JÉ IT 1! BEZOEKT DE 1000DEN KOOPJES EEN REO! Aan onze Lezers Wollen en Sdtinet Dekens KUIJPERS DEKEN- EN M ATRASSENHUIS Advertentiën JAEGER NIEUWE ZUID-HOLLANDER BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Een wraakneming Dierenbescherming per vliegtuig Bruening's regeerings- verklaring Een meerderheid in den Rijksdag voor de regeering? Een borstbeeld van Dr. Willem Royaards 4000 slachtoffers aan builenoest In een Chineesche provincie Vereeniging „De Narcis" De film „Van Bol tot Bloem" BURGERLIJKE STAND Faillissementen SCHIETEN Schietvereeniging „Generaal van Merlen" HONKBAL Algemeene vergadering HEEMSTEDE BLOEMENDAAL De eerste hulp-verleening Groote brand STADSNIEUWS Voor den Politierechter Uitslag Verloting Op de volgende nummers is een prijs gevallen: DE RESIDENTIEBODE Torenstraat 27 VGRAVEriHAGE ONDERGOEDEREN van de firma JANSEN TILANUS bij wm Gem. Zit-Slaapkamer DE Bur.: Lange Tiendewei» 7 GOUDA Is het grootste der te Gouda verschijnende dag bladen en bezit in Gouda eb omstreken den uitge breidste» lezerskring materieel verwoesten. De missionarissen za gen hun moeitevollen arbeid van veertien jaren in een halve minuut in een puinhoop veranderd. Dank zij echter den steun, dien zy uit Amerika en van liefdadig Holland mochten ondervinden, waren zij in staat hun verwoeste kerken en kapellen weer op te bouwen. Zü togen weer met nieuwen moed aan het werk. Tien Jaren later kwam een nieuwe na tuurramp, de geweldige cycloon van Sep tember 1928 hun Missie voor de tweede maal in een ruïne veranderen. Deze cy cloon woedde 36 volle uren over het eiland en vernielde al hun kerken en kapellen, P"-£ï>rieën en scholen. Van een feestelijke herdenking van het zilveren jubilé hunner Missie kon natuurlijk niets komen. Zij moes ten alles in het werk stellen om het meest noodzakelijke weer op te bouwen. Wel zwaar wérd dus hun zielenijver beproefd. Maar de Missionarissen hielden vol en bouwden ten derde male hun kerken en kapellen weer op, dank zij den steun, dien zij in Holland en Amerika voor hun geteisterde Missie mochten ontvangen. Zoo is de 25-jarige geschiedenis dezer Do- minicaansche Missie er dus wel een geweest van tegenspoed en teleurstelling. Maar de Missionarissen blijven rekenen op den steun van Katholiek liefdadig Holland, dien zij niet kunnen ontberen. Voorts liet spreker, naast verschillende volksgebruiken, het werk der Missionarissen in zijn verschillende onderdeelen zien, waar bij zeer eigenaardige kerkelijke plechtighe den, zooals die van de feestviering der H. Driekoningen en de laatste dagen der Goe de Week een typischen kijk gaven op dit zeer bijzonder gedeelte van de Katholieke Kerk. Het geheel werd door ruim 100 lichtbeel den geïllustreerd. In de Militairen Vereeniging Hier behandelde de Eerw. Pater P. Eecken van de Paters Montfortanen het onderwerp: „Negermissie in Nyazaland." De Congregatie, aldus ving spreker aan, heeft zich deze laatste 50 jaar toegelegd op Missie in en buiten Europa. In IJsland, De nemarken, Haïti, Zuid- en Noord-Amerika en de ijsvelden van Canada en in Nyazaland. De reis naar dit laatste missiegebied gaat via de Kaap naar Beira en verder per trein. In Nyazaland is een inlandsche congregatie op gericht voor de opleiding van neger-broe ders en zusters. Op het Groot Seminarie be reiden zich acht op het Klein Seminarie een vijftigtal studenten voor tot het ontvangen van het H. Priesterschap. Van de 3.000.000 negers zijn er 110 duizend Katholiek. In de 28 jaar, dat de Montfortanen er werkzaam zijn hebben zij 60.000 bekeerlingen gemaakt, terwijl de tcename ca. 5.000 bekeer lingen per jaar bedraagt. In dit Missieland worden ongeveer een 650-tal schooltjes in stand gehouden, waar onderwijs gegeven wordt aan leerlingen tus- schen 16 en 65 jaar; echter worden zij het drukst bezocht door de jongelui, die de be hoefte aan ontwikkeling beseffen. De men- schen verlangen er naar de waarheid, naar het geloof. Zondags oefent de Pater zijn H. ambt uit, in de week is hij schoolopziener. Een parochie in de Missie is gelijk aan een provincie in Nederland. Spr. geeft dan een interressante beschrijving van zoo'n arbeidsreis der paters, wan neer deze Maan dagmorgen ver trekken om de di verse schooltjes te controleeren. Een even Interessante beschouwing was gewijd aan der, neger-maaltijd, die den Pater op Mis siereis noodge dwongen mee maakt. Het diner bestaat uit een stijfsel-harde maïspap, die uit mandjes genoten wordt en gekruid wordt met een saus, die zoolang deze uit plantaardige bestanddeelen bereid wordt, heel genietelijk is, maar die niet moet klaargemaakt zijn van vleeschspijzen, want hiervoor bedienen de negers zich bij voor keur van het bedorven vleesch van muizen, ratten en insecten. 's Morgens wordt de H. Mis bij geschikt weer in de open lucht opgedragen en alle negers, die daartoe in staat zijn, naderen tot de H. Tafel. De neger heeft heel wat voor zijn geloof over. Hierin geeft hij een voorbeeld. Moeders met haar kindje op den rug zijn vaak vijf dagen onderweg om de H. Mis bij te wonen. Ieder jaar is er in de Missie van Nyaza land een nieuwe kerk noodig, ieder jaar zijn er ook een paar nieuwe scholen noodig. Zon der het onderhoud van de missionarissen te rekenen, kost dit honderdduizend gulden per jaar. In den stoffelijken nood komen voor een deel de in het Missieland gevestigde blanken den paters wel te gemoet, maar van den an deren kant Is de medewerking van hen eer der een tegenkanting. De heidensche moraal van vijftig jaar geleden, toen er nog geen Missie in Nyazaland gepreekt werd, stond hooger, dan die der blanken van heden. Spr. wekt dan de aanwezigen op den Mis sie-steun te propageeren onder vrienden en kennissen. Nadat Pater Eecken een hartelijk applaus geoogst had voor de interessante trekjes, die hij geteekend had, werd een oogenblik ge pauzeerd, waarna enkele aardige lichtbeelden het gesproken woord illustreerden. Dan sloot de voorzitter deze vruchtbare Missie-vergadering met den gebruikelijken Chris tengroet. Inval in een speelhuis Acht personen aangehouden De Koninklijke Maréchaussee te Groningen heeft in samenwerking met de politie al daar, een inval gedaan in het café van den heer D. aan den Caroliweg. waar eenige personen met dobbelsteenen bezig waren om geld te spelen. Vastgesteld werd, dat het hier een spel betrof, waarbij meest groote bedragen als inzet golden. Zeven spelers en den caféhouder zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Op het Oostenriiksche gezantschap te Berlijn. ,n den afgeloopen nacht hebben onbeken den een ruit van de straatdeur van het ge bouw van het Oostenrijksche gezantschap te Berlijn in de Bendlerstrasse ingeworpen met twee in roods doeken gewikkelde steenen. Aan een der steenen was een briefje be vestigd met de woorden: „Wij leven on danks het verbod. Heil Moskou. Weg met het verbod van den Communistischen Jeugd bond te Weenen." Weensche zwaluwen naar Turkije In een extra vliegtuig is te Konstantino- pel gisteren een troep zwaluwen uit Weenen aangekomen en vrijgelaten, in totaal 4000 vogels, welke verzonden waren door de Weensche vereeniging tot bescherming van dieren. Eenige waren onderweg gestorven, doch het meerendeel had de luchtreis goed doorleefd en vladderde weldra boven den Gouden Hoorn. Heden wordt weer een vliegtuig verwacht met 5000 zwaluwen. De opening van den Rijksdag zou vanmid dag kort voor drie uur geschieden. Te drie uur precies zou Rijkskanselier dr. Bruening beginnen met het voorlezen van de regeeringsverklarmg. Hierin zou hij alle problemen van de binnenlandsche, de bui- tenlandsche en economische politiek behan delen. Uitvoerig zou hij ingaan op de ver te Bad Harzburg en zou hij de positie van de regeering ten aanzien van de nationale oppositie schetsen. Vervolgens zal nij, zoo wordt verder ge meld, wijzen op de moeilijkheden, die de komende winter met zich zal brengen en op de moeilijke beslissingen, die op het gebied der sociale politiek genomen moeten worden. Hij zal de naastbij liggende taak van de regeering schetsen en van den Rijks, dag een duidelijk beslissing eischen, of deze al of niet zijn wantrouwen tegen de regee ring wil uitspreken. Ongetwijfeld zal hij er op wijzen, dat deze beslissing van den Rijksdag van historische beteekenis is en van uitermate groot belang voor de gun stige ontwikkeling van de binnenlandsche politiek. Het is nog niet zeker, of dr, Bruening nadere bijzonderheden zal mededeelen over het groote economische program van de regeering. Stemmingen Zaterdag huizen, vier schuren en vier achtergebouwen vernield. De geheele oogstvoorraad en veel landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Men acht kwaadwilligheid niet uitgesloten. Onder voorzitterschap van Dr. P. C. Bou te s heeft zich een Comité gevormd, waarin verschillende vooraanstaande personen zit ting hebben met het doel, door een bekend beeldhouwer een borstbeeld van Dr. Willem Royaards te doen vervaardigen en dit mo nument als blijvende herinnering aan het groote werk door Royaards verricht de stad Amsterdam ter plaatsing in den Stadsschouwburg aan te bieden. Geldelijke bijdragen voor de verwezenlij king van dit plan zullen grame in ontvangst worden genomen door den secretaris-penn. J. B. Schuil, Tuiriwijklaar. 33, Haarlem (rekening Rotterdamsche Bankvereeniging, kantoor Haarlem, Postgiro No. 80769, Haarlem). X In de Chineesche provincie Honan is bui lenpest uitgebroken. Reeds zouden meer dan 4000 slachtoffers aan de gevolgen zijn overleden. De gearresteerde advocaat Mr. Kokosky zal hem verdedigen De in de afgeloopen week te Amsterdam gearresteerde advocaat mr. S., zou, naar wij vernemen, worden verdedigd door mr. F. A. Kokosky. ruit in en diende den bestuurder eenige mal- sc.he klappen toe. Men mag nu eenmaal niet slaan, hetgeen ook deze persoon weer ondervond; Maandag verscheen hij voor den politierechter. Reeds eerder was verdachte wegens ver duistering tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, zoodat hij er met f 10.— boete „goedkoop" afkwam. Heling? De volgende zaak ging tegen J. W., han delaar te Haarlem, wien ten laste gelegd was: primair opzettelijke heling, subsidiair schuld heling. Verdachte had een geheel nieuwe fiets, die dien zelfden avond voor f 80.— in huur koop gekocht was, gekocht voor f 22.50. Dat hü wel dacht dat de zaak niet geheel in den haak was, bleek uit het feit dat verdachte van den verkooper een kwitantie gevraagd had groot f 40.waarop bovendien moest staan: ,Mijn eigendom". De verkooper had verdachte de gevraagde kwitantie gegeven. Na een kort verhoor achtte de Officier het ten laste gelegde voldoende bewezen en eischte een gevangenisstraf van 14 dagen. De advocaat, Mr. van Bokkel, vroeg den politierechter er rekening mede te houden, dat verdachte's vrouw onlangs is gestorven en hij geheel alleen in het onderhoud van zijn zes kinderen moet voorzien. De verdachte vroeg een voorwaardelijke veroordeeling, waarop de politierechter be sloot, gezien de omstandigheden, een reclas- seeringsrapport aan te vragen. Het internationale toumooi in welsprekendheid te Washington De jonge Haarlemsche deelnemer vertrokken Indertijd hebben wij bericht, dat de winner van den eersten prijs van den in April j.l. te Den Haag gehouden lustrum wedstrijd in welsprekendheid voor jongelieden, A. van Hooff, uit Haarlem, en leerling van het R.K. Lyceum, was ultgenoodigd om mede te doen aan het 8e Internationaal Orato rical Contest te Washington. Deze wedstrijd wordt op 24 October te Washington gehouden. De jonge Haarlem mer is 17 jaar en waarschijnlijk de jong ste van de ongeveer 20 nationale kam pioenen, waarmede hij te Washington den strijd in welsprekendheid zal aan binden. Hij is in het laatst der vorige week van VTissingen naar Engeland vertrokken, waar hij te Southampton aan boord van de Amerikaansche mailboot „Washington" is gegaan. Daar zou hij o.m. de welsprekendheidskampioenen van Frank rijk en Duitschland, die ook naar Washing ton gaan, aantreffen. Van Hooff zal op het contest gedurende zes minuten moeten spreken in de Nederlandsche taal. Tot onderwerp heeft hij gekozen: Holland. Er is een internationale jury. die de prij zen toekent, terwijl een auditorium van 2000 menschen eveneens z'n oordeel zal uit spreken. De jongelui zullen op het Witte Huis worden ontvangen door den heer Hoover, den president der Vereenigde Staten. De reis, zoowel als het geheele verblijf ln de Vereenigde Staten, komt ten laste van het Amerlkaansch comité. Op 31 October zal Van Hooff de terug reis naar het vaderland aanvaarden. heer H. van Zonneveld voorzitter Door het bestuur van de Vereeniging „De Narcis" is op 2 Oct. j.l. uit rijn midden tot voorzitter benoemd de heer Hendrik van Zonneveld te Sassenheim. Het ,Wkbld. voor Blclt." verneemt, dat de heer Van Zonneveld deze benoeming heeft aangenomen. Opvolger van den heer Grullemans, die 'n paar maanden geleden zijn functie in ver band met zijn hoogen leeftijd neerlegde, wordt dus de in vakkringen zeer bekende Sassenheimsche kweekerexporteur een der leiders van het bedrijf der N. V. Van Zonne veld Co. aldaar. Van de reorganisatie der vereeniging in 1924 af tot heden toe is de heer Van Zonne veld lid van het bestuur van „De Narcis". Opkomst en groei heeft hij dus volledig mee gemaakt. De moeilijkste eerste Jaren, zoowel als de niet gemakkelijke volgende eveneens. Het vraagstuk „Amerika" is hem niet alleen als exporteur op de Ver. Staten van nabij bekend door zijn geregelde zakenreizen naar de overzijde. In de jaren ia de sluiting was hij, voorzitter van de groep der Amerikaan sche exporteurs, tevens mede-bestuurder van de organisatie der narcissenkweekers. Hij diende toen beider belangen en slaagde erin in beide kampen de achting te verwerven en te behouden. Heden ten dage is hij de voor zitter van den Bond van Bloembollenhande- laren en dus wel in werkelijkheid exporteur- kweeker. En in zijn verkiezing tot leider der Narcissenkweekersvereeniging zien wij een bewijs, dat naar algemeen inzicht, in den heer Van Zonneveld kweeker en exporteur vereenigd zijn op de juiste wijze. Dat hij een van de gelukkig nog talrijke Amerikaansche U WENSGHT een auto van solide cn weldoordachte construc tie? Neemt daarom AMSTERDAMSCHE RIJTUIG-MIJ. Amsterdam Haarlem Rotterdam handelaren is, wien zwaar weegt het belang van der. Nederlandschen kweeker. Zijn benoeming moge gezien worden als 'n symptoom van vertrouwen aan kweekers zijde in het verlangen der exporteurs om bij de behartiging der exportbelangen terdege rekening te houden met he*, belang der kweekers hier te lande. De heer Van Zonneveld is een krachtig man, bij wien men nimmer aarzeling be speurt, Hij kent Amerika goed iet land waar misschien van het geheele vraagstuk van een loonsnde narcissenteelt de oplossing ligt. In deze moeilijke tijden zal hij een der- genen kunnen zijn, die met verstard van za ken leiding geven aan de pogingen tot her stel. Hem wacht een moeilijke taak; moge hij die met opgewektheid vervullen. Naar wij vernemen, zal ln de eerstvolgen de algemeene vergadering der Alg. Ver. van Bloembollencultuur door den heer De Graaff. bestuurslid der afdeeling Lisse dezer veree niging, een motie worden ingediend waarin het in strijd met het bepaalde in de sta tuten der Vereeniging Centraal Bloembollen comité verklaard wordt, dat de film „Van Bol tot Bloem", bestemd voor algemeen han delsbelang, in handen gekomen is van een particulier bedrijf. Geboren: 9 Oct., d. van A. B. v. Es—van Tongeren z. van F. M. PosmaBockel- brink 10 Oct., d. van J. J. SpruitBlom z. var. H. J. Bos—Brettschneider z van J. C. SwaalfGieske 11 Oct., d. van A. H. Gosewehr—van Dijk d. van A. Treffers —Mink d. van A. M. de RijkeVeldhuy- zen 12 Oct., d. van L. H. M. van Baar— v. d. Meer d. van G. G. W. v. d. Berg v. d. Heisteeg. Overleden: 9 Oct., h. Waaning, 68 j., Zijl- weg 10 Oct., A. A. J. Aussel, 45 j., Ga- renkekerskade H. Schaink, 69 j., Een- drachtstraat C. A. M„ 1 maand. d. van J. C. Boerrigter, Bisschop Ottostraat 11 Oct., M. C. Bonfrer—van Gennip, 63 jaar, Vrooomstraat 12 Oct., A. H. Vosse—Leen, 54 j., Kamperlaan. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn den 13en October in staat van faillissement verklaard: W. H. Gerritsen, bakker en koopman, wonende te IJmuiden-Oost. Curator mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden. E. A. M. van Looy, bloembollenkweeker, wonende te Heemstede, Jan v. d. Berg straat 6. Curator mr. P. Tideman, wonende te Haarlem. J. Valkman, handelende onder den naam Haarlemsche Steenkolenhandel, wonende te Haarlem, Zuider Buitenspaame 42. Curator mr. C. Blankevoort, wonende te Haarlem. Rechtér-Commissaris in al deze faillis sementen mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: W. van der Mey, schipper, wonende te HiHegom. Curator mr. P. Tideman, wonende te Haarlem. J. A. M. van Buuren, wonende te Aals meer. Curator mr. C. Blankevoort, wonende te Haarlem. A. Koper, wonende te Zandvoort. Cura tor mr. A. A. Huizenga, wonende te Haar lem. L. van Kapel, wonende te Haarlem. Cu rator mr. J. Hoog, wonende te Haarlem. J. C. Potman Jzn., wonende te Lisse. Cu rator mr. F. J. Gerritsen, wonende te Haar lem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst van: J. Ommering, destijds lid van de firma Morren, Ommering Co., wonende te IJmuiden-Oost. Curator mr. L. Ali Cohen, wonende te Haarlem. M. B. Osendarp, wonende te IJmuiden. Curator mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tevreden zijt, zeèt het anderen Indien gij in een of ander opzicht De zomerschietoefeningen van de Schiet vereeniging Generaal van Merlen, die dit jaar bij gebrek aan oefenplaats in de vrije natuur, in het schietgebouw gehouden werden, werden slechts matig bezocht. De heer J. Blauwhof toonde zich superieur boven de andere schutters en wist zich bui ten de twee wisselbekers voor de vaste baan buks en cylinder en de wisselplaque, be schikbaar gesteld door den heer C. Kok, voor de eere-baan, ook op de andere banen eerste te plaatsen, alzoo op 5 eerste prijzen beslag leggend. De eindstand luidt als volgt: Vaste baan buks: 1. J. Blauwhof 55 car tons 1142 punten, 2 J. J. Verzijlbergen 49 cartons 1121 punten, 3. D. W. Duiker 47 cartons 1105 punten, 4. A. Ch. Budde 40 cartons 1076 punten. 5. D. J. van Rijn 37 cartonc 1045 punten. Veteranenkïasse: 1. R. B. A. Theel 33 cartons 1006 punten, 2. M. A. Paap 21 cartons 953 punten, 3. A. Hoogeboom 20 cartons 1045 punten. Eerewedstrijd: 1. J. J. Blauwhof 1131 pun ten, 2. J. Verzijlbergen 1113 punten, 3. C. C. Woltering 1054 punten Vaste baan cylinder: 1. J. J. Blauwhof 60 cartons 676 punten, 2. P. Deken 60 cartons 666 punten, 3. O. J. Keyzer 57 car tons 632 punten, 4. C. C. Woltering 57 cartons 629 punten. Vrije baan cylinder: 1. J. J. Blauwhof 90 p. 5 x 35, 2. Deken 87 p. 4 x 35, 3. W. Waalewijn 86 punten 1 x 34, 4. C. C. Woltering 86 punten 1 x 34, 5. O. J. Keyser 86 punten I x 33. Jubileumwedstrijd: J. J. Blauwhof 1160 punten, 2. J. Verzijlbergen 1151 punten. De Algemeene Vergadering van den Neder- landschen Honkbalbond, die op Maandag 19 October in Huize Parkzicht te Amsterdam zou worden gehouden, is één dag uitgesteld, dus tot Dinsdag 20 October. Statuten De „St-scrt." bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap Aanneming Maatschappij voorheen L. van der Valk Jzn alhier. Laagste Inschrijver Het Gemeentebe stuur van Amsterdam heeft aanbesteed het bouwen van een school voor uitgebreid lager onderwijs op een terrein, gelegen aan de Corantijnstraat. Laagste Inschrijver de heer F. Wormsbecher, alhier, met 84.890 en 400 voor electrisch heien. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 5 tot en met 10 October genomen 620 douchebaden en 43 kuipbaden. Aan 14 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschcn 5 en 8 uur werd door 10 volwassenen gebruik gemaakt. Het gebruik van rijwielbrancards In de vorige raadsvergadering heeft de heer Cassée geklaagd over het defect zijn van de politiebrancard, toen deze in verband met een verkeersongeval gebruikt moest worden. Hij vroeg ook de aandacht van het feit, dat een rijwielbrancard niet als ideaal vervoermiddel kon beschouwd worden. In antwoord op deze klachten wordt thans door B. en W overgelegd het rapport van den commissaris van politie, die daarin het volgende mededeelt: De rijwielbrancards worden in de laatste jaren in het geheel niet meer gebruikt, aan gezien, behoudens zeer bijzondere omstan digheden. te allen tijde over een ziekenauto mobiel van de firma Mathot te Haarlem kan worden beschikt en het is gebleken, dat in verreweg de meeste gevallen een dergelijke auto eerder ter plaatse is dan een rijwiel brancard. terwijl het vervoer naar een zie kenhuis in ieder geval op betere en snellere wijze plaats heeft. In het proces-verbaal van den hoofdagent van politie deelt deze mede, dat volgens ge tuigen van het ongeval op 23 Juli II., dat voor den heer Cassée aanleiding werd, -zijn vragen te stellen, ie auto van Mathot spoe dig ter plaatse was. Het staat vrijwel vast, dat de Rijksdag na de rede van den Rijkskanselier zal wor den verdaagd tot morgen om den fracties gelegenheid te geven hun houding te be palen. De verschillende fracties zullen tij dens de debatten van Woensdag, Donder dag en Vrijdag verklaringen omtrent hun houding afleggen, die ongetwijfeld nog wel verrassingen zullen brengen. Men verwacht dan ook, dat deze Rijksdagzitting rijk aan afwisseling zal zijn. Men gelooft, dat de stemmingen wel niet vóór Zaterdag zullen worden gehouden. Het staat vast, dat vóór de regeering zullen stemmen het Centrum, de Staatspartij, de Christelijk-Socialen, de Volksconservatieven, de Beiersche Volks partij, de Beiersche Boerenbond en de Duitsch-Hannoverianen. Indien de sociaal democraten, wat men het meest waarschijn lijk acht, eveneens vóór de regeering zul len stemmen, heeft zij in totaal met 272 stemmen een meerderheid tegenover de 235 stemmen der oppositie, die bestaat uit Duitsch-nationalen, nationaal-soclaltsten en communisten. Twijfelachtig zijn nog de stemmen van de Volkspartij, de Landvolk partij en de Economische Partij. Men ver wacht, dat van al deze partijen een aantal leden tegen de regeering zal stemmen, doch hun aantal kan nog niet worden vastge steld. In regeerfngskringen verwacht men, dat Bruening een kleine meerderheid zal krij gen, terwijl de oppositie met stelligheid op den val der regeering rekent. Typhusgevallen in Halstadt De scholen gesloten In Halstadt zijn drie personen aan typhus gestorven, terwijl vier andere door deze ziekte zijn aangetast. Als voorzorgsmaat regel heeft men de scholen gesloten. Onder zoekingen hebben aan het licht gebracht, dat de ziekte haar kiemen vindt in de door Halstadt stroomende beek. In een dorp in het Thöringerwald In den afgeloopen nacht tegen drie uur brak in de hoofdstraat van 't dorp Lehes- ten in het Thtiringerwald op drie plaatsen tegelijk brand uit. Met behulp van de mo torspuit van Graefenthal en Leutenberg slaagde men er pas hedenmorgen tegen half zeven ln, het vuur eenigszins in te dam men. Inmiddels waren echter vier woon- Een lastige koopman. De koopman J. M. trachtte op alle moge lijke manieren zijn koopwaar aan den man te brengen. Zoo ook bij den winkelier H. Toen deze niets wilde koopen, weigerde de koopman den winkel te verlaten, waarop de winkelier hem den winkel uit wilde duwen. Het gevolg was, dat hij met kracht een vuist op zijn reukorgaan en schedel voelde neder dalen. De actieve koopman was Maandag voor den politierechter gedagvaard, doch was niet verschenen. Bij verstek werd hij tot f 20.— boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld. „Een rechterlijke dwaling." Jan H. was in dienst bij een handelaar te Haarlem. Op zekeren dag vond deze hande laar aanleiding zijn employé te ontslaan, zulks tot groot misnoegen van H. Hij ontstak der mate in woede, dat hij een stelling, waarin flesschen met zuurtjes en andere dergelijke heerlijkheden stonden, flink heen en weer schudde, zoodat eenige flesschen op den grond aan gruzelementen vielen. Maandag stond H. voor den politierechter terecht. Hij zeide dat de verklaringen van getuige, zijn ex-patroon, zeer onbetrouwbaar waren: „De getuige is een hoogst gedegene reerd type", aldus verdachte. Ondanks de verklaringen van het „gede genereerde type" vond de Officier voldoende termen om tegen den verdachte f 20.boete of 10 dagen hechtenis te eischen. Op de vraag van den politierechter, öf verdachte nog iets te zeggen had, antwoord de deze, dat hier een „rechterlijke dwaling" werd begaan. De politierechter vonnisde conform den eisch. Onder het geschreeuw, dat hij in hooger beroep ging, verliet verdachte de zaal, waar na hij zich bi) een klein auditorium, dat hii voor deze gelegenneid had meêgebracht en dat zich op de publieke tribune bevond voegde. Dure klappen. Den 20sten Juni van dit Jaar wilde een persoon de Groote Houtstraat oversteken. Plotseling kreeg hij een onaangenaam gevoel aan zijn voet en kwam tot de ontdekking dat hier een auto op stond. Toen zijn voet weer vrij was, liep hü snel besloten naar de plaats van den bestuurder, sloeg den portier- ongeregelde Partij-aanbieding. Satinet dekens 150 x 190 f 4.35; Fantasie Wollen Dekens f 4.90; Leidsche fantasie wollen dekens, waarde f 10.60, thans f 7.50. Pracht fantasie Wollen Dekens 160 x 210 f 7.50; Satinet Dekens 170 x 205 f 5.55; Extra zware fan tasie Wollen Dekens, de grootste maat 190 x 230, waarde 19 gul den, thans f 11.50: Leidsche fantasie Wollen Dekens f 8.90. GROOTE HOUTSTRAAT 116, Telefoon 14089, HAARLEM ORGELFONDS R. K. KERK DRIEHUIS—VELSEN 129 305 341 343 383 398 515 605 611 655 685 690 722 750 862 866 905 2066 2129 2164 2235 2243 2278 2280 2288 2319 2346 2399 2342 2448 2460 2492 2495 2564 2841 2905 3030 4007 4096 bestemd voor Den Haag en omliggende gemeenten, als ook voor Scheveninglh, het Westland, ens., plaatst men het best tn TE HUUR. ZOETESTRAAT 42 rd. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN Is U daar niet van overtuigd, probeert het dan eens. Het resultaat zal U verbaasd doe' staanen tot voorstand maken. Pater P. Eecken. De

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6