1 Stadsnieuws W: vwvwvwv^ vwvwvww f mm ■r TWEEDE BLAD DINSDAG 13 OCTOBER 1931 BLADZIJ Ul. - DE „MITTOVOS" Auto door trein gegrepen Een veel gezochte aangehouden Gorgel ook op straat I De werkloosheid ATHLETIEK Opheffing van den gouden standaard in Finland Het vasthouden aan den gouden standaard ROEIEN SPORT EN SPEL HOCKEY CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK ATHLETIEK KORFBAL De plechtige opening van de Congresweek De voorzitter van de congressen, de Wel- eerw. Heer G. Luken, opende gistermiddag om 3 uur de bijeenkomst van de verschil lende genoodigden met den Christelijken groet. Voor de tentoonstelling, aldus spreker, zal de belangstelling te groot zijn, maar voor de congresweek mag ze zeker niet minder we zen, daar dit deel van de Mittovos het idieelste is. Spreker gaf dan het woord aan den alge- meenen voorzitter, den Zeereerw. heer J. B. M. Timp. Rector Timp achtte het een buitengewone eer, de congresweek te mogen openen. Spre ker zou de paters willen vragen in deze we ken iets mede te deelen van hun weten en van hun liefde. Wij katholieken zien het missieleven slechts in vogelvlucht en niet van nabij. De vaders en moeders, de familie van de missionarissen voelen wei aan, het offer dat gebracht werd voor den grooten Meester. Maar na het vertrek is de held van het tooneel verdwenen en nu en dan vertelt de missionaris iets van zijn leven in een brief. Wij weten, dat het leven van den mis sionaris een heldenleven is, maar wij weten de finesses er niet van. Gij, Zeereerw. paters, zult ons doen genieten van uw weten, gij zult ons enthousiast maken voor uw groote werk. Voor het Missiewerk zullen duizenden in Haarlem en omgeving hun belangstelling geven. Op de tweede plaats vragen wij u paters, iets te geven van uw liefde. Het Mis siewerk is het geven van bovennatuurlijk leven aan de menschen. Een machtige liefde alleen is in staat die liefde te geven aan die verre menschen. Wij hebben die liefde zoo noodig en juist voor dezen winter is de liefde zoo onontbeerlijk. De wereld zou er heel anders uitzien, als wij elkander maar liefde gaven. Wij vragen u, paters missionarissen, een groote liefde. Onze liefde zal dan uitgaan naar uw wenschen in den vreemde. Een groo te liefde zullen we u geven en we zullen onze groote offervaardigheid aan u toonen. Hiermede verklaarde spreker de congres week voor geopend. Het jongenskoor van de Spaarnekerk voer de daarna eenige liederen uit. De Zeereerw. Zeergel. heer Pater W. Kei ler S.J., te Nijmegen, hield vervolgens een lezing met lichtbeelden over „Indrukken eener Java-reis". Spreker sprak voor de pauze over .Merkwaardig Java", teneinde de kennis van dit volkrijkste eiland van onze Oost te verlevendigen en te verrijken. Na de pauze behandelde pater Keiler de ontwikkeling der katholieke levensgedachte onder Java's mil- lioenen. Oostersche kerken en Bulgaar - sche missiën In het gebouw der R.K, Militairenvereeni- ging, Zoetestraat 14, sprak gisteravond de Zeereerw. Pater Passionist Bonifaeius over Oostersche Kerken en Bulgaarsche Missiën. De Bulgaarsche missie is sedert ruim 130 jaar aan de Passionisten toevertrouwd. Ze draagt hoofdzakelijk een folkloristische ka rakter. Zeereerw. Pater Bonifaeius. Spr. begon met een korte uiteenzetting over de Passionisten, speciaal over de twee Nederlanders-Passionisten, die in den loop der tijden Bisschop waren in Bulgarije, ril. den Rotterdammer Mgr. Pluym en jfén te- genwoordigen bisschop Mgr. Theelen. Verder sprak Pater Bonifaeius over de Bul gaarsche schismatieke kathedralen en kloos ters. Vervolgens over het landschap, de volks gebruiken in de Bulgaarsche dorpen, trouwen en begraven, de prachtige kleederdrachten. In verband hiermee werd ook besproken de Bulgaarsche industrie: weven en borduren. Daarna richtte spr. een krachtige aanspo ring tot belangstelling in de missie van het nabije Oosten, het werk der vereeniging enz. Congresvergadering in het Mittovos- gebouw. Na de opening, het zingen van het Mitto- vos-lied en een kort inleidingswoord van den voorzitter, voerde hier Pater C. Wessels S. J. het woord. Zijn wetenschappelijke voordracht: „Vier eeuwen geloofsverkondiging" had de Eerw. spreker in de volgende drie perioden ver deeld: Ie tijdperk 1520—1650. Een hoopvol begin, een ontluiken dat de belofte van rijpe vrucht draagt. De Spaansch-Portugeesche Missie periode. lie tijdperk 16001800. Een periode van schijnbaar volkomen vernietiging, maar waar hier en daar de levenskracht der jonge plant niet geheel verloren ging. Het tijdperk van de Oost-Indische Compagnie. Ille tijdperk. Een herleving, zwak en ten ger aanvankelijk, een begin van rijpe vrucht, met stevige beloften voor de toekomst. Dit is het tijdperk dezer eeuw. Dan gaat spreker over tot het uitvoerig behandelen der le periode, waarover vaak in de behaaglijke studeerkamer-sfeer zulke on doordachte en onbillijke woorden van critiek geschreven worden. Wij, in onzen tijd, mechaniseeren, rationa- liseeren en eischen veel en goed in korten tijd. Toch vergeten we hierbij, dat de Missio naris van heden gebruik maakt van 400 jaren missioneering, vier eeuwen van onder vindingen van pioniers en hun opvolgers. De verovering van Malakka in 1511 opent de poort van N. O.-Indië. Al spoedig gaat de eerste priester scheep naar de kleine Por- tugeesche vesting Ternate, het eerste missie- bolwerk in O.-Indië. Pater C. Wessels S.J. In 1546 gaat de H. Franciscus Xaverius naar de Molukken. De waardeering van zijn werk vertoont in de diverse kringen van beoordeelaars een scherpe tegenstelling; toch is hij geweest de baanbreker, die land voor land 't terrein gaat verkennen, den eersten stoot opvangen, die zelf onwetend van de toestanden door schade en tegenslag wij zer wordt. Na tien jaar pionierswerk keert hij terug, zooals Vondel het uitdrukte: „Christus riep hem thuis met zijn gesleten kruis." In dien eersten tijd stijgt het succes, tien duizenden gedoopten. Juist in dezen eersten overstelpenden groei ligt een kiem van zwak heid. Door de wisselende krijgskans van de ei landjes Ternate en Tidoro, die elkaar be kampen, ontaardt de strijd hier in een gods dienstoorlog: Islamieten tegen heidenen, welke laatsten hun heil zoeken bij de blan ken en om dit motief het Christendom gaan aanhangen. Doch het ontbreken van stevigheid en diepte der geloofsfundeering, het onvoldoen de aantal predikkrachten die toezicht blij vend konden vestigen, maakte, dat het mee- rendeel slechts „naam-Christen" was. En missionarissen èn bestuur tot in Rome toe, begrepen het ongewenschte van dezen toestand, beschouwden hem slechts als pro visorisch. Men ging zoeken naar krachten uit eigen omgeving: Een inlandsche clerus! Het is geen vinding van onzen tijd; het eerste college dat de Jezuiten stichtten, werd gebouwd te Goa en had tot doel inlandsche priesters te vormen. Vele moeilijkheden deden zich echter In het Spaansch-Portugeesche tijdperk voor een vruchtdragende missioneering voor, zooals het Patronaatsrecht, dat de regeering den plicht oplegde, den missie-arbeid alsmede de opleiding der missionarissen te bekostigen, maar haar daartegenover het recht gaf om zelf aantal, plaats enz. te bepalen, bovendien zelf de priesters aan te wijzen, die zij ge schikt achtte. Dan waren er nog de reusachtige afstand, de gebrekkige communicatiemiddelen. Evenwel hielden de geloofshelden stand, geen ziekte of armoede kon hun moed bre ken, zij rijn gebleven tot onze landgenooten kwamen, de mannen van de „hooggeprezen" O. I. Compagnie. Na een korte pauze, waarin een collecte gehouden werd voor het algemeene doel van dit Congres, de missie-actie, vervolgde de Eerw. spr. met het tweede deel van zijn rede, waarin hij begint met het rauwe feit vast te stellen, dat met de komst der Com pagnie de geloofsprediking practisch heeft afgedaan, hoe ze slechts hier en daar smeu lende blijft voor de stoutmoedige vermetel heid van enkele in het geheim werkende priesters. Ook Indië heeft zijn catacombetijd ge kend, aldus spr., totdat eindelijk in 1803 een herademing voor het missieleven in treedt bij het ontbinden der Compagnie. In 1852 als de Jezuieten, de eerste religieuzen, weer het missiegebied dat vanaf 1808 door enkele seculiere geestelijken bewerkt was betreden, en meer en meer blijkt hoe noo dig zij de hulp van andere orden behoeven, zien we dat in 1902 de Paus het oogenblik gunstig acht om door inperking en verdee ling tot meer intensieven missie-arbeid over te gaan. Tot slot geeft spr. vier jaartallen. In 1808, het begin der missie, zijn er in Ned.-Indië twee priesters, geen enkele mis siebroeder of -zuster, slechts een paar hon derdtallen katholieken. In 1859 vormt heel Ned.-Indië één apost.- vicariaat, zijn er negen priesters en zeven tien zusters-onderw. In 1902 zijn er twee en vijftig priesters, 23 broeders en 366 zusters, 51.500 katholieken. In 1930 is Ned.-Indië verdeeld in 4 apost.- vicariaten en 6 apost.-praefecturen, zijn er 301 priesters, 279 broeders en 1092 zusters, 311.000 katholieken. Dan wekt spr. de aanwezigen op hun steun te blijven geven want 311.000 van de 60 mil- iioen inwoners is nog maar weinig, doch deze eerste rijpe vruchten zullen telken jaie tot talrijker oogst gedijen, als wij den pater on zen steun niet onthouden in hun zegenrijken arbeid: „Ut omnes unus sint". Dat allen één zijn. Een gulhartig applaus en een spontaan dankwoord van den voorzitter beloonde den spreker voor zijn meesterlijke uiteenzetting van vier eeuwen Missiegeschie.denls, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. Hier diende ons verslag te eindigen, was het niet, dat de inkt met kracht opwelde naar onze pen-punt om het beschamende feit mee te deelen, dat er in de stoelenrijen nog te veel hiaten ons tegengaapten. Waar onze tegenstanders voor hun agita tie en oproer-kraaiende redevoeringen stamp volle zalen trekken, daar moeten wij met droefheid getuigen, dat wij op onze evangelie van liefde en vrede predikende oijeenkom- sten een te groot aantal onbezette plaatsen bespeuren. Evenwel nog is het niet te laat. Katholiek Haarlem, beseft uw plicht! In de nog komende Congresdagen moeten wij naar waarheid kunnen getuigen, dat in alle zalen de stroom congressisten zoo groot was, dat zij nauwelijks allen konden bevatten. Dan pas zal het succes der Mittovos vol komen zijn. Medische Missie-afdeeling Men schrijft ons: Als een van de jongste spruiten aan den Medischen Missieboom, mag zeker genoemd worden het Medisch Missiewerk. Hoe be wonderenswaardig ook de actie van de Mis sie steeds moge geweest zijn, des te opval lender staat daar tegenover de groote ach terstand, die in vergelijking met de zending op medisch terrein te constateeren valt. Dit is eigenlijk toch iets heel onbegrijpelijks, want wij sturen onze missionarissen uit naar landstreken, waar niet zelden weinig, ja soms absoluut geen medische hulp te krij gen is, en zöo er al officieele medische hulp bestaat, dan is die soms zóó schaarsch voor handen, zoodat het zelfs weken, ja maanden duren kan eer er een bevoegde geneeskun dige ter plaatse kan zijn. Daarbij komt neg, dat in dergelijke missielanden het aantal heerschende ziekten veel grooter is, dan wij in Europa kennen en dat met name 't aan tal infectieziekten, welke in de tropen voort durend het menschdom bedreigen, enorm groot is. En toch sturen we onze missiona rissen al tientallen jaren naar dergelijke streken, zonder dat we op medisch terrein iets geleerd hebben of steun hebben gege ven en als ze eenmaal daar in de verre lan den werkzaam zijn en geheel op zich zelf aangewezen staan, bemerken zij pas, hoe droevig niet zelden hun lot daardoor wordt. De bevolking verwacht van hen niet alleen hulp on geestelijk gebied, maar zij weten maar al te goed, dat de bekeering van de ziel zoo dikwijls moet gaan via de genezing van het lichaam. En hoe ongelukkig moet de missionaris zich voelen, als rondom hem allerlei ziekten woeden, waarvan hij zelf liet bestaan niet gekend heeft, waartegenover hij dan ook geheel machteloos staat en hoe hij het moet aanzien, dat door riekten en dood de gestage missiearbeid van hem en zijn voorgangers vernietigd wordt. De gevol gen van het uitsturen onzer missionarissen, zonder dat men hun medische kennis bijge bracht had, zijn dan ook niet uitgebleven. In vele streken zijn de verliezen, die in het missieleger werden geleden en nog geleden worden, ontstellend! Soms kost het dan ook de grootste moeite om van uit het vader land voldoende aanvulling daarvoor te zen den. En er zijn streken op de wereld, waar honderden Nederlandsche missionarissen gestorven zijn, waaronder zeker velen wa ren, waarvan men had mogen verwachten, dat zij, indien zij wat meer van de hun be dreigende gevaren op de hoogte waren ge weest, nu nog hun krachten in het belang van de missie zouden kunnen geven. Het wordt tijd, dat aan deze droevige toe standen in dem issielanden, paal en perk ge steld wordt en zonder twijfel is het niet ver antwoord, dat de kennis, welke ons op me disch terrein toch gegeven werd, aan de uit trekkende missionarissen is onthouden. Een geweldig terrein ligt hier braak en het Nederlandseh Medisch Missie-Comité is begonnen den grond te ontginnen maar staat voor een enorm grooten en eindeloos zwaren arbeid die niet met succes kan uit gevoerd worden als het daarbij niet den steun ondervindt van allen, die beseffen, dat medisch werk noodzakelijk is om den missiearbeid voortgang te doen vinden. Als dan te Haarlem de missie hoogtij gaat vieren, is het vanzelfsprekend, dat men ook voor het Medisch missiewerk een plaats heeft willen inruimen. Met belangstelling zal zeker kennis worden gemaakt met de wijze, waarop het Nederlandseh Medisch Missie Comité, gevestigd te Rotterdam, zijn taak meent te moeten opvatten. Wij kunnen er dan ook niet genoeg den nadruk op leggen dat deze nieuwe Missie arbeid de volle aandacht verdient van ieder en wij vertrouwen dan ook, dat de daartoe genoodigden uit Haarlem en omstreken, hiervan ten volle Overtuigd zijn en dit zul len bewijzen, door in grooten getale den congresavond op 14 October gewijd aan het Medisch Missiewerk, te komen bezoeken. Op dezen congresavond zullen spreken Pater P. Zoetmulder W. P. over „Medische Missie-ervaring uit de practijk" en Dr. E. H. Hermans, onderwerp: „De beteekenis van het Medisch Missiewerk", terwijl zal wor den vertoond de film „De Pestbestrijding op Java". Deze avond zal derhalve niet, zooals abu sievelijk in het programma staat vermeld, alleen toegankelijk zijn voor R. K. Doctoren en verpleegsters, dceh ook voor hen, aan wie inmiddels daartoe een speciale uitnoo- diging is toegezonden. Diegenen, die alsnog gaarne deze lezing zouden willen bijwonen en die geen uitnoodiging hebben ontvangen, kunnen daartoe een speciale toegangskaart fin beperkt getal voorhanden) aanvragen bij Dr. H. N. A. Roozen, Van Eedenstraat 13 (Tel. 13301). Ook verwachten wij, dat het Medisch Mn> sie Museum, de inzending van het Neder landseh Medisch Missie Comité vermende, een speciale, zeer interessante afdeeling van de Mittovos (entréeprijs 10 ct., uitsluitend voor personen boven 18 jaar) waar men een overzicht krijgt van de in de missielanden heerschende ziekten, een groote belangstel ling en een druk bezoek zal mogen boeken. Het echtpaar D. Koningvan 't Hooft te Hoorn zal a.s. Zondag 18 October zijn gouden huwe lijksfeest vieren. De heer D. Koning, jaar, is ongeveer 49 jaar muziekleeraar, bespeelt sinds 35 jaar het orgel in de R. K. Kerk te Hoorn en ook 35 jaar het orgel in de „Rijks werkinrichting". te Hoorn. Nog gaat de heer Koning iederen dag bijna „de Streek" in om les te geven en dat geschiedt steeds per fiets. Zijn echtgenoote, Hele na Koningvan 't Hooft, is 73 jaar oud. ipi!WM. Wm ■m Rel op de Rotterdamsche Vischmarkt Naar aanleiding van een geschil tusschen IJmuider groothandelaren en straatkoop lieden Gistermiddag" te ongeveer half één is het op de Vischmarkt te Rotterdam tot een vrij ernstig treffen gekomen tusschen ontevreden kleine vischwinkeliers en straatkooplieden eenerzij ds en personeel van een vrachtauto van een visch-groothandel uit IJmuiden an derzijds. Er is met messen gedreigd en de marktmeester heeft zich tenslotte genood zaakt gezien de hulp van de politie in te roepen, die na een paar charges met de gum mistok de markt ontruimd heeft. De hekken zijn daarna gesloten. In een onderhoud dat de „Msb." met den marktmeester had vertelde deze het volgende Het gebeurt in den laatsten tijd nog al eens dat de vrachtauto's van de vischaan- voerders uit IJmuiden later dan gewoonlijk op de markt komen. Als regel gold vroeger dat de visch voor 12 uur op de markt ge bracht werd. Tegenwoordig gebeurt het herhaaldelijk dat de auto's eerst te half 2 en nog later aanko men. Onder het voorwendsel dat de dan op de markt gebrachte visch verscher is, bedin gen de aanvoerders dan een hoogeren prijs dan normaal het geval is. Deze handelwijze nu heeft bij de winkeliers en straatkooplieden kwaad bloed gezet en hun gevoelens tegen over de aanvoerders zijn er niet beter op ge worden sinds zij de winkeliers en kooplie den gemerkt hebben, dat de auto's dikwijls reeds voor twaalf uur in de stad waren doch zich in de nabijheid van de markt schuil hielden en wachtten tot half twee om hun voorraad op de markt te brengen, waarbij dan een hoogere prijs gevraagd werd. Bent u óók zoo gauw tevreden? Menigeen die pepermunt koopt, is al tevre den, als hem iets in handen gestopt wordt, dat er alleen maar op lijkt. Zij meenen dat pepermunt pepermunt is, doch vergeten dat er wel 100 soorten zijn! U krijgt de echte medicinale pepermunt, als U vraagt naar het merk VS. Deze staat on der voortdurende controle van het labora torium Dr. E. Pannenborg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen, wat een waarborg is voor absoluut prima kwaliteit. (Adv.) Gistermiddag is de ontevredenheid tot uiting gekomen toen weer een auto uit IJ muiden zich bleek schuil gehouden te heb ben. In een minimum van tijd was een groot aantal pamfletten onder de belanghebbenden verspreid met den volgenden inhoud: H.H. Winkeliers en Straatkooplieden De tijd breekt aan, dat het nu eens afge- loopen moet wezen met het lange wegblijven van de auto's. Is het den H.H. Winkeliers en Kooplieden bekend, dat als er een auto gearriveerd is om 11 uur aan de Vischmarkt te Roterdam, hij zich dan een paar uur verscholen houdt, om zoodoende het geld uit uw zakken te kloppen? Iedereen weet uit ondervinding, als hij om 1 of 2 uur visch op den afslag koopt, dat hij denzelfden dag daar niets meer aan heeft. Dus laten wij vast besluiten, van de auto's, die na 12 uur binnen komen, niet meer te koonen. Wij hopen dan ook van iederen winkelier of straatkoopman onze medewerking. Het is uw eigen voordeel. Dit pamflet is niet uitgegeven door de een of andere vereeniging, maar door Winkeliers en Straatkooplieden. De opgewonden kooplieden begaven zich naar den marktmeester en wilden hem pres sen om den bewusten auto den toegang tot de markt te weigeren. Aan dit „verzoek" kon de marktmeester echter niet voldoen, daar er geen enkel bindend voorschrift bestaat over het sluiten van de markt. Tot 5 uur mag gekocht worden. De gemeente verordening van 1928 spreekt slechts van een sluiting op een nader te be palen datum doch na de uitvaardiging van deze verordening is deze „nadere bepaling' uitgebleven. Toen de marktmeester weigerde aan de wenschen van de kooplieden gevolg te geven, besloten dezen bijna unaniem niet te koopen en de sleepers sloten zich onmiddellijk bij deze staking aan. Personeel van den marktmeester heeft de visch uit den auto op de markt gesleept. De rel kreeg echter een ernstiger aanzien toen er toch een kooper voor de visch bleek. Er werden messen getrokken en er werd een aanval gedaan op den stal van dezen on voorzichtige. Op dat moment riep de markt meester de hulp van de politie in. Enkele agenten veegden met den gummistok de markt stehoon. Er werden rake klappen uit gedeeld, waarbij gelukkig echter niemand verwondingen opliep. Het personeel van den IJmuider vrachtauto, tegen wie begrijpelijk de woede van de kooplieden zich ook richtte, zocht zoo spoedig mogelijk een goed heen komen. De markt werd gesloten en al spoedig trad een betrekkelijke rust in. Buiten de hek ken groepten de kooplieden echter den heelen middag nog samen en werden opgewonden debatten gehouden. Een deputatie van koop lieden heeft zich naar het stadhuis begeven om B. en W. van de zaak in kennis te stel len- Verwacht wordt dat het gebeurde wel tot gevolg zal hebben dat de IJmuider auto's voortaan vroeger zullen arriveeren. Inmiddels zijn maatregelen genomen om een herhaling van gebeurtenissen zooals deze zich thans af gespeeld hebben, te voorkomen. De moord te Sassenheim De verdachte voor de rechtbank Voor de Haagsche rechtbank zal a.s Donderdag terecht staan de landbouwer P. de R., uit Sassenheim, wegens moord. Aan verdachte is ten laste gelegd, dat hij in begin September j.l. een zwerver, die in een schuurtje op zijn erf nachtverblijf zocht, met een bijl van het leven heeft beroofd. De bestuurder gewond, de auto vernield Maandagmorgen half negen wilde de be stuurder van een vrachtauto van de beurt schippers Gebr. M. C. van Staveren te Nieuw-Vennep met een met benzine geladen Chevrolet-auto het erf oprijden bij de wed. H. Munsterman te Leimuiderdijk, Nieuw- Vennep. De spoorbaan, welke langs deze woning loopt, maakt daar een bocht van Nieuw- Vennep in de richting Leimuiden. De auto bestuurder, F. v. d. Made Gz. van Nieuw Vennep, was in de meening dat een trein, welken hij had' hooren rijden, reeds gepas seerd was (hij kon hem door den over het land hangenden nevel niet zien)maar juist toen de auto op den overweg kwam werd deze van voren door den trein gegrepen. De bestuurder werd uit de cabine geslingerd en de auto, die totaal vernield werd, over hem heen geworpen. Als door een wonder is v. d. M. aan den dood ontkomen. Hoewel zijn toestand ernstig is en hij veel pijn heeft, is zijn toestand niet levensge vaarlijk. Goede vangst der Leidsche politie Toen de politie te Leiden Zondagmiddag op zoek was naar een zekeren A. J. v. d. M. uit Haarlem, die zich aan poging tot oplichting had schuldig gemaakt, trof zij in het logement, waar de gezochte vertoefde, ook aan een ouden bekende, n.l. den uit het gesticht te Heiloo ontvluchten psycho- paath J. P. v. d. K„ die door de politie te Wassenaar, Bergen, Haarlem, Oegstgeest, Voorhout, Alkmaar, Hillegom en Bloemen- daai gezocht werd wegens rijwieldiefstallen en verschillende inbraken. De man is aangehouden. natuurlijk droog met Overleg tusschen Regeering en Gemeenten Naar uit Den Haag aan „De Grondwet" wordt gemeld, zai op 17 October as. in hotel „De Twee Steden" aldaar, een vergadering worden gehouden, waarnaar iedere provin ciale afdeeling der Vereeniging van Neder landsche Gemeenten vijf a zes personen af vaardigt. Deze vergadering heeft ten doel een ern stige poging te ondernemen om de regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat er in het leven dient te worden geroepen een instantie, welke het gemeentelijk ele ment op voldoende wijze vertegenwoordigt. Deze instantie zou met de regeering of met de door haar aan te wijzen competente or ganen regelmatig overleg hebben te plegen over vragen, die zich bij hettreffen van maatregelen ter bestrijding van de werkloos heid en haar gevolgen voordoen en zich ook verder in verschillend opzicht kunnen voordoen speciaal ten aanzien van de heer schende en komende werkloosheid en daar uit voortvloeiende gevolgen. De bijeenkomst staat onder leiding van een commissie, waarin de navolgende heeren zitting hebbenDe Bordes, burgemeester van Bussum, voorzitter; W. Drees, wethou der te Den Haag; mi. J. Gerritsz, wethou der te Haarlem; A. Jonkbloedt, burgemees ter van Vries; F. L. D. Nivard, wethouder te Rotterdam; mr. F. L. G. Z. N. Vonk de Both burgemeester te Tilburg, en Jonker, directeur der Vereeniging van Nederland sche Gemeenten. I Boteruitvoer Indien U de huidporiën nief geregeld en grondig reinigt, verzamelen zich daarvuil en bacteriën, die de oorzaak kunnen worden van vele ziekten. Alleen met een sterk schuimende zeep als Dobbelmann's vermaarde Co-co-ro-so (Cocosrozenzeep), die daarbij krachtig reinigt, kan dit vuil volledig worden verwijderd. Prijs per stuk 1 5 cent, per doos van 1 2 stuks I 1.70 Daling van den prijs? Naar verluidt, is het maximum boter- contingent van 600.000 K.G., dat voor invoer over het laatste kwartaal in Frank rijk was toegestaan, bereikt. Dit heeft tot gevolg, dat de boterzendingen zich op de grensstations ophoopen. Naar men van deskundige zijde aan de „Tel." mededeelt, is de omstandigheid, dat het botercontingent zoo spoedig bereikt is, te wijten aan het feit, dat sedert het con tingent is ingevoerd een ware run is ont staan op de Fransche markt, speciaal uit de Baltische landen. Daardoor is net contingent veel vlugger bereikt dan verwacht werd. Een en ander is voor onzen zuivelexport al bijzonder onaangenaam. De exporteurs toch ondervinden groote stagnatie bij het bedienen van hun regelmatige klanten. De boter n.l. wordt aan de grensplaatsen opge houden en mag niet naar Frankrijk ver voerd worden omdat het contingent bereikt is, zoodat de klanten van de Nederlandsche exporteurs hun voorraden elders op zullen moeten gaan doen. Ongetwijfeld zullen die voorraden weer van de grensplaatsen terug gehaald moeten worden. Een daling van den boterprijs hier te lande acht men dan ook vrijwel onvermijdelijk. De landen wedstrijd te Boedapest gehou den tusschen Hongarije en Oostenrijk had tot resultaat dat Hongarije gemakkelijk won met 80 tegen 34 punten. De landenwedstrijd tusschen België en Po len had tot resultaat dat Polen won met 38 tegen 28 punten. Deze landenwedstrijd ging vooraf aan den voetbalwedstrijd tusschen België en Polen te Brussel gehouden. Disconto-rente tot 9 pet. verhoogd Maandag is besloten tot onheffing van den gouden standaard in Finland. Tegelijkertijd werd besloten, aanvullende bepalingen af te kondigen, waarbij de re geering wordt gemachtigd, de Bank tot een zekeren datum te ontheffen van haar plicht, goud te verstrekken bij aanbieding van bank biljetten. De discontorente is verhoogd tot 9 pet. De valutahandel is weer toegestaan. Het gevolg hiervan was, dat alle deviezen met ongeveer 25 pet. opliepen. Ondoelmatig geacht De Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen heeft Maandag middag zijn beraadslagingen beëindigd. Ge ruime tijd werd in beslag genomen door de besprekingen inzake den algemeenen toestand der valuta, waarbij ook gewezen werd op de ongunstige uitwerking van de Noodverordeningen inzake de deviezen. Om te vermijden, dat door verdere deviezenbe- perkingen de geheele handel langzamer hand zou worden lamgeslagen werd de di rectie der Bank door den Raad van Beheer gemachtigd de vertegenwoordigers van de centrale banken, welke dergelijke verorde ningen hebben uitgevaardigd, uit te noodi- gen tot een conferentie te Bazel. De kwestie van handhaving van den gou den standaard werd eveneens uitvoerig be sproken. De meerderheid van den Raad achtte het vasthouden van den gouden standaard, met het oog op de ongezonde goudopeenhoopingen in het bijzonder in Frankrijk, Zwitserland en Holland, ondoel matig, daar het leidt tot een verkleining van de credietbasis. De Raad sprak zich uit voor het gouddeviezenvaluta-stelsel, zooals ook in Duitschland wordt toegepast. Jubileum „De Laak" Wedstrijden Westelijken Roeibond Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de roeivereeniging „De Laak" organi seerde de Westelijke Roeibond gisteren op den Trekvliet wedstrijden, waarvoor zoowel van de rijde der deelnemers als van het pu bliek groote belangstelling bestond. Het weer was bovendien zeer fraai, zoodat de diverse wedstrijden schitterend geslaagd mogen heeten. De wisselbeker werd door „Het Spaame" gewonnen, wegens het beha len van de meeste successen. Na afloop van de wedstrijden had des avonds een feestmaaltijd in den Haagschen Dierentuin plaats. Met voldoening kan „De Laak" op dezen jubileumdag terugzien. De uitslagen luiden als volgt: Sciff beginnelingen Na vier heats had de finale tot resultaat: 1. Het Spaame, 2. De Laak. Vierriems beginnelingen Hiervan was het resultaat na 4 heats en demi-finale: 1. De Laak 4.40 2/5, 2. Die Leythe. Sciff beginnelingen dames Winnaar 1ste heat Het Spaame, 2e heat Delftsche Sport; finale: 1. Delftsche Sport, 2. Die Leythe. Vierriems Seniores Winnaar 1ste heat De Laak in 4.45 3/5, winnaar 2e heat Het Spaame 9 row over. Finale: 1. Het Spaame 4.24, 2. De Laak. Achtriemsgieken 1. Combinatie (de Schie, De Laak en Delft sche Sport), 2. Het Spaame (1 lengte). Vierriems Seniores dames 1. Het Spaarne, 2. De Laak (buiten mede dinging) Vierriems beginnelingen dames Winnaar 1ste heat De Laak, winnaar 2e heat Die Leythe. Finale: 1. Die Leythe, 2. De Laak. Holland B.West-Duitschland gaat niet door Op de te Düsseldorf gehouden bestuurs vergadering van den West-Duitschen Hockey Bond is besloten den retumwedstrijd tegen het Nederlandseh B-elftal, dat dit jaar in Nederland moet plaats vinden, af te zeggen, in verband met de noodzakelijk te nemen bezuinigingsmaatregelen. Een en ander zal uitvoerig in een schrijven aan den Neder- landschen Hockey Bond worden uiteengezet. 25, 45 en 65 cl KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur 25 K.M. hardloopen Nederl. Kampioenschap De Rotterdamsche athletiekvereeniging D. O. S. heeft Zondagmiddag atletiekwedstrij den georganiseerd ter gelegenheid van haar jubileum. De uitslagen op de verschillen de nummers luiden: 25 K.M. hardloopen: Groeneweg (Pro Pa- tria) Kampioen van Nederland, tijd 1 uur 37 min. 31.2 sec. 2. Leenen (D.O.S.) 1 uur 42 min. 0.7 sec. 3. Rooyakkers (D. H. C. Delft). 4. Wyburg (Pro Patria Rotterdam) 5000 Meter hardloopen; Baars Steineman (Pro Patria) 17 min. 35.5 sec. 2. P. Hart man Jr. B. klasse: 1. J. Hoogeveen (Athletiekver. 1931) tijd 17 min. 42.2 sec. 2. Toorenburg (AVAC). Klasse C. nieuwelingen 3.5 K.M.: Schin kel AVAC 12 min. 53.6 sec. 2. Snijverberg, 3. Graafland. Uitslagen Nederlandsche Korfbal Bond Competitie WESTELIJKE EERSTE KLASSE N.H. Koog ZaandijkD. D. V. 3—1 OlympiaHercules 2—0 Swift—D.V. D. 5—6 D. T. V.Westerkwartier 3—3 Zuid-Holland. FluksVitesse 3—0 Ons EibernestDeetos 2—4 Het Zuiden—Velox 8—1 D. K. C.—H. K. V. 1—3 Noorden. FrisoLeeuwarden 2—6 DERDE KLASSE WEST A Samos 2D. T. V. 3 4—4 RohdaLuto 2 4—2 Excelsior 2Amsterdam 2 1—4 B. NieuwendamAmersfoort 8—1 S. V. K.Victoria 7—2 C. Westerkwartier 3Hercules 2 0—4 D. D. V. 2Samos 5—1 SportDe Zwaluwen 1—0 D. K. V. D. 2—Sportief 2 5—3 AnimoHaarlem 2 54 D. V. D. 2—Blauw Wit 2 2—4 E. HaarlemB. E. P. 0—1 ConcordiaD. E. D. 1—3 F. Ready Recka 2Kwiek 4—1 Koog Zaandijk 3Groen-Gerl 2—2 TrekvogelsSperwers 3—1 Rozenburg 2—Vreeswijk 0—3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5