Buitenlandsch cJ^Cieuws FEUILLETON HET CONFLICT CHINA-JAPAN IN DEN VOLKENBONDSRAAD Shea van de lersche Brigade DERDE BLAD WOENSDAG 14 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 China waarschuwt den Raad Nog geen overeenstemming Aftreden van de Pruisische regeering geëischt De voorgestelde zeelieden conferentie over den arbeidsduur Duitsche economische raad van advies Geen overeenstemming in de Belgische ijzer-industrie 7 millioen werkloozen Gemengde Buitenlandsche Berichten Gentsche studenten houden betoogingen Overstrooming in Japan De zuigelingensterfte te Lübeck Een koud baantje Het Sklarek- proces RADIO-OMROEP Ernstig ontploffings ongeluk te Leeds KORT NIEUWS Ernstig protest van China Na de zitting van de Commissie van Vijf kwam de plenaire Volkenbondsraad nog vóór den middag onder voorzitterschap van Briand bijeen. In de besloten zitting had Briand opdracht gekregen, te trachten door geheime onder handelingen met de beide regeeringen zoo snel mogelijk een oplossing van het conflict te bereiken. Briand releveerde de verplichtingen, die de beide regeeringen in de zitting van den Volkenbondsraad op 30 September j.l. op zich hadden genomen en verklaarde, dat de hoop, dat aan deze verplichtingen zou worden vol daan, niet is vervuld. De vertegenwoordiger van de Chineesche regeering, dr. Sze, legde onder teekenen van groote opwinding een uitvoerige schriftelijk vastgelegde verklaring af, waarin hij een emstigen aanklacht uitbracht tegen de Ja- pansche regeering, die niet voldaan had aan haar verplichtingen tegenover den Volken bond, terwijl China tot nog toe loyaal alle verplichtingen was nagekomen. Met groot-en nadruk verklaarde hii, dat de geheele ont wapeningsbeweging en de ontwapeningscon ferentie zelf in gevaar zouden worden ge bracht wanneer de Volkenbondsraad thans zou falen. De gevolgen van een falen van den Volkenbond zouden onafzienbaar zijn, aangezien daardoor het probleem van de vëiligheid opnieuw aan de orde zou komen en alles wat tot nog toe op het gebied van den opbouw der internationale samenwer king was verkregen, ineen zou storten, ter wijl het systeem van nu om den vrede te handhaven, allen zin zou verliezen. Dr. Sze eindigde met een dringend beroep op den Volkenbondsraad en verklaarde dat China zijn lot in handen van den Volken bond legde. Het standpunt van Japan De besprekingen van den Volkenbondsraad Ipzake het Chineesch-Japansche conflict eerden Dinsdagmiddag voortgezet. De Japansche ambassadeur Yoshisawa deed allereerst voorlezing van den inhoud eener nota van zijn regeering aan den Raadspre- sident, waarin de Japansche regeering het volgend standpunt inneemt: Een regeling van het geschil, is evenals vroeger, slechts mogelijk door directe on derhandelingen van Japan met China. De militaire operaties in Mantsjoerije zijn thans gestaakt. De situatie wordt uiterst bemoeilijkt door de voortgezette aanvallen op leven en goed van Japansche onderdanen. Er bestaat geenszins een oorlogstoestand, maar de Ja pansche troepen zijn gedwongen militaire veiligheidsmaatregelen te nemen ten einde in het bizonder te zorgen voor de bescher ming der bedreigde Koreaansche bevolking. De anti-Japansche beweging in China heeft geleid tot een verscherping van den toestand. De Japansche regeering is bereid direct rechtstreeksche onderhandelingen met China te openen, ten einde de principes vast te leggen van een accoord dat zou kunnen lei den tot de hervatting der normale betrek kingen. Zoodra inzake deze principes over eenstemming zal zijn bereikt, zal het moge lijk zijn de troepen in de spoorwegzone van Zuid-Mantsjoerije terug te trekken. Yoshisawa legde in dit verband een vrij lange verklaring af, waarin hij met den groctsten nadruk de levensbelangen van Ja pan in Mantsjoerije besprak. Japan heeft tot nu toe 5 milliard Zwitsersche franken jn Mantsjoerije belegd en bezit door ver dragen gegarandeerde, vergaande rechten van economischen aard. De Japansche regeering is besloten ook in de toekomst in Mantsjoerije een opendeur- politiek te voeren en de economische gelijk berechtiging van alle staten te laten be staan. De in de laatste jaren aanhoudend gepleegde aanvallen op de Japansche onder danen hebben Japan er evenwel toe gedwon gen veiligheidsmaatregelen te treffen. De Japansche natie zal onder geen omstandig heden dulden, dat haar levensbelangen en hnar rechten op vreedzamen arbeid en eco nomische ontwikkeling in Mantsjoerije zul len worden bedreigd. Verdere besprekingen. De vertegenwoordiger der Chinee sche regeering verwierp nadrukkelijk het Japansche voorstel tot rechtstreeksche on derhandelingen. China is voor een volledige terugtrekking der troepen en ontruiming der bezette gebieden niet in de gelegenheid in directe onderhandelingen te treden met Ja pan. Het geheele Verre Oosten richt thans zijn blik op den Volkenbond en het Kellogg - pact, die door het optreden van Japan bij het 'geding betrokken worden. Mocht een regeling van het geschil door den Volken bond niet mogelijk zijn, dan zou de kwestie van er bij betrekken van de Sovjet Unie als bondgenoot, opduiken. In China kan reeds een krachtige propaganda worden waarge nomen voor bolsjewisme en anarchie. De Japansche vertegenwoordiger betoogde daarentegen, dat zonder voorafgaande on derhandelingen en zonder het sluiten van een voorloopig verdrag een terugtrekking der Japansche troepen niet mogelijk zal zijn. De Japansche regeering wenscht dat om te be ginnen overeenstemming op zekere princi- pieele punten zal zijn verkregen. Overigens is het Japansche leger superieur aan het DOOR RANDALL PARR1SH 27. Bovendien kon men het moeilijk aan het bloote toeval wijten, dat de chevalier en zijn zuster beiden gevangenen in dit kas.eel wa ren, dat zij het van elkaar niet wisten en dat' zij gescheiden werden gehouden. Er moest bij dit alles een zekere bedoeling voor zitten en wie anders dan de Saule had er belang bij? Wel begreep ik niet recht wat de Saule hier mee voor had, maar van den anderen kant wis: ik dat de e keer op keer Mademoi selle ten huwelijk had gevraagd en al zijn invloed bij den koning had aangewend om haar toestemming te verkrijgen. Maar zelfs de macht en het gezag van Louis hadden in deze zaak gefaald. Destijds was er genoeg over gepraat hoe zij den man op een miu- aehtende manier had behandeld, hem zelfs in het bijzijn van den koning niet had wil len erkennen, en hoe de koning haar van het hof had verbannen en zij om zijn drei gementen eenvoudig had gelachen en met alle "soort van genoegen het hof den rug Chineesche. Daarom is zij gedwongen de Chineesche troepenbewegingen nauwkeurig gade te slaan. Te dien einde zijn de door de Chineesche regeering vermelde onderzoe- kingsviuchten door Japansche vliegtuigen gehouden. Deze hebben slechts in die ge vallen met bommen geworpen, dat zij zelf door Chineesche troepen werden beschoten. De Chineesche regeeringsvertegenwoordi- ger bestreed dit ten zeerste en verzocht den Japanschen ambassadeur om nauw keurige opgaven der gevallen waarin der gelijke aanvallen zouden hebben plaats ge had. Lord Reading verzocht hierna den Japan schen ambassadeur de* Volkenbondsraad nadere mededeelingen te willen verstrekken over de van Chineesche zijde gemelde bom bardementen op open steden door Japan sche vliegtuigen. De Japansche vertegen woordiger zegde dit toe. Verklaring van Briand. De debatten werden afgesloten met een verklaring van Briand, die resumeerde dat de Japansche regeering bereid is over te gaan tot de ontruiming der bezette gebie den onder voorbehoud dat voldoende zeker heid zal worden gegarandeerd voor het leven en de bezittingen der Japansche onderda nen en dat de Chineesche regeering zich verplicht geenerlei dwangmaatregelen te nemen tegen de Japanners en alle maat regelen te treffen om vijandig optreden tegen Japanners te verhinderen. Briand legde er den nadruk op dat voor den Vol kenbondsraad voldoende mogelijkheid be staat met de hem ter beschikking staande middelen den moeilijken strijd op vreed zame wijze te regelen. Briand verzocht de Japansche en Chineesche regeering tijdens de Raadsbehandeling geen nieuwe inciden ten te verwekken welke den toestand zouden kunnen verscherpen. Vertrouwelijke besprekingen. Een nieuwe openbare Raadszitting zal eerst plaats hebben, indien de thans aan vangende vertrouwelijke besprekingen van de Commissie-van-Vijf, zoomede de bespre kingen van Briand met de Japansche en Chineesche regeering de mogelijkheid van overeenstemming bieden. Chineesch-Japansche oorlog zou uitgesloten zijn De Japansche ambassadeur Debuchi heeft onderstaatssecretaris Castle opnieuw verze kerd, dat de Japansche troepen uit Mants joerije zullen worden teruggetrokken, zoodra de veiligheid voor leven en bezittingen der Japansche onderdanen verzekerd is. De ambassadeur sprak de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn het conflict door di recte onderhandelingen op te lossen, terwijl hij verklaarde, dat een Chineesch-Japansche oorlog uitgesloten is. Chineesch spoorwegstation ge bombardeerd Naar het Sovjet-Russische telegraafagent- schap meldt, hebben Maandag een veertig tal Japansche bombardementsvliegtuigen 't Chineesche station Peiling, gelegen op het traject MoekdenPeking, gebombardeerd. Talrijke personen werden gedood. Japansche vliegtuigen bombardeeren Chineesche troepentransporten. Volgens te Nanking gepubliceerde berich ten hebben Japansche vliegtuigen die Chi neesche treinen, waarmede troepen werden vervoerd, gebombardeerd. Omtrent de ver liezen is nog niets bekend. Bij de militaire attaché's der ambassades te Peking is bericht ontvangen, dat Chinee sche troepen in vrij groote formatie van het Yangtsedal in Noordelijke richting opmar- cheeren. Het Chineesche antwoord op de Japansche nota van Vrijdag j.I. is den Japanschen con sul te Nanking overhandigd met het verzoek dit door te geven aan den Japanschen ambas sadeur die naar Shanghai is vertrokken. In deze nota wordt verklaard, dat wanneer Japan zich verder van oorlogsmiddelen zal bedienen het de verantwoordelijkheid zal moeten dragen voor de gevolgen. Wat het boycott van Japansche waren betreft, ver klaart de nota, dat de impopulariteit der Japansche waren in China veroorzaakt is door de onvriendelijke actie der Japansche re geering. Voorts wordt verklaard, dat de Ja pansche inval in Mantsjoerije een schending is der internationale verdragen en dat zoo wel Japan als China in hun kwaliteit van leden van den Volkenbond en als ondertee kenaars van het Kelloggpact hun verschillen van meening op vreedzame wijze moeten be slechten. Japansche ontstemming over het Amerikaansche ingrijpen. In de kringen der Japansche delegatie heerscht een zekere ontstemming over het energieke optreden van de Vereenigde Sta ten in het Chineesch-Japansche conflict. De nota aan den Volkenbond, waarin Stimson er op aandringt dat de Volkenbondsraad zijn volle autoriteit in de weegschaal werpt en druk op Japan uitoefent, alsmede de geheeie had gekeerd. Ook werd er verteld dat de Saule haar toen was gevolgd, maar dat hem de deur was gewezen ondanks zijn konink lijken aanbevelingsbrief. Al deze dingen stonden mij nu plotseling voor den geest. Of ai die praatjes echt of verzonnen waren, wist ik niet; ik had er destijds maar met een half oor naar ge luisterd. Maar als zij echt waren, dan was hier zeker wel een geldige reden voor de Saule voor de hand om, nu al zijn vorige bemoeiingen op niets waren uLgekxopen, rijn toevlucht te nemen tot geweld. De man schrok voor niets terug en was nu wanhopig genoeg om de kans te wagen; en of de kerel nu verliefd was op Mademoiselle of op de rijke erfenis, het spel was in ieder geval de moeite waard en met den koning als rugge steun, had hij al heel weinig te vreezen, daar Louis zelfs dol veel van zulke gevallen hield. Bovendien was het nog heel goed mogelijk, dat het plan van den koning zelf was uit gegaan. Dat de chevalier in dit kasteel zou zijn opgesloten, geloofde ik natuurlijk niet. Dit was een leugen, zonder nadenken door Gospele uitgesproken. Deze wist natuurlijk niet wat er twee dagen geleden in het Fran- sche kamp was voorgevallen. Waarom hij dat had ver'eld, kon ik onmogelijk begrijpen. De strijd, die zich dien bewusten avond tus- schen ons had afgespeeld, stond mij nog te levendig voor oogen dan dat ik ook zelfs maar één enkele minuut zou kunnen geloo- ven, dat ik den man toen niet had doorste ken eu hem, terwijl ik op de vlucht ging, houding van de regeering te Washington, heeft te Genève een uitstekenden indruk ge maakt. De Amerikaansche vertegenwoordiger, con sul-generaal Gilbert, had gsitermorgen een onderhoud met den secretaris-generaal van den Volkenbond Sir Eric Drummond over de verder te nemen maatregelen. De toestand gespannen. Naar uit Nanking gemeld wordt, hebben de autoriteiten maatregelen genomen tegen anti-Japansche demonstraties. De toestand in Nanking en Sjanghai is zeer gespannen. Iedereen verwacht groote gebeurtenissen. Gedurende een vuurgevecht tijdens een anti-Japansche demonstratie te Kanton wer den 14 personen gedood en 80 gewond. De bestuurders der autobussen en taxi's hebben onmiddellijk de staking afgekondigd. Japan licht Rusland in De ambassadeur van Japan Hirota, heeft den volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinow bij wijze van informatie den tekst doen toekomen van het memoran dum, dat de Japansche regeering op 10 Oc tober aan de Chineesche regeering heeft gezonden. Gisteren heeft Litwinow Hirota ontvangen en een langdurig onderhoud met hem ge had. De toestand in Japansche kabinets- zitting besproken Dinsdag heeft een Japansche kabinets- ritting plaats gehad, waaraan werd deel genomen door vertegenwoordigers van leger en vloot, zoomede gevolmachtigden van den Japanschen generalen staf te Moekden. De ritting duurde 3% uur. Besproken werd de door Japan ten aanzien van den Volken bond aan te nemen houding en de toestand in Mantsjoerije. De Japansche minister van oorlog deelde o.m. mede, dat de Japansche opperbevelheb ber er niet aan denkt Charbin te doen be zetten of maatregelen te nemen, welke de belangen van den Chineeschen Oosterspoor weg zouden kunnen schaden. Door de Duitsch-nationalen Vóór het begin van de algemeene discus sies in den Pruisischen Landdag hebben de Duitsch-nationalen een motie van afkeuring tegen de geheele Pruisische regeering inge diend. In de motiveering wordt o.a. gezegd, dat de Duitschnationale fractie in overeen stemming met de besluiten van de nationale oppositie te Harzburg ontbinding van den Landdag en aftreden van de regeering eischt in verband met het steeds groeiende wantrouwen in alle deelen van Pruisen te gen het huidige bewind. In deze motie wordt verklaard: „In overeenstemming met de te Harzburg afgelegde verklaringen der nationale oppo sitie eischt de Duitsch-Nationale Fractie van den Pruisischen Landdag de onmiddellijke ontbinding van dezen Landdag waarvan de samenstelling reeds sinds lang niet meer overeenkomt met de politieke schakeering der Pruisische kiezers." Tegelijkertijd eischt de fractie het on middellijke aftreden van het huidige minis terie van staat op grond van het algemeene, diepgewortelde wantrouwen dat in alle dee len van Pruisen tegen het bewind heerscht. In deze verklaring wordt o.m. uitgedrukt, dat de economische crisis slechts door een regee ring kan worden overwonnen, die het staats socialisme afschaft. „De weg vrij voor het herstel van een gezond en van het slechte partijbeheer bevrijd Pruisen." Heden komt aan de orde de verkiezing van den derden vice-president, waarna de poli tieke debatten beginnen. Het bemiddelingsvoorstel verworpen In den raad van beheer van het Interna tionaal Arbeidsbureau is het bemiddelings voorstel, dat de zeeliedenconferentie over den arbeidsduur aan boord van schepen een spe ciale conferentie zou worden en enkele maanden na de gewone Arbeidsconferentie zou worden gehouden, mits de reeders dan aan de conferentie zouden deelnemen, met 7 tegen 6 stemmen verworpen. President Von Hindenburg voorzitter Rijkspresident Von Hindenburg heeft Dins dag een schrijven gezonden aan den Rijks kanselier, waarin hij zich bereid verklaart het voorzitterschap op zich te nemen van de gemeenschappelijke besprekingen der Rijksregeering en de vertegenwoordigers uit niet stervend had achtergelaten. Hoe diep ik onze noodlottige oneenigheid ook betreur de, aan de werkelijkheid viel nu eenmaal niets te veranderen. d'Enville was dood en mijn zwaard had hem doorstoken. Ik wist dus dat Gospele loog als er in het kasteel buiten Mademoiselle nog een gevangene was, dan was deze haar broeder niet. Wie hij dan wel was, meende ik te kunnen ra den. Mijn oogen waren nog altijd op den dwerg gericht en ik had hem nog steeds stevig te pakken. „Vooruit," beval ik ruw, „wij hebben nu lang genoeg gepraat. Ga voor." „Waarheen, Monsieur?" „Naar de plaats, waar volgens jou de che valier is opgesloten, en probeer niet mij te bedriegen." HOOFDSTUK XV. DE LEDIGE CEL Zelfs met een pistool in mijn eene vrije hand, durfde ik den kraag van mijn won derlijken gids niet loslaten. Mijn eigen vei ligheid vereischte dat ik het mannetje vol komen onder bedwang hield. Hu schoof tegen wil en dank verder en probeerde voortdurend den druk van mijn vingers te ontkomen. Zoo waren wij lang zaam voortgesukkeld tot de wenteltrap. Alles behalve zachtzinnig duwde ik hem door de nauwe opening en volgde hem zóó onmid- het bedrijfsleven, voor zoover daarbij alge meene principieele kwesties in behandeling zullen komen. Rijkskanselier Dr. Bruening heeft presi dent Von Hindenburg per schrijven bedankt, omdat hij het groote vertrouwen, dat rijn persoonlijkheid in alle lagen van het Duit sche volk geniet, op het spel wil zetten voor een spoedige vruchtdragende afwikke ling der onderhandelingen. Loonsverlaging kan tot staking leiden De loonsonderhandelingen tusschen werk gevers en werknemers der Belgische ijzer mijnen, inzake een loonsverlaging van 10 pet. zijn tot nu toe zonder resultaat ver- loopen. In verband hiermede kan er met een al gemeene staking rekening worden gehouden. In de Ver. Staten Naar een Reuter-telegram uit New-York meldt, wordt volgens de „Business Week" het totale aantal werkloozen van de Ver eenigde Staten door de „National Indus trial Conference Board" op zeven a acht millioen geschat. Afneming in Engeland 5 October waren in Engeland 2.791.520 werkloozen ingeschreven of 33.252 minder dan de week te voren. Pater Sanson onderscheiden Ridder van het legioen van eer Naar de „Echo de Paris" meldt, is de be kende Fransche kanselredenaar, pater San son, die de macht van zijn welsprekend woord den laatsten tijd geheel in dienst gesteld heeft van den strijd tegen de tuber culose, op voordracht van het ministerie van volksgezondheid, bevorderd tot ridder van het legioen van eer. Bij de opening der universiteit Bij gelegenheid van de hervatting der col leges aan de universiteit te Genthebben studenten een betooging gehouden Een vrouw trachtte de Belgische vlag, die van het gebouw wapperde, af te scheuren. De politie kwam tusschenbeide en er ont stonden relletjes. De studenten verschansten zich in een college-zaal en wierpen van daaruit alle mogelijke voorwerpen naar de agenten, van welke er verscheidenen gewond werden. Ein delijk gelukte het de politie in het lokaal binnen te dringen, waar de demonstranten uit verwijderd werden en naar het politie bureau overgebracht, waar procesverbaal werd opgemaakt van dit verzet tegen de politie. Meer dan 200 dooden Volgens het blad „Mainichi" zouden in het district Miye meer dan 200 personen ver dronken zijn door het overstroomen van de rivier. De dijk langs de rivier bezweek en gewel dige watermassa's stroomden de omliggende dorpen binnen, waarin nagenoeg alles ver woest werd. Het proces voortgezet Het proces wegens de zuigelingensterfte te Lübeck werd gisteren voortgezet met het verhoor van den geneesheer Altstaedt. Tijdens het verhoor gaf dr. Altstaedt een uitvoerig overzicht van de litteratuur vóór en tegen de Calmettebehandeling. Hij meende het met zijn plicht als arts te kunnen ver antwoorden, voor te stellen in Lübeck de Calmettebehandeling toe te passen. De stemmen, die zich tegen deze behan deling hadden uitgesproken, dateerden uit het jaar 1927. In dien tijd was het onderzoek in Duitschland nog niet zco ver voortge schreden. dellijk op den voet, dat er voor hem niet de minste kans op ontsnapping overbleef. Het protosteeren had hij al lang opgegeven, maar in zijn oogen stond duidelijk een diepe haat te lezen. Wü hadden nu de onderste treden bereikt, die een beetje licht kregen uit net dichtst bijrijnde vertrek. Alles zag er nog even troosteloos en leeg uit als toen ik er den eersten keer geweest was. Ik strompelde met mjjn gevangene voor mij uit door de groote boogvormige opening de zaal in. De zon was al meer naar het westen gezonken, zoodat een groot deel van de ruime zaal in het donker was gehuld. Wü vorderden maar langzaam tusschen al den rommel op den grond en stonden na heel wat moeite by de plek, waar het lijk van den vermoorden man lag. Hü lag nu op zijn rug, juist zooals ik hem had achtergelaten. Gospele deinsde voor den doode achteruit, maar ik dwong hem naar dezen te kijken; ik was vast be sloten er achter te komen wie de man eigen - lyk was. „Welnu," drong ik aan, „is dit Deslins?" „Ja, Monsieur," de twee woorden bleven hem by na in de keel steken. „En de kleeren? waren deze van den ge vangene?" „Ik zou het wel denken, Monsieur, maar ik weet het niet zeker. Ach, laat mij toch gaan, Monsieur, ik kan er niet naar kijken. De man, die by u was, Monsieurwaar is hy gebleven?" Deze vraag had ik myzelf ook al gesteld, want als Cassier boven bij de groote trap Zelfs in de vergadering van de hygiëni sche commissie van den Volkenbond waren geenerlei bezwaren gerezen tegen toepassing van de Calmette-behandeling. By het Rijks bureau voor gezondheid had men geen in lichtingen gevraagd. Per vlot over het Kanaal Naar uit Parys wordt gemeld, is een nieuw en eigenaardig record gemaakt bij het oversteken van het Kanaal. Een 21- jarige Franschman is n.l. het Kanaal overgestoken, staande op een vlot, dat door een sleepboot getrokken werd. De tocht werd binnen 7 uur volbracht. Daar de Franschman slechts in een padcostuum wes gekleed, was hij by zijn aankomst aan de Engelsche kust half be vroren. De lijst van beschuldigingen Voor de Strafkamer van het Berlijnsche Landsgerecht, die op grond van de nieuwe noodverordening in belangrijke processen vonnis kan wyzen, is gisteren het sedert lang verwachte proces tegen de gebroeders Skla- rek begonnen, waarvan het einde voorloopig nog niet te zien is. Met uitzondering van Max Sklarek, die volgens zijn verdediger zóó ernstig ziek is, dat hij in levensgevaar verkeert, zijn alle beklaagden verschenen. De gebroeders Max, Leo en Willy Sklarek worden beschuldigd van gemeenschappelijk bedrog, valschheid in geschrifte, het berok kenen van schade aan de Dresdener Bank en de Oostbank, aan een deel der leveran ciers van de Berlynsche Inkoopcentrale en aan de stad Berlyn. De aanklacht bevat nog verschillende andere beschuldigingen, o.a. het vervalschen van balansen en poging tot corruptie. Verder zijn wegens medeplichtigheid in staat van beschuldiging gesteld de boekhou ders Siegbert Tuch en Friedrich Lohmann, die zich bovendien nog te verantwoorden hebben wegens valschheid in geschrifte ten nadeele van de Berlijnsche Stadsbank. Beschuldigd van passieve corruptie zyn de directeuren van de Stadsbank Franz Schmitt en Emil Hofmann, de oud-burge- mesters Robert Kohl en Franz Schneider, de wethouders Walter Sakolofski, Otto Goebel en Gustav Degener, en de koopman Lüding. Als verdedigers der gebroeders Sklarek treden op de advocaten dr. Julius Meyer, dr. Nuebell en dr. Pindar. Het O. M. wordt waargenomen door den Oberstaatsanwalt Freiherr von Steinaecker, dr. Wissenberg en assessor Jaegor. Nadat een discussie was ontstaan over de bevoegdheid van de Strafkamer om overeenkomstig de noodverordening het Sklarekproces te behandelen, waarby, even als gisteren bij het Calmette-proces te Lü beck, een eisch tot onbevoegdverklaring van de verdediging door de rechtbank werd afgewezen, besloot de rechtbank dat een onderzoek diende te worden ingesteld naar den gezondheidstoestand van Max Sklarek. Een medische verklaring bevestigde dat Max Sklarek ernstig lijdende was aan hart en nieren en dat het vervoer per draagbaar naar de rechtbank voor hem gevaarlijk zou kunnen zijn. Ook een verhoor in zijn wo ning werd onmogelyk geacht. Vermoedelyk zal Sklarek niet meer herstellen. Hij heeft slechts maanden, misschien zelfs slechts eenige weken, te leven. Terwyl Max Sklarek door den gerechts arts werd onderzocht, werd het verhoor van verschillende andere personen voort gezet. Leo Sklarek verklaarde, dat hy de acte van beschuldiging niet verder gelezen had toen hem reeds op de eerste bladzyde was gebleken, dat men alle feiten verdraaid had. Het blykt dan, dat de gebroeders Sklarek afstammen uit een gezin, waarvan de vader coupeur by een Berlynsche con- fectiefirma was en zijn kinderen geen ver mogen kon nalaten. Op veertien jarigen leef tijd zijn de drie zoons allen in de textiel branche gegaan. Leo Sklarek ontkende velerlei beschuldi gingen, waarvoor hy dan zijn zieken broeder Max verantwoordelyk stelde. Hy verklaarde zelfs, dat hij nooit op de beklaagdenbank zou hebben gezeten, indien zyn broer Max niet in de firma zou zyn opgenomen. Vervolgens komt uitvoerig het optreden van de gebroeders Sklarek tydens den oorlog aan de orde. Hierby ontstaat een scherp Incident met den directeur van de Berlijnsche Stadsbank Hofmann, die ontkent, ooit goed met de Sklarek's bevriend te zijn geweest. Wél heeft hij Leo Sklarek als cliënt altyd vriendelijk ontvangen, doch diens uren lange bezoeken hebben hem dikwijls verveeld. Leo Sklarek windt zich hierover op. Hy verklaart, dat hy in zeker opzicht een dwaze idealist was en dat Hofmann een lafaard is. Alle bankdirecteuren en hoogste ambtena ren van den Magistraat, die nu doen alsof zij de Sklarek's nauwelyks kennen, waren maar al te bly als zij met een hunner uit mochten. Op vragen over den toestand van hun zaken verwyzen Leo en Willy steeds weer naar hun broer Max, zoodat telkens de in druk gewekt wordt, dat zy slechts een werk tuig in zyn hand waren. Na het verhoor der gebroeders Leo en Willy Sklarek werden verhoord de sociaal democratische burgemeester Kohl, de beide communistische wethouders Gaebel en Deg- ner, waarna de zitting werd verdaagd tot Donderdagmorgen 9 uur. was gebleven, waar ik hem had achterge laten, dan moest hy ons intusschen toen hebben gezien en zou hü toch al eens te voorschijn zijn gekomen. Wel kon ik door het vage licht niet veel van mijn omgeving zien, maar niets wees er op dat hy in de buurt was. Ik begon al te vreezen voor een nieuw onheil en bleef om my heen turen, toch ook bang de waarheid te ontdekken. „Ver kan hy in geen geval rijn," gaf ik ten antwoord, maar ik voelde er my zelf niet zoo zeker van. „Misschien is hij de gang afgeloopen; ga mee, wy zullen er gauw achter zyn." Doch de man was er niet en ook niet bij de trap of in de kale, leege feestzaal. Roe pen durfde ik niet, want men kon nooit weten wie rich misschien in de buurt, bin nen bereik van mijn stem, ophield, maar met 't pistool in de hand en den onwilligen dwerg voortdurend achter mij aansleepend, door zocht ik al de vertrekken in de omgeving, echter zonder eenig resultaat. Ik kon niet begrypen wat er van den man kon rijn ge worden. Hü behoorde toch niet tot de soort die er tusschen uit trekt en een kameraad, die in gevaar verkeert, in den steek laat, maar ik kon toch ook nergens een bewys ontdekken, dat er een stryd had plaats ge had. Misschien was het wachten hem gaan vervelen, misschien ook was hy bang ge worden dat mü iets was overkomen en was hü alleen op onderzoek uitgetrokken. „Wie was hy, Monsieur?" vroeg de dwerg, toen ik besluiteloos om mij heen stond te DONDERDAG 15 OCTOBER HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 en 10.00— 10.15 Gramofoon 10.15 Ziekendienst 10.4511.30 Gramofoon 11.00 Godsdien stig halfuurtje 12.00 Politieber. 12.15 2.00 Concert door het KRO-orkest 2D0 Handwerkcursus 3.00 Voor de dames 4.005.00 Ziekenuurtje 5.00 Cursus han denarbeid 5.456.45 Pianoconcert 7.00 Vragenhatfuurtje 7.30 Politieber. 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.0011.30 Concert m. m. v. orkest, solisten en sprekers. L d. pauze Vaz Dias. Gemengd koor „Looft den Heer" 10.301130 Gramofoon. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. AVRO-uitz. 8.0010.00 Gramofoon 10.00 Morgenwy- ding 10.15 Gramofoon 10.30 Voo:4e- zing door Jeanne HunscheVerkade 11.00 Concert door het Trio van Rest. Win kels 1.00 Gramofoon 1.15 Van Dyk's origin. Volendammers 2.00 Pauze 2.30 Gramofoon 3.00 Knipcursus 3.45 Gra mofoon 4.00 Ziekenuurtje 5.006.00 Concert van Spaansche muziek in café Moderne, Amsterdam 6.00 Sportpraatje 6.30 Kinderkoorzang 7.15 Lezing over „Anna Pavlova" 7.45 Kamermuziek door het Hartvelt-kwartet 8.15 Praatje door Fred. Fry 8.309.30 Omroeporkest o. L v. N. Treep 9.30 Zang door Schlusnus-bariton 9.45 Vervolg Omroeporkest 10.0510.15 Nieuwsber. 10 15 Vervolg Omroeporkest 10.3012.00 „De sensationeele avonturen- droom van Bully", gramofoon. DAVENTRY. 1554 M. 10.35 Morgen wijding 10.50 Tydsein en berichten 11.05 Causerie 12.20 Orgelconcert door Reg. Foort 1.20 Gramofoon 2.25 Voor de scholen 3.20 Kerkdienst 4.30 Dans muziek 5.35 Kinderuurtje 6.20 Berich ten 6.50 Pianorecital 7.10 Duitsche causerie 7.50 Lering 8.20 Populair con cert 8.50 Motorwedstryden i. h. Empire- Stadion 9.20 Berichten 9.40 Lezing 10.10 Muziek van Edw. German, door orkest en koor 11.0512.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20, 9.35 10.35 en 11.30 Gramofoonplaten 12.25— I.50 Orkestconcert 4.205.20 Orkestcon cert 7.20 Haydn-Mozartconcert door or kest en W. Braunfels-piano 8.20 Euro- peesch concert uit Budapest 9.5011.20 Tziganemuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 5Ö8 M.: 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoon 8.20 Gramofoon 8.50 Concert uit Budapest 338 M.: 5.20 Gramofoon 6.50 Gramofoon 8.20 Gramofoon 8.50 Concert uit Buda pest. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25, 6.20 en 7.50 Gramofoon 9.05 Orkest- en Solistenconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.504.20 Orkestconcert 7.309.35 Symphonieconcert m. m. v. A. Busch, viool. Beethovenprogramma 9.55 II.35 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.055.50 Berichten 6.00 Gramofoon 9.30 Voor de scholen 9.55 en 11.20 Berichten 11.20 Gramo foon 12.151.20 Berichten 1.20 Gra mofoon 2.20 Lezingen 3.50 Orkestcon cert 4.50 Lezingen 7.50 Concert. ..Dan te", symphonie 9.20 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. 2 dooden, 40 gewonden Door een ernstige ontploffing in de spin nerij der firma Burnley Sons by Leeds werden twee vrouwen gedood en veertig an deren min of meer ernstig gewond. Door de ontploffing stortten het glazen dak en de muren der werkplaats in, waarbfj een groot aantal arbeiders en arbeidsters onder het puin werden bedolven. Er was spoedig hulp ter plaatse. De wandaden in het binnen land van Engelsch-Indië duren voort, waar by dorpelingen, mannen en vrouwen, door rebellen vermoord worden. Op het eiland Malaita, een der Salomoneilanden zijn eenige gebouwen door een aardbeving vernield. Er gingen geen menschenlevens verloren. In het centrum van Essen is door een samengeschoolde menigte 'n zeven tal vensterruiten van verschillende zaken vernield. Tevens werden van het gerechts gebouw te Essen-Borbeck verscheidene ven sters ingegooid. Drie personen zyn gearres teerd. De orde is weer hersteld. Het bierverbruik in Duitschland is van Apri 1930 tot 31 Maart 1931 volgens de statistiek met 1/6 gedaald. Het verbruik per hoofd bedroeg in dit tydvak 75 liter per jaar, wat 1/3 minder is dan voor den oorlog. In Polen zal de 11de November tot openbaren feestdag verklaard worden ter herinnering aan het herstel van Polen's on- afhankelykheid. In Rusland zal overgegaan worden tot den aanleg van een scheepvaartkanaal, dat Moskou met de Wolga verbindt en tevens den aanleg van een groote haven te Moskou inhoudt. kijken. „Een van uw eigen mannen?" „Neen, een officier van het Regiment van Touraine." Zijn akelige oogen gingen wüd open. „Ha! Kapitein Cassier? U vond hem in een cel beneden?" „Ja, je wist dus dat hij daar was? Ik ver beeldde mij dat er zich hier in dit kasteel niet veel afspeelde of jy was er van op de hoogte." „De gevangenbewaarder wou „Schei uit, Gospele", viel ik hem bijna moest in de rede, walgend van al zün leu gens. „Je hebt den man beneden niet één keer voedsel gebracht en Deslins ook niet. Hij vertelde my, dat hij nooit een ander heeft gezien dan een neger. Als je er achter bent gekomen, dat hy daar gevangen werd gehouden, dan heb je dat op een andere manier ontdekt dan doordat je verplicht was hem eten te brengen. Maar let nu eens goed op", en ik schudde het mannetje flink door elkaar, „je hebt nog niets anders ge daan dan liegen. Het is niet heel verstandig te probeeren mij wat op de mouw te spelden, want je leven is mij niet meer waa-d dan het leven van een giftige slang. Antwoord my dus op rniin vragen en als ik je nu nog eens op een leugen betrap, dan zal het je berouwen. Ik weet trouwens meer van deze zaak af dan jij denkt. Je bent geen gevan gene en je leugens maken het des te erger voor je." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9