V oetbal-Cocktail GYMNaötizr. T. O. G E. D. O. 1—6 Reserve 2e Klasse W. F. C. II—R. C. H. II 0—3 3e Klasse HAARL. VOETBALBOND PAARDENSPORT Tumpeil K. T. K. KRACHTSPORT AUTOMOBILISME DAMMEN BILJARTEN In de tweede helft gelukt het D. E. C. met een onhoudbaar schot de leiding te nemen, 10, maar kort daarop maakt Keesman, uit een goed aangegeven bal van Schuiten, ge lijk, 1—1. Zandvoort is dan overwegend ster ker, maar kan dit niet in doelpunten uitdruk ken, Vermelden we nog een in den hoek ge schoten bal, welken de keeper van D.E.C. er uit grabbelt, terwijl even later Schuiten tegen den paal schiet. Dan is het met 't over wicht van Zandvoort gedaan. De linksbinnen van D. E. C. scoort onhoudbaar no. 2 en kort daarop is het de rechtsbinnen die met een mooi schot er 31 van maakt. Met Zand voort ln den aanval komt het einde. Het terrein van deze Amsterdammers is zeer ongelijk en effectvol, waardoor goed spel heel moeilijk was. ED.O. verdiende de overwinning volko men, het buitenspel zetten na rust door T.O.G., verhinderde een grootere overwin ning. Scheidsrechter was de heer v. Brussel, welke een goeden indruk maakte. Het E.D.O.-elftal was «Is volgt: H. de Waard K. Zar.dstra, H. Swart, Koppen, Dinkla, Oomen, Perukel Sr., Steffens Jr., Steffens Sr., Perukel Jr., Oomen. T. O. G. valt vurig aan en de vlugheid Van handelen, deed eenige verwarring ont staan in de E. D. O.-achterhoede. Het spel is heel middelmatig en E. D. O. kan maar niet los komen. Dan heeft E. D. O. succes als Steffens Sr. den linksback pas seert en met een goed schot den stand op 10 brengt. Er komt nu meer teekening in het E. D. O -spel en de aanvallen van T. O. G. verliezen het gevaarlijke. Uit een voorzet van Perukel Sr. brengt Steffens Jr. den stand op 20, terwijl Perukel Jr. na eenig samenspel bet derde doelpunt maakt 30. Dezelfde speler laat even hierna de ach terhoede zijn hielen zien en vergroot de lei ding tot 4—0. Geheel onnoodig veroorzaakt Zandstra een penalty, waardoor T. O. G. den achterstand verkleint. In de tweede helft brengt Perukel Jr. al spoedig den stand op 61 en het lijkt er veel op dat de score re gelmatig opgevoerd zal worden. Daar was echter geen sprake van, want T. O. G. wist thans door buitenspel zetten steeds de si tuatie te redden. Steeds liepen de E. D. O.- spelers in deze val en telkens werd hierdoor het spel onderbroken. T. O. G. gaf nog steeds de hoop niet op om den achterstand te verkleinen, doch de E. D. O. achterhoede wist van geen wijken. Perukel Jr. loopt even met den bal door en de leiding wordt vergroot tot 61. Kort hieron is het einde daar. E.D.O. heeft zich hierdoor op de bovenste plaats gehandhaafd. D. W. S.Bloemendaal 30 Bovenstaande ontmoeting, welke door een grcot aantal publiek werd bijgewoond, ein digde in een eclatante overwinning voor de thuisclub. Alhoewel de cijfers de krachtsver houding in het veld wel niet geheel weer geven. verdiende D. W. S. de overwinning door technisch beter spel. Het heeft anders geducht gespannen In den Spaamdammer- polder. Tot een kwartier voor tiid. in welke periode de gastheeren met 10 de leiding hadden, was de strijd nog geheel open; daarna kreeg de BLdaal-verdediging een in zinking. met het gevolg, dat de rappe Am sterdammers het leder nog tweemaal langs Huisman deponeerden. Over het spelverloop het volgende: Er wordt in een snel tempo begonnen. De eerste aanvallen zijn voor de thuisclub en de BL dalers moeten zich hoofdzakelijk tot destructief werk bepalen. Wanneer de linksbuiten der Amsterdammers aan zi)n be waking ontsnapt, geeft hij met een scherp schot via den paal D. W. S de leiding. De BI. dalers geven geen krimp en ook voor het A'damsche doel ontstaan nu enkele gevaar lijke momenten. Fr. Bakker laat een pracht kans tot scoren voorbijgaan. Huisman in het Bl.daal doel verricht veel en goed werk en ofschoon D. W. S. in het veld iets sterker blijft zien zij toch geen kans diq^meerderheld in doelpunten uit te drukken. In de 2e helft verandert het aspect van den strijd heelemaal niet Het spel blijft spannend en buitengewoon snel. Wanneer Ch. de Bock zich door de verde diging der thuisclub heenwerkt, schiet hü tot groote teleurstelling der witten juist naast het doeL Het laatste kwartier komt D. W. S weer sterk opzetten. De rechtsbinnen der Amsterdammers voltrekt dan het vonnis door kort achter elkaar 2 maal onhoudbaar te scoren. Met dezen- stand breekt het einde aan. Bloemendaal speelde met het volgende elftal: Hulsman. Rap. O. Bakker, Immer, H. Beijk, Parson, J. Oassee, Ch. de Bock, Fr. Bakker D. Kuiper, R. Strik De nederlaag tn den Helder geleden bleek geen beletsel om tegen het in eigen huis sterke W. F. C. 2 weer te winnen en al is voorloopig de eerste plaats nog in het bezit van H. R. C. 2, Schoustra en de zijnen staan gereed om bij een misstap de leiding over te nemen. Het elftal heeft weer 'n goeden wed strijd gespeeld waarbij de achterhoede dit maal extra goed werk deed. Slot opende mei een goed schot de score, van de Werve maak te op soliee wijze net tweede doelpunt voor zijn elftal en toen Warren nummer drie voor zijn rekening had genomen was de overwin ning, ondanks heftige pogingen van de Wor- merveerders, een voldongen feit. ZeemeeuwenSchoten gestaakt Linksbinnen van Schoten breekt zijn been. Ongeveer vijf minuten na het begin van de tweede helft bij een aanval van Schoten trapt de Munnik en de linksbinnen van Schoten gelijk naar den bal, met het on geluk dat de Schotenaar zijn been breekt. De wedstrijd is daarop gestaakt. Over de eerste helft 't volgende. Na 15 mi nuten neemt Zeemeeuwen de leiding. Scho ten krijgt een corner te nemen, deze wordt goed voorgezet, de keeper van Zeemeeuwen mist en de bal wordt in het net geklopt 11 waarmee de rust inging. Alzoo een ontijdig en minder prettig einde. De KennemersZaandijk 40 De thuisclub mist nog steeds Dulveman, terwijl Zaandijk volledig is. Als scheidsrechter v. d. Lee het aan- vangsseln geeft, zijn de Kennemers in actie en ontkomt het Zaandijk-doel al direct aan een doorboring, als Groot Juist naast ko- geld. Aan de overzijde maakt Blaujan een slecht schot van den mldvoor der gasten onschadelijk. Bij den volgenden Kennemers- aanval weet Brethouwer met een hard schot de score te openen, 10. Direct hierop weet Groot na goed samen spel onhoudbaar no. 2 te maken. Nu komen ook de Zaankanters in actie, doch Lindner en Blaujan zijn in puike con ditie. De rust komt dan ook onverandert, 2—0. Na de rust hebben de Kennemers nog' al hinder van den zon en lukt het vooral in de voorhoede niet al te best. Vooral de lin kervleugel is geheel uit vorm. De Zaandijk- voorhoede kan echter de Kennemers-defen- sie niet voorbij komen en de van verre ge richte schoten leveren Blansjaar geen moei lijkheden op. 10 minuten voor tijd, als Stee man Jr. de rechtervleugel der Wijkers weer aan het werk zet, komt de bal bij Groot., die hem goed vrij maakt en met een fraai schot aan de spanning een einde maakt, 3—0. Een goed schot van Schipper treft dan ook nog doel en met een 40-zege voor Kennemers komt het einde. UITSLAGEN I. V. OSpaarnestad 4—2 Kennemers 2Kinheim 2 40 Schoten 2Halfweg 2 71 KipperdaE. H. S40 SpaarnevogelsKenau 52 Hillegom 2—Heemstede 7—3 V. V. H.—Vijfhuizen 4—0 H. F. C. 3—V. S. V. 3 5—2 Zandvoort 2Droste na verl. 23 V. o. G.Bloemxdaal 2 72 SwastikaD. W. 038 E. D. O. 3-D. O. A3—8 Haarlem 3DeCeO 23 Gewone Competitie Afdeeling la Damiaten R. C. H. 5 16 Afdeeling lb Geen wedstrijden Afdeeling 2a Haarlem 5Schoten 2a 23 Kinheim 3Kennemers 3 33 Afdeelinc 2b Bloemendaal 3Stormvobels 4 35 D. I. O. 2Kennemers 4 12 Afdeeling 2c R. C. H. 6—Bloemdaal 4 3—2 Afdeeling 2d Haarlem 3aE. D. O. 4 03 Afdeeling 3b D. O. A. 2Zandvoort 4 02 Heemstede 2Ripperda 2 33 Afdeeling 3c Spaarnaam 2Kennemerk 7 51 V. S. V. 4— DeCeO 2 7—1 Afdeeling 3d Kennemers 5D. S. K. 2 53 Afdeeling 3e R. C. H. 9—HUlincn 3 1-10 Bloemendaal 5Kenau 3 01 Afdeeling 3f Kenau 2—1. V. O. 2 1—9 Afdeeling 3g D. S. K. 4—Hillegom 3 2—7 Heemstedè 3—Spaarndam 3 53 I. V. O. 3Damiaten 2 05 Afdeeling 3h E. D. O. 7Kennemers 6 22 D. W. O. 4Spaarnevogels 3 13 VI. Vogels 2—Kinheim 5 1—7 Afdeeling 3i E. D. O. 6—T. H. B 4 3—4 Ripperda 4D. O. A 3 40 D. I. O. 4Kinheim 6 4—1 Afdeeling 3j D. W. O. 2Beverwijk 5 32 Spaarnevogels 2V. V. H. 2 75 Tram- en Spoorwegcompetitie TramvogelsH. T. M. 35 De Gelen zijn genoodzaakt om voorloopig met io man aan te vangen, waaronder een invaller voor keeper en linksbuiten. Eenige minutn minuten na den aanvang heet H.T.M. reeds succes als een der backs der Gelen aanvalt, doch de ander vergeet het leder weg te wer ken, waardoor een der H.T.M.-ers met een fraai schot zijn vereeniging de leiding geeft, (oi). Wanneer dan ook bij een algemeenen aanval der H.T.M, de doelverdediger der Gelen ver uitloopt en geen der achterspelers het doel dekt, rolt langzaam tergend voor de tweede maal het leder in het Tramvogels- doel. (o2). Hoewel de Gelen eenige dotjes van kansen krijgen om den achterstand te verkleinen, weet men van de gelegenheid niet te profiteeren en breekt rust alzoo aan met 2o voor H.T.M. Wanneer weder aangevangen wordt, zijn Tramvogels geruimen tijd in het offensief, echter zonder het begeerde resultaat te be reiken. Wanneer Tramvogels-midd-half te rug speelt op een zijner backs, rekent deze speler hier niet op en geeft daardoor de H.T.M. gelegenheid om op zeer goede wiize den voorsprong te vergrooten. (o3). De Gelen geven zich nog lang niet gewonnen e hard wordt er gewerkt om het verloren ter rein te herwinnen. Vele eoede aanvallen worden opgezet en uit een daarvan verkleint de middenvoor der Gelen den achterstand met een zeer fraai schot (13). Steeds meer komen Tramvogels in het offensief en wij zien haar linksbinnen op goede wijze van een hem geboden gelegen heid gebruik maken om den stand op 23 te brengen. Reeds enkele minuten later krijgt Tramvogels middenvoor en cok haar rechtsbuiten gelegenheid, de eerste zelfs met alleen den keeper voor zich, om de par tijen op gelijken voet te brengen, doch beide spelers missen de hun geboden kansen. Hoewel ieder oogenblik de gelijkmaker ver wacht werd, kwam toch een goal aan de tegenover gestelde zijde en vergrootet aldus de H.T.M. hare kans om beide punten mede naar Den Haag te nemen. Wanneer bij een algemeenen aanval een der Tramvoeels- backs hands maakt binnen het beruchte gebied, wordt de toegestane strafschop benut van de zijde der H.T.M. en aldus de stand gebracht 00 25. Hoewel Tramvogels nog wel trachten het verloren terrein te herwinnen en het meest in den aanvl zijn, wordt slechts alleen een strafschop wegens free-kick bin nen het beruchte gebied benut. (3—5)- Gemixed door Pico De Duitsche Voetbalbond, in vergadering bijeen, besloot de verplichte zomerrust terug te brengen tot één maand, aan welke nieuwe dienstorder heel lakoniek wordt toegevoegd, dat de vereenigingen zelf die periode kun nen verlengen. Op 14 Februari a.s. heeft Zwitserland een internationalen wedstrijd gearrangeerd tegen Italië te Napels. Dank zij de soepele toepassing van de amateurs-bepalingen in Zwitserland, d.w.z. nu stnds het gevallen besluit in Augustus zoowel amateurs en profs in één elftal kun nen vereenigd zijn, schijnt het spelgehalte zeer sne! te stijgen. Zoo bestaat de aanval van de bekende Grashoppers-Club (in welke vereeniging onze Hollandsche internationaal, Lou Adam rechtsbuiten speelt) uit drie Zwitsers op de vleugels en middenvoor-plaats en twee profs (Joego-Slaven) op de binnen plaatsen. Die voorhoede moet inderdaad zeer fraai spelen, zoodat het succes zeer groot is, maar bovendien het publiek te hoop loopt om van het spel te genieten. Hoewel ook in Helvetia de competitie nog zeer jong is, ging de roem van de Grasshop pers reeds over de grenzen, en speelde zij verleden Zondag te Karlsruhe, ter gelegen heid van het achtste lustrum van de Karlsruher Fussball-Verein een eere-wedstrijd. Wel zegevierde de jubileerende club met 32, doch men v/as vol lof over het Zwitsersche spel, en over Lou Adam niet in het minst. Om tot spelverbetering te komen, heeft de Fransche Voetbalbond een bijeenkomst uit geschreven. waar met slechts de clubleiders zullen vertegenwoordigd zijn en andere er kende autoriteiten, maar waaraan eveneens de pers-cntici van naam zullen deelnemen. Deze actie schijnt men hoofdzakelijk te dan ken aan het initiatief van den bekenden jour nalist Maurice Pfefferkorn. Dat de financieele toestand in de Oosten- rijksche prof-clubs niet rooskleurig is, is van voldoende bekendheid. Ondanks deze weten schap werd het Oostenrijksche publiek (en thans misschien ook het Haarlemsche zeer verrast door den noodkreet uit het Austria- kamp. Deze vereeniging speelde in de ge passeerde zomermaanden in onze stad tegen R.C.H. Den spelers is thans aangezeed andere verbintenissen te zoeken, en de prachtige, internationale middenvoor, Sindelar, heeft al een contract afgesloten met Slavia uit Praag. 't Is een goede gewoonte van den Bel gischen V. B., om elk jaar alle spelers, welke het roode shirt gedragen hebben, of pas dra gen, te vereenigen, waarbij elke nieuweling hartelijk wordt toegesproken, en zijn „cape" krijgt. Een niet alledaagsch verschijnsel in het scheidsrechterwezen deed zich in België voor. Bij de ontmoeting Daring C. B. versus Berchem Sport werd arbiter Degotte m de rust zoo onwel, dat verder leiden onmogelijk was een grensrechter trad als remplacant op. In Luik bij Standard C. L. tegen C. S. Brügge was de scheidsrechter op denzelfden dag niet verschenen, en bezette een der grens rechters de opengevallen plaats. Tegen de rust kwam de heer Leroy vanwege groote treinvertraging pas aanzetten, en bracht de ontmoeting tot een goed einde. Polen is voor westelijk Europa zoo goed als de groote onbekende, vandaar bepaald, dat België tegen deze Polen een wedstrijd op het programma bracht in Stade d'Heijsel te Brussel. De Belgen wonnen met slechts 21, in welke cijfers de feiten liggen, dat de verre gasten over een magnifieke verdedi ging beschikken, een behoorlijke midden linie, doch een te zoetsappige voorhoede, die wel weet wat combineeren is, maar elke doortastendheid misten geen notitie heeft van buitenspel. 't Moet vermakelijk geweest zijn, hoe de Polen in het buitenspelvalletje wandelden, a la Denis opgezet Tramovgels II—H. T. M. II 2—1 De reserves der Gelen deden het dezen middag beter. Vanaf den aanvang zijn de Hagenaars het meest in het offensief, doch Tramvogels-achterhoede weet voorloopig alle gevaar af te wenden. De Gelen werken zich daarna een weinig los en het spel gaat goed tegen elkaar op, echter weten beide ploegen voorloopig de kansen niet te benutten. Na een half uur spelen weet echter een der Tram vogels, van rechts zijn vereeniging de leiding te geven. Hoewel de H.T.M. zich op zeer goede wijze inspant om het verloren terrein te herwinnen, gelukt zulks voor rust toch niet en gaat deze alzoo in met 1o V004 de Tramvogels. Hoewel de Gelen na rust wind-voordeel genieten, zijn toch de Haagsche trammannen het eerst in het offensief en weten op goede wijze de partijen weder op gelijken voet te brengen. (1Beide ploegen doen thans hun uitersten best om de overwinning in de wacht te sleepen, doch ziin de Tramvogels wel het meest in den aanval Nadat eenige goede kan sen om de leiding te hernemen, mislukt zijn. ziet echter de middenvoor kans om uit een hem geboden gelegenheid, zijn vereeniging oonieuw de leiding te geven, en alzoo den stand op 21 brengende. Rennen en draverijen op Dtiindigt De uitslagen van de Zondag te Duindlgt gehouden rennen en draverijen lulden: Odeonprijs prijzendraverij der 3de en 4de klasse over 2040 Meter. 1. Sara, eigenaar J. L. v. d. Knoop; 2. Sador, eigenaar A. P. J. v. d. Kroon. Herfsttinten (ren op de vlakke baan over 1100 Meter). 1. Milano. eigenaar W. Jo- chems; 2. Mercedes, eigenaar W. Jochems. Olandaprijs (prijzendraverij 2de en 3de klasse over 2040 Meter; 1. Sister Patrick H, eigenaar Jac. Klarenbeek; 2. Sieghilde S.W., eigenaar N. Schermerhom. Klein criterium (handicap 4de klasse over 3300 Meter). 1. Quford, eigenaar J. M. Schoen; 2. Ureka, eigenaar D. de Vlieger. Oranjeprijs (ren op de vlakke baan over 1700 Meter). 1. Paddy's Darling, eigenaar A M. van Oss; 2. Marialva, eigenaar R. L. Portocarrero. Olympiaprijs (handicap-beat 1ste klasse over 1700 Meter). 1. Postduif je O. eigenaar Jac. v. d. Graaf; 2. Nowbold, eigenaar S. v. d. Oord. OntarioprijB (hordenren over 2600 Meter). 1. Pommard, eigenaar A. G. v d. lol; 2. Theocrtte, eigenaar H. C. Lintveld. Zooals bekend, staat het tumpeil in den K.T.K. (vooral van de heeren) op laag peil. Deze zaak eischt dan ook voortdurende zorg. Belangrijke besluiten werden daarom genomen door Bestuur en T. C. van den kring. Vooreerst noemen wij daarvan den a.s. gymnastiekwedstrijd tegen den turnkring Noord-Holland's Zuiderkwartier. Dit is dan de eerste kamp van dezen aard. Van soort gelijke atletiekwedstrijden tegen het Zuider kwartier werden er reeds drie gehouden. Wel een bewijs, dat de gymnastische stuwing van den Kennemer Turnkring in de gymnas tische richting niet sterk is De K.T.K. had nu van de gelegenheid gebruik kunnen maken tot het houden van een frialmee't, waarvoor het Zuiderkwartier en de Zaansche Turnkring reeds te vinden waren. Jammer, dat de K.T.K. deze gelegen heid niet aangegrepen heeft, om zijn beste ie graads gymnasten een ruimer blik te verschaffen inzake het turnen en het turnpeil. Een goede greep inzake bovengenoemden dualmeet is, alle oefeningen naar keuze te doen zijn. De gestadige invoering van dezen wedstrijdvorm wij hebben er vroeger uitvoerig op gewezen is zeer zeker van invloed op de peilverbetering. Een commissie werd benoemd om de mogelijkheid te bestudeeren, meer afwisse ling te brengen in het jaarlijksch gymnastiek- programma. Inderdaad is die afwisseling meer dan noodig. Ter laatste jaarvergadering is reeds aanbevolen, een gymnastiek-compe- titie in het leven te roepen, een wedstrijd- vorm, die meer dan de jaarlijksche gewone wedstrijden van invloed is op het peil. Merkwaardig is toch wel. dat in den K.T.K., die toch in de eerste plaats een gymnastiek- organisatie is, meer wordt gedaan voor de athletiek dan voor de gymnas iek. Nieuwe prikkels zijn in den kring noodig voor 't op peil brengen van het turnen. B.v. voor enkele jaren zou als toevallig onderdeel van de jaarlijksche wedstrijden een wedstrijd tusschen Haarlem en de rest van den kring worden gehouden. Deze ging toen niet door wegens te kort aan ie graads gymnasten. Maar misschien is er nu gelegenheid voor. Gezonde wedstrijdprikkels heeft de K.T.K. meer dan noodig. Te lang reeds is de oude sleur gevolgd. Zoowel voor den dualmeet als voor de jaarlijksche wedstrijden worden jury-leden van buiten den kring aangesteld. Dit is zeker goed gezien, want wel zijn de jury-leden uit den K.T.K. boven alle verdenking van partij digheid verheven, maar insiders zooals zij b.v., kunnen zich uit den aard der zaak niet los maken van het denkbeeld, dat zij zich onbewust hebben gevormd van de prestaties der verschillende turnsters en turners. Instemming zal het besluit wekken, voort te gaan met de oefeningen van het dames keurkorps. Met een heerenkeurkorps gaat 't minder voorspoedig. Eén der vereenigingen heeft daarvoor onmiddellijk na den cursus Melkman moeite gedaan, maar die poging is mislukt, ook, omdat er zich reeds een groep je heeren voor dat doeleinde had gevormd, een bewijs, dat er wel eenige animo was. Wat aan den K.T.K. ontbreekt, is een vast keurkorps voor heeren onder deskundige leiding. Dezelfde vereeniging als boven genoemd doet nu pogingen in die richting, door de zustervereenigingen op te wekken tot deelneming. Want het kringbestuur kan onmogelijk tot instelling overgaan, wanneer er onvoldoende animo voor bestaat. Misschien is evenwel die vereenigings-actie overbodig, want Bestuur en T. C. van den kring zijn reeds uiteraard voorstander van een dergelijke afdeeling en zij zullen dus in die richting zeker maatregelen overwegen. De T. C. besloot reeds, het Bestuur voor te stellen, een leider te benoemen voor een eventueel keurkorps heeren. Is dan daarbij sprake van een vast keurkorps, dan is ook in dit opzicht voldaan aan den zoo noodzakelijken eisch van peil-verbetering. Concordia Concordia heeft nu bij zijn reeds talrijke afdeeüngen op verzoek van verschillende ouders een z.g. kinder-afdeeling gevoegd. Deze staat onder leiding van den heer J. M. Berrevoets. Geturnd wordt 's Woensdags van 56 in de zaal van het Gemeentelijk Lyceum, Gedempte Voldersgracht. Verschenen is het tweede nummer van „Het Concordianieuws", officieel maandblad voor de adspiranten van Concordia. Het bevat weder talrijke bijdragen, o.a. van den heer P. A. Kruijer (den „adspiranten-vader"), van „Oom Wim", van den heer A. Roosloot (leider voor Haarlem-Noord), en van den heer F. G. J. van den Berg, redacteur. Haarlemsche R. K. Gymnastiek- vereeniging „Ursus" Secretariaat: Voorultgangstraat 79, Haarlem. Door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent is tot geestelijk adviseur van „Ursus" be noemd de Weleerw. heer A. J. v. d. Ouden hoven, kapelaan aan de Kathedrale Kerk. De laatste weken gaat het weer beter met „Ursus". Er sluiten zich meer leden bij ons aan, een zeer verheugend feit. Een belangrijk punt is dat vele studeeren den voor de acte M. O. Gymnastiek, een daadwerkelijk aandeel nemen in de uitwer king van het oefenplan. Bij iedere afdeeling staat thans een bevoegde voorturner(ster), zoodat in dat opzicht resultaten niet kun nen uitblijven. Deze week kwam de nieuwe medaülekroon gereed, een fraai stuk werk van een onzer makkers! Voortaan zal dus het „carillon" op onze clubvlag weer in eere hersteld worden. „Ursianen" houdt goeden moed! Brengt eens één of meer belangstellenden mee naai de oefenavonden! We kunnen vooruit, waar om zult ge niet naar best vermogen die voor uitgang bevorderen? „PXM". Internationale worstelwedstrijden Districtsploeg Amsterdam en Omstreken tegen de vereenigde krachtmeters uit Antwerpen Onder een groote publieke belangstelling vonden Zaterdagavond in het V-paviljoen internationale words telwedstryden plaats tusschen de Dlstrlctsplocg Amsterdam en Omstreken en De Vereenigde Krachtmeters uit Antwerpen, welke wedstrijden georgani seerd waren door den Districtsbond Amster- ezsa e«aanteken. van den Nederlandschen Krachtsportbond. Alvorens tot de wedstrijden over te gaan, werden de deelnemers aan het publiek voor gesteld door den voorzitter van den Dis trictsbond Amsterdam en Omstreken, den heer Blitz. De Belgische ploeg was niet geheel vol ledig en telde eenige invallers, terwijl de zwaargewicht Blomme door blessure verhin derd was uit te komen. De midden licht gewicht Ferm was echter bereid gevonden behalve de partijen in zijn eigen gewicht, ook die in de zwaargewicht te verwerken. De uitslagen luiden: G. Laport (België) wint door touchée in 6 min. 20 sec. van P. Douma (N.H.)J. Kra nenburg (N.H.) wint op punten van Van Dillen (België); Dierikse (België) toucheerde Breemen (NH.) in 4 min. 25 sec.; J. Dillen wint op punten van Olivier; W. Massop wint op punten van Van Dijk door touchée in 6 min. 30 sec.; Beekman wint van Peeters door touchée in 3 min. 53 sec.: Hertog (N.H.) wint op punten van P. Saar (België)B. Fe- ron (België) wint van J- Muis (N.H.). De nachttocht van de K. N. A. C. In den afgeloopen nacht is de 12-uurs nachttocht van de K. N. A, C. verreden. De start van dezen nachttocht vond Zaterdag avond bij café restaurant „Boschhek" te 's-Gravenhage plaats, voor de eerste deel nemer te 20 uur en vervolgens iedere mi nuut voor de andere deelnemers. Van de 100 inschrijvers startten er 95, terwijl er één in- schrijfster was, die buiten mededinging medereed. De eerste etappe ging van Den Haag over tal van binnenwegen naar Assen, waar de 2e étappe bekend gemaakt werd. De rijtijd van de eerste étappe was vijf uur. De tweede étappe liep over ZwolleApeldoorn langs secundaire wegen naar Arnhem. De rijtijd van de tweede étappe was twee uur. Lengte 175 K.M. De derde étappe was eveneens 175 K.M. Van de 96 deelnemers, die gisteren waren vertrokken, hebben er 67 het einddoel Arnhem bereikt. De uitslag luidt: 1. Hertzberger, Rotter dam 0 strafpunten; 2. N. Davids, Rotterdam, 0 straf punten; 3. D. B. Buma, Aerdenhout, 30 strafpunten; 4. A, J. A. baron Sweerts de Landas Wijborgh, te Leiden, 30 strafpun ten; 5. J. C. van der Burg, Rotterdam, 30 strafpunten; 6. C. Jonker, Gouda, 30 straf punten; 7. C. G. Kolff Jr., 30 strafpunten; 8. F. W. Olland, Bilthoven, 30 strafpunten; 9 A C. J Bom, Purmerend, 40 strafpunten; 10. C. van Bij, Gouda, 42 strafpunten; 11. H. J. Menso. Amsterdam, 48 strafpunten; 12. F. H. A. W. Ruys (Rotterdam) 51 straf punten; 13. P. H. Roos-Sypersteyn Wzn., Heemstede, 54 strafpunten; 14. J. van Abbe, te Eindhoven, 63 strafpunten; 15. A. W. G. van Riemsdijk, Aerdenhout, 66 strafpunten. Al deze rijders kregen de door de K. N. A. O uitgeloofde Gouden Plaque, doordat zij het ongeveer 600 KLM. lange parcours met minder dan 67 strafpunten hebben afgelegd. Een vergelijking der drie damspelen Het zal waarschijnlijk niet velen onzer lezers bekend zijn. dat het damspel, behalve op het bord met honderd ruiten, óók ge speeld wordt op het schaakbord (64 ruiten) en op een bord met 144 velden. In Nederland, België, Frankrijk, Zwitser landen Polen wordt het damspel gespeeld op het bord met honderd velden in Engeland Duitschiand en Rusland op het bord met 64 ruiten (dus op het schaakbord) en alleen in Canada op het bord met 144 ruiten. In verband hiermede is het van belang eens te vernemen hoe deze drie damspelen Zich onderling verhouden en geven wij het woord aan Willy Beauregard, den kampioen Canadeesch dammen en wereldkampioen gemengd spel (Poolsch/Canadeesch) om deze vraag eens nader toe te lichten. Ieder spel heeft zijn aanhangers en wel om menige reden. Men zal toegeven, dat elk spel gespeeld moet worden met groote nauw keurigheid. In het Engelsche spel is dit overheerschend, want het verlies van één enkele schijf of een gering nadeel in de stelling, beteekent verlies, op enkele uitzonderingen na, waar een schijf kan worden geofferd ter verkrijging van een betere stelling. De spelen der 40 en 60 schijven zijn geheel gelijk wat betreft de regels, het eenige verschil is het aantal schijven en de grootte der borden. Natuurlijk treden meestal in het Poolsche spel de com binaties vlugger in. Een speler, die b.v. een schijf verliest, loopt in beide spelen gevaar de partij te verliezen, indien zijn tegenstander zijn voor deel nauwkeurig weet uit te buiten, maar de grootere afmetingen dezer beide borden en het grootere aantal schijven, de terugslag- regel en tenslotte de grootere kracht van den dam, geven den speler, die nadeel heeft, beter gelegenheid tot verdedigende of zelfs aanvallende strategie, waardoor verloren grond kan worden heroverd en soms zelfs nog tot tegenaanval kan worden overgegaan. Dit geldt voor het Poolsche, maar natuurlijk in nog sterker mate voor het Canadeesche spel. In het spel der 24 stukken mogen de schij ven slechts voorwaarts slaan, terwijl in de andere spelen een schijf op dezelfde wijze kan slaan als de dam in het kleine spel. De kracht van den dam op het 100- en 144-bord ligt in de vrijheid om een wille- keurigen afstand te gaan, zoowel wat betreft zetten als slaan, waardoor het spel soms zeer ingewikkeld wordteen slaande dam mag op een willekeurige ruit achter het geslagen stuk neerkomen en kan aldus een andere diagnoaal bereiken en een eventueel zich daarop bevindend stuk slaan, mag zich naar links of rechts wenden, zoo dikwijls dit geval zich voordoet, zoo lang slechts één stuk tegelijk wordt overgesprongen en een stuk slechts éénmaal wordt geslagen, in tegenstelling met de open ruiten, die meer malen naar believen kunnen worden gepas seerd. Het blazen in het 24-spel begunstigt den sterken simultaanspeler, want hij is minder onderhevig aan het maken van fouten. In de andere spelen is het blazen afgeschaft, daar men van meening is, dat een dergelijke winst niet bepaald wetenschappelijk is maar toevallig. In de grootere spelen is het verplichtend het grootste aantal schijven te slaan en als niet zou worden geslagen volgens de regels, dan kan de tegenstander hiervan gebruik maken of eischen dat de slag correct wordt uitgevoerd. Wat Windspelen betreft- zoo zijn er in het Engelsche spel verschillende, die vele borden simultaan blind kunnen spelen. In het Poolsche zijn slechts enkele spelers bekend (de wereldkampioen B. Springer. Paul Scouppe. King, Maxime Fayet, Ph. J. Ham, G. J. A. van Dam en in den laatsten tijd ook B. Dukel uit IJmuiden. Red.) die een partij blind kunnen uitvoeren, terwijl op het 144-bord niemand dit heeft kunnen praesteeren. Ons is slechts één speler be kend, die het beproefde, doch hij faalde alvorens den isden zet te bereiken, terwijl een volledige partij gemiddeld 110 zetten telt. Men kan het Canadeesche spel zijn heele leven spelen, zonder ooit in dezelfde partij te vervallen, terwijl dit in het Engelsche spel niet ongewoon is bij de spelers, die de the orie nauwkeurig volgen („book-players.") Wat de practische, geldelijke zijde betreft, zoo is het Engelsche spel van het meeste be lang, b.v. in de Amerikaansche badplaatsen, waar de expert simultaan speelt, en de lief hebbers de gelegenheid hebben hunne be kwaamheid op het bord te toetsen tegen die der meesters, en zich verheugd kunnen ge voelen met een remise en uitbundig over over een winst. Een partij neemt hier niet te veel tijd, terwijl in het 144-spel meestal tijdsbeper kingen moeten worden gemaakt om den duur van matchpartijen in te korten, zoodat de toeschouwers, die financieel hebben bijge dragen, meer van het spel kunnen genieten. De Hollandsche meester Herman de Jongh verschilt op verschillende punten met Beau regard's meening, vooral waar B. beweert dat de moeilijkheden van het Canadeesche spel die van het poolsche zouden overtreffen, terwijl het Poolsche spel in moeilijkheid weder boven het Engelsche zou staan. Vol gens de Jongh zijn alle drie damspelen even moeilijk; vermoedelijk echter vergt het Cana deesche spel meer van den „Ausdauer" van den speler, het Poolsche echter heeft een uiterst verfijnd positie-combinatiespel, dat buitengewoon hooge eischen aan het vernuft der spelers stelt, terwijl tenslotte het Engelsche spel een volmaakt eindspel heeft. Ook wat schoonheid betreft staan de drie spelen op één lijn. Het zijn alle drie telgen uit hetzelfde adellijke geslacht: Het Engelsche spel heeft de opvattingen en gewoonten van zijn voorvaderen tot op heden bewaard, zijn zoon, het Poolsche spel, heeft zich aan de zeden van zijn tijd aangepast en iets van het oernatuurlijke afgelegd, terwijl tenslotte diens zoon den oceaan overstak en in alles zijn evenbeeld niet van hem te onder scheiden zou zijn geweest, indien hij zich niet volgens de daar geldende gewoonte, geinstalleerd had op veel grooter plan het Canadeesche 144-ruitige bord. Wedstrijd om den meestertitel Naar wij vernemen zijn de volgende spe lers tot de voorwedstrijden om den meester titel (district Rotterdam) toegelaten: G. C. v. d. Waals, N. Cohen, A. M. Ol- sen (blind), K. F. de Haan Jr., B. C. Klfjn, J. J. de Brutjn, A. Koopmeiners, J. v. d. Doe. W. de Jong, D. Wiersma en Ph. J. Ham. z Competitie NederI andsche Biljartbond Weekoverzicht Klasse C, Afd. g Woensdag 14 dezer kreeg de B. C. „Haar lem" het eerste viertal van „Ceintuurbaan Omst." (Amsterdam) op bezoek. Gootjes en Lankhorst speelden voor de bezoekers in topvorm en beëindigden hun partij van 200 car. Cadre resp. in slechts 11 en 12 beurten 1 De Jager en P. Kobus zorgden echter elk voor een B.C.H.-zege, zoodat een gelijk spel het resultaat van deze spannende ontmoeting werd. Kobus maakte een moyenne van ruim 15! Klasse D, Afd. 13 De B. C. „Roozendaal van Overveen" leverde 12 dézer een goede prestatie door het sterke team van H. E. T. E. IJ in eigen huis met 31 te kloppen, van Amersfoort en Timmer wonnen hun partij met flink verschil. De Amsterdammer v. Greuningen bood echter heftigen tegenstand, doch moest toch in Gras zijn meerdere erkennen. V. Otigem redde tenslotte de eer der thuisclub. Ook het B.-viertal van B.C.H. toog in de afgeloopen week nog naar Amsterdam, dit maal om de B.C. „Victoria" te bekampen. Aangezien beide clubs 2 partijen wonnen, werden de puntjes broederlijk gedeeld. Klasse F, Afd. 32 Maandag 12 Oct. j.l. werd voor deze af deeling in „Centraal Bar" a/d Kruisweg de match Vriendenkring 1D.E.S. 1 gespeeld. Ditmaal trokken de gasten aan het langste eind. Nadat Ronde (D.E.S.) met gering ver schil van v. d. Gevel verloren had, bracht Vlug Sr. de partijen weer op getijken voet door Terreehorst (Vriendenkring) op 63 te laten staan. Copini Sr. strandde tegen de Nijs (D.E.S.) in het gezicht van de haven en kwam slechts 8 car. te kort. De D.E.S.- preases, Roozen, zorgde tenslotte, dat zijn club met 31 won. De ploeg van D.E.S. 3 wilde blijkbaar voor hun clubgenooten niet onderdoen en slaagden er in eveneens met 31 te winnen. De B.V. „Haarlem" zag in haar clublokaal, Café „De Louw" aan de Spekstraat 3 van de 4 partijen verloren gaan. De Louw zorgde voor het verdiende tegenpuntje. Tenslotte kampten Vrijdagavond in Café v. d. Bos de eerste viertallen van „Haarlem- Noord" en Roozendaal. De handicap van v. Vliet (H.N.) tegen Lohman bleek voor eerstgenoemde te zwaar, zoodat de eerste zege der gasten spoedig een feit was. De 3 overige ontmoetingen leverden echter even veel overwinningen voor de thuisclub op, zoodat de puntjes in Haarlem, bleven. Klasse F, Afd. 33 Dinsdag 13 dezer liepen in deze afdeeling 2 wedstrijden. In de Spekstraat kampten de reserve-teams- van de B.V. „Haarlem en Haarlem-Noord". Witkamp (B.V.H.) en Meeuwenoord speelden een partij van de foede soort, welke door eerstgenoemde met lein verschil werd gewonnen. Kamp en invaller van de Bos zagen zich eveneens ge klopt. De jonge v. Trigt bracht de eindstand op 31 door Schoen ver achter zich te laten. De andere match ging tusschen D.E.S. 2 en B.V. „Haarlem" 3. Hier behaalde de B. V.H.-ploeg minder succes. Alleen Spronk vermocht het zoet der overwinning te smaken, zoodat D.E.S. met 3r zegevierde. Excelsior ondervond in Velsen-Noord heftigen tegenstand van Vriendenkring 2. De Haarlemmer Nanne was er goed in en wist Oorthuis (Exc.) met 1 car. verschil te kloppen. Lamers, welke de 100 car. in slechts 25 beurten volmaakte, maakt de stand gelijk. Elk der partijen won nog 1 maal, zoodat ook deze spannende match in een gelijk spel ein digde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11