V Aan onze Lezers PAARDENSPORT N. V. Kennemer Sportclub RUGBY A. R. V. C.—M. T. S. 12—0 DAMMEN BILJARTEN ZEILEN GEMENGD NIEUWS Vliegdemonstratie te Santpoort E>e vliegdemonstraties op Mariënbosch INGEZONDEN Begunstigd door prachtig herfstweder werd gisteren aan de Nieuwpoortslaan te Alkmaar de laatste meeting in dit seizoen gehouden, opgeluisterd door „St. Louis". De publieke belangstelling was goed, de opkomst der paarden schitterend. Traditioneel werd aangevangen met een prijzendraverij 4e klasse. Uilenspiegel weet na één baanronde Robbedoes B en Quford te passeeren, terwijl Orchidee en Snel geen snelheid laten zien en uitgeschakeld zijn. Op stap weet Geersen deze course te winnen. Heat handicap 2e en 3e klasse ie Heat. Catabora T vertrekt aan den kop en weet de leiding te houden tot de finish. Remplacan- te vplgde haar op den voet met luttel tijd verschil, terwijl Saffier zich bijtijds uit het peleton wist los te maken en als derde de rechten passeert. Het verloop der 2e heat valt ten gunste van Our Uhlan B van Catabora, die een goede start had, wordt te veel van gevergd vooral door het opjagen van Saffier, Omega en Queen Anthonia. Voor Sir Kerrigan ging deze rit te snel en werd de hengst in gehouden. Remplacante werd, wegens het niet tijdig genoeg de finish te passeeren gedistanceerd. De derde heat. De verrichtingen van Saffier in de ie en 2e heat lieten duidelijk zien dat Kramer nog naar een overwinning dong. Vooral nu het aantal concurrenten tot 4 geslonken was, waagde hij een kans en met succes, alhoewel Omega weder een goede course liep. Catabora T was nu geheel op en werd ingehouden. De trouwe merrie werd nu uitgeschakeld. Voor de beslissing bleven dus 2 paarden over. x Als het startsein gegeven is, is Saffier, die 60 Meter moet geven aan Our Hhlan B nu een 1/4 baanronde aan de zijde van laatst genoemde, de meening is nu Saffier wint de course. Edoch, Ensing verweert zich dapper en bijna een baanronde gaan de paarden kop aan kop, een vinnige strijd wordt gestreden. Kramer gebruikt geducht de karwats en zienderoog zakt Saffieraf, bij het laatste rechte stuk is de strijd ten gunste van Ensing be slecht. Hierna werd de heat-prijzendraverij ie klasse gehouden. Rabenhaupt wint de eerste heat, terwijl Quick G wordt ingehouden. Quitewell St. L. welke met eerstgenoemde een goeden strijd had gestreden werd twee. Flambeau liet in deze heat evenmin als in de volgende eenige prestatie zien. Bij de tweede heat ging Rentinus het eerst door de finish en daar Ago Kan niet op tijd binnen was, werd deze gedistanceerd. Nu dachten velen, zal het tijd zijn voor de Vlieger. Rentinus welke vooraan vertrekt, wordt geducht opgejaagd door de overige paarden. Ochhorst weet het eerst zich uit het gevormde peleton los te maken, maar Quite well kan niet meer en wordt ingehouden. Nu neemt Flambeau de beenen en geweldig is de gang van deze merrie, doch Kramer zit niet stil en met 3/5 seconde tijdverschil weet hij de rechterstoel het eerst te passeeren. Beide heats waren het succes van den middag. Niet minder dan 30 paarden in de korte- baandraverij. Pieternel weet de ie ronde te winnen, alhoewel Miss Zeda veel goeds liet zien, maar geen 30 M. voorgift in dit geval kon geven. Roulette wist haar serie te winnen, alhoe wel Konora haar geducht bedreigde voor Snel ging het te snel en deze werd ingehouden. De derde ronde werd op prachtige wijze gewonnen door Queen Ethel, alhoewel Qualiteit goed werk verrichtte. De volgende serie was voor Catabora, welke schitterend liep, en "het baarde geen verwondering dat Chilene in deze serie, alhoewel eerst aankomend, wegens onregel matig draven gedisqualificeerd werd. Hierna behaalde Oplooper de overwinning en ten slotte wist Sir Kerrigan zich voor de beslissing te handhaven. Voor de beslissing bleven dus zes paarden aan. Alvorens hier toe overgegaan wordt, heeft in de Bestuurskamer de plechtigheid plaats van het uitreiken door het gemeentebestuur van Alkmaar uitgeloofd een gouden horloge voor den pikeur die het meest in de lange baandraverijen gedurende 1931 gestart heeft. De heer D. J. Govers als voorzitter van den K.S.C. kweet zich van deze taak namens het gemeentebestuur in een gloedvolle speech. De hgelukkige winnaar is de heer W. H. Geersen, wie dit geschenk, nadat inscriptie is aangebracht, zal worden toegezonden. Spr. sluit zijn rede met den wensch, dat de Kennemer zal moge bloeien en de paarden sport meer ingang moge vinden. Dankt nog den heer Hannema, die bereid gefonden was als starter op te treden wegens verhindering van den heer P. Oly. Vervolgens klonk..spoedig het startschot en Bas ten Hagen won met Catabora T deze course. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Prüzendraverij 4e klasse: Afstand 2000 M.: Belasting: voor iedere gewonnen f 300. 20 M. Ontheffing: voor alle draverijen volgens de prijzen bepalingen 1931. Ingeschreven 8 paarden, waarvan niet zijn opgekomen Vlieger D, 1960 M. -en Uitlooper V, 2040 M. Ie pr. Uilenspiegel, 2020 M., tijd 3.18. Eige naar M. Brunt, rijder W. H. Geersen. 2e pr. Robbedoes B, 2020 M., tijd 3.19 1/5. Eigenaar en rijder T. Vos. Niet geplaatst: Quford. 2020 M., tijd 3.20; Snel, 2020 M., tijd 3.39 1/5 en Orchidee, 2000 Meter, tijd 3.48 2/5. Heat handicap, 2e en 3e klasse. Afstand 1610 M. Van de 15 ingeschreven paarden verschij nen Oracle, 1670 M., Slavin, 1670 M., Petra Kerrigan St. L., 1650 M., Uilenspiegel, 1630 M., Nella Schoon, 1610 M. en Qurville Pa trick D., niet aan den start. Ie Heat aankomst: Catabora T 1610 M., (2.32 4/5); Remplagante 1650 M„ (2.33 2/5); Saffier 1670 M., (2.37 3/5); Omega 1650 M., (2.38 4/5); Sir Kerrigan 1650 M., (2.38 4/5); Our Uhlan B 1630 M., (2.39 1/5)Queen An thonia 1650 M., (2.40 1/5)Kenneth 1670 M„ (2.45 2/5; Chilene 1650 M., (2.45 3/5); beide laatste paarden worden gedistanceerd. 2e Heat aankomst: Our Uhlan B (2.34) Omega (2.34 4/5); Saffier (2.37 3/5); Queen Anthonia (2.381/5); Catabora T (2.39 2/5); Remplagante (2.48 2/5), welke wordt ge distanceerd, terwijl Six- Kerrigan werd inge houden. 3e Heat, aankomst: Saffier (2.36 4/5); Omega (237)Our Uhlan B (2.37 4/5)Queen Anthonia (2.38 3/5); ingehouden de winnaar der eerste heat Catabora T. 4e Heat, beslissende tusschen Saffier en Our Uhlan B. Ie px'ijs Our Uhlan B, afstand 1630 M., tijd 2.37 4/5, eigenaar J. A. Mooij, rijder L. Ensing, 2e pr. Saffier, afstand 1670 M, ttjd 2.38 2/5, eigen, en rijder P. Kramer. Heat-prijzendraverij le klasse: Afstand 1610 M. Van de 10 ingeschreven paarden blijven Lady G 1610 M. en Stormlooper, 1610 M., op stal. le Heat, aankomst: Rabenhaupt 1610 M., (2.26); Quitewell St. L. 1650 M., (2.26); Re- mulus, 1630 M., (2.27 4/5); Rentinus, 1610 M., (2.281/5): Agokan, 1630 M., (2.30 4/5); Min- netonka. 1630 M., (2.31); Flambeau, 1690 M., (2.31 3/5)terwijl Quick G, 1610 M.. werd in gehouden. 2e Heat, aankomst: Rentinus '2.26 2/5); Rabenhaupt (2.28 1/5); Remulus (2.30 1/5); Minnetonka (2.30 2/5); Quitewell St. L., (2.30 2/5)Flambeau (2.31)Agokan (2.36 4/5) wordt gedistanceerd. 3e Heat, tevens beslissende: le pr. Ren tinus, afstand 1610 M., rijder en eigenaar P. Kramer, (tijd 2.25 1/5), 2e pr. Flambeau, af stand 1690 M., eig. D. de Vlieger, rijder J. de Vlieger (2.25 4/5. Niet geplaatst: Rabenhaupt 1610 M. (2.33 1/5); Miifnetonka 1630 M. (2.33 2/5), Remulus 1630 M. (2.361 /5)terwijl Quite well St. L. werd ingehouden. Kortebaandraverij-handicap voor alle in Nederland geregistreerde paarden. Aange spannen, te rijden in series. Minimum-af stand 700 M. Maximum-afstand 800 M. In geschreven 35 paarden, waarvan niet zijn opgekomen Vlieger D 760 M., Our Uhlan B 770 M., Oracle 770 M., Mari P 770 M. en Quervill Patrick D 770 M. le serie: Pieternel, Miss Zelda P..ter, Hil- degard I, Quick G, Odessa, Knptein de Bruane. Geplaatst: Pieternel 770 M., tijd 1.08 4/5. 2e serie: Snel, Roulette, Remulus, Konora, geplaatst Roulette, 760 M., tijd 1.09 4, 5 3e serie: Remplagante, Saffier, Aeo Kan, Qualiteit, Queen Ethel, geplaatst Queen Ethel 770 M, tijd 1.05 4/5. 4e serie: Madrigal, Hartstein, Catabora T, Chilene. Lady Chimes, geplaatst Catabora T 750 M, tijd 1.08 3/5. 5e (Serie: Kenneth, Gretchen H., Oplooper. Peter Kerrigan St. L., Idylle, geplaatst Oploo per 780 M., tijd 1.06. 6e serie: Sally Harvester, Sir Kerrigan, Rentinus. Politesse, Catharina Spier, ge plaatst Sir Kerrigan. 760 M.. tijd 1.05. Beslissing: le pr. Catabora T afstand 750 M., tijd 1.06 2/5, eigen. W. Bindt, rijder B. ten Hagen; 2e pr. Oplooper, afstand 780 M. eigen. G. Vergauw. rijder K. Bakker; 3e pr. Sir Kerrigan, afstand 760 M.. eigenaar G. J. v. d. Elshout, rijder C, Ockhorst; 4e pr. Rou lette, afstand 760 M., eigenaar en rijder G. Vos. Niet geplaatst Pieternel 770 M. en in gehouden Queen Ethel 770 M. Het gouden horloge, uitgeloofd door het gemeentebestuur van Alkmaar voor den rij der die in 1931 op de Alkmaarsche Baan het meeste start in de langebaan-draverijen, werd gewonnen door den heer W. H. Geer sen. Zooals te voorzien was heeft Amsterdam, dezen eersten wedstrijd in 't seizoen gewon nen. Volkomen regelmatig werden de Haar lemmers geslagen en vrijwel geheel den wed strijd zijn de A.R.V.C.'ers in de meerderheid geweest. Slechts een minuut of 10, in het be gin, hadden de M.T.S.'ers de overhand. Ech ter dient gezegd te worden dat de A.R.V. C.'ers compleet waren dus met 15 man speelden en de Haarlemmers onvoltallig waren zoodat zij hiertegenover slechts 13 spelers konden stellen. De volgende teams stellen zich dan tegen over elkaar. A.R.V.C. Forwards G. Aten, Scram, Reuter, de Jonge, Sluizer, Citroen, Fleissig, Kuijper. Scrumhalf Smits. Stand off Menalda van Schouwenburg. Free quarters Bieger, Latz, B. Otten, Nolte. Full-back Alofs (captain). M.T.S. Forwards H. Hoogeboom, P. Roozen, F. Witkamp, J. v. Olst. H. Bok, G. O. Nuessink, J. Binnenwijzend. Scrumhalf: C. Asjes. Stand-off: A. Meyers. Tree quarters van Capellen, van Rees, Bolier. Full-back: D. Dalhuisen (captain). Nadat de Haarlemmers afgetrapt hebben ontwikkelt zich een snel spel op het midden veld, echter weten de Haarlemmers het spel na eenigen tijd te verplaatsen naar de Amsterdamsche speelhelft en het scheelt dan ook maar weinig of Nuessink maakte een try. Na eenige aanvallen der Haarlemmers welke op niets uitliepen, scheen het of deze reeds al hun kruit verschoten hadden en vooral met de scrum was 't mis. Plotseling wist dan Nolte door te breken hij passte snel naar Atten B., en deze naar Bieger, welke door de Haarlemmers niet meer tegengehouden kon worden en de eerste try scoorde (3o voor A.R.V.C.) Onmiddellijk hierna volgde weder een tweetal A.R.V.C.- aanvallen, welke respectievelijk door Scram en Nolte in evenzoovele tries omgezet wer den (9o). Pogingen deze tries in goals om te zetten (iedere goal telt voor 5 punten) mislukten. Hierna kondigde de referee de rust aan (9o). Na half-time legden de Haarlemmers zich hoofdzakelijk op verdedigen toe, wat hun tamelijk wel af ging. Slechts captain Alofs smaakte het genoegen nog een try aan de score toe te voegen en den stand zoo op 12o te brengen. Gezien de omstandigheden kunnen de Haarlemmers dan ook met dit resultaat te vreden zijn. We twijfelen dan ook niet of de revanche-match te Haarlem, zal bij volledige opkomst der M.T.S.-ploeg een gunstiger uitslag geven. Om het clubkampioenschap der Damclub „Haarlem" In den zoojuist beëindigden wedstrijd om het clubkampioenschap 1930/31 der Dam club „Haarlem" heeft H. W. Zitman beslag gelegd op den clubkampioenstitel. Zitman behaalde den titel met 30 punten uit 17 partijen (13 gewonnen en 4 remise-partijen) en verloor in dit tournooi geen enkele partij. Wel een bijzonder fraai resultaat. De tweede prijs behaalde F. A. Berkemeier met 23 punten uit 17 partijen. In de tweeden afdeelin glegde P van Wamel beslag op den eersten prijs. De wedstrijd om het clubkampioenschap 1931/32 vangt Woensdagavond a.s. aan in twee groepen. Competitie Nederl. Biljartbond WEEKOVERZICHT Klasse C. Afd. 9. Woensdag 7 Oct. werd te Amsterdam de eenigste wedstrijd voor deze afdeeling ge speeld. De B.C. „Haarlem" trad in het strijd perk tegen Ceintuurbaan en Omstr. P. Ko- bus (B.C.H.) leed een eervolle nederlaag tegen de Bruin, welke een moyenne maakte van 14.70J. Metz en G. Metz wonnen echter hun partij. Baartscheer (C. en O.) bracht de partijen weder op gelijken voet door met gering verschil van de Jager te winnen. De uitslag was derhalve: 22. Klasse F. Afd. 32. De „bigmatch" D.E.S. IVriendenkring I, welke 6 Oct. in „Hof van Holland" plaats vond, eindigde in een verdiende zege voor de bezoekers. Copini Sr. speelde tegen de Nijs (D.E.S.) zeer sterk en won met groot verschil, terwijl ook v. d. Gevel en Giesel- bach hun club een winstpunt verschaften. Vlug Sr. scoorde echter 80 car. in slechts 17 beurten en redde daardoor de eer van de thuisclub. Resultaat 13. In café „De Louw" a. d. Spekstraat kampte denzelfden avond B.V. Haarlem I en Haarl. Noord I. Na een spannenden, geanimeerden strijd toonden de gastheeren zich met 31 de sterksten. 8 Oct. j.l. kreeg D.E.S. III het eerste viertal van de B.V. Haarlem op bezoek. Beide partijen trokken 2 maal aan 't langste eind. De fraaie resultaten van C. v. d. Berg (B. V.H.), 140 car. in 28 beurten, en Kuiper Jr. (D.E.S. 102 punten in 24 beurten verdienen afzonderlijke vermelding. Roozendaal I en Haarlem-Noord I speel den Vrijdagavond in het clublokaal van eerst genoemde vereeniging een spannende match. Dank zij de overwinning met 1 car. van Lohmarf (Roozendaal) op v. Vliet (Haarl. Noord) behaalden de Overveeners een nuttige 31 zege. Klasse F. Afd. 33. De B.V. Haarlem III had Maandag j.l. de sterke D.E.S.-reserves te gast. Ondanks grooten tegenstand moesten de gastheeren de vlag strijken en verloren met 13. Velsen-Noord beleefde Woensdag niet veel pleizier van zijn tocht naar „Centraal- Bar" te Haarlem. Van de 4 partijen konden zij er slechts 1 winnen, zoodat de zege in de Spaarnestad bleef. Zoowel Nanne en Goe- demans als Roefs waren in uitstekende vorm, waardoor de Excelsior-menschen weinig kans kregen. Tenslotte traden Woensdag 7 dezer in Café v. d. Bos aan het Soendaplein de tweede viertallen van Haarlem-Noord en „Haarlem" tegen elkander in 't strijdperk. De eerste 3 matches leverden evenveel overwinningen voor de thuisclub op. Bovendien moesten de bezoekers de laatste partij gewonnen ge ven, zoodat Haarlem-Noord met 4o ze gevierde. LEDENVERGADERING HAARL. ZEILVEREENIGING A.s. Dinsdag houdt de H-Z-V. in een der zalen van Café Restaurant „Brinkmann" een ledenvergadering. Op de agenda staan enkele belangrijke punten vermeld, als mededeelin- gen over de havenbouw en verslag der gehou den verloting. Op deze vergadering zullen uitgereikt wor den de behaalde prijzen in de seriewedstrij den voor de Puzzle- en B.M.-klasse. Het Dresdner Kreuzchor zingt in het Circus Sarrasani Een hulde van de buitenlandsche gasten aan Nederland Sarrasani en het Dresdner Kreuschor hebben Zondagavond in de dichtbezette tent te Amsterdam hun dankbaarheid getoond aan het Nederlandsche volk in het algemeen en aan Amsterdam in het bijzonder voor de gastvrijheid in het vreemde land en de vreemde stad ontvangen. Beide lichamen zijn op hun doortocht door Nederland en gaan verder op hun wereldtoumée. Toeval lig ontmoetten zij uit Dresden elkaar en spanden broederlijk samen om hun dank baarheid op een treffende wijze te toonen. Na de groote parade, na het verschijnen van den Directeur Hans Stosch Sarrasini, verscheen plotseling boven aan de balustra de een schaar knapen en stelde zich op de trap op. Een oogenblik stilte heerschte eix plotseling klonk in de groote tent, waar ge woonlijk leeuwengebrul en olifantengetrom- pet te hooren is en waar de chambrière klapt, het serene geluid van 65 jongensstem men, dat tusschen al de nationaliteiten en vremde gewaden een bijzonder ontróerenden indruk maakte. „Waehe auf" werd eerst ge zongen en daarna het „Wilhelmus" dat staande aangehoord werd. Daarna woonden de koorleden de voorstel ling bij. z Misschien treffen beide gezelschappen el kaar nog eens ergens op de wereld en steeds zullen beide denken aan den hartelij- ken avond, dien ze in Amsterdam doorge bracht hebben, om Nederland hun hulde te brengen. Kunstvliegen te Aerdenhoat. Een der machines, welke Zaterdag hij het Mariënbosch in actie was. Piloot en parachutespringer gereed voor den start. Groote belangstelling voor de kunstvliegdemonstratie te Santpoort. De parachutespringer komt op onze kiek bijna tusschen het publiek terecht. Enorme belangstelling Het zal ongetwijfeld nog niet voorgekomen zijn, dat de eerbiedwaardige ruïne van Brede- rode een volksmenigte onder haar verweerde muren heeft gezien, zooals gistermiddag, tij dens de vliegdemonstratie, welke daar door Giessen en de directie van hotel ,,Velserend" waren georganiseerd. We zijn op het terrein van de luchtvaart den laatsten tijd toch wel wat gewend, maar dit neemt niet weg dat een vliegdemonstratie zooals gistermiddag plaats had, nog buiten gewone aantrekkingskracht blijkt te bezitten, waaraan het paracute-springen het zijne na tuurlijk bijdraagt. Van alle kanten kwamen dichte drommen belangstellenden naar de schilderachtige om geving van „Velserend" getogen. Door de autoriteiten waren uitgebreide maatregelen getroffen om de handhaving van de orde en de bevordering van de veiligheid. Tientallen politie-agenten en rijksveldwachters waren gerequireerd voor de afzetting van de ter reinen en omgeving'. Het weiland, tegenover „Velsereend" naast de ruïne gelegen, was als vliegveld ingericht Aan twee zijden bevond zich een afgezette ruimte voor de toeschouwers, terwijl de zijde, waarlangs de machines opstegen en daalden waren vrijgehouden. Toen het aanvangsuur geslagen had was het aantal toeschouwers aaiigegroeid tot een menigte, die veilig op tienduizend koppen kon worden geschat. Daax'bij kwam dan nog de honderden, die het geld voor een toegangs- biljetje in den zak hielden en langs de we gen in den omtrek waren neergestreken, van waar zij het schouwspel van uit de verte kon den waarnemen. Op het terrein waar verschillende autori teiten aanwezig waren, bevond zich ook de burgemeester van Velsen, de heer R. G. Rij kens. HfVi klankfilm-apparaat van „Polygoon" ontbrak dezen middag evenmin. Om over tweeën begonnen de motoren van de vliegtuigen, een eendekker en twee twee dekkers, te brommen; de piloten namen hun plaatsen in en even later scheerde de eerste machine over het veld, spoedig gevolgd door de twee anderen. Op hetzelfde oogenblik be gon het publiek zich te oefenen in het ver krijgen van een stijven hals. De demonsti-atie werd geopend met een be- groetingsvlucht, waarbij men het formatie- vliegen kon bewonderen. Een knap staaltje van vliegkunst werd ge toond, toen de machines, die in V-vorm vlo gen, plotseling een gracieuze zwenking naar omhoog maakten, als het ware in waaier vorm, om na een looping, weer in de vorige formatie terug te komen. De sierlijke een dekker ging rechtstandig omhoog, terwijl de twee-dekkers een zijdelingsche zwenking naar boven volbrachten. Een manoeuvre, welke de onverdeelde bewondering van het publiek trok. Er volgde dan een demonstratie met het lichte vliegtuig, de eendekker, waarmede een aantal loopings werden volbracht, terwijl de bestuurder een interessant staaltje van zwe ven en langzaam vliegen deed zien. Met een tweedekker, de „Kern", werd ver volgens een rug-vlucht uitgevoerd. Het toe stel vloog eenige malen omgekeerd over het terrein en keerde, na een paar gandieuze loopings weer behouden terug. Aardig was het balonnen-jagen; dat hier na volgde. Er werden ballontjes opgelaten, welke de piloten met de propellers van hun machines trachten te vernietigen. Het gelukte bijna altijd. Met bewonderens waardige zekerheid richtten de bestuurders hun toestellen op de zwevende balonnetjes, dat met een nijdige slag van de propeller werd vernietigd. Het programma was zeer afwijkend. We kregen achtereenvolgens een serie schitteren de kunstvluchten te zien, het doelwerpen met een postzak, waarbij deze binxxen een op het terrein aangegeven ruimte moest worden neergelaten, en spiegelgevechten, waarbij de machines krijgertje speelde in de lucht, zon der als te dicht in eikaars nabijheid te ko- men- Intusschen was het oogexiblik aaxigebroken, dat de parachutisten hun sprong in het on zekere zouden gaan wagen. In gespannen aandacht keken de toe schouwers naar de eendeker, die hooger en hoogr klom, totdat men duidelijk kon waar nemen dat de parachutist, luitenant-vlicgex* A. D. Wiegmayer, boven op het toestel ge- klomen was en zich voor den sprong gereed m8>8.ktc. Nog een oogenblik van beklemming en ge roep vaxx zenuwachtige dames.... daar zag men den parachutist vallen, doch een oogenblik maar, want het valscherm opende zich zeer spoedig. In een snelle glijvlucht kwam luitenant Wiegmayer naar beneden koersen, doch het stond al direct vast, dat hij niet op het vliegveld zou landen. Hij ste vende i'egelrecht op de aan den Westkant gelegexx boschen aan en voor het oog geleek het ook Inderdaad, dat hij midden in het geboomte terecht kwaxxi. Gelukkig bleek het spoedig, dat dit niet het geval was De lan ding geschiedde zeer vlot op een open plek. Onmiddellijk hierna steeg een tweedekker op, met de parachuliste Claire Lange aan boord. Wederom eenige spannende oogen- blikken. Dezen keer was het oogenblik van den sprong' beter uitgezocht, dat is te zeg gen: mej. Lange zweefde inderdaad keurig over het terrein, doch maakte toen aanstalte om midden in het publiek neer te strijken. Het was niet te voorzien of zij daar met open armen zou worden ontvangen, gezien de snelheid, waarmede zij naar de aarde zweefde. We hadden ons echter te gauw on gerust gemaakt. De landing geschiedde nog op het vliegveld, zij het dan rakelings langs een machine in rust. Beide parachutisten werden hartelijk toe gejuicht. Het was intusschen al vrij laat geworden, zocdat voor passagiersvluchten geen tijd meer over was. De gelukkigen, die een gratis vlucht gelo- ten hadden, werden nog even in de gelegen heid gesteld om hiervan te profiteeren. Een van hen had z'n vlucht afgekocht van een kleine jongen, die het zekere bezit van een riks prefereerde boven het „ijle" genot van een rondvlucht. De uitstekend geslaagde demonstratie was hierna ten einde. De schemering begon reeds in te vallen, toen de drommen naar huis terug keerden. De machines stegen voor het laatst op, orn in de richting van Schiphol te verdwij nen. Vermelden we nog, dat het Roode Kruis met een groot aantal leden en materiaal ter plaatse was, om bij eventueele ongeluk ken hulp te kunnen verleenen. Dit blek eenmaal noodig te zijnu voor een kleinen jongen uit Haarlem, die van af een steiger wilde gadeslaan en naar be neden gevallen was, waarbij hij een pols brak. Dr. Van Hazelen legde het eerste ver band, waarna de jongen per auto naar huis is gebracht. We moeten beginnen met een bekentenis, een bekentenis, die bewijst, dat we een glad verkeerden kijk op het publiek hebben ge had. We hadden gemeend, dat vliegdemon straties niet meer in staat zouden zijn, het publiek en massa in beweging te brengen, dat dat iets was voor de dagen van Oliesla gers. Legagneux. Wijnmalen en andere eer stelingen, uit de kindsheid der vliegerij. En wat hebben we zien gebeuren? Dat mén, evenals vroeger toch nog bij duizenden naar 't vliegterrein trekt. Wel is waar zal 't voor uitzicht van de parachutsprongen de belang stelling en daarmee het bezoek beïnvloed heb ben, maar de interesse voor de vliegerij is dan toch nog maar lang niet dood. En dat 't publiek er nog wel wat meer voor over heeft dan de moeiten van een groote wan deling of een flinke fietstocht, dat bewees het bezoek op "t terrein zelf, waarvan de entree's toch nog al prijzig waren. Voorts heeft 't ideale herfstweer het zijne er toe bijgedragen, om de demonstraties schittreend te doen slagen, om nu maar te zwijgen van de rol, die de pers heeft gehad, om het publiek in beweging te zetten. Om nu op het gedemonstreerde zelf terug te komen, kan voorop gesteld worden, dat die niet tot teleurstelling zullen hebben geleid. Wat men te zien heeft gekregen, was schit terend, was eerste klas werk, zou de piloten als ze 't niet reeds waren, gestempeld hebben tot koningin van de lucht. Maar verschil lende van hun verrichtingen worden door onze beste militaire vliegers even knap ge daan. Maar edze trekken er niet op uit om de wereld van hun meesterschap ken nis te geven. Intusschen is de vraag gewettigd, of de vliegacrobatiek nog wel iets anders kan uit denken, dan wat deze maxmen presteerden. Zenuwen zullen we maar niet meer bij hen veronderstellen. Dat rolt en wentelt en duikt en schroeft in de lucht, dat tolt om lengte en breedteas, dat staat op neus en op staart, dat enfin, ze staan voor niets. Nu eens nemen ze de allures aan van een vallende ster, dan weer van een blad in den herfst, dat naar beneden fladdert, nu eens hoog in de lucht, dan laag bij den grond, zoodat men zich onwillekeurig bukt om niet geraakt te worden. Als een kogel stormen ze op een boomgroep aan, alsof ze er door heen willen schieten. Men houdt z'n adem in, want men verwacht stukken. Hup! met een springetje glijdt de machine er over. Hoog in de lucht een wenteling en met 't hoofd omlaag gaat 't verder, 20, 40, 60 seconden lang. De secon den groeien tot minuten. Hoe houdt de vent 't uit!? Zou hij al bezweken zijn en dood in z'n riemen hangen, overgeleverd aan een onbestuurd, nog voortschietend vliegtuig? Zal zich straks niet een zwarte slip van 't vliegtuig losmaken, de in zijn eigen bloed gestikte piloot? Neen, daar wordt de andere, halve wenteling gemaakt en hij leeft nog! De parachutist Gunneman vouwt onder- tusschen met gx-oote zorg zijn valscherm, dat hem straks bij z'n sprong in de duize lingwekkende diepte 't leven zal moeten red den. Zorgvuldig wordt touwtje naast touwtje gelegd, vouwtje op vouwtje, de groote x-eep wordt tot een klein pakje in één gewerkt. De parachute wordt op den rug genomen, 'r vliegtuig wordt bestegen en weldra is de vei'eischte hoogte bereikt. Er is spanning onder 't talrijke publiek. Een mensch gaat de kans loopen te veranderen in een gebro ken niassa. Daar valt hij: 't groote oogen blik, èn voor 't publiek èn voor den springer. Twee a 3 seconden zullen beslissen over een menschenleven. Maar de lange sliert onttaat en deze wordt de reddende koepel. ZONDAG Een spartelend popje komt naar den grond. Waar? Nieuwe spanning. In de boornen? In een sloot? Zonder of met ongelukken? En 't popje spartelde en nadert snel den x-eddenden, maar dreigen den aardbodem, 't Loopt goed af. De men- schen zijn een sensatie rijker. De span ning' is weg. En 't vliegveld wordt verlaten. De wegen worden onbegaanbaar van volte. Want de demonstraties zijn geëindigd. Nog drukker dan Zaterdag, was 't gister middag. Ook toen weer 't zelfde schitteren de werk van de Duitsche lüchthelden. De parachute sprong bleef ditmaal achterwege. Maar men kleeg er een andere sentatie voor in de plaats. Een machine in splinters De ballon jacht was tot een goed einde ge bracht. Alle opgelaten ballonnetjes waren gevallen als slachtoffers van hun onont koombare verdelgers. Maar daar zweeft er nog een, losgelaten door iemand uit 't pu bliek. Piloot Aichele, pas van de jacht terug, zal ook dit nog even vernietigen. Hij start, maar niet precies tegen den wind in. Hij nadert eenige boomen. 't Publiek ziet een ongeluk in aantocht. Daar komt hij niet over heen. De wielen raken de top van 't voorste boompje. Een vleugel raakt den volgenden boom. De vleugel breekt af. De machine maakt een zwenking om den boom en van. ongeveer 5 meter hoogte stort zij neer. Kra kend hout, splinters. Sensatie! Een gier van schrik gaat door dwe menigte- Pas liggen de fragmenten op den grond of de piloot loopt al naasfc z'n verongelukte toestel. Hij is zelf: ongedeerd. Een paar schrammetjes slecht in z'n gezicht, 't Toestel evenwel is verloren Vleugels, cabine en schroef alles kapot. De motor is uit 't toestel geduwd. Gelukkig had de politie er voor gezorgd, dat op die plek er dooden gevallen. Het ongeluk. Over het ongeluk, dat Zondagmiddag plaats greep en zoo wonderlijk goed afliep, nog het volgende: Na den val van het vliegtuig was de men- schenmassa niet te houden en alles stroom de naar het vernielde vliegtuig, waar aldra liefhebbers van gedachtenissen de jeugd hierbij niet te vergeten den afgebroken vleugel, die eenige meters vaxx de overige gedeelten af lag, bij stukjes 'en beetjes nog verder aftakelden. De Blosmendaalsehe politie zette echter spoedig het terrein af en leidde alles ver der perfect. Wij hadden onmiddellijk na het ongeluk een kort onderhoud met den verongelukten piloot, die zoo wonderlijk den dans ont sprongen was. De vlieger, een man met ijzeren zenuwen blijkbaar, scheen heel niet van zijn stuk gebracht en vroeg ons allereerst een sigaret! Toen vertelde hij dat dit zijn eerste ongeluk was, hem tijdens zijn vliegersloopbaan over komen. Hij weet het ongevol aan een gas- verstoring, de benzinetoevoer was verstoord, waardoor de motor oversloeg. Hij had zich toen naar rechts laten vallen om in een zoo gunstig mogelijke positie met zijn „kist" neer te komen. Aichella heeft beide bi'evetten, heeft dus de bevoegdheid tot het besturen van alle soorten vliegtuigen. Hij is hogeschoolvlie ger en piloot bij de „Bayerische Flugzeug- werke", waar het „invliegen" van nieuwe vliegtuigen tot zijn taak behoort. Hij is ook bekend om zijn Europa-vlucht en zij nvluch- ten door Spanje. Het verongelukte vliegtuig was verzekerd. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk De salarissen van het Gemeente- personeel Naar aanleiding van het verslag der ver gadering van de Studieclub „St. Bavo" der R. K. Kiesvereeniging, wilde ondergeeekende gaarne enkele daarin voorkomende zinsne den verduidelijken, resp. nader uiteenzetten, waarvoor bij voorbaat onze dank. De heer P. de Fooy (Spoor- en Tramweg personeel) bracht in het midden, dat over uren niet meer moeten worden gemaakt, doch dat dit een mooie werkgelegenheid is voor werkloozen, waardoor dus werkverrui ming ontstaat. Zonder onderscheid hebben de vragenstel lers het voorstel van den inleider, den heer v. Castriciun ontraden, waar hierdoor uit sluitend de kleinere salarissen van werklie den en ambtenaren belangrijk zouden wor den verlaagd, hetgeen niet alleen voor de betrokkenen, maar ook voor de Middenstand avn Haarlem nadeelig is. Waar hier de salarissen, vooral van dit deel van het pei'soneel nog ver beneden het peil zijn, waarop vrijwel alle vergelijkbare gemeenten (zelfs die, waarin reeds verlaging 1311 M. 12 Oct. werd doorgevoerd) is ook uit dit gezichts punt gezien een pensioenpremieheffing van 8j/> pCt. allerminst te billijken. Óndanks het feit, dat in de Raadsvergade ringen van 9 en 10 Sept. j.l. alle Raadsleden met uitzondering van de C. II. leden, Mr. de Rijks en Visser, tenslotte tegen een derge lijke verlaging waren, komt het ons toch on waarschijnlijk voor, dat, wanneer een voor stel in die richting door onze Wethouder van Financiën in de naaste toekomst, onder ba- geleiaende schildering van de noodtoestand wordt ingediend, in den Raad geen meer derheid er voor zou te vinden zijn, niet tegenstaande afwijzing door het G. O. Gezien in dit licht is de raadgeving van den inleider, „een daad te stellen" een na dere overweging ten volle waard. De laatste spreker, de heer W. v. d. Hulst sprak dan ook in dien zin, echter niet, zoo- als uit het verslag valt te lezen, door bij het G. O. met een vrijwillige loonsverlaging aan te komen, maar doelende op TOt reeds in den afgeloopen winter door hed^eheele Politiecorps is gedaan. De voornaamste oorzaak van een nieuw groeiend tekort op de begrooting moet name lijk gezocht worden in de overschrijding der uitgaven voor Werkeloosheidsbestrijding en Armenzorg. Het geheele Gemeentepersoneel zou nu, zoodra dit noodig blijkt, evenals dit door de Politie x-eeds werd gedaan in een crisisfonds wekelijksch een bedrag (bijv. 1 pCt. van het salaris) kunnen storten. Dit bedrag, dat bij het genoemde percentage reeds de 50.000 zou te boven gaan, zou ten behoeve der Werkeloozen en overige door de crisis getroffenen moeten worden aange wend. De billijkheid van eexi dergelijke vrijwillige afstand springt dadelijk in het oog, wanneer XI (ELF) - 12 Octobei'. men bedenkt, dat iedere arbeider in de vrije bedrijven eveneens op die wijze zijn steun- kassen formeert, welke voor het Gemeente- personeel niet noodig zijn. Voor het R. K. deel is de genoemde steunactie tevens de vervulling van 's Pausen wensch, geuit in zijn laatste zendbrief. Voor vele burgers van onze stad en van minder geteisterde plaat sen in onze naaste omgeving zou dit een voorbeeld ter navolging kunnen zijn. Op deze wijze worden de uitgaven van de gemeentelijke schatkist verlicht, terwijl mis schien een loonsverlaging die wellicht nooit meer wordt hersteld wordt voor komen. Zoo en niet anders werd er op deze zeer druk bezochte vergadering gesproken. Het xn de laatste regelen nader uiteengezette zij het Gemeentepersoneel ter overdenking gegeven Ir. L. J. N. v. d. HULST Seci'. R. K. Studieclub „St. Bavo". (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tevreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden zijt, zegt het óns

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12