Sport en Wedstrijden MITTOVOS UW J. Lottgering Verregende HOEDEN G. A. BROEKMAN Regenjassen en -mantels VIERDE BLAD ZATERDAG 10 OCTOBER 1931 BLADZIJDE DE MISSIE-SPORTDAG Duel Blaisse-Ronde op de 100 M. Vessies-Haak op de 4 K.M. wegwedstrijd Voetbalwedstrijd Haarlem-Amsterdam Haarlem de beste kansen jRoomsch Haarlem mo rgen aan de Spanjaardslaan, terrein H. F. C. R.K.F. D. H. V. B. Programma KLEINE HOUTWEG S TELEFOON 12225 11111 KLEERMAKER NIEUWE STOFFEN Overzicht R. K. V. V. „Lisse" R. K. V. V. „Geel-Wit" K. N. V B. Overzicht CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Gr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 BFABANTSCHE BRIEVEN We staan thans aan den vooravond van den Mittovos-Sportdag. In ons blad hebben we reeds in enkele artikelen propaganda gemaakt voor den dag van morgen, welke in de annalen der Missie- en Sportgeschiedenis met gulden letters zal worden opgeschreven. Want wanneer er ooit belangstelling bestaat voor een dergelijke ge beurtenis, dan is het wel thans. Trouwens het doel 'waarvoor men belangstelling heeft, moet de sympathie hebben van de Haarlem mers en ook van bewoners der omliggende plaatsen. Haarlem staat vanaf heden in het teeken der Missie-actie en thans hebben we slechts te toonen dat we medeleven met dit liefdevolle werk. De Mittovos moet in alle opzichten een succes worden en vooral de Sportdag dient daartoe het zijne bij te dragen. Een goed begin is het halve werk, dus wanneer we morgen van een succes kunnen spreken, zijn we toch de helft reeds gevor derd. Katholieken uit Haarlem en omstreken, toont morgen dat gij het wel meent met Roomsch Missiewerk en Roomsche Sport, trek in grooten getale naar den Haarlemmer hout, naar het schitterende H. F. C.-veld, om riaar van Uw katholiciteit te getuigen! We hebben reeds het een en ander vermeld van de sportgebeurtenis. Aardig lijk het ons, het sportieve gedeelte even nader onder de loupe te nemen. Dit bestaat uit enkele athletieknummers en een voetbalstedenwedstrijd HaarlemAm sterdam. De athletiek belooft uitermate interessant te worden. Aan de 100 M. nemen de snelste Nederlandsche athleten deel. De strijd zal voornamelijk gaan tusschen Ben Blaisse en Dick Ronde met den comingman Rempe als gevaarlijken outsider. De grootste belangstelling gaat echter uit naar den 4 K.M. wegwedstrijd waarvan de start en de finish op het H. F. C.-veld plaats hebben. Niemand minder dan het Beverwijksche loopwonder, W. Vessies, is van de partij en deze zal ongetwijfeld talrijke Wijkenaren medebrengen om hem aan te moedigen in den zwaren strijd welken hij tegen zijn concur rent Haak zal hebben te voeren. Het athletiekprogramma wordt verder aan gevuld met speer en discus, waarvan vooral het laatste een scherpen strijd te zien geeft tusschen Stals en Hagen. Een alleszins uit stekend programma, hetgeen alleen reeds een gang naar de Spanjaardslaan waard is. De clou van den dag is natuurlijk de wed strijd HaarlemAmsterdam. De ontmoeting tusschen de vertegenwoor digende ploegen van deze steden belooft het hoogtepunt te worden in het Roomsche voet balseizoen. Twee aloude tegenstanders zul len in sportieven kamp elkander den palm der overwinning betwisten. Uit de historie hebben we reeds het een en ander omtrent dezen stedenwedstrijd medegedeeld. Vandaag willen we de ploegen eens nader bezien en onder de gegeven om standigheden de kansen bespreken. Het Amsterdamsche elftal heeft kort ge leden tegen Den Haag gespeeld en een 5—5 gelijk spel weten te behalen. Enkele zwakke plekken, welke toen aan 't licht kwamen, zijn thans verbeterd, dus mogen we aan nemen dat de ploeg van morgen als geheel sterker is In de achterhoede zien we den bekenden doelman Hoeboer, terwijl Klauwers een uit nemende backpartij kan vertolken. De voorhoede lijkt ons van buitengewone kwaliteit. Vooral het binnentrio met Ooster- meijer, den internationaal, weet wat doel punten maken beteekent. De Haarlemsche verdediging zal dan ook haar handen vol hebben. Over het geheel een ploeg, welke tot goede dingen in staat is en die ongetwijfeld veel sterker moet worden geacht dan het Rotter- damsche elftal op den laatsten Haarlem- schen voetbaldag. Het Haarlemsche elftal is bij de Haarlem mers genoegzaam bekend. Den gunstigen indruk, welken het tegen Rotterdam maakte, kunnen de heeren morgen volkomen beves tigen. Slechts in de voorhoede is één ver andering. Smit moest worden vervangen door Schoorl terwijl de goalgetter van T.Y. B-B. v. Honschoten nu de midvoorplaats be zet. We achten het vijftal wel in staat eenige doelpunten te scoren waarin de Haarlemsche halflinie eveneens een groot aandeel zal hebben. De achterhoede komt, zooals gezegd voor een moeilijke taak te staan. Men is zoo ver standig geweest om Sambeek nog een kans te geven en we hebben in den stevigen Santpoortback wel vertrouwen omdat hij met eiken wedstrijd beter wordt. De beide Geel-Witters, Gigengack en Heemskerk, hebben hun sporen reeds ver diend. Vooral eerstgenoemde kan thans too nen wat hij waard is tegen Ooster- meijer c.s. We vermoeden dat de wedstrijd van mor gen een bijzonder spannend verloop krijgt. Beide elftallen zullen hard voor de overwin ning vechten want een zege van een der partijen wordt eervoller beschouwd dan een succes op Rotterdam e. a. De traditie telt hier mee, dus verwachten we grootschen strijd. Wil men van ons een voorspelling dan houden we het op een kleine overwinning voor Haarlem. Het toeval wil dat in onze stad slechts één le klasse K.N.V.B.-wedstrijd wordt gespeeld, n.l. R.C.H.H.V.V. welke ontmoeting als vrij onbelangrijk is te beschouwen. Juist daarom verwachten we ongekende belangstelling aan de Spanjaardslaan. Een mooiere gele genheid om met ons Roomsche voetbal ken nis te maken bestaat er niet. Roomsch Amsterdam en Roomsch Haar lem, speelt morgen uw beste spel, bedenkt dat velen uw verrichtingen gade zullen slaan. Het Roomsche voetbal kan morgen zeer veel winnen. Diverse vooraanstaande katholieken ko men morgen naar de Spanjaardslaan, toont hen, dat het Roomsche voetbal op behoor lijk peil staat. Velen denken nog het tegendeel, aan u thans het woord! Volledigheidshalve vermelden we nog en kele bijzonderheden. De wedstrijd wordt bijgewoond door de Paters Missionarissen terwijl ook van offi- cieele zijde groote belangstelling bestaat. Kaarten voor den sportdag zijn aan de loketten verkrijgbaar. Tribune f 0.85, onoverdekte tribune f 0.45, staanplaatsen f 0.20. Jongensplaatsen tot één uur f 0.12. Het programma luidt als volgt: 1.30 series 100 M., speerwerpen en discus werpen. 2 uur, Voetbalwedstrijd HaarlemAm sterdam, scheidsrechter G. Kruyver, secr.- penningmeester van den D.H.V.B. Onder de rust finale 100 M., speerwerpen en discuswerpen. Start en finish 4 K.M. wegwedstrijd. Het Haarlemsche elftal speelt in geel-wit shirt. Het Amsterdamsche in rood shirt. Beide zwarte pantalon. De opstelling der elftallen is als volgt: Haarlem: Heemskerk (Geel Wit) Sambeek Gigengack (Santpoort) (Geel Wit) Kamer Heesakkers Draijer j (T.Y.B.B.) (Onze Gezellen) (T.Y.B.B.) Toledo Martin v. Honschoten Schoorl (H.B.C.) (H.B.C.) (T.Y.B.B.) (Santpoort) v. Leuven. (T.Y.B.B.) Aanvoerder: Draijer. Schermer Kloosterman de Jong Oostermeijer (V.I.C.) (de Meer) (de Meer) (V.I.C.) Tenninglo (de Meer) Schrama Spiekerman Letschert (R.K.A.V.) (Wilskracht) (V.V.A.) Klauwers Wedemer (V.I.C.) (de Meer) Hoeboer (de Meer) Amsterdam Aanvoerder: Klauwers. In verband met den Missiewedstrijd Haar lem—Amsterdam zijn voor de Haarlemsche en Amsterdamsche elftallen geen wedstrij den vastgesteld. Het programma is niette min vrij belangrijk. le Masse D De concurrenten van het vorige seizoen ontmoeten elkaar in Utrecht. De kampioenen hebben hun ouden vorm blijkbaar nog niet teruggevonden, zoodat we den Zaandammers wel een kansje geven. S. D. O. is een elftal waarop vrijwel geen peil is te trekken en het behoeft dan ook niets te verwonderen indien het bezoekende P. V. C. het slachtoffer werd van de grillen der Bussummers. le klasse E Het verloop in deze afdeeling belooft uitermate spannend te worden. Alle clubs zijn reeds een of meer punten kwijt, behalve S. J. C„ welke nog niet in actie is geweest. G. D. A. heeft momenteel de beste resul taten bereikt en nu de Loosduiner club op bezoek gaat bij de kampioenen der afdee ling, kunnen we ervaren of G. D. A. werke lijk zulke grootsche plannen heeft. Voorals nog houden we op D. H. L. Spartaan voelt zich in de nieuwe omgeving uitstekend op haar plaats en zal Gr. Willem ongetwijfeld handen vol werk geven. Een gelijk spel achten we niet uitgesloten. D. O. N. K. en Leonidas zijn beiden van ongeveer gelijkwaardige sterkte, dus is ook hier een puntenverdeeling zeer goed moge lijk. S. J. C. gaat morgen beginnen met een uitwedstrijd tegen D. E. M. Kansloos is de club uit Noordwijk niet, maar tot een gelijk spel achten we D. E. M. toch wel in staat. 2e klasse N Het Amsterdamsche D. O. S. S. geeft in deze afdeeling den toon aan. Het ziet er dan ook voor de bezoekende Zwaluwen wei nig hoopvol uit. Ook Vitesse weert zich goed en heeft o.i. een goede kans haar derde overwinning te behalen, want G. V. O. behoort tot de zwakke zusjes. Volendam heeft wat goed te maken en Forward kan dus op een warme ontvangst rekenen. Ze klasse O Wil Lisse in den strijd om het kampioen schap een woordje gaan meespreken, dan dient zij veel beter te spelen dan de vorige week tegen L. en S. Tegen Gr. Floris kan gewonnen worden mits er flink wordt aan gepakt. Een groote teleurstelling bezorgde ons Teijlingen verleden week en we betwijfelen het of de Sassenheimers zich morgen reeds van de nederlaag der vorige week zullen herstellen. Excelsior valt thuis niet mee. Na de fraaie zege van L. en S. op Lisse achten we eerstgenoemde ongetwijfeld in staat haar stadgenoote een nederlaag toe te bren gen. Ten slotte een ontmoeting tusschen de ge. promoveerden. Het terreinvoordeel doet misschien de balans ten gunste van Wilhel mus overslaan. R. K. F.-PROGRAMMA le klasse D HMS-WZ SDO—PVC le klasse E Gr. Willem—Spartaan. DONK—Leonidas. DHL—GDA DEM—SJC 2e klasse N Volendam—Forward. DOSSZwaluwen. VitesseGVO 2e klasse O L en SBI. Zwart. WilhelmusPFC. Excelsior—Teijlingen. LisseGr. Floris. le klasse A. Volendam IIDe Meer II. India—R.K.A.V. II. Wilskracht IIH.B.C. II. le klasse B. The Unity—P.V.C.B. A.R.C.—N.V.A. N.E.A.—Z.P.C. 2e klasse A. H.S.V.—Sparta. S.V.V.—AR.C. II. S.E.V.—Alw. Forward II. 2e klasse B, St. LouisS.D.E. Oranje WitD.E.M. II. U.S.V. II—G.V.O. II. V.V.Z. II—V.V.C. 3e klasse C. AmsteldijkPurmerend. Gezellen Vier—Roda. Oranje ZwartV.V.A. II. 3e klasse C. V.V.E. II—Vitesse II. V.V.Z. III—U.S.V. II. 3e klasse F. Lisse IIIConcordia II. voor het a.s. Seizoen reeds ontvangen 3e klasse G. Teylingen IIIS.N.A. Leiden IISt. Matthias. Blauw Zwart II—A.S.C. 4e klasse D. U.S.V. m—Oranje Wit II. S.D.E. II—H.S.V. n. 4c klasse G. N.A.S.Santpoort III. 4e klasse H Alp. Boys IILeiden III. Meerburg IIS.N.A. II. St. Matthias II—D.O.S. II. Er valt dezen keer weinig te overzichten, omdat voor de Haarlemsche elftallen geen wedstrijden zijn vastgesteld. Slechts een en kele ontmoeting staat op het programma, maar we vernemen dat alsnog uitstel zal worden gevraagd in verband met den wed strijd HaarlemAmsterdam. le klasse A. Volendam IIDe Meer II kan door eerst genoemde gewonnen worden. Van belang is de ontmoeting IndiaRK. A.V. II, twee zwakke zusjes. India heeft o.i. de beste kansen. Indien Wilskracht IIH.B.C. II doorgang vindt, is de inzet de bovenste plaats. On danks de uitstekende resultaten der Heem stedenaren, achten we Wilskracht II iets sterker en zien we dus de Amsterdammers winnen. le klasse B. In deze afdeeling een drietal wedstrijden. The Unity is blijkbaar een der sterksten en zal dan ook op P. V. C. B. haar derde ach tereenvolgende overwinning behalen. N.E.A. ontvangt Z.P.C., waarbij we de thuisclub de beste kansen geven. Tenslotte in Alkmaar een wedstrijd tusschen twee flinke ploegen, waar we A.R.C. een kleine overwinning zien behalen. Voor de overige wedstrijden raadplege men het programma. R.K.S.V. „The Yellow Black Boys" Secretariaat: Karei v. Manderstraat 88 Hedenavond van 7 tot 8 uur contributie- betalen in de Mil. Vereeniging, Zoetestraat. Dinsdagavond S'A uur bestuursvergadering, Baan 43. In verband met de „Mittovos-Congresweek" is er de volgende week geen clubavond. De eerstvolgende avond is nu op Donderdag 22 October as. De tien junioren die morgen op het H. F. C.-terrein aanwezig moeten zijn, zorgen er voor uiterlijk vijf minuten vóór half twee aan den ingang present te zijn. Voorgesteld als werkende leden: W. J. v. Velsen, Soendastraat 19, Haarlem. P. Hoogerwerf, Pijnboomstraat 89, Haarlem. H. Horeman, Djambistraat 27, Haarlem. J. Horeman, Djambistraat 27, Haarlem. P. Klaver, Kloosterstraat 32, Haarlem. E. Piek, Damiatestraat 14, Haarlem. W. Lips, Burg. Sandbergstraat 32, Haarlem. J. Bouman, v. Seggelenstraat 6, Haarlem. Voor morgen zijn er geen wedstrijden vast gesteld. Iedereen is dus in de gelegenheid om op het H. F. C.-terrein het Haarlemsch elftal aan te moedigen in den missiestrijd tegen Amsterdam. Het bezoeken van dezen wedstrijd schenkt u een dubbele vreugd: le Kunt gij er van ver zekerd zijn een fraaien kamp bij te wonen; 2e Kunt gij blijmoedig uw penningske offeren voor onze Missie. Wij rekenen daarom op de aanwezigheid van alle geel-zwarten. H. B. C.-nieuws Officieel In verband met de voorgenomen plan nen, ten aanzien van 't reizen per autobus in het a. s. seizoen, vestigt het bestuur er de aandacht op, dat hierbij het volgende in acht genomen moes worden. Ten eerste is 't zeer gewenscht, dat dames van spelers, donateurs en supporters zich zoo spoedig mogelijk voor de a.s. reizen aanmelden met vermelding ,w e 1 k e reizen men wenscht mede temaken. Er is slechts een beperkt aantal plaat, sen beschikbaar. De prijs is zeer billijk, in elk geval ongeveer f 0.75 per plaats voordeeliger dan per trein (gezelschapsbiljet). Men melde zich aan bij den heer Th. G. Leuven, Res Novaplein 7. De eerste reis is 18 October naar Volen dam met H. B. C. II. In verband met den Missiewedstrijd is ook Wilskracht IIH. B. C. II uitgesteld. Junioren voor de eerewacht om half één a. s. Zondag aan de IJzeren Brug met volledige uitrusting. „Official". R. K. V. V. „Excelsior" Secretariaat: Relweg 16, Wijk aan Zee Welk elftal is genegen om op a.s. Zondag 18 October een thuiswedstrijd te spelen te gen V. V. E. II, spelende 3e klasse D. H. V. B.? Berichten hierover gaarne ingewacht voor Donderdag 15 October by G. Snijders, secre taris V. V. E., Relweg 16, Wijk aan Zee. Programma voor Zondag 11 October Lisse IGraaf Floris I Lisse IIIConcordia II 2 uur 12 uur Ons eerste elftal ontvangt a.s. Zaterdag Gr. Floris I. Zeg, jongens, wat zijn jelui van plan? De supporters willen promotie, dus aan jelui de keus! Derhalve moet er a.s. Zondag gewonnen worden. Lisse n en IV zijn vrij, dus moedigen ons eerste elftalaan. Nu, tot Zondag. Ik ben wel nieuwsgierig naar den uitslag. Denk aan de contributie. A. J. S. Secr.: L. Margarethastraat 1 PROGRAMMA VOOR ZONDAG District HaarlemDistrict Amsterdam o. h. H. F. C.-terrein 2 uur Geel-Witten A.s. Zondag is uw gang naar de Span jaardslaan. Gij ziet daar een zeer interes santen wedstrijd en de animo wordt nog verhoogd door de vertegenwoordiging van Geel-Witten in het Haarl. elftal. Tevens steunt gij ook financieel het Mis siewerk. Van onze bijna 100-koppige vereeniging ontbreke dan ook niemand. SECR. R. K. S. V. „Santpoort" Secr.: Hagelingerweg 222 In verband met den missiewedstrijd, welke gespeeld wordt op het H. F. C.-ter- rein aan de Spanjaardslaan en waaraan ook „Santpoort" deelneemt, wordt er door onze vereeniging niet gespeeld. N.B. In de deze week gehouden be stuursvergadering is besloten, dat de bonds- contributie vóór 15 Oct. a.s. voldaan moet zijn, anders worden geen aanschrijvingen gedaan. In verband hiermede en met de tijdsom standigheden is verder besloten, den eerst- volgenden feestavond voorloopig uit te stel len. NOTA. Tijdens den wedstrijd Santpoort IIAlliance I werd er door sommige leden der andere elftallen, wat men noemt nogal eens „gevoerd". Het bestuur betreurt zulks, temeer, daar dit door eigen leden en z.g. kameraden geschiedt. Laat dit toch niet meer voorkomen. Juist tijdens het spel is iedereen zéér prikkelbaar. Het bestuur ver trouwt, dat het zulks van eigen leden niet meer te duchten heeft. De foto's van het ontbijt zijn aan het secretariaat verkrijgbaar. En nu allen naar de Spanjaardslaan!! Het was Zondag j.l. voor de Haarlemsche eerste klassers, waarbij wij dan ook die int IJmuiden rekenen, de dag der gelijke spelen. V. S. V. deelde met Z. F. C. de puntjes in een wedstrijd, waarin het vertoonde voetbal en meer speciaal dat der gastheeren, vrij slecht was. In dezen vorm spelend, zal de Velseroordsche club spoedig haar eerste ne derlaag te slikken krijgen. H. F. C. speelde tegen Xerxes gelijk. Ook hier konden de gastheeren met het ééne puntjes tevreden zijn. Het was voornamelijk v. d. Meulen aan wien zij dit betrekkelijk goede resultaat dankten. Ook hier zijn de vooruitzichten dus niet schitterend. Stormvogels nam uit Enkhuizen een punt mee, terwijl in deze zelfde afdeeling R. C. H. zich in Hilversum door 't Gooi liet kloppen. Over het geheel valt er dus nog een nadeelig saldo te boeken, daar tegenover R. C. H.'s nederlaag geen enkele overwinning staat. Hoe staan nu de kansen voor morgen. Wat dit betreft is R. C. H. er nog het beste aan toe. De Middenweg-bewoners ontvangen n.l. H. V. V., dat voorbestemd schijnt om de laatste plaats te bezetten in deze afdeeling. Wij kunnen ons niet indenken dat R. C. H. zich door de geel-zwarte Hagenaars zal laten kloppen. Daarvoor is H. V. V. inderdaad te zwak. Maar, de blauw-zwarten dienen hun taak toch niet te licht op te vatten. Reden hiervoor is er trouwens niet. De positie der Racing Club is daarvoor zelf te zwak en laat in geen geval toe, dat de spelers hun tegenstanders onderschatten. Een interessante ontmoeting wacht ons verder te IJmuiden, waar Sparta de gast van Stormvogels is. Er valt op de Spanger- KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur Opnieuw modeleeren Opnieuw waterproof maken club weinig staat te maken. Tegenover de geweldige nederlaag tegen H. B. S. stelden de Spartanen Zondag jl. weer een eervol resultaat tegen Ajax. Wij gelooven, dat de ploegen elkaar hier maar heel weinig in kracht ontloopen, zoodat het in IJmuiden aan spanning niet zal ontbreken. Een gelijk spel is wel een aannemelijke uitslag voor deze ontmoeting. Verder krijgt West-Frisia het in Schiedam tegen Hermes D. V. S. niet gemakkelijk. Dat kon wel eens de eerste nederlaag voor de Enkhuizers worden. Op eigen grond zijn de Schiedammers niet makkelijk. H. B. S. is aan zijn reputatie verplicht van t Gooi te winnen, hoewel die reputatie door de neder laag tegen K.F.C. weer een geduchten knauw heeft gehad. Men ziet aan alles, dat de tijd voor prognostics nog niet rijp is. Mogelijk wordt hij dit in het geheel niet, waarmede wij maar willen zeggen, dat het krachtsver schil over heel de linie uiterst miniem is. Ajax zal er wel in slagen K. F. C. met een kleine nederlaag naar huis te sturen, hoewel de Amsterdammers hun besten vorm tegen enthousiaste ploegen als K. F. C., niet ge makkelijk te pakken krijgen. In afdeeling II kunnen wij H. F. C. helaas weinig succes voorspellen met den tocht naar Dordrecht. Wij achten D. F. C. uitgesproken sterker dan onze blauw-witte stadgenooten en gelooven niet dat v. d. Meulen ditmaal in staat is een nederlaag van zijn club te voorkomen. Speelt V. S. V. niet beduidend beter dan Zondag j.l., dan zou zelfs de kluif, welke den Velsenoorders Zondag in Rotterdam wordt voorgezet, wel eens te zwaar kunnen blijken. Wij willen Xerxes, ondanks het feit, dat deze Rotterdammers nog slechts een punt veroverden, niet te laag aanslaan. A. D. O. zal er hoogstwaarschijnlijk in sla gen zijn tweede overwinning in de wacht te sleepen. Blauw Wit is bij de Hagenaars te gast en wij kunnen haast niet aannemen, dat de zebra's A. D. O. op eigen grond zullen kloppen. Z. F. C.Feijenoord schijnt ons daarente gen voor de bezoekers, die dan weer een lastige klip hebben omzeild. Ook de ontmoe ting tusschen Hilversum en V. U. C. zal wel door de gasten worden gewonnen. De Hage naars zijn zoo goed op dreef, dat moeilijk kan worden aangenomen, dat zij zich door het vrij zwakke Hilversum een puntje zullen laten ontnemen. Zal in 2A Bloemendaal de eerste overwin ning in de wacht sleepen? Nu Spartaan de tegenpartij is, moet dit wel haast. Deze Amsterdammers behaalden nog geen enkel punt en hun voorhoede scoorde nog geen enkel doelpunt. Wij kunnen niet aannemen, dat Bloemendaal op eigen grond van dit elf tal zal verliezen. Mocht dit onverhoopt het geval zijn, dan breken er donkere dageu voor de witten aan. Haarlem krijgt het in Wormerveer niet gemakkelijk. Spelen de roodbroeken niet beter dan vorigen Zondag, dan wordt het een harde strijd. W. F. C. speelt niet minder enthousiast dan D. W. S. De Schoterweg- club zal zich hiertegen moeten wapenen. Zondag jJ. zijn de Haarlemmers bijna geen moment in de gelegenheid geweest hun technische kwaliteiten over het vurige spel der tegenstanders te doen zegevieren. Kinheim, dat thuis Z. V. V. ontvangt, kan mogelijk zijn aantal winstpunten met één vermeerderen. De groote strijd in 2B gaat tusschen E. D. O. en Velox. De bezetting der eerste plaats is er zelfs mee gemoeid. De rood zwarten zullen er wel alles op moeten zetten om dit stevige en goed spelende Utrechtsche team er onder te houden. Een belangrijke match, welke ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken. Zandvoort krijgt tegen T. O. G. gelegen heid om zich te herstellen van de groote nederlaag tegen Velox. Winnen de kust bewoners van hun Amsterdamsche tegen standers, dan blijven zij in elk geval een goede plaats bezetten. Programma voor Zondag AFDEELING I Ie klasse Hermes-D. V. S.West-Frisia. R. C. H.—H. V. V. H. B. S.—'t Gooi. Ajax—K. F. C. StormvogelsSparta. 2e klasse A D. W. S.—V. V. A. W. F. C—Haarlem. KinheimZ. V. V. Bloemendaal—De Spartaan. 2e klasse B ZeeburgiaD. E. C. ZandvoortT. O. G. E. D. O.Velox A. F. C.—B. F. C. HerculesBaam. Ulvenhout, 6 October 1931. Menier, Vlammend -rood, in vurigen flonker staat m'nen wil den wingerd teugen 't achterhuis te gloeien. En as 't zonneke 'm over giet mee overdaad van gouwen glaans, as 't Octoberwin- deke dan deur die rijpe blaren woelt. dan is 't, of 'r 'nen .2=-' waterval van vloeibaar brons en goud van de muren stroomt, d'n erft over, die over- plast is in fluweelen najaars-cier. In de heele weareld is er ginnen gevel van marmer of graniet, ginnen gevel gehouwen in 't sierlijkst ornament, in de weelderigste tiereletijnen, is er ginnen fasade van 't kolle- saalste paleis, die in schoonheid en in weel de in de schaduw staan kan van ons achter huis! Waant ons achtergeveltje, am'co, is •nen haangenden tuin, die as 'nen droom, as 'n levend sprookske-n-is van kleuren- toover. Zóów motten de poorten van d'n hemel d'r uitzien! As 'nen droom, die gestold is in goud ornament. Wijnmaand is 't! En lijk 't zonneke de druif 'A diamanten hartje gift, dat 'r te stra len haangt, deur 't gruune velleke, as was zoow zocht en onbesmet, zoow is de zon zeivers 't stralend hart deur 't rijpend na jaar 't Rijpe geel van leste zonnepitblommen, 't fluweelig pèèrs van dahlia's, 't gittig zwart van de wilde beeziën, 't bloedgekraal van lijsterbes en kersappeltjes, 't zuut oraanje- n-in 't loover, ollee, 't water lopt uit oewen mond, bij zooveul kleurenschoon. Beuk en berkenboom, in mat en glaanzenri zuiver, zijn as de wondere ürgelpijpen in deus muziek van 't kleurenlied. Wa-d-'n wirke, wa-d-'n zalig wirke! 't Is of de èèrde veert, zoow lochtig is 't leven nouw. Ge lopt de èèrde over, uren aan één deur de ziltige locht, in 't geslis van de rijpgele blaren, licht as 'n virke. D'n witten hemel spiegelt de mark in tot d'n bojem toe. En 's middags sta-d-'n heel wijs snoekske, doodstil te happen, vlak onder d'n klèèren mark-spiegel, pralende in z'n lichtend- pèèrlmoeren harnas van schub- bekens. Schieten gouwen vonken van dieën lichtenden spiegel, as de insectekes daar daansen in de zon. En as 't teugen vieren gaat, d'n zohhebol zwaar ga-d-haangen as 'n buigende blom, as ze ons kerke in lichte laaie zet, dat de vlammen deur de hooge gekleurde boog ramen wapperen, de velden versmelten in 't smeulende licht, de koelte uit de bosschen zucht, d'n horizon gaat gloeien in pèèrsen asch, dan amico, dan, ja da-d-is gin gekkig heid, maar dan, dan zou 'k m'n petje willen aflichten, waant dan is 't, of daar gunder, achter de kerk, d'n dag langzaam wordt afgeplukt as 'n schoone altaarblom veur deus Maria-maand. Zoow is 't, ja! De schoonheid glijdt deur de natuur as 'n heilige fee van d'n hemel; zoow stil, maar zoow geweldig ok; zoow prachtig maar ok plechtig! Maar d'r is ier nie veul tijd om te droo- men, amico. Waant deus maand is 'n drukke maand op onzen hof. De èèrpels motten in d'n kuil. Sjecuur, veurzichtig werk. De kwaaien motten d'r uit gezocht worren en da zijn d'r veul van t jaar. De piepers worren duur van d'n win ter, jonk! Elk èèrpeltje-n-is geld wèèrd, dus 't kuilen is van veul belaank, deus jaar. Druk zijn me-n-aan 't ploegen. D'n akker mot open veur d'n winterterwe. En al 't uitzaaisel m.ot ontsmet worren; rog, terwe, gerst, 't mot allegaar deur d' haand. Maar 't werk vaalt nie zwaar, mee zulk schoon wirke. 't Ploegen is 'n lust. Blaauw glimmen de vette èèrdeklonters onder d'n puren hemel. Ze zweeten pèèrlen van vet. En as ik deur dieën smeeïigen akker bagger, achter d'n doffen stap van m'n pèrdje, de rijpe, zilte najaarlocht in m'n zielement vuul stroomen, as balsum vein- oew longen; as de stilte van 't laand 't snijen van 't ploegmes heuren doet, d'n halster van m'n Bleske doet rinkelen as 'n bel, 't zonlicht op-piekt uit z'n koper tuigbeslag, z'nen asem over d' èèrde kroelt in krullenden daamp, 't geknepper van m'n smeulend pepke in m'n ooren tikt, dan is d'n arbeid feest, amico! En as 'k van den middag zoow m'n akker- laand deurtrok, achter 't gepluim van Bles z'nen dartelen stèèrt, d'n galm van d'n klok- keslag d'n Bles z'n ooren trillen dee, de stilte uit de open èèrde steeg, dan wiekte daarboven 'n V wilde gaanzen as windge- klapper zoow luid. Ze kwampen van 't Noorden af en klapten naar t Zuiden, hoog, hoog boven ons toren tje. 'n Schoon gezicht. Blek schoot in 'nen hinnik, die ver over de velden dreef en snuk- te z'nen kop naar boven van plazier. 't Tuig krokte en 't was of de dieren mekaren wa zeeën. „Die vliegen naar de zon toe „Blek" zee ik: „en wij blijven ier, in 't laand van d'n düster." Weer schommelde m'n perdje z'nen hinnek deur de drijvende stilte, uitkringend de vrije ruimte in. En toen! Toen wipte-'n sijske-n-op, ui: m'nen vetten akker. Da was 'nen vruugert, amico. 't Eerste winterbodeke-mee-vleugel- tjes-aan, da 'k van 't jaar gezien eb. En van plazier hè 'k hot geroepen, effen blijven staan en 'n pepke aangestoken, meteen zien de naar da lollig veugeltje, waar ie z'n nestje gong houwen. Ik rokte 'n kwijt in 'nen wilg, maar nouw za'k 'm wel vinden. Wij worren kammeraads van 't winter.... En zoow nimt d'n Herfst mee stukskes en brokskes z'n plak in beslag. Maar 't is druk, heel druk, ier! 't Is Kuilen, 't is ploegen veur nuuwen winter-zaai, maar ok is 't oogsten nouw. 't Komt allegaar nouw bij mekaar. Winter peeën, kroten en al dieën aard, mot nouw d'n akker af. 't Loof d'r afgesnejen, de vrucht mot blijven leggen om uit te zweeten, en na ennigte dagen naar binnengerejen en geborgen. Maar 't wirke is nouw mee 'n scherke geknipt veur zulk werk! Droog en frisch koom 't allegaar binnen en 't bergen gift gin last. Ollee, d'r mot wa gedaan worren, amico, veur gij van d'n winter aan 'nen daampen- den, smeuïgen hutspot zit, gestaampt van blomdroge patatten en haard-gezonde peeën! Maar gin nood. D'r is! Wij boeren zijn zoow duur nie, al zeg 'k 't zeivers. Aan 'nen boer, die 't veurnomste op oew tafel brengt, mokt-oew eigen nie gaauw èrm! End&ér kan 'k van meepraten, amico, daar zürgen de wefkes wel veur, jonk. Sodepin, wa kan da goedje pingelen. Zoow lief as ze 'r soms uitzien, da zijn d'ergste, waant die denken nog 'n stripke veür t'em- men! maar zoow aarig as ze-d-'r uitzien, zukke beultjes zijn 't! Ze halen 't bloed onder oew nagels van daan, die pollekadingskes en.... ollee, kwaad kan 'k er nie op worren. Maar ditte-n-is 'n feit: as d'n baas 's aan d'n- wagel komt, w-d-hoe laanger meer gaat veurkomen, nouw de wefkes de broek aan-emmen, dan verkoop ik veul gemakke lijker. De kearels zeggen wa ze emmen mot ten en vragen wa ze motten betalen en daarmee basta! Maar de wefkes, die halen heel oewen wagel overhoop om 't allerbeste, 't grotste en 't lekkerste d'r af te grissen en as 'r betaald mot worren, dan stroopen ze 't vel van oewen nek. Vrijdags em ik ok eiers bij me. „Eiërs bij oew, Dré?" „Jazekers, juffrouw." „Versch?" „Nog wèrm!" „Groot?" „As olifaanten-eiers!" ,,'t Zijn toch gin eend-eiers?" Dan laat ik m'n benneke zien. En dan? Dan krult da bovenlipke-n-om- hoog of 't.... of 't.... of 't haan-eieren zijn, of 't benneke stinkt! „Ze zijn niet groot, Dré!" „Nouw juffrouw," zeg ik dan mee 'nen gekken slag: „ge mot 'r maar veur staan, as kiepke, om zo'n dink kwijt te raken; 'k geef 't oew te doen!" „Daar zulde gij verstajum van emmen," zeggen ze dan mee d'r ogskes 'n bietje dicht geknepen. Waant da's 'n zaak die zekers is, amico, ze lachen allemaal gère, horre! „Wa kosten die prullen?" „Zes en 'n half; 'n haalfke onder de mart." „Da zal wel!" „Hoeveul asteblieft, juffrouw?" „Tien; veur zestig cent." „Kan nie, juffrouw, zes en 'n haalf, horre!" „Dan de stok deurmidden; twee-en-zes.ig- en-'n haalf en gin haalfke meer!" „Mensch, ge klee me uit." En dan lachen ze. Dan emmen ze 't ge wonnen. ,,'k Zal wel wijzer zijn," zeggen ze dan: „Trui is-t-'r ok nog!" En zoow, amico, zoow worde van deur tot deur „genomen". Nondekees, ge mot nie teer van konfleksie zijn, jonk, as ge mee 't vrouw volk zaken mot doen. Haard!! Haard!! As spijkers. Neeë, ik geleuf da ge ze mee 'n hoedje beter 'nen reksdaalder kunt overvragen as mee 'nen bos peeën éénen cent! 't Is aarig goedje. Ollee, 't is zoow druk gewiest vandaag, Tc gaai 'n bietje vruuger, naar de bedstee; k schei 'r af. Veul groeten van Trui, die al aan de plattebuis zit te snurken, die mot ok hard veuruit deus dagen, en as altij, gin horke minder van oewen, toet a voe, DRÉ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13