Informatie Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Laatste Nieuws Aam onze Lezers Stofzuigerhuis MAERTENS Lek in gastoevoerbuis Agenda Agenda 13 October Ned. Handels- en Landbouwbank Opbrengst Missie-collecten ELCK WAT WILS HERINGA S WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders Auto met inzittenden verbrand STADSNIEUWS 12 October Opdracht VERKEERSONGEVALLEN Totaal f 6811.43 BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Barteijorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips' Radio-toestellen IJMUIDEN Laval en Grandi naar Amerika Voorspel van Internationale conferentie In politieke kringen te Washington be staat bij een groot aantal vooraanstaande personen de indruk, dat het aanstaande bezoek van Laval en Grandi slechts het voorspel is van een groote internationale conferentie tot herstel van de welvaart en tot regeling van de schuldenkwestie en het ontwapeningsvraagstuk. Japansche troepen te Sjanghai geland Ongeregeldheden in de stad Ongeveer 2000 Japanners drongen Zon dagavond te Sjanghai de Chineesche win kels binnen, waar anti-Japansche biljetten waren opgehangen Deze werden verwij derd. Het kwam tot een botsing met de politie, die ten slotte met behulp van Japansche troepen de menigte verspreidde. Te Sjanghai is een Japansche kruiser aangekomen, die 300 man japansche mari netroepen aan land heeft gezet. Terreur in Kanton. Volgens te Sjanghai ontvangen telegram men werden te Kanton bij een botsing met de politie, gedurende een door de commu nisten georganiseerde anti-Japansche de monstratie, 12 Chineezen gedood. Meer dan 100 demonstranten werden gewond. De terreur- in de stad duurde voort tot dat de Chineesche troepen in de stad waren gearriveerd. De onlusten braken uit na het einde van de viering van den nationalen feestdag. De politie had de menigte voortdurend in be weging gehouden, totdat ongeveer 300 stu denten er in slaagden, Chineesche winkels, waar Japansche goederen werden verkocht, binnen te dringen. De menigte vermeerderde spoedig tot 2000 personen. De politie greep in en ar resteerde de leiders, waarop de menigte het politiebureau aanviel. Hierop had de schietpartij plaats, waarbij de slachtoffers vielen. Vijf menschen omgekomen Gistermiddag kwam op den weg van Londen naar Folkestone op eenige mijlen af stand van Maidstone een auto in botsing met een motorfiets. De motor sloeg over den kop, doch waarschijnlijk tengevolge van de bot sing, raakte het benzinereservoir in brand en weldra stond de auto in lichter laaie. Alles ging zóó snel in zijn werk, dat voor bijgangers machteloos tegenover de vlammen stonden. Toen het vuur was uitgebrand, vond men in het karkas van den auto de verkoolde lijken van vier personen, terwijl naast den auto nog een vijfde verkoold lijk werd gevonden. Beschonken man verdronken Gistermiddag is de 33-jarige K. te Nijme gen, die dronken was te water gesprongen met het doel om over de Waal te zwemmen. Halverwege zonk hij in de diepte en ver dween. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Bader in badkamer bedwelmd Vrijdagmiddag vonden huisgenooten den heer G. L., makelaar te Nieuwer-Amstel, nadat zij op herhaald kloppen geen gehoor hadden gekregen, bewusteloos in de bad kamer, terwijl een sterke gaslucht in het vertrek hing. Een ontboden geneesheer slaagde er in, na drie kwartier de levensgeesten weer op te wekken. De toestand van den heer L. was echter nog dusdanig, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat een lek in de gastoevoerbuis de oorzaak was. Onder een auto geraakt ÏJ^-jarig jongetje gedood Zaterdagavond is op den Boschweg te Heerlen het anderhalf-jarig zoontje van de familie C. v. d. V., nadat de moeder aan huis van S. K. groente had gekocht, onge merkt onder diens auto geraakt. Het jonge tje was op slag dood. Den chauffeur van den auto treft geen schuld. Stadsschouwburg Liederen-avond Anna El Tour, 8 y, uur. Gebouw „St. Bavo" Bazar, 11 uur v.m. Operettevereeniging „Haarlem", 8 uur. Motorcursus, 8 uur. Bestuur „St. Cae- cilia", 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Palace-Cinema „Tarakanova" en variété, S'/t uur. Luxor-Theater „Stormvloed der liefde", „De Jonge Rat" en variété, 8'/t uur. „Mittovos" 's Middags drie uur officieele opening der Congresweek in het Mittovosgebouw, Kleine Houtweg 16, door den voor zitter der hoofdcommissie, den Zeer- Eerw. Heer Rector J. B. M. Timp. Des avonds te 8H uur in het Mittovosgebouw, Kleine Houtweg 16, en in het Gebouw der R. K. Militairen vereerd ging Zoetestraat 14, streng besloten vergaderingen, alléén toe gankelijk voor katholieken. St. Bavo-Gebouw R.K. Rechtskundig Bureau, 8^ uur Bestuur „Onderling Belang", 8 uur Ledenvergadering „St Marcus", 8 uur Bestuur Bakkersband, 7 uur Leden vergadering Slagershond, 8 uur Mond- accordeonvereeniging, 8 uur. Gem. Concertgebouw Eerste Bach-con cert, Amsterdamsch Concertgebouw Orkest onder leiding van Pierre Monteux, soliste Nina Koshetz. „Tarakanova" en variété, Palace-Cinema 8 K uur. Luxor-Theater „De Jonge Rat" „Stormvloed der Liefde" en variété, 8% uur. „MITTOVOS" R. K. Schoolgebouw, Timorstraat Bijeen komst leerlingen der St. Liduinaschool en der Petrus Canisiusschool. Spreker Pater J. v. d. Zandt, 10 uur. Gebouw St. Jozefsgezellen ver. Jansstraat 59 Bijeenkomst der St. Aloysiusschool. Spreker Pater Lubach, half drie uur. R.K. Vereenigingsgebouw, Heerenweg, Heem stede Bijeenkomst leerlingen der St. Jozefschool. Spreker Pater A. Maassen, half drie uur. Patronaatsgebouw,. Spaarnwoude a. d. Lie Bijeenkomst der leerlingen der St. Fran- ciscusschool. Spreker Pater Ludgerus Thien, half drie. R. K. Ver. Gebouw „St. Fidelis" Bijeen komst leerlingen der scholen „De Voorzie nigheid St. Jozefschool en „Loreto"- school. Spreker Pater Venantius, half drie uur. Gebouw St. Jozefsgezellenver., Jansstraat 59 Spreker Pater A. G. M. Populier SV. uur. Gebouw R. K. Militairever., Zoetestraat 14 Spreker Pater P. Eeken, 8 uur. Mittovosgebouw, Kleine Houtweg 16 Spre ker Pater Dr. B. Zuure, 8% uur. R. K. Vereenigingsgebouw, Heerenweg, Heemstede. Spreker Pater Ant. Kuipers. R. K. Vereenigingsgebouw, Spaarnwoude a.d. Lie Spreker Pater R. Th. Hagemans. Gebouw St. Franciscus Liefdewerk 8.15 Spreker Pater Knutwagen. R. K. Vereenigingsgebouw „Vogelenzang 8.15. Spreker Pater J. de Pater. Schade voor de spaarders gering? Te Siddeburen is een vergadering g-' u- den van een 70-tal spaarders bij het aiuaar gevestigde bijkantoo- van de Nederlandsche Handels- en landbouwbank te Haarlem, waar de directeur en één der commissarissen de geruststellende verklaring aflegden, dat de schade voor de beleggers gering moet zijn. De meesten teekenden een opdracht aan Mr. M. van Vlucht te Amsterdam om hun belangen te verdedigen. Het bouwen van een lijstenfabriek voor rekening van den heer G. Meerman, Groote Houtstraat no 171, is, na onderhandsche aanbesteding, opgedragen aan den heer J. v. d. Putten, aannemer alhier. Mittovos De propagandatocht richting IJmuiden Gisterenmiddag om half drie trok de pro- paganda-optocht voor de Mittovos weer uit. Ditmaal werd de tocht gemaakt naar IJmui den, Velsen, Santpoort en verdere nabfjlig- gende omstreken. Het prachtige weer droeg niet weinig bij tot het slagen van dezen Missie-optocht en de vele wandelaars zijn er, zoo ze dit nog niet wisten, van op de hoogte gebracht, dat in Haarlem „De Mittovos" gehouden wordt. Lichtweek Comité Haarlem 1931 De op 21 October te houden wedstrijd op het terrein van H. P. C. wordt gespeeld tus- schen P. S. V. (Eindhoven) en een Haar- lemsch elftal. Voorverkoop voor de beide georganiseerde wedstrijden heeft plaats op Maandag en Dinsdag 19 en 20 October aan de bekende adressen. Als scheidsrechters zijn uitgenoodigd de heeren Vrugt en Boeree. De voorbereiding Met de voorbereiding voor de lichtweek is men druk bezig. In vele straten worden lichtmasten opgericht en palen, waaraan bloemversiering wordt aangebracht. Het Is te hopen en, naar de vele werkzaamheden te oordeelen, ook te verwachten, dat deze straatverlichting betere resultaten zal geven da i de ctraatversierir.g tijdens de Dahlia- week. Wijziging spreekuur De wethouder, de heer W. J. B. v. Liemt, zal Woensdag van 11.30 tot 12.30 uur spreek uur houden in plaats van Donderdag. Naar de missie Van de Belgische provincie der Eerw. Paters Salesianen is de Nederlandsche pa ter J. Clifford, uit Haarlem, naar de Missie in China vertrokken. Zakkenrollers Zaterdagmiddag is een dame, in het ma gazijn van de firma Vroom Dreesmann, aan de Korte Veerstraat, haar portemon- naie, inhoudende 25, ontrold. „Einde-Hout" Als landgoed behouden Het voornaamste deel van het landgoed „Einde-Hout", aan het zuid-westelijk deel van den Haarlemmerhout, is bij ministen- eele beschikking aangemerkt als landgoed in de beteekenis van de Wet op het Natuur schoon. Deze bezitting heeft een oppervlakte van ruim 10 H.A. In de nabijheid van het tegenover de Spanjaardslaan gelegen landhuis bevindt zich een prachtig oud locfbosch met mooie wandelwegen en een schitterende waterpartij. Ongeveer de helft zal In den tegenwoordi- gen toestand behouden blijven. Een offici eel goedgekeurde regeling om publiek op het landgoed toe te laten is niet tot stand ge komen. 't Is nog niet bekend, wat met het overige deel van het landgoed zal ge beuren. Levering politie-schoenen Door B. en W. Is het leveren van 200 pa ren winterschoenen opgedragen aan den heer B. Jonckbloedt, Barteljorlsstraat 27, alhier. Het koperen jubilé van het St. Josephshuis 15 October een feestdag Den 15den Oct. a.s. den feestdag van de groote St. Teresia van Avila, herdenken de EE. Zusters Carmelitessen van het Godd. Hart den dag waarop voor 12 Vi jaar door Moeder Francisca te Haarlem werd ge sticht het nieuwe Kinderhuis aan den Zijl- singel en werd overgenomen het werk van de St. Ludovicavereeniging, die ten doel had voornamelijk te zorgen voor een Katholieke kinderbewaarplaats. De E.E. Zusters Carme litessen kwamen toen voor het eerst in Haar lem om zich ook in deze stad te wijden aan het schoone liefdewerk n.l. de verzorging van kinderen, die helaas door samenloop van om standigheden thuis niet die verpleging kun nen vinden, welke zij noodig hebben. Dit lief dewerk wordt thans verricht in het schoone kinderhuls aan den Zijlsingel. Deze dag zal In alle stilte worden herdacht, -r om O. L. Heer te bedanken voor de vele goede gaven, welke de E.E. Zusters ge durende deze jaren van de zeer vele weldoe ners hebben mogen ontvangen, voor het vele goede, hetwelk de E.E. Zusters aan de kinde ren hebben mogen doen, en voor den buiten gewoon goeden invloed dien zij door middel van de kinderen aan vele Katholieke gezin nen hebben kunnen uitoefenen. Het is dus een koper jubilé! Een dag dus om ook blijde gestemd te zijn en verheugd om het goede hetwelk is tot stand gekomen, een dankdag aan den Gever Van alle goede gaven, en ongetwijfeld zullen de kinderen en de EE. Zusters dezen dag niet vergeten de vele weldoeners, die het liefdewerk hebben mogelijk gemaakt en het Kinderhuis steeds blijven gedenken, want gerust mag gezegd worden dat het nieuwe huis is gebouwd op de milddadigheid van Haarlems Katholieken. Terwijl dan 15 October a.s. zal zijn op de eerste plaats een dag van overgroote dank baarheid, moge toch bij deze gelegenheid de wensch van alle bewoners van het St. Jo- sephskinderhuis worden geuit, dat de weldoe ners dit huis mogen blijven gedenken, want ook dit groote gezin met zijn 150 bewoners ondervindt en zal nog meer ondervinden, de tegenwoordige moeilijke- tijden. Maar St. Joseph, de Vader van dit huis, zal over hen allen zorgvuldig waken! Meer sportterrein en een jachthaven te Heemstede Bij raadsbesluit van 30 October 1931 werd B. en W. van Heemstede een credlet ver leend groot 72 000.voor het geschikt maken vcor sportterrein van pl.m. 9 H. A. weiland, gelegen Noordelijk van de Van Merlenvaart en Oostelijk van den Glipper- weg. In totaal bleek benoodigd te zijn een bedrag van pl.m. 68.000zoodat, onge acht het bedrag dat ten laste van de werk verschaffing zou kunnen worden gebracht, ongeveer 4000.van het toegestane cre- diet is overgebleven. Naast de reeds in orde gebrachte terrei nen ligt nog een strook grond, groot pl.m. 2% H.A., welke nog als weiland in gebruik is. Het verdient naar de meening van B. en W. van Heemstede aanbeveling, ook dit ge deelte, dat toch voor sportterrein bestemd is, thans daarvoor in orde te maken. Niet alleen omdat daardoor meer gelegenheid tot beoefening van de snort verkregen wordt, maar meer in het bijzonder als middel om in den a.s. winter de werkloosheid te be strijden. Tevens zouden zij willen overgaan tot het maken van den toegang tot de sportterrei nen aan den Glipperweg. Daarvoor is noodig dat het langs den Glipperweg gelegen terrein wordt opgehoogd en verhard en dat een brug wordt gemaakt over de Vaart, welke is gelegen tusschen de sportterreinen en bedoeld terrein. De grond, Welke benoo digd is vcor de verschillende ophoogingen kan in hoofdzaak worden verkregen door verbreeding van meergenoemde vaart, als mede door verdieping van de Van Merlen vaart. De kosten, aan de uitvoering van boven genoemde werken verbonden, worden ge raamd op pl.m. 44.700.waaronder be grepen 4000.voor het maken van een houten brug van 8 M. breed en 4000 voor verharding van het terrein langs den Glipperweg. Het maken van een afscheiding langs de sportterreinen zal nog een uitgaaf vorderen van ongeveer 2000.zcodat in totaal een bedrag van pl.m. 46.700.— oe- noodigd zal zijn. B. en W. achten het voorts gewenscht, da verbreede vaart langs de sportterreinen in te richten tot jachthaven op een zoo danige wijze dat een vijftigtal bootjes daar ligplaats kan innemen. De vaartkant zal van 'n behoorlijke beschoeiing worden voor zien, langs de vaart zal een tegelpad worden gelegd, terwijl een toiletgebouwtje zal wor den opgericht. De uitvoering van deze werken zal een uitgaaf vorderen van onge veer 9000. In het totaal betdrag ad 55.700 der bo vengenoemde werken is begrepen een som van 20.000.voor arbeidsloonen. B. en W. vragen den raad der gemeente Heemstede nu een credlet van 55.700 voor de uitvoering van deze werken. Chr. Oratoriumvereeniging De opening van den bazar der C. O. V zal plaats vinden op Dinsdag 13 October a.s., des namiddags 3 uur. Het openingswoord zal ge sproken worden door ds. H. E. Beker. Een dameskoor, onder leiding van den heer George Robërt zal enkele liederen zingen. Door het gemeentebestuur is ontheffing verleend van de desbetreffende bepalingen der verordening op de winkelsluiting, zoodat de bazar, te houden op 13, 14 en 15 dezer in het gebouw der Jongemannenvereeniging in de Lange Margarethastraat 13, ook na 8 uur 's avonds geopend zal zijn. Goed afgeloopen Zaterdagmiddag stapte een 72-jarige dame op het Houtplein uit de tram. Zonder op het verkeer te letten, stapte zij den rijweg over, met het gevolg dat een juist passeerend motorrijwiel haar aanreed. De dame kreeg geen letsel, doch de be stuurder van het motorrijwiel viel en kreeg een snijwond aan den rechterarm. Hij is ter plaatse door een lid van den O. D. ver bonden, waarn t hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis is gegaan. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Haarlem en zijn bij - Vantoren werd in den loop der maand Sep tember 1931 op spaarbankboekjes ingelegd 305.278.03 en terugbetaald 231.879.56. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 73.398.47. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 212. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 4450 en afgeschreven 11.150. Derhalve minder in- dan afge- 1 chreven 6700. Het aantal nieuw uitgege ven staasschuldboekjes bedroeg 4. Gisteren zijn in de kerken van Haarlem en omgeving collecten gehouden ten bate der missie. De totaal-opbrengst daarvan is 6811.43 verdeeld als volgt: Kathedraal ƒ691.41)/, Heemstede (Valkenburg) 365.71 H. Liduina 551.19 Spaame 651.03 Heemstede (H. Bavo) 415.82 Ëlis. en Barbara 343.54 St. Jozef 821.90 Vijfhuizen 91.86)4 Haarl. en Spaanwoude 188.00 Hulpkerk idem 49.39 'A Amsterdamstraat 294.53 KleveTparlc 378 65 Antonius van Padua 562.69V2 Velsen Driehuis 408.85 Overveen 483.20 Bloemendaal 254.45 H. Bavo (Oud-Schoten) 259.23 Excursie naar het Hoogovenbedrijf Zaterdag hebben de leden van den Kring Haarlem van den R. K. Smedenbond een excursie gemaakt naar de hoogovens. De ca. 50 deelnemers waren opgetogen over het vele interessante, dat zij gezien hadden en de heer Alders nam dan ook na afloop van een rondgang door de verschil lende bedrijven het woord en dankte de directie voor den leerzamen middag den deelnemers bereid. Stadsschouwburg „Louisiana" Zaterdagavond werd de negerrevue „Loui siana" voor de tweede maal in den Stads schouwburg hier ter stede opgevoerd. Maar ook nu was de belangstelling gering. Als echter de dankbare stemming van een schouwburgpubliek in aanzienlijke mate het mindere financieele voordeel kan goedmaken, dan moet het gezelschap Zaterdagavond over Haarlem zeer tevreden zijn geweest. Want er was veel applaus. Te vergelijken met wat wij op het gebied van revues hier te lande, met name van het gezelschap-Bouwmeester te zien krijgen, is deze revue niet. Aan monteering en décors is men gauw uitgekeken, maar in ander opzicht is deze op voering een merkwaardige gebeurtenis. De revue geeft aan verschillende dansers en aan een heel koor van revuegirls gele genheid een serie dansen te vertoonen, die stuk voor stuk het zien waard zijn en een heel jazz-repertoire vertegenwoordigen. De aan acrobatie grenzende lenigheid van de girls en van verschillende leden van het gezelschap, is bewonderenswaardig en de leider Douglas is een danser bij uitnemend heid, die zelfs nog meters boven zijn om geving uitstaat. Den geheelen avond is het publiek dan ook in spanning gehouden. Het merkwaardigste van deze uitvoeringen is intusschen wel, dat de bezoekers een zoo goed inzicht krijgen in het wezen van de jazz. Voor de meesten is de jazz nietszeg gend en een cacophonie gelijk. Hier is dit niet het geval en wie zijn gewaarwordingen hieromtrent ontleedt, komt tot de conclusie, dat dit het gevolg is van het streng vast houden aan het metrum. Dat geeft ondanks alle onverwachte wendingen van de muziek aan het geheel een sfeer van kalmte. Wij vinden het een groot voordeel, dat het gezelschap ons die wetenschap betref fende de jazz heeft gebracht. Overleden: 8 October, G. Heinhuis—Ka- mans; 9 October, M. C. BuhrsVan Moorset, 44 jaar, Koninginneweg. Het slib van Indië Alles uit „Mutti", van Het wegendek tot tabakspijp Van stad tot stad rijdt men in Indië over prachtige, vaste wegen, die, zooals men hoort, reeds lang in dien toestand verkeerden eer men er in Europa aan dacht asphaltwegen aan te leggen. Zelfs in het kleinste dorp vindt men dergelijke pracht-wegen en de boeren uit de dorpen, arme, magere bruine kerels, drijven hun ossenwagens, karren met geweldige houten wielen, voort, terwijl zij tijdens den vermoeienden marsch onder de broeiende zon op hun manshooge stokken steunen, die met blik beslagen zijn en die „lathis" genoemd worden, vrouwen komen voorbijheur haar glanst zwart en aan de bruine armen glinsteren en rinkelen zilveren en koperen armbanden zij dragen haar kinderen op den rug. En al deze wegen en straten, beschaduwd door eindelooze bron nen, zijn allemaal aangelegd met behulp van „mutti", de grondstof, die in Indië voor alle doeleinden gebruikt wordt. Mutti is het kostbare slijk, waaraan het Indische laagland zijn ontstaan te danken heeft. Van de hoogste gebergten der wereld, de Himalaja in het Noorden, hebben glet- schers en rivieren dit slib aangevoerd, en vormen soms een laag van 30 en meer meter dikte. Dit land aan de oevers van den Indes en de Ganges heet Indië. Ais fijn stof, fijner dan de fijnste boschgrond, vult het slib het heele land. Millioenen jaren heeft deze aan slibbing geduurd eer de laag deze dikte ver kregen had. Gaat men over de velden, dan zet de mutti zich als poederstof op het ge zicht vast en men komt thuis aan zoo wit als een molenaar uit zijn molen. Meer nog dan het vruchtbare Nijlslib is de bodemrijkdom van Indië de basis voor het leven der honderden millioenen men schen, die het land bevolken. De korenvel den behoeven niet bemest te worden; de boer zaait maar en oogst alle jaren dezelfde vrucht. De bevloeiing door de rivier, de heete zon en vooral deze kostbare, echte moeder aarde, brengen zulke rijke oogsten op. Mutti zuigt na de geweldige regenbuien in den regentijd het kostbare nat in zich op als een spons en in de droge maanden staat zij aan de wortels der planten langzaam de vochtigheid af, tegelijk met alle voedings stoffen, die zij zoo overvloedig bezit. Mutti is den Indiër heilig. Misschien is het daarom, dat men zoo zelden haar naam hoort uit spreken. Alles, aan de Indische boerenhuizen, het huis zelf, de stal, de heele inrichting en vele voorwerpen voor dagelijksch gebruikalles is uit mutti vervaardigd. De grond wordt met water tot een brei geroerd, in lagen boven elkander gestapeld Indien èij over de NIEUWE HAAPLEMSCHE COURANT tevreden zijt, ze£t het anderen Indien èij in een of ander opzicht niet tevreden zijt, zeèt het óns en wanneer hij droog is, staan er de muren van de huizen. De vloer, 't met stroovlecht- werk samengevoegde dak, zelfs bed, tafel, stoelen en natuurlijk ook de stal voor het veealles wordt uit mutti vervaardigd. En nog meer: de kachel, gereedschappen, waterkruiken en potten, waarin het koren bewaard wordt, het speelgoed voor de hin deren, de pijp, die de man aansteekt, alles wordt uit mutti gefabriceerd. Kortom, alles, waarvoor bij ons de smid, timmerman, met selaar en nog vele handwerkslui hout, ijzer, leem, cement en een massa andere mate rialen, die soms gehaald moeten worden, noodig hebben, wordt uit het kostbare slib van Indië gemaakt. De eenvoud van den Indiër, ja ook slechts de mogelijkheid, dat 350 millioen menschen zonder een buitengewoon industrieele ont wikkeling daar kunnen leven en bestaan, vindt hierin een gemakkelijke verklaring. Want voor de rest heeft de Indiër niet veel meer noodig dan een bescheiden maal eten en drinken! Het heete klimaat vraagt niets anders dan een heel lichte en eenvoudige en gemakkelijk zittende kleeding. Voorname Indiërs uit de kaste der grondbezitters en der Brahmanen dragen in hun huis en op het land ook niet meer dan den lendendoek van den boer. Stevige woningen, die ook het slechtste weer in den winter trotseeren heeft hij niet noodig. Verwarmingsmateriaal even min. Onze geheele rijkdom aan allerlei voor werpen van dagelijksch gebruik wordt bij den Indiër vervangen door het wondervolle natuurgeschenk: zijn mutti. De menschheid van een plaag verlost? Een toekomstdroom In de geschiedenis der menschelijke ziek ten speelt de vlieg, de gewone kamervlieg en de ordinaire steek- en stalvlieg een nood. lottige rol. Waar mensch en dier zich sa men bewegen, wonen, vertoeven, overal volgt hen als een onuitroeibare plaag dit brutaal dier het brutaalste insect dat de wereld kent. Dit feit is 5000 jaar lang door de menschen als zoodanig aangenomen; zij heeft de plaag geduld en er zich aan onder worpen. In het jaar 1925 had een Amerikaansch onderzoeker, William Twigh Panhurst ge naamd, zich definitief voorgenomen, de vlieg met één slag te vernietigen, wijl zij voor den mensch zoo lastig, hinderlijk en verderfelijk zijn. W. T. Panhurst dacht bij zich zelf, dat de menschheid in den loop der beschaving zoo vernuftig geworden was, dat zij door che mische middelen, bedwelmende en vergiftige gassen indien het noodig was ineens zichzelf geheel kon uitroeien. Hoeveel min der moeiten, bezwaren en inspanning zou 't dus kosten om de vliegen, in hun millioenen en millioenen exemplaren op chemische wij ze, om zoo te zeggen, uit de wereld te doen verdwijnen. Het uit den weg ruimen van het vliegengeslacht was dus het parool, waar mee W. T. Panhurst, een actief jong student in de chemie, aan net werk ging. Voor deze redicale maatregelen waren twee verelschten noodzakelijk. W. T. Panhurst moest eerst een middel vinden, dat de vlie gen onschadelijk maakte en dit middel moest ten tweede zóó samengesteld zijn, dat het voor de menschen en andere dieren geen gevaar opleverde. Na wekenlange, maandenlange, jarenlange proeven vond Panhurst tenslotte dit middel. Het was een prikkelend gas, dat, terwijl het voortdurend uit het vertrek stroomde, met suggestieve macht de vliegen aantrok. Geen vlieg kon zich aan den invloed van dit zoete gas onttrekken. Waar de eenigszins zoete geur merkbaar werd, verlevendigde iedere vlieg, vloog op en begaf zich in de richting van den geur. Voorzichtigheidshalve had men echter iederen mensch verplicht, drie weken lang een bepaald dieet te volgen, waardoor ook voor alle zieken en gevoelige menschen, vooral voor de kinderen, iedere ongunstige invloed van het gas uitgescha keld werd. Toen nu op den dag van het vliegenoor- deel de slangen der gascylinders allerwegen geopend werden, stonden oud en jong, hoog en laag, verwonderd op de straten en zagen het onheil aan. Men had het nooit mogelijk geacht, zelfs diegenen niet, die den oorlog van 19141918 in de voorste loopgraven mee. gemaakt hadden, dat zulke myriaden van vliegen de aarde bevolkten; in zwarte wolken stroomden zij op de vernietigende bronnen toe, stortten zich aks waanzinnigen in de doodende atmospheer. vielen heel stil en als. of het heel natuurlijk was op den grond neer en bereidden zich voor op het einde Alsof den menschen plotseling het vitamine A onttrokken was en zij langzamerhand al len daaraan sterven moesten, zoo verging 't op dien dag het volk der vliegen. Op alle continenten moesten de vliegen eraan ge- looven. ZU stierven aan uitputting van krachten: de vleugels droegen hen niet meer; krabbelend, ziek, stuiptrekkend, lagen zij op den grond, 'n dikke lagen op elkan der, een zwart beweeglijk meer. Toen was het gedaanHet volk der vliegen was uit. geroeid. Maar Mister Panhurst had naast zijn hy giënisch plan ook het wetenschappelijk on derzoek niet vergeten. Hij had, alvorens de vernietigende wolken over de aarde te zen den, in een gesloten glazen reservoir een vliegenstam, een heele familie, zorgvuldig bewaard. Toen nu de vliegen alle dood wa ren, werd deze familie onder de bescherming van het publiek gesteld. Zij werd in den zoölogischen tuin als laatste overblijfsel van haar soort aan de bezoekers getoond. En mettertijd vormde zich een groote legende om dit uitgestorven insecten volk. -Latere eeuwen, die het bestaan der vliegen zelf niet meer als een voortdurende plaag gevoeld hadden, beschouwden de vliegen als een oneindige straf der menschheid. Zij werd in de gesprekken, in de sprookjes en fabels ten slotte als een roofdier geschilderd. Men las met schrik en ontzetting, hoe oneindig veel vliegen mensch en dier voortdurend gepij nigd hadden. En zoo groeide de vlieg lang zamerhand tot een avontuurlijk groot beest. Als een geslacht der mammouths, der Icht- thyssauriers, zoo werkte in latere tijden de kleine onschuldige ''lieg op het gemoed van hen, die ze niet meer gekend hadden. De geschiedenis verandert inderdaad het aanschijn der wereld. Straataardeg tusschen Eschdoornkad en Iepen laan B. en W. vragen machtiging tot liet voor de gemeente aanvaarden van de Gebrs. van den Putten van een gedeelte grond be stemd voor doortrekking van een gedeelte van de geprojecteerde zijstraat van de Iepenlaan en tot het aanleggen van dit ge deelte straat met bijbehoorende werken, alsmede tot het van de Gebr. van den Put ten in ontvangst nemen van een bedrag van 4900.— in twee gelijke termijnen, naar gelang van de vordering der werkzaamhe den, zulks als kceten van aanleg en eerste onderhoud. Boomen rooien Onder overlegging van de door de Plant soenencommissie uitgebrachte adviezen stellen B. en W. voor te besluiten tot het doen rooien van de hierna vermeide boomen: Kerklaan: 6 Beuken en 4 Iepen; Koediefs- laan: 6 Iepen en X Beuk; Bleekersvaartweg: 5 Iepen; Achterweg: 1 Eik; Zandvcortsche- laan (bij perceel no. 119): 3 Iepen; Be graafplaats: 6 boomen; Raadhuisplein (bij perceel no. 25)2 Eiken. TooneeSuitvoering „Door Eendracht Sterk" Zondagavond opende de gemengde R. K. Tooneelvereeniging „D. E. S." het nieuwe seizoen onder groote belangstelling van de zijde van het publiek. Ja, er is nu belangstelling, wat te dan ken is aan wat „D. E. S." geeft. De club doet alles, wat bereikt kan wor den. Dit toonde zij ook Zondagavond met „De strijd met het verleden", welk stuk op prachtige wijze werd opgevoerd. Het publiek bleef tot het eind toe in spanning. Rest nog te vermelden, dat het tooneel keurig was aangekleed en uitstekend was verzorgd. De Heemsteedsche Jazzband zorgde voor mooie muziek. Opvarenden van den Duitschen visscherijkruiser „Zieten" huldigen de slahctoffers van de V. 69 Een deel van de bemanning van den Vrij dagavond alhier binnengekomen Duitschen Visscherijkruiser Zieten, trad Zaterdagmor gen aan voor eer bezoek aan de Algemeene Begraafplaats, waar zooals men weet een aantal slachtoffers van de Duitsche torpe doboot V 69, gesneuveld in den zeeoorlog begraven ligt. Onder leiding van den com mandant marcheerde de troep naar 't kerk hof. De commandant herinnerde aan de vreeselijke gebeurtenissen en legde daana namens de Duitsche Marine een krans op 't graf. MAANDAG 12 OCTOBER 1931 Parijs 9.65 9.75 Brussel 34.45 34.65 9.50 9.65 New-York (cable) 2.48 2.47 Berlijn 57.35 57.65 Zilrich 48.40 48.65 MAANDAG 12 OCTOBER 1931 Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4 V, Nederl. 1916 4V4 Nederl 1917 4 Nederland 1931 iH N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank -dische Bank Cert. Handel-Mij. Industrieën JnUever Calvè Delft Alg Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustlek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell ünlon OU Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott. Tapanoeli Serbadjadl SUau V I. O. O Allied 'ntercontln Rubber Scheepvaart Soil Amerika Lijn iito Gem Eigend Kon. Ned Stoomb scheepvaart- Unie Marine comm. 'arine pref Suiker 9 V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Jell Batavia ">ude 'Dell Oostkust Senemnan Maxwell Spoorwegen Jnlon Pacific Wabash Chic Mllw St Paui Kansas City South Erie Rallr Prolongatie Vorige Koersen 101% 100 100 95 Mls/ie 71 72 93 119 119% 60 59 40% 40% 27 60 56% 9 9% 203% 192 31% 29Vta 3% 9% 33% 65 129% 17 140% 70% 3*'i. 101% 100 100 95 8615/14 71 70 91 4% 50% 41% 18% 14 23% 12% 29% 23 1% 4% 3% 23% 81 4% 5 188 13% 53% 30 137% 168% 22 193 28 119 9% 32%, 13% 15% 3% 32%a 29% 4 9% 30 65 123 138% 4% 51 42 18 14 23 28 1% 8! 19 n 1/, 12% 53 Op 195 120 9%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2