GARAGE „DEN HOUT SLAGER Ad verteeren doet Verkoopee 99 Dag en nacht geopend Centraal verwarmd - Chrysler-agenten KUNSTTANDEN K. Fred. Meijer Jr. Sponsen 9^ en 5 cL Caeos stoffer 17 c. Bezem 25 ct. Schagchelstraat Wij leveren U een prima waschtafel DE HAARLEMSCHE ZIEKTEVERZEKERING VOOR DEN BURGERSTAND DUITSCHE PIANO 250 Gulden f 32.- W. HENDRIKS PARKLAAN 38 - TELEFOON 10224 Lek in gastoevoerbuis Geen officieele feesten ten Hove Opbrengst Missie-collecten Kunsttanden f 2.50 - f 3.50 Geheel Gebit f 60.- - f 80.- illllilHIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllll lllllllllllülllllllllllllllllllllllllllllllllll! Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiigiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Auto met inzittenden verbrand Beschonken man verdronken Onder een auto geraakt Lava1 en Grandi naar Amerika Japansche troepen te Sjanghai geland STADSNIEUWS .Einde-Hout" Levering politie-schoenen In verband met de economische omstandigheden De Culemborgsche moordzaak Het Moederhuis der St. Juliana- congregatie Totaal 6811.43 Teekencollege „Kunst zij ons Doel" BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE VELSEN SANTPOORT BEVERWIJK LISSE Groote Houtstraat 155 Telef. 13122 GED. OUDEGRACHT 116 (Tusschen Groot Heiligland en Kleine Houtstraat> is opgericht om personen met BEPERKTE INKOMENS in staat te stellen, zich 55 5= een PARTICULIERE geneeskundige behandeling te kunnen verzekeren, w.o. 55 Ziekenhuisverpleging en OPERATIEVE HULP is begrepen. Bovendien is voor E TANDHEELKUNDIGE HULP enhet leveren van BRILLEN en LORGNETTEN een bijzondere voorziening getroffen. Reeds kunnen man en vrouw te zamen voor slechts 60 CENT PER WEEK (bij maandbetaling worden slechts 4 weekpremies berekend) als leden worden inge- =E schreven. De gunstige verhouding van LAGE PREMIE ten opzichte van de zeer 55 belangrijke voordeelen kon, alleen worden bereikt door de medewerking van officieele instellingen en personen. Deze medewerking is echter verleend onder de uitdrukkelijke bepaling, dat de ingeschrevenen geen hooger inkomen mogen =5 genieten dan f 4000 voor gehuwden en f 2600 voor ongehuwden. ES V«f menschen omgekomen Gistermiddag kwam op den weg van Londen naar Folkestone op eenige mijlen af stand van Maidstone een auto in botsing met een motorfiets. De motor sloeg over den kop, doch waarschijnlijk tengevolge van de bot sing, raakte het benzinereservoir in brand en weldra stond de auto in lichter laaie. Alles ging zóó snel in zijn werk, dat voor bijgangers machteloos tegenover de vlammen stonden. Toen het vuur was uitgebrand, vond men in het karkas van den auto de verkoolde lijken van vier personen, terwijl naast den auto nog een vijfde verkoold lijk werd gevonden. Gistermiddag is de 33-jarige K. te Nijme gen, die dronken was te water gesprongen met het doel om over de Waal te zwemmen. Halverwege zonk hij in de diepte en ver dween. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Bader in badkamer bedwelmd Vrijdagmiddag vonden huisgenooten den heer G. L., makelaar te Nieuwer-Amstel, nadat zij op herhaald kloppen geen gehoor hadden gekregen, bewusteloos in de bad kamer, terwijl een sterke gaslucht in het vertrek hing. Een ontboden geneesheer slaagde er in, na drie kwartier de levensgeesten weer op te wekken. De toestand van den heer L. was echter nog dusdanig, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat een lek in de gastoevoerbuis de oorzaak was. 1%-jarig jongetje gedood Zaterdagavond is op den Boschweg te Heerlen het anderhalf-jarig zoontje van de familie C. v. d. V., nadat de moeder aan huis van S. K. groente had gekocht, onge merkt onder diens auto geraakt. Het jonge tje was op slag dood. Den chauffeur van den auto treft geen schuld. Voorspel van internationale conferentie In politieke kringen te Washington be staat bij een groot aantal vooraanstaande personen de indruk, dat het aanstaande bezoek van Laval en Grandi slechts het voorspel is van een groote internationale conférentie tot herstel van de welvaart en tot regeling van de schuldenkwestie en het ontwapeningsvraagstuk. Ongeregeldheden in de stad Ongeveer 2000 Japanners drongen Zon dagavond te Sjanghai de Chineesche win kels binnen, waar anti-Japansche biljetten waren opgehangen Deze werden verwij derd. Het kwam tot een botsing met de politie, die ten slotte met behulp van Japansche troepen de menigte verspreidde. Te Sjanghai ls een Japansche kruiser aangekomen, die 300 man Japansche mari netroepen aan land heeft gezet. Terreur in Kanton. Volgens te Sjanghai ontvangen telegram men werden te Kanton bij een botsing met de politie, gedurende een door de commu nisten georganiseerde anti-Japansche de monstratie, 12 Chineezen gedood. Meer dan 100 demonstranten werden gewond. De terreui in de stad duurde voort tot dat de Chineesche troepen in de stad waren gearriveerd. De onlusten braken uit na het einde van de viering van den nationalen feestdag. De politie had de menigte voortdurend in be weging gehouden, totdat ongeveer 300 stu denten er in slaagden, Chineesche winkels, waar Japansche goederen werden verkocht, binnen te dringen. De menigte vermeerderde spoedig tot 2000 personen. De politie greep in en ar resteerde de leiders, waarop de menigte het politiebureau aanviel. Hierop had de schietpartij plaats, waarbij de slachtoffers vielen. ging over te gaan tegen de gebr. C. en tegen O., ter zake van moord, geweldpleging, ge paard gaande met diefstal; dat hij bij zijn laatste bezoek, 15 Augus tus 1931 bij de justitie te Tiel, gesterkt werd in zijn meening, dat deze daar niet toe over gaat; redenen, waarom hij Uwe Excellentie ver zoekt, aan de justitie te Tiel of te Arnhem opdracht te geven tegen de C.'s en tegen O. een strafrechtelijke vervolging ter zake van moord, geweldpleging, gepaard gaande met diefstal, in te dienen. Aan de leden van het Gerechtshof te Arnhem. Daar ik U.E.Gr. wil herinneren, de door mij ingediende klacht in de maand Januari 1930 aan uw Gerechtshof, waarin ik verzoek een strafrechtelijke vervolging te willen doen instellen tegen de C.'s en tegen O., wonende te Culemborg, ter zake van moord, geweld pleging, gepaard gaande met diefstal. Naar aanleiding van mijn laatste bezoek, 15 Au gustus 1931, by de justitie te Tiel, ben ik in myn meening gesterkt en verzoek u nog maals met klem om tot strafrechteiyke ver volging van de C.'s en van O. over te gaan, daar ik niet zal rusten alvorens ik geheel gerehabiliteerd ben. Tevens wil ik U.E.Gr. even wüzen op de uitlatingen van den procureur-generaal, dat hy heeft gezegd tegen een verslaggever van een der dagbladen, „als de schrijver van den anoniemen brief (doelende op een anonie- men brief van 24 December 1923) bekend is, wordt de sluier van de Culemborgsche moordzaak opgelicht." Volgens dr. Hesseling (schriftkundige te Arnhem) is W. C. schryver van dien brief, en het doet my vreemd aan, dat de procu reur-generaal, nu hy al 1 Ys jaar weet wie de schrijver is, niets in die richting doet. Daar het college van uw Hof en de recht bank te Tiel de overtuiging hebben, dat voornoemde personen debet zijn aan den moord op de Van Wiggens te Culemborg, ge pleegd op 23 December 1923, bevreemdt het mij, dat daar niets in wordt gedaan; rede nen, waarom myn vertrouwen in de Neder- landsche rechtspraak wordt geschokt. Ondergeteekende verzoekt nogmaals met klem tot strafrechtelijke vervolging tegen de C.'s en tegen O. over te gaan. W. van Heemstede aanbeveling, ook dit ge deelte, dat toch voor sportterrein bestemd is, thans daarvoor in orde te maken. Niet alleen omdat daardoor meer gelegenheid tót beoefening van de sport verkregen wordt, maar meer in het bijzonder als middel om in den a.s. winter de werkloosheid té be strijden. Tevens zouden zij willen overgaan tot het maken van den toegang tot de sportterrei nen aan den Glipperweg. Daarvoor is noodig dat het langs den Glipperweg gelegen terrein wordt opgehoogd en verhard en dat een brug wordt gemaakt over de vaart, welke is gelegen tusschen de sportterreinen en bedoeld terrein. De grond, welke benoo- digd is voor de verschillende ophoogingen kan in hoofdzaak worden verkregen door verbreeding van meergenoemde vaart, als mede door verdieping van de Van Merlen- vaaxt. De kosten, aan de uitvoering van boven genoemde werken verbonden, worden ge raamd op pl.m. 44.700.—, waaronder be grepen 4000.voor het maken van een houten brug van 8 M. breed en 4000.— voor verharding van het terrein langs den Glipperweg. Het maken van een afscheiding langs de sportterreinen zal nog een uitgaaf vorderen van ongeveer 2000.—, zoodat in totaal een bedrag van pl.m. 46.700.— bé- noodigd zal zijn. B. en W. achten het voorts gewenscht, de verbreede vaart langs de sportterreinen in te richten tot jachthaven op een zoo danige wyze dat een vijftigtal bootjes daar ligplaats kan innemen. De vaartkant zal van 'n behooriyke beschoeiing worden voor zien, langs de vaart zal een tegelpad worden gelegd, terwijl een toiletgebouwtje zal wor den opgericht. De uitvoering van deze werken zal een uitgaaf vorderen van onge veer 9000. In het totaal betdrag ad 55.700 der bo vengenoemde werken is begrepen een som van 20.000.voor arbeidsloonen. B. en W. vragen den raad der gemeente Heemstede nu een crediet van 55.700 voor de uitvoering van deze werken. Als landgoed behouden Het voornaamste deel van het landgoed „Einde-Hout", aan het zuid-westeiyk deel van den Haarlemmerhout, is bij ministeri- eele beschikking aangemerkt als landgoed in de beteekenis van de Wet op het Natuur schoon. Deze bezitting heeft een oppervlakte van ruim 10 H.A. In de nabijheid van het tegenover de Spanjaardslaan gelegen landhuis bevindt zich een prachtig oud loofbosch met mooie wandelwegen en een schitterende waterparty. Ongeveer de helft zal in den tegenwoord!- gen toestand behouden blijven. Een offici eel goedgekeurde regeling om publiek op het landgoed toe te laten is niet tot stand ge komen. 't Is nog niet bekend, wat met het overige deel van het landgoed zal ge beuren. Door B. en W. is het leveren van 200 pa ren winterschoenen opgedragen aan den heer B. Oónckbloedt, Barteljorisstraat 27, alhier. Naar wy vernemen heeft H. M. de Ko ningin in verband met de heerschende eco nomische omstandigheden besloten officieele feesten, waaronder officieele avondfeesten en diners in het komende winterseizoen te 's-Gravenhage niet te doen plaats hebben. Sweeris dringt aan op vervolging Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft C. Sweeris, eertijds verdachte in de bekende Culemborgsche moordzaak, de volgende brie ven gericht tot den minister van Justitie en het Gerechtshof te Arnhem: Aan den minister van Justitie. Geeft met gepasten eerbied te kennen: de ondergeteekende Claas Sweeris, wonende te Tricht, gemeente Buurmalsen; dat hij in Januari 1930 een klacht heeft Ingediend bij het Gerechtshof te Arnhem naar aanleiding, dat op zyn eerste klacht, ingediend bij de rechtbank te Tiel, afwy zend was beschikt, om tot strafrechtelyke vervol- Meer sportterrein en een jachthaven te Heemstede Bij raadsbesluit van 30 October 1931 werd B. en W. van Heemstede een crediet ver leend groot 72.000.— voor het geschikt maken vcor sportterrein van pl.m. 9 H. A. weiland, gelegen Noordeiyk van de Van Merlenvaart en Oostelyk van den Glipper weg. In totaal bleek benoodtgd te zyn een bedrag van pl.m. 68.000.zoodat, onge acht het bedrag dat ten laste van de werk verschaffing zou kunnen worden gebracht, ongeveer 4000.— van het toegestane cre diet is overgebleven. Naast de reeds in orde gebrachte terrei nen ligt nog een strook grond, groot pl m. 2% H.A., welke nog als weiland in gebruik is. Het verdient naar de meening van B. en Met genoegen, ik zou haast willen zeg gen met ontroering, denk ik nog terug aan de luisterryke viering van het tweede lustrum der vestiging van de Juliaantjes in Haarlem. De R.K. Vrouwenhond heeft eer van zyn initiatief tot deze viering, maar nog meer van de schitterende uitvoering. Een devote morgen met gezongen Hoog mis in de St. Bavo, een hartelijke begroe-' ting in de Alexanderstraat, een hoog staande feestavond in den Schouwburg. De N. Haarlemsche Courant heeft een en ander reeds uitvoerig beschreven. Ik behoef dus daarop niet terug te komen, hoe gaarne ik alles nog eens aan myn geest laat voorbygaan. Reden van zeer persoonlijken aard heb ben mij verhinderd om eerder op dat feest te reageeren, n.m. mijn jaarlijksche retraite en de daardoor opgestapelde arbeid. Nu wil ik nog even iets melden over het resultaat van dien dag in verband met het Moederhuis. De R. K. Vrouwenbond schonk f 100, die hy gaarne besteed zag aan een blijvend souvenir voor het Haarlemsche huls. Aan dat verlangen zal worden voldaan door den aankoop van een kleine ciborie, waaraan zoo dringend behoefte bestaat. Op de morgenreceptie werd in alle haast nog f 25 samengebracht. Verder mochten wij ontvangen van,Pastoor S. f 25, Mevrouw R. van L. f 10, N. N. f 10, Mej. P. 5,50, fam. B. f 2,50, W. V. f 3 en verschillende giften zonder haamvermelding. Maar nu komt de clou van den dag. Het woord van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent op den feestavond gesproken: „Het Moeder huis moet er komen", heeft ergens, waar weet is niet, maar tot over de grenzen van het bisdom ingeslagen als een flikke rende bliksemstraal en den volgenden mor gen ontving Z. H. Exc. een vorstelyke gift van duizend gulden voor het Moederhuis. Nog 18 van dergelyke bliksemstralen en wy hebben de 50 duizend gulden by elkaar, waaraan op het oogenblik nog f 18.116.55 ontbreken. Moge het schitterende voorbeeld van den edelmoedigen gever, wien wy hartelijk dank baar zijn en dankbaar zullen blyven, schitte rend gevolgd worden. J. JORNA, 5. J. Pastoor, Bisschoppeiyk bestuurder der St. Julianacongregatie Den Haag, 10 Oct. 1931. Da Costastraat 44. Giro 88072. Gisteren zijn in de kerken van Haarlem en omgeving collecten gehouden ten bate der missie. De totaal-opbrengst daarvan is 6811.43%, verdeeld als volgt: Kathedraal 691.41% Heemstede (Valkenburg) 365.71 H. Liduina „551.19% Spaame 651.03 Heemstede (H. Bavo) 415.82% Elis. en Barbara343.54% St. Jozef 821.90 Vyfhuizen 91.86% Haarl. en Spaanwoude 188.00 Hulpkerk idem 49.39% Amsterdamstraat 294.53 Kleverpark 378.65 Antonius van Padua 562.69% Velsen Driehuis 408.85 Overveen 483.20 Bloemendaal 254.45 H. Bavo (Oud-Schoten) 259.23 Excursie naar het Hoogovenbedrijf Zaterdag hebben de leden van den Kring Haarlem van den R. K. Smedenbond een excursie gemaakt naar de hoogovens. De ca. 50 deelnemers waren opgetogen over het vele interessante, dat zij gezien hadden en de heer Alders nam dan ook na afloop van een rondgang door de verschil lende bedryven het woord en dankte de directie voor den leerzamen middag den deelnemers bereid. Jubileum-Tentoonstelling Ter gelegenheid van zyn 110-jarig be staan, organiseerde het teekencollege „Kunst zy ons Doel" Zaterdag in de nieuwe zaal van het Frans Hals-museum te Haarlem een tentoonstelling van werken van haar leden. Onder de aanwezigen merkten wy op jhr. mr. dr. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Dé voorzitter, de heer H. F. Boot, opende de tentoonstelling met een rede, waarin hy tama, directeur van 't Frans Hals-museum, college en memoreerde, dat over de ver- eeniging vele stormen zyn heengegaan. De heer H. Slinger, afgevaardigde van de Alkmaarsche zustervereeniging, feliciteerde „Kunst zij ons Doel" met haar 110-jarig be staan; het college staat, naar spr. gebleken is en dat er veel goeds in de idee van den sympathiek en daarom grypt hy gaarne de gelegenheid aan om haar van harte te fe- liciteeren. De voorzitter dankte voor deze welgemeen de gelukwenschen. Vervolgens feliciteerde de heer G. D. Gra- tema, directeur van 't Frans Hals-museum, het college met zyn jubileum en gaf in overweging ook eens een tentoonstelling van overleden leden te organiseeren, bij welke gelegenheid spr. het overleden lid Jac. van Looy herdacht. Verder hoopte hy, dat het niet de laatste maal zal zyn, dat het college in deze zaal exposeert. De voorzitter zeide, dat inderdaad de her innering aan Jac. van Looy sterk levendig is en -la er veel goeds in de Idee van den heer Gratajma zit. De voorzitter heette verder den heer Röell welkom, omdat hy in hem ziet niet alleen den vertegenwoordiger der Landsvrouwe maar tevens een warm kunstenaar. De heer Van Meurs feliciteerde het college namens „De Onafhankeiyken" van Amster dam en namens de Federatie van Amster- damsche Kunstenaarsvereenigingen. De voorzitter dankte voor deze felicitatie, als mede voor de bloemenhulde die men van die zijde ontvangen heeft. Hierna getuigde jhr. mr. dr. A. Röell van zyn warme belangstelling in het tee- kencollege en wenschte den organisatoren van deze tentoonstelling veel succes. Gelukwenschen waren verder binnen ge komen van Pulchri Studio, uit Den Haag. Na deze korte plechtigheid verklaarde de voorzitter de tentoonstelling geopend en noodigde de aanwezigen tot een rondgang. Overleden: 8 October, G. HeinhuisKa- mans, 79 jaar, Pyislaan; 9 October, M. C. Buhrs—Van Moorse, 44 jaar, Koninginne weg. Lichtweek Comité Haarlem 1931 De op 21 October te houden wedstrijd op het terrein van H. F. C. wordt gespeeld tus schen P. S. V. (Eindhoven) en een Haar- lemsch elftal. Voorverkoop voor de beide georganiseerde wedstryden heeft plaats op Maandag en Dinsdag 19 en 20 October aan de bekende adressen. Als scheidsrechters zyn uitgenoodigd de heeren Vrugt en Boeree. De voorbereiding Met de voorbereiding voor de lichtweek is men druk bezig. In vele straten worden lichtmasten opgericht en palen, waaraan bloemversiering wordt aangebracht. Het is te hopen en, naar de vele werkzaamheden te oordeelen, ook te verwachten, dat deze straatverlichting betere resultaten zal geven ia i de straatversierirg tijdens de Dahlia- week. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Haarlem en zyn bij kantoren werd in den loop der maand Sep tember 1931 op spaarbankboekjes ingelegd 305.278.03 en terugbetaald f 231.879.56. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 73.398.47. Het aantal nieuw uitgegeven- spaarbankboekjes bedroeg 212. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 4450 en afgeschreven 11.150. Derhalve minder in- dan afge- chreven 6700. Het aantal nieuw uitgege ven staasschuldboekjes bedroeg 4. Straataanleg tusschen Eschdoomkade en lepenlaan B. en W. vragen machtiging tot het voor de gemeente aanvaarden van de Gebrs. van den Putten van een gedeelte grond, be stemd voor doortrekking van een gedeelte van de geprojecteerde zystraat van de lepenlaan en tot het aanleggen van dit ge deelte straat met bijbehoorende werken, alsmede tot het van de Gebr. van den Put ten in ontvangst nemen van een bedrag van 4900.— in twee geiyke termijnen, naar gelang van de vordering der werkzaamhe den, zulks, als kceten van aanleg en eerste onderhoud. Boomen rooien Onder overlegging van de door de Plant soenencommissie uitgebrachte adviezen stellen B. en W. voor te besluiten tot het doen rooien van de hierna vermelde boomen: Kerklaan: 6 Beuken en 4 Iepen; Koediefs- laan: 6 Iepen en 1 Beuk; Bleekersvaartweg: 5 Iepen; Achterweg: 1 Eik; Zandvcortsche- laan (bij perceel no. 119); 3 Iepen; Be graafplaats: 6 boomen; Raadhuisplein (by perceel no. 25)2 Eiken. Tooneefluitvoering „Door Eendracht Sterk" Zondagavond opende de gemengde R. K. Tooneelvereeniging „D. E. S." het nieuwe seizoen onder groote belangstelling van de zyde van het publiek. Ja, er is nu belangstelling, wat te dan ken is aan wat „D. E. S." geeft. De club doet alles, wat bereikt kan wor den. Dit toonde zy ook Zondagavond met „De stryd met het verleden", welk stuk op prachtige wyze werd opgevoerd. Het publiek bleef tot het eind toe in spanning. Rest nog te vermelden, dat het toonëel keurig was aangekleed en uitstekend was verzorgd. De Heemsteedsche Jazzband zorgde voor mooie muziek. Burgerlijke Stand Geboren: A. J. van Alphen—Heilig, d.; W. M. Jansen—Ruiter- beek, z.; H. Eelsing—Geuken, z.; G. King— Zegel, d.; J. M. Uytendaal—van Schooten, d.; F. J. M. Osendorp—Belt, d.; M. E. Schip perHandgraaf, z.; J. J. G. RooyersPas man, z.; G. de Reus—Langereis, d.; M. J. H. van der Polvan Tongeren, z.; A. Tim mermansvan Waart, z.; M. W. de Groot Kooyman, z.; L. Grootveld—Gravemaker, d.; G. KossenBarelds, z.; E. van Oost—Wiers- ma, d. E. Otto—Huber, d.; A. Branden burg—de Koning, d.; C. P. Veenhuyzen— Vellekoop, z. Getrouwd: H. Blokdyk en G. A. Knorr; J. W. Motshagen en J. C. Vessies; M. Slab- bekoom en W. C. Verkamman; R. van den Hul en A. Bes; P. J. A. Kramer en R. Pee reboom; A. Slikker en M. M. Kramer; W. J. Duyvelshof en C. Porck; B. Bothof en A. van Wezel; A. Blom en L. Veenstra. Ondertrouwd: G. Schaap en M. Noordzy; P. Verkerk en T. Oepkes; J. A. Wals en E. Smit; H. van Alphen en J. J. Gruhheid; J. v. Gelder en H. Oortwyn; A. G. R. Kap pers en E. Peterse; F. Gleysteen en T. J. Jansma; J. A. Brandsen en C. den Dekker; A. Burggraaf en D. de Koning; G. v. a. Boogaard en A. Pronk. JAARVERSLA G DER GEMEENTE Wij ontvingen het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1930 en ontleenen daaraan het volgende De bevolking, die op 31 December 1929 bestond uit 19885 m. en 19391 vr. totaal 39276 personen, bestond op 31 December 1930 uit 20898 m. en 20517 vr-, totaal 41415. De bevolking was verdeeld als volgt Santpoort 6279, Velsen 7026 en IJmuiden 28x10. Het aantal huwelijken bedroeg 323. Het geboortecijfer (aantal geboren per 1000 inw.) daalde van 39.56 in 1905 tot 23.87, het sterftecijfer (aantal overledenen per 1000 inw.) daalde van 13.45 I9°5 tot 7.51. Blijkens den in het verslag opgenomen staat omtrent de schuldenlast der gemeente bedroeg deze aan het eind van het verslag jaar 4.522.633, waarvoor 217.679.88 rent» en 188.646 aflossing op de begrooting 1931 werd uitgetrokken. De hoeveelheid gas, betrokken van Hoog ovens bedroeg 5.650.006 M3., tegen 5.308.226 M3., over 1929 of een vermeerdering van 6.438 Over 1929 bedroeg de stijging 11.403 Over de gewone meters werd I.753542 M3. en over de muntmeters werd 3.908017 M3. geleverd. Het aantal aansluitingen aan de water leidingen steeg van 7536 op 8383 of met II.24%, het waterverbruik van 604061 M3. op 622420 M3. Het aantal deelnemers van den stortings- en ophaaldienst bedroeg 2846opgehaald werd een bedrag van 263.573.40 en gestort ƒ41317.94, totaal f 304.891.34. Ten behoeve van de deelnemers werd afgeschreven een bedrag van f 307.488.51. De openbare scholen telden op 31 Decem ber 1930 2740, de bijzondere 4063 leerlingen. Nijverheid, Scheepvaart en Handel De gemiddelde vangst der stoomtreilers bedroeg 946 k.g. per dag tegen 809 in 1929. De gemiddelde prijs was 27.2 ct. per kg. tegen 33.5 ct. in 1929, de gemiddelde jaar- besomming was resp. ƒ74.126 en 80.060 per treiler. De visschersvloot te IJmuiden telde op 31 December 1930 199 stoom- en motor- visschersvaartuigen en 26 zeilvisschers- vaartuigen tegen resp. 199 en 36 op 31 De cember 1929. Door de sluizen passeerden opvarend 4017 en afvarend 3946 zeeschepen met een inhoud van resp. 27.858.384 en 27*394-529 M3. Er waren werkzaam in het zanderijbedrijf 259 personen, bij de baggerwerken gp, papierfabriek 1165, hoogovenbedrijf 1071 stikstoffabriek 335, plaatwellerij 99, scheeps- smederijen 343, ijsfabrieken 167. Bazar In café „Zomerlust" werd Za terdag en Zondag een bazar gehouden ten bate der R. K. Leesbibliotheek. Deze bazar mocht zich in een druk bezoek verheugen en heeft aan de verwachtingen beant woord. Het eerste optreden van het instru mentaal kwartet „Santpoort" was een succes en werd ten zeerste gewaardeerd. Ook de verloting bracht ruim winst op, zoodat de commissie tevreden kan zyn met het resul taat van dezen bazar. Personalia Majoor W. C. ten Have al-, hier van het Centraal magazyn van mili taire kleeding en uitrusting te Amsterdam, is benoemd tot ridder in het Legioen van eer. Burgerlijke Stand: Geboren: M. Wort- manDoes, d. G. van BalenSalomons, d. A. M. Huijg—Jak, z. A. M. Dekker—Nies ten, z. M. OstmannDijk, d. W. van der LelyBakker, z. Ondertrouwd: A. H. J. Ptnkse en E. M. M. Zürlohe. W. Westerman en J. C. ter Hoeve. J. Daalhuizen en C. M. van Duin. Getrouwd: P. H. de Nys en A. Mark'x. C. T. van Lieshout en J. A. v. d. Wurf. J. V. Boot en A. C. Doesburg. Sobriëtas-bloempje De Zondag jl. ge houden verkoop van Sobriëtas-speldjes door een aantal jongedames, bracht 126.30 op. Serenade De R. K. Harmonie „Adolf' Kolping" bracht gisteravond den Zeereerw. heer Pastoor, bij gelegenheid van zijn 75sten verjaardag een serenade. TELEFOON 13126 (t.o. het Proveniershuis) Spreekuren dagel. 1012 en 26 ZATERDAGS van 102 uur Avondspreekuur van 79 uur Door inruiling in metaal ge bouwde „Th. MANN'-piano. onberispelijk van klank, bin nenwerk en kast. 5 jaar ga rantie, te bespelen bij W. ALPHENAAR Kruisweg 49 grootste maat, met marmeren opzet en legplaat, spiegel, kraan, plug, consoles, schroeven, enz., dus geheel compleet voor Verder een rijke keuze diverse TAFELS voorradig, Komt U eens even kijken bij y<5 VRAAGT INLICHTINGEN OF PROSPECTUS BIJ HET HOOFDKANTOOR, PARKLAAN p EE 38, hoek Jansweg te HAARLEM, of bij de Wijkkantoren in alle buurten van Haarlem en EE EE omliggende gemeenten, kenbaar aan de emaille borden. E-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6