f 3000.- f 250.- f50.- f40.- f tr BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT ND AIMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17892 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN „BEKEERING"? Exportcredietgaranties Verboden reclame voor .Het Volk" Italië heft invoerrecht op bloembollen Pogingen tot herstel der wereldkrisis De toestand van Edison Diefstal in het Stadhuis te Haarlem De nieuwe Duitsche nood verordening afgekondigd I VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT De Indische financiën Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN; voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b() vooruitbetaling. AARLEM ESS VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné'p op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij ^en ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk van beeD of arm bii verlies van 'n anderen vinger De Amerikaansche kinderrechter Lindsey heeft zich indertijd tamelijk berucht gemaakt met eenige boeken, waarin o.m. het „huwelijk in kameraad schap" en andere „eigenaardige" opvat tingen omtrent zedelijkheid, of liever: onzedelijkheid, verdedigd werden. Naar beweerd wordt, is hij daardoor zelfs in Amerika! als kinder rechter zóó onmogelijk geworden, dat hij zich gedwongen zag, zijn functie neer te leggen. Het kan echter óók zijn, dat zijn ont slag verband hield met zekere finan- cieele gestes, zooals van andere zijde gemeld werd. We laten dat in het midden. Erg eervol zal het ontslag voor Lind sey in ieder geval wel niet geweest zijn Maar eervol of niet eervol ont slag,.wat maakte het uit! Lindsey's excentrieke boeken vonden bij een zeker deel van het publiek een gul onthaal: ze werden gelezen, en wat voor Lindsey van meer belang was ze werden gekocht en betaald. Lindsey heeft zich over de socialisti sche pers hier te lande niet te beklagen gehad: de ontvangst van zijn boeken was zoowel in de roode dagbladpers als in de „Socialistische Gids" heel harte lijk; wel werd, om quasi het hoor en wederhoor toe te passen, ook een an dere stem doorgegeven, maar de alge- meene indruk van Lindsey moest zijn: die sociaal-demokraten in Nederland zijn goeie vrienden van me. Nu echter heeft Lindsey als we een berichtgeving in „Het Volk" gelooven mogen zijn vrienden ïn Nederland en elders leelijk teleurgesteld: Lindsey heeft zich, volgens die be richtgeving tenminste, „bekeerd": hij zou zich nu tegen het „huwelijk in kameraadschap" verklaard hebben! Dies hoont „Het Volk" hem: Lindsey werd als kinderrechter ont slagen, maar als boekenschrijver was hij populair geworden: „Waarschijnlijk leverde deze popula riteit Lindsey een grooter batig saldo op dan zijn baantje van rechter, zoodat hij zeker over deze lotsverwisseling niet rouwig zal zijn geweest. En nu komt als een donderslag aan den hélderen hemel van modern-moraliseerende be spiegelingen het bericht uit Amerika, dat Lindsey bekeerd is. Lindsey heeft zich tegen het huwelijk in kameraad schap verklaard! Waarom? Wij weten het niet. Wel weten wij, dat het boek van Lind sey, waarin hij van deze merkwaardige meeningsverandering verslag doet, we derom verslonden zal worden. En dat is voor een schrijver toch eigenlijk het belangrijkste punt. Leest dus in „Het gevaarlijke leven" de krachtige argumenten contra, na in de vorige werken het pro te hebben gelezen!" De minachting doet in dit geval weldadig aan, maar het wil ons voor komen, dat deze minachting bij „Het Volk" voortkomt uit teleurstelling: Lindsey heeft met z'n humbug zijn bewonderaars in den steek gelaten, Waarschijnlijk, omdat dit hem nu pro fijtelijker is. Lindsey's bewonderaars mogen nu in zien, wien zij bewonderd hebben en door wien zij beetgenomen zijn. En vooral de socialistische pers mo ge voorzichtiger worden met de verhef fing van nieuwlichters, die in haar kraam te pas komen. Wij weten niet, wie hier het treurigst figuur slaat: Lindsey of „Het Volk". Lindsey, die zich nu ontmaskert als een heel ordinair sensatie-schrijver omwille van de winst, of „Het Volk", dat dien sensatie-schrijver tot voor korten tijd in de belangrijkste levens vragen in ernst nam en tot hoon over slaat, nu het bemerkt, door den Ame- rikaanschen, op geld belusten touwtjes trekker als harlekijn gebruikt te zijn. Rijkscommissie van advies benoemd B(j beschikking van den Minister van Financiën is ingesteld eene Rijkscommissie van Advies voor exportcredietgaranties: zijn in bovengenoemde commissie be noemd: tot lid en voorzitter mr. J. Wester- •nan Holstijn, directeur van de Nederland- sche Bank te Amsterdam; tot leden: pref. mr. G. W. J. Bruins, Koninklijk commissaris van De Nederland sche Bank te Wassenaar; A. Spanjaard te 's-Gravenhage; J. F. de Beaufort, directeur van De Nederlandsche Bank te Amsterdam; mr. R. Mees. lid van de firma R. Mees en Zonen te Rotterdam; prof. mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage; mr. J. Gerritsz, secretaris der Commissie van Werk verruiming te Haarlem; mr. M. P. L. Steen- berghe, directeur van de N.V. Textielfabriek H. van Puijenbroek te Goirle,; is aan de com missie toegevoegd als secretaris mr. C. W Ritter, waarnemend adjunct-secretaris der Nederlandsche Bank. Toegelaten door de Controle-commissie Door den Minister van Waterstaat is des tijds aan de radio-omroep-vereenigingen medegedeeld, dat onder de door den aether te verspreiden mededeelingen „in geen geval valt het maken van reclame op rechtstreek - sche of zijdelingsche wijze ten behoeve van derden." Aan deze bepaling is tot dusver gestreng de hand gehouden. Elke reclame voor an dere doeleinden dan die met den omroep, haar vereenigingen, programma's en orga nen in verband staat, werd door de centrale commissie zorgvuldig geweerd. Om onbegrijpelijke redenen heeft genoem de commissie thans een uitzondering toege staan aan de V. A. R. A. om reclame te ma ken voor „Het Volk" en de socialistische pers. Het hoofdorgaan der S. D. A. P. heeft een uitvoerig verslag gegeven van de desbetref fende rede, door „directeur Van der Veen over de plannen van de arbeiderspers" per radio uitgezonden. Hij heeft schrijft „Het Volk" „voor de V.A.R.A.-microfoon den luisteraars het een en ander verteld" over ons nieuwe gebouw en de nieuwe drukkerij - inrichtingen in Leeuwarden, Groningen. Enschedé en Arnhem en daarbij reclame ge maakt voor „Het Volk", „Vooruit" en de roode provinciale bladen, terwijl hij o.m. zeide „Ik heb meermalen herinnerd aan het woord van den Belgischen Kard. Mercier, dat hij bij de keus tusschen de stichting van een dagblad oi van een kerk het eerste zoude kiezen. Zóó groot schatte deze katho lieke leider den invloed der pers. Het is voor de socialistische beweging van ont zaglijke beteekenis, dat de burgerlijke pers haar plaats en haar invloed in het gezin onzer moderne arbeiders afstaat aan de eigen Arbeiderspers. Om deze plaats vangt thans de strijd aan. Binnen enkele weken zal tot iederen mo- dern-georganiseerden arbeider de ernstige vraag gericht worden :wat zal voortaan de lectuur zijn, die gij in uw woning, die gij voor u zelf en uw gezin de beste acht? Wij zullen tegemoetkomen aan uw ver langen, besloot pg. Van der Veen, onze pers zal naar beste vermogen en zoo goed als de burgerlijke öp "Iéder gebréeTTttrbëhoeften;- uw belangstelling bevredigen. Moge deze roep u allen met ons bereid vinden." „De Tijd" voegt hieraan toe: Dank zij de bijzondere bevoorrechting door de regeerings-commissie, die aan de roode propagandisten toestaat, wat zij aan Katho lieken, Protestanten, Liberalen en aan alle religieuze, sociale en politieke groepen ver biedt, worden voor de pers van den klassen strijd abonné's geworven. Als de AVRO het voor „De Telegraaf" of de KRO het voor „De Tijd", „De Maasb." of „De Amstelbode" zou probeeren, dan zegt de censor: „het is ver boden, en ik belet het u." Alleen voor Z. M. den Roode buigt hij, levert hem de micro foon uit en inviteert: „Ga gerust uw gang, want op „Volk" en „Voorwaarts" hebben alle Nederlandsche gezinnen recht." Wat zijn wijnationaal! 17j pet. van de waarde Naar het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" meldt, is het thans zeker, dat door Italië invoerrecht geheven wordt op bloem beden. Het invoerrecht van 17% van de waarde wordt geheven van alle artikelen, welke niet speciaal genoemd zijn in het handelsverdrag Nederland—Italië en waarvan de rechten niet verhoogd zijn. Bloembollen en aanverwante artikelen zijn in het handelsverdrag niet genoemd, waren tot dusver onbelast en zullen dus vanaf 1 October belast werden met een invoerrecht vai 17% van de waarde. Minister Reynaud in Ned. Indië Ontvangst te Batavia Het was een indrukwekkend oogenblik, toen gistermiddag om 4 uur de Fransche kruiser „Duguay Trouin" de haven van Tandjong Priok binnenstoomde onder het donderen van de saluutschoten. Het is de eerste keer in de geschiedenis, dat een Fransche minister van Koloniën het grond gebied van Ned.-Indië betreedt en wel met het oog op besprekingen met den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië over ver schillende problemen, beide landen betref fende, zoowel politieke als economische vraagstukken. De hooge bezoeker, de heer Paul Rey naud, werd welkom geheeten door den Gou verneur van West-Java, die vergezeld was van verschillende autoriteiten, waaronder de consul-generaal van Frankrijk, Gérardin. Daarna werd in auto's naar Batavia ge reden, waar een rondrit werd gemaakt. Hierop volgde een officieele receptie op het Fransche Consulaat-Generaal, waar hon derden tegenwoordig waren. Vervolgens vertrok de heer Reynaud per auto naar Buitenzorg, waar de Gouver neur-Generaal, jhr, ny. De Jonge op het oogenblik verblijf houdt. De medewerking der Ver. Staten Voorwaarden van Hoover Naar uit New-York wordt gemeld, wacht men met groote belangstelling het resultaat der besprekingen af welke Hoover met de Congresleiders voert. Men gelooft, dat hierbij een program tot stand zal komen tot stabiliseering der markten en tot herstel van het vertrouwen in de wereld. Voorts wordt gemeld, dat Amerika bereid is tot een verlenging van het Hoovermoratorium en een fundamenteele herziening van het internationale schuldenvraagstuk, ingeval Europa in de kwestie der ontwapening een overeenkomstige vergaande tegemoetko mendheid zal toonen. Amerika zou de volgende voorwaarden verbinden aan een verlenging van het moratorium 1. De samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland moet hechter worden; 2. Frankrijk moet Duitschland financieel bijstaan; 3. Duitschland moet zijn actie tegen den Poolschen corridor staken; 4. Duitschland moet zijn agitatie voor het program van pantserbouw opgeven; 5. Duitschland moet er zorg voor dragen, dat optochten van organisaties als de Stahlhelm worden gestaakt; 6. Duitschland zal moeten bewijzen, dat eventueele credieten slechts voor produc tieve ondernemingen zullen worden benut en niet voor bewapeningen en publieke maatregelen zullen worden verbruikt; 7. Er zullen stappen worden onderno men om tot een werkelijke bewapenings- vacantie te komen 8. De uitgaven op de defensiebegrootingen zullen worden verlaagd ten einde op deze wijze het internationale wantrouwen te verminderen. Een open brief aan Hoover De president van het American Institute" of Finance, James Bancroft, heeft in een open brief aan president Hoover den drin genden oproep gedaan, zonder verwijl het initiatief te nemen tot een rigoureuz ver mindering van de herstel- en internationale schuldenbetalingen, benevens herziening van de douanetarieven. Slechts deze maat regelen zijn, zoo schrijft Bancroft, in staat het bankroet van het kapitalisme te ver hoeden. Kirfder-uitzending vanwege het „Bio-V acantieoord" Naar ons wordt medegedeeld zullen op 8 October a.s. meer dan honderd kinderen voor rekening van het BIO-Vacantieoord, de stichting van het Nederlandsch film- en bi oscoopbedrijf, naar koloniehuizen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies worden uitgezon den. De uitgezonden kinderen zijn school gaande kinderen van de alierbehoeftigsten uit ons land; zij zijn op verzoek van het be stuur der stichting Bio-Vacantieoord dat zelf geen invloed uitoefent op de keuze door de afdeelingen van het Centraal Ge nootschap, na advies der schoolartsen, aan gewezen om gedurende een maand in een vacantieoord te worden ondergebracht. Behalve eenige kinderen die voor rekening der Stichting naar boschkolonies zijn uit gezonden, worden 100 kinderen van 8 Octo ber a.s. tot 10 November e.k. in het Kolonie huis „Kerdijk" te Egmond aan Zee onder gebracht. Indien er onder deze kinderen zijn, die n& 10 November nog langer in het koloniehuis moeten worden verpleegd, worden ook de kosten van het verlengde verblijf geheel door de Stichting „Bio-Vacantieoord" ge dragen. De uit te zenden kinderen zijn afkomstig uit de volgende gemeenten: Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Alk maar, Almelo, Amersfoort, Apeldoorn, Arn hem, Bergen op Zoom, Beverwijk, Breda, Bussum, Delft, Deventer, Groningen, Doetin- chem, Dordrecht, Eindhoven, Haarlem, Den Helder, Hilversum, Hcogezand—Sappemeer, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middel burg, Nijmegen, Utrecht, Zaandam, Zwolle. Constructief program bestrijding werelddepressie Hoover heeft gisteren in een persconferen tie het doel der besprekingen in het Witte Huis uiteengezet. Hij verklaarde, dat het de bedoeling is, een constructief program tot bestrijding van de werelddepressie op te stellen. De president voegde hieraan toe, dat in hoofdzaak Noord- Amerikaansche problemen onderwerp van bespreking zullen zijn, doch dat aan den anderen kant ook kwesties van internatio naal karakter zullen worden besproken. Hoover weigerde nadrukkelijk bijzonderheden over dit plan mede te deelen. In het bijzon der weigert hij nadere inlichtingen te geven op het bericht, als zou hij een verlenging van het schuldenmoratorium voorstellen. Hedenmiddag zou in het Witte Huis een nieuwe bespreking plaats hebben van Hoover met de vooraanstaande bankiers en finan ciers. Het einde nadert De toestand van Edison is verergerd. De groote uitvinder is reeds bewusteloos. Vol gens de meening der doctoren is zijn over lijden slechts een kwestie van enkele dagen. Het postvliegtuig der „Bremen' verongelukt e twee inzittenden om het leven gekomen j Het postvliegtuig van het s.s. „Bremen", dat eergisteren te Sydney (Nieuw Schot land) benzine heeft aangevuld en daarop de vlucht naar New York voortzette werd gis termorgen in de Cobequidbocht tot dalen ge dwongen. De bewoners van N cel hoorden roepen en snelden met een boot ter hulp, doch zagen geen spoor van de vliegers. Reuter seint uit Halifax (Nieuw-Schot land) dat de vuurtorenwachter te Burccat op Nieuw-Schotland heeft medegedeeld, dat het vliegtuig gistermorgen vroeg is neerge stort. De val zou het gevolg zijn van een ont ploffing. Beide inzittenden en de post als verloren beschouwd. Nader wordt gemeld, dat men de hoop heeft moeten opgeven, het catapultvliegtuig ongedeerd te vinden. In de nabijheid van Noël, aan de kust van Nieuw-Schotland, heeft men een draagvlak gevonden, dat klaarblijkelijk van den „New York" was. De directie te New York van dsn Norddeutschen Lloyd neemt aan, dat de beide inzittenden van het vliegtuig, de piloot Simon en de mecanicien Wagenknecht, verdronken zijn. De vijf postzakken, die aan bcord van het vliegtuig waren, worden eveneens als verlo ren beschouwd. Deelen van een vliegtuig gevonden. Volgens een bericht van de „Associated Press", ontvangen uit Halifax, heeft men in de nabijheid van Tennycape in Nieuw- Schotland deelen van een vliegtuig drijvende op het water gevonden. Men neemt aan, dat dit stukken zijn van het vermiste catapult vliegtuig. De stukken zijn ter identificatie naar Tennycape gebracht. ,Het Witte Kruis" Algemeene vergadering De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" heeft gisteren ha,o 74e alge meene vergadering gehouJen in „Krasna- Polsky" te Amsterdam, onder voorzitterschap van dr. Th. W. Beeker. De vereenigingen „Het Groene", „Het Oranje" en „Het Wit-Gele Kruis" waren te dezer vergadering vertegen woordigd. De voorzitter sprak een welkomstwoord en begroette in het bijzonder mr. L. Lietaert Peerbolte, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, en andere vertegenwoordigers van de regeering alsmede een vertegenwoordiger van de Noordhollandsche Vereeniging ter bestrijding van de Tuberculose. Staande werd de nagedachtenis geëerd van de leden, die aan „Het Witte Kruis" in het afgeloopen jaar door den dood zijn ontvallen. De Exploitatierekening over 1930 wijst een voordeelig saldo aan van ruim f 6561. Ba lansen en jaarverslagen werden goedgekeurd, evenais de begrootingen van de vereeniging en hare instellingen voor 1932, waarvan die voor de vereeniging in ontvangsten en uit gaven een totaal van f 23.775 aanwijst. Z.h.s. werd, volgens het verslag :n het „Hdbd.", aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om over het dienstjaar 1931 uit het reservefonds, gevormd uit de voordee- lige saldi der stichtingen, een bedrag van vijf duizend gulden uit te keeren aan het rust huis „Vechtoever" te Maarssen, ten einde daarmee een gelijk bedrag af te lossen van de op deze inrichting nog rustende schuld aan bet hoofdbestuur. Dit geschiedt op overwe ging, dat voorzien wordt, dat „Vechtoever" de inrichting zal zijn. waarvan in de eerste jaren het grootste exploitatie-verlies te ver wachten is. Na ampele discussie werd vastgesteld en goedgekeurd een gewijzigd huishoudelijk re glement, zulks in verband met de recente wij ziging der statuten. Nadat nog eenige zaken van huishoudelij ke n aard waren afgedaan, hield dr. C. J. Mijnlieff, secretaris van „Het Oranje Kruis", een inleiding over de bekende plannen dezer vereeniging ter organisatie van Eerste-Hulp- verieening bij persoonlijke en massa-ongeval len en bij rampen, waarop een levendige ge- dachtenwisseling volgde. Een politie-agent de dader Een vroegere diefstal opgehelderd Maandag vermiste men op de zevende af- deeling van het Stadhuis te Haarlem uit een brandkast een bedrag van 125.Aangezien Zaterdag het geld nog in de brandkast was, moest het tusschen Zaterdag en Maandag ge stolen zijn. De brandkast was nist opengebro ken; de dader moest kans hebben gezien de sleutel te bemachtigen, zoodat de diefstal hem niet moeilijk is gevallen. Onmiddellijk werd bij de politie aangifte gedaan, waarna een zeer nauwkeurig onder zoek werd ingesteld. Alle ambtenaren werden gehoord en van allen werden vingerafdrukken gemaakt. Het onderzoek in deze richting le verde chter geen resultaat op. D verdenking viel hierna op een agent van politie, die toegang tot het stadhuis had en op wien 1 eerder aanmerkngen waren ge maakt wegens het maken van schulden. Het onderzoek had spoedig tot resultaat, dat de agent gearresteerd werd. Inmiddels heeft de man bekend inderdaad den dader te zijn. Verleden jaar ook gestolen In de maand December van het vorig jaar heeft ook in het Stadhuis een diefstal van 'n bedrag geld plaats gevonden. Het mocht de politie toen niet gelukken den dader op te sporen. De thans gearresteerde politie-agent heeft bekend zich ook aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. De ontvreemde 125.bestaande uit een bankbiljet van 50.en 2 van 25.waar van de nummers bekend waren, zijn inmid dels opgespoord en in beslag genomen. Belangrijke bepalingen De 3de noodverordening van den rijkspre sident ter beveiliging van het economische leven en ter bestrijding van politieke exces sen is hedenmorgen gepubliceerd. Zij beslaat 30 pagina's van het Rijksblad en bescaat, be halve de slotbepalingen, uit 7 deelen. Het eerste deel behandelt de wijzigingen in de verordeningen van den rijkspresident van 1 December 1930 en 5 Juni 1931 inzake tabaksbelasting, salarissen en loonen, Rijks- bemoeiingen, verlaging der sociale lasten der gemeenten en de financieele gelijkstelling. Het 2e deel behandelt de werkloosheids kwesties en de krisisregefing. Het 3de deel regelt de begrootingen en schulden van landen en gemeenten, de be- ambtensalarissen, de pensioenkorting en de opstelling der begrooting. Het 4de deel regelt den woningbouw en het vestigen van kolonies, werkverschaffing in den landbouw, in de voorsteden, het beschik baar stellen van tuinen voor werkloozen, enz. Het 5de deel bevat maatregelen betreffende den handel en de financieele politiek, de spaarbanken en giro-instellingen, de gemeen telijke eredietinstellingen, de vermindering van kapitaal, verlaging van overmatig hoo- gen rentestandaard, garantieleeningen en machtigingen tot het sluiten van leeningen, vergemakkelijking van den verkoop van den aardappelenoogst, verplichte controle op be drijven in openbaren dienst, enz. Het 6de deel bevat maatregelen en richt lijnen voor het verkrijgen van vereenvou digingen en bezuinigingen. Het 7de deel bevat uitsluitend bepalingen ter bestrijding van politieke excessen. De slotbepalingen brengen de buitenge woon belangrijke buiten werking' stelling van het 2de deel van art. 48 der Rijksgrond wet, dat een aantal rechten bevat, die thans voor den duur der noodverordening buiten werking zullen treden. Het zijn de artikelen 114: onschendbaarheid van de persoonlijke vrijheid, art. 115: onschendbaarheid van de woning, art. 117: onschendbaarheid van het briefgeheim, art. 118: het recht van vrije meeningsuiting door middel van woord, ge schrift, drukwerk of boek; art. 123: het recht van vergadering zonder voorafgaande op gave en zonder vergunning; art. 124: het recht van vereeniging en vergadering, en art. 153: het waarborgen van het eigendom door de wet. V: r' 'v.-.;.' j"-:- X: De voorloopige hulpkerk te Koog a. d. Zaan. liet gebouw „Irene" is per 1 November a.s. gehuurd door pastoor Sicmnns, die alsdan hoopt voor zijn parochianen voor het eerst de II. Mis op te dragen. Het gebouw „Irene" werd tot nu verhuurd als vergaderlo kaal en zal thans ingc- icht worden voor hulp kerk. Wat de installatie betreft heeft pastoor Siemons reeds verschil lende toezeggingen ge had, zoodat mag worden aangenomen, dat begin October de insta'.lat'e ge reed zal zijn en de eer ste H. Mis in het hulp- kerkje kan worden opge dragen. De plannen voor den bouw eener nieuwe kerk zijn thans gereed gekomen en zal met den bouw eener nieuwe kelk binnen niet al te langen tijd worden begonnen. Hiernaast het hulpkerk- je aan het Guispad 17 te Zaandijk. Diefstal in het Stadhuis te Haarlem (biz. 1, 1ste blad) De Fransche minister van Koloniën Paul Reynaud te Batavia aangekomen. (blz. 1, 1ste blad) Het catapultvliegtuig van de „Bremen" vermist. Beide inzittenden als verloren be schouwd. (blz. 1, Iste blad) De Minister van Financiën heeft ingesteld een commissie voor exportcredietgarantie. (blz. 1, 1ste blad) De Indische regeering verzoekt allen hoofden van gewestelijk bestuur de grootst mogelijke beperking van uitgaven in aeht te nemen. (blz. 1, 1ste blad) De toestand van Edison zeer verslechterd. (blz. 1, 1ste blad) President Hoover wenscht een constructief program ter bestrijding der tegenwoordige depressie. (blz. 1, 1ste blad) Prov. Staten van Noord-Holland stellen voor te heffen 16 opcenten zoowel op de Inkomsten- als op de Vermogensbelasting (tegen 11 in het loopenöe jaar). (blz. 1, 2de blad) Het Engelsche parlement zal worden ont bonden; de verkiezingen zijn op 27 October vastgesteld. (blz, 1, 3de blad) Het Duitsche kabinet zal gereorganiseerd worden. (blz. 1, 3de blad) President Hoover zou het voornemen heb ben kwijtschelding van de oorlogsschulden voor te stellen in ruil voor volstrekte ontwa pening. (blz. 1, 3de blad) Begrafenis van de slachtoffers van den noodlottigen brand te Rotterdam. (blz. 2, 3de blad) Ontbinding der Coöp. Fabriek van Melk producten Fijnaart. (blz. 2, 3de blad) Millioenen kilo's stroot te Oude-Pekela vannacht afgebrand. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Achteruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.52 uur. Hoogste barometerstand 766.8 te La Coruna. Laagste barometerstand 738.9 te West Manör. Verwachting: Aanvankelijk matige Weste lijke, later weer krimpende wind, aanvanke lijk gedeeltelijk bewolkt met weinig of geen regen, later zwaar bewolkt tot betrokken met regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. STORMWAARSCHUWIN GSDIENST Geseind hedenmorgen van de Bilt om 9.35 aan alle posten: ,Weest op uw hoede!" De grootst mogelijke beperking van uitgaven gewenscht Aan alle hoofden van Gewestelijk Bestuur in Ned. O.-Indië werd gisteren door de re geering te Buitenzorg geseind: de toestand van 's lands financiën noodzaakt tot de grootst mogelijke beperking van alle uitga ven. Daarom doet de gouverneur-generaal van Ned.-Indië u uitnoodigen toe te zien dat alle niet volstrekt onvermijdelijke uitgaven achterwege blijven. De uitvoering van nieu we werken, ook die van geringen omvang, welke nog niet contractueel zijn gegund of welke in eigen beheer staan te worden aan gevangen, dient nader te worden overwogen, ook indien reeds machtiging tot uitvoering is verleend. Verder dient te worden voorkomen, dat eventueele overschotten op voor het loo- pende jaar beschikbaar gestelde credieten worden opgebruikt. Bij de afwerking van reeds aangevangen werken moet voorts alle luxe worden vermeden. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië vraagt dringend uw medewerking voor het betrachten van de grootst mogelijke spaar- aaamheid voor alle lands-uitgaven. Aan de hoofden van Departementen van Algemeen Bestuur is gisteren een rondschrij ven van denzelfden inhoud uitgegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1