Buitenlandsch cJxieuws FEUILLETON OVERWINNING VOOR BREUNING Shea van de lersche Brigade DERDE BLAD ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 cDe moties van wantrouwen verworpen Tweede gedocumenteerde rede van den Rijkskanselier Het Chineesch-Japansche conflict Nieuwe oneenigheden tus schen H. Stoel en Italië De verkiezingen in Engeland Gemengde Buitenlandsche Berichten Storm in de Finsche Golf Scheepsramp bij de Alëoeteneilanden KORT NIEUWS INGEZONDEN Laat het nu uit zijn Tijdens de Rijksdagdebatten van gister middag nam dr. Brüntng voor de tweede maal sedert de heropening van den Rijks dag het woord voor het nouden van een rede, alvorens de Rijksdag tot stemming zou overgaan. Toen de Rijkskanselier het spreekge stoelte betrad, verliet de rechtsche oppo sitie wederom de zaal. De Rijkskanselier herinnerde er aan, dat hij bij den aan vang der zitting de politiek der regeering had uiteengezet. Met waardeering liet hij zich uit over de voorname wijze, waarop de verschillende redenaars, in het bijzonder ook de leider der nationaal-socialistische partij, de kri tiek op zijn persoon hadden uitgeoefend. Dat is ongetwijfeld een verbetering tegen vroeger. Hopelijk zal dit optreden ook tot de politieke en openbare vergaderingen worden uitgebreid, zoodat de maatregelen, die in de noodverordeningen zijn opgeno men, niet noodig zullen zijn. De scherp afwiiziende kritiek van de Duitsche Landvolkpartij was voor een vriend van dsn landbouw een teleurstelling. Het is een historische fout, een man ais minister Sichiele te verwijten, dat hij in het belang van den landbouw de koopkracht van de verbruikers trachtte te vergrooten. Verder bestreed de Rijkskanselier de wij ze, waarop Dingeldey met één slag een ra dicale oplossing wilde vinden voor het vraagstuk van de verlaging der productie kosten. Het is mijn taak aldus dr. Brüning er voor te zorgen dat het Duitsche volk dezen moeilijksten van alle winters door komt. Het doel van eiken verantwoorde lijken politicus moet zijn, ervoor te zorgen, dat bij den komenden nood van maanden en weken en bij de huidige internationale spanningen het Duitsche volk niet in twee kampen uiteen valt, zooals altijd in de ge schiedenis van het Duitsche volk het geval was. Ik acht het onmogelijk een weg te be treden die ons door dezen moeilijken win ter moet voeren en waarop wij een gesloten front tegen de arbeidersklasse zouden kun nen vormen. Derhalve heb ik getracht een kabinet te vormen, dat door iedereen geac cepteerd zou kunnen worden. Ik moest dus een kabinet vormen zonder partij-politieke basis en tegelijkertijd den Rijkspresident voorstellen, een Adviseerenden Economi- sehen Raad te vormen. Vervolgens sprak dr. Brüning uitvoerig over de buitenlandsche politiek. Elke regee ring zal gedurende eenigen tijd met wan trouwen in het buitenland te kampen heb ben, doch zelfs een rechtsche regeering zou op den duur ook in het buitenland verkla ringen moeten afleggen. Van een capitula tie-politiek kan dan echter niet gesproken worden. De regeering heeft haar best gedaan, een zoo gunstig mogelijken toestand voor Duitschland te scheppen. De methode, die zij toepast, is niet nieuw, doch men heeft er herhaaldelijk gebruik van moeten ma ken om successen te bereiken. De maat regelen alleen zullen echter niet genoeg zijn, als het volk zelf niet door den waren geest bezield zal worden. Verklaring der Duitseh-Nationalen Na de redevoering van den Rijkskanse lier en vóór de eindstemmingen heeft de woordvoerder der Duitseh-Nationalen, afge vaardigde Schmidt, uit Hannover, in den Rijksdag een verklaring afgelegd, waarin om. verklaard wordt, dat verder regeeren van het kabinet-Bruening een nieuwe uit schakeling van den Rijksdag beteekent en een binnen- en buitenlandsche toestand van zoo tragischen ernst schept, dat een af glijden van Duitschland in chactischen toe stand onvermijdelijk is. Het vertrouwen van binnen- en buiten land in een regeering der rechterzijde zou grooter zijn dan het vertrouwen in de regeering Bruening. Het bankroet der bui tenlandsche politiek is op onheilspellende wijze aan het licht gekomen. Moties van wantrouwen verworpen Hierna werden de moties van wantrouwen verworpen. (Zie pag. 1), Andere moties verworpen De moties inzake de intrekking van de sinds 10 Februari 1931 uitgevaardigde Nood verordeningen worden verworpen met 336 tegen 233 stemmen. Met groote meerderheid wordt ook de motie verwerpen tot intrekking der beide noodverordeningen tot bestrijding van politieke excessen. Met 333 tegen 233 stemmen werd ook ver worpen de motie tot intrekking der nood verordening tot veiligstelling van het be drijfsleven en de financiën d.d. 5 Juni J.l. Verworpen voorstellen. De Rijksdag verwierp Vrijdagavond het communistische voorstel alle betalingen van subsidie voor de politie in de verschillende landen per 31 October te staken. Voorts werden verworpen de moties der rechterzijde tot staking der subsidiebeta ling voor de politie van Pruisen, zoomede het Communistische voorstel om Duitsch land uit den Volkenbond te doen treden. De Nazi's verlaten de zaal De motie tot opheffing der laatste nood verordening d.d. 6 October j.l. werd met 302 tegen 247 stemmen, en 20 onthoudingen (Beyersche Volkspartij), verworpen. Alvorens tot verdere stemming werd over gegaan legde de Nationaal Socialistische af gevaardigde Dr. Frick een verklaring af, waarin hij refereerde aan de manifestatie van zijn partij op 10 Februari toen zy haar uittreden uit, den Rijksdag aankondigde. Onder groot rumoer en herhaalde inter rupties van de zijde der communisten legde Dr. Frick er den nadruk op dat zijn fractie thans opnieuw overeenkomstig deze verkla ring den Rijksdag zal verlaten om door ver dere werkzaamheid in het Volk de laatste steunpilaren van dit systeem ter zijde te stel len en daarmede de voorwaarde te scheppen voor een saneering der natie. Een overeenkomstige verklaring legde voor de Duitseh-Nationalen af afgevaardigde Got- theiner, welke verklaring eveneens door her haalde interrupties werd onderbroken en aan leiding gaf tot groot tumult. Deze verklaring werd mede afgelegd voor de drie afgevaar digden der Landvolkspartij, welke zich bij de Nationale oppositie hebben aangesloten. Beide partijen verlieten hierop en bloc de zaal, terwijl aan de linkerzijde „Ruas" werd geroepen. Hierna werden de beraadslagingen van den Rijksdag voor den tijd van een uur geschorst. Het Seniorenconvent heeft besloten de plenaire vergadering van den Rijksdag voor te stellen de Rijksdagbesprekingen te verda gen tot medio Februari 1932. Zitting van de Centrumfractie. De Centrumfractie van den Rijksdag Jieeft Vrijdag in de pauze van de Rijksdag- zitting een fractiebijeenkomst gehouden, waarbij namens de partij en de fractie de fractievoorzitter praelaat Dr. Kaas den Rijkskanselier zijn hartelijke gelukwenschen overbracht. Dr. Kaas verzekerde den Rijks kanselier de onverbrekelijke trouw en den verderen steun van de fractie. De Rijkskanselier dankte en wees op zijn Centrum-medewerkers in het kabinet, die voor de zware werkzaamheden welke zij den laatsten tijd verricht hebben den dank der geheele partij verdienen. Dr. Brüning wekt alle fractieleden op de kalmte te be waren. De Rijksdag verdaagd tot 23 Februari. Om half twaalf heeft de Rijksdag zijn zitting verdaagd tot 23 Februari 1932. Voor de verdaging heeft de Rijksdag in eerste lezing een sociaal-democratisch wets ontwerp aangenomen, waarbij de landsre- geeringen worden gemachtigd alle uitkeerin- gen bij verdragen of vonnissen aan voor malige vorsten direct te staken. Het wets ontwerp werd vervolgens doorgezonden aan de juridische commissie. Voorts werden eenige voorstellen aange nomen, waarbij van de regeering maatrege len worden geëischt tot bestrijden van de belasting- en kapitaalsvlucht. Een Communistische motie, strekkende de gevangenneming der leiders van de Natio nale oppositie, werd verworpen. Korte vacantie voor Brüning In kringen der rijksregeering wordt als de eerste zorg na de verdaging van den Rijks dag beschouwd de vorming van den econo- mischen raad van advies. Rijkskanselier Brüning zal heden echter eenige dagen va cantie nemen. Instemming rede Rijkskanselier De rede van den Rijkskanselier maakte 'n diepen indruk, waardoor de indruk van de rede, die hij Dinsdag heeft gehouden, nog aanmerkelijk verhoogd werd. De Rijkskanselier weerlegde de argumen ten van zijn tegenstanders op buitengewoon krachtige en zakelijke wijze, zoodat er niet veel in te brengen was tegen hetgeen hij zeide. Vooral het argument, dat bij de beraad slagingen niemand een andere oplossing heeft voorges+eid dan den weg, dien de re geering tot nu toe heeft beschreden en waar op zij voort zal gaan, sloeg zeer *n en werd van verschillende zijden met teesenen van instemming ontvangen. Het practische resultaat van de zitting van gisteren is, dat de rijksregeering thans vier maanden den tijd heeft om met alle kracht te streven naar een oplossing van de be langrijke vraagstukken op economisch ge bied en op dat der buitenlandsche politiek, die in den eerstvolgenden tijd behandeld moeten worden. Prelaat Leicht deelde nog inzake een he den tegen den Rijkskanselier verschenen anoniem geschrift mede, dat dit geschrift met onware verdachtmakingen door den na- tionaal-socialistischen afgevaardigde Münch- meijer is geredigeera. Deze mededeeling werd met een krachtig geroep van „Schande" ontvangen. DOOR RANDALL PARR1SH Mijn zwaard hinderde mü bij het loopen; daarom legde ik het onder aan de trap neer en beklom deze op handen en voeten zonder eenig gedruisch te maken. In de zwarte duisternis was ik verplicht ai tastend verder te gaan en alleen doordat mijn eene tastende hand tegen een eikenhout luik botste, dat den voortgang versperde, kon ik bemerken dat ik aan het einde der trap was gekomen. Een paar minuten verliepen voordat ik deze versperring grondig had onderzocht, maar na eenig tasten kwam ik er achter dat het ''oor twee zware dwarshouten, die in spleten van de rotsen pasten, op zijn plaats werd gehou den. Mijn oor leunde tegen het luik aan, maar van boven drong geen enkel geluid door. Vastbesloten het geheim van de plaats te leeren kennen, schoof ik de houten terug. Het luik week terug zonder leven te maken en nu was ik in staat in de opening te kij ken; maar veel wijzer werd ik niet want al Was het een weinig lichter dan beneden, het was er toch niet licht genoeg om een en ander duidelijk op te nemen. Ik waagde een stapje verder en stak mijn hoofd door de nauwe opening. Op hetzelfde oogenblik riep een stem: „Ga terug of ik gooi met den stoelga!" Mijn hart klopte geweldig. Het was Made moiselle! en wel alleen, gereed om zich te verdedigen. Instinctmatig hield ik mijn hand ter bescherming omhoog, want ik wist dat zij meende wat zij zei. „Gooi niet, Mademoiselle!" riep ik haastig uit, .diet is een vriend." „Een vriend? Welken vriend heb ik hier dan?" „De man, die U gisterenavond van dienst is geweest.... Arthur Shea", gaf ik ten antwoord. Ik hoorde haar snel, ongetwijfeld van ver lichting, adem halen en den eerst opgeheven stoel weer op den grond neerzetten. „Van de lersche Brigade! Kan zooiets mo gelijk zijn? O, Mon Dieu, lk ben zoo blij. Monsieur, lk ben toch zóó gelukkig! Geef mij de hand." Geholpen door den warmen druk van haar vingers, stond ik in een oogenblik naast haar, maar ik kon haar gestalte zelfs toen slechts heel vaag onderscheiden. Als er al vensters in den toren waren, dan waren zij zoo overgroeid met wijnranken, dat zij niet in het minst eenig licht doorlieten. „Zijt gij alleen?" vroeg ik, hoofdzakelijk met het doel om mijn zelfbeheersching terug te krijgen. De uitnoodiging aan de Ver. Staten De Volkenbondsraad heeft gisteren in openbare zitting nogmaals de kwestie van de uitnoodiging aan de Vereenigde Staten, om aan de besprekingen over het Japansch- Chineesch conflict deel te nemen, behandeld. Briand en Lord Reading verdedigden met kracht de opvatting, dat de uitnoodiging aan de Vereenigde Staten kon worden verstuurd, óók wanneer de Raad daarover geen een stemmig besluit had genomen, omdat men hier slechts te doen heeft met een kwestie van een te volgen procedure. De Vereenigde Staten zullen geen lid van den Raad wor den, doch slechts een uitnoodiging krijgen om de besprekingen van den Raad bij te wonen, zonder te kunnen medewerken aan het nemen van besluiten. De Japansche vertegenwoordiger Yoshisa- wa handhaafde zijn standpunt, dat een uit noodiging slechts kon geschieden op grond van een eenstemmig genomen Raadsbesluit. De vertegenwoordigers van Polen, Joego slavië en Noorwegen verklaarden zich vóór het verzenden van de uitnoodiging, doch maakten daarbij het voorbehoud, dat hier door geen principieele beslissing mocht ge acht zijn te zijn genomen over de omstan digheden waarin in de toekomst mogendhe den, die geen lid van den Volkenbond zijn, tot het bijwonen van beraadslagingen van den Raad kunnen worden uitgenoodigd. Na uitvoerige discussies werd tenslotte met alleen de stem van Japan tegen, beslo ten de uitnoodiging aan de Vereenigde Sta ten te verzenden. Briand was van meening, dat men thans emdelijk moest kunnen over gaan tot de behandeling van het conflict zelf, waaraan de Raad nog bijna geen aan dacht had kunnen wijden. Amerika heeft de uitnoodiging van den Raad aangenomen De Amerikaansche regeering heeft de uit noodiging tot deelname aan de bespreking van den Volkenbondsraad inzake de rege ling van het Japansch-Chineesche conflict aangenomen en den permanenten waarne mer bij den Volkenbond, consul-generaal Gilbert, opgedragen, de Vereenigde Staten in den Raad te vertegenwoordigen. Verwelkoming van den Amerikaan- schen waarnemer. Aan de zitting van den Volkenbondsraad, welke Vrijdagavond is gehouden, werd voor de eerste maal door den Amerikaanschen consul-generaal Gilbert deelgenomen als officieel vertegenwoordiger der Vereenigde Staten. Briand verwelkomde Gilbert met een har telijke toespraak, waarbij hij wees op de ver gaande beteekenis van de samenwerking tusschen Amerika en den Volkenbond. De Amerikaansche deelname aan de oplossing van het huidige geschil is een bewijs voor den vasten wil van het Amerikaansche volk gezamenlijk met den Volkenbond mede te werken aan de groote kwesties van den vrede. Gilbert las hierna een verklaring voor, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de bevredigende samenwerking met den Vol kenbond, doch er den nadruk op wordt ge legd, dat deze samenwerking niet op de basts van het Volkeriboudpact, maar slechts op de basis van het Kelloggpact plaats heeft. Gilbert onderstreepte voorts de groote betee kenis van de inschakeling der publieke opinie in de regeling van een internationaal geschil. Amerika heeft met het oog op de dwingende noodzakelijkheid van de handhaving van den vrede en ter vermijding van alle onoverzien bare gevolgen van een breuk in de relaties besloten, tot samenwerkmg met den Volken bond in het huidige geschil. De vertegenwoordigers van alle Raadsleden, met uitzondering van Noorwegen en Japan, gaven uitdrukking aan him tevredenheid over de medewerking van Amerika. Algemeen viel op dat de Japansche am bassadeur Yoshisawa, die niet had deelge- spraken, onmiddellijk na de zitting den nomen aan de algemeene begroetingstoe- Amerikaanschen vertegenwoordiger ostenta tief de hand drukte. Japan dreigt uit den Volkenbond te treden Het Japansche kabinet heeft Vrijdag een zitting gehouden, waarin de minister van buitenlandsche zaken zijn voldoening uit sprak over de bemoeiingen van den Volken bond. doch er op wees, dat het voorstel een niet-lid van den Volkenbond (de Ver. St.) toe te laten tot de Raadsonderhandellngen zijn weerga niet heeft. Het Japansche ka binet heeft evenwel nog geen besluit geno men, omdat, naar in officieele kringen wordt verklaard, men nog hoop heeft dat de Vol kenbondsraad toch nog het door den Ja- panschen vertegenwoordiger uiteengezette standpunt zal erkennen. Ingeval de Volken bondsraad besluiten zou nemen welke de souvereiniteit en het aanzien van Japan zou den kunnen schaden zal vanzelfsprekend de vraag worden opgeworpen uit den V. B. te treden. Mongolen overvallen stad in Mandsjoerije Volgens berichten uit Peking aan de „Eve ning Standard" hebben Mongolen de stad Tsjangwoe aan de grens van Mandsjoerije en Mongolië overvallen. Er had eer. gevecht plaats met Chineezen, dat eenige uren duur de. Tijdens dit gevecht zijn 200 Mongolen en talrijke Chineezen gedood. Gedurende den strijd verschenen Japansche vliegtuigen boven het slagveld. De Chinee- sche opperbevelhebber meldt, dat de Japan ners met da Mongolen m verbinding stonden en de militaire stellingen der Chineezen ge bombardeerd hebben. Hij vreest een opstand der Mongolen en eischt dringend de zending van een pantsertrein ter bescherming van de spoorwegen. Afscheiding Mandsjoerije? In welingelichte kringen to Peking ver wacht men, dat Mandsjoerije zich spoedig zal afscheiden Hoe de Volkenhondsraad zich de oplossing van het Japansch-Chi- neesch geschil denkt. In vooraanstaande Volkenbondskringen bestaat na de toelating van de Amerikaan sche regeering de bedoeling definitieve bij legging van het Japansch-Chineesche ge schil aldus te bewerken, dat de Raad ge meenschappelijk met de Japansche regee ring vaste richtlijnen opstelt voor de ont ruiming der bezette gebieden in Mantsjoe- rije. Voor de uitvoering hiervan moet een in ternationale commissie worden benoemd, welke evenwel slechts tot, taak zal hebben de bescherming van leven en bezittingen der Japansche onderdanen op zich te ne men. Een controle bij de uitvoering der ont ruiming door de Japansche troepen zelf moet evenwei onvoorwaardelijk worden ver meden. Men hoopt op deze basis tot een spoedige oplossing van het geschil te gera ken. Onaanvaardbare leerboeken Volgens een Kipa-bericht uit Rome hoort men in verschillende kringen wederom spre ken over nieuwe moeilijkheden, die op de verhouding tusschen het Vaticaan en de Ita- liaansche regeering niet zonder uitwerkmg kunnen blijven. Zoo heeft het ministerie van onderwijs voor verschillende schoolvakken nieuwe leerboe ken laten samenstellen in fascistischen geest. Vooral het geschiedenisboek bevat zulke grove geschied-vervalschingen, dat mer niet kan veronderstellen, dat hier van vergissin gen sprake is. O.a. wordt het feit, dat de H. Petrus te Rome geweest is, ontkend. Eerst 600 jaar na Petrus' dood, zoo heet het in dit leerboek, heeft men deze bewering gelanceerd. Verder worden alle Italiaansche Heiligen voor zoover hun leven en daden besproken worden, van zuiver nationalistisch standpunt beschouwd. Het spreekt vanzelf, dat het Vaticaan te gen dergelijke leerboeken, zal protesteeren. Naar verluidt, wordt in sommige boeken de persoon van Christus zóó behandeld, dat een dergelijk, leerboek aan geen enkel Katholiek kind in handen kan worden gegeven. Mussolini heeft by vroegere gelegenheden eenige ervaring met nieuwe leerboeken opge daan en toen de grofste fouten laten verbe teren. Wat er zal gebeuren met deze „regee- rings"-uitgave wordt met spanning tegemoet gezien. De candidaatstelling Bfj de gisteren in Engeland plaats gehad hebbende candidaatstelling voor de alge meene verkiezingen, zyn ongeveer 70 leden by enkele candidaatstelling gekozen. Onder hen is ook Baldwin. De Duitsche bewapening Opgave aan den Volkenbond De Duitsche regeering heeft den secreta ris-generaal van den Volkenbond een me morandum overhandigd inzake den stand der Duitsche bewapening, waqrby de uitgaven voor bewapening worden medegedeeld. In totaal bedragen de Duitsche uitgaven voor bewapening R.M. 707.722.623, waarvan R.M. 520.728.331 komen voor de landmacht en 186.994.292 R.M. voor de bewapening ter zee. Laval op weg naar Amerika Aan boord van de ,11e de France". Minister-president Laval is Vrydagmiddag aan boord van de „Ile de France" van Le Havre naar Amerika vertrokken. Vier terechtstellingen te Chicago Door middel van den clectrischen stoel Te middernacht van Donderdag op Vrijdag zijn te Chicago vier ter dood veroordeelden terecht gesteld; zy moesten plaats nemen op No. NEGEN Zaterdag 17 Oct. den electrischen stoel. De eerste terechtge stelde had twee politieagenten, die hem wil den arresteeren, gedood. De'tweede en derde hadden een bankier vermoord, en de vierde had een restauranthouder gedood. Er was nog een vyfde ter dood veroordeel de, maar een half uur voor de voltrekking der straf werd de opschorting ervan bevolen. Men zal eerst nog een onderzoek instellen naar de geestvermogens van den mam. 19 visschersbooten vermist Li de Finsche Golf heerscht een krachtige storm. De telefoon- en telegraafiynen zijn gestoord. Tot nu toe worden 19 visschersbooten ver mist. Het bandietenwezen in de Ver. Staten De geweldplegingen Gedurende de eerste acht maanden van dit jaar hebben in den staat New York 594 personen het leven verloren als gevolg van daden van geweldpleging. Dat is een hooger totaal dan ooit te voren in de overeenkom stige maanden. 40 man in gevaar Te San Francisco is bericht ontvangen d: t 500 myien van de Aleoeteneilanden een Japansch schip, de Yonman-Maroe, zinkende is. Er was een bemanning van 40 koppen aan boord. Op voorstel van den Bondskanselier heeft de Oostenryksche Bondspresident den afgevaardigde van den Nationalen Raad, Dr. Weidenhoffer, tot minister van finan ciën benoemd. De Hoofdcommissie van den Oos- tenrykschen Nationalen Raad heeft een verhooging der tarieven voor reizigers- en vrachtvervoer met 20 pet. by de Oostenrijk- sche Bondspoorwegsn goedgekeurd. Naby Zakopane (Polen) is een luxe auto in botsing gekomen met een autobus. Zeven menschen van den auto en zes uit de autobus werden ernstig gewetst. Na de bot sing vloog de bus in brand. Volgens officieele publicaties be droeg het aantal werkeloozen in Italië op 30 September j.l. 747.000, waarvan 575.000 man nen en 173.000 vrouwen. Het aantal werke loozen op 31 Augustus van dit jaar be droeg 693.000. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Welk dagblad, tydschrift, vaicblad men ook naslaat, bet is kris Is, malaise, werkloos heid wat de klok slaat. Alle tuinbouwbladen, onverschillig van welke richting ook, schil deren een droevig beeld van den in nood verkeerenden land- en tuinbouw. Zwarte en zware wolken hebben zich saam- getrokken boven de hoofden van duizenden noeste werkers, van werkgevers en werkne mers. Li 1921 waren er in ons land byna 222.000 boeren en tuinders. De telling van de Direc tie van den landbouw en de beroepstelling (Maandschrift C. Bur. Stat. 31 Oct. 1924) kloppen op een klein verschil na. In den land- en tuinbouw werkten 6 personen tegen 10 In de nyverheld en 5 In handel en vervoer. (Zie Bedryfsleer voor Boeren en Tuinders door Dr. Ir. I. Rtetsema). Een „Schreckenswinter" staat voor de deur. Honderden, duizenden werkloozen zullen er rondloopen, bittere armoede, afgryseiyke ellende zullen om zich heen grypen. We beleven zware tyden; de wereld kraakt In haar grondvesten; overal zien we een krachtigen groei van extremistische partyen. Duitschland, Engeland hollen den afgrond tegemoet, ondanks officieele bezoeken, ver dragen, pacten, kolossale redevoeringen enz. Een geheele stand, die van den land- en tuinbouw, dreigt ten onder te gaan. Wat is er door de boeren en tuinders ge daan om de krtsis het hoofd te bieden? zy hebben, en doen dit nog, gewerkt, ge zwoegd en geploeterd; zy hebben getracht zichzelf te helpen, door organisatie, veiling wezen, coöperatie, voorlichting, rationalisatie. Eigen hulp schynt niet meer te baten, de organisaties hebben zich tot het uiterste in gespannen. Hoeveel woorden zyn er al ge schreven en gesproken, hoeveel vergaderin gen zyn er reeds belegd en zullen er nog belegd worden, hoeveel commissies zyn er al in het leven geroepen, hoeveel besprekingen hebben er al plaats gevonden met Kamer fracties en Regeering, en het gevo'g Is een steeds dieper wegzinken in de economische zee. Noodkreten zyn angstkreten geworden, geuit in West-Friesland door middel van ge westelijke pers en organisatie. Meer nog dan andere tuinbouwcentra wordt West-Friesland getroffen. De aardap pelziekte is een ramp geworden, wyi het hier een onzer hoofdculturen betreft, Dit Obdam worden ln gewone omstandigheden 350 wa gons verzonden, dit jaar slechts 45. Dit Groo- tebroek-Bovenkarspel 1700 wagons minder dan in normale jaren. Een slechte bollenoogst met matige prijzen en nu ten slotte de doodsteek door een onge kend lagen prijs van de bloemkool. Zaterdag jj. werden te Grootebroek 184500 bloemkoolen verveild. De opbrengst was nog geen 1% cent per stuk. Dergelijke prijzen zyn niet alleen niet loo- nend, neen, zy zyn vernietigend. Massa's bloemkool van superieure kwaliteit waarde loos, massa's menschenvoedsel aan verrotting prijsgegeven. Hoeveel geld, arbeid, zorg, in spanning, vergeefs besteed. De toestand is hopeloos. Hoe zullen de rekeningen van kunstmesthandelaar, mid denstander, betaald worden? Wat zal er van de landhuren terecht komen? Hoe zullen de loonen der arbeiders betaald worden? Is het niet teekenend en diep ellendig, dat velen daartoe reeds niet meer ln staat zijn? Nu, op een moment, dat er werk in overvloed ge daan moet worden? De prikkel tot arbeid wordt of is ontze nuwd, er komt een geest van verslagenheid, van levensmoeheid, van ontevredenheid en verzet. Kunt ge u wei indenken, wat het zeggen wil, hard te zwoegen en niet te ontvangen, werken van den vroegen morgen tot den la ten avond en steeds meer schulden te maken, hard zwoegen en als loon een onverkoopbaar product, zich inspannen en de armoede ten prooi? Ls het den tuinders euvel te duiden, dat zij ontevreden worden, dat er een geest over hen komt van wrevel en verzet? Is het te verwonderen, dat de communisten hun pro pagandisten uitsturen onder de boeren- en tuindersbevolking, om hun verderfelijke leer ingang te doen vinden? Te verklaren,, dat daar onze boeren en tuinders immuun voor zyn, is struisvogel politiek. Zijn Rusland en Spanje niet ten of fer gevallen aan de Revolutie, omdat men de belangen van het platteland had verwaar loosd? Boeren en tuinders verlangen hulp en steun van onze Regeering, nu hun eigen middelen en die der organisaties grootendeels hebben gefaald. Een Regeering met niet minder dan 4 Katholieke Ministers, met een Kath. Mi- nister-PTesident, met hun Ministers van Landbouw en Waterstaat, en een Kamer fractie van 30 leden. Wat de organisaties gedaan hebben? Plaat selijk, gewestelyk, landelyk, hebben zy ver gaderingen gelegd. Zy hebben een Urgentie program opgesteld, een program van wen- schen en verlangens, een landbouwprogram gegeven in Den Haag, in de meening, dat er een op het Departement van Bmnenl. Zaken en Landbouw ontbrak. Wat is er van de wenschen der organisaties terecht gekomen? Wat is er voor den Land bouw gedaan? Iets. Wat is er voor den tuin bouw gedaan? Niets. De adviezen van de Commissie-Lovink heeft de Regeering prak tisch gesproken naast zich neergelegd. Heeft men de tarieven voor het vervoer van land- en tuinbouwproducten verlaagd? Men heeft met den meest bekwamen spoed een commissie ter bestudeering en overwe ging in het leven geroepen. Het schijnt «en titanenstudie, want na een jaar arbeid is de commissie nog niet gereed, zy ruste in vrede. Liever land- en tuinbouw den grond in, zoo schynt men te redeneeren, dan de gegaran deerde procenten der aandeelhouders in ge vaar gesteld. Waarom niet de spoorvrachten verlaagd en een eventueel verlies gedekt door een alge meene krlsisbelasting, waaraan ieder zonder uitzondering meedraagt? Of komt anders de zoo hoog geroemde ka pitaalvorming in gevaar, die grootendeels naar het buitenland vlucht, en zoo dikwijls dient om tegen Nederland te concurreeren? (Men denke aan de 140.000.000-leening aan Duitschland, welke voor het grootste deel ge diend heeft tot perfectionneering van den Duitschen tuinbouw). De artikelen van Mr. van Haastert ln „De R. IC Boerenstand", die doelden op een mo gelijke splitsing in de R. K. Staatsparty en de totstandkoming van een R. IC zelfstandige agrarische groep, hebben heel wat stof opge jaagd. Maar dit is zeker, indien Regeering en Kamer niet actiever optreden, heeft men de oorzaak daartoe niet weggenomen, want thans worden de belangen van land- en tuin bouw schromelyk verwaarloosd. Individueel wordt er door de Kamerleden flink gewerkt, maar de R. K. Kamerfractie heeft in wets voorstellen haar activiteit nog niet getoond. By de ramp der aardappelziekte hebben de organisaties de handen in elkaar geslagen, de Commissie voor schadebepaling heeft haar advies aan de Regeering gegeven, maar nu nog wachten de gedupeerden op de toeken ning van een renteloos voorschot, f 1.000.000 is aangevraagd; op verschillende wyzen heeft men by Landbouw op bespoediging aange drongen, maar tot nu toe nog geen enkele toezegging. Moet het Ministerie van Finan ciën ook hier beslissen? Het is geen fdjd meer voor commissies, overwegen, bestudeeren en aarzelen, er die nen daden gesteld te worden, spoedig en af doende dient er geholpen te worden. Er staan hoogere belangen op het spel, als men niet meer rekening houdt met de levensbelangen van land- en tuinbouw. Steeds hooger bouwt men de tariefmuren op, het beginsel van vrijhandel wordt een be ginsel van wanorde en verdrukking. Ieder bouwt, maar Ned. blyft werkeloos toezien, steeds meer ingebouwd en afgedamd wordt onze export, met als gevolg een pryzennlveau, dat het bestaansrecht van land- en tuinbouw wegvaagt. Woorden zyn er genoeg gesproken, maar laten Regeering en Kamerleden Indachtig zyn de woorden van Thorbecke: „Wacht op onze daden." Het bestuur der Veilingvereeniging „De Tuinbouw", Grootebroek. „Ja, Monsieur, op het oogenblik ten minste." Ik kon heel duideiyk het beven van haar stem hooren en ik voelde dat zy mijn hand vaster greep. „Maar hy was hier een uurtje geleden. Ikik dacht dat hij terug kwam hijhy zwoer dat hy weer zou komen als ik de verschrikkingen van de duisternis had leeren kennen, ik was ontzettend tang maar niet van de duisternis." „Wat bedoelt gy dan?" „Weet gij het dsn niet, Monsieur? Weet gij dan niet wie hier verbiyf houdt, wie het hoofd van deze bandieten is?" „U bedoelt den schurk La Porte?" „Zoo wordt hy genoemd, ja, Monsieur. Maar hebt gij ooit iemand gesproken die meer van den man af wist dan den naam, waaronder hy doorgaat? In Parijs hoorde ik den naam vaak genoeg noemen en wij stel den ons hem altyd voor als een duivelsche boer, of het een of andere woeste monster. De naam werd alleen maar fluisterend ge noemd, men sprak over hem ais over een wezen, dat niets menscheiyks had. wy had den er geen begrip van wie hy in werkelijk heid was. Heeft U in het kamp ooit iemand gesproken, die hem gezien had?" „Neen, Mademoiselle. Men vertelt van hem dat hy niet zelf deel neemt aan de verschrik kingen, die in zyn naarr worden bedreven, dat hy alleen de plannen ontwerpt en dat zelfs zyn eigen luitenants hem nooit anders zien dan met een masker voor. Dit is dan ook de reden waarom het zoo hopeloos ls deze bende schurken te vangen.... niemand kent den leider. En wou U nu zeggen dat U den man met eigen oogen heeft gezien en dat D hem herkende?" Zy haalde zwaar adem en hield myn hand stevig in de hare vast. De woorden wilden niet dan met moeite van haar lippen komen. „Ja, Monsieur." fluisterde zy. ais vreesde zij zelfs de schaduwen, „hy is hier en heeft zonder masker voor met my gesproken; hy heeft mij zelfs bedreigd. Eerst kwam hy ver momd by my in den waan dat, ns nem niet zou herkennen, maar bij het eerste woord, dat hy sprak, herkende ik hem. Ik lachte om zyn bedreigingen en toen hy daarna de hand op my legde, rukte ik het masker van zyn gezicht by myn pogingen om van hem af te komen. Mon Dieu! hy wa,s zóó boos, en ik denk dat hy in staat is my te dooden als ik niet doe wat hij verlangt. Ik was wel ver plicht hem de een of andere leugen te ver tellen, anders was hij niet weggegaan." .Maar gy hebt my nog niet zyn naam ge noemd. Ken lk hem?" „De vriend van den koning, de Hertog de Saule. Ik zei hem ronduit dat hy de dui vel in menschengedaante was. Eerst lachte hy er wat om; toen begon hy er zelfs op te pochen, en telkens opnieuw te snoeven op de groote macht, die hy bezat. Hy spotte met den weerstand, dien ik hem bood; het was volkomen nutteloos of ik my al verzette, zyn mannen stonden altyd klaar cm zyn bevelen uit te voeren, zelfs moord. Deze man is een monster, een echte duivel de beschaving is slechts uiteriyke schyn en zyn glimlach is niets anders dan verraad." „Ik twyfel er geen oogenblik aan," zeide ik. „Ik was op zoo iets al voorbereid, want ik heb beneden zyn trouwen hulp, den mon- steraebtigen dwerg Gospele, ontmoet en heb hem gedwongen my le zeggen waar gij waart opgesloten. Hij zal natuuriyk wel gedacht hebben dat ik op weg hierheen tegen zyn meester of een paar van de schurken, die de trap bewaken, zou oploopen. Heel toevallig héb ik niemand ontmoet en kon dus onge hinderd bij komen." „En is de dwerg het nu gaan vertellen?" „Dat niet! Daar heb lk wel voor gezorgd. De kerel ls heel secuur beneden ln een cel opgesloten. Hy heeft my niet meer verteld dan waartoe ik hem onder bedreigingen ver plichtte. Hy ontkende dat de Saule hier was." „Hebt gy hem dan naar zijn meester ge vraagd?" „Ja, Mademoiselle, want ik bracht dezen onmiddeliyk nut in verband. In Parijs had ik van de verhalen gehoord, die daar over beiden ln omloop waren. Er werd verteld dat de man U wenschte te huwen en dat de koning zyn wenschen genegen was, maar dat gy hen beiden 'let praten, en daarvoor van het hof werd verbannen. Toen gy dus op zulk een wonderiyke manier waart verdwe nen en ik hoorde dat gy hier waart opgeslo ten terwyi Gospele vry rondliep, kwamen al deze praatjes my van zelf te binnen en bracht ik onwillekeurig de Saule met een en ander ln verband. De dwerg zwoer dat ook hy een gevangene was, maar hy liep veel te vi-y beneden rond dan dat ik het kon geloo- ven. Maar wat is de bedoeling van den her tog met dit alles?" ,My te dwingen met hem te trouwen. Hy heeft ontdekt dat hy alleen door geweld mis schien kan hopen Iets goeds te bereiken. Zoo lachende weg, alsof het een goede grap was, heeft hy my het heele plan ontvouwd. Zelfs nog in Farys was ik eigenlijk al het slacht offer van zyn Intriges. Het was zoo geregeld dat ik by de discussie -«ver de dépêche zou tegenwoordig zyn en er zou juist in den breede worden uitgeweid over ae moeilijk heden en de zwarigheden om haar veilig naar Louis over te brengen, zy rekenden op myn durf en myn koningsgezindheid, en de hertog gaat er zelfs groot op, dat de koning bet plan goedkeurde. De dépêche bestond eigenlijk volstrekt niet, er was alleen maar een blank velletje papier in de enveloppe ge daan, waarop het officieele Fransche zeg>' Hun bedoeling was eenvoudig om mU van Parys weg te krygen en geheel alleen hier ln St. Quentin, waar lk niemand kende en geen vrienden had. Zelfs de gids, dien zjj my meegaven, was in dienst van de Saule en hy had bevel gekregen waar hy op een zeker uur moest zyn. Het onverwachte verecbynen van de Engelsche verkennings-patrouille heef het plan irt duigen doen vallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9