mm WILT U B.J.v.Liemt OFFICIEELE OPENING DER LICHTWEEK DE MISSIE-TENTOONSTELLING WORDT MORGEN GEOPEND van Uw huis een THUIS MAKEN? Gr. Houtstr. 62-65-67 Verwulft 9 Ged. 0. Gracht 75 TWEEDE BLAD ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 De restauratie der Ned. Herv. Kerk te Beverwijk MÉ COMPLETE MEUBILEERING ELCK WAT WILS u" Door burgemeester Maarschalk r$IROOPFAHEL S. de Wolff treedt af als Statenlid Een geschenk aan H. M. de Koningin Wat er te zien zal zijn iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Trekjes no. 727 Pietje vraagt om 'n extra boterham. Zoo heeft dan de offieieele opening der Lichtweek gisteravond plaats gevonden. Daartoe hadden zich velen in de hal van het raadhuis, welke prachtig versierd was met groen en bloemen, verzameld. Onder hen waren het college van B. en W., vele raads leden en de leden van het Lichtweek-co- mité. Om 7 uur betrad de burgemeester de hal, om de openingsrede uit te spreken. Rede Burgemeester. Nu het groote oogenblik daar is, een oogenblik dat in economischen zin wel een scherpe tegenstelling vormt met dat waarop de eerste Lichtweekplannen werden geboren, maar niettemin een oogenblik, waarnaar door de burgerij in 't algemeen en het Licht- week-comité zeker in het bijzonder met span ning geruimen tijd is uitgezien, verheugt hei mij, dat gij in zoo grooten getale gehoor hebt gegeven aan de uitnoodiging om bij deze offieieele opening der Haarlemsche Lichtweek 1931 tegenwoordig te willen zijn. Zoo aanstonds zal mij het voorrecht en genoegen te beurt vallen het resultaat van veler inspanning, de dagenlange arbeid van talloozen in verschillende deelen onzer stad, aan de openbaarheid en publieke belang stelling over te geven. Het verrichten van die oogenschijnliji} moeizame taak is voor mij het kan zon der onbescheidenheid worden gezegd maar een handbeweging. Dank zij de vorderingen der electro-tech- niek, waarvan de komende dagen ons onge twijfeld nog wel verrassende staaltjes zullen doen zien, ben ik immers middels een een- voudigen 'knop in staat, van deze plaats di rect de nieuwsgierigheid van duizenden te bevredigen. Welk een tegenstelling tusschen die sim pele handeling en het omvangrijke werk van vele anderen, dat daaraan is vooraf gegaan. Een woord van oprechte hulde daarom lu de eerste plaats voor de toewijding en het doorzettingsvermogen, waarmede gij, orga nisatoren en buurtvereenigingen, uw plan nen hebt opgezet en uitgevoerd. Daarvoor was een groote mate van saam- hoorigheid noodig, omdat immers het geheel nimmer kan slagen als de samenstellende deelen in gebreke zijn. Ik mag met genoegen vaststellen, dat in onze gemeente bij bijzondere gelegenheden als deze, steeds de noodige samenwerking is te vinden. Toch zal ongetwijfeld bij de voorbereiding, vooral de laatste weken, wel eens de ge dachte zijn gerezen of doorzetting van dit lichtfeest wel geraden was, nu andere lichtpunten, waarnaar in deze donkere tij den door zoo menigeen reikhalzend wordt uitgezien, vooralsnog ook achterwege blij ven. Ik mag niet verhelen, dat bij mij persoonlijk de vraag een punt van ernstige overweging heeft uitgemaakt, of onder deze omstandigheden een feest, als de lichtweek behoort te zijn, nog wel op zijn plaats was en of ik door mijn optreden op dit oogen blik er wel de sanctie aan mocht geven, die inhoudt, dat de gemeentelijke overheid met instemming de met de nuchtere werke lijkheid zoo tegenstrijdige vreugde-uiting begroet. Een droeve speling van het noodlot heeft er bovendien nog toe geleid, dat in dezelfde week, waarin hier de electrische gloeilamp hoogtij viert, haar geniale uitvinder Thomas Al va Edison aan het einde van zijn levens avond is gekomen. Het heeft mij ten slotte echter toege schenen, dat gij door uw vasthoudendheid ook in dezen t'jd aan een eenmaal voor oogen gesteld doel een goed en nuttig werk hebt verricht, niet slechts voor een groep van bij den opzet belanghebbende werkge vers en werknemers, doch voor deze gan- sche gemeente. Al zal zich bij deze gelegenheid helaas geen algemeene en uitbundige feeststcm- ming kunnen doen gelden, de doorzetting van de reeds zoo ver gevorderde Licht weekplannen, ook onder de huidige om standigheden, is, geloof ik, een daad, waar op later met voldoening kan worden terug gezien. Ongetwijfeld immers biedt een lichtweek,, zooals die hier nu in navolging van enkele hoofdsteden is georganiseerd, een pracht gelegenheid om op niet alledaagsche wijze de aandacht op de gemeente Haarlem te vestigen. Evengoed als' handel en industrie reclame noodig hebben om hun artikelen bü het publiek ingang te doen vinden, heb ben ook gemeenten behoefte, in 't bijzonder na de recente afschaffing der forensenbe lasting, zich aan de bevolking als plaats van vestiging te presenteeren. Evenals tallooze particulieren heeft de gemeente zich, wat materieele en moreele steun betreft, dan ook bij deze gelegenheid niet onbetuigd gelaten. De verlichting van verschillende bouwwer ken van kunst-historische waarde, de be schikbaarstelling van electrischen stroom te gen specialen prijs, gevoegd bij tegemoetko ming in de financieele lasten, zijn even zoovele bewijzen, dat het gemeentebestuur het zijne er toe heeft willen bijdragen om het welslagen dezer Lichtweek te verzeke ren. Door samenwerking tusschen particulier en overheidsbedrijf en met deskundige voor lichting van de Ned. gloeilampen-industrie, kon aldus verdienstelijk werk voor de Haar lemsche gemeenschap worden tot stand ge bracht. Daarmede is, meen ik, in het kort de beteekenis geschetst, welke deze Licht week voor de gemeente heeft. Hetgeen de organisatoren de laatste dagen al timmerend aan den openbaren weg. in letterlijken en figuurlijken zin, van hun plannen hebben bekend gemaakt, heeft on getwijfeld dermate de nieuwsgierigheid van stadgenoot en vreemdeling gewekt, dat ik mij, dames en heeren, niet verantwoord acht op dit oogenblik langer uw verwachting op de proef te stellen. Onder het uitspreken van den wensch, dat de komende dagen aan de gestelde ver wachtingen magen beantwoorden, verklaar ik daarom met deze symbolische handeling, thans de Haarlemsche Lichtweek voor ge opend. De burgemeester draaide hierna den knop om, door welke handeling de feestverlichting in de geheele stad werd ontstoken. Een le vendig gejuich steeg vanuit de talrijke wach tenden op de Groote Markt omhoog. Dankwoord-Keiler De heer Keller, vice-voorzitter van het Lichtweek-comité, sprak het volgende dank woord: Het Lichtweek Comité Haarlem 1931 dankt u, mijnheer de burgemeester, voor uw be reidwilligheid, dit lichtfeest van onze stad Haarlem wel te hebben willen openen, waar bij wij onze erkentelijkheid uitspreken voor de vriendelijke woorden, die u zooeven tot ons comité gericht hebt. De medewerking, die wij gedurende de lange en moeilijke periode van voorbereiding van het gemeentebestuur van Haarlem moch ten ondervinden, stemt ons tot groote dank baarheid. Zonder dezen onmisbaren steun zouden wij niet hebben kunnen bereiken die resultaten, waarvan u zoo dadelijk reeds, bij het verlaten van dit gebouw, een deel zult kunnen aanschouwen. En na dezen dank aan ons gemeentebestuur dient zeker in de eerste plaats onze erkente lijkheid betuigd te worden aan den directeur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, den voorzitter van onze commissie, die met zijn staf van medewerkers te allen tijde be reid gevonden is ons daadwerkelijk te steu nen. Ook den directeur van Openbare Werken hierbij onze welgemeende dank voor de steeds snelle en afdoende hulp voor onze dik wijls zoo moeilijke problemen. En dan komen wij tot de politioneele autoriteiten, die wij slechts voorloopig kun nen dankzeggen voor al hun bereidwillig heid, waarop wij zeer dikwijls een beroep hebben moeten doen. Gedurende de Lichtweek zal nog veel van hen geëischt worden en wij hopen, dat de eindconclusie zal zijn: Ondanks de gewel dige drukte en verkeersmoeilijkheden te Haarlem, is de Lichtweek, dank zij ons voortreffelijke politiecorps in goede harmonie en verstandhouding door inwoners en vreemdelingen gevierd. En ten laatste onze dank aan den Com mandant van onze Brandweer, die gehol pen door zijn uitstekende lijfwacht ons in staat heeft gesteld a.s. Maandag en Don derdagavond te kunnen bewijzen, dat zijn materiaal niet alleen in staat is, tegen des tructieve elementen op te treden, doch ook een lichtfeest van kleuren voor onze oogen kan tooveren. Zooals U, Mijnheer de Burgemeester, terecht hebt opgemerkt in Uwe openings rede, zijn de omstandigheden niet met ons geweest. Intusschen zijn wij er zeker van, dat in de komende dagen alle vreemdelingen (maar zelfs ook nog menig Haarlemmerj tot de overtuiging zullen komen, dat onze stad een rijkdom heeft aan wondermooie gebouwen, aan tallooze straten met zeer gced geoutilleerde winkels, ruime pleinen en mooie buitenwijken. Wanneer wij, Mijnheer de Burgmeester, bereiken, dat deze overtuiging bij die tal looze bezoekers van Haarlem wordt geves tigd, dan acht ons Comité zich gelukkig, te mogen verklaren, dat het hierdoor al de genomen moeite ruimschoots beloond oordeelt. doet hoesten bedaren maakt het slijm los PRIJS fl HACON L/raag Set oordeel '.on uer dotleU k.4GENTtN F* B.MEINOERSMA OEN HAAG 1 S Gistermorgen werd de Fröbel- en Montessori school in de Spaarneparochie aan den Kleinen Hontweg plechtig ingewijd. De nieuwbonw, gezien vanuit de oude school Hierna werden in de oude raadzaal ver- verschingen aangeboden. En toen wij bulten kwamen, was de stad een lichtzee gelijk en golfden reeds honder den en honderden door de straten om van het fraaie gezicht te genieten! FOTO-WEDSTRIJD. Het Lichtweek-Comité Haarlem 1931 schrijft uit een wedstrijd in het ver vaardigen van fotografieën, voorstellende gebouwen en stadsgedeelten van Haarlem met de speciale verlichting, die gedurende de Lichtweek zal worden aangebracht. Het is de bedoeling van het Comité, eiken amateur-fotograaf op te wekken, de schoon heid van Haarlem door deze bijzondere ver lichting op de fotografische plaat vast te leggen. Het fotografeeren bij avondverlich ting wint in kringen van amateur-fotogra fen meer en meer veld, en door toepassing van de speciale verlichting, zullen de schoo- ne oude gebouwen en stadsgezichten van Haarlem zich in zeer bijzondere schoonheid voordoen. De wedstrijd wordt gehouden van 15 Oc tober15 November 1931. Het ligt in de be doeling, de inzendingen, in ieder geval alle bekroonde en wat volgens het oordeel der jury daarvoor in aanmerking zal komen, ge durende eenigen tijd in een nader te bepa len gebouw ten toon te stellen. De wedstrijd wordt gesplitst in twee klas sen: a. Zij, die nog nimmer een onderscheiding in een openbaren wedstrijd behaalden; b. Zij, die vroeger reeds in een openbaren wedstrijd bekroond zijn. Voor dezen wedstrijd kunnen uitsluitend ingezonden worden foto's, gemaakt te Haar lem, gedurende Lichtweek alhier. Inzenders, die hun foto's wenschen te ver- koopen, kunnen op de achterzijde den door hen bepaalden prijs vermelden. Door het Lichtweek-Comité worden geld prijzen uitgeloofd ter waarde van f 200, die door het Bestuur in overleg met de jury, zullen worden verdeeld onder de bekroonde inzenders. Verder is reeds van verschillende kanten toezegging gedaan voor belangrijke prijzen in den vorm van foto-artikelen en medailles. De jury zal bestaan uit de volgende dne heeren: Ardr. Boer, Redacteur van het Fo toblad „Focus" enz. te Bloemendaal; J. C. Uhlenbroek, voorzitter van den Kennemer Fotokring té Heemstede; Wijert van Zanen, Kunstfotograaf te Haarlem. De wedstrijd staat open voor iedereen, dus zoowel voor inwoners van Haarlem als daar buiten. De inzendingen moeten geheel eigen werk zijn. De foto's mogen niet zijn ingelijst en niet kleiner dan 6x9 zijn; liefst grooter. Zij moeten niet op carton, doch op opzetpapier zijn vastgehecht. Achter op elke foto moet de naam, het adres en het totale aantal van elke inzen ding duidelijk zijn vermeld. Tevens wat het afgebeelde voorstelt en op welken datum de opname gemaakt werd. De inzendingen moeten uiterlijk Maandag 16 November worden ingeleverd bij den heer W. van Zanen, Baan 17, Haarlem. Op het pakje moet met groote letters vermeld zijn: „Fotowedstrijd Lichtweek". Op de uitspraak der jury bestaat geen be roep. Het Comité draagt zorg voor behoedzame behandeling van de foto's, doch stelt zich niet aansprakelijk voor beschadiging of zoek ge raakte inzendingen. De inzendingen zullen na sluiting der ten toonstelling franco worden teruggezonden. Naar „Het Volk" meldt, zal de heer S. de Wolff wegens persoonlijke redenen be danken als lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. De heer De Wolff zal zich, naast zijn be roepsarbeid, hoofdzakelijk bezighouden met zijn theoretische studie. Van vrijgelaten geïnterneerden van Boven-Digoel H. M. de Koningin heeft een geschenk aanvaard van een achttal- inmiddels vrijge laten geïnterneerden van Boven-Digosl. Dit geschenk bestond uit een van houtsnijwerk vervaardigde portretlijst, waarin de beelte nis van H. M. de Koningin, in een kist van houtsnijwerk. Een belangrijke vondst Reeds eenigen tijd is men bezig met de restauratie van den zuidelijken beuk der Ned. Herv. kerk te Beverwijk. Bij het verwijderen van de pleisterlagen, welke vernieuwd moes ten worden, zijn twee nisjes voor den dag ge komen, die tot dusver door een laag cement en witkalk aan het oog onttrokken waren. Onmiddellijk na deze vondst heeft de Kerk voogdij zich in verbinding gesteld met het Rijksbureau vcor de Monumentenzorg te Den Haag, dat van een en ander een uitvoerig rapport opstelde. Hieruit blijkt dat in een der nissen, name lijk die in den zuidelijken muur, eertijds een wijwatervat moet bevestigd geweest zijn. Zooals men weet behoorde het, waarschijnlijk uit de 13e eeuw dateerende kerkgebouw vóór de hervorming aan de katholieken. In den zuidelijken muur bevond zich destijds de in gang der kerk en het is naast dezen ouden toegang, dat de n;s is aangetroffen. Zij be vindt zich op een hoogte van 95 c.M. van den vloer en is 54 c.M. hoog, ?9 c.M. breed en pl.m. 13 c.M. diep. Onderin bevindt zich een afgebroken brok natuursteen, dat als een gedeelte van ds kom moet worden beschouwd. Het tweede nisje werd aangetroffen in den Oostmuur van den beuk. Waarschijnlijk heeft hier vroeger een altaar gestaan, waarbij dit nisje als ampullenhuisje dienst deed. Monumentenzorg heeft geadviseerd om de nisjes vrij te laten, zulks uit een oogpunt van bouwhistorisch belang. Men heeft dit advies opgevolgd. De nissen zijn zorgvuldig van kalk en pleisterwerk vrijgemaakt en zullen nu voortaan in het gezicht blijven. De Graf Zeppelin gestart Het luchtschip Graf Zeppelin is heden morgen om 1 uur 5 minuten onder leiding van kap. Lehmann opgestegen voor zijn derde vlucht van dit jaar naar Zuid-Ame- rika. Er woei een zeer krachtige wind langs den grond. Aan boord bevinden zich 17 passagiers. Bi) de restauratiewerkzaamheden in de Ned. Herv. kerk te Beverwijk zijn, van achter een laag pleisterwerk, twee nissen voor den dag gekomen. Het boven afgebeelde nisje heeft naar alle waarschijnlijkheid als wijwatervat gediend in den tjjd toen de kerk nog aan de katholieken behoorde. Morgenmiddag 4 urn zal in het gebouw aan den Kleinen Houtweg de eigenlijke ten toonstelling worden geopend. Wat daar te zien zal zijn toont de offer vaardigheid van Haarlems katholieken op z'n mooist. Drie weken is er met prachtig elan gewerkt en voor het overgroote deel geheel belangeloos. Het is in één woord bewonde renswaardig wat daar tot stand is gebracht. Langzaam aan is de expositie-ruimte tot een hrrconieus geheel gegroeid. Wij waren gisteren in de gelegenheid den stand van werkzaamheden voor de .„Mittovos" in het groote veilinggebouw der H. G. B. aan den Kleine Houtweg op te nemen en on der leiding van het bestuur der Hoofdcom missie en die der Pers en Propaganda een rondgang over de in opbouw zijnde tentoon stelling te maken; de heer J. P. A. Ne- lissen, die van den beginne af de leiding over dezen opbouw gehad heeft en zelf architect en uitvoerder van dit kolossale gebouw is, verstrekte als meest ter zake kundige alle inlichtingen, welke ons daar bij van nut konden zijn. Ons gezelschap stelde zich op aan den Kleine Houtweg, waar zich de hoofdingang uitsluitend voor het te voet en per rijwiel komende publiek bevindt. De uitvoering van de machtige poort aan den ingang is wel zoodanig, dat net aen voorbijganger moei lijk ontgaan kan, dat achter deze poort iets van meer dan gewone beteekenis en iets ge. heel anders dan een bloembollenveiling te aanschouwen is. En het „Mittovos"-ont- werp, de aardbol met het zegevierende kruis, dat in de hoofdkleuren geel en blauw op de deuren der poort iederen voorbijganger moet opvallen, geeft hun onmiddellijk antwoord en doet hen zonder twijfel weten, dat zich achter deze deuren rijn rijk bevindt, een missierijk, omvattend al de missielanden der aarde, samengevat in een grootsche tentoonstelling, welke al de schatten uit dit groote, eeuwenlang be staande rijk zal te aanschouwen geven. En bij avond zijn het schijnwerpers en uit den gevel uitstekende lichtbakken, welke de „Mittovos" in ieders gedachten moeten brengen. De poort onderdoor loopend, troffen wij aan weerszijden aan makkelijk ingerichte, ruime gelegenheden tot het verkoopen van toegangsbewijzen. De loketten bevinden zich aan de zijde van net, veilinggebouw en aan de zijde van den Kleine Houtweg is in elk der beide vertrekken een groot raam, zoo dat de kassières zeer geriefelijke kassa's te harer beschikking hebben. Ten gerieve van de bezoekers, die per fiets komen, is in den tuin een stalling aanwezig, waar eenige honderden rijwielen geplaatst kunnen wor den. Voorts is in ae laan, welke naar het gebouw voert, een brievenbus der Neder- landsche Posterijen geplaatst, waarin men alle post, welke men van 't tentoonstellings gebouw wil laten verzenden, gedeponeerd moet worden. Vanwege de Posterijen zal de bus geregeld gelicht worden. De missie- posstukken zullen ten postkantore alleen maar geordend behoeven te worden, daar zij reeds van een officieel geldend missie poststempel zijn voorzien. Dan bereikten wij het tentoonstellings gebouw. Ook hier is de entrée op kunstige wijze verfraaid. Een breed voorportaal, aan den buitenkant, waarvan groote bakken met bloemen gemaakt zijn en da, in frissche kleuren geschilderd, een grootschen indruk maakt, voorkomt tevens, dat tocht, de genen, die zich in garderobe en hal van het gebouw bevinden, hindert. Tegenover de garderobe is de „Mivermo"-stand van allerlei ingrediënten ten behoeve der mis sionarissen en het uitoefenen van hun ar beid; in dezen stand zullen de oudste leerlingen van het R. K. Lyceum explicee- ren. Verder is in de hal de stand, waar postzegels (ook vreemde), briefkaarten en boeken verkocht worden. Middenin is het levens groote beeld van pater Petrus Don ders, den apostel der melaatschen, naar een ontwerp van den beeldhouwer Maas, ge plaatst, als het ware de geheele hal be- heerschend. Links, achter in de hal, is het missiepostkantoor, met als bediening de bestuursleden van den R K. Bond van P. T. T.-personeel en studenten der univer siteit uit Haarlem en omstreken. Voordat wij de groote zaal binnentraden, kwamen wij in den stand van het Latjjnsch Patriarchaat van Jeruzalem, waarin men naar Arabië verplaatst wordt. Een Arabisch voorpleintje met moskeeto ren, waarin een klein diorama van een straatje in Jeruzalem. Dit straatje loopt van het plein van Jaffa naar de Basiliek van het H. Graf. Verder zal hier een Arabisch huisje te bewonderen zijn en in een zijstand statistieken van bevolking en godsdienst alsmede kaarten van de bisdommen in het jaar 460 na Ohr. en in beeld brengend den tegenwoordigen stand van het missiewerk ln Palestina. Deze ge heele stand is verzorgd door den heer P. Gerrits, kunst-adviseur der H. Land stichting. Dan kwamen wij in de groote tentoon stellingszaal. Wie haar kent, zooals zij is in haar gewonen staat, zal verstomd 6taan van de groote kundigheid, waarmede men de ijzerconstructie van de kap met afhan gend doek heeft weten te camoufleeren, en dit doek tot een mooie zoldering heeft ge maakt. Voorts is bewondeiswaaraig de groote eenheid, welke men bij het indeelen der stands betracht heeft, iets,, wat op an dere tentoonstellingen soms wel ts wenschen overlaat. Iedere stand heeft evenveel ruim te toegemeten gekregen; langs de wanden der zaal en in het middengedeelte is voor aan een podium opgesteld en bevinden zich verder de stand van de prijzen der „Mito- vos"-loterij en te midden van een bloem bed het groote H. Hartbeeld, ontworpen en eigendom van beeldhouwer Maas, dat in dertijd bij het Eucharistisch Congres te Amsterdam in het Stadion gestaan heeft. De zaal is zoo ingedeeld, dat de paden voor de bezoekers een ruimte hebben van meter. De verlichting der stands is zeer rustig gehouden door middel van achter het doek aangebracht schijnwerpers. Tevens zijn achter het does van het plafond over de geheele lengte der zaal luidsprekers voor radiomuziek geplaatst en tevens eenige luidsprekers ten behoeve van een speciaal oproepsysteem. Dit wordt van het missie- postkantoor uit bediend. Daar kan men, als men een bezoeker van de tentoonstelling wil spreken, dit mededeelen en daaruit wordt deze persoon dan door middel van de luidsprekers in de zaal opgeroepen en ver zocht in de hal te komen. Dit is een zeer practische installatie, want het zou zonder haar onmogelijk rijn, iemand in de groote ruimte van de tentoonstellingszaal en an dere afdeelingen te waarschuwen, als men hem zou wenschen to spreken. Van de groote zoal kwamen wij in een kleine, de tweede afdeeling van de drie, waarin de groote veilingzaal verdeeld is, en deze heeft ook een plafond van doek, doch dit is naar verhouding met de afmetingen dezer zaal, lager aangebracht. Hier expo- seeren de missienaaikransen, het St. Me- laniawerk, de Vereeniging H. Sacrament, welke priester- en altaargewaden vervaar digt, en zagen wij twee soheeps-miskoffers van de Stoomvaartmaatschappij .Neder land" en van den Norddeutschen Lloyd. In het midden is hier een Chineesch dorp ge maakt. De derde afdeeling van het 125 Meter lange gebouw is de bar. Deze is uiterst ge zellig ingericht en zal ongetwijfeld veel ver moeide tentoonstellingbezoekers van heer lijke rust doen genieten. Langs de muren dezer zaal zagen wij eenige stands, waar men allerlei verfrisschingen en versnape ringen zal kunnen koopen. De keuken, welke zich links achter den bar bevindt, zal worden bediend door leer lingen van de R. K. Industrie- en Huis houdschool. Zij heeft een specialen ingang voor leveranciers. Boven is de bazar. Deze is van twes kanten te bereiken en zal zeker niet over belangstelling van de tentoonstelling bezoekers te klagen hebben. De allergezel ligste inrichting is daar borg voor. Buiten gekomen stond wij op een ruim parkeerterrein, dat aan de zijde van den Gasthuissingel toegang geeft aan de auto's met aan de zijde van de wagenmakerslaan den uitrit. In een afzonderlijk gebouw is het Me disch Missie-Museum ondergebracht, dat zeer veel leerzaams zal bieden. Reeds uit den buitengewonen opzet van deze tentoonstelling en het ontzettend vele, dat voor haar inrichting reeds gedaan is. zouden onze lezers moeten concludeeren dat de .Mittovos" een voor Haarlem onge kende gebeurtenis zal zijn. En zoo zal het wezen! Bezoekt dan steeds onze modelkamers en toonzalen. Telef. 12839 en 10657. De trouwe vriend des huizes Zaterdagmorgen. Er loopt 'n wekker af. Vader is 't eerst beneden. Hij zet theewater op..en de radio aan. Hij neuriet mee met 't eerste gramofoon- plaatje. Jantje, Pietje, Mientje en Koosje komen naar beneden gestormd. Jantje schie.uwt cm z'n schoenen, Pietje trekt de poes aan d'r staart, ft ientje geeft Koosje 'n stemp, circat de laatste 'n spoor- wagentje van ce eerste fegint te demontee- ren. Koosje brult als 'n tig. En de h orgeru ij ding neemt 'n aanvang. Moeder kemt cok terec'en, snijdt brood, zet thee..geeft Pietje 'n mep cm z'n top, moppert op vader, die z'n vuile schoenen van de vorige dag op 't kleed heeft gezet. Vader moppert terug. „Traumiceale VI alzer" van J. Fucik. Moeder meppert harder en hcudt vol, dat 't geen werk is, cm modderschoenen op 't kleed uit te trekl en. Vader moppert farcer terug en vindt, dat z'n vtouw altijd wat te liften heeft.... en dat ze maar es op h ientje meet letten, want dat die tezig is met 'n spijker kaar jurkje in tweeën te ritsen, h ientje krijgt 'n pak slaag op 'n bepaald lichaamsdeel. Begeleid door „Te huppelende Tarantella". Intusschen zijn Jantje en K cosje in hevig gevecht gewikkeld, ver «rzaakt door *n meeningsverschil over 't eigendomsrecht van 'n paar knikkers. Jantje brult en rukt hevig aan 't vuistje van Koosje, waarin zich de betwiste knikkers bevinden.... Koosje huil-giert.vader vloektmoeder schreeuwt en smijt Jantje in 'n hoek „Ons strijdlied", gezongen door de Arbei- derszangvereeniging „Voorwaarts". Euiten staat 'n fiksche briesch de gele bladeren gaan in wilde dwarreling tof aan de dakpannen. Ee wind brengt grijze wolken c n ce eerste druppels tikken tepen de ruiten.... Ee druppels vormen zich tot straaltjes. En de straaltjes tot stralen. De stralen tot scheuten. Ee ramen klepperen, de deuren bibberen. „Fruhlingsltea van ft. enc'elssohn. Vader staat bij 't raa tn op het hondenweer te schelden, waar ie nu doorheen moet.... scheldt cok op z'n werk voor vandaag, want hij is schilder en zal deze morgen 'n pui moeten afmaken.... Hij vindt z'n vak 'n snertvaK.... houdt z'n hart vast, dat ie vanmiddag van z'n baas de boodschap zaJ krijgen, dat 't de volgende week voot 't laatst is. Z'n vrouw zegt, dat ie dan eindelijk wel es mag beginnen aan 't verven van d't keuk entjewant dat ze al 'n half jaar voor schandaal zit. Het antwoord is verre van bemoedigend.... en ze begint te t Jap en over d'r vent, die niks voor d'r over heeft." En „de vent, die niks voor d'r over heeft" vraagt, ol ze asiebheti es wil ophouwen mei d'r eeuw tg gezanik en gejank.... gaat door regen en w ind naar z'n werk „Mein Lébenslauf ist Lieb' und Lust" van Strauss. Ee jongens eten.... Op z'n verzoek wordt afwijzend beschikt. ftiet huil-deuntje als gevolg. Moeder dreigt met 'r pantoffel. 't Deuntje gaat over in fortissimo. Pantoffel daalt. Deuntje wordt bier-solo.... Die in duet verandert, omdat Jantje ook nog zoo'n honger heeft toevallig. Mientje en Koosje profiteeren van de gelegenheid en halen hun vingertjes door de jam-pot. ft.oeder-oog ziet scherp en pantoffel zet arbeid voort. Kwartet, waarnaar de buren even angstig luisteren, denkend, dat er 'n ongeluk is gebeurd. „Die Stumme van Portici." Kinderen gaan naar school. Moeder naar boven, om de bedden af te halen. Door de leege kamer zingen de serene tonen van Relmund's „Ballgefluster". Er wordt gescheld. De melkboer. Er wordt gescheld. De bakker. Er wordt gescheld. De groenteman. Deze krijgt 'n standje, omdat de Zeeuwsche bontjes 'n cent 't kilo duurder zijn dan hier in de straat. En door de luidspreker vertelt 'n dame iets over het bereiden van kreeften-salade, gar- nalen-croqueties en zalm-mayonaise. Groenteman nijdig weg. Vrouw des huizes praat met buurvrouw links. 'n Kwartier. Met buurvrouw rechts. Zeven en twintig minuten. En door de trouwe luidspreker gaan enkele politie-berichten en 'n lezing over de ver zorging van snijbloemen de nog altoos ledige kamer in. In de straat loopt 'n liedjeszanger met 'n harmonica. De buurvrouwen luisteren met vochtige oogen naar 't droeve lied van 'n visschers- ramp of zoo iets. Koopen 'n liedje en luiste ren naar de volgende coupletten. „En nu, geachte dames-luisteraarsters, vervolgen we onze cursus'in het knippen van eenige nieuwe modelletjes kindermanteltjes voor het komende winter-seizoen. U heeft natuurlijk allen het knippatroon, uw schaar, uw potlood en uw centimeter reeds voor u liggen. Ik vertrouw althans, dat u reeds met ongeduld heeft gewacht op ons gezellig knip- uurtje, dat u de gelegenheid biedt, heel gemakkelijk en heel voordeelig zelt de kleertjes te maken voor .uw lieve spruiten.." Buiten sterven de laatste tonen weg van de begeleidende harmonicaen de buur vrouwen lezen met ontroering het liedje van de ramp nog es over. Moeder gaat naar de keuken, wascht, plast, schilt aardappelen, maakt groente schoon klettert met pannen en deksels en emmers en zingt het hed van de ramp.... gooit opnieuw met deksels en vaatwerk en zei 'n ander liedje in.... van „Marietje vrijt met een huzaar". Binnen „Ich Uebe nur dich" van Beet hoven. Gevolgd door beursberichten en 'n paar S.O.S.-jes. De jongens komen thuis.... en hollen weer naar buiten, om in de buur5 te gaan spelen. Pietje komt terug met 'n buil op z'n hoofdgrient, dat Gerritje Beurders hem met 'n stuk hout heeft geslagu. Moeder woedend. Geeft Pietje ook 'n stuk hout en zegt hem, dat ie Gerritje Eeurders 'n pak slaag moet weerom geven, want dat ze d'r kinderen niet door de andere kinderen uit de buurt laat doodslaan. Ze gaat zelf aan de deur staan, om te kijken hoe Pietje 't bevel uit voert. In de holle kamer begint 'n praatje over hef onderwerp ,tfoe houd ik mijn kinderen prettig bezig f" Komt ruzie met de moerer van Gerritje Beurders, die 'n gai in z'n hoofd heeft ge kregen.... met 't andere eind hout. Vader komt thuis, doornat en in afschu welijke stemmingheeft voor minstens drie weken gedaan gekregen. Gooit z'n schoenen in 'n hoek.... z'n jas in de schuur.... z'n oudste zoontje tegen de vlakte, omdat die 'm in de weg loopt. Er wordt gegeten. Het regent weer. Kinderen moeten in huis blijven. Jantje timmert. Pietje zingt. Mientje blaast op 'n toefertje. Koosje holt door de gang met 'n leege groente-bus aan 'n touwtje. .JCinderuurtie" Moeder tracht uit te rekenen hoe ze die werklooze weken moet doorkomenkrab belt cijfers op 'n randje Krant. Vader probeer' z'n dutje 'e doen. Jongens worden naat zoldertje gejaagd, i moedei lammertvade> gaapten weet ook nier hoe 't gaan moet. Z'n schoenen moeten gelapt.... z'n pakje wordt minne tjes. Wordt gescheld. 'n Man van het afbetalingsmagazijn. Moeder wil van hem afkomen.... stelt uit tot Maandag. Man zegt, dat ie al twee Maandagen achter 't net heeft gevischt en daarom op Zaterdag nou komten dat te z'n eigen niet meer met 'n kluitje in riet laaf sturen en als er nou niet betaald wordt, dat dan de boel wordt weggehaald. De vrouw betaalt zuchtend...» komt half grienend weer binnen Willy Derby-plaatje trNou vandaag de zorg opzij." Misselijke middag. Zuster van de vrouw komt herrie schop pen over 'n lamilie-kwestietie. 't Word' nogal heftig en op 't laatst staan de twee gezusters tegenover elkaar als 'n paar grommende honden, die zoo meteen de eerste hap in elkaar's keel zullen zetten. Ouverture uit „De vroolijke vrouwtics van Windsor." Avond. Kinderen zijn naar bed. Moeder boven voor de Zondagsche klec- ren. Vader in de schuur aan 't hout zagen. Vaz-Dias met weerbericht Zelfde tem peratuur. Verdere vooruitzichten weinig verandering. Poosje later. Vader m de kamer. Moeder in de Kamer. Stilte. Stem van omroeper ,,'n Kwartier pauz; voor 't veizorgen van de zender." G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5