DE GRAPJAS HARLEKIJN! Voor de Huiskamer RADIO MOORS NIEUWE CULTUUR IN HET WESTLAND Tulpen- en Chrysantenteelt met verblijdende resultaten Een nieuw, modern ingericht veilingsgebouw te Honselersdijk Dit jaar een omzet van één millioen gulden ONDERWIJS Dagblad-wezen en Dagblad-studie RADIO-NIEUWS De Kath. Radio Omroep in Indië Gestrafte bluf Openbare les van den heer A. J. Lievegoed KERKNIEUWS Rooster der Retraiten St. Petrus Canisius Retraitenhuis te Bergen (Noordholland) RADIO-OMROEP Harlekijn, Marie uit den herberg en het gebraden kuiken s Ter gelegenheid van het feit, dat op 3 No vember a.s. het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Centrale Westlandsche Snij bloemenveiling te Honselersdijk zal worden geopend met een groote bloemententoonstel ling en mede, ten einde in staat te zijn, in breeden kring een inzicht te geven van den omvang, welken de bloemencultuur in de laatste jaren als aanvullingsteelt in de West landsche kassen en warenhuizen genomen heeft, hebben wij dezer dagen met een aantal collega's een excursie door het Westland ge maakt, onder vriendelijke leiding van de heeren T. P. J. Eising, burgemeester van Naaldwijk, en P. Vis, voorzitter van de hoo- ger genoemde veiling. De tocht werd tevens medegemaakt door enkele bestuurs- en tentoonstellingscommis sieleden, terwijl mede van zijn belangstelling blijk gaf de heer Th. Schaepman, lid van de Tweede Kamer. Als onzen totaal-indruk mogen wij aa. stonds neerschrijven, dat de bloemencultuur in het Westland op een zeer hoog peil staat en niet dan met verbazing moesten we ver nemen, dat de cultuur er ternauwernood tien jaar oud is. Gezien de bereikte resultaten, zou men haar zeker eenige decennia meer geven. Natuurlijk is men tien jaar geleden niet maar een-twee-drie begonnen. Reeds vroeger ml. werden door speciaalkweekerüen anjers geteeld en ter veiling naar Aalsmeer gezon den, maar van een cultuur naast de druiven- en tomatencultures kon eerst worden ge sproken, toen de groenten- en fruitkweekers ach meer op het telen van bloemen gingen toeleggen en in 1623 in Poeldijk de Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling werd opge- rioht. De Westlander is het werken met de vei ling sedert veertig jaar gewend en toen de kweekerij van bloemen eenige be teekenis verkreeg, kwam vanzelf de drang naar voren, den handel in dit product op Westlandsche wijze, nX door middel van een veiling, te organiseeren. De oprichting van de C. W. S. legde aldus feitelijk het fundament voor een geregelde ontwikkeling van de bloementeelt in deze streek. Na de eerste proefnemingen in verschillen de richtingen kwam de tuinder er spoedig achter, welke bloemsoorten het best te com bineeren waren met zijn druiven- en toma tenteelt. Op die wijze werdén de verschil lende seizoencultures gevestigd; de tulpen, die meer in het bijzonder voor den export ver handeld worden, in het voorjaar, en de chry santhen, welke meestal in het binnenland blijven, in het najaar. In dit verband vestigen we er de aandacht op, dat de Westlandsche bloementeelt het karakter van een aanvuilingscultuur draagt op de beide voornaamste teelten in die streek: de reeds eerder genoemde druiven en tomaten. De chrysanthen b.v. leenen zich bijzonder als wisselbouw in de warenhuizen, die, door het onafgebroken telen van tomaten, voor deze teelt „moe" werden, zooals de tuin der het uitdrukt. Op bescheiden schaal begon dus in 1923 de Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling in het gebouw der voormalige Coöp. Verduur zaam Inrichting „Het Westland" te Poeldijk met het veilen van bloemen. In dat jaar werd voor ongeveer f 36.000.verkocht, maar doordat de teelt zich gestadig uitbreidde, kwam de besomming het volgende jaar reeds boven de f 90.000.en sindsdien is het steeds crescendo gegaan. De aanvoeren werden voortdurend grooter; in 1926 was de veiling- omzet reeds gestegen tot bijna f 134.000.en dit jaar zal ondanks den krisistoestand een omzet van ongeveer een millioen gulden bereikt worden. De groei van het bedrijf maakte het nood zakelijk, dat een viertal jaren na de oprich ting in 1927 moest worden omgezien naar een andere verkoopgelegenheid, terwijl bovendien het gebouw te Poeldijk ook niet meer aan alle eischen van doelmatigheid voldeed. Een gelukkige omstandigheid was het in die dagen, dat de Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling de beschikking verkreeg over haar tegenwoordige gebouw te Honse lersdijk de oude fruit- en groentenvei- ling van de Veilingvereeniging „Honselaars- dijk", die kort te voren haar nieuwe veiling aan den Nieuweweg aldaar in gebruik ge nomen had. Honselersdijk, een der tot de gemeente Naaldwijk behoorende dorpen ligt in het hart van het Westland, heeft goede verbin dingen met Den Haag, Delft en Maassluis (Rotterdam) en is dus als verkoopscentrale voor het Westland het best gelegen. Van hoeveel beteekenis de geschikte ligging van dit centrale punt van aan- en afvoer der producten is, bleek wel uit het feit, dat aan de Honselersdijksche bloemenveiling de omzet in een jaar tijds meer dan verdubbelde 418.000.— in 1928 tegen f 193.000.— in 1927). Ook het ledental der vereeniging steeg in die jaren, en wel tot over de 400. Dezen waren verspreid over het geheele Westland, terwijl verschillenden hun bedrijven hadden in de randgemeenten van de streek (Rijswijk, Schipluiden, Loosduinen). En intusschen verkregen de Westlandsche bloemen meer bekendheid, zoowel in binnen- als buitenland. Er begon zich zelfs een ex- porthandel in bloemen te ontwikkelen, en al spoedig maakte men voor een snelle verzen- dine der producten ook gebruik van de luchtvaart. Omtrent de inrichting van een specialen vervoerdienst van Honselersdijk naar het vliegveld Waalhaven verzekerde het bestuur der C. W. S. een paar jaar geleden zich de medewerking van de K. L. M. Het veilen van bloemen stelt geheel andere eischen dan het veilen van fruit en groen ten. Deze laatste producten worden door den tuinder zelf per wagen of per schuit ter veiling aangevoerd. Doordat echter de C. W. S. het geheele Westland beslaat, is dit zelf-aanvoer-systeem hoewel het ook wordt toegepast niet geheel en al moge lijk. Vandaar, dat het bestuur een specialen auto-afhaaldienst heeft georganiseerd, welke de in groote kisten verpakte bloemen bij de leden weghaalt en ter veiling bezorgt. In de veiling worden de bloemen door des kundig personeel van de vereeniging uitge pakt en gerangschikt op roltafels. Elke bloem heeft een eigen plaatsje nooöig; men kan ze niet zooals b.v. met kisten tomaten erf groenten willekeurig op elkander sta pelen. Dit alles leidt er toe, dat een bloemen veiling een veel grootere uitgestrektheid noodig heeft dan een fruitveiling, temeer ook, omdat na het verkoopen der bloemen de tafels nog niet dadelijk leeg zijn. Het afgeven der bloemen aan de kooplieden geschiedt wederom door het veilingpersoneel, terwijl voor het inpakken en verzenden der bloemen de kooplieden en exporteurs zelf zorgen. In 1930 stond de C. W. S. in haar gebouw te Honselersdijk voor de moeilijkheid, dat de beschikbare oppervlakte die toch niet ge ring is niet voldoende meer was om den sterk gegroeiden aanvoer regelmatig te kun nen verwerken. Vooral in het hoogseizoen (het voorjaar met de tulpen en het najaar met de chrysanthen) kwam dat sterk tot uiting. Het bestuur moest in dien tijd dan ook allerlei ingewikkelde regelingen in het leven roepen, om de veiling maar vlot te kunnen doen marcheeren. Het aantal kooplieden en exporteurs nam toe, zoodat er somwijlen in de banken voor de veilingklok plaatsen te weinig waren. Maar het aantal afdeelingen, waar de koop lieden hun bloemen verzendklaar moesten maken, was niet voldoende. Aan de nood zakelijkheid van ingrijpende verandering was dan ook niet meer te ontkomen en in Fe bruari van dit jaar droeg de ledenvergadering het bestuur op, plannen te ontwerpen voor den bouw van een nieuwe veiling. Het resultaat was, dat op 14 April tot den nieuwbouw besloten werd. Mede echter in verband met deze grootsche bouwplannen voldeed de oude vorm der ver eeniging niet meer. De organisatie der C. W. S. berustte nX op wetsbepalingen, die voor een vereeniging van den omvang der C. W. S. niet gemaakt zijn. De stichting van een nieuwe veiling brengt voor de leden verantwoordelijkheid met zich en dus was het noodig, de verhouding van de leden onderling en die van elk lid tegenover de veilingsvereeniging beter te regelen. In het begin van dit jaar werd daarom opgericht de Coöperatieve Centrale West landsche Snijbloemenveiling G.A., die eerst daags het werk van de oude C. W. S. zal overnemen en in begin November het nieuwe gebouw aan den Dijkweg zal openen met het houden van de Westlandsche Bloementen toonstelling. Het nieuwe gebouw. Het nieuwe veilingsgebouw ontworpen en uitgevoerd onder leiding van den architect Joh. C. Pondman te Rijswijk staat op een bijzonder geschikt punt aan den Dijkweg (de Rijksstraatweg Den HaagNaaldwijk) tus- schen de kommen van Honselersdijk en Naaldwijk. Het gebouw beslaat een oppervlakte van ruim 4000 M2., terwijl voor uitbreiding in de toekomst voldoende terrein aanwezig is. De veilinghal beslaat ruim 2000 M2. Ter rechter- en ter linkerzijde van het hoofdgebouw zijn afzonderlijke afdeelingen (elk 40 bij 8 M.), waar de aanvoerende tuinders hun bloemen en planten kunnen brengen voor het over pakken op de roltafels. De rechter afdeeling dient voor den aanvoer per auto de linker zijde aan de haven voor het water transport. In het gebouw zijn voorts 14 vaste afdee lingen gebouwd ten behoeve van de koop lieden en exporteurs. Op de koopliedenban- ken is plaats voor 200 koopers; ook het elec- trische afmijntoestel is voor een dergelijk aantal ingericht. De lengte van het gebouw is 68 M., de breedte 66 M., de hoogte van de lantaarn 22M., terwijl de kap zelf 12 bi M. boven den beganen grond uitsteekt. Deze groote afmetingen hebben intusschen niet behoeven te verhinderen, dat de con structie slechts rust op de buitengevels en vier draagkolammen, in het midden van den betonnen vloer opgetrokken. 180.000 K.G. constructie-ijzer is er verwerkt moeten worden, terwijl voor dakbedekking pLm. 4000 M2. terracotta is aangewend. En dat heele gebouw is in twee maanden tijds geplaatst door de N.V. Hollandsche Constructie-Werkplaatsen te Leiden. Inderdaad een kranige prestatie. Natuurlijk is er centrale verwarming aan gebracht en de inrichting van het gebouw is zoodanig, dat geen enkel product aan de buitenlucht blootgesteld behoeft te worden. Het Westland, en speciaal Honselersdijk, mag trotsch zijn op deze veiling. En het is dat! Te begrijpen is het dus, dat de opening met feestelijkheden gepaard zal gaan en dat het middelpunt hiervan zal zijn de West landsche Bloemententoonstelling, waar de geëxposeerde bloemen en planten uitsluitend van Westlandsche kweekers afkomstig zullen zijn. Alleen worden, ter opluistering, in enkele afdeelingen bloemstukken van winkeliers ge- exposeerd, terwijl het tentoonstellingsbestuur om te trachten den band tusschen de bloemenwinkeliers en de veiling te versterken een prijsvraag voor bindwerk heeft uitge schreven. Ook zullen enkele stands worden ingericht door firma's, die niet rechtstreeks bij de bloementeelt betrokken zijn, o.a. krijgt er de K. L. M. een bijzondere expositie. Het ijverige bestuur verhoopt, dat deze tentoonstelling den inzet van een nog groo teren bloei niet alleen van de veiling, maar ook van de Westlandsche bloemencultuur zal vormen. Wij hopen het mét de bestuurderen. Sterker: wü twijfelen daar niet eens aan. Een streek, waar hierin voorgegaan door een energieke persoonlijkheid als de burge meester van Naaldwijk is krachtdadige en doortastende figuren als de heeren P. Vis en. de teugels in handen hebben van het orga nisatiewezen van den belangrijksten tak van bestaan, zulk een streek moet een schóone en groote toekomst hebben. als een afzonderlijk vak verantwoord is, trad spr de hoofdfunctie van het dagblad wezen, die van in- en voorlichting omtrent hét dagelijksche wereldgebeuren, in haar vier voornaamste werkingen nader. Ten eer ste de opvoedende werking. De tweede werking is van verbindenden aard. Het dagbladwezen heeft den strijd aangebonden met tijd en ruimte. In de pers heeft de verkeerstechniek haar climax be reikt. De toenemende oeconomische en gees telijke samenhang van alle deelen der wereld vereischt dit. In het oneindig gecompliceer de proces van het wereldleven vormt de pers door haar verbindende werking een der activeerende krachten, die het leven stroo- mend en doorzichtig helpt maken. De derde werking is van ordenenden aard. In den modernen, democratischen staat vol trekt zich een belangrijke faze van het on doorgrondelijke proces der openbare mee- ningsvorming in de pers, waar de voorpos tengevechten in den strijd der meeningen worden geleverd en wat onbewust in de maatschappij leeft tot bewustheid wordt ge bracht. Staatslieden, diplomaten, politici, historici kunnen in de pers beluisteren, wat eens teekend genoemd is: de samenspraak van een volk. De vierde werking is een controleerende. De pers is door haar dagelijkschen dienst der openbaarheid het orgaan waardoor net algemeene leven pas tot een openbaar leven wordt. Zij is ook hpt orgaan, waardoor een theoretische openbaarheid, die de wet ais waarborg stelt voor oirbaarheid en gerech tigheid bij de behartiging van de hoogste belangen van den staat (parlementarisme, rechtspraak) to een feitelijke openbaarheid wordt. Hierdoor werd zij het beproefde con trolemiddel en de zekerste waarborg tegen misbruik en rechtsverkrachting waar andere middelen falen. Zij kan chter haar contro leerende taak ook verzuimen, medeplichtig zwijgen, de publieke controle op het valsche spoor leiden, in dienst van een overheer- rechtspraak) tot een feitelijke openbaarheid weren en onderdrukken. Om haar vermogen ten goede en ten kwade verdient zij zelve de contröle van wie in de maatschappij gees telijke leiding hebben. Tot de vraagstukken, welke in Dultschland de bestudeering van de pers hebben gesti muleerd, behoort het veramerikaniseerings- verschijnsel in de krantenwereld, de vorming van trusts, met de gevaren, die daaruit voor pens en maatschappij kunnen voortkomen. In Nederland kan men van veramerikani seering zeker niet spreken. Toch zijn er ook hier symptomen van vervlakking en hyper- popularisatie in de pers, die in en buiten vakkringen ongerustheid baren, en er zijn middelen falen. Zij kan echter har contro- die, hoewel aanvankelijk meer uitvloeisel van de noodzaak tot rationalisatie van het dagbladlbedrijf dan van bewuste industrialisa tie van het krantenwezen, ook ten onzent de studie van de pers tot een maatschappeHj- ken eisch des tijds doen worden. Spr. schetste nu in groote trekken de ont wikkeling van de pers in verband met de maatschappelijke ontwikkeling, waarbij tel kens technische uitvindingen als het ware ontspringen aan de behoefte om de theore tisch gegeven mogelijkheid van nieuwe ter- reinvermeestering voor de pers tot prakti sche verwezenlijking te brengen. De snelheidseisch dreef de exploitatie kosten van het dagblad steeds hooger op. De inkomsten uit abonnementen dekken een steeds kleiner percentage van de bedrijfs kosten. Het is dan de ontdekking van de exploitatiemogelijkheid, gelegen in de werf kracht der advertentie welke den sluitpost brengt. Dat een dagblad, ook in zooverre het een particuliere onderneming is, die openbare belangen te dienen heeft, een oeconomische- geestelijke twee-eenheid is, behoeft niet te beteekenen dat het een innerlijke tegenstrij digheid vormt. Dat een geestelijk goed een stoffelijke basis heeft, is een normaal le vensverschijnsel. Harmonie is hier mogelijk. Het gevaar ligt daar, waar het stoffelijke over het geestelijke de overhand verkrijgt. Kan men verwachten dat dit euvel, dat in verschillende landen onrustbarende afmetin gen heeft aangenomen ,ten onzent te keeren zal zijn? De pers zal in het algemeen dezelf de normen van zedelijkheid vertoonen als de maatschappij, waarin en waardoor zij leeft. De geestelijke hygiëne van de pers zal dus het doeltreffendst betracht kunnen worden door de bevordering van de geestelijke hy giëne der maatschappij. Dat het publiek, tot inzicht gekomen van misbruiken in de pers hierop invloed vermag uit te cefenen, toonde spr. met verschillende voorbeelden aan. Troostrijk blijft de ervaring dat hetgeen metterdaad aanzien van een blad verzekert, een gezag is, dat in laatste instantie op enkele geestelijke kwaliteiten berust. Had spr. tot dusver het dagbladwezen be sproken in zijn beteekenis voor pers en maatschappij, hij besloot met het aangeven van de beteekenis die de studie voor ver schillende takken van wetenschap kan hebben. Met den K. R. O. bij Sarrasani De Katholieke Radio Gids vermeldt op Dinsdag 13 October tijdens het dinerconcert een bezoek bij het Circus Sarrasani, terwijl op Zaterdag 17 October eveneens een bezoek aan dit circus wordt aangekondigd. Wij ver moeden, dat dit eenige verwarring bij de luisteraars kan doen ontstaan en derhalve deelen wij mede, dat Dinsdag 13 October te ongeveer 5.15 uur de heer Jaap Valk, jour nalist, die een week als circusarbeider met Sarrasani meereisde, een hoofdstuk zal lezen uit zijn boekje „In en om de Arena". Deze lezing is bedeeld als inleiding op de uitzending die Zaterdag 17 October volgt. Dien avond zal de K. R. O. van half 9 tot kwart over 9 in het Cir cus Sarrasani te Alkmaar vertoeven. De reportage geschiedt eveneens door den heer Jaap Valk. Een brief van een luisteraar Wij ontvingen van den secretaris van den Indischen Radio Omroep een schrijven d.d. 11 September over de eerste proefuitzending, welke men daar van katholieke zijde heeft ondernomen. Wij meenen, dat de inhoud te belangrijk is, om hem onzen lezers te Onthouden. Het schrijven luidt als volgt: „Ter schetsing van den omroeptoestand alhier het volgende. Hier komt Bandoeng tot circa 8 uur n.m goed door, mits lucht- storingen niet alles bederven, dan treedt diepe fading op. Op deze golf zijn luchtstoringen de groo te rustverstoorders; op lagere golf gaande komt het fading-verschijnsel meer naar voren. Met de groote antenne is Bandoeng in den avond meestal niet te genieten door het aanhoudend geratel als van een mid- zomersche onweersbui. Kootwijk is dan echter van alle smetten vrij, maar wel behept «net fading. Zware buien hingen aan den horizon dien avond te kwart voor zés boven Salak. Gedeh en Buitenzorg. In Bandoeng zelf onweerde het en te Tandjong Karang (Zuid-Sumatra) regende het tropisch. Hierdoor kwam de eerste rede gebroken over, om in de tweede helft beduidend beter te warden, zoodat de rest ten slotte goed was. Gistermiddag heeft de heer A. J. Lieve goed, oud-hoofdredacteur van „De Lo comotief" en koloniaal redacteur van de „N-R.Crt.", zijn wetenschappelijke voorle zingen over onderwerpen, de journalistiek en de publiciteit betreffend, in het klein-audi- torium der Leidsche Universiteit geopend met een openbare les over het onderwerp „Dagblad-wezen en Dagblad-studie." Alvorens de heer Lievegoed zijn les b°gon, werden eenige korte toespraken gehouden. Namens de commissie van advies sprak mr. L. J. Plemp van Duiveland, die de tot standkoming van deze cursussen releveerde. Daarna voerde de heer D. Hans, voorzit ter van den Nederiandschen Joumalisten- Kring het woord. De heer A. J. Lievegoed begon vervolgens zijn openbare les over dagbladwezen en dag bladstudie. Teneinde aan te toonen dat de pers niet alleen als studie-object aandacht vereischt, maar dat deze aandacht een algemeene be hoort te zijn en dat de studie van de pers Het is mijn gewoonte niet de zaken half te doen en als ik mijn vrouw eens onthalen wil, dan doe ik het ook goed. Ik houd er niet van mijzelf in de hoogte te steken, maar ik kan met een gerust geweten ver klaren, dat ik geen alledaagsch echtgenoot ben, zooals bijvoorbeeld mijn buurman Lavine. Als hij met zijn vrouw naar de bioscoop gaat, dan neemt hij nooit duurdere plaatsen dan van 60 cent. Ik weet dat uit betrouw bare bron, want hun dienstmeisje heeft het aan het onze verteld. Natuurlijk is iedereen vrij om te doen en te laten wat hij wil, maar ik vind, dat Lavine den stand onzer straat beslist omlaag haalt, door zoo te handelen. Wij gaan zelden naar den schouwburg, maar als we gaan dan doen we het zooals het behoort. Niet dat wij op een heel duren rang zitten, dat vind ik maar geld wegsmijten. In het parterre is het heel netjes zitten en voor die gelegenheid maken wij dan ook altijd groot toilet. Dat staat gced en hét is wel goed onze buren een hoogen dunk van ons te doen krijgen; het geeft tevens een zeker cachet aan de buurt. Laatst kreeg ik (na lang wachten) een salarisverhooging van 150 en we zouden nu den buren eens extra toonen, dat we men- schen van standing waren Ik kocht twee mooie plaatsen voor een voorstelling van een beroemd Russich ballet. „Wij gaan heen en terug met een auto, Mary!" „Wat fijn! Heb je een taxi besteld?" vroeg mijn vrouw verheugd. „Geen gewone taxi," verbeterde ik haar, „maar een mooien luxe huur-auto, een Stu debaker, met een geuniformden chauf feur. Klokslag kwart vóér acht komt de wa gen ons halen; om vijf minuten vóór achten zullen we in avond-kleeding instappen." „Waarom moet de auto zoolang blijven wachten?", vroeg mijn vrouw een weinig verbaasd. „Dan kunnen alle buren den mooien wa gen goed zien, snap je." Precies op tijd stond een fonkelnieuwe Studebaker voor ons huis stil en een chauf feur in keurige uniform belde aan. Mijn geld was inderdaad goed besteed Toen wij den voortuin doorgingen stond de chauffeur in correcte houding bij het ge opende portier. Het was een zoele a vend; ik hield mijn overjas losjes over den arm en mijn vrouw behoefde haar mantel evenmin aan te doen, zoodat haar mooie avondjapon duidelijk zichtbaar was. Met genoegen constateerde ik, dat een en ander in de buurt niet onopgemerkt was ge bleven. Het ritje naar den schouwburg verliep zonder emoties, evenals trouwens de geheele voorstelling. Na afloop van het ballet re gende het hard; gelukkig stond de Studeba ker vlak bij het theater. We stapten zoo .Vlug in, dat ik niet eens in de gelegenheid was uit. Nauwelijks had ik een blik geworpen op het huis, waarvoor wij stilhielden of ik riep verschrikt uit: „Maar chauffeur, waar zijn wij eigenlijk?" „In Highgate, meneer," was het eenigszins Verbaasde antwoord. Maar toen de chauffeur ons nauwkeuriger opnam, veranderde zijn verbazing in woede. „Ik heb de verkeerde menschen gereden!" riep hij uit. „Wat zal mijn patroon zeggen?" Hij gooide het portier met een smak dicht en ging zoo gauw hij kon weer achter het stuur zitten. „Dit is toch een wagen van de Studebaker Verhuurinrichting?" zei ik op strengen toon. „Loop naar de maan met je verhuurin richting!" antwoordde de chauffeur ruw. „Dit is een particuliere auto!" Zonder nog een woord te zeggen reed hij in snelle vaart weg. Ik wil u de beschrijving besparen van de misère, die we hadden, om in den stroomen den regen een taxi te bemachtigen. Laat het u voldoende zijn te weten, dat we eindelijk doorngt thuiskwamen. Zelfs toen was onze ellende nog niet ten eind?, want de chauf feur vroeg zulk een exorbitant hoog bedrag voor den rit van Highgate naar onze wo ning, dat ik genoodzaakt was bij mijn buur man Lavine aan te kloppen om hem een paar gulden ter leen te vragen. Waarom hij zoo hartelijk lachte, toen ik hem onze wederwaardigheden vertelde met de Studebaker, begreep ik niet. Er was toch niets lachwekkends in den portier van den schouwburg een fooitje te geven. Zoo begon de terugtocht dus zeer fortuin lijk. Na twintig minuten stopte de auto. De chauffeur opende het portier en wij stapten Zondagmorgen kwamen tijdens het Credo twee Eerw. Paters van de Kathedraal, on der wie Pater Awiek, zoo juist uit Holland, naar de Hoogmis-uitzending luisteren. Heel deze uitzending was gaaf. U kunt zich voorstellen, hoe onderge- teekende persoonlijk diep getrcffen was, toen hij na het Largo van Handel, aan het teeken van de bel hoorde, dat de pries ter mét de H. Mis begon. Het uitreiken der H. Communie (altaar schel en woorden des priesters)het bid den van den Confiteor, etc., alles kwam schoon over. En dan te denken aan de velen, verwijderd van alles op de onderne mingen en in de binnenlanden, die weer eens na zooveel jaren een H. Mis (Hoog mis) hooren. Dat alleen maakt den strijd, de moeite en de zorgen weer goed. Vanzelf gingen de gedachten naar de Hollandsche huiskamer, waar ondergeteekende de K. R. O.-uitzendingen beluisterde op de Zondag morgens tot 1928. Daar beseft men nog met ten volle of in het geheel niet de welda den, die anderen daardoor warden bewe zen. Als men dan zelf gaat omroepen, gaat men eveneens gevoelen, wat een Titanen arbeid verricht is door den K. R O. en met welk een bezit Nederland is verrijkt door de pioniers van de Heerengracht. Gelijk de kinderen vader's en moeder's arbeid en ontberingen bewonderen en ge denken, doorgronden en waardeeren als hun peuters dartelen om hun knieën, maar ook zorgen meebrengen, zoo ook staat het met den I. K. R. O. S. aan het begin van den arbeid. Laat ons hopen een geweldige, met waardeering starend naar den K. R. O. in het verre verschiet, in Holland. Dat katholiek Nederland deze heerlijk heid in haar volle grootheid moge omvat ten. Ondergeteekende schrijft U dit, daar ook hij vroeger daarover te weinig dacht, ja verwend werd, het te goed had in de katholieke uitzendingen, gelijk alle Neder landers nog op omroepgebied. Strijd doet de oogen opengaan, ook voor waardeering voor het goede, dat men op het oogenblik geniet eh waarvan men de diepte niet peilt." 13—16 Oct. Meisjes-Congreganisten 1725 jaar. 6.50. 1821 Oct. Heeren Middenstand 10.00. 2427 Oct. Gehuwde mannen, 6.50. 2730 Oct. Dames, 10.00. 3—6 Nov. Meisjes-Congreganisten, 17—25 jaar. 6.50. 21—24 Oct. Vrouwelijke leden Derde Orde 6.50. 69 Nov. Heeren Kerkzangers, 6.50. 1013 Nov. Géhuwde vrouwen, 6.50. 1417 Nov. Mannen en Jongelingen, 6.30 28 Nov.—1 Dec. Jongelingen (St. Joseph- Gezellen e.a.) 6.50. ZONDAG 11 OCTOBER 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.30 K.R.O. 9.30 N.C.R.V. 12.00—5.00 K.R.O. 5.00 N.C.R.V. 7.45 K.R.O. 8.309.30 Morgenwijding door Pastoor Perquin 9.30 Gewijde Muziek 9.50 Kerkdienst van uit de Ned. Herv. Kerk te Groningen 12.151.45 Concert K. R. O. Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.45 G. K. Paulides: Napoleon en Engeland 2.05 Lite rair Halfuurtje door Ignaas Agasi 2.35 Gramophoonpl. 3.004.40 Aansl. Missiehuis Cadier: en Keer, Afscheid der naar Afrika vertrekkende Missionarissen 4.40 P. A. M. Speet interviewt Dr. W. N. v. d. Sleen naar aanleiding van diens laatste reis naar onzen Indischen Archipel 5.00 Gewijde muziek 5.15 Kerkdienst vanuit de Dorps kerk te Ermelo tot 7.45 Zang door Dames koor o.l.v. F. Kloek 7.45 Prof. Dr. A Steger: „De katholieke actie of het Leeken- apostolaat naar de Pauselijke Richtlijnen 8.10 Voetbaluitslagen 8.15 Operette „Die Goldene Meisterin" van Edm. Eysler Uit zending vanuit Langenberg. ca. 9.30 Vaz Dias 10.20 Gramophoonpl. 10.40 Epiloog door het Klein Koor oXv. J. H. Picckers. HILVERSUM, 298 M. 8.30 Gymnastiek o.l.v. G. Kleerekooper 8.50 Postduiven- en voetbalberichten 9.00 S. S. Lantinga: „Goede en slechte kwaliteiten van boomen en planten" 9.30 Zang en Piano, resp. door Mevr. J. Hekkert-van Eysden en Joh. Jong 10.10 Concert V. A. R. A.-Orkest o.l.v. H. de Groot 12.00 Orgelconcert door P. Palla. Mannenzangvereeniging „Euterpe", o-l.v. P. v. d. Rovaart 1.001.20 Demon stratie met geluidsfilm „Selonophon" 2.30 3.00 Demonstratie met geluidsfilm „Selo nophon" 3.00 A. V. R. O.-octet o.l.v. L. Schmidt. Boris Lensky (viool) 3.30 A. Hel man: „Het leven, dat wij droomden", van Maurice Roelants 4.00 Vervolg Octet 4.45 Vaz Dias 5.006.00 Kinderuurtje 6.00 Dr. K. F. Proost: „Dostojewski" II 8.00 Vaz Dias 8.159.05 Concert Omroep orkest m. m. v. Helène Cals, sopraan. Gast- dirigent: Wilhelm Grosz. 9.05 Radio- tooneel „Annajanska", Keizerin der Bols- jewiki, van G. B. Shaw 9.4011.00 Om roeporkest o.l.v. N. Treep, Liddy Bergmann en Henry Wallig (Beiersche liedjes) 11.00 12.00 Gramophoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.50—11.05 Tijd sein en berichten 3.30 Kerkcantate Nr. 158, Bach. 4.20 Kamermuziek door Kwar tet en Solist 5.50 Liederencyclus „In a Persian Garden" van Liza Lehmann 6.20 Religieus praatje 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsomroep 9.10 Berichten 9.25 Oratoria-programma. Orkest, koor en Solisten 10.50 Epiloog 11.0511.20 The Silent Fellowship. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Or kestconcert 8.20 Morgenwijding 11.15 Herdenking van U. Zwingli 12.201.50 Middagconcert L202.20 Internat. Ar beiders Radio-Dag 3.505.20 Concert. A. Pachernegg's orkest 6.20 Vroolijk uurtje 7.20 Operette „Die goldene Meisterin" van Edm. Eysler 9.4010.35 Avondconcert 10.3511.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert 6.20 en 6.50 Gramophoonpl. 8.20 Orkestconcert m. m. v. soliste 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramo phoonpl. 8.20 Orkestconcert 9.20 Con cert in „Oud België". PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.20 Gramophoonpl. 2.20 en 6.20 Gramophoonpl. 8.20 Radioconcert (Gra mophoonpl.) 9.05 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.20 Orkestconcert 1.20L50 Gramophoonpl. 2.454.20 Orkest en Solistenconcert 7.20 8.20 Puccini-concert en zang 9.00—9X5 Koorconcert 9.3510X0 Orkestconcert 10.2011.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. SX0 Orkestconcert 7.107.50 Berichten en lezingen 7.50 Avus- Rennen der Sportjournalisten (Seniores) 8.15 Morgenwijding 10.20 Orgelbespeling door Franziska Schotter 10.50 Lezing 11.20 Orkestconcert 1.20 Internationale Arbeiders Radio-Dag 2.303.20 Lezingen 3.20 Orkestconcert 5.20 Herdenking van Fridtjof-Nansen 5.50 Concert door het Hindemith Trio 6.45 Herdenking van Ur- lich Zwingli 7.20 Operette „Gasparone" van C. Millöcken 9.20 Berichten. Heima dansmuizek door Dajos Bela en zijn orkest 10.20 Concert-uitzending naar Amerika. Vervolgens weer tot 12.30 Dansmuziek. MAANDAG 12 OCTOBER 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NORV-uitzending. 8.00 Schriftlezing 8.159.45 Gramo- foonplaten 10.30 ZiekencBenst 11.00 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. Doyen 11.30 Gramofoonplaten 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonplaten 12.301.45 Orgel concert door Jan Zwart 1.45 Gramofoon platen 2.00 Voor Scholen. S. Stemerding: „Door het heele kleine het wondergroot»!" 2.35 Gramofoonplaten 3.15 Knipcursus 4.00 Ziekenuur 5.006.30 Concert door leden van het NCRV Klein-orkesi 6.30 Verteluurtje voor jongeren 7X0 Cursus Engelsch door J. F. v. d. Sloot 7.30 Poli tieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00-10.00 Uitzending ter herdenking van den sterfdag van Ulrich Zwinglo. Concert door het NCRV Symphonie-orkest o. L v. F. Schuurman, met medewerking van J. Stroo- menbergh (bas) 9.00 Rede door Ds. A. B. W. M. Kok. Na afloop Vaz Diaz en tot 11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. Algemeen Program ma verzorgd door de AVRO 8.0010.00 Gramofoonplaten 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten 10.3011.00 G. Weitzel leest „De kleine Zeemeermin" van H. Andersen (met muzikale illustratie) 11.00 Concert Cor Kint (viola d'amore) en Egb. Veen (piano) 11.45 Gramofoonplaten 12.00 Kwartetconcert o. 1. v. A. Noote- boom. Henk Didama (zang), E. Veen (piano) 2.00 Pauze 2.30 Orgelconcert door Fr. Hasselaar, Louise Wijngaarden (viool) 3.304.30 Concert uit Grand Hotel „Central" onder leiding van W. Honsbeek 4.305.30 Kinderuur 5.307.00 Omroep orkest o. 1. v. N. Treep 7.00 Boekenhalf- uurtje door Dr. P. H. Ritter Jr. 7.30 8.00 Vervolg Omroeporkest 8.00 Gramo foonplaten 8.15905 Het Utr. Stedelijk Orkest o. 1. van A. van Raalte. Solist: Prof. Josef Pombaur (piano) 9.05 Prof. Verijn Stuart: Het goud als internationaal betaal middel 9.3510.15 Vervolg Concert 10.15 Vaz Dias 10.25—11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte 11.1012.00 Gramofoonmuziek. 131 D. 8 Oct. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 10.50 Tijdsein. Berichten 11.05 Lezing 12.20 Licht Klassiek concert 1.20 Licht orkestconcert 2.15 Berichten 2X0: Gramophoonpl. 2.45 Voor de scholen 4.05 Solistenconcert 4.35 Licht Orkestconcert 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten 6.50 Piano-recital door Niedzieksky 7.10 Boek bespreking 7.30 en 7.50 Lezing 8.20 Variété-programma 9 20 en 9.35 Berichten 9.40 Causerie 9.55 Piano-recital door Nikolai Orloff 10.25 Derde acte van „Dia Walkure", Wagner 11.3012.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20, 10.00— 11.05, 11.05 en 11.20 GramophoonpL 12X5 1.50 Orkestconcert 4.205.20 Orkestcon- cert 7.20 Volksconcert. Orkest oXv. Busch- kötter 9.20 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 Meter: 5X0 Orkestconcert 6.50 Gramophoonpl. 8X0 Operette „Wiener Walzer" van Joh. Strausz. Leiding: Fritsch Hirsch 9.50 Viool- en Piano-concert 338 Meter: 5.20 Orkestcon cert 6.20 en 6.50 Gramophoonpl. 7X0 „Walzer aus Wien", operette van Strauss 9.50 Concert door het omroeporkest. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05, 12X0, 1.25, 6.20, 7.50 Gramophoonpl. 8.20 Radio-Theater „Le Capitaine Vlomet" van E. Bergerat 9.50 Gramophoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert 2.102.40 Concert door Har monica-Trio 2.504.50 Namiddagconcert 7.208.20 Oudere Operettemuziek door orkest en solisten 8.20 Hobo-soli door H. Munck 8.35 „Familien Hansen", blijspel van K. Locher 8.509.15 Vierhandige Pianomuziek F. Jensen en O. Peters 9.3510.20 Orkest concert. ZEESEN, 5.055.50 Berichten ca. 6.00 6.50 Gramophoonpl. 9.5511.20 Berichten 11.20 Gramoploonpl. 12.151X0 Berich ten 1.202.05 Gramophoonpl. 9X5 11.20 Berichten 11.20 Gramophoonpl. 12.15—1.20 Berichten 1.202.05 Gramo phoonpl. 2.053.50 Lezingen 3.504.50 Concert 4.507.20 Lezingen 7.20 Orkest concert Zie Langenberg 9.20 Lezing en berichten Hierna tot 11.50 Dansmuziek. Koningstr. 27 Tel. 14609, Haarlem 163. „Ik kom je een heerlijk gebraden kuiken brengen," zei Marie uit de her berg tot Harlekijn. „O, dank je wel, lieve Marie," lachte Hs lekijn, die het kuiken blij in atvangst nam. 164. Maar die oolijke Marie had een viertal springveeren in het kuiken ver stopt, en toen Harlekijn het kuiken aan sneed, kreeg hij een slag in z'n gezicht, die aankwam. „Ik dacht al zoo half en half, dat die Marie me er in wilde laten loopen," zei Harlekijn, „en Ik had geen ongelijk." 165. „Maar het komt er ook niet op aan." Hij gebruikte de springveeren als pooten voor het kuiken, schilderde er een kop op en liet het zoo als een curiositeit aan den Koning zien, die er hartelijk om lachte. laaaawjieajiBaaaaaaaaaaaaaaeaBaaBaaaBaaawaaaaaaaaa ummi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10