MARIA-STICHTING Kalenderblaadje ELCK WA T WILS UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE IJMUIDEN Niet geslaagde snurrevaad-visscherij BENNEBROEK ZANDVOORT HALFWEG VELSEN Sarrasani's „voorhoede" over de pont ONDERWIJS Vrouwe van Nazareth gepromoveerd IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK INGEZONDEN MARKTNIEUWS Gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand Principieele raadsbeslissing gevraagd Naar aanleiding van het verzoek van den heer Noorman om eens na te gaan of de mogelijkheid en de behoefte in deze ge meente bestaat, om, evenals in de gemeente Haarlem, tot de instelling te geraken van een gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand, voor wien toetreding tot de bestaande gesubsidieerde volkszieken- huisfondsen uit hoofde van het inkomen uitgesloten is, hebben Burgemeester en Wet houders de Commissie voor Sociale aange legenheden uitgenoodigd terzake een onder zoek te doen instellen. De Commissie voornoemd is van oordeel, dat een gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand ook in deze ge meente zeker reden van bestaan zou hebben. Ingeval tot de instelling van een zoodanige verzekering tegen de kosten van ziekenhuis- verpleging ca. werd overgegaan, komt het de Commissie gewenscht voor in hoofdzaak de regeling van Haarlem te volgen. Dienaan gaande zij vermeld dat tot de verzekering kunnen toetreden zij wier inkomen wat betreft ongehuwden niet meer dan f 3500.en wat betreft ge huwden na kinderaftrek niet meer dan f 5000.bedraagt; dat de verzekering geldt voor verpleging van ten hoogste 10 weken voor elk ziektegeval in de 2e klasse B der ziekenhuizen; dat met de ziekenhuizen in Haarlem een overeenkomst is gesloten dat de gemeente aan de ziekenhuizen f 6. per dag betaalt voor elke(n) patiënt dat in de verzekering begrepen zijn de kosten van operatief ingrijpen, gebruik operatiekamer, narcose, medicamenten en verbandmiddelen dat met de heeren specialisten een afspraak is gemaakt betreffende de door hen in reke ning te brengen kosten, ingeval van behan deling der verzekerden of het hun verleenen van chirurchische hulp dat met de bedongen premie van f 0.25 per week voor volwassenen en f 0.25 per maand voor kinderen de verzekering in Haarlem zich tot nu toe kon bedruipen dat de ontvangsten en de uitgaven ter zake in Haarlem in de gemeenterekening worden verantwoord onder de „gewone middelen" en op de begrooting „gewone dienst" derhalve zoowel in „Ontvangst" als in „Uitgaaf" een post voorkomt inzake de ziekenhuisverpleging; dat van de ziekenhuisverpleging boven bedoeld een afzonderlijke administratie ge voerd wordt. Het vorenstaande heeft de instemming van Burgemeester en Wethouders, doch zij zouden, alvorens verdere stappen te doen, gaarne vernemen of de Raad in beginsel be reid is op het voetspoor van de regeling ter zake in de -gemeente Haarlem, tot de instel ling van een gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand alhier over te gaan. Gemeenteraad Een openbare ver gadering van den raad dezer gemeente wordt gehouden Donderdag 15 October te 14 ure in het raadhuis te Overveen. De agenda is als volgt 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden commissie van geor ganiseerd overleg. (De commissie bestond uit de heeren Hogenbirk en Prinsenberg). 3. Vaststelling verordening ex-artikel 208 der gemeentewet (5 jaarlijksche herziening van de strafverordeningen). 4. Verhuur terreintje langs den'Zeeweg aan G. Hoffschlag. 5. Uitgifte in erfpacht van een strook grond aan het P.E.N. 6. Aankoop grond voor verbreeding van den Bloemendaalscheweg- 7. Vaststelling van de scholen aan wie subsidie voor voorbereidend lager onderwijs gegeven zal worden. 8. Aanvrage crediet voor het in orde bren gen van een deel van het Bloemendaalsche Bosch. 9. Aanvrage crediet voor bouw van brand spuithuisjes. 10. Converteering van geldleeningen. ix. Ontheffing bepalingen der bouw verordening. 12. Vaststelling verordeningen tot regeling van het georganiseerd overleg. 13. Principieele uitspraak over het al niet instellen van een verzekering tegen zieken huiskosten. 14. Afschrijvingen en suppletoir kohier Hondenbelasting 1931. Gevonden voorwerpen Gevondën en terug te bekomen bij: C. Schipper, Park weg ia Bloemendaal, een meisjesmuts; P. v. Roode, Bloemendaalscheweg 206 Over veen, een stoel; Chef der Tram, Tempelier straat Haarlem, een zilveren beugeltasch; P. Smid, Kerkplein 7 Bloemendaal; een dames vulpotlood; C. Lindner, Zijlweg 168 Haar lem, een duif; Koper, Hooge Duin en Daal- scheweg 31a Bloemendaal, een kanarie vogel; T. Zwemmer, Kennemerstraat 9 f rood Haarlem, een ring met sleutels; Wijn tjes, Bosch en Duinplein 2 Bloemendaal, een bruine damestasch met inhoud; Trap, Zuider Stationsweg 16 Bloemendaal, een zilveren armbandje; Halte E.S.M. Tempelier straat Haarlem; een jongenspet; E. Roos, Zonnebloemlaan 36 Aerdenhout, een porte- monnaie met inhoud; H. Eichhorn, Midden- tuindorplaan 17 Haarlem, een rijwielbelas- tingmerk; L. Martin, Delftstraat 26 zwart Haarlem, een rozenkrans; M. A. N. van Meeuwen, Oosterduinweg 252 Aerdenhout, een Duitsche herdershond; A. Voerman, Kinheimweg 23 Bloemendaal, twee speel goed auto's; Hoekstra, Bloemendaalscheweg 242 Overveen, een vulpen; aan den politie post te Aerdenhout, een Lipssleutel, een portemonnaie; aan het bureau van politie Overveen, een klut, een dameshoed, een kindermutsje* Bloemend. Vrijwillige Brandweer De burgemeester aanvaardt het Beschermheerschap Vrijdagavond hield de B. V. B. een leden vergadering in hotel Jtoozendaal" te Over veen. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken, werd om ruim 9 uur één der hoofd punten der agenda behandeld, n.l. de instal latie van den burgemeester Jhr. Mr. O. J. A. den Tex, als Beschermheer der B. V. B. De commandant, de heer J. D. Meeuwig, hield een korte installatierede, waarin hij ongeveer het volgende zeide: 't Is voor de B. V. B. een grcote eer en 't Was voor ons een heuglijke tijding, toen onze burgemeester op een desbetreffend schrijven antwoordde, het beschermheer schap te willen aanvaarden. Zeven jaar geleden, bij 't oprichten van de B. V. B„ was 't met de brandveiligheid in onze gemeente nog niet best gesteld 't Ma teriaal, dat ons echter door de gemeente-werd verstrekt, was uitstekend in orde. Door veel °efenen werden we allengs beter voor onze taak berekend, zoodat we zonder grootspraak kunnen beweren, dat de veiligheid aanmer kelijk grooter is geworden. Door contributies van donateurs en be gunstigers konden we ons waterdichte pak ken aanschaffen, benevens tal van andere uitrustingsstukken. De branden van de laat- te maanden hebben echter de behoefte doen gevoelen aan nog een motorwagen. Moge het aanschaffen daarvan binnen afzienbaren tijd een feit worden. Namens de B. V. B. dank ik u, mijnheer de Burgemeester, voor het aanvaarden van het beschermheerschap. Ik hoop, dat we u nog lang onzen beschermheer mogen noe men." Nadat de burgemeester verontschuldiging had gevraagd voor het ditmaal niet zijn een-man-van-de-klok, sprak hij ongeveer als volgt: „Ik ben hier vanavond niet gekomen, alleen om nu maar eens beleeldheden te zeg gen, maar om eens rustig met u te praten. Dat ik 't beschermheerschap aanvaard, moge het bewijs zijn, dat ik de noodzakelijk heid inzie van 't leggen van een band tus- schen brandweer en burgemeester. De brandweer is namelijk een vitaal belang van de gemeente. Echter moet u niet te veel ver wachten van dezen gelegden band. Ook voor onze gemeente zal zuinigheid een gebieden de eisch worden, 't Zal dus noodig zijn dat wij allen, ook de brandweer, sommige wen- schen aan den kapstok zullen moeten han gen. totdat wij weer een bodem onder de voeten hebben. By een installatie-rede moge dat wellicht niet opwekkend klinken, maar ik hoop, dat gy t zult weten te waardeeren, dat t ge meentebestuur den veiligen weg wil bewan delen. Van gebrek aan belangstelling in de brandweer is dus allerminst sprake. Echter behoeft 't opschorten van sommige wenschen nog geen stilstand te beteekenen. Voortge zette oefening kan de innerlijke hechtheid van de brandweer nog verbeteren. Ik heb een brand bijgewoond in onze ge meente. Er zyn onvolkomenheden aan 't licht getreden. Dit strekt u niet tot oneer, zelfs door een beroepsbrandweer worden fouten gemaakt. Maar ik heb gemerkt, dat u de gemaakte fouten hebt ontdekt en dat u getracht heeft die in 't vervolg te voorko men. Dit strekt u tot eer. Tracht u een goede discipline eigen te maken en wel een auto matische dicipline door oefenen, oefenen en nog eens oefenen en vervolgens een dicipline tegen beter weten in, gebaseerd op een ver trouwen in uw commandant. Hy toch, die 't geheel overziet, kan beter beoordeelen wat en hoe gedaan moet worden dan wie ook. Dan zal de brandweer de trots van de gemeente worden. Spr. eindigde met het beschrijven van een scheepsbrand, waarby het schip behouden bleef door een voorbeeldige dicipline onder een aantal militairen dat aan boord was. Als de B. V. B. eens mocht komen te staan voor een dergelijken brand, waarby dicipline in haar gosden vorm uitkomst kan brengen, dan hoop ik dat de B. V. B. zich van haar "oeden kant zal laten zien, zoodat de bur gemeester trots kan zijn op 't beschermheer schap van die brandweer." Een luid applaus bewees, dat de rede van den burgemeester met instemming ontvan gen werd. Ten slotte werd de burgemeester, te mid oen van staf en brandmeesters, blootgesteld aan een korten, feilen magnesiumbrand, waarmee de plechtigheid afgeloopen was. De agenda werd hierna afgewerkt. Gemeenteraad Een vergadering van den raad dezer gemeente wordt Dinsdag 13 October des avonds om 8 uur gehouden. De agenda vermeldt 1. Bëediging raadslid W. A. de Tello. 2. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 24 September 1931. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een lid in de Com missie a. voor de gas-, duinwater- en elec- triciteitsbedrijvehb. voor {iet Georgani seerd Overleg. 5. Straataanleg tusschen Eschdoornkade en Iepenlaan. 6. Voorstel inzake de plantsoenen. 7. Verhuur van weiland ten Zuiden van den Meerweg. 8. Uitbreiding sportterreinen aan den Meer weg. 9. Vaststelling kohier Plaatselijke Inkom stenbelasting. 10. Ontheffing Plaatselijke Inkomsten belasting. DE HEEMSTEEDSCHE DREEF Men is thans begonn enmet het doortrek ken van het laatste gedeelte van de Heem- steedsche Dreef. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Een der kleinste trawlers van de Umuider vloot, de St. Theresia IJm. 17, was door de reedery ingericht voor de snurrevaad. Er kwam een Deensche schipper op, die na- tuuriyk goed bekend was met de snurrevaad- visscherij. Hy bleek echter minder op de hoogte van het verschil tusschen het „myn en dyn" want toen hy met z'n schip in Grimsby lag, verkocht hy een deel van de visch ten bate van zyn privé-kas. Hy werd gearresteerd en in Grimsby vastgehouden. Een Schotsche schipper is toen met den trawler uitgevaren, die na gevischt te heb ben in IJmuiden binnenkwam. De St. Theresia is thans aan een op Urk gevestigde reederij verkocht. ..De K. R. O.-film Zondag 11 October zal de K. R. O.-tilm vertoond worden in het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat. Kindervoorstelling om 3 uur. Avondvoor stelling 8 uur. Gedurende de pauze zal de Z. E. heer Pastoor Keyzer een progaganda-rede uit spreken. Allen Katholieken van IJmuiden wordt dringend aanbevolen, deze schitterende film te gaan zien. MATROOS GEWOND De stobmtrawler „Odin" is binnengekomen met een gewonde aan boord. Een der matro zen, een Duitscher, E. B. genaamd, was n.l. met zyn hand tusschen een draad be kneld geraakt, waardoor een vinger werd afgekneld. ARBEIDSCONFLICT Tusschen de directie van de „Marezaten" en de bemanning van den stoomtrawler „Emma" IJm. 177 is een arbeidsconflict ont staan. De bemanning had nJ. reeds meer malen aan de directie verzocht bij de winch een leiraam aan te brengen, waardoor het gebruik van een lei-yzer, dat meermalen een groot gevaar oplevert, voorkomen wordt. De vier matrozen weigerden thans met den trawler naar zee te gaan, waarop zij door de reedery werden ontslagen. De organisaties hebben het aannemen van ander dekpersoneel verhinderd, zoodat de trawler niet kan vertrekken. Bij het schip wordt gepost. BEPERKING .DER HARINGVISSCHERIJ Ingevolge het besluit van de Reedersver- eeniglng voor de Harlngvisschery tot beper king van de harlngvisschery na 6 October j.l. heeft de logger „Cornells de Boer" de vls- scherij beëindigd. De andere schepen zullen de nog te maken reizen met een geringer aantal netten gaan visschen. Binnengesleept De haringlogger Sch. 341 is binnengesleept door den haringlogger K.W. 64. Eerstgenoemde logger had met 26 last haring aan boord een defect aan den donkey gekregen. Diefstal van tong De schipper van den stoomtrawler Um. 29 heeft aangifte gedaan van diefstal van tong, vermoedelijk gepleegd door twee matrozen. Staatsvisschershavenbedryf Bü Kon. besluit is A. Tol, thans 1ste afslager, be noemd tot onderhalchef. Zilveren jubileum J. F. Krullaards 23 October as. zal de heer J. F. Krullaards alhier den dag herdenken, waarop hy voor 25 jaar als eerste chauffeur bij de familie Willink van Bennebroek in dienst trad. De heer Krullaards is alom bekend als een uitstekend vakman, die zyn functie met de uiterste nauwgezetheid vervult. Bij zyn 12%-jarig- jubileum mocht hy reeds van de Kon. Ned. Automobielclub een blijk van waardeering ontvangen in den vorm van een medaille, en ook thans zal de Automobielclub hem huldigen door hem op den jubileumsdag te 's-Gravenhage een di ner aan te bieden. Doch ook te Bennebroek zal hem wel veel belangstelling ten deel vallen. Gezien zyn groote bekendheid, zal de 23e October voor den heer Krullaards niet onopgemerkt voor bijgaan. Daar de jubilaris dien dag afwezig is, is de receptie op den volgenden dag, dus op Zaterdag 24 October bepaald, van des na middags 2 tot 4 uur. Nieuwe Openbare Lagere school In de vergadering van B. en W. werd besloten, den raad dezer gemeente in de eerstvolgende ver gadering voor te stellen, tot den bouw van een nieuwe Openbare Lagere school over te gaan. Aanbesteding rioleeringswerken De aan besteding van de werken, voortvloeiende uit de rioleering der Zandvoortschelaan c.a. en het vernieuwen van een gedeelte van de be strating van die laan zal, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten, alleen onder te Zandvoort wonende aannemers plaats vinden op 15 October a.s., des voor middags te 11 uur ten Raadhuize. De aan wijzing vindt plaats op 12 October des voor middags 10 uur vanaf het bureau van Pu blieke Werken, Groote Krocht. Vervolgonderwys Aan de R. K. school alhier is een vervolgcursus ingesteld, die groote belangstelling heeft. Niet minder dan vyftig leerlingen nemen daar aan deel. Personalia Mej. A. B. Oudkerk, alhier, slaagde te Leiden voor het candidaatsexa- men in de rechten. Zwyntjesjager Donderdagavond onge veer 9 uur werd te Halfweg by café Prins een heerenrywiel ontvreemd, merk Mustang. Van de daders geen spoor. De politie heeft de zaak in onderzoek. Aanbesteding uitgesteld Naar wy ver nemen is de aanbesteding der RK. By- zondere school te Houtrakpolder uitgesteld tot Vrijdag 16 October a.s., wederom te 11% uur in het café Kroon te Halfweg. Naar wij vernemen zal Sarrasani's „voor hoede", ongeveer 50 auto's op weg van Am sterdam naar Alkmaar Maandagmorgen tus schen 5 en 6 uur het Noordzeekanaal over steken. Door den veerdienst zullen voor de zen massa-trek byzondere maatregelen wor den genomen. Mej. dr. L. Veldhuis Aan de R. K. Universiteit te Nymegen promoveerde gisteren tot doctor in de let teren en wysbegeerte, mej. Louise Veldhuis, Vrouwe van Nazareth, op proefschrift „De eerste Nederlandsche tekstfamilie der Na volging van Christus, of de Alpha-familie". Dit proefschrift sluit aan by het laatste werk van prof. Van Glnneken. dat in 1928 by de Kon. Vlaamsche Akademie versche nen is en getiteld was: „Op zoek naar den oudsten tekst van den waren schrijver van het eerste boek der „Navolging van Chris tus"." Het proefschrift is in den handel en ver krijgbaar by het Centrale Graalhuis, Oude Scheveningscheweg, 's-Gravenhage. Dr. Louise Veldhuis, die geboortig is uit Maastricht, vertrekt de volgende week naar Indië, waar de Vrouwen van Nazareth, geiyk men weet, voor eenige jaren het maatschappelijk werk van mevrouw Schmut. zer hebben overgenomen. Zij was een der drie Nymeegsche studenten, die In 1926 het getal der Vrouwen van Nazareth op vüf brachten, welk getal thans de zestig heeft overschreden. Collegegebouw en bibliotheek der R. K. Leergangen en R. K. Handels- hoogeschool Plechtige inzegening door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen Tot het by wonen eener grootsche plech tigheid waren gisterennamiddag vele genoo- digden saamgekomen in de nieuwe gebouwen aan den Bosschen weg te Tilburg, waarmede de R. K. Leergangen en de R. K. Handels- hoogeschool wederom zyn uitgebreid. De R K. Leergangen en Handelshooge- school hebben de beschikking gekregen over een monumentaal collegegebouw met biblio theek, die naar het ontwerp van ir. J03. Cuypers zyn opgericht achter het complex, waarin de hoofdzetel dezer beide onderwys- instellingen is gevestigd. Als bewys voor zijn groote belangstelling voor Leergangen en Handelshoogeschool heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zelf de plechtige inzegening der nieuwe gebouwen willen verrichten. Met de leden van het curatorium, de hee. ren H. J. M. Blomjous, mr. dr. F. Vonk de Both, ir. H. Bongaerts, mr. E. O. J. H. baron Hövell tot Westerflier, de hoogeerw. heeren mgr. dr. Th. Goossens, mgr. G. C. van Noort en de zeereerw. heeren dr. mag. Th. van Oppenraay, dr. P. G. H. Dirckx, drs. J. Verhoeven en de secretaris van het curatorium mr. B. van Spaendonck, was Z. H. Exc. Mgr. Diepen gisternamiddag voor de plechtige inzegening in een der zalen van het nieuwe gebouw saamgekomen. Onder de genoodigden waren op te mer ken de hoogeerw. heer J. T. M. Sanders, deken van Tilburg, de wethouders van Tilburg mr. J. van de Mortel, J. van Oudenhoven, dr. H. Moller, J. van Ryze- wyk en de gemeentesecretaris Van Dussel- dorp. Vele docenten en lectoren van de R. K. Handelshoogeschool en de leergangen waren aanwezig met den conservator der biblio theek dr. Pleevoets, en de hoogleeraren der R.K. Handelshoogeschool mr. E. Gimbrèrs, rector-magnificus, mr. dr. L. Triebeis en H. Kaag. De voorzitter van het Curatorium, mr A. baron van Wynbergen, was, wegens het hem overkomen ongeval verhinderd de plechtig heid by te wonen, terwijl verder door den curator den zeereerw. heer dr. P. J. M. van Gils bericht van verhindering was gezon den. Door den heer H. Blomjous, als onder voorzitter van het curatorium, werd by den aanvang der plechtigheid een uitvoerige rede gehouden. Na deze rede had op pontificale wyze de inzegening der gebouwen plaats, waarby Z. H. Exc. Mgr. Diepen werd geassisteerd door mgr. dr. Th. Goosssens, dr. M Ver hoeven en pater Servatius O.Cap. met als ceremoniarius den zeereerw. heer J. van Loon, secretaris van het bisdom. Als canto- res bij de plechtigheid fungeerden de hee ren W. van Kalmthout, directeur van het conservatorium der R. K. Leergangen, Jos. van den Brekel en Pr. Heerkens. Na den, door het liturgisch ceremonieel voorgeschreven plechtigen omgang door het gebouw en de zegening der kruisen voor de collegezalen, keerde de bisschop met zyn stoet terug in het klein-auditorium en hield daar in vol ornaat een toespraak, om de hooge beteekenis van het .ceremonieel in enkele woorden te schetsen Door den heer H. Blomjous werd een slotwoord gesproken, waarna in het ver- verschingslokaal van het collegegebouw de thee werd aangeboden. Echt geld veranderd in valsch Een „omgekeerde valsche munter" Dene marken staat voor een raadsel Een ver mogen voor het onkenbaar maken van echte munten De Deensche politie houdt zich op het oogenblik bezig met een geval, dat wel eenig is in de crimineele geschiedenis der wereld. Nadat eenigen tyd geleden Zweden langen tyd met valsch geld overstroomd werd, heeft de politie van Kopenhagen thans vastgesteld, dat groote massa's valsche kronen in omloop waren. De Deensche politie en vooral de af- deeling voor valsch geld werkte met inspan ning van al haar krachten om de valsche munters op het spoor te komen. De voor naamste detectives werden ontboden, specia listen uit andere landen geraadpleegd, maar niets hielp, de valsche munter werd niet ont dekt. Op een goeden keer kwam echter een nieuwe wending in deze zaak, een wending, die de zaak een geheel nieuw aanzien gaf. De valsche geldstukken waren n.l. uitslui tend kronen, die heller van kleur en lichter van gewicht waren dan de echte munten. De politie was eerst van meening, dat het zeer handig nagebootste vervalschingen wa ren. Plotseling viel het een der medewerkers van een Kopenhaagsch blad op, dat de val sche kroonstukken buitengewoon precies uit gevoerd waren. De journalist wendde zich tot den directeur der rijksmunt in Kopenhagen en deze liet de valsche munten chemisch on derzoeken. Natuuriyk verliep er eenigén tijd voor het resultaat vastgesteld was. In dezen tyd echter werd de omloop van deze om- nieuse kronen beangstigend grooter: immer nieuwe massa's schenen in omloop gebracht te worden. De bevolking van Kopenhagen ge raakte natuurlijk in opwinding, niemand waagde het nog, de kronen in ontvangst te nemen en toen zelfs deze munten in de om geving van Kopenhagen opdoken, ontstonden een geweldige verwarring. Men kan zich voorstellen, dat de bevolking met spanning het resultaat van het chemisch onderzoek afwachtte. Dagen verliepen, voor de Munt de vereischte verklaringen publi- ceeren kon. Maar deze konden niets dan de verwarring nog vergröoten. De directeur der Rijksmunt verklaade nJ. dat alle munten, welke ter onderzoek ingeleverd waren, niet valsch, maar echt waren. De kronen waren op de Munt met alle mogeiyke chemische oplos singen onderzocht. Maar alle methoden had den slechts dit ééne resultaat: de munten waren en bleven echt. Aanvankeiyk dacht men aan een muntfout van de Deensche Munt of aan een vergissing in het smelten. Maar ook deze verklaring was niet steekhou dend. Men vond echter wel een oplossing, die het geval nog raadselachtiger maakte. Een tot nog toe onbekend persoon moet beproefd heb ben, door het uitgeven van deze verminkte munten een paniek onder het volk te ver wekken. Hoe heeft deze man het echter klaar kun nen spelen het uiteriyk der munten zoo te veranderen? Hy moet de kronen in een scherpbytende oplossing gelegd en ze daar na twee of drie dagen bewaard hebben. De kronen ondergingen op deze manier een che misch proces, dat het uiteriyk der munten natuuriyk aanzienlijk veranderde. De klem- werd heller, de omvang nam af, de munten werden dunner en ten slotte woog iedere kroon ongeveer 2 gram minder dan tevoren. Het publiek moest natuuriyk het veranderd uiteriyk van deze munten opvallen. Nu breekt de Deensche crimineele politie zich het hoofd over het feit, hoe een mensch op het idee komt echt geld ln valsch.te willen verande ren. Dat is een crimineele daad, die tot nu wel niemand begaan heeft, daar zy eenvou dig dwaas is. Daarby komt nog, dat de ver- valsching der munten den merkwaardigen misdadiger een vermogen gekost moet hebben, want de loog, die hy voor dit doel samen gesteld heeft, vordert dure chemische be- stand-deelen. Men is het er voorloopig nog niet over eens, hoe deze heele kwestie van juridisch oogpunt uit beschouwd moet wor den. Eigeniyk moeten de verminkte munten uit de circulatie onttrokken worden, want zy bezitten niet meer den voorgeschreven om vang en het noodige gewicht. Men staat dus nu voor het unicum, dat echt geld valsch ge worden ls. Natuuriyk stelt de politie alle po gingen in het werk om den mysterieuzen mis dadiger in handen te krygen, maar tot nu toe hebben deze pogingen nog geen resultaten ge had. Men veronderstelt, dat het een mensch is, die geesteiyk niet normaal is en die er een soort sport van maakt, de bevolking schik aan te jagen en die een flinke som geld voor dit zonderling genoegen over heeft. Met spanning ziet men naar de oplossing van dit raadsel uit. Hoe wordt Koffie Hag coffeïnevrij gemaakt? In „Voeding en Hygiëne", het bekende blad, gewyd aan de volksgezondheid, onder redactie van Dr. A. van Raalte, directeur van den Keuringsdienst van Waren te Am sterdam, lezen wij het volgende: Waar in de laatste jaren niet alleen we- tenschappeiyke kringen, maar ook het groo te publiek zich steeds meer ging bezighouden met de alom aangeboden coffeïnevrije Koffie HAG, is het wel begrypelyk, dat menig be langstellende zich ook reeds tot de vraag baak van zyn Courant of Weekblad heeft gewend met de belangstellende vraag: „Hoe wordt de coffeïne aan de koffie onttrokken en hoe is het toch mogelijk, dat deze koffie- boonen daarby noch beschadigd worden, noch het geringste van hun fijnen smaak en aro ma inboeten?" Om zoo volledig mogelijk te zijn, is het noodig te beginnen met een klei ne beschouwing over de koffieplant en het artikel koffie in het algemeen. De sage vertelt, dat het een Arabischen herdersjongen opgevallen was, dat zyn gei ten na van een bepaalden struik gevreten te hebben, steeds zeer opgewekt waren en de raarste bokkesprongen maakten. Deze waar neming vertelde hij op een goeden dag aan een priester, die spoedig uitvond, dat uit de bessen van dezen struik een hoog aromati- schen en smakelyken drank bereid kon wor den. Vanaf deze ontdekking van de koffie- struik heeft 't echter nog honderden jaren ge duurd, tot de koffie een over de geheele wereld bekend genotmiddel is geworden. Als gevolg van de slechte handelsverbindin gen ondervond de Introductie van de koffie boon in Europa in den beginne een reeks van moeilijkheden. Ook van de zijde der overheid werd het invoeren van het artikel koffie in Europa sterk tegengewerkt. Door verschillende regeeringen werden hooge ac cijnzen geheven. Maar niets kon den zege tocht der koffie over de geheele wereld te genhouden. Toen begin van de 19e eeuw het verbruik van koffie steeds meer algemeen werd, waarschuwden reeds verschillende man nen der wetenschap tegen een overvloedig gebruik zonder echter de oorzaak der ge zondheidsstoringen te kunnen aangeven, wel ke na gebruik van koffie werden geconsta teerd. Eerst in het jaar 1820 ontdekte de Duitsche onderzoeker Runge het schadeiykc bestanddeel der koffieboonen, de coffeïne. Deze onderzoeker had destyds van den dichter Goethe deze koffieboonen als byzon dere dankbetuiging voor een demonstratie cadeau gekregen. Wat is nu coffeïne? Om het in de alge- meeney verkeerstaal uit te drukken een medi cament en vergift tegeiyk. Coffeïne wordt vaak alleen, vaak ook in verbinding met an dere stoffen gebruikt in gevallen, waar een tydelyke versterking der functies van de hartspieren gewenscht is. In vele landen is de maximum dosis, welke door Geneeshee- ren mag worden toegediend, bepaald op gram. Coffeïne is een gekristalliseerde stof, die uiteriyk veel op sneeuw ïykt, is reuk loos en heeft een onaangenaam bitteren smaak. Het gehalte aan coffeïne is bij de meeste koffiesoorten verschillend. Javakoffie bevat tusschen 1.2 jet. a 1.55 pet.; Guatemala 1 pet. a 1.21 pet.: Santos 1.34 pet. 1.42 pet. Op gebrande koffie berekend, komt men dus op ruim 7 gram coffeïne per pond huis- houdkoffie. De vóór de ontdekking van deze giftstof door geneesheeren geuite waarschuwingen kregen eerst door streng wetenschappelyke onderzoekingen aan vele universiteiten, in klinieken en particuliere laboratoria een we tenschappelyke basis. Mannen als Prof. Dr. Storm van Leeuwen van de Universiteit te Leiden, de overleden Voorzitter van den ge zondheidsraad te Den Haag, Dr. Pynappel, Prof. Mendelsohn, Beriyn, Prof. Hofmann van de Faculteit te Parys en vele anderen heb ben de resultaten van uitvoerige onderzoe kingen gepubliceerd en onweerlegbaar aange toond, om welke redenen duizenden men- schen terwille van hun gezondheid de scha- deiyke werking van coffeïne-bevattende dranken, zooals koffie en thee, dienen te myden. De pogingen om aan de koffieboonen het schadelijke bestanddeel te onttrekken, zyn haast éven oud als de ontdekking der cof feïne. Sommige scheikundigen kónden de coffeïne. ook uit de koffieboonen halen, maar wat overbleef was geen koffie meer. Eerst in het jaar 1906 vond de scheikundige Wlm- mer een stof, waarmede men tot ln het blnnènste der ruwe koffieboonen kon komen, de coffeïne kon binden en uit de boonen verwyderen, zonder dat het uiteriyk der boonen eenige verandering onderging of de aroma- en smaakgevende stoffen werden aangetast. Volgens de in alle landen door beschermde en in den loop der jaren sterk verbeterde procédé's wordt thans de cof- feïnvrye Koffie HAG behandeld. Voordat de ruwe koffieboonen de behandeling onder gaan, worden zijn in zeer ingenieus inge richte machines van stof en vreemde be- standdeelen, zooals de koffiewas en het kof- fievuil, gezuiverd. Eerst na dit zuiveringsproces volgt de ei- geniyke onttrekking der coffeïne. De cellen der koffieboonen worden in groote roteeren- de trommels opgesloten; daarna stroomt de extractiestof in de trommels en verbindt zich met de coffeïne. Na eenigen tyd behandeld te zyn, verlaat de coffeïne. gebonden aan de extractiestof, den trommel en de boonen zyn coffeïnevrij. De coffeïne, nog gebonden aan het extractiemiddel, wordt van het laatstgenoemde weer gescheiden en het ex tractiemiddel ls weer gereed om ln een twee den trommel hetzelfde werk te verrichten. Daar ln de meeste landen evenals Nederland zeer strenge voorschriften bestaan, wat als coffeïnvrye koffie in den handel mag worden gebracht, ondergaat elke party een nauwkeu rig onderzoek in eigen laboratoria. Eerst als de scheikundige zyn certificaat heeft gege ven, dat minstens 97 pet. van de coffeïne aan de boonen is onttrokken, wordt deze coffeïnvrye koffie voor den handel vrijge geven. De booten bevatten 11a deze bewerking nog alle edele stoffen, voornamelyk ook het caféol. Deze stoffen zyn het, welke eerst onder zeer hooge temperatuur by het bran den der koffieboonen opgewekt worden en een heeriyken smaak en het fijne aroma aan de gebrande koffieboonen geven. De ver edeling van Koffie HAG geschiedt in rau- wen toestand. Daar, zooals gezegd, de aroma en smaakgevende stoffen der koffieboonen zich eerst by het branden ontwikkelen, ls het logische gevolg, dat de coffeïnevrije kof fieboonen ten opzichte van smaak en aroma geen enkel verschil met gewone koffiesoor ten toonen. De hulsvrouw, die een kwarteeuw geleden nog haar eigen koffie thuis heeft gebrand, weet, dat koffiebranden een kunst ls. Ook thans, in de groote kofflebranderyen, worden verschillende systemen toegepast. By het branden van Koffie HAG komen de nieuw ste vindingen der brandtechniek in toepas sing: niets wordt gedurende het branden van de HAG-koffleboonen toegevoegd. Ingenieuse koel-installaties zorgen na het brandproces voor vlugge afkoeling, zoodat de aromage- vende stoffen volkomen behouden biyven. Ook by de verpakking staat het principe van hygiëne op den voorgrond. Met zorg wordt vermeden dat eenige nadeelige In vloed, van welken aard ook, op de gebrande koffieboonen kan inwerken, zoodat met recht kan worden gezegd: de Koffie HAG voldoet niet alleen aan de strenge voorschriften der Nederlandsche Warenwet, maar is ook van kwalitatief en hygiënisch oogpunt uit be schouwd, een volmaakt product. Technische deskundige. 10 October. Het is verrassend, hoeveel auto-experts ons land tegenwoordig telt! Als men leest welk een grondige studie Cees Laseur en Zus Braun pardon, Zus Phi- lipsen hebben gemaakt van de „Opel moet men eerbied hebben voor het techni sche inzicht, dat beiden, de acteur en de zwemster, zich hebben verworven. Maar we hebben nog véél meer auto experts! Het zijn toevallig allemaal popu laire personen, maar waarom zouden popu laire personen geen verstand van auto's mo gen hebben? Zoo verklaarde de gevierde bokskampioen Bep van Klaveren my: „Met veel genoegen denk ik terug aan dej^ prettigen middag, dien ik met de Rolls Royee heb doorge bracht. Wy konden er, dank zij de vaste ligging op den weg, een goede spurt in zet ten. Het comfort is verbluffend. Wanneer we stoppen moesten, bleek dat de remmen puik in orde waren Onze nationale chansonnier Louis Davids vertrouwde my toe: „Met veel genoegen denk ik terug aan den prettigen middag, dien ik met de His- pano Suiza heb doorgebracht. Wij konden er, dank zij de vaste ligging op den weg, een goede spurt in zetten. Het comfort is ver bluffend. Wanneer we stoppen moesten, bleek dat de remmen pulk in orde waren... De beroemde komiek Buziau biechtte mij het volgende: „Met veel genoegen denk ik terug aan den prettigen middag, dien ik met de Pep- sodent heb doorgebracht. Wy konden er, dank zy de vaste ligging op den weg, een goede spurt in zetten. Het comfort is ver bluffend. Wanneer we stoppen moesten, bleek, dat de remmen puik inorde waren.." De populaire heer Henri Ter Hall schreef my: „Met veel genoegen denk ik terug aan den prettigen middag, dien ik met de Scott's Emulsion heb doorgebracht. Wij konden er, dank zij de vaste ligging op den weg, een goede spurt in zetten. Het comfort is ver bluffend. Wanneer we stoppen moesten, bleek dat de remmen puik in orde waren...." En de actrice Henriette Davids verklaar de: „Met veel genoegen denk ik terug aan den prettigen middag, dien ik met de Vi Spring heb doorgebracht. Wy konden er, dank zij de vaste ligging op den weg, een goede spurt in zetten. Het comfort is verbluffend. Wan neer we stoppen moesten, bleek dat de rem men puik in orde waren...." Het is vleiend voor onzen nationalen trots, zóóveel technische deskundigen in ons mid den te weten! Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk AAN H. H. WINKELIERS EN HEN WELKE GEWOONLIJK MIN OF MEER ADVERTEEREN Den laatsten tyd wordt door het dagblad „Het Volk" een zeer suggestieve reclame ge voerd voor de weldra verschynende plaatse- ïyke uitgaven; een reclame, ten doel hebben de, advertenties te winnen voor die plaatse- ïyke edities. Ontegenzeggelijk is de wyze, waarop u wordt uitgenoodigd uw adverten- tiën daarin te plaatsen pakkend en volgens al de regelen der overredingskunst in elkaar gezet. Werkeiyk, men zou by niet-verder-naden- ken daarop ingaan, hopende door de daarin te maken reclame (betaalde reclame natuur iyk) zyn zaken tot grooten bloei te zien komen; iets, dat zij het dan ook in be scheiden vorm door ieder wordt betracht en waar iedere winkelier zyn best voor doet. Maar het is toch eigenaardig en onwillekeu rig komen mij de woorden in de gedachten van den wolf in schapenvacht, dat de Mid denstanders, in dit geval de adverteerders, worden uitgenoodigd om dit blad te steunen door him advertentiën, terwijl de S. D. A. P. Juist, wy weten het allen, een vijand en een verdrukker van den Middenstand is, wat ik toch werkeiyk niet behoef aan te toonen of uiteen te zetten. Nu deze vraag, Winkeliers; zult ook gy, nu of later, daaraan meedoen en uw goede geld betalen voor reclame te maken in „Het Volk" en zal dan ook uw naam prijken als adverteerders in het ïyfblad der S. D. A. P.? Gy, die deze vraag leest, behoeft my niet te antwoorden; dat is de bedoeling niet, maar maakt het by uzelf uit, vraagt het uzelf af, of uw zaken niet zeker zoo goed zullen blij ven gaan, Indien gij niet ingaat op bovenge noemd aanbod. Neemt een besluit voor u en alt(jd. Adverteeren is goed, doet het, maar doe het in uw eigen bladen welke geen af breuk doen aan uw stand en adverteert voor al niet in dezulke welke uw geloof door woord of beeld ondermynen, aanvallen en verachten. Laten wy consequent zyn en niet het stoffelijke stellen boven het geestelijke. Ik heb de eer te zyn, Een Winkelier die beslist niet in „Het Volk" zal adverteeren. BEVERWIJK 9 Oct. - Bloemenveiling ,,"t Centrum". Aangevoerd kasrozen: Columbia 0.90—2.75, Roselandia 1.20—3.00, Headly I.35—4.10, Claude Pemett 0.95—3.20, Noach 0.80—2.55, Briarcllf 0.90—3.25. Grootbloemige ChrysantenRayanante 5—27, Pulling 7—30, Miss Cavel 9—24, Blan che Petoe 1028. Dahlia's: Roem van Aalsmeer 0.802.80, Roem van Maarsen 0.601.15, Andreas Ho- fer 1.20—3.00, Mr. Dresselhuis 1.002.00, Mr. Dix 1.00—2.25, Spath 0.80—2.40, Sten huis 1.002.Stolze van Berlin 0.701.70, Domela Nieuwenhuis 0.60145, Glorie 0.60 1.155, Juliana 0.902.00, Cameval 1.00 2.35. Gladiolen: War 0.50—1.30, Red Emperor 0.551.35, Red Canna 0.501.00, Peache 0.601.35, Pink Perfection 0.30—0.85, Jaco- ba van Beieren 0.401.25, Orange Queen 0.351.00, Souvenir 0.30—0.90. Diverse vuurpyien 25, alles per 100 st. TroschrysantenHervester 1227, Nor- mandlë 0.15—0.38, Sept. Wit 14—50, Nelson II, Geeltjes 7—14, Gold Vlinder 18—34, Ju liana 1230, Piscales 14—40, Asters 5—10, Climax 9—15, Elta 8—13, Helianthus 10—19. Afrikaantjes 48, Anjers 827. Groen: Sprengeri 1046, Plumoza 10—45, alles per bos. LEIDEN. 9 October. Aangevoerd 863 run deren, 68 kalveren, 831 schapen. 37 Stieren f 95—380, handel stug; 145 kalf- en melk koeien f 175—350, 181 varekoeien f 150—235, handel matig; 269 vette Ossen f 185—320 per stuk, 4586 ct. per Kg. schoon a. d. haak, handel stug; 231 graskalveren f 30 80, 15 vette kalveren f 45—90 per stuk: 35 100 ct. per Kg. schoon a. d. haak; 53 nuch tere Kalveren f 7—12, 456 vette Schapen f 30—36, 375 Weideschapen f 24—27, handel matig, 496 Mestvarkens f 1223, Londensche varkens 28—30 ct. per Kg. levend gewicht. Zouters 3034 ct. pier Kg. levend gewicht. 1288 Biggen f 49, handel zeer matig; 9 paarden f 100220, 2 veulens, 9 bokken en geiten f 510.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7