GENEESKUNDIGE KALENDER. VOOR DE HUISVROUW MODESHOW GEBREID PAKJE R E" VROUWENWIJSHEID VOOR HET THEEUURTJE ftl Wenken en Raadgevingen voor jongetje van anderhalf jaar j MONTESSORI- OF GEWOON LAGER ONDERWIJS IN HET CARLTON-HOTEL TE AMSTERDAM OP VERZOEK Schapenvleesch als tractatie in den herfst 9 OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN In een vorig artikel zagen wij, dat het ever het algemeen wel het veiligst is om niet al te vroeg met het schoolleven te beginnen. Wij lieten daarbij nog onbe sproken of wij voor het kind Montes- sorl-onderwijs zullen kiezen dan wel de oudere methode, volgens welke wij oude ren onze eerste wijsheid hebben opge daan. Nu, in veel gezinnen komt deze vraag weinig naar voren en wordt de keuze vanzelf bepaald door verschillende factoren, plaatselijke omstandigheden, godsdienst, sociaal-economische en an dere invloeden. Toch blijven er nog ge noeg gezinnen over, waar deze vraag wel degelijk overwogen wordt. Daarom lijkt het mij goed over een en ander eens samen na te denken. De Montessori-methode dan heeft als ideale grondgedachte de bedoeling de individueele kundigheden zoo goed mo gelijk tot ontwikkeling te brengen. Nu, tegen deze gedachte op zichzelf is wel niet veel in te brengen, al wil ik er bij voegen, dat de tegenwoordige tijd op zichzelf reeds voldoende of meer dan voldoende de individualiteit van het kind ontwikkelt. De noodzaak, om dit nu nog eens extra te helpen bevorderen, lijkt mij dan ook niet bijster groot. Een uit zondering hierop maakt wel het hard- leersche kind, dat in de gewone klas remmend werkt op het geheel en zelf daardoor ook niet in de aangenaamste omstandigheden verkeert. Evenwel, men moge het in theorie ge heel of grootendeels met de Montessori- methode eens zijn, voor de praktijk van het leven zijn er nog bezwaren, die bij mij sterk ten nadeele van deze methode wegen. De Montessori-methode eischt zooveel van de persoonlijkheid van de onderwijzende kracht, dat zij alleen bij superieure bezetting goed kan worden. Bij middelmatige bezetting acht ik deze methode dan ook minder goed dan de gewone ouderwetsche methode, terwijl ik de resultaten, indien de onderwijskracht beneden het middelmatige daalt, veel slechter vind, dan wanneer deze onder wijzer aan het oude systeem gebonden was. Om deze reden want de wereld be staat nu eenmaal niet uit excelleerende persoonlijkheden acht ik de Montes sori-methode ongeschikt als algemeen systeem. Daarvan toch mag men ver wachten, dat het ook bij middelmatige bezetting goed werkt. Dit geldt voor ieder groot bedrijf en ook voor het onderwijs. Dit alles neemt niet weg, dat wij dankbaar kunnen zijn kennis gemaakt te hebben met deze methode. Zij moge dus niet algemeen worden, zij moge zelfs niet blijvend zijn, zonder twijfel heeft zij haar goeden invloed doen gelden ook op de gewone school. Wat de een te veel heeft, heeft de ander te weinig. Het resultaat zal wel zijn, dat zij naar elkaar toegroeien of dat de andere strengere methode gere guleerd wordt. Dat dit reeds geschied is, daarvan kan ieder ouder zich reeds over tuigen. De starheid van vroeger is reeds lang verdwenen, en als ik mij nog herinner de geestelijke, lichamelijke onaange naamheden van het vroegere schoolle ven en dit vergelijk met de toestanden van heden, nu, dan is er reeds veel verbeterd. Trouwens wil men beter be wijs? De kinderen tegenwoordig gaan graag naar school en wij maakten vroe ger gaarne een slippertje. Het komt mij dus voor, dat voor enkele kinderen de Montessorischool voordeelen geeft, maar dat momenteel althans de oude geijkte methode van vroeger het nog blijft winnen. ENKLAAR. Als de vacant:es afgeloopen zijn en men weer tot het leven van allen dag terug gekeerd 13, moeten verschillende gebruikte kleeren en andere zaakjes grondig gereinigd worden, alvorens ze worden opgeborgen. De witte gebreide wollen mantels, rokken, jumpers en vesten o. a., die aan het strand of in de bosschen goede diensten bewezen hebben, moeten zoo spoedig mogelijk uitgewasschen wor den. Dat kan beei gevoeglijk thuis ge beuren in een oplossing van goede Vene- tiaansche zeep De zeep wordt fijn ge sneden en met 2 a 3 liter water op het vuur gezet, onder telkens roeren. Is de zeep voldoende opgelost en tot schuim gekookt, dan neemt men ze van het vuur en giet de oplossing in een teil, waarin het kleedingstuk moet wor den gewasschen. (Voor leder kleeding stuk schoon zeepsop nemen). Is de zeepoplossing afgekoeld, dan wordt het te wasschen kleedingstuk daarin flink heen en weer geslingerd en vervolgens ln lauw warm water goed opvespoeld. vervolgens luchtig uitge drukt (niet wringen) en in de dwarste opgehangen om den goeden vorm er in te houden of op schoone doeken plat op den grond gelegd, wat nog beter is. Bijna droog worden de kleedingstuk - ken aan den verkeerden kant met een niet te heet strijkijzer opgestreken. Kleine scheurtjes in onze kleeren kunnen we netjes en onzichtbaar her stellen door er aan den achterkant een stukje gutta-percha tegen te leggen. Men zorge, dat de naaen van de beschadigde plaats precies op elkaar passen, legt de gutta percha er op en gaat er dan vlug met een heet strijkijzer overheen. Het euvel Is dan keurig en bijna onzicht baar gehecht en hersteld, beter en mooier dan dat men er een stopje in gelegd zou hebben. Gevulde bloembakjes en mandjes kan men mooi en frisch houden door nu en dan nieuw mos op de aarde te leggen. Als men dit mos steeds volop water geeft, dan houdt de uitwaseming van het water de planten frisch en 6applg. Om het losspringen der knoopen van sloopen met dubbele rij knoopsgaten en losse knoopen te voorkomen maakt men in den overslag de knoopsgaten horizon taal en in het sloop zelf verticaal. MYRIAM. Het pakje wordt gebreid met alumi- niumnaalden no. 2. U begint met breien aan den voorkant van het truitje, waarvoor 72 st. worden opgezet en breit eerst een boord van 16 naalden 2 rechts, 2 averechts. Dan breit u 1 r., 1 aver, en laat dien st. om de naald verspringen, zoodat er telkens 1 r. et. op een aver, komt en omgekeerd. Hiervan breit u 50 naalden. Dan verdeelt u het werk in tweeën voor het split en breit beide helften apart. Aan het split worden 6 st. bij opgezet voor de knoop jes; 8 naalden breien. Dan aan het armsgat 8 st. bij opzetten voor de mouw; I naald overbreien, weer 8 st. bij opzet ten, 1 naald overbreien en zoo doorgaan tot u voor de mouw 48 st. bij hebt op gezet. U heeft dan 90 st. op de naald. Hierop 34 naalden breien; dan aan den halskant 20 st. afkanten, de naald af breien en daarna nog 4 naalden. Is u zoover, dan breit u de andere helft; hierbij worden echter geen steken bij opgezet voor het split. U neemt dan weer alle steken bij elkaar op één naald. Eerst wordt de eene helft gebreid, dan 36 st. opgezet voor den hals en vervol gens de tweede helft mee op de naald gebreid. Er zijn dan in het geheel 170 st. op de naald, waarop u 34 toeren breit. Dan begint u, om den anderen toer, aan weerskanten 8 st. af te kanten voor de mouwtjes. Zijn de geheele mouwtjes afgekant, zoodat er nog 68 st. op de naald staan, dan breit u nog 58 naalden en vervolgens een boord van 16 toeren 2 r„ 2 aver. Daarna afkanten. Voor de manchetten neemt u 54 lusjes op en breit een boord van 18 toeren 2 r., 2 aver. Voor het boord neemt u, rondom het halsje, 72 lussen op en breit 18 toe ren 2 r., 2 aver. Dan worden de naden aan den linker kant dichtgenaaid en het truitje van voren gesloten met drukknoopjes ofwel met knoopjes en knoopsgaten. Voor de knoopsgaten wordt dan een toertje ge haakt, waarbij u lusjes maakt voor de knoopjes. Broekje. Hiervoor worden 80 st opge zet en u breit eerst een boord van 16 naalden 2 r., 2 aver. Wordt het truitje over het broekje gedragen, dan breit u, in het midden van het boord, een gaat- jestoer voor het doorhalen van een elastiek. Maakt u een opknooppakje, dan breit u in het boord knoopsgaten, één aan iederen kant van het split en twee in het midden. Is het boord klaar, dan breit u verder het patroon van het truitje: 1 r„ I aver., om den anderen toer verspringend. Zoo breit u 74 naalden. Volgende naald 38 st. breien, I st. meerderen, 4 st. breien, I st. meerderen, 38 st. breien; 1 toer over breien. Volgende toer: 38 st., 1 st. meer deren, 6 st., 1 st. meerderen, 38 st.; 1 toer overbreien. Zoo gaat u door, tot er tusschen de beide meerderingen 22 st. zijn. Deze 22 st. kant u af en breit dan voor elk pijpje nog een boord van 8 toeren 2 r., 2 aver., waarna u ze af- kant. De tweede helft wordt precies eender gebreid en dan worden beide helften aan elkaar genaaid. Dit pakje ls vooral heel aardig als men een afstekende kleur neemt voor boord en manchetten, bijv. beige of wit by de blauwe wol. Ook kan men geiftê- leerde vol nemen voor de garneering, of effen boorden bij gemengde wol. DORA. In dezen tijd van malaise hoort er *n dosis moed toe om 'n modeshow te hou den. Wij bewonderen daarom de ver schillende firma's (Kruysveldt de Mare, Muller en den juwelier Bonebakker) die samenwerkten om ons een middag te be reiden, waarin we zooveel schoons en merkwaardigs te zien kregen, dat we voor enkele uren vergaten te denken aan vermindering van salarissen, daling der effecten etc. etc. Wij kunnen u van de 76e, die het huis Kruysveldt óns toonde, er slechts en kele noemen. Vooreerst het avondtoilet van zwarte crêpe Georgette met die al leraardigste boleroachtige bridge-coat met korte pofmouwen van wit fluweel met zilveren loovertjes bezaaid. Dit was een creatie van Lanvin, die de wereld ingaat onder den naam Jasmin. Dan zagen we 'n heerlijken wintermantel met talryke découpes in den rug en grooten persianer kraag onder den naam „Mysterieux". Het toiletje met de vlinderach tige strikken is van flesch-groene wollen marocain met versierin gen van wit en zwart lakleder. Al weer 'n ontwerp van Lanvin, onder den naam: Donatienne. Hoe stijlvol was 't toiletje van zwarte crêpe Georgette met de overdaad van strookjes, die toch geen afbreuk doet aan het gedistingeerde geheel. Alweer een geesteskind van een grootheid op modegebied, n.l. Patou, die het robe Pompadour noemt. De firma Miiller uit Haarlem en Hil versum leverde hierbij een mutsje van zwart laken met persian; 'n charmante combinatie, 'n figuurtje om zoo uit een roode mail-coach te stappen op 'n En- gelsche gravure. met de hand in model genaaid; strook jes en reepjes aan elkaar gepriegeld, waardoor juist die geraffineerde mo delletjes ontstaan, die de huidige mode zoo interessant maken, 't Model van den bol is ofwel glad getrokken over den We kregen van mevrouw Müller nog enkele wetenswaardigheden te hooren omtrent de nieuwe hoeden. Veeren, maar vooral geen struisveeren of pleu- reuses. We hebben deze de laatste maanden al in zoo'n overdaad gezien, dat de fyne zaken ze uit hun collectie heb ben gebannen. Als materiaal zien we vooral slap vilt, ook het mooie, glan zende panne, 'n Enkele maat wordt ook fluweel verwerkt. De hoeden zyn meest schedel of z.g. vierkant, d.w.z. de schei ding tusschen bodem en rand van den bol ls afgerond rechthoekig. Als kleu ren zien we het meest: zwart, donker bruin en groen. Bij al deze belangrijke uiterlijkheden sloot zich ook nog aan de causerie van Mevrouw Cartou uit Amsterdam over de verzorging van onze teint. Werkelük, de Hollandsche vrouw is er nog niet van doordrongen, dat een goed geconser veerde huid en 'n juist aangebrachte maquillage een van de voorwaarden is, om een mooi costume te kunnen dragen. Uit de hilariteit bij deze bespreking bleek ons, dat de Hollandsche vrouw nog veel te nuchter is om deze Parij- sche opvattingen zoo maar zonder meer te aanvaarden. POLA. DE VEOUW Als God de vrouw tot meesteres van den man zou hebben bestemd, zou Hy ze uit het hoofd hebben genomen, en als Hy haar tot zyn slavin bestemde, zou HU haar uit de voeten genomen hebben. Maar daar HU haar bestemde tot zyn gezellin en zijns eeiyke, nam Hy haar uit de zijde. h. Augustinus. In het algemeen voelt men in Ne derland niet veel voor schapenvleesch erger nog, er heerscht een bepaald vooroordeel tegen, dat gewoonlijk wordt uitgedrukt met de woorden: „Schapenvleesch heeft zoo'n sterken smaak." Al valt er nu weliswaar over smaak niet veel te twisten, we zouden er toch over kunnen redeneeren. We zouden kunnen opmerken, dat „sterk" „sterk-uitkomend" ook ze ker de smaak is var. varkensvleesch en van wild, vleeschsoorten, die over 't al gemeen zeer vóél waardeering vinden, 't Spreekt vanzelf, dat iets met een sterk uitkomenden smaak zich onder scheidt van de meer gewone spijzen, maardie onderscheiding behoeft nu niet juist in het nadeel van het sterk- smakende gerecht te zijn; de voorbeelden liggen voor het grypen, dat juist de „sterk" smakende voedingsmiddelen ter afwisseling graag worden gebruikt (be halve op de reeds genoemde wild- en varkensvleeschsoorten zouden we kun nen wijzen op visch, op kruiden, op spe cerijen enz.) Trouwens, evenals het gebruik met zich brengt, dat varkensvleesch en wild opgediend worden met andere spijzen, die den smaak verzachten of zelfs over- heerschen (varkensvleesch met kool of met uien, wild met compote)zoo kun nen we ook het schapenvleesch laten profiteeren van de bijgerechten dé groenten en de kruiden die we bij de bereiding toevoegen of waarmee we de een of andere saus bij dit vleesch klaarmaken. De Engelsclie keuken, die het scha penvleesch rekent tot de dagelijks voor komende levensmiddelen, weet op dit ge bied heel wat variaties te geven; en al zal voor den Hollandschen smaak het geliefkoosde Engelsche gerecht „scha penvleesch met kruizemuntsaus" wel wat vreemd lijken, andere schotels, waarin het schapenvleesch een hoofdrol speelt, komen wel degelijk in aanmerking voor een blijvende plaats in onze Hollandsche Keuken. Als we daarby weten, dat de herfst beschouwd wordt als de beste tyd voor het schapenvleesch, dan stellen we de kennismaking niet langer uit, maar ne men dadeiyk een proef met de volgende recepten. Schapenvleesch met verschillende groenten (4 personen) 600 G. (6 ons) schapenvleesch (niet te vet) 40 G. boter, margarine of vet. 1 groote ui, 1 kleine selderijknol, I groen savoyekooltje 1 groote wortel (of een twintigtal klei ne worteltjes) 1 K.G. aardappelen, -wat peper en zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Snyd het schapenvleesch ln nette blokjes (als poulet) of laat dit door den slager doen. Wasch het vleesch, zet het op met zooveel kokend water, dat het even bedekt is en voeg er wat zout bij; laat het in de goed gesloten pan op een zacht vuur uur koken. Maak intusschen de groenten schoon en schil de aardappelen. Leg, nadat het vleesch 1/l uur gekookt heeft, het in vieren gesneden kooltje er op, daarop de worteltjes, de m reepjes gesneden selde rijknol en de gesnipperde ui. Laat alles tarnen uur zachtjes doorkoken, leg er dan de in vierdeparten gesneden aard appelen op en onderzoek, of er nog vol doende vocht op den bodem is. Leg bo venop de boter of het vet en laat alles samen verder gaar worden (nog ongeveer V2 uur). Maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma en misschien wat pe per en zout: schep het met een schuim spaan over op den vleeschschotel (of in een dekschaal) en presenteer er het nog in de pan overgebleven kooknat in een sauskom bij. Gerechten van schapenvleesch met tomaten (4 personen) 600 G. (6 ons) mager schapenvleesch (tot poulet gesneden) 60 G. boter, margarine of vet (3 afge streken eetlepels) 2 groote uien, 2 groote aardappelen 4 flinke tomaten (of 4 eetlepels dikke tomatenpurée) wat peper en zout, 2 theelepels Maggi's Aroma 1 eetlepel azijn. Snipper de uien fijn en laat ze in een gesloten pan in de boter of het vet gaar smoren <>i uur). Voeg er het gewas schen vleesch bij, den azijn en wat pe per en zout; laat alles zachtjes ln de goed gesloten pan H uur smoren, voeg er dan de tomatenpurée (of de door een zeef gewreven rauwe tomaten) by, de in vierdeparten gesneden aardappelen en zooveel water als noodig is om het gerecht van de noodige saus te voorzien. Laat alles samen nog een goed half uur zachtjes stoven, roei er ten slotte de Maggi's Aroma door en misschien wat peper en zout. en dien het gerecht dan op in een dekschaal. Presenteer er droge rijst, macaroni of gekookte aardappelen bij. GESTOOFDE SCHAPENLAPJES (4 personen) 4 schapenlapjes van 150 O., ongeveer 10 G. (1 afgestreken eetlepel) zout, wat peper 60 G. (3 afgestreken eetlepels) vet, bo ter of margarine 4 eetlepels dikke tomatenpurée 1 ui, 1 kleine winterwortel 4 d.L. water met 2 Maggi'a bouillon blokjes. Wasch de lapjes, droog ze af, wryf ze in met zout en peper, en laat ze in het heete vet (of in de lichtbruin gebraden boter) aan weerskanten vlug bruin wor den (in de koekenpan). Leg ze over in een stoofpan, voeg er de gesnipperde ui en wortel bij en giet er den bouillon en de tomatenpurée over. Laat het gerecht ln de goed gesloten pan zachtjes gaar stoven (ongeveer 1 uur)schik dan de lapjes op een vleeschschotel en presen teer de rest van de saus er afzonderiyk in een sauskom bij. Geef by dit gerecht gekookte aardap pelen of droge ryst. Gezellig zal het theekleed, de vinger doekjes en de theemuts staan, als u thee visite ontvangt. Het landeiyke huisje en de kleur der bloemen, het zal er knus uitzien. Uitste kend zal het staan, indien u de thee ser veert in de serre, met uitzicht op uw mooi aangelegden tuin, of nog aardiger misschien in den tuin zelf. Het kleed is van crême-kleurig lin nen en de vier hoeken zyn bewerkt met Delphiniums (Riddersporen) in de mooi ste blauwe tinten welke u maar beden ken kunt, van lichtblauw, staal-blauw, ultramaryn tot Pruisisch blauw, over gaand in mauve. Wilt u nog enkele andere kleuren aan brengen, dan kunnen de voorste ronde bloemen ln petunia-kleur gekozen wor den. De eenvoudige steken om de naden aan te geven tusschen de flagstones zyn ln een bruine kleur gehouden. We beginnen het kleed eerst te zoomen en teekenen het motief vervolgens op de van linnen in dezelfde kleur als het kleed. Aan de beide kanten is het huis getee- kend en zijstukjes worden tusschengezet, (zie teekening). Voor het dak nemen we een rood stukje linnen en knippen den schoorsteen aan, deze dient meteen als handvat dit wordt op het andere linnen gestikt. De dak pannen zyn hier en daar aangegeven met rood-bruin in den knoopsgatensteek. De bloemen rondom het huisje worden in dezelfde kleur als het kleed geborduurd. Afteekening van raampjes, luiken en deur is bruin of groen. Hetzelfde pa troon van den theemuts knippen we voor de voering en van watten. Voor dezen theemuts is een watten vulling prettiger, omdat de vellen plat zyn en in vorm ge knipt kunnen worden. De schoorsteen wordt opgevuld met flanel, totdat deze stevig genoeg is om te blijven staan. De vingerdoekjes worden in een hoek bewerkt. vier hoeken. Voor een hoek teekent u het motief op papier en drukt het op de vier hoeken over. Goed waschbare borduurzy- de of katoen wordt voor het werken ge bruikt. De Riddersporen worden met den madeliefjes-steek gewerkt, de ronde bloe men in den knoopsgaten-steek, met een geel hart van Fransche knoopen. De theemuts heeft een voor- en achterzyde Wilt u alleen den voorkant der thee muts bewerken en de zijstukken wegla ten. zoodat er alleen een voor- en ach terkant komt, dan kunt u dat doen, hoe wel de eerste manier veel aardiger is, vooral wanneer de theemuts op tafel prijkt en dus van alle kanten bekeken kan worden. ANEMOON.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10