r I r - f3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- HET WERELDRAADSEL ai r\ DIRECTIEWISSELING AAN DE NEDERLANDSCHE BANK DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 f— /r\v •fff iMousmiERjS) 19x9 Vliegdemonstraties te Santpoort Hoover kan niet meer doen De brug over het Donkere Spaarne telegrafisch weerbericht DE HOSPESBRUG TE OVERVEEN BUREAUXNA8SAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17893 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HOE DE KR1SIS ZICH AAN ONS OPENBAART IN DE INDUSTRIE I V I M Ba PODUCfïE ■pHHpi 9Li pftyxeH: ÖftANEH U5vNOe>0«WP 1930 I9S1. Europa moet verder initiatief nemen 166.4 Mr. Trip vervangt Mr. Vissering Geen wijziging der gevolgde politiek Onregelmatigheden te Oosterzee VOORNAAMSTE NIEUWS stWVOEitm-ftg J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem w» i Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger uil een breuk van been of arm oij verlies van "n anderen vinger Het zijn groote verwoestingen, welke de wereldkrisis in enkele jaren tijds aangericht heeft in de industrie. We behoeven de ekonomische, fi- nancieele en sociale rubrieken in de dagbladen maar door te zien om daar van telkens opnieuw en telkens sterker overtuigd te worden. Voortdurend leest men van inkrim ping der productie, geheele of gedeelte lijke sluiting van fabrieken, verkorting van arbeidstijden, loonsverlaging, ver minderden omzet, phantastische daling van aandeelen in industrieele onderne mingen, en vooral, vooral van werk loosheid. *t Is in de industrie alles krisis, wat de klok slaat. We zeiden al, dat de krisis zich in den landbouw het eerst en het felst open baarde, omdat de landbouw door den langen duur van zijn productieproces weinig soepel staat tegenover iedere wijziging in de consumptie en omdat de natuur de voortbrengingskracht van den bodem over een bepaalde periode en in bepaalde omstandigheden zich niet te voren berekenen laat. Met de industrie is het in dit opzicht eenigszins anders gesteld: de industrie kan zich, door wijziging der productie, gemakkelijker aan de veranderde vraag naar haar producten aanpassen; de productiedispositie is in de industrie beweeglijker, zoo luidt de term. Daardoor ontstaat er in de industrie niet zoo gemakkelijk een teveel of een tekort, daardoor ontstaat er niet zoo spoedig en niet zoo opvallend prijsda ling in den industrie-artikelen-handel. De prijsdaling is bij de industrie veel geringer dan bij den landbouw, het geen den toestand van de landbouwers nog slechter maakt. Daling van den prijs der grondstoffen heeft maar weinig invloed, omdat de kosten der grondstoffen slechts een ge ring deel uitmaken van de productie kosten in de fabriek. Hoe de prijsdaling in de industrie ge ringer is geweest en gebleven dan ïn den landbouw en in de landbouwpro ducten, toont voor wat Amerika be treft nevenstaand grafiekje (zie A), welk grafiekje ontleend is aan de „Re vue internationale d' Agriculture" 1929 1931. de productie werd ingekrompen. En in niet geringe mate. Bijgaand staatje (B) uit „Ende des Kapitalismus" van Ferd. Fried (bladz. ACHTERUITGANG VAN DE Hoewel de verschillende bases der hen onderling vergelijkbaar maken, demon kwartaalcijfers het juiste keerpunt en den stond, zou de toestand nog verwarder, nog hopeloozer zijn. Men vrage intusschen niet, hoe duur de aanpassing van de industrie aan de gewijzigde vraag betaald wordt! Bij vermindering van de vraag (wat natuurlijk heel iets anders is dan ver mindering van de behoeften!) krimpt de industrie haar productie in, ze fa briceert minder: zij heeft een veilig heidsklep om het aanbod eenigszins evenredig te houden aan de vraag, maar als die prachtig functionneerende veiligheidsklep in werking wordt ge steld en, we geven het toe, in wer king gesteld moet worden dan ont- INDUSTRIEELE PRODUCTIE. II verschillende lijnen in onderstaande grafiek streeren zij toch duidelijker dan de jaar- en graad van den val. (Het zijn maand-cijfers). g t'"| "V~i i"'g" r jwx-x- 1 ..XvX%v... l-.v .'A'..Ï' a i -t ,i' I t~4 i i 219) geeft daaromtrent cijfers, die de bestudeering wèl waard zijn. Men ziet hier, hoe in Duitschland van 1929 tot eind 1930 de indexcijfers voor de industrieele productie terug lie pen van 147.5 tot 114.7; in Engeland, over dezelfde periode, van 111,8 tot 99.0; in Frankrijk (hier openbaarde de krisis zich zoo laat) van het 2de kwar taal tot het einde van het 4de kwar taal 1930 van 132.3 tot 125.0; in Zwe- staat, evenredig aan het effect der vei ligheidsklep, de ontzettende ramp der geheele of gedeeltelijke werkloosheid. Er moet minder geproduceerd worden, dus kunnen er ook maar minder ar beiders te werk worden gesteld. En hiermede zijn wij genaderd tot het allerergste van heel deze wereld ellende, tot de ramp der werkloosheid, welke niet alleen het levensgeluk ver stoort, niet alleen het lichaam verwoest, doch maar al te vaak ook de ziel in vertwijfeling ten ondergang voert. In een volgend artikel zullen wij zier), welke ontstellende afmetingen deze ramp, zoowel in de breedte als in de diepte, reeds heeft aangenomen. Schitterend vliegfeest Bij de ruïne van Brederode Op het terrein gelegen tegenover het Hotel „Velserend" te Santpoort, zal op Zondag 11 October a.s. des namiddags 2 uur, een groot- sche Luchtvaartmeeting plaats vinden. Slechts zelden zal een gelegenheid geboden worden, de kunstvliegers van zoo nabij gade te slaan als bij deze demonstraties. De meeting, waar men bekende Duitsche kunstvliegers, o.a. Moog, Dietrichs, Maier, Bake, Sachsenberg, met hun snelle machi nes aan het werk kan zien, zal een sportge beurtenis van beteekenis worden. Het programma is bijzonder aantrekkelijk en veelzijdig samengesteld. Een vliegtuigparade zal de demonstraties inleiden, waarna onmiddellijk de vliegtuigen starten voor een formatievlucht, die het exerceeren in de lucht zal toonen. Het kunstvliegen zal den toeschouwers ver trouwd maken met allerhande kunstfiguren, zooals loopings, rollings, vrille, Immelmann- turn, duikvlucht, crazy-vliegen, enz. De demonstraties met het lichte vliegtuig zullen het bewijs leveren dat er reeds thans vliegtuigen zijn onder het bereik van beschei den beurzen. Een ballonjacht zal de volkomen beheer- sching van het vliegtuig door zijn bestuurder bewijzen. In het luchtgevecht trachten de piloten elkaar door allerlei manoeuvres tot landing te dwingen. Het uitwerpen van postzakken dat binnen een op het terrein aangegeven ruimte moet geschieden, stelt aan de bekwaamheid der vliegers de hoogste eischen. Een buitengewone verrassing zal zijn het rugvliegen, .de meest moderne vorm van het kunstvliegen. Door al deze demonstraties zal men een beeld krijgen van den huidigen stand der luchtvaart en van de veelzijdigheid der vliegsport. Een sensationeel nummer van het pro gramma zal zijn de parachutesprongen van de piloten Resch en Wiegmayer, die op een hoogte van 1000 M. hun vliegtuigen zullen verlaten. Tot slot zullen passagiersvluchten worden gehouden en 3 vrije vluchten worden verloot onder de programmahouders. Voor de verdere regeling verwijzen wij u naar de advertenties op Vrijdag en Zaterdag a.s. in dit blad. De Washingtonsche correspondent van de „Times" meldt, dat president Hoover heeft verklaard, dat hij niet meer kan doen dan hij heeft gedaan en dat een verder initiatief inzake de schuldenkwestie thans van Europa moet uitgaan en wel in den vorm van een commissie, die opnieuw een onderzoek zou instellen naar de be talingscapaciteiten of in den vorm van een nieuw moratorium. Hoover zal echter niets meer doen, voor dat het Congres gelegenheid heeft gehad te spreken over het moratorium van 20 Juni j.l. De betrekkelijke verarming van den boerenstand eveneens in Amerika blijkt ook pijnlijk-duidelijk uit het feit, dat aldaar de totale oogstwaarde op I December 1930 slechts bedroeg 6.272 millioen dollar, tegen 8.675 millioen in 1929 en 9.727 millioen in 1928. Het is tot op zekere hoogte een ge lukkig feit, dat de industrie zich ge makkelijker aan een verandering in de vraag naar producten kan aanpassen dan de landbouw. Hierdoor worden noodlottige voor raad vormingen en dito prijsfluctuaties althans sterk belemmerd. Nu in deze weldkrisis een zoo belang rijke vermindering van de vraag ontstond en bestaan bleef, heeft de industrie zich vrij spoedig daarnaar ge regeld: den van het le tot het eind van het laatste kwartaal 1930 van 143.3 tot 117.0; in de Vereenigde Staten van 1929 tot eind 1930 van 125.3 tot 89.1; in Canada van 1929 tot eind 1930 van 166.4 tot 129.1, Nog overzichtelijker demonstreert zich de daling der industrieele productie in grafiek C, waarvan de cijfers ontleend zijn aan het „Maandschrift van het Centraal Bureau van de Statistiek" 1930 en 1931. We noemden het zooeven een tot op zekere hoogte gelukkig feit, dat de industrie zich zooveel gemakkelijker aan een wijziging van de vraag kan aanpassen dan de landbouw, en in derdaad, indien de industrie even wei nig soepel, even weinig beweeglijk tegenover verandering in de vraag B ACHTERUITGANG VAN DE INDUSTRIEELE PRODUCTIE. I Onderling vergelijkbare indexcijfers voor de industrieele productie (gelijke oasis: 1924 100) voor eenige landen. De cursief gezette cijfers geven het hoogtepunt aan. LAND 1927 1928 1929 1930 ie kw. 2e kw. 3e kw. 4e kw. Duitschland 145.1 144.9 147.5 135.8 130.0 117.0 II4-7 Engeland 106.8 105.5 111.8 no.g 103.1 99.4 gg.o Frankrijk 100.9 116.6 127.5 131.9 1323 128.7 125.0 Zweden 110.6 105.8 129.8 143.3 128.8 121.2 117.0 Vereenigde Staten 111.6 116.8 1253 110.5 iog.i 97*2 89.1 Canada 134.5 149.1 149.2 150.7 136.5 129.1 Met leedwezen zal vernomen worden, dat mr. G. Vissering, wiens gezondheidstoestand reeds sedert eenigen tijd te wenschen over liet, ontslag heeft gevraagd als" president van de Nederlandsche Bank. Toen mr. Vis sering enkele weken geleden op medisch advies naar Zwitserland was vertrokken voor het doorbrengen van een rustkuur, heeft hij, nadat slechts vijf dagen daarvan verstreken waren, zich genoopt gezien de kuur te onderbreken wegens de Engelsche krisis, die de aanwezigheid van den presi dent hier te lande noodzakelijk maakte. Daar zulks ook den eerstvolgenden tijd het geval zal zijn en een bevredigend her stel onder deze omstandigheden niet bin nenkort te wachten is, heeft mr. Vissering 't thans zijn plicht geacht, zijn taak aan jeugdiger krachten over te dragen. Nog deze week zal een Koninklijk Be sluit verschijnen, waarin, met ingang van 12 October, als zijn opvolger zal worden benoemd mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Javasehe Bank. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag.) Een onderhoud met Mr. Trip De wereld heeft behoefte aan rust en vertrouwen In den loop van den middag heeft de nieuwe president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, een kort onderhoud toegestaan aan een redacteur van het Nederlandsche Correspondentiebureau. Er liep een gerucht, dat mr. Trip, toen hij nog president van de Javasehe Bank was, zich als 'n tegenstander van de handhaving van den gouden Standaard had uitgelaten. Dit punt werd m net onder houd in de eerste plaats aangeroerd. Mr. Trip antwoordde hierop het volgende: „Ik begrijp niet hoe men aan dit gerucht komt. Alleen kan ik U zeggen, dat ik het als mijn plicht beschouw den gouden standaard te handha ven. Toen men in Indië in 1925 tot den gou den standaard terugkeerde, heb ik in een mij ner jaarverslagen gezegd, dat ér misschien in eeif verre toekomst een verbeterd stelsel te vinden zou zijn, doch dat dit op het oogenblik zeker nog niet gevonden was. Met al mijn krachtep zal (jan ooj^izen m®tstand!$|-r4 handhaven, omdat ik er van overtuigd ben, dat de wereld een chaos zou worden, wanneer het goud geen standaardmunt meer was!" Gevraagd naar de toekomstige politiek der Nederlandsche Bank, zeide mr. Trip dat deze in geen enkel opzicht eenige wijziging zal on dergaan. „Alles zal er op gericht zijn de sta biliteit van onzen gulden te handhaven. En dit zal ongetwijfeld lukken: alle voorwaarden zijn er voor aanwezig. Maar er moet ook ver trouwen zijn. En de vestiging van dit vertrou wen moet niet alleen het streven zijn der re- geering, maar ook van de Nederlandsche Bank en bovenal van het Nederlandsche pu bliek." „Ziet U tegen uw moeilijke taak op te Am sterdam?" „Neen, moeilijk is het wel, maar het werk aan een circulatiebank heeft altijd mijn volle sympathie gehad Er is geen twijfel aan, dat wij door de moeilijkheden zullen heenkomen, wanneer het Nederlandsche publiek zijn naam van rustig en kalm maar hoog houdt. Dan kunnen er geen ongelukken gebeuren en zal 't aanpassingsproces zich kunnen voortzetten. Want wij leven naar mijn meening niet in 'n crisis, welke weer door een boom-periode ge volgd zal worden, maar wij zijn veeleer op weg naar een blijvend Jager niveau. Het eeni ge wat nog moeilijkheden mee brengt Is, dat de kosten van levensonderhoud, de detailprij zen, zich nog niet voldoende aanpassen bij de groothandelprijzen Nog enkele andere vragen werden den nieu wen president gesteld, hij wenschte hier ech ter niet op in te gaan. „De wereld heeft alleen maar behoefte aan rust en vertrouwen en niet aan lange verklaringen." Alleen verklaarde mr. Trip nog: „Ik ben een groot voorstander van internationale sa menwerking tusschen de landen, waar het goud gehandhaafd is gebleven. Iioe deze sa menwerking zich echter concreet zal uiten, weet ik op dit oogenblik nog niet." Mr. Trip is voornemens Zaterdagochtend naar Bazel te vertrekken ter bijwoning der vergadering van de Bank voor Internationale Betalingen, welke op 12 October gehouden wordt. Mr. Vissering zal den heer Trip dan vergezellen en hem in den Raad van Be heer der B.I.B. introduceeren. Mr. Vissering blijft dan in Zwitserland ter voortzetting van zijri onderbroken ktitir. De begrooting van Noord-Holland Sluit helaas niet als een bus. Daar de cijfers moeten kloppen Is er slechts één middel, dus: Dus een drukje der belasting, 't Is de spijker op den kop. Weer verhooging van opcenten, Want de centen zijn weer op! Dus betalen, weer betalen, Meer betalen, steeds betdal. Want zoolang je nog kunt plukken Spreken wij nog niet van kaal. Dat men ons nog steeds hóóg aanslaat, Dat men nog wat in ons ziet, Zulks verheugt ons toch van harte, En versterkt ook ons crediet. Ja, het vleit ons, het verheugt ons, En wij zijn dan ook vol lof. Ja, men ziet ons nog voor vól aan, Dus wij doen maar weer alsof MARTIN BERDEN. De raadscommissie samengesteld Naar wij vernemen, is de raadscommissie, die het besluit tot bouw van de brug over het Donkere Spaarne bij Ged. Staten moet verdedigen en bestrijden, door B. en W. sa mengesteld. Als verdedigers van het raads besluit zullen optreden wethouder mr. J. Gerritsz en de heer H. J. L. Klein Schip horst, terwijl als tegenstander van den bouw der brug zal optreden wethouder mr. M. Slingenberg. De zaken der Boerenleenbank in orde De kassier der Boerenleenbank te Ooster zee heeft privé gelden opgenomen van per sonen, die bü de Boerenleenbank wilden in leggen. Hij gaf 414 pet., de Boerenleenbank maar 3 pet. Volgens de verklaring van den kassier heeft hij ongeveer f 15.000 opgeno men; het bestuur van de Boerenleenbank schat dit bedrag echter op f 30.000. De zaken van de Boerenleenbank zijn waarschijnlijk geheel in orde. Massa-diefstal van rijwielplaatjes Ongewenschte nachtelijke bezoekers te Oostzaan In den nacht van Woensdag op Donderdag is op verschillende plaatsen in de gemeente Oostzaan ingebroken. De inbraken hebben voornamelijk plaats gehad in de Kerkstraat. De dieven hebben het voorzien genad op rijwielplaatjes. Wij vernemen o.a., dat in een woning zes plaatjes worden vermist. Ook van andere inwoners vernamen wij, dat, toen zij hedenmorgen naar hun werk gingen de rijwielmerken van hun fiets waren ver dwenen. Een nieuw oliepak, alsmede een lee- ren jas waren ook nog van de dieven hun gading. Het begint er een beetje bedenke lijk uit te zien, nu reeds begonnen wordt met het bercoven van arme gezinnen, te meer, daar in den vorigen nacht ook reeds een tweetal nieuwe Manchesterpakken aan genoemde straat zijn ontvreemd. De politie heeft het onderzoek in handen. Van de da ders geen spoor. Mr. G. Vissering treedt af als president der Nederlandsche Bank; mr. Trip zijn op volger. (blz. 1, 1ste blad) Een onderhoud met mr. L. J. A. Trip. (blz. 1, lste blad) Steun aan de suikerbietenteelt. (blz. 1, lste blad) Verscherping van het Japansch-Chineesche conflict. (blz. 2, lste blad) Het compromis inzake het bezitrecht in Spanje aanvaard. (blz. 2, lste blad) De Haarlemsche raad heeft in beginsel be sloten tot opheffing van alle tramlijnen, uit gezonderd de lijn SoendapleinHeemstede. (blz. 2, 2de blad) Het Engelsche parlement ontbonden. De. creet van den koning. Boodschap van Mac- Donald. (blz. 1, 3de blad) Het seniorenconvent van den Rijksdag ta tegen Maandag a.s. bijeengeroepen. (blz. l, 3 de blad) De Fransche leden der Fransch—Duitsche commissie benoemd. (blz. 1, 3de blad) De Algemtöene R. K. Werkgeversvereeni- ging en de nood van de Nederlandsche in dustrie. (blz. 2, 3de blad) De Leidschö voorstel. stadhuisbouw; een nieuw (blz. 2, 3de blad) De N. V. H. Hartog's fabrieken deelt mede, dat van haar fabrieken te Oss alleen de margarinefabriek zal gesloten worden. (blz. 2, 3de blad) Nieuwe goudzending uit Amsterdam te Parijs aangekomen. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.66 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.50. Hoogste barometerstand 772.3 te Cler mont. Laagste barometerstand 737.3 te Rost. Verwachting: Meest matige, tijdelijk af nemende West. tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. j 'S*:-i i t m Mm. Reeds meermalen heeft de heer Chr. Lebeau, technisch ambtpnaar bij de gemeente Bloe- mendaal bewezen, dat het ontrjerpen en in teekening brengen van gemeen t v erken hem wel is toevertrouwd. We denken b.v., om maar iets van recenten datum te noemen, aan de O. L. school te Aerdenhout, waar over we nog het eerste woord van afkeuring moeten hooren en die geheel gebouwd is naar de door hem vervaardigde teekening. Nu weer is hij ons komen verrassen met een ontwerp van de nieuwe Hospesbrug hetwelk hierboven is afgebeeld en dat op zoo een voudige en toch smaakvolle wijze de oplossing geeft van dit tot dusver lastige verkeerspunt. Zooals reeds gemeld werd, wordt de nieuwe brug 30 M. breed. De vleugels worden 15 M. lang. De beide torentjes, die 'n aardige versie ring vorden, zullen gebruikt kunnen worden als kioskjes voor fruit, prentbriefkaarten, 11- moqade e.d, Vrees, dat drukke klandizie het verkeer zal belemmeren, behoeft niet te be staan, want er is ruimte genoeg. Op de rechthoekige uitbouwen, waarop banken ge plaatst zullen worden, zal gelegenheid be staan, even te rusten en ongehinderd en zonder te hinderen te genieten van een aar dig zitje. Wordt het vaarwater bij vele brug gen smaller, hier zal het omgekeerde het geval zijn. In de verbreeding zal dan gele genheid zijn te meren, zonder de passage van andere scheepjes te hinderen. Als die „me rende" vaartuigen nu maar nette motor- of zeiljachtjes zijn en geen mest- of zandschui ten, dan zullen deze een aardige stoffeering zijn van de Brouwersvaart. Van „meren ge sproken Weinig Overveners zullen weten, dat dit plekje Overveen voor een dikke honderd jaar nog een echte meerplaats was, als 't ware het „Overveensche veer". Hier voer een trekschuit af voor een dienst op Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1