Laatste Nieuws BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De internationale schuldenregeling Petangrijke verklaring van Het Witte Huis DRAISMA-vanVALKEMBURG'S-- ft A ••iLEVERTRAMI Mia 7 f •lèeuwardeiv Het conflict China-Japan Japan's eischen tot oplossing Het station Overveen BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Laval en Grandi naar Amerika ELCK WAT WILS De miJlionnair op afbetaling Hoe wordt Koffie Hag coffeïnevrij gemaakt? De Pastoor zonder Kerk STADSNIEUWS Fröbel- en Montessorischool Kleine Houtweg. Gedeputeerde Staten Jubileum Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restauratiehouders en Slijters De Graal Wat wij zijn BLOEMENDAAL GEMENGD NIEUWS Verduisteringen op groote schaal Oplichter bij Heerehveen aangehouden positie zal, zoo niet de volgende week, dan toch in zeer korten tijd voor de taak gesteld worden den staat van grond af aan door de eigen kracht van het volk nieuw op te bou wen. De door de nationale oppositie gevormde commissie van actie zal haar werk voortzet ten en voorbereidingen maken voor verdere gemeenschappelijke stappen. Severing over de betooging De Pruisische minister van binnenland- sche zaken Severing heeft in een vergade ring van de S.P.D. te Dortmund een rede voering gehouden over den politieken toe stand. Daarbij kwam hij ook te spreken over de betooging te Harzburg, waarover hij oa. zeide: Voor vier jaar zou aan een der gelijke betooging nog geen belang zijn ge hecht. Op het huidige oogenblik is het echter een bedenkelijk voorteeken van de komende gebeurtenissen. Het aftreden van het eerste kabinet Brüning moet behalve aan den invloed van de Duitsche Volkspar tij ook aan het onheilvolle werken van de onverantwoordelijke leiders der Wilhelm- strasse worden toegeschreven. De reorgani satie van het kabinet beteekent een ern stige binnen- en buitenlandsche schok van het vertrouwen. De onzekerheid over den koers van de nieuwe regeering veroorzaakt een krachtige nervositeit in alle lagen der bevolking en moet een algemeene onzeker heid ten gevolge hebben. Het doen ontstaan van deze regeeringskrisis is een catastrophe- politiek. Duitsch-nationale en nationaal- socialistische ministers zullen de zaken in Duitschland op het oogenblik niet ten goe de kunnen doen keeren. Wanneer de natio nale oppositie aan het roer zou kpmen, zou meer stukgeslagen worden dan het lichaam van het Duitsche volk zou kunnen verdra gen. Het is daarom de taak van alle repu- blikeinsche partijen onder alle omstandig heden te verhinderen, dat de nationale oppositie de macht krijgt. Slechts de aan eensluiting van alle bewust republikeinsche krachten kan op het oogenblik nog helpen. Rede van Adolf Hitler Vervolgens werd het woord gevoerd door Adolf Hitler. Hij zeide, dat men een tijd tegemoet ging, waarin het Duitsche volk het onderspit zou moeten delven. Te Genève moet men zich onderwerpen omdat men tehuis geen kracht meer heeft. Nationale kracht mag niet ontwikkeld worden, omdat zij de verzoeningspolitiek in den weg staat. Niemand echter wenscht den vrede meer dan wij, zéide Hitier, niemand kan den oorlog ontzettender vinden dan wij, die hem hebben meegemaakt. Maar wannver de krachten der volkeren zich meten in den strijd om hun belangen, dan kan geen volk nalaten zijn gewicht in den schaal te wer pen. Geen staatsman kan den vrede hand haven in een toestand van weerloosheid. Duitschland wenscht daarom niets anders dan erkenning van het land als gelijkbe rechtigde natie. Dit kan niet te Genève uit gevochten worden, maar moet geschieden in het land zelf. Men kan niet zeggen, dat Duitschland verscheurd is, omdat men aan den eenen kant nationalisten, aan den an deren kant bolsjewisten heeft. Men moet in Duitschland een strijd voeren om de ziel van eiken mensch afzonderlijk. Hitier sprak de hoop uit, dat de tijd spoedig zou komen waarin het actieve recht van noodweer her steld zou zijn, niet om te denken aan strijd, aanval en overval, maar slechts aan Duitschland. Men kan zich indenken, dat Duitschland communistisch geregeerd zou kunnen worden. Het is echter zeker, dat het nationalistisch geregeerd kan worden. Tenslotte las Hitier het reeds in de frac tiezitting voorgelezen manifest voor, dat met luid applaus werd begroet. Vervolgens spraken: de leider van de Stahl- helm, Soldte, kapitein Duesterburg, Graaf Kaickreuth en Dr. Schacht. Deze laatste sprak over het nationale eco nomische program. Het Duitsche bedrijfs leven heeft het grootste belang bij het sla gen der nationale beweging. Het huidige sys teem berust op verkeerde grondslagen. Zelfs wanneer een of ander toeval een plotselinge opleving zou veroorzaken zou het systeem verkeerd blijven. Herhaaldelijk is de toe stand onwaar voorgesteld. Men heeft dik wijls gevraagd om een program der oppo sitie, hoe het dan wel moest. De saneering van Duitschland is echter geen kwestie van enkele programpunten doch van herstel van de rechtszekerheid en van een prlncipieele verandering. Geen kunstjes en geen buiten landsche credieten kunnen helpen, doch slechts het program van Frederik, den Groote: instelling op het binnenlandsche be drijfsleven en uit den vaderlandschen bo dem halen wat er inzit. Hiervoor is noodig karakter, zelf- en godsvertrouwen. Nadat Justitzrat Class en Generaal Graaf von der Goltz nog het woord hadden ge voerd, werd de bijeenkomst onder het zingen van het „Deutschlandlied" door Hugenberg gesloten. Parijsche indrukken. De Parijsche avondbladen publiceeren min of meer uitvoerig de berichten van hunne correspondenten over de betooging te Harz burg. Voorloopig blijven deze berichten voor namelijk beperkt tot het uiterlijke beeld, hoe wel uit de koppen een zekere verontrustheid valt af te leiden. De „Liberté" spreekt over een „dramatische coalitie van de nationale krachten". In an dere bladen wordt gezegd, dat deze betooging een groot gevaar vormt voor het nieuwe ka- binet-Brüning. Overigens wordt er den na druk op gelegd, dat rijkspresident von Hindenburg niet te vinden zal zijn voor een ontbinden van den Rijksdag, daar hij den parlementairen grondslag niet wil vernieti gen. Mocht een motie van wantrouwen in het kabinet Bruning worden aangenomen en dit ten val worden gebracht, dan zal de rijkspresident zich vermoedelijk tot Hugen berg wenden. De „Intransigeant" voegt hier aan toe. dat deze mogelijkheid van fatale beteekenis kan zijn, daar een uiterst recht- sche regeering zeker den steun van het bui tenland aan Duitschland zou ontnemen. Aan de algemeene onzekerheid omtrent de houding van Hoover, ten aanzien van de Europeesche schulden aan de V. S. is gis teravond een einde gemaakt door een van bevoegde zijde gedane medsdeeling. Het Witte Huis heeft doen weten, dat de V. S. niet zullen vasthouden aan de her vatting der Europeesche betalingen na af loop van het één-jarig moratorium, tenzij de schuldenaarsstaten in staat zijn hun verplichtingen na te komen. Voorts ver luidt, dat president Hoover momenteel tracht de meening van de meest vooraan staande senatoren en congresleden te toet sen ten opzichte van een voorstel tot grondige herziening van de schuldenover eenkomsten met de verschillende Europee sche landen. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat zoowel de publieke opinie in Ame rika als het congres accoord zullen gaan met een vermindering der schulden, indien een dergelijke maatregel gepaard gaat met gelijktijdige concessie van de Europeesche mogendheden inzake een vlootbewapenings- vacantie en andere verminderingen van him bewapening. Opdracht verbeteringswerken Naar wij vernemen is de uitvoering van het afbreken van het 2e perron en het op dezelfde plaats maken van een verhoogd per ron met tegelbevloering, het sloopen van een overdekte zitbank, het maken van een abri en het wijzigen van diverse werken op het Stationsplein te Overveen, waarvan de aan besteding plaats vond te Utrecht op 25 Aug. j.l. thans opgedragen aan den op een na laagste inschrijver C. Schaufeli te Apeldoorn voor de som van f 6820. Ondertrouwd: 9 October: C. H. Visser en E. A. A. Lange. Getrouwd: 9 October: J H. H. Joosten en P. J. C. Nijhout. Geboren: 7 October: I. v. BoekeiDas, z. 8 October: H. H. v. ReijnHartsuijker, d. C. M. v. Schaik—Balk, z. E. A. C. v. d. PuttenSteenbock, z. A. H. de Bell Scharwachter, z. 9 October: G. A. M. SchnitgerBos, d. M. C. Schutterop Smits, z. Overleden: 8 October: M. A. v. d. Putten Bijnsdorp, 69 jaar, Vooruitgangstr. 9 Oc tober: A. in 't Veld, 76 jaar, IJdyk. Gemeenteraad Een vergadering van den raad dezer gemeente wordt Dinsdag 13 October des avonds om 8 uur gehouden. De agenda vermeldt I. Bëediging raadslid W. A. de Tello. 3. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 24 September 1931. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een lid in de Com missie a. voor de gas-, duinwater- en elec- triciteitsbedrijven b. voor het Georgani seerd Overleg. 5. Straataanleg tusschen Eschdoornkade en Iepenlaan. 6. Voorstel inzake de plantsoenen. 7. Verhuur van weiland ten Zuiden van den Meerweg. 8. Uitbreiding sportterreinen aan den Meer weg. 9. Vaststelling kohier Plaatselijke Inkom stenbelasting. 10. Ontheffing Plaatselijke Inkomsten belasting. DE HEEMSTEEDSCHE DREEF Men is thans begonn enmet het doortrek ken van het laatste gedeelte van de Heem- steedsche Dreef. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. schuwde hij de politie, die met een auto verdachte achterna zette en er in mocht sla gen hem even buiten Heerenveen in de rich ting Wolvega aan te houden. De aangehou dene gaf toe het geld ontvreemd te hebben, maar toen hij meegenomen werd naar het bureau, kwam nog veel meer aan het licht. Het rijwiel, dat hü bij zich had, bleek nj. ontvreemd te zijn te Zuidhom. In Groningen was hij stilletjes uit een kosthuis vertrokken zonder betaling, doch met medeneming van een nieuw blauw kamgaren colbert costuum van den kostbaas. Verder bleek hij de man te zijn, die eenige weken geleden zich te Hoogeveen aan oplichting had schuldig ge maakt. O.m. had hij zich daar uitgegeven voor fourier van het Rijk en bij verschillende boeren in den omtrek aardappelen gekocht. Toen die zouden worden afgeleverd was ver dachte verdwenen, na eerst nog een paar menschen te hebben opgelicht. De politie vermoedt, dat P. zelfs nog meer op zijn kerfstok heeft. Het mag een geluk voor verdachte heeten, dat de arbeiders te Nieuwebrug hem niet in handen hadden gekregen. Deze menschen waren n.l. met het oog op het toegezegde loon uit de werkverschaffing weggeloopen. zoodat zij 1% dag verzuim hadden, hetgeen voor die arme lieden een dubbel verlies be teekent. Den geheelen dag was het aldaar rumoerig en allerlei bedreigingen werden aan het adres van verdachte geuit. Verdachte, die in het politieblad gesigna leerd stond, is op transport gesteld. Voorspel van internationale conferentie In politieke kringen te Washington be staat bij een groot aantal vooraanstaande personen de indruk, dat het aanstaande bezoek van Laval en Grandi slechts het voorspel van een groote internationale conferentie tot herstel van de welvaart en tot regeling van de schuldenkwestie en het ontwapeningsvraagstuk. Voor ruim een jaar dacht Pierce Hallih, een kellner uit Saünas (Califomië) er niet aan, dat de fortuin hem nog eens zou toe lachen. Op zekeren dag komt er een klant het cafeetje binnengestormd: „Proficiat Hallih!" „Waarom?" vroeg de verbaasde kellner. De andere stond verwonderd. „Weet u daar niets van? Hier!" Daar stond het zwart op wit: Mister Hal lih was, dank het treurige feit, dat een oom in Europa het tijdelijke met het eeuwige verwisseld had, twee keer dollar-millionnair geworden! Hallih deed een Indianendans. Het nieuwtje verspreidde zich als een vuur tje en er was er een, die direct een leening van een paar duizend dollar met Hallih wenschte aan te gaan, opdat deze geheel volgens zijn stand kon leven, totdat de erfe nis te zijner beschikking zou zijn. De kellner ging er op in. Anderen volg den het goede voorbeeld en na een paar dagen beschikte Hallih over een voorschot op zijn vermogen van 30.000 dollar. Op zekeren avond kwam er echter een terneergeslagen jonge man, een kennis, bij Hallih en bekende, dat de heele erfeniskwestie niets anders dan een grap geweest was, maar de krant had het geloofd. Hallih stond ver slagen. Hij schaamde zich, weer als kellner te moeten optreden. Bezat hij niet 30.000 dollar en was het niet mogelijk met dit geld 2 millioen dollar te verdienen? Hallih overlegde niet lang en reisde met „zijn" geld naar New-York en begon een Bank. Hij bekommerde er zich echter niet veel om, maar liet een zaakwaarnemer wer ken. Hij speelde zelf den grooten mijnheer, omdat hem dat uitstekend beviel en omdat de zaakwaarnemer meende, dat hij genoeg verdiende. Dat ging zoo een jaar lang goed. Toen hadden Hallih en de bedrijfsleider de 30.000 dollar er door gebracht. Rouwmoedig keerde de kellner naar Salinas terug. Nu dreigde hem de gevangenis, maar dat was hem onverschillig. Het kwam echter anders uit. De goedgeloovige geldschieters waren van meening, dat zij er toch niets mee wonnen al kwam Hallih achter slot en -grendel. Zu klaagden hem dus niet aan, maar zorgden dat hij weer een betrekking kreeg als kell ner. En nu luidt ook voor den ex-„million- nair" weer het devies: „Werk en betaal!" In „Voeding en Hygiëne", het bekende blad, gewijd aan de volksgezondheid, onder redactie van Dr. A. van Raalte, directeur van den Keuringsdienst van Waren te Am sterdam, lezen wij het volgende: Waar in de laatste jaren niet alleen we tenschappelijke kringen, maar ook het groo te publiek zich steeds meer ging bezighoucen met de alom aangeboden coffeïnevrijé Koffie HAG, is het wel begrijpelijk, dat menig be langstellende zich ook reeds tot de vraag baak van zijn Courant of Weekblad heelt gewend met de belangstellende vraag: „Hoe wordt de coffeïne aan de koffie onttrokken en hoe is het toch mogelijk, dat deze koffie- boonen daarbij noch beschadigd worden, noch het geringste van him fijnen smaak en aro ma inboeten?" Om zoo volledig mogelijk te zijn, is het noodig te beginnen met een klei ne beschouwing over de koffieplant en het artikel koffie in het algemeen. De sage vertelt, dat het een Arabischen herdersjongen opgevallen was, dat zijn gei ten na van een bepaalden struik gevreten te hebben, steeds zeer opgewekt waren en de raarste bokkesprongen maakten. Deze waar neming vertelde hij op een goeden dag aan een priester, die spoedig uitvond, dat uit de bessen van dezen struik een hoog aromati- schen en smakelijken drank bereid kon wor den. Vanaf deze ontdekking van de koffie- struik heeft 't echter nog honderden jaren ge duurd, tot de koffie een over de geheele wereld bekend genotmiddel is geworden. Als gevolg van de slechte handelsverbindin gen ondervond de introductie van de koffie boon in Europa in den beginne een reeks van moeilijkheden. Ook van de zijde der overheid werd het invoeren van het artikel koffie in Europa sterk tegengewerkt. Door verschillende regeeringen werden hooge ac cijnzen geheven. Maar niets kon den zege tocht der koffie over de geheele wereld te genhouden. Toen begin van de 19e eeuw het verbruik van koffie steeds meer algemeen werd, waarschuwden reeds verschillende man nen der wetenschap tegen een overvloedig gebruik zonder echter de oorzaak der ge zondheidsstoringen te kunnen aangeven, wel ke na gebruik van koffie werden geconsta teerd. Eerst in het jaar 1820 ontdekte de Duitsche onderzoeker Runge het schadelijke bestanddeel der koffieboonen, de coffeïne. Deze onderzoeker had destijds van den dichter Goethe deze koffieboonen als bijzon dere dankbetuiging voor een demonstratie cadeau gekregen. Wat is nu coffeïne? Om het in de alge- meeney verkeerstaal uit te drukken een medi cament en vergift tegelijk. Coffeïne wordt vaak alleen, vaak ook in verbinding met an dere stoffen gebruikt in gevallen waar een tijdelijke versterking der functies van de hartspieren gewenscht is. In vele landen is de maximum dosis, welke door Geneeshee- ren mag worden toegediend, bepaald op gram. Coffeïne is een gekristalliseerde stof. die uiterlijk veel op sneeuw lijkt, is reuk loos en heeft een onaangenaam bitteren smaak. Het gehalte aan coffeïne is bij de meeste koffiesoorten verschillend. Javakoffie bevat tusschen 1.2 jet. 1.55 pet.; Guatemala 1 pet. a 1.21 pet.: Santos 1.34 pet. a 1.42 pet. Op gebrande koffie berekend, komt men dus op ruim 7 gram coffeïne per pond huis- houdkoffie. De vóór de ontdekking van deze giftstof door geneesheeren geuite waarschuwingen kregen eerst door streng wetenschappelijke onderzoekingen aan vele universiteiten, in klinieken en particuliere laboratoria een we tenschappelijke basis. Mannen als Prof. Dr. Storm van Leeuwen van de Universiteit te Leiden, de overleden Voorzitter van den ge zondheidsraad te Den Haag, Dr. Pynappel, Prof. Mendelsohn, Berlijn, Prof. Hofmann van de Faculteit te Parijs en vele anderen heb ben de resultaten van uitvoerige onderzoe kingen gepubliceerd en onweerlegbaar aange toond, om welke redenen duizenden men schen terwille van hun gezondheid de scha delijke werking van coffeïne-bevattende dranken, zooals koffie en thee, dienen te mijden. De pogingen om aan de koffieboonen het schadelijke bestanddeel te onttrekken, zijn haast even oud ais de ontdekking der cof feïne. Sommige scheikundigen konden de coffeïne. ook uit de koffieboonen halen, maar wat overbleef was geen koffie meer. Eerst in het jaar 1906 vond de scheikundige Wim- mer een stof, waarmede men tot in het binnenste der ruwe koffieboonen kon komen, de coffeïne kon binden en uit de boonen verwijderen, zonder dat het uiterlijk der boonen eenige verandering onderging of de aroma- en smaakgevende stoffen werden aangetast. Volgens de in alle landen door beschermde en in den loop der jaren sterk verbeterde procédé's wordt thans de cof- feïnvrije Koffie HAG behandeld. Voordr de ruwe koffieboonen de behandeling onder gaan, worden zijn in zeer ingenieus inge richte machines van stof en vreemde be- standdeelen, zooals de koffiewas en het kof- fievuil, gezuiverd. Eerst na dit zuiveringsproces volgt de ei genlijke onttrekking der coffeïne. De cellen der koffieboonen worden in groote roteeren- de trommels opgesloten; daarna stroomt de extractiestof in de trommels en verbindt zich met de coffeïne. Na eenigen tijd behandeld te zijn, verlaat de coffeïne, gebonden aan de extractiestof, den trommel en de boonen zijn coffeïnevrij. De coffeine, nog gebonden aan het extractiemiddel, wordt van het laatstgenoemde weer gescheiden en het ex tractiemiddel is weer gereed om in een twee den trommel hetzelfde werk te verrichten. Daar in de meeste landen evenals Nederland zeer strenge voorschriften bestaan, wat als coffeïnvrye koffie in den handel mag worden gebracht, ondergaat elke partij een nauwkeu rig onderzoek in eigen laboratoria. Eerst als de scheikundige zijn certificaat heeft gege ven, dat minstens 97 pet. van de coffeïne aan de boonen is onttrokken, wordt deze coffeïnvrije koffie voor den handel vrijge geven. De booten bevatten na deze bewerking nog alle edele stoffen, voornamelijk ook het caféol. Deze stoffen zijn het, welke eerst onder zeer hooge temperatuur by het bran den der koffieboonen opgewekt worden en een heerlijken smaak en het fijne aroma aan de gebrande koffieboonen geven. De ver edeling van Koffie HAG geschiedt in rau- wen toestand. Daar, zooals gezegd, de aroma en smaakgevende stoffen der koffieboonen zich eerst bij het branden ontwikkelen, is het logische gevolg, dat de coffeïnevrije kof fieboonen ten opzichte van smaak en aroma geen enkel verschil met gewone koffiesoor ten toonen. De huisvrouw, die een kwarteeuw geleden nog haar eigen koffie thuis heeft gebrand, weet, dat koffiebranden een kunst is. Ook thans, in de groote koffiebranderijen, worden verschillende systemen toegepast. Bij hes branden van Koffie HAG komen de nieuw ste vindingen der brandtechniek in toepas sing; niets wordt gedurende het branden van de HAG-koffieboonen toegevoegd. Ingenieuse koel-installaties zorgen na het brandproces voor vlugge afkoeling, zoodat de aromage- vende stoffen volkomen behouden blijven. Ook bij de verpakking staat het principe van hygiëne op den voorgrond. Met zorg wordt vermeden, dat eenige nadeelige in vloed, van welken aard ook, op de gebrande koffieboonen kan inwerken, zoodat met recht kan worden gezegd: de Koffie HAG voldoet niet alleen aan de strenge voorschriften der Nederlandsche Warenwet, maar is ook van kwalitatief en hygiënisch oogpunt uit be schouwd, een volmaakt product. Heel Haarlem en omstreken staat dezer dagen in de Mittovos-Actie, en wanneer dit weekpreekje in de courant verschijnt, heeft de verwelkomingsplechtigheid in onze Spaamestad reeds plaats gehad. De Faters- Missionarissen zullen in de komende dagen niet alleen in de woningen der katholieke Haarlemmers een plaatsje veroveren, maar ook vooral in hun harten, door belangstel ling voor het hoogst noodzakelijke missiewerk onder de heidenen. Ook de Pastoor zonder Kerk roept hen van harte welkom toe met den oprechten wensch, dat zij veel succes zullen hebben in de aanstaande Missie actie. Toch schuilt er ook in het hart van den Bouwpastoor een klein verlangen, dat gij, lezer en lezeres hem niet zult vergeten in uw gebed en steun. Ik kan u mededee- len, dat de Bouwcommissie van de toekom stige Parochie te Santpoort aan architect Jos. Bekkers opdracht heeft gegeven plan nen voor de nieuwe kerk en pastorie te ontwerpen. Wanneer de verschillende voor bereidingen en besprekingen gunstig verloo- pen, hopen we met Januari 1932 aan den bouw te kunnen beginnen! Wat een uit komst zulk een groot bouwwerk in deze tijden van werkloosheid! Helpt daarom mede ons ideaal te verwezenlijken. lederen eer sten Zaterdag van de maand wordt ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bij stand in het devote kapelleke van de Eer waarde Zusters van O. L. Vrouw aan den Rijksstraatweg de H. Mis ongedragen voor alle weldoeners der nieuwe Parochie. Wat een vreugde zal 't zijn, als eenmaal in de nieuwe Mariakerk de H Mis van dankbaar heid voor alle edele weldoeners en weldoen sters zal worden opgedragen! Bidt en leeft mee met den Pastoor zonder kerk A. F. J. GOOSSENS pr. Zusterhuis St. Catharina, Rijks straatweg 367 (Haarlem-Noord). Gironummer 52458. De Japansche bladen melden, dat in het ministerie van oorlog een bespreking heeft plaats gehad, waarin de voorwaarden tot bijlegging van het conflict met China zijn vastgesteld. Japan eischt, dat de kwestie der spoor wegen in den door Japan aangegeven zin zal worden opgelost en dat de zich op het oogenblik in aanleg bevindende spoorlijnen op langen termijn in Japansch beheer zul len worden gegeven. Met de huidige centrale regeering te Nanking zal Japan geen onderhandelingen voeren, doch slechts met een Mandsjoerij- sche regeering. Tot zoolang kan van terug trekking der Japansche troepen uit de be zette gebieden in Mantsjoerije geen sprake zijn. In een geval van voortzetting van den Chineeschen boycot, zal Japan de noo- dige maatregelen tot zelfbescherming ne men. De Volkenbondsraad zou Japan de noo- dige opneldering over de gebeurtenissen in Nanking verschaffen en daarbij onder alle omstandigheden volledige vrijheid van han delen in Mandsjoerjje eischen. Inwijding' 16 October. Vrijdag 16 October wordt de nieuwe school van Fröbel- en Montessori-onderwijs aan de Sint Theresiaschool, Kleine Houtweg 22, plechtig ingewijd door den Zeereerw. Heer Pastoor J. de Vlieger. De malen in den Ankeveenschen polder. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten goedgekeurd het besluit van het be stuur van den Hollandschen Ankeveenschen polder om over te gaan tot den bouw van een electrisch gemaal, terwijl het oude gemaal als natuur-monument behouden zal blijven. Met grootschen opzet viert de R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters, afdeeling Sassenheim en Omstre ken a.s. Dinsdag zijn 12%-jarig bestaan. Deze afdeeling bestaat uit de gemeenten Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noordwyk, Voorhout, Noordwijkerhout, Vogelenzang, Bennebroek, Zilk en Haarlemmermeer. Het is nu 12% jaar geleden, dat in Sas senheim het initiatief tot oprichting werd genomen en een organisatie ontstond met vasten ondergrond. De goede verstandhou ding en samenwerking zijn reden om dit 12%-jarig bestaan niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Dès morgens wordt in de kerk van St. Pancratius, alhier, een II. Mis opgedragen, waarna de viering wordt voortgezet in Hotel 't Bruine Paard. Aldaar wordt receptie ge houden des middags van 3 tot 4 uur. Des avonds wordt den leden een grooten feestavond aangeboden. By deze gelegen heid zal een nieuw vaandel worden ont huld, dat door den Geestelijken Adviseur zal worden gewijd. Ter gelegenheid van dit jubileum geeft de vereeniging een zeer mooi jubileumalbum uit, samengesteld door den heer Feern- stra, eigenaar van Hotel 't Bruine Paard. De Graal is een beweging van katholieke jonge vrouwen en meisjes, die zich dicht aan eensluiten en begrijpen, dat zij niet alleen katholiek zijn in de kerk, maar ook naar buiten hun katholiciteit blij en fier uitdragen. De Graal wil zijn een vereeniging van jonge menschen van verschillend karakter, stand en aanleg, een vereeniging spontaan en fleurig als jonge menschen zelf. Daarom werkt de Graal zonder vergader lokalen, zonder groene tafels en zonder com missies. Meisjes, die elkaar begrijpen, vor men clubs en deze clubs dragen de geheele beweging. Hoewel er verschillende clubs zijn, voelen allen zich toch een. Dat blijkt voldoende, wanneer er grootere groepen by elkaar ko men. De Graal wil ten slotte, niet enkel den drang naar iets anders, iets hoogers welken iedere vrouw in zich heeft, bevredigen, maar natuur en bovennatuur beide in harmonie ontwikkelen en beide geven, wat zij verlan gen en noodig hebben. Daarom komen wij in clubs bijeen. Er wordt gereidanst, muziek gemaakt, tooneel- gespeeld. En de ware vreugde ontbreekt er nooit! Maar bovenal; alle leden van de Graal voelen zich één. Allen bezield met één geest en een wil, werkend en strydend voor het eene groote doel: „De wereld moet bekeeren En God zal triompheeren." EEN GRAALLEIDSTER. Gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand Principieele raadsbeslissing gevraagd Naar aanleiding van het verzoek van den heer Noorman om eens na te gaan of de mogelijkheid en de behoefte in deze ge meente bestaat, om, evenals in de gemeente Haarlem, tot de instelling te geraken van een gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand, voor wien toetreding tot de bestaande gesubsidieerde volkszieken- huisfondsen uit hoofde van het inkomen uitgesloten is, hebben Burgemeester en Wet houders de Commissie voor Sociale aange legenheden uitgenoodigd terzake een onder zoek te doen instellen. De Commissie voornoemd is van oordeel, dat een gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand ook in deze ge meente zeker reden van bestaan zou hebben. Ingeval tot de instelling van een zoodanige verzekering tegen de kosten van ziekenhuis- verpleging ca. werd overgegaan, komt het de Commissie gewenscht voor in hoofdzaak de regeling van Haarlem te volgen. Dienaan gaande zij vermeld dat tot de verzekering kunnen toetreden zij wier inkomen wat betreft ongehuwden niet meer dan f 3500.en wat betreft ge huwden na kinderaftrek niet meer dan f 5000.bedraagt; dat de verzekering geldt voor verpleging van ten hoogste 10 weken voor elk ziektegeval in de 2e klasse B der ziekenhuizen; dat met de ziekenhuizen in Haarlem een overeenkomst is gesloten dat de gemeente aan de ziekenhuizen f 6. per dag betaalt voor elke(n) patiënt dat in de verzekering begrepen zijn de kosten van operatief ingrijpen, gebruik operatiekamer, narcose, medicamenten en verbandmiddelen dat met de heeren specialisten een afspraak is gemaakt betreffende de door hen in reke ning te brengen kosten, ingeval van behan deling der verzekerden of het hun verleenen van chirurchische hulp dat met de bedongen premie van f 0.25 per week voor volwassenen en f 0.25 per maand Voor kinderen de verzekering in Haarlem zich tot nu toe kon bedruipen dat de ontvangsten en de uitgaven ter zake in Haarlem in de gemeenterekening worden verantwoord onder de „gewone middelen" en op de begrooting „gewone dienst" derhalve zoowel in „Ontvangst" als in „Uitgaaf" een post voorkomt inzake de ziekenhuisverpleging; dat van de ziekenhuisverpleging boven bedoeld een afzonderlijke administratie ge voerd wordt. Het vorenstaande heeft de instemming van Burgemeester en Wethouders, doch zij zouden, alvorens verdere stappen te doen, gaarne vernemen of de Raad in beginsel be reid is op het voetspoor van de regeling ter zake in de gemeente Haarlem, tot de instel ling van een gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand alhier over te gaan. Gemeenteraad Een openbare ver gadering van den raad dezer gemeente wordt gehouden Donderdag 15 October te 14 ure in het raadhuis te Overveen. De agenda is als volgt 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden commissie van geor ganiseerd overleg. (De commissie bestond uit de heeren Hogenbirk en Prinsenberg). 3. Vaststelling verordening ex-artikel 208 der gemeentewet (5 jaarlijksche herziening van de strafverordeningen). 4. Verhuur terreintjè langs den Zeeweg aan G. Hoffschlag. 5. Uitgifte in erfpacht van een strook grond aan het P.E.N. 6. Aankoop grond voor verbreeding van den Bloemendaalscheweg. 7. Vaststelling van de scholen aan wie subsidie voor voorbereidend lager onderwijs gegeven zal worden. 8. Aanvrage crediet voor het in orde bren gen van een deel van het Bloemendaalsche Bosch. 9. Aanvrage crediet voor bouw van brand spuithuisjes. 10. Converteering van geldleeningen. 11. Ontheffing bepalingen der bouw verordening. 12. Vaststelling verordeningen tot regeling van het georganiseerd overleg. 13. Principieele uitspraak over het al niet instellen van een verzekering tegen zieken huiskosten. 14. Afschrijvingen en suppletoir kohier Hondenbelasting 1931. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: C. Schipper, Park weg ia Bloemendaal, een meisjesmuts; P. v. Roode, Bloemendaalscheweg 206 Over veen, een stoel; Chef der Tram, Tempelier straat Haarlem, een zilveren beugeltasch; P. Smid, Kerkplein 7 Bloemendaal; een dames vulpotlood; C. Lindner, Zijlweg 168 Haar lem, een duif; Koper, Hooge Duin en Daal- scheweg 31a Bloemendaal, een kanarie vogel; T. Zwemmer, Kennemerstraat 9 f rood Haarlem, een ring met sleutels; Wijn tjes, Bosch en Duinpiein 2 Bloemendaal, een bruine damestasch met inhoud; Trap, Zuider Stationsweg 16 Bloemendaal, een zilveren armbandje; Halte E.S.M. Tempelier straat Haarlem; een jongenspet; E. Roos, Zonnebloemlaan 36 Aerdenhout, een porte- monnaie met inhoud; H. Eichhorn, Midden- tuindorplaan 17 Haarlem, een rijwielbelas- tingmerk; L. Martin, Delftstraat 26 zwart Haarlem, een rozenkrans; M. A. N. van Meeuwen, Oosterduinweg 252 Aerdenhout, een Duitsche herdershond; A. Voerman, Kinheimweg 23 Bloemendaal, twee speel goed auto's; Hoekstra, Bloemendaalscheweg 242 Overveen, een vulpen; aan den politie post te Aerdenhout, een Lipssleutel, een portemonnaie; aan het bureau van politie Overveen, een klut, een dameshoed, een kindermutsje. Circus Sarrasani toch in Haarlem! Men schrijft ons: Het wereldcircus Sarrasani zal dan toch eenige dagen naar Haarlem komen, om de bewoners van Haarlem, die nog niet in de gelegenheid waren, het wereldcircus te be zoeken, kunnen nu hun kans waarnemen. Ook de bewoners der omgeving van Haarlem, die door den verren afstand van Amsterdam nog -geen bezoek aan Sarrasani hebben kun nen brengen, wordt nu de kans geboden, zonder tijdverlies en zonder hoogere kosten, dit ongeëxenaarde programma te zien, dat in de hoofdstad wekenlang reeds wordt be wonderd en toegejuicht. 37 nationaliteiten zullen des avonds Haar lem hunne kunsten laten zien, zullen in hunne uitzonderlijke kléedij, hun inheem- sche dansen vertoonen en hun gewoonten en gebruiken doen leeren kennen. Wat een ontwikkelingsfactor voor jong en oud wordt het circus Sarrasaniop deze wijze echte Indianen, waarover de jeugd steeds zoo vol is in hun fantasiën, zullen zij nu zien! Win- netou, Karl May, Aimard, Cooper! Wat zul len de hartjes en harten gloeien. En dan Tscherkessen, het krasse ruitervolk Singa- leezen, Marokijnen, Chineezen, Japaneezen, Indiërs en wat al niet meer vertoont Sarra sani met zyn schaar van internationale ar- tisten en zijn verzameling dieren die vele dierentuinen, niet kunnen toonen. Daarna gaat het circus Sarrasani weer naar het Zuiden en zal zyn zegetocht door de wereld verder voortzetten en spoedig weer buiten onze grenzen groote groepen van menschen in verbazing zetten, zoowel door de groote doorgevoerde organisatie van de wereldonderneming als door het gebedene. Het succes in Nederland was tot nu toe overweldigend, men zou van een Sarrasani- roes kunnen spreken, die in de steden heerschte, waar Sarrasani speelde en we twyfelen er ook niet aan, of ook In Haarlem zal dezer dagen een echte Sarrasani-koorts heerschen, die alle lagen van de bevolking zal ten goede komen. Er zijn 35.000.000 telefoons over de geheele wereld Volgens een statistiek der Amerikaansche „Telephone en telegraphen Company" waren op I Januari '31 in totaal 35.3 millioen tele foonapparaten op de wereld aanwezig, het geen sedert 1930 een toename beteekent van millioen. Hiervan bevat NoordAmerika 21.7 millioen (62.84 pCt.) Europa 10 millioen (2S.07 pCt.) Azië 3.48 pCt., dan volgen Australië, Zuid- Amerika, en ten slotte Afrika (slechts 0.68 pCt). Afrika is dus, wat het telefoonwezen betreft, het minst ontwikkelde werelddeel, In de Vereenigde Staten van Amerika vindt men meer dan de helft van alle telefoontoe stellen (20.2 millioen stuks), Duitschland be vat 9 pCt., GrootBrittannië 5.5 pCt. Canada 4 pCt., Frankrijk 8 pCt. van het totaal. 50 ambtenaren erbij betrokken De Staatsanwaltschaft te Coblenz is een om vangrijk bedrog op het spoor gekomen. Het betreft groote verduisteringen, die voorna- melyk door ambtenaren van de ryksspoor- wegen zyn gepleegd, n.l. in dien zin, dat op de rekeningen van een expeditiefirma te Co blenz, welke na de opheffing der bezettings- bureaux met de verhuizing der overgeplaat ste ambtenaren werd belast, opzettelijke hoogere bedragen werden genoteerd dan die, welke by de officieele bureaux werden af gedragen. Ongeveer vyftig ambtenaren zouden er by betrokken zyn. De gevallen dateeren ten deele uit de periode kort na het einde van den oorlog. De hoofdschuldige, de eigenaar der expe- d'.tiefirma, is reeds garresteerd. Heel wat op zijn kerfstok De politie te Heerenveen is er Zaterdag in geslaagd de hand te leggen op zekeren H. P„, afkomstig uit Assen, een berucht persoon, die den laatsten tijd het Noorden van ons land onveilig heeft gemaakt. Donderdag j.l. had hy zich vervoegd bij den caféhouder A. te Nieuwebrug en ge vraagd of hy daar ook in den kost kon ko men. Hij gaf zich uit voor opzichter bij de Rykskabelwerken; volgens zijn zeggen moest een kabel gelegd worden door de Heerensloot en onder de spoorbaan door te Stobbegat. Hy kon daarvoor 25 man personeel gebruiken en hy verzocht den heer A. hiertoe pogingen in het werk te willen stellen. Spoedig waren 25 man gevonden. Zij zouden f 4.50 per dag verdienen. Van deze ploeg werd door P. een voorman aangewezen; een gedeelte zou Za- térdagmorgen direct kunnen beginnen dan zou n.l. een monteur met den montage wagen komen terwyl de rest Maandag morgen aan den slag kon komen. Zaterdagmorgen echter begaf P. zich naar Heerenveen, om, zooals hy zeide, nog een en ander nader te regelen, meldt de „Courant". De heer A. kwam kort daarop tot de ont dekking, dat uit de geldla van het café een bedrag van ruim f 20 was verdwenen. On- middellyk viel de verdenking op P., dien hij direct achterna ging. Te Heerenveen waar-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6