Laatste Informatie Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs DE SPOORWEGAANSLAG BIJ BIA TORBAGY Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUÏHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oiiebranders Het conflict China-Japan Mijn-ongeval te Herne- Sodingen Agenda STADSNIEUWS 19 October Agenda 20 October Münchener Marionettentheater TOONEEL Bekentenissen van Matuschka Zichzelf gewond om te simuleeren zelf een der slachtoffers te zijn Er waren nog andere aanslagen in voorbereiding De Lichtweek Barteljorisstraat 18 - Tel. 10756 Philips' Radio-toestellen BURGERLIJKE STAND MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Japan acht de nota van Genève onaanvaardbaar Van officieele Japansche zijde wordt ver klaard, dat de jcagste nota van den Volken- bondsraad voor Japan absoluut onaanvaard baar is. Gedeeltelijke mobilisatie van de Japansche vloot? Volgens den Marine-deskundige van de „Daily Telegraph" wordt een gedeelte der Japansche vloot op het oogenblik mobiel ge maakt. Verscheidene op non-actief gestelde oorlogsschepen zijn weer in dienst gesteld en de bemanningen worden uit de personeelre- serves aangevuld. Op de Marinewerven zou onder hcogen druk gewerkt worden teneinde alle schepen slagvaardig te maken. Behalve de tank- en bunkerschepen van de Marine hebben ook 20 tankbooten van de koopvaar dijvloot, die tot de reserve behooren, bevel gekregen zich ter beschikking van het Mi nisterie van Marine te houden. Algemeene dienstplicht in China? De „Times" meldt uit Shanghai, dat de Chineesche regeering een wetsontwerp voor bereidt tot invoering van den algemeenen dienstplicht. De wet zal zoo spoedig mogelijk in werking treden. Japan weigert terugroeping der troepen uit Mandsjoerije. Het Japansche Ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt mede, dat de regeering te Tokio besloten heeft, ondanks de onderhan delingen te Genève de Japansche troepen niet uit Mandsjoerije terug te trekken. Het Mi nisterie van Oorlog heeft maatregelen be volen om een langdurig verblijf der Japan sche troepen in China mogelijk te maken. Voorts wordt te Tokio verklaard, dat de Japansche delegatie te Genève voorloopig zal afzien van deelneming aan de beraad slagingen, aangezien zij van meening is dat de Volkenbondsraad niet da noodige defe rentie toont jegens de positie der Japansche regeering. Geheime zitting Volkenbondsraad Omtrent de geheime zitting, die de Vol- kenbondsTaad hedenmorgen hield, wordt me degedeeld, dat men algemeen merkte, dat men in de vergadering den indruk had van een zekere ontspanning in het verre Oosten. Men brengt deze optimistische beoordeeling van de situatie in verband met de msdedee- lingen van eenige ambassades, volgens welke het voeren van directe onderhandelingen tus- schen China en Japan niet meer uitgesloten zou lijken. In de vergadering van hedenmorgen heeft Briand zijn plan tot regeling van 't conflict nogmaals uiteen gezet. De Japansche dele gatie verklaarde, dat zij op nieuwe instructies van haar regeering moet wachten en Jat zy voorloopig niet in staat is, haar standpunt tegenover de verschillende voorstellen te be palen. 9 dooden, 27 gewonden Hedenmorgen vond op de vyfde en zesde zerdieping van de myn Mont Cenis te Hemt- Sodingen tengevolge van een myngasont- ploffing een ongeluk plaats. Twee lichtge wonden konden uit de schacht gered worden. Reddingsbrigaden zijn direct naar Sodingen vertrokken. De mijninspectie te Dortmund kon nog geen nadere mededeelingen doen. Officieel wordt medegedeeld, dat heden middag te 12 uur uit de mijn Mont Cenis 9 dooden en 27 gewonden geborgen waren. De ochtendploeg, die in de mijn aan het werk was, bestond uit 67 man, waarvan een aantal ongedeerd naar boven Is gekomen. Op de plaats van de ramp was een brand ontstaan, die echter spoedig gebluscht kon worden. De dooden en gewonden hebbvn allen ernstige brandwonden. De zwaar ge wonden zijn naar de ziekenhuizen in de om geving overgebracht. Een groote menschenmenigte verdringt zich voor de myn. Volgens de manschap pen van de reddingsbrigade, die beneden zijn geweest, bevinden zich geen slachtoffers meer in de mijn. Verkiezingen in Frankrijk Voor gemeente- en kantonnale raden De verkiezingen voor de gemeente- en kantonnale raden in Frankrijk hebben in het algemeen weinig ingrijpende verandering ge bracht in de samenstelling dezer colleges. In het district Belfort, waar radicaal-socia listen en socialisten samen de meerderheid hadden, werd deze ten val gebracht door de links-republikeinen, aanhangers van Taraieu. De socialistische leider Leon Blum Is in zijn district verslagen. Zondag a.s zullen in vele districten herstemmingen worden ge houden, waardoor het definitieve resultaat bekend zal worden. De botsingen in Brunswijk Dooden en gewonden Bij de bijeenkomst der nationaal-socialis- ten, waaraan, naar thans officieel, van cle zyde der partij wordt medegedeeld, 104.000 personen deel namen, hebben verschillende botsingen plaats gehad. Hierby we f .n twee personen gedood, 60 gewond, waarvan een aantal ernstig. R. K. Bevolkings- Gebouw „St. Bavo" bureau, 8 uur Kcndenhom Brandweerdemonstratie, 8 uur Groote Markt Concert door „Haarlem's Fanfarecorps", 8 uur. Luxor-Thea'or „Renbaan-Tragedie" en „Kif Tebbi", 8yt uur, ook voor niet- volwasser.en boven 14 jaar. Mlttovosgebouw Kleine Houtweg 16 Misaieten toonstelling van 10—12 uur vjh„ des middags van half drie tot half zes uur, des avonds van half acht tot elf uur. In aparte lokaliteiten vóór en rechts van het hoofdgebouw Medische Missiestand. Uitvoering door de R. K. Muziekvereeni- ging „Utile Dulci", 8.30 uur. Gebouw „St. Bavo" Vereeniging van Huisvrouwen. 2.30 uur Bestuur Grafi sche Bond, 8 uur Rechtskundig' Bureau, 8.30 uur „St. Caecilia", 8 uur R. K. Kraamverzorging, 23 uur. Groote Markt Concert door het Heem- steedsche Fanfarecorps „Excelsior", 8 uur. Gouvernementsgebouw Vergadering der Staten van Noord-Holland, 11.30 uur v.m. Gebouw Kamer van Koophandel Vergade ring der Kamer, 7.30 uur, Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kunst zü ons Doel", 104 en 810 uur. Luxor-Theater „Renbaan-Tragedie" „Kif Tebbi". 8.15 uur, ook voor niet volwassenen boven 14 jaar. „MITTOVOS" 20 October Mittovosgebouw, Kleine Houtweg Missie- tentoonstelling, 1012, 2.305.30 en 7.30 11 uur. Wy vernemen dat het plan bestaat te Haarlem een opvoering te doen plaats heb ben door het vermaarde „Münchener Mari onettentheater. Indien >"e onderhandelingen tot het gewenschte resultaat leiden, zal de datum worden bepaald op 9 November a.s. „Haerlem" een nieuwe voorzitter Over de vergadering van „Haerlem" schryft men ons nog: Het was een ongewone tijd, vier uur, maar toch was voor deze vergadering een voldoend aantal leden opgekomen. Ieder wist, dat het in hoofdzaak ging om de vervanging van wyien den heer V. Lcosjes. By de opening ontpopte zich al dadelijk de heer J. L. Ta- dema als voorzitter en na de mededeeling van het overlijden van den beminden voor zitter, kregen we de goede tijding, dat de bestuursvergadering hem als opvolger had aangewezen en met de ter hand neming van den presidentshamer aanvaardde hü de functie ook voor de vereeniging. Dan volg de een in memoriam Loosjes, waarin de vborzitter het volgende aanhaalde: zyn re presentatief karakter, zijn welwillendheid, zyn hoffeiykheid, de gave een vergadering te leiden, de vele functies die hy met eere bekleedde en toch overal weer een hoofdfi guur. Hy eindigde met een requiescat in pace. Onmiddellijk werd daarna overgegaan tot punt twee. Men had drie bestuursleden kun nen kiezen, maar besloten werd het negen tal dat kèn, te. beperken tot zeven. De nieuwe voorzitter vestigde daarby de aan dacht op den heer P. Dykema, aan de uit geverszaak Bohn verbonden. Deze heer, die zich tevoren had bereid verklaard, werd daarna bij acclamatie ge kozen en als we meenen zeker te weten in de daarop volgende bestuursvergadering met het secretariaat, dat de heer Tadema met zooveel meesterschap had gevoerd, belast. De bespreking van de plaatjes van „Haer lem" bracht het bestuur tot overweging, nogmaals de kinderen der hoogste klassen op te roepen. De schoollantaamplaatjes zyn wel in organisatie maar het zal nog wel aaloopen eer elke school haar verzameling heeft. De fotowedstrijd was daags te voren. Het aantal ingezonden foto's is meer dan dui zend; er was een inzending van 70 stuks. Vroeger deelden we reeds mede, dat de fo to's bezitting der vereeniging blyven en nè de keuring een tentoonstelling wordt ge houden. De jaarlyksche wandeling over Elswout zal nu niet plaats hebben. Die over Wildhoef wordt in petto gehouden. Weliswaar is het niet mogelyk een tweeuurswandellng over Wildhoef te maken, maar een bezoek aan de Hervormde kerk met haar gebrandschilderd glas, aan het meertje van Berkhout en de overbiyfselen van het kasteel Aelbrechts- berg zou er aan te verbinden zijn. Prof. Dr. Hudig, die reeds in den Oudheidkundigen Bond over Haarlem sprak, zal ongeveer de zelfde lezing voor Haerlem" houden. Op een vraag van Prof. dr. van Walsum luidde het antwoord, dat .Haerlem" wel de- gelyk met zustervereenigingen contact houdt, van vele zelfs lid is, dat een „Haer- lem"-bestuurder ook hoofdbestuurder is. On geveer vijf uur werd de vergadering onder dankzegging gesloten en kon de heer Ta dema felicitaties aanvaarden. „Tropenadel", door het Schouwtooneel in den Stads schouwburg Het recept is al oud, „Tropenadel" ga je zien om Esther de Boer-v. Rijk. Gezellig is het verhaal uit de tropen, dat Henri van Wermeskerken ons biedt, verdienstelijk is het spel van de artisten van het Schouwtooneel onder de regie van Ezerman, maar van zeld zame echtheid is het brok Amsterdamsche leven, dat Esther de Boer-v. Rijk nog altijd aan de toeschouwers schenkt. Esther blijft maar kwiek, klimt nog even gemakkelijk als 30 jaar geleden op een s^oel terwille van een kakkerlak, zingt het liedje „Uren, dagen, maanden, jaren.nog met een stemmetje als een bakvisch, scheldt en raast nog als een vrouw-uit-het-volk in de kracht van haar leven. Een klein groepje menschen begroette haar toen ze op 't tooneel kwam, bezorgde haar enkele verdiende open doekjes. Het opkomende geslacht gaat nu weer van „Tro penadel" genieten, het gaat ook weer gieren om de malle situaties, die „Esther" teweeg brengt en het dweept met de onvervalschte Mokumsche juffrouw v. d. Kooy, met haar grof-grijze kousen, haar hoog opgedraaide pruik, haar „faine" accent en haar rooie pereplu met het zeventiende-eeuwsche kara- biesje. Zóó is juffrouw v. d. Kooy van Am sterdam naar Indië gekomen en zóó heeft ze al die branie-geldlui uit de Kattenburg weer tot spot gesteld. Er zijn van die tooneel- stukken, die nooit van het repertoir genomen worden, en die altijd blijven gaan, omdat ze iets hebben, dat onvergankelijk is. Maar het is toch te betwijfelen of „Tropenadel" nog ooit zal „trekken" als Esther de Boer-v. Rijk van het tooneel verdwenen is. Ze is nog kras, onze oude actrice. Toen ze aan het slot van de opvoering, door Ezerman in den rug gesteund, naar voren geleid werd, duwde ze hem weg. Het was niet te hooren in de zaal, maar haar mond zei:„Laat me toch gaan! Ik kan wel op m'n eigen beenen staan 1" Esther is nog jongAls ze nog eens met „Tropenadel" komt, moet u gaan kijken, ze laat u nog tranen lachen! v.W. Ongeluk op het Lunapark Gwompliceerde beenbreuk Zondag is in een der attracties op het Lunapark een ongeval gebeurd. Een 33- jarige man wilde een beweegbare trap op- loopen. Door misstappen raakte hy met zijn linkerbeen tusschen de beweegbare deelen dezer trap en kreeg een gecompliceerde beenbreuk. Door een lid van den O. D. is hy voor loopig behandeld, waarna hij per zieken auto naar het Diaconessenhuis is vervoerd Onze winkelstand Brand te Nieuw-Vennep Hedenmorgen omstreeks half tien brak brand uit in de groote houten z.g. Zuid- Hollandsche Boerdery van den landbouwer Mouster aan den Hoofdweg te Nieuw- Vennep. Woonhuis, landaouwschuur en een naast het gebouw staande kapberg met graan wer den een prooi der vlammen. Vermoedeiyk is ook een dorschmachine verloren gegaan. De brandspuit van Hoofddorp was spoedig ter plaatse, doch aan redden van de boer dery was geen sprake. Verzekering dekt de schade. De brand is waarschyniyk by een waschfomuis ontstaan. Over Wind en Regen Drie voordrachten van Prof. dr. A. D. Fokker Prof. dr. A. D. Fokker, curator van het Natuurkundig Laboratorium der Teyler's Stichting zal op 7, 14 en 21 November a.s. Zaterdagmiddag-voordrachten met demon straties houden over „Wind en Regen". De byeenkomsten vinden plaats in Teyler's Stichting, Spaame 16, om 3 uur. Belangstellenden kunnen op schriftelyke aanvragen toegangskaarten verkrijgen by prof. Fokker. Mazorc£'s Kleedlnghuis Zaterdagmiddag opende de heer Mazurel een kleedinghuis in perceel Ged. Oude gracht 24, by welke gelegenheid hy van vele zyden belangstelling mocht ondervin den. Een groot aantal bloemstukken sierde den gezelligen, comfortabel ingerichten win kel, waarachter een speciale afdeeling voor maatkleeding gelegen is, op. Ook in de ruime etalage, waarin de kleeding met smaak geëtaleerd is, prykten eenige bloem stukken. De belangstelling, die men Zaterdag voor deze zaak toonde, zal ongetwyfeld blyven bestaan, vooral als men weet, dat de eige naar jarenlang chef van een der groote kleedingmagazynen in deze stad geweest is, vele Haarlemmers dus kent, wat mede door zyn groote ervaring In het vak, een coulante en vakkundige bediening waar borgt. „Haarlemsche Politie-Muziek- vereeniging Feestavond in den Janssehouwburg Zaterdagavond gaf de Haarlemsche Po- litiemuziekvereeniging een feestavond voor leden en donateurs in den Schouwburg aan den Jansweg. Na een woord van welkom door den voor zitter, speelde de muziekvereeniging eenige nummers, waarmede zy pryzen behaalde op de dezen zomer gehouden concoursen. De tooneelvereeniging „Tonevo" bracht vervolgens het bekende biyspel „VrUge- zellen" ten tooneele, waarmede veel succes geoogst werd. De Jazz-Band „The funny fellows", com pleteerde ten slotte de feestelyke stemming van den avond. Matuschka heeft, na een uitvoerig ver hoor, eindelyk bekend, dat hy de aanslagen by Anspach, Jüterbog en Bia Torbagy heeft uitgevoerd. Ook over zyn medeplichtige Bergmann heeft hy nadere mededeelingen gedaan. Verder bekende hy, dat hy voor den eerstvolgenden tyd nog verschillende andere aanslagen had voorbereid. Geen enkele medeplichtige Omtrent het succesryk verhoor van Ma tuschka meldt de JB.Z. am Mittag" nog. dat Matuschka laat in den nacht aan een nieuw verhoor werd onderworpen. Nadat hy aanvankelijk alles ontkend had, begonnen zyn zenuwen hem langzamerhand te begeven. Plotseling begon hy midden in het ver hoor af nam, dr. Boehm, wees er met nadruk hoor af, dr. Boehm, wees er met nadruk op, dat zyn verklaringen omtrent zyn medeplichtigen volkomen ongelooflyk ble ken, aangezien de door hem genoemde mijnwerker in het geheel niet bestond. Ook de byzonderheden omtrent de wyze, waarop Matuschka zijn dagen had doorge bracht en de door hem genoemde villa te Caputh, bleken .-slechts uitvinden van zyn fantasie. Dr. Boehm liet Matuschka bewyzen zien, dat hy zelf de zware yzeren staaf gekocht had, waarmee hy by den aanslag de rails had los gemaakt. Toen hem nog meer bewyzen getoond werden, kwam eindelyk de inzinking en legde hy een volledige bekentenis af. Hy klaagde over het lot van zyn kind en zyn vrouw, wierp zich jammerend op de knieën en smeekte met gevouwen handen om genade. Hierna werd ook de commissaris Gennat en de Hongaarsche politieambtenaar dr. Schweinitzer in de kamer geroepen. Matuschka hierriep nu al zyn vroeger ge dane mededeelingen over den aanslag by Jüterbog en verklaarde, dat al het werk voor den aanslag door hem alleen was uit gevoerd. Hy zelf had in de Friedrichstrasse te Ber lijn de zaag gekocht en hij zelf had de gaspyp met springstof gevuld. De geheele aanslag by Jüterbog, die het spoorwegongeluk veroorzaakte, was, evenals die bij Bia Torbagy. door hem alleen uit gevoerd. In April had hy zyn plan voor den aan slag by Jüterbog uitgewerkt en voor dat doel een laschapparaat gekocht. Toen had hy verschillende andere plannen gemaakt, waartoe hy echter niet is gekomen. Hy had aanslagen willen voorbereiden op den trein Amsterdam—Parijs, op den trein Partis—Marseille en voorts naby Venti- miglia aan de Itaiiaansche grens. Meer licht over Matuschka De politie te Boedapest heeft vastgesteld. Jat Matuschka na de revolutie van 19X8 een rooversbende heeft gevormd, waarmee ht) Alrijke rooftochten heeft uigevoerd. Destyas is een proces tegen hem begon nen, dat echter niet ten einde gevoerd is. Tydens de communistische radendicta tuur, was Matuschka soldaat ln het Roodc leger. In 1926 moet hy lid van een nieuwen communistischen geheimen bond zyn ge weest. In '28 wilde hy in zyn vaderstad, Csanta- ver, in Joego-Slavfé een bomaanslag uit voeren, die echter met gelukt is. Matuschka maakt by zyn verhoor den indrifk, van niet normaal te zyn. Hy spreekt veel van de stichting van een nieu we wereldparty, waarby hij allerlei ver warde denkbeelden dooreenhaalt. De bekentenissen van Matuschka De politie geeft uitvoerig verslag van de reeds gemelde bekentenissen van Ma tuschka, waaruit biykt, dat eind December van het vorige jaar plotseling de gedachte by hem opgekomen was spoorwegaanslagen te gaan plegen. Eerst heeft hy aan een plaats gedacht naby Anspach, daar hy zelf ln de omgeving er van woonde. Van de gedachte naar de daad was voor hem slechts een stap. Matuschka schildert, hierop uitvoerig de toebereidselen tot dezen aanslag op de plaats van de daad. Met behulp van een schroefsleutel seeft hy reeds een spoorstaaf dwars over de lUn gelegd als plotseling een trein aan komt snellen. Hy vlucht dan en van een zekeren af stand kykt hy onbemerkt toe, hoe de trein stopt en verschillende menschen met lich ten de baan langs loopen. Matuschka vertelt dan verder, dat hij hierop te voet naar het station Rekawinkei is gegaan en onderweg een zwarten bril en een hechtpleister, waarmee hy zich on herkenbaar heeft gemaakt, in een beek heeft geworpen. Te Rekawinkei büjft hy tot den ochtend en reist dan weer naar Weenen terug, waar hy zyn kleeren verbrandt en de asch naby het Oosterstation wegwerpt. Vervolgens schilderde Matuschka de by zonderheden over den aanslag by Jüter bog. Hy deelde mede, dat hy zich in de om geving van Jüterbog eenlgen tyd heelt opgehouden. Op zekeren nacht is hy de spoorhjr. langs geloopen en heeft met een lasch apparaat een proef gedaan, welke echter niet slaagde. Doordat hy niet gewoon was, met zulk een voor hem vreemd apparaat om te gaan, heeft hy zich aan beide beenen brandwonden toegebracht. Inderdaad vertoonen de beenen van Ma tuschka verschillende litteekens, welke op brandwonden wijzen Verder verklaarde hij bij het verhoor, dat de opgaven over het huisje by Potsdam, waar hy zoogenaamd gewoond zou hebben, onjuist zyn. Hierop heeft hij zich ecrasiet, respectie velijk het verlof tot het koopen van ecrasiet willen verschaffen en is met de eigenares van een steengroeve, mevrouw Forgo, in onderhandeling getreden. Met behulp van het springstoffenboek heeft hy zich ecrasiet en andere spring stoffen aangeschaft. Begin Augustus is hy naar Beriyn ge gaan en heeft daar huiz- a gekocht en proe ven met slaghoedjes genomen. In dezen tijd heeft hy ook een nummer van „Angrlff" gekocht en op het blad de woorden „Revolution, Sieg, Attentat" ge schreven. Toen hy voldoende springmateriaal bij elkander had Is op 8 Augustus van Beriyn weer naar Jüterbog gereisd en heeft alles voor den aanslag voorbereid. Vlak by de spoorrails heeft hy zich op gesteld en gewacht op het naderen van den trein. Toen hy hem hoorde aankomen, heeft hy de lading ontstoken. Hij heeft de explo sie nog gehoord en gezien, hoe verscheidene wagons omver werden geworpen. Hy slaagde er nog in het ontstekingsapparaat te grijpen, waarop hij de vlucht nam. Den negenden Augustus ls hy weer naar Weenen terug gekeerd en toen zyn trein bij zyn terugreis Jüterbog passeerde, heeft hij zelf de gevolgen van zijn aanslag kun nen zien. Toen hij de gevolgen zag, heeft hij zich vast voorgenomen zo3iets nooit meer te doen. Ondanks dit voornemen, kwam toch weer de gedachte in hem op, een nieuwen aan slag, ditmaal by Boedapest, te plegen. Dagbladberlchten, die meldden, dat de aanslag bij Jüterbog met behulp van de zaklantaarnbattery was gepleegd, brachten hem op het denkbeeld voor dezen aanslag zulke batterijen te gebruiken. Matuschka is op 3 September naar Boe dapest gereden. Op 8 September ls hy naar Nazy Teteny gegaan. Gp 9 September reed hij naar Bia Tor bagy om het verkeer der treinen gade te slaan. Hij wilde, naar hy verklaarde, geen per sonentrein, maar een goederentrein ver nielen. Toen het ongeluk gebeurd was, Ulde Ma tuschka naar de plaats, waar zich de om vergeworpen wagens bevonden, en bracht zich ïhet een zakmes wonden ln het ge zicht toe, om den indruk te wekken, dat hy zelf slachtoffer was van den aanslag. Matuschka in het ziekenhuis. Matuschka is in het ziekenhuis ter obser vatie opgenomen, daar gebleken is dat hy aan een infectieziekte ïydt. De belangstelling Zaterdag- en Zondagavond heeft de Licht week bijzondere belangstelling getrokken. En geen wonder! De illuminatie der stad is wel zoodanig, dat velen een kUkje in de ver lichte straten willen nemen. Gebouwen als het Gouvernement, do Nieuwe Kerk, de Groote Kerk, het Stadhuis, de Vleeschhal, e.a. moeten wel aandacht Lekken. Natuur lijk is vooral op die plaat-en, waar het eta- lagelicht der winkels de lichtversiering niet verstoort, deze versiering het mooiste. Van daar dat bijv. Gouvernement en Nieuwe Kerk goed uitkomen in hun donkere om geving. Opmerkelyk is wel dat de belangstelling vrü vroeg in den avond een einde neemt. Zoo omstreeks 10 uur verdwijnen de wan delaars uit de straten en kort daarop is het weer een „rustig Haarlem", wat troepjes brooddronken jongelui uitgezonderd. De concerten op de Groote Markt en de muziek in de café's houden er overigens de vrooiykheid in. R. K. Vrouwenbond Programma 10311932 Verschenen is het programma voor het winterseisoen van den R.K. Vrouwenbond te Haarlem. Dinsdag 17 November heeft een alge meene vergadering plaats. Lezing van mevrouw SteinsBisschop. Vrijdag 18 December houdt de Zeereerw. Pater Oscar Huf S. J., uit Maastricht, een voordracht met lichtbeelden, over „De Li turgische plechtigheden der H. Priester- wijding". Woensdag 6 Januari: Kindermatinée. Woensdag 20 Januari: Jaarvergaring Letterkundige voordracht van mej. Luduina Dlepenbrock te Halfweg. Dinsdag 11 Februari: Kerkviering van het Patronesfeest. Woensdag 24 Februari: Lezing met licht beelden over Margaretha Sinclair door me vrouw Steiger—Asferslag te Lelden. Dinsdag 15 Maart: Hulshoudeiyke Boete avond. Mevrouw Zegger—Fucker over „Huurkoop en afbetaling". In April 1932 een feestavond. Verschillende excursies zijn uitgeschre ven, terwyl op 7 Vrijdagen in Februari en Maart thee-causerieën gehouden worden in de Kringzalen. S. Koster f Directeur der V. E. M. te IJmuiden Zaterdagmorgen is te IJmuiden, na een langdurige ziekte, op 44-jarigen leeftyd overleden de heer S. Koster, directeur van de V. E. M. Met den heer Kos+sr gaat een, van wien gezegd kan worden, dat hij met het vis- scherybedryf is opgegroeid. Reeds op jeug digen leeftyd werd hy aan het bedrUf ver bonden en als jonge man trad hy in de directie van de reederij Shamrock. Toen deze maatschappij zich in Februari 1920 aaneensloot tot de Vereenlgde Exploitatie My. (V. E. M.), werden de heeren S. Koster en A. J. Veltkamp tot directeur der nieuwe maatschappy benoemd. De heer Koster was een man van de practijk en als zoodanig kende hij het be drijf door en door. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de regeering hem be noemde in de z.g. crisiscommissie. HU heeft echter door zijn ziekte, die bijna gelyktydig met z'n benoeming intrad, aan het werk dezer commissie niet kunnen deelnemen. Onder het directeurschap van den heer Koster breidde het aantal schepen van de V. E. M. zich voortdurend uit. Nog in den laatsten tyd werden er verscheidene sche pen aan de reeds zeer aanzieniyke vloot toegevoegd. Verder kwam de stichting van stand. de vischmeelfabriek „De Toekomst" tot De heer Koster was gedurende langen tyd lid van het dagelijksch bestuur van de Reedersvereeniging. Voorts was hy commis saris van de „Vischvaart-Onderlinge", van de N.V. Zeevisch- en Haringhandel F. Alb. Pust en van de N.V. Agentuur- en Handel- Maatschappij, alhier. Naast het visschery bedrijf toonde de overledene groote belangstelling voor het reddingwezen. Als secretaris van de plaatsè- ïyke commissie van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij. heeft hy veel by gedragen tot den uitbouw van het station IJmuiden dezer mooie instelling. Niets was den heer Koster te veel, als het gold iets te doen in het belang van de Maatschappy. Tydens zyn bestuur kwam de motorred dingboot Neeltje Jacofca, kwamen verschil lende nieuwe toestallen, kwam ook het nieuwe boothuis aan het Noorderstrand. BU de oefeningen was de heer Koster steeds present. In verband met deze functie dient nog gememoreerd te worden, hetgeen de heer Koster heeft gedaan voor het over brengen van het stoffelijk overschot van de slachtoffers van de „Noordpool". Zeker is het niet het minst aan zijn werk als mensch en aan zijn invloed als directeur van de V. E. M. te danken dat de op de Schotsche kust omgekomenen tot den laatsten man in Ne- derlandschen bodem zyn bagraven. zyn heengaan is voor zyn gezin en voor IJmuiden een groot verlies. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdagmiddag half drie op de begraaf plaats „De Blezen". Sterke daling bloembollenprijs Aan een der te BeverwUk gevestigde bloembollenveilingen werden op de laatst gehouden verkooping 12 manden met Poë- taz-narcissen verkocht, welke te zamen 3 opbrachten. Voor slechts twee jaar terug was de marktprUs dezer bollen per mand 40. Tweemaal tram-stagnatie Gisteravond raakte van een tram van de N. Z. H. T. M., onder het viaduct Jansweg, de baanschulver defect Het tramverkeer ondervond hierdoor 12 minuten vertraging. Te 10 uur gisteravond liep een tram met bijwagen uit de rails op het Stations plein. Het tramverkeer ondervond aanvan- keiyk drie kwartier vertraging. Later is de tram naast de rails geplaatst, zoodat het verkeer weer doorgang kon vinden. Doordat een groot aantal menschen van het Lunapark kwam. veroo~zaakte de laat ste stagnatie zeer veel ongemak. Concert H. O. V. Morgen zal in de plaats van mej. Marcelle Meyer als solist bü het concert der H. O. V. optreden Stefan Askenase. De „zwijntjesjagers" weer bezig Na een tydelyke rust zijn de „zwyntjes- jagers" hun operaties hier ter stede weer met hernieuwde activiteit b.gonnen. Zaterdag hebben zU een rywiel verduisterd, dat in de Groendaalsteeg stond en Zondag een, staande vóór het terrein van het Luna park. Geboren: 15 Oct.: z. van C. Wink— Buurman z. van A. Hart—Spoelstra 16 Oct.: z. van J. van Leeuwenvan Mer- kestein d. van M. v. d. Veende Roode z. van A. Groot—Kardol 17 Oct.: z. van L. van KesterenZwiers. Overleden: 16 Oct.: K. Melissen, 25 jaar, Hazepaterslaan H. S. M. Boers—HuUs- mans, 63 jaar. Kamperlaan. MAANDAG 19 OCTOBER 1931 ParUs ..W.......M..... 9.65 9.75 Brussel 34.50 34.75 Londen 9.50 9.60 New-York (cable) 2.46 2.47 Beriyn 57.50 58.— Zürlch 48.20 48.40 Rome 12.70 13.— Madrid 21.75 22.45 MAANDAG 19 OCTOBER 1931 Staats! eenlngen 5 Nederland 1919 Ui Nederl 1916 4H Nederl t917 4 Nederland i»3l 4!4 N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank '"sche Bank Gert. Handei-My. Industrieën Jnllever Calvê Delft Alg Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Stee! O S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU 3hell Union OU Rubber A dam Rubber Bandar Oei) Batavia Rubb Rott lapanoell Serbadjadl Silau V 1. C O. Allied 'ntercontln Rubber Scheepvaart Boll Amerika LUn ilto Gem Eigend Kon. Ned Stoomb scheepvaart-ünie Marine comm Marine prei Suiker UVA Poerworedlo Vorstenlanden Actions idem Tabak lelt Batavia Oude r>eli Oostkust Senembab Maxwell poorwegen nion Pacific Vabash Chic Milw St Paul Kansas City doutn Erie RaUr Vorige Koersen 101% 59% 99% 96 82 ,'rolongatie 70 73 90 127% 63% 40 .25 65 9% 206 31%6 29 3% 9%« 30% 79 128% ie%„ 1«%8 713,4 3%is 6% 4% 52% 46 20 15 22% 13 32 24 1% 4% 3% 22 84 5 5% 195®% 13% 54% 32 132 169% 20 195 27 117% 9®% -.31/ O /3j 15 15% 3% 101% 99% 99% 96% 82 70 73 90 1303% 403% 66% 205 32 28% 3% 9% 32 80% 127 72 6% 4% 52 46 25 13 21 84 197 13 55 135 200 116% 33% 14%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2