f 750.- 1 f 3000.- f250.- f125.- f50.- f40.- HET WERELDRAADSEL x DINSDAG 13 OCTOBER 1931 Liefdesdrama te Amsterdam Bedenkelijk Vergiftiging door het gebruik van spiritus De trein-aanslag bij Bia Torbagy Twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst 4000 slachtoffers aan builenpest BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regeJ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17897 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE WERKLOOSHEID GRAFIEKEN EN CIJFERS - GROEI DER WERKLOOSHEID OVER DE WERELD OVER VERSCHILLENDE LANDEN EN BEDRIJVEN Men moet misschien aan den lijve ge voeld hebben, wat het zeggen wil, als kostwinner werkloos te zijn, om eenigs- zins te kunnen bevroeden de ontzet tende tragiek, welke er schuilt in de koele grafieken en onaandoenlijke cij- fer-reeksen, die hieronder volgen. De werkloosheid, dat is ten slotte de pijnlijkste vorm, waarin de wereld- krisis zich aan ons openbaart. In de werkloosheid wordt de wereld ellende in laatste instantie uitgeleefd; het zijn de werkloozen, die met hun geestelijke en lichamelijke smarten de wereldkrisis heel duur betalen en ten koste van wier leed voor een groot deel de kfisis uitziekt. O zeker, ook elders wordt veel krisis- leed uitgestaan, vooral misschien in angst voor wat de toekomst brengen zal, maar de werklooze arbeider is over t algemeen de armoede het meest nabij werkloozen-ondersteuning kan nog ge durende eenigen tijd de inzinking ver tragen, maar al te spoedig nadert echter het oogenblik, waarop een gang naar armbestuur of maatschappelijk hulpbetoon niet langer uitgesteld kan worden. En zoo'n gang is gelukkig, dat onze arbeiders dit over 't algemeen nog zoo aanvoelen ontzettend zwaar. Onnoodig intusschen te zeggen, dat wij hier de bona fide werkloozen op het oog hebben. Welken omvang heeft thans de werk loosheid over de wereld aangenomen? Vooraf zij er op gewezen, dat de hier onder gegeven cijfers natuurlijk niet tot op den dag „bij" kunnen zijn en dat de opgaven uit onderscheidene bronnen nog wel eens verschillen vertoonen: men kan maar niet steeds alle gegevens bekomen, welke men zou wenschen en het is ook niet steeds te achterhalen, wélke werkloozen geheel èn gedeel telijk werkloozen? georganiseerde werk loozen? enz. bedoeld worden. Maar zóó juist en zóó „bij" zijn onze cijfers in ieder geval toch wel, dat zij een ontstellenden indruk geven van den omvang, welken de ramp der werk loosheid over heel de wereld en in de verschillende landen reeds heeft aan genomen, reeds had aangenomen, maanden geleden. Grafiek A toont in kolommetjes de enorme stijging der werkloosheid sinds 1 Januari 1929; de cijfers vóór aan den rand beteekenen: millioenen, en zoo zien wij per kwartaal de werkloosheid groeietn van 6, 7}£, 11, 12, 12 'A, 15, 19 tot 22 millioen! Voor de verbreiding van de werkloos heid over verschillende landen zie men in 't bijzonder nog staat C. En zoo was het op 31 Maart van dit jaar. We weten echter allen, dat sinds dien datum de factoren, welke de werkloos heid veroorzaken, nog veel verergerd zijn; de seizoen-arbeid kan gedurende den zomer een vanzelfsprekendA ver- D mindering der werkloosheid veroorzaakt hebben, als de nieuwere statistieken verschijnen, waarin behalve het einde van den seizoen-arbeid ook de nog steeds verscherpte industrieele krisis tot uitdrukking komt, dain zullen we dat wagen wij wel te voorspellen schrikken. Met de tijdelijke werkloosheidsver mindering in verband met seizoen-ar beid moeten wij ook rekening houden, wanneer wij op grafiek B, zoowel voor B raANKHYK. Sao*. i Duitschland, als voor Engeland, Frank rijk en Oostenrijk, de lijn, welke den loop der werkloosheid aangeeft, na 31 Maart eenigszins zien dalen; ieder deskundige neemt aan, dat spoedig al lerwegen weer de hoogte van 31 Maart bereikt en overschreden zal worden, voorzoover dit hier en daar al niet reeds het geval is. Er is geen ontkomen aan: VERDEELING DER WERKLOOSHEID OVER DE LANDEN DE WERKLOOSHEID OVER VERSCHILLENDE BEDRIJVEN (Toestand van 1 Januari 1931) rf-6 (Annuaire Statistique de la Société des Nations 1930/31, blz. 61/63) de lijn zal in dezen winter steiler en hooger stijgen dan het vorig jaar. Wordt er in Duitschland alléén al de zen winter niet gerekend op 7 a 8 mil lioen werkloozen? Zien wij den toestand in ons eigen land: hoe gaat het hier zienderoogen naar omlaag met de industrie en hoe stijgt hier dus de werkloosheid? Stond ons werkloosheidspercentage op 30 Juni 1930 op 4.3 op 30 Juni van dit jaar was reeds een percentage van 9.3 bereikt! En nu is Nederland er nog lang niet het ergst aan toe! Geven wij ten slotte nog een over zichtje van de werkloosheid over ver schillende bedrijven in enkele landen. Een vluchtige bestudeering van staatje D doet zien, dat in Duitschland het bouwbedrijf, in Engeland de metaalbe werking, in België en in Oostenrijk even eens het bouwbedrijf het ergst wordt ge teisterd. In Duitschland is het trouwens bijna over heel de linie gruwelijk, zoowel in de geheele als in de gedeeltelijke werkloos heid. En Engeland blijft al niet veel achter. Voor Nederland is het hieronder- staande staatje van belang, aanduiden de de werkloosheidspercentages over verschillende bedrijfsgroepen: Deze cijfers zijn te treuriger nu zij be trekking hebben op den werkloosheids- stand op 1 Juli, midden in de gunstigste periode van het jaar dus. We willen onze sombere kroniek hier mede besluiten. In een volgend artikel zullen wij eens zien, welk een strubbeling de krisis in den wereldhandel teweeg gebracht heeft. Chauffeur lost schoten op zijn vroegere verloofde en verwondt ook zichzelf Naar verlaging der kostprijzen Staking bij de N. S. F. I VOORNAAMSTE NIEUWS MRLWHoTd Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67. Stilstand. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.38. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Vier dooden In een Chineesche provincie Een schadepost Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbek Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een band een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinget bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger (Stand op 31 Maart 1931) Land In pCt. In milli oenen van de bevol kt nh van de tot arbeid ge schikte ar beiders Duitschland 4-90 7-7 I5.I Ver. Staten 7*5° 6.1 14.O Engeland 2*70 5-5 12,1 0*07 0.2 0.3 Zwitserland 0.02 0.6 1.2 België O.I2 i-5 3-5 0*14 i-7 4.4 Zweden........ o*o8 1-3 3.0 Noorwegen. 0*03 1.0 2.4 Denemarken 0*07 2.0 4.8 Italië I.IO 2.7 5.6 Oostenrijk o-34 5-i 9,2 Tschecho Slow. 0.40 2.8 6.2 Finland randst. 0.03 0.4 0.7 Polen. 0.30 0.9 1.8 Hongarijë 0*12 1.4 3.0 Yougo Slavië.. O.OI O.I 0*05 0.2 0*12 1.2 3-3 Australië 0*21 3-3 7.8 Nieuw-Zeelad... O.OI 0.6 Met Rusland, Zuid- en Midden-Amerika en Zuid-Afrika samen: 27 millioen werkloozen. (F. Fried in „Die Tat." Mei 1931 blz. 86) Bedrijf Duitschland Engeland België Oostenrijk In Percenten in absolute Geheel wl. Gedeelt. Totaal Geheel Gedeelt. cijfers Metaalbewerking 26.8 45*3 7*i 18.0 43.605 ingen. Constr.. 28.5 T extielbedrijven 20.3 43*3 37*4 6.7 32.0 17.529 Bouwbedrijf65.4 1.4 22.6 19.5 3*7 97.927 Houtbedrijf 45*4 13*5 15*3 17.6 9.6 16.922 Mijnen 9*9 24.7 20.0 0.4 6.2 3.092 BEDRIJFSGROEP Juni'30 Juni'31 Aardewerkindustrie enz. 58.2 34.4 Diamantindustrie 58.2 34.4 Drukkersbedrijven enz. 2.8 4.7 Bouwbedrijven enz. 4.7 7.5 Houtbewerking enz. 3.8 13. Kleedingindustrie 5.6 6.1 Lederindustrie 1.8 6.6 Steenkolenmijnen 0.3 0.2 Metaalindustrie, scheepsbouw 5.9 18.8 Textielnijverheid 4.7 10.5 Voedings- en genotm. bedrijven 3.7 7.5 w.o. tabak- en sigarenindustrie 4.7 11.8 Landbouwbedrijven, veenderij 1.2 1.3 Visscherij 0.2 14.7 Handelreizigers 0.5 0.8 Verkeerswezen 1.4 8.3 Handels- en Kant.bedienden 3. 4.3 Toonkunstenaars 16.1 26.1 Overige groepen 2.9 7.8 Beiden vrij zwaar gewond Gisteravond heeft zich in de St. Willi- brordusstraat te Amsterdam een ernstig drama afgespeeld. Tusschen kwart over 7 en half 8 weer klonk in deze nauwe donkere straat, welke op den Amsteldijk uitloopt, het korte, scherpe geluid van een aantal schoten. Spoedig bleek, dat deze gelost waren in de portiek van een tegenover de R. K. kerk gelegen perceel. Bewoners van de in dit perceel gevestigde woningen en eenige voor bijgangers, die door dit lawaai hevig ge schrokken waren, vonden ter plaatse het lichaam van een jongen man, die door een schot in het hoofd bleek getroffen te zijn. Een revolver lag op eenige meters afstand op den openbaren weg Vrijwel tegelijkertijd werd eenige meters voorbij het portiek op de straat een jonge vrouw gevonden, die eveneens zeer ernstig door revolverschoten was gewond. Onmiddellijk werd de politie van het bureau Pieter Aertsstraat gewaarschuwd welke op haar beurt de G. G. en G. D. van het voorgevallene in kennis stelde. Beide ge wonden werden naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. De man had, zooals gemeld, een schot in het hoofd, de vrouw was door niet minder dan 5 schoten getroffen, waarvan 4 in de borst en een in den rug. Ondanks zijn ern stige verwondingen is de man nog in staat geweest de toedracht van het gebeurde aan de politie te verklaren, waarbij is gebleken, dat hij, na eenige schoten op de vrouw te hebben gelost, het wapen tegen zichzelf heeft gekeerd. Het betreft hier een wraakneming van den kant van den man op het meisje, dat na zich eerst eenige toenadering te hebben laten welgevallen zich van haar aanbidder afkeerde. Het feit dat de dader, die chauffeur van beroep is, een geladen revolver bij zich droeg wijst er op, dat hij door de afwijzende houding van de vrouw, die buffetjuffrouw is in een bar in de Govert Flinckstraat, van plan was een wanhoopsdaad te begaan. Vermoedelijk heeft hij haar opgezocht en haar bewogen een eind met hem te gaan wandelen om daarna, na begrepen te heb ben dat zij niets meer met hem te doen wilde hebben, zijn daad te volvoeren. De vrouw heeft zich, nadat de schoten op haar gelost waren, nog eenige meters voortgesleept en is toen in elkaar gezakt. Bij informatie naar den toestand van beide slachtoffers vernamen wij, dat die van den man het ernstigst is. Er zou echter voor beiden geen direct levensgevaar bestaan. De man is 29 en de vrouw 31 jaar. In het „Amsterdamsch Studenten Week blad" van 3 October j.l. propageert iemand, die zich „Dr." noemt, niets minder dan homosexualiteit. De termen, waarin hij deze zonde verde digt en die wij uit respect voor onze lezers hier niet zullen afdrukken, teekent den schrijver ten voeten uit, maar en dit is nog erger het feit, dat deze openlijke pro paganda mogelijk is, kenmerkt een mentali teit in de Amsterdamsche studentenwereld, die ontstelt. Eenige jaren geleden heeft het Eulenburg- schandaal in Duitschland, dat in hoofdzaak dezelfde gruwelijke en walgelijk tegennatuur lijke zonde betrof, de geheele weldenkende beschaafde wereld met afgrijzen vervuld; maar daar schaamden de bedrijvers zich ten minste nog, hun perversiteit voor de oogen der menschen te etaleeren. In de Amster damsche Studentenwereld is het bijlkbaar zoo ver, dat men er zich vrijelijk op mag beroemen een walgelijk onzedelijk mensch te zijn! Wat te zeggen van de redactie van een orgaan, waarin, de hemel betere 't, volgens de mededeeling op de titelpagina ook twee jonge meisjes zitten, wat te zeggen van een redactie, die een dergelijken medewerker aan het woord laat? Wat te zeggen van den Senaat van een Universiteit, die niet in staat is dergelijke excessen te voorkomen! En wat zouden wij moeten zeggen van een rector magnificus, die zulken karakterbeder vers den toegang tot de studentenwereld niet onmogelijk zou maken? Want het is geen kleinigheid, waar het om gaat. Dit Amsterdamsch Studenten Weekblad is het officieele orgaan van het Amsterdamsch Studenten Corps. Het wordt ook den eerste jaarsstudenten thuis gestuurd. Welnu, daar zijn onder deze eerstejaars studenten, Godlof, nog jongens en meisjes, die uit fatsoenlijke huisgezinnen komen; daar zijn onder die studenten nog jongens en meisjes, die van de in dit weekblad aan geprezen zonde slechts den naam kennen en mischien zelfs niet eens; in alle geval zijn bijna honderd procent van de jeugdige stu denten met een heiligen afschuw voor homo sexualiteit vervuld. Wij zouden het onderwijs, dat op onze openbare lycea en gymnasia gegeven wordt, onrecht aandoen als wij anders durfden ver onderstellen. Het eerste nummer nu, dat de studenten van het studentenorgaan ontvangen, stelt het bedrijven van die zonde als de natuur lijkste zaak der wereld voor. In naam van de beklagenswaardige oudere, die hun met zorg opgevoede jongens en meisjes van achttien, negentien jaar aan de universiteit afstaan, in naam van de volks gezondheid en volkskracht afgezien nog van de godsdienstige overwegingen, protesteeren wij daartegen. Het bestuur der Universiteit, het gemeen tebestuur van Amsterdam, de Minister van Onderwijs, ja zelfs de Minister van Justitie hebben hier alle reden om in te grijpen. Ook zelfs de Minister van Justitie, want het be drijven van die zonde met minderjarigen is in ons strafwetboek nog altijd strafbaar ge steld en een veroordeeling uit dien hoofde geldt als zeer onteerend. Vreeselijke gevolgen Tengevolge van het gebruik van gesmok- kelden Franschen uit hout gestookten spi ritus zijn 5 personen te Stockholm onder vreeselijke pijnen overleden, terwijl 2 ande re personen blind zijn geworden. Aangezien men niet kan uitvinden, hoe veel gesmokkelde spiritus in den handel is gebracht, vreest men nog meer vergiftigings- gevallen. Een arrestatie Een stoker van een in de haven van Stock holm liggend Zweedsch schip heeft in Frankrijk 40 Liter spiritus gekocht, waar schijnlijk zonder te weten, dat het houtspi- ritus was. De man is gearresteerd. Tot de slachtoffers van het spiritusdrinken behoort o.a. zijn verloofde. Bemiddelend initiatief der Regeering Naar het „Vad." verneemt, is van de re geering het initiatief uitgegaan, om de cen trale organisaties van werkgevers en werk nemers bijeen te brengen, teneinde het zoo mogelijk over een verlaging der kostprijzen eens te worden. Deze besprekingen zijn gis teren begonnen. 150 meisjes leggen het werk neer Maandagmorgen is bij de Nederlandsche Seintoesteilenfabriek te Hilversum een sta king uitgebroken onder 150 fabrieksmeisjes. Het conflict is ontstaan, omdat de meisjes niet accoord gaan met de nieuwe tarieven, waardoor de loonen met 10 pet. werden verminderd en de werkzaamheden vermeer derd werden. Gedeeltelijke bekentenis van Matuschka Sylvester Matuschka, die, verdacht van het plegen van den aanslag bij Bia Torbagy, gearresteerd was, heeft thans een gedeel telijke bekentenis afgelegd. Hij heeft n.l. verklaard, de springstof aan een onbekend persoon gegeven te hebben. Als bijzonderheden weet het „Hbd." nog mede te deelen, dat Matuschka na grondig verhoor heeft toegegeven, dat hij aan twee mannen ecrasiet heeft gegeven, om daarmede een trein in de lucht te laten vliegen. De namen dezer beide mannen heeft hij aan de politie medegedeeld, doch voorloopig worden ze geheim gehouden, ten einde het verdere onderzoek te vergemak kelijken. Voorts heeft Matuschka verklaard, op het oogenblik, dat de aanslag werd gepleegd, in den D-trein, bij Jüterbog, bij Berlijn, te hebben vertoefd, en ook zich in den laat sten wagon van den D-trein, die bij Bio Torbagy, in Hongarije, werd opgeblazen, te hebben bevonden. Deze waf on is naar men weet niet van den spoordijk naar be neden gestort, en Matuschka verklaart dien tengevolge slechts licht in het gelaat te zijn gekwetst. Matuschka ontkent ten stelligste bij den aanslag op den D-trein van Weenen naar Passau (Duitschland) die in het voor jaar van dit jaar werd gepleegd betrok ken te zijn geweest. De mededeelingen van Matuschka heb ben een verwarden indruk gemaakt. Zijn vrouw, die vandaag van Weenen naar Boe dapest reisde, om door de Hongaarsche autoriteiten in verhoor te worden genomen, heeft in den trein getracht zelfmoord te plegen, welke poging op het laatste oogen blik kon worden verijdeld. De aanwijzingen tegen Matuschka Vier aanwijzingen hebben de verdenking tegen Matuschka versterkt. Ten eerste was gebleken, dat hij het ecra siet, dat hij toegeeft te hebben in zijn be zit gehad, niet heeft gebruikt voor het om verhalen van een schoorsteen, gelijk hij had voorgegeven. Trouwens, van de explo- siestoffen in slechts een klein gedeelte te ruggevonden. Waar de rest gebleven is, staat niet vast. In een sportbroek van Matuschka von3 men de zakken geel verkleurd. Ma tuschka verklaarde dit aldus, dat hij zijn handen, toen zij dropen van permanganaat, in de zakken had gestoken. De scheikun digen ontkenden de mogelijkheid daarvan en hielden vol, dat de vlekken alleen van ecrasiet afkomstig konden zijn. Matuschka gaf toen eindelijk toe, patronen in die zak ken te hebben gehad en de broek op zijn reis van Boedapest naar Bia Torbagy te hebben gedragen. Ofschoon Matuschka beweert, zelf in den trein, welken het ongeluk trof, te hebben ge zeten, en zelfs den naam noemt van een man, die met hem in dezelfde coupé zou hebben gezeten, en hem een paar minuten voor de ramp vuur zou hebben aangebo den, is de politie overtuigd, dat hij te Bia Torbagy uit een vorigen trein is gestapt om daar de helsche machine op het viaduct te plBi sitsen. Na de ontploffing zou de man naderbij zijn geslopen en hebben gedaan of hij be wusteloos was. Matuschka's advocaat is overtuigd van de onschuld van zijn cliënt en zoekt thans den man, Matt genaamd, op wien Matuschka zich beroept, en die bij de ramp evenmin als hij werd gedood. Ten derde heeft Matuschka geen alibi kunnen verstrekken voor den tijd van 11 tot 15 Augustus, waarbinnen de aanslag van Juterborg is gepleegd. Te Weenen vertoefde hij in elk geval niet. Ten slotte waren bij Anzbach stukken rail met schroeven aan het spoor bevestigd. Dergelijke stukken en schroeven heeft men gevonden in Matusch ka's fabriek te Tattendorf. Bij Anzbach be zit Matuschka bovendien een kleine villa. Het onderzoek der grafologen is nog slechts oppervlakkig geweest. Zij hebben dan ook nog maar één gelijkenis kunnen constateeren tusschen het schrift van Ma tuschka en dat van den schrijver van het briefje, dat na den aanslag van Bia Torbagy aldaar is gevonden. Ook is de ecrasietbom, dien men daar heeft gevonden, van hetzelfde maaksel als die van Jüterbog, terwijl einde lijk in de fabriek te Tattendorf leiding- draad is gevonden, dat zeer veel gelijkenis vertoont met dat van Bia Torbagy. Matuschka is gewezen officier bij de genie. Toen hij in 1919 huwde, trachtte hij zich op alle mogelijke manieren een bestaan te verschaffen. Hij begon een winkeltje in groenten en trachtte naderhand door het sjacheren in huizen aan geld te komen. Zijn huizen-specuiatie te Weenen mislukte ech ter en zijn zenuwen waren daardoor zoo in de war, dat hij, volgens verklaring van zijn vrouw, dagenlang geen woord sprak. Onder- tusschen betwijfelt men thans te Boeda pest of, indien inderdaad wordt uitgemaakt dat M. de dader is, men hem zal kunnen veroordeelen. Ook schuldig aan den aan slag bij Jüterbog De verdenking, welke tegen den koopman Silvester Matuschka is gerezen, dat hij deel heeft genomen aan den spoorwegaanslag bij Jüterbog wordt nog versterkt door het feit. dat hij te Weenen op 30 Juli tien kilogram ecrasiet, honderd slaghoedjes en honderd lonten heeft gekocht. Vooral draagt hiertoe de omstandigheid bij, dat bij den aanslag bij Jüterbog explosies zijn geconstateerd, zooals zij zich bij gebruik van deze spring stoffen voordoen. Matuschka geeft toe, meermalen te Ber lijn geweest te zijn. Voor het feit, dat hü gedurende den tijd van 5 tot 11 Augustus uit zijn woning aan de Hofgasse te Weenen verdwenen was, heeft hij nog steeds geen verklaring kunnen geven. Het verhoor van de vrouwelijke getuigen, in wier winkel hij dien tijd van den zesden tot den achtsten Augustus de voor den aan slag bij Jüterbog gebruikte partij schelle- draad heeft gekocht, is voortgezet. Met volkomen zekerheid hebben zij Ma tuschka niet als den kooper kunnen her kennen. Mooraanslag van een Amsterdamschen chauffeur op zijn vroegere meisje, de man verwondt ook zichzelf. (blz, 1, 1ste blad) Matuschka legt een gedeeltelijke bekente nis af betreffende het spoorwegongelnk bij Bia Torbagy. (blz. 1. 1ste Wad) In Zuid-Frankrijk zijn bij een botsing tusschen twee vliegtuigen vier vliegers om gekomen. (blz. 1, 1ste blad) Daling van den boterprijs in deskundige kringen onvermijdelijk geacht. (blz 1, 2de blad) Moeilijkheden op de Vischmarkt te Rot terdam. (blz 1, 2de blad) Kritiek op Schacht's rede. (blz. 1, 3de blad) De Pruisische minister van financiën, Höpker-Aschoff, is afgetreden. (blz. 1, 3de blad) De toestand in het Verre Oosten steeds ernstiger. (blz. 1, 3de blad) Samenzwering tegen president Uribnrn van Argentinië verijdeld. (blz. 1, 3de blad) Het Groningsche bioscoopconflict geëin digd, Vrijdag a.s. worden de bioscopen weder om geopend. (blz. 2, 3de blad) Algemeene vergadering R. K. landbouwbe- drijfsraad. (blz 2, 3de blad) Het Eeregerechtshof voor journalisten ge ïnstalleerd. (blz 2, 3de blad) De kosten der werkloozenzorg bedroegen in 1930 bijna 24 millioen gulden. (blz 2, 3de blad) #4$ Hoogste barometerstand 770.2 m.M. te Valencia. Laagste barometerstand 745.0 mill te Vardö. Verwachting: zwakke, veranderlijke wind, later uit Noordelijke richtingen, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler overdag. Boven de marinevlieghaven van Toulon Cuers, bekend door de noodlanding aldaar door den Zeppelin gedaan, zijn op een hoogte van 300 M. twee marinevliegtuigen met el kaar in botsing gekomen. Beide vliegtuigen werden vernield en sloe gen te pletter op den grond. Vier der inzit tenden werden op slag gedood, één zwaar gewond. Den zesden gelukte het met een parachute naar beneden te springen. Hij kreeg slechts lichte verwondingen. De com mandant van het eskader had uitdrukkelijk order gegeven op verschillende hoogten te vliegen om botsingen te voorkomen. In de Chineesche provincie Honan is bui lenpest uitgebroken. Reeds zouden meer dan 4000 slachtoffers aan de gevolgen zijn overleden. Bankpapier in brandende kachel geworpen Een bewoonster van het dorp Schiphol had dezer dagen het ongeluk, tegelijk met een paar andere papieren, eenige bankbiljetten in een brandende kachel te gooien. Toen zij haar vergissing later bemerkte, was het bank papier reeds geheel verbrand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1