Buiten landsch Q^Cieuws REO! FEUILLETON gibbs-dag! U WENSCHT een vrachtwagen Shea van de lersche Brigade DERDE BLAD DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 Het Spaansche kabinet afgetreden De toestand in het Verre Oosten DONDERDAG Commissie voor Openbare Werken uit den Volkenbond EEN Tumult in de Bulgaarsche Sobranje Vice-President Pruisische Landdag Lavai's bezoek aan Washington Belangrijke besprekingen te Parijs Voor de ontwapening Gemengde Buitenlandsche Berichten Een gymnasiumklasse ontbonden De derde dag van het Calmette-proces Met de wichelroede op zoek naar goud RADIO-OMROEP KORT NIEUWS In verband met de godsdienstkwestie De Spaansche minister-president Zamorra en de Minister van Binnenlandsche Zaken, Maura, hebben Woensdagmiddag bü de Nationale Vergadering hun verzoek om ont slag ingediend. Alle leden van het kabinet hebben zich hierna solidair verklaard met Zamorra en besloten en bloc af te treden. Deze stap houdt direct verband met de stemming in de Cortes inzake de religie kwestie. In politieke kringen vreest men een ver schuiving naar links ingeval Azana, die als zeer revolutionnair en radicaal bekend staat, het nieuwe kabinet zou moeten vormen. Azana is leider der z.g. Republikeinsche Actie en bezette in het afgetreden kabinet den post van Minister van Oorlog. Zamora en Maura waren, zooals bekend, de beide rechtsrepublikeinsche en kerksge- zinde leden der regeering. Hun streven om onder alle omstandigheden tot overeenstem ming te komen en de splitsing van het land in twee vijandige kampen te verhinderen, is mislukt door de radicale houding van de Kamer. Aangezien in Spanje geen staatspresident is, meet de kabinetskrisis worden opgelost door de Kamer. De president van de Kamer Basteiro heeft hierbij de zwaarste taak. Azana kabinetsformatunr Na vrij langdurige onderhandelingen met de partijleiders heeft de president van de Cortes den afgetreden Minister van Oorlog. Azana, namens de Nationale regeering belast met de vorming van een nieuw kabinet. Azana hoopte het nieuwe kabinet nog Woensdag te kunnen samenstellen. Hü rekende daartoe op den steun der socialis tische en radicaal-socialistische ministers uit het afgetreden kabinet. Hiermede zou in de toekomst de invloed der conservatieven en katholieke elementen in de Nationale Vergadering vrij gering wor den, hetgeen met het oog op de nog lang niet geëindigde beraadslagingen over de nieuwe grondwet beslissend zal moeten werken op de politieke toekomst van Spanje. Ook de handhaving der openbare orde en veiligheid, welke tot nu toe in handen van den als energiek bekend staanden minister van binnenlandsche zaken, Maura, berustte, zal de nieuwe regeering veel zorg baren. In dit verband zü er op gewezen, dat de afge- tredeen minister-president pas twee dagen geleden heeft verklaard, dat hij, voor het geval, dat de Kamer op haar onverzoenlijk standpunt zou blijven staan inzake religie kwestie, met alle wettige middrien tegen deze Volksvertegenwoordiging zou optreden. De nieuwe regeering. Laat in den avond is de samenstelling van de nieuwe regeering bekend gemaakt. De socialistische en radicaal-socialistische mi nisters van het afgetreden kabinet, zoome de de minister van Buitenlandsche Zaken, Lerroux, treden tot het nieuwe kabinet toe, zoodat slechts de volgende wijzigingen wor den aangebracht: Ministerpresident: Azana. Binnenlandsche Zaken: Asares (tot nu toe marine). Marine: Professor Giralt, een persoonlijk vriend van Azana en rector-magnificus der Universiteit van Madrid. In verband met de openlijke vijandigheid jegens de Katholieken van de meerderheid der Kamer, hebben de afgevaardigden, die de Kerk gunstig gezind zijn, een 52-tal, waaronder alle gedeputeerden der Baskische provincies, zoomede alle agrariërs, besloten direct uit de Nationale Vergadering te tre den en Madrid te verlaten. Motie van vertrouwen voor de nieuwe Spaansche regeering. De nieuwe minister-president Azana, die tevens minister van oorlog is, heeft in de nationale vergadering zijn intree-rede gehou den, waarin hij als regeeringsprogram in de eerste plaats het tot stand brengen van de grondwet, het doorvoeren van de agrarische hervorming en de opstelling van de nieuwe begrootingswet noemde. Vervolgens gaf hij uiting aan de hoop, dat de Kamer zoo spoe dig mogelijk tot ingespannen werken mocht overgaan. Kenteekenend voor den nieuwen koers zijn de volgende zinnen uit zijn redevoering: „Wij zullen republikeinsch voor alle Span jaarden regeeren, waarbij echter de voor naamste taak de redding van de republiek blijft. Zoo noodig zullen wij tot de uiterste middelen onze toevlucht nemen. Wanneer de republiek niet mocht worden gerespecteerd, zullen wij haar doen vreezen." Ten slotte werd door de nationale verga dering onder stormachtigen bijval een motie van vertrouwen aangenomen. Relletjes te Madrid. De Kamer en de regeering bestaan van heden af dus slechts uit vertegenwoordigers der linksche partijen. Een zekere garantie voor de aanhangers van een meer gematigde richting, bestaat slechts in den persoon van den minister van Buitenlandsche Zaken. Een van de te Madrid verschijnende avond bladen weet, uit goede bron, te berichten, dat Alcala Zamora ten gevolge van de nega tieve oplossing der religiekwestie door de Kamer, pertinent rekent op gewapenden te genstand der Katholieken en Jezuïetenge- zinde Baskische provincies en wenschte te vermijden tegen deze groepen op te moeten treden. Aangezien hij in een officieele func tie dit niet wenschte te beleven, is hij afge treden. Te Madrid hebben in de avonduren talrij ke samenscholingen en protestdemonstraties plaats gehad van links radicale elementen, die aanzetten tot gemeenschappelijke ver banning van alle priesters en ordebroeders. Op talrijke plaatsen in de stad is het tot vechtpartijen gekomen tusschen anti- en pro-kerkgezinde elementen. De politie heeft, de handen vol. Men vreest aanvallen op kerken en kloosters. Deze worden uit voor zorg door de politie bewaakt. De Spaansche wet op de congregatie De tekst van artikel 24 van de constitu tie luidt als volgt: Alle religieuze vereenigingen zullen worden beschouwd als organisaties, onderworpen aan een speciale wet. De staat, provincie en gemeenten zullen de Kerk en de religieuze vereenigingen en instellingen noch kunnen steunen, noch be gunstigen, noch haar financieele hulp ver- leenen. De religieuze orden, die volgens de statu ten behalve de drie kanonnieke geloften bo vendien aan haar leden nog een speciale ge lofte opleggen van gehoorzaamheid aan een ander gezag dan het wettig gezag van den staat zullen worden ontbonden. Haar goede ren zullen worden genationaliseerd en ge bruikt worden voor charitatieve en onder wijsdoeleinden. De andere religieuze orden zullen worden onderworpen aan een bijzon dere wet, gebaseerd op de volgende twee punten; vooreerst ontbinding van de religi euze orden, die door haar werkzaamheden ge vaar opleveren voor de veiligheid van den staat en vervolgens inschrijving op een spe ciaal register, ressorteerend onder het de partement van justitie, der orden, die in het land zullen blijven. De religieuze orden zullen noch door eigen activiteit, noch door bemiddeling van derden goederen mogen aanwinnen of in stand hou den, tenzij in zooverre deze zouden noodig zijn voor hun bestaan of het door hen nage streefde doel. Het is aan religieuze orden verboden, in- dustrieele of handelsberoepen uit te oefenen of in het onderwijs werkzaam te zijn. De religieuze orden zijn onderworpen aan alle belastingwetten des lands. Zij zullen jaarlijks den staat rekenschap hebben te geven van het gebruik hunner goederen in verband met de door hen nage streefde doeleinden. De goederen der orden zullen genationali seerd kunnen worden. De ChineeschJapansche besprekingen afgebroken Naar uit Tokio wordt bericht, heeft de Chineesche regeering haar gezant te Tokio opdracht gegeven, zijn besprekingen met den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken af te breken, aangezien zij vreest, dat door dergelijke besprekingen de vooruitzich ten van China op interventie van den Vol kenbond op nadeelige wijze zouden kunnen worden beïnvloed. Het Japansche ministerie van Buitenland sche Zaken staat volkomen afwijzend tegen over een zoodanige interventie. Pogingen tot overbrugging van het geschil De Raadsonderhandelingen zijn tot het Japansche antwoord op het voorstel inzake de toelating van een Amerikaanschen waar nemer bij de Raadsonderhandelingen, ont vangen is, verdaagd. Op het oogenblik hebben slechts vertrou welijke besprekingen plaats tusschen Briand, Lord Reading, Grand! en den Japanschen en Chineeschen vertegenwoordiger. Getracht wordt, Japan en China iedere verscherping van het conflict te doen tegen gaan en de verschillen te overbruggen. In het bijzonder van Fransche zijde wordt ge tracht voorbereidingen te treffen voor het aanvangen van directe onderhandelingen tus schen de Japansche en Chineesche regeering. Vergeet niet de annonce uit te knippen Verdere deelneming van Amerika aan de zittingen van den Raad. De Japansche ambassadeur Yoshisawa heeft zijn regeering de voorstellen doen toe komen, die in de vertrouwelijke besprekin gen der Raadsmogendheden waren aangeno men. Een dezer voorstellen houdt in de Amerikaansche regeering uit te noodigen een vertegenwoordiger te laten deelnemen aan de huidige besprekingen in den Raad. Het ant woord der Japansche regeering wordt uiter lijk in den loop van heden verwacht. De Amerikaansche regeering zelf heeft in prin cipe toegestemd. In zijn kwaliteit als voorzitter van den Volkenbondsraad had Briand een bespreking met den Amerikaanschen waarnemer Gil bert, den ambassadeur Yoshisawa en den Chineeschen regeeringsvertegenwoordiger Dr. Sze. Van Chineesche züde wordt de uit- noodiging aan de Amerikaansche regeering ten zeerste toegejuicht De zakelijke bespre kingen over de regeling van het conflict zelf zijn door deze wending voorloopig op den achtergrond geraakt. Japansche eischen De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft den leden van het diplomatieke corps te Tokio medegedeeld, dat Japan be sloten heeft in de directeonderhandelingen met China over het staken der Japansche actie in Mandsjoerüe de volgende voorwaar den te stellen: lo. Staking van alle anti-Japansche pro paganda in China, in het büzonder verwijde ring van alle anti-Japansche toespelingen uit de Chineesche schoolboeken. 2o. Definitieve erkenning der Japansche rechten in Mandsjoerüe. 3o. Onderhandelingen tusschen Japan en China te Nanking en in bepaalde andere steden, met deelneming van de plaatselijke Mandsjoerijsche autoriteiten. Volgens hetzelfde bericht heeft het Ja pansche ministerie van oorlog den opperbe velhebber der Japansche troepen in Mand sjoerüe, generaal Honjo, opdracht gegeven alles te vermüden wat een verscherping van den toestand kan veroorzaken. Geen rechtstreeksche onderhan delingen. Volgens bericht van de Associated Press te Tokio zün de besprekingen om te komen tot rechtstreeksche onderhandelingen tus schen China en Japan mislukt. van het oudste en beste Amerikaansche merk? Neemt daarom AMSTERDAMSCHE RIJTUIG-MIJ. Amsterdam Haarlem Rotterdam Hangt den mordenaar op" Ter gelegenheid van het eerste verschijnen der nieuwe Bulgaarsche regeering in de Sobranje heeft een incident plaats gehad. Bü de opening der debatten over de Troon rede verkreeg als eerste spreker de vertegen woordiger der Sgowor-oppositie, Zankoff, het v/oord. Bij zün verschijning bij het spreekgestoelte werd hij door een oorverdoovend lawaai van de afgevaardigden van den Boerenbond en de communisten ontvangen. Deze riepen in koor: „Hangt den moordenaar op." De president kon de orde niet handhaven en heeft de vergadering gedurende een kwar tier geschorst. De demonstratie der Boeren- en commu nistische afgevaardigden heeft betrekking op het optreden van Zankoff tijdens diens persidentschap gedurende den burgeroorlog in de jaren 192325. Dr. Böhm gekozen De Pruisische Landdag heeft, naar het W. B. meldt, met groote meerderheid van stem men dr. Böhm (Duitsche Volkspartü) tot vice-president gekozen. Dorpsmueller voorzitter De Volkenbondscommissie voor de inter nationale gunning van openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid heeft Woensdag den directeur-generaal van de Duitsche Rüksspoorwegen, Dorpsmueller, tot voorzitter gekozen. De commissie zal een uitgebreid rapport uitwerken, dat in hoofdzaak zal dienen om de bü deze kwestie belanghebbende In dustrieën en de afzonderlijke regeeringen practische voorstellen te overhandigen. De „Agence Economique et Financière" brengt het bericht, dat de hooge raad van oorlog gisteren in het Elysée een belangrijke bespreking heeft gehad, die in nauw ver band stond met het bezoek van Laval aan Washington, en wel met de mogelükheid, dat het resultaat van dit bezoek misschien toch een voorstel tot Europeesche beperking der bewapeningen zal zün. De besprekingen op het Elysée zouden de hiermede in verband staande beraadslagin gen over de Fransche oorlogsbegrooting tot onderwerp hebben gehad. Ben biddag in Engeland De aartsbisschoppen van Canterbury en York hebben een specialen oproep tot het volk gericht, om te bidden voor de nooden van het volk. Zü sporen er toe aan, dat de gebeden den eersten Zondag in het nieuwe jaar hun culminatiepunt vinden en dat men dezen dag in acht neemt als specialen bid dag, om God af te smeeken, dat Groot-Brit- tannië en alle andere volken rechtvaardige en verstandige beslissingen nemen voor den toekomstigen wereldvrede op de ontwape ningsconferentie. Wegens communistische propaganda Gisteren werd den leerlingen van de hoogste klasse van het Duitsche Stephan- gymnasium te Praag medegedeeld, dat de klas op bèvel van het Ministerie van On- derwüs wegens het voeren van communis tische propaganda ontbonden was. Heden zal de zaak nader in een ouder vergadering worden besproken. De leerlin gen der ontbonden klasse hadden het tijd schrift van een communistischen studen- tenbond, „Der neue Schulkampf", uitgege ven. Het gebruik der bacillen Bü den aanvang van den derden zittings dag stelde dr. Frey de vraag, waarom dr. AHstaed; het besluit van den Pruisischen minister over inenting tot bescherming te gen diphterie gelijk stelde met het geschrift over de Calmettevoeding. Dr. Altstaedt ant woordde hierop, dat er naar zijn meening 'n verregaande analogie is van de theorie van diphtherie-bestrijding en bescherming met Calmette. In de theorie is het eene net zoo gevaarhjk als 't andere. Op verschillende vragen van den verdediger dr. Frey ant woordde dr. Altstaedt, dat de Calmettebe- handeling in de laatste jaren gebleken is, volkomen onschadelijk te zün. Vervolgens kwam ter sprake het gebruik van speciale bacillen, die men uit Kiel had betrokken. Dr. Altstaedt had zijn eigen kind op deze wüze behandeld. Desgevraagd bleek, dat deze bacillen echter uit Parijs waren be trokken. Vervolgens werden verschillende deskun digen gehoord. Van de banken, waar de ouders zaten, klonk gelach. De voorzitter verzocht stilte en wees er op, dat voor geen Duitsche Rechtbank zulk een treurige zaak is behandeld. De deskundigen stelden dr. Altstaedt ver schillende vragen, o.a. waarom hü zich niet bü de invoering van de Calmette-behande- ling tot het Rüksbureau voor Gezondheid heeft gewend. Hierop antwoordde hij, dat hü uit het zwügen van dit bureau geduren de 2 jaar de conclusie heeft getrokken, dat het Bureau zijn bezwaren tegen de methode had laten vallen. Op een vraag of hü de Calmette-voeding had ingevoerd, omdat de tuberculose juist in Lübeck zoo sterk ver breid was, antwoordde Dr. Altstaedt dat de strijd tegen de tuberculose zijn levenstaak was en dat juist volgens de statistieken de tuberculose sedert 1927 in Lübeck gestegen is. Russische belangstelling Naar verluidt zou de Sovjet-Regeering hebben verzocht, een officieelen wetenschap- pelijken vertegenwoordiger te willen toe laten. Autobus in een gracht gereden 5 dooden, 6 gewonden Op den straatweg tusschen Giffers en Bonnefontaine, in het Zwitsersche kanton Freiburg, is een autobus, waarin 23 onder wijzeressen uit Bern zaten, doordat plotse ling een band sprong, in de naast den weg loopende gracht gereden. Daarbij werden vier onderwijzeressen en de chauf feur op slag gedood, terwijl zes onderwij zeressen zwaar gewond naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Communisten bestormen een raadhuis Door de politie teruggedreven Gistermiddag waren ongeveer 200 commu nisten in verschillende groepen in de zij straten te Siegen samengeschoold, vanwaar zü plotseling onder luid joelen en schreeu wen op het raadhuis aftrokken. De in het raadhuis aanwezige ambtenaren werden met steenen bekogeld en er vielen ook schoten. De politie beantwoordde het vuur. Ofschoon ongeveer 20 schoten gelost werden schünt niemand gewond te zijn. De communisten werden door de politie de züstraten ingedreven, waarbü verscheide ne agenten van politie door steenworpen ge wond werden. Deze bestorming van het raadhuis schijnt lang te zijn voorbereid, want, naar later vastgesteld kon worden, was het meerendeel der communisten van buiten de stad geko men. Des avonds was de rust weer hersteld. Twee Gouverneurs in een staat De staat van beleg afgekondigd De staat Louisiana heeft theoretisch min stens twee gouverneurs en de staat van beleg is afgekondigd in verband met het geschil tusschen luitenant gouverneur Paul Cyr en gouverneur H. P. Long, wiens verkiezing tot lid van den Senaat eenigen tijd geleden werd bevestigd. Cyr verklaart, dat de verkiezing van Long tot Senator automatisch een einde maakt aan zün functie als gouverneur van Loui siana en Dinsdag liet hij zich te Shreveport als gouverneur beëedigen. Gouverneur Long ging naar Batonrouge en spoedig daarna be zette de Nationale garde van Betonrouge de staatskantoren, om Luitenant-Gouverneur Cyr te beletten de regeering te „requireeren". Gouverneur Long publiceerde een verkla ring, waarin hü zegt, dat het afleggen van den eed als Gouverneur door Cyr tot gevolg heeft, dat hü niet langer luitenant-gouver neur is en dat hij zich daardoor onmogelük heeft gemaakt. Senator A. O. King is voornemens de plaats van Cyr als luitenant-gouverneur in te nemen. Het zou 12 meter onder den grond zijn In een bietenveld nabü Rüssel In Noord- Frankrük hebben vüftien personen met de wichelroede een onderzoek gedaan boven de onderaardsche gangen en galerijen van de ruïne van de Abdij van Sysoing, gelegen te Braisieux nabij de Belgische grens. Volgens den kanunnik Le Grande te Arras, die even eens met de wichelroede werkt en de ge schiedenis van de streek en van de Abdij heeft onderzocht, moet er in de onderaard sche gewelven van de A'odü voor een groote waarde aan baar goud en siervoorwerpen zijn, vermoedelük zelfs voor een :ge tientallen millioenen francs. Urenlang hebben de wichelaars in alle richtingen liet veld onder zocht. Na afloop vond er een bijeenkomst plaats waarin zü hun ondervindingen uitwisselden. Zij kwamen eenstemmig tot net resultaat, dat hun instrumenten er op een bepaalde plaats een sterke werking van radio-actieve stralen hadden ondervonden, die door goud kunnen zijn veroorzaakt. De plek, waar deze werking het sterkst werd gevoeld, be- VRIJDAG 16 OCT. 1931. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7 00 en 7.30— 7.45 Gymnastiek o. 1. van G. Kleerekoper. 8.00 Concert VARA-Septet o. 1. van Is. Eyl. 10.15 Voordracht door Janny van Oogon. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Voordracht door Jenny van Oogon. 11.1512.00 Gramofoon pl. 12.00 Concert Omroeporkest o. 1. van N. Treep. 2.00 Schooluitzending: F. Vriends: „Mijn ervaringen met eekhoorns". 2.30 Gra mofoonpl. 3.00—4.00 Aansl. N. V. Magzaijn „De Bijenkorf" Rotterdam. Concert o. 1. van Forry Gyalley. 4.00 Gramofoonpl. 4.70 Voor de kinderen. 5.40 Concert VARA-orkest o. 1. van H. de Groot. 7.00 Vervolg concert. 11.00 12.00 Gramofoonplatenconcert van de VARA. HUIZEN, 1875 M. Algemeen progr unm verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 12.30 Gramofoonpl. 12.15 Jolitieber. 12.50 Concert. H. Hermann, viool; H. v. d. 'Torst Jr., cello; Mevr. R. A. v. d. HorstBleek rode, piano; A. P. Sneehulzen, harmonium; 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Conceit. N. v. Gils, zang; D. v. Weerelt, piano: 4.30 Gramofoon pl. 5.00 Knutselpraatje door H. J. Sseinvoort. 5.306.30 Orgelconcert door A. Alt. 6.30 Ra dio-dokter. 7.00 A. J. Herwig: „De Kamer planten van deze maand.' 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00—10.00 Concert door het. NCRV-Symphonie-orkest o. 1. van F. Schuurman. 9.00—9.30 Ds. J. I. v. Schaick: „Vogels om en bü huis". Na afloop Vas Dias en tot 11.30 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgepwyding. 10.50 Tijdsein en Berichten. 1105 Kookles. 12.20 Solistenconcert. 1.00 Orgelconcert door W. Vale. 1.50 Gramofoonpl. 2.45 Voor scho len. 4.50 Licht orkestconcert. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.209.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.35 „Cho pin", romantisch spel voor den microfoon van W. Rocko-Ley en C. Martin. 11.10 12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20, 10.00— 10.35, 11.30 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Orkest concert. 4.205.20 Orkestconcert. 7.40 Or kestconcert. 8.20 „Dor Prozoss gegenSchin- derhannes", hoorspel van Curt Elwenspoek. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 H.: 5.20 Or kestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkest concert. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert door het Omroeporkest. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25, 6.20 en 7.50 Gramofoonpl. 8.20 8.20 „Passionnement" van Messager. Orkest leiding: R. Labis. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.35 Or kestconcert. 2.204.20 Blaasconcert m. m. v. E. Cordt, zang en F. Jensen piano. 7.30 7.50 Deensche duetten door A. Hagen en E. Schmidt. 8.20 Piano-recital door Edi Ki- lonyi. 9.109.25 Gramofoonpl. 9.4010.15 Orkestconcert. 10.1511.50 Dansmuziek, ZEESEN, 1635 M. 5.055.50 Berichten. 6.00 650 Gramofoonpl. 8.208.45 en 9.30955 Uitz voor Scholen. 955 en 11.20 Berichten. 11.20 Gramofoon. 12.15 Berichten. 1.20 Gra mofoonpl. 2.20 Lezingen. 3.50 Orkestconcert. 4.50 Lezingen. 7.35 „Welt von gestem Jugend von houte", hoorspel van E. Franzen en E. Glaeser. 8.25 Berichten. 8.35 Ter ge legenheid van O. Wilde's 75sten geboorte dag „Salomé", muziekdrama in 1 bedrijf. Mu ziek van R. Strausz. Hiemt Berichten. Ver volgens Dansmuziek. Tenslotte: Orkestcon cert. perkt zich tot eenig vierkante meters. Vol gens een schatting zou het goud zich op een diepte van 12 meter onder den grond be vinden. In verband met den grooten brand te Lehesten in het Thüringer Wald zün de 41- jarige landbouwer Goelitzel, wiens boerderij eveneens afbrandde, en zün 22-jarige zoon als verdacht van brandstichting gearresteerd. De zoon heeft reeds een bekentenis afgelegd en verklaard, dat hü de schuur in brand heeft gestoken. Na 'n Langdurige afwezigheid is ex-keizerin Zita in het kasteel te Steenoc- kerzeel bij Brussel teruggekeerd. Aartshertog Otto von Habsburg zal 19 October zijn stu dies aan de Leuvensche Alma Mater hervat ten. De staking der havenarbeiders te Dant- zig is geëindigd. De arbeiders hebben zich aan de scheidsrechterlüke uitspraak onder worpen. In het afgeloopen fiscale jaar zijn in de Unie 62.902 leden gearresteerd wegens drankverbodsovertredingen. Er vielen 30.108 veroordeel in <»en tot pevan^eni'Straf (van gemiddeld 224 dagen) 'en 36.341 boeten (van gemiddeld 154 dollar). Een volle autobus te Valencia kwam met groote vaart in botsing met een vracht auto. Drie personen werden gedood en 22 ge wond, waarvan velen ernstig. Het Russische emigrantenblad „Rul" te Berlijn is wegens economische moeilijk heden opgeheven. De 5 0.0 00 man personeel van de Wes tern Union Telegraph Company is een sala- lisverlaging van 10 pet. aangekondigd. DOOR RANDALL PARR1SH 28 Hü keek mij aan en maakte zijn droge lippen met zün tong nat. Hü wist zoo gauw niet wat hij moest antwoorden; hü kon na tuurlijk niet weten in hoe ver ik was inge licht en hoe ver hij kon gaan. De lafheid lag duidelük op zün gelaat te lezen en ik gunde hem geen tüd om na te denken. „Neen, je bent geen gevangene. Maar wat voer je hier dan eigenlük uit? Zeker een of ander vuil werkje voor je meester onder handen? Is Saule hier?" Hij schudde zijn hoofd, bang om te ant woorden. „Spreek, hond. Waar is hij?" „In Parijs, Monsieur, maar het is waar, dat hü mü heeft gezonden." ,Ha! dat geef je dus toe? Zooveel te beter voor je, want Ik begon mün geduld te ver liezen Hü staat zeker met deze schurken in relatie en hij gebruikt hen zeker voor zijn schelmenstreken? Maar vooruit, biecht alles nu eens eerlük op. Was het plan om Made moiselle dTSnville op te lichten?" Hü kromp Ineen onder mün handen, maar het gaf hem niets en hij kon wel zien, dat er in mijn oogen nóch weekheid nóch me delijden te lezen stond. „Waarom denkt U dat, Monsieur?" „Dat komt er niet op aan; ik heb er meer dan genoeg redenen voor. De praatjes van het hof dringen ook in het Fransche kamp door. Vertel dus alles ronduit; je hebt meer reden om mij te vreezen dan de Saule." „Maar 't is niet de Saule, dien ik vrees, Monsieur." „Wie dan?" „De koning." „Ha!" riep ik uit. „Nu beginnen wij op te schieten. Parbleu! ik had zooiets wel ver moed. Het is dus zooveel als een samen zwering. Louis wil zijn zin doorzetten, niet tegenstaande het meisje geweigerd heeft. Ik begin nu een paar dingen te begrijpen, die mü eerst duister waren, 't Was natuuriük afgesproken, dat zü Parüs met dépêches voor het leger zou verlaten, dat zij onderweg zou worden opgelicht en naar hier gebracht. Ik moet zeggen, het was een goed plan, want het meisje heeft een aappere natuur, die niet voor een zelfopoffering terugschrikt. En wanneer dan alles op zijn ergst was. zou de Saule als de redder in den nood te voor schijn komen en aanbieden Mademoiselle uit de handen van deze schurken te redden, als zü tot belooning hem haar hu.id zou schenken. Een aardig plannetje, een konink lijk brein waard. Wonderlük genoeg is het niet mislukt; als ik er niet geweest was. was het geheel en al verkeerd geloopen Door toeval viel zij eerst den Engelschen in han den en juist mün poging om haar te helpen ontsnappen, voerde haar in handen van deze bende hier. De duivel helpt zün getrouwen. En dus was het jouw plicht, Gospele, over de dame te waken en je lieftalligen meester bericht te geven, wanneer zij in de ver- eischte stemming was. Wel, wel, hoe trof je Mademoiselle vanmorgen aan? Zeker nog geen heimwee naar den hertog? Ze kent je natuuriük en zal toch wel een woordje met je hebben willen wisselen. Wat heeft ze met je besproken?" „Zij heeft mü alleen maar gevraagd, hoe het kwam, dat ik hier was. Zü heeft nog nooit lieve woordjes aan mü verspild." „Het is trouwens niet te verwachten, dat zü aardiger tegen jou zou zün dan tegen je meester. Zij is knap genoeg om te zien wat je waard bent. En zij zal ook niet zoo heel blij zijn om naar je leelük gezicht te kijken. Heeft zü verder niets gevraagd?" „Alleen maar, dat ik onder haar oogen vandaag zou gaan. Op mijn woord, zü is een dametje, dat weet wat zij wil, en ZÜ had in het minst geen lust om te praten. Ik had mijn woorden goed overwogen, want haar tongetje is lang niet mis. Ik kan U zeggen, dat ik blü was toen ik de kans kreeg om er vandoor te gaan. Ik heb nooit met een vrouw kunnen opschieten." „Dat kan ik mü voorstellen; gewoonlijk zijn zü scherpzinniger dan jü. Ondanks je gladde tong zal Mademoiselle ongetwijfeld de leugens wel op je gezicht hebben gelezen. Maar, wü hebben nu genoeg gepraat. Wat er van Cassier is geworden, zullen wü later wel zien. Waar zeg je, dat de chevalier zit opgesloten?" Hij wees voor zich uit, de sombere gang af, maar keek mij steeds aan. „Ginder, Monsieur, op één na het laatste vertrek", antwoordde hü heel beleefd. „En de dame?" Even aarzelde hij, ik zou het niet eens hebben gemerkt als ik minder attent en minder op mijn hoede was geweest, maar de druk van mijn vingers dwong hem te antwoorden. „Boven in de torenkamer, Monsieur, aan het eind Van de gang is de trap." „En is er geen wacht?" „Alleen beneden op de binnenplaats. Waarvoor trouwens? er komt hier toch nie mand. De dooden spoken in dit kasteel: 's nachts wandelen zij er rond, men ziet dan spookachtige lichtjes. Niet één boer van St. Quentin zou den voet binnen deze muren durven zetten. Wat is er dus te vreezenV Soldaten! Ba! Wat zouden zij hier tusschen deze ruïnen zoeken? Er is niets te halen. Er leidt geen enkele weg hierheen, alleen maar dat half verborgen pad over het moeras. Een schildwacht boven op de rots bewaakt het, zoodat niemand hier onbemerkt binnen kan komen." „Toch is het mü gelukt." „Een heele zeldzaamheid. Op welk uur van den dag is u het moeras overgestoken?" „Tegen den morgen. Ik heb niemand ge zien." „Dat is wel vreemd. Ofwel de wachter heeft geslapen, of het was de tüd van af lossing. Een tweede maal zal het u niet gelukken, Monsieur." Een leelijke grijns lag er om zijn lippen en zijn oogen drukten ten volle den haat uit, dien hü al dien tüd al gevoeld had, maar nu niet langer probeerde te verber gen. „Wat kan het mij schelen wat gü hier ontdekt, of dat gü mü door dreigementen hoopt uit te hooren? 't Zal u weinig ba ten, want gü komt hier toch niet meer le vend vandaan. Ba! gü züt nu even goed een gevangene als dat gij, geketend, in een cel waart opgesloten. Er bestaat voor u niet de minste kans op ontkomen. Gü denkt misschien dat ik u een en ander zal ver- lellen omdat ik bang voor u ben? Parbleu! Ik vertel het omdat het toch geen kwaad kan of gij het al of niet weet. Als dit niet het geval was, dan zoudt gü mü levend kunnen villen en ik zou toch niet spreken. Bij St. Christopher! probeer den chevalier en de dame te vinden! Ik zal er u met alle pleizier heen brengen. Maar wat zal het geven? Gij kunt hier toch niet vandaan. Ik haat u, Monsieur, maar ik lach, want ik zal het genoegen hebben u te zien, wan neer gü dood züt en ik zal u elke beleedi- ging dubbel en dwars terugbetalen." Ik had den kerel kunnen dooden, zoo woe dend was ik en mijn hand omknelde reeds zijn keel. Maar zün woorden, die van een diepen haat getuigden en ook veel waars bevatten, bezorgden my een rilling, die mijn vingers deed verstijven. In een secon de stond alles mü duidelük voor oogen: de wanhopige toestand, waarin ik mü be vond, de gevaren, die mü van alle kanten omgaven, de geringe kans, die ik had, Ma demoiselle van dienst te kunnen zün. Een wacht was In deze plaats geheel overbodig. Wat ik voor gebrek aan tucht, voor zor geloosheid had gehouden was niets anders dan een volmaakt vertrouwen in de veilige ligging van deze schuilplaats. De bijgeloo- vige praatjes toch, die in den omtrek over de ruïne in omloop waren, en de dekking, die de natuur bood, maakten de plaats voor iederen vijand zoo goed als onneem baar. Door de een of andere speling van het fortuin was ik ongemerkt binnengeko men, maar om er weer ongemerkt uit te komen, hetzü alleen of met de dame, was zoo goed als onmogelijk. Doch al was de toestand ook hopeloos, ik was vast besloten, niet aan wanhoop toe te geven of dezen leelüken duivel over mij te laten triumfee- ren. Ik bleef het mannetje dan ook zóó lang in de oogen küken tot de grijns om zün mond geheel wegstierf. „Je doet er heel verstandig aan om eerst eens flink te lachen", zei ik koud, „want wanneer ik dood zal zijn, zal jü ook niet veel meer te vertellen hebben. Be heb al in heel wat moeilijkheden verkeerd, mijn waar de Gospele, en ik heb er my altijd nog uit weten te redden; spaar dus je adem. Ik zal eerst eens wat je mü verteld hebt, aan de waarheid gaan toetsen en daarna myn eigen plannen opmaken. Ga dus voor, myn vriend." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9