{Binnen landsch Nieuws Gemengd oTGieuws DE GRAPJAS HARLEKIJN Voor de Huiskamer De moeilijkheden bij de Hoiïand-Amerika-lijn De anjelier der Indiaansche TWEEDE KAMER Commissaris der Koningin in Drenthe FAILLISSEMENTEN Ned. Bond in Duitschland FINANCIEN Laag SOCIAAL LEVEN Harlekijn maakt de koninklijke spruit aan het lachen Vergadering van Dinsdag De heeren J. ter Laan (S.D.A.P) en J. M. M&enen (R.K.) worden toegelaten als lid. Interpellaties De heer WIJNKOOP (CP.) vraagt verlof te mogen interpelleeren over de politieke verhoudingen van Nederland tot Frankrijk, naar aanleiding van de menigvuldige poli tieke bezoeken, die den laatsten tijd plaats hebben, zoowel hier als in Indië. De VOORZITTER geeft den heer v. d. Waerden in overweging zijn interpellatie- verzoek over de uitgifte van Zuiderzeegron- den in te trekken, omdat dit onderwerp kan worden besproken bij de begrooting van het Zuiderzeefonds. De heer v. d. WAERDEN trekt zijn ver zoek in. Aan de orde is het wetsontwerp voorbe houd der bevoegdheid tot toetred'ng tot het ontwerp-verdrag betreffende de aanduiding van het gewicht op groote stukken, vervoerd per schip. De heer KNOTTENBELT (Lib.) vreest dat In de practijk stagnatie in het verkeer het gevolg zal zijn. De MINISTER VAN ARBEID, H. en N. hoopt met den heer Knottenbelt, dat het wetsontwerp geen nadeel zal opleveren voor internationale concurrentie en dat Neder land niet in een uitzonderingspositie zal komen. Spr. zal alles doen om dat te voor komen. De heer DROP (S.D.) betoogt, dat na de totstandkoming van dit wetsontwerp zoo spoedig mogelijk tot de ratificatie moot wor den overgegaan. Het wetsvoorstel wordt z.hst. aangenomen. Het is voor B. en W. thans dus niet meer een kwestie van eerlijk onderzoek wie der partijen het bij het rechte eind heeft, maar eenvoudig een „machtsvraag" De plaatse lijke pers zal dansen naar de pijpen van B. en W. De plaatselijke pers zal de bedelaars pij aantrekken en komen rammelen aan de voor haar neus dichtgeslagen deur. Het spreekt vanzelf, dat een courant, welke zichzelf respecteert en die ook eenig gevoel heeft voor het hooghouden der jour nalistiek in Nederland, zich nooit zal laten vinden tot het doen van een dergelijken ver nederenden stap. Zij heeft óók een prestige op te houden, minstens zoo hoog als dat van B. en W. Wel waren en zijn wij echter nóg bereid tot het plegen van overleg. Wij denken ef echter niet aan, nu, met den hoed in de hand, om gehoor te gaan smeeken, zooals van ons wordt geëischt. Tweede Kamerlid Severijn Xeemt als zoodanig ontslag Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van dr. J. Severijn, houdende mede- deeling, dat hij in verband met zijn benoe ming tot het hoogleeraarsambt te Utrecht, op 20 October a.s. zal ophouden lid der Kamer te zijn en als zoodanig bedankt. de H. A. L. elke mogelijkheid van onderzoek door de obligatiehouders. Aan de hand van cijfers toont spr. aan, dat de coupon wél kan worden betaald. Door haar houding heeft de Maatschappij het odium op zich geladen, dat zij zich verantwoordelijk stelt voor de gevolgen van de schade, die door niet-betaling der coupon zal worden veroor. zaakt. Spr. critiseert daarop de toelichting op het voorstel. Het is onze taak aldus spr. en die van de te vormen commissie, dat de kreet van verontwaardiging zoo zal aanzwellen, dat men niet zal aarzelen van de listig voorbehouden „rechten" in de trustacte ge bruik te maken. De maatschappij is willens en wetens voorbijgegaan aan de vragen betreffende de verhouding tusschen de H. A. L. en den Maildienst, waardoor groot wantrouwen is ontstaan. Spr. kan de vergadering zeggen, dat hij uit de meest deskundige bron heeft vernomen, dat de H. A. L. op 31 October een vordering op den maildienst heeft, welke laatste volstrekt zonder vlotteende middelen zit en die desniettemin reeds thans te kennen geeft beter dan de H. A. L. in staat te zijn haar verplichtingen te vol doen. Spr. maakt zich sterk, dat die vor dering stellig meer dan één millioen be draagt. Volgens de trustacte zijn de obliga tiehouders grootendeels rechteloos gemaakt. Enkele obligatiehouders dringen aan op een onderzoek naar de mogelijkheid van li quidatie en faillissement der H. A. L., te meer daar de Maatschappij niet kan concur- reeren tegen de Hamburg-Amerika-lijn. Mr. Hankes Drielsma noemt het commu niqué van de H. A. L. een geringschatting van het gezond verstand der aandeelhouders. De Maatschappij heeft gefaald en wil het nog eens probeeren met het geld van de obligatiehouders. Het is daarom noodig, dat de Maatschappij onder bewind wordt gesteld, evenals dat met vele scheepvaartmaatschap, pijen in het buitenland het geval is ge weest. De coupon moet worden betaald in het belang der maatschappij zelf. Nadat nog eenige sprekers het woord hebben gevoerd, wordt overgegaan tot can- didaatstelling van de leden van het be schermingscomité. Na stemming wordt het comité als volgt samengesteld: dr. W. Willems, Rotterdam; ir. Van Dusseldorp en firma Heldring en Pierson te Den Haag enmr. A. J. Hankes Drielsma, Rotterdam. Voorts nemen zitting in het comité de heeren Maseelis voor de Rotterdamsche Vereeniging voor den Effectenhandel, Eders- heim voor den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie en Olden burg en Andriessen voor de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. Het zeer mooie weer der laatste dagen 12 Oct. opgegeven door v. d. Gra'af Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) In vroeger jaren nog warmer geweest De weerkundige medewerker van 't „Vad." schrijft: Wanneer wij het zeer mooie weer der laatste dagen vergelijken met de weersge steldheid die in dezen tijd van het jaar het meest voorkomt, dan zien wij dat het nu zeer gunstig afsteekt, maar het blijkt dan ook, dat het enkele malen in vroegere jaren nog wel veel warmer is geweest. Terwijl de hoogste temperatuur uit den laatsten tijd 21.5 gr. C (op den 6en) is geweest, kwam in 1920 op 8 October een maximum-tempe ratuur van 23.0 gr. C. en in 1921 op 10 Oc tober een van 25.2 gr. C. voor. In eerstge noemd jaar was het weer gedurende de periode 39 October voortdurend warmer dan het de laatste dagen geweest is, maar in 1921 sloot een periode van koel weer den 30en September af en brak den lsten Octo ber een warme periode aan, die tot den llden aanhield. Gedurende deze periode kwamen niet minder dan 7 dagen voor, waarop de maximum-temperatuur hooger dan 20 gr. C. was. Deze waren van 27 graden hooger dan de maxima der laatste dagen maar wij moeten dan ook die pe riode van warm weer als iets buitenge woons beschouwen, dat in ons land in de zen tijd slechts heel zelden voorkomt. Het is daarna nog vrij lang zacht gebleven, maar den 9en November begon het te vrie zen en vervolgens kwam tot 6 December eiken nacht vorst, soms zelfs zeer sterke, voor (o.a. 15.4 gr. C. den 5den Decem ber), waarbij het van 25 November tot 5 December bijna voortdurend sterk vroor. De vorst viel dat jaar trouwens reeds in het begin der tweede helft van October in. Het mooie weer der laatste dagen is der halve niet in de eerste plaats gekenmerkt door hooge temperaturen, maar veel meer door windstilte en helder of licht bewolkt weer en den eigenaardigen invloed, die van dit soort herfstweer uitgaat. Opvallend is het zeer hooge vochtigheidsgehalte van de lucht. Het mooie weer staat rechtstreeks in ver band met den toevoer van warme en zeer vochtige lucht door een Zuidwestelijken luchtstroom, die bij de heerschende lucht- drukverdeeling lage luchtdrukking in het Noordwesten, hooge over Centraal-Eurpa ongehinderd over het grootste gedeelte van West-Europa kan stroomen. Wij zien dan ook, dat het warme weer evengoed op de Britsche eilanden als in Frankrijk en Duitschland heerscht. Mobilisatie-slachtoffers Aan de orde is het wetsontwerp: wette lijke regeling inzake de uitkeering aan mo bilisatieslachtoffers. De heer KETELAAR (V.D.) meent, dat deze zaak beheerscht wordt door het rap port van de desbetreffende commissie. Spr. dient een motie in om het rapport te doen publiceeren en intusschen de behandeling van het ontwerp aan te houden. De heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) steunt de motie. Het volk dient te weten wat er in het rapport staat. Zonder van dit rapport gebruik te maken kan men geen vruchtbaar debat voeren. Met opzet heeft spr. het rap port niet gelezen. No. 10 14 October De heer SCHAEPMAN (RJC.) wijst er op, dat het ontwerp éénmaal aan de orde is gesteld door de Kamer zelf, eenig voorbe houd is daarbij niet gemaakt. Men heeft dus nu geen recht van spreken. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) zou ook wel publicatie van het rapport wen- schen, maar hij vreest, dat de minister zal blijven weigeren. MINISTER DECKERS betoogt, dat de commissie diende om de regeering voor te lichten. De regeering dient in zoo'n geval zelf uit te maken of tot publiceering van het advies zal worden overgegaan. Het rapport gaf een basis voor een ontwerp. Spr. heeft een andere basis gekozen. Het heeft z.i. geen nut, de basis, die niet gebruikt wordt, een punt van bespreking te doen uitmaken. Staatsrechtelijk heeft spr. juist gehandeld. De heer TILANUS (C.H.) meent, dat de Kamer den minister niet moet dwingen, nu deze laatste het uit een oogpunt van beleid beter acht, niet tot publiceering over te gaan. De motie-Ketelaar wordt VERWORPEN met 50 tegen 38 stemmen. De heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) be toogt, dat in de mobilisatie de geneeskun dige verzorging der militairen slecht was. De toen verwaarloosden hebben recht op schadeloosstelling. Hiervan mag geen enkel bedrag worden afgetrokken, evenmin als men dat doet van pensioenen. Wat nu vooropgesteld wordt, is weer totaal onvol doende. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) betwist, dat er gesproken kan worden van een recht der oud-gemobiliseerden. Er is geen rechtsgrond aanwezig. Ten adnzien van verscheiden categorieën is het echter nog niet duidelijk, of ze onder de wet zullen vallen. Wat zal verstaan worden onder: het ontbreken van voldoende middelen? Wie zal het onderzoek instellen? Laat de minister een ruime toepassing geven aan de wet. De heer TILANUS (C.H.) geeft toe, dat dit wetsontwerp de materie ruimer regelt dan het vorige, o.m. doordat de ontslagda tum wordt verschoven tot 1 Januari 1925. Verder wordt thans de hoegrootheid van het steunbedrag vastgesteld bij alg. maat regel van bestuur. De kardinale betsekenis van dit wetsont werp ligt, naar spr. meent, in de beschrij ving van de mobilisatieslachtoffers. Te dien aanzien is de wet van 1927 scherper omlijnd. Het verband tusschen lichamelijke onge schiktheid en de mobilisatie wordt losge laten. De heer SCHAEPMAN (R.K.) is door de thans geboden regeling slechts matig be vredigd. Hij betoogt, dat de graad van inva liditeit de maatstaf moet zijn voor steun verlening en niet de maatschappelijke welstand van den betrokkene. Ten slotte zou spr. gaarne een beroepsinstantie zien. Deze zou kunnen worden geschapen bij al- gemeenen maatregel van bestuur. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Het Hilversumsche gemeentebestuur contra de pers Een kwestie van prestige Wij hebben eenigen tijd geleden melding gemaakt van het feit, dat het gemeentebe stuur van Hilversum afwijzend heeft be schikt op het verzoek der plaatselijke pers, om voor de verslaggevers der raadsvergade ringen plaatsen aan te wijzen, van waar zij de beraadslagingen behoorlijk zouden kun nen volgen. De plaatsen, waarover de pers in het nieuwe gemeentehuis beschikte, waren namelijk van dien aard, dat het onmogelijk was, het verslaggeverswerk goed te verrich ten. Naar aanleiding dezer weigering besloot de Hilversumsche pers toen unaniem, voor taan geen raadsverslagen meer te publicee ren. Thans vinden wij over deze kwestie een mededeeling in de Gooi- en Eemlander, waaraan wij het volgende ontleenen: Intusschen hebben B. en W. langs offi- cieuzen weg reeds meer dan eens pogingen gedaan, ons tot andere gedachten te bren gen! Zij gaven ons namelijk te kennen, dat zij wel bereid waren met ons over de pers plaatsen te confereeren, mits van óns daar toe het verzoek uitgaat. Dit meenden zij zelfs te moeten eischen vanwege hun pres tige. Het prestige van Burgemeester en Wet houders verhinderde hun namelijk om ons dit zelf te vragen'. Eervol ontslag verleend Bij Koninklijk besluit is aan mr. J. T. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1931, op de meest eer volle wijze uit gemeld ambt ontslag verleend, met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hem aan den Lande be wezen. Een gift van de koningin De koningin heeft wederom een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld aan den Neder- landschen Bond in Duitschland ten behoeve van behoeftige Nederlandsche kinderen in Duitschland. Unilever Een onveranderd interim-dividend Door den raad van bestuur van Unilever N.V. is besloten cp de gewone aandeelen der vennootschap een interim-dividend uit te keeren op basis van 40 (onv.) per aandeel ad 1000 nominaal. (Over 1930 bedroeg het totaal dividend 10%). De voorgestelde opschorting der rentebetaling Eeit beschermingscomité opgericht Naar aanleiding van het aangekondigde voornemen van Directie en Commissarissen der N. V. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij Holland-Amerika - Lijn, om de rentebetaling der 6 pet, obli gaties, welke 1 November as. vervalt, voor zes maanden op te schorten in verband met de huidige positie der onderneming, die zwaar door de wereldkrisis werd getroffen, heeft het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel gisteren de houders van 6 pet. obligaties, leening 1922, der Holland Amerika-Lijn ln vergadering bijeengeroe pen ter bespreking van hun belangen en tot het benoemen van een beschermings comité. De toeloop voor deze vergadering bleek zoo groot te zijn, dat men op het laatste moment besloot de bijeenkomst te doen houden ln de Veilingzaal van de Koopmans beurs in plaats van in de Benedenzaal van de Effectenbeurs, zooals aanvankelijk was vastgesteld. De voorzitter, de heer J. Stroeve J.Ezn., deelde mede, dat het bestuur van de Ver eeniging voor den Effectenhandel een brief heeft ontvangen, door een groot aantal firma's onderteekend, waarin verzocht wordt om een beschermingscomité te be noemen, dat onafhankelijk is van de Trustee. Het bestuur heeft gemeend aan deze roepstem gehoor te moeten geven en legt thans een desbetreffend voorstel aan de obligatiehouders voor. De Holland-Amerika- Hjn, alsmede de Trustee gaan met de vor ming van een comité aecoord. De bedoeling van het comité waarvoor de vergadering een drietal leden moet aanwijzen is, om tegenwoordig te zijn op de vergadering van de Holland-Amerika-lijn van 30 October a.s. en om ln contact te treden met de directie der maatschappij ter bespreking van een eventueel voorstel. Vertegenwoordigd waren 1.525.000 gulden aan obligaties, ter wijl tevens gedeponeerd waren 404.000 gul den aan obligaties Ut Den Haag en 472.000 gulden aan obligaties uit Rotterdam. Van de vele obligatiehouders, die 't woord voerden, spr. drs. W. Willems als zijn mee ning uit, dat de door de H. A. L. op 30 Oc tober te stellen vraag met een categorisch „neen" dient te worden beantwoord. Er moet voor gewaakt worden, dat het be schermingscomité oeschouwd wordt als een voorpost van hen, die wenschen te reorga- niseeren. Spr. laakt de wijze, waarop de vraag door de H. A. L. is gedaan en de ma nier, waarop het voorstel tot opschorting der couponbetaling door de maatschappij in het openbaar is toegelicht. Het gaat, aldus spr., niet aan, dat op 30 October aan de obligatiehouders wordt gevraagd of zij ermee accoord gaan, dat de coupon op 1 Novem ber niet wordt betaald. Daardoor coupeert Uitgesproken 8 October: D. H. Dorrestijn, tuinier, Rotterdam, Dijk- dwarsstraat 41-klein 18. R.c. Mr. Th. R. J. Wijers. Cur. Mr. M. L. Weijl, Rotterdam. 9 October: C. W van Tiel, wed. Bloemberg, Hille- gersberg, Adr. van Matenesserlaan 15. R.C. Mr. Th. R. J. Wijers. Cur. Mr. F. C. Cremer,Rotterdam. Volgens Van der* Graaf Co. N. V. te Brussel, werden over de afgeloopen week, eindigende 9 Oct., 25 faillissementen tegen over 16 voor hetzelfde tijdperk van het vo rige jaar uilgesproken van 1 Jan. 1931 tot 9 Oct. 1931, 592 faillissementen tegenover 444 voor hetzelfde tijdperk van 1309. 8 Oct. Chr. R. Hageraats, den Haag, Schalkburgerstraat 335. R.c. Mr. H. W. Klomp. Cur. Mr. C. Hombroek, den Haag. 8 Oct. Dr. S. Goldberg, den Haag, Lange. Voorhout 25a. R.c. Mr. A. S. Rueb. Cur Mr. H. A. Tels, den Haag. 8 Oct. G. J. van Jaarsveld,"aannemer, den Haag, Brandstraat 160. R.c. Mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Cur. Mr. A. O. H. Tellegen, den Haag. Een taaie Met twee gebroken halswervels naar den dokter geloopen Na twee dagen verdween hij uit het Ziekenhuis In een groot Brabantsch dorp was een 64-jarige boer we zullen hem voor het gemak Hannes noemen bezig de laatste peren van een boom te plukken. In een oogenblik van onoplettendheid viel hij er uit, met zijn hoofd omlaag en de beenen in de lucht. Toen hij opgekrabbeld was, was zijn eerste gedachte om het afgebroken werk te hervatten. Maar dat viel toch niet mee. Daarom ging hij naar binnen en legde zich te bed. Maar ook dat beviel hem niet en hij besloot naar den dokter te gaan. Onderweg voelde hij zich ver plicht af en toe met beide handen naar zijn hoofd te grijpen. „Die stond zoo aorig te wiebelen", vertelde hij later, mar de „Msb." meldt. De dokter was echter uit en onverrichter- zake keerde Hannes naar huis toe. Daar vond hij het gezin aan den disch: gebakken aardappelen .met pap. Dat had hij nog nooit laten voorbijgaan en dus nam hij zijn part ook maar mede. Maar, na afloop van den maaltijd verklaarde Hannes dat hij naar den dokter terug wilde. Moeder cle vrouw vergezelde hem. Nu was de genees heer thuis. Nadat hij kennis genomen had van het gebeurde, onderzocht hij den pa tiënt en constateerde al heel spoedig, dat Hannes een halswervel gebroken had. „Maar, Hannes," riep hij uit „weet je wel, dat je je nek gebroken hebt?" Neen, dat wist Hannes niet. Maar de resolute geneesheer gaf hem ook geen tijd er lang over te denken. Handig stopte hij het verblufte echtpaar in zijn auto en reed met hen ijlings naar het ziekenhuis in een nabijgelegen stad. Daar werd vastgesteld, dat Hannes niet één, maar twee halswervels gebroken had en dat operatief ingrijpen ten eenenmale uitgesloten was. Men zou probeeren met behulp van een gipsverband het hoofd on beweeglijk op den hals te houden en dan moest Hannes dan maar een maand of vier het bed houden. En zoo gebeurde het; d. w. z.: „Hannes kreeg het „kostje" om zijn hoofd en hals. Maar vier maanden daar blijven? Ja, wel. „Zuster" zei hij een paar dagen later tot de verpleegster, „hoe lang moet ik hier zoo blijven liggen?" „Ja, beste man, dat heb je van den dokter gehoord. Zeker vier maanden." ,,'t Zal wel niet gaan, zuster. Ik kan thuis even goed liggen als hier. En als ge geen auto haalt, loop ik te voet naar huis." De verpleegster leende haar patiënt al genoeg, om te weten, dat hij zijn bedreiging zou ten pitvoer brengen en zoo geschiedde het, dat Hannes een paar dagen na zijn val, weer thuis kwam met ,,'n kastje op zijn kop". Twee dagen later liep hij al in zijn hof te wandelen: hij was nieuwsgierig of er nog peren aan den boom hingen. En nog geen week nadien was hy al op zijn akkers te vinden om te zien of het „volk" zijn werk wel deed. Daar ontmoette hem een jeugdvriend, die hem belangstel lend vroeg, hoe het er mee ging. „Ja", zei Hannes, ,,'t is beroerd genoeg. De dokter zegt dat het wel in orde zal komen, als ik me maar heel rustig houd, Maar ik zal mijn hoofd niet meer kunnen bewegen. Hoogstens een beetje kunnen knikken." „Hannes," zeide andere na eenige oogen- blikken peinzend, „we zullen je den vol genden keer lid van den gemeenteraad maken." Door een fietser aangereden De heer C. v. d. S., Hofstraat, te Eind hoven, werd bü het uitstappen uit een auto bus door een fietser aangereden. De onge lukkige sloeg met het hoofd tegen een lan taarnpaal en werd bewusteloos opgenomen. Hij is naar het R.K. Gasthuis vervoerd en voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. Vermist Te Eindhoven wordt sinds vier dagen de handelsreiziger, de heer A. de R., vermist. Men vreest voor een ongeluk. Een bedrieger gearresteerd Een van de kooplieden, die te Amsterdam op het Damrak aan personen ringen en hor loges te koop aanbieden, en het doen voor komen, alsof deze van goud zijn, terwijl het koper is, is eindelijk gesnapt. De bewuste man bood iemand een ring te koop aan en cp de vraag, of die van goud was, antwoordde hij bevestigend. De koop kwam voor één gulden tot stand, doch de po litie, die lont had geroken, arresteerde den man. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Ernstig ongeval te Amersfoort Dame een voet afgekneld Gistermiddag omstreeks 3 uur reed een luxe auto op den Utrechtschen weg te Amers foort. Gedeeltelijk doordat de bestuurder geen voorrang verleende aan het van rechts komend verkeer, botste hij tegen' een uit de Paulus Buyslaan komend motorrijwiel, waarop gezeten dr. v. d. V. en diens moeder, beiden te Amersfoort woonachtig. De motor sloeg om en mevrouw v. d. V. geraakte met haar linkervoet tusschen den autobumper en den motor. De slag was zoo hevig, dat de voet geheel afgekneld werd. Per ziekenauto, werd de ongelukkige naar hef ziekenhuis de Lichtenberg vervoerd, Daar werd het been tusschen knie en enkel ge amputeerd. De toestand van het slachtoffer is vrij ernstig. Dr. v. d. V. zelf bleef ongedeerd. Onvoorzichtig overgestoken Wielrijder levensgevaarlijk gewond Te Schipluiden is gistermiddag de 16- jarige H. v. d. S-, die per flets achter een auto reed, door een vrachtauto aangereden toen de jongen plotseling den weg overstak. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de straat en bekwam een ernstige schedelfractuur. De politie vervoerde hem naar het R. K. zie kenhuis te Delft. Zijn toestand wordt hope loos geacht. Een werklooze door opwinding bewusteloos In een kantoor van „Maatschappelijk Hulpbetoon" te Amsterdam maakte een man, wien steun geweigerd werd, zich zoo kwaad, dat hij een tweetal ruiten insloeg en toen bewusteloos ineenzakte. Per zieken auto werd hij naar een der Gasthuizen ver voerd. Het publiek, dat in het gebouw en daar buiten stond, keerde zich tegen de politie, zoodat deze van den gummistok gebruik moest maken en de menschen uiteendreef. R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem Jaarvergadering van den Centralen Raad te Delft. „De zaak is nu eigenlijk afgedaan, Seno- ra", zeide hij, „maar ik zou u ook nog een aalmoes willen verzoeken voor de Hemelko ningin." „Een aalmoes ook nog, eerwaarde? Wat zou ik dan nog moeten geven?" „De anjelier, denk ik. U hebt ze van de H. Maagd afgekocht, dat komt uit, maar zij t mag toch eigenlijk niet in profane handen blijven, daar zij eens aan de Hemelkoningin Op zekeren dag maakte Pater Justinius, de grijze pastoor van Rubio, zich voor de zooveelste maal gereed, om voor een of an der goed werk ter eere der H. Maagd milde giften te gaan verzamelen. Wie onzer kent j toebehoord heëft.~Schenk V^*haar wëder& Pater Justinius niet? Wie kent niet zijn Nogmaals lachte de dame met Pater Jus tinius en zijn zaken en gaf hem gewillig de Wie kent niet goedheid en barmhartigheid? Iedereen ver eert en bemint hem als rechtvaardig man en voorbeeldig priester en niemand toont hem op zijn bedeltochten een kwaad ge zicht of weigert hem een aalmoes zelfs ketters en afvalligen niet. Toen hij nu dien middag ook aan een liefelijke Indiaansche uit Capacho op de markt in Rubio cm een aalmoes verzocht, kreeg zij een kleur en wist eerst van ver legenheid geen woord te zeggen, want zij had juist op dit oogenblik geen halven cen- timo in haar bezit. „Maak je daarbver geen zorgen, lief kind", troostte de priester, toen zij hem dit pijn lijk feit tenslotte bekend had gemaakt. „Dan geef je een anderen keer maar eens iets." Intusschen had het meisje haar verle genheid echter overwonnen en hief met gracieuze beweging de hand op, om uit het dikke haar, dat als blank gepolitoerd eb benhout in de zon schitterde, de eenige versiering, die zij daarin droeg, te trekken, een wondermooie, donkerroode anjelier.... „Daar ik geen geld kan geven, eerwaarde, zei ze, „geef dan tenminste deze bloem aan de Hemelkoningin, opdat zij mijn goe den wil ziet." Diep ontroerd over haar eenvoudige ne derigheid nam de priester de anjelier en dankte de geefster met hartelijke woorden en terwijl hij haar vrome gave peinzend be schouwde, wekte haar buitengewone schoon heid een gedachte in hem op, die hij direct in de daad omzette. Snel verliet hij de markt en ging naar een zeer aanzienlijke, welgestelde dame. „De H. Maagd stuurt mij, Senora, om u een voorstel te doen", zei hij en wees. de dame op de anjelier der Indiaansche. „En dat is, eerwaarde? O, die prach tige anjelier!" „Ja, zij is wonderschoon en ik zou er met u zaken mee willen doenzy behoort aan de Allerheiligste Maagd Maria en u' moet ze van haar afkoopen." ,Zoo? Nu, en wat moet ze kosten?" „Daar de H. Maagd momenteel zeer be hoeftig is.... ach, het zal het beste zijn, dat u zelf den prijs bepaalt, dien u er voor wilt geven." De dame kende Pater Justinius en zijn karakter. Lachend nam zy de anjelier en gaf hem er een 5 Bolivar-stuk voor. Het gezicht van den geestelijke straalde van vreugde en hij dankte de milde koopster met een harte lijk: God loone het u! Toen hij op het punt stond, heen te gaan, draaide hy zich echter nogmaals om: schoone bloem terug, die nog denzelfden dag in handen van vele andere vrome matronen en jongedames overging, die ze allemaal van den pastoor kochten en dan tenslotte weer teruggaven, tot hij ten slotte, doodmoe van al zijn tochten, maar ook vol vreugde over de 100 Bolivares, die het lieve geschenk der Indiaansche opgebracht had, naar huis te rugkeerde. En toen in den namiddag van dien dag de jubelende stemmen van het orgel weer klonken, zoetgeurende wierookwolken de wijde ruimte vervulden en vrome Maria- liederen langs de gewelven van het godshuis weerklonken (want het was in Mei, in de Lente, in de Maria-maand)toen verhief zich teer en schitterend uit den overvloed van bloemen, die het altaar der Moeder Gods versierden, de anjelier der Indiaansche als prachtigste sieraad en kostelijkste gave, als een heerlijk getuigenis van christelijke vroomheid. In bewaring is gesteld de 38-jarige los- werkman O. N., die in het Oostelijk stads deel van Rotterdam liedjes heeft loopen ven ten, waarvan de opbrengst, naar hij ver zekerde, ten goede zou komen aan het ach tergebleven kind van de bij den brand in ae Lombardstraat zoo jammerlijk om het leven gekomen familie Coenen. Hij heeft het geld echter ten eigen bate aangewend. Men zal hem oplichting ten laste leggen. Den nek gebroken Voerman gedood. Gistermorgen in de vroegte werd bij het emplacement-Zuid te Enschede de 31-jarige voerman Vermaas dood gevonden, hangende aan een hek met de handen in het prikkel draad, dat boven het hek was aangebracht, geklemd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de ongelukkige, die op het emplacement werkzaam was, bij het klimmen over het hek is uitgegleden, waardoor hij zijn nek heeft gebroken. Inbraken te Amersfoort Gisternacht is te Amersfoort ingebroken in de perceelen Koningin Wilhelminastraat 20 en 22, resp. bewoond door de families Ver- hey en Tiessen. Sn perceel 20 wordt vermist een bedrag van ongeveer f 20 aan geld, ae buit in perceel 22 bestond uit een bedrag van ongeveer f 60 aan geld benevens een doublé halsketting. De dader(s) hebben zich toegang verschaft door inklimming. Woensdag 21 October a.s. vindt, zooals gemeld, te Delft in de Stads-Doelen de jaarvergadering plaats van den R. K. Mid denstandsbond in het bisdom Haarlem. Behalve het financieel jaarverslag 1930 en de begrooting voor 1932, zoomede de aanwijzing van commissies en derg. is er aan de orde de verkiezing van één lid van den Middenstandsraad, op grond van het thans gewijzigde Erkenningsbesluit. Het Hoofdbestuur stelt hiervoor candi- daat den bondsvoorzitter, die reeds vele jaren in den Middenstandsraad zitting heeft. Bij de ter behandeling voorgelegde voor stellen is er een van het Hoofdbestuur, dat beoogt by alle verkiezingen voor het hoofdbestuur een dubbeltal candidaten te stellen. Van de afd. Gouda is er een voorstel tot het invoeren van een zekeren wachttijd voor degenen, die zich voor het lidmaat schap aanmelden. Rotterdam heeft wenschen ten aanzien van de financieele verhouding tot de lan delijke organisatie, en met betrekking tot het kiesrecht voor de Kamers van Koop handel. De afd. Beverwijk vraagt actie voor een mildere toepassing van de Arbeidswet; voorts wenscht deze afcïeeling een uit spraak omtrent het standpunt der kath. middenstandsorganisatie tegenover het af betalingsstelsel. Van de afd. Amsterdam is een voorstel om door een Commissie te laten onder zoeken, op welke wijze het kortingstelsel kan worden bestreden. 's Avonds na de vergadering vindt een gemeenschappelijke maaltijd plaats in de Doelen, en daarna te half 9 een feestavond met gevarieerd programma, welke door de afd. Delft wordt aangeboden. 172. „Wacht maar ik zal baby wel aan 't lachen maken," zei Harlekijn tot Mathilde, de kindermeid, die geheel over stuur was, omdat de koninklijke telg maar steeds door bleef huilen. 173. „Sta nu even stil, dan zal je eens wat zien," lachte Harlekijn, terwijl hij een lang gordijnkoord om de enkels van Mathilde begon te winden; „nu zal ik je een flinken duw geven en 174. „Dan hou je niet op met in 't ronde te draaien, totdat de baby begint te lachen." De koninklijke spruit had nog nooit zoo iets grappigs gezien; hij schaterle het uit. Maar Mathilde was blij toen aan haar ronddraaien een eide kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10