Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON Shea van de lersche Brigade DERDE BLAD DINSDAG 13 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 De verscherpte toestand in het Verre Oosten De rede van Dr. Schacht Vóór de a.s. Rijksdagzitting Kabinetsreconstructie in Bulgarije Samenzwering tegen Argentinië's president Algemeene staking te Granada Grandi naar Berlijn? Gemengde Buitenlandsche Berichten De kindersterfte te Lübeck Bandieten bedreigen een hotel te Ajaccio RADIO-OMROEP Engeland in den mist KORT NIEUWS O! houd op! Zoo kan ik niet spreken. Ik zal (Wordt vervolgd.) Nota van Stimson aan den Volkenbond De Amerikaansche staatssecretaris van. Buitenlandsche Zaken, Stimson, heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota laten overhandigen inzake het Japansch- Chineesche geschil. Stimson legt er den nadruk op, dat de sa menwerking tusschen den Volkenbond en Amerika ook verder door de principes mogen worden geleid, welke reeds kenmerkend zijn geweest voor de tot nu toe gevolgde behan deling van het geschil door den Volken bond. Aangezien de Japansche en de Chineesche rdgeering tegenover den Volkenbond ver plichtingen op zich hebben genomen, is het wenschelijk, dat de Volkenbond alle midde len, welke 'ter beschikking staan, zal aan wenden tot regeling van dit geschil. De Amerikaansche regeering harerzijds zal onafhankelijk voortschrijden langs diplo- matieken weg. Zij streeft er volkomen naar het aanzien van den Volkenbond te ver sterken. De Amerikaansche regeering zal hierbij duidelijk naar voren brengen dat zij geenszins de verplichtingen uit het oog zal verliezen welke Japan en China bij interna tionale verdragen op zioh hebben genomen. Tsjang' Kai Tsjek dreigt met oorlog. De Chineesche generaal Tsjang Kai Tsjek heeft Maandag in een politieke vergadering te Nanking een redevoering gehouden, waar in hij het Chineesch-Japansche geschil be sprak. Hij verklaarde cm.: Mochten de Volken bond en de signatuurstaten van het Kellogg- pact hun heilige plichten tegenover China niet vervullen, dan zal China niet aarzelen ten oorlog te trekken, om de waardigheid en de geheiligde rechten van internationale verdragen te handhaven en den wereldvrede te verzekeren, zelfs op gevaar af zelf het groote offer van een volkomen ineenstorting gedurende een halve eeuw te moeten bren gen. Tsjang Kai Tsjek zegt voorts, dat China zich tot den Volkenbond heeft gewend, om dat het als Volkenbondslid verplicht is zich nauwkeurig te houden aan alle bizonderheden van het statuut. De Japansche onderstelling, dat China zich tot den Volkenbond heeft gewend om be scherming, is onjuist. Voor "het geval de Volkenbond te kort schiet, moet China de aangelegenheid zelf ter hand nemen. Ongerustheid te Washington De regeering te Washington maakt zich ten zeerste ongerust over de bedreiging van China, dat het den oorlog zal verklaren, in dien de Volkenbond geen bevredigende rege ling treft inzake het conflict in Mandsjoerije. Officieele stappen zijn nog niet genomen, doch Stimson en zijn collega's houden zich reeds, met terzijdestelling van alle overige zaken, met deze kwestie bezig. Japan tegen inmenging De berichten uit de Vereenigde Staten over een Amerikaansche „interventie, zacht van toon maar beslist van strekking" in het Mandsjoerijsch conflict worden te Tokio le vendig besproken. Een beambte van buitenlandsche zaken verklaarde, dat Japan zich houdt aan de „Hands Off'-politiek, dat is, de politiek van non-interventie, en van meening is, dat het Japanseh-Chineesch conflict een affaire is van zuiver plaatselijken aard, die tusschen China en Japan moet geregeld worden. Hij voegde eraan toe, dat de buitenland sche inmenging geen ander gevolg heeft, dan dat ze de Japanners irriteert en dus de po gingen der regeering om verergering van den toestand te voorkomen belemmert. Japan wenscht bijlegging van het conflict De Japansche gezant te Washington heeft opdracht gekregen, staatssecretaris Stimson dringend te verzoeken, vertrouwen te stellen in Japan's verklaring, dat Japan geen ver dere voorrechten in Mandsjoerije wenscht te verwerven en uitsluitend streeft naar een spoedige bijlegging van het conflict. Besprekingen te Genève Hedenmorgen om half elf beginnen de be sprekingen over het Japansch-Chineesch conflict met de vertegenwoordigers van En geland, Duitschland, Frankrijk, Italië en Japan bij den secretaris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond. Briand voor snelle afwikkeling van het geschil. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, heeft tegenover een journa list verklaard, dat het noodig is het dreigend geschil snel af te wikkelen, daar een verdere traineering ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Be Amerikaansche waarnemer in Mandsjoerije De permanente waarnemer der Vereenigde Staten bij den Volkenbond, consul generaal Gilbert, heeft Maandagavond den secretaris generaal van den Volkenbond medegedeeld dat de ambassade der Vereenigde Staten te Tokio en de consul-generaal te Charbin op dracht hebben ontvangen den toestand nauwkeurig te bestudeeren. Het secretariaat van den Volkenbond pu bliceert nieuwe telegrammen der Chineesche regeering, waarin er de nadruk op wordt ge legd, dat de onafhankelijkheidsbeweging in Mandsjoerije door Japansche militairen wordt gesteund en de Japanners slechts en kele stellingen, hebben ontruimd om deze vervolgens opnieuw te bezetten. Briand is gisteravond te Genève aange komen. China antwoordt Officieel wordt medegedeeld, dat het ant woord van China op de Japansche nota heden zal worden overhandigd. Reuter meent te weten, dat China in die nota er op zal wijzen, dat de impopulariteit der Japansche handelswaren in China te wijten is aan de vijandelijke daden der Ja pansche regeerlng en dat de Chineesche regeering geen inbreuk kan maken op de vrijheid van het Chineesche publiek, om naar eigen goeddunken te koopen. China zal voortgaan, het leven en de eigendommen der Japanners te beschermen, maar, als men voortgaat den oorlog als in strument van nationale politiek te gebrui ken, moet Japan verantwoordelijk gesteld worden voor de gevolgen. Het antwoord van minister Dietrich De Duitsche rijksminister van financiën, dr. Dietrich, heeft tegenover verschillende persvertegenwoordigers gesproken over de verklaringen van dr. Schacht te Harz- burg. In scherpe bewoordingen maakte de mi nister front tegen de uitingen van dr. Schacht, wleke, aldus de minister, geschikt waren het aanzien van Duitschland in de wereld ernstig te schaden. Een ieder kan kritiek oefenen op de maatregelen van een regeering en deze benadeelen, maar men mag nooit zoover gaan om de belangen van een geheel volk te benadeelen. Minister Dietrich noemde de bewering, dat de rijks bank de openbare fincncieele instituten te hulp was gekomen, geheel onjuist. De rijks bank had nooit met haar middelen of door disconteering van schatkistbiljetten die instellingen hulp verleend. Er was niets verdoezeld. Ook was onjuist, dat de Rijksregeering niet in staat zou zijn aan haar verplichtingen te voldoen. Deze bewe ringen worden het beste weerlegd door het feit, dat de rijksregeering van de 420 mil- lioen vlottende schulden van dit jaar ge durende de laatste zes maanden tot 1 Oc tober 287 millioen heeft terugbetaald. In dien ook al zekere financieele moeilijkhe den door den noodtoestand der gemeen ten zijn ontstaan, mag men daarbij niet vergeten, dat van het totaal der 55.000 ge meenten slechts ongeveer 2 tot 3000 in moeilijkheden verkeeren. Ten slotte ging de minister nog in op hetgeen dr. Schacht verklaard had betref fende de buitenlandsche schulden van Duitschland, waarbij hij eraan herinnerde, dat dr. Schacht zelf president van de Rijks bank was geweest en derhalve zelf gele genheid genoeg had gehad inzicht te ge ven over de hoegrootheid der buitenland sche schulden. Helaas is thans vastgesteld moeten worden, dat Duitschland's buiten landsche schulden werkelijke hooger zijn dan men eerst had aangenomen. De sta tistieken daarover zijn echter nog niet af gesloten. De rijksbank heeft echter slechts de mogelijkheid de over de banken loopen- de buitenlandsche vorderingen na te gaan. Aan het slot van zijn uiteenzetting keer de minister Dietrich zich tegen de wijze, waarop de politieke vraagstukken in Duitschland worden behandeld. Hij noem- di het het ongeluk van het Duitsche volk, dat het ook in tijden van nood niet in staat is zich boven de enge partijgrenzen te stellen. Het geheele gevaar voor het Duitsche volk ligt uitsluitend in zijn ner vositeit. Zoowel de oogst als de stand van den veestapel, als van den kolen- en suiker- voorraad waren volkomen voldoende om de geheele bevolking door den winter heen te helpen en tot het a.s. voorjaar voor hon ger te bewaren. Dr. Schacht antwoordt. Dr. Schacht, die gisteravond weer te Ber lijn is aangekomen, heeft de volgende ver klaring aan de pers gegeven: Tot eenige door m\j op de bijeenkomst te Harzburg ver melde feiten hebben zoowel het directorium van de Rijksbank alsook de rijksminister van financiën stelling genomen. Terwijl het di rectorium van de Rijksbank de feiten beves tigt, poogt de verklaring van den rijksmi nister van financiën het belang er van ge ring te doen schijnen. Ik kan slechts aan nemen, dat den rijksminister van financiën de bedragen waarmede de verschillende fi nancieele instellingen van den staat en van de Akzept-und Garantiebank in de boeken van de Rijksbank voorkomen volkomen on bekend zijn, anders zou een publicatie van deze cijfers de benaming „van weinig be lang" merkwaardig belichten. Wanneer ech ter de rijksminister van financiën op mij het woord „onverantwoordelijk" toepast, wan neer de rijksminister van financiën van mij verlangt, dat ik reeds tijdens mijn vroegeren ambtstijd het bedrag der buitenlandsche schulden had moeten onderzoeken, terwijl hij weet, dat dit slechts door een wet mogelijk is en hij den tegenstand der vroegere regee ringen tegen mij in deze kwestie kent, wan neer hij ten slotte van meening is, dat Ik, daar ik geen fractie meer bekleed, ook geen meening tot uiting brengen mag, dan laat ik het oordeel over persoonlijke zaken gaar ne over aan een lateren tijd. Mijn opvatting van de plichten van een staatsburger in een democratischen staat wijkt ook hier klaar blijkelijk af. Arrestaties geëischt. Naar aanleiding van de rede, die de oud- rijksbankpresident dr. Schacht te Harzburg heeft gehouden, heeft de communistische rijksdagfractie bij den rijksdag een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld Hitier, Hugenberg, Schacht, Seldte en Düsterberg onmiddellijk te arresteeren, „daar zij zich op de bijeenkomst te Harzburg van de z.g. na tionale oppositie door hun complot tot het teweegbrengen van een nieuwe inflatie heb ben schuldig gemaakt aan hoog- en land verraad jegens de belangen van het arbei dende volk." Zitting van het seniorenconvent Het seniorenconvent van den Rijksdag heeft Maandagmiddag een drukbezochte bijeenkomst gehouden. Ook afgevaardigden der Nationaal Socialistische en Duitsch Nationale partij waren aanwezig. In deze zitting werd de Rijksdagzitting uitvoerig besproken. Namens de Rijksregeering was staats secretaris Puender aanwezig. Besloten werd Dinsdag na de redevoering van den Rijkskanselier den Rijksdag te ver dagen tot Woensdagmiddag 12 uur. Woensdag zullen de debatten beginnen. Wat den spreektijd betreft, werd overeenge komen, dat van iedere fractie drie sprekers gedurende een' uur het woord zullen mogen voeren. Alle voorstellen, welke zijn ingediend op het gebied van binnen- en buitenlandsche politiek zullen verbonden worden aan de algemeene beschouwingen. Of de debatten reeds Vrijdag beëindigd zullen kunnen worden, is nog niet te over zien. Een voorstel der Reichsrundfunkgesell- schaft de redevoering van den Rijkskanse lier uit te zenden, werd door de vertegen woordigers der Duitsch Nationalen en der Communisten bestreden. Deze zagen hierin een begunstiging der regeering boven de partij vertegenwoordigers. Aangezien een dergelijk voorstel slechts kan worden uit gevoerd, als alle partijen er mede accoord gaan, is het voorstel der radiomaatschappij derhalve door het seniorenconvent verwor pen. De Centrum!ractie gesloten achter Brüning. De bijeenkomst der Centrum-rijksdagfrac- tie heeft tot resultaat gehad, dat de fractie, evenals tot nu toe, achter Rijkskanselier Dr. Brüning zal staan en vastbesloten is hem en zijn politiek onvoorwaardelijk te steunen. Omtrent de fractievergadering van de Beiersche Volkspartij wordt bekend dat de Rijksdagfractie tegen een motie van wan trouwen zal stemmen, omdat zij niet den val van het Rijkskabinet wenscht. De betaling der oorlogslasten. De hoofdcommissie van den Pruisischen Landdag heeft Maandag met de stemmen der rechterzijde voor, de leden der regeerings- partijen onthielden zich van stemming, een voorstel aangenomen, waarbij het staatsmi- nisterie verzocht wordt er bij de Rijksre geering op aan te dringen de directe revisie van het Youngplan te eischen, althans te bepalen dat iedere verdere betaling van oor logslasten in de toekomst zal worden ge staakt. De zitting der Rijksdagfractie der soc iaal - democraten. Betreffende de zitting der Rijksdagfractie der sociaal-democratische partij, wordt het volgende medegedeeld: De sociaal-democratische Rijksdagfractie j heeft Maandag kennis genomen van 't rap- j port door afgevaardigde Dr. Breitscheid uit gebracht nopens den politieken toestand. Bij de uitvoerige debatten werd er met nadruk op gewezen, dat de bijeenkomst der z.g. nationale oppositie te Harzburg de ge heele arbeidende bevolking heeft gewezen op het ontzaglijke gevaaar, dat hun van de rech terzijde dreigt. Onder leiding van grootin- dustrieelen, bankvorsten en Hohenzollem- prinsen hebben zich aldaar alle krachten verzameld, die de arbeiders, employe's en be ambten de politieke rechten ontrdoven, hun levenspeil brutaal drukken en de sociale wet geving en het tariefrecht willen vernietigen. Te Bad Harzburg is evenwel ook de op lossing aan de hand gedaan om door een nieuwe inflatie den industrieelen midden stand en de breede massa's der kleine spaar ders en renteniers ten tweede male te ont eigenen ten bate van de grootindustrieelen en dè grootkapitalisten, De sociaal-democratische fractie zal haar definitieve houding pas bepalen in een nieu we bijeenkomst welke gehouden zal worden na de redevoering van den Rijkskanselier. In eenige voorstellen eischt de fractie een aanmerkelijke korting op de groote pensioe nen en de hooge salarissen, scherpe controle op het bankwezen en de kartels en andere maatregelen ter bestrijding van den economi- schen nood der breede massa's, in het bizon der door een toereikende hulp in den a.s. winter aan werkloozen, kleine renteniers en andere hulpbehoeftigen. Bijeenkomst der Christelijk Socialen De Rijksdagfractie van den Christelijk So cialen Volksdienst heeft na een vrij lang durige beraadslaging den Rijkskanselier door bemiddeling van zijn bestuur eenige kwesties met betrekking tot de regeeringsverklaring, zoomede betreffende de personeels- en cul tuurpolitiek in Pruisen, doen voorleggen. Maiinoff plotseling afgetreden Een koninklijk decreet bevestigt de recon structie van het Bulgaarsche kabinet na het aftreden van Maiinoff. Muschanoff, tot nu toe minister van Binnenlandsche Zaken, heeft het premierschap en tegelijkertijd de portefeuille van Buitenlandsche Zaken over genomen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken bezet Girginof, die tot nu toe minister van financiën was. Zijn opvolger aan financiën wordt de hui dige president der Sobranje, Stefanoff. Maiinoff zal president der Kamer worden, doch eerst een buitenlandsche reis maken tot herstel zijner gezondheid. Naast zijn geschokte gezondheid zouden ook het Bulgaarsche échec te Genève, zoo mede de moeilijkheden in het regeeringsblok bijgedragen hebben tot het plotselinge af treden van Maiinoff, die slechts gedurende vier maanden aan het bewind is geweest. Het complot verijdeld Te Buenos Aires is een samenzwering ont dekt, die ten doel had president Uriburu te vermoorden. r Verscheiden personen zijn gearresteerd. Ontslag Pruisische minister van financiën Geen verantwoordelijkheid voor besluiten Naar verluidt, heeft de Pruisische minis ter van financiën, Hoepker Aschoff, in een schrijven aan den minister van binnen landsche zaken van Pruisen, Severing, die op het oogenblik den zieken minister-pre sident van Pruisen vervangt, hedenavond laat zijn ontslag aangevraagd. Deze ontslagaanvrage schijnt in verband te staan met het besluit van de Pruisische regeering, het stopzetten der promoties voor .ambtenaren weer op te heffen, zonder dat den minister van financiën geldelijke tegenwaarden geboden werden en met het feit, dat de minister in de commissie een nederlaag heeft geleden en geen verant woordelijkheid op zich wil nemen voor de daarin genomen besluiten. Omvangrijke politiemaatregelen Te Canada is door de revolutionnairen de algemeene staking afgekondigd. Politie en militairen hebben omvangrijke voorzorgs maatregelen genomen, en o.a. de belangrijkste punten van de stad en zelfs verscheidene daken bezet. Tot dusver is het niet tot bot singen van beteekenis gekomen. 25 October Het „Giomale d'Italia" kondigt het be zoek van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken aan per 25 October. De mogelijkheid bestaat, dat tusschen de Duitsche en Italiaansche regeering een andere regeling zal worden getroffen wat den datum betreft. Begin van het Calmette-proces Maandag is in de in verband met de groo te belangstelling tot rechtszaal ingerichte Tumbal te Lübeck het met groote spanning tegemoet geziene proces inzake de Calmette- vergiftigingen te Lübeck begonnen, dat niet alleen het publiek uitermate interesseert als gevolg van de treurige kindersterfte, maar bovendien voor de medische wetenschap van groot belang is, door de wetenschappelijke verklaringen, die door zestien gedagvaarde medische en bacteorologische deskundigen zullen worden afgelegd over de fout, die is begaan door het toepassen van de Calmette- Guérin-voeding. Het O. M. wordt waarge nomen door Dr. Lienau en Freiherr von Beust. De beschuldiging luidt: dood en veroor zaking van lichamelijk letsel door nalatig heid. Beklaagden zijn: Prof Dr. Deyckey, een bekend onderzoeker op het gebied der tu berculose-bestrijding, Prof. Dr. Klotz, direc teur van het kinderhospitaal te Lubeck, Dr. Altstaedt, directeur van den Gezondheids dienst te Lubeck en de verpleegster Anna Schuetze. Aangezien op grond van de jongste noodverordeningen het proces niet voor een groote schepenrechtbank doch voor een strafkamer plaats vindt, bestaat de recht bank uit drie juristen en twee leekenrech- ters. Met de verdediging is o.a. belast de bekende advocaat Dr. Alsberg. Als vertegenwoordigers der ouders van de overleden kinderen, treden op twee advoca ten uit Lubeck, twee uit Berlijn en de be kende advocaat Dr. Frey. De zitting werd geopend door den voorzit ter Dr. Wibel en begon met het voorlezen van de namen van de beklaagden, de verde digers, de deskundigen en de getuigen. Een incident Nadat de eerste formaliteiten van de ope ning der zitting waren vervuld, deed zich een onverwacht incident voor, doordat de Lübecksche advocaat dr. Wittem, de verte genwoordiger der ouders, bezwaren maakte tegen de bevoegdheid van de rechtbank. Hij ging den door de noodverordening ge schapen toestand na, die slechts een instan tie schept, die zich bezig houdt met de fei ten en aan de bij het proces betrokken par tijen niet den invloed toekent, die haar wet telijk toekomt. Verdedigers en aanklagers hadden het recht moeten hebben, getuigen en deskundi gen te kunnen laten dagvaarden. Door de noodverordening is dit onmogelijk geworden. Slechts een rijksdagbesluit kan de noodver ordening opheffen, doch tot zoolang wordt met lichtvaardige hand ingrepen in de recht spraak. Na 2 uur beraadslagen verklaarde de rechtbank zich bevoegd, deze zaak te behan delen. Als eerste beklaagde werd gehoord Ober- medizinalrat, dr. Altstedt. Het verhoor van dezen beklaagde nam de heele zitting van Maandag in beslag, zonder dat de eigenlijke Lübecksche gebeurtenissen nog ter sprake kwamen. Dr. Altstedt verklaarde, dat het Reichs- gesundheitsamt vier jaar geleden nog het Calmette-procédé had afgeraden. De afdee- ling „hygiëne" van dsn Volkenbond, die in October 1928 in Genève zitting hield, was echter tot de overtuiging gekomen, dat er geen gevaar bestond, dat door het preparaat virulente tuberculose kon worden opgewekt. De Duitsche vertegenwoordiger op dit zit ting, prof. Schlottmann, had volgens be klaagde na die zitting een rapport ge publiceerd, waarin ook hij tot de conclusie kwam, dat men den Calmette-bacil als on schadelijk kon betitelen. De rechtszitting werd daarop tot heden verdaagd. 25.000 francs gcëischt Het Britsche Consulaat en het Grand Continental Hotel te Ajaccio op het eiland Corsica zijn in staat van verdediging ge bracht, terwijl machinegeweren in de nabij heid staan opgesteld en een sterke macht Fransche gendarmerie rondom de beide ge bouwen is gelegerd, in verband met een aan val van Corsicaansche bandieten, dien men dezer dagen verwacht. De eigenaar van het hotel heeft dezer dagen een ultimatum ont vangen van den beruchten Corsicaanschen bandietenleider Bartoli, die binnen een maand een bedrag van 25.000 francs eischt of anders dreigt het hotel in brand te steken. Op advies van den prefect van Corsica heeft de eigenaar geweigerd het bedrag te betalen en wordt elk oogenblik een aanval van de bende verwacht. WOENSDAG 14 OCTOBER HUIZEN, 1875 M. UitsL NCRV-Uitzen- ding 8.00 Schriftlezing 8.15 Gramo- foonplaten 10.00 Zang NCRV-Dameskoor 10.30 Ziekendienst 11.0012.00 Har moniumconcert door M. F. Jurjaanz. Mej. A. Geest (sopraan) 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonplaten 12.30 Concert Mej. N. Biersteker (sopraan), P. van der Hurk (fluit), W. Clemens (fluit), J. Mo- nissen (piano) 2.00 Gramofoonplaten 2.30 Lezen van Chr. lectuur door Mej, Wentink 3.00 Concert Mevrouw M. Ho vingVan Driel (sopraan), C. van Driel (viool)H. Duinker (piano) 4.304.45 Gra mofoonplaten pl.m. 5.00 Kinderuurtje 6.00 Voor de landbouwers. L. Eigeman: „Algemeene raadgevingen op het gebied van ziektenbestrijding bij planten" 7.00 Al- gestaan 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00—9.30 Van uit de Nieuwe Zuiderkerk te Den Haag: „De Arbeid onder de verstrooide Gereformeerden in Ned.-Incië" 9.30—11.00 Concert H. Her mann (viool), H. van der Horst Jr. (cello). Mevrouw R. A. van der Horst—Bleekrode (piano) 10.00 Vaz Dias 10.0011.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 29? M. Uitel. VARA-uit- zending 6.457.00 en 7.407.45 Gym nastiek onder leiding van G. Kleerekoper 8.00 Gramofoonplaten 10.15 Minny Erf- man (voordracht) en het Trio Drukker (viool-cello-piano) 12.00 Concert VARA- septet onder leiding van Is. Eyl en Gra mofoonplaten 1.45 Pauze 2.15 P. J. Kers: Onze Keuken 3.00 Maak het zelf, door Mevrouw C. Schaake—Verkozen 330 „De gouden Kastanje", kindertooneel- stukje door L. Roggeveen. Leiding W. van Capellen 4.30 Vraaguurtje door Oom Henk 530 Concert VARA-septet onder leiding van Is. Eyl 7.00 Joodsch uurtje met medewerking van I. Alter (tem.r), Amsterdamsch Joodsch koor onder leiding van S. H. Englander (tevens piano-bege leiding) 8.00 Concert VARA-orkest onder leiding van H. de Groot met mede werking van Mevrouw HartogHomeman (zang) 9.00 „De wet liegt nooit" van R. Betsch. Het Groot-Volkstooneel 1030 Vervolg en slot Concert 11.00 Nacky Mulder (Humorist) 11.3012.00 Gramo- foon. DAVENTRY, 1554 Meter 10.35 Mor genwijding 10.50 Tijdsein, Berichten 11.05 Causerie 12.20 Orgelconcert door Quentin MacLean 1.05 Gramofoon platen 1.50 Orkestconcert 2.40 Be richten 2.45 Uitzending voor scholen 3.50 Symphonie-orkest 5.05 Orgelconcert door Reginald New 5.35 Kinderuurtje 6.20 Berichten 6.50 Piano-recital 7.10, 7.30 en 7.50 Causerie 835 BBC Sympho- nie-concert, orkest en solisten 10.40 Le zing 10.5512.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 Meter 635—730, 10.00—10.20, 1030—10.35 en 11.20 G.amo- foonplaten 12.251.50 Orkest en solis tenconcert 4.205.20 Orkestconcert 730 Afscheidsavond van Richard Tauber met medewerking van orkest onder leiding van Bruno Seidler Winkler (tevens begeleiding aan den vleugel) 9.3010.35 Avond concert 10.351120 Dansmuziek BRUSSEL, 508 en 338 Meter 5.20 Or- kestconcert 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Vocaal concert door het Zimmer- kwartet 9.25 Gramofoonplaten lOllfl Gramofoonplaten 338 Meter: 5.20 Orkest, concert 6.50 Gramofoonplaten 730 Orkestconcert met medewerking van solis ten - 10.20 Berichten en sluiting. PARIJS „RADIO PARIS", 1785 Meter 8.05, 12.50, 1.25, 6.20 Gramofoonplaten 9.05 Wagner-concert. Gramofoonplaten van de Beyreuth-Opera onder leiding van Fr. van Hoesslin. KALUNDBORG, 1153 M. 1130—12.35 Orkestconcert 2.202.40 Orkestconcert 4.204.50 Gramofoonplaten 7.207.55 Werken van G Bizet, met medewerking van het Omroeporkest 7.55935 Korsikaneren eller Casar den yngre, comedie in 1 acte van G. B. Shaw 9.4010.30 Europeesche uitzending. Iersch concert door het radio orkest. ZEESEN, 1635 M. 5.05—5.50 Berichten ca. 6.006.50 Gramofoonplaten 955 en 1130 Bericht 11.20 Gramofoonplaten 12.15-1.20 Berichten 130-2.05 Gramofoon platen 2.053.50 Lezingen 3.50450 Orkestconcert 4.507.20 Lezingen, lessen, enz. 7.20 Concert door het Pro Arte Kwartet uit Brussel 7.50 Richard Tau ber zingt 9.35 Berichten en hierna Dans muziek uit Leipzig. Het traditioneele hofbal te Brussel zal, in verband met de economi sche crisis, waarschijnlijk niet plaats vinden. Bij het sorteeren van brieven, die uit de brievenbussen van drie districten te Budapest waren bijeengebracht, vond men een open enveloppe, die negen stuks biljet ten van tweehonderd Belgische franken be vatte. Tot dusverre heeft zich de eigenaar van het geld niet gemeld. Tegen einde September werd te Ant werpen het Poolsche schoolschip „Iskra" verwacht. Het is echter niet te bestemder plaatse aangekomen en tot dusverre is men zonder eenige nadere berichten. De tweede Badensche nood verordening is gepubliceerd. Doel van deze noodverordening is een deficit van 10 mil lioen te dekken. Werkloozenoptocht gehinderd Geheel Engeland, maar vooral Londen, is Zondag geteisterd door een zwaren najaarsmist. De scheepvaartverkeer moest geheel wor den stilgelegd. Vele treinen kwamen met belangrijke vertraging binnen. Ook een optocht van Londensche werk loozen werd door den nevel gehinderd. De stoet raakte den weg kwijt en de betoogers dwaalden urenlang ver van elkaar door de stad. Op voorstel van Owen Young, den voorzitter van het nationale werkloosheids comité, zullen in een bepaalde week in 20.000 bioscooptheaters in de Vereenigde Staten benefice-voorstellingen gegeven worden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de werkloozen. Tusschen .communistenen nat. soc. is het te Lichtenberg tot een bloe dige botsing gekomen. Hierbij is de nat. soc. Kurt Nowack door een schot in de borst, doodelijk gewond. Op den gewonde werd munitie voor 30 schoten gevonden. Twee ver dachten zijn gearresteerd. DOOR RANDALL PARR1SH „En nu genoeg", maakte ik er een eind aan, „je zult het verstandigst doen, Gospele, met mij kort te antwoorden. Wie is de vrouw, die door deze bende wordt gevan gen gehouden?" „U bedoelt zeker de keukenmeid?" „Neen, niet de keukenmeid, ik twijfel er sterk aan of zij er wel een hebben. En nu voor het laatst, Gospele, de heele waarheid wil ik hebben. Wie is de vrouw, die hier gisteravond te paard is binnengebracht?" „Hoe zou ik dat weten, Monsieur, ik, een arme gevangene?" „Wel man, je weet het, en je leugen zal je niet baten. Hou je mooie praatjes nu maar voor je en antwoordt mij met ja of neen is de dame Mademoiselle d'Enville?" Hi) kon niet antwoorden, zijn groote mond stond wijd open van angst. Maar dit juist Was voor mij het bewijs, dat ik goed had geraden. Ik schudde hem eens flink heen en weer, vast besloten de heele waarheid uit hem te halen. De kerel was een ellen dige bloodaard en zou zeker nooit zijn eigen kostbare huid opofferen om een ander te redden. „Ha,, ik zie, dat ik op het rechte spoor ben. Luister nu eens, Gospele, dit is een pistool, waarmee ik aardig weet om te gaan. Nog één leugen en je bent er geweest. Zeg mij nu, waar is de dame?" Hij keek mij heel onderzoekend aan, maar* zag wel dat er niet op medelijden viel te rekenen. „U zoudt mij dus dooden, Monsieur?" „Met heel veel genoegen; vooruit spreek op." „Maar als ik het nu niet weet?" „Je weet het, dus daarover niet langer. En denk er om, Gospele, ik ben niet alleen. De groote trap wordt bewaakt. Er is maar één middel om je leven te behouden. Je hebt meer reden om mij te vreezen dan de Saule; dus nu voor het laatst: waar is zij?" Met heel veel inspanning kwamen de woorden los: „Zij zijn benedenzij zijn beiden in veiligheid, Monsieur; dat zweer ik U." „Zij?" stamelde ik. „Wat bedoel je, jij kleine adder? Is zij met de Saule?" Ik kon heel goed zien dat hij weer een nieuwe leugen overwoog. „Dat bedoelde ik ook zoo niet, Monsieur", begon hij wanhopig. „U heeft mij zoo aan het schrikken gemaakt dat ik zelf niet weet wat ik zeg. t Is de dame alleen „Zooals je wilt. Je laatste uur is gekomen, Gospele." „Mon Dieu, neen! Ik zal het U zeggen!" gilde hij. „Wat geef ik er om of U het weet?" „Zeg dan gauw is de ander de Saule?" „Neen, Monsieur." „Wie dan?" „De broer van de dame, Chevalier d'En ville." Een oogenblik had ik het gevoel alsof Ik mij niet kon bewegen. Ik kon het niet ge- Icoven, maar wat voor reden zou hij kunnen hebben mij dat wijs te maken? „Je liegt weer, jij hond, de man is dood." „Dood!" riep hij uit en toen hij mij in de oogen keek, zag zijn gezicht er spookachtig bleek uit. „Neen, neen. Monsieur, hij is niet dood. Ik heb hem nog geen uur geleden ge zien. Ikik heb hem eten gebracht", en hij hield plotselüig op, toen hij mzag welk een groote fout hij maakte. „Ik moest het doen, Monsieur, en wij hebben samen ge praat." Ik geloofde den kerel niet half, maar ik wist mij nu beter te beheerschen en vond het verstandiger hem niet tegen te spreken. „Dat was dus zijn uniform, die de arme kerel beneden aan had. Hoe werd deze ge dood?" Met oogen, die niet de minste uitdrukking hadden, staarde hij mij aan. „Waar was dat dan? Ik heb niets gezien." „In de groote feestzaal, hij lag vóór de estrade. Ik heb je daar zien rondsluipen en ben je toen hierheen gevolgd. Wil je soms zeggen dat je ons niet hebt gezien?" „Ik heb twee mannen gezien. Monsieur, maar zij waren beiden levend. Ik kon door het slechte licht niet uitmaken wie zij wa ren, maar ik wou niet gezien worden en ging er daarom vandoor. Ik heb nergens een doo den man gezien." „En toch was er een, een man met een donkeren baard en een vuil gezicht, in de uniform van een officier van het Regiment des Konings. Hij was van achteren aange vallen en zijn schedel was verbrijzeld. Met die staaf daar in je hand zou je bijvoorbeeld heel goed zoo'n slag kunnen toebrengen. En je weet er dus niets van?" Hij schudde hardnekkig zijn hoofd. „En ook niet wie het zou kunnen zijn?" „Met een zwarten baard en een vuil ge zicht, zegt U. Dan kan het heel goed de ge vangenbewaarder, Deslins, zijn. Mon Dieu! het zou mij niet spijten, maar ik begrijp niet hoe hij daar kwam of waarom hij de uni form van den chevalier aan had. „Ik kan U de verzekering geven, Monsieur, dat niet deze staaf hém den schedel heeft verbrij zeld." „Dan spoken er hier nog anderen rond. Je zei zooeven, dat de chevalier en zijn zus ter bij elkaar zijn." Hij aarzelde, maar mijn pistool overwon. „NeenNeenzij zijn niet bij elkaar. de waarheid zeggen. De een weet zelfs niets van den ander af." „En je hebt hun niets gezegd?" „Hoe zou dat mogelijk zijn, Monsieur? Deslins, die wilde dat ik het voedsel bracht, was bij mij. Als ik het verteld had, zou de man mij gedood hebben." Ik keek den dwerg scherp in de oogen, ik wist heelemaal niet meer wat ik er van denken moest, maar ik was er innig van overtuigd, dat de man loog. Alles wat hij vertelde, had natuurlijk voor eenig doel, zijn eigen hals te redden. Ik voor mij hield het er voor, dat hij geen gevangene was. Hij was alleen en stond niet onder bewaking, hij scheen te kunnen gaan en komen naar be lieven. Volgens zijn eigen zeggen, stond hij op goeden voet met den gevangenbewaarder Deslins. Of hij de man al of niet had ge dood, hij was in alle geval door en door met het kasteel bekend, hij had de verschillende geheime gangen onderzocht en wist waar de gevangenen waren opgesloten, 't Zou toch op zijn minst al heel eigenaardig zijn, dat hij dit alles door toeval op het spoor was gekomen. De kleine duivel was een door en door slecht mensch, hetgeen natuurlijk door menschen van zijn soort al heel spoedig werd ontdekt. HU van zijn kant was onmid dellijk bereid om alles te beloven, waardoor hij zijn leven kon redden. Ik stelde mij voor, dat het zoo in zijn werk was gegaan. Op de een of andere onderneming uit voor zijn meester, was hij door de bende gevangen ge nomen, maar hij had spoedig bemerkt dat hier wel iets voor hem viel te verdienen en omdat hij geen geweten had, was hij zonder verder nadenken eenvoudig een van hen ge worden. Maar even later kwam er een ander idee bij mij op. Zou het niet kunnen zijn, dat de dienaar hier was voor zaken van zijn meester? Het was toch immers heel goed mogelijk, dat de Saule in het geheim met dezen troep in relatie stond. Deze man toch was iemand, die voor niets terugschrok; van zijn familie wist men weinig af en nie mand had er eenig vermoeden van. waar hij van leefde. In Parijs waren heel wat ver balen in omloop over zijn losbandig leven, de avontuurlijke streken, die hij had uitge haald en over de ontelbare duels, die elkaar met zeer korte tusschenpoozen hadden op gevolgd. Hij had het aan de vriendschap van den koning te danken, dat hij een func tie aan het hof vervulde en met een titel kon pronken; en die vriendschap, zoo werd overal ronduit verteld, was ontstaan door zijn groote bereidwilligheid om aan de min der edele verlangens van zijn koninklijken meester tegemoet te komen en nieuwe ge noegens voor hem op te sparen. Voor zulk een man had de misdaad niets weerzinwek kends en zijn trouw aan Louis zou hem nooit weerhouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9