I 1 S. LOPES LICHTWEEK HET DRAMA OP DE MAJELLAKERK TE AMSTERDAM VERSCHOTEN F. C. KUIPERS 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 OCTOBER HAARLEM t Tegen den verdachte levenslang geëischt LANDBOUW EN VEETEELT De krisis in den Landbouw De noodtoestand in land en tuinbouw BINNENLANDSCH NIEUWS Mgr. Dr. W. H. Nolens herdacht De positie der Eerste Kamer GEMENGD NIEUWS Machinist vergeet te stoppen Twee luxe-auto's tegen elkaar gebotst Coöp. Melkfabriek te Fijnaart ONDERWIJS ADVERTENTIËN HERMAN Johannes van den Berg Cornelia Prins kledingstukken, gordijnen, meubelstoffen enz. VERVEN WIJ HEEL MOOI in dezelfde of donkerder kleur Praktijk hervat ZENUWEN I 10 uur 19 20 20 10 19 19.30 20 HEDEN: MAANDAG Lunapark Zaanenlaan Alg. Feest-verllchting Brandweerdemonstratie Koudenhorn Concert Groote Markt MORGEN: DINSDAG Lunapark Zaanenlaan. Alg. Feest-verlichtlng A vond-Voefbal wedstrijd.. Concert Groote Markt Zaterdag zette de strafkamer der hoofdste delijke rechtbank onder groote belangstelling van balie en publiek de behandeling voort va« de geruchtmakende strafzaak tegen den 46-jarigen leidekkerspatroon J. G. M., ver dacht van moord, subs, doodslag, meer subs. Zware mishandeling. Het betreft hier het be kende drama in den toren van de St. Gerar- dus Majella-kerk, aan het Ambonplein, te Am sterdam. Onmiddellijk na de opening der zitting nam de verdediger mr. Kokosky het woord en bracht het verzoek over van den verdachte, om een gedetineerde in het Huis van Bewa ring, die met hem op straat zou hebben staan praten op het oogenblik, dat A. in den koepel van de kerk werd vermoord, alsnog te hoo- ren. De officier van justitie mr. Versteeg maak te hiertegen bezwaar, omdat deze gedetineer de waarvan verdache den naam niet eens kent op dezelfde wijze door den verdachte is aangespoord tot het afleggen van een be paald getuigenis, als vroeger reeds is geschied met andere gedetineerden. De verdachte verdedigde zich hiertegen, door op te merken dat de briefjes, die hij vroe ger naar andere gedetineerden had trachten tc smokkelen, slechts pro forma waren opgesteld om de betrouwbaarheid der bewa kers op proef te stellen. De verdediger mr. Kokosky handhaafde Zijn verzoek om den gedetineerde te hooren en na raadkamer deelde de president mr. Hui- zinga mede, dat de rechtbank het verzoek van den verdachte inwilligde. Gehoord werd daarna de getuige-deskun- dige dr. Bakker die met dr. Overbeek een on derzoek had ingesteld, naar verdachtes geest vermogens. Getuige deelde mede, dat het rapport tot de conclusie komt, dat verdachte volkomen toerekenvatbaar moet worden ge acht. Hierna werd de gedetineerde- in het huis van bewaring J. de B. gehoord. De president tor den getuige Kent u M.? De getuige Ja, uit hef huis van bewaring. De president Hebt u hem vroeger nooit ontmoet De getuige Voorzoover ik weet niet. De president Hebt u op Goeden Vrijdag van het jaar 1939 met hem staan praten in de Obistraat. De getuige Daarvan herinner ik me niets. De president Hebt u wel eens een be richtje van hem ontvangen. De getuige Ja. De officier Srond daarin dat u een bepaal de getuigenis moest afleggen. De getuige Dat heb ik eruit begrepen. Requisitoir Daarop was het woord aan den officier van Justitie mr. Versteegh tot het uitbrengen van zijn requisitoir. Mr. Versteegh begon met een woord van hulde te brengen aan de po litie, die in deze zaak zulk uistekend werk heeft verricht. Oyer de verhouding tusschen M. en Ar kenbout weten we uit de getuigenverklarin gen het volgende Arkenbout was de knecht, om niet te zeg gen de slaaf van zijn compagnon. De laatste moest M. aan geld helpen. Wanneer dit niet goedschiks zou gaan, dan zou M. er wel iets op vinden, volgens zijn eigen verklaring. Te gen eenige getuigen heeft M. verklaard, dat, als het hem ging vervelen, hij Arkenbout wel van den toren zou smijten. Andere getuigen hebben verklaard, dat M. ook tegenover hen of in hun bijzijn over een dergelijke daad heeft gezinspeeld. Spreker ging de pogingen na, door M, gedaan, om het leven van zijn compagnon te verzekeren. Verdachte ver klaart zelf. dat hij de verzekering heeft afge sloten. om door het beleenen van de po'is aan bedrijfskapitaal te komen. Dit is intusschen wel heel onnoozel. want hij zou Zeker wel 6 a 7 iaar vrij hooge premiën hebben moeten betalen alvorens een bedrijfskapitaal van 5 a 6 duizend gulden te kunnen krijgen. Welk belang kan derhalve M. gehad hebben bij het afsluiten van deze verzekering? Hierop is slechts één antwoord mogelijk. M. had alleen belang bij den spoedigen dood van Ar kenbout. Van beteekenis is ook, dat de verdachte kort voor den dood van zijn compagnon alle achterstallige termijnen van de verzekerings premie tegelijk heeft betaald. Omtrent het gebeurde op Goeden Vrijdag van 1939. den dag waarop de moord werd ge pleegd, bezitten wij verschillende getuigen verklaringen, die ten sterkste wijzen op M.'s schuld. De deskundigen zijn na een nauwgezet onderzoek tot de conclusie geko men. dat Arkenbout op den binnenkoepel, in de nabijheid van het luik, is doodgeslagen. De getuige Wessendorp vond het lichaam van Arkenbout inderdaad bij het luik en toen hij dit aan M. mededeelde, beval deze hem onder bedreiging, dat hij nooit mocht verra den, dat M. op den koepel was geweest. De verdachte begaf zich daarna naar de pastorie en Wessendorp heeft hem daar opnieuw van het gebeurde in kennis gesteld, om daardoor voor den verdachte een alibi te scheppen. Op verdachte's schuld wijst ook het feit, dat M. negen maanden na den moord ge poogd heeft om een nieuwe verzekering af te sluiten op het leven van zijn nieuwen com pagnon, maar nu een verzekering tot een be drag van acht ton. Gelukkig is deze verzeke ring niet tot stand gekomen. Maar wel werd de aandacht van de politie erdoor getrokken. Het gerechtelijk onderzoek is uiterst moeilijk geweest, maar nu staat het wel vast, dat de verdachte de dader is van het gebeurde in de Gerardus Majellakerk. Ondanks die zekerheid vragen wij ons toch af hoe een mensch iets zoo onmenschelijks kan doen. Er is maar één verklaring voor te vinden. Deze man hunkerde, hongerde naar geld en rijkdom en zag geen ander middel om dien honger te stillen dan een misdaad. En toen hij bemerkte dat die misdaad niet ont dekt werd, deed de geldhonger zich in steeds heviger mate gelden en beraamde hij een nieuw misdrijf. Zulk een man is een gevaar voor de samenleving en er kan geen twijfel over bestaan, dat deze man niet in de maat schappij mag terugkeeren. Ten slotte eischte de officier tegen den ver dachte wegens moord, levenslange gevange nisstraf. Pleidooi Des middags hield de verdediger mr. Ko kosky zijn pleidooi. Uitvoerig ging pleiter na, welke de ver houding is geweest tusschen den verdachte en den getuige Wessendorp. Pleiter achtte de mogelijkheid niet uitge sloten dat de moord gepleegd was door den laatste. De knecht zou na het plegen van den moord tegen den verdachte hebben kunnen zeggen „Als je ie mond niet houdt, zeg ik dat jij 't gedaan hebt," want hij wist, dat M. een verzekering had afgesloten op het leven van zijn compagnon. Daardoor zou het even eens mogelijk zijn geweest, da- de knecht den verdachte geld kon afpersen. Pleiter wilde hiermede niet beweren dat deze getuige in derdaad de schuldige was, doch wilde slechts twijfel wekken aan de juistheid van het re quisitoir. Wat de verzekering betreft, wees pl. er op, dat er tusschen het sluiten e :van en den dood van Arkenbout een groote tijdruimte ligt. Er is geen reden om aan te nemen, dat de ver dachte twee jaar te voren reeds rondliep met het plan om Arkenbout te vermoorden. De getuigenverklaringen, die in deze zaak zijn afgelegd en waarop de Officier van Justi tie zich beroept, zijn niet allemaal betrouw baar. Sommige verklaringen zijn pertinent met elkaar in strijd en het is dan ook zeer de vraag, of men deze verklaringen mag bezigen bij de beschuldiging van den verdachte. Pleiter vestigde er de aandacht op, dat de verdachte en zijn slachtoffer op den ochtend van den moord zonder gereedschap bij zich te hebben, in den koepel geklommen zijn. Blijkbaar was dus de verdachte niet van plan zijn compagnon te dooden. Dit plan zou eerst op 't laatste moment in M.'s brein gerijpt zijn Als dit echter zoo is. dan kan hem geen moord ten laste worden gelegd doch slechts doodslag en dan kan hem ook geen tevens- lange gevangenisstraf worden opgelegd, doch op zijn hoogst een straf van twintig iaar. Ik vraag voor mijn cliënt, aldus besloot pleiter, niet het medelijden van de rechtbank Want als hij inderdaad de dader is, verdient hij geen medelijden. Maar misschien is bij de rechtbank zelf nu we) twijfel gerezen omtrent de schuld van den verdachte en in dat geval zal zij er niet toe mogen besluiten dezen man voor altijd uit de maatschappij te bannen. De president bepaalde de uitspraak op 30 October des morgens om 10 uur. De verhooging van de invoertarieven In de voortgezette vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft dr.- J. Oortwijn Botjes uit Oostwold gesproken over de voorgestelde verhooging van de invoerta rieven en den landbouw. De tariefwet, zeide spr., werkt als een verbruiksbelasting en is ook als zoodanig be doeld. Waar de industrie, welke artikelen voort brengt voor menschelijk gebruik, door de tariefwet wordt beschermd, hebben de land bouwers recht op dezelfde bescherming. Deze bescherming moet worden gevraagd voor: 1. Vleesch. Ze kan worden verleend door afschaffing van den vleeschaccijns of door verdubbeling van het bestaande invoerrecht op rund- en paardevleesch. Voor ander vleesch is 10 pet. voldoende. 2. Boter. Nederland is een boterexportee- rend land, maar als in de toekomst de boter- verkoop gecentraliseerd mocht worden, zal van het invoerrecht kunnen worden geprofi teerd. Ook beschermt een invoerrecht tegen Siberische boter, die anders in komende ja ren op onze markt geworpen zou kunnen worden. 3. Peulvluchten. Op onze markten komen vrij geregeld boonen uit de Oostzeest-aten en ook wel erwten uit Oost-Azië. Er is geen en kele reden deze onbelast te laten. 4. Tarwe en tarwemeel. Zoolang de Tarwe- wet duurt, kan opneming hiervan achter weg? blijven, maar de tijdsduur van de Tar- wewet bedraagt slechts drie jaar. 5. Suiker. Het compenseerend invoerrecht mist volgens den Minister het bescher mende karakter. Daarom behoort boven dit invoerrecht 10 pet. te worden geheven als blijvende maatregel. Gedurende de crisis moet als tijdelijke maatregel dit percentage worden verhoogd. 6. Groenten. 7. Mais en Maismeel, dienende voor de be reiding van glucose, dextrine en stroop. De belasting zou hier geheven moeten worden in den vorm van een accijns op dextrine, glucose en stroop, van welken accijns deze producten moeten worden vrijgesteld, indien ze worden gemaakt uit inlandsch aardappel meel. Worden genoemde artikelen in de toe komst beschermd, zooals de tariefwet ook de industrieeie producten beschermt, dan zou de voorgestelde verhooging van het heffings percentage aanvaard kunnen worden. Ge schiedt dit niet, dan moet op verwerping van het voorstel-De Geer worden aangedrongen. Hierna volgde eenige gedaohtenwisseling. Met algemeene stemmen werd aangenomen de motie van den heer H. D. Louwes, inzake den door de Regeering voorgestelden steun van de suikerbietenteelt voor 1932 en vol gend? jaren, waarin het Kon. Ned. Land bouwcomité de Regeering met den meesten aandrang verzoekt het wetsontwerp zoodanig te wijzigen dat het onze akkerbouwbedrUven daadwerkelijk gaat steunen, waardoor het automatisch de weikgelegenheid zal verrui men en waarin te kennen wordt gegeven dat de noodige middelen daartoe kunnen wor den gevonden door een verhooging van het invoerrecht of van den accijns op suiker. Vervolgens hield de heer J. Smid, oud referendaris bij de Directie van den Land bouw te Voorburg, een lezing over het on derwerp: „Waardoor zal de landbouwkrisis een nationale ramp worden?" Tenslotte werd de volgende motie voorge steld door het bestuur, met algemeene stem men aangenomen. „Het Kon. Ned. Landbouwcomité enz. spreekt als zijn meening uit dat voortgaande ontreddering en het loslaten van intensieve cultuur in den Ned. Landbouw zal leiden tot een nationale ramp; dringt er bij de Regeering met klem op aan haar standpunt inzake het ver tienen van steun ten behoeve van het landbwtwbe- drfjf te herzien door meer stelselnu/^g en meer afdoende maatregelen tot sttt'Jd te brengen met het uitgesproken doel voort gaande extensiveering tegen te gaan en met nam? zoo spoedig mogelijk afdoende steun maatregelen, vooral ten behoeve van den veenkolonialen akkerbouw bekend te maken." De voorzitter sloot daarna de byeenko.nst. Het behandelde in het voorloopig verslag Blijkens het Voorloopig Verslag op de Rijksbegrooting voor 1932 waren sommige Tweede Kamerleden teleurgesteld door het stilzwijgen van de Troonrede over den nood toestand in den land- en tuinbouw. Uit niets blijkt, dat de Regeering voornemens is daarin tegemoet te komen en een plan daarvoor heeft ontworpen. Vooral in Noord Holland en in de Veenkoloniën is de toe stand zeer slecht. Gewezen werd op het request van de landbouworganisaties aan de Regeering. Men vroeg, hoe de Regeering denkt over de daarin vermelde desiderata. Eenige leden waren van oordeel, dat de Tarwewet goed heeft gewerkt, maar uit' breiding behoeft. Het daarin genoemde per centage moet van 25 tot 32 a 33 verhoogd worden. Andere leden waren echter tegen een dergelijke verhooging en tegen de daaruit voortvloeiende kunstmatige bevordering van de tarweteelt. Betoogd werd, dat de steun aan de bie tencultuur te gering is en te laat kwam. Het in die teelt uitbetaalde loon liep terug van 20 tot U'A millioen. Sommige leden merkten op, dat ook in den landbouw gebrek aan werkgelegenheid is. Naar hun meening moeten ook de land bouwproducten in het tarief van invoerrech ten worden opgenomen, evenals in de meeste andere landen. De land- en tuinbouw en de veeteelt hebben bescherming noodig om uit den nood te geraken. In 1930 werd 150.000 K.G. Deensch vleesch ingevoerd. In 1931 zal dit wel 15 millioen K.G. worden, terwijl de veeprijzen hier te lande voortdurend dalen. Voorts werd de aandacht der Regeering gevraagd voor de vrachtbrieven der spoor wegen, bij de vaststelling waarvan de be langen van den tuinbouw schromelijk mis kend worden. Ten aanzien van het pleidooi voor be scherming van onze bodemproducten werd door andere leden opgemerkt, dat van ver reweg de meeste artikelen de invoer hier te lande zeer gering is en dat bescherming den uitvoer niet helpen kan. Door het Internationaal Arbeidsbureau In afwijking van den tot dusver steeds gevolgden regel, dat de raad van beheer van het internationale arbeidsbureau slechts de nagedachtenis huldigt van de gestorve nen, die lid van den raad zelf geweest zijn. heeft hij Zaterdagavond een eerbiedige hul de gebracht aan de nagedachtenis van mgr. Nolens, ofschoon deze aan de raadswerk- zaamheden zelf nimmer had, deelgenomen. Thomas verklaarde te gelooven, dat het zeker niet in den geest van mgr. Nolens zou geweest zijn, indien thans nog groote rede voeringen over zijn werk en belangrijke ver diensten zouden gehouden worden. Hü meende dus naar zijn in zijn rapport neer geschreven herdenkingswoorden te mogen verwijzen, overtuigd, dat ook de raad van beheer er prijs op zou stellen nog voor het laatst de nagedachtenis van een der oudste en getrouwste vrienden der internationale arbeidsorganisatie te huldigen. Hierna verhief de raadsvoorzitter, profes sor Mahaim, zich van zijn zetel, welk voor beeld door alle raadsleden, ambtenaren, journalisten en andere toehoorders gevolgd werd. Staande hoorden allen aan, hoe prof. Ma haim uitdrukking gaf aan de ontroering, die allen bezield had, toen zij vernamen, dat mgr. Nolens overleden was. HÜ verklaarde overtuigd te zijn, dat het een behoefte van den heelen raad was op deze wijze nog een laatste hulde te bewijzen aan de nagedachtenis van dezen man, die om zijn groote gaven van hoofd en hart bij allen in het hoogste aanzien had ge staan. Op voorstel van den voorzitter besloot de raad, dat de president een schrijven van rouwbeklag aan de Nederlandsciie regeering en aan de familie van mgr. Nolens zal zen den. Critiek in ons Lagerhuis In ons blad van Vrijdag hebben wij er op gewezen, dat het er allen schijn van heeft, alsof de Eerste Kamer, onder leiding van haar voorzitter, aanstuurt op een conflict met haar zuster aan de overzijde. Wij schre ven, dat van den voorzitter een voortdurend streven uitgaat in de richting van het lei ding nemen in de regeering, wat geheel on juist is. Op sommige leden schijnt dat stuwen van den voorzitter bijzonder in te werken en hen te prikkelen tot daden. Zoo hebben we gehad de interpellatie van den heer De Savornin Lohman over de on derhandelingen met België. Nog erger was, wat er gebeurde met de interpellatie van den heer Blomjous over den algemeenen economischen toestand en de positie van ons land tengevolge van dé wereldkrisis en over de eventueele maatrege len, te nemen in het belang van het behoud van de welvaart hier te lande. Een en ander heeft ook de aandacht ge trokken in de kringen der Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag op de Rijksbegrooting voor 1932 zag men in de interpellatie van den heer De Savornin Loh man een nieuw symptoom in den ontwik kelingsgang van het beleid der Eerste Ka mer om steeds meer de taak van de Tweede Kamer over te nemen. Men achtte het, hoe wel formeel natuurlijk mogelijk, toch staats rechtelijk onjuist, dat op dit oogenblik de Eerste Kamer de Regeering over dit onder werp interpelleert, terwijl het. overleg ten deze tusschen de Tweede Kamer en de Re geering bij de behandeling van de Rijksbe grooting nog niet is beëindigd. De taak van beide Kamers is volgens het Nederlandsche staatsrecht, ook historisch beschouwd, ver schillend. In politieke aangelegenneden is het eerste woord aan de Tweede Kamer. Eerst daarna kan zoo noodig de Eerste Ka mer zich in het debat mengen. Juist om dat dit college in zijn samenstelling reeds vrijwel een doublure van de Tweede Kamer is geworden, moeten haar leden zich be wust toonen, dat het karakter van de Eer ste Kamer in ons staatsrecht niet moet wor den gedenatureerd. Blijft men ten deze op den verkeerden weg, dan kunnen con flicten niet uitblijven, gelij kaeze in En geland tusschen Hooger - Lagerhuis zijn voorgekomen. Sommige leden stelden de vraag, of het wel op den weg der Tweede Kamer ligt deze aangelegenheid ter sprake te brengen, maar daartegen werd opgemerkt, dat, wanneer men hierin ziet de kiem van een conflict tusschen beide takken der Volksvertegen woordiging, men niet mag nalaten daarop de aandacht te vestigen. Reizigers in last Zaterdagavond gebeurde aan het station Weesp het niet alledaagsche feit, dat een trein vergat te stoppen. De trein van 17.50 uit Amsterdam, die steeds vele forensen van Amsterdam naar Weesp brengt, en alleen 's Zaterdags te Weesp stopt, stoomde op hel station de verblufte reizigers voorbij. Waarschijnlijk hebben de machinisten de vergissing te laat gemerkt, en daar over grooten afstand niet achteruit gereden kon worden, moest tot Bussum worden doorge stoomd. Daar konden door ijlings getroffen maatregelen de Weespers overstappen in den Groningschen sneltrein, die in Weesp anders nooit stil houdt, zoodat het verzuim na een half uur was opgelost. Niet zoo di rect voor de Weesper reiziger in de rich ting Amersfoort. Deze zochten onderdak in de wachtkamers van het station Weesp en konden eerst om 18.35 vertrekken. Een doode twee Jicht gewonden Gisteravond te ongeveer kwart voor elf reed op den Amsterdamschen straatweg bij de Zwetbrug te Halfweg van Haarlem in de richting Amsterdam een Chrevolet-automo- biel, terwijl van de tegenovergestelde rich ting een Buick naderde. Volgens de getuigen reden de auto's met groote snelheid en heeft de Chevrolet op een gegeven moment naar links afgeweken, waardoor hij de Buick in de flank aanreed. Beide wagens sloegen om. In de Chevrolet zat de bestuurder ze kere V., terwijl naast hem zat de 23-jarige mej. K. uit Amsterdam. Achter in den wagen zat een zuster van mej. K. Door het omvallen van den wagen is mej. K., die naast den bestuurder zat, half bui ten het portier gevallen en onder den wagen terechtgekomen. Zij werd als het ware verpletterd door den auto en was nagenoeg op slag dood. Aan hals en pols had zij diepe snijwonden door glasscherven, waaruit zij hevig gebloed heeft. Dokter Kuipers uit Halfweg was spoedig ter plaatse en verleende eerste geneeskun dige hulp. De bestuurders van de Chevrolet en Buick hadden nagenoeg geen letsel bekomen. Ook niet de zuster van mej. K. De politie van Halfweg heeft de auto's met het lijk van mej. K. in beslag genomen. Centen zijn beter dan guldens Ook een maatregel tegen de crisis In een gemeente in het midden van Noord- Holland gebeurde het dezer dagen, dat een ingezetene bij verschillende zijner medebur gers de ronde deed, om guldens in te wis selen tegen centen. Op de vraag, wat de be doeling van deze handelwijze was, kreeg men ten antwoord, dat hij zich wilde dekken te gen de waardedaling van den gulden, waar omtrent hij verschillende geruchten had gehoord. Op die wijze heeft hl) een belang rijk gewicht aan centen bijeen gekregen. Jeugdige dievenbende gearresteerd Boefjes van 12 tot 15 jaar Door de gemeentepolitie te Gemert is na uitgebreide nasporingen een jeugdige die venbende gearresteerd, bestaande uit een vijftal jongens van 12 tot 15 jaar, allen te Gemert woonachtig. Een groot aantal kleine diefstallen, in de laatste drie Jaren te Ge mert en omgeving gepleegd, zijn door de bekentenissen dezer boefjes thans opgehel derd. Ze schroomden er zelfs niet voor de offerblokken in de Genadekapel en in de Capucljnenkerk te Handel te vernielen en den inhoud mede te nemen. Dak omlaag gekomen Een voorbijganger getroffen Zaterdagmorgen is van het perceel Le vendaal 26 te Leiden, bewoond door den kastelein P. H. F., het dak omlaag gestort. De 60-jarige v. d. R. die daar juist pas seerde kreeg een deel van het dak op het hoofd en is met vrl) ernstige verwondingen naar het Academisch ziekenhuis overge bracht. De politie heeft voorzorgsmaatregelen ge nomen om verdere ongelukken te voorko men. Een dreigend faillissement De leden der Coöperatieve Melkfabriek te Pljnaart kwamen aldaar weer bijeen, ten einde een bespreking te houden over 't koop contract van 1923 en de aan de leden ge zonden circulaire betreffende het door de leden voorloopig bijeen te brengen bedrag. Deze bijeenkomst had niet het karakter eener reglementaire vergadering. De stemming voor oprichting van een nieuwe Coöperatie was vrij algemeen gun stig, maar toen het er op aankwam koeien voor die nieuwe Coöperatie op te geven, bleek de animo allesbehalve groot. Tevoren waren een kleine 300 koeien ingeschreven, hier kwamen er nu nog een 170 180 by, zoodat men in totaal 482 koeien noteerde. Dit is echter slechts ongeveer de helft van het benoodigde aantal. In aanmerking nemende den herhaalden aandrang, welke op de leden is uitgeoefend en het betrekkeiyk gering resultaat dat zulks heeft owreleverd. zoowel met betrek king tot inschryving van koeien als tot het byeenbrengen van de voor de crediteuren benoodigde gelden, mag men wel zeggen, dat het er met de melkfabriek somber voor staat. Van bestuurszijde gaf men dan ook te ken nen, dat het vrijwel zeker is, dat het bin nenkort tot een faillissement zal komen, met al de ruïneerende gevolgen van dien. Bezuiniging op het Lager Onderwijs Het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding schryft ons: Dat de Nederlandsche Maatschappij voor Nyverheid en Handel al sinds jaren een Centrale Commissie voor bezuiniging aan 't werk heeft, is op zichzelf niets bijzonders. Wel opvallend is het, da: die Commissie .00 buitengewoon veel aandacht schenkt aan het onderwijs. Wie een reorganisatieplan van een of ander onderdeel van het onderwijs uitdenkt, kan het door die Commissie gra i.- gepropageerd krijgen op één voorwaarde, het moet bezuiniging brengen of althans beweren te brengen. De Commissie levert er dan harerzijds eenige commentaren bij, die in den regel niet veel om het lijf hebben en die ofschoon ze kennelijk objectief be doeld zijn toch vaak naar links overhellen zonder dat de Commis.ie daar zelf erg in heeft. Zoo ongeveer is ook een onlangs versche nen brochure over „Bezuiniging op het La ger Onderwijl" on taan. Nu bazuin ging we.r overal opgeld doet, is de heer A. Feberwee, welbekend uit vroegere bezuinigingsperioden, wederom begonnen plannen te ontwerpen voor een meer efficiënte inrichting van ons lager onderwijs. Thans zoekt hy de oplos sing van het bezuinigingsprobleem in scho len van 28 klassen met elk gemiddeld 32 leerlingen. Hij heeft zijn idee nader uitge werkt in „Volksontwikkeling" een uitgave van het gelijknamige instituut der Maat- schappü tot Nut van 't Algemeen. En nu komt de onderhavige brochure in hoofdzaak daarop neer, dat de Centrale Commissie voor bezuiniging, ingesteld door de Neder landsche Maa.schappij voer Nijverheid en Handel, voor het idee des heeren Feberwee in ruimeren kring de aandacht vraagt. Daar voor, daartusschendoor en daarna worden dan allerlei beschouwingen ten beste gege ven, die telkens weer de ondeskundigheid demonstreeren van de „deskundige zyde", waar de Commissie haar licht opstak. Wij kunnen er niet aan denken, die be schouwingen onder de loupe te nemen; ons bestek laat dat niet toe. Wij zuilen ons be palen tot de hoofdzaak. De heer Feberwee derust met zyn plan voor Amsterdam alleen 750 onderwijzerssala rissen te besparen, 't Is mogeiyk; wy kun nen niet uitmaken, of Amsterdam inderdaad zoo royaal met leerkrachten omspringt. Maar voor het land komt de rekening van den heer Feberwee absoluut niet uit. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werd hier te lande op 31 December 1929 gewoon lager onderwas gegeven aan 1.161.411 leer lingen. Veronders.eld nu, dat die aken g.n- gen op Feberwee-scholen van 28 klassen met gemiddeld 32 leerlingen, dan zouden er vol gens Bartjes 1297 scholen zyn met te zamen 36316 onderwyzers. De heer Feberwee wil aan elk van die scholen een ambulant hoofd verbinden. Er komer. alzoo nog 1297 leer krachten by. Dat maakt in totaal 37613 leer krachten. Welnu, alweer volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek waren er op 21 December 1929 by het gewoon lager on- derwys werkzaam.... 34878 leerkrachten, dus 2735 leerkrachten minder dan het plan- Feberwee eischen zou. Ergo, het plan-Feber- wee zou Rijk en gemeenten 2735 salarissen meer kosten; een vyf en een half millioen gulden meer! De Minister van Financiën zou er das Fieberweh van krygen! Tot onze diepe droefheid overleed plotseling, zacht en kalm, na nog het H. Oliesel te hebben ontvangen, onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder CLARA MARIA VAN BEERS weduwe van Fieter Bos in leven notaris te Hoorn, in den ouderdom van 72 jaren. 's-Gravenhage: Mr. W. H. G. BOS H. G. BOS—LODÈRUS Amsterdam: P. J. A. BOS, S. J. Haarlem: H. W. P. BOS Overveen: C. G. J. BOS, arts Helmond STEPHINA BOS Soerabaya: G. A. M. BOS Overveen: M. C. G. BIJVOET—BOS L. A. C. BIJVOET én Kleinkinderen Overveen, 17 Oct. 1931 Geen bezoek Geen bloemen De stille H.H. Missen van Requiem zyn te 7en 8>j rur op Woensdag 21 October a.s., in de parochiekerk te Overveen, de plechtige Uitvaart te 9 uur, waarna de begrafenis op het RE. Kerkhof, aldaar. In plaats van kaarten Heden overler 1 tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, na een kortstondig lyden, onze innig geliefde Echtgenoote, Dochter, Behuwddochter, Zus ter, Behuwdzuster en Tante HELENA PETRONELLA LEONARDA TOMEIJ geb. Heystek in den ouderdom van 27 jaar. Uit aller naam: G. F. TOMEIJ Haarlem, 18 October 1931 Floresstraat 17. Geen bezoek. Geen bloemen. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden Woensdag a.s. in de parochiekerk van den H. Willibrordus (Assendelftstr., Den Haag). De H.H. Missen zijn te 7, 7 y. en te 10 uur de ge zongen Requiem, waarna de be grafenis van uit de Kerk naar de R.K. Begraafplaats, Binck- horstlaan. Eenige en algemeene kennisgeving Voorzien van de HH. Sacra menten der Stervenden over leed heden, zacht en kalm, in Huize St. Bavo te Heemstede, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder CHRISTIENA GIESKE geboren Graman in den gezegenden ouderdom van 92 jaar. Uit aller naam: P. D. GIESKE lJmuiden-Oost, 17 Oct. 1931 Zeeweg 35 E De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Dinsdag 20 October a.s. in de parochiekerk van den H. Bavo te Heemstede te half acht en acht uur de stille H.H. Missen en te half tien de gezongen H. Mis van Requiem; daarna de begrafenis aldaar. GEBOREN: Zoon van NIC. J. NIJMAN D. NIJMAN—CHRIS Ihu Heemstede, 18 Oct. 1931 Heerenweg 98. Den 7den November hopen onze ge liefde Ouders en den dag te herdenker, dat zy vóór 25 jaar in den echt zyn verbonden. Dat God hen nog lang moge spa ren, is de wensch van hun DANKBARE KINDEREN en VERLOOFDE Noordwykerhout, 19 Oct. 1931 ARTS WAGENWEG 22 UW ERGSTE VIJANDEN ZIJN UW EIGEN Spreekuren dagelijks van C tot. 12 en 2 .ot 5. AvondspreekuurMaandag en Woensdag 7—9. PIJNTORENSTR. 5 (achter Kinderhmssingei, oud-terrein van Prévenaire) Zoo, oeeft 1) dit jaar, na regelmatig adverteeren, wat L het vorig jaar naliet, meer winst gemaakt? Natuur- 'ijk, dat kan ook niet andera. Adverteeren doet verkoopenl U vindt het volgend dagprogramma ook op deze plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 3