IDE GRAPJAS HARLEKIJN! DE KRISIS-INTERPELLATIE IN DE TWEEDE KAMER Voor de Huishamer U WENSCHT een vrachtchassis EEN REO RADIO MOORS De krisis in den Landbouw Verkeerd aangesloten TWEEDE KAMER De regeerinè antwoordt Vergadering van Vrijdag SOCIAAL LEVEN LANDBOUW EN VEETEELT GEMENGD NIEUWS Ontploffing STOOMVAARTLIJNEN NEDERLAND SCHE SCHEPEN. RADIO-OMROEP Hoe Harlekijn een patroon op het koninklijk vloerkleed schilderde Voortgezet wordt de interpellatie—v. d. Tempel over de ekonomische krisis. Minister RUYS DE BEERENBROUCK vervolgt zijn rede. Dat het nu een krisis van overproductie en vertrouwen is, daar over is men het wel eens. Een goede interlocale samenwerking schijnt thans verder verwijderd dan ooit. Het heeft spreker niet verwonderd, dat de interpellant het kapitalistische stelsel als oorzaak van de krisis noemt. Maar hij noemde nog tal van andere oorzaken, die ieder op zich zelf in staat zouden zijn ieder ander stelsel in de war te sturen. In ieder geval heeft de heer v. d. Tempel geen weg aangewezen, om uit het moeras te komen. Voor beleidvol ingrijpen der overheid is plaats en reden. Spr. deelt mee, dat van de regeering te verwachten is een wetsontwerp, dat verband houdt met de vraagstukken, die in den allerlaatsten tijd met betrekking tot den invoer zijn gerezen. Na deze inleiding komt de Minister tot de vragen van den heer v. d. Tempel. De laat ste vergist zich, aldus de Minister, als hij denkt, dat de kwestie der exportcredieten een vol jaar is blijven rusten. Er was veel voorbereiding en overleg noodig en voor benoeming van een betreffende commissie moet men niet alleen geschikte maar ook beschikbare krachten zoeken. Het overleg met" bedrijven heeft in den laatsten tijd plaats gehad. De regeering hoopt van dit overleg een beter inzicht in de moeilijk heden te verkrijgen bij werkgevers en werk nemers. In overleg met de commissie voor werk verruiming is een conferentie belegd met de werkgevers en de werknemers, die daarvoor in aanmerking kwamen. Deze conferentie heeft j.l. Woensdag plaats gehad. Wanneer men vraagt: Was algemeene loonsverlaging niet de toeleg? dan antwoordt spr. met dm meesten nadruk ontkennend. Wat een industriebank betreft, op zulk een bank moet in de huidige moeilijkheden de hoop niet worden gevestigd. De regee ring is niet bereid de 40-urige arbeidsweek bij het Internat. Arbeidsbureau aanhangig te maken. Vrijwillige invoering zal de Regeering be vorderen, maar wettelijke drang is in deze ontoelaatbaar. De werkverruiming is hoofd zakelijk de taak der gemeenten. De Regeering is bereid ook voor 1932 zoo noodig aan werkloozenkassen extra steun te verleenen. De regeering behoudt zich voor den groo teren steun te weigeren in bedrijven, waarin zoodanig loonpeil is, dat de leden zelf in het tekort kunnen voorzien. Een extra voorzie ning van brandstoffen en wintergoed is zeer aantrekkelijk, maar hier ligt in hoofdzaak een taak voor de instellingen van weldadig heid. De regeering gevoelt echter, dat zij ten deze iets moet doen in overleg met gemeen tebesturen. Een definitief oordeel heeft spr. nog niet over deze kwestie. Indien hulp wordt verleend, zal die een individueel ka rakter moeten dragen. De steunnormen kunnen niet worden ver hoogd. Zelfs kan er een tijd aanbreken, dat de huidige normen niet kunnen worden ge handhaafd. De minister wijst op Engeland en Duitschland. In den loop van 1932 zal de regeering een overzicht verschaffen van de hulp, die zij in verband met de werk loosheid aan de gemeenten heeft verstrekt. Aan steun aan werkloozenkassen voor nor malen steun werd gegeven over 1931 5M millioen, voor extra hulp 8 a 10 millioen, voor werkverschaffing is besteed 3 millioen, doch dit bedrag zal wel 6'4 millioen wor den. Van al deze bedragen komt 50 pet, voor rekening der gemeenten. In de drie noordelijke provincies bedroeg in 1931 het aantal te werkgestelden 2992, tegen 249 drie jaar geleden. De heer v. d. TEMPEL (S.D.A.P.) zegt zeer teleurgesteld te zijn. Spr. keurt het scherp af, dat de regeering den extra-steun afhankelijk wil stellen van de loonen. De extra-steunregeling wordt op stuitende wijze verleend. Ten slotte dient de interpellant drie mo ties in, de eerste de regeering uitnoodigende te bevorderen dat de werkloozenuitkeering door de gemeente worde verhoogd van 13.50 tot 15 voor gehuwden zonder kinderen, naar evenredigheid te verlagen voor kleine gemeenten en met uitbreiding tot die be drijven, die tot nu toe niet met krisis-werk- loosheid hadden te kampen. De tweede mo tie vraagt maatregelen te treffen, opdat de werkloozenkassen in het verzekeringsjaar, dat op 1 Januari 1932 begint, de normale uit- keeringen nog 6 weken kunnen voortzetten na den reglementaireD termijn en deze uit te strekken tot alle werkloozenkassen, die zich daarvoor aanmelden. Voorts dient hij nog een derde motie in, verzoekende de 40-urige arbeidsweek te Ge neva aanhangig te maken. Debat. De heer KORTENHORST (R.K.) vreest, dat over eenige weken het krisisbeeld zeer zal zijn verscherpt, zoodat het hegrootings- debat geen herhaling zal behoeven te vor men van deze besprekingen. Het heeft spr. verwonderd, dat de heer v. d. Tempel met geen woord gerept heeft over de internatio nale betalingsbalans, van groot belang voor de waardevastheid van den gulden. Zijn wen- schen waren dezelfde als die van verleden jaar. Is er dan in dien tijd niets gewijzigd? Gelooft hij, dat men deze geweldige krisis kon oplossen met nieuwe organen, een in dustriebank en dergelijke? De kern van de kwestie is de ontwrich ting der internationale betalingsbalans. De praktische politieke vraag is nu: Hoe kunnen we onze handelsbalans in evenwicht brengen zonder gedwongen te zijn het voor beeld van andere volken te volgen? Spr. antwoordt: op drie manieren, n.l. door groote bezuiniging, bevordering van den ex port en vooral door den invoer tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen. Alle landen doen dat laatste, behalve Nederland. Ten aanzien van de loonen zegt spr. dat ons volk' zich zal moeten aanpassen aan het lagere prijsniveau. Hoe eer dat geschiedt hoe liever, niet in het belang der ondernemers, maar in het eigen belang der arbeiders. Tenslotte juicht spr het initiatief van de Prinses toe, om een nationaal steuncomité in het leven te roepen. De heer SCHOUTEN (A R.) gelooft niet, dat het mogelijk is, nu een vruchtbaar debat te voeren over den economischen toestand, omdat het algemeen debat over de Rijks- begrooting nog niet schriftelijk is voorbereid. Deze krisis heeft niets te maken met de ge wone conjunctuur-inzinkingen. Veeleer is de oorzaak te zoeken in de kapitaalvernietiging in den oorlog, terwijl de internationale po litiek daarna die vernietiging niet heeft wil len erkennen. Een planmatige productierege ling zou internationaal moeten geschieden. Wie zou zoo'n plan moeten maken? En is er eenige kans, dat zulk een plan goed zou zijn? Alleen het Int. Vakverbond en de in ternationale soc.-dem. organisatie zouden daarvoor in aanmerking komen, volgens den heer Wibaut. Spr. meent, dat daarvan niet veel goeds te verwachten is. Op het oogen- blik is er geen gevaar voor onzen gulden, maar in dezen tijd van wantrouwen is er maar weinig noodig om den toestand te wijzigen. Voor verhooging der steunnormen acht spr. geen aanleiding aanwezig. Hij hoopt dat vele plattelandsgemeenten kunnen wor den geholpen. De heer HIEMSTRA (S. D. A. P.) pleit voor meer werkverruiming, voortzetting van de Zuiderzeewerken. Bij het uitvoeren van productieve werken moeten de gemeenten geholpen worden. Een algemeene regeling voor de steunverleening acht spr. zeer ge- wenscht. De heer BRAAT (P. B.) heeft geen enkel deugdelijk middel gehoord om uit den put te komen. Een 40-urige werkweek zou de zaak nog veel erger maken. De loonen moe ten dalen. Door de daling der prijzen zal de koopkracht niet dalen. Een land als Ame rika, waar de loonen hoog zijn. ontkomt niet aan groote werkloosheid. De socialisten heb ben in geen enkel land iets bereikt. Hun stelsel leidt tot armoede en ellende en on derdrukking van andersdenkenden. Bij de steunverleening moet de regeering rekening houden met de loonen op het platteland. De vergadering wordt verdaagd. Snelheidswedstrijden op den weg Tweede Kamer om onvoorwaardelijk verbod gevraagd Naar aanleiding van een in den afgeloo- pen zomer te Aarle-Rixtel plaats gehad heb bend ongeluk met doodelijken afloop bij een wegwedstrijd, heeft de gemeenteraad van genoemde Noord-Brabantsche gemeente thans besloten een verzoek te richten tot de Tweede Kamer om te komen tot een onvoor waardelijk verbod van snelheidswedstrijden op den openbaren weg. In het verzoek wordt door burgemeester Termeer gewezen op het toenemend gevaar op den weg, hetwelk onnoodig door wedstrij den wordt vergroot, welke door de snelheid en roekeloosheid, waarmede zij gehouden worden ontaarden in excessen. De Vereeniging van Nederl. gemeenten ziet volgens haar advies, de bezwaren van deze wedstrijden niet zoodanig in, dat zij een ver toog tot de regeering zou richten. De Raad besloot om 't verzoek meer effect te laten sorteeren adhaesiebetuigingen te vragen aan alle gemeenten in Noord-Brabant en in Noord- en Midden-Limburg. Kamer van Koophandel te Amsterdam De heer E. Heldring treedt af als voor zitter De heer E. Heldring, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft de Kamer in kennis gesteld van zijn voornemen om zich bij zijn periodieke af treding als lid aan het einde van dit jaar ipet meer als zoodanig herkiesbaar te stellen, uit hoofde van de zware belasting, welke de aan het voorzitterschap verbonden werk zaamheden gevoegd hebben bij die, welke de heer Heldring uit anderen hoofde te ver richten heeft. Internationaal Arbeidsbureau Albert Thomas huldigt Mgr. Nolens De correspondent van de „Msb." te Genève meldt: Albert Thomas heeft in zijn rapport aan den raad van beheer, dat heden besproken zal worden, in treffende woorden Mgr. No- lens herdacht. Thomas herinnert er aan, hoe Mgr. Nolens, evenals de eveneens overleden Arthur Fon- teine, een der pioniers van de beweging van wettelijke tusschenkomst in arbeidskwesties geweest was. Nolens was een der actiefste leden van de internationale vereeniging voor de wettelijke bescherming der arbeiders geweest. Sinds de schepping der internationale ar beidsorganisatie in 1919 was Mgr. Nolens on onderbroken gedelegeerde ter arbeidsconfe- rentie geweest. Hij was een der lichten der conferentie, van een ontembare intransigen- tie ten aanzien van de beginselen, die in net vredesverdrag op sociaal gebied waren ver kondigd. Somtijds had Nolens zelfs de coquetterie deze beginselen met meer levendigheid te ver dedigen dan de arbeidersvertegenwoordigers zelf deden. Hij bracht tevens aan de inter nationale arbeidsconf eren tie het groot e gezag van den staatsman, dat geheel Nederland hem toekende. Met zijn frissche welsprekendheid, vol iro nie humor en helderheid, wist Nolens bru taalweg rake waarheden te zenden en de som tijds niet openlijk erkende redenen voor de verwaTing van de debatten onbarmhartig bloot te leggen. Aldus heeft Mgr. Nolens bilna ieder jaar. door op het goede oogenblik tus- schenbeide te komen, de op een zijspoor ge raakte debatten weder in de goede richting weten te leiden en naar het doel te brengen In de laatste twee jaren had Nolens met een buitengewone hardnekkigheid al zijn ga ven aangewend om de conventie over den ar beidsduur in de miinen te doen slagen. Ziek. vermoeid, reeds door de kwaal aange tast, die hem ten grave zou sleenen, had No lens er prijs od gesteld toch aan de conferen tie deel te nemen, die de definitieve beslissing in dezen zou treffen. Uitgennt kwam Mr. Nolens in Den Haag terug. Korten tijd daarna vernamen wij zijn dood. Albert Thomas herinnerde dan er aan. hoe hi1 tiidens het overlijden van Mgr Nolens luist in Holland was en persoonlilk aan het sterfhuis de laatste hulde der internationale arbeidsorganisatie heeft gebracht. Ongetwijfeld zal ook de raad van beheer er prijs od stellen aan zün ontroering over dit verlies uitdrukking te geven. Algemeene vergadering Kon. Ned. Landbouw-comité Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité hield gisteren onder voorzitterschap van den heer J. L. Nijsingh een algemeene vergadering te 's-Gravenhage. De voorzitter herdacht wijlen den heer D. G. J. Kakebeeke en den heer K. Breebaart Jzn. te Winkel. Hierna besprak hij de landbouwkrisis. De vooruitzichten in den landbouw zijn zooda nig, dat daarover zijnerzijds slechts de som berste klanken kunnen worden geuit. De be drijven die van den akkerbouw hun hoofd werkzaamheid maken, zijn er, wat betreft den prijsstand van hun producten aanmerkelijk slechter aan toe dan verleden jaar, toen reeds vrijwel alle culturen onrendabel waren. Daar de productiekosten van alle artikelen en benoodigheden, welke de akker bouw bij de productie noodig heeft, met uit zondering van de stikmeststoffen, en ook de loonen der arbeiders in verhouding lang niet in die mate zijn gedaald als de prijzen van de akkerbouwproducten, daar is het zonder meer duidelijk dat de akkerbouwers groote verliezen lijden. Overigens zijn thans ook voor de gemeng de- en veehoudersbedrijven de moeilijke tij den aangebroken. Onze export van zuivelproducten heeft met groote moeilijkheden te kampen gehad. Spr. herinnert aan de credietkrisis van Duitsch land. Groote onzekerheid is voor het bedrijf, dat zich bezig houdt met het mesten van ba- con-varkens, ontstaan doordat plotseling op 21 September j.l. het Engelsche pond sterling is losgemaakt van zijn goudbasis, als gevolg waarvan de waarde van deze valuta met circa 20 tot 25 pet. is verminderd. Nu ook onze concurrenten op de Engelsche markt n.l. Denemarken en Zweden hun betaal middelen hebben laten depreciëeren, waar door zij op ons een voorsprong hebben op die markt, ziet het er voor den Nederland- schen export naar Engeland van bacon, maar ook van eieren en boter, zeker niet rooskleu rig uit. En als om de maat vol te maken, ls nu ook door Frankrijk een stelsel van contingentee- ring van den invoer van onze veeteeltpro ducten aangekondigd en ten deele in uit voering gebracht. Zoover is het al gekomen, dat ons land met zijn hoog ontwikkelde veeteelt, voor slachtvee een invoer- in plaats van een uit- voerland is geworden. In verband hiermede wees spr. op het buitengewoon traag loskomen van regeerings- steun. De heer J. M. Van Bommel van Vloten uit Goes hield vervolgens een voordracht over de landbouwkrisis en de suikerbietenteelt. Spr. zeide, dat indien de regeering werke lijk den nood zag, waarin het akkerbouw bedrijf verkeert, indien zij de landarbeidende bevolking wilde behouden, indien zij het plat teland voor verarming zou hebben willen be sparen, zij met ruimere voorstellen voor steun aan de bietenteelt had moeten komen. Hierna volgde eenige discussie. De heer Louwes diende mede namens eenige andere leden een motie in, waarin te leurstelling wordt geuit over de absoluut on voldoende maatregelen, vervat in het suiker- bietensteunwetje. De tekst dezer motie zal door het bestuur nader worden bekeken, waarna zij aan de K.N.L.C.-vergadering ter vaststelling zal wor den aangeboden. De vergadering werd hierop verdaagd. Ondank is 's werelds loon Door een reiger in het oog gepikt Eergisteren is te Zoeterwoude een reiger tusschen struikgewas verward geraakt. Toen de heer C. O. dit bemerkte en het dier wilde bevrijden, pikte het hem met zijn lan gen snavel in het linkeroog. In het Acade misch Ziekenhuis te Leiden bleek, dat de heer O. dit oog zal moeten missen. De onbewaakte overweg Auto door een trein gegrepen Gistermiddag omstreeks kwart voor èèn is de heer Litjens uit Roermond, koopman in manufacturen, cp den onbewaakten over weg bij Geloo onder de gemeente- Belfeld door den sneltrein no. 1730, die 12.28 uur uit Venlo vej-trekt, gegrepen. De auto werd circa 150 meter door den trein meegesleurd. Ijlings toegeschoten hulp wist het slacht offer uit den totaal verbrijzelden auto te bevrijden. Hij is ernstig gewond naar het ziekenhuis in Tegelen overgebracht. Aan den Oudeweg te Groningen is in de koperslagerij van den heer J. van der Laan door tot nog toe onopgehelderde oorzaak een manometer van een zuurstofapparaat ge sprongen. De knecht J. de Beer. afkomstig uit Sappemeer, werd door dit projectiel ern stig aan den arm getroffen en werd naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen overge bracht. Bij het eikels plukken Doodelijke val Bij het plukken van eikels is de 16-jarige G. Amkreutz te Kerkrade uit een boom geval len. De jongen was onmiddellijk dool. Vrouw in brand Het slachtoffer aan de gevolgen overleden De 50-jarige mej. C. B. uit de Beyerstraat te Den Haag, wier kleeren eergisteren bij het bakken van visch in brand geraakten, is thans In het Gemeentelijk Ziekenhuis, aan den Zuidwal, aan de bekomen brandwonden overleden. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHRISTIAAN HUYGENS (thuisr.) 15 Oct. te Suez. KON. HOLL. LLOYD. RIJNLAND (uitr.) 15 Oct. van Santos. SALLAND (thuisr.) 15 Oct. van Bahia. ZEELANDIA (thuisr.) 15 Oct. van Coruna naar Santander. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AJAX 15 Oct. van Kopenhagen naar Aal- borg. AMAZONE 15 Oct. van Fiume n. Bari. BENNEKOM 15 Oct. van Santa Fé naar San Nicolas. 't Is 's morgens tien uur. De telefoon bel rinkelde. Aan den anderen- kant vroeg iemand of John thuis was. „Neen," antwoordde ik en ik sprak vol komen de waarheid, want niemand van dien naam was inderdaad niet aanwezig. „Dan bel ik straks nog wel eens op," zei de stem. „Doet u dat," antwoordde ik. Eenige uren later vroeg dezelfde stem wederom of John thuis was. „Neen, hij is er vandoor gegaan." „Wat zegt u Is John zoo in eens ver trokken „Ja, gisteravond." „Zoo, zoo. En hoe staat het met zijn fi nanciën „Wij hebben nog geen gelegenheid gehad al zijn boeken na te zien, maar ik ben er zeker van, dat we een niet gering kas-tekort Zullen ontdekken." De man aan de andere zijde van het toe stel verbras de verbinding, maar kort daarna belde hij weer op. „Wat moet er van zijn arme vrouw en kinderen worden „Het is inderdaad diep treurig," sprak ik met een diepen zucht. Even later ging de telefoon weer. „Nog iets naders bekend omtrent John?" „Ja, iets heel belangrijks. Hij is zoo juist gearresteerd." „Gearresteerd? Waarom? Waar?" „In het Grand Hotel. Hij zat net te ont bijten toen de detectives de eetzaal binnen traden Zij zeiden hem, dat hij gearresteerd zou worden. Toen trok lohn zijn revolver.." „Ja en daarmee schoot hij op een kellner, een liftboy, een kamermeisje, een der detec tives „U bedoelt toch niet, dat hij al die men- schen doodde?" „Zoo is het, helaas Verder schoot hij nog een makelaar neer, en een kassier, drie katten, eep hond, een...." „Hou op, meneer, hou in hemelsnaam op „....een loodgieter, een schoenmaker.." Met een slag werd de telefoon aan den anderen kant op den haak gesmeten Nooit werd ik meer lastig gevallen met vragen omtrent John. Op een anderen dag werd ik opgebeld en iemand vroeg „Ben ie klaar?" „Ia," antwoordde ik. „voor jou ben ik altijd klaar." „Goed." zei ze. „Dan wacht ik op ie voor den winkel van Smith en ik zal Ernest mee nemen." „Doe dat T- Na eenigen tijd kwam dezelfde dame weer aan de telefoon. „Ben je nu nog niet klaar? Waarom kom je niet NJoet ik soms nog langer op je wachten? Ernest krijgt koude voeten van hef staan." „Wrijf zijn voeten dan met kamferspiritus en laat hem 50 maal op zijn teenen staan. Dat brengt den bloedsomloop weer op gang, zegt Müller." „Wat bedoel je toch? Moet ik het kind zijn voeten wrijven midden op straat En wie is die Müller „Müller staat aan het hoofd van een sana torium en is de schrijver van het beroemde boek „Mijn Systeem". Ga met Ernest naar de Leeszaal en...." „Ik begrijp geen woord van wat je zegt. Ben je thuis Je stem klinkt zoo eigenaardig. Heb je misschien wat gedronken?" „Ja," antwoordde ik. „Ik heb drie whiskeys op. twee glazen Moët et Chandon, een halve flesch cognac en vier glazen bier toch ben ik heelemaal niet dronken. Ik zal nu een paar sandwiches gebruiken met een klein fleschje Kummel." „O....! Wat verschrikkelijk! Nèt wat mijn moeder altijd gezegd heeft....! Ik kom dadelijk thuis 1 Ik zal een taxi nemen 1" „Doe dat," zei ik, „de cocktails staan in 't ijs." Ik heb nooit meer iets van haar gehoord. Misschien haar echtgenoot wèl waarvan de onderdeelen altijd direct leverbaar zijn. Neemt daarom AMSTERDAMSCHE RIJTUIG-MIJ. Amsterdam Haarlem Rotterdam COLOMBIA (thuisr.) 15 Oct. van Cura sao naar P, Cabello. COSTA RICA (uitr.) pass. 14 Oct. Azo- ren IRIS 15 Oct. te en van Muzel n. Oporto. MEROPE 16 Oct. van Amsterdam te Rotterdam. MIDAS 15 Oct. te Curacao. POSEIDON 15 Oct. van Gandia n. Ali cante. TELAMON 16 Oct. van Amsterdam te Hamburg. TRAJANUS 16 Oct. van Napels te Am sterdam. VULCANUS 15 Oct. van Alexandrié te Messina. HOLLANDAFRIKA LIJN. RANDFONTEIN 16 Oct. van Hamburg n. Amsterdam. WAALKERK werpen. (uitr.) 16 Oat. te Ant- HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BLOMMERSDIJK 16 Oct. van Baltimore te Rotterdam. BOSCHDIJK, Rott. naar New Orleans, 14 Oct. van Vera Cruz. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN. TALISSE (uitr.) 16 Oct. te Fremantle. TOWAL (thuisr.) pa;s. 15 Oct. Gibraltar. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN. AAGTEKERK (thuisr.) 14 Oct. te Mar seille. JAVA—NEW YORK-LIJN. BURGERDIJK, Java naar New York 15 Oct. te Bps ton. SILVER—JAVA PACIFIC-LIJN. BATOE 13 Oct. van Java naar Calcutta. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIBAJAK (uitr.) 15 Oct. van Colombo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALGORAB 16 Oct. van B. Aires te Rott. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. HECTOR, 15 Oct. van Rotterdam te Ham burg. EMZETCO LIJN. JONGE ELIZABETH 16 Oct. van Alme- ria 1. v. Londen te Rotterdam. BATAVIER V 16 Oct. voorm. 7 uur 50 v. Rotterdam te Gravesend. EEM 10 Oct. van Aarhus naar Pitea. ELISABETH ms., 14 Oct. van Horsens te Holtenau. FLYING SCOTSMAN 14 Oct. van Col chester te Granton. IDA ms. 14 Oct. van Aarhus te Hamb. GEES m.s. 15 Oct. van Gravesend naar Nieuwpoort. LINGE 10 Oct. van Kemi te Uleaborg. MAROBOE 16 Oct. van Londen te Esb- Jerg. MIRACH 15 Oct. van Archangel naar Calais. SEINE 15 Oct. van Parijs te Londen. TRITO 16 Oct. Lizard gep. Belfast naar Amsterdam. WAAL 10 Oct. van Aarhus te Rafsö. WILHELMINA ms. 14 Oct. van Kopenh. te Hamb. IJSSEL 11 OCt. van Rott. te Gefle. ZEEHOND ms 14 Oct. van Stockholm te Hamburg. ZONDAG 18 OCTOBER HUIZEN, 1875 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO. 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO 8.30 Mor genwijding door Joh. de Heer 9.3010.45 Uitzending van de „Deutsche Singmesse" uit de kerk van den H. Thomas van Aquine te Amsterdam 10.4512.00 Gramofoonplaten 12.00 Concert van het KRO-kwartet, o.lv. P. Lustenhouwer 1.30 Godsdienstonder richt voor ouderen 2.00 Causerie door Pa ter J. van Heugten S.J. 2.304.15 Pale- strina-progTamma door het Palestrljnsch koor, o.l.v. J. Vranken 4.15 Ziekenlof 5.00 Orgelspel dcor W. Toornvliet 5.50— 7.45 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Am- sterdam-Z. 7.458.10 Causerie door Drs. J. Eykeler 8.10 Voetbaluitslagen 8.15 10.40 Concert KRO-Orkest. M.m.v. J. v. d. Woude (viool), o.a. Ouvert. „Barbier van Se- villa". Rossini en Concert voor viool en or kest van Tschaikowsky c.a. 9.15 Vaz Dias 10.40—11.00 Epiloog door het Klein Koor, o.l.v. J. H. Pickers. HILVERSUM, 298 M. 8.30—8 45 Gym nastiekles oJ.v. G. Kleerekooper 9.3C Con cert Mieke Scager (viola d'amore) en D. J. Vos plano) 12.001.00 Concert Omroep orkest, o.l.v. Nico Treep 1.00 L J. Jor- daan: „De groote regisseurs" (Murnau) 1.302.00 Gramofoonplaten 2.002.30 Sam Goudsmit leest voor uit zijn „Ter Bruiloft" 2 304.00 Operette Schlagers Fritz Hirsch- Friedl., Dotza, Paul Harden, Herbert Weiss- bach en Kovacs Lajos en zijn orkest 4.00 Lezing door Dr. H. C. Sluiter 4.305.00 Gramofoonmuziek, Vaz Dias 6.00 Concert VARA-Orkest, ol.v. H. de Groot 7.15—8 00 Slct Concert, o.a. Pique Dame, Suppé en Kompotpourri 1931, Dostal 8.00 Vaz Dias 8.159.45 Het Dresdener Kreuzkoor. o.iv. R. Mauersberger 9.4510.20 „De Witte", Vlaamsehe kwajongenshistorie naar E. Claes, door Rien van Noppen 10.20 Gramofoon platen 10.30—11.00 Muziekensemble „Ober- bayrische Bauembühne" „De Tegemseer" 11.0012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 3 20 Kerkcantate nr. 180, Bach 4.05 Bijbellezing 4.20 Missie praatje 4.35 Orkestconcert, m.m.v. Solist 5.50 Liederen van Jo Vincent (sopraan) 6.206.40 Kinderuur 6 50 Kerkdienst uit Wales 8.10 R. K. Kerkdienst 9.25 Albert Sandler en 't Park-Lane-Hotel-Orkest o.a. Selectie uit het Mendelssohns werken 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIJS", 1725 M. 8.0511.50 Gramofoonpl. 12.50 Orgelcon cert 1.20 Dansmuziek 2 204.20 Gra mofoonpl. 5.35 Orkestconcert 7.50 Cir cus Radio-Paris 8.20 Orkestconcert. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Or kestconcert 7.20 Gramofoonpl. 12.20 I.50 Orkestconcert 3.50—5.00 Orkestcon cert 7 20 Orkestconcert. Oa. uit „Die Meistersinger" Wagner, en „Zigeuner baron", Strauss. Hierna tot 11.20 Gramo foonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.20 Orkestconcert 1.452.15 Harmonicacon cert 2 454.20 Orkest- en solistenconoeit 7.20 Orkestconcert 8.30 Quatre mains, pianomuziek 9.2510.20 Waldteufel-Canna concert 10.2011.50 Dansmuziek. .ROME (Napels) 441 M. 7 50 Berichten 8.20 Kamermuziek. Strijkkwartet en so listen. daarna Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert 6.35 Gramofoonpl. 7.30 Gramofoonpl. 7.35 Religieuze causerie 8.20 Orkestconcert 9.20 Vervolg 338 M.: 5.20 Orkestconcert 6.20 Gramofoonpl. 820 „Het jolige weeuwtje", operette van Lehar. ZEESEN. 1635 M. 6.20 Concert 8.15 Morgenwijding 10.20 Gramofoonpl. II.35 Bazuincóncert 12.05 Concert 1.50 Liederen 2.10 Concert 3.00 Ber. v. d. Renbaan Grunewald 3.25 Hoorspel. Daar na vervolg concert 5.20 Piano-soli 5.50 7.20 Lezingen 7.20 zie Langenberg 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 dansmuziek. Koningstr. 27 Tel. 14609, Haarlem MAANDAG, 19 OCTOBER 1931. HUIZEN 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-Uitzen- ding. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramo foonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Lezen van Christ. Lectuur. 11.3012.00 GramofoonpL 12.00 Politieber. 12.301.45 Orgelconcert door Jan Zwart. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Uitzend, voor scholen. 2.35 Causerie door A. J. Herwig. 3.15 Knipcursus. 4.00 Zieken- uurtje. 5.00 Christ. Liederenuurtje door Joh. de Heer. 6.00 Causerie door Ensign F. Glaeijs. 6.30 Verteluurtje voor jongeren. 7.00 Engelsche les voor beginners. 7.30 Po litieber. 7.45 Ned. Chr. Persbur. 8.00 Con cert NCRV. Symphonie-orkest. O.a. Onvol tooide symphonie, Schubert en Ouvert. Midzomemachtsdroom, Mendelssohn. 9.00 Causerie door Ds. J. C. Koningsberger. Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoon platen. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30— 7.45 Gymnastiek. 8.0C Concert VARA-sep- tet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 10.30 Gra mofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet en Gramofoonpl. 3.15 Piano-recital door B. Tjomsma. 4.00 Gramofoonpl. 5.30 Concert VARA-orkest. 6.30 Zang en piano, resp. Betty Kinsbergen en Mevr. Vegt de Swar- te. 7.00 Paedagogisch concert o. 1. van P. Tiggers. M.m.v. het VARA-orkest a L v. H. de Groot. 6.00 JDer Messias", oratorium van G. F. Handel. Het Residentie-orkest en „De Stem des Volks", Solisten Jo Vin cent, sopraan, Suze Luger, alt, T v. Tulder, tenor, W. Ravelli, bas, J. de Zwaan, orgeL Leiding: Piet Zwagers. 11.1012.00 Gramo foonpl. (O.a. uit „Faust" van Gounod). DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 12.20 Licht klassiek concert. 1.20 Licht orkestconcert. 2.45 Schooluitzending. 4.05 Solistenconcert. 4.35 Licht concert door Moschetto's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.50 Lie deren van Schubert door Leslie Holmes. 7.108.20 Lezingen. 8.20 Licht orkestcon cert oJ.v. Lewis. O a. Polonaise uit „Eugen Enegin", Tschaykowsky. 10.00 Sibelius-pro- gramma door strijkkwartet en solisten. 11.2012.00 Dansmuziek. PARIJS RADIO PARIS", 1725 Meter. 8.05, 12.50, 1.25, 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „Prof. Klenow", hoorspel van Karen Bram som 9.50 Gramofoonpl. LANGENBERG, 473 M. 6.25, 7.20; 10.00 —10.35 en 11.20 Gramofoonpl. 1.25—1.50 Or kest- en Solistenconcert. 4.205.20 Solis tenconcert. 7.35 „Melodrama" Eiseme Welt" voor mannenkoor, bassolo van W. Knö- chel. Hierna tot 11.20 Avondconcert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1.20 en 2.204.20 Orkestconcert. A. Haugsted, piano. 4.204.50 Gramofoonpl. 7.208.20 Oude Mu ziek. Radio-orkest. O.a. uit „Samson". Han del en „Profeet", Meyerbeer. 8.20 „Miss Pligt of the Brand in den skyscraper", hoorspel van Dymow. 9.109.30 Deensche Liederen. 9.45—10.20 Moderne Fransche muziek. Orkestconcert. ROME (NAPELS) 441 M. 7.30 Gramo foonpl. 8.20 Licht orkestconcert m. m. van solisten. BRUSSEL, 508 en 338 Meter. 508 Meter: 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 „Colonel Chabert", hoor spel naar de Balzac door T. Fleschman. 338 Meter: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Concert Omroep-orkest. O. a. W. Tell, Rossini en Manon, Lescaut, Puc cini. 9.35 Orkestconcert. ZEESEN 1635 M. Ca. 6.00—6.50 Gramo foonpl. 9.20 Hegelcongres. 9.5511.20 Be richten. 11.25 Schooluitz. Hierna Gramo foonpl. 12.15—1.20 Berichten. 1.202.05 Gramofoonpl. 2.053.50 Lezingen. 3.50 Or kestconcert. 4.506.50 Lezingen. 6.50 Or kestconcert. 7.353.00 Lezing. 8.00 Popu lair conc. 8.40 „Die Fluch vor der Frei- heit", hoorspel van F. v. Hoerschelman. 9.35 Berichten en hierna tot 1150 Dans muziek. 181. Toen Harlekijn den koninklijken kladschilder tegen kwam, wenschte hij hem vriendelijk goeden morgen. „De Ko ning is er niet over te spreken, dat in 't S nieuwe vloerkleed geen mooi patroon ge- weven is. Schilder nu een patroon op mijn costuum, als je wilt." De kunstenaar vol deed aan het verzoek. 183. „Hoe bevalt u dit patroon, Sire?" vroeg Harlekijn. „Uitstekend!" riep de Koning: „ik zal je salaris verdubbelen en je werkuren verminderen." Of Harle kijn ook in z'n sas was. i 182. Nu ging Harlekijn neen en weer rollen over het vloerkleed voor den ko- ninkltjken troon. Het costuum was nog nat en door het heen en weer rollen, 1 kwam er een prachtig patroon op het vloerkleed. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10