Gemengd odfieuws I DE GRAPJAS HARLEKIJN! Voor de 0 Huiskamer Verdachte belangstelling voor het Ned. Paviljoen De noodlottige brand te Rotterdam Begrafenis der vijf slachtoffers v Een trouwlustige bedrogen De dubbele moord te Zuidbroek Het portret ONZE OOST Indische Dienst KUNST EN KENNIS POSTZEGELNIE UWS Harlekijn wint het door list op den hardlooper fit 5® Een Pool en een Franschman gearresteerd m aen nacht van 29 op 30 September te omstreeks 12 uur, klom op het terrein van de Nederlandsche inzending ter Koloniale Tentoonstelling te Vincennes een man over de omheining naar binnen. Onmiddellijk echter werd hij gearresteerd en aan de Fransche politie overgeleverd; de indringer was een Pool. Welke bedoelingen de man heeft gehad, is tot op het oogenblik nog niet duidelijk. Bij fouilleering werden slechts een zakmes en 'n haarkam op hem be vonden. Zondagmiddag laat heeft wederom ie mand getracht in de Nederlandsche afdee- ling op vreemdsoortige wijze binnen te drin gen. Ditmaal was het een Franschman, die over de heining klom en evenals in het vo rige geval, in handen van den bewaker, ook ditmaal een korporaal der Nederlandsche militaire politietroepen, viel. Een handlan ger, die den Franschman aan de buitenzijde van de omheining behulpzaam was, wist te ontkomen. De Franschman werd eveneens ter beschikking van de Fransche politie ge steld, die bij fouilleering slechts een aantal papieren op hem bevond. Ook deze aange houdene weigerde tot nu toe zich omtrent zijn bedoelingen uit te laten. In beide gevallen kende het tentoonstel lingscomité de premie van 200 francs, welke is uitgeloofd voor dergelijke blijken van waakzaamheid der controle aan de genoem de bewakers toe. Onder zeer groote belangstelling hebben gisteren te Rotterdam de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van de vijf slachtoffers van den noodlottigen brand, die Donderdagavond J.L een heel gezin, bestaan de uit vader, moeder en drie kleine kinderen zoo wreedaardig uit het leven heeft wegge rukt. Om negen uur gistermorgen werden de lijken van de vijf slachtoffers uit het groote ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht naar de St. Rosaliakerk aan de Leeuwen straat Het Hoogaltaar was In zwaren rouw. Tot in de uiterste hoeken was het kerkge bouw gevuld met belangstellenden, die in devote aandacht de plechtige H. Mis van Requiem bijwoonden tot intentie van hen, die in het middenschip der kerk stonden opge baard. Voorop stonden de lijken van den va der en de moeder, overdekt met een zwart kleed, waarop twee witte kruisen. Achter vader en moeder stonden de drie kistjes met het stoffelijk overschot der drie kinderen. Deze kistjes waren bedekt met een wit kleed, waarop eenige bloemkransen lagen. Te ongeveer tien uur, nadat geen plaats meer onbezet was in de kerk en de familie leden van de vijf slachtoffers het zesjarige meisje, de eenig overgeblevene van het ge zin Coenen, die toen de wreedaardige brand woedde in de woning van haar ouders, juist in Limburg vertoefde bij haar grootvader, was bij de droeve plechtigheid niet tegen woordig achter de communiebank hadden plaats genomen, begon de plechtige Requiem- dienst. De H. Mis van Requiem werd opge dragen door den pastoor der parochie, den Zeereerw. pater J. W. Geeve O.F.M. met as sistentie van de Weleerw. Paters R. C. H. Bouters O.F.M. en Th. Roorda OTH. res pectievelijk als diaken en subdiaken. Door het zangkoor der St. Rosaliakerk met medewerking van enkele leden der Vereenig- de Kerkzangers werd de drie-stemmige Re quiemmis van A. Perosi gezongen. Na het H. Evangelie, heeft volgens het „Msb." verslag de pastoor der parochie vanaf het altaar een korte toespraak gehouden. Hij stelde in het licht de vreeselijke ellende en armoede, die steeds het deel zijn geweest van hen, wier lichamen thans staan opgebaard. Door een toevallige omstandigheid, de ge boorte namelijk van het jongste kind in Ja nuari van dit jaar, kwam de geestelijkheid der parochie in aanraking met de familie Coenen, die uit Limburg naar de grootstad was gekomen. Men trof de familie aan in de diepste armoede. Dank zij de daad van een menschlievend persoon werd het gezin voor den ondergang gered. Pastoor Geeve releveerde dan het hartver scheurend gebeuren op den avond van Don derdag jX en richtte zich tot de familieleden, die zoo plotseling vijf van hunne dierbaren moesten missen in dit leven. We hebben een troost en we zijn er zeker van, dat de drie kinderen bij God in den hemel zijn, waar zij zullen bidden voor vader en moeder. Geluk kig hebben de ouders nog een priester aan hun sterfbed gehad. Wellicht echter zijn hunne zielen nog niet geheel gezuiverd. La ten wij, die hier aanwezig zijn, zoo eindigkde spr. zijn ontroerende toespraak, ons gebed voor hun zielerust vereenigen met de stem men der kinderen die thans om God's troon staan. Heer geef htm zielen de eeuwige rust en het eeuwig licht verlichte hen, dat zjj rusten in vrede. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet, terwijl aan het Maria-altaar door pater G. J. A. van Eysden O. F. M., gediend door mis dienaars in blauwe toogjes de H. Engelen-mis werd gelezen voor de drie overleden kinderen. Toen de plechtige rouwdienst aan het hoogaltaar was geëindigd werd over de lijken van de ouders, door pastoor Geeve met de zelfde assistentie als onder de H. Mis, de absoute verricht. Dan keerde de geestelijk heid terug naar de sacristie om zich te be- kleeden met de witte paramenten, om ver volgens de benedictie te verrichten over de lijkjes van de kinderen. Aldus uitgeleide gedaan vertrok de droeve stoet, welke door duizenden werd gade gesla gen, naar het R. K. Kerkhof te Crooswijk. De politie had uitgebreide maatregelen ge troffen, zoodat ondanks de geweldige drukte alles een ordelijk verloop had. Velen konden hun ontroering bij het voor bijtrekken van de lijkwagens niet bedwingen. Overal werden eerbiedig de hoofden ontbloot. Voor het kerkhof had zich reeds vroeg eveneens een groote menschenmenigte opge steld om een laatsten groet aan de overlede- denen te brengen. Te ongeveer half één arriveerde de stoet. In de volgrijtuigen kwamen familieleden van het ongelukkige gezin mede. Voorts hadden in twee volgrijtuigen plaats genomen het be stuur van de St. Vincentiusvereeniging, con ferentie van de H. Rosalia en het comité voor de begrafenis. Op het Kerkhof waren nog aanwezig, de heer van Dam, hoofdman van de Brandweer, die den Burgemeester vertegenwoordigde, de hoofdlieden Kruis en Bakker, en de secreta ris van het college van hoofdlieden, de heer Freni en voorts de heer Pellenkoft, hoofdop zichter van de afdeeling brandbluschmidde- len. Een voor een reden de lijkwagens voor en werden de kisten op de baren geplaatst. Voorop die van den vader en de moeder, be kleed met de zwarte lijkwade en overdekt met kransen, geschonken door het comité en enkele spuitvereenigingen. Daarachter één baar met de drie kistjes van de kinderen. Langzaam schreden de dragers met hun droeven last door den zon overgoten tuin schrille tegenstelling op dezen dag naar de kapel waar de absoute werd verricht door pastoor Geeve. Daarna werd naar het graf van de ouders gegaan waar de plechtige teraardebestelling plaats had. De beide kisten werden naast el kaar in het graf gezet, waarna vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten voor de ziele rust van de overledenen gebeden werden. Tenslotte had de beaarding plaats van de drie kinderen in een apart graf. Diep onder den indruk verlieten de aan wezigen daarna den doodenakker. Meisje aangereden Het slachtoffer overleden V In de Van Beuningenstraat bij de v. Hall straat te Amsterdam werd gisteravond een 21-jarige wielrijdster, wonende in de Van Hogendorpstraat, door een onbekenden wielrijder aangereden. Om niet te vallen, greep het meisje zich vast aan een grooten vrachtauto met het gevolg, dat zij werd weggeslingerd. Met een groote hoofdwonde werd zij opgenomen. Kort daarna trad de dood in. Het lijk is naar het Wilhelmtna- gasthuis overgebracht. Coöp. Fabriek van Melkproducten Fijnaart Besloten tot ontbinding Maandagmiddag is in de aandeelhouders vergadering van de Coöp. Fabriek van Melk producten te Fijnaart besloten om deze te ontbinden. In deze vergadering werd tevens het officieel rapport van de commissie van onderzoek naar de onregelmatigheden bekend gemaakt. Aan dit rapport ontleenen wij het volgende: „1. De contróle van het bestuur heeft zich gekenmerkt door groote oppervlakkigheid. 2. Door het sluiten van een suikercontract is te constateeren, dat hierdoor de fabriek voor f 50.000 is benadeeld. 3. Aan de Maatschappij Ada, waarvan de vroegere directeur mede-eigenaar was, is voor een bedrag van f 32.000 aan melkpoeder ge leverd, van w.dk bedrag niets terecht kwam. Aan de algemeene vergadering is dit steeds in bijzonderheden verzwegen. 4. Toen in 1923 financieele moeilijkheden rezen werd door een bestuurslid f 26.000 ter leen gegeven tegen een gebruikelijke rente en 40 pCt. van de winst. Vermoedelijk is hier door aan de fabriek f 1100 van de winst ont trokken. De totale schuld bedraagt op het oogen blik ongeveer zeven ton." Nog enkele andere punten werden in dit rapport bekend gemaakt en voor het meeren- deel achtte de commissie van onderzoek het bestuur daarvoor aansprakelijk. Besloten werd een commissie van arbitrage te benoemen en te trachten te redden wat nog te redden valt. Na afloop van deze vergadering werd weer een bijeenkomst gehouden om te trachten 'n nieuwe coöperatie op te richten. Na enkele uren over dit punt gesproken te hebben, ga ven vele personen zich als lid op, waardoor *t niet onmogelijk wordt geacht, dat binnen korten tijd de fabriek weer in werking kan worden gesteld. Met deze inwerkingstelling is de geheele westhoek van Brabant gebaat, aangezien het voor velen aldaar van groot be lang is. Berucht zwendelaar aangehouden Een 26-jarige trouwlustige juffrouw stelde zich in verbinding met een huwelijks bureau op de Stadhouderskade te Amster dam, en kwam door bemiddeling van dat instituut in kennis met een 28-jarigen „heer", die hoog opgaf van zijn zaken en van de schitterende toekomst van die zaken. Hij wist de juffrouw zoo in te palmen en zou zoo zeker met haar trouwen, dat zij besloot een effect uit haar kleine bezit te verkoopen ten einde geld in de zaken van den verloofde te steken. Zü gaf den ver koop in handen van een bank en het re?u in die van den aanstaanden man. Deze ging met het re?u het geld halen (f910,83) en liet verder niets van zich hooren. Aan gifte bü de politie en arrestatie volgden. De man bleek een bij de politie zeer bekende speler en beruchte zwendelaar te zijn. Milliocnen kilo's stroo verbrand Bü de stroocartonfabriek te Oude-Pekela Gisternacht om half drie zijn de hooi- bulten achter de stroocartonfabriek „Al bion", te Oude-Pekela, door onbekende oorzaak afgebrand. Eenige millioenen kilo grammen stroo zijn in vlammen opgegeaan. De brandweer wist den brand tot het stroo te beperken. Verzekering dekt de schade. Hij moet meedoen In den Raad van Elburg heeft de heer Sweepe gezegd, aldus de „Zw. Ct.", vernomen te hebben, dat het hoofd der o. 1. school, de heer Ter Agter, wederom niet deelge nomen heeft aan de feestviering op den Koninginnedag, maar weer uitgegaan Is. Dit is volkomen in strijd met hetgeen daaromtrent verleden jaar besloten is en met het doel, waar het geld voor beschik baar is gesteld. De voorzitter antwoordde, van den heer De Jong vernomen te hebben, dat de heer Ter Agter deze medegedeeld had, dat hij niet meedeed aan het feest. Hem verklaar de de heer Ter Agter, dat hij er niets m zag, omdat hij het nu reeds drie jaar had gedaan. De heer Sweepe: Over de Christelijke school wordt al gauw van splijtzwam ge sproken. Maar hier hebben we toch zeker zoo'n geval. Ik ken de motieven van den heer Ter Agter niet. Maar als het willekeur is, dan behooren B. en W. hem te berichten, dat zij van oordeel zijn, dat hij het volgend jaar aan het feest moet deelnemen. De voorzitter: We zullen hem mededeelen, dat het geld alleen voor het vieren van Koninginnefeest mag gebruikt worden. De heer Van den Pol: Neen, meneer de voorzitter. Hij zou dan kunnen zeggen: hou jullie je geld, ik ga naar elders. Er moet hem daarom nadrukkelijk bevolen worden hier te blijven en aan de feestelijk heden deel te nemen. Aldus werd goed gevonden. Verdachte in vrijheid gesteld De Justitie te Winschoten heeft L. S., die te Eindhoven terzake van den dubbelen moord te Zuidbroek was gearresteerd, op vrije voeten gelaten. Een inbrekersbende De Velpsche politie heeft achtereenvolgens drie leden van een inbrekersbende aange- Op zekeren dag begaf Thomas Smith zich tien minuten vroeger dan gewoonlijk naar z'n kantoor; iets, wat hem nog nooit overkomen was en wat hem aanleiding gaf, voor de uit stalkast van een photografisch atelier te blij ven staan. Hij keek eenigszins onverschillig en afgetrokken naar de geëxposeerde portret ten, toen z'n aandacht getrokken werd door het conterfeitsel van een jong meisje in een katoenen jurk, dat midden in een korenveld stond en een ruiker klaprozen en madelief jes in de hand hield; om haar lippen zweef de een vriendelijk en gelukkig lachje. Het meest opvallend echter in de geheele photq was de uitdrukking in de oogen. Die uitdruk king was zóó liefelijk en onschuldig, dat men een oogenblik in den waan verkeerde, voor een levend wezen en niet voor een afbeelding er van te staan. kunt het gelooven of niet, maar een feit is het, dat Thomas Smith op het eerste ge- zich verliefd raakte op de persoon, die dit portret moest voorstellen. De volgende acht dagen zorgde hij er voor, vijf minuten tijd te hebben om voor de eta lagekast van den photograaf te kunnen blij ven staan. Op den negenden dag, een Zater dag, stapte hij, op weg naar z'n bureau, het atelier binnen. „Ik heb 'n photo in de etalage-kast gezien, die me bekend voorkomt. Ik zou graag we ten, of dit het portret van een van m'n ken nissen is." De eigenaar haalde de bewuste photo uit de kast. Ze was van juffrouw Halloran. „Woont die juffrouw bijgeval niet In Green wood Gardens?" „Neen mijnheer, Warwick Crescent no. 9." Thomas Smith knikte, ten teeken van dank voor de verstrekte inlichtingen en maakte dat hij weg kwam. Den volgenden Zondag maakte hij een wandeling, met het voornemen eens een kijkje in Warwick Cresent te nemen; wellicht zou hij haar daar zien. In elk geval zou hij het huls waar zij woonde in oogenschouw kunnen nemen en daaruit misschien een ge- gevolgtrekking kunnen maken omtrent haar familie en maatschappelijke positie. Hij vatte al z'n moed bijeen en ging de trappen van no. 9 op, zag dat de gordijnen helder wit waren, de voorgevel goed in de verf zat en trok- aan de roestige bel. Na eenige oogenblikken verscheen een vrouw aan de deur. Thomas Smith keek haar aarzelend aan. Nu was hij waar hij wilde wezen, wist hij niet wat te zeggen. Ze was blijkbaar niet oud genoeg om de moeder te zijn en toch zag hij bij nader inzicht, dat er ondanks de vermoeide, afgematte gelaats uitdrukking, het fletsche, bruine haar en de bezorgde blik uit de blauwe oogen een zekere gelijkenis met het portret bestond. Zij droeg een blauwe katoenen morsjurk. Hij zag ook, dat zij een trouwring aan de linkerhand droeg. Hij trad eenige schreden op haar toe, nam z'n hoed af en vroeg: „Kunt u me ook zeggen of juffrouw Hal loran hier woont?" „Ze heeft hier gewoond; ze is nu niet hier, maar ik sta in relatie met haar. Kan ik haar soms een boodschap overbrengen?" Hjj kreeg een kleur van verlegenheid, maar begreep, dat hij wat zeggen moest: „Een van m'n vrienden zou gaarne met haar in aanraking komen," sprak hij; „hij wenscht haar over een bepaalde zaak te spreken. Ik meen eenige gelijkenis tusschen u belden te zien." „Gelijkenis?" vroeg ze verwonderd. „Ik begrijp-u niet. Kent u haar?" „Ik heb haar photografie gezien," ant woordde hij, begrijpend dat hij met het op werpen van die gelijkenis een domheid had gezegd, „ik zag die bij m'n vriend." Ze keek hem strak en oplettend aan. Daar na zei ze, blijkbaar gerust gesteld door z'n eerlijk gezicht: „Ja, dat ben Ik. Het was nog al handig van u dat te zien. Er is natuurlijk een groot ver schil tusschen ons. Maar wat hebt u namens dien vriend van u te zeggen?" „Ik zou graag willen weten," sprak hij aar zelend, „of zij z'n uitnoodiging wilde aanne men, Zaterdag a.s. bij Fuller in de Hoog straat, thee te komen drinken. Dan konden ze zamen overleggen. Zal ik u of haar dan een briefje schrijven of zal zij of u mij een paar regels doen toekomen? Zools gezegd Za terdag as. vier uur n.m. Ik zal een paar regels voor haar op m'n visitekaartje schrijven." Zij nam het kaartje aan en stak het bij zich. Ze gaven elkander de hand en zij liet hem uit. Het was een heldere Zaterdagochtend. Tho mas Smith keek uit het venster, deed een nieuwe das om en een helderwit overhemd aan en begaf zich, terwijl hij zich tien jaar jonger voelde, naar z'n kantoor. Hij bleef ln de stad lunchen, bracht een paar uur zoek ln een bioscoop om den tijd te verdrijven in afwachting van het uur yoor de samenkomst. houden, die in een villa aan de Kastanjelaan te Velp diefstal met braak pleegde. Een vierde medeplichtige is men op het spoor. Ernstige brand te Lepelstraat Een café, een winkel en een schuur een prooi der vlammen. Gisterenmiddag te ongeveer 2 uur ont dekte de dochter van de familie v. Isselt onder Lepelstraat, dat in de schuur, welke achter het café „de Vossejacht" is gelegen, brand was ontstaan, ofschoon men nog trachtte in allerijl eenige varkens te redden, kon men slechts één dier er levend uithalen. Het vuur deelde zich mede aan het café, dat ook spoedig in lichte laaie stond. Men kon nog het biljart en een kleinen voorraad bier en limonade naar buiten brengen. Toen de brandweer van Halsteren met de auto-spuit ter plaatse kwam, werd getracht den naast het café gelegen winkel te behou den. Wegens gebrek aan water gelukte dit niet en om 3 uur sloegen de vlammen uit den winkel' omhoog. Alles brandde tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend en de schade wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Rijwieldief gesnapt Gisteravond heeft een politieagent te Hil versum op heeterdaad een rijwieldief ge snapt, die juist op een flets, die voor een café had gestaan, wilde wegrijden. Het bleek te zijn een achttienjarige jongeman uit Utrecht. Hij heeft bekend, in de laatste da gen te Hilversum nog vier rijwielen te heb ben ontvreemd. Twee daarvan heeft hij ln de Bank van Leening ondergebracht en twee per advertentie voor een geringen prijs ver kocht. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. en liep daarna ln de richting van Fuller's theeschenkerli. Onderweg kocht hij een rui ker viooltjes. HU had plaats genomen aan een tafeltje voor tweeën. In gespannen verwachting nam hij iedereen op die in 't lokaal kwam. Daar zag hij juffrouw Peters binnenkomen. Ze keek zenuwachtig naar links en rechts. Hij stond op en ging haar tegemoet. Hij was diep teleurgesteld, maar voelde zich ook schuldig aan 't dwaze van deze ontmoeting die hij niet voorzien had. „Wat ik zeggen wil, juffrouw Peters," zoo begon hij; „mijn vriend kon onmogelijk ko men en. „M'n zuster ook niet," luidde het kalme antwoord. „Maar," hernam hij, „dat maakt ook niets uit. Wilt u niet plaats nemen en mag ik u deze bloemen aanbieden?" Er viel niets anders te zeggen en daarom zei hij dit maar. Het deed hem echter goed, toen hij zag dat ze een kleur kreeg van blijd schap. „Dank u," zei ze eenvoudig, terwijl ze het ruikertje viooltjes aan d'r reukorgaan bracht. Om z'n verlegenheid te verbergen, bestelde hij „thé complet", en noodigde haar dringend uit een en ander te gebruiken. Ze aten lang zaam, zonder het woord tot elkaar te richten. Maar eensklaps zag hü, dat een traan langs haar wangen viel, weldra gevolgd door een tweede. „Och, doe dat toch niet!" smeekte hij. Zij hield haar zakdoek voor d'r oogen en sprak: „Het is toch eigenlijk te belachelijk; ik kan de dwaze en valsche rol die ik hier speel, niet langer volhouden. Ja, dat bedrog, het is toch te erg. En u, die hier zit, weet het..,." Zonder zich om de menschen die om hen heen zaten te bekommeren, legde hij z'n 'hand zacht op de hare. „Kom, kom," zei hij vriendelijk; „daar steekt toch geen bedrog in. Op de keper be schouwd, ga ik eigenlijk niet vrij uit." „U?" verwonderde zij zich. „Ik ben in elk geval een oude dwaas. Ik zag het portret van uw zuster het portret", liet hij er haastig op volgen, „ln de uitstal kast van den photograaf en ik maakte me zelf wijs dat ikja, dat ik met de per soon die het voorstelde wilde kennis maken." „Dat vermoedde ik," zei ze, ronduit. „Welnu, verdien ik dan niet...." „Neen," riep ze, heftig. Hij keek haar strak, met gefronste wenk brauwen aan. „Bent u dan soms geen familie van juf frouw Halloran? „Bent u misschien," ging hij aarzelend voor, „haar.... haar moeder? Het komt me voor, dat u hoe langer hoe meer op haar lijkt." Zij lachte droevig. „Neen, ook niet haar zuster. Ik ben Molly Halloran zelf, of liever, ik was dertien jaar geleden, toen dit portret gemaakt werd, Molly Halloran," Zij zweeg en stond op. „Vriendelijk bedankt voor de moeite om 't beetje afwisseling in de eentonigheid van m'n leven te brengen." Thomas Smith stond ook op, maar alleen om haar zachtjes bij den arm te nemen en haar te dwingen weer te gaan zitten. Hij ge voelde zich klein tegenover deze moedige vrouw. Door haar tranen heen keek ze hem aan en begon te glimlachen. En eenklaps zag hij voor zich het meisje van 't portret, zooals het daar stond in 't korenveld, met een ruiker klaprozen en madeliefjes in de hand en met blijde, stralende oogen en een vriendelijk en gelukkig lachje om de lippen. Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: H. Bartstra, adm. ambt. b.h. Binn. Best., Vlissingen; ds. A. W. Brink, pred. b.d. Prot. gem. Soestdijk; C. W. van fheuten, hoofd- onderw. o.l.o., Rotterdam; K. J. Kling, hoofdonderw. o.l.o., Rijswijk, (Z.-H.); mr. A. J. d'Ally, rechterlijk ambt., Hengelo (O.) Verlofgangers N.-Indië: R. R. D. S. Koop- mans Stadniski, contr. v.d. Bel., 's-Graven- hage; W. Schoutsen, kantoorh. b.h. Hoofd bestuur v.d. P.T.T., Soestdijk; H. R. J. H. van den Hoef, beheerder 2e kl. b.d. Pand- huisdienst, Brunssum; mevr. K. M. van den Hoef, geb. van Marle, hoofdtel. b.h. Hoofd bestuur v.d. P.T.T., Brussum; C. Brugmans, ambt. 3e kl. b.d. Dienst der In- en Uitvoerr. en Ace., Wassenaar; G. Th. Pieters, opz. b.d. S.S. en Tr., 's-Gravenhage; M. A. Pellapessy, comm. op het Gew. kantoor te Palembang. 's-Gravenhage; mej. E. A. Gijbers, onderw. b.h. o.w.l.o., 's-Gravenhage; Ch. A. W. de Winter, bouwk. b.d. Dienst voor W. E„ Brus sel; T. S. Lie, opz. 1st. kl. b.d. Dienst voor W. E., 's-Gravenhage; mej. G. de Jong, verpl. lste kl., Vlissingen; C. M. Samuels, hoofd- magazijnm. b.d. S.S., 's-Gravenhage E. G. Philipsen, comm. b.d. Kantoordienst v.h. B.B., Amersfoort; ir. A. J. Huber, ing. 2e kl. b.d. W. en 's Lands B.O.W., Voorburg. Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland Natuurterrein onder Oisterwijk De Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland heeft een ge schriftje uitgegeven, waarin haar plannen ontvouwd worden tot aankoop van een be langrijk natuurterrein onder Oisterwijk, be staande uit het beroemde Staalbergven met omgeving, waaronder vallen het Groot- en het Klein Aderven en het Wolfsputven. Het was in 1912, dat de mare door Neder land ging over het gevaar, hetwelk dreigde voor de bekende bosschen en vennen onder Oisterwijk en Moergestel. Natuurmonumenten was op haar post, het Nederlandsche volk was tot offers bereid en in 1913 werd een gebied van 157 H.A. eigen dom der Vereeniging. Een deel der beroemde vennen met hun omlijsting van groen was gered: het van Esschenven, het Wltven, het Choorven en het Kolkven. In 1915 kon dit bezit worden uitgebreid met den Duivelsberg, het Brandven en het Diaconieven. De Vereeniging gaf in die beide jaren een rentelooze obligatieleening uit, groot f 125.000, terwijl bovendien f 14.500 aan giften ontvan gen werd. Na 1915 werden de bezittingen onder Ois terwijk herhaaldelijk uitgebreid, in 1916 oa. met Groot Speyck, en door al die aankoopen bedraagt de oppervlakte thans ruim 300 H.A. Duizenden genieten tegenwoordig van het onvolprezen schoon van dit Natuurmonument, vinden er rust en verpoozing, dank zij de opofferingsgezindheid van hun landgenooten, die het behoud mogelijk hebben gemaakt. Nu staat men voor een groote moeilijkheid. De bezitting vormt n.l. nog geen eenheid, want daartoe ook behooren het Staalbergven, het Groot- en het Klein Aderven en het Wolfsputven met omliggend terrein, zeker even belangrijk als datgene, wat de Vereeni ging reeds heeft kunnen verwerven. Mocht dit terrein, ter grootte van bijna 80 H.A., ooit als bouwterrein in exploitatie wor den genomen, dan zou het Natuurmonument, met zooveel moeite en kosten verkregen, daar ernstig onder lijden, ja, het zou zijn beteeke- nis voor een belangrijk deel verliezen. De onderhandelingen over den aankoop, die veel tijd en moeite vergden, hebben onlangs haar beslag gekregen. Het geheele terrein is aan de Vereeniging in handen gegeven voor f 50.000; de gemeen te Oisterwijk neemt daarvan f 20.000 voor haar rekening. Van harte hoopt men, dat de vele vrienden der Vereeniging, die haar in de gelegenheid hebben gesteld terreinen, ter gezamenlijke grootte van 8500 H.A., aan te koopen, haar ook ditmaal, nu het om 80 H.A. gaat, zullen weten te helpen. Het adres der vereeniging is Heerengracht 540 (postrekening 32391). Salarisregeling der Kon. Vereeniging Uitstel van betaling Omtrent de voorgenomen reorganisatie der salarissen bij (te Kon. Ver. „Het Neder- landsch Tooneel" verneemt het „Hbd." na der, dat de tekorten-percentages aan de ar- tisten verschuldigd zullen blijven. Het betreft hier dus geen definitieve sa larisverlaging in eigenlijken zin, doch meer bepaald een uitstel van betaling van een deel dier salarissen (520%). Aldus, derhalve, de inhoud van het voor stel, dat de tconeelisten zich bereid hebben verklaard, onder zekere voorwaarden te ac cepteeren. Afgewacht moet nu worden, of de directie der K. V., c.q. de Amsterdamsche wethouder voor de Kunstzaken, met deze condities accoord zullen kunnen gaan. Australië Behalve een nieuwe serie met voorstellingen ontleend aan de fauna des rijks hebben we eerlang een uit drie zegels bestaande herinneringsserie te wachten 2 p rood, 6 p bruin en 2 sh sepia, welke zal worden uitgegeven ter gelegenheid van de onthulling eener'brug in Sydney's haven. De „Philatéliste beige" verwacht laatst genoemde serie einde 1931 of begin 1932. Cuba Voor den inlandschen luchtpost dienst verschenen 10 c zwart, 20 c karmijn en 50 c blauw (tanding 10). Het inschrift luidt „Correo Aereo Nacionai". De gelijk soortige in Maart j.l. verschenen serie dient voor de intern, luchtpost. De serie inlandsche vliegzegels wordt aan gevuld met een millioen zegels van 5 c. violet. Die zegel stelt voor een driedekker en bedoelt den gewonen 5 c., vroeger ter fran keering voor luchtpost gebruikt, te vervangen. Frankrijk Voor de vijfde maal zal het nationaal comité ter bestrijding van tuber culose in December a.s. een speciaal zegel uitgeven. Als ontwerp is ditmaal door den kunstenaar René Vincent gekozen een kind, spelend in de buitenlucht op een heuvel. „De l'air pur" luidt het inschrift en „deux sous pour la santé". Verleden jaar bracht het anti-tuberculose zegel 26 millioen francs op. Haiti Op 1 Juli j.l. heeft Haiti den sosten jaardag van zijn toetreding tot de wereld postunie gevierd. Het gouvernement wijdde 2 zegels aan het feit, een van 5 en een van 10 c. In den loop van September zijn de zegels, die elk een oplage hebben van 500.000 exem- platen in koers gesteld. Joego Slavië De nieuwe serie met de beeltenis van koning Alexander is thans com pleet. De waarden en kleuren zijn 25 p grijszwart, 50 p groen, 1 d karmijn rood, 3 d blauwgrijs, 4 d oranje, 5 d violet, 10 d olijf bruin, 15 d bruin, 20 d voiletbruin en 30 d lilarose. Er is voorts uitgegeven een serie postzegels eveneens in nieuwe teekening 50 p violet, x d lilarose, 2 d blauw, 5 d oranje en xo d bruinlila. De tanding van alle zegels is 12%. De serie 1926'27 en de drie herinnerings zegels aan het 10de eeuwfeest van Kroatië zijn uit koers genomen. Nederlandsch Indië Naar het „Maand blad voor Philatelie" meldt, zal in December a.s. een serie van vier weldadigheidszegels worden uitgegeven, waarvan de toeslag be stemd is voor het Witte Kruis, een Indisch weldadigheidsinstituut te Salatiga. De waar den zullen zijn 2 1 c, 5 2 c, 12% 2% c en 15 5 c. Bolivia: De 2 c. geel (wapen) en de 50 c. donkerbruin worden momenteel gehalveerd gebruikt als zegels van 1 en 25 c. Peru In nieuw klein formaat 18 X 22 is thans ook de 1 s bruin (de saco) uitgegeven. De „Un centavo" op 4 c (Pizarro) bestaat ook in bruinrood in plaats van helrood, meldt de „Msb." Bij de eerste philatelistische tentoonstelling in Peru zullen 500.000 herinneringszegels worden uitgegeven, bestaande uit de waarden 2 c, 4 c, xo c en 15 c. Daar de 10 c en 15 c resp. in twee en drie verschillende kleuren uitkomen, bestaat de serie dus uit 7 zegels. De zegels zullen op de tentoonstelling ver krijgbaar worden gesteld en slechts drie dagen ter frankeering geldig zijn. De helft der op brengst is voor het werkloozenfonds bestemd. Roemenië Van de drie vliegzegels 1 L bruin-lia, 2 L blauw en 50 L rose der uit gave 1928, in Aug. 1930 uitgegeven met den opdruk „8 Junie 1930" bestaan, nam thans gemeld wordt, van elke waarde 30P stuks met watermerk verticale in plaats van horizon tale golflijnen. In nieuwe teekening verschenen de vol gende dienstzegels 25 Bani zwart, 1 Lei lila, 2 Lei groen en 3 Lei rood. Rusland De 3 k blauw (boer) en de 5 k roodbruin (soldaat) zijn thans gesneden uitgegeven. Spanje De 5 c-toeslag voor postbestel lingen aan huis heeft opgehouden en daar mede het bestaan van het speciaal daarvoor bestaande zegel. Daartegenover staat dat het posttarief voor binnenlandsche brieven is verhoogd van 25 op 30 cent. Van de republikeinsche zegels, welker uit gave wacht op de uitputting van den voor raad Alfonso zegels, is, zooals was aangekon digd, eindelijk dezer dagen de 30 c rood verschenen, ter herdenking van de vestiging der republiek. In Spaansch Guinea zijn de in koers zijnde zegels (type-dromadaris) voorzien van den opdruk „Republica Espanola". Vereenigde Staten Den 22sten Februari a.s. zal de 200ste geboortedag van Washing ton worden herdacht. Bij die gelegenheid wordt een gedenkserie van 12 verschillende waarden, van V2 tot 10 cents, uitgegeven. De zegels zullen beeltenissen van Washington vertoonen naar bekende schilderijen. Begin volgend jaar wordt de serie in omloop ge bracht. 154. „Ik wil met jou om het hardst naar de pomp loopen, midden op de binnen plaats," stelde Harlekijn voor aan den koninklijken hardlooper. „Top!" riep de hardlooper en hij rende weg. 155. „Geef me gauw uw parasol," zei Harlekijn tot mevrouw Keetje. Hij greep de parasol en sprong pardoes boven van den kasteelmuur naar beneden, waarbij hij de parasol als een valscherm ge bruikte om veilig op den grond te komen. 156. De hardlooper had intusschen bijna de pomp bereikt. Maar Harlekijn was er ook, want hij liet zich op den nek van den hardlooper vallen. „Hoe zee!" riep hij; „met een coplengte heb ik 't gewonnen." Zelfs de kat moest om die kolossale grap lachen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10