Laatste Nieuws Zuinige Huisvrouwen Informatie Cheque-koersen VLUGKOKEND Stcfzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHR1CH, HAARLEM Bliksembeveiliging De Fransche oorlogs- begrooting Verhooging met een half milliard francs Het aftreden van Zamora Een opvatting in parlementskringen Het drama op de Weteringschans te Amsterdam De nieuwe Spaansche grondwet Protest van het Vaticaan? Agenda STADSNIEUWS 15 October Agenda 16 October Van den Kantonrechter Weet U waarom over de geheele wereld meer Quaker verkocht wordt dan eenig ander haverpre- paraat in pakken? De kostelijke, versche nootsmaak - een speciale Quaker-eigenschap - heeft dit zuivere en voedzame product zoo populair gemaakt. De tegenwoor dige groote pakken bevatten 5 ons netto. De Lichtweek KI De moord te Sassenheim Besmettelijke ziekte Kunstkring „Heemstede" Café Restaurant KRJIJPERS Feest in het St. Josef huis Het programma Tentoonstelling „Nut en Sport" Gen. Cronjéstraat-Comité Ged. Staten van Noord-Holland Barteljorisstraat 16 - Tel. 1075S Philips Radio-Toestellen BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE De radicaal-socialistische „République" verklaart uit zeer betrouwbare bron te heb ben vernomen, dat in de vergadering van den Hoogen Raad van Oorlog, die gistermor gen onder voorzitterschap van den president der Republiek, Doumer, in het Elisée is ge houden, zou zijn besloten de begrooting van oorlog te verhoogen met een half milliard frank vergeleken met het voorafgaande jaar. Volgens een Havas-telegram meenen tal rijke Spaansche welingelichte parlementsle den, dat Zamora in den tijd, dat hij tijdens de afwezigheid van Lerroux, in diens plaats het ministerie van buitenlandsche zaken heeft waargenomen, met den Pauselijken nuntius besprekingen heeft gehouden, waarin hij beloften heeft gedaan, welke hij na de aanneming van artikel 24 der grondwet tegen de kloosterorden niet meer kan nakomen. Deze beloften zouden door den Paus zijn goedgekeurd, die dan zou hebben toegestemd in het aftreden van Kardinaal Segura. Minister van financiën Prieto verklaarde, dat Zamora een geheim document zou heb ben opgesteld, dat betrekking zou hebben op de onderhandelingen met den Nuntius. Vrachtauto tegen een boom Twee gewonden Gisteravond is op den Steekterweg onder Alphen aan den Rijn een vrachtauto, be stuurd door den 39-jarigen fruitkoopman A. W. v. d. Akooij uit den Haag tegen een boom gereden. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat uit tegenovergestelde richting een auto met ver blindend licht naderde, waarvan de bestuur der de lampen niet doofde. De schok, waar mede de vrachtauto tegen een boom terecht kwam, was zóó hevig, dat de cabine, waarin behalve de bestuurder, de 47-jarige J. Je- vers, eveneens uit den Haag afkomstig, was gezeten, geheel werd ingedrukt, zoodat de beide inzittenden zichzelf niet konden be vrijden. Op hun hulpgeroep snelden eenige om wonenden toe, die hen uit hun netelige po sitie verlosten. Beiden hadden inwendige verwondingen opgei oopen. Per auto zijn zy naar htm woonplaats overgebracht. De bestuurder van den auto met de ver blindende lichten, die het ongeval moet heb ben bemerkt, reed door, zonder ach iets van de slachtoffers aan te trekken. Ook in hooger beroep 5 jaar geëischt. Het gerechtshof te Amsterdam behan delde heden in hooger beroep het drama, dat zich op 3 October van het vorige jaar in het pension aan de Weteringschans af speelde tusschen een 25-jarigen chauffeur en diens stiefvader. Te dier zake had de 25-jarige chauffeur H. F. N. zich te verant woorden verdacht van moord, subsidiair zware mishandeling, meer subsidiair eenvou dige mishandeling. De procureur-generaal eischte bij de behandeling in hooger beroep tegen den chauffeur N. bevestiging van het rechtbankvonnis, waarbij verdachte werd ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, doch de procureur eischte met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. Naar een Vaz Dias-bericht verluidt, wordt door het Vaticaan een nota voorbereid aan de Spaansche regeering, waarin wordt ge protesteerd tegen het anti-Katholieke karak ter van de nieuwe grondwet. Gebouw „St. Bavo" „Proza en Poëzie", 8 uur R. K. Smedenpatroons, 8 uur „Esperanto", 8 uur Chemigrafen, 8 uur. Schouwburg Jansweg Het Ned. Tooneel. „Een kameel gaat door het oog van een naald", 8.15 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Palace-Cinema „Tarakanova" en variété, kwart over uur. Luxor-Theater „Stormvloed der Liefde", „De Jonge Rat" en variété, kwart over 8 uur. Frans Hals-museum Tentoonstelling .Kunst zij ons doel". Raadhuis Overveen Gemeenteraad van Bloemendaal, 2 uur. Gebouw „St. Bavo", Smedestraat Lezing door Pater J de Pater voor leerlingen van de St. Lambertusscholen, St. Antoniusschool en St. Franciscus Xaveriusschool, 10 uur v.m. Gebouw St. Jozefgezellenver., Jansstraat 59 Lezing door Pater Ant. Kuipers voor leer lingen van de R. K. M.U.L.O.-school, Ged. Oude Gracht, St. Luciaschool, St. Jacoba- school en het R. K. Lyceum, 10 uur v.m. Mittovosgebouw Kleine Houtweg 16 - Lezing door Pater Fr. Wijnhoven voor leer lingen der R. K. Huishoud- en Industrie school, Ged. Voldersgracht, 10 uur. Mittovosgebouw, Kleine Houtweg 16 Le zing door Pater Fr. Wijnhoven voor leerlin gen der R. K. Huishoud- en Industrieschool, Ged. Voldersgracht, St. Antoniusschool en het Internaat te Bloemendaal, half drie uur. Gebouw „St. Bavo", Smedestraat Le zing door Pater J. de Pater voor leerlingen der St. Theresiaschool, KI. H. Theresiaschool en St. Bavoschool, half drie uur. Gebouw St. Jozefgezellenver. Jansstr. 59 Lezing door Pater Ant. Kuipers voor leer lingen der Mariaschool, St. Theresiaschool, St. Luciaschool en het R. K, Gymnasium, Koningstraat, half drie uur. R. K. Schoolgebouw, Timorstraat Le zing door Pater J, v. d. Zandt voor leerlin gen der St. Liduinaschool en Petrus Cani- siusschool, half drie uur. R. K. Patronaatsgebouw, Kerklaan, Haar lemNoord Lezing door Pater Ludgerus Thien voor leerlingen der St. Bavoschool, half drie uur. R. K. Vereenigingsgebouw, Héerenweg, Heemstede Lezing door Pater A. Maassen voor leerlingen der St. Aloysiusschool en St. Aug. School, half drie uur. Gymnastiekzaal, de Lijnden, Haarlemmer meer Lezing door Pater A. C. M. Vinke- steyn voor leerlingen der Mariaschool, half drie uur. R. K. Vereenigingsgebouw „St. Fidelis" IJmuiöen-Oost Lezing door Pater Ve- nantius voor leerlingen der H. Hartschool en Claraschool, half drie uur. Mittovosgebouw, Kleine Houtweg 16 Voordracht door den H.E. Heer Dr. Jac. Bru- ning, 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo", Smedestraat Voor dracht door den Z.E. Z.G. Heer Pater W. Keller S.J., 8.15 uur. Gebouw St. Jozefsgezellenver., Jansst. 59 Voordracht door Pater Ant. Kuipers, 8.15 uur. Gebouw R. K. Militairenver., Zoetestr. 14 Voordracht door Pater P. Zoetmulder, 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Haarlemsch Gemengd Koor, 8 uur Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur „Alberdingk Thijm", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur. Gebouw „De Hoofdwacht", Groote Markt Vergadering Oudheidlievende Vereeniging „Haerlem". MITTOVOS Gebouw „St. Bavo", Smedestraat Lezing door Pater J. v. d. Zandt voor leerlingen der St. Jozefschool, R.K. Schoolvereeniging en R.K. M.U.L.O.-school, Ged Oudegracht, 10 uur vm. Gebouw „St. Bavo", Smedestraat Lezing door Pater Anr. Lubach voor leerlingen der St. Bavoschool, St. Jozefschool en St. Canisiusschool, half drie uur. Patronaatsgebouw, Kloosterstraat Lezing door Pater J. v. d. Zandt voor leerlingen der St. Franciscusschool, half drie uur. R. K. Vereenigingsgebouw, Gr. Florisstraat Vogelenzang Lezing door Pater A. C. M. Vinkesteyn voor leerlingen der St. Jo zefschool, half drie uur. R. K. Vereenigingsgebouw „St. Fidelis", IJmuidenOost Lezing door Pater Venantius voor leerlingen der St. Franc.- school en St. Ant.-school, half drie uur. Gebouw „St. Bavo", Smedestraat Lezing door Pater V. Kruitwagen, 8.15 uur. Gebouw R. K. Militairenver., Zoetestraat 14, Lezing door Pater A. Maassen, 8.15 u. R. K. Vereenigingsgebouw, Heerenweg, Heemstede Lezing door Pater H. J. van Velsen, 8.15 uur. Gymnastiekzaal, de Lijnden, Haarlemmer meer Lezing door Pater Anr. Lubach, 8.15 uur. R. K. Vereenigingsgebouw „St. Fidelis", IJmuiden—Oost Lezing door Pater Perp. Paland, 8.15 uur. Vuurwerk Een jongmensch van 21 a 22 jaar was 30 Augustus aan het vuurwerk afsteken. Toen de aardigheid daar een beetje af ging, stak hy voor de variatie het vuurwerk niet meer op straat af, maar gooide het in de brieven bus van de woning van zijn buurvrouw. De juffrouw hoorde eensklaps een geweldigen slag, zy dacht dat het heele huis in eikaar viel en schrok hevig. De politie werd van een en ander in ken nis gesteld en gisterenmorgen stond het jongmensch voor den kantonrechter terecht. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie vond dat een dergeiyke handelwyze voor iemand van den leeftyd van verdachte niet te pas komt en eischte f 15 boete of 15 dagen hechtenis. VONNIS CONFORM DEN EISCH Loterij 29 September werd er te Bennebroek feest gevierd. Op dergeiyke dagen zijn er altyd menschen die van de gelegenheid gebruik trachten te maken en op ongeoorloofde ma nieren geld probeeren te verdienen. Zoo ook op bovengenoemden datum te Bennebroek. Een persoon had een lotery op touw gezet, waarmee men verschillende kleine prijzen en een paar hoofdpryzen kon winnen op een lot van 10 cent. De politie kwam hier achter en verbali seerde den man. Gisteren werd de zaak voor den kanton rechter behandeld. Verdachte was niet ver schenen. Aangezien uit het onderzoek vrywel was komen vast te staan, dat de lotery op eer- ïyke manier was geschied, kwam verdachte met een boete van f 10 of 10 dagen hechte nis er goed af. (Slechte remmen Voertuigen die niet van goede remmen voorzien zijn leveren een groot gevaar op voor de veiligheid van het verkeer. Herhaal- dehjk worden personen die zich schuldig maken aan het berijden of besturen van dergelijke voertuigen door den kantonrech ter gevonnist en toch komen er steeds weer menschen die zich aan bovengenoemde over treding hebben schuldig gemaakt. Zoo ook gisteren. Een bakker reed op den Wagenweg op een driewielige bakfiets achter een auto aan. Toen de auto voor het voor hem rijdende verkeer plotseling moest stoppen, kon de bak ker zyn voertuig niet zoo snel tot stilstand brengen, met het gevolg dat hy tegen den auto cpbotste. De auto werd hierdoor aan de achter-zyde ingedeukt en de fiets werd beschadigd. De bakker, die reeds eerder voor dit zelfde geval tot f 10 boete was veroordeeld, van welk vonnis hy in beroep was gekomen, ver klaarde dat zijn voetrem niet goed werkte en dat zqn voet van het pedaal was gegle den. De ambtenaar van het O. M. eischte be vestiging van het vonnis, als argument aan voerend, dat een voertuig van behooriyke remmen voorzien moet zyn. De plaatsvervangend kantonrechter hield er rekening mee dat de fiets niet verdac'nte's eigendom is en veroordeelde hem tot f 5 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. Kinderkoor >,Jong Excelsior" Zondagmiddag 18 October om 2 uur zal dit kinderkoor in den Stadsschouwburg opvoe ren „Goudhaartje en de Troubadour" en „In Droomenland". De muziekvereeniging „Voorwaarts" zal voor de muzikale opluistering zorgen. De bollenkweeker voor de Haagsche Rechtbank Dinsdag 4 Augustus, omstreeks 11 uur in den avond, vond de 47-jarige bollenkweeker P de R., te Sassenheim, den zagenvyier K., uit Oss, in zqn bollenschuur. De zwerver verkeerde in eenigszins beschonken toestand en weigerde uit de schuur te gaan. De R. wilde hem daarna verwyderen, wat niet goedschiks ging, waarna hy zich na een hef tige woordenwisseling zóó kwaad maakte, dat hij een bijl nam en K. daarmede zulk een slag toebracht, dat hy dood neerzeeg. De dader wist geen raad en verborg het lük onder een haag naby zijn huis. De po litie achterhaalde een en ander en vond bij een onderzoek de betreffende bül in het huis van den dader. Deze bekende den moord te hebben gepleegd en werd overgebracht naar het Huis van Bewaring' te Den Haag. Hedenmorgen diende deze zaak voor de Haagsche Rechtbank. Beklaagde werd moord ten laste gelegd. Als eerste getuige verscheen voor de recht bank dr. A. Scholten uit Den Haag, die een onderzoek naar beklaagdes geestvermogens had ingesteld. Get.-desk. achtte den beklaagde niet toe rekenbaar. De volgende getuige dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, had de sectie op het lük verricht. Get. had een zeer ernstige hoofdwonde ge constateerd. De schedel was zwaar bescha digd en tot kleine stukje versplinterd. De dood moet onmiddellijk na het toe brengen der wonden zijn ingetreden. Get. Geerts uit Sassenheim verklaarde, dat hij den verslagene den avond te voren door Sassenheim had zien rondzwerven. De man had een schraag by zich voor zagen te siy- pen. Volgende getuige, J. van Duin uit Leiden, kwam des morgens vroeg langs den weg, waarlangs men den verslagene gevonden heeft. Aanvankeiyk dacht hij, dat er een slapende man lag. Het kwam hem echter vreemd voor, waarom hij dan ook van zijn fiets afstapte en een onderzoek instelde. Hij kwam tot de ontdekking, dat de man ver moord was, en stelde daarna onmiddellijk de politie van het gebeurde in kennis. Get. P. Meüer uit Sassenheim verklaarde, dat hy beklaagde des nachts om kwart over twaalven op straat ontmoette. Bekl. droeg een bijl in de hand. Hierna werd de beklaagde verhoord. Hij verklaarde, dat hy den zwerver niet op zijn grond wilde hebben. De verslagene had hem gedreigd met de woorden: „Ik zal maken dat jij koren moet dorschen in de Meer voor zeven stuivers per uur." Verder had de verslagene hem gedreigd, hem met een vyitje de oogen te zullen uitsteken. Bekl. heeft toen een bijl gehaald en den zwerver hiermede een slag toegebracht. Hij verklaarde, niet meer te weten, waar hy den man geraakt had. Op een vraag van den president ant woordde bekl., dat hy bij zichzelf het voor nemen had gemaakt, om den zwerver een klap te geven, wanneer hij hem op zijn grond of by zijn schuur weer zou aantreffen. De president herinnerde er den beklaagde nog aan, dat hij vroeger verklaard heeft, eerst een paar biertjes te hebben gedronken en toen besloten heeft, den zwerver van kant te maken, wanneer hy hem weer op zijn grond zou aantreffen. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. De bekl. is al een keer in een krankzinnigengesticht geweest. De man is gevaarlijk en het is dan ook nood- zakeiyk dat hij opnieuw in een krankzin nigengesticht geplaatst wordt. De Officier eischte dan ook beschikbaar stelling van de Regeering en plaatsing in een krankzinnigengesticht. De verdediger, mr. E. O. Goldstein, sloot zich by het requisitoir aan. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. In de afgeloopen week zijn in deze ge meente twee gevallen van rood"onk, één ge val van dipbtherie en één geval van me ningitis ecrebrospinalis epidemica voorge vallen. Personalia De heer H. J. Pot, alhier, slaagde te Lel den voor het candidaatsexamen rechtsge leerdheid. Mej. A. E. van Breemen, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen M. O. delfstof, aard-, plant- en dierkunde. Bij Kon. besluit is benoemd tot bureel ambtenaar bij den Rijkswaterstaat met in gang van 16 October 1931 de heer P. Groe ne veld, alhier. Maandag 19 October 's avonds 8.15 uur, geeft het clavecymbel-orkest onder leiding van Jan Booda een concert in het gebouw van den Ned. Protestantenbond Postlaan te Heemstede. Solisten zyn- Jan Booda, clave- cymbel, Jo Meeuwse en J. Vierveyzer, viool, Johan de Nobel, cello, Henk van Kempen, fluit. STATIONSPLEIN 12 Tijdens de Lichtweek IEDEREN AVOND CONCERT door het be kende Trio „THE ENTERT MNERS" G. v. d. HARST De Zusters Carmelitessen 12t jaar in onze stad Er zijn van die feesten waaraan weinig ruchtbaarheid wordt gegeven, waarbij wei nig menschen van de buitenwereld te pas komen en waar tooh echte reden tot jube len is. Zoo is het vandaag bij de Eerw. Zusters Carmelitessen aan den Zijlsingel. Deze Zus ters kwamen 12% jaar geleden in Haarlem en sinds dien tijd hebben ze zóó ontzag lijk veel goed gedaan, dat dit koperen feest een weldaad voor onze stad genoemd mag worden. Ruim 125 jongens en meisjes worden er verpleegd en opgevoed en dan rekenen we er nog niet by de vele kinderen, die extern zijn, doch daar een vriendelijk en prettig dagverblijf vinden. Het is bekend genoeg het liefdewerk van de zusters Carmelitessen, het St. Josef huis is onder de charitatieve instellingen wel het populairste. Het koperen jubileum! En de zusters begrepen zoo goed, dat ze allereerst aan den Gever van alie goeds dank moesten brengen. Om half acht droeg de rector van het huls, de Weleerw. heer J. Smulders, een stille H. Mis op, in de met bloemen en planten versierde kapel. Pastoor J. v. d. Tuyn, uit Heemstede, die zoo vele jaren aan het kinderhuis zijn krach ten gaf, droeg om 9 uur een Hoogmis uit dankbaarheid op. De zusters en de kinderen zongen de liturgische gezangen. Na de H. Mis wachtte den pastoor een aangename verrassing. De Moeder bood hem een gedeniksteen aan, in de gang by de kapel onder het Karmel-wapen gemetseld. Daar op was in marmer gegrift: „Ter dankbare herinnering aangeboden aan den Zeereerw. heer J. M. v. d. Tuyn, voor de zorgen en toewyding gedurende 12% jaar aan dit Jcsephhuis geschonken." Toen kwamen de kinderen hun goede wenschen brengen. De meisjes allen in een wit jurkje, de jongens in een keurig ma trozenpakje. En daar kwamen de „artisten" en voordrachtkunstenaressen weer naar vo ren. We kenden die snuitjes al, we wisten van vorige feesteiykheden, dat de zusters de aardigste versjes en wenschen in die blonde kopjes kunnen prenten. Nu werd in mooie rijmen het feest bezongen. Maar het was altyd weer pastoor v. d. Tuyn, die als een brave, beste, goeie man geëerd werd, terwyl pastoor Reynenberg niet minder in de gratie bleek te staan. Pastoor v. d. Tuyn dankte geroerd voor de huldiging in deze „Festhalie". Spreker wilde echter niet het middelpunt van de feestelykheden zyn, want O. L. H. past al leen en uitsluitend dank. De 12% jaar, dat iik hier geweest ben, aldus de pastoor, zijn voor mij onvergetelijk en ik dankte O. L. H., dat ik hier mocht werken. Ik beveel dit huis, de zusters en de kin deren bijzonder aan mijn opvolger aan en ik geloof, dat secretaris Smulders hier even veel vreugde en geluk zal vinden, als ik hier altyd gevonden heb. Moge onze beschermheer, de H. Joseph, vooral in deze moeilyke tijden onze voor spraak zyn, opdat het huis zal kunnen blij ven beantwoorden aan het doel, waarvoor het is opgericht. „Lang zal hy leven" zongen de kleinen. „Lang zal de Moeder leven" antwoordde pastoor v. d. Tuyn. Toen kwamen er reidansen aan de beurt en kwamen tractatles voor de kinderen. Vanmiddag om 5 uur zal een goochelaar optreden. Dan zullen ook de externen present zijn, zoodat ruim 250 kinderhartjes zullen jubelen van vreugde. Dit moge voor de weldoeners een aanspo ring zyn, om het kinderhuis „St. Joseph" niet te vergeten. Thans is verschenen het programma voor de Lichtweek, welke morgenavond 7 uur door den burgemeester geopend wordt. In een voorwoord schrijft de heer Maar schalk Gaarne voldoe ik aan het verzoek om een enkel woord-vooraf in dezen gids, omdat het denkbeeld om ook te Haarlem een z.g. Licht week te organiseeren door my ten zeerste wordt toegejuicht. Zoowel voor overheid als burgerij is er alle aanleiding toe om aan het welslagen van dit plan volle medewerking te verleenen. Immers alles wat de Haarlemsche ge meenschap naar binnen en naar buiten meerdere bekendheid geeft of in staat is nieuwe belangstelling voor haar te wekken, kan niet anders dan onze stad ten goede komen. Het ten toon stellen van architectonische bezienswaardigheden en typische stadsge deelten in een geheel byzonder licht, het feestelijk illumineeren van de belangrijkste winkelstraten levert een zeer sprekende en daarmede doeltreffende reclame op voor de gemeente en de plaatselijke bedrijvigheid. De toepassing van electrieiteit als krach tige en gemakkelijk te leiden lichtbron biedt I daarby velerlei mogelijkheden. Ik twijfel er niet aan, of de samenwerking tusschen particulier en overheldsbedryf zal hier een schitterend geheel weten tot stand te brengen, blijk gevend van tallooze .lu mineuze" ideeën. Moge dan een stroom van belangstellen den de belooning zyn voor aller inspanning. De directeur van het Gem. Electr. Bedrijf schrijft een artikeltje over het Electrisch Licht f verleden, heden en toekomst), terwijl voor de vreemdelingen een geïllustreerde rondwandeling door historisch Haarlem is opgenomen. Morgen zullen wy in ons Licht-nummer een overzicht geven van de voornaamste ver lichte gebouwen, pleinen en straten en van de feestelykheden. Programma voor Vrijdag. 8 uur: Carillonbespeling van de Groote Kerk. 12 uur: Concert op de Groote Markt door „Haarlem's Tramfanfarecorps". 13 uur: Opening Lunapark Zaanenlaan. 14 uur: Orgelconcert in de Groote Kerk, door George Robert. Solisten: Maartje Offers, mezzo-sopraan, Willem Herkenrath, bariton, Geor ge Robert, orgel. 19 uur: Officieele ontsteking verlichting ten Stadhuize, door den burgemeester. 19-24 u. Algemeene verlichting. 20 uur: Concert op de Groote Markt. Wüziging autobus-route In verband met de a.s. Lichtweek is de route van de autobuslünen 1, 2 en 3 van 16 tot en met 25 October uitsluitend na 7 uur 's avonds gewijzigd als volgt: Lyn 1, richting Zomeriuststraat: Komende uit de Barteljorisstraat direct de Zylstraat in, met halte hoek Zylstraat. Lyn 1, richting Spaamhovenstraat: Van het Postkantoor af langs Nassaulaan, Park laan, Jansweg naar Station, verder normale route. Lyn 2, richting Graafschapstraat: Van de Hema, door de Smedestraat, met halte hoek Groote Markt, Riviervischmarkt, Damstraat, Spaame, Langebrug, Anthoniestraat, Hee- renvest Amsterdamsche Poort, verder nor male route. Lyn 2, richting Spaamhovenstraat: Van Amsterdamsche Poort, langs Heerenvest, Anthoniestraat, Langebrug, Spaame, Dam straat, Riviervischmarkt, Jansstraat, Sta tion verder normale route. Lyn 3, riching Bakkerstraat: Van Hema langs Smedestraat (halte hoek Gr. Markt), Riviervischmarkt, Damstraat, verder nor male route. Lijn 3, richting Maasstraat: Damstraat Riviervischmarkt (met halte hoek Jans straat), verder normale route. Maatregelen voor veilig verkeer In aansluiting op het bericht van giste ren, betreffende de verkeersregeling gedu rende de lichtweek, deelt de Commissaris van Politie nog mede, dat gedurende die week ook auto's mogen worden geparkeerd op de Gedempte Oude Gracht. De salarisverlaging voor het Overheidspersoneel Bespreking te Haarlem Het comité ter behartiging van de alge meene belangen van overheidspersoneel (A. C. O. P.) gevestigd te 's-Gravenhage, heeft in zestien gemeenten, w.o. Haarlem openbarei vergaderingen uitgeschreven tot protest niet alleen van het rijkspersoneel en de onderwüzers, maar ook van het per soneel in dienst der provinciën, gemeenten waterschappen, enz. tegen de voorgeno men plannen tot salarisverlaging voor het rijkspersoneel en de onderwüzers. Deze vergadering wordt gehouden Zater dag 17 October in het Brongebouw des middags te 3 uur. Als spreker zal optreden de heer D. J. Tiepen met 't onderwerp: „De aanslag op de salarissen van het rijkspersoneel en de onderwüzers". De Pluimvee- en Konünenfokkers-vereeni- ging „Nut en Sport" alhier zal dit jaar op 26 en 27 December met medewerking van de Eerste Haarl. Sierduivenvereeniging haar 16de groote nationale tentoonstelling houden. Maison Glatz 25 jaar Vandaag herdenkt het bekende Maison Glatz, dames- en heerenkapsalons aan de Oude Groenmarkt 24, zün 25-jarig bestaan. Van talloos vele zyden ontving de firma blyken van belangstelling in verschillenden vorm. Vooral het aantal ontvangen bloem stukken was byzonder groot en gaf een in druk van de vele weerdeertng en achting, welke de firma zich in den loop der jaren heeft weten te verwerven. Attracties gedurende de Lichtweek Ter gelegenheid van de Lichtweek heeft het bestuur van het Gen. Cronjéstraat-co- mité eenige attractie sg'eorganiseerd ten voordeele der winkeliers en ten genoegen van het winkelend publiek. Het zyn een etalage-wedstryd, waarvoor de beoordeeling zal geschieden door een on partijdige jury. Vrijdag 16 October na 5 uur nun., een wedstryd voor het publiek, een etalage wedstrijd met beoordeeling door het publiek en een uitzending van gramophoonmuziek door middel van luidsprekers door de geheele Daglyks, behalve 's Zonags zullen concer ten worden gegeven van 2 to 5 en van 8 tot half 11 uur. De prüsuitreiktng vcor den etalagewed strijd door de jury zal plaats hebben Vrij dag 16 October, des avonds te half 11 uur in gebouw „Flora" aan het Pretoriaplein. Aanbesteding Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland in het Gouver nementsgebouw te Haarlem aanbesteed: het maken van een vaste brug over de Kooger- sluitsloot te Koog aan de Zaan. Ingekomen waren 31 biljetten. De laagste inschrüfster was de N. V. Wa ter- en Betonbouwmaatschappij voorheen De Herder en Geertsema, te Zwolle voor f 19150. Nogmaals: de annexatie van Haarlem Gisterenmiddag werd voor Ged. Staten nogmaals behandeld een zaak, voortvloeien de uit de Annexatie-wet 1927. De heer J. M. Westendorp, oud-ambte naar te Schoten, daarna in dienst van de gemeente Haarlem, beriep zich op art. 36 dier wet. Tot 1 Mei 1927 was hy controleur by de ge- meenteiyke belastingen te Schoten; vroeger was hij daar deurwaarder geweest en by uit zondering vervulde hy deze functie ook het laatste jaar. Controleur was zyn hoofdbe trekking, deurwaarder zyn bijbetrekking, om dat hij voor het laatste vak een zenuwgestel had, dat niet sterk genoeg was. Na de an nexatie werd hij in Haarlem tot deurwaar der benoemd voor een veel groot-ir gebied. De man kon hiermede in 't geheel niet door gaan en werd na een jaar afgekeuri wegens invaliditeit en op pensioen gesteld. De heer Kooiman, die namens reclamant optrad, achtte den gang van zaken onjuist, omdat zijn cliënt in Schoten de deurwaar derspositie had als bijbetrekking en in Haar lem kreeg als hoofdbetrekking. Westendorp was wel afgekeurd als deurwaarder, maar een andere betrekking kon hij waarnemen. Pleiter meende dan oos, dat de heer Westen dorp op wachtgeld gesteld diende te worden en verzocht Ged. Staten de gemeente in het ongelijk te stellen. Het besluit van de ge meente zou zfjn cliënt tot 1 Mei 1937 een schade geven van 5679. De heer H A. v. Abs, referendaris afd. pensioenen der gemeente Haarlem bestreed deze meening. De heer Westendorp verdien de in Schoten evenveel als controleur en deurwaarder, er was -lus geen sprake van hoofd- en bijbetrekking. De heer Westendorp bracht nog in het midden, dat hij indertijd het deurwaarders- ambt in Schoten, na oorspronkelyke afkeu ring, weer had opgenomen, omdat de an nexatie nabij was en de toenmalige deur waarder van het tooneel verdween. Om de gemeente Haarlem niet met nog een ambte naar „op te schepen" had hij het ambt weer waargenomen. Dit hield echter niet in, dat hij in Haarlem geschikt was om deurwaarder te zyn. Ged. Staten zullen nader beslissen. Ondertrouwd, 14 October: A. F. v. Huizen en S. de Vries; C. J. Veldman en M. M. Roosloot; J. Gaemers en E. C. J. J. Trim- bach; N. de Graaf f en J. C. Mullens: J. L. van Leeuwen en G. v. d. Berg; L. v. Gelder en S. M. Kruijff; J. Polfliet en C. C. R. Zoet; A. Vierhout en N. W. Timmerman; L. H. v. Noort en A. P. Barends; J. Hooge- veen en E. P. Dretjer; H. Wolken én E. T. Huyboom; H. J. Bijster en J Vis; C. Groe- r eveld en C. Deedel; A. J. Ran en M. Hek ster; C. H. Heeremans en C. A. Mesman. Getrouwd; J. D. Willegers en A. Lammers; H. Loerakker en G. M. Bynsdorp; W. J. van Tienen en M. Swenneker; F. G. M. Koek en H. Roth; J. J. H. Aarts en G. de Bruin; W. Luijken en M. J. Heemskerk: J. v. Wierin- gen en E. J. Vring; L. v. Bragt en A. Jansen; M. L. v. Velthuysen en M. W. v. d. Bergh; J H. v. Mechelen en I. A. v. Eekelen; C. Bottelier en W. A. Koopman. Geboren, 14 October: G. A. Wesselius-Mee- fout, d.; 14 October; A. E. M. Goossens- Keyzer, z.; 13 October: G. v. Wük-Frikken, d.; 12 October: H. Lembeck-Bökenkamp, z.; 13 October: W. J. Kruiswyk-Mass, d. Overleden: 13 October: P. J. A. v. d. Velde, 33 j., Atjehstraat; H. W. Hoes, 72 j.. Frans Halsstraat; J. v. Vessem-de Nys, 79 j., Ged. Raamgracht. PLAATSING GEDENKSTEEN ST. HENDRIKUSSCHOOL Hedenmorgen had de Inzegening en in metseling plaats van een gedenksteen voor der R. K. U. L. O. School, die in aanbouw is aan den Heerenweg, naast het R. K. Vereenigingsgebouw. Deze plechtigheid werd verricht door den Zeereerw. heer J. M. van der Tuyn, pastoor der St. Bavo-parochie, onder welk bestuur deze school wordt gebouwd. Onder de aanwezigen merkten wy 'in. op den Zeereerw. heer H. A. V, IJzermans. oud-pastoor der parochie, de beide kape laans en assistent, Eerw. broeders der school, die straks er onderwijs zullen ge ven, het R. K. Kerk- en Schoolbestuur der parochie, architect N. J. Nyman, uitvoerder en opzichter. De steen heeft als opschrift: „In Festo S. Teresiae, Anno Domini 1931 me Posuit. J. M. v d. Tuyn, Parochus ad St. Bavonis in Heemstede XV Octobris". Na de plechtigheid nam Pastoor Van der Tuyn het woord, om het school- en kerk bestuur te feliciteeren met de plaatsing van den steen. Deze school, aldus Zijn Eerwaarde, zal genoemd worden naar Pastoor IJzermans, als aandenken van wat hij voor het onder- wys heeft gedaan. Dankbaar zyn wy aan O. L. Heer, maar ook aan Pastoor IJzer mans en zyn volijverig kerkbestuur voor het initiatief nemen tot dezen schoolbouw, welke naar zyn meening niet meer door verderen bouw gevolgd behoeft te wor den. Zyn Eerwaarde hoopt, dat de school zal voldoen aan de verwachtingen, die de parochianen gesteld hebben. Daar twyfelt zyn Eerwaarde niet aan, omdat het onder- wys, te geven door de Eerwaarde Broeders, aan die verwachtingen zal voldoen. zyn Eerw. is verheugd, Pastoor IJzer mans hierby tegenwoordig te zien, en spreekt den wensen uit, dat Zijn Eerw. als in het voorjaar de school geheel gereed zal zyn nog zal mogen zien de vrucht van zijn voorbereidende werkzaamheden. Dank brengt Zyn Eerwaarde aan archi tect N. J. Nyman voor zijn groote zorgen, en hij spreekt den wensch uit, dat onder zün leiding en met Gods zegen de school vóór Paschen geheel voltooid zal zyn. Pastoor H. A. V. IJzermans dankte voor de hartelijke woorden, maar vooral voor de eer, dat deze school zijn naam zal dragen. Z. E. hoopt, dat er uit mag opstygen de geur van wierook in den vorm van alle deugden, die een Christenmensch behooren te sieren. Zijn Eerw. besluit met den wensch, dat de bouw in alle opzichten moge slagen en dat alhier een geslacht moge opgroeien, dat een sieraad voor de parochie zal zyn. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: A. van der Horst Iepenlaan 40, een hond (fox); S. v Weele, Lamdzichtlaan 56, een vulpen; A. IJtsma, Heerenweg 22, een zilve"en vulpotlood; M. Noomen, Iepenlaan 46, een hond; Komen, Hortensialaan 8, een gouden hangertje: A. Leitz, Heemsteedschedreef 248, een benden- zweep; A. Voomeveld, Eschdoornlaan 4, een bal: T. Kan, Laan van Bloemenhove 17'. een schroevendraaier; W. Heereman. Ros Neva- plein 8, een riiwielbelastinemerk; Bur. van politie, Raadhuisstraat. ic>em. bode te Winkel (N.-H.) is als zoodanig overgeplaatst naar hier. DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 9.65 9.75 Brussel 34.45 34.70 Londen 9.45 9.65 New-York (cable) 2.46 2.47 Beriyn 56.50 56.80 ZUricü 48.20 48.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2