Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON ARMOEDE EN ELLENDE Shea van de lersche Brigade HOOFDPRIJS DERDE BLAD WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN Reconstructie van het Duitsche kabinet De Parlementsontbinding in Engeland Lord Cecil eischt algemeene ontwapening KORT NIEUWS Annuleering van oorlogsschulden De toestand in het Verre Oosten Gemengde Buitenlandsche Berichten STOOMVAARTLIJNEN 'I Iedere deelnemer aan de Sanella- Prijsvraag ontvangt in den loop var, de maand December een mooie verkeerskalender voor 1932. Voorts heeft iedere deelnemer kans om den hoofdprijs van f 5000.— of één der 1190 andere geldprijzen te winnen. RADIO-OMROEP La Rue des Fillettes, rechts van de Porte de la Chapelle, langs de vestingwerken van Parijs. Een van die lange, modderige wegen, die nooit schijnen te eindigen, nergens op uit schijnen te loopen. Een van die lange, rechte wegen, die in de verte steeds smaller worden, totdat ze nog maar een tuinpaadje lijken, een streep, een stip tenslotte en die Zich verliezen in het oneindige van een eeuwigen mist, waar, bij nadering, steeds weer hooge schoorsteenen uit verrijzen. Zoo is de Rue des Fillettes, door het troos- telooze landschap, dat Parijs scheidt van Saint-Denis. Er is ook een breede straatweg, die naar St. Denis voert, maar de Rue des Fillettes (de straat der kleine meisjes) leidde onmid dellijk naar het doel m'jner reis het Spaan- sche dorp bij Saint-Denis. Rechts, op de glooiing naar de vesting werken, die daar nog niet verdwenen zijn, is het een mozaiek van vierkante tuintjes, alle omgeven door prikkeldraad, alle met een miniatuur paviljoentje, een eenvoudige bank, een grintweggetje in het midden Terwijl ik langzaam voortwandelde, zag ik aan den anderen kant van den weg, uit een hoop oud ijzer, plotseling een half naakt kind te voorschijn komen. Daarna bespeurde ik achter twee stukken geteerd karton het hoofd van een ouden man een hond sprong blaffend achter het kind aan en ik bemerkte, dat die hoop oud ijzer bewoond was. Later heb ik ontdekt, dat in deze buurt alles be woond is. Achter een vervallen huisje, in een steegje, met aan weerszijden uit kisten, paklinnen en oud ijzer opgetrokken hutten, waren eenige vrouwen aan het praten. Van som mige woonhokken stonden de vensters open het „huisraad" bestond uit een petroleum lamp, een smalle tafel, een dito bed, waarop men moest zitten, om aan tafel te eten Aan het einde der Rue des Fillettes, die de oostgrens vormt van Saint-Denis, vindt men de Rue Henry Murger. Door deze straat kwam ik in de wijk, waar deze zwer vers van den arbeid, die altijd en overal het Zwaarste en ongezondste werk moeten ver richten, hun ellendige slavenbestaan leiden. „Quartier des Espagnols." De Spaansche wijk der Parijsche voorstad Saint-Denis wijk van daglooners, die zwoe gen, van zonsopgang tot het vallen van den avond, in de groote fabrieken van de hoofd stad van het Fransche fabriekswezen. Wijk van armoede en ellende, van lage, vervallen huizenEigenlijk meer een dorp dan een stadswijk, want de armzalige hutten, die daar even buiten de stad, als bij toeval neergezet zijn, zijn door een mod derpoel van de fabrieksstad gescheiden. De hemel is hier altijd grauwzwart, de rook, die dag en nacht den geweldigen fabrieksschoorsteenen ontstijgt, heeft zich als een ondoordri ngbaar gordijn voor het hemelblauw saamgepakt. Dorp, waarvan slechts enkele straten ge plaveid zijn en hoe dan nog Dorp van kleine kronkelstraatjes, die uit- loopen op onbebouwd land, waar niets groei en wil en waar glasscherven en gebroken flesschen voor glimwormpjes spelen Dorp van slordig gekleede vrouwen en verwaarloosde kinderen. Dorp vol van ge schreeuw, uitroepen, bedreigingen Dorp, zooals men ze slechts in het armste gedeelte van Spanje treftde wasch hangt te drogen voor alle vensters en van het eene venster naar het andere ondergoed, boe zelaars, werkmanskielen, waar de wind leven in-blaast, en doet bewegen als spoken spoken zonder handen, zonder voeten, Zonder hoofd, te midden van guirlandes van sokken en kousen. Spanje de deuren der krotwoningen en kelders, want men woont hier eveneens in de kelders, families van tien personen soms in éénUÉtlder, de deuren zijn groen geschil derd, rood of rose Een rijdende bazar, getrokken door een oud, afgetobd paard, rijdt stootend en schok kend en met een geluid van tegen elkander vallende potten en pannen, over het ongelijke plaveisel. Daar, waar de Rue Henry Murger een andere straat, Rue de la Justice, meen ik me te herinneren, doorsnijdt, bevindt zich een laag, langwerpig gebouw, dat zich van al het andere in deze buurt onderscheidt, door dat het nieuw is en er goed onderhouden uit ziet het is de Spaansche kerk. Boven het toegangshek, leest men in gouden letters die vreemd schitteren te midden van deze mistra „Réal Patronate Espanol de Santa Térésa de Jésus". „Deze wijk," zoo vertelt me de patroon van een cafeetje, waar de klanten staande voor de houten toonbank, hun zuurverdiend geld in drank omzetten, „deze wijk wordt ook het Quartier van Landy genoemd. U hebt mis schien wel eens gehoord van de oude jaar markt van Landy? Aan de andere zijde van de Avenue Wilson en van de brug van Sois- sons, in het open veld, is het andere eind van de Rue du Landy en het Italiaansche quartier. Het is daar niet veel beter dan hier, slechter natuurlijk ook niet, dat is onmogelijk, en tusschen die beide wijken, is de wijk der Bretonners." „Zijn de toestanden daar tenminste wat beter vroeg ik. Waarop hij zich een glaasje roode Bor deaux inschonk en met me klinkend „Lood om oud ijzer, ouwe jongen. Overaj DOOR RANDALL PARR1SH 21 „Het rechte weet ik ook niet, Monsieur. De man, die mij eten brengt, zegt nooit een woord. Maar eens schrok ik plotseling op, doordat ik buiten stemmen hoorde. Ik span de mij in om te luisteren en hoorde toen een man vloeken en een vrouw schreien en verder niets, behalve dan nog wat voeten geschuifel en een slag. Ik lag een heele poos wakker, maar alles bleef stil." „En ging er niemand langs deze gang?" „Dat zou ik niet denken, Monsieur, want ik zou het zeker gehoord-hebben." „En spraken zij Fransch? Vloekte de man in het Fransch?" „Ja, Monsieur." Ik begreep onmiddellijk wie de man met die vrouw bedoelde. Het moest Mademoiselle d'Enville zijn, die in handen van deze ellen delingen was gevallen. Zoo zeker voelde ik mij hiervan, dat de gedachte dat zij waar schijnlijk hier ergens tusschen deze ruïnen ■vertoefde, alle persoonlijke vrees op den ach- in dit ellendige industrieland zijn de toestan den even miserabel. Ik woon hier nu al twin tig jaar, dus, je begrijpt, ik ken den hoek. Voor den oorlog was het nog erger, toen waren moord en doodslag hier aan de orde van den dag. Daarin is den laatsten tijd tenminste wat verbetering gekomen. Ofschoondien weg, dien je daar ziet, langs de spoorbaan, ik zou je niet aanraden 's avonds daar te gaan wancelen en vooral niet een Zaterdagavond, als je p is je loon ontvangen hebt. Of, je moet een goede revolver hebben en zelfs dan.... als ze een beetje onder in je zak zit, heb je ze nog niet genoeg bij de hand. Het was geen Zaterdagavond en ik had ook niet pas mijn loon ontvangen, maar ik ben, voor alle zekerheid, toch maar met de tram teruggegaan H. d. J. Opneming van leidende mannen uit het economische leven Rijkskanselier dr. Brüning is de besprekin gen inzake de reconstructie van het kabinet begonnen. Het is nog niet bekend, of het geheele ka binet formeel ontslag zal nemen, of dat slechts die ministers aftreden, die niet tot het gewijzigde kabinet zullen behooren. Zeker is alléén, dat het nieuwe kabinet nog meer dan het tegenwoordige een uitgesproken „praesi- dial" karakter zal hebben, dus dat dr. Brü ning mannen in zijn kabinet zal opnemen, die het bijzondere vertrouwen van den rijks president hebben. Men neemt aan dat hij hierbij in het bijzonder aan leidende mannen uit het economisch leven denkt. Aftreding kabinet. Het staat thans vast, dat het geheele ka binet heden zal aftreden, echter eerst na dat de onderhandelingen van den kanselier zoover gevorderd zijn, dat het nieuwe kabinet onmiddellijk door den rijkspresident kan worden benoemd. Dit tweede kabinet-Brüning zal, volgens in politieke kringen heerschende opvatting de tot dusver gevoerde buitenlandsche politiek voortzetten. Van een koersverandering in de buitenlandsche politiek kan alleen reeds 0111 redenen van economisehen aard geen sprake zijn. Een ander moment in deze kabinetswijzi ging is de bevestiging van het vertrouwen van den rijkspresident in dr. Brüning. De rijks president heeft daarmede alle hem toegezon den adviezen van de hand gewezen en op nieuw zijn samenwerking met dr. Brüning voor rijk en landen gedeclareerd. In kringen, welke de regeering na staan, verwacht men, dat de socialisten wel zullen verklaren, dat zij tegenover het nieuwe kabi net sceptischer zullen staan dan tegenover het eerste kabinet-Brüning, maar dat ze toch voorloopig zullen afwachten, om het kabinet naar zijn daden te beoordeelen, m.a.w. dat ze opnieuw van verantwoordelijkheidsgevoel zullen blijk geven. Bij de samenstelling van het nieuwe kabi net zal trouwens de rijkskanselier er rekening mede houden den parlementairen toestand niet moeilijker te maken, dan hij al is. En men vermoedt, dat hij in die richting ook bereids met de sociaal-democratische leiders van gedachten gewisseld heeft. De ministerswisseling. Het verluidt dat Geheimraad Schmitz (van de I. G. Farben) en prof. Warmbold, die als nieuwe ministers werden genoemd, van een benoeming hebben afgezien. Voor het mi nisterie van binnenlandsche zaken wordt thans de naam van dr. Dingeldey, den leider der Duitsche Volkspartij genoemd. "Wat dr. Curtius betreft, meent de „Vos- sische Zeitung" te weten, dat de Rijkskanse lier hem verzocht heeft de leiding op zich te nemen der Duitsche delegatie ter Ontwape ningsconferentie, terwijl voorts dr. Curtius een belangrijke rol sal spelen in de Duitsch- Fransche studiecommissie. 13 October regeeringsverklaring. De thans in druk verschenen agenda voor de rijksdagzitting behelst als eenig punt: Verklaring van de rijksregeering. De zitting begint des namiddags om drie uur. Besprekingen der socialisten. Het hoofdbestuur van de sociaal-democrati sche partij is Donderdag te Berlijn bijeenge roepen. Aanleiding is het nu bekend gewor den voornemen van Brüning om met zijn ge heele kabinet af te treden, waarna een her vorming van de regeering zou geschieden. De soc.-dem. partijraad noch de rijksdag fractie hebben van dit voornemen eenige kennis gekregen behalve uit de persberich ten. Nu Brüning geen enkel overleg noodig heeft geacht, wil de partij Donderdag haar houding vaststellen. De laatste zitting Het rijkskabinet komt hedenmorgen voor tergrond bande. Ik was hier om haar van dienst te zijn en om haar te redden en wat er met mij of dezen kapitein van Touraine gebeurde, kwam pas op het tweede plan. Hij moet wel op mijn gezicht hebben gelezen dat ik tot andere gedachten was gekomen. „Welk plan hebt gij beraamd, Monsieur?" vroeg hij dan ook. „Ik heb nog geen plan, ik ben nog bezig er een uit te denken. Maar neem dit mes en probeer een schakel uit uw keten los te ma ken, het staal is uitstekend en zal zijn werk doen. Mag ik dit voedsel misschien met u deelen? ik sterf bijna van honger." Hij liet zich op den grond neervallen en begon de schakels aan een onderzoek te on derwerpen, in welk werk hij zoo opging dat hij niet eens mijn kant uitkeek toen hij zeide: „Neem er zooveel van als gij wilt, ik wil er niets van hebben." Terwijl ik het voedsel haastig naar binnen slokte, nam ik den man eens goed op en stelde mijzelf de vraag wat soort van kame raad hij zou blijken als de nood werkelijk aan den man kwam. Hij was een lange, hoe kige kerel, die er toch wel krachtig uitzag, met een heel gewoon nogal sproetig gezicht en een eenigszins vreemd gevormden mond. Maar ik hield van zijn oogen, die bruin wa ren en waar veel durf uit sprak. .Wanneer komt de gevangenbewaarder u opzoeken?" vroeg ik. „Eens per dag, een uur geleden heeft hij deze dingen hier neergezet." de laatste maal in zijn huidige samenstel ling bijeen. Op de agenda staat het ont slag van het geheele kabinet, welk besluit de rijkskanselier terstond aan den rijkspre sident zal voorleggen. Tegen heden aangekondigd In de zitting van het Lagerhuis kondigde MacDonald gisteren de ontbinding van het parlement voor heden aan. Hij verklaarde, dat hij een audiëntie bij den koning heeft gehad, üi het verloop waarvan hij den kca.n» ten macr.'g'ug tot ontbinding van 't parlement gevraagd heeft. De koning machtigde hem, om zijn instem ming met de ontbinding bekend te maken. MacDonald hoopt, dezen maatregel reeds heden te kunnen doorvoeren. Dit hangt er van af, zeide hij, of de taak van de Kamer als beëindigd kan worden beschouwd. Zou de ontbinding inderdaad heder. plaats hebben, dan zullen de verkiezingen voor den 27sten October worden uitgeschreven. Boodschap van MacDonald MacDonald zal zelf in eigen naam een boodschap tot het Engelsche volk richten. Er zal geen verandering in de regeering plaats hebben, voordat de verkiezingen zul len zijn geëindigd. Het parlement zal na de verkiezingen zoo spoedig mogelijk bijeenkomen. Hedenavond om 9 uur 20 zal MacDonald een rede houden voor de radio. Hij zal aan den verkiezingsstrijd deelne men als labour-candidaat onder de kleuren der labour-partij. Vertrouwen moet gewekt worden De voornaamste reden, waarom de partij leiders besloten hebben, algemeene verkie zingen te houden is, vertrouwen te wekken in het buitenland, dat men zou willen aan- toonen, dat Engeland een stabiele regeering bezit met een loyale en onverdeelde parle mentaire meerderheid achter zich. Veroordeeling van bepaalde tarieven Het congres der arbeiderspartij te Scar borough nam met eenparigheid van stem men een door Graham, den president van de Board of Trade in het vorig kabinet, voorgestelde resolutie aan, waarbij het stel sel van tarieven wordt veroordeeld, dat aan den handel schade zou berokkenen en er niet in zou slagen de werkloosheid te ver minderen. Graham zeide: „Wij gaan ver kiezingen tegemoet die de felste zijn die de moderne tijd kent." Reconstructie kabinet. De verkiezingen zijn vastgesteld op 27 Oc tober. De regeering zal niet aftreden doch een reconstructie van het kabinet zal na de verkiezingen plaats hebben. Het nieuwe parlement zal 10 November bijeenkomen. Gedeeltelijke mobilisatie der Ja- pansche vloot? Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan- sche admiraliteit de te Kure en Sasebo ge stationeerde eskaders heeft bevolen, zich mo biel te maken. O Afschaffing van luchtstrijdkrachten en onderzeeërs Lord Cecil heeft Dinsdag op een feest maaltijd van de Rotary Club te Rome ge sproken over de noodzakelijkheid van ont wapening. In het bijzonder was opmerkelijk de meening van Lord Cecil inzake de on houdbaarheid van ongelijke bewapenings- niveaux. Indien Duitschland te Versailles toege stemd heeft te ontwapenen, dan heeft het zulks gedaan onder de nadrukkelijke belofte, dat dergelijke maatregelen ook in de andere staten zouden worden genomen. Van groot belang is voorts het voorstel van Lord Cecil, het verbod van die wapen soorten welke Duitschland krachtens het verdrag van Versailles worden ontzegd, d.z. militaire vliegtuigen, onderzeebooten, oor logsschepen met meer dan 10.000 tonnemaat, zware veldartillerie en tanks, uit te breiden tot alle naties, en ten minste de militaire luchtstrijdkrachten en de onderzeeërs af te schaffen. Lord Cecil legde er bij het begin van zijn redevoering den nadruk op, dat hij slechts zijn persoonlijk standpunt wilde uiteenzet ten. Een leider der Gepoe vermoord De moordenaar verdwenen Lamanoff, lid van de Gepoe, is in de nabijheid van Moskou vermoord. Lamanoff was een der medewerkers van Djersjinki en had een groot aandeel in de bestrijding van de contra-revolutie. De vermoorde was met vijf orden van de Roode Vlag onderschei den. De moordenaar kon nog niet worden opgespoord. O In ruil voor algeheele ontwapening Het blad „Beacon Herald" kondigt de zeer nabije samenroeping door den president der Ver. Staten, Hoover, aan van een ron detafel-conferentie, teneinde aan de naties, die schuldenaars van de Ver. Staten zijn, de annuleering der oorlogsschulden aan te bieden, in ruil voor de absolute ontwapening van deze naties en de Ver. Staten. ..Gangsters" gearresteerd Verscherping van het conflict Het Japansch—Chineesche conflict heeft een zekere verscherping ondergaan, doordat Japan een nota tot de Chineesche regeering heeft gericht, welke aan deze nalatigheid verwijt, omdat zij geen maatregelen heeft getroffen tegen den boycot van Japansche goederen door de Chineesche bevolking. In heel China weigert dg bevolking met de Japansche kooplieden zaken te doen. De Japansche nota verklaart, dat het steunen van dezen boycot even ernstige ge volgen kan hebben als een eventueel steunen van een anti-Japansche beweging door de Chineesche regeering. Japansche kruiser naar Shanghai. Met het oog op de anti-Japansche bewe ging, ontstaan door het voorwaarts trekken van de Japansche troepen in Mandsjoerije, zijn maatregelen genomen cm den kruiser „Tokiwa" naar Shanghai te zenefcn om de Japansche onderdanen in China te bescher men. Op het oogenblik zoo wordt verklaard, zijn de Japansche strijdkrachten in Shang hai geringer dan die van andere landen. Nieuwe bijeenkomst van den Volkenbondsraad? De Chineesche regeering deelde vandaag in een telegram aan het secretariaat van den Volkenbond mede, dat de Japansche troepen Moekden en Kirin nog steeds bezet houden en bovendien nieuwe versterkingen der Ja pansche troepen in Mandsjoerije verwacht worden, terwijl ook de onafhankelijkheids beweging in Mandsjoerije van Japansche zijde ondersteund wordt. De Japansche regeering van haar kant wijst er in een telegram aan den Volken bond op, dat het bendenwezen in Mandsjoe rije zich nog steeds uitbreidt en de alge meene onveiligheid steeds greater wordt. Onder deze omstandigheden acht men het in toonaangevende kringen van den Volken bond onvoorwaardelijk noodig, dat de raad van den Volkenbond op 14 October in een nieuwe zitting zal bijeenkomen, om opnieuw ernstig na te gaan, welke maatregelen ge nomen kunnen worden om een verdere ver scherping van den toestand en het uitbreken van vijandelijkheden te verminderen. „Dan zal hij nog wel binnen het kasteel zijn?" Hij haalde de schouders op en werkte met alle kracht aan den keten. „Dat kan ik u niet zeggen, hij komt en gaat zonder zijn mond open te doen. Hij is een neger en misschien is hij wel stom." Ik wachtte tot hij met zijn werk klaar was en de keten rammelend op den vloer viel, toen draaide hij zich om en kon ik hem in het ge zicht zien. „Luister nu eens goed, Kapitein Cassier", zei ik heel ernstig. „Het gaat er nu niet lan ger uitsluitend om of wij heelhuids uit de klauwen van deze duivels ontsnappen maar het oogenblik is nu gekomen waarop wij moeten beslissen of wij bereid zijn onzen plicht te doen als soldaat en als gentleman." Hij staarde mij uiterst verbaasd aan. „Gij doelt er zeker op de kerels te bevech ten?" „Als het noodig is natuurlijk, maar wij moeten liever eerst eens probeeren wat wij kunnen bewerken met vernuft en goed geluk. Wij kunnen onmogelijk een vrouw in handen van deze duivels achterlaten!" „Een boerenmeisje! de een of andere speel pop uit de kampen!" „Neen, niet als ik goed geraden heb maar een dame van stand, Mademoiselle d'Enville." „Wie zegt gij?" „Camille d'Enville." Hij lachte binnensmonds, wat mij gewel dig hinderde. Veel misdaden bedreven De „gangsters", die in Juli in het „Har- lemkwartler" van New-York bij een mis lukten aanslag op een concurrent twee kinderen doodschoten, zijn na twee maan den jacht van de politie gearresteerd. De leider. Coll. had zijn haar geverfd en een snor laten groeien om zich onherkenbaar te maken. De bende heeft talrijke misdaden op haar rekening staan. Als n i e u w e gouverneur van Malta is beëedigd Sir David Campbell. H et aantal bezoekers der Koloniale Tentoonstelling te Parijs heeft het record totaal bereikt van 567.268. Ineen vertrouwelijke zit ting van de communistische partij is het be sluit genomen, het algemeene stakingspa rool voor de zeeliedenstaking in het Ham- burgsche havengebied te laten vervallen. He Volksentscheid tot ont binding van den Brunswiikschen Landdag is vastgesteld op 15 November a.s. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg 28 September 2.825.772, d.w.z. 14.157 meer dan in de voorgaande week en 664.082 meer dan in de overeenkomstige week van het vorig jaar. STOOMV. MIJ. „NEDERLAND' POELAU BRAS (thuisr.) 5 Oct. te Gra- vesend. KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (thuisr.) pass. 4 Oct. Teneriffe. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ CALJPSOt 4 October van West-Indië te New-York. PERSEUS 6 Oct. van Kopenhagen te Amsterdam. PLUTO 4 Oct. van Kopenhagen te Dan- zig. POSEIDON 5 Oct.. van Malaga te Ali cante. SIMON BOLIVAR 6 Oct. van West-Indie 1. van Havre, te Amsterdam. STELLA 5 Oct van Malta naar Piraeus. THESEUS 5 Oct. van Amsterdam te Ko penhagen. KEREUS 6 Oct. v. Danzig te Amsterdam. HOLLANDAMERIKA-LIJN MAASDAM, New-Orleans naar Rotter dam, 5 Oct. van Puerto. HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN AAGTEKERK (thuisr.) 5 Oct. te Suez. ZUIDERKERK 6 Oct. van Amsterdam te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALH5-LIJN TAWALI (thuisr.) pass. 5 Oct. Perim. SILVER—JAVA PACIFIC-LIJN KOTA BAROE 4 Oct. van Batavia te Calcutta. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI 6 Oct. van Bremen te Hamburg. KOTA NOPAN (thuisr.) pass. 6 Oct. Pe rim. SNLO 10 O! de lieveling van het hof! Dat betee- kent voor de schurken een niet alledaagschen losprijs!" ,,Nu genoeg hierover, Kapitein Cassier, luister naar wat ik heb te zeggen. Ja, Made moiselle behoort tot de hofdames en neemt daar een eervolle plaats in. Maar wat voor reden bestaat er om u daar zoo spottend over uit te laten? Ik ben meer dan eens in Parijs en aan het hof geweest, maar ik heb nooit iemand minder eerbiedig over haar hooren praten. Ik ben ook in het minst niet van plan op dit oogenblik naar praatjes over haar te luisteren." „Ik bedoelde alleen maar dat de dame aan het hof hoog in aanzien is en er dus een flinke losprijs voor haar kon worden ge vraagd." „Dan zullen wij het hof te hulp komen en kunt gij de belooning van dankbaarheid gaan opeischen. Wat mij betreft, de gedachte de dame te hebben kunnen bijstaan, is mij be looning genoeg. Maar nu zal ik u eerst mijn eigen geschiedenis vertellen XII IN DE FEESTZAAL Ik deelde mijn nieuwen bekende in het kort de gebeurtenissen van den vorigen avond mee en zorgde er voor maar terloops over de redenen, waarom ik uit het Fransche kamp was gevlucht, te spreken. Hij luisterde met buitengewoon veel belangstelling en on derbrak mij telkens door naar allerlei kleinig- heden te informeeren; en toen ik alles ver teld had, was hij evenals ik van oordeel dat het Mademoiselle d'Enville moest zijn, die hier gevangen werd gehouden. Hij was nu ook zeer verlangend haar verblijfplaats op het spoor te komen; misschien dat de ge dachte aan een koninklijke belooning hem een bijzondere prikkel was. Maar hij was nog minder dan ik op de hoogte van bouw en in richting van het kasteel, en hij wist evenmin of er zich veel krijgers in ophielden. Alleen de neger, die nooit een woord wilde spre ken. had hem bezocht en verder had hij nie mand gezien dan de schurken, die hem hier heen hadden gesleept. Na eenig beraadslagen kwamen wij tot de overtuiging dat er toch wei de een of andere wacht in den burcht verblijf moest houden, maar ik was van meening dat zij van een meer geheimen ingang dan de wijd open poort aan den voorkant gebruik maakten, misschien den een of anderen toegang aan den achterkant, die in verbinding met de heuvels stond en waardoor zij ongemerkt kon den in- en uitgaan. Wanneer deze plaats als rendez-vous van de bende dienst deed of alleen maar gebruikt werd als gevangenis waar de slachtoffers veilig werden opgebor gen tot zij tegen een hoogen losprijs werden vrijgelaten, dan zou 'net geheim goed bewaard kunnen blijven en moesten er noodzakelijk al heel wat menschen en paarden zijn in- en uitgegaan. Toch was nergens een spoor van mensch of dier te bekennen. De schurken DONDERDAG 8 OCTOBER HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 11.30 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. Half uurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Politie berichten. 12.152.00 Concert. KRO-orkest onder leiding van J. Gerritsen. 2.00 Hand- werkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 5.00 Ziekenuurtje. 5.00 Handenarbeidcursus voor de jeugd. 5.45 Concert. M. Fallak (zang) en C. Janssen (vleugel). 6.45 Knipcursus. 7.00 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbu reau. 8.0010.30 Uitz. vanuit de Zuiderkerk te Utrecht. Sprekers: Prof. Dr. G. Aalders, Mej. H. S. S. Kuyper, Ds. P. v. d. Vliet. Met medewerking van Chr. Gem. Zangver- eeniging Laus Deo te Zeist onder leiding van P. Zijlstra. Het NCRV-Kiein-orkest onder leiding van P. v. d. Hurk. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. AVRO-Uit- zending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 11.30 Orgelconcert door Fr. Hasselaar. Met medewerking van Jo Immink (alt). 11.30 N. M. Slinger: Hoe Esperanto op mijn wereld reis te pas kwam." 12.00 Kwartetconcert onder leiding van A. Nooteboom. 2.00 Zen derverzorging. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Lezing. 3.30 Gramofoonplaten 4.00 Zieken uurtje. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Omroep orkest onder leiding van N. Treep. 6.00 Sportpraatje door H. Hollander. 6.30 Ver volg Omroeporkest. 8.00 Praatje door Mevr. I. de LeeuwVan Rees. 8.10 Gramofoon platen. 8.15 Aansl. Concertgebouw te Am sterdam. Concert onder leiding van Pierre Monteux. Soliste Nina Koschetz (zang). In de pauze: Dr. P. H. Ritter Jr.: „Voordracht en inleiding uit de redevoeringen van Ci cero." 10.15 Vaz Dias. 10.3012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen- wijdmg. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Fcort. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Be richten. 2.25 Schooluitzending. 4.30 Dans muziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Berichten. 6 50 Zang door Claire Croiza (sopraan). 7.10 Lezing. 7.40 Berichten. 7.50 Lezing. 8.20 Concert. W. Glynne (te nor). Orkest. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.10 Zang door M. Anderson (alt). 10.35 „Traitor". Hoorspel van L. Beeston en G. Kostlin. 10.55—12.20 Dans muziek. 12.2012.25 Televisie. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 6.20 Gramofoonpla ten. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Radio- Tooneel. 9.05 Solisten-concert. Trio, strijk kwartet. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.50—4.20 Orkestconcert. 7.30— 9.35 Orkestconcert, zang en viool. 9.5511.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 5085 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Operettezang. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoon platen. 8.20 Orkestconcert. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20, 9.35 —11.15 en 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert on der leiding van Wolf. 7.20 Dansmuziek. 7.50 Symphonie-concert. Orkest onder leiding van Buschkötter. Dr. W. Grosz (piano). Hierna berichten en tot 11.20 Dansmuziek onder leiding van Eysoldt. ZEESEN, 1635 M. 5.50—6.50 Gramofoon platen. 10.55 en 11.20 Berichten. 11.25 Gra mofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.20-—. 2.20 Gramofoonplaten. 2.203.50 Lezingen. 3.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.2011.20 Groote Vroolijke Avond. In de pauze om ca. 9.20 Berichten. KOTA RADJA (thuisr.) pass. 6 Oct. Point de Galle. PALEMBANG (uitr.) 5 Oct. van Landen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN PERSEUS, Japan—Rotterdam. 6 Oct. t« Shanghai. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELAAR, m.s., 6 Oct. van Grimsby te Hamburg. BATAVIER II 6 Oct. v.m. 7 uur van Rot terdam te Gravesend. BEURSPLEIN 5 Oct. Fernando Noronha gep., Rotterdam naar B.'Ayres. EMMAFLEIN 6 Oct. van Dubrovnik te Galata. HILLEGOM 3 Oct. van Rotterdam te Riga (Verb.) LINGE 6 Oct. van Kemi naar Uleaborg. MAAS 5 Oct. van Rotterdam te Hamburg. PENDRECHT 5 Oct. van Detroit te Mon treal. SEBRRE 5 Oct. van Kaskö te Kemi. SLIEDRECHT 6 Oct. van Londen naar Sunderland. STAD VLAARDINGEN 5 Oct. van Rotter dam te Wabana. TELA 5 Oct. Finisterre gep., Antwerpen naar Montevideo. TIBA 6 Oct. van Rosario naar Santa Fé. WINTERSWIJK 4 Oct. van Rotterdam te New York. DELFSHAVEN 4 Oct. Dungeness gep. V. Pensacola naar Bremen. OOTMARSUM 5 Oct. van Bordeaux te Havre. OOTMARSUM 4 Oct. 9 u. 32 m. 70 mijl Z. van Land's End, van Galveston naar Havre. WINSUM 4 Oct. van Onega naar Amster dam. hadden van de omwonende boeren natuurlijk niets te vreezen, want dezen zouden wel dik wijls met hen samenwerken en het ten volle eens zijn met deze manier van buit binnen halen, maar dan restten nog de beide strij dende legers. Zij waren niet-ver af, patrouil leerden langs de wegen en bezetten de dor pen en, of zij nu tot de Franschen of tot de Verbondenen behoorden, zij zouden met der gelijke stroopers en bandieten natuurlijk korte metten maken. Wij gunden ons slechts weinige minuten om deze dingen te bespreken en kwamen ten slotte tot het besluit eerst voorzichtig een onderzoek in te stellen voor wij tot een be paald plan overgingen. Cassier had geen an der wapen dan mijn mes, dat hij in zijn gor del stak; hij scheen de grootste haast te heb ben om den tocht te beginnen. Samen stap ten wij' de gang in en deden de ijzeren deur zacht achter ons dicht. Er waren aan deze gang nog maar enkele kamers, die ik niet be zocht had; ik besloot daar nog even een kijk je te nemen voor wij naar de groote hal te ruggingen. Ze waren ook alle leeg en onbe woond, alleen een ervan had een dwarsbalk op de deur en had misschien eertijds als ge vangenis dienst gedaan. Op den grond lagen nog enkele vodden, die aan een uniform de den denken; ook stond er in een hoek een strooleger. Verder zoeken had geen nut meer strooleger. i Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9