DE „MITTOVOS" BEGONNEN BIJEENKOMST DER DUITSCHE NATIONALE OPPOSITIE TWEEDE BLAD MAANDAG 12 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 Officïéele ontvangst der missionarissen aan het station Plechtig lof in de Kathedraal Eischen door haar gesteld Manifest van Hitier illplll Er is groote durf voor noodig en het ge tuigt van energiek organisatie-talent, in den huldigen tijd, waarin men, dikwijls door de omstandigheden gedwongen, slechts oog en oor heeft voor aangelegenheden, rakende het particuliere leven in zijn groote bele vingsverscheidenheid, en aan gebeurtenissen, die dit particuliere leven niet raken of zonder directen en indirecten invloed daarop zullen blijven, veelal geen aandacht meer schenkt, de fundeering te leggen voor een werk, dat zonder altruïsme gedoemd is, niet afgebouwd te worden; dat zonder volle medewerking en medeleven van ieder niet slagen kan. Doch als de factoren durf, krachtig organisatietalent en medewerking en belangstelling van alle zijden aanwezig zijn en in eikaars dienst gesteld werden aanvullend en steunend dan behoeft er geen twijfel te bestaan over het al of niet slagen van een dergelijk werk. Integendeel, succes is dan vooraf verzekerd. Zoo is het ook met de „Mittovos". Bijna een jaar reeds is verstreken na den dag, den 21sten October 1930, waarop men de fundeering van het groote en grootsche „Mittovos"-bouwwerk legde en de hoofdcom missie van uitvoering de eerste palen sloeg, waarop dat hechte Misie-actie-gebouw zou komen te rusten. En zij is het verder gaan afbouwen, ge staag en met bewonderenswaardigen ijver, bijgestaan door een leger arbeiders, gevormd uit de besturen en leden der dertien subcom missies, en medegeholpen door de ervaring en ondervinding, opgedaan bij de jaren gele den gehouden missiecongressen en tentoon stelling. De afbouw vorderde daardoor uitstekend en verliep voorspoedig; echter, de groote buitenwereld vermocht niet dit alles te ont dekken, zag van dit alles niets dan couran tenberichten en reclame-platen, „Mitto- vos"-vlaggen en -fietstochten. Tot men de kroon naderde, die op het Mittovos-bouwwerk gezet moet worden. Dit te doen, daartoe waren èn hoofdcom missies èn subcommissies èn paters mis sionarissen alleen niet in staat. Daartoe) moest het terrein achter de schermen ver laten worden en de „groote buitenwereld" in staat gesteld worden. En Zaterdagmiddag is dit alles verber gende scherm opgehaald en heeft men de eerste gelegenheid gehad, een klein deel van het groote werk der komende veertien dagen uitgevoerd te zien. Dit eerste was: de blijde intocht der paters missionarissen in de bisschopsstad. Katholiek Haarlem had er zich waardig op voorbereid. Van menigen gevel wapperde de groote Mittovos-vlag en ook het rood- wit-blauw met pauselijken wimpel gaf een feestelijk aanzien aan de stad en vooral aan de straten, die in de route van den auto tocht van het Station naar de Kathedraal waren opgenomen. Officieele ontvangst Reeds een half uur voor de officieele ontvangst waren in de eerste-klasse wacht kamer op het perron paters missionarissen aangekomen en steeds groeide hun aantal aan. Met iederen trein, welke binnenkwam, van bijna alle richtingen arriveerden paters, die door de op het perron aanwezig zijnde ordecommissarissen van de commissie van ontvangst naar de gereserveerde wachtka mer werden geleid, waar zij door den voor zitter der commissie van ontvangst, den weleerw. heer A. A. Trouwborst, ontvangen werden. Te twee uur precies verwelkomde hen daar de voorzitter der hoofdcommissie, de zeereerw. heer rector J. B. M. Timp. Deze zeide daarbij, dat Katholiek Haarlem reeds maanden van te voren, reeds een heel jaar lang had uitgekeken naar de komst der missionarissen, die inderdaad een eer voor de stad genoemd mag worden, omdat dit nog zeer weinig steden te beurt geval len is. De missionarissen brengen den godsdienst bij de meest onbeschaafde volkeren, ijveren dus, om hun zielen voor God te winnen en 't is daarom voor katholiek Haarlem een eer, de paters hier te mogen ontvangen. Het is begrijpelijk, dat de paters dan ook welkom zijn in Haarlem, waar de Katho lieken volle medewerking verleend hebben en zullen verleenen, om de missieweken, die nu gaan beginnen, te doen slagen. Zeer veel belangstelling heeft nu ook reeds de bisschop getoond en daarom zal van het station de eerste tocht der paters in Haarlem zijn langs het huis van den vader der Katholieken in het diocees Haarlem, den bisschop, om zoo te gaan naar de Kathedraal, het huis van God zelf, Wiens zegen over de missieweken zal worden af gesmeekt. Hij toch is de Groote Meester, die alles bestiert en ook de gangen der missionarissen in verre landen regelt. Daarom is het een eereplicht, allereerst naar dien Grooten Meester op te gaan, waartoe ik u allen uitnoodig. Voordat aan deze uitnoodiging gevolg gegeven werd, nam de Zeereerw. pater W. Keller S. J„ voorzitter der Vereenigde Mis sionarissen, het woord om namens hen dank te brengen voor de hartelijke ont vangst. Van vele richtingen zijn missionarissen naar Haarlem gekomen, zonder twijfel allen bezield met heilig verlangen en groote op gewektheid. Dit alles wat reeds over de „Mittovos" geschreven is, hebben wij allen, aldus spr., de overtuiging gekregen, dat hier maanden lang met weergaloozen ijver is gearbeid a,an haar voorbereiding en nu wij Haarlem bin nen treden gaan en de „Mittovos" zal aan vangen, is het ons een behoefte, u, commis sie, en geheel katholiek Haarlem te ver zekeren dat de missionarissen onvermoeid zullen werken en hun uiterste best zullen doen om de „Mittovos" te doen slagen tot eere van God en zegen der missie. Allen verlieten daarna het stationsgebouw aan de zijde van het Kennemerplein nabij den Jansweg. Voordat men in de dertig auto's plaats nam werd eerst een foto van de missiona rissen genomen. Ook het voorrijden en het vertrek der auto's geschiedde, dank zij de uitstekende organisatie doorde desbetreffende com missie en de onontbeerlijke hulp der Haar- lemsche politie, die tevens voor een goede afzetting van den weg zorg droeg, onder voortreffelijke leiding van inspecteur Van Tongeren, zeer vlot en ten aan- schouwe van een groote schare be langstellenden zoowel op het Kennemer plein als langs den geheelen weg, welke de auto's namen, werd de tocht begonnen. Voorafgegaan door de politie-motor- brigade, werd dan naar de Kathedraal ge reden, langs Kruisweg, Nieuwe Gracht (n.- en z.-zijde), Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Koningsstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Tempeliersstraat, Emmastraat en Emmaplein. Défilé voor Z. H. Exe. den Bisschop Bij het bisschoppelijk paleis en ook aan de overzijde der Nieuwe Gracht, had zich een groote menigte opgesteld om van het défilé voor Z. H. Exc. Mgr. J. D. J Aengenent, den beschermheer der „Mitto vos", getuige te zijn Toen de eerste auto's genaderd waren, trad Haarlems Kerkvorst, in gezelschap van zijn beide secretarissen, de Zeereerwaarde heeren Th. W. Pichot en J. N. M. Smul ders, naar buiten en sloeg van het bordes van het paleis den langen stoet gade. Met groote belangstelling en hartelijk heid begroette Z. H. Exc. de missiona rissen, hun vriendelijk toewuivend op hun eersten tocht door Haarlem. Plechtig Lof in de Kathedraal. Met matigen gang naderde de stoet auto's de Kathedraal en toen de eerste auto de Emmabrug overgereden was en het Emma plein opreed, begonnen de klokken der kathe drale kerk te luiden; feestelijk en tegelijk plechtig beierden zij en galmden den missio narissen het welkom toe bij hun binnen treden in het monumentale kerkgebouw. Hier waren het de leden der commissie vcor kerkelijke plechtigheden die de missio narissen ontvingen en naar de voor hen gereserveerde plaatsen leidde. De kerk was met een groot aantal geloo- vigen gevuld toen het „Veni Creator" gezon gen werd en het plechtig Lof begon, gecele breerd door den Weleerw. heer kapelaan P. L. Bangert, voorzitter van de commissie der kerkelijke plechtigheden, met assistentie van de Weleerw. heeren G. B. N. Luken en A. J. van den Oudenhoven, resp. als diaken en subdiaken. In het priesterkoor hadden plaats genomen de Hoogeerw. Zeergel. heer dr. Th. M. Vla ming, officiaal, en de Zeereerw. heer rector J. B. M. Timp, voorzitter der hoofdcom missie. De algemeen voorzitter der „Mittovos", de Hoogeerw. heer deken L. A. A. M. Wester- woudt, hield onder het Lof de volgende officieele welkomsttoespraak „In quamcumque civitatem intrave- ritis et susceperint vosdicite illisappropinquavit in vos regnum Dei!" „In wat stad gij komt en de menschen U ontvangen mogen., zegt tot hen; genaderd is tot U het koninkrijk Gods." Luc. X. 8. Heerlijk zijn de voorrechten, welke de Goddelijke Meester ter uitdeeling heeft toe vertrouwd aan de bedienaren van Zijn H. Evangelie, aan de schatbewaarders Zijner genade „In wat huis gij moogt binnengaan, zoo heeft de Messias tot hen gesproken zegt eerst tot de bewoners: „Vrede zij aan deze woning!" en zoo er een wonen zal, die vrede waardig is, een zoon des vredes, dan zal uw vrede-gave op hem rusten. In wat stad gü komt, brengt er genezing voor wie lijden, curate infirmos qui in ilia sunt, en zegt tot hen dat het heil des Heeren hun nabij is, dat genaderd is het Rijk van God." ZeerEerw. Paters, hoe zoude het dan an ders kunnen, of dit uur, het openingsuur onzer Haarlemsche Missieweken, het uur van Uw blijde intrede, de komst van zoo vele afgezanten Gods en dienaren van Zijn H. Evangelie, is door het geloovig volk dezer stad verbeid als een uur van meer dan ge wone blijdschap en heel bijzondere genade. Eens in de eerste moeilijke Christen tijden heeft men het stralend kruis in de wolken begroet als de blijde voorspelling van zegenrijke dagen. Welnu, ook wij heb ben in deze laatste maanden alom dat heil volle teeken gezien, in heel onze stad en omgeving. Overal stond het geteekend: het lichtende kruis, koesterend in zijne stralen de in duisternis wachtende aarde. Heden echter, bij Uwe komst, wordt ons de zin van dat heilige teeken verklaard. „Appro pinquavit in vos regnum Dei", zoo hooren wij ook U, bij Uw ontvangst in deze stad, naar 's Meesters bevel tot ons spreken: „In deze dagen, meer dan anders, is het Koninkrijk Gods U nabij!" Ja! op heel bijzondere wijze zullen wij in de komende weken, uit de vrucht van Uw werk ons getoond, gaan aanschouwen en bewon deren de heerlijkheden van het Godsrijk op aarde. Tot U, Missionarissen, tot U vooral is het gezegd: „Vos estis lux mundi", „Gij zijt het licht der wereld" (Matth. V, 14). ook wij in blijdschap U gaan volgen, waar gij ons gaat meevoeren in den geest, langs de wijde en verre wegen van Uw verheven missiewerk. Onze gastvrije woning wordt heden blij U ontsloten; maar vóór alles staan onze harten en geesten van nu af open voor 't woord, dat gij ter leering tot ons gaat spreken en voor de schoone vruchten van Uw arbeid, welke gij in deze weken ons zult gaan toonen. Niet alleen echter, Eerw. Paters7 in het vooruitzicht van 't goede, dat gij ons gaat geven, ligt de oorzaak van onze blijdschap. Neen! zoo wij 't „welkom" tot u spreken, geschiedt zulks nog op anderen grond. Zijn wij verheugd, omdat wij goeds van U ontvangen zullen, meer nog gevoelen wij ons gelukkig, omdat wij wederkeerig iets goeds aan U zullen mogen schenken. Wij verheugen ons vooral, omdat wij, ie der naar eigen kracht, U mogen gaan ge- van den broeder-steun welke Uw arbeid ver dient. Wij zijn gelukkig, omdat God tot be reiking van het heerlijk doel aan U pries terlijken arbeid gesteld, ook onze geringe hulp niet heeft willen versmaden. Wij juichen bij Uw komst! Immers daardoor wordt aan ons de kans geboden, om straks in den geest U te blijven volgen, met den steun onzer gebeden en de stoffe lijke hulpmiddelen, welke wij in deze dagen U gaarne en overvloedig willen geven. Zoo zullen wij wanneer gij langs alle paden der wereld U weer zult verspreiden, om in de duisternissen der wereld alom het lich tend Geloofs-kruis te planten, U daarbij in zekeren zin mogen vergezellen. Voorzeker, ook wij zien de dreigende wol ken, die somber zich afteekenen tegen 't verschiet van den naderenden winter; ook wij gevoelen zoo goed den immer zwaarde ren druk dezer noodvolle tijden, maar verre van daarom onzen broedersteun U te weigeren, zullen juist die zorgen van straks en die lasten van nu ons" een reden zijn, om naar best vermogen U te helpen. Immers wij weten dat God U heeft geroepen, om den troost van onzen Godsdienst, om den schat Zijner Waarheid naar alle richting uit te dragen, bovenal naar hen, die in de duisternis eener -iog heidensche wereld ein deloos meer verlaten en armer zijn dan ooit één onzer kan wezen. Hoe talrijker en pijnlijker de moeilijkhe den ons worden, des te dichter willen wij staan bij God! Welnu, wij kennen het woord dat Christus eens tot Zijn Apostelen en daardoor ook tot U gezegd heeft: „Wie U hoort, hoort Mij; wie U versmaadt, ver smaadt ook Mij." „Wie U ontvangt, ontvangt Mij; en wie Mij ontvangt, ontvangt den Va der, die Mij gezonden heeft." „Sicut misit me Pater et Ego Mitto vos." (Joës. XX, 21; V>: s Voor het stationsgebouw aan de zijde van het Kennemerplein poseeren de paters missionarissen bij hun intrede in Haarlem. Matth., X). Dat woord derhalve kozen wij als het leidend motief voor deze ontvangst en al wat ons verder in de komende dagen te doen staat. Moge het ons gelukken in dien geest deze weken met U te leven. Indien God ons helpt om aldus onzen plicht te begrijpen, dan Eerw. Paters zult gij straks terugkeeren naar Uw heerlijk arbeidsveld in de Missie met de blijde her innering aan de gastvrijheid, aan de be langstelling, aan de liefdevolle hulpvaar digheid van het Katholieke Haarlem. Dan zal ook van U mogen gelden wat St. Lucas verhaalt van degenen, die als eerste Evan gelie-dienaren door Christus werden uit gezonden: „Reversi sunt autem Septuaginta duo cum gaudio", dat zij blijde terugkeerden van hun tocht. En voor ons zal het wezen blijde werkelijkheid, 't woord dat elke Apos. tel des Heeren bij zijn binnentreden op de lippen draagt: „Pax huic domui: Vrede zij aan deze woning." Uw komst zal een zegen worden voor deze stad, want bij kostbaar geestelijk genot zal zij ons openen een rijke bron van hemelsche verdiensten. Zoo zij het. Na het Lof werd op geestdriftige wijze het Mittovos-lied gezongen, waarna de paters missionarissen in de plebanie ontvangen werden. Den elfden October, den dag. waarop voor de eerste maal de Duitsch-Nationalen, de Nationaal-Socialisten, de Stahlhelm en na tionale vereenigingen zich voor een ge meenschappelijke manifestatie hebben verzameld, zijn 1000 vertegenwoordigers bijeen gekomen te Bad Harzburg. De dag werd begonnen met een gemeen schappelijke manifestatie van de nationaal- socialisten en de Stahlhelm, om acht uur voor het station. Fractiezitting der nazi's De nationaal-socialisten hielden voor de gemeenschappelijke fractiezitting der na tionale partijen een aparte zitting in de Kurhauszaal. De voorzitter dr. Frick, gaf een kort re laas der voorgeschiedenis van dezen dag. De nationaal-socialisten zullen in den Rijks-' dag terugkeeren, niet om daar z.g. posi tieven arbeid te verrichten, maar om de regeering-Bruening en het systeem te „erledigen". Frick las hierbij de voorstellen voor, welke door de partijen der nationale oppo sitie in den Rijksdag a.s. Dinsdag zullen worden ingediend. De gemeenschappelijke voorstellen De gemeenschappelijke voorstellen der nationale oppositie luiden: 1. De Rijksdag ontneemt de Rijksregee- ring het vertrouwen; het bewind zijn geweest en in het bijzonder tegen de huidige regeering de plechtige aan klacht, dat zij door het verzuim harerzijds van een plichtgetrouwe, waarheidslievende opheldering inzake den ontzettenden bin- nenlandschen toestand van Duitschland mede schuldig zijn aan de catastrophe, welke thans alle cultuurnaties bedreigt. Wij verwijten de huidige regeering, dat zij in haar binnen-, buitenlandsche en economi sche politiek zelfs een toestand van mate- looze verwarring heeft te voorschijn ge roepen, deels heeft behouden en begunstigd en geen klare gedachte heeft over de wijze, waarop wij uit den nood zouden kunnen geraken. Wij zien de mogelijkheid van de redding der Duitsche natie slechts door een gigantisch beroep op de in ons zelf aan wezige krachten. Krachtig protesteeren wij tegen de ver dere handhaving van het z.g. vredesverdrag van Versailles, dat niet alleen ons Duitsche volk verstoort, maar in zijn gevolg de ge- heele wereld in een toestand van eeuwige onrust en onzekerheid moet werpen. De door ons allen gewenschte samenwerking der geciviliseerde naties tot wegneming der ernstige internationale schade, is net zoo lang ondenkbaar als de wereld door dit verdrag in twee vijandelijke helf ten is verscheurd. De strijd tegen de bolsjewistische vernietiging van alle be staande menschelijke gemeenschappen is voorwaarde voor een oprecht verzet van al die naties, die voor alles in het belang van geslotenheid der nationale oppositie aan te toonen. Dat slui nauurlijk niet uit, dat de programma's en doelstellingen van iedere afzonderlijke partij onveranderd blijven. Het gemeenschappelijke doel is de verwerving der politieke macht langs den snelsten weg, langs den legalen weg van aaneensluiting van alle deelen der nationale oppositie. Oberfrohren zeide zich er over te ver heugen, dat hij ten volle kan instemmen met de uiteenzettingen van Frick en dat het gelukt is de politieke ontwikkeling zoo te or- ganiseeren dat de nationale krachten voor een eensgezind krachtig optreden kunnen worden verzameld. De oppositie heeft de vaste bedoeling door te zetten tegen allen weerstand in. Voor het Landvolk sprak afgevaardigde Dr. Wendhausen, die er op wees, dat de Land volkpartij onvoorwaardelijk aan de zijde der nationale oppositie moet staan, omdat de geschiedenis het Duitsche Landvolk anders als verraders zal brandmerken. Voor de Pruisische landdagfractie der Duit sche Nationale Volkspartij sprak afgevaar digde v. Winterfeld Hij kwam tot de con ciusie, dat de nationale oppositie tegelijker tijd in het Rijk en in Pruisen aan het be wind moet komen. Taak der landdagfractie A.vtRTtJ Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent slaat met groote belangstelling het defileeren van de auto's gade. Welnu dan, wij roepen van ganscher harte U 't welkom toe in ons midden. Stelt voor 't volk dezer stad Uwe lichten hoog op den kandelaar, „ut luceat omnibus qui in domo sunt", opdat zij mogen schijnen over allen die hier wonen. (Matth. V, 15). Leidt als betrouwbare en ervaren gidsen ons rond langs al de wegen van Uw ruim en heerlijk arbeidsveld, langs al de schoonheden van het H. Jeruzalem onzer Kerk, d.i. van de stad, die eens door Gods eigen hand ge bouwd is op den verheven berg der eeuwige, onvergankelijke waarheid: „Non potest civi- tas abscondi supra montem posita." Opdat wij allen, ziende de goede werken, in Uw heilig Missiewerk volbracht, den Vader des Hemels mogen verheerlijken. „Ut videant opera vestra bona et glorificent Patrem!" Weest dan welkom, Zeereerw. Paters, in deze hoofdstad van het Haarlemsche Bisdom, dat op heel bijzondere wijze gesteld is onder de bescherming van den H. Willibrordus, on zen grooten vaderlandschen Apostel. Weest welkom in deze stad en binnen de muren van dezen tempel, beide toegewijd aan St. Bavo. Gelijk hij eenmaal geestdrif tig den heiligen Bisschop Amandus geleidde op tal van Apostolische reizen, zoo zullen 2. de Rijkspresident wordt verzocht den Rijksdag te ontbinden en nieuwe verkie zingen uit te schrijven per 8 November 1931; 3. de door den Rijkspresident op grond van artikel 48 nar. 2 der Rijksgrondwet sinds 10 Februari 1931 afgekondigde veror deningen worden ingetrokken; 4. de betaling van subsidie aan Pruisen voor de politie in dat land, wordt per 31 October 1931 gestaakt. Frick kondigde hierop aan, dat een in terpellatie op het gebied van landbouw- kwesties later in den Rijksdag zal worden ingediend, waarna hij het woord verleende aan Adolf Hitler. Manifest van Hitter Adolf Hitler dankte allereerst de aanhan gers zijner partij voor het werk en de of fers, die zij in de twaalf jaren der natio- naal-socialistische beweging hebben ge bracht en las vervolgens een manifest voor, waarin o. m. verklaard wordt: In den zwaren strijd om net bestaan der volkeren, blijft Duitschland meer en meer ten achter. Voor de geheele wereld richten wij tegen de Duitsche regeeringen, welke tot nu toe aan haar hand- en hoofdarbeidende menschen den sociaal-gruwelijken toestand van den gebolsjewiseerden slavenstaat willen vermij. den. Nadat Hitier er op gewezen had, dat de regeering-Bruening en iedere regeering, die in wezen aan haar verwant is in de landen niet het vertrouwen van de nationale op positie bezit, eischte hij het overgeven der macht aan de oppositie. Gemeenschappelijke zitting Parle mentsleden. Na de fractiezitting der nationaal-socia listen had in den namiddag een gemeen schappelijke zitting plaats der parlementaire vertegenwoordigers van den Rijksdag, den Pruisischen Landdag en den Brunswijkschen Landdag, die in de nationale oppositie ver- eenigd zijn. Aan deze zitting namen ook deel vertegen woordigers van de Landdagen der andere Duitsche landen. In zijn openingswoord verklaarde Dr. Frick, dat men thans aan een keerpunt ln de Duitsche geschiedenis staat De zin van de.ie bijeenkomst is de absolute eenheid en HITLER van de Duitsch Nationalen zal het zijn, een parallelactie in te leiden en soortgelijke voorstellen als in den Rijksdag in te dienen. Landdagafgevaardigde Kube, die voor de nation.-social. afgevaardigden van den Prui sischen landdag sprak, constateerde, dat ach ter de zes afgevaardigden, die de ntionaal socialisten in den Landdag hebben, thans minstens 7 millioen kiezers staan. Een terug keer van het Centrum en der sociaal democratie aan het politieke bewind, nadat de nationale oppositie aan het bewind zal zijn gekomen, zal niet te verwachten zijn. Openlucht-bijeenkomst Na bespreking der nationale fracties had op de grasvlakte „Hinter den Eichen" een bijeenkomst plaats. Aan de rechterzijde hadden zich rond 2000 Stahlhelmers, aan de linkerzijde ongeveer evenveel SA-menschen opgesteld. Na 't dank gebed spraken hofprediker Doehring, zoo mede de Eerw. heer Hoynka uit Silezië. Na de godsdienstoefening had een defile plaats van in uniform gekleede S. A.-lieden en Stahlhelmers, die met vaandels, stan daarden en muziek voorbij de leiders der nationale beweging marcheerden. Meer dan 10.000 toeschouwers waren aanwezig. Groote betooging in het Kurhaus Na een korte middagpauze volgde de groote manifestatie in het Kurhaus. Voor het Kur haus verdrongen zich duizenden belangstel lenden. De groote zaal van het Kurhaus was geheel bezet. Honderden volgden in de aangrenzende lokalen de betoioging. In het huis heerschte een levensgevaarlijk gedrang. Hugenberg en Hitier kwamen samen de zaal binnen, waarbij zij steeds weer met Heil Hu genberg Heil Hitier werden begroet. Deze ova ties duurden ongeveer tien minuten lang. Op het groote podium namen op de eerste rij plaats: Hugenberg, Hitier, Frick en de beide Stalhlemleiders, achter hen zaten meer dan 100 parlementsleden en economen. Geheimraad Hugenberg, die de vergadering opende, kon eerst na een hernieuwde, lang durige, stormachtige ovatie aan het woord komen. Hij gaf eerst het woord aan den premier van Brunswijk, Dr. Kuechenthaij. Deze verwelkomde de vertegenwoordigers der nationale oppositie namens het Bruns- wijksche ministerie van Staat. Wie den hui- digen opmarsch der nationale oppositie in Bad Harzburg gadeslaat, zal met groote ge- volk vertrouwt, noegdoening moeten vaststellen, dat in het Duitsche volk geweldige krachten heerschen. Moge de dag niet veraf zijn, waarop het ge heele Duitsche volk erkennen zal dat de ar beid der nationale partijen en bonden, die zich thans nog de nationale oppositie noe men, het herstel van het Duitsche Vaderland voorbereiden en de huidige werkzaamheden en conferentie het geheele vaderland, de Duitsche jeugd en Duitschlands toekomst mogen dienen. Daarna opende Hugenberg de rij der spre kers. Hij zeide o.m.: Hier is vandaag de meerderheid van het Duitsche volk. Zij roept de regeerende partijen toe: Er onstaat een nieuwe wereld. Wij wensch enu niet meer! Uit dit volk, dat achter deze vergadering geschaard staat, zal een nieuw, waarachtiger en jonger Duitschland groeien. Uit deze ge meenschap zal, wanneer de tijd daar zal zijn, het parool worden gegeven voor de verkie zingen om het Rijkspresidium. De bewindhebbers tot nu toe laten bergen scherven achter. Wat werkloosheid van in- dustrieele volken is, weet thans de geheele wereld. Haar zal de eerste groote strijd der regeerende nationale oppositie gelden. Het heeft het -kabinet-Bruening aan iederen kijk op de toekomst ontbroken. Het heeft iedere gelegenheid laten voorbijgaan, het heeft tot nu toe niet eens begrepen, dat het initiatief tot redding van Duitsche zijde komt. Er is slechts een alternatief: Braun en Severing zijn op zijn best de Duitsche Ke renski's, het zijn nooit de Duitsche Mac Donalds. Daarom wordt het Centrum en het kabinet-Bruening ook niet geholpen door zijn nieuwste manoeuvre. Het kenmerkende is, hoeveel en welke menschen geweigerd hebben den roep van dit kabinet te volgen. De Fransche minister-president gaat dezer dagen naar Amerika. Hij zou het goudland Amerika met het goudland Frankrijk willen verbinden en Amerika willen opdringen een lijn te trekken inzake de ontwapening met Frankrijk. Amerika zal daarvoor evenwel te verstandig zijn. Het goudland Frankrijk is tegelijk in Europa de zwaarbewapende po litieke crediteur. Aangezien Amerika thans anders dan Frankrijk het grootste industrieland ter wereld is, is het in zijn werkelijk belang, zijn nationaal kapitalisme sterk en zijn volk ver- eenigd te houden. Daarom moet het, in eco nomische formules, helpen het alles vernie tigende internationale kapitalisme te ver slaan, tegen Frankrijk en met de hulp van Engeland en Duitschland. Dat ook Amerika na zijn nationaal sanee- ringswerk uitkomst uit den algemeenen nood zoekt, hebben de afgeloopen dagen bewezen. Engeland is misschien reeds op weg. Deze indruk wordt gewekt door zijn strijd om de valuta en den verkiezingsoproep der natio nale regeering. Indien Amerika den weg van zijn eigen voordeel volgt, gaat het onzen weg. Aan het slot van zijn rede deed Dr. Hu genberg voorlezing van de resolutie van het nationale front. Eenheidresolutie. De resolutie begint met te constateeren, dat de nationale oppositie sedert jaren ver geefs heeft gewaarschuwd tegen het versagen van de regeeringen en het staatsapparaat te gen den bloedigen terreur van het Marxis me, tegen het voortschrijdende cultuur bolsjewisme en de vernietiging van de natie door den klassenstrijd, tegen de uitschakeling der nationale krachten uit de leiding van den staat, tegen een politiek, die door haar politieke, economische en militaire ontman ning van Duitschland nog verder gaat dan het dictaat van Versailles, tegen een politiek, die het binnenlandsche bedrijfsleven heeft prijs gegeven ten gunste van wereld-econo mische hypothesen, van onderwerping aan 't buitenland, die noch de gelijkberechtigdheid van Duitschland heeft gebracht, noch het verscheurde Oosten voor een op oorlog ge- lijkenden inval heeft bewaard, noch het land heeft gered van den chaos van het bolsjewis me, zonder echter door krachtige zelf-werk- zaamheid de economische crisis te kunnen voorkomen en daardoor de wereld werkelijk te behoeden voor een bankroet en werkelij- ken vrede te brengen. De nationale oppositie verklaart zich be reid in het Rijk en in Pruisen de regeerings- verantwoordelijkheid pp zich te nemen. Geen hand, die sierlijk wordt aangeboden voor op rechte samenwerking, zal worden afgewezen. De oppositie weigert echter den verkeerden koers te blijven volgen in een slechts natio- naal-getinte regeering van de huidige regee- ringskrachten. Elke regeering, die tegen den wil der gesloten nationale oppositie wórdt ge vormd, moet rekenen op haar tegenstand. Zij eischt het onmiddellijk aftreden van de regeeringen Bruening en Braun, de on middellijke opheffing van de dictatoriale volmachten der regeeringen, welker samen stelling niet overeenstemt met den volkswil en die zich nog slechts met behulo van noodverordeningen aan hét bewinl kan houden. Zij eischt onmiddellijke nieuwe ver kiezingen voor de verouderde volksvertegen woordigingen, voornamelijk in het Rijk en in Pruisen. In het volle bewustzijn der daar door aanvaarde verantwoordelijkheid ver klaart zij, dat de in de nationale oppositie vereenigde organisaties bij komende onlus ten leven en eigendom, huis, hof en werk plaats zullen verdedigen van diegenen, die zich openlijk bij de natie aansluiten, maar dat zij weigeren de huidige regeering en 't thans heerschende systeem met hun bloed te beschermen. Zij eischen herstel der verdedi- gingssouvereiniteit van Duitschland en ge lijke bewapening. De oppositie bezweert den door haar gekozen President Von Hinden burg, dat hij voldoet aan den stormachtigen aandrang van millioenen vaderlandsgezin de mannen en vrouwen, frontsoldaten en jengeren, door op het laatste oogenblik door het bijeenroepen van een werkelijk nationale regeering, de reddende koersverandering te brengen. De resolutie eindigt met de zin snede, da t slechts een sterke nationale regeering aan de nooden en w».nschen van hét volk kan voldoen en dat daarvoor of fers en plichtsgetrouwheid van het vo'k kan worden geëischt. De oppositie gelooft aan de vervulling van haar taak, omdat zij op de Duitsche kracht en op de toekomst van het De resolutie werd met stormachtig ap plaus en „Heil"-geroep ontvangen. Het verdere program der nationale oppositie. In kringen der nationale oppositie wordt het vei loop van de betooging te Bad Harz burg als een volledig succes beschouwd, welks uitwerking zich in het politieke gebeuren in Duitschland onmiddellijk moet toonen. Dat is gelukt. De betooging heeft doen blijken, dat het nationale front in waarheid eens gezind en aaneengesloten is ter verovering van het allereerst noodzakelijke deel van be zitneming van de macht en dat het bereid is, de verantwoordelijkheid, hoe zwaar die op het oogenblik ook is, op zich te nemen. Tot dit nationale wilsfront zijn krachten toegetreden, die tot dusverre afzijdig hebben gestaan en die tot dusverre geloofd hebben een poging te moeten doen, rom'ti ■-werken met het geldende systeem. De nationale op-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5