MARIA STICHTING Kalenderblaadje IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK UIT DEN OMTREK R. K. Statenkieskring Zaandam mmim*om jtasUsitfowui HAARLEMMERMEER GROOTE VREES VOOR WERKLOOSHEID BLOEMENDAAL HEEMSTEDE BEVERWIJK AERDENHOUT (Bentveld) INGEZONDEN Splijtend Socialisme BINNENLANDSCH NIEUWS BOEKBESPREKING RADIO-NIEUWS Radio-telefoonverbinding NederlandNed. Indië MARKTNIEUWS DE ZAAK—DE VKIES f Zaterdagmiddag half drie hield de R.K.I 'Statenkieskring „Zaandam" in het café! „Spoorzicht" van den heer C. Deutekom ite Uitgeest, zijn jaarvergadering. Slechts een gering aantal aangesloten plaatselinge kiesvereenigingen hadden naar deze bijeenkomst afgevaardigden gezonden. Aan de Bestuurstafel had plaats genomen de heer J. Valkering, Statenlid. In zijn openingstoespraak wees voorzitter Hemmer er op, dat deze vergadering eigenlijk in 't voorjaar van 1931 had moeten gehouden worden. Verschillende omstandigheden had den evenwel deze bijeen! omst doen ver tragen. Waar eigenlijk in deze vergadering ver kiezing van een Bestuur moest gehouden worden, wordt dit uitgesteld tot het voorjaar 1932. Verder wijst voorzitter op de onder linge verdeeldheid, welke zich dezen zomer bij de gehouden gemeenteraadsverkiezingen op vele plaatsen heeft voorgedaan. Dit is te meer te bejammeren, waar vooral thans een sterke eenheid onder ons katholieken ge- wenscht is. Teeltenend is het, dat juist bij deze verkiezingen van lageren rang, gewoon lijk onderlinge strijd zich openbaart. Dit is voornamelijk hieraan te wijten, dat men de persoonlijke belangen te veei doet spreken, waar alleen het groote partijbelang op den voorgrond moest treden. Ook vestigt de heer Hemmer nog eens de volle aandacht op de geweldige crisis, welke zich voornamelijk !in dit deel van het gewest, Kennemerland, waar het grootste deel der bevolking uit jtuinders en kweekers bestaat, doet gevoelen. 'Wat den uitslag der Statenverkiezingen be- 1 treft mogen we, aldus spreker, content zijn. jAl onze vertegenwoordigers voor de Pro- Ivinciale Staten werden herkozen. Doelende op de houding van het Statenlid, den heer |De Vries van Zaandam, hoopt voorzitter, 'dat, wanneer straks deze kwestie aange sneden wordt, men de zaken niet te veel op de spits zal drijven. Gedane zaken, ook al Izijn ze minder aangenaam nemen geen keer len het beste acht liij, deze niet meer op te {rakelen. Hierna worden door den secretaris, den !heer Wittebrood, de notulen gelezen, welke ongewijzigd worden vastgesteld.. Uit het Jaarverslag, hetwelk daarna gelezen (wordt, vernemen de aanwezigen, dat er in tde afgeloopen periode 6 bestuursvergide- ringen, x algemeene ledenvergadering en een bijeenkomst der advies-commissie op 20 Dec. 1930 werd gehouden. Het aantal leden der aangesloten kiesvereenigingen be draagt 6315 of ruim 600 meer dan een vorig vereenigingsjaar. Op 1 Augustus 1.1. werd door het Bestuur een schrijven gezonden, waarin de heer De Vries te Zaandam ver zocht werd, wegens uittreding uit de R. K. Staatspartij, zijn mandaat als Statenlid ter beschikking der kiezers te stellen. Den heer Wittebrood wordt dank gebracht voor zijn nauwkeurig jaarverslag, dat gevolgd wordt door het financieele jaarverslag van den [penningmeester, den heer Sengers. Het batig saldo van 't vorige boekjaar (bedroeg 596,47, de ontvangen contributie 138.80 en gekweekte rente 18.70 alzoo in totaal 753.97. De uitgaven waren 64.03. Alzoo een voordeelig saldo van ƒ689.94. 'Waar de afdeeling Alkmaar de functie van |financieele commissie was opgedragen, bracht een der beide afgevaardigden dezer afdeeling verslag uit. Boeken en bescheiden waren in de beste orde aangetroffen en waren aan leiding voor de financieele commissie om de algemeene vergadering te adviseeren den ipenningmeester onder dank voor diens uit stekend beheer te déchargeeren, hetgeen met een toepasselijk voordje van den voor zitter geschiedde. Het voorstel van het Bestuur om over het dienstjaar 1931 geen contributie te heffen, kon gelukkig genade vinden in de oogen der afgevaardigden. Dan wordt de afdeeling Limmen als finan cieele commissie aangewezen voor het boek jaar 19311932. En hiermede werd de Rondvraag geopend. De afgevaardigde van Assendelft drukte er zijn spijt over uit dat voor de laatstgehouden Statenverkiezing zoo weinig propagandamateriaal van het Statenkieskringbe'stuur was ontvangen. Een beroep op een mageren toestand van de kas, kon in dit geval, volgens hem, niet de oorzaak daarvan zijn. Voorzitter was dit laatste vol komen met den afgevaardigde eens. Doch het was tot nog toe steeds de gewoonte dat de Centrale Statencommissie voor het even- tueele propagandamateriaal zorgde, dat dan in evenredigheid van het aantal leden der {aangesloten kiesvereenigingen werd rond- gezonden. In het vervolg zal dit niet meer op die wijze geschieden, zegt de heer Hemmer, ;maar zal meer met bijzondere plaatselijke [toestanden rekening gehouden worden. De afgevaardigde van Uitgeest, de eer iL. Klaver, vraagt of het bekend is, da' de {Staten van Noord-Holland van plan zijn een belasting van 20 op de bebouwde [eigendommen te heffen. Het Statenlid, de heer J. Valkering, dient op deze vraag van antwoord. Ook voor de provincie zullen ide bronnen van inkomsten in de naaste toe komst gaan verminderen. Het gevolg zal dan ook hiervan wel zijn, dat op andere wijze naar inkomsten zal worden gezocht. Toch is hem van een belasting van 20 op be bouwde eigendommen momenteel nog niets bekend. De afgevaardigde van Zaandam, {de heer Ranshuijzen, brengt den Secretaris dank voor zijn verslag, dat zich uitstrekte over 't tijdvak t Januari 1930 tot October van dit jaar. Zoodoende kon ook de kwestie van Zaandam daarin nog worden opgeno- tnen. Spreker had verwacht dat door het Bestuur in deze bijeenkomst sterke afkeuring over de handelwijze van den heer De Vries zou worden uitgesproken. Toch moest hij dank brengen aan 't Bestuur voor 't gegeven advies aan den heer De Vries. Gaarne ver nam hij welk antwoord op dit advies was ontvangen. De secretaris deelde daarop mede, dat dit advies, volgens een ingekomen schrijf ven van den heer De Vries, te laat was ge zonden, want er werd door hem inmiddels beroep aangeteekend bij hoogere instanties. De gestelde daad werd door hem betreurd en terugkeer tot de Staatspartij gewenscht. De vergadering was evenwej van meening, dat slechts de Statenkieskring het eenige lichaam was dat over deze zaait had te oor- deelen. Waar de heer De Vries wensente terug te keeren, had hij den anderen stap, n.l.f het afstand doen van zijn Statenzetel, nietj achterwege mogen laten. De heer Louter van Castncum wenscht, dat het Bestuur van den Statenkieskring een schrijven aan de Plaatselijke Kiesver- eeniging te Zaandam zal richten, waarin er, op gewezen wordt, dat de heer De Vries, voorateer hij als lid van de R-K. Staatspartij wordt aangenomen, eerst zijn mandaat als Statenlid dient neer te leggen. I Een ander voorstel van denzelfden atge- vaardigde om den heer De Vries mede te deelen. dat de Statenkieskring in deze kwestie het gezag van een hoogere instantie niet er kent, wordt verworpen, nadat de heer Ver heugen. bestuurslid van den Statenkies kring, zulks ontraadt, die pleit voor 't aan nemen van eene afwachtende houding be treffende eventueele uitslag van het geno men advies. Hiermede is de zaak ,„De Vries afgedaan. De afgevaardigde van Alkmaar meent, dat bij den aankoop en onteigeni.aj van gron den voor Je orovincie nie' steel» taxateurs worden genomen, voldoende op de naogte van de waarde dier gronden. De heer Valkering zegt die meening me' te kunam deelen, waar door de Pro/iui: naast den specinlen Provincialen taxateur ook ste'is een oHVse'jke taxateur worit debepaiing van dergelijke gronden te verkrij gen. Daarmede was de agenda afgehandeld. Voorzitter bracht dank aan het Statenlid Valkering voor diens gewaardeerde aanwe zigheid, waardoor de band tusschen kiezer en gekozene niet alleen bestendigd, doch ook versterkt wordt. De aanwezigen ont vingen dank voor den prettigen toon, waarin de besprekingen waren gehouden en daar mede was deze Statenkieskringvergadering beëindigd. Plannen voor werkverschaffing en werkverruiming Van de zijde van het College van B. en W. is bij den gemeenteraad een voorstel aan hangig gemaakt tot bestrijding van de werk loosheid in de komende wintermaanden. Zij geven daarbij een uitvoerige schrifte lijke toelichting, waaraan het volgende wordt ontleend Het lijkt B. en W. noodzakelijk, reeds nu maatregelen te nemen om althans ernstig te probeeren gelegenheid te vinden voor werkverruiming en werkverschaffing. Want een langdurige steun-verleening in geld zon der arbeidsprestatie is 'n vele opzichten ver derfelijk in al zijn gevolgen. Door alle leden van den raad zal zeker worden toegegeven, aldus schrijven B en W„ dat werkloosheid als maatschappelijk ver schijnsel voor het algemeen welzijn van de bevolking zeer demoraliseerende gevolgen heeft. Omdat zij verlaagt niet alleen het zede lijk peil van degenen, die door de werkloos heid worden getroffen, maar ook een slech ten invloed uitoefent op het maatschappelijk leven in het algemeen Daarbij heeft de overheid de plicht om de werkloosheid tot zoo klein mogelijke schaal te beperken en door de uitvoering van nut tige en noodzakelijke werken bij wijze van werkverschaffing en door het prikkelen van de particuliere activiteit en werkverruiming den nood der werkloozen te temperen. Vanaf 3 Januari 1931 tot 6 Juni d.a.v. is reeds uit de gemeentekas gedurende vele maanden een groot aantal van werklooze arbeiders in geld een som uitbetaald van f 20.476.zonder dat daarvoor eenlgen ar beid werd gepresteerd. Indien mogelijk moet deze toestand zich in den komenden winter niet herhalen, om dat het veel beter is desnoods een grooter bedrag uit te geven, mits maar dan ook voor dit geld eenige arbeid van beteekenis wordt teruggegeven, waaraan nog nuttige gevolgen verbonden kunnen zijn. Een en ander heeft ons aanleiding gege ven te komen met de volgende voorstellen: In het dorp Nieuw-Vennep zullen eenige perceelen gemeente-tuingrond, waarvan de bodemgesteldheid onvoldoende is om een flink gewas te geven, drie-diep worden om gespit en een lager-gelegen grondlaag naar boven worden gebracht, waardoor de kwa liteit van den grond zal worden verbeterd en vruchtbaarder worden gemaakt. Het lijkt ons zoo, dat al terstond een opper vlakte van circa vier hectaren voor deze structuur-verbetering in aanmerking mag komen en dat op deze wijze in de maanden December 1931 en Januari en Februari 1932 vrij geregeld werk zal kunnen worden ver schaft aan 20 werklooze arbeiders. Voorts zal voortaan de vuilnis kunnen worden opgeslagen en geborgen in het gat, hetwelk verleden jaar is gegraven nabij de kromming van de spoorbaan en kan de te genwoordige bergplaats voor haardasch en vuilnis buiten gebruik worden gesteld, dit terrein worden geëgaliseerd en opgehoogd met een goede grondspecie en afgedekt als teelgrond. De hiervoor benoodigde grondspecie zal moeten worden verkregen door het graven van een nieuw gat of zwembassin op een perceel grond, gelegen ten zuidoosten van de tegenwoordige vuilnisbelt langs den Eugènie Prévinaireweg; terwijl de grondspecie, welke nog verder beschikbaar komt, moet worden gebruikt om op te hoogen de gemeentelijke perceelen bouwterreinen, welke gelegen zijn langs den westelijken Hoofdweg tusschen de spoorbaan en de Gelevinkstraat. Het uitgraven van dit gat met het trans port van de daaruit verkregen grondspecie zal een goede werkverschaffing zijn. Wanneer gerekend mag worden, dat voor de uitvoering van dit plan zal zijn te ver werken circa 4000 M3 grond en dat 1 man per dag gemiddeld 4 M3 zal verzetten, dan zullen met dit werk gevorderd zijn 1000 man dagen. Op deze wijze zullen gemiddeld 30 man dus gedurende 80 dagen te werk kunnen wor den gesteld. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te 's-Gravenhage bereid zal zijn ten behoeve van deze werkverschaffing een bijdrage uit 's Rijks kas te verleenen in de aan de uitvoering van deze werken verbon den onkosten, waarbij dan vermoedelijk de voorwaarde zal worden gesteld dat er zoo veel mogelijk in aceoord wordt gewerkt te gen een zoodanig loon, dat bij flink werken ongeveer 0.50 per uur wordt verdiend. Voorts zal het op hoogen prijs worden ge steld, wanneer er in het dorp Nieuw-Vennep een vereeniging wordt opgericht om te ko men tot de exploitatie van een zweminrich ting omdat de gemeenteraad zeker gaarne zal meewerken om dit nieuw te graven zwembassin aan haar in gebruik af te staan en het kan voorzien in een reeds meermalen gebleken behoefte van een gToot deel der burgerij. Een gevolg van de slechte economische om standigheden is ook, dat verreweg de meeste boeren in de komende wintermaanden niet in staat zullen zijn om een voldoend getal ar beiders in hun bedrijf aan het werk te hou den en daarom zouden wij gaarne een rege ling willen treffen, waarbij aan alle boeren, die financieel ;n moeilijke omstandigheden verkeeren, uit de gemeentekas een bijslag zal worden verleend op het door hen uit te beta len arbeidsloon, wanneer zij op hun boerderij voor het uitdiepen van slooten en soortgelijke werkzaamheden op het veld in overleg met de gemeentelijke arbeidsbeurs en onder goed keuring van ons college arbeiders aan het werk zetten die als werkloos staan ingeschre ven. Hierbij zal de voorwaarde moeten worden gesteld, dat zij eigen vaste arbeiders in dienst moeten houden en niet mogen ontslaan, ter wijl van gemeentewege bijslag zal worden verleend hoogstens voor één arbeider, gere kend naar een oppervlakte van ongeveer 20 hectaren, terwijl zooveel mogelijk in accoord moet worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld 3. per dag wordt verdiend. Dit zal mede ten goede komen aan een noodzakelijke structuur-verbetering van de akkers, welke niet mag worden verwaarloosd of nagelaten en alzoo zal kunnen lelden tot een hoogere opbrengst van gewassen op de landbouwbedrijven en een kleine verbetering In de dieptreurlge economisch positie der boeren. Het is wel jammer, dat de financieele ge volgen van een dergeiijken maatregel zeer hoog zullen worden, want rekening houdende met vijf werkbare dagen per week, zal aan deze regeling voor elke groep van 100 arbei ders een uitgaaf zijn verbonden van f 1500 per week. Hiertegenover staat echter de zeker niet ongegronde verwachting dat van de zijde van het rijk en de provincie een belangrijke bij drage in deze kosten zal worden verleend. Ook voor het dorp Zwanenburg hebben B. en W. een plan tot werkverruiming. Teneinde een goede plaats te vinden voor het bergen van haardasch en vuilnis, hetwelk iedere week in een vrij groote hoeveelheid met een vuilnisauto van gemeentewege wordt opgehaald langs de huizen van de bewoners, wenschen wij aan te koopen eenige perceelen weiland, gelegen onder langs den teen van den Zwanenburgerdijk en daarop een toe gangsweg te maken en een groot gat te doen graven waarin alle vuilnis zal kunnen wor den geborgen. Wanneer dit gat na verloop van jaren zal zijn gevuld, kan dit weer worden afgedekt met teelbare grondspecie en een andere be stemming verkrijgen. Er zal dan over een paar maanden aan dit werk kunnen worden begonnen en om een gat van 20 x 80 x 2 meter te verkrijgen, zal 3200 M3. grond dienen te worden ver werkt voor den aanleg van een toegangsweg, waarin een flink arbeidsloon is begrepen. B. en W. verwachten dat bij aanvaarding van bovenomschreven plannen aan vele han den werk zal worden verschaft. Burgerlijke Stand van 25 October 1931 Geboren: Cornelis Gijsbertus, z. van P. W. L. Groenveld en A. J. Nederveld; Dieu- wertje, d. van J. Verhulst en G. Verdoes; Jacoba Willemlna, d. van L. van Kuijk en A. Terlouw; Maurits, z. van D. van Tol en S. Imanse; Neeltje, d. van C. Boer en N. Verbeek; Arie. z. van P. van der Steeg en N. Quartel; Dirk Hermanus Bemardus. z. van D. H. G. ten Brinke en A. Visser; Hen- drikus Hermanus, z. van H. van Groningen en H. Uithol; Levenl. d. van P. H. Pieters en M. A. Hamelink. Overieden: Elisabeth Daim, 1 jaar, d. van J. Daim en A. van Vuuren. ..Burgerl. stand Geboren: z. van E. Romp-Overdtjkink; z. van A. J Wijs nan-van der Maat; z. van C. J. Claij-Wimmer; z. van G. C. Mesde-Suijkerland; z. van J. C. M. Bol- lemanvan der Horst; z. van M. Luttik Donkervoort. Ondertrouwd: D. van der Veen en M. de Leede. Getrouwd: H. van den Bom en M. de Leede. Overleden: M. E. Twisk, 67 j., wonende te Heemstede; A. M. B. van Gennip, 57 jaar overleden te Haarlem; J. Walter, 67 jaar, overleden te Haarlem; R. J. Schrijnemakers, 4 dagen, overleden te Haarlem; A. Millaard, 9 jaar; J. Ploeger, 79 jaar; C. Metselaar, 63 jaar. (Bovenstaande berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage.) Vergadering R.K. Volksbond Woens dagavond hield de afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond een ver gadering. - De voorzitter gaf een verslag van de actie voor een op te richten R. K. Ziekenfonds, waarover reeds een gecombineerde vergade ring in Leiden was gehouden. Over de gehouden studiedagen van 3 tot 6 October in Bergen gehouden, gaf de voor zitter een verslag. Spreker herinnerde aan het woord van een der inleiders, dat er een ommekeer staat te gebeuren, en dat de strijd zal gaan tusschen Moskou en Rome, en dat wij Ka tholieken moeten zorgen, dat wij niet door Moskou worden omvergeloopen. Medegedeeld werd, dat het jaarfeest van den bond gehouden zal worden op Zondag 25 November. Medewerking verleent de tooneelvereeni- ging JD. E. S.". Een propagandistisch woord volgde voor de Mtttovos en gesloten retraite, waarna de heer J. Castricum, lid van den gemeen teraad en voorzitter van den R. K. Volks bond te Haarlem, het woord kreeg voor zijn te behandelen onderwerp „Coöperatie in het algemeen en de Coöperatie „Arbeid Adelt", te Haarlem. Spreker begon met. de mededeëling, dat boven den Moerdijk de Kahtolieken nog zoo ver ten achterstaan bij de socialisten op het gebied van Coöperatie. De Coöperatie wil in ons Bisdom niet bloeien in tegenstelling met in het Zuiden van ons land. Uitvoerig schetste spreker de moeite, die men van socialistische zijde doet, om de menschen in hun coöperatie te krijgen en zoodoende contact krijgt met de Katholie ken. E11 dan schetste spreker de rede van den Bisschop, kort geleden gehouden voor den Bond van Jonge Werkgevers, waarin Z. H. Exc. zeide, dat de werkgevers niet altijd over voldoende tact beschikken, terwijl de werknemers altijd maar over de kapitalisten spreken, zonder te weten wat dit is. Nu is, zeide spreker, de Coöperatie een instituut, waarbij kapitaal en arbeid naar elkaar toekomen. Spreker schetst de geschiedenis van „Ar beid Adelt". Door aansluiting bij de Coöperatie krijgt men medezeggingschap in de belangen der arbeiders, naast waarborgen voor goede kwaliteit. En zoo kan men er zelf aan mede. werken, de arbeiders die in dienst ztJn. die waarborgen te geven, die zij zelf zoo graag ontvangen. Dan wordt, volgens spreker, de Coöpera tie vaak gebruikt als een lokmiddel naar de socialistische organisaties en zien wij in de groote steden met haar geweldig leden aantal, de minste leden bij de R.K. Stands- organisaties. Door vergaderingen en feest jes krijgt men contact met de leden, waar van altijd handig gebruik wordt gemaakt. Vervolgens gaf spreker een uitvoerig overzicht van de R. K. Coöperatie „Arbeid Adelt", te Haarlem, waarna spreker den wensch uitte bereikt te hebben, dat de aan wezigen daadwerkelijk mede zullen gaan werken door toetreding. Enkele vragen werden gesteld en door spreker naar ge noegen beantwoord, waarna de voorzitter den spreker dankte voor zlin mooie en duidelijke uiteenzetting. Als lid der Commissie „Hulp in Nood", werd gekozen de heer G. P. Nunnink. De collecte „Hulp in Nood" bracht op f 1.81. Hierna rondvraag en sluiting met den Chrlstelijken groet. Viering 10-jarig bestaan der Tooneelver- eeniging „Tot Nut en Genoegen" De voor een feest zoo prettige zaal van café-restau rant „Dreefzicht" was Woensdagavond geheel gevuld met donateurs en genoodigden die mede vieren het 10-jarig bestaan van de too- neelvereeniging „Tot Nut en Genoegen". Er was reden tot feestvieren, want zooals de tweede voorzitter, de heer G. Botbijl, in zijn openingsrede zeide, was het levenspad der vereeniging niet alleen bezaaid geweest met rozen. Maar nu was er feest en de feeststemming werd bijzonder verhoogd door de vele felici taties, veelal gepaard met een bloemenhulde. Achtereenvolgens voerden het woord de voorzitters van de Gemeentelijke arbeiders vereniging „Door Eendracht Steek", de Mu ziekverenigingen „Eensgezindheid" en Excel sior, het Mannenkoor Caecilia, Tooneelver- eeniging „Door Eendracht Sterk". Van de Harmonie ,.8t. Michael" was een schriftelijke felicitatie binnengekomen. Nadat „The Happy Band" onder leiding van den heer Engel Paap er de bekende gezellige stemming had ingebracht, trad de jubileerende vereeniging allereerst op met het blijspel „Het hoedje", een één-actertje, zeer geschikt voor een In feeststemr/lng zijnd publiek. Gebruld is er vooral om de dienst bode in haar eigenaardige kleeding. Even stippen wij hierbij aan dat het wel merkbaar was, dat de heer Ferd. Koolbergen de regie weer heeft. Dit belooft veel voor de toe komst. De damesspeelsters ontvingen bloemen. Het verdere deel van den avond was voor rekening van het dubbelmannenkwartet „Oc tavo" uit Amsterdam en van den heer Henk Smal, als humorist. Tooneeluitvoering D. E. S. Zondagavond geeft de R. K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" haar eerste seizoenuitvoe ring in de tooneelzaal van het R. K. Ver- eenigingsgebouw. Opgevoerd zal worden „De strijd met het verleden", gemengd tooneelspel in drie bedrijven. Muzikale medewerking ver leent de Heemsteedsche Jazzband onder lei ding van den heer J. J. Bos. Pensioenfonds „St. Deus Dedit" Vrijdag 9 October, des avonds tusschen 8 en 9 uur, bestaat er gelegenheid, in het R. K. Ver- eenigingsgebouw formulieren te verkrijgen van het pensioenfonds van „St. Deus Dedit", dit zoowel voor georganiseerds als niet geor ganiseerde arbeiders in het bloemisten- en landbouwbedrij f AUTO-ONGEVAL Gistermiddag, omstreeks half 3, had op de Schans een auto-ongeval plaats. Toen een luxe auto en een vrachtauto elkaar in de bocht passeerden hoorde men een harden slag. Het bleek dat van den luxe auto de linker-voorband afgeloopen was, tengevolge waarvan het voertuig, na een aanrijding met den vrachtauto, toebehoorende aan L., stuurloos doorreed en in de inrijpoort van de Fa. de Swart tegen een daar staanden vrachtauto caramboleerde. De luxe-auto, bestuurd door S., bekwam groote schade. De vrachtauto liep niet veel letsel op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bestuurder van den luxe-auto beweert, dat de band reeds vóór de aanrijding van het wiel geloopen was. De politie onderzoekt thans wat er eigenlijk gebeurd is. Vereeniging „Buurtbelang Aerdenhout Bentveld" Deze vereeniging houdt een ledenvergadering op Maandag 12 October te 20 uur precies, in Restaurant „Boekenroode" (bovenzaal), Zandvoortschelaan. De agenda vermeldt o.a.: Belangrijke be- stuursmededeelingenSpeelterrein voor de AerdenhoutBentveldsche jeugd, en Auto busdienst voor leerlingen Kennemer Lyceum. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk HET BROKKENHUIS KINDERHUIS VEST. Tel. 15813. Het Bestuur van het Brokkenhuis kan thans met blijdschap mededeelen dat het be roep op de ingezetenen van Haarlem en om streken in dit blad gedaan, om kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. voor de noodlijden de gezinnen niet vergeefsch is geweest. Vele gaven hieraan gehoor door toezending resp. aan huis laten afhalen van waardevolle klee- dingstukken, beddegoed enz. die voor de be trokken gezinnen nog van zoo'n groote waar de bleken te zijn. Vele gezinnen zijn er door de slechte tijdsomstandigheden erg naar aan toe en verkeeren in den grootsten nood en ellende. Van alles beroofd door de langdurige werkloosheid en zonder eenig lichtpunt is him toestand dan wel zeer beklagenswaar dig. Voor deze gezinnen iets te kunnen doen, ziedaar het doel dat het bestuur voor oogen heeft gesteld. Het hoopt In den a.s. winter met aller medewerking eenige verlichting en vreugde te kunnen brengen in tal van nood lijdende gezinnen. Op Vrijdag 16 September en 25 September d.a.v. konden er resp. 20 en 26 gezinnen goed worden geholpen. Wat hiervoor al zoo noodig is, laat zich begrij pen. Aanvulling van den voorraad blijft dan ook steeds dringend gewenscht. Momenteel is er groot gebrek aan eenige kinderledikantjes met toebehooren en kinderkleeding voor den leeftijd van 613 jaar (meisjes en jongens). Voorts zouden we gaarne geholpen willen worden aan eenige een-persoons ledikanten met toebehooren en het gaat tegen den win ter aan eenigekachels. De laatste 3 weken werden ln vriendelijken dank ont vangen: 'Van Mevr. S. v. W. C. te Heemstede di verse heerenkleeding; van den heer G. klee- dingstukken; van Mevr. V. v. B., Aerden hout, eenige kleedingstukkenvan Mevr. v. M. diverse kleedingstukken; van Mevr. v. L. 1 pak goed; van den heer V. te H'stede eenige heerencostuumsvan Mevr. K. te Santpoort 1 springbak en dameskleeren: van Mevr. K. te Bl'daal eenige goederen; van wijlen Wed. S. 1 kast. 1 ledikant met toebehooren en diverse voorwerpen; van den heer H. 1 kachel; van Mevr. v. O. v. H., Aerdenhout, eenige goederen; van Mevr. de V. eenige kin- derkleeren: van Mevr. R., Aerdenhout, kin dergoed: van Mevr. S. eenige goederen; van Mevr. H. diverse voorwerpen; van Mevr, R. 2 paar schoenen; van Mevr. D., Aerdenhout, heerenondergoed, 1 costuum, 1 ruststoel e.d.; van Mevr. v. d. B. kinderledikantje met toebehooren en 2 dekentjes; een groote par tij kinderkleeren e.d. van het Haarlem's te huis te Zandvoort; van Mevr. B. 1 ledikant; van Mevr. de V. 1 pak goed, oude schoenen en 2 pantalons; van mevr. Pr. G. te Bl'daal 1 mooi costuum; van den heer H. 1 ledi kant met spiraalmatras: van mevr. K. te Bl'daal 1 kachel met plaat en diversen, van Mevr. v. V. 1 pak kleeren; van Mevr. M. v. H. eenige dekens, 2 stroomatrassen e. d.; van Mevr. S. 1 doos met goed: van N. N. eenig beddegoed; van Mevr. v. B. eenige goederen; van Mevr. M. 1 koffer met klee ren; van Mevr. K. een haard en eenige kleeding; van Mevr. v. G.. Aerdenhout, 1 doos kleeren: van Mevr. E. eenige kleeren; van Mevr. v. H. T. 1 ledikant en 1 doos goed; van Mevr. D. eenige goederen; van Mevr. H. H. L. 1 doos goed en diversen; van Mevr. V. 1 kinderwagen: van Mevr. C. 1 pakje goed; van Mevr. J 1 pak goed; van Mevr. S. L. 1 ijzer ledikant; van Mevr. D. diverse doozen kleeren; van Mevr. v. d. E. B. schoenen en eenige huishoudelijke arti kelen: van Mevr. F. een ledikant en 2 stroo matrassen en nog eenig goed: van Mevr. B. kleeren, 1 stoel e. d.; van Mevr. K. eenige kleeding; van Mevr. S. eenige goederen; van Mevr. K. diverse kleeding; van Mevr. v. M. 1 pak goed; van het Evang. Luth. Weeshuis 24 stoelen, 2 stilletjes en 3 kussens en 2 karpetten; van den heer B. 3 kachels; van Mevr. v. M. diverse damesgoed: van N. N. 1 hoogen hoed en 1 ias. De adressen voor het afhalen der goede ren kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvest of tel. onder nr. 15813. Verder bij Mevr. G. N. v. d. Vangstde Gilde, Brederodestraat, 14. tel. 11702 en bij Mevr. v. Kempe Valk—Robbers. Kempstraat 14, tel. 14"4l en te Bl'daal bil Mevr. L'oniJungblut Rilnerweg 1. tel. 27115 en bil Mevr. Prinsen Oeerligs—Blaauw, Pla- tanenlaan 6. tel. 22478. Het Bestuur van het Brokkenhuis: A, v. MarseHs Hartsteek. Presidente. J. J, Mulder, Secr.-Penningmeester. In alle landen De verdeeldheid bij de socialisten ver toont, evenals de party-zelve, een interna tionaal karakter. Overal, waar strijd is in hun gelederen, ontwaart men dezelfde verschynselen en dezelfde oorzaken. Het gaat zooals het „Centrum" terecht opmerkt om het wezen zélf van het socia lisme, om den aard en den eisch van het beginsel en zyn toepassing. „Juist de diepte van deze oorzaak der ver deeldheid geeft aan de geschillen zulk een ernstige beteekenis. En de feiten volgen elkander snel op. Nauweiyks heeft in Engeland een scheu ring in de partij plaats gehad, of in Duitsch- land wordt door eenige uitgewezen leiders een nieuwe party opgericht. Daar zullen dus voortaan twee sociaal democratische partyen naast elkander be staan. En dit „naast elkander" zal practisch wel meestal „tegenover elkander" be tee- kenen. In alle groepen der party in het geheele Ryk heerschen gisting en ontevredenheid, schryft een liberaal correspondent uit Berlijn". En dat hetgeen in Duitschland geschiedt, ook over de grenzen weerklank vindt, biykt uit een bericht in „Die Fackel", het orgaan van de leiders der nieuwe party, welk blad er, naar wij in „Het Volk" lezen, melding van maakt, dat de leider van den Holland- schen linkervleugel der S D-A.P. het volledig met de politiek en tactiek van de dissidenten eens is. Inderdaad, de geschillen in het socialisme laten zich door geen landsgrenzen tegen houden. Ook in ons land biykt telkens weer, dat de kloof tusschen socialist en socialist niet te dempen is. Nauweiyks is hier het oppositieblad der links-socialisten opgeheven, of in het nieuwe zoogenaamd discussieblad komt de heer J. de K(adt) alweer verkondigen, dat heel de 8D.A.P. op geheel verkeerden weg is met het parlementarisme. Men bestrijdt het kapi talisme, maar men gaat, volgens hem, met het kapitalisme ten gronde. Deze schrijver wil directe actie, revolutionair optreden.... Hieruit biykt, dat de scheur weer niet ge kramd is. De dubbele raad te 's-Gravenhage De uitslag van de verkiezingen voor den z.g. „dubbelen raad" te 's-Gravenhage, ln verband met de annexatieplannen, luidt: Totaal uitgebrachte geldige stemmen 169.722, waarvan verkregen: A. R. 18.125 <5 zetels); Comm. 4691 (1 zetel); C.H. 9880 (3 zetels); S. D. A. P. 64.918 (17 zetels); V. D. 9069 (3 zetels); Dem. Party 859 V. B. 21.833 (6 zetels); H. G. S. 5495 (1 zetel); R.K. (tegen) 5283 (1 zetel) en R. K. (vóór) 29.569 (8 zetels). Er zyn 29 vóór- en 16 tegenstanders van de annexatie gekozen. VROUWENCJDS; WEGEN EN WENDINGENonder redactie van M. Kas'eel-Baltussen. J. J. Romen Zonen, Roermond Maeseyck, 1931. GeTll., 331 blz. Mevrouw Kasteel-Baltussen heeft een pracht-werk verricht door dezen Vrouwengids uit te geven. Het kan liet ontkend worden dat in onzen tijd en in alle standen vrouwen en meisjes zyn, die zich zoó „bewegen en wenden", dat men zich met zorg afvraagt: Waar moet dat heen? Wy willen niet beweren dat de wereld slechter is dan ze altyd ge weest is. maar wel staat vast, dat de na- oorlogsche tyd, met goedkeuring of toelating der ouders, een vryheid van bewegen en wenden bij de jeugd gebracht heeft, die ge voerd heeft naar een soort losbandigheid, die nJ, zoo weinig mogelijk gezag erkent, die in vryheid de eenige biyheid ziet Niemand zal ontkennen, dat dit tot een déb&cle leiden moet. E11 wy allen, die voelen voor de Juiste veredeling der kuituur, moeten meewerken om die Juiste veredeling te brengen Dat wil len wy ook wel. maar zoo heel veler, staan machteloos; als nu die machteloozer. maar leiding willen aannemen, dan komen we er wel. Mevrouw Kasteel geeft die leiding en daar voor moeten wy haar uiterst dankbaar zyn en die dankbaarheid toonen door haar boek te koopen niet alleen, maar het ook te lezen. Men moge niet denken, dat de Vrouwen, gids bedoelt den z.g.n. goeden ouden tyd te rug te krijgen. Verre van daar. Mevr Kasteel staat met hoofd en hart en belde beenen in de werkeiykheid; zy heeft de Juiste mede- werkers weten te kiezen, die allen den julsten toon weten aan te slaan. Vanzelfsprekend, u zult *t. met sommige meeningen niet heele- maal eens zyn. dat zyn wy ook niet, maar de Vrouwengids wil ook geen Indringer zyn, hy wil „Klare Waarheid" geven, die wy moe ten accepteeren en bovenal waardeeren. Hy geeft wel zoo heel veel goeds, dat de dinge tjes, die wij niet onderschrijven kunnen of willen daaroy in het niet verzinken. Het werk is verdeeld in drie deelen: I. Vrouw en Wereld. II. Vrouw en Kind. III. Vrouw en Huis. Verblijdend is de mededeeling, dat nog meerdere deelen zullen volgen. „Het ryk der Vrouw" is schier onbegrensd, wy mogen voor het volgende deel voor deze onderwerpen de bijzondere aandacht vragen van de Redac trice: „De vrouw en de Openbare Leeszaal" en .De Middelbare Meisjesschool". Een interessante krant 8 October Wat is vandaag de „Schla ger?" moet de hoofdredacteur van de Eve ning "News verleden, week aan zyn News Edi. tor gevraagd hebben. We hebben niets meneer, antwoordde deze. Al wat sensationeel was, heeft in de ochtendbladen gestaan en sedert dien is er niets bügekomen. Dat is een catastrophe! Hoe komen wy aan nieuws 1 We zullen toch een „scoop" moeten hebben, al is het maar voor onze „posters"! Ik heb alles gedaan wat ik bedenken kon. Geen enkel lid van het kabinet wil iets over het pond sterling loslaten. De beurslui zwygen en wachten af. Rechtzaken rub bish. In het buitenland: gsen enkele opzien barende moord; wel zyn daar enkele revo luties geweest, maar daar stellen onze lezers geen belang in. In Hollywood is het blijkbaar nog vacantie; geen benoemingen, geen ont slagen, geen stories. Prince of Wales? Nothing doing. Dan zullen we nieuws moeten m&ken! 'right, Sir. Maak Lloyd George leider van Labour. Zeg, dat hem het leiderschap is aangeboden, maar dat hy nog geen beslissing heeft ge nomen. Zet op de posters: „Lloyd George Labour Leider?" dat is meteen een mooie alliteratie en zorg dat er zoo gauw mo- geiyk twee krantenjongens staan te schreeu wen onder de ramen van het Reuter Office. Dan seinen ze 't naar the Continent, dat is goed voor onzen naam. En onze oplaag »s voor vandaag safe. Maar zullen ze hem geen bevestiging vragen? Onmogeiyk, ik heb me ervan overtuigd, dat-ie vandaag niet te bereiken is. Zóó stel ik me ongeveer voor, dat het be richt ln de krant kwam, het bericht dat na- tuuriyk een canard was, anders had iemand wel de moeite genomen, het tegen te spreken! Och, het is niet zoo moeiiyk een interes sante krant te maken. Het eenige is, je moet 'n beetje ruim geweten hebben. Je moet op *n goeie dag durven bulletineeren: Een nieuw kabinet onder leiding van r de heeren Braat en Floris Vos? Wynkoop Minister van Justitie? Zal Poincaré t Engelsche Pond saneeren? Een Duitsch-Fransch militair bond genootschap? „Koninkiyke" volgende week op 350? Chaplin door Gandhi bekeerd tot het Hindoeïsme? Hitier Duitsch Gezant te Parijs? Dr. A. R. Zimmerman leider der S. D. A.' P.? Samensmelting van „Volk" en „Tribune"? Gaat Rusland vóór in algemeene ontwapening Vlaamsch voortaan de eenige officieele taal in België? Ned.-Indië aan België aangeboden in ruil voor volledigen afstand van de Wielingen9 Je kunt toch allicht vragen?.... De Fransche Minister-president spreekt met Indië Ter gelegenheid van zyn bezoek aan Ne- derlandsch-Indië werden gisteren door óan Franschen Minister van Koloniën, Reynaud van Bandoeng uit eenige radiotelefoonge sprekken gevoerd langs de rechtstreeksche radiotelefoonverbinding BandoengAmster dam. De gesprekken welke gevoerd werden, o.a. met den Nederlandschen Minister van Ko loniën te 's-Gravenhage en met den Fran schen Minister-president Laval en Maar schalk Lyautey te Parijs hadden een zeer vlot verloop, terwijl de afwikkeling zonder vertraging plaats vond. SCHAGEN, 8 Oct. Eierenveiling. Aanvoer 46000 kipeieren, witte t 5.806, kleine witte 3.90—4.80, bruine 6.20—6.50; 1061 eend eieren f 44.10. SCHAGEN, 8 Oct. Aangevoerd: 10 paar den 200—400 8 stieren 80—180; 87 gelde- koeien (mag.) 150—225; 104 idem (vette) 200—320; 15 kalfkoeien 225—300; 32 vaarzen 120—150 32 graskalveren f 30— 60; 16 nuchtere kalveren 10—18; 52 scha pen (magere) 26—33; 402 Idem (vette) 25—31; 627 overhouders 2229; 5 bok ken en geiten 3—5; 10 varkens (magere) 22; 58 idem (vette) per Kg. 0.37—0.41; 176 biggen 8—12; konllnen 0.50—2; 129 kippen 0.703.25; hanen 0 500.70. 's-HERTOGENBOSCH, 7 October 1931. Op de markt van neden waren aangevoerd 2242 stuks; 1336 stuks hoornvee, 791 big gen, 16 zeugen, 46 schapen-lammeren, 53 kalveren. De prüzen waren als volgt: Kalfkoeien f 180—320 per stuk, Kalfvaar- zen f 160—260 per stuk, Magere ossen en koelen f 120—245 pei stuk, Vette ossen en koeien le kwaliteit 38—42 cent per pond, 2e kwaliteit 33—36 cent per pond, Pinken f 90160 per stuk. Zeugen f 4560 per stuk, Biggen f 6—12 per week. Schapen t 1"— 24 per stuk, Lammeren f 1822 per stuk. Verdere mededeeiingen: Handel over het algemeen hetzelfde als vorige week. Kalf- en melkvee met eenigs- zins lagere pryzen. Schapen ongeveer dezelfde pryzen ais vorige week. Biggenhandel iets beter. W. 8. J. HAARLEM. 7 October Appelen 0.10 0 30 per K.G.; Peren f 0.080.35 per K.G.; Tomaten 1 0.06—0.12 per K G Hee- renboonen 0.20—0 30 per K.G.: Snijboo- nen f 0.20—0.40 per K G.; Spinazie 0.30— 0.70 per kist; Postelein f 0 20--0.50 p. kist; Groene kool f 0.25—0 40 per kist; Spruiten f 1.75—2.25 per zak; Andyvle f 1 00—3 30 per 100 stuik; Sla f0 60—2.00 per 100 krop; Bloemkool 0 03—0.10 per stuk: Roode kool 0.040 08 per stuk; Gele kool f 0.04 0.14 per stuk: Wortelen f 0.05—0 12 per bos; Prei f 0 04—0 10 per bos: Selderie f 0.02— 0.10 per bos; Pieterselie 0.04—0.10 per bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11