BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE 10 jaren tuchthuis Trein in China door bandieten overvallen Het conflict in het Verre Oosten Onrust in Granada STADSNIEUWS N. Z. H. T. M. Opbrengst Roode-Kruis-colIecte Het landgoed „Meer en Berg" niet verkocht De Lichtweek Oneerlijke reiziger Circus Sarrasani VERKEERSONGE VALLEN BURGERLIJKE STAND Anti-dumping WIELRENNEN HEEMSTEDE die het toekomt, mag spr. als bekend ver onderstellen. Het was niet zuiver symbolisch bedoeld, toen aan de groote Vaticaansche missietentoonstelling ook een uitgebreide medische afdeeling verbonden werd. Nederland staat op missiegebied vooraan eii het speelt, zijn bevolkingscijfer in aan merking nemend, een wellicht grootere rol dan eenig ander land ter wereld, maar dan rust ook op Nederland de plicht om op me disch terrein datgene te doen, wat de voor uitgang der wetenschap vereischt en zeer zeker is ons de kennis der moderne genees kunde toch met gegeven, om ze aan onze missionarissen te onthouden. Het Nederlandsch Medisch Missie Comité heeft zich belast met de taak het medisch gedeelte der Missie te verzorgen. Spreker schetste achtereenvolgens de ver schillende hulpmiddelen, welke het Neder landsch Medisch Missie Comité aanwendt, zooals de jaarlijks te Rotterdam een of twee maal gehouden cursussen voor missiona rissen, waar gedurende 6 weken door tal rijke niet-katholieke en katholieke vooraan staande docenten les gegeven wordt in die onderdeelen der geneeskunde, welke voor den missionaris van belang zijn. Na afloop krijgt de missionaris geen doktersbul, maar zeker is het, dat hij niet zoo onhandig en onwetend meer staat op het groote gebied der gezondheidsleer en geneeskunde en dat hij betere inzichten dan zijn voorgangers met zich naar de tropen draagt. Het aantal cur sisten is reeds groot, maar als men weet, wat deze cursussen bieden, kunnen en bieden, moet men er zich over verwonderen, dat het aantal nog niet veel grooter is. Geen maat schappij zal er meer aan denken om hare krachten ongekeurd naar de tropen uit te Zenden. Het leven in de tropen stelt zeer speciale eischen aan lichaam en geest. Het Medisch Missie Comité heeft daarom een keuringsraad ingesteld, waarin doktoren met tropische ervaring zitting hebben om op die wijze een noodzakelijke selectie onder de candidaten toe te passen. Zoo zal het mogelijk zijn de vroeger her haaldelijk voorkomende desillusies bij het uitzenden van missionarissen, die voor hun taak ongeschikt bleken te zijn, te voorkomen. Verder belast het Medisch Missie Comité zich met de behandeling der ziek terugkomen de missionarissen en zoowel voor dit werk als voor dat der keuring beschikt men over een groot aantal specialisten, ook op het gebied der tropische ziekten, die hun mede werking verleenen. Van groot belang moet ook het Advies bureau worden geacht, dat aan de missio narissen in de missielanden op hygiënisch terrein alle gewenschte adviezen geven wil, maar het laat het niet daarbij, want zoo mo gelijk verschaft het ook aan de missionarissen de noodzakelijke geneesmiddelen, instru menten en leerboeken, terwijl het Neder landsch Medisch Missie Comité ook een instelling heeft, welke den naam van Missie Ziekenhuisfonds draagt en welke zich ten doei stelt, missionarissen bij het oprichten, in stand houden en uitbreiden van zieken huizen te steunen. Daarnaast moet dan nog genoemd worden de medische missie-statis tiek, waarin alle gegevens omtrent ziekte en overlijden van missionarissen verwerkt wor den, waardoor het mogelijk wordt een in zicht te krijgen omtrent het aantal sterf gevallen en men zal leeren zien, in welke streken van de wereld en door welke ziekten de grootste verliezen geleden worden. Tenslotte rest nog te noemen het Medisch Missie Museum, waarvan een gedeelte hier op de tentoonstelling geëxposeerd wordt en dat den bezoekers den indruk wil geven van datgene, waarmede de missionaris in de missielanden te doen krijgt, terwijl het tevens een uitstekend leermiddelenmateriaal voor onze missionarissen vormt. Verder wordt iedere maand uitgegeven het Medisch Missie Maandblad, dat aan de Katholieken in Nederland een indruk van het missiewerk wil brengen en dat bovendien talrijke leerrijke artikelen voor de missio narissen bevat. Zoo is het medisch missiewerk steeds meer en meer uitgegroeid en gaat het ook meer en meèr beantwoorden aan de eischen, die men er aan stellen mag en spr. wilde niet eindigen zonder er nadrukkelijk op te wijzen, dat het medisch missiewerk niet tot zijn volle ont wikkeling kan komen, als het niet den steun zal ondervinden van katholiek Nederland. Voor de Nederlandsche katholieke intel- lectueelen is er hier belangrijk werk te vin den, waarvoor zeker hun volle belangstelling gevraagd mag worden, en van wie te hopen valt, dat zij hun steun er niet aan zullen onthouden. Daarna werd vertoond „De pest op Java", film in drie afdeelingen, in bruikleen afge staan door het Instituut voor Tropische Geneeskunde te Leiden. De film werd toegelicht door den Weled. Zeergel. Heer Dr. E. H. Hermans te Rotter dam, technisch leider van het Nederlandsch Missie-Comité, die na de pauze voorts een rede hield over de beteekenis van het me disch Missiewerk. Het strijkje van het R. K. Lyceum luister de de bijeenkomst op met eenige, onder leiding van den heer Ol. Koop, fraai uitge voerde muzieknummer!jes. Wegens spionnage veroordeeld Gisteren is te Ostrowo in besloten zitting het proces tegen den beambte der Duitsche crimineele politie, die eenige maanden ge leden door Poolsche beambten bij de Pool- sche grens werd gevangen genomen en ont wapend, begonnen. De rechtbank verklaarde, dat uit de op hem bevonden documenten duidelijk spion nage was gebleken en veroordeelde hem tót 10 jaar tuchthuis. Zijn verdediger is in hooger beroep ge gaan. Kentering? In de financieele nota van Minister De Geer heette het, dat de regeering besloten had met ingang van 1 Januari a.s. de sa larissen harer ambtenaren te verlagen en in het jongste interview van den bewindsman voor financiën trof de mededeeling, dat aan die verlaging niets meer viel te veranderen, zoodat zelfs elk overleg met de Staten-Gene- raal scheen te zijn uitgesloten. Inmiddels, meent de .Maasbode", schijnt jhr. de Geer toch te rade geworden te zijn, eenig water in zijn wijn te gieten. Althans deed „De Nederlander", die met den Chris- telijk-Historischen voorman uiteraard con nectie heeft, eerst verluiden, dat over het „hoe" der verlaging nog wel te praten zou zijn; en komt hetzelfde blad nu weer ver zekeren, dat er alleen maar sprake is bij de regeering van „ernstig overwegen" en zooiets kan „als beter uitweg daagt, nog worden losgelaten". Men zou zeggen, dat hier een milder ge luid klinkt en de hoop op een vergelijk tus- schen regeering en Kamer niet behoeft te worden opgegeven. De militaire begeleiding sloot zichzelf op Uit Peking wordt gemeld, dat Chineesche bandieten gisteren een naar Peking op weg zijnden trein van den Peking—Moekden spoorweg tusschen Tahoesjan en Koepangtse hebben overvallen. De ruim 200 passagiers waaronder verscheidene buitenlanders, wer den geheel uitgeplunderd. De militaire begeleiding van den trein bood geen tegenstand, doch sloot zich, zoo lang de overval duurde, op in een der spoor wegwagens. Amerikaansche duikbooten naar Sjanghai Het Amerikaansche departement van ma rine deelt mede, dat 7 Amerikaansche duik booten en een transportschip, die eerst on langs van Chang-Chou naar Tsji-foe waren verplaatst, gisteravond bevel hebben gekre gen om zee te kiezen met bestemming naar Sjanghai. Schietpartijen in de straten Gistermiddag verergerde plotseling de toe stand in Granada. Er had een botsing plaats tusschen een groep jongelieden en leden der gewapende macht, waarbij ongeveer der tig schoten werden gelost. Ook in het cen trum der stad had een schietpartij plaats. Omstreeks 15 uur vloog een vliegtuig over de stad om de oproerlingen uiteen te drijven. Na een tusschenpoos werd de schietpartij met nieuwe woede hervat. De winkels en café's sloten hun deuren. De burgerbevolking ontruimde de straten volkomen, zoodat men er behalve stakers nog slechts politie zag. De guardia civil doorkruist de stad in alle richtingen. Drie jongelieden zijn gewond. Om half 6 duurde het schieten nog voort; de guardia civil nam toen maatregelen om er een einde aan te maken. De werkloosheid in Haarlem De vooruitzichten voor dezen winter De werkloosheid in Haarlem is nog altijd zeer groot, maar, naar ons blijkt, is men zich in de kringen van ons gemeentebestuur wel bewust van den noodtoestand, die er onder de werkloozen heerscht. De beste wijze van steunverleening acht men daar intusschen: werkverschaffing, en zoo werden een dezer dagen besprekingen gehouden tusschen de hoofden van takken van dienst en wethouder Van Liemt met de bedoeling om zooveel mogelijk werk voor uitvoering beschikbaar te maken. In het adres, dat de vakcentrales aan het gemeen tebestuur hebben gezonden, wordt ook aan gedrongen op het verschaffen van werk. Enkele der in dat adres genoemde werk zaamheden komen echter niet in aanmer king. Zoo kan b.v. niet met de normalisatie van de Goowetering worden begonnen, om dat de daaraan grenzende terreinen niet het eigendom van de gemeente zijn. Maar het in orde brengen van de nieuwe begraaf plaats, het ophoogen van terrein nabij de Houtvaart, het uitbreiden van het speelter rein aan de Van Oosten de Bruijnstraat zfjn zeker geschikte werkobjecten. Ook met de commissie voor werkverruiming is gecon fereerd. En gisterenavond heeft het comité tot bestrijding van de gevolgen der werk loosheid vergaderd om te overwegen wat er in den winter, die nu voor de deur staat, voor de wërkloozen kan gedaan worden. Men was het er over eens, dat de nood zeer nijpend is. Het comité is van plan een dringend beroep te doen op alle burgers, zonder uitzondering, om degenen, die zonder werk zijn, te helpen om door den moeilijken tijd heen te komen. Van zijn kant is het gemeentebestuur be reid de werkloozen op de meest soepele wijze te steunen. R. K. Diocesane Land- en T uinbouwbond Algemeene vergadering De R. K. Diocesane Land- en Tuinbouw- bond houdt Maandag 26 October a.s. des voormiddags half 11 in het gebouw „St. Ba- vo" te Haarlem zijn algemeene vergadering. Te 9.30 v.m. zal een stille H. Mis opgedra gen worden door den Geestelijken Adviseur van den L. T. B., den Zeereerw. Heer Rec tor J. P. J. Kok in de kerk aan de Jans- siraat te Haarlem. De agenda voor de vergadering vermeldt: 1. Opening door den Algemeen Voorziter van den L. T. B„ den Hoogedelgestr. heer G. W. Kampschöer. 2. Notulen (gepubliceerd in de nummers van het Bondsorgaan van 4, 11 en 18 De cember 1930). 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Vaststelling Begrooting 1932 en behan deling voorstellen hieromtrent. 5. Behandeling voorstellen der afdeelingen kringen. 6. Inleiding te houden door den Hoogeerw. Heer Deken Adr. Hollenberg, over: „De glij dende huurschaaL" 7. Rondvraag. 8. Sluiting. De Zaterdag in Haarlem en omstreken gehouden collecte ten bate van het Roode- Kruis Parkherstellingsoord aan den Rijks straatweg heeft opgebracht in totaal 3100. Het carenzsysteem gehandhaafd De inkomsten van het hulppersoneel De forensen-aanslagen niet door de Mij. terugbetaald Dinsdagmiddag hield de directie der N.Z.H. in de vergaderzaal van het hoofdkantoor der N.Z.H.TJVT. aan de Lèidschevaart de gebrui kelijke driemaandelijksche conferentie met de Vakorganisaties. Ons beperkende tot de meest belangrijke onderwerpen, kwam het eerst aan de orde het verzoek van het per soneel om over te gaan tot de afschaffing van den carenzdag uit overweging, dat on danks de invoering daarvan na een aanvan- kelijken teruggang in het aantal ziektege vallen gedurende 1917 en 1928, dit aantal thans wederom grooter was geworden en zelfs hooger dan voor de invoering van den carenzdag. De directeur wees er op, dat over het verloopen gedeelte van 1931 een daling van ±15 had plaats gehad, vergeleken met hetzelfde tijdvak van 1930; overigens de gemiddelde cijfers beschouwende, is er even eens een daling merkbaar, hoewel een zeer geringe. Eerder zoude de vraag gewettigd zijn, of het bij N. Z. H. bestaande carenz systeem 1 carenzdag bij het 3e en elk vol gend ziektegeval in eenig kalenderjaar wel afdoend genoeg is. De directeur betreurde het met de Vakorga nisaties, dat bij het carenzsysteem de goeden cm de kwaden moeten lijden, doch zoolang het aantal ziektegevallen zoo belangrijk blijft en geen ander remsysteem bij N.Z.H. bestaat, moet het bestaande gehandhaafd blijven. Bij de behandeling van het verzoek, om alvorens tot strafoplegging over te gaan eerst te hooren de(n) getuige (n), wanneer het betrokken personeellid zulks wenscht, bleek, dat zich een dergelijk geval wel had voorgedaan, doch dat in dat geval geen straf was opgelegd. De directeur verklaarde, dat hij het in beginsel wenscheiijk acht dergelijke getuigen te hooren voor het geval werkelijk straf wordt opgelegd. De directeur deelde mede, dat na onder zoek op de aangegeven standplaats was ge bleken, dat de door de vakorganisatie te berde gebrachte beperkte verleening van verlof in den vacantietijd een gevolg was geweest van het toevallig groote aantal ziektegevallen in die periode. Langdurige gedachtenwisseling had plaats over de inkomsten van en de daarmee ver band houdende steunverleening aan de z.g.n. hulppersoneelleden, waarbij de direc tie een uitvoerige uiteenzetting gaf van de besprekingen, die te dezer zake met de ge meentelijke autoriteiten waren gehouden. Besloten werd, dat de vakorganisaties aan de hand van de door de directie gedane mededeelingen een nader onderzoek zullen instellen en den uitslag daarvan zullen be richten. De gemeente Leiden heeft in het begin van dit jaar het rijdend personeel ter stand plaats Hillegpm voor de laatste 3 jaren in de forensenbelasting aangeslagen. Waar verzoeken om terugbetaling door de Maat schappij indertijd ten opzichte van andere standplaatsen was afgewezen, kon de direc tie hoezeer deze aanslagen in de gege ven omstandigheden betreurende thans geen uitzondering maken ten aanzien van de Hillegommers. De directie verklaarde, dat het personeel ter standplaats Hillegom, dat na eléctrifi- catie van de lijn LeidenHeemstede ver moedelijk gedeeltelijk naar Haarlem en ge deeltelijk naar Leiden overgeplaatst zal worden, in den loop van 1932 te kennen kan geven, aaii welke der laatstgenoemds plaatsen het de voorkeur geeft; zooveel doenlijk zal dan met den geuiten wensch rekening worden gehouden. De tijdsomstandigheden te ongunstig In het Ververschingshuis van het Wandel- bosch „Groenendaal" te Heemstede, zou hedenmorgen de verkoop bij afslag plaats hebben van het landgoed „Meer en Berg" te Heemstede, dat Woensdag 30 September ingezet was op 285.000. In den tijd tusschen de veiling bij inzet en die bij afslag heeft de Incassobank te Amsterdam echter de grosse van de 1ste hypotheekhoudster overgenomen en is zoo doende in haar rechten getreden. Als zoo danig heeft zij nu opdracht gegeven, den verkoop niet te laten doorgaan, omdat de tijdsomstandigheden door haar ongunstig worden geacht voor het verkoopen van het landgoed. De Incassobank was eerst 3e hypotheek houdster. Verkoop grond aan den Giipperweg De gemeente Heemstede koopster Dcor Notarissen Mr. J. A. de la Hayze, te Heemstede, en J. Wagemaker te Noordwijk, werd hedenmorgen bij afslag' geveild het Woonhuis met schuren aan den Giipperweg no. 104 te Heemstede, en div. perceelen Bloembollengrond, Bouwland etc. aan en ten Oosten van den Giipperweg en aan en ten Westen van de Ringvaart, samen groot 10.70.15 H.A. De perceelen waren 30 September j.l. in gezet in totaal op 74.650. Bij afslag werd kooper de makelaar C. L. Kwak qq. voor 79.036. Naar wij vernemen heeft de heer Kwak deze gronden gekocht in opdracht van de gemeente Heemstede. GemeenteJijke Orgelconcerten Een brillante reeks Het komende seizoen belooft ons een in teressante reeks gemeentelijke orgelconcer ten. Zoo men weet, zullen door den stads- organist, George Robert, zes orgelconcerten in de Concertzaal gegeven worden, en wei op Vrijdagen 30 October, 20 November, 11 De cember, 15 Januari, 2 Februari en 11 Maart. Als medewerkenden in deze concerten, die in het vervolg om 8.15 zullen aanvangen, kunnen wij nu reeds noemen de dames Ber- the Serven, zang, Rosa Spier, harp, Jo Vin cent, zang, Annie Woud, zang, en de heeren C. v. d. Beek, violoncel. Van Hoek, fluit, C. van Leeuwen Boomkamp, violoncel, Jan Musch, declamatie, Oostdam, altviool, en F. Zepparoni, viool. Het eerste concert brengt Ons in kennis met het „Hollanasch Instrumentaal Kwin tet", waarvan de virtuoze harpiste, Rosa Spier, de ziel is. Men reserveere den Vrijdag 30 October! Maatregelen voor veilig verkeer De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt een ieder, die zich tijdens de komende lichtweek op den weg bevindt, spe ciaal in de avonduren, te willen medewer ken, dat een ordelijk verloop, vooral van het te verwachten drukke verkeer, plaats kan hebben. Er is voor uitgebreide politiemaatregelen gezorgd en het is voor een ieder van belang dat nergens, vooral niet in de verlichte stra ten, stagnatie in het verkeer of ophooping van menschen. ontstaat. Het. publiek wordt uitgenoodigd om zooveel mogelijk in beweging te blijven volgens d door de politie aangegeven route van Noord naar Zuid en van Zuid naar Noord. Daarom ook zijn door Burgemeester en Wethouders gedurende het tijdvak van 16 tor en met 25 October 1931, des namiddags van 8 tot 12 uur, eenige straten geheel of gedeel telijk gesloten verklaard voor het verkeer, terwijl op de Groote Makrt niet geparkeerd mag worden en hst stilstaan van auto's in de verlichte straten niet kan worden toege staan. Als parkeerterrein voor de binnenstad is tijdelijk aangewezen het open terrein aan de Damstraat. Het verkeer zal in de hieronder volgende straten als volgt worden geleid: Kruisweg en Kruisstraat alleen in de rich ting van het Stationsplein naar de Bartei- jorisstraat; Jansweg en Jansstiaat alleen naar de richting station; Stationsplein alleen van Jansweg naar Kruisweg; Nieuwe Gracht Zuidzijde alleen van Km- derhuisvest naar Jansstraat; Nieuwe Gracht Noordzijde alleen van Jansweg naar Manegebrug; Groote Markt van Bartel jo. is.straat alleen naar Koningstraat en van Groote Houtstraat alleen naar Jansstraat; Groote Markt tusschen Jaoss.raat en Smedestraat alleen in de richting Jans straat; Zijlstraat tusschen Groote Markt en Nas- saulaan alleen van Groote Markt naar Nas- saulaan; Spekstraat alleen van Groote Houtstraat naar Warmoesstraat; Leidsehevaart alleen tusschen Emmabrug en Leidschebrug van de Leidsche brug in de richting Emmabrug; Paviljoenslaan alleen van Dreef naar Kleine Houtweg; Amsterdams'.raat alleen van Heerensingei naar Nagtzaamplein; Barre voetestraat en Keizerstraat alleen van Botermarkt naar Wilhelminastraat; Spaarnwouderstraat alleen van Amster- damschepoort naar Burgwal. Het Verwulft zal gedurende meergenoem de dagen en uren aan beide zijden voor elk rijverkeer zijn afgesloten. Geheel voor het verkeer wordt afgesloten: Groote Markt, tusschen Smedestraat en Barteljorisstraat, en de Smedestraat. f 800.verduisterd Door een persoon uit Amsterdam is bij de politie aangifte gedaan, dat door .zekeren W wonende alhier, die voor hem als reiziger zou optreden, een bedrag groot 800.— ls zoek gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. Een civiele procedure met de gemeente? Zooals wij meldden, heeft het college van B. en W. besloten, aan het circus Sarrasani geen vergunning te verleenen tot het geven van openbare voorstellingen te Haarlem. De directie van het circus had van het rijk toestemming gekregen om het circus op te bouwen op het terrein van de Cavalerie- kazerne aan den Schoterweg. Op 30 Sep tember j.l. had het circus van B. en W. van Haarlem officieel bericht ontvangen dat in dien de beschikking over het Cavalerie- terrein verkregen kon worden, het gemeen tebestuur bereid zou zijn onder bepaalde voorwaarden en mits voldaan werd aan de algemeene politieverordening, vergunning tot het geven van voorstellingen te geven. De directie van Sarrasani, gezien dezen brief, had haar tourneeplan zoo ingericht dat te Haarlem van 20 tot en met 22 dezer zou worden gespeeld. Daar deze data sa menvallen met de lichtweek te Haarlem en B. en W. al te zeer concurrentie vreezen voor het Lunapark, hebben zij thans beslo ten, voor bovengenoemde data geen vergun ning te verleenen. Naar wij vernamen, zou de directie van Sarrasani thans overwegen, tegen de ge meente een civiele procedure in te stellen. Daartoe zou men afzien van de mogelijk heid, het circus op te bouwen op een ander terrein, gelegen buiten de grenzen van Haar lem, n.l. Heemstede. Auto-botsing Op den Hoofdweg in Haarlemmermeer kwamen Dinsdagavond twee motorrijtuigen met elkaar in botsing. Een luxe auto, komen de uit de richting Nieuw-Vennep, week ver moedelijk niet voldoende uit voor een pas- seerenden vrachtauto van M. Het gevolg hiervan was, dat de personenauto tegen het andere motorrijtuig aanreed en het voor gedeelte ernstig werd beschadigd. Met be hulp van een kraanwagen werd de gehaven de auto naar een garage gesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niét voor. Ondertrouwd: 13 October, F Hartendorp en C. A. Woelders. y Geboren: 10 October. C. J. Loogman— Zandvliet, z.; L. WestermanVermond, z.; 11 Oct. A. Cornetv. Egmond, z.; L. J. Klooster—v. d. Weijden, z.,; 12 Oct. S. T. Wensing—Berkemeier, z.; A J. Beckers Lagerwaard, d.; M, G. Kensen—Bogaart, d.; 13 Oct. M. B. WillemseRlenties, Z.; W. Vosse—v. d. Berg, z. Overleden: 12 October. J„ 2 j.. d. v. J. T. Erdtsieck, Gasthuisvest; C. v. d. Hoorn v, d. Reep, 84 jaar, Kamperlaan; J. N. Swart, 73 jaar, Berckhejjdestraat. Een moedig woord In de Amsterdamsche Kamer van Koophandel heeft de heer P. Leeuwen berg gisteren een moedig woord gespro ken. Inderdaad toch behoort er een zekere dosis moed toe om in een gezelschap van zóó doorgefourneerde vrijhandela ren zich te verklaren tegen de zen ding van een adres aan de Tweede Ka mer, waarin aangemaand wordt, het anti-dumpings-wetsontwerp niet aan te nemen. De heer Leeuwenberg heeft het be staan in dezen kring van verstokte en militante vrijhandelaren een pleit te voeren ten gunste van anti-dumpings maatregelen, ten gunste van een ekono- mische afweerpolitiek, voorzoover die door de abnormale omstandigheden en door de maatregelen van het buitenland geëischt wordt. De heer Leeuwenberg beriep zich er op, dat echte vrijhandelaren als Adam Smith, Ricardo en d'Aulnis de Bourouille óók ruimte wilden laten voor anti-dum pingsmaatregelen; volgens den heer Leeuwenberg lijdt Nederland heel zwaar onder de dumping, en 't moeten wel hardleersche of ongeneeslijk bevooroor deelde „Prinzipien-reiter" zijn, die zich door een betoog als het onderstaande niet wilden laten overtuigen. De vraag besprekend, of Nederland onder dumping lijdt, zeide de meerge noemde spreker o.a.: „Een voorbeeld uit vele. In ons land bestond een fabriek, die spaken en nip pels maakte voor onze industrie. Een land, den naam zal ik niet noemen, om de ge voeligheden van anderen niet te treffen, voert die spaken in tegen een prijs van het ruwe draad, plus den prijs van het koperdraad voor de nippels, verhoogd met de vracht, invoerrechten en verpakking, dus zonder eenigen opslag voor het fabri- ceerqn van de spaken, het op maat afsnij den, koppen aandrukken, draad aansnij den, vernikkelen, emailleeren of verchro men, het draaien van de nippels, draad insnijden, het aanzetten van den kop, het infraisen van de sleuf, zonder eenige be rekening van het gebruik der kostbare machines in dit bedrijf benoodigd, zonder berekening van de algemeene fabriekskos- ten, commissieloon van den verkooper, winst van den fabrikant. Om een idee te geven hoe groot het verschil is, diene, dat in Nederland een gros van die spaken werd afgeleverd franco, dus inclusief vracht en rechten enz. voor 62% ct., ter wijl in het exporteerende land f 1.12% wordt berekend voor hetzelfde gros. Het gevolg van deze moordende concur rentie is dan ook geweest, dat die goed geoutilleerde fabriek in Nederland niet kon blijven bestaan en failliet is gegaan. Weg het kapitaal, dat daarin gestoken was, de menschen, die daar hun brood verdien den, en lam geslagen een industrie, die vroeger met succes op de wereldmarkt concurreerde. Destijds werkte men met ruim 70 man, nu wordt hét bestaan voort gesleept en getracht nog iets te redden, door met enkele menschen een onbedui dende hoeveelheid te maken. Rusland dumpt met hout, tarwe, granen, gevogelte, suiker, melasse, Vlas, ruwe en bewerkte beenderen, vischlijm, petroleum, benzine enz. Duitschland met draadnagels, spijkers, pijpen voor rioleering, locomotieven, steen kolen, de Rijnvaart (door vrachtendum ping), geweven draad- en vliegengaas, bladzink, damesconfectie, gort, havermout, aardappelmeel, maïsmeel, suiker. Polen en Tsjecho-Slowakije met kisten, confectie, rogge, suiker, gerst. België met geplet lood en looden buizen, bladzink. Canada en de Vereenigde Staten met tarwemeel, glucose en bloem. Spanje met schoenen. Joego-Slavië met spiritus. Verder wordt onze akkerbouw door de „Einfuhrscheine" van rogge, haver, var- kensvleesch, rundvleesch en waarschijnlijk nog andere artikelen bedreigd. Nu beweert men wel, dat de kooper pro fiteert, wanneer het ingevoerde artikel goedkoop kan worden gekocht, dat de fis cus een aardig sommetje binnenhaalt bij den invoer, maar weegt dat op tegen de enorme schade, den Nederlandschen produ cent toegebracht? De werkloosheid, die daardoor ontstaat, met als gevolg de enor me sommen, die aan de werkloozen moe ten worden uitgekeerd, de kapitalen, die verloren worden in de industrieën, het geld, dat naar het buitenland gaat, de mindere koopkracht, die ontstaat, ongeacht nog de moreele schade, die de werkloosheid tot gevolg heeft. Dikwijls moet men hooren, dat Neder land groot is geworden door den vrijhandel, maar bij deze stoute bewering wordt altijd verzuimd zulks aan te toonen. Bovendien heeft vrijhandel uit de gloriedagen der republiek niets gemeen met den vrijhandel van thans. Vergeet men niet al te veel, dat onze welvaart, voor zoover daar thans nog sprake van is, voor een groot deel te danken is aan onze Koloniën, aan het pionierswerk van onze voorvaderen, aan de knappe mannen, die wij ook thans nog hebben en de ondernemingen in die verre gewesten tot grooten bloei hebben weten te brengen? Het nijpt en kraakt ook bij ons. Onze nijverheid wordt in alle op zichten belemmerd, de export vermindert op verontrustende wijze, overal om ons heen hoogere tariefmuren; de inkomsten uit onze Koloniën dalen schrikbarend. Onze koloniën worden overstroomd met goedkoope Japansche producten, waarte gen noch Nederland noch Indië zelf, eon- curreeren kan. Groote getallen flinke jonge mannen, ook ouderen komen terug in het Moederland zonder betrekking, hier werk te vinden is ondoenlijk, want overal wordt personeel ontslagen. Ik weet het wel, dit beeld aanschouwt men over geheel Eu ropa, maar iedere regeering doet wat zij kan en bijna in alle landen meent men door verhooging van invoerrechten, of an dere maatregelen de nijverheid te redden. Onvoorwaardelijk geef ik toe, dat het af breken van alle tariefmuren verruiming kan geven, maar zoo lang dat niet het ge val is, acht ik het economischen zelfmoord alle middelen van verweer af te wijzen, terwijl allen om ons heen tot de tanden gewapend zijn. Wat heeft men sedert jaren op dat ge bied voor onze nijverheid gedaan? Dr. Kor- tenhorst heeft dezer dagen, sprekende over onze Economische Politiek, gezegd, dat de economische crisis, die in deze tijden het leven teistert, in Nederland een regeering ontmoet, die vrijwel geheel verstoken is van het apparaat, noodig om den nood van het bedrijfsleven te peilen en van de middelen, om, waar noodig, hulp te Dieden. De Nederlandsche regeering staat tegen over deze crisis onvoorbereid en met leege handen. Nu onze regeering eindelijk een zwakke poging waagt in den vorm van het ont werp, dat thans wordt besproken, komen er protesten van veie zijden.".. Het moedige en knappe betoog van den heer Leeuwenberg heeft niet mógen baten: met op één na algemeene stem men werd het adres aan de Kamer goed gekeurd. Laten wij echter hopen, dat regeering en volksvertegenwoordiging zullen too nen, méér zin voor realiteit te hebben dan de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, die haar doel de bevor dering van den handel en van de in dustrie op wel heel eigenaardige wijze nastreeft. Door te willen verhinderen, dat aan handel en industrie ten minste éénige hulp hoe karig ook geboden wordt. De leiderscursussen van den K. N. V. B. Het ligt in de bedoeling van den Konink lijken Nederlandschen Voetbal Bond om het aantal der bestaande cursussen uit te breiden, zoodat deze, beginnende October 1931, zullen worden gehouden te Amsterdam, Groningen, Rotterdam en Utrecht. Per cursus zullen slechts ongeveer 12 deelnemers worden toegelaten. Indien zich een grooter aantal aanmeldt, zal door de Technische Commissie van den K.N.V.B. worden vastgesteld, wie voor toelating in aanmerking komen. Ieder dezer cursussen wordt verdeeld in een winter- en in een zomercursus. De wintercursus loopt van October 1931 tot April 1932. Aan den wintercursus kan behalve door adspirantleden ook deelge nomen worden door bestuursleden en aan voerders van vereenigingen, journalisten, scheidsrechters enz. De zomercursus loopt van 15 Mei 1932 tot September 1932. Dit cursusdeel omvat de practijk van het voetballen en staat slechts open voor hen, die den wintercursus volg den en geschikt worden geacht voor het lei den van vereenigingsvoetbal. Als docenten te Amsterdam zullen optre den de heeren J. C. Goudriaan, arts; H. Hollander, M. Leewis, E. Magner en H. Th. Rooswinkel. Als docenten te Utrecht zullen optreden de heeren A. F. Arendsen, P. C. Koppert, arts L. D. E. J. Kramer en H. J. Mommers. Als docenten te Groningen zullen op treden de heeren A. O. Faber B. Glen- dennmg C. J. Groothoff en Dr. C. J. van Mervenne. Als docenten te Rotterdam zullen optreden de heeren B. Glendenning C. J. Groothoff Dr. J. Sanders, arts en G. J. van Tongeren. Als leerlingen van deze cursussen worden gedacht aan leeraren in de lichamelijke oefe ning, onderwijzers en leeraren aan H.B.S., Gymnasia, Lycea, M.U.L.O., Lagere Scho len, Universiteiten, Leerlingen van Acade mie of Instituten voor Lichamelijke oefening, persorfen, die in hun vereeniging of bond (erkende) als leider wenschen op te treden, enz. enz. R. K. Scheidsreeh,tercursus De R.K. Scheidsrechtersvereeniging dis trict den Bosch organiseert een scheidsrech- terscursus voor het seizoen 1931/1932, alleen voor scheidsrechters van den R.K.V.B. Bisd. Den Bosch, en scheidsrechters der R.K Federatie, woonachtig in het districht Den Bosch. OLYMPISCHE SPELEN 1932. Thunberg en Blomqvist in Lake Placid De Finsche Schaatsenrijders-bond heeft den organisatoren van de Olympische Win terspelen te Lake Placid medegedeeld, dat de Bond accoord gaat met den voor de wed strijden op de schaats voorgenomen gezamen- lijken start. De ldeuren van Finland zullen worden verdedigd door den wereldkampioen Thunberg en door Blomqvist. De Keulsche Zesdaagsche De Keulsche Zesdaagsche belooft zeer belangwekkend te worden. De eerste con tracten zijn reeds afgesloten, o.m. met de koppels Linari/Dinale, Richli/Buschenhagen Jan van K e m p e n B r a s p e n ning en natuurlijk ook Rausch/Huertgën K. R. O.-fiïmavond Dinsdagavond draaide de K. R. O.-film voor een stamp volle zaal in het R.K. Vereenigingsgebouw. Na een welkomstwoord aan de verschil lende heeren geestelijken en belangstellen den, werd de film, die in den aanvang nogal eens haperde, afgedraaid. Gezien de belangstelling, waarmede elke acte gevolgd werd, mogen wij zeggen, dat het een succesavond is geworden. Na de tweede acte sprak de weleerw. heer Mathot, adviseur der afdeeling Haarlèm en O. van den K. R. O., een kort propagan distisch woord. Schadevergoedingskwestie In een brief van den Minister van Waterstaat naar aan leiding van het adres van de N.V. I. v. d. Velde Co.'s Aannemers-Maatschappij te 's-Gravenhage, thans kantoor houdende te Heemstede, houdende verzoek opnieuw een onderzoek in te stellen naar de door adres sante bij de uitvoering van bestek 6 der Zuiderzeewerken geleden schade en vergoe ding van die schade, wordt medegedeeld, dat met de schadevergoeding, destijds op f 43.916.60 vastgesteld, deze aangelegenheid z.i. volledig is uitgeput en dat het niet wel mogelijk zou zijn nog verder motieven te vin den, welke, naar erkende billijkheid, tot net toekennen van een hoogere uitkeering zouden leiden. De Minister had gehoopt, dat ook de aannemer de zaak daarmee als geëindigd had beschouwd. Deze heeft echter dezer dr- gen, hoewel met erkentelijkheid poging en resultaat waardeerende, tot den Minister 'n brief gericht, waarin hij gronden aanvoert, welke tot een hoogere uitkeering zouden moeten leiden. Deze gronden werpen echter aldus de Minister geen nieuw licht op de zaak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6