f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- nn MAANDAG 12 OCTOBER 1931 HERZIENING DER LAGER ONDERWIJSWET 1920 Bedenkelijk De treinaanslag bij Bia Torbagy Moord te Utrecht Goederentrein door roovers overvallen Een zeldzame gebeurtenis Granaat onder spoorweg- viaduct Ernstig vlieg-ongeluk in Mexico Geen ontwapenings voorstel van Laval aan Hoover De verhouding tusschen Kerk en Staat in Spanje Het herstelvraagstuk De Gearresteerde advocaat Geen officieele feesten ten Hove BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17896 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De dader ontdekt? Vrouw doodgestoken Gevecht tusschen politie en bandieten Vliegdemonstraties te Aerdenhout en hij Brederode - Een ongeval JfflÉI Een nieuwe aanslag in Tsjecho- Slowakije? Vijf personen gedood Officieele tegenspraak Het Moederhuis der St. Juliana- congregatie VOORNAAMSTE NIEUWS Barometerstand 9 uur van.: 771. Stilstand. J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT In verband met de economische omstandigheden Mr. A. Baron van Wijnbergen Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij voornitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoor waarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger nij een breuk van been of arm oij verlies van 'n anderen vinger De regeering heeft aan de Tweede Kamer aangeboden een ontwerp tot herziening van de Lager-Onderwijswet 1920, waarbij zij in hoofdzaak heeft gevolgd het destijds uitge bracht rapport van de Staatscommissie- Rutgers. In dit wetsontwerp wordt gestreefd naar beperking van de kosten van het ge woon en uitgebreid lager onderwijs. Dat hier bij in de eerste plaats als object van bezuini ging het aantal onderwijzers in aanmerking komt, teneinde zoodoende den op het Rijk steeds meer drukkenden salarislast eeniger- mate te verminderen, acht de regeering van zelfsprekend. De vraag welke hierbij in de eerste plaats Is te beantwoorden is deze of het aantal ver plichte onderwijzers, wier wedden het Rijk vergoedt, zal worden berekend naar een leer- Jingenschaal met gelijke opklimming, dan wel, zooals het geval is met de thans gel dende schaal, ten gunste van de kleine scho len van die gelijke opklimming zal worden afgeweken. De regeering deelt de meening, dat een school met gelijke opklimming de voorkeur verdient, met dien verstande echter, dat in het ontwerp een overgangsbepaling is op genomen waardoor voor de bestaande scho len de thans geldende begunstiging van kleine scholen in stand blijft. Het zou intus- schen kwalijk aangaan duurzaam in de wet li verschillend stelsel te hebben van scholen die vóór en die na 'n bepaalden datum zijn opgericht. Op den duur zal de behandeling ge lijk moeten worden. Daarom wordt de werking der overgangsbepaling tot een duur van 10 jaar beperkt. Gedurende dien tijd zal een aantal kleine scholen haar leerlingengetal Zien toenemen; voor andere zal zich wellicht een geschikt oogenblik voor doen om ze met andere scholen te vereenigen, of zal op heffing kunnen worden overwogen. Zal eenerzijds de uniforme schaal niet te zwaar drukken en anderzijds besparing kun nen worden verkregen, dan dient volgens de regeering een schaal te worden aangenomen, welke ongeveer het midden houdt tusschen de 48-schaal van 1924 en de met de schaal van 1923 overeenkomende 42-schaal. Om deze reden is in het ontwerp de 45-schaal opgenomen. Aan elke school voor gewoon lager onder wijs wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen van het voorafgaand kalenderjaar 46 bedraagt; voor elk 45-tal leerlingen boven de 46 wordt een onderwijzer meer vereischt. Wat het uitgebreid lager onderwijs be treft wordt voorgesteld een schaal met op klimming van 26. Aan elke school voor uitgebreid lager on derwijs wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen van het voorafgaande kalender jaar 27 bedraagt; van elk 26-tal leerlingen boven de 27 wordt een onderwijzer meer ver eischt. Het invoeren van deze leerlingenschaal jjal, naar verwacht mag worden, een belang rijke besparing geven. De nieuwe wet stelt een geneeskundige keuring van onderwijzers vóór hunne aan stelling verplichtend. Hierdoor zal het gevaar, dat in het onder wijzerscorps personen worden opgenomen, van wie het te verwachten is, dat zij over korten tijd als invaliden het Pensioenfonds zullen bezwaren, zooveel mogelijk worden beperkt. Deze maatregel beoogt, naast een algemeen financieel belang, tevens het per soonlijk belang van het schoolkind. Ten aanzien van de exploitatiekosten der openbare en bijzondere school werden enkele wijzigingen voorgesteld, waardoor voor komen wordt, dat dezelfde soort van uit gaven der bijzondere school, hetzij als ex ploitatiekosten, hetzij als kapitaaluitgaven zal kunnen worden vergoed. Den termijn, gedurende welken bijzondere scholen voor gemeenterekening een boventalligen onder wijzer in dienst kunnen houden, nadat de gemeente zelve opgehouden heeft bovental lige onderwijzers te hebben, zal van twee op één jaar teruggebracht worden; waar tegenover staat, dat de schoolbesturen tijdig zullen weten wanneer zij tot aanstelling van een boventalligen onderwijzer voor ge meenterekening kunnen overgaan; evenals zij ook tijdig het bedrag zullen kennen, dat zij voor exploitatiekosten kunnen besteden. Volgens het ontwerp kunnen naburige gemeenten gemeenschappelijke scholen of gymnastieklokalen oprichten en in stand houden, gemeenschappelijke terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening in richten, of regelingen vaststellen, of over eenkomst sluiten omtrent de toelating van kinderen uit de eene gemeente op de scho len der andere. Voorts kan de Minister in bijzondere ge vallen bepalen, dat In een gemeente of in een door hem aangewezen gedeelte eener gemeente het onderwijs in lichamelijk oefe ning niet behoeft te worden gegeven onder voorwaarde, dat althans onderwijs wordt gegeven in vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Ten slotte bepaalt het ontwerp, dat onder vaderlandsche en algemeene geschiedenis ook eenige kennis van de inrichting en werkwijze van den Volkenbond is begrepen. Ook zal de mogelijkheid bestaan om in het vijfde en zesde leerjaar eener school voor gewoon lager onderwijs en in de daarmede overeenkomende leerjaren van het nieuw ontworpen type u. I. o.-school, een vreemde taal te onderwijzen en wel in elk dien leer jaren tot een maximum van drie uren per week. De Minister heeft bezwaar tegen het op nemen onder de vakken van lager onderwijs van het vak huishoudkunde voor meisjes. Ook acht hij het niet wenschelijk het bestaande verbod van ambulantisme voor het hoofd der school te handhaven. Ten opzichte van de vraag, of aan dit hoofd het onder wijs in een klasse moet worden opgedragen, behoort z.i. de wetgever zich geen party te stellen; het betreft hier een zaak, die aan het bestuur der school of aan het gemeente bestuur moet worden overgelaten. De bezuinigingsmaatregelen bovengenoemd, waaraan nog kan worden toegevoegd de verkorting van den duur van de aanspraak van de schoolbesturen op gemeentelijke ver goeding voor boventallige onderwijzers, zullen zeker een belangrijke beperking van kosten voor ons onderwys tot gevolg hebben. In het „Amsterdamsch Studenten Week blad" van 3 October j.L propageert iemand, die zich „Dr." noemt, niets minder dan.... homosexualiteit. De termen, waarin hy deze zonde verde digt en die wij uit respect voor onze lezers hier niet zullen afdrukken, teekent den schrijver ten voeten uit, maar en dit is nog erger het feit, dat deze openiyke pro paganda mogeiyk is, kenmerkt een mentali teit in de Amsterdamsche studentenwereld, die ontstelt. Eenige jaren geleden heeft het Eulenburg- schandaal in Duitschl-and, dat in hoofdzaak dezelfde gruwehjke en walgeiyk tegennatuur- lyke zonde betrof, de geheele weldenkends beschaafde wereld met afgrijzen vervuld, maar daar schaamden de bedrijvers zich ten minste nog, hun perversiteit voor de oogen der menschen te etaleeren. In de Amster damsche Studentenwereld is het byikbaar zoo ver, dat men er zich vrijelijk op mag beroemen een walgeiyk onzedelijk mensch te zyn! Wat te zeggen van de redactie van een orgaan, waarin, de hemel betere 't, volgens de mededeeling op de titelpagina ook twee jonge meisjes zitten, wat te zeggen van een redactie, die een dergelyken medewerker aan het woord laat? Wat te zeggen van den Senaat van een Universiteit, die niet in staat is dergelyke excessen te voorkomen! En wat zouden wy moeten zeggen van een rector magnificus, die zulken karakterbeder vers den toegang tot de studentenwereld niet onmogeiyk zou maken? Want het is geen kleinigheid, waar het om gaat. Dit Amsterdamsch Studenten Weekblad is het officieele orgaan van het Amsterdamsch S.udenten Corps. Het wordt ook den eerste jaarsstudenten thuis gestuurd. Welnu, daar zijn onder deze eerstejaars studenten, Godlof, nog jongens en meisjes, die uit fatsoenlijke huisgezinnen komen; daar zyn onder die studenten nog jongens en meisjes, die van de in dit weekblad aan geprezen zonde slechts den naam kennen en mischien zelfs niet eens; in alle geval zyn bijna honderd procent van de jeugdige stu denten met een heiligen afschuw voor homo sexualiteit vervuld. wy zouden het onderwys, dat op onze openbare lycea en gymnasia gegeven wordt, onrecht aandoen als wy anders durfden ver onderstellen. Het eerste nummer nu, dat de studenten van het studentenorgaan ontvangen, stelt het bedrijven van die zonde als de natuur- lykste zaak der wereld voor. In naam van de beklagenswaardige ouders, die hun met zorg opgevoede jongens en meisjes van achttien, negentien jaar aan de universiteit afstaan, in naam van de volks gezondheid en volkskracht af gezien nog van de godsdienstige overwegin gen, protesteeren wy daartegen. Het bestuur der Universiteit, het gemeen tebestuur van Amsterdam, de Minister van Onderwys, ja zelfs de Minister van Justitie hebben hier alle reden om in te grypen. Ook zelfs de Minister van Justitie, want het be- dryven van die zonde met minderjarigen is in ons strafwetboek nog altijd strafbaar ge steld en een veroordeeling uit dien hoofde geldt als zeer onteerend. De toestand van Edison Nog een week te leven? Thomas Edison heeft Zondag weer 2 uur opgezeten en voor het eerst sinds 48 uur weer voedsel tot zich genomen. Desondanks verklaart zijn geneesheer, dat de uitvinder waarschijniyk niet langer dan een week heeft te leven. Zondagochtend heeft Edison, nadat hy by- na achttien uur geslapen had, eenige lepels havermout gegeten. Des middags kon hy zijn bed verlaten en in een leunstoel gaan zitten. Hy heeft toen opnieuw voedsel tot zich ge nomen, doch kon alleen zijn vrouw herken nen. zyn zoon heeft medegedeeld, dat Edison weliswaar is opgestaan, doch zeer zwak is. Op een aanwyzing van den opperstads commandant van Boedapest arresteerde de Weensche politie Zaterdag den in Weenen wonenden Hongaarschen koopman Matusph- ka, die er van verdacht wordt, den trein aanslag by Bia Torbagy gepleegd te heb ben. Vastgesteld kon worden, dat Matuschka eenigen tyd geleden tien kilo ecrasiet en andere ontplofbare stoffen gekocht heeft. De gearresteerde, die ontkent dat hij den aanslag gepleegd heeft, zegt, dat hij de springstoffen gekocht had, om den schoor steen van zijn fabriek af te breken, maar ze later weggeworpen heeft. Wat aan de arrestatie voorafging. De aanhouding van Matuschka verwekte te Boedapest algemeene sensatie. Met betrekking tot de voorgeschiedenis van de arrestatie wordt nog, volgens het „Hdbd." gemeld, dat ongeveer drie weken geleden twee hooge Boedapester politieambtenaren te Weenen vertoefden om tegen Matuschka be zwarend materiaal bijeen te brengen. Inder daad was Matuschka tegenwoordig by het spoorwegongeluk en dadelijk meldde hij zich als vrijwilliger bij het reddingswerk aan, waarbij hy verklaarde, dat zyn verwondin gen slechts van lichten aard waren. Hij gaf toen een onjuist adres op en verklaarde di recteur eener vennootschap te zijn en te Weenen te wonen. De politie te Boedapest kwam echter te weten, dat hij na den aanslag tweemaal te Boedapest vertoefd had. Gedurende dien tyd gedroeg hy zich zeer opvallend. Hij wisselde tweemaal per dag van verbiyfplaats en liet zich steeds onder andere namen inschrijven. Hy kwam samen met verdachte individuen, waarop de politie hem aanhield. Na zijn ver hoor liet men ehm echter weer vri) om hem in den waan te brengen, dat de politie over tuigd was van zyn onschuld. By zyn tweede bezoek te Boedapest begaf hy zich naar de plaats des onheils en zwierf langen tyd by het viaduct van Bia Torbagy rond. Zaterdagavond te omstreeks kwart over 11 uur ontmoette te Utrecht een 28-jarige man zijn rvouw, waarmede hy sinds een drietal maanden niet meer samenwoonde. Er ont stond tusschen beiden twist, waarbij de man de vrouw een messteek in den rug toebracht. De vrouw zakte in elkaar en overleed kort daarop. Het ïyk is door de politie in beslag geno- men. De dader is aangehouden en ter beschik king van de justitie gesteld. Tusschen Alexandrowo en Ottlotschin worden in den laatsten tijd herhaaldelijk goederentreinen overvallen. De spoorwegdi rectie heeft derhalve de treinen doen be geleiden door gewapende afdeelingen politie. Vrijdag is opnieuw een aanval gepleegd op een yigoederentrein. In een bocht spron gen verscheidene personen op den trein. Toen de beambten de dieven wilden ar resteeren, werd de trein uit het nabijgelegen woud door medeplichtigen van de roovers, die de gebeurtenissen waargenomen hadden, beschoten. Twee conducteurs werden ge dood, de trein werd tot stilstand gebracht en in het bosch door de politie vergrendeld. 17 Personen werden gearresteerd en een ge heel die venkampement met talrijke wape nen, waaronder ook een machinegeweer, werd in beslag genomen. Een 90-jarige thuis door Mgr. Aengenent gevormd Vrijdagmiddag, na afloop der toediening van het H. Vormsel in de Parochie O. L. Vrouw Onb. Ontv., aan de Elandstraat te Den Haag, begaf, naar de „Residentiebode meldt, Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem met zyn secretaris en den herder der paro chie, pastoor J. Jorna S.J., zich naar de Van Kinsbergenstraat, alwaar een grysaard, die eerst eenigen tijd geleden tot het Katholi cisme overging, juist op zyn 90en verjaardag het H. Vormsel ontving. Ter eere van net hooge bezoek wapperde van de woning de vlag met de Pauseiyke kleuren. Na afloop dezer plechtigheid werd de grijs aard harteiyk gefeliciteerd en toegesproken door Monseigneur. Deze niet alledaagsche plechtigheid trok begrijpelijkerwijze in de omgeving veel be langstelling. Toen dan ook Z. H. Exc. de woning verliet, knielden vele omstanders eer biedig neer. Een klein meisje vroeg met lui de stem Mgr. om den Zegen, waarop Mon seigneur den omstanders den Zegen gaf. Alvorens de auto vertrok, onderhield Z. H. Exc. zich nog enkele oogenblikken op zeer gemoedeiyke wijze met eenige kinderen. Voor de gelukkige familie een zeldzame gebeurtenis. Gisteren zijn door Duitsche kunstvliegers vliegdemonstraties gehouden bü de ruïne van Brederode en te Mariabosch in Aerdenhout. Een der vliegers te Aerdenhout is aan een ongeluk ontsnapt. Bij een der opstijgingen kreeg de machine onvoldoen de hoogte en raakte een op het terrein staand boompje. De machine werd vernield, doch de piloot bleef ongedeerd. (Zie verder het verslag pag. 1, 4e blad) Onder een spoorwegviaduct op de baan PrerauMachritschOstrau heeft een 11- jarige schoolknaap een niet-ontplofte gra naat gevonden. De jongen heeft de politie hier van in kennis gesteld, die onmiddellyk de militaire overheid waarschuwde. Men ge looft, dat het hier ppnieuw een spoorweg aanslag betreft. Zaterdag zijn te Mexico-City door het neerstorten van een vliegtuig 5 personen gedood. Van officieele zijde wordt het door een Amerikaansch blad verspreide bericht, dat Laval voornemens zou zijn Hoover een ver mindering der Europeesche bewapeningen met 25 pet. voor te stellen, teneinde als te genprestatie een vermindering van de oor logsschulden te verkrijgen, tegengesproken. Het bericht is volkomen uit de lucht ge grepen, daar Laval geenerlei verklaringen heeft afgelegd over de as. besprekingen met Hoover. Opzienbarende rede van Zamora Minister-president Alcala Zamora heeft in de Spaansche Kamer een voorstel bepleit, om de ryksondersteuning aan kerkeiyke in stellingen in te houden en tot 't nemen van wettelijke maatregelen tegen het staats- vyandige optreden van de religleuse veree- nigingen. Verder verklaarde Zamora, dat de schei ding van kerk en staat en het afsluiten van een concordaat met het Vaticaan niet als be palingen in de grondwet moeten worden op genomen, daar Rome de besluiten der Cortes niet zou erkennen. Men moest eerst met den Paus onderhandelen. Indien de ontwerp-grondwet in den huldi gen vorm wordt goedgekeurd, dan moet het land protesteeren en nieuwe verkiezingen eischen, opdat de grondwet door een nieuwe Kamer kan worden gewijzigd. Deze rede van Zamora heeft grooten in druk gemaakt. De grondwetcommissie zal nu waarschijniyk een nieuwe ontwerp-grondwet opstellen. De minister van buitenlandsche zaken, Lerroux, heeft verklaard, dat hy niet alle Inzichten van den minister-president kan deelen. Washington wil de betalingscapaciteit der Europeesche schuldenaars onderzoeken Het betreffende Washingtonsche staats- departement heeft, betreffende opdracht ge kregen een nauwkeurige statistiek samen te stellen over den financieelen toestand van de Europeesche staten. Deze statistiek zou er voor moeten dienen de betalingscapaciteit van de afzonder- lyke landen in geval van een revisie der schulden te bepalen. Met genoegen, ik zou haast willen zeg gen met ontroering, denk ik nog terug aan de luisterryke viering van het tweede lustrum der vestiging van de Juliaantjes in Haarlem. De R.K. Vrouwenbond heeft eer van zijn initiatief tot deze viering, maar nog meer van de schitterende uitvoering. Een devote morgen met gezongen Hoog mis in de St. Bavo, een hartelijke begroe ting in de Aiexanderstraat, een hoog staande feestavond in den Schouwburg. De N. Haarlemsche Courant heeft een en ander reeds uitvoerig beschreven. Ik behoef dus daarop niet terug te komen, hoe gaarne ik alles nog eens aan mün geest laat voorbygaan. Reden van zeer persoonleken aard heb ben my verhinderd om eerder op dat feest te reageeren, n.m. mijn jaariijksche retraite en de daardoor opgestapelde arbeid. Nu wil ik nog even iets melden over het resultaat van dien dag in verband met het Moederhuis. De R. K. Vrouwenbond schonk f 100, die hy gaarne besteed zag aan een blyvend souvenir voor het Haarlemsche huis. Aan dat verlangen zal worden voldaan door den aankoop van een kleine ciborie, waaraan zoo dringend behoefte bestaat. Op de morgenreceptie werd in alle haast nog f 25 samengebracht. Verder mochten wi] ontvangen van Pastoor S. f 25, Mevrouw R. van L. f 10, N. N. f 10, Mej. P. 5,50, fam. B. f 2,50, W. V. I 3 en verschillende giften zonder naamvermelding. Maar nu komt de clou van den dag. Het woord van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent op den feestavond gesproken: „Het Moeder, huis moet er komen", heeft ergens, waar weet is niet, maar tot over de grenzen van het bisdom ingeslagen als een flikke rende bliksemstraal en den volgenden mor gen ontving Z. H. Exc. een vorsteiyke gift van duizend gulden voor het Moederhuis. Nog 18 van dergelyke bliksemstralen en wy hebben de 50 duizend gulden by elkaar, waaraan op het oogenblik nog f 18.116.55 ontbreken. Moge het schitterende voorbeeld van den edelmoedigen gever, wien wij hartelijk dank baar zyn en dankbaar zullen biyven, schitte rend gevolgd worden. J. JORNA, S. J. Pastoor, Bisschoppeiyk bestuurder der St. Julianacongregatie Den Haag, 10 Oct. 1931. Da Costastraat 44. Giro 88072. Het stationsemplacement Bloemendaal Een tunnel voor de voetgangers Naar wy vernemen zal op 27 dezer de aan besteding plaats vinden van de grond- en spoorwerken, het maken van een midden perron en van 'n voetgangerstunnel tusschen het le en het middenperron, een en ander met bykomende werken ten behoeve van de wyzigingen van het emplacemert Bioemen- daal. De raming der kosten bedraagt t 76000. O Wat hem ten laste gelegd wordt Aan den te Amsterdam gearresteerden advocaat zal worden ten laste gelegd valsch- heid in geschrifte, oplichting, heling en af persing, subsidiair medeplichtigheid daar aan. Het is niet onwaarschynlyk, dat nog een derde arrestatie, n.l. die van den man, die behulpzaam zou zijn geweest by de ver- valsching van de taxatie-acte, is te wachten, omdat de justitie reden heeft aan te nemen, dat deze persoon niet te goeder trouw heeft gehandeld. De vervalsching betrof het veranderen van een bedrag van f 8000 in f 18.080. Tegen het eerste beirag was een huis getaxeerd, waarop de weduwe uit Limmen hypotheek nemen zou. De afpersing, die te Keulen gepleegd is, bestond daarin dat mr. S van degene, die de valsche taxatie-acte opmaakte, een be drag van tweehonderd gulden zou hebben geëischt, onder bedreiging dat hy een ge- helm zou openbaar maken. De prjjs van f 100.000 in de Staatsloterij is gevallen op nr. 10130. In verband met de economische omstan digheden zullen aan het Hof geen officieele feesten plaats vinden. (blz. 1, 1ste blad) De dader van den treinaanslag bü Bia Torbagy zou zün gearresteerd. (blz. 1, 1ste blad) Te Utrecht Is een vrouw doodgestoken. (blz. 1, 1ste blad) Groote betooging te Harzburg van de na tionale oppositie in Dnitschland. (blz. 1, 2de blad) Het dreigend oorlogsgevaar in het Oosten. Een scherpe nota van China aan Japan. (blz. 3, 2de blad) Communistische terreur in Spanje. (blz. 3, 2'e blad) Hitier heeft een onderhond met Hinden burg. (blz. 3, 2de blad) Hevige worsteling met een vervalscher te Amsterdam. (blz. 4, 2de blad) Verscheidene ernstige verkeersongevallen tijdens het week-end. (blz. 4, 2de blad) Invoer van Belgisch brood in het Zuiden. (blz. 4, 2de blad) OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.41. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Breslau. Laagste barometerstand 733.5 m)t te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen, tyde- ïyk toenemende Zuideiyke tot Zuid-Weste lijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijniyk eenige regen, iets warmer des nachts, overdag iets koeler. Naar wy vernemen heeft H. M. de Ko ningin in verband met de heerschende eco nomische omstandigheden besloten officieele feesten, waaronder officieele avondfeesten en diners in het komende winterseizoen te 's-Gravenhage niet te doen plaats hebben. De toestand bevredigend De toestand van mr. A. Baron van wyn- bergen, die In het St. Antonlus-gasthuis te Utrecht wordt verpleegd, is zeer bevredi gend. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, aarts bisschop van Utrecht, heeft den patiënt een bezoek gebracht, en zich eenigen tyd met hem onderhouden. Een borstbeeld van Dr. Willem Royaards Onder voorzitterschap van Dr. P. C. Bou- tens heeft zich een Comité gevormd, waarin verschillende vooraanstaande personen zit ting hebben met het doel, door een bekend beeldhouwer een borstbeeld van Dr. Willem Royaards te doen vervaardigen en dit mo nument als blüvende herinnering aan het groote werk door Royaards verricht de stad Amsterdam ter plaatsing in den Stadsschouwburg aan te bieden. Geldelijke bijdragen voor de verwezeniy- king van dit plan zullen gaarne in ontvangst worden genomen door den secretaris-penn. J. B. Schuil, Tulnwyklaan 33, Haarlem (rekening Rotterdamsche Bankvereeniging, kantoor Haarlem, Postgiro No. 80769, Haarlem).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1