f3000.- f 750.- f250.- f 125.- f50.- f40.- VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 DE „MITTOVOS" OUREAUXNA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17894 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOG ERGER! Splijtend Socialisme Brand in een sacristie te Den Haag De postdiefstal te '5-Gravenhage Lichtgas-ontploffing te Gdingen De Ned. Industrie en de krisis De verlaging der salarissen Groningen in het donker Brutale inbraak Diepe val van Tschitscherin De spoorweg over den Afsluitdijk VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT Disconto-verhooging der Federal Reserve Bank Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVEFft-ENTIÈN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bij vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk van been of arm oij verlies van 'n anderen vinger Wij bespraken dezer dagen het be richt, dat de Hartog's Fabrieken te Oss naar Engeland zouden worden overge plaatst, door welke wijziging in het be drijf vele honderden arbeiders te Oss werkloos worden zouden en waardoor de gemeente Oss in waarlijk funeste moeilijkheden zou komen te verkeeren. Mag dat? vroegen wij en wij be doelden die vraag natuurlijk in moreel- ekonomischen zin. Intusschen heeft de directie van het Unilever-concern, waarvan Hartog's Fa brieken deel uitmaken, in de pers eenige mededeelingen gedaan omtrent den stand van zaken en omtrent verdere bedoelingen. Natuurlijk vinden wij in deze mede deelingen geen antwoord op onze vraag; natuurlijk niet: met moreel-ekonomische overwegin gen kan men zich niet zoo spoedig bezig houden. Maar zoo geeft de directie in haar mededeelingen te kennen de zaak is niet zoo erg als zij voorgesteld wordt: het besluit tot stillegging betreft alleen de door Hartog's Fabrieken te Oss ge dreven margarinefabriek en heeft geen betrekking op de slachterijen en vetfa- brieken der genoemde firma; de twee laatste zullen, zoo mogelijk met ver hoogde capaciteit, in bedrijf worden gehouden, en de directie vertrouwt, dat bij deze afdeelingen en daarvan afhan kelijke bedrijven te Oss nog ongeveer 600 werklieden en employé's te werk gesteld zullen kunnen blijven. 600 dus van de 1400. 800 zullen er de laa/n uitgaan en ten laste van de gemeenschap komen; 800 kostwinners zal Oss minder gaan tellen, enkel en alleen, omdat de directie het rationeeler vindt, de margarine-fabri- catie naar Engeland over te brengen; ook van dit massa-ontslag zal de gemeente Oss, zal de Ossche midden stand, enz. enz. nog genoegzaam-heil- looze gevolgen ondervinden. Al zijn 800 werkloozen ook minder dan 1400 werkloozen, de feiten zijn in ieder geval nog ernstig genoeg. Én bovendien: wat beteekenen, in verband met de toezegging der directie, de ons ter oore gekomen geruchten, dat Unilever al zijn vetfabrieken naar En- gelsch-Indië zal overplaatsen? Nog erger wordt het geval echter, wanneer de directie aan het Nederland- sche volk gaat duidelijk maken „de on afwendbare noodzakelijkheid van het besluit, om over te gaan tot stillegging van de margarinefabriek te Oss, die voor een belangrijk deel voor de Engel- sche markt werkt." Die „onafwendbare noodzakelijkheid" is volgens verklaring der directie „behalve in den ingrijpenden invloed, die de daling van het Pond op dit ex portbedrijf uitoefent, gelegen in het dagelijks groeiende verzet, dat in Enge land door een stelselmatige propaganda wordt gewekt tegen het koopen van buitenlandsche producten, die evengoed in Engeland kunnen worden vervaar digd. Dat durft de directie ons in ons ge- zich zeggen: de Engelschen weigeren artikelen te koopen, waaraan Nederlandsche arbei ders een loontje verdiend hebben; alleen Engelsche arbeiders mogen ver dienen aan wat de Engelschen consu- meeren! En voor dit argument gaat de direc tie eerbiedig op zij! Er zal niets anders opzitten, dan dat de Nederlanders, uit solidariteit met de arbeiders, die ten gevolge van zülk een mentaliteit werkloos gemaakt worden, een zelfde standpunt ten opzichte van in Engeland gefabriceerde waren gaan innemen: Engelsche arbeiders behoeven niet te verdienen aan producten, die evengoed in Nederland vervaardigd kunnen wor den: wollen stoffen kunnen evengoed in Tilburg worden gefabriceerd; schoenen kunnen ons evengoed door de Noord- Brabantsche industrie geleverd worden enz. Misschien zal een stelselmatige pro paganda in Nederland tegen het koopen van Engelsche waren het eenige middel blijken om de Unilever-grootmogend- heden eens te laten voelen, hoe klein- menschelijk-egoïstisch zij handelen, voor welk een kleinmenschelijk-egoïs- tische mentaliteit zij in ieder geval op zij gaan. Naar de Missie 14 October a.s. zullen de Weleerwaarde Fathers J. Boon (uit Lisse), C. Hoogland (uit Lutjebroek), F. Groeliker (uit Does burg), priesters-missionarissen der Sint Joseph's Congregatie, vanuit Southampton vertrekken naar 't Bisdom Nellore (Britsch- Indië) van Mgr. W. Bouter, om zich daar aan het Missiewerk te gaan wijden. In alle landen De verdeeldheid bij de socialisten ver toont, evenals de partij-zelve, een interna tionaal karakter. Overal, waar strijd is in hun gelederen, ontwaart men dezelfde verschijnselen en dezelfde oorzaken. Het gaat zooals het „Centrum" terecht opmerkt om het wezen zélf van het socia lisme, om den aard en den eisch van het beginsel en zijn toepassing. „Juist de diepte van deze oorzaak der ver deeldheid geeft aan de geschillen zulk een ernstige beteekenis. En de feiten volgen elkander snel op. Nauwelijks heeft in Engeland een scheu ring in de partij plaats gehad, of in Duitsch- land wordt door eenige uitgewezen leiders een nieuwe partij opgericht. Daar zullen dus voortaan twee sociaal democratische partijen naast elkander be staan. En dit „naast elkander" zal practisch wel meestal „tegenover elkander" betee kenen. In alle groepen der partij in het geheele Rijk heerschen gisting en ontevredenheid, schrijft een liberaal correspondent uit Berlijn". En dat hetgeen in Duitschland geschiedt, ook over de grenzen weerklank vindt, blijkt uit een bericht in „Die Fackel", het orgaan van de leiders der nieuwe partij, welk blad er, naar wij in „Het Volk" lezen, melding van maakt, dat de leider van den Holland- schen linkervleugel der S.D.A.P. het volledig met de politiek en tactiek van de dissidenten eens is. Inderdaad, de geschillen in het socialisme laten zich door geen landsgrenzen tegen houden. Ook in ons land blijkt telkens weer, dat de kloof tusschen socialist en socialist niet te dempen is. Nauwelijks is hier het oppositieblad der links-socialisten opgeheven, of in het nieuwe zoogenaamd discussieblad komt de heer J. de K(adt) alweer verkondigen, dat heel de S.D.A.P. op geheel verkeerden weg is met het parlementarisme. Men bestrijdt het kapi talisme, maar men gaat, volgens hem, met het kapitalisme ten gronde. Deze schrijver wil directe actie, revolutionair optreden.... Hieruit blijkt, dat de scheur weer niet ge kramd is. f 3.000 schade Gisterochtend te ruim half acht is in een bijsacristie van de St. Jeroenskerk aan de Dr. Schaepmanstraat (Spoorwijk) brand uitgebroken. Omstreeks half acht had kapelaan De Wit een kaars noodig om in de kerk te gebruiken en de koster haalde deze in de bijsacristie. Toen de kapelaan en de koster weer in de kerk waren, hoorden zij geknetter en zagen zij eenigen rook de kerk in komen. Zij begaven zich naar de sacristie en openden daar de deur van de bijsacristie. De vlammen sloegen huntegen. Onmiddel lijk sloten zij de deur en waarschuwden de brandweer. De motorspuit van den Rijswijk- scheweg was spoedig ter plaatse en tastte eerst met den kleinen straal, later met een straal op de waterleiding het felle vuur aan. Tot half negen is men met het blusschings- werk bezig geweest. De bijsacristie brandde totaal uit. De kaarsenkast, waar, naar de meening van den koster, het vuur is ontstaan vermoe delijk door den afgevallen kop van een lu cifer is geheel verkoold. De smeltende was liep de gang naar den verwarmingskel der in. Kussens, vaantjes voor het Aller heiligste, loopers en bidstoelen hebben alle schade opgeloopen door het vuur en de ge smolten was. Zoodra men den brand gewaar werd, hebben de kapelaans en de eerw. zusters de sacristie ontruimd. Van geluk mag gespro ken worden, dat de vlammen niet naar hier zijn doorgeslagen, daar anders de heele sacristie met alle paramenten verbrand zou zijn. De schade bedraagt minstens 3000 en wordt door verzekering gedekt. De Oosterbeeksche schilderijen- zwendel Verminderde s'raf Het Arnhemsche gerechtshof 'reeft in hoo- ger beroep behandeld de zaak betreffende den bekenden schilderijenzwendel te Ooster beek, waarbij een ingezetene van Oosterbeek door vier personen werd opgelicht voor f 15.000, nadat men hem voor meer dan een ton gouds aan waardelooze schilderijen had verkor/it. De verdachten in deze zaak werden door de rechtbank te Arnhem veroordeeld en wel een verdachte tot 2 jaar gevangenisstraf, een an der, de zoogenaamde Amerikaan", tot een half jaar, en twee helers ieder tot 1 jaar ge vangenisstraf. Voor het Hof stond thans terecht de eerste veroordeelde tegen wien de advocaat-gene raal met bevestiging van het vonnis, vermin derde gevangenisstraf eischte van 1 jaar en 6 maanden. Onderzoek nog in vollen gang Het politie-onderzoek inzake den post- roof van Dinsdagavond 29 September aan den Van Lennepweg in den Haag is, ter wijl de beide aangehoudenen zich in het huis van bewaring bevinden, nog in vollen gang. Zooals men weet, is het deel van den buit, dat de gearresteerde J. in zijn woning onder den vloer had verborgen, n.l. ongeveer 1/3 van het gestolene, op diens aanwijzing te voorschijn gebracht, terwijl de rest, behou dens een paar honderd gulden en de ge opende aangeteekende brieven, nog zoek is. Voor de afzenders van de aangeteekende stukken, welke waarden bevatten, doch niet met waarde waren aangegeven, beteekent dit verloop een verlies, omdat vergoeding alleen wordt verstrekt wanneer óf het aan gegeven bedrag ten deele of geheel wordt vermist, óf wanneer het geheel zonder waar de aangegeven aangeteekende stuk is ver dwenen. Bij den onderhavigen postroof wa ren de gewone aangeteekende stukken, zij het dan in beschadigden toestand, terug gevonden. In één enkel geval, n.l. dat van de nog vermiste Oostenrijksche waarden, die wèl waren aangegeven, heeft óp bevredigen de wijze uitkeering aan de benadeelden van wege de postadministratie plaats gehad. Op den avond van 29 September om streeks half acht werd op den Raamweg een wielrijdster aangereden door een twee-per- soons-auto, welke reed in de richting Wit- tebrug. Deze juffrouw en eventueele getui gen van de aanrijding werden opgeroepen tot het verstrekken van inlichtingen aan den commissaris van politie in de afd. B. In het hierbedoelde oproepingsbericht was, om bepaalde redenen, nog geen ver band gelegd tusschen aanrijding en post roof. Daar echter vrijwel is komen vast te staan, dat de hier genoemde auto dezelfde is als die, waarin zich de gearresteerde J. (en vermoedelijk ook de hoofddader van den postroof) bevonden, wordt alsnog aan de aangereden wielrijdster en aan hen, die op dat tijdstip een twee-persoons auto op den Raamweg in de richting Wittebrug heb ben zien rijden, verzocht, zich aan het hoofdbureau van politie aan het Alexander- veld te melden tot het geven van inlich tingen, welke vermoedelijk kunnen bijdra gen tot de verdere opsporing in den onder havigen diefstal. De 1000ste employé in de Hema De Hema, welke dezer dagen ook te Maastricht een filiaal zal openen, heeft onlangs haar lOOOsten employé in dienst ge nomen. Daar de Hema eerst in November a.s. 5 jaar zal bestaan, is dit gezien de huidige tijdsomstandigheden zeer zeker een bij zonder verschijnsel. 11 woningen verwoest Vele dooden en gewonden Naar de „Lokalanzeiger" meldt, is gister avond te Gdingen een pas-gebouwd huizen blok, dat toebehoorde aan de verzekeringsin stelling voor geestelijke arbeiders, door een lichtgas-ontploffing gedeeltelijk in de lucht gevlogen. De gasaanleg was eerst kort ge leden aangebracht. De ontploffing was bui tengewoon krachtig. De plaats des onheils biedt een troosteloos schouwspel van verwoesting. Uit de puinhoopen zijn reeds verscheidene dooden en gewonden geborgen. De reddingsmanschappen van de brand weer, de politie en een compagnie van de Poolsche oorlogsmarine zijn bij de berging aanwezig. Ongeveer 11 woningen zijn vol komen verwoest. 7 personen zijn reeds zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Het totaal aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. 14 huizen vernield De gasontploffing heeft, naar nader wordt gemeld van de 200 woningen, die in het blok zijn gevestigd, 14 totaal vernield. Aangezien het opruimingswerk nog niet is voltooid, kan tot nog toe niet worden vastgesteld, hoe groot het aantal slachtoffers is. Tot nog toe heeft men 3 dooden, 2 zwaar- en 6 lichtgewonden gevonden, doch waarschijnlijk liggen nog 10 personen onder de puinhoopen bedolven, die vermoedelijk niet meer in leven zullen zijn. Fout aanleg gasleiding De oorzaak van het ongeval is waarschijn lijk een gasontploffing, die is ontstaan door een fout in den aanleg van de gasleiding in den kelder, waaraan juist de laatste dagen was gewerkt. Gisteren waren nieuwe gasbui zen onder het huis gelegd, die waarschijnlijk onvoldoende aan elkaar waren gelascht.Ver- moedelijk is het uitstroomende gas in brand geraakt en ontploft. Onderzoek naar bedrijfstoestanden De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aan den Directeur-Generaal van den Arbeid opgedragen een onderzoek op korten termijn in te stellen naar de bedrijfs toestanden in de verschillende industrieën, zulks in verband met de crisis. Ook voor leden van den Raad van State, de Alg. Rekenkamer en de Rechterlijke Macht De Haagsche correspondent van het „Hbd." meldt: Gelijk bij vorige salarisveranderingen van het Rijkspersoneel, zullen de bij de wet vastgestelde salarissen van de leden van den Raad van State, van de Algemeene Reken kamer en van de rechterlijke macht, ook thans in verband met de aanstaande wij ziging verlaging ondergaan. Binnen afzienbaren tijd kan men dan ook naar we vernemen, daartoe strekkende wetsontwerpen verwachten. Door ontploffing in electrische centrale Gisteravond heeft door tot nu toe onbe kende oorzaak omstreeks zes uur een ont ploffing plaats gehad van geringen aard in de electrische centrale te Groningen. Het gevolg was, dat de geheele stad op een der drukste uren stroomloos was. Het spreekt van zelf, dat dit heel wat stagnatie in het verkeer bracht, vooral in het midden der stad en in het Zuid-Westen. Een electrisch bediende brug kon niet naar beneden wor den gebracht, zoodat de groote stroom van fabrieks- en kantoorpersoneel langs andere wegen moest worden geleid. Om 7 uur was het ongeval weer verholpen en had Gronin gen weer stroom en licht. Persoonlijke onge vallen hadden niet plaats. In het sanatorium te Heerlen Een brutale inbraak heeft plaats gehad in het sanatorium te Heerlen. Door 't open schuiven van ramen hebben de dieven zich toegang verschaft tot den benedenvleugel en een bezoek gebracht aan een negental ka mers. Waar zij de deur niet open vonden of het slot niet konden forceeren, hebben zij de paneelen uitgezaagd. In een kamer, waar de post ter distributie gereed lag, hebben zij de brieven opengesneden Uit een ervan wordt 5 vermist. In de telefoonkamer werd een bedrag van 250 buitgemaakt. Voorts zijn, verschillende kleedingstukken meege nomen. Het tafelzilver werd onaangeroerd gelaten. De politie is tot arrestatie van zekeren L. te Heerlen overgegaan. Als dronken bedelaar gearresteerd „Katholieke Wereld Post" meldt: Dezer dagen werd door de Gepoe een bede laar gearresteerd, in lompen gekleed, die vol slagen dronken was. Bij nader onderzoek bleek, dat het de vroegere Volkscommissaris Tschitscherin was, van wien men in den laatsten tijd niets meer gehoord had. Er werd wel gemompeld, dat hij bij Stalin in ongenade was gevallen en dat hij aan een ongeneeslijke ziekte leed, maar absolute be vestiging van deze sterke vermoedens konden wy niet verkrijgen. In verband met deze arrestatie vernemen wij nog, dat Tschitscherin meermalen had getracht een ondergeschikte positie te ver krijgen aan het Volkscommissariaat voor Buitenlandsche Zaken. Hij werd echter over al uit de bureaux weggejaagd en tenslotte kregen de portiers en schildwachten bevel, dat zij hem nergens meer in de bureaux toegang mochten verleenen. Toen is Tschit scherin aan den drank verslaafd geraakt en steeds dieper gezonken, totdat hij thans door de Gepoe is gearresteerd. De Krakatau De berg 44 M. lager geworden De vulcanologischen dienst constateerde dat de hoogste top van den Krakatau thans 2899.7 Meter hoog is, zoodat de Krakatau na de eruptie 44 Meter lager is geworden. Het programma voor de volgende week Morgen begint de „Mlttovos" We laten hieronder een uittreksel uit het officieele programma volgen van de geheele volgende week. Morgen, Zaterdag 10 October: Nam. 2.00 uur: Officieele ontvangst der E.E. Paters Missionarissen in de gereser veerde eerste-klas wachtkamer der Ned. Spoorwegen. Nam. 2.15 u.: Vertrek van den auto-op- tocht naar de Kathedrale kerk met défilé voor Z. H. Exc., den Bisschop van Haarlem. Nam. 3.00 u.: Ontvangst en intocht der Paters in de Kathedraal, besloten met een plechtig Lof. Zondag 11 October: Predicatie door de Missionarissen onder alle H.H. Diensten in de 18 parochiekerken van Haarlem en omgeving. Nam. 1.30 u.: Grootsche R. K. Sportbewe- ging-demonstraties op het H.F.C.-terrein aan de Spanjaardslaan. Nam. 2.00 u.: Voetbalwedstrijd tusschen Amsterdamsche en Haarlemsche elftallen. Nam. 8.15 u.: In den Schouwburg aan den Jansweg: Opvoering door de R. K. Rederij kerskamer „J. A. Alberdingk Thijm", van „De drievoudige Wijsheid van Vader Wang." Maandag 12 October: Nam. 3.00 u.: Officieele opening der Con- gresweek in de groote bovenzaal van het Mittovosgebouw aan den Kleinen Hout weg 16. Nam. 8.15 u.: In verschillende zalen avond vergaderingen in besloten kring, voor vol wassenen en uitsluitend voor katholieken. Dinsdag 13 October: Voorm. 1012 u.: Voordrachten voor de R. K. Jeugd. Nam. 2.30430 u.: Idem. Nam. 8.15 u.: Idem voor volwassenen en uitsluitend katholieken. Woensdag 14 October: Voorm. 1012 uur: Als op Dinsdag. Nam. 3.00 u.: Congresvergadering voor R. K. leeraren (essen) en onderwijzers(essen). Nam. 8.15 u.: Idem voor R. K. doktoren en verplegers (sters). Nam. 8.15 u.: Als op Maandag voor vol wassenen en uitsluitend katholieken. Donderdag 15 October: Voorm. 1012 u.: Als op Dinsdag. Nam. 2.304.30 u.: Idem. Vrjjdag 16 October: Voorm. 1012 u.: Als op Dinsdag. Nam. 2.304.30 u.: Idem. Voor verdere bijzonderheden als zalen, na men der Paters, die de voordrachten zullen houden enz., raden we aan het officieele Programmaboek onder het hoofdstuk „De Congresweek" te raadplegen. De vergaderingen worden met muziek of zang afgewisseld. Zaterdag 17 October: Nam. 2.00 uur, vindt de Jeugdhulde aan de Missionarissen plaats. Zondag 18 October: Nam. 3.30 uur: Opening van de Tentoon stelling. Arum het centrumpunt In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden deelde de voor zitter, de heer Hartelust, mede, dat hij aan den Inspecteur-Generaal van de Nederland sche Spoorwegen gevraagd heeft, wanneer begonnen wordt met den aanleg van den spoorweg over den afsluitdijk. Geantwoord werd, dat de spoorweg waar schijnlijk in 1934 nog niet klaar zal zijn. Met de onteigening van de gronden in Noord-Holland is men bezig. De Raad van Toezicht heeft in overweging gegeven van het oude plan af te wijken en den spoorweg aan te leggen over het traject van Zurig over Arum en vervolgens naar Dronryp. De stad Harlingen zal dus overge slagen worden. In plaats daarvan wordt dus in dit geval Arum het centrumpunt. De spoorweg over den afsluitdijk wordt verlegd en zal in 1934 nog niet gereed zijn. (blz. 1, 1ste blad) Het New-Yorksche disconto van \y2 tot 2% pCt. verhoogd. (blz. 1, lste blad) Ernstige gasontploffing te Gdinsk (Po len). (blz. 1, lste blad) Onderzoek van regeeringswege naar den toestand in de Ned. industrie. (blz. 1, lste blad) Fransche stoomtrawler bij Terschelling overvaren. (blz. 1, 2de blad) Ernstige moeilijkheden op de Ronde Tafel conferentie. (blz. 1, 3de blad) Nieuwe notawisseling tusschen Japan en China. (blz. 1, 3de blad) Japansch luchtbombardement op Tsjing- tsjan. (blz. 1, 3de blad) Manifest van Baldwin. (blz. 1, 3de blad) President Hoover geeft zijn meening over het leeningsvraagstuk. (blz. 1, 3de blad) Het spoorwegongeluk te Groningen be handeld voor de Groningsche rechtbank. (blz. 1. 4de blad) De nobelprijs voor literatuur toegekend aan Erik Karlfeldt. (blz. 1, 4de blad) Afscheid van mr. Trip als voorzitter van den ondememersraad voor Ned.-Indië. (blz. 1. 4de blad) Memorie van Antwoord in zake het Oslo verdrag. (blz. 1. 4de blad) Overzicht van de 25ste Parijsche Automobielen Tentoonstelling, welke momenteel wordt gehouden allium*»/ Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.47 uur. Hoogste barometerstand 773.1 te Weenen. Laagste barometerstand 734.4 te Reykja vik. Verwachting: Zwakke tot matigen, later toenemende, Zuidelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, later waarschijnlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. De schandaalcolportage te Amsterdam Protest tegen een vonnis. Door de R.K. Propagandaclub O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand te Amsterdam-West is de volgende motie aangenomen: „De R.K. Propagandaclub „Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand, te Am sterdam, in vergadering bijeen, spreekt haar verontwaardiging uit over het onrechtvaar dig gevelde vonnis In zake de schandaalcol portage te Amsterdam, waardoor de colpor teurs der Prot. Debatingclub, ondanks hun uittartende en beleedigende houding werden veroordeeld tot vijf gulden boete en de ka tholieke colporteurs tot tien gulden: is van meening, dat een dergelijke inter pretatie van de Nederlandsche strafwet weer een nieuwe kaakslag is voor het ge heele katholieke volk; verwacht, dat de bevoegde autoriteiten al hun invloed zullen aanwenden, om een der gelijke misvatting der justitie in de toekomst te zullen verhinderen: brengt deze motie onder de aandacht van het geheele katholieke volk, de autoriteiten en de pers." Steunfonds binnen 48 uur georganiseerd De Federal Reserve Bank te New-York heeft Donderdag de discontorente iy, tot 2H procent verhoogd. Naar uit Washington wordt bericht, heeft de gouverneur van de Federal Reserve Bank van New York president Hoover er van op de hoogte gesteld, dat het steunfonds der groote Amerikaansche banken ten bedrage van 500.000.000 dollar binnen 48 uur zal zijn georganiseerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1