RHEUMATIEK, Gemeenteraad van Haarlemmermeer NI VA TANDPASTA VOORKOMT TANDBEDF.RF en ooeist 5-morgens en 'vavonds met 7Ö ets.pertube. Z5cls p. 'A tube. HEEMSTEDE BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Botsing Het bezitrecht in Spanje Het compromis aanvaard Hoover kan niet meer doen Europa moet verder initiatief nemen Excursie Hoogovenbedrijf STADSNIEUWS cMUZIEK De gemeentelijke zwem inrichtingen BURGERLIJKE STAND Onze Winkelstand Van onze Rechtbank Twee inbraken te Bioemendaal De dader tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld BOEKBESPREKING •pit, ischias. Jicht, griep, hoofd-, kies- en zenuwpijn wordt volgens rrp a 6000 geneesheeren op de meest afdoende wijze bestreden door fi Ij A T ogaltabletten. T ogal schaadt hart noch maag en kan dus worden f ingenomen door tien die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen faalden. Bij Apoth Drog tg80 Het werkloosheidsvraagstuk Het werkplan van B. en W. Productieve werkverschaffing. Alle landbouwers ontvangen 75 restitutie van het loon, betaald voor het uitdiepen van slooten en soortgelijke werk zaamheden. Uitvoering van enke ie werken. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. De raad was voltallig. Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken was een adres van de landarbeidersorganisaties te Abbenes, behelzende het verzoek om te Abbenes een sub-correspondent der arbeids bemiddeling aan te stellen. Zulks in verband met den grooten afstand, welke door de werkloozen moet worden afgelegd voor het laten stempelen der kaarten. B. en W. achtten dit evenwel niet noodig. Er behoeft slechts eenmaal per week te Nieuw Vennep te worden gestempeld.Het dagelijksch stempelen geschiedt bij den penningmeester in de omgeving. Inwilliging van het verzoek zou meebrengen, dat ook andere dorpen en buurtschappen met een dergelijk verzoek komen. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Van de pachters der gemeentegronden was een adres ingekomen, waarin verzocht wordt om wederom de pacht te verlagen tot 40 van het oorspronkelijk bedrag. B. en W. stellen voor om hun het adres in handen te stellen voor advies. Na eenige discussie, waarbij verschillende leden op directe beslissing aandrongen, werd besloten om deze aangelegenheid aan het einde der agenda te behandelen. De Venneper Bestuurdersbond heeft een motie aan den raad gezonden, waarin er op wordt aangedrongen, den werkloozensteun te brengen op ƒ11.50 per week, plus een toeslag voor elk inwonend lid van het gezin, benevens een toeslag op de huishuren, die hooger zijn dan 2.50 per week en een bon voor een H.L. kolen. Voorts wordt verzocht om deze uitkeering te verstrekken via den penningmeester der organisatie. Besloten wordt het verzoek in handen van B. en W. te stellen om advies. Voörts was ingekomen een brief van Ged. Staten inzake het onlangs vastgestelde be bouwingsvoorschrift voor enkele wegen in het dorp Schiphol. Ged. Staten wenschten de verordening zóó niet te accepteeren en schreven een wijziging voor. Een commissie uit den raad heeft de zaak bij Ged. Staten nog eens verdedigd, maar zonder succes. De heer BRAS bracht hierover rapport uit en deelde mede, dat Ged. Staten niet tot andere gedachten waren te brengen. Spr. had nog getracht om, zij het dan niet voor de B. v. Amersfoortlaan, dan toch voor de andere laantjes een soepeler regeling te krij gen, doch ook dit mislukte. Wel wilden Ged. Staten zich nader hierover uitspreken, wan neer het uitbreidingsplan eens ter tafel komt. Spr, gaf dan ook in overweging, om de ver ordening te laten, zooals Ged. Staten haar wenschen maar dan zoo spoedig__mogelijk met het uitbreidingsplan te komen. De VOORZITTER zegt, dat men beter een beetje kan doen dan alles maar vrij te laten. De heer VAN WIJK herinnert aan de bezwaren die hij vroeger reeds tegen de aanneming van de B. v. Amersfoortlaan ontwikkeld heeft. De raad hoort nimmer iets van de eigenlijke plannen van B. en W. Waarom moet de woongelegenheid daar zoo opgeschroefd worden? Wil men er een soort Hilversum of Bussum van maken Er zal toch nooit een milieu komen, zooals men in Bioemendaal vindt. Het schijnt dat men te weinig rekening houdt met de werkelijkheid. De VOORZITTER antwoordt, dat de vraag of er 6 of 8 M. open ruimte moet zijn, tenslotte eea kwestie van appreciatie is. Ged. Staten wenschen den afstand tusschen enkele woningen te bepalen op 8 meter en tusschen blokken van 2 of 3 woningen op 14 meter. Dus respectievelijk 4 en 7 meter aan eiken kant van een huis of blok. Is dat nu zoo erg? Men moet het landelijk karakter handhaven en zorgen, dat men er werkelijk prettig woont. De gemeente heeft er geen belang bij. Wel de grondspeculant. Maar daar zitten we hier niet voor. De heer VAN WIJK betreurt nog eens, dat B. en W. zich zoo weinig uitlaten over de 'plannen. De VOORZITTER stelt tenslotte voor om de zaak aan te houden. Over 14 dagen krijgt de raad dan gelegenheid om zich ten aanzien van het uitbreidingsplan op dd hoogte te stellen. Er kan dan over de zaak gesproken worden. Hiertoe wordt besloten. Benoeming Benoemd wordt tot hoofd van de O.L. School 6 te Abbenes de heer G. de Boer te Nieuwe Niedorp. Tot onderwijzer aan de O.L. school 9 te Zwanenburg wordt benoemd de heer A. v. Vuuren, te Hilversum. Voorschot Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. tot het aanvragen van een voor schot aan het rijk krachtens de Landarbei- derswet, ten behoeve van B. de Waal, die wil bouwen op een perceel grond van G. C. v. Arendonk, aan den Aalsmeerderweg. De prijs bedraagt f 0.50 per M.2 Na eenige discussie goedgekeurd. De heeren Asjes, Troost, Joore en De Zeeuw stemden tegen, omdat zij den grondprijs te hoog achtten. Verordeningen Goedgekeurd wordt een wijziging van de legesverordening, terwijl vastgesteld wordt een verordening op de heffing van besmette lijke ziektengeldcn. Crediet voor reparatie B. en W. stellen voor hun een crediet te verleenen van 3600.voor uitbreiding en reparatie van de centrale verwarming in het Raadhuis. De heer JOORE stelt voor om de plaat sing van den ketel aan een ingezetene op te dragen. Er worden nog eenige opmerkingen ge maakt over het systeem ketel. De VOORZITTER merkt op, dat ook aan niet-ingezetenen gelegenheid tot in schrijving moet worden gegeven. Maar B. en W. zullen het zoo eenigszins mogelijk aan ingezetenen gunnen. De heer DE ZEEUW betoogt, dat, wan neer er een openbare inschrijving wordt gehouden, het werk ook aan den laagsten inschrijver gegund behoort te worden. De heer RANDSDORP is het hiermede eens. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Geen woningbouw te Zwanenburg Ingekomen was een verzoek van den heer J. v. Laren c.s., architect te Hilversum, om de gemeente garant te doen stellen voor een tweede hypotheek a 600.— per woning voor den bouw van 40 arbeiderswoningen te Zwanenburg. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, omdat zij dezen woningbouw in Zwanenburg niet noodig achten. Overeenkomstig het advies wordt be sloten. De werkloosheidsbestrijding in den a.s. winter Aan de orde komt hierna het voorstel Van B. en W. tot vaststelling vaan een werk plan tot bestrijding van de werkloosheid in de komende wintermaanden. Allereerst wordt voorgesteld om te Nieuw- Vennep eenige perceelen weiland te laten diep-spitten en cjaar voorts een zwembassin te laten graven. Verder wordt voorgesteld om aan alle leiders van landbouwbedrijven, die finan cieel in moeilijkheden verkeeren, een bijslag te verleenen tot honderd procent op het arbeidsloon van werkloozen, die te werk gesteld worden aan het uitdiepen en schie ten van slooten. Van andere zijde is in overweging ge geven om dezen bijslag op 50 te stellen, maar dezen dan ook te verleenen voor het omkruien van den schotwal. Tenslotte wordt voorgesteld om te Zwa nenburg een vuilnisberging in te richten en hiervoor een stuk weilartd aan te koopen, groot 2.35.83 H.A. voor 5000. Aan Rijk en Provincie zal een bijdrage worden gevraagd. Afgewacht zal moeten worden wat zij zullen doen. Daarna kunnen de financieele gevolgen worden berekend en kan worden nagegaan welk resultaat zal kunnen worden bereikt. Wat hier besproken wordt is dus van voorloopigen aard. De heer BOS zegt, dat het hem verstandig lijkt 50 te geven en daaronder te begrijpen het overkruien van den grond. De heer BIEMOND betreurt het, dat het prae-advies reeds gepubliceerd is. Spr. vreest dat er nu velen werkloos willen zijn, omdat zij, volgens dit advies, meer zullen kunnen verdienen. Verder zou spr. willen voorstellen om 75 bijslag te geven. De heer VAN WIJK spreekt er zijn be vreemding over uit, dat het prae-advies (dat van den voorzitter is) zulk een eigen aardig sentiment draagt. Spr. vindt den aanhef overdreven. Verder onderschrijft spr. niet de stelling, welke de voorzitter poneert, dat de overheid den plicht heeft om de werk loosheid zoo klein mogelijk te doen zijn. Spr. zou het er mee eens zijn, wanneer er stond de gevolgen der werkloosheid zoo klein mogelijk te doen zijn. Spr. juicht het toe, dat er werkverschaf fing wordt verstrekt. Het is beter dat er voor het uit te geven geld arbeid wordt ver richt, waardoor iets tot stand komt, dan dat de steungelden tot dood kapitaal worden. Het voorstel van B. en W. heeft het voor deel, dat de gelegenheid overal is. Overal bevinden zich de slooten, die uitgegraven moeten worden. En dit werk komt den grond weer ten goede. Tenslotte komt alles ook weer ten goede aan een deel der bevolking, dié ook in moeilijke omstandigheden ver keert. Een voordeel is vooral, dat 95 van het geld, dat we aan dit werk besteden, inder daad aan arbeidsloon ten goede komt. Materiaal en vervoer komt er niet bij te pas. Verder zal op steun van de provincie wel gerekend kunnen, worden. Spr.'s fractie zal dan ook deze wijze van werkverschaffing gaarne steunen. Zij moet ook in de allereerste plaats geschieden. De andere werken moéten in de tweede plaats geschieden. Wat de wijze van uitvoering betreft, spr. zou willen voorstellen om een commissie uit de organisaties te benoemen, die het werk in oogenschouw zal nemen, het Zal classificeeren en die in overleg met de landbouwers den prijs zal bepalen. Tenslotte wenscht spr. den bijslag niet te bepalen tot de landbouwers, die financieel in moeilijkheden verkeeren. Het moet voor alle landbouwers gelden. We moeten zooveel mogelijk werk hebben voor onze arbeiders. Laat men aan eiken landbouwer vragen hebt u werk. Komen er te veel aanvragen, dan kan men natuurlijk rekening houden met de omstandigheden van den landbouwer. De bijslag behoort te worden gegeven tot de volle honderd procent. Spr. meent overigens, dat B. en W.. te laat zijn. Hier had reeds ter tafel moeten liggen een uitgewerkt voorstel, met alle gegevens, welke er bij behooren. Uit niets blijkt, dat er gerekend is op een eventueelen zeer strengen winter, waarin b.v. verstrekking van warm voedsel. Daar is toch ook veel voor noodig. De heer TROOST heeft ook met ver wondering het prae-advies gelezen. De aanhalingen in dit prae-advies hadden ach terwege behooren te blijven. Wat het voorstel zelf betreft, B. en W. Zijn wel vroeger gekomen, doch practisch wordt het toch te laat. Alles wat hier be sproken wordt, is immers voorloopig. We zijn hier altijd te laat geweest. Spr. acht de voorstellen aannemelijk. Hij zou willen voorstellen om de werken uit te doen voeren. Hij acht het echter verkeerd om de werkloozen te promoveeren tot gemeentewerkman, zooals de heer Van Wijk wil. De heer ASJES betreurt het, dat nog niet voorgesteld is om te Rijk een begraafplaats te stichten. Dit zou een mooie werkver schaffing zijn. Spr. stelt dan ook voor om in beginsel tot de stichting te besluiten. De heer BLOM zou niet de volle honderd procent bijslag willen geven. Spr. legt zich dan ook neer bij het advies der landbouworganisaties om 50 a 60 pro cent te geven. De voorstellen van B. en W. zullen door zijn fractie worden gesteund. De heer DE ZEEUW zegt, dat de plan nen reeds in Augustus ter tafel hadden moeten zijn. Spr. wenscht te weten welke de financieele gevolgen zullen zijn. Spr. vindt het gevaarlijk om zóó ver te gaan als de heer Van Wijk wil. De uitgaven kunnen wel eens veel te hoog zijn. Ook acht spr. het beter dat de boeren er zelf belang bij hebben en er iets aan bij betalen. De VOORZITTER beantwoordt aller eerst de opmerkingen over den aanhef van het prae-advies. Ten aanzien van de opmerkingen over het voorstel, antwoordt spr., dat B. en W. eerst moeten weten, wat de raad wil, voor aleer definitieve cijfers kunnen worden gegeven. Wanneer er een strenge winter komt zal het, volgens spr., niet den kant op moeten van verstrekking van warm voedsel. Dan zal er wat anders moeten gebeuren. De stichting van een begraafplaats brengt zeer veel kosten mee aan materiaal en ver voer. Deze kosten zijn veel te hoog in ver houding tot het arbeidsloon dat er betaald zou kunnen worden. Wethouder KONING antwoordt, dat een uitgewerkt voorstel met cijfers nog niet gegeven kan worden, omdat B. en W. eerst moeten weten wat de raad wil. Ook kan niet bij benadering gezegd worden wat of Rijk en Provincie zullen doen. Ook spr. gevoelt niet veel voor verstrek king vin warm voedsel. De gemeente is veel te uitgestrekt om het tot z'n recht te laten komen. Het zou niet voldoende zijn om het alleen in Hoofddorp te doen. De installaties zouden ook in de andere dorpen moeten staan en dan zouden de kosten zoo hoog zijn, dat zij beter in anderen vorm verstrekt zouden kunnen worden, b.v. in den vorm van brandstof, klompen of iets dergelijks. Wethouder KISTENMAKER is er tegen, om de volle 100 procent bijslag te geven. Ook de landbouwers zullen er iets aan moe ten bijdragen. De heer VAN WIJK merkt op, dat hij niet alleen denkt aan verstrekking van warm voedsel, maar vooral aan verstrekking van artikelen in natura, hetgeen op verschillende plaatsen kan geschieden. De heer F. BOS zegt, dat er wellicht voor de inrichting van een vuilnisbergplaats een terrein te verkrijgen is op gunstiger voor waarden. Ook geldt dit voor het graven van een zwembassin. Spr. vestigt er verder de aandacht op, dat ook te Zwanenburg de stichting van een zwembassin urgent is, In ieder geval van meer beteekenis dan het diepspitten te Nieuw-Vennep. De heer BELJAARS betoogt, dat er ook door de landbouwers bijgedragen moet worden. Spr. voelt veel voor het idee van den heer Biemond. Spr. zou gaarne willen weten, welke gronden de heer Bos bedoelt. Verder is spr. niet voor den aankoop van den grond. Er ontstaat hierna een breedvoerige dis cussie over de toepassing van het plan. Het resultaat is tenslotte, dat bij meerder heid besloten wordt, de restitutie aan alle landbouwers te verstrekken, die zich hier voor opgeven. De regeling zal gelden tot x Maart 1932. De reeds bestaande commissi* van advies zal de door den heer Van Wijk bedoelde werkzaamheden verrichten, doch de beslissing zal bij het college blijven. Het percentage van den bijslag zal 75 bedragen, terwijl aan Rijk en Provincie bijdragen zullen worden gevraagd. Ten aanzien van de andere werken zal worden uitgezien naar een betere regeling. Zoo b.v. voor de inrichting van een vuilnis bewaarplaats te Zwanenourg. De grond werken te Nieuw-Vennep zullen worden uitgevoerd met uitzondering van het diep spitten, dat op de laatste plaats komt. Mocht het niet voldoende zijn, dan zal over de uitvoering van werken nader worden beraadslaagd. Hierna volgde sluiting. Vergadering R.K. Volksbond Woens dagavond hield de afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond een ver gadering. De voorzitter gaf een verslag van de actie voor een op te richten R. K. Ziekenfonds, waarover reeds een gecombineerde vergade ring in Leiden was gehouden. Over de gehouden studiedagen van 3 tot 6 October in Bergen gehouden, gaf de voor zitter een verslag. Spreker herinnerde aan het woord van een der inleiders, dat er een ommekeer staat te gebeuren, er. dat de strijd zal gaan tusschen Moskou en Rome, en dat wij Ka tholieken moeten zorgen, dat wij niet door Moskou worden omvergeloopen. Medegedeeld werd, dat het jaarfeest van den bond gehouden zal worden op Zondag-, 25 November. Medewerking verleent de tooneelvereeni- ging „D. E. S.". Een propagandistisch woord volgde voor de Mittovos en gesloten retraite, waarna de heer J. Castricum, lid van den gemeen teraad en voorzitter van den R. K. Volles- bond te Haarlem, het woord kreeg voor zijn te behandelen onderwerp „Coöperatie in het algemeen en de Coöperatie „Arbeid Adelt", te Haarlem. Spreker begon met de mededeeling, dat boven den Moerdijk de Kahtolieken nog zoo ver ten achterstaan bij de socialisten op het gebied van Coöperatie. De Coöperatie wil in ons Bisdom niet bloeien in tegenstelling met in het Zuiden van ons land. Uitvoerig schetste spreker de moeite, die men van socialistische zijde doet, om de menschen in him coöperatie te krijgen en zoodoende contact krijgt met de Katholie ken. En dan schetste spreker de rede van den Bisschop, kort geleden gehouden voor den Bond van Jonge Werkgevers, waarin Z. H. Exc. zeide, dat de werkgevers niet altijd over voldoende tact beschikken, terwijl de werknemers altijd maar over de kapitalisten spreken, zonder te weten wat dit is. Nu is, zeide spreker, de Coöperatie een instituut, waarbij kapitaal en arbeid naar elkaar toekomen. Spreker schetst de geschiedenis van „Ar beid Adelt" Door aansluiting bij de Coöperatie krijgt men medezeggingschap in de belangen der arbeiders, naast waarborgen voor goede kwaliteit. En zoo kan men er zelf aan mede. werken, de arbeiders die in dienst 2ijn. die waarborgen te geven, die zij zelf zoo graag ontvangen. Dan wordt, volgens spreker, de Coöpera tie vaak gebruikt als een lokmiddel naar de socialistische organisaties en zien wij m de groote steden met haar geweldig leden aantal, de minste ieden bij de R.K. Stands organisaties. Door vergaderingen en feest jes krijgt men contact met de leden, waar van altijd handig gebruik wordt gemaakt. Vervolgens gaf spreker een uitvoerig overzicht van de R. K. Coöperatie „Arbeid Adelt", te Haarlem, waarna spreker den wensch Uitte bereikt te hebben, dat de aan wezigen daadwerkelijk mede zullen gaan werken door toetreding. Enkele vragen werden gesteld en door spreker naar ge noegen beantwoord, waarna de voorzitter den spreker dankte voor zijn mooie en duidelijke uiteenzetting. Ais lid der Commissie „Hulp In Nood", werd gekozen de heer G. P. Nunnink. De collecte „Hulp in Nood" bracht op f 1.81. Hierna rondvraag en sluiting met den Christelijken groet. Boerenhofsteden door brand vernield 900 kippen verbrand Hedenmorgen brak brand uit in een nieuw gebouw,le kippenfarm te Greifenberg in Pommeren. Het vuur sloeg over naar eenige ta de na bijheid gelegen perceelen en vier boerde rijen met tezamen twaalf schuren-brandden geheel af. Negen honderd kippen en dè geheele oogst werden een prooi der vlam men. De brandweer bestreed het vuur met 24 slangen. Autobestuurder gewond Gisteravond te omstreeks 8 uur kwamen op den Rijksstraatweg te Duivendrecht een dogkar en een Ford-auto met elkaar in bot sing. De boom van de dogkar ging door de voorruit van den auto, tengevolge waarvan de bestuurder een hersenschudding bekwam. Zijn vrouw en kind, die eveneens in den auto zaten, bleven ongedeerd. Het paard van de dogkar geraakte in een sloot. Vermoedelijk Is de aanrijding toe te schrij ven aan onvoldoende uitwijken. Gisteravond is met meerderheid van stemmen in de Spa&nsche Kamer het com promis over het 'bezitrecht in de grondwet aangenomen. De sociaal-democraten stemden tegen. De particuliere eigendom kan, volgens de aangenomen bepaling, om redenen van openbaar nut tegen schadeloosstelling ge. dwongen onteigend worden. Een onteigening zonder schadeloosstelling kan slechts dan ge schieden. wanneer de Kamer met absolute meerderheid een andere wettige regeling in stelt. Hetzelfde geldt voor de socialisatie. Openbare bedrijven en instellingen van al gemeen belang, kunnen wanneer dit noodig mocht blijken, genationaliseerd worden. De staat kan door middel van wettelijke bepalin gen in handel en industrie ingrijpen ten be hoeve van doorvoering van rationalisatie. In beslag nemen van goederen als straf wordt afgeschaft. Het vogeltrekstation Texel Het vogeltrekstation Texel nadert zijn vol tooiing. Sinds eenigen tijd werd de trek te De Cocksdorp (waar het station gevestigd is) waargenomen door de ornithologen Bouma en Van Dobben, van wie eerstge noemde speciaal met inrichting der vang- installatie belast is. Dr. G. J. van Oordt hééft per vliegtuig een tocht over de Wadden gemaakt om een juist beeld te krijgen van de vogelwereld in de omgeving. De besprekingen van Lord Reading te Parijs Ontwapening en Laval's reis naar Washington Naar thans wel schijnt vast te staan, ligt het niet in de bedoeling van den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Reading, om met de Fransche regeering ie onderhandelen over een leening tot stabili- 'seering van het Pond. De besprekingen zijn eerder een gedachtenwisseling over alle actueele economische en financieele proble men. Lord Reading heeft gisteren duidelijk laten doorschemeren, dat de Engelsche regee ring op het oogenblik niet aan stabiliseering van het Pond Sterling denkt. Zij wil in de eerste plaats afwachten wat de nieuwe ver kiezingen opleveren en op welken koers het Pond zich zal kunnen handhaven. Van Fran sche zijde heeft men toegezegd, dat men ten allen tijde bereid is Engeland te helpen. Voorts stonden in het middelpunt der Be sprekingen ds reis naar Washington van Laval en de aanstaande Ontwapeningscon ferentie. In welingelichte Fransche kringen verklaart men, dat Laval ten aanzien van de ontwapening er opnieuw op heeft gewezen, dat Frankrijk slechts bereid is in zekere mate zijn bewapening te verminderen, indien het principe van wederzijdsche hulpverleening bij gewapende conflicten concreten vorm aan neemt. Met den Franschen Minister van Handel had Lord Reading een onderhoud over de Fransch-Engelsche handelsbetrek kingen, die van de daling van het Pond ernstig geleder hebben. Beiden verzekerden, alles in werk te zullen stellen om een vlot verloop van den wederzijdschen handel mogelijk te maken. Ten aanzien van het herstelvraagstuk ver zekerde Minister-president Laval, dat men te Washington zeer wel voorloopige maatre gelen zou kunnen treffen. Aan een definitieve regeling viel echter pas te denken bij een strenge scheiding tusschen de herstelschulden en de intei geallieerde schulden. Lord Rea ling vertrekt reeds hedenmiddag tegen twee i.ur weer uit Parijs. De Washingtonsche correspondent van de „Times" meldt, dat president Hoover heeft verklaard, dat hij niet meer kan doen dan hij heeft gedaan en dat een verder initiatief mzake de schuldenkwestie thans van Europa moet uitgaan en wel in den vorm van een commissie, die opnieuw een onderzoek zou moeten instellen naar de betalingscapaciteiten of in den vorm van een nieuw moratorium. Hooyer zal echter niets meer doen, voor dat het Congres gelegenheid heeft gehad te spreken over het moratorium van 20 Juni jJ. A.s. Zaterdag zullen de leden van den R. K. Smedenpatroonsbond een bezoek bren gen aan het Hoogovenbedrijf. Daar voor deze excursie groote belangstel ling bes'.aat, meent het bestuur goed te doen, den tijd van bijeenkomst mede te deelen. Voor de leden van de kringen Haarlem, Sassenheim. Leiden, enz.: vertrek der trei nen 13.33 uit Haarlem. Voor de kringen Alkmaar en Uitgeest: ver trek uit Uitgeest 13.27. Daar zullen alle deelnemers teekenen op een lijst en zal een leider gekozen worden. Allen deelnemers wordt verzocht, zich strikt aan de leiding te houden. LEDENCONCERT H. O. V. Solist: Frans Vonk (viool) Slechts drie composities prijkten op het programma van dit tweede ledenconcert onzer Haarlemsche Orkestvereeniging. En we moeten toegeven, ondanks een zekere dis paraatheid, verdroegen ze en hierbij hebben we vooral op het oog de beide eerste elkanders nabijheid niet al te slecht. De Ouverture „Iphigenie in Aulis" van Gluck, waarmee de avond geopend werd, is een werk, dat we nog altijd gaarne hoo- ren. De dirigent liet ook hier de gelegen heid niet voorbijgaan van een persoonlijke opvatting büjk te geven. Ze is iets forscher, iets ruiger, de contrasten worden daar door scherper tegenover elkaar gezet, waarbij zijn musici hem, zij het nu en dan wel eens met een weinig moeite en niet geheel zonder rhythmische oneffenheden en wrij vingen, toch reeds verdienstelijk volgen. We ontveinzen ons niet, dat een en ander, na een jarenlange samenwerking met Ed. van Beinum, niet steeds gemakkelijk val len moet. De eerste concertmeester van het orkest, de heer Frans Vonk, heeft ons dezen avond vergast op het Concert voor Viool en Or kest in D gr. terts van Joh. Brahms. Het werk is van 1879, draagt 't opustal 77, en is opgedragen aan den beroemden violist Joseph Joachim, die grooten invloed op de ontwik keling van Brahms als musicus heeft uit geoefend. Het behoort tot de beste voort brengselen der ernstige concertliteratuur na de Mendelssohnniaansche periode. Op Beethoven teruggrijpend maakt Brahms, evenals in de piano-concerten de soli on dergeschikt aan de symphonische ontwik keling en onderdrukt met bijna ascetische gestrengheid alle oppervlakkige virtuositeit. Aan de viool Is de rol toebedeeld, de deels wilde, deels dweepend gehouden orkest perioden strijdlustig te onderbreken. Van de drie deelen is het eerste, het Allegro non troppo, zeer rijk aan contrasten; rust en opwinding, onweer en zonneschijn wisse len elkaar snel af, en pas tegen het einde baant de levensblijheid zich zegevierend een weg. Tusschen de ruigheden van dit eerste, en de magyaarsche ongebondenheid van het tweede hoekdeel ligt als een algeslo- ten, duister en peinzend geheel het Adagio. Wel is Frans Vonk er in geslaagd, vooral dit deel als een tegenwicht te stellen tegen over de beide sterk bewogen andere deelen, en het evenwicht werd daardoor In dit contrastrijke werk wel hersteld. In de beide andere deelen echter misten wij nog de echte muzikantische bezetenheid, al heeft hij er een zeer verdienstelijken worp naar gedaan. De zuiverheid liet hier en daar nog al eens te wenschen over; eenige zenuwachtigheid bij dit zeer, moeilijke ge deelte, mede tengevolge van een wat zwaar begeleidend orkest en een wat rammelend geheel, zal hier wel een verraderlijke rol hebben gespeeld. Over het geheel genomen kunnen wij echter den jeugdigen violist geluk wenschen met zijn uitstekende pres tatie, waarvoor hij luid werd toegejuicht en herhaaldelijk werd teruggeroepen door een enthousiast publiek. De solist liet dirigent en collega's terecht deelen in de hem gebrachte hulde. De tweede concerthelft was gewijd aan de vertolking van de zoo zeer geliefde Vijfde Symphonie van Tschaikowsky. Op nieuw heeft de heer Schuurman hier blijk gegeven van een eigen visie te hebben op dit werk. Een visie welke wel eenigszins afwijkt van de traditioneele, maar die ons daarom toch niet minder welkom is, om dat ze wat minder zoetelijk en, wijl ruiger en steviger, wat beter lijkt te beantwoor den aan haar oorspronkelijk karakter. Frits Schuurman neemt in *t algemeen de tempi iets sneller, en belicht andere details dan die gewoonlijk worden naar voren geschoven. Daarenboven bereikt hij, on danks soms eenige ruigheid van klank, een vaak verrassend fraaie orkestkleur, vooral in het hout en koper. Zoo noteerden we als bijzonder fraai de hoornpartij in het An dante Cantibile, waarin we zeker de bijzon dere genegenheid van den heer Schuurman voor z'n eigen instrument mogen terug vinden. 'n Enkele maal heeft het orkest ook hier moeite om zich aan te passen aan de opvattingen van den nieuwen dirigent, en ontstaan er rommelige momentjes, maar over het geheel genomen was toch deze Tschaikowsky-vertolking, met haar verras sende, echt Russische tempoversnel lingen, uiterst prijzenswaardig. Uit den luiden bijval der aanwezigen aan het einde mochten dirigent en musici dan ook wel besluiten, dat een en ander op hoogen prijs werd gesteld. J. S. Ruim 60.000 baden minder dan verleden jaar In het tijdvak 16—30 September zijn in de gem. zweminrichtingen totaal 1074 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen Vrouwen Abonné's 294 121 35 ets. baden 10 ets. baden 9 7 Vereen, baden 46 8 Kostelooze baden 98 122 Totaal Delft Abonné's 35 ets. baden 10 ets. baden Vereen, baden 447 258 Mannen Vrouwen. 188 122 2 4 15 32 5 Totaal 211 158 Totaal aantal genomen baden in het sei zoen 1931: 227216 (vorig jaar 288037). Abonnementsinrichting Houtvaart: 29750 m„ 19437 vr. Totaal 49237. Idem Delft 49799 m., 44436 vr. Totaal 94233. Kostelooze inrichting Houtvaart: 41964 m., 41780 vr. Totaal 83744. Tesamen 121513 m., 105703 vr. Totaal 227216. Het grootst aantal baden op één dag ge nomen (17 Juni) bedroeg 5006 (vorig jaar 1 Juli 7513). Het aantal uitgereikte diploma's als ge oefend zwemmer(ster) bedraagt in dit sei zoen: 287 m., 333 vr. Totaal 620. Het aantal genomen schoolbaden bedraagt: Jongens 11728, meisjes 10810. Totaal 28538. (Vorig jaar 27569). Ondertrouwd: 7 Oct.: P. O. v. d. Put ten en C. Hoogkamer K. P. van Geelen en A, M. E. Verdam N. M. Schilp en L. C. J. Verhoef H. P. de Wilde en T. Smit M Hoogendoom en K. A. Herdy T. W. Polet en S. M. Musier J. Roe land en E, van Es J. C. Rombouts en C. M. E. Remkes J. P. van Staveren en A. M. Koelemij L. M. Chaudron en H. Buddings H. J. A. Versteijnen enW. J. Bijster. Getrouwd: 7 Oct.: J. B. G. de Graaf' en C. J. J. Duik P. C. v.- d. Goes en A._a, Doesburg S. S. Tulen en C. J. M. de Nijs A. v. Weert en A M. Stahler; J. Spruit en E. C. W Kleinhout E. G. Bouman en J. M. Burgers H. Smid_ en A. Turk C. J StolKer en M. G. C v. d. Drift J. M. Heijkoop en T. D. Stolker G. v. d. Pol en G. Breuker T. W. v. d. Moolen en M. van Schagen J. Bijl en W. M. Gaartman P. Kersbergen en T. W. Nieuwenhuizen L. ten Bosch en J. J. Gort W. Schrama en A. van Sloten E. J. Korthals en A. S C. Buhner. Geboren: 5 Oct.: d. van M. D. Klijn— Stam 6 Oct.: z. van J. E. Broekhof Denekamp 7 Oct.: d. van L. Verbeeky- Visser. Overleden: 6 Oct.: C. Terpoorten—Schoiis, 74 jaar, Zijlweg. N.V. v.h. A. J Tempelman De Haarlemsche winkelstand is weer met een eerste klas zaak verrijkt. Gistermiddag is in de Groote Houtstraat no. 3 een zaak in heeren- en jongenskleeding en heerenmode artikelen geopend, zooals Haarlem er tot heden nog weinig bezat. Reeds dadelijk wanneer men de ruime etalages, waarin op smaakvollu wijze een zeer uitgebreide collectie artikelen, welke in deze branche thuisbehooren, geëtaleerd zijn, bekijkt, ziet men, dat hier werkelijk een zaak is welke tot de allerbeste van Haarlem; gerekend kan worden. De etalages zijn stofvrij en mooi gelakt en geschilderd. Trouwens aan interieur nog exterieur zijn kosten noch moeiten gespaard om alles -zoo, mooi en doelmatig mogelijk in te richten. Maar niet alleen aan het aanzien der zaak is alle zorg besteed, ook de groote goederen voorraad bevat het beste uit het beste. Meiv heeft hier een keuze uit een buitengewoon groote sorteering heeren- en jongenskleeding, kinderconfectie en heeren-modeartikelen. De heeren exploitanten zijn trouwens geen nieuwelingen in het vak, reeds exploiteeren zij twee zaken te Deventer en een te Apel doorn. Hoogstwaarschijnlijk zal deze nieuwe onderneming wel succes hebben. „Boter bij de viseh" Vóór 14 dagen stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht M. v. d. V. Verdachte had van een viertal riethandelaren riet ge kocht, terwijl hij vooruit wist het niet te kunnen betalen. Hij was dan ook herhaalde malen in gebreke van betaling gebleven. De Officier van Justitie had tegen ver dachte een gevangenisstraf van drie maan den geëischt. Gisteren sprak de Rechtbank hem vrij. Onttrekking Voogdil- Gister stond voor de Haarlemsche Recht bank terecht zekere J. O. B., kcopman te Haarlem, die in Juni een 11-jarigen jongen, welke onder voogdij stond en uit een gesticht,, te Lisse ontvlucht was, had verborgen en aan de nasporingen van de politie had ont trokken. De Officier van Justitie eischte 3 maan den gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. v. d. Vegt, vroeg een voorwaardelijke veroordeeling of anders een lichtere straf. Uitspraak 22 October. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond 14 dagen geleden terecht zekere W. C. F. Ver dachte had zich schuldig gemaakt aan twee inbraken te Bioemendaal, resp. op 13 en. 18 Augustus j.l. De beide inbraken waren ge pleegd ten huize van Mr. C. W. Th., vice- president van de Rechtbank te Amsterdam. Ontvreemd werden o.a. een gouden heeren horloge, zilveren heerenhorloge. schildpad doosje, inhoudende een gouden naaigami- tuur, een nikkelen horloge met zilveren ketting, 'n heeren-costuum, "n jongensjas, tooneelkijker. een koffer en een Zeisskijker. Tegen verdachte was een gevangenisstraf van één jaar geëischt. Gister werd hij veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van den in vóór arrest doorgebrachten tijd. DE WANDELAAR". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de October-afleve ring van „De Wandelaar", maandblad, ge wijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. De aflevering wordt geopend met een on derhoudend verslag, dat Niko Tinbergen geeft van avonturen, die hij met een steen uiltje en diens jongen heeft beleefd. Hoe in den loop der eeuwen het karakter der wegen zich heeft gewijzigd, schetst ons J. L. A. Kremer, terwijl A. C. de Koek niet alleen een slotartikel wijdt aan de sterre- kunde bij onze voorouders, doch tevens wijst op hetgeen de Octoberhemei te aanschouwen geeft. H. Donker-van Hengel breekt een lans voor het gezamenlijk wandelen der ge zinsleden en C. van Andel voert ons naar 't boeiend land van de Dommel. Met Jan R. Th. Campert ondernemen wij weer een tocht door het heerlijke Walcheren. De redacteur, Rinke Tolman, zingt den lof van het Eifel- landschap, vooral van Manderscheid. A. Jo- man is verrukt over een tweetal mooie pad denstoeltjes, terwijl J. H. Brinkgreve-Entrop en G. D. Duursma onderscheidenlijk aan dacht vragen voor jeneverbessen en haag winden. De rubriek Van en voor de lezers (natuur historisch allerlei) beslaat een tiental blad zijden, waarin onder meer over ijsheiligen en Alpensteenbokken wordt geschreven. Als steeds bevat de aflevering èen groote reeks royaal uitgevoerde illustraties; vooral de Blitzlichtopnamen van Tinbergen trekken de aandacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6