Sociaal Leven MARSA-STICHT1NG De Katholieke Haarlemsche Politiemannen 15 jaar georganiseerd De Sociale Studiedagen te Bergen n. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE STADSNIEUWS De Ned. Handels- en Landbouwbank Nasleep der Haarlemsche werkloozenrelletjes Wegens mishandeling gevangenisstraf geëischt „Geloof en Wetenschap" IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De voorzitter gehuldigd met het eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" cMUZIEK BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Maandagmorgen werden de sociale studie dagen ingezet met een inleiding van den heer Ant. J. M. Angenent over „Organisatie". Het bewustzijn van de ongenoegzaamheid zijner krachten, aldus de spreker, drijft en spoort den mensch er toe aan, om hulp te zoeken bij anderen. Alhoewel de mensch heer is der wereld, kan hij niets doen zonder de medewerking van krachten van anderen. Een mensch kan zich slechts bekwamen door de hulp van anderen. We zien dat reeds bij het kind, dat de hulp behoeft van de ouders, wij zien dat ook bij de grooteren. Die onvol maaktheid in 's menschen natuur doet hem zün een sociaal wezen, m.a.w. het is een drang van 's menschen natuur, die hem aanzet tot het verkrijgen van maatschap me; anderen, vereeniging met scortgencoten, die door samenwerking mét hem zijn krach ten en kunnen zal versterken om aldus het gestelde doel te bereiken. Maar deze drang naar associatie met anderen eischt van den persoon zelftuchtiging. Zelftuchtiging in dezen zin dat een bepaalde minderheid zien bij de meerderheid moet neerleggen, zcoais dat in het gewone leven zoo dikwijls voor komt. Organiseeren beteekent het vaststellen van een doel, het bepalen, ordenen en daadwer- I kelijk aanwenden van middelen, die tot het gestelde doel leiden. Deze doelstelling moet zijn een positieve. Een organisatie, die slechts een negatief doel nastreeft, bijv. een organisatie, die slechts bestaat voor het be strijden van vijandelijke ideeën, zal tot on dergang gedoemd zijn, omdat de inzichten en de tactiek cich telkens moeten wijzigen al naar gelang de vijandelijke gedachte moet worden bestreden. Er moet dus zijn voor iedere organisatie een positief doel. Deze be ginselen gelden voor iedere organisatie en zijn derhalve ock van toepassing en dienen steeds gevolgd te worden bij de instandhou ding van de sociale organisaties. Na deze algemeene inleiding gaat spr. na den bouw onzer Kath. Arbeidersbeweging, den logischen ontwikkelingsgang, den innerlijken bouw, en de verschillende instanties. Mede ter voorkoming van krachtsverspilling en voor de bevordering van de juiste plaatsing der stukken op het sociale schaakbord moet de werknemer een behoorlijke kennis bezit ten van de organisatie der R. K. Arbeiders beweging, zooals nader door spr. wordt ge definieerd. Met den wensch, dat iedere katho lieke werknemer spoedig moge komen tot de overtuiging dat organisatie een absolute eicch is en da; in het bijzonder de R. K. Arbeidersbeweging zijn belangen behartigt en verdedigt, wat hem anderzijds de plicht oplegt mede zijn krachten in dienst der or ganisatie te stellen, besluit spr. zijn inleiding, die door vele vragenstellers werd bestreden. Telegram Onder applaus der vergadering werd hier na he; vclgende telegram aan Z. H. Excel lentie den Bisschop van Haarlem gezonden: Honderdtwintig uwer arbeiders in geest driftige samenkomst te Bergen bijeen tot het houden hunner sociale studiedagen onder leiding van uwen diocesanen volksbond her denken dankbaar uwen arbeid voor sociaal herstel en beloven u gaarne kinderlijke volg zaamheid. VAN DEN AKKER, Voorzitter, Door den voorzitter wordt thans ingeleid de heer Max van Poll, de man voor velen geen onbekende, die door zijn journalistie- keii- en politieken arbeid veler belangstel ling heeft verworven, aldus de voorzitter in zijn inleidend woord. De heer Max van Poll behandedelde het onderwerp „De arbeider en de genotmidde len." Hij begon met er op te wijzen hoe er in Den Haag een fijn restaurant is, waar men voor weinig geld bijzonder veel en bij zonder lekker kan eten en toen men den gerant vroeg hoe het mogelijk was dat hij zooveel voor dat geld kon geven, sprak hij: ,.'t Is waar ze eten de ooren van mijn hoofd en Ik zou er arm bij kunnen worden, maar een geluk is, ze vrmij arm maar ze zuimij rijk." Als kenschetsend voorbeeld van overda dige luxe wil spr. dit als inleiding van zijn onderwerp nemen. Nu is de overdaad geen kwaal, die inhaerent is aan een bepaalden stand, hetgeen spr. aantoont door mede te deelen, dat een snoepwinkelhouder in een volksbuurt in de belasting voor een inkomen van 1 8COO was aangeslagen. Genotzucht komt dus voor bij alle standen, spr noemt dit dan ook terecht een der hoofdzonden, n.l. de gulzigheid. Spr. wijst er vervolgens op, dat het genot wat aan een bepaald artikel is, In zich niet kwaad is God zelf liet manna regenen uit den hemel en zorgde er voor dat het smake lijk was. Ook tal van aanhalingen uit de H. Schrift kunnen aantconen dat het genot wat aan een bepaald product zit niet verkeerd is, Integendeel. Maar wat wel verkeert is, is dit, dat men geen maat kent. Ook hier moet men evenwel met alle factoren reke ning houden. Wat is maat? Wat voor een bootwerker niet genoeg is kan voor een kantoorbediende veel te veel zijn. De een kan van een glas wijn te veel hebben, de ander kan van een geheele flesch niets mer ken. Men moet dus bij de bepaling van de maat geen algemeenenen maatstaf aanleg gen. Socrates, zoo zegt spr., verklaarde eens, teen men hem vroeg hoe het toch kwam dat hij zoo oud werd. dat hij nimmer vol daan van tafel was opgestaan. Dat zou spr. de norm willen noemen. Zoo is de ascese geen kunstbeoefening zooals men wel eens wil doen voorkomen, maar is wat men met een modern Engelsch woord noemt, een training, die tenslotte alle christenen moe ten beoefenen. Vervolgens geeft spr. cijfers ontleend aan den heer Henri Hermans, waaruit blijkt welk een omvang de genotzucht heeft geno men. Milliarden worden uitgegeven aan al cohol en nicotine; alleen in ons land was dat over 1929 niet minder dan 173.725.000 gulden. En spr. is het eens met den heer Hermans wanneer deze beweert dat de ar beiders op deze wijze zich zelf ketenen aan de plutocratie van het kapitalisme. Ook van socialistische zijde komt men tot de ervaring dat er matiging moet komen, hetgeen spr. aantcont door een citaat van Koos Vor'nk, gesproken op het congres van de A, J. C. Niemand kan. aldus spr., de eisch worden geste'd dat hij zich van genotmiddelen ont houdt, maar wel moeten wij eischen: mati ging. Het debat hetwelk hierna ontstond ging speciaal over de vraag wat er gebeuren moet met de arbeiders in die bedrijven waar ge notmiddelen worden geproduceerd, omdat spr. in zijn onderwerp de economische zijde van het vraagstuk. n'et aanroerde. Om 1 uur 15 had het diner plaats, waarna gepauzeerd werd tot drie uur. Na de heropening der zitting, deelde de voorzitter mede dat onder de aanwezigen er een was die vandaag zijn 40-iarig ambts jubileum bij de spoorwegen herdacht. Een vroolijk „lang zal hij leven" werd dien jubi- 'arls toegezongen. Vervolgens wordt door den voorzitter ingeleid Pater Dr. Vrijmoed O.F.M. die de 5e les zou inleiden over Be drijfsorganisatie. Voorzitter begroet Dr. Vrijmoed als den man, die door hetgeen hij gepubliceerd heeft en in spreekbeui ten de arbeiders ter leering voorhield, bij ons geen onbekende is, zelfs aller sympathie verwerven heft. Pater dr. Vrijmoed zet uiteen, dat een van de hoofdgedachten van de Encycliek Quadra- gesimo Anno is, dat er ordening moet kernen. Men kan in de Encycliek vijf stellingen onder scheiden n.l. dat de Paus benadrukt, dat er een bepaalde ordening moet zijn, dat die ordening niet vanzelf ontstaat maar geleid moet worden, dat die nieuwe ordening even min kan worden toevertrouwd aan de econo mische dictatuur, dat bij da nieuwe orde ning gezocht moet worden naar een andere norm n.l. de sociale rechtvaardigheid en hef de, en dat het niet voldoende is die nieuwe ordening te preeken, maar dat wij ernstig moeten streven, dat er een sociale en juridische orde tot stand komt. De Eerw. spr. zet uitvoerig uiteen, dat het zooge naamde vrije spel der economische krachten, een uitwas van het klassiek economisch libe ralisme, dat streefde naar een vrije en onbe perkt winstbejag, die nieuwe ordening niet kan brengen. In Quadragesimo Anno wijst de Paus kennelijk cp de sociale ordening der middeleeuwen, waar binnen het raam der toenmalige huishouding de doelbewuste orde ning bestond, die de Paus noemt de econo mische orde, gedragen door de sociale recht vaardigheid en liefde. We moeten terug, hoe. wel het woord „terug" meestal schrikbeelden in het brein van velen oproept, wij moeten terug naar de doelbewuste ordening der middeleeuwen, terug naar den geest, die aan die normen het leven Inblies. We hebben noodig een organischen opbouw van ons volkshuishouden, waarin de norm moet zijn: bevrdiging der juist gestelde be hoeften. Geen productie om de winst alleen, maar productie ter bevrediging van de be hoeften. Daarom moeten we trachten te be reiken de publiek rechtelijke bedrijfsorgani satie, die mits haar doelstelling de juiste is, en geen kapitalistische zij, voor onzen tijd de onmisbare en dagelijks meer urgeerende ordening kan wezen. Het wetsontwerp-Ver schuur noemt spr. een bescheiden stap in de goede richting, maar wij dienen actief ie zijn. Ons economisch leven staat aan den rand van den afgrond, terwijl van den ande ren kant het Bolsjewisme ons bedreigt. Van de Kath. Arbeidersbeweging moet de groote stuwkracht tomen en „wee" als zij haar taak en haar tijd laat voorbijgaan. Ook naar aanleiding van deze inleiding werden velen en veleerlei vragen gesteld, die door Pater dr. Vrijmced werden beantwoord. Inmiddels was na de „thee" Willem Nieu- wenhulzen geariveerd, die zou spreken over „De arbeider en de verfraaiing van 't leven" Deze spr. werd door den voorzitter ingeleid, als de bekende kunstcriticus, lid van de kunstccommissie van het Verbond, wiens visie zoo zeer strookt met de bij de arbeiders heerschende inzichten. Willem Nieuwenhuizen toont aan, dat in heel de Katholieke gemeenschap het cultuur probleem op den voorgrond komt. Cultuur, zoo zegt hij, is de harmonische, spr. bena drukt de harmonische ontwikkeling der natuturlijke eigenschappen van den mensch. Onverschilligheid tegenover cultuur is altoos een tekort, wanneer zij principieel is, een dwaling, zij het dan ook een onbewuste dwaling, omdat men tekort doet aan de heer lijkheid van Gods schepping. Tot de cultuur behoort zeer zeker ook het schoonheidsgevoel, dat eigen is aan den mensch en dat niet het bezit is van slechts weinigen, zooals men meende dat cultuur een meening, die 30 49 jaar geleden opgeld deed dat cultuur het eigendom was van de upper-ten, waaronder dan verstaan werd, de hoogst aangeslagenen in de belasting. Schoon heidsgevoel is een aanleg, die moeite en inspanning vraagt, maar die moeilijk is te ontwikkelen, vooral in dezen tijd van stijl loosheid en traag begrijpen. Men kan zelfs het alledaagsche „leelijke" tot een schoon heid sublimeeren, als men maar erkennen Wil, dat het schoone niet altijd een uiter lijke behaaglijkheid moet geven, maar ook innerlijke schoonheic' kan bevatten. Het gevoel van schoonheid moet uit ons zelf ontstaan. Spr. waarschuwt er vcor, dat men niet iets mooi moet vinden omdat anderen dat ook mooi vinden. We moeten leeren het schoone te zien, het schocne te voelen, het schoone te waardeeren. En in geen geval mag het worden opgedron gen. Het zoeken naar een nieuwen levensstijl, die schoonheid en kunst samenvat, "in het algemeen levens- rhythme, is slechts mogelijk op den grond slag van een algemeene levensbeschouwing. Stijl wordt geboren uit een nieuwe bezieling voor cultureele en maatschappelijke ideeën, die wij uit ons katholicisme zien ontstaan Ten volle deelhebbend aan een leven met dien groeienden nieuwen levensstijl, is voor de arbeidersklasse noodzakelijk om te om groeien aan het proletariaat, aldus besluit de heer Nieuwenhuizen zijn rede. Uit de vragensteiling bleek, dat velen inderdaad de cultureele ontwikkeling van den arbeidenden „tand van groot be lang achten, zonder zich de pretentie te willen gaan aanmatigen, dat het arbeidende deel de dragers zijn van de cul tuur, al heeft het Werkliedenverbond dan ook een kunstcommissie, die, zooals de heer Nieuwenhuizen terecht ondeugend opmerkte, bij de Katholieke werkgevers nog niet be staat, dat dus de cultureele ontwikkeling van dien stand, een groote stap zal zijn uit de verlossing van het proletariaat. Om goede kunst te demonstreeren, zoo na de inleiding van den heer Willem Nieu wenhuizen, trad des avonds op, de heer Frits Bouwmeester. Frits Bouwmeester gaf allereerst een krachtig uitgebeelde fragmentarische voor dracht uit Hamlet, van William Shakespeare Na een korte pauze volgden verschillende werken van Katholieke dichters, als In Me- moriam Fratris van Karei van den Oever; De Lantaarnopsteker van Henrl Bruning; De Mislezer van Marnix Gijzen; De Spring, koord van Karei van den Oever; De Bedel broeder van Jac. Scheurs en Het Volk in de processie van Anton van Duinkerken. Na nog eenige werken van Adema van Scheltema, werd deze cursusdag met het gebruikelijke avondgebed in de Kapel geslo ten. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een misdaad van den kerkdienaar Saaren- niemi, die door de politie reeds is gearres teerd, maar nog niet gehoord. Inmiddels heeft men meer dan veertig graven geopend om een onderzoek in te stellen naar de lij kenschending. Bij vele lijken ontbreken de hoofden, bij anderen slechts vingers of de geheele rech terhand. Aangezien zich op het kerkhof vele hon derden graven bevinden, is het uiterst moei lijk een volledig overzicht van de gruwelijke lijkenschending te krijgen. Naar verluidt, zou de politie bewijzen in handen hebben, dat Saarenniemi 's nachts met een auto naar het kerkhof kwam en met andere personen in het lijkenhuls vertoefde. In zijn schrijftafel heeft men eenige scherpe messen gevonden en bij hem thuis verschil lende voorwerpen, die hij voor zijn gewoon werk als doodgraver niet noodig had. De lijkenvondst bij Helsingfors Verzoek om surséance van betaling ingediend De N.V. Nederlandsche Handels- en Land bouwbank te Haarlem heeft bij de Arrondis- semen's-Rechtbank te Haarlem een verzoek om surséance van betaling ingediend, omdat zij niet in staat is al haar opeischbare schul den te voldoen, doch gegronde vooruitzich ten heeft, daartoe na verloop van tijd wel bij machte te zijn. In haar verzoekschrift wordt o.m. te ken nen gegeven, dat de moeilijkheden in haar bedrijf voor verzoekster in de eerste plaats een gevolg zijn van de zeker voor het bank bedrijf thans zoo benarde tijdsomstandig heden doch meer in het bijzonder een gevolg van de overeenstemming van den naam van verzoekster met dien van de N.V. Handels- en Landbouwbank te 's-Gravenhage, omdat na het faillissement van deze instelling een abnormale opvraging van saldi-tegoed heeft plaats gehad. Deze zou haar waarschijnlijk nog niet tot het besluiten van het doen van den onder- havigen stap hebben geleid, ware het niet, dat, toen gemelde opvraging eenigszins tot staan gekomen was, het onlangs uitgespro ken faillissement van de Kamper Bank, met alle gevolgen daarvan voor de Zwartsluizer- bank en de Boaz-bank te Bussum, een her nieuwden aanval op verzoeksters kas tenge volge heeft gehad waaraan zij tenslotte geen weerstand meer heeft kunnen bieden. Voorts wordt te kennen gegeven, dat het overgroote deel van het actief bestaat uit vorderingen op debiteuren, van het binnen komen waarvan zal afhangen, hoe de positie van crediteuren ten slotte zal zijn, en het in het belang van de schuldeischers wordt geacht, dat afwikkeling van het innen der vorderingen langzaam zal geschieden, en geen geforceerde liquidatie noodig zal zijn, hetgeen bij faillissement zeker fatale ge volgen zal hebben. Bl,j een surséance van betaling en even- tueele voortzetting van het bedrijf zullen, volgens het verzoek, de hypotheekhouders ongetwijfeld bereid zijn, geen maatregelen te treffen tot executie. Nog wordt te kennen gegeven, dat baten en schulden in volkomen evenwicht zijn, zoo dat er geen tekort is. Het voornemen bestaat, alle bijkantoren, die gebleken zijn, met verlies te werken, op te heffen, hetgeen een belangrijke jaarlijk- sche besparing aan salarissen en onkosten zou te weeg brengen. Het verzoek tot surséance is nu ingediend en binnen enkele weken moet de rechtbank een beslissing daarop nemen. In afwachting van dit besluit zou gistermiddag een be windvoerder benoemd worden. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond In hooger beroep terecht een 28-jarige schil der. Bij de werkloozenrelletjes in December van het vorige jaar te Haarlem zou ver dachte de sabel hebben ontrukt van een agent en hem daarmede hebben mishandeld. Bij vonnis van den politierechter te Haarlem verklaarde deze het O. M. niet ontvankelijk. De officier van Justitie ging in hooger beroep. De procureur-generaal, Mr. Bauduin achtte de niet-ontvankelijkheid op juridische gronden niet juist. Op deze gronden eischte spreker vernieti ging van het vonnis van den Haarlemschen politierechter. Spreker eischte een gevange nisstraf van 2 maanden tegen verdachte we gens mishandeling. Arrest 20 October. In ons verslag der eerste bijeenkomst van de vereeniging „Geloof en Wetenschap", hetgeen in ons nummer van j.l. Zaterdag gepubliceerd is, vermeldden wij, dat de voor zitter der vereeniging, Mr. F. Vorstman, me dedeelde, dat gezien de moeilijke tijdsom standigheden het programma voor dit jaar er iets eenvoudiger uitziet. Met dit „eenvou diger" wordt echter niet bedoeld, dat aan het programma minder zorg is besteed. De bedoeling is, dat door het bestuur rekening is gehouden met de sombere tijden, door meer visueele instructie te geven dan voor heen, hetgeen minder inspanning vordert van de leden, en door het kiezen van onder werpen van meer opgewekten aard. De stads-autobussen Verbeterde dienstregeling Met ingang van 1 Oct. is bij den Brock- way-stadsdienst het aantal diensten in de middaguren uitgebreid en wel op werkda gen: Na 3 uur des namiddags op lijn 1,2,3 een 12 minutendienst; inplaats van den ge wonen kwartierdienst. Zaterdag en Zondag; Na 3 uur op lijn 1 een 12 minutenü'enst; lijn 2 een 10 minu tendienst; lijn 3 een 10 minutendienst. Deze diensten blijven rijden tot afloop des nachts van den dienst. Lijkenschending gepleegd Het raadsel van de gruwelijke vondst, eeni ge weken geleden, van deelen van lijken In een bron nabij Helsingfors, is thans zoo goed als geheel opgelost. Dinsdag vierde de Ned. R. K. Politiebond „Sint Michael", afdeeling Haarlem en Om streken zijn 15-jarig bestaan. Om half acht droeg de geestelijke advi seur, Pater J. F. Dekkers O.F.M. in de Kle- verparkkerk een gezongen H. Mis op, waar onder vele leden met hun dames ter H. Tafel naderden. Na het gemeenschappelijk ontbijt in ge bouw St. Bavo kwam men daar in een der zalen in feeststemming bijeen. De voorzitter, de heer W. v. d. Hulst, opende om half elf de feest- en propaganda- vergadering. Ondanks de donkere tijden was er' toch alle reden tot feestvieren. Voor 15 jaar werd de afdeeling Haarlem van „St. Michaël" opgericht en thans telt zij 50 leden. Wij hebben nooit groote woorden gevoerd, aldus spreker, maar wij hebben de daad ge steld. In dit verband bracht spreker onder applaus dank aan Mr. J. B. Bomans, eere voorzitter, die steeds zijn hulp gegeven heeft, waar maar eenigszins mogelijk. Vóór 15 jaar wilde men „St. Michaël" niet zien en nu is er een groote leegte, als de vereeniging er gens niet vertegenwoordigd is. Ook den heer M. L. A. Klein, lid van het hoofdbestuur bracht spreker hulde met vele andere figuren in Haarlem, die voor de be tere positie van den politieman streden, vooral in de openbare lichamen. Speciaaal ook Mr. A. Bruch deelde in 't appla^ van de vergadering. Spreker verzocht dén leden trouw te blijven aan het bestuur, opdat het vierde lustrum onder dezelfde gunstige om standigheden gevierd kan worden. De Zeereerw. Pater J. F. Dekkers, geeste lijk adviseur verkreeg daarna het woord. Het is vandaag feest in onze afdeeling, aldus spreker. Vóór 15 jaren werd 't zaadje uitge strooid van R. K. politiemannen in Haarlem. Dit zaadje is een stevige boom geworden, waarbij al die mannen zich veilig voelen. Gij allen, aldus spreker, züt niet alleen politieman, maar vooral Roomsch-Katholiek politieman. Hulde vooral aan de mannen van het initiatief, die hebben doorgezet en op den dag van heden hun arbeid zoo schitterend zien beloond. Ik feliciteer u op dezen vreug- devollen dag. Wat de organisatie in de 15 jaar van haar bestaan gepresteerd heeft, zullen anderen getuigen. Maar spreker wil toch uit naam van alle leden den greoten man van de afdeeling Haarlem, den voorzit ter W. v. d. Hulst openlijk hulde brengen voor zijn reusachtigen arbeid. Hij is, ondanks vele teleurstellingen, altijd recht door zee ge gaan. Hij heeft een afdeeling Haarlem ge sticht die er zijn mag en die een sieraad is voor den bond. Spreker richtte zich dan tot den heer v. d. Hulst en gaf hem een drie- dubbelen pluim op zijn hoed. De teleurstel lingen die gij hebt ondervonden, aldus spre ker, zijn gekend geworden door de geestelijke overheid, speciaal door onzen bischop. Uw werk is niet alleen bekend geworden aan het bisdom, maar zelfs in Rome, bij den Paus. In naam van Z. H. dankte pater Dek kers den heer v. d. Hulst voor zijn groote werkzaamheid en onder langdurig en dave rend applaus spelde spreker den voorzitter het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Ponti fice op den borst. Spreker sprak de hoop uit, dat de president nog vele jaren tot heil van den bond en de afdeeling Haarlem zou mo gen blijven werken. t>è heer v. d. Hulst dankte geroerd voor de onderscheiding, in de eerste plaats. Z. H. den Paus, en in de tweede plaats den bisschop. De heer H. L. Spee, 2e voorzitter en voor zitter van de feestcommissie richtte zich dan ook met eenige zeer waardeerende woorden tot den gedecoreerden voorzitter en wenschte hem geluk met deze hooge onderscheiding. Namens alle leden van St. Michaël dankte spreker den heer v. d. Hulst voor alles, wat hij voor die organisatie heeft gedaan. Ook mevrouw v. d. Hulst wilde spreker niet vergeten. Gedurende de 15 jaren zün alle bestuurs vergaderingen bij de familie v. d. Hulst ge houden. Gedachtig de spreuk: „Zeg het met bloemen" wilde spreker tot uiting brengen den dank van de vergadering voor de groote gastvrijheid. Ook de zoon van den heer v. d. Hulst werd in de hulde betrokken. Nadat de voorzitter den heer Spee be dankt had, was het woord aan Mr. J. B. Bo- mens, eere-voorzitter van de vereeniging. In sprekers omgeving is de toestand zoo benauwend in verband met de tijden, dat het hem moeilijk is in feeststemming te geraken Maar vriend v. d. Hulst mag vandaag niet vergeten worden, nu hij onderscheiden is. voor zijn ijver voor Kerk en Paus. Geestige vergelijkingen trok spreker met de namen van de vooraanstaande figuren in de afdee ling. Wij vieren vandaag het I5-jarig bestaan aldus spr. Was het eerst wel een bestaan? We moesten nog leeren loopen, maar nu marcheeren we cordaat verder. Eerst een kamertje met 8 mannen, nu een zaal vol mannen en vrouwen en bloemen. Een zaal vol schoonheid. Vijftien jaar geleden leefden wij in een tijd van schaarschte en duurte, van éénheidsworst, van queue voor de win kels, van broodkaarten, van oorlog en krisis. Thans wederom. Maar in een gansch an dere krisis. De tarwe wordt verbrand, de kof fie verzopen, de rubber vernield. Er is slechts één angst in de wereld, dat de oogsten goed zullen zijn. Is dit een veroordeeling van het kapitalis me? Neen. Weest toch voorzichtig in uw den ken en in uw uitlatingen. Het kapitaal als zoodanig is aangetast, er is teveel aan ar beidskrachten. En toch is er een krisis: door het nationaal imperialisme, door het egoïsme van den staat en van den ondernemer. Op 't algemeen nut moet alles gericht worden. In deze dagen van hevige krisis heeft d? Paus weer gesproken in zijn encycliek „Qua dragesimo Anno". Deze is voornamelijk voor den kleinen man geschreven. Een ieder, die bij den arbeider, bij den ambtenaar een actie moet ontplooien, heeft een zware taak te ver vullen. Het georganiseerd overleg is er geko men, maar er dreigen zware dagen van loonsverlaging. Dat leed moet zoo lang moge lijk worden uitgesteld. Er moet in onze so ciale samenleving verandering komen, er moet komen een bedrijfs-organisatie, waarin patroon en arbeider samenwerken. Gij politiemannen hebt allereerst te zorgen voor de rechtsorde van den staat, maar de orde van de economie moet er allereerst zijn. Het leed is nog voor de grootere menschen, daar vallen de groote slagen. Maar er is nog een troost dat de arbeider er buiten blijft. Er dreigt veel op uw hoofden, weest daar om spaarzaam. Er moet komen harmonie tusschen ondernemer en werknemer. Daar heeft de bisschop Zaterdag over gesproken bij de R. K. Jonge Werkgevers. De onderlinge harmonie van den mensch wordt niet gehandhaafd, maar zoo kan het niet blijven. Is er harmonie in het Haarlemsche politie corps? Zoo niet, dan moet ze er komen. De betere harmonie moet uitgaan van dengenen, die werk uitgeven en niet van hen, die ar beid ontvangen. Dan richtte spreker zich tot den voorzitter. Gij hebt een machtig mooi werk verricht v d. Hulst en daarom is uw onderscheiding zoo verdiend. Gij hebt in 15 jaar zielen gered, dat- staat vast. Voor de Kerk hebt gij georganiseerd en voor den Paus. Pro Ecclesia et Pontifice. In dat teeken moet uw organisatie voortaan leven en streven. Voor de Kerk en voor den Paus in den geest van de Quadragesimo Anno. De bondsvoorzitter, de heer E. van Duin, richtte een woord van gelukwensch tot den voorzitter bij zijn onderscheiding. Als er ooit een onderscheiding op de juiste plaats is, is het deze. Als mede-drager van het eerekruis drukte spreker den praeses de hand. De hoofdadviseur van Katholiek Haarlem, de Zsereerw. Heer Rector J. B. M. Timp, dankte Mr. Bomans openlijk voor het feit, dat hij —de pauselijke woorden op zoo juiste wijze heeft voorgedragen. Daardoor was spre ker ontroerd. Geestdrift is niet meer noodig in deze vergadering, aldus spreker. De bis schop kon niet aanwezig zijn, maar als zijn plaatsvervanger In sociale zaken, richtte spreker een woord van gelukwensch tot de feestvierende vergadering' en tot den voor zitter. Er wordt heden een feest gevierd van echte Roomsehe mannen. Allereerst werd sterkte gezocht in een Alg. H. Communie, dat siert onze Roomsehe politiemannen en dat is de kern van dit jubileum. De inspecteur van politie, de heer Keesom gaf zijn vreugde te- kennen over de uitnoodi- ging, omdat daardoor blijkt, dat de Katho lieke inspecteur gaarne in de vergadering ge zien wordt. Den voorzitter bracht spreker hulde voor zijn werken in Katholiek Haar lem. De voorzitter roemde de heer Keesom als een waarachtige Roomsehe inspecteur. Spreker hoopte, dat naar buiten zou worden uitgedragen, dat op komende voordrachten voor inspecteur van Haarlem Roomsehe na men zouden mog^n prijken. De vergadering stemde hiermede met applaus in. Met een dankwoord van den voorzitter werd de bijeenkomst geslóten. Om 2 uur be gon de receptie. Na de enthousiaste en bijzonder goed geslaagde bijeenkomst in den morgen, recipieerde gistermiddag het bestuur van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël", afd. Haarlem en omstreken. Onder de velen, die hun opwachting maakten, merkten we het eerste op dr. Th. Koot, voorzitter van de R.K. Kiesvereeni- ging, daarnaast vertegenwoordigers van den Christelijken Politiebond „Sursum Corda", den Alg. Ned. Politiebond, het Haarlemsche Politie-Muziekcorps, den R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", Alg. Bond van Politiepersoneel te Haarlem, van de Arka, dr. A. Droog, wethouder van Heem stede, inspecteur Kemper van Heemstede. De commissaris van politie te Haarlem, de heer E. H. Tenckinsk, wenschte het be stuur en den leden geluk met het jubileum en sprak de hoop uit, dat ook in de toe komst het corps, mede door middel van „St. Michaël", in bloei en saamhoorigheid zou mogen toenemen. Ga door, zooals u altijd gedaan hebt, al dus spreker. Speciaal den heer v. d. Hulst feliciteerde de -commissaris met zijn onderscheiding. De voorzitter antwoordde kernachtig en gaf den heer Ter.ckinck de verzekering, dat hij altijd pp „St. Michaël" te Haarlem zal kunnen vertrouwen en dat de leden steeds aan zijn zijde zullen staan. De bondsvoorzitter, de heer E. v. Duin, feliciteerde de afdeeling Haarlem namens 2400 leden en speciaal den voorzitter voor zijn pauselijke onderscheiding, die in alle opzichten wel verdiend mag heeten. Spr. hoopte, dat de voorzitter ze niet alleen als belooning, maar ook als aansporing zou mogen begrijpen en dat hij nog vele jaren zou mogen werken tot heil van de politie van Haarlem, zelfs van Nederland. In de afgeloopen jaren is veel bereikt. De Politie bond is trotech op haar afdeeling te Haar lem. Spreker overhandigde den heer v. d. Hulst het brevet bij het Pauselijk eerekruis, in goud omlijst. Moge dit derde lustrum nog door vele lustra gevolgd worden, besloot spreker en moge vriend v. d. Hulst er ge tuige van zijn! De heer Oudman sprak namens de Ver eeniging van Inspecteurs van Politie te Haarlem. Vijftien jaar heeft spreker het werk van de jubileerende vereeniging aan schouwd en hij heeft geconstateerd, dat ze veel goeds tot stand heeft gebracht. Ook deze spreker feliciteerde in het bijzonder den voorzitter. Een groot aantal bloemstukken, voor het meerendeel van de organisaties, welker be sturen ook ter receptie kwamen, was inge komen. Onder de talrijke telegrammen en schrif telijke gelukwenschen bemerkten wij het volgende schrijven van den Bisschop: „On der aanbieding van onze gelukwenschen, schenken wij U gaarne onzen Bisschoppe- lijken zegen." Verder van de burgemeesters van Haar lem en Heemstede, van het Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", van den heer De Landmeter, secretaris van de com missie van Overleg, den wethouder van Openbare Werken, mr. J. Gerritsz, het oud lid Zonneveld, enz. Er heerschte den geheelen middag'n gezel lige geest, die tot het einde van de receptie goed behouden bleef. Nadat men aan een gemeenschappelijk diner bij Brinkmann het feestelijk cachet van den dag verhoogd had, begon om half acht in gebouw „St. Bavo" de Feestavond De voorzitter van de feestcommissie, de heer H. L. Spee, heette de aanwezigen, waaronder weer verschillende autoriteiten, van harte welkom. Deze dag, aldus spreker, zal in de annalen onzer vereeniging met gouden letters worden opgeteekend. En spreker ging dan nog eens na, op welke bijzondere wijze het feest gevierd is. Onder applaus besloot de vergadering een telegram te zenden aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent als dank voor den verleen den bisschoppelijken zegen en als bewijs van trouw en aanhankelijkheid. Nu kwam het vroolijke gedeelte van het programma aan de beurt. De pittige band van De Vogel gaf eenige gezellige „mop pen" ten gehoore. Het dubbelmannenkwar- tet „Inter Nos" voerde op zeer verdienste lijke wijze verschillende zangnummers uit, terwijl de in Haarlem voorwaar niet onbe kende humoristen Klaare en Flora hun beste beentje voorzetten in verschillende samenzangen en duetten. Een warm applaus oogstte het St. Mi- chaël-Bondslied, dat op waarlijk voortref felijke wijze door „Inter Nos" werd voor gedragen. Tot slot van dezen in alle opzichten ge slaagden feestdag bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. No. 10 7 October Kerkconcert Mannenkoor „Werkmanslust" Solisten: Jo Vincent en Annie Woud (zang). Klaas Bakker (orgel). De executanten van Maandagavond hebben niet over gebrek aan belangstelling te kla gen gehad. Ongetwijfeld heeft het gevari eerde en zeker zeer bijzondere programma op de talrijke opkomst het middenschip der St. Bavo-kerk immers was zoo goed als ge heel bezet zijn invloed niet gemist. De heer Bakker, die reeds eer een concert speelde op het orgel der Groote Kerk, open de deze uitvoering van grootendeels gewijde gezangen met een koraal van Honegger, we meenen in d. kl. terts, die ons echter maar matig kon bekoren, evenals de fantasie in denzelfden toonaard van Sweelinck, welke hij vo^v de Missa van Palestrina ten ge hoore tiracht. Alleen aan het slot maakte het eentonige werk eenigen indruk. Door een wat kleuriger registratie zouden beide com posities zeker hebben gewonnen en 't echo karakter van het laatste nummer kwam wel wat al te weinig naar voren. De moderne muziek van Darius Milhaud, één van de „Slx", hebben we dezen avond, zoowel in korencompositie daarop ko men we aanstonds terug als in een vier tal Joodsche liederen kunnen beluisteren. We kunnen niet zeggen, dat deze uiterst versatiele muziek, welke nergens een rust punt schijnt te vinden, en meer op kleuren- werking dan op stemming schijnt gebaseerd, ons in deze liederen bijzonder heeft getrof fen. De voortdurende strooming der har monieën en tonaliteiten door elkaar, schept een onrustig beeld, volkomen van onzen tijd, ongetwijfeld, maar dat ons toch niet ten volle kan bevredigen. Annie Woud zong den cyclus van vier liederen, ze zijn van 1916, waarin nochtans wel een zekere climax valt waar te nemen, en waarvan de beide laat ste ons wel het meest bekoorden, met uitstekende voordracht en haar bekend, warm en volumineus geluid. Jo Vincent had haar keuze laten vallen op een paar composities van Staden en Ge slus, welke op elkaar geleken als de spreek woordelijke druppels water, en naar onzen smaak wat al te veel Bach-allures hadden. Zij zong ze nochtans met glashelder geluid en gevoelvolle voordracht, maar de Aria uit Cantate 149 van den grooten Bach zelf won het toch veruit èn in beteekenis èn in weer gave. Dit was waarlijk, na de beide eerste nummers, een verademing, een frisch geluid. Samen zongen de beide zangeressen, wier stemmen elkaar zoo gelukkig aanvullen, ten slotte nog een drietal liederen van Henry Purcell, waarvan vooral het eerste en het tweede, door het sterk contrast In karakter, wat in de weergave ook zoo uitstekend tot uiting kwam, vermochten te boeien. De heer Bakker begeleidde volgzaam en correct aan het manuaal beide zangeressen. Het Mannenkoor „Werkmanslust" uit Krommenie heeft zich dezen avond van zijn beste zijde doen hooren. De taak. dit koor door den heer Robert op de schouders ge legd, was voorwaar niet gering te noemen. Men kan natuurlijk van meening verschil len over de vraag, of transcripties als de onderhavige, van een missa voor gemengde stemmen in een voor mannenstemmen, waar bij het karakter der origineele partijen vaak geheel te loor gaat, wel aanbevelenswaardig zijn, cn of deze muziek wel in een protes- tantsch kerkgebouw op haar plaats Is. Maar we achten het toch altijd nog beter, dat deze muziek wordt uitgevoerd, dan zooveel andere van minder allooi, waaraan de man nenkoorliteratuur der laatste jaren maar al te „rijk" is, We gelooven, dat, indien de Psalm 121, Beatus sum, var. Darius Milhaud, op Fran- schen tekst van Paul Claudel, op een an dere plaats in het kerkgebouw, of in de Concertzaal zou zijn uitgevoerd, deze mu ziek, waaruit weer een geheel andere Mil haud spreekt dan uit de Jiddische liederen, ons zeer goed bevallen zou zijn. Nu waren de in fijne mezzo-tint gezongen gedeelten op de plaats, waar wij zaten, bijna onverstaan baar, en vervaagden de klanken te zeer. Welk een tegenstelling daarentegen met Palestri- na's Missa, Iste Confessor. We moeten eer lijk bekennen, dat de heer Robert hier met zijn zangers een hoogelijk te waardeeren peil heeft bereikt. Zoowel rhythmisch als dyna misch was de latijnscbe zang keurig verzorgd; het naar voren komen en weer terugtreden der verschillende partijen op de juiste oogenblikken, de eerbied voor den gewijden tekst en de nuanceering alsook het tempo, waren waarlijk voorbeeldig te noemen. Het koor bleef ook voortdurend goed op toon: het bassenfond had hier en daar wat stevi ger gekund, maar het geheel was en bleef toch zeer doorzichtig en soepel. Een der fraaiste composities van Roeske, welke wij kennen, en die door de zangers steeds met liefde en toewijding wordt ge zongen, het „Gebed voor den Tempel", be sloot het concert. Ook hier werd een fraai en nobel ensemble bereikt, slechts hier en daar gestoord door de wat sterk optreden de echo In de kerkruimte. Alle medewerkenden aan dit concert kun nen terugzien op een welgeslaagden avond J. S. Geboren: 1 OctoberJ. P. Eratsieck— Kaptein, d. 3 October: M. v. Wijk—v. Noggeren, d. K. KamoenPlantinga, d 4 October: J. L. MoonenRoekens, z. M. J. Goedemans—Heinsbergen, d. A. HermelingDroog, z. C. W. H. Martens Stöhner, z. C. Kors—Lindström, d. A. C. v. Eerden—Wagenaar, z. Overleden: 2 October: H. P. BijsterLau- tenbacb, 74 j., Jansstrait G. H:kkeit— Jone, 38 j., Eschdoornstraat 3 October: F. R. C. Baars—Zeh, 73 j., Bloemveldlaan A. Treffers, 40 j., Kamperlaan D. W. Keur, 82 j., Krelagestraat A. L. V. Gelder, 66 j., Molenaerstraat 4 October: M., 9 j., z. van T. J. C. Blom, Hazepaterslaan M. Scheffer—Kort, 73 j., Tugeiastraat 5 Oc tober: H. C. Kloek—Schönecker, 86 j., Haze paterslaan. Spreekuur Kamerlid Van de Bilt Het Tweede Kamerlid, de heer Ch. L. van de Bilt, zal voor belanghebbenden te spre ken zijn: Donderdag te Hoorn van 24 uur In Hotel Bellevue (tegenover Station). Vrij dag 9 October te Alkmaar van 4—half 6 in hotel Proot. R. K. Volksbond Hedenavond houdt de afd. Heemstede van bovengenoemden bond een ledenvergadering in het R.K. Vereni gingsgebouw. De agenda bevat o.m.: Mededeelingen over het te houden jaar feest, verkiezing commissielid H. J. N.. in de vacature van wijlen den heer J. M. v. d. Eem. Mede zal de heer J. Th. H. Castricum, voorzitter van den R.K. Volksbond, afd. Haarlem en lid van den Haarlemschen ge meenteraad, als spreker optreden met het onderwerp „Coöperatie in het algemeen en de Coöperatie „Arbeid Adelt". Deze vergadering is een week vervroegd met het oog op de „Mittovos".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6