J. Lottgering HOEING STOOMTtwVEPFT. MOOI-VUIG iw GOIDKOOP.wf-W (Berichten uit onze vorige oplage Verregende HOEDEN Regenjassen en -mantels 0 E CHAUFFEURSCHOOL Joh. M. Schmidt ORANJEBOOMSTRAAT 174 - HAARLEM Pruisische Landdag De anti-godsdienstige maatregelen in Spanje De katholieken in het Spaansche parlement STADSNIEUWS St. Theresia-school Gr. Houtstraat Sa, Tel. 10771 BURGERLIJKE STAND Nieuwe voorzitter „Haerlem" De pastoor zonder kerk 155 GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN ontwikkelen en afwerken 21 Barteljorisstr. 21 We- TELEFOON 10041 -W Prospectus en inlichtingen op aanvrage dagelijks verkrijgbaar, f 30.lesgeld per cursus f 30.Voor dames speciale cursus. Slagen voor Staatsexamen verzekerd. I 12-17 October 1931 Zooals in den laatsten tijd gebruikelijk is, was ook deze week de beurs onder den indruk van de politieke gebeurtenissen in het buitenland. Men moet dit zóó opvatten, dat deze gebeurtenissen er het hunne toe bijdragen om te zorgen, dat er nog steeds niets omgaat. Voornamelijk de toestanden in Duitschland, Engeland en Amerika hou den de gemoederen bezig. In Duitschland heeft voornamelijk de verklaring van den oud-president der Rijksbank, Dr. Schacht de noodige zorgen gebaard. Zoowel diens beweringen omtrent het beleid der Rijks bank als zijn voortdurend herinneren aan het feit, dat Duitschland op den duur niet door zal kunnen gaan met het betalen van zijn schulden, zijn niet in staat het vertrou wen in Duitschlands positie te versterken. Indien dan ook mettertijd een nationale regeering in Duitschland aan het bewind zou komen en in dezen tijd is dit geen on waarschijnlijkheid meer dan zullen de buitenlandsche betalingen wel weer danig in het gedrang raken. Zoo is de finantieele toestand op het oogenblik in niet geringe mate van den politieken afhankelijk. Men vraagt zich natuurlijk af hoe de Mark zich op den duur zal houden en of er een herha ling van de inflatieramp te wachten staat. Het schijnt wel in de bedoeling der leidende Duitsche persoonlijkheden te liggen om in flatie in ieder geval te voorkomen en zeker zou het voordeel voor de regeering zeer ge ring zijn. Want al is inflatie door middel van te groote papieruitgifte voor een regeering een aanlokkelijke wijze van belastingheffen, daar immers ongemerkt door de vermin derde koopkracht van het ruilmiddel aan het weinig kwaads vermoedende volk het geld uit den zak wordt gehaald aan den anderen kant zou de credietwaardigheid van het land er te veel onder lijden en bovendien zouden de groote buitenlandsche oorlogsverplich- tingen nog steeds blijven bestaan daar deze voor het grootste gedeelte in buitenlandsche munt zijn aangegaan. Zelfs zou waarschijn lijk tengevolge van de door inflatie dalende wisselkoersen de buitenlandsche schuld nog zwaarder gaan drukken. Ook de verkiezingen in Engeland worden tnet groote belangstelling afgewacht, al ver wacht men niet, dat er van deze zijde veel kans is op groote veranderingen, die van in vloed op den algemeenen toestand zouden zijn. In Engeland zelf is de opheffing van den gouden standaard en de daarmede ge paard gaande daling van den wisselkoers van grooten invloed op de goederenmarkten geweest, hetgeen niet te verwonderen valt. Onmiddellijk na de opheffing is de koop lust op de diverse markten belangrijk toege nomen en met het oog op een te verwachten industrieele herleving is de Engelsche vraag naar grondstoffen ook sterk vermeerderd. Evenwel is er spoedig een terugslag op ge volgd, daar nog geenszins is gebleken, dat de wereldvraag ook inderdaad belangrijk gr00ter is geworden. Wat Amerika betreft leeft men in afwach ting van de plannen die President Hoover in samenwerking met de Fransche Staatslieden denkt uit te werken. Zeer veel verwacht men hiervan nog niet. Nadat de beurs van Hoo ver's vorige voorstellen zóóveel had verwacht alsof een ommekeer ten goede onvermijdelijk was, is men nu in een omgekeerde stemming vervallen en meent, dat ook ditmaal nauwe lijks eenige invloed ten goede van de Ameri- kaansche maatregelen zal uitgaan. Het is in ieder geval een goed idee van den President geweest om de kat de bel weer eens aan te binden, want Amerika is, in tegenstelling met andere landen, een land waarnaar de overige wereld nog steeds opziet. De ver klaring van Laval, dat hij naar Amerika trekt om „de beschaving te redden" moet na tuurlijk met het bekende korreltje zout wor den genuttigd. Een in vele eeuwen gegroeide beschaving gaat niet in een ommezien ver loren en zou bovendien niet door één persoon kunnen worden gered. In zóóverre is Lavai's bewering waar, dat een steeds slechter wor dende welvaartstoestand een vruchtbaren bodem vormt voor gewelddadige omwente ling of bolschewisme. En wanneer Frankrijk in samenwerking met Amerika er kans toe ziet om verlichting te brengen voor 's werelds drukkende lasten en een tijdperk van nieuwe welvaart in te luiden, dan is de beschaving daarmede tenminste vermoedelijk gediend. Inmiddels geven de New Yorksche koer sen nog niet van veel optimisme blijk. Vooruitloopen op nog eventueel te ver wachten gunstige gebeurtenissen doet men niet meer zoodat bij volkomen gebrek aan opwekkende berichten uit eigen en bui tenland geen enkele stimulans gevonden wordt. Geen enkele tak van bedrijf in de Vereenigde Staten geeft nog eenig blijk van opleving in de staalindustrie moet men zich tevreden stellen met een bedrijvigheid van slechts 29% der capaciteit, terwijl in de bouwnijverheid ernstig wordt gevreesd, dat binnenkort al het werk tot stilstand zal zijn gebracht. Dat Amerika deze week voor de tweede maal het disconto verhoogde is na tuurlijk een blijk van den min of meer ge spannen finantieelen toestand. Geruimen tijd is het Amerikaansche disconto het laag ste van de wereld geweest, maar terwijl ver leden week de Federal Reserve Board besloot tot een verhooging met een vol procent over te gaan, is het waarschijnlijk tengevolge van aanhoudende goudonttrekkingen noodza kelijk gebleken de discontoschroef verder aan te draaien. Door de credietcrisis worden al te groote eischen aan de banken gesteld, zoodat het dekkingspercentage sterk aan het verminderen is. Verleden week had de ver hooging weinig uitwerking op den koers der effecten, doch dat zoo spoedig ten twee den male tot een dergelijken maatregel moest worden overgegaan heeft nog al verrassing gewekt. Al deze gebeurtenissen gaven de Amster- damsche beurs geen aanleiding om de koer sen in een opwaartsche richting te stuwen en ook de voor Nederlandsch-Indië gepu bliceerde begrooting gaf hiertoeaan geen lei- ding.Weliswaar bleef de publicatie vrijwel zon der merkbaar effect, maar geschikt om koop orders uit te lokken is zij zeker niet. Terecht redeneert men, dat aan de cultuurmaatschap pijen, die reeds zoo zwaar getroffen zijn, on getwijfeld nog zwaardere lasten zullen moe ten worden opgelegd en de afdeeling, waar dit soort aandeelen verhandeld wordt of beter placht te worden was evenals de meeste andere afdeelingen geheel ver laten. Rg. Geen ontbinding De grondwetscommissie van den Beier- schen Landdag heeft hedenochtend de voor stellen tot ontbinding van den Landdag met de stemmen der Nationaal-Socialisten en Duitsch-Nationalcn tegen, verworpen. Een voorstel van 'de Beiersche Volkspartij, vol gens hetwelk de 15 Rijksafgevaardigden moeten uittreden, werd met de stemmen der Nationaal-Socialisten en Duitseh-Nationalen tegen, aangenomen. De Landdag zal dus bijeen blijven zon der de 15 afgevaardigden, die door een z.g. landsmandaat zitting hebben gekre gen. Priesters belet, het land te verlaten Na de aanneming van de grondwets artikelen, dié de verhouding van den staat tot de religieuze Congregaties regelen, hebben talrijke leden van religieuze orden maatregelen genomen, om het land te ver laten. De regeering heeft echter bepaald, dat het religieuze onderwijs tot de inwerking treding der nieuwe wetgeving moet worden voortgezet of dat anders de eigendommen der orden zullen worden geconfiskeerd. Toen een aantal priesters, uit Burgos, met eenige autobussen nabij Hendaye over de Pransche grens liet land trachtten te ver laten, werden zij door de Spaansche grens wacht bij Orun aangehouden en terug ge zonden. Geen deelneming aan debat over de grondwet De Katholieke leden van het parlement hebben tot de bevolking een manifest ge richt, waarin zij mededeelen, dat zij tijdens de debatten over de grondwet niet aanwezig willen zijn. De onrechtmatige en de gevoelens van het volk kwetsende houding van de Cortes, zoo als dit onlangs bij de debatten over het par ticulier-bezit, het onderwijs en zelfs over de sociale orde duidelijk aan het licht getreden is, bleek wel zeer duidelijk bij de behande ling der religieuse vraagstukken, zoodat de katholieke parlementsleden weigeren deel te nemen aan de debatten over de onder deze omstandigheden opgestelde grondwet. DRASTISCHE BEZUINIGING NOODIG Beroep van president Hoover President Hoover heeft een beroep op het land gedaan, hem te steunen bij het nemen van drastische bezuinigingsmaatregelen, welke, naar hij verklaarde, absoluut noodza kelijk zijn. Hij verklaarde, dat met het oog op het te verwachten groote tekort zelfs zeer verdienstelijke ontwerpen moeten en zullen worden uitgesteld. Verder verklaarde hij, dat de uitgaven der regeering tot den laatsten cent'moeten wor den bezuinigd. Vernomen wordt, dat het departement van marine 7.700.000 dollar minder wil bezuini gen, dan de 61 millioen dollar, die president Hoover als vermindering der uitgaven voor de marine heeft gevraagd. De president heeft zijn misnoegen te kennen gegeven, dat nog geen definitieve oplossing is verkregen. Het gerucht gaat, dat de minister van ma rine, Charles Adam, voornemens is af te treden, wanneer met den president geen overeenstemming kan worden bereikt over de bezuiniging op de marine. Kerkconcert te Bloemendaal Annie Hermes, alt, G. Bellis, viool. Piet Halsema, orgel. In het met klimop begroeide kerkje van de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal, da teerend van 1635 en waarvan ook reeds de Genestet gewaagt, had gisterenavond een kerkconcert plaats, waaraan de drie laerbo- ven genoemde kunstenaars, benevens bij een der nummers nog de heer L. A. de Graaff (2e viool), hun medewerking verleenden. Van dit drietal, dat slechts voor een ma tig aantal toehoorders optrad, de overige gegadigden vermijden zich waarschijnlijk in de diverse geneugten, welke de eerste Licht- weekavond bood noemen we op de aller eerste plaats Piet Halsema, die aan het klei ne, maar goed klinkende orgel een aantal fraai gekozen nummers vertolkte. Nu is het jammer, dat in zulk een be perkte ruimte als dit kerkgebouw er eigen lijk geen enkel orgelnummer de werking be reikt, waarop het is berekend. En ofschoon de acoustiek volstrekt niet slecht is, komt toch onwillekeurig het verlangen in den hoorder op, dat de muren zouden wijken, en men minder rechtstreeks door al het mate- rieele omringd zou zijn dan hier het geval is. Van de vier orgelsoli, een koraal van Johann Pachbelle, een Passaeaglia van Buxtehude, een Fuga van Honegger en de Pièce Héroïque van César Franck deed het eigenlijk alleen de laatste wel 't beste, ofschoon we ook hier een worstelen bespeurden van den organist met z'n instrument, ja, zelfs nu en dan een onvrijwillig meezingend register beluister den. De zangeres, mej. Annie Hermes, is in het bezit van een stevige, goed geschoolde alt stem, voor deze kleine ruimte eigenlijk wel wat volumineus. Haar voordracht is be- heerseht, hoewel op den duur een weinig meer afwisseling, 'n weinig grootere tegen stellingen haar voordracht meer levendig heid zouden verleenen en minder gelijkmatig zouden maken, t Beste vonden we haar nog in de drie Wolf-liederen op teksten van Mö- rike en in de Nocturne van César Franck, die we alleen nog wat geheimzinniger had den gewenscht met een grooteren climax naar het einde. Psalm 18 van Schütz is een dier aria's met den wijdschen naam van Geistliches Conzert betiteld, welke al te zeer in herhalingen valt om te kunnen blijven boeien. Enkele mo dulaties waren hier bijna het struikelblok geworden, zooals die het ook in Wolf's liede ren dreigden te doen. Nu kwam de zangeres er nog juist over heen, zij het met een kleine zweving in de tonaliteit. De jeugdige violist, die een instrument bespeelde van Hollandsen, ja, zelfs van Haarlemsch maaksel, een viool nl. vervaar digd door den heer Bram Cornet te dezer stede, mag zich nog wel eens bezinnen op wat hij kan en wat hij nog niet kan. Want, hoewel hij bij tusschenpoozen blijk geeft, een goede streek en een aardige techniek te be zitten, waren bijvoorbeeld de Corelli-Varia ties „La Folia" een veel te zware partituur voor hem. Zijn dubbelgrepen zijn nog lang niet feilloos en hij maakt, naar onzen smaak althans, wat al te dikwijls onverant woorde portamento's en dit niet eens steeds op violistisch onberispelijke manier. De Kir- chen-sonate van Joseph Haas vonden we vrij onbeteekenend en wel zeer vreemd ein digend met een en sourdine gespeeld hoek- deel. De klank der viool viel over het alge meen te loven, en de violist zal zeker bij nog meer diepgaande studie resultaten bereiken. Toen we vanuit het stille kerkgebouw den grooten weg betraden, klonken ons van uit de verte de tonen eener schetterende fanfare toe. Haarlem zette ziin lichtweek in. J. S. Inwijding Fröbel- en Montessori school Vrijdagmorgen is de nieuwe school van Fröbel en Montessori-onderwiis aan de St. There sia-school, Kleine Houtweg 22, plechtig in gewijd. Daarbij waren o.m. aanwezig pastoor de Vlieger en zijn kapelaans, de architect de heer Van Ooyen, de aannemer de heer J. Philips Jr., de inspecteur voor het L. O., de heer J. H. Weustink en de referendaris afd. Onderwijs der gemeente, de heer Kalb- fleisch. Het hoofd der school, de eerw. zuster Reo- lino, heette de genoodigden van harte wel kom en sprak de hoop uit, dat Gods zegen op de school zou mogen rusten. De zuster bracht dank aan den architect voor zijn mooie architectuur en zijn goed inzicht in den bouw, waarbij het practische den boven toon voerde. In den heer Van Ooyen roem de de zuster alle medewerkenden aan den bouw der school, van hoog tot laag. De tegenwoordigheid van den heer Weus tink stelde de zuster zeer op prijs, terwijl zij dank bracht aan pastoor de Vlieger en mej. Heerkens Thijssen, leidster van de Montes sorischool. Zuster Reolino besloot met het koesteren van den wensch, dat onder de schutse van het H. Hart van Jezus, de jeugd in juiste banen geleid zou worden. De pastoor verrichtte dan dt inwijding en richtte zich in eenige hartelijke woorden tot de eerw. Zusters, die hij geluk wenschte. Zusters, aldus pastoor, ik hoop, dat gij nog vele jaren zult mogen arbeiden met onze kinderen. Ik ben blij, dat ik deze school heb mogen inwijden, terwijl ik Gods zegen er over afsmeek. Gij hebt eerst een conflict gehad met de gemeente, maar hier is ook al weer gebleken, dat de vrouw het laatste woord moet hebben en overwint. De Zusters héb ben veel in onze parochie gedaan, zij hebben de verzorging van de geheele vrouwelijke jeugd in handen en ik hoop, dat ze dit tot in het verre nageslacht zullen blijven be houden. Zusters, besloot pastoor de Vlieger, gij hebt TJ gegeven voor O. L. Heer, zeer zekei zult gij als belooning een groote kroon in den Hemel krijgen. De heer Weustink wenschte de Zusters geluk in naam van de schoolopzieneres voor bewaarschoolonderwijs. Spr. wees erop, van hoeveel waarde het voorbereidend on derwijs is voor het lager onderwijs. Het be waarschoolonderwijs geeft de kinderen gees telijke en lichamelijke handigheid. Verschillende kleintjes schaarden zich dan om 't H. Hart. Er waren zelfs engeltjes bij, met blauwe en witte vleugeltjes. Ton v. Zeijl sprak op bijzonder aardige en duidelijke wij ze eenige gevoelvolle woorden tot O. L. Heer tje, Dien hij ook namens z'n schoolkameraad jes eeuwige vriendschap beloofde. Een aar dige gedachte van de zusters! De aanwezigen bezichtigden daarna de school. Er zijn vier klassen: een speellokaal, een Montessori-lokaal en twee Fröbellokalen. De school is hecht en practisch gebouwd en het spreekt vanzelf, dat alle meubelen, kapstok ken, W.C.'s etc. in miniatuur-vorm gehou den zijn. Pastoor de Vlieger mag wel van een aan winst in zijn parochie spreken! Alliance Francaise Lezing van Marcel Aubert Dezer dagen heeft de heer Marcel Aubert het winterseizoen van l'Alliance Frangaise geopend met een lezing over Cluny en Citeaux, de twee groote Benedictijnerorden uit de middeleeuwen. De spreker werd ingeleid door den heer J. H. Sauveur. Allereerst vestigde de heer Aubert de aandacht op den grooten invloed welke de bovengenoemde twee orden op de wereld beschaving hebben gehad. Cluny was het middelpunt van christendom, waarop Z. H. Paus Leo IX steunde. Uit deze beroemde orde zijn verscheidene pausen voortgekomen. De macht van de orde van Cluny was buiten gewoon groot en van invloed, zoowel op kerk als op staat. Hierbij moet nog gevoegd worden een groote rijkdom. In rijke bewoordingen beschreef spr. de prachtige kerk welke werd opgericht voor dit hart van het christendom, in het begin der 12e eeuw. Deze weelde had echter tot gevolg, dat men zich van verschil lende zijden er tegen ging verzetten. Met lichtbeelden werd duidelijk aangetoond, wat van dit alles is overgebleven. Het klooster van Citeaux vormde een groote tegenstelling met dat van Cluny de bewoners hiervan stelden zich ten doel, in de zuiverheid der vrijwillige armoede te leven. Over hun leven werd door den spr. een uitvoerige beschouwing gegeven. De bouwwijzen van de beide kloosterorden werden in vele landen nagevolgd, hetgeen met lichtbeelden werd aangetoond. Aan het einde van de lezing van den heer Aubert, dankte de heer Sauveur hem voor den interessanten avond. Opnieuw modeleeren Opnieuw waterproof maken Ondertrouwd: 16 October. C. Dekker en A. Emmerzaal. Geboren: 14 October, d. van B. J. v. Ko- ningsbruggeVester 15 October, d. van H. A. v. SabbenKedde d. van E. Klaje Witkamp d. van C. Kroonte Velthuis 16 October, z. van H. M. KuiperPlas- meijer. Overleden: 15 October. P. A. Romijn, 61 j., Brederodestraat G. H. v. NordeJan sen, 45 j., Leliestraat. De heer J. L. Tadema In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van „Haerlem" is tot voorzitter gekozen in de vacature-Loosjes de secretaris, de heer J. L. Tadema. Voor den fotowedstrijd zijn 50 foto's inge zonden, welke te zijner tijd geëxposeerd worden. Nieuwe zaak der N.V. Oosten Een aanwinst voor den Haarlemsehen winkelstand Vrijdagmiddag is de nieuwe zaak, Barteljo- risstraat 1317, geopend. Deze zaak is een der grootste welke Haar lem tot heden in dit genre bezat. In 1853 werd de firma Oosten opgericht. Begonnen werd toen in een pand aan de Anegang, met een oppervlakte van 24 M2. De oppervlakte van het tegenwoordige pand aan de Barteljorisstraat is 2000 M2. Wel een bui tengewone vooruitgang! De directie der N. V. verzekerde ons, dat ondanks de luxueuse inrichting der nieuwe zaak het karakter zal blijven zooals het altijd geweest is. Dezelfde artikelen worden In den handel gebracht, tegen dezelfde prijzen. Al leen is alles nu geperfectionneerd. Hedenmorgen hebben wij het bedrijf be zichtigd en zijn tot de overtuiging gekomen, dat alles hier af is. De inrichting is bijzon der smaakvol, terwijl een verbazend groote collectie van alle in dit bedrijf behoorende artikelen voorradig Is. Geen kosten zijn ge spaard om deze zaak, die de oudste op dit gebied te Haarlem is, tot een der beste, zoo niet de beste, te maken. De verbouwing van het groote pand is ge schied onder architectuur van den heer Kra mer. Aannemer was de firma Metselaar en Zn„ de centrale verwarming is geleverd door de firma Braat te Delft; electrische instal latie van de firma Groeneveld en Co., te Amsterdam; schilderwerk firma Bruin; mar- merwerk de firma Harmsen, Amsterdam en bronswerk door de firma Winkelman en Co., te Amsterdam. De nieuwste vindingen op elk gebied zijn hier in toepassing gebracht. Gelijkvloers bevinden zich o.a. de stoffen- en tapijten-afdeelingen. In dit artikel is de firma Oosten buitengewoon goed gesorteerd; artikelen van de laagste tot de hoogste prij zen worden in ruime mate in voorraad ge houden. Niet minder dan 40 modelkamers, waar de verschillende ameublementen geëxposeerd zijn, maken een fraaien indruk. Aan deze af deeling is buitengewoon veel zorg besteed. Alle kamers zijn afzonderlijk, terwijl ieder geheel in stijl is ingericht. Beschildering, be hang, alles past bij de ameublementen, zoo dat de totaal indruk ook de juiste indruk is. Breede trappen met luxe loopers leiden naar de bovenverdiepingen. Op de eerste ver dieping is een balustrade aangebracht, van waar men de geheele zaak kan overzien. Op verlichtlngsgebied zijn de modernste vindin gen toegepast, die het mogelijk maken den winkel van de straat af totaal te overzien. Op de bovenste verdieping is een groote ruimte tot berging van inboedels. Hier is te vens de dekenafdeeling ondergebracht. Buiten de breede trappen leidt een perso nen-lift naar boven. Deze lift is op dusdanige wijze geconstrueerd, dat zij behalve voor per sonen-lift, ook voor goederen-lift te gebrui ken is. Het perceel loopt van de Barteljorisstraat door tot de Smedestraat. Aan deze zijde be vinden zich de behanger;), stoffeerderij, bed denmakerij en expeditie. Groote ramen voor de étalages, een prach tig verzorgde gevel, mooi schilder- en lak werk enz. maken dat men reeds van verre ziet dat deze zaak inderdaad een eerste klas zaak is. Dat een firma in den tegenwoordigen tijd haar zaken op een dusdanige wijze kan laten uitbreiden, is wel een sterk bewijs van de le vensvatbaarheid. Niet alleen dat de firma Oosten op een levensduur van 78 jaren terug kan zien, maar in deze jaren is zij telkens vooruitgegaan. Zeker is dit voor een groot deel te danken aan de energieke directie, die gedurende ai deze jaren bij één familie be rust heeft en thans nog berust. De directie van de N.V. Oosten kan trotsch op deze buitengewoon mooie zaak zijn. Alleen de bezichtiging er van is reeds ten volle een bezoek waard. De Haarlemsche winkelstand is een zaak rijker geworden, die niet alleen tot de beste hier ter stede behoort, doch die ook kan wed ijveren met zaken in andere groote steden. Alle voorbereidende maatregelen voor de oprichting eener nieuwe parochie te Sant poort loopen van een leien dakje! De be sprekingen over het bouwterrein voor kerk, pastorie, jongens-, meisjes, en fröbelscholen, Zusterhuis en vereenigingsgebouw hebben 'n gunstig verloop. Binnen enkele weken wordt de pastoor zonder kerk groot-grondbezitter en loopt groot gevaar op de communisti sche zwarte lijst der kapitalisten te worden geplaatst. Aan de plannen voor kerk en pas. torie wordt door den architect hard gewerkt! In den komenden winter een groot bouw werk in 't vooruitzicht! Wat een uitkomst in dezen tijd van vermindering en werk loosheid! Maar, maar, nog slaapt de bouw pastoor niet op een bed van rozen. Er dreigt weer een nieuwe wolk aan den horizon! De financieele moeilijkheden van ons bankwe zen dreigen alle bouwplannen in duigen te doen vallen. Het is onmogelijk in deze om standigheden een leening uit te geven, en wat zal 't in de dichtbije toekomst worden! Een reuzen-strop! De bouwpastoor roept alle lieve Heiligen Gods aan, de kleine Treesje, die met haar rozenregen zeker den priester zal helpen, de groote Theresia van Avila, de groote concurrente van iederen bouwpastoor, want zij heeft meer dan twee en dertig kloosters gebouwd en was verstoken van alle menschelijke hulpmiddelen, en last not least, de parochie-patronesse, Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand! Zij moeten door hun voorspraak bij O. L. Heer uitkomst brengen! In deze dagen worden wij van alle kanten er op gewezen, dat de Missie-actie onder de heidenen zoo terecht onze aan dacht en steun verdient, maar laten wij, le zer en lezeres, toch niet vergeten, dat ook onze binnenlandsche Missie-actie niet ver waarloosd mag worden. En als we dan over wegen, dat in de gemeente, waar de nieuwe parochie wordt opgericht, bij de laatste volkstelling duizenden en duizenden zich als godsdienstloos hebben opgegeven, dan mogen wij veilig de conclusie trekken dat een nieu we parochie in zulk een centrum voor het behoud en den opbloei van het godsdienstig leven van onze goede Katholieken heusch geen overbodige weelde is. Steunt daarom met gebed en offer, opdat deze week een ware lichtweek worde voor den pastoor zonder kerk, A. F. J. GOOSSENS, pr. Zusterhuis „St. Catharina" Rijks straatweg 367, Haarlem (Noord) Gironummer 52458. In de stoomtram. Inhoud: twee vrouwen met boodschappen en ik. En praten dat ze deed! Praten, praten, praten zonder eind. En het scheen zware kost ook. want: 'n mensch zou gek worden. Je ken er teuges- woordig niet meer bij. Haar „aanspraak" zat maar gelijk te geven, maar je kon 't het vrouwtje aanzien dat ze verschrikkelijk met slaap te kampen had. Ieder oogenblik vielen haar oogen toe die ze met kracht der wanhoop trachtte open te houden om haar gezellin, die ze waarschijn lijk vóór dien nooit gezien had (in een stoomtram schijnt men gauw vertrouweling te worden) toch vooral niet te laten mer ken, dat zij haar voorloopig naar de Noord pool verwenschte. Op een gegeven oogenblik vielen de oogen toe en bleven toe. De ratelende dame be merkte er de eerste vijf minuten niets van, liet haar motor op volle capaciteit doorloopen tot ze plotseling het „welzeker, mensch", „wijja", „zegt u dat wel" miste en veront waardigd ontdekte, dat buurvrouw een uitstapje aan 't maken was naar droomen- land. Van uit de hoogte keek zij op het „schepsel" neer en haar lippen sloegen dicht als eeh ratteklem. En toen kwam het mooiste voor een ver genoegd toeschouwer als ik: Een paar mi nuten reeds was het stil in den wagen en toen, plotseling, bij een schok gaan de slape rige oogen open en een nog slaperiger stem zegt: „Ja, zeker, mensch; net zoo je zegt." De stakker dacht dat haar oogen maar weer even dicht gevallen waren en wist niet dat zij minstens tien minuten geslapen had en haar buurvrouw sinds meerdere minuten niets gezegd had. Wat een minachting in de oogen van het spreekfilmpje, dat hier de tram verliet. Zeker zware dag gehad, moeder? Ja, Eerwaarde. Bent u niet die Pater uit Hoorn? U gaat zeker naar Lisse? Ja, ik hen Father Lefeber.... Ik weet het niet zeker, maar ik meende dat ze mij een beetje bang aankeek en haar portemonnaie wat vaster in haar hand hield, een voorbeeld dat u niet volgen moet. of schoon ik best kan begrijpen dat het vrouw tje 't wat angstig vond haar beurs in mijn tegenwoordigheid zoo in het gezicht te heb ben. FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937, Men wordt stichter en doet het cijfer hier boven stijgen door ons ineens of bij gedeel ten honderd gulden te schenken. Melkwagen aangereden te Laren (N.-FL) Bestuurder zwaar gewond Gisteravond omstreeks zeven uur heeft te Laren (N.-H.) op het gedeelte van den Rijks straatweg Amsterdam—Amersfoort, tussehen Crailo en de Hector Treublaan, een ernstige aanrijding plaats gehad. Uit de richting Bussum naderde over den Rijksweg een vrachtauto, bestuurd door G. A. D. uit Baarn. Voor dezen vrachtauto reed eveneens in de richting Baarn een tweewielige melkwagen, bestuurd door L. M. uit Laren. De bestuur dei- van den vrachtauto schijnt, naar zijn ver klaringen, door de lichten van een uit de tegenovergestelde richting komenden auto te zijn verblind, waardoor hij den melkwagen niet heeft kunnen waarnemen, hetgeen ten gevolge had, dat de auto met vrij groote snelheid tegen de kar opbotste. De bestuur der viel, naar de „Tel." meldt, van den wa gen op de straat, waar hij bewusteloos bleef liggen. Het paard sloeg op hol. Twee genees- heeren uit Laren, die de eerste hulp verleen den, constateerden een zware hersenschud ding. Per brancard is de man naar het St. Jansziekenhuis te Laren overgebracht. Bij politioneel onderzoek is gebleken, dat de voet- en handrem van den vrachtauto, die zwaar werd beschadigd, niet voldoende functionneerden. De auto is in beslag geno men en proces-verbaal werd opgemaakt. Het paard heeft men later te Laren gegrepen. Het dier was gewond aan den linker achter poot. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u om plaatsing van onderstaande in uw blad bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van 15 Oct. van de Vereenig de Melkhandelaren, moet mij toch even dit van het hartIedereen, die levert, wenscht daarvoor betaling en terecht. Toch is wan betaling voor een overgroot deel de schuld der leveranciers zelf. Immers, wanneer men door omstandigheden (gewoonlijk werk loosheid) zonder betalingsmiddelen geraakt en dus den leverancier mededeelt, waarom men niet meer betrekken kan, is het antwoord der betrokkene gewoonlijk „Nu ja, juffie, ik weet toch wel aan wie ik lever U zult me voor die anderhalve cent niet flesschen." „Nu ja, bakker, melkboer, groentenman," is dan het antwoord, „maar het kan wel veer tien dagen duren vóór mijn man onder steuning krijgt." „Wel, dan blijft dit maar staan tot uw man weer eens werk heeft." Zoo gaan de gesprekken over en weer, tot de leverancier eindelijk zijn waren opge drongen heeft, terwijl zijn verstand hem toch moest zeggen, dat, zelfs al krijgt de bewuste klant ondersteuning, zelfs al krijgt hij bin nen een paar maanden weer werk, hij of zijn vrouw toch nooit in staat is den achterstand in te halen. Ondergeteekende heeft zelfs ondervonden, dat een boterboer, die, trots dat hij te hooren kreeg„Man, ik kan je wel acht leveranciers opnoemen, die geld van mij krijgen", toch aan bleef houden, zeggende „Ik moet verkoopen, mijn ver koopsysteem moet roulant zijn, als ik me voor alle stroppen moet vrijwaren kan ik wel thuis blijven." Ook is het mij gebeurd, dat ik een leverancier absoluut verbood te leveren, totdat ik de oude schuld langzaam zou hebben afbe taald. Wat bleek De levering ging achter mij om gewoon door en toen ik den leverancier daarover onderhield, zeide hij „maar jullie moeten toch leven, dus als ik niet iederen dag kom, dan levert misschien een ander." Het was dus afgunst of concurrentie-nijd, die maakte, dat de man zich zelf en mij een strop om den hals deed. Wanneer dus nu de gezamenlijke leveranciers gaan besluiten het „poffen" af te schaffen, doen zij iets, dat reeds jaren eerder gedaan had behooren te worden, 't is hun goed recht en het voor deel van den cliënt, omdat die dan nooit méér betalen zal dan het verschuldigde (hetgeen een „pofklant" dikwijls genoeg overkomt), doch wanneer de leveranciers een zoogenaamde zwarte lijst aanleggen, en de leverantie ook a contant verbieden aan ieder die nog in meerdere of mindere mate in het krijt staat, dan gaan zij hiermede hun boekje ver te buiten, omdat het in de eerste plaats in strijd is met de goede zeden, om aan bepaalde personen levering tegen be taling te weigeren, ten tweede, omdat de niet georganiseerde leveranciers dan met die duizenden, thans contant betalende klanten gaan strijken. En ik geloof niet, dat er een melkboer, bakker of kruidenier is, die ai Zijn „pofklanten" dwingt om in de toekomst contant te betalen en ze dan conform de zwarte lijst als netjes betalende luitjes over laat aan den eersten den besten ongeorgani seerden leverancier, die ze maar te pakken kan krijgen. Terwijl er nog steeds handelaren zullen blijven, die hun waren met een vloed van woorden opdringen en alleen over wan betaling gaan klagen, wanneer blijkt, dat moeder de vrouw wel iets gevoelt voor de coulante levering, maar absoluut niets voor de later dikwijls volgende erotische gijntjes. Dit is een in onze stad maar al te veelvuldig voorkomend verschijnsel. Voor dezulken zal ook de zwarte lijst niet bindend blijken. Mijn advies aan de leden van de Vereenigde Melkhandelaren zou luiden Lever nu slechts contant, maar begin geen grapjes met een zwarte lijst, opdat de mogelijkheid om nog iets van de oude schuld te realiseeren, blijft bestaan. Iemand die daar eenmaal is opgezet, betaalt absoluut niet meer. Zie slechts naar de oude rubriek 13 (Het Schand- bord) in „De Bazar", alle daarop voorko menden hebben nimmer betaald aan de personen door wier toedoen zij daarin kwamen zeer velen zijn echter thans de best betalende klanten van de ongeorganiseerde galanterie- verkoopers. En dit zij -den melkslijters even onder den neus gewreven. Hoogachtend, EEN THORBECKESTRATER. UW LICHTWEEK FOTO's WORDEN MET BIZON- DERE ZORG BEHAN DELD DOOR DE FOTO-AFDEELING VAN Opticien Fotohandel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12