Filmnieuws Stofzuigerhuis EfiAERTEffó Laatste Nieuws verzoei Agenda Agenda 11 October Agenda 12 October „DE MITTOVOS" R. K. Middenstands vereeniging i onze Barteljorisstrast 16 - Tel. 1075C Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- De internationale schuldenregeling Het conflict China-Japan De Pastoor zonder Kerk BirtGA WUTHRICH, HAARLEM xide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS 10 October St. Vincentius-Bibliotheek Bijzonder onderwijs Laatste oproep voor den Propagandatocht op Zondag 11 October Opening van een Mittovos-winkel St. Martha-Vereeniging Personalia Fröbel- en Montessorischool Kleine Houtweg. Het station Overveen Haarlemsche Orfcestvereeniging N. V. „Lourens Coster" Rembrandt-Theater Nieuwe Haarlemsche Courant TELEGRAFISCH WEERBERICHT BURGERLIJKE STAND IP aan onze week-abonné'* >m het abonnementsgeld >p MAANDAG, uiterlijk Dinsdag aan de bezorger* te willen betalen, aange zien zij verplicht zijn op rijd af te rekenen. Wij rekenen daarom c Uwe medewerking. Administr. N. H. Goura 3ebouw „St. Bavo" „St. Caecilia", 8 uur Bazar, 11 uur v.m. „Geel Wit", 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur. station Officieele ontvangst Paters Missio narissen, 2 uur, daarna auto-optocht naar de Kathedraal, met défilé voor Z. H. Exc. den Bisschop bij het Bisschoppelijk Paleis. Kathedraal Bij den aanvang der „Mittovos" ontvangst en intocht der Missonarissen. Plechtig Lof, welkomsttoespraak door den alg. voorzitter, den H. E. Deken L. A. A. M. Westerwoudt, aanvang 3 uur. stadsschouwburg'Neger-revue „Louisiana", 8 uur. Stadsschouwburg De Vereenigde Schouw spelers, ,,'t Gat in den Muur", 8 uur. Gem. Concertgebouw H. O. V.-concert, 2!£ uur. Gebouw „St. Bavo" Bazar, 2 uur. Palace-Cinema „Tarakanova" en variété, 2, 4%, 7 en 9uur. Luxor-Theater „Stormvloed der Liefde", „De Jonge Rat" en variété, van 2 tot 7 uur doorloopend en 8 y, uur. „Mittovos" Predikaties en collectes door de Pater: onder alle H.H. Diensten in al de kerken van Haarlem en in die der aangrenzende parochies. 's Middags half twee uur groote sportdemonstraties op het H. F. C.-terrein aan de Spanjaards laan. Te 2 uur voetbalwedstrijd: Haar lemAmsterdam. Des avonds 8K uur in den Schouwburg Jansweg opvoering- door de Rederijkerskamer „J. A. Alber- dingk Thijm" van: „De drievoudige wijs heid van Vader Wang." Stadsschouwburg Liederen-avond Anna El Tour, 8 K uur. Gebouw „St. Bavo" Bazar, 11 uur v.m. Operettevereeniging „Haarlem", 8 uur. Mptorcursus, 8 uur. Bestuur „St. Cae cilia", 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Palace-Cinema „Tarakanova" en variété, 8 Yi uur. Luxor-Theater „Stormvloed der Liefde", „De Jonge Rat" en variété, 8K uur. „Mittovos" 's Middags drie uur officieele opening der Congresweek in het Mittovosgebouw, Kleine Houtweg 16, door den voor zitter der hoofdcommissie, den Zeer- Eerw. Heer Rector J. B. M. Timp. Des avonds te 8% uur in het Mittovosgebouw, Kleine Houtweg 16, en in het Gebouw der R. K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14, streng besloten vergaderingen, alléén toe gankelijk voor katholieken. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdiensten der apothe ken worden van heden tot en met Vrijdag waargenomen door de firma Th. A. Klink hamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596 en de firma Begeman en Sneltjes, Jansstraat 27, telefoon 10043. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 3—4 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8half 9 voer cuderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens dagavond en Vrijdagavond van half 8half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8—9 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond van half 9half 10. Comité van Katholieke Actie te Haarlem Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag 12 Oct. 910y2 uur: Bestuurs vergadering Nederl. Roomsche Reisvereeni- ging in „Central", Groote Houtstraat 176. Biljartwedstrijd voor de leden van de „De Kring". Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging Dinsdag 13 October, 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincen- tiusvereeniging in het Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. 8 uur: Repetiiie van het R. K. Mannen koor „St. Caecilia in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddings brigade „St. Franciscus", afdeeling van het Kruisverbond tot redding van drankzuchti gen in de R. K. Militairenvereeniging, Zoete straat 14. Boekhoudcursus voor de leden van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring". Woensdag 14 October: Missie-avond voor de leden van de Kath. Jonge Middenstands vereeniging „De Kring". Donderdag 15 October, 8 uur: Repetitie van de R. K. Oratoriumvereeniging in net Gem. Concertgebouw, 8 uur, sopranen en alten, 9.30 uur tenoren en bassen. 8 uur: Bestuursvergadering van de R. IC Reclasseeringsvereeniging Nieuwe Groen markt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlem R. IC Mannenkoor in „Central", Groote Hout straat 176. Vrijdag 16 October, 8 uur: Repetitie ran de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Central", Groote Houtstraat 176. Biljartwedstrijd voor de leden van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring". Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. veree- nigingen verzocht, bij het vaststellen van een bijeenkomst of vergadering vooraf over leg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791 en na vaststelling hiervan on middellijk mededeeling te doen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente op 7 October j.I. heeft besloten medewerking te verleenen tot de stichting van een bijzondere school voor ge woon lager onderwijs op een terrein, gelegen aan de Pijlslaan; dat ieder ingezetene, alsmede het adres- seerend schoolbestuur binnen 30 vrije dagen van genoemd besluit bij Gedeputeerde Sta ten dezer provincie in beroep kunnen ko men; en dat gebeurde dien termijn alle bescheiden, op deze beslissing betrekking hebbende, kos teloos voor een ieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e Afdeeling). Morgen (Zondag) heeft de derde groote propagandatocht plaats, vertrek precies half drie vanaf de Kleverlaan (tusschen Schoter- weg en Mamixstraat) Voor het slagen van de „Mittovos" is het dringend noodzakelijk, dat een zoo groot mogelijk aantal personen de tentoonstelling bezoeken. Welnu, Dames en Heeren Automobilisten en Wielrijders, het is aan u, om mede te werken aan dit zoo sympathieke doel, door in grooten getale morgenmiddag op te komen. Toont, dat het u ernst is en laat de propa gandisten niet in den steek, wij rekenen stellig op u. Hier volgen nog eenige punten, waaraan men terwille van de goede orde aandacht gelieve te schenken. 1. Men wordt verzocht om twee urn- aan wezig te zijn aan de Kleverlaan. 2. Vertrek precies half drie. 3. Geen lantaarns op de rijwielen s.v.p.; wij zijn voor donker thuis. 4. Alle deelnemers moeten voorzien zijn van een Missievlag. 5. Personen beneden 17 jaar kunnen niet meedoen. 6. Borden met opschrift worden ter plaatse verstrekt. 7. Automobilisten worden verzocht vanaf den Schoterweg op te rijden; dan behoeven de wagens niet te keeren. 8. De volgende route wordt gemaakt: Bloemendaal, Santpoort. Driehuis, IJmuiden, Pelsen, Santpoort, Haarlem (Kleverlaan tbinden) Door Kap. v. Haaster Gistermiddag om half drie werd in de Barteljorisstraat 9, in het oude „Babeluten- huis'", een Mittovos-winkel geopend. Op breede tafels waren de tallooze fraaie prij zen geëxposeerd, terwijl hoofd- en eereprij- zen in kleine etalages waren tentoongesteld, ten aanschcuwe van het voorbijgaande pu bliek. Belangstelling was er genoeg, r r binnenkomen mocht men nog niet, onidat de officieele opening nog moest plaats hebben. In een der kamers van het huis was de Verlotingscommissie bijeengekomen. Aanwe zig waren cok algemeen voorzitter, secreta ris en penningmeester van de Mittovos. De voorzitter der Verlotingscommissie, ka pelaan Th. v. Haaster, merkte allereerst op, dat het een eerwaarde nog nooit is overko men, dat hij een winkel opende. En spreker dacht aan het verhaal van den man, die in de gevangenis zat, omdat hij 'n winkel „ge opend" had. Deze winkel is geopend door de scherp zinnigheid van den heer v. Tetering, die hem wist te ontdekken en door de zachte liefde van de vrouwenhand. Spreker dankte vooral de dames, voor het mooie voorbereidings- werk, dat reeds geschied is en verklaarde den winkel voor geopend. De algemeene voorzitter, rector J. B. M. Timp, dankte den voorzitter voor zijn ope ningsspeech en meende in deze grandioze proloog een goed teeken te zien voor het welslagen van de Mittovos. Spreker sprak de hoop uit, dat veel loten verkocht zouden worden, opdat de missionarissen met dikke geldbuidels verblijd zullen worden. De algemeene secretaris, de heer P. van Tetering, bracht vooral de dames hartelijk dank, die met koortsachtigen ijver dagen en dagen reeds aan het werk geweest zijn. Vooral mevrouw Smit is spreker dankbaar, cmdat zij in haar kelders, waar eerst wereld- sche eigendommen bewaard werden, nu de Missie-gaven wilde opstapelen. Uren en uren hebben de dames verder de loten geringd, alles voor de Missie. Bij de opening van een nieuwe zaak ont breken zelden bloemen. Dus ook hier mogen ze niet achterblijven. En tot groote verba zing van de aanwezigen werd een groote bloemenmand, een sieraad voor den winkel, binnengebracht. Nadat de secretaris den heer Van Velsen bedankt had voor zijn toewijding bij het etaleeren, werd de deur van de zaak ge opend enwaren spoedig daarna al 400 loten méér geplaatst! Kerkconcert Vrijdag 16 October, des avonds te 8.15 u., zal in de Ned. Herv. kerk te Bloemendaal een concert worden gegeven, waaraan medewerken- Mej. Annie Hermes (alt) en de heeren G. Beths (viool) en Piet Halsema (orgel) Het programma, dat werken vermeldt o.a. van Schütz, Hugo Wolf en César Franck. belooft een zeer interessanten avond. De Zusters van den Zijlsingel 12 lA -jarig jubileum. Pastoor Reynenberg schrijft in de Pa terskerk S Onder dien naam zijn ze bekend door geheel Haarlem, de Eerwaarde Zusters Car- melitessen, die aan den Zijlsingel hun huis hebben, waarin zij zoo gastvrij opnemen tal van kinderen, wier ouders, door de on gunst van ziekte en van allerlei tegenspoed en beproeving, niet in staat zijn aan him kinderen de noodige verzorging te besteden. Ruim 125 jongens en meisjes worden er verpleegd en opgevoed. En daarbij komen nog zoovele anderen, die daar dagelijks een blij en gezocht tehuis vinden. Ik geloof niet, dat ik te veel zeg, wanneer ik meen, dat geen enkel instituut van christelijke Liefde door katholiek Haarlem en door vele an dersdenkenden zoo geacht en bemind wordt als dit werk der Zusters Carmelitessen. Wel nu, deze Zusters herdenken op Donderdag 15 October den dag, waarop zij zich twaalf en een half jaar geleden in Haarlem vestigden. Een eerste jubilé alzoo. Maar een jubilé, dat in vruchtbaarheid van goede werken zich meten mag met instellingen van veel lan- geren leeftijd. Onze goede Zusters Carmeli tessen. vieren dus feest op aanst. Donder dag. Of zij een officieele receptie geven, weet ik niet. Maar dit weet ik zeker: dat op dien dag ontelbaren het zich tot plicht zullen rekenen, haar geluk te komen wen- schen; en ook de Zusters en hun werk in het gebed aan den goeden God aan te be velen. Ook dit is dankbaarheid. Ontheffing Winkelsluiting Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van alle winkels gedurende de van 16 tot en met 25 October 1931 alhier te houden Lichtweek ingevolge de verordening op de winkelslui ting ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 25' October 1931 nè, des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blij ven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. In het verslag van de inwijding en inge bruikneming van het nieuwe Martha-tehuis in ons nummer van gisteren werd o.a. ge zegd, dat de presidente een woord van hulde en dank richtte tot de oprichtster, mevr. Wiegant, zonder wie alles niet tot zoo'n goed einde gebracht had kunnen worden. Men gelieve echter niet te lezen, dat mevr. Wiegant oprichtster, doch opzichtster over de beide tehuizen is. Onze stadgenoote mej. W. Weijnschenk, hoofdonderwijzeres, is ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië gesteld, om te worden be noemd bij het Gouvemementsonderwijs. De heer W. van Liemt eerelid In de gisteravond gehouden vergadering der R.K. Middenstandsvereeniging, welke onder leiding van den heer G. Alders stond, werd de beschrijvingsbrief van de algemee ne vergadering der „Hanze", welke Woens dag 21 October te Delft plaats vindt, be sproken. Tot afgevaardigden naar die ver gadering werden benoemd de heeren H. J. Nelissen, G. Aiders en J. G. F. Vollaerts. Met algemeene stemmen werd de heer W. J. B. van Liemt, die, zooals gemeld, ontslag als bestuurslid genomen heeft, tot eere-lid der vereeniging benoemd. De heer Walop bracht een keurig gesty- leerd verslag uit van het van 810 Sep tember te Venlo gehouden R.K. Midden standscongres. Inwijding 16 October. Vrijdag 16 October wordt de nieuwe school van Fröbel- en Montessorl-onderwijs aan de Sint Theresiaschool, Kleine Houtweg 22, plechtig ingewijd door den Zeereerw. Heer Pastoor J. de Vlieger. Opdracht verb steringswerken Naar wij vernemen is de uitvoering van het afbreken van het 2e perron en het op dezelfde plaats maken van een verhoogd per ron met tegelbevloéring, het sloopen van een overdekte zitbank, het maken van een abri en het wijzigen van diverse werken op het Stationsplein te Overveen, waarvan de aan besteding plaats vond te Utrecht op 25 Aug. j.I. thans opgedragen aan den op een na laagste inschrijver C. Schaufeli te Apeldoorn voor de som van f 6820. De H. O. V. geeft een concert op Zondag 11 October van 2y,4 uur in de Gem. Con certzaal, onder directie van Frits Schuit- man. Het programma; vermeldt: Symphonie No. 6 (Pastorale) L. van Beethoven Ouverture „Der Freischiitz" C. M. von Weber Herzwunden E- Grieg Letzter E- Grieg Einzug der Gaste auf Wartburg R. Wagner In de Vrijdag gehouden vergadering van commissarissen der N. V. „Lourens Coster" alhier, werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Vincent Loosjes, de commissaris, de heer H. D. Tjeenk Wil link Jr. bij acclamatie benoemd tot presi dent -commissaris. De heer M. N. Peereboom uit Deventer, commissaris, werd, eveneens bij acclamatie, benoemd tot gedelegeerd commissaris. Gedeputeerde Staten De molen in den Ankeveenschen polder. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten goedgekeurd het besluit van het be stuur van den Hollandschen Ankeveenschen polder om over te gaan tot den bouw van een electrisch gemaal, terwijl het oude gemaal als natuur-monument behouden zal blijven. Roode Kruis-collecte Vandaag wordt in deze stad de jaarlijk- sche Roode-Kruis-collecte voor het Roode- Kruis-Parkherstellingsoord aan den Rijks straatweg gehouden. Reeds om voor zevenen hedenmorgen to gen de collectricen en collectanten er met hun vlaggetjes op uit, om op de drukke ver keerspunten, als Stationsplein Zijlbrug, Soendaplein, Houtplein, vroege reizigers en ar.dere voorbijgangers van een R. K. vlag getje te voorzien. 's Middags zouden vier gepavoiseerde wa gens met muziekcorpsen (Haarlems Tram- fanfarecorps, „Excelsior" van Heemstede, het strijkje van „Die Raeckse" en het corps onder leiding van den heer Quax) door de stad rijden om de collecte zooveel mogelijk te doen slagen. Gevonden dieren en voorwerpen Indenbosch, Juiianalaan 299a, acte- tasch. De Jong, Duvenvoordestr. 19rd. arm bandhorloge. Eerhard, Pijlslaan 28, autoped. Houtwipper, Amsterd. straatweg 95 (Haar- lemmerliede), 2 autobanden. Van der Kroft, Soendastraat 30, autodop. Haas de. Nieuwe Groenmarkt 3, bril. Nachtveilig heidsdienst, Raaks 13, raam-hor. Ilbrink M„ Kerkplein 23 (Bloemendaal), hoed. Asten van H., Leidschestraat 4, muts. Semo, N. Tuindorplaan 23, pomp. Echtdom van, KL Heiligland 29, portemonnaie met inh. Roo de van, Juiianalaan 210 (Overveen3, idem. Wijdoogen G. J. A., Indischestraat 40, id. met inhoud. Peschar, Van Oosten de Bruijn- straat 186, rijw. lantaarn. Schaapma, Ar- nulfstraat 26, stempel. Dallevoet, Midden weg 4, schopje. Hesseling, Adr. Loosjes- straat 4, triplex. Heus de, Langendijkstr. 10rd„ damestasch. Goseweer, Ten Katestr. 2, .vulpen. Behoudens de film „D-trein 13 heeft ver traging", welke wij gisteravond reeds uitvoe rig' bespraken om haar goede en aantrekke lijke kwaliteiten (zij het dan ook slechts voor 'volwassenen) loopt er nog een tweede film meê in het gareel, die eveneens de aan dacht verdient. Niet, dat zij zoo daverend interessant is, doch wel wijl zij zoo sterk interessant is. Hierin speelt Szöke Skandal de hoofdrol en deze genoeglijke figuur alleen is reeds voldoende om een film 'aangenaam te doen zijn. Op den inhoud zou wat aan te merken zijn, indien de klucht-trant niet iedere bedenking zoo goed als ophief. In geen geval moet men haar echter verwarren met de bekende gelijknamige opera van d'Auber, want daar is zij noch innerlijk, noch Uiterlijk mee verwant, behavle dan den titel. Alleen heeft deze opera den hoofdper soon geïnspireerd om hem uit een moeilijk parket te verlossen. De Max Fleischer teekenfilm behandelt deze week een gevalletje van Bimbo, waarin hem opgedragen wordt op de baby te passen. Qp de gebruikelijke geestige wijze heeft de teekenaar er verdér op doorgeborduurd, zoo dat als steeds weer een aardig geheel is ver kregen. Vooraf gaan de wekelijksche journaals uit binnen- en buitenland, waarbij vooral Poly- goon's opnamen van de Zuiderzeewerken bij zonder opvallen. Op het tooneel vertoont Aevelo „handige" schaduwbeelden, die bewondering afdwingen voor de wijze van'uitvoering. Luxor Theater Poliepen zijn griezelige dieren dat men niet alleen de reusachtige zeepoliepen kent, maar dat er ook zoetwaterpoliepen bestaan, en hoe deze er precies uit zien, kunt u op de Intellect-film, welke deze week als entrée- acte in het Luxor-theater draait, gaan kijken. Acrobatische en excentrieke beter had men kunnen zeggen exotische dansen vertoonen de beide Essiews op het tooneel. Jammer was het dat het orkest slechts traag Russische allures aannam, en niet de maat en het snelle rhythme aanvankelijk niet wist mee te komen. Na afloop zagen we in de Houtstraat 'n stelletje jongelui bezig, een van de Russische dansen te imiteeren. Of het ook aanstekelijk werktmaar 't moet gezegd, er is wat meer lenigheid en radheid van beweging voor noodig dan de jongelui in kwestie bezaten. De Essiews zijn een aardig nummer. Het Luxor-nieuws brengt ons behalve den nogal stijven geleerde prof. Piccard, den luchtheld, goede opnamen van de Drie Octoberfeesten te Leiden. De inhoud der beide hoofdfilms, welke, qua filmbeeld werkelijk superieur van kwali teit zijn, doet ze beiden reserveeren voor geestelijk volwassenen. De film „Stormvloed der liefde", een Atlas-film, met Marcella Albani en Werner Euterer in de hoofdrollen, verplaatst ons in Roemenië, met zijn schilderachtige ge woonten en z'n vaak feodale gebruiken. De landheer gebiedt daar zoo'n beetje over leven en dood van z'n ondergeschikten en van het landvolk, zooals dit vroeger ook in Rusland het geval was. Welke eigenaardige gevolgen dit kan hebben voor dê verschillende betrokkenen en ook voor hem zelf, toont ons deze werkelijk interessante, vaak door humoristische momentenonderbroken ern stige film. We krijgen er prachtige opnamen van- den Roemeenschen landbouw en een Roemeensche bruiloft met alle ab- en depen denties in te aanschouwen, het opwellen van een petroleumbron en een paar brandjes die er mogen zijn, en den hoofdpersoon de ge legenheid geven z'n verloofde te redden. „De Jonge Rat" is een boefjesfilm. In de „louche" onderwereld van een havenstad gebeuren dingen, waarvan een net mensch, die 's Zondags, en soms ook wel door de week, met vrouw en kinderen gaat wandelen, eenvoudig geen notie heeft. Met het „mijn en dijn" op verschillend gebied wordt het niet al te nauw genomen,en de verwikkelingen welke daaruit ontstaan, worden ons in beeld gebracht in deze film, welke de lotgevallen schildert van een ontsnapten, maar onschul- digen tuchthuisinwoner. Er kan zoo nu en dan smakelijk worden gelachen om een stevige knock-partij, om de realistische uitbeelding van een polizei-overval, en de heele film door over de uiterst komische gedragingen van „Mooie Emil", die ten slotte het „happy end" ervan bewerkt. Op welke uiterst origi- neele manier hij dit doet, moet m.en deze week maar eens in het Luxor-theater gaan zien. Palace-Bioskoop De hoofdfilm was er ditmaal een van een respectabele lengte, het afdraaien ervan heeft tenminste twee uren geduurd. Het ge volg was, dat het voorprogramma maar kort. was: het binnen- en buitenlandsch nieuws en een korte film „Onrustig Britsch Indië' was alles, waarna op het tooneel Emil Glaas verscheen, een humoristische imitator, die allerlei geluiden nabootste en daarbij werke lijk humoristisch was, wat je van „humo risten" lang niet altijd zeggen kan. Toen, na de pauze, de groote film „Tara kanova", een Aubert-Franco-film onder regie van Raymond Brenard en met mede werking van Edith Johanne, Olaf Fjord en Rudolf Klein-Rogge. Het is de geschiedenis van een meisje, dat mét een troep Zigeuners het land door trekt en door de leden van den troep altijd Fringes Tarakanova, of „ons prinsesje" ge noemd wordt. Graaf Chouwaloff, die een samenzwering tegen Katharina de Groote op touw wil zetten, weet er Tarakanova, die sprekend gelijkt op de in een klooster ver- blijvende prinses Dosithea, dochter van de overleden keizerin Elisabeth Petrowna, van te overtuigen, dat zij de dochter der over leden keizerin is en wil haar voor zijn plannen om Katharina van den troon te stooten gebruiken. Tarakanova leeft in Ragusa als een prin ses, maar ten slotte weet Katharina haar door een list in handen te krijgen. En nu komt de eigenlijke verwikkeling. De man die haar, in opdracht van de keizerin op een schip van Katharina weet te lokken, wordt verliefd op haar en stelt nu alles in het werk haar weer te redden, wat hem ten slotte ook gelukt, maar niet dan nadat zij reeds zooveel heeft geleden, dat zij ontberingen niet meer te boven komt en sterft in het klooster waarheen hij haar heeft gebracht, terwijl aan haar bed de echte dochter van de overleden keizerin haar de laatste troostwoorden toespreekt. Het is een spannend gegeven, dat boven dien op treffende wijze wordt vertolkt; een film die uitmunt door schoone momen ten en die vooral door de prachtige - close- ups van groote aantrekkelijkheid is. j .Een film, die men niet moet verzuimen. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Diamanten jubileum 15 November a.s. hoopt de heer T. Berg man het zeldzame jubileum te herdenken van 60 'jaar diensttijd bij de firma Joh. En schedé en Zonen. Geruimen tijd heeft hij gewerkt op de lettergieterij en de laatste jaren is hij graveur op de afdeëling gelds waardig materiaal. Stadsschouwburg Heliha Mylian Impressario Ernst Krauss. We kunen ons voorstellen, dat het voor deze jonge danseres gisteravond niet erg be moedigend was, toen zij de geringe belang stelling zag die voor haar kunst bestond. Ge zien echter de resultaten, die haar voorgan gers hier boekten heeft zij echter nog alle reden om tevreden te zijn. Caviaar is nu eenmaal geen volksvoedsel en zal het ook wel nooit worden ook. Wat haar kunst betreft, kunnen wij met „rüchsichtf" op haar jeugd, constateeren, dat zij ongetwijfeldtot het gering aantal be genadigden behoort, die voor haar „presta tie", om het zoo maar eens te noemen, die nen te worden gewaardeerd. Men dient haar echter niet te beschouwen als een phenomeen (ondanks haar jeugdigen leeftijd)' want uit alles blijkt, dat een groote liefde voor de danskunst en een ernstige studie de voor naamste oorzaken van haar kunnen zijn. Een enkele maal hebben we ons soms wel eens afgevraagd, of haar techniek, niet wat al te veel op den voorgrond trad, waardoor de spontane uiting meer dan wenschelijk was, werd onderdrukt. Natuurlijk is een goede techniek onafscheidelijkaan een zuivere uitbeelding van een dans verbonden, doch het mag nooit of te nimmer gaan ten koste van de bezieling. Want juist de beleving van een dans en de totale overgave geeft hem het aureool, dat de toeschouwers in verrukking moet brengen. Indien Helma Mylian dat thans reeds ten volle deed, dan zou zij zan der eenig voorbehoud op het praedicaat phenomeen aanspraak kunnen maken. Dat neemt niet weg, dat zij reeds nu, ook zonder dat, ten volle waard is. Van het negental dansen, dat zij op haar repertoire had, leken ons de walsen/op mu ziek van Hubar en Chopin ongetwijfeld de beste. Hierin vond zij kennelijk volop gele genheid zich volkomen te geven en maakte zij de techniek in 'zékeren zin ondergeschikt aan haar gevoel. In „Sylphide" (Berlin) was juist het om gekeerde het geval en daardoor bleef het frêle en teere volmaakt op den achtergrond en miste die allesovertreffende .b.lijhcid,. die er aan alle kanten hal belmoren uit te stralen. Puck- (Schüttl was coquet, .geestig, is. niet zeer te loven door de pittige interpretatie. De Slavische dans. van Dvorak was medé door het prachtige costuum een lus voor de oogen. Alleen was o.i. ui gebrek aan overtui ging de expressies niet zoo krachtig als hier voor gewenscht wordt. De laatste dans van het programma Uit het verre Oosten van Yoshitomo, ver- rastte ons door een alleszins knappe uitvoe ring. Sommige figuren werden echter min der gelukkig opgelost, meer speciaal de en kele groote balletsprongen, die sterk in strijd waren met de beheerschtheid die deze dans vergde. De costumes van Lovio Reng van het Stadstheater Munchen onderscheidde zich door distinctie en originaliteit, een en kele maal, zooals in Valse Boston wat al te vrij naar onze begrippen. Aan den vleugel begeleidde Gera Frid, die een piano-solo gaf, meesterlijk van compositie en uitvoering. We hopen Helma Hylian nog eens in Haarlem terug te zien, wijl we overtuigd zijn, dat zij, na eenmaal haar weg gevonden te hebben en zich een vaste lijn te hebben gesteld een eerste plaats zal innemen in de gelederen der dienaressen van Terpischore. L .V. Jubileum Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restauratiehouders en Slijters Met grootschen opzet viert de R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters, afdeeling Sassenheim en Omstre ken a.s. Dinsdag zijn 12 Mi-jarig bestaan. Deze afdeeling bestaat uit de gemeenten Sassenheim, Lisse, HUlegom, Noordwijk, Voorhout, Noordwijkerhout, Vogelenzang, Bennebroek, Zilk en Haarlemmermeer. Het is nü 1212 jaar geleden, dat in Sas senheim het initiatief tot oprichting werd genomen en een organisatie ontstond met vasten ondergrond. De goede verstandhou ding en samenwerking zijn reden om dit 12 V-i -jarig bestaan niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Dés morgens wordt in de kerk van St. Pancratius, alhier, een H. Mis opgedragen, waarna de viering wordt voortgezet in Hotel 'c Bruine Paard. Aldaar wordt receptie ge houden des middags van 3 tot 4 uur. Des avonds wordt den leden een grooten feestavond aangeboden. Bi] deze gelegen heid zal een niéuw vaandel worden ont huld, dat door den Geestelijken Adviseur zal worden gewijd. Ter gelegenheid van dit jubileum geeft de vereeniging een zeer mooi jubileumalbum uit, samengesteld door den heer Feern- stra, eigenaar van Hotel 't Bruine Paard. Hoogste barometerstand 772.1 te Clermont. Laagste barometerstand 732.6 te Reikjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen Noord- Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, des ochtends nevelig, overdag half tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, weinige ver andering in temperatuur. Belangrijke verklaring van Het Witte Huis Aan de algemeene onzekerheid omtrent de houding van Hoover, ten aanzien van de Europeesche schulden aan de V. S. is gis teravond een einde gemaakt door een van bevoegde zijde gedane mededeeling. Het Witte Huis heeft doen weten, dat de V. S. niet zullen vasthouden aan de her vatting der Europeesche betalingen na af loop van het één-jarig moratorium, tenzij de schuldenaarsstateri in staat zijn hun verplichtingen na te komen. Voorts ver luidt, dat president Hoover momenteel tracht de meening van de meest vooraan staande senatoren en congresleden te toet sen ten opzichte van een voorstel tot grondige herziening van de schuldenover eenkomsten met de verschillende Europee sche landen. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat zoowel de publieke opinie in Ame rika als het congres accoord zullen gaan met een vermindering der schulden, indien een dergelijke maatregel gepaard gaat met gelijktijdige concessie van de Europeesche mogendheden inzake een vlootbewapenings- vacantie en andere verminderingen van hun bewapening. Japan's eischen tot oplossing De Japansche bladen melden, dat in het ministerie van oorlog een bespreking heeft plaats gehad, waarin de voorwaarden tot bijlegging van het conflict met China zijn vastgesteld. Japan eischt, 'dat de kwestie der spoor wegen in den door Japan aangegeven zin zal worden opgelost en dat de zich op het oogenblik in aanleg bevindende spoorlijnen op landen termijn in Japansch beheer zul len worden gegeven. Met de huidige centrale regeering -te Nanking 'zal Japan geen onderhandelingen vóereri, doch slechtsmét een Mandsjosrtj- sche regeering. Tot zoolang kan van terug trekking der Japansche troepen uit de be zette gebieden in Mantsjoerije geen sprake zijn. In een geval van voortzetting van den Chineeschen boycot, zal Japan de noo dige maatregelen tot zelfbescherming ne men. De Volkenbondsraad zou Japan de noo dige opneldering over de gebeurtenissen in Nanking verschaffen en daarbij onder alle omstandigheden volledige vrijheid van han delen in Mandsjoerije eischen. Heel Haarjem en omstreken staat dezer dagen in de Mittovos-Actie, en wanneer dit weekpreekje in de courant verschijnt, heeft de verwelkomingsplechtigheid in onze Spaamestad reeds plaats gehad. De Paters- Missionarissen zullen in de komende dagen niet alleen in de woningen der katholieke Haarlemmers een plaatsje veroveren, maar ook vooral in hun harten, door belangstel ling voor het hoogst noodzakelijke missiewerk onder de heidenen. Ook de Pastoor zonder Kerk roept hen van harte welkom toe met den oprechten wensch, dat zij veel succes zullen hebben in de aanstaande Missie actie. Toch schuilt er ook in het hart van den Bouwpastoor een klein verlangen, dat gij, lezer en lezeres hem 'niet zult vergeten in uw gebed en steun. Ik kan u mededee- len dat de Bouwcommissie van de toekom stige Parochie te Santpoort aan architect Jos. Bekkers opdracht heeft gegeven plan nen voor de nieuwe kerk én pastorie; te ontwerpen. Wanneer de verschillende voor bereidingen en besprekingen gunstig verloo- pen, hopen we met Januari 1932 aan den bouw te kunnen beginnen! Wat een uit komst zulk een groot bouwwerk iri deze tijden van werkloosheid! Helpt daarom mede ons ideaal te verwezenlijken. lederen eer sten Zaterdag van de maand wordt ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bij stand in het devote kapelleke van de Eer waarde Zusters van O. L. Vrouw aan den Rijksstraatweg de H. Mis ongedragen voor alle weldoeners der nieuwe Parochie. Wat een vreugde zal 't zijn, als eenmaal in de nieuwe Mariakerk de H Mis van dankbaar heid voor alle edele weldoeners en weldoen sters zal worden ongedragen! Bidt en leef mee met den Pastoor zonder kerk A. F. J. GOOSSENS pr. Zusterhuis St. Catharina. Rijks straatweg 367 (Haarlem-Noord). Gironummer 52458. Ondertrouwd: 9 October: C. H. Visser er E. A. A. Lange. Getrouwd: 9 October: J H. H. Joosten er P. J. C. Nijhout. Geboren: 7 October: I. v. BoekeiDas, z. 3 October: H. H. v. Reijn—Hartsuijker, d. C. M. v. Schaik—Balk, z. E. A. C. v. d. Futten:Steenbock, z. A. H. de Bell Scharwachter, z. 9 October: G. A. M. Schnitger—Bos, d, M. C. Schutterop-- Smits, z. Overleden: 8 October: M. A. v. d. Putten- BUnsdorp, 69 jaar, Vooruitgangstr. 9 Oc tober: A. in 't Veld, 76 jaar, IJdijk. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2