JfEJlSIt HISTORISCHE KASTEELEN IN NEDERLAND TWEEDE BLAD WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 Oneerlijke concurrentie? Provinciale begrooting voor Noord-Holland MITTOVOS °e i»ot EERHERSTEL Het kasteel Pech teren STADSNIEUWS JK. Feest bij de P.K. Politiemannen 1iaW|||||l||# WmmmL mmmmM'' KERKNIEUWS VII Tot die provinciën in ons land, waarin de oude kasteelen, zij het ook verminderd in omvang, veranderd van aanzien, vermin derd ook in krijgshaftige beteekenis, toch nog het talrijkst aanwezig zijn, behooren Gelderland en Overijsel. Dat kan daarom niet verbazen, omdat weliswaar Holland en Zeeland en Utrecht in de vroege en late Middeleeuwen niet minder rijk n^n zoo danige kasteelen waren dan deze beide pro vinciën, maar de laatste door hare ligging langer buiten het groote verkeer zijn ge bleven. Een betrekkelijk rustige streek als de Achterhoek vormt, is ij» Holland niet meer denkbaar; vandaar, dat men in den Achterhoek nog die prachtige buitenbezit tingen aantreft, en ook veelal den blik kan laten opgaan naar torens en tinnen van kasteelen en buitenverblijven, die zoo ze al niet meer het rumoer der Middeleeuwen hebben medegemaakt, toch daar reeds ge staan hebben toen onze voorouders van de zeventiende en achttiende eeuw er verble ven, en er zich hadden te behelpen met heel wat minder geperfectionneerde ver keersmiddelen dan wij tegenwoordig als ge woon rekenen. En nu behoort het kasteel te Rechteren wel niet tot die van den Achterhoek, maar het behoort tot de Overijselsche en neemt daarin een vooraanstaande plaats in. Wie van Zwolle naar Ommen gaat, komt Dalf- sen langs. Het kleine, rustige, welvarende plaatsje toont een ouden, met een peervor mige spits versierden toren, die aanvanke lijk voor den kerktoren kan worden gehou den. Maar dat is deze toren niet, want het is de toren van het kasteel Rechteren, nog altijd een kloek gebouw, dat met zijn trap gevels en kruisramen naar vervlogen eeuwen terugwijst. Het is met dit kasteel te Rechteren als met zoovele anderen: op een gegeven oogen- bïik komt het wel voor het eerst in de ge- schiedboeken en in de verdorde papieren der archieven voor, maar volledig ons in lichten ten aanzien van de vraag wanneer een zoodanig kasteel is gebouwd, kunnen deze boeken en papieren ons niet. Van Rechteren staat alleen vast, dat het in het begin der dertiende eeuw reeds heeft be staan, want werd Zwolle door Bisschop Wil- lebrand in 1233 tot stad verheven, dan ge schiedde dit om beter gesterkt te zijn tot afweer tegen enkele met name genoemde roofkasteelen, waaronder nevens Voorst ook Rechteren voorkomt. Dat was in den tijd, dat Rechteren behoorde aan den Graaf Jo- han van Benthem, die het weer m leen haa uitgegeven aan een zekeren Rutenbbrgh, van wien hij het later terug nam om het in 1315 in vrijen eigendom af te staan aan Herman van Voorst. Vandaar de naam Voorst van Rechteren. De nieuwe eigenaar droeg het kasteel aan Bisschop Frederik op, die er hem echter mede verheergewaadde, zoodat het aanvankelijk vrije goed een leen werd van het Sticht. Wel behielden de Voorst van Rechterens de bevoegdheid om het kasteel de versterking en uitbreiding te geven, die zij noodig achtten, van welke be voegdheid een ruim gebruik is gemaakt, want al spoedig daarna wordt Rechteren vermeld als een der sterkste sloten van Overijsel. Herman van Voorst van Rechte ren liet vier kinderen na; de oudste zoon echter, Sweder geheeten, had slechts een dochter, die met Frederik van Heeckeren van der Eese in het huwelijk trad. Deze Fre derik, wiens landgoed Eese men niet moet verwarren met dat in het kwartier van Vol lenhoven van bijkans gelijken naam, was de kleinzoon van den Heeckeren, die met Gijs- brecht van Bronkhorst den naam heeft ge geven aan de jammerlijke landstwisten, die het schoone Gelderland zoo lang hebben vernield. Het waren de Heeckerens en Bronkhorsten in Gelderland, die den strijd der Hoekschen en Kabeljauwschen voerden gelijk de Schieringers en Vetkoopers het in Friesland deden. Deze Frederik had drie zonen, van wie de oudste Evert met de erfdochter van Almelo huwde, waardoor ook deze heerlijkheid in het geslacht der Heecke rens van Eese werd gebracht. Zijn zoon was evenals vader en grootvader een kloek rid der. Evenmin echter als zijne tijdgenooten achtte hij het vernederend om gelden te leenen van rijke Israëlieten, en er zijn dan ook schuldbrieven van hem aanwezig. Te Deventer, waar het geslacht thans voor goed gevestigd was, droeg men hem groote achting toe, want hem werd toegestaan een nieuw huis te bouwen tusschen Holten en Bathmen, waar het vroegere huis Wegge- stapele in grooter luister verrees. Deze kleinzoon, Frederik genaamd gelijk zijn grootvader, vocht aan de zijde van Her tog Rsynout, den broeder van Eduard, den ongelukkigen, dikken Gelderschen Hertog; met zijn heer was hij in 1361 voor de poor ten van Tiel, toen Eduard met ontrolde ba nieren en schetterend klaroengeschal naar buiten trok en zijn broeder tot een veld slag opriep. Het was in den tijd, dat men, zelfs in den hardsten strijd, ridderlijke ge bruiken kende. Reynout moest dus aan die roepstem wel gevolg geven, maar de posi tie van zijn leger was allerongelukkigst, en het werd voor hem een nederlaag, die bij kans met een slachting gelijk stond. De Erfmaarschalk van Gelder behoorde tot de gesneuvelden; Hertog Reynout werd ge vangen genomen, en tot de gevangenen be hoorde ook Frederik van Heeckeren. Spoedig daarop kwam de bevrediging tusschen de beide broeders tot stand, maar Reynout bleef in een bedekte gevangenschap gehou den, waaruit hij eerst vrij kwam toen zijn broeder stierf. Maar niet lang oefende Rey nout de hertogelijke waardigheid uit, want na een bestuur van drie maanden moest hij in het 's Gravendeelsche klooster bij zijn broeder worden bijgezet. Door den opvolger van het hiermede uitgestorven Geldersche huis, Hertog Willem van Gulick, werd Fre derik met den Heecker bij'Doesburg gele gen, beleend, en het v.'as dan ook een rijk bezit, dat hij bij zijn overlijden in 1330 aan zijn 'zeven kinderen kon nalaten. Zij voer den allen den geslachtsnaam van Rechte ren, schoon de oorspronkelijke burcht min der' dan tevoren werd bewoond. Zijn oudste zoon Sweder huwde met So phia van Grossbeek uit het geslacht van de oude Woudgraven van het Nederrijksche Woud. Zoowel van hem als van zijn zoon Frederik, die een jonkvrouwe van Polanen huwde, valt weinig te zeggen. Zooveel te meer van de beide zonen van dezen laatste, Sweder en Otto. Sweder, die ook Heer van Keppel was, verkreeg de heerlijkheid Al melo, maar verkocht deze aan zijn broeder Otto.' Tijdens diens leven ontstond tusschen twee Overijselsche edelen Wouter van Kep pel en Wolf van Ittersum een twist over de verdeeling van ouderlijke nalatenschap. Wouter deed als wilde hij Deventer tot scheidsman nemen en toog met een brief van vrijgeleide daarheen. Wolf van Ittersum wilde insgelijks doen, maar werd door Wou ter in een hinderlaag gelokt en naar zijn sterk kasteel geveerd. De verontwaardiging van Deventer kende geen grenzen. Zutphen en Zwolle sloten zich daarbij aan, maar toch was de tusschenkomst van Hertog Adolf van Gelder noodig om den ongelukkigen Itter sum in vrijheid te stellen, al geschiedde dit zelfs nog onder het beding, dat hij bij de eerste opeisching weer zou terugkeeren! Maar de Zwolsche Raad, bestaande uit man nen, niet geneigd zich het moeilijk verwor ven poortersgezag uit handen te doen ne men, liet zich door Wouter van Keppel niet gezeggen. Want toen deze zijn gevangene weder opeischte, nam Zwolle den Ittersum met geheel zijn gezin in hechtenis, stond hem niet af, en liet Wouter van Keppel razen en tieren zooveel hij wilde. Zijn zoon Dirk erfde met zijns vaders goed ook diens haat tegen Zwolle, en trok nu tegen Zwolle ten velde. Maar Dirk werd zoodanig in het nauw gebracht, dat hij bij Otto var. Rech teren in het sterke kasteel Rechteren een schuilplaats moest zoeken. De Zwollenaars sloegen het beleg voor het kasteel en de burchtheer moest het hun in handen stel len. Hij kreeg het slechts terug, nadat hij zoowel voor zich als zijn broeder Johan be loofd had, dat zij noch hun nazaten iets tegen de stad zouden ondernemen, dat zij het niet tot schuilplaats van de vijanden van de stad zouden aanwenden, terwijl de stad er wel in oorlogsnood als een open huis gebruik van mocht maken. Geen geringe macht dus, die Zwolle tegen het sterke Rechteren uitoefende. De opvolger van Sweder, Adolf geheeten, had ook al moeilijkheden met Zwolle. Want deze Adolf verliet bij de oneenigheden tus schen Karei van Egmond en den Utrecht- schen Bisschop Filips van Bourgondië, de zijde van den laatste, zijn wettigen leenheer. Zoodoende had Zwolle van de Geldersche bezetting van Rechteren heel wat te lijden. Er kwam een korte verademing, maar toen Utrecht een nieuwen Bisschop kreeg, werd het oude spel voortgezet. De Bezetting van Rechteren liet het aan vijandigheden tegen Zwolle niet ontbreken, zoodanig zelfs, dat de Bisschop werd ter hulp geroepen en met een leger tegen Rechteren optrok. Vergeefs echter, want de Bisschop had weinig geld, kon het beleg niet lang rekken en moest al spoedig onverrichterzake aftrekken. Ein delijk gelukte het den Bisschop van Trier om een overeenkomst tusschen de strijden de partijen tot stand te brengen. Maar de Stichtenaar moest 50.000 Rijnsche guldens aan den Hertog van Gelder betalen, en daar voor de steden Genemuiden en Enschede en ook het kasteel Rechteren in pandschap geven. Vrij spoedig heeft Bisschop Hendrik van Beieren de geleende som ingelost en zoo gingen de leeuwen van Gelder weer van Rechteren's transen en kwam het kasteel onder de wettige leenheerschappij van Utrecht. Het voorgevallene intusschen was voor de Staten van Overijsel voldoende ge weest om in 1526 met den Magistraat van Deventer in overleg te treden om de ge duchte sterkte, die Rechteren vormde, te doen ontmantelen. Voordat het plan echter tot uitvoering kwam, kregen de Gelderschen het opnieuw in bezit en Zwolle had weer heel wat van de bezetting te lijden. In den Spaanschen tijd zoodoende was Rechteren nog een versterking, die meetelde. De zoon van Adolf, Johan, die zich Rech teren tot Rechteren noemde, is nog in 1581 met de heerlijkheid namens Koning Filips verleend overleden. Maar rustig wonen kon hij op zijn kasteel niet. Drie jaren later was er het vendel van Steenwijk in kwar tier, dat echter door den Spaanschen over ste Taxis werd verdreven. In 1590 werd de Spaansche vlag van de transen neergehaald, doch een jaar daarna hadden de Spanjaar den het weer in bezit. Overste Verdugo booa Maurits, toen deze overwinnend door de Oostelijke provinciën trok, de ontruiming aan, mits de Prins het deed slechten. Mau rits aanvaardde dit aanbod niet, maar later is hij tot het inzicht gekomen, dat het kasteel een gevaarlijke sterkte in den oorlog kon worden. Er werden onderhandelingen met den burchtheer aangeknoopt, en deze leidden tot het resultaat, dat de hoofdge bouwen zouden blijven staan, doch de wal len zouden worden afgebroken en de gracht zou worden gedempt. Zoo werd het kasteel een adellijk huis, al bleef de oude toren steeds van den voormaligen luister getuigen. De achtereenvolgende Rechterens, die dit kasteel hebben bezeten en soms bewoond, zijn dan ook in den regel vooraanstaanden in den lande geweest. Onder hen dient ge noemd Joachim Adolf, een kleinzoon van Johan onder wiens beheer zich de ontman teling voltrok. Deze Joachim had niet min der dan zeventien kinderen en de oudste Johan Zeger verkreeg de waardigheden van Drost van Vollenhoven en Salland, zelfs werd hij door Keizer Jozef I in den rijks gravenstand verheven, terwijl zijn echt met de gravin van Limbing medebracht, dat sinds het geslacht zich van Rechteren Lim burg noemt en schrijft. Het was deze zelfde Johan, die in 1712 de Algemeene Staten als gevolmachtigde vertegenwoordigde bij de vredesonderhandelingen van Utrecht. En 't zijn zijne bedienden geweest, die in de Maliebaan met de bedienden der Fransche gezanten de onaangenaamheden hebben ge kregen, die een stilstand van zes maanden in de onderhandelingen teweeg brachten en tenslotte de positie der Hollanders niet ver sterkten. Immers, Rechteren's bedienden, het Fransche hotel voorbijkomende, enkele dagen na de nederlaag bij Denain, voelden zich belesdigd door de opmerkingen, die zij van de Franschen te hooren kregen. Rech teren trachtte voldoening van den Fran schen gezant te verkrijgen, maar vergeefs. In diezelfde dagen ontmoetten deze diena ren de Franschen in de Maliebaan en daar kwam het tot een vechtpartij, die niet ten voordeele der Franschen uitliep. Lodewijk XIV deed de terugroeping van Rechteren eischen en verbood zijn gevolmachtigde in eenige onderhandeling te treden zoolang de Graaf rich nog in de stad zou ophouden. Had niet Engeland de dubbelzinnige hou ding aangenomen, die de positie der Staten verzwakte, wellicht had men niet toegege ven. Maar men mocht niet langer wachten en dralen en zoo diende Graaf van Rechte ren, onc^pks den tegenstand van de afge vaardigden van Gelderland, Overijsel en Groningen, Utrecht te verlaten. Zoodra het maar eenigszins mogelijk was, toonden de Staten hoe groote achting zij voor hem had den, want met de heeren Gockinga, van Borssele en van der Dussen, behoorde hij tot degenen, die in 1714 met de keizerlijke ge volmachtigden over het Barrière-tractaat onderhandelden. En in 1716 was hij te 's Gravenhage de voorzitter van de tweede groote vergadering, die echter weinig heeft uitgewerkt van de verwachtingen, die men van haar koesterde. Het was Johan's zoon, die huwde met een erfdochter uit het geslacht der Rechteren Almelo's en die dus de heerlijkheid Almelo met die van Rechteren samenbracht. Sedert dien heeft het kasteel te Almelo het geslacht meer gezien dan die te Rechteren; de eigen lijke zetel werd daarheen overgebracht. De Rechterens zijn voortgegaan voorname waardigheidsbekleeders aan den Nederland- schen Staat te leveren, en onder de Overij selsche edelen hebben zij als de eerste ge teld. En nog altijd staat daar het statige en fraaie Rechteren als een bewijs van de macht, die het geslacht eens uitoefende! ,.St. Martha-Vereeniging" Opening nieuw tehuis Morgen, Donderdag 8 October, zal de af- deeling Haarlem van de St. Martha-Vereeni ging een nieuw tehuis openen aan den Koninginneweg 8b, terwijl ook het gerestau reerde tehuis op 8a ingezegend zal worden. Personalia De heer A. H. Theysmeyer, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het machinisten examen diploma B. Jubileum Donderdag hoopt de heer W. de Rooi), electricien 2de klas aan de Centrale Werk plaats der Nederlandsche Spoorwegen, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad. MP t •- Wij reproduceeren hierboven een teekening van de nieuwe magazijnen van de firma F. Wisbrun Liffmann, A. Funke&Zn. in de Groote Houtstraat, hoek Anegang. De architect de heer K. Jonkheid te Heem stede verschafte ons omtrent den bouw de volgende bijzonderheden. De uitwendige vormgeving van dit gebouw werd beheerscht door de omstandigheid, dat de achtergrond gevormd wordt door den Wes telijken eindgevel van de Groote Kerk, welke gevel op zoo prachtige wijze de Groote Hout straat daar ter plaatse afsluit. Om dezen achtergrond niet te schaden ie',] het nieuwe verkoophuis niet alleen zoo laag mogelijk gehouden, doch tevens werd zoo veel als doenlijk gestreefd naar eenvoud en rust in architectuur en kleurwerking. Gezien de be weeglijke, vertikale vormen van het pand dat vroeger op dit punt stond, met zijn fel roode gladde baksteenen, mag verwacht worden dat eene verbetering van het stadsbeeld zal wor den verkregen, te meer waar het nieuwe ge bouw niet hooger is dan het oude, en boven dien veel rustiger van silhouet. Waar architect en Schoonheidscommissie het omtrent de belangrijkheid van dit stads beeld volkomen eens waren, kwam het ont werp op vlotte wijze en in aangenaam over leg tot stand, zoodat de vele Haarlemmers, die terecht met bloedend hart telkens weer een stukje stadsschoon zien verdwijnen, ge rust kunnen zijn. De onderpui van het gebouw wordt uitge voerd in donkergroen gepolijst syeniet. De doorgaande luifel wordt met koper bekleed, het bronzen bovenlicht daar boven bezet met opaalglas. De opgaande gevels worden gemet seld van dunnen donkergrijzen handvorm steen, de banden en dorpels in deze gevels zijn van ivoorkleurigen Euville zandsteen. Het dak wordt gedekt met dofzwarte genuan ceerde Holl. pannen. Het gebouw bevat een flinke portiek met tourniquetdeur in de Anegang en een passage met eveneens een tourniquet aan de Gr. Houtstraat. Deze passage komt tevens uit in de Anegang en zal het voetgangersverkeer op dezen drukken straathoek aanmerkelijk kunnen ontlasten. Ter bevordering van het verkeer is de hoek van het gebouw boven dien flink afgeschuind. In passage en portiek komen vele flinke etalages en vitrines. Behalve ruime bergkelders en dienstver trekken omvat het gebouw verkoopruimten op beganen grond, eerste en tweede verdie ping en ateliers, kantoren enz. op de derde verdieping. In het gebouw komen vele pas kamers, vitrines, telefooncellen, verder een monumentaal trappenhuis met breede ge makkelijk loopende trap, oen ruime lift ter wijl in het midden van het geheel, over de volle hoogte een groote lichthof is uitge spaard. Aan verlichting, verwarming en ven tilatie wordt extra zorg besteed. De aftimmeringen geschieden alle in blank hout, voor elke verdieping verschillend. Het gebouw wordt geconstrueerd volgens het z.g. frame systeem, n.l. een skelet (in dit geval van gewapend beton) waar de muren omheen gezet worden. Dit systeem maakt het moge lijk dat in het gebouw, ondanks de groote overspanningen, nagenoeg geen kolommen noodig zijn. De opening zal in het voorjaar 1932 plaats vinden. mxmkmmy msf-r- - De afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël" vierde gisteren haar 15-jarig bestaan. Het jubileerende bestuur met in het midden den voorzitter Willem v. d. Hulst, gesierd mt het eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Bloembollenhandelaren voor het Gerechtshof Voor het Amsterdamsche Gerechtshof ston den gisteren terecht de 24-jarige P. K. en de 27-jarige P. v. L., blocmbollenhandelaren, ver dacht van oneerlijke concurrentie. De beide bloembollenhandelaren hadden zich geassocieerd met James Stasse, wiens naam veel overeenkomt met dien van den di recteur van den reeds jaren bestaanden bloembollenhandel L. Stassen Jr. te Hillegom. K. en van L. plaatsten een brallende ad vertentie in een Duitsch landbouwweekblad, waarin zij zich de firma James Stasse noem den en den indruk wekten, dat de firma reeds jaren handel dreef in bloembollen en zich een vasten kring van klanten zou hebben verwor ven, terwijl pas enkele weken onder dien naam handel werd gedreven. Zij zouden ge weten hebben, aldus de dagvaarding, dat er in Hillegom reeds jaren een alom bekende fir ma bestond onder den naam L. Stassen Jr. Door de handelingen van de verdachten zou er nadeel kunnen ontstaan voor die firma en andere concurrenten. De Rechtbank to Haarlem had beide ver dachten van hët ten laste gelegde vrijgespro ken. Het O. M. had hooger beroep aangetee- kend. Volgens een hoofdagent van politie waren over verdachte K. klachten ingekomen wegens slechte levering. De verdachte K. gebruikt volgens getuige nu zijn eigen naam om on der te handelen, verdachte v. L. is tegenwoor dig in dienst bij een andere firma. Get. J. Stasse, bloemistknecht, die zijn naam aan de firma had geschonken, ver klaarde, dat hij voor het afstaan an zijn naam een derde van de winst zou krijgen. Van den handel zelf wist get niets af, buiten get. om was de advertentie in het Duitsche blad geplaatst; hij had trouwens nooit zijn goedkeuring aan een advertentie gehecht. Toen getuige merkte, wat er met zijn naam werd gedaan, had hij een einde aan het „compagnonschap" gemaakt. Get. was reeds eerder met iemand in zee gegaan, doch hij was later door K. en v. L. overgenomen. De procureur-generaal mr. Eauduin wees er op, dat in dezen tijd vele advertenties ietwat snorkend en onwaar zijn. Inhoud van de ad vertentie en gebruik maken van den naam Stasse achtte spr. niet juist. Spr. noemde dit echter geen geval van oneerlijke concurrentie; hij requireerde bevestiging van het vrijspre kend vonnis van de Haarlemsche Rechtbank. De verdediger mr. H. O. Drilsma pleitte vrijspraak. Arrest 29 October. Vervolgens stond S„ die zijn naam had ge leend, eveneens wegens oneerlijke concurren tie terecht. De Haarlemsche Rechtbank had ook hem vrijgesproken, waarvan het O.M. in beroep kwam. De procureur-generaal eischte ook tegen S. bevestiging van het Haarlemsche vonnis (vrijspraak) Arrest 20 October. De drievoudige wijsheid van Vader Wang De uitvoering van a.s. Zondag belooft een succes te worden, zoowel voor de Mittovos als voor de opvoerende vereeniging „Alber- dingk Thijm". De regisseur, de heer Herman Moerkerk, ontwierp fraaie decors en costu mes, terwijl voorts alles in het werk wordt gesteld, om dit bijzondere tooneelwerk van Ghéon zoo gunstig mogelijk voor het voet licht te brengen - Aan verschillende adressen in de stad z\jn toegangsbewijzen verkrijgbaar; ook de Jans- weg-schouwburg-directie belast zich met den verkoop en verzorgt tevens de plaatsbespre king. Nadrukkelijk moet worden medege deeld, dat aan niemand vrijkaarten werden verstrekt; zelfs de leden der optredende ver eeniging koopen kaarten voor hun huisge- nooten; alles «n het 5? 1de voor de Mittovos zoo groot mogelijk te doen zijn Er is reeds veel vraag naar kaarten en het laat zich aanzien, dat de Jansweg-schouwburg Zon dagavond goed gevuld zal zijn. Belangstel lenden doen dus verstandig, zich zoo spoe dig mogelijk een goede plaats te verzekeren. Het stuk vangt te 8.15 uur aan, waarna on herroepelijk de deuren worden gesloten. De heffing van opcenten verhoogd van 11 tot 16 Geen aanspreken van het reservefonds Verschenen is de ontwerpbegrootirg van de provinciale inkomsten en u.tgaven voor den dienst 1932, vergezeld van een memorie van toelichting, eene lijst van schulden, tot een som van 79.073.500, ontwerp-besluiten onderscheidenlijk tot het heffen van opcenten op de inkomsten- en vermogensbelastingen en tot het aangaan van eene geldleening, alsmede, evenals in vorige jaren, een tweetal staten, waarvan de eene een overzicht geeft van de geheven opcenten in de jaren 1916 tot 1931 en de andere aantoont hos het ver loop der gewone inkomsten en uitgaven der Provincie in de laatste jaren geweest is. Het is ditmaal niet mogelijk geweest, schrijven Ged. Stalen, de tegrooting zonder verhooging van den belastingdruk sluitende ts maken. Niettemin hebben wij gemeend hst reservefonds onaangeroerd "te laten. Welis waar moet dit naar wij meermalen uitge sproken hebben, dienen om schommelingen in den belastingdruk te vermijden, maar wij ach en het raadzaam het thans niet te ver spelen aan een bloot uitstel van de toch on afwendbare stijging van het opcententai. overtuigd als wij zijn, dat in de toekomst de omstandigheden er veel dringerder toe zullen noodzaken van het reservefonds gebruik te maken ter voorkoming van een te sterke verzwaring van den belastingdruk. Wij be hoeven er slechts op te wijzen, dat naar alle waarschijnlijkheid in volgende jaren de begrooting niet meer zal kunnen worden ge opend met een batig saldo dat, als thans, ongeveer gelijk is aan het reservefonds. Zelfs het ontstaan van een nadeel'g saldo in eenig jaar is niet uitgesloten. Bij het opmaken van de onderwerpelijke begrooting is ervan uitgegaan dat de hoofd sommen der kohieren, waarop de opcenten op de inkomsten-' en vermogensbelastingen zullen worden gelegd, niet meer dan 1/5 zul len blijven beneden de hoofdsommen van het belastingjaar 19301931, dat als grond slag voor de berekening van de opbrengst dier opcenten moet dienen, maar het is zeer wel mogelijk dat deze schatting te optimis tisch zal blijken te zijn. Bij het berekenen van de netto opbrengst der opeen'en-heffin gen is overigens niet meer in mindering ge bracht dan het bedrag, dat sinds jaren aan kwade posten geraamd werd. Ofschoon, gelet op het bovenstaande en op de verlaging met 100.000 van het bedrag dat voor onvoorziene ui'.gaven geraamd is, de begrooting onzes inziens niet ruim is op gezet, is het noodig gebleken het aantal dar opcenten op de inkomsten- en vermogens belastingen van 11 tot 16 op te voeren. Ged. Sta', en der provinice Noordholland, stellen voor te besluitenter bestrijding van de uitgaven der provincie in het dienstjaar 1932 voor dat jaar te heffen: Zestien opcenten op de aanslagen der be lastingplichtigen, bedoeld bij art. la der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, belastingjaar 1932—1933; Zestien opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting, belastingjaar 19321933. Dorpsverfraaiing in Zwanenburg Statuten De „Stcrt." bevat de statuten van de N.V. Eerste Nederlandsche Geluidsfilmindustrie „Polygoon", alhier. jde !uCl wordt 'tff- beter door 6 Zweminrichting, plantsoen en speelplaats In het nabij gelegen dorp Halfweg heeft zich een commissie gevormd, in overleg met het bestuur van de Halfwegsche Zwemvereeniging en Reddingsbrigade, ge vestigd te Halfweg, welke in het dorp Zwanenburg wil doen maken een behoor lijk geoutilleerde zweminrichting op een terrein in de nabijheid van de Dominees laan. Deze commissie heeft een keurig plan ontworpen en in teekening doen brengen; j zij wenscht nu de beschikking te krijgen over een oppervlakte van ongeveer 3500 vierkante meters en wil daarop doen graven een zwemvijver met een oppervlakte van circa 2000 vierkante meters. Het zwembassin zal worden verdeeld in een ondiep en een diep gedeelte, terwijl daaromheen zullen worden gebouwd prak tisch ingerichte keledkamers, voorloopig tot een getal van 40; echter berekend op een uitbreiding tot een getal van 168. Verder zullen er worden aangebracht de noodige toiletten met waterspoeling, als mede eenige douches; ook ligt het in de bedoeling om elk jaar geleidelijk een ge deelte van dit zwembassin te versterken en af te werken met beton en een voor- warmingsbassin te deen maken over een oppervlakte van circa 900 vierkante meters bij een diepte van 1 meter, zullende het overtollige water door middel van een overstort worden geloosd in den tocht langs de Domineeslaan. Deze commissie heeft zich per gezegeld adres tot den gemeenteraad gewend, om van gemeentewege in gebruik te kunnen ontvan. gen den bcnoodigdtn grond en B. en W hebben in een uitvoerig prae-advies dit plan bij den gemeenteraad aanbevolen, om dat op deze wijze een mooi stuk werk verruiming zal kunnen worden verkregen. Echter zijn zij van oordeel, dat de uitvoe ring van dit plan nog een jaar dient te worden uitgesteld, omdat zeer vermoedelijk de werkloosheid in Haarlemmermeer in den eerstvolgenden winter reeds voldoende zal kunnen worden bestreden door hst groote plan om aan alle landbouwers een flinken gsldelijken bijslag te verleenen, wanneer zij werklooze arbeiders op hun boerderijen allerlei boerenarbeid laten verrichten. De bedoeling van dit plan tot werkver ruiming in zijn geheelen omvang is, om in Zwanenburg tusschen de algemeene be graafplaats en de Dominseslaan, te doen maken een zwembassin en een plant soen met een geschikte speelgelegenheid. Voor 't maken tan 'n zwemvijver met voor- warmingsbassin, zal een groot gat moeten worden gegegraven om later te kunnen die nen voor zweminrichting. De uitkomende grondspecie zal worden gebruikt en vervoerd voor den aanleg van een hooggelegen speeltuin ten Noordwesten van de algemeene begraafplaats en voor het maken van een eenigizins heuvelachtig terrein rondom den gegraven vijver midden in een plantsoen, hetwelk op zeer een voudige wijze aangelegd, later met enkele boomen heesters en struiken zal kunnen worpen beplant. De eigenaren van de benoodigde percee- len grond zijn bereid om de grondopper- vlakte, welke noodig is voor den zwemvijver, plantsoen en speelterrein gratis aan de ge meente af te staan, wanneer de gemeente op haar kosten doet aanleggen en onder houden de openbare wegen, zooa's deze op het schetsplan zijn geprojecteerd. Er mag op worden gerekend, dat voor de uitvoering van dit plan ongeveer 8000 M3. grond zal moeten worden verwerkt, zoodat weer veronderstellend, dat 1 man per dag gemiddeld 4 M3. grond verzet dit werk ongeveer 2000 mandagen zal vorderen en gemiddeld 50 man daar ge durende 40 werkdagen te werk zullen kun nen worden gesteld. B. en W. vertrouwen, dat alle raadsleden het een gelukkige omstandigheid zullen achten, wanneer bij gebleken noodzake lijkheid op deze wijze de in de laatste jaren periodiek opgetreden werkloosheid in Zwanenburg en omgeving met goed re sultaat kan worden bestreden. Temeer, omdat vrij zeker ook hierbij op een belangrijke bijdrage van het gewestelijk bestuur mag worden gerekend en de uit voering van dit plan zal kunnen mede werken, om voor de uitbreiding van het dorp Zwanenburg gunstige perspectieven te openen. Verschillende perceelen op de aangelegen gronden zullen bouwrijp worden gemaakt en door de inrichting van een zweminrich ting zal de algemeene volksgezondheid worden bevorderd en de aantrekkelijkheid om daar te wonen, worden verhoogd, ter wijl door het kosteloos openstellen van een eenvoudigen speeltuin in een noodzakelijke behoefte zal worden voorzien. Het is ongetwijfeld een mooi bewijs van kinderlijke liefde jegens den Paus en van heilige verontwaardiging over de oneer, Christus in zijn Lichaam, de H. Kerk, aan gedaan, wanneer in troebele tijden door katholieke organisaties telegrammen van protest en deelneming aan den Vader der christenheid worden gezonden. Wq hebben dergelijke protest-acties mee gemaakt bij de gruwelijke vervolging in Mexico, bij den anti-clericalen strijd in Frankrijk, bij de Godhatende actie van de Communisten in Rusland, bij de uitingen van kloosterhaat in Spanje. Nu pas weer, toen de Paus in Italië werd gedwarsboomd. En kort geleden stuurden de beide mooi geslaagde jeugdcongressen der Derde Orde zulke telegrammen naar Rome. Dat is prachtig werk. De Opperherder heeft meermalen zelf verklaard, dat die al gemeene sympathie hem veel troost had ver schaft. Maar men mag het goede doen en moet vooral het betere niet laten. En dan is toch zeker een positief gestelde daad van veel hooger gewicht en van veel rijker vruchtbaarheid dan het zenden van een tele gram. Welnu, zoo'n positieve daad gaan de Ter tiarissen, de tiendulzende Tertiarissen van ons land stellen in hun dag van eerherstel. Het initiatief tot dezen eerhertel-dag ging uit van den laatsten Eucharistischen De-de Ordedag, te Weert, gehouden, waar werd be sloten alle Tertiarissen van Nederland uit te noodigen er aan deel te nemen. Tr» onder ling overleg werd als datum vastgesteld: Zondag 11 October, Octaafdag van St. Franciscus. Maar waarom zouden niet-Ter- tiarissen achterwege blijven? Mogen we hier het program even afdruk ken? Ie. Algemeene H. Communie van alle Ter tiarissen. 2e. 's Middags een gezamenlijke acte van eerherstel. 3e. Zoo mogelijk een avondvergadering buiten de kerk. Op een en denzelfden dag dus zullen alle Nede-land^nhe Tertiarissen den Eucharisti schen Heiland ontvangen en Hem in de stilte van hun hart onrechte deelneming be tuigen met de onteering, waarmee Hij in verschillende landen werd en nog wordt be legerd. Fn ze zuilen flinke voornemens ma ken om Hem des te meer te beminnen, naarmate Hij door zooveel verblinden en misleiden wordt bespot en gehoond Ze zul len, als F-anciscus, zich diep er van over tuigen. dat er maar Eén is. waard om harts tochtelijk bemind te worden en dat iuist die Eene door de wereld verstooten wordt: de liefde wedt niet bemind. Ook in het openbaar en gezamenlijk zullen de Tertiarissen getuigen van hun fouw aan Koning Christus en van hun leedwezen met de beleed'gipgen, waarmee men Hem al brutaler in den weg treedt. En daarom zul len ze allen 's middags, neergeknield voor het Allerheiligste, niee^tig en te zamen een acts van ee-herstel bidden. Overal waar bet, mogelijk is. wordt verder een protest-avond buiten het kerkgebouw georganiseerd. E=n spreker kan daar een rede honden over de Kerkvervolgingen der laats*e tilden, om aPen nog eens te begees teren tot eeuwige sanhnnk<»]ilkhpfd nam Ko ning Christus en Zijn Rijk, de H. Kerk. Kinderen van Frane.irsus en ai'en. die met ons m°edo°n. hebt medehiden met en liefde tot den vee'germaden Koning. Christus dringt ons. De Graal op Java Vrouwen van Nazareth naar Semarang Zondag 11 October a.s. zuhen mej. dr. r ouise Veldhuis en mei. Fides Rammers van de Congregatie der Vrouwen van Nazareth uit Rotterdam vertrekken naar Java. De Vrouwen van Nazareth, die reeds geves tigd zijn te Buitenzorg, waar zii de leiding hebben van de St-shting „Jeugdzorg", heb ben nu op Java een tweede nederzetting ge dicht. nl. te Semarang. Het is de bedoeling daar te komen tot de oprichting van „De Graal". Mej. Veldhuis en met. Rammers zal door de Rotterdamsche en Schiedamsche Graal- leden op feestelijke wijze worden uitgeleide gedaan. Zij zullen op 16 October in Marseille aan boord gaan van het s.s. Slamat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5