioen christenen. Dan volgt van de 5e tot de 15e eeuw de kerstening van Noord-, West- en Oost-Europa en bij het begin der 16e eeuw zijn er honderd millioen christenen. In de twee volgende eeuwen zijn het Spaansch-Portugeesche wereldrijk, in Noord- en Zuid-Amerika, China en Japan aan de beurt. Einde 1700 zijn er meer dan twee honderd millioen katholieken. In de 19e eeuw trekken de missionarissen naar alle nog heidensche streken van Afrika, Azië en Amerika en de oogst is groot. En onverflauwd gaan de geloofspredi kers voort, want nog steeds staan de velden wit. Zoo zijn onze missionarissen in rechte linie de geestelijke zonen van de apostelen. Vandaar, dat onze eerbied voor de missionarissen van onzen tijd niet groot genoeg kan zijn. Een modern middel om onze belang stelling in den verheven missie-arbeid op te wekken en te verlevendigen is het houden van missietentoonstellingen. Met steeds grooter succes worden zij periodiek georganiseerd. Op zulk een expositie hebben wij gelegenheid om met de missionarissen zelf te verkeeren en kennis te maken met den vooruit gang van den missie-arbeid. De mo derne mensch is niet meer gewoon, op hooren-zeggen en vertellingen van an deren af te gaan: hij wil zien met eigen oogen. Een missietentoonstelling voldoet aan die behoefte. Steeds stijgend is de laatste jaren de trek naar zulke schouwplaatsen van het bekeeringswerk geweest. Nog wordt gesproken over de schitterende Am- sterdamsche missietentoonstelling. De Haarlemsche, welke in de a.s. week ge opend zal worden, zal al haar voor gangsters overtreffen. Het moet éen groote bedevaart worden naar de Bis schopsstad. Niet nieuwsgierigheid vóór alles moet ons drijven, maar liefde en sympathie voor het heerlijke missiewerk en de apostelen van onzen tijd. De gang naar die tentoonstelling moet een lief dedaad wezen. Niets moet daarvan te rughouden. Hoe grooter het offer is, dat wij ons daarbij getroosten moeten, hoe liever wij het moeten doen. Zulk een offer toch blijft nog altijd gering tegenover de heldendaden van de man nen en vrouwen, die in den vollen zin des woords Christus' bevel blijven vol brengen: gaat en onderwijst alle volke ren! Roomsche offerzin moet in de komende weken, ondanks malaise en slechte tijden, los slaan om het aller voornaamste werk der Kerk te steunen, de bekeering van het heidendom. In dat offer voelen wij ons allen eerst reent één en onverdeeld, zonen en dochters, broeders en zusters van de ééne katho lieke, dat is algemeene Kerk! HOMO SAPIENS Geladen mijn opgebaggerd Door de Marine gedemonteerd. Op het werk van de firma De Vries en Van den Bosch bij de Zuiderzeewerken, na bij den Oever, is gisteren door een bagger molen met een der emmers een mijn opge baggerd. De onderzee-dienst van de Marine te Den Helder, gewaarschuwd, is met de sleepboot O. D. 6 naar Wieringen gekomen om de mijn, welke geladen was, te demon- teeren. Het visscherijbedrijf te IJmuiden Contracten met havenarbeiders door de Reedersvereeniging opgezegd In verband met het afloopen van het con tract voor de havenarbeiders per 31 Decem ber a.s. werd door de IJmuider Federatie, aangesloten bij den Centrelen Bond van Transportarbeiders en den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders afd. IJmui den, d.d. 24 September jJ. het volgende schrijven aan de Vereeniging van Reeders verzonden Mijne Heeren, Naar D bekend is, wordt het contract van de havenarbeiders, krachtens art. 2 van de geldende arbeidsovereenkomst, stilzwijgend telkens voor een jaar verlengd, tenzij één of meer der contractanten de overeenkomst op zeggen voor of op 1 Oct., in welk geval de overeenkomst eindigt op 31 December a.s. Onze besturen zijn bereid na gepleegd overleg met de hoofdbesturen aan onze leden voor te stellen van deze opzeggings mogelijk heid geen gebruik te maken en het bestaande contract dus te verlengen, indien overeen stemming zou kunnen worden verkregen ten opzichte van de volgende punten: le. de vischlosregeling wordt opgenomen en verwerkt in het eigenlijke contract; 2e. artikel 2 van het bestaande contract zal verder gelden voor de sub 1 bedoelde totale arbeidsovereenkomst 3e. kleine ploegen worden opgeheven, groo te ploegen worden niet meer aangevuld; 4e. de IJslandregeling wordt ir. het contract opgenomen; 6e. er wordt een commissie benoemd, be staande uit werkgevers en werknemers, ter bcstudeering van de vraag, op welke wijze het den oudsten hovenarbeiders mogelijk gemaakt zou kunnen worden hun taak aan jongere krachten over te laten. Gaarne vernamen wij van U vóór of op 29 September a.s. ten einde op 30 September met onze jeden te kunnen vergaderen, of u zich met deze punten zou kunnen vereenigen in welk geval onzerzijds de leden al worden geadviseerd van bovenbedoelde opzegmoge lijkheid geen gebruik te maken. Inmiddels was bij de Hoofdbesturen van beide genoemde organisaties het volgende schrijven van de reeders ontvangen eveneens gedateerd 24 September; Mijne Heeren, Wij berichten U bij dezen, dat ons bestuur gebruik wenscht te maken van de bevoegd heid, krachtens artikel 2 van de overeen komst de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het vischlossen van stoomtrawlers, etc. te IJmuiden, d.d. 1 Augustus 1929 om bedoelde overeenkomst voor of op 1 October 1931 op te zeggen, waardoor derhalve deze overeen komst per 31 December a.s. eindigt. Wij wenschen U daarbij tevens te berich ten, dat wij ook gebruik wenschen te maken van het bepaalde bij artikel 25 van het regle ment op het lossen van visch uit zeevisschers- schepen in de vischhallen te IJmuiden even eens d.d. 1 Augustus 1929, waardoor ook deze overeenkomst per 31 December zal eindigen. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat ons be stuur als steeds bereid is t.z.t. met uwe or ganisaties in overleg te treden omtrent de voorwaarden waarop na 31 December deze arbeid zal worden verricht. In gemeenschappelijk overleg vergader den beide bonden met hun leden-havenar beiders afzonderlijk. Beide vergaderingen na men met algemeene stemmen de volgende motie aan: De vakgroep Havenarbeiders van de IJmui der Federatie, aangesloten bü den Centralen Bond van Transportarbeiders in vergade ring bijeen op Woensdag 30 September 1931; gehoord de mededeelingen van het bestuur; kennis genomen van het schrijven d.d. 24 September 1931 door den Ned. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders, afd. IJmuiden en de IJmuider Federatie, aange sloten bij den Centralen Bond van Trans portarbeiders gezamenlijk aan de Vereeaiging van Reeders verzonden en van het schrijven, eveneens gedateerd 24 September 1931, door genoemde Reedersvereeniging verzonden aan de contracteerende arbeidersorganisaties; overwegende dat de Vereeniging van Ree ders zich bereid heeft verklaard besprekin gen te voeren omtrent de voorwaarden, waarop na 31 December a.s. de schepen Bul len worden gelost; verklaart zich eveneens bereid aan het tot stand komen eener nieuwe collectieve -ar beidsovereenkomst mede te werken mits daarbij met de volgende punten rekening wordt gehouden; (volger, de zes punten genoemd in het hier bovengenoemde schrijven der organisaties) en besluit het bestuur op te dragen in" bo venbedoelden zin het noodige te verrichten. Typhoon nabij Wladiwostok Zeventig schepen vermist, 15 dooden i Uit Wladiwostok wordt gemeld, dafe een hevige typhoon de Stille Oceaan-kust heelt geteisterd. Zeventig schepen wordencver- mist; twee schepen sloegen om en de 15 inzittenden verdronken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de geheele volgende week geen audiëntie verleenen. Veertig jaren kloosterling Van vriendelijke zijde vernemen wij, dat heden veertig jaar geleden de Zeereerw. heer J. P. Reijnenberg, pastoor der paro chie van den H. Antonius, en de Weleerw. heer kapelaan H. C. L. Willemse het orde kleed van den H. Vader Franciscus ont vingen. Hoewel beide priesters geen ruchtbaar heid aan dit feit hebben gegeven en er zeker geen feestelijke herdenking van wenschen, is er toch alle aanleiding, dunkt ons, om de parochianen van de Groenmarkt er op at tent te maken, opdt zij den Goeden God in een extra gebed kunnen bedanken voor de weldaden, die Hij door middel van deze twee excellente priesters in het bijzonder aan de St. Antonlusparochie heeft ge schonken. Beide zonen van den nederige Heilige van Assisië zijn harde werkers en hebben metterdaad r#3toond, dat zij de dienaren van anderen willen zijn. Dat heeft hen de achting en liefde verworven van allen, die hen kennen. Hoe gezien en bemind pastoor Reijnen berg bij zijn parochianen is, bleek over duidelijk toen in Mei j.l. zijn 12%-jarig pastoorsfeest werd gevierd. En daar waren reden te over voor. Ijverig herder, gevierd predikant en immer in de weer voor de eer van Gods Huis, nochthans zijn grootste glo rie, dat zoovelen in Haarlem, armen en rijken, maar vooral armen, hem met dank baarheid gedenken voor wat hij hen in stilte weldeed. En hoe rijk was ook dit priesterlijk kloosterleven voordat het in Haarlem werd voortgezet. Hoevelen heeft de bekende kan selredenaar Pater Reijnenberg door zijn be- zilend woord gesticht op zijn talrijke reizen dcor het land om missies tridua en andere geestelijke oefeningen te houden! De priesterarbeid van pater Willemse is bijna geheel opgegaan in den parochie- dienst. In den eersten tjjd was hij assistent in de kerk aan het Kleverpark en daarna kapelaan te Delft, Gouda, Amsterdam en nu weer te Haarlem, waar hem ook in het bijzonder de geestelijke verzorging van de R. K. militairen is opgedragen. Uit deze korte opsomming moge blijken, dat deze twee veertigjarige levensperioden rijke vrucht hebben gedragen en nu de pa rochianen geen feestbetoon kunnen geven, moge een vurig gebed de tolk zijn van hun dankbare gevoelens. L. A. Laurey f Hier ter stede is op hoogen leeftijd over leden de heer L. A. Leurey, bekend Haar- lemsch ingezetene. Jarenlang is hij direc teur van de drukkerij van het St. Jacobs Godshuis geweest en administrateur van het St. Jacobs Godshuis zelf. Officieel onderzoek omtrent een wonder Er heeft zich in het Bossche diocees, aldus meldt „St. Janski.", op voorspraak van den Eerbiedw. Pater Donders, Re demptorist, een feit voorgedaan, dat, naar het oordeel van de heilige Riten-congre gatie, wellicht als een der wonderen, noo- dig voor de Zaligverklaring, zal kunnen dienen. De heilige Riten-Congregatie heeft daar om Z. H. Exc. den Bisschop van 's-Bosch gelast een kerkelijk onderzoek over dat feit aan te vangen, waarbij genoemde Bisschop en vier door hem aan te wijzen priesters als rechters zullen optreden. Deze kerkelijke rechtbank, welke a.s. Maandag haar eerste zitting houdt, zal als volgt zijn samengesteld: Vice-postulator, die de zaak aanhangig maakt, is Pater Mosmans C.SS.R Rech ters zijn Z. H. Exc. Mgr. Diepen, de Hoogeerw. heeren Hendrix en Brekelmans. resp. Vi caris-Generaal en Plebaan, en de Zeereerw heeren Pastoors Lange en De Beer. Als deskundige zal zitting hebben Dom. Ver- berne, Benedictijn van Oosterhout, die vóór zijn intrede in het klooster, de ge neeskundige praktijk uitoefende. Notaris of schrijver is de Eerw. heer Vlngerhcets uit Tilburg en Fideipromotores de Hoogeerw. heer Mgr. Prinsen en de Zeereerw. heer Dekkers, Rector Mariënburg. Als cursor of deurwaarder zal optreden Pater H. van Driel C.S.SR. Wij herinneren er aan, dat de Zomertijd eindigt in den komenden nacht te 3 nur voormiddag, zoodat hedenavond vóór men zich ter ruste begeeft, de klokken één uur moeten worden achteruitgezet. De zomertijd heeft afgedaan! Maar mij frappeert het meest, Dat juist dót deel, het zomersche, Er nog niet is geweest! Maar ja, men zegt het officieel; Al was het dus ook koud, Dan blijft het billijk, dat men er Tóch rekening mee houdt. Want wij zijn menschen van de klok, Méér dan van 't alphabet. Wij staan er 's morgens steeds mee op En gaan er mee naar bed. De klok wijst ons den arbeidstijd, Ontbijt, de lunch, diner. Zij regelt krant en post en kerk, Ons leven in privé. Die klok moet nu één uur verzet, Eén uurtje achteruit. Doet u dit niet: een chaos-dag Wordt voor u ingeluid! MARTIN BERDEN. Thans ook de vrouw overleden De justitieele dienst van het politie bureau aan den Oppert te Rotterdam heeft gisterochtend in de woning een onderzoek ingesteld. De was in het pannetje was vermengd met benzine, terpentijn en ammoniak, een uiterst gevaarlijk en zeer licht ontplofbaar mengsel, dat, toen het in aanraking kwam met het vuur van de petroleum-kachel een vlam veroorzaakt heeft, die de heele ka mer, waar het vol lag van uiterst brandbaar materiaal als poetsdoeken en poetskatoen, in een oogwenk van tijd in vlammen heeft gezet. Een verklaring van het slachtoffer Een kennis van den overleden man heeft hem nog even in het ziekenhuis aan den Coolsingel gesproken. De ongelukkige heeft aan dien kennis verteld, dat hij bezig was geweest de was te smelten. Zijn vrouw zat dicht bij hem aan tafel de krant te lezen. Toen hij met zijn werk klaar was, wilde hij het petro leumstel uitdraaien, doch zijn vrouw vroeg hem daarmee nog even te wachten, omdat zij waschwater wilde opzetten. Hij heeft toen het pannetje met kokende was van het stel afgenomen en daarbij morste hij een paar druppels, die plotseling ontvlamden. De vlam sloeg oogenblikkelijk in het pannetje en meteen stond de kamer in lichte laaie. Hij is daarop naar de bedstee gesneld en heeft zijn twee oudste kinderen, ieder on der een arm genomen. Toen hij naar de deur liep, struikelde hij echter over een stoel en nadat hl) zich weer had opgericht, bleek tot overmaat van ramp de deur in het slot te zijn gevallen. Hij moest de kin deren weer in de bedstede leggen. Inmiddels was het vuur zoo aangewakkerd, dat hem en zijn vrouw niets anders overbleef dan te vluchten. Beider kleeren hadden vlam gevat en er was geen andere uitredding mogelijk. Zijn vrouw is eerst de trap afge- loopen. Hij is er afgevallen en bewusteloos op straat terechtgekomen. Men heeft hun niet durven vertellen, welk een vreeselijk lot hun kinderen ten deel was gevallen. De man is gestorven in de overtuiging dat zijn kinderen gered wa ren en ook de vrouw heeft men de waarheid bespaard. Het echtpaar heeft geen familie in Rot terdam wonen. Hun verwanten verblijven in Maastricht en Heerlen. Ook de vrouw overleden Gistermiddag te half 3 is ook de vrouw, de 27-jarige C. Koenen, aan de bekomen brandwonden overleden. De toestand van Edison Zijn krachten nemen steeds meer af. Edison verzwakt geleidelijk. Hij brengt het grootste gedeelte van den dag, gesteund door kussens, door in een leunstoel, die in zijn bibliotheek staat. Dag en nacht wordt door verpleegsters bij hem gewaakt. Collectief arbeidscontract door de Reeders vereeniging te IJmuiden opgezegd. (blz. 1, 1ste blad) Thans ook het vijfde slachtoffer van den noodlottigen brand te Rotterdam overleden. (blz. 1, 1ste blad) Hilversum zendt voorloopig weer op 298.8 M. uit, (blz. 1, 1ste blad) Zaligverklaring van Petrus Donder». (blz. 1, 1ste blad) Jongen in Den Haag door tractor verplet terd. (blz. 1, 1ste blad) Ernstige ongeregeldheden te Glasgow. (blz. 2, 1ste blad) Het conflict tusschen Japan en China. (blz. 1, 3de blad) De scheuring in de Sociaal-Democratische Party in Duitschland. (blz. 1. 3de blad) Verklaringen van MacDonald tegenover zijn vroegere partijgenooten. (blz. 1, 3de blad) De financieele wet in Engeland in derde lezing door het Lagerhuis aangenomen. (blz. 1, 3de blad) Overval op een posttrein in Polen. (blz. 1. 3de blad) Doodelijk ongeluk op overweg bfl Roer mond. (blz. 2, 3de blad) Het feest van Leidens Ontzet. (blz. 2, 3de blad) Het kankeronderzoek van dr. Bendien te Zeist zonder waarde verklaard. (blz. 2, 3de blad) Overeenkomsten in vreemde valuta; het Verbond van Ned. Werkgevers en het Engel- sche pond. (blz. 2, 3de blad) De My. „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd hebben besloten voorloopig ieder een vrachtschip naar Ned. Indië te zenden in- plaats van een mailschip. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 768 achter uit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6,01 en overmor gen om 5.29. De gedelegeerde der Nederlandsche om- roepvereenigingen bij de Union Internationa le de Radiodiffusion te Genève bericht, dat aangezien op het laatste oogenblik door Ita lië kennis werd gegeven, dat bet station Turijn nog niet gereed is voor de op 1 Octo ber 1.1. in te voeren golflengte-verandering, het station Hilversum tot nadere aankon diging met ingang van heden, 3 October, wederom op de oude golf van 298.8 Meter terug zal komen. Jongen gedood Door tractor verpletterd. Op den hoek van de Laan van Meerder- voort en de Fahrenheitstraat te 's-Grkven- hage is Vrijdagnamiddag te ongeveer kwart over vier een jongen, die per fiets wilde oversteken, door een tractor met aanhang wagen, welke met steenen was geladen, overreden. De jongeman kreeg een van de wielen over de borst en gaf vrijwel onmiddeliyk den geest. Blijkens het politie-onderzoek was het slachtoffer de veertien-jarige electriciens- leerling W. A. M. uit de Cillierstraat. De schuldvraag was Vrijdagavond nog niet uit gemaakt. Het stoffelijk overschot van M. is naar het Ziekenhuis Zuidwal overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1