f Jt f 3000.- f 750, f250.- f125.- f50. f40.- HET WERELDRAADSEL Nationale Spaar en Emissiebankn.v. 4 pCt. BUREAUXNA8SAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17899 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HOE DE WERELDHANDEL IN DE WAR IS TERUGSLAG VAN DE KRISIS OP DE GELDMARKT EN HET OPENBARE LEVEN Wil de wereldhandel vlot verloopen, dan moet de wereldhandelsbeweging een zekere regelmaat, een zekere stabi liteit vertoonen. Aan die regelmaat en aan die stabili teit echter heeft sinds de krisis goed en wel dóórwerkte vrijwel alles ont broken. Het is een algemeen waargenomen verschijnsel, dat de krisis-symptomen In landbouw en industrie een tuimelenden val van den wereldhandel veroorzaakt hebben, een val, welke gewoonlijk als de eigenlijke krisis wordt aange zien. De hiergenoemde krisis-symptomen zijn het ook, welke om het eens anders uit te drukken de handels balansen van vrijwel alle landen volko men in de war gestuurd hebben en uit haar evenwicht gerukt. De handel tusschen de landen buiten Europa Vereenigde Staten, Zuid- Amerika, Australië, Japan is het sterkst gedaald; minder sterk was die daling tusschen Europeesche Staten en de overzeesche landen, en nóg minder sterk die tusschen de Europeesche Sta ten onderling, ofschoon ook deze minst sterke daling in vele gevallen nog meer dan treurig genoeg genoemd moet worden. Om niet te ver van huis te gaan; men denke maar eens aan onzen groenten- export naar Duitschland! Kwantitatief is de wereldhandel thans dieper gezakt dan bij de krises van 1900 en 1907; de krisis van he den herinnert volgens de ekonomen nog het meest aan die van 1870/71. Hoe diep de wereldhandel dan nu wel zonk? Wij beschikken over cijfers, welke 48 landen betreffen, die tezamen 7/8 van den wereldhandel beheerschen (Rusland buiten beschouwing gelaten); van deze 48 landen zijn er 25 binnen en 23 bulten Europa gelegen. Ziehier het TOT AAD- OVERZICHT 2* In dit staatje is natuurlijk vooropge steld, dat de som van in- en uitvoer een totaal-beeld geeft van de handelsbe weging; hoe meer die handelsbeweging achteruit loopt, des te gevoeliger open baart zich de krisis. En zoo zien we, dat in Rijksmarken gerekend de wereldhandel van eind 1928 tot 1 April 1931, voor wat betreft 25 Europeesche landen, terugliep van 37.6 tot 24.5; voor 23 buiten-Europee- sche landen ontstond er over diezelfde periode een teruggang van 29.0 tot 15.3, en voor de hier bedoelde 48 landen tezamen van 66.6 tot 39.7. Met deze cijfers voor oogen kan men zich indenken, hoe deze fatale teruggang in het wereldhandelsverkeer zich heeft moeten wreken op heel het ekonomisch leven, en welk een strubbeling deze in de handelsbalansen der afzonderlijke Staten, die natuurlijk min of meer op een bepaalden uitvoer en een bepaalden invoer zijn ingesteld, heeft moeten ver oorzaken. Evenals in ieder bedrijf en in iedere huishouding moet ook de balans van een land in evenwicht zijn, en nu bedoelen wij niet alleen, dat de regee ringen (willen zij haar landen niet aan inflatie blootstellen) moeten zorgen voor sluitende rekeningen en begrootin gen, maar tevens, dat de handelsbalans van ieder land zooveel mogelijk in even wicht behoort te zijn. Men moet er naar streven, de han delsbalans, wat men pleegt te noemen, „gunstig" of „actief" te doen zijn, en „gunstig" of „actief" noemt men de ba lans van een land, wanneer de uitvoer den invoer overtreft; in het omgekeerde geval spreekt men van „ongunstig" of „passief". Een goede handelsbalans een han delsbalans, welke in ieder geval geen voortdurende „tekorten" vertoont is voor ieder land noodzakelijk, wil het op den duur niet inboeten aan produc tiekracht en volkswelvaart. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat ieder land met een actieve han delsbalans een welvarend land is; geenszins, de Duitsche handelsbalans b.v. is sinds het voorjaar van 1930 actief, (zoo juist wordt nog bericht, dat Duitschland over September een gun stige handelsbalans had) en toch zal niemand het in zijn hoofd halen, Duitschland een welvarend land te noe men. Het is duidelijk: de kwestie van in- en uitvoer is niet alleen beslissend voor al dan niet welvarendheid; daar voor gelden méér factoren; v/at Duitsch land betreft denke men maar eens aan de groote herstelbetalingen en de in het buitenland gesloten leeningen. Hoe in enkele van de voornaamste Staten de handelsbalansen achteruit liepen, zien wij uit de volgende sobere cijfers: Duitschland voerde in het eer ste kwartaal van 1929 i n voor 1317 millioen mark en uit voor 1035 mil- lioen, een totale handelsbeweging dus van 2352 millioen; op 1 September van dit jaar was dit totaal geslonken tot 1355 millioen (invoer: 563 en uit voer: 792 millioen). Engeland voerde in het eerste kwartaal van 1929 in voor 116.5 millioen Pond en uit voor 76.7 millioen, een totale handelsbeweging dus van 193.2 millioen; op 1 September van dit jaar was dit totaal teruggeloopen tot 109.3 millioen (invoer: 70.1 en uitvoer: 39.2 millioen). Frankrijk voerde in het eerste kwartaal van 1929 i n voor 5173 millioen francs en uit voor 3702 millioen, een totale handelsbeweging dus van 8875 millioen; in het tweede kwartaal van dit jaar was dit totaal geslonken tot 6779 millioen (invoer; 3902 en uitvoer; 2877 millioen). Amerika voerde in het eerste kwar taal van 1929 in voor 369 millioen dol lar en uit voor 488 millioen, een totale handelsbeweging dus van 857 millioen dollar; in het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg dit totaal nog maar 401 millioen (invoer: 186 en uitvoer: 215 millioen). Deze cijfers spreken voor een ieder een duidelijke taal. Zij leeren niet alleen, dat de terug gang In den wereldhandel enorm is ge weest, zij laten tevens zien, hoe het met de handelsbalansen in Engeland en Frankrijk nog allesbehalve gunstig is gesteld, en hoe ook de Amerikaansche handelsbalans veel minder actief ge worden is. Al deze cijfers zijn niet bij tot den dag van heden, maar niemand zal zich zelf wijs durven maken, dat de toestan den er intusschen gunstiger op gewor den zijn; in Engeland zal misschien dank(i) zij de inflatie een schijnbare opleving ontstaan (reeds werd bericht, dat de werkloosheid daar te lande sinds enkele weken was afgenomen met ruim 30.000), maar de tijd zal leeren, dat hier niet van een gezonde activiteit gespro ken kan worden. In 't kort zij er hier ook aan herin nerd, hoe de krisis huishield op de geld markt en hoe die geldmarkt-krisis in het openbare leven tot uiting kwam. Deze krisis demonstreert zich in fu neste koersdalingen van i'ndustrieele aandeelen. De doorsneekoersen daalden i n Duitschland van 1 April 1929 tot 1 Augustus 1931 van 141.1 tot 75.9 (de ja ren 1924/6 gesteld op 100); in Frank rijk van 1 April 1929 tot 1 September 1931 van 535 (gestabiliseerde franc) tot 311; in Engeland over diezelfde pe riode van 138 tot 86 (1924 gesteld op 100) en in Amerika van 100 (gesteld in 1926) tot 95; dit laatste lijkt niet veel, maar men gelieve te bedenken, dat hier tusschenin de New-Yorksche beurs krach is gelegen, waarbij de voortdu rend opgeloopen koersen daalden van 225 tot 154. Heeft de krisis nog wel éénige waarde intact gelaten? En dan herinnere men zich eens, wat er min of meer in verband met de krisis tot opspraak aanleiding gaf in en bui ten de financieele wereld; wij noteeren zoo maar het een en ander: de Oustric-deconfiture in Frankrijk; Bolivia staakt betaling van rente op 7 pCt. leening; Mexico gaat tot zilveren standaard over; krach van de bank van Peru; Australië geeft 18 millioen ongedekt papier uit; Nieuw-Zeeland betaalt geen rente meer aan Engeland; Australië verlaat de goudbasis; Spanje krijgt 60 millioen dollar stabi- lisatiecrediet van Morgan; Engelsche banken verdienen 2 mil lioen pond minder dan over 1929; de stad Berlijn verkeert in zware fi nancieele moeilijkheden; krach van ae Oesterreichische Kredit Anstalt, welke 1100 millioen Schilling kost; Joego-Slavië neemt een stabilisatielee- ning op van 1025 millioen Fransche francs; de Estlandsche handelsbank, de Roe- meensche Banca Dacia en de finan cieele maatschappij Sagacia te Turijn springen; de Danat-bank in Berlijn wordt ge sloten, en om daarmee te eindigen Engeland verlaat de goudbasis! Voeg daar dan nog aan toe, hoe den laatsten tijd vele industrieele onderne mingen (Kon. Petroleum, Tin-aandeelen Biliton, Krupp, Philips, Nordwolle) in opspraak kwamen als gevolg van val of verlies, bedenk daarbij, hoe bijna overal tekorten op de Staatsbegrootin- gen voorkomen (in de Vereenigde Sta ten 3150 millioen mark, in Engeland 475 millioen, in Duitschland 1300 millioen, in Frankrijk 375 .millioen, in Italië 230 millioen, in Tsjecho Slowakije 125 mil lioen, in Roemenië 50 millioen, in Australië 280 millioen, in Argentinië 1200 millioen, enz., enz., alles in mar ken), weet, dat er valuta-moei lijkheden aan de orde van den dag zijn in Argentinië, in Australië, in Bolivia, in Brazilië, in China, in Mexico, in Nieuw-Zeeland, in Peru, in Spanje, in Uruguay, in Venezuela en niet te vergeten nu ook in Engeland en in Duitschland; overweeg ten slotte, wel ke „opgewekte" politieke spanningen er bestaan in Britsch-Indië, in China, in Duitschland, in Spanje en in Engeland (om van Zuid-Amerika maar niet te gewagen) engij droomt een be nauwden droom! Het zondenregister van Matuschka Ook deelachtig aan den aanslag op den D-trein uit Keulen? De aanhouding van een psychopaatb te Leiden Klein zeilvaartuig vergaan Zeer waarschijnlijk drie slachtoffers De relletjes te Gent Van ernstigen aard Het conflict in het Verre Oosten Loyang de zetel der Chineesche regeering? De verdachten van den Haagschen postdiefstal Ook inbraken te Delft op hun geweten „Onderlinge Hagelverzekering' L. T. B. De levering van ter beurze gekochte fondsen De toestand van Edison VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Amsterdam C., Heerengr. 508 Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM TELEGRAFISCH WEERBERICHT Radio-rede vanuit het Vaticaan Op den vooravond van den missiedag Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvingei bij een breuk van been of arm Dij verlies van 'n anderen vinger In milliarden Rijksmark Groep ■H u 00 Q) jaS M U 0\ V M <h» 0 <5 m a> M W Ut M f? CA M I 25 Europ. landen Invoer Uitvoer 20.5 I7.ï 19.3 14.7 18.5 14.7 13.8 10.7 Totaal 37.6 34.O 33-2 24-5 II 23 buiten- Europ. landen Invoer Uitvoer 12.8 16.2 13.2 15.4 II.5 12.0 7-3 8.0 T otaal 29.0 28.6 23.5 15-3 III 48 landen Invoer Uitvoer 33-3 33-3 32.5 30.1 30.0 26.7 21.1 18.7 T otaal 66.6 62.6 56.7 39-7 Tijdens de gedachtenwisselingen der Duit sche, Oostenrijksche en Hongaarsche amb tenaren der crimineele politie over Matusch ka, dook ook de verdenking op, dat Matusch ka ook den aanslag op den sneltrein var. Keulen in bet voorjaar van 1931 gepleegd zou kunnen hebben. Deze aanslag is even eens gepleegd in een tijd, dat hij niet te Weenen was, hetgeen eveneens het geval was bij de overige aanslagen. Kriminalrat Gen- nat heeft derhalve te Berlijn order gegeven de onderzoekingen ook in deze richting uit te breiden. Geen medeplichtigen. De Weensche politie heeft uitgemaakt, dat Matuschka de eenige dader is en geen me deplichtigen heeft. De brieven, gevonden bij Jüterborg en bij Bia Torbagy zijn identiek met Matuschka's handschrift. Verhoor van Matuschka. De ambtenaar van de Berlijnsche Recher che Gennat en de Commissaris van Politie Bemdorff zijn te We \en aangekomen, om persoonlijk deel te nemen aan het onder zoek naar de verklaringen van den vermoe- delijken dader van den spoorwegaanslag bi) Bia Torbagy, Matuschka. Zij namen den verdachte slechts een kort verhoor af, doch gisteren kon een uitvoerig verhoor in aan wezigheid der Duitsche ambtenaren plaats vinden. Deze interesseerden zich voorname lijk voor de vraag of Matuschka betrokken was bij den spoorwegaanslag bij Jüterbog. Heden zullen de Duitsche ambtenaren zich naar Budapest begeven om het onder zoek voort te zetten. Nog twee personen gearresteerd Zooals reeds gemeld, heeft de politie te Leiden Zondag in een logement aldaar gearresteerd zekeren A. van der K., die zich aan een reeks diefstallen op verschil lende plaatsen had schuldig gemaakt, te dezer zake in een psychopathengesticht was opgenomen, waaruit hij was ontvlucht. Uit het ingestelde cnderzoek is, zooals wij in een deel van onze vorige oplaag nog konden berichten, gebleken, dat hij zich ook schuldig heeft gemaakt aan een inbraak te Bergen, waar hij een partij tafelzilver heeft ontvreemd. Hierbij kwam aan het licht, dat hij dit zilver te Oegstgeest had verkocht. De po litie heeft het echter opgespoord, verborgen onder den grond oin een broodrommel. Als verdacht van medeplichtigheid is een tweetal personen gearresteerd. Gistermiddag te 1 uur is te Zoutkamp een aldaar thuisbehoorende trawler binnengeloo- pen. De kapitein van den trawler deelde mede, dat op de Kuipersbilt bij het Friesche Gat een klein open zeilvaartuig in nood ver keerde. Op deze mededeeling is de motorred dingboot „Insulinde" van Oostmahorn uit gevaren. Op Schiermonnikoog zijn enkele wrakstukken aangespoeld. Nader wordt gemeld: Woensdagmiddag kwam de stoomtrawler „Vier Gebroeders" van den heer Scherpen- huizen te Groningen, thuisbehoorende te Zoutkamp, in deze haven binnen en rappor teerde een zeilschip in nood te hebben waar genomen. Daarop is s middags te één uur onmiddellijk de motorreddingboot „Insulin de" uitgevaren om zoo mogelijk hulp te ver- leenen. De „Insulinde" is Woensdagavond te kwart over zes in Oostmahorn terugge keerd en heeft behalve verschillende wrak stukken een lijk aan land gebracht. Het op de Nederlandsche kust vergane zeilvaartuig is vermoedelijk van Engelschen oorsprong. Op een der wrakstukken die zijn aangespoeld, stond vermeld: Wilbur Amorse Builder Friendship M. E. Op Schiermonnikoog zijn nog meer wrak stukken o.a. de mast van het vaartuig aan land gespeeld. De bemanning van de „In sulinde" heeft op zee ook de roef van het vaartuig zien drijven, doch niet kunnen mee nemen. Aan boord van het zeilvaartuig heb ben zich, naar men vermoedt, drie personen bevonden, die zeer waarschijnlijk alle drie zijn omgekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Vermoede-lijk een Amerikaansche boot Omtrent het vergaan van het zeilschip wordt nader gemeld, dat de reddingboot „In sulinde" gisteravond niet meer is uitgevaren. Het scheepje is geheel uit elkaar geslagen. Op een der wrakstukken bevonden zich niet de letters M.E., zooals gemeld, doch H E. Uit papieren, die op het aangebrachte lijk zijn gevonden, heeft men afgeleid, dat men hier waarschijnlijk met een Amerik lansche boot heeft te doen, wellicht een plezierjacht. Voorts werd een briefje op het lijk bevonden, waarop in 't Engelsch vermeld stond „auto bestuurder New-York". Het lijk is vin een mannelijk persoon van naar schatting onge veer 39 jaar. De man droeg een baard, ter wijl op foto's, die tusschen zijn papieren werden gevonden, een persoon zonder baard staat afgebeeld. De betoogingen te Gent ter gelegenheid van de hervatting van de colleges van de Vlaam- sche universiteit, zijn, naar de berichten uit de Vlaamsche bladen, vrij ernstig geweest, meldt het „Hbd." Aan de studentenbetooging namen honder den deel. Eerst verliep zij rustig; in de Vol dersstraat, waarin de universiteit is gelegen, kwam het vaandel van een meisjesgroep in aanraking met een Belgische vlag, die ter gelegenheid van een winkelweek over de straat hing. Een agent die dit zag, meende dat dit opzettelijk was en greep het meisje beet. Dit was het sein tot een gevecht. Tien tallen betoogers sprongen op den agent toe en gaven hem een pak ransel. De politie kreeg versterking, en verjoeg de betoogers. De Vlamingen trokken daarop naar het koffiehuis Uylenspiegel, waarvoor een doek hing met het opschrift „Los van België". De politie, die versterking van gendarmes had gekregen, voerde een charge uit. In volle vaart, aldus lezen wij in de „Standaard", reden dertig man onder bevel van een luite nant op de betoogers met blanke sabel in. Deze vluchtten langs de verschillende stra ten of brachten zich in het koffiehuis Uylen spiegel in veiligheid. Uit de ramen van dit koffiehuis werd met flesschen en andere harde voorwerpen gegooid. De officier beval de ramen te sluiten. Toen dit niet direct ge beurde loste hij een schot in de lucht om schrik aan te jagen. Daarop werden de vensters gesloten; toen de kalmte was terug gekeerd, bleek dat een rijksveldwachter zijn bajonet was ontnomen. In het koffiehuis werd huiszoeking gehouden, maar het wapen werd niet teruggevonden. In totaal werden vier agenten en één gen darme gewond. Dit zijn de officieele gewon den. Bovendien kregen tal van studenten en burgers stokslagen Tegen een veertigtal personen werd proces-verbaal opgemaakt. Volgens een door de Kantonregeering ont vangen telegram zou de nationale regeering voornemens zijn de Chineesche hoofdstad en den zetel der regeering te verplaatsen van Nanking naar Loyang in de provincie Ho- nanfoe. De oude Chineesche hoofdstad Loyang ligt ongeveer 30 K.M. ten Zuiden van de Jangtse en ongeveer 500 K.M. Noordelijk stroomopwaarts. De stad loopt geen enkel aanvalsgevaar en ligt bovendien 120 K.M. van den PekingHankou-spoorweg verwij derd. Japanners verlaten Nanking. De Engelsche gezant in China, Sir Miles Lampson en de Amerikaansche gezant John son zijn te Nanking aangekomen, teneinde met de centrale regeering een bespreking te hebben over de Mandsjoerijsche kwestie. De geheele Japansche kolonie te Nanking, met uitzondering der Japansche ambtenaren, heeft besloten de stad te verlaten, wegens de anti-Japansche houding der Chineesche 1 bevoiking. De diefstal van een zak met geld uit een postauto te 's-Gravenhage heeft voor de personen, die in verband daarmede zijn aangehouden, den 37jarigen J. en den 39- jarigen K., nog verdere gevolgen gehad. (J. is dezelfde, die in 1926 is aangehouden ge weest als verdacht van de inbraak in het Prinsenhof te Delft.) In het pakhuis van J. te 's-Gravenhage, waarin de geldzak met een gedeelte van het geld werd terug gevonden, trof de Haag- sche politie ook aan een spaarbankboekje en eenige effecten, die in den nacht van 11 op 12 September j.l. bij zekeren T. aan de Brabantsche Turfmarkt te Delft waren ont vreemd. Toen dus bleek dat J. weer een bezoek aan Delft had gebracht, werd eveneens onder zocht of hij mogelijk ook schuldig was aan de inbraak in de drie woonhuizen aan de Nieuwe Plantage aldaar, in den nacht van 4 op 5 September j.l. Bij deze inbraken werd o.a. ontvreemd een 30-tal koekplaatjes van de fa. Bussink te Deventer, waarvan de nummers toevallig bekend waren. Bij een grondige huiszoeking in de wo ning van J. door de Delftsche en Haagsche politie, werden deze plaatjes alle terugge vonden. Hierop heeft J. bekend de inbraken op beide genoemde data te hebben gepleegd en hij wees K. als medeplichtige aan. Het gestolen geld had hij besteed voor de afbetaling van een auto. De sieraden waren verkocht aan zekeren v. d. K., die is aangehouden wegens heling en naar' het huis van bewaring is over gebracht. Jaarvergadering te Den Haag Op Woensdag j.l. hield bovenstaande in stelling haar Jaarvergadering in een der bo venzalen van café „De Kroon", op het Spui te Den Haag. De voorzitter, de heer J. D. de Kok uit Loosduinen, opende om circa half drie op de gebruikelijke wijze de vergadering, waarna de secretaris, de heer A. C. van Ruyven te Poel dijk, de notulen las, welke onveranderd wer den vastgesteld. Na enkele mededeellngen van huishoude- lijken aard-, kreeg de Directeur, de heer Nico van Ommen te Leiden het woord, om het reeds in druk verschenen jaarverslag over het boekjaar Juni 1930—1931 nog nader toe te lichten. Hieruit bleek, dat ook deze instelling, even als alle andere verzekerings-instellingen van den L. T. B. zich steeds in een gezonde ont wikkeling mag verheugen. Het verzekerd kapitaal aan broeiglas steeg tot een bedrag van 5.221.148.85 (vorig jaar 4.740.397.65). Het boekjaar sloot met een netto voordee- lig saldo van 22.467.70 (v. j. 19.680.14). Dit voordeelig saldo werd, evenals vorig jaar, geheel aan het reservefonds toege voegd. De voorzitter las daarna het rapport voor der financieele commissie, waarin met veel lof gesproken werd over het gevoerde beheer. De rekening werd onder applaus en dank goedgekeurd. Vervolgens werd met groote meerderheid herkozen tot lid van het college van com missarissen, de heer J. D. de Kok, terwijl in de plaats van den heer A. A. Kester te Hon- selersdijk, (die zich niet meer herkiesbaar stelde) gekozen werd de heer P. J. Barendse te Honselersdijk. Aan de financieele commissie werd een nieuw lid toegevoegd. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Het antwoord op de vragen van Kamerlid Boon Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon heeft de minister van financiën geantwoord: De meening, dat het bestuur van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel niet de hand zou houden aan het reglementaire voorschrift, dat de levering van verkochte fondsen in het algemeen moet plaats hebben uiterlijk op den vierden dag na het sluiten der transactie, miskent het karakter van be doeld voorschrift. Van de in dit voorschrift vervatte verplichting kunnen partijen van el kander de nakoming eischen. Zij zijn daartoe echter niet verplicht en het bestuur kan be zwaarlijk partijen tot nakoming dwingen, ook als zijzelve die nakoming niet wenschen. De specultatie a la baisse heeft In hoofd zaak plaats in fondsen, welke geleend kunnen worden, zoodat ock indien door bovenver meld bestuur tot levering genoopt kon wor den, de baisse-handel daardoor niet afdoende zou worden onderdrukt. Van het geven van dwingende voorschrif ten, die verder zouden moeten gaan dan thans de bevoegdheid van bovenvermeld be stuur reikt, meent de ondergeteekende, o.a. gehoord de commissie van deskundigen, be doeld In artikel 8 van de Beurswet 1914, zich te moeten onthouden, zoowel omdat derge lijke voorschriften practisch niet zouden zijn te handhaven, als omdat zij een belemmering van den beurshandel zouden vormen, welke zich met het toenemend internationaal ka rakter der Amsterdamsche Beurs niet zou verdragen. Bljjft achteruitgaan Uit West Oranje in den staat New-Yersey wordt gemeld, dat de toestand van Thomas Alva Edison blijft achteruit gaan, doordat de uitvinder steeds zwakker wordt, de laatste dagen heeft hij weer geen voedsel tot zich ge.nomen. Het antwoord van den minister van finan ciën op de vragen van het Tweede Kamerlid Boon over de levering van ter beurze ge kochte fondsen. (blz. 1, 1ste blad» De zetel der Chineesche regeering zou ver plaatst worden naar Loyang. (blz. 1, 1ste blad) Op de Friesche Wadden is een scheepje vergaan; vermoedelijk zijn drie menschen omgekomen (blz. 1, 1ste blad) Massavergadering van tuinders uit Ken- nemerland te Beverwijk. Wat er in den hul digen slechten toestand van de regeering ge vraagd wordt. (blz. 3, 2dè blad) De Spaansche regeering afgetreden; nieuw kabinet gevormd door Azana. (blz. 1, 3de blad) De nationale vergadering neemt 'n motie van vertrouwen in de nieuwe Spaansche Re geering aan. (blz. 1, 3de blad) Debat over de Duitsche regeeringsverkla- ring. (blz. 1, 3de blad) De steun aan mobilisatieslachtoffers in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Bespreking van de onderhandelingen tusschen Nederland en België in de Eerste Kamer. (blz. 2, 3de blad) De poging tot moord te Ovezande (Z.). Tegen den verd. is in hooger beroep 8 jaar gevangenisstraf geëischt. (blz. 3, 3de blad) Inbraken te Delft opgehelderd; de ver dachten van den Haagschen postdiefstal de daders. (blz. 3, 3de blad) Uitslaande brand op de Ceintuurbaan te Amsterdam. (blz. 3, 3de blad) Barometerstand 3 uur v.m.: 768, vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.34 uur. (Direct ingaande) Zitdagen Maandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 10 tot 12 uur v.m. en van 2 tot 3 uur n.m. en Donderdags en Zater dags van 6 tot 8 uur n.m. Hoogste barmoterstand 778.8 te Croydon. Laagste barometerstand 745.3 te Andanes. Verwachting: Meest zwakke veranderlijke wind, licht tot half of zwaar bewolkt, wei nig of geen regen, kans op nachtvorst, iets zachter overdag. Mgr. Salotti, de secretaris van de Propa ganda Fide, zal op 17 October, den voor avond van den missiedag, van het Vati- caansche Radiostation uit een boodschap richten tot alle Katholieken der wereld, waarbij zij worden aangespoord mede te helpen aan de uitbreiding van het Rijk van Christus op aarde. Mgr. Salotti zal op een uur, dat nog zal worden vastgesteld, de boodschap in het Latijn bekend maken, waarop zij in de an dere talen zal worden herhaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1