OPENING DER TENTOONSTELLING THOMAS ALVA EDISON f MITTOVO/ TWEEDE BLAD MAANDAG 19 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 GLORIE-UUR DER MITTOVOS w 't«l*r©Ofcf#T£!i«NG fêMÊÊÊÊM Van krantenjongen tot uitvinder Een der grootste genieën uit de geschiedenis v voor den onver" mvA /x^. poosden en Ter" ";v n ,-:>i - 7 in de warmte. Als het koud is kan men niets vinden." Kenschetsend voor zün werkwijze is ook deze uitlatjng: „Ik heb nooit recht begrepen, waarom men dat allemaal niet reeds vroeger vond; alle elementen waren aanwezig, men moest ze maar bijeenbrengen. Ik heb ook zelden op voorhand geweten of zoo'n zaak groote uit breiding zou nemen. Ik heb steeds maar -voort gewroet." Zooals hij er zelf aan herinnerde begon hij zijn loopbaan als telegrafist. In die hoedanig heid nam hij het bericht over, waardoor de moord op president Lincoln bekend ge maakte werd: hij was zoo in beslag genomen door zijn taak, dat hij zich eerst rekenschap gaf, dat hü de eerste geweest was om die jobstijding te vernemen, toen hij 's avonds na zijn werk, de mare door de kranten ven ters hoorde rondschreeuwen! Zijn eerste uitvinding was een toestel om automatisch de stemmingen op te nemen. Hij trok er mee naar Washington, om het aan een comité van senators en volksvertegen woordigers voor te stellen. De parlementai ren spaarden Edison htm lof niet. Maar toen er van een bestelling gerept werd, schudden zij glimlachend het hoofd. Zij vonden die kiesmachine te betrouwbaar en te onfaal- baar. Ze brachten het Edison zoetjes aan het verstand, dat zij het als partijmannen voor- deeliger achtten zelf de uitgebrachte stem men op te tellen en het totaal te maken. Had Edison hun een machine aangeboden die van 2 en 25 kon maken, iedere partij zou zich ongetwijfeld gehaast hebben ze aan te schaffen! Maar nu mocht Edison on verrichter zake vertrekken. Blijmoedigheid en opgewektheid zijn steeds kenmerken van het karakter van Edison ge weest. Meer dan twintig jaar geleden maak ten zijn vrienden zich om zijn gezondheid al bezorgd. Zij vonden, dat hij niet genoeg sliep, en drongen aan, dat hij wat meer rust zou 'nemen, waarop hij luimig antwoordde: „Nu is het nog te vroeg daarvoor, 't Zal voor later zijn. Ik heb voor mijn ouden dag al een plan gemaakt. Als ik zeventig' jaar zal zijn, zal ik dagelijks minder uren wer ken; wanneer ik er 75 zal zijn, beloof ik stijve cols en kleederen naar de laatste mo de te dragen; op tachtigjarigen ouderdom zal ik leeren bridge spelen en geestig keuve len met de dames; wanneer ik er vijf en tachtig zal zijn, hoop ik in smoking op tal rijke feestmalen aan te zitten, en wanneet- ik de negentig zal bereikt hebben, zal ik er in berusten gezapig van de dertig jaren te genieten, die mij nog zullen resten." Hij was hardhoorig geworden op het laatst van zijn leven, maar teen verleden jaar een vermaard professor hem voorsloeg De toegang tot de tentoonstelling aan den Kleinen Houtweg. hem te opereeren om hem van zijn doofheid af te helpen, weigerde hij beslist: „Ik moet nog over vele zaken nadenken alvorens te sterven." Aldus zonderde hij zich vrijVillig af van de wereld. Alleen zijn vrouw, wie hij een echte vereering toedroeg, verstaat hem en dat is hem genoeg. Hij is ook uiter mate matig' en pleegt te zeggen dat een mensch genoeg heeft metzooveel als een vuist grcot is." Zijn lievelingssport is 't hengelen. Boven zijn schoorsteen hangt een bordje, met dit opschrift „Waarom hebt gij zooveel gouden minuten en diamanten seconden verkwist? Waar om niet? Ik was aan 't hengelen." In verband met de „Mittovos" is Zaterdag middag aan de aanwezige Missionarissen, als vertegenwoordigers van het geheele leger Missionarissen, dat in de uiterste hoeken en onherbergzaamste oorden der wereld de leer van Christus verkondigt, door de Haarlem- sche jeugd een grootsche hulde gebracht, in den vorm van een optocht. Deze optocht is er een geweest zooals wij zelden eerder zagen; niet minder dan 4000 kinderen hebben er aan deelgenomen. 4000 kinderen, waaronder heele kleine, de school kinderen, H.B.S.'ers en gymnasiasten. Kort om: de heele Haarlemsche jeugd. Wat zal den Missionarissen liever zijn dan een kinderhulde, een hulde, gebracht met kinderlijken eenvoud en kinderlijk enthou siasme? Hoe is Zaterdag weer de waarachtige Roomsche geest, die onder onze jeugd heerscht, tot uiting gekomen; Haarlems stra ten hebben gedreund en gedaverd van de voetstappen der duizenden kinderen, die in een onafzienbaren optocht van den Kouden- horn naar het Kathedraalplein marcheerden. Reeds geruimen tijd voor het vertrek van den stoet was het aan den Koudenliorn een ontzaglijke drukte en bedrijvigheid. Tallooze kinderen liepen af en aan, gadegeslagen door niet minder belangstellenden, die weldra een dichte menschen-haag vormden. Hoe meer het uur van vertrek naderde, hoe groo- ter de belangstelling en hoe grooter de span ning onder de kinderen werd. Het gejuich en de enthousiaste uitroepen waren niet van de lucht. Vooral toen geleidelijk de praal wagens, waarop negers en indianen zaten, arriveerden, waren de kinderen bijna niet meer te houden. Tot eindelijk het uur van vertrek naderde en er orde in den chaos kwam. Geleidelijk werd de stoet opgesteld en prachtig op tijd om drie uur, werd afgemarcheerd. Voorop ging de harmonie „Utile Dulci", die met een pittigen marsch direct de juiste stemming wist te scheppen. Numv.er twee was een praalwagen, welke voorstelde: „Op naar de Mittovos". Deze wagen was op keu rige wijze verzorgd door de Bavoknapen, ter wijl hij ook door een groot aantal Bavo knapen gevolgd werd. Hier achter volgden de leclen aller jongenspatr maten. De leerlingen van het Lyceum hadden een schoene groep gevormd, voorstellende God fried van Bouillon met twaalf kruisridders, gekleed in mooie wapenrustingen. Deze groep was wel buitengewoon goed verzorgd. De leerlingen der St. Mariascholen hadden ook twee mooie praalwagens verzorgd. Op den eersten wagen werd het oigeloof uitgebeeld, in den vorm van een draak met drie koppen, bedwongen door het kruis. In derdaad alleraardigst! De tweede wagen was zoo mogelijk nog mooier dan de eerste: hier werden de overwinningen, door het kruis be haald, voorgesteld: Allereerst zagen wij twee zusters in de ziekenverpleging in Indië, dan een Inlandsche zuster met een Javaansche onderwijzer-es in een schooltje voor Javaan sche en Chineesche kinderen en ten derde de offer- en gebedensteun der Hollandsche kinderen, met hun onderwijzeres, geschaard om den troon van de H. Maria, Hulp der Christenen, Patrones der Mariascholen. De wagens werden voorafgegaan door twee Ja vaansche herauten met gongs, terwijl een Inlandsche politieagent de orde handhaafde. De wagens, die bestuurd werden door Ja vaansche wagenrenners, werden geflankeerd door Javaansche schilddragers, in hun kleur rijke inlandsche kleeding. Javanen en Chi- neezen exorteerden den stoet. Het schilder- neezen escorteerden den stoet. He+ schilder- gebeeld, terwijl de triomf-idee van het Kruis prachtig tot haar recht kwam. voortgezet door de leerlingen der „St. Lucia"- scholen, met een praalwagen, voorstellende „De Missie op Sumatra", waar achter de „St. Jozef'-school, met een wagen, waarop „de missie onder de Indianen" werd voorgesteld. Dan volgden de St. Antonius-school en de meisjes-patronaten enz. last not least „De Graal". Was de stoet in zijn geheel erg mooi, het slot, „De Graal", was dit in het bijzonder. Alhoewel deze jongedames niet met een praalwagen waren, vormden zij een waardig slot, dat niet naliet indruk te maken. Veer krachtig marcheerden de meisjes voort, geës corteerd door hun leidsters, in de oekende, smaakvolle kleeding. Een ontzaglijke menschen-menigte, be staande uit duizenden en duizenden, was op been, om van dit lang niet alledaagsche schouwspel te kunnen genieten. De belangstelling bereikte haar hoogtepunt voor het paleis van den Bisschop, vanwaar Monseigneur, vergezeld van zijn beide secre tarissen, met zichtbaar welgevailen het Hem door de Katholieke jeugd-troepen gebrachte saluut in ontvangst nam. Hier steeg ook het enthousiasme der deelnemers ten top. Dade lijk toen Monseigneur op het bordes van zijn paleis verscheen, werd uit duizenden ke len een spontaan hoera-geroep aangeheven, dat Monseigneur genoegen deed. De volgende route werd door den onafzien baren stoet gevolgd: Koudenhorn, langs de Nieuwe Gracht (saluut aan den Bisschop), Kruisbrug, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Koningstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Wilhelminastn—t, Wilsons- brug, Koninginneweg, Emmastraat, Emma- brug, Emmaplein, Kathedraalplein. Overal, langs de geheele route die door den stoet gevolgd werd, stond een duizend koppige menschen-menigte. Dank zij de uitstekende verkeersregeling door de politie, onder leiding van den in specteur van het verkeer, den heer Van Ton geren, had alles een vlot verloop. En hoe meer het kindertal groeide, werd ook het aantal missionarissen, dat van deze indrukwekkende demonstratie getuige was, grooter. Toen allen tenslotte onder het triomphee- rende missiekruis, dat midden op het veld was geplaatst, vereenigd waren, in hun veel kleurige costuums en met de vele vaandels en vlaggetjes een bonte kleurenmengeling vor mende, werden de missionarissen uit naam der Haarlemsche katholieke jeugd toege sproken door den weleerw. heer kapelaan A. J. van den Oudenhoven, voorzitter der commissie voor de jeugd. Deze sprak on geveer als volgt Hier zijn duizenden samengeschoold die behooren tot de katholieke jeugd van Haar lem en omgeving en vervuld van heilig enthousiasme, omdat zij gezien hebben op tal van plaatsen uw schitterend apostolisch werk. Daarom komen zij u hier hulde brengen. U zijt voor hen de aanschouwelijke les in het onderwijs van het H. Evangelie van Christus. Zij vormen schoone groepen en zingen het Credo, dat is als een hulde aan u, omdat gij in heete en koude gewesten het Credo prenten wilt in de zielen der heidenen. En het is hun wensch, dat moge uitgebreid worden over de gansche aarde het Konink rijk van Christus. Met een „lang leven de missionarissen, hiep, hiep, hoera", stemden de kinderen met het gesprokene in, daarbij enthousiast met de kleurige vlaggetjes wapperende, waarop de missionarissen met hand en hoed terug- wuifden. Plechtig klonk hierna het „Credo", dat door de duizenden kinderkeien gezongen werd. Vol vuur en met beslistheid antwoord den de meisjes op hetgeen door de jongens in deze gezongen geloofsbelijdenis gevraagd werd en aan het einde werd weer een luid hoera op de missionarissen uitgebracht. Nadat op geestdriftige wijze het eerste couplet van het „Mittovos"-lied door de kinderen gezongen was, nam de zeereerw. pater W. Keller S.J., voorzitter der Veree- nigde Missionarisorden, het woord, om de kinderen namens de missionarissen te dan ken voor de hun gebrachte hulde „Beste kinderen. In de lente komen vele reizigers hier naar de omgeving van Haarlem, om de heerlijke bloemenvelden te bezichtigen. Maar wat wij, missionarissen, op het oo- genblik te aanschouwen krijgen, is veel mooi er dan de bloemenvelden van Haarlem. Wij zien hier de enthousiaste bloeiende jeugd vereenigd onder het kruis. Beste kinderen, wij zijn u allen van harte dankbaar voor de hulde, die u gebracht heeft aan ons missionarissen en in ons aan onzen gezegenden Heer Jezus Christus. Wat wij hier heden zagen, zullen wij niet vergeten. Daar staan hier onder ons missionarissen, meerderen, die binnen korten tijd weder in het missieveld hun arbeid zullen hervatten, en ook daar zullen denken aan Haarlem en aan de kleine kinderen vertellen, hoeveel het Hollandsche kind houdt en doet voor het arme heidenkind. Beste kinderen, het is onze wensch, dat gij in uwe gebeden trouw en veel zult blijven bidden voor de missionarissen en dat er onder u meerderen mogen zijn, die later groot geworden, de taak willen overnemen van ons, missionarissen, om dan gaarne het Credo, het geloof in Jezus Christus, te verkon digen." Tenslotte werd het tweede couplet van het Mittovos-lied gezongen en nog een heilwensch op de missionarissen uitgebracht. De kinderoptocht trekt langs het bisschop pelijk paleis aan de Nieuwe Gracht. Op het bordes Mgr. met zijn beide secretarissen. tentoonstellingszaal. De R. K. Schoolveraentging, Cruquius- straat, was met een mooien praalwagen, voorstellende „Alles tot Christus", vertegen woordigd. Hier achter marcheerden de leerlingen der Lagere- en U.L.Ö.-scholen van de Oude Gracht. Dan weer eep mooie praalwagen van de St. Bavoschool voor meisjes symbolisee- rend: „De zegepraal van het Kruis". Een flinke stoet van jongens der St. Bavoschool volgde dezen wagen. Door leerlingen der St. Veronicaschool voor L.O. en U.L.O. werd op een praalwagen op keurige wijze het zegenrijke missiewerk uit gebeeld. Hier achter volgden de leerlingen der St. Canisiusschool. Nummer twaalf was de R. K. Harmonie „Euphonia", die niet onderdeed voo- haar zustervereeniging „Utile Dulci," en Haarlem's straten deed daveren door opgewekte mu ziek. De jongens der R. K. jongensschool te Overveen sloten hierbij aan. Ook de Broederscholen „St. Lambertus" waren vertegenwoordigd en wel met een schoone groep, voorstellende „De Gaven van den H. Geest", gevolgd door een praalwagen, symboliseerend „De onwetende heeren" De twee meisjesscholen der St. Jan parochie beeldden op een praalwagen „Het Missiewerk der Zusters Ursulinen" uit. Hier achter volgden de Mondharmonicaclub „Din- dua" en vervolgens de leerlingen der „Petrus Canisius"-school en der ,St. Liduina"-school. Door de school voor Buitengewoon Onder wijs werd op een praalwagen op biizonder aardige wijze de missionaris in het handwerk voorgesteld. Het derde muziekkorps, de harmonie „St. Michael", deed niet minder haar best dan de twee voorgaande. De eindelooze stoet van praalwagens werd De jeugdhulde aan de missionarissen. De omgeving van de Kathedraal kenmerkte zich omstreeks half vier door een steeds grooter wordende drukte. Van alle kanten stroomden de belangstellende ouders met hun kinderen, kleiner dan zij, die aan den missieoptocht mochten deelnemen, toe en met hen kwamen nog honderden andetetv, die allen te zamen een slechts zelden in deze stadswijk geziene groote menigte vormden Ook van die plaatsen, waar de optocht reeds voorbijgetrokken was, spoedde men zich in allerijl naar de Kathedraal, wat vooral op de Leidschevaart een buitengewone drukte veroorzaakte. Op het Kathedraalplein waren intusschen reeds eenige missionarissen samengekomen en toen de stoet van het Emmaplein af na derde, had ook de hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem, zich bij hen geschaard. Voorts waren er het bestuur van de hoofdcommissie met haar voorzit ter, den zeereerw. heer rector J. B. M. Timp, eenige voorzitters en leden van sub-com missies en de zeereerw. heer L. J. Boogmans, archivaris van het bisdom. Even over half vier marcheerde het voor aan in den optocht loopende corps der R.K. Harmonie „Utile Dulci" het kathedraalplein op, gevolgd door den langen stoet kinderen. Het maakte een machtigen indruk, deze duizenden kinderen in keurige orde het veld te zien innemen, na eerst langs de missio naris-groep te zijn getrokken en hun den Romeinschen groet te hebben gebracht. De kleinsten onder de meisjes strooiden bloemen voor de voeten der missionarissen. Op even ordelijke wijze als de intocht ge schiedde, had dan de uittocht van den ma- jestueuzen stoet van het Kathedraalplein plaats. Bij dit défilé deden de missionarissen op duidelijke wijze blijken, hoezeer zij door deze grootsche demonstratie verrast en door deze hartelijke kinderhulde vereerd waren. Met de grootste bewondering sloegen zij de vele praalwagens gade en gaven oprecht uiting van hun waardeering voor het groote en vele werk, dat tot het kunnen houden van dezen imposanten optocht verricht was. GLORIE-UUR DER MITTOVOS DE FINE FLEUR VAN KATHOLIEK HAARLEM BIJ DE OPENING DER TENTOONSTELLING REDE VAN Z.H.EXC. MGR. J. D. J. AENGENENT Wel zelden komt het voor, dat men op een bijeenkomst zóóveel Haarlemsche voor aanstaande Katholieken te zamen ziet, als gistermiddag in het Mittovosgebouw aan den Kleinen Houtweg het geval was. De tentoonstelling, van al wat de landen der Katholieke Missie bieden zou geopend worden en het spreekt dus vanzelf, dat daarbij de fine fleur der Katholieke bevolking van onze stad aanwezig was. Is het al niet ruim een jaar geleden, dat ze bijeen kwamen, om van de Mittovos-plannen op de hoogte te komen Is het al niet maanden geleden, dat de verschillende commi s es aan het werk togen Weet ge wel, wat het zeggen wil, dat 13 commissies, waarbij er zijn van 40 en meer leden, geregeld vergaderden om de Mittovos toch maar vooral te doen slagen En nu is gistermiddag het resultaat van dat werken, dat confereeren, dat ploeteren en zwoegen getoond, allereerst aan onze De wereldbekende Amerikaansche uitvin der Thomas Alva Edison is in den leeftijd van 84 jaren, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, gistermorgen om 9 uur 24 M.E.T. te West Orange overleden. Hij Was reeds verscheidene dagen achter een bewusteloos en ongemerkt, zonder dat de patiënt leed. doofde het levenslicht uit. Om het sterfbed stonden mevr. Edison, vier zoons, twee dochters en 4 kleinkinderen geschaard. Even voor het overlijden kwamen de intiem ste medewerkers van Edison de sterfkamer binnen. Mevrouw Edison zat naast 't sterf bed en hield de hand van haar man vast. Zij fluisterde: „Spreek niet tot hem, weest rustig," en met alle energie waarover zij beschikte, wist zij zich te beheerschen. Tot aan de begrafenis zal het stoffelijk overschot in het laboratorium op een baar geplaatst worden en heden en morgen van 9 uur des morgens tot 6 uur des avonds zal er voor het publiek gelegenheid zijn een laatsten groet aan Edison te brengen. Woens dag zal een kerkelijke begrafenisplechtig heid worden gehouden, die slechts door de bloedverwanten en vrienden zal worden bij gewoond. Uit alle deelen van de wereld zijn gisteren reeds telegrammen van leedwezen ontvangen, terwijl ook talrijke personen een bezoek aan het sterfhuis brachten, bericht de „Crt." Edison heeft zijn laatste levensdagen doorgebracht in zijn eenvoudig landhuis te West Orange in den staat Ne wJersey, waar West Orange in den staat New Jersey, waar week geleden voorspelden de doktoren, dat hij nog circa acht dagen had te leven. Zelfs scheen het, of de uitvinder nog de kracht zou vinden aan zijn laatste experiment te werken, n.l. de vervaardiging van syntheti sche rubber, waarvoor hij tot het laatste oogenblik groote belangstelling koesterde. Edison is er echter niet in geslaagd in de laatste week voldoende krachten te verza melen om zijn experiment persoonlijk voort te zetten. Edison's ziekte begon op 16 Juni j.l. toen hij van een vacantieverblijf in Ford Meyer (Florida) in West Orange terugkeerde. In Augustus j.l. had een nieuwe instorting plaats en de geneesheeren constateerden verschei den complicaties als gevolg van suikerziekte, nieraandoening, uremie en maagzweer. Men was over 't algemeen van meening, dat Edison een vrijdenker was, doch dr. Howe, een jarenlange vriend van den over ledene verklaarde gisteren, dat de uitvinder in delaatste jaren een volkomen andere houding tegenover godsdienstige vragen had aangenomen. Edison is niet zoo rijk gestorven, als velen gelooven. Zijn nalatenschap wordt geschat op een millioen dollar. Hij bezat twee groote landgoederen, een in New Jersey, waar hij zijn laboratorium had gevestigd en een an der in Florida, waar hij den winter door bracht. Mevrouw Edison is zijn voornaamste erfgename. Levensbijzonderheden. Met Thomas Alva Edison gaat een der grootste ontdekkers en uitvinders van de wereld en in de geschiedenis heen. Zijn proeven en zijn resultaten, kortom heel zijn levensloop grenst aan het wonderbaarlijke. Hij is het typische voorbeeld van den Ame rikaan die als krantenjongen begonnen, een der grootste genieën werd, welke de mensch- heid heeft aan te wijzen. Maar hij kan ook als voor beeld dienen voor de werkkracht van I X een man, die wil, l \lrYxJ moeiden arbeid van V\U* 'n mensch, die niet IVaYj tevreden met de xx f ddJij verkregen resulta- V\ ten, waarop men V \i -j trotsch kan zijn, blijft voortzoeken. Hij is het voorbeeld van den geleer- vfl de, die weet, dat Vnog niet een einde is gekomen aan de W ontdekkingen en uitvindingen. De Italiaansehe dichter Carduzzi heeft eens de wetenschap vergeleken met den „Geist, der stets verneint", die nooit stil blijft staan. Edison werd in 1847 te Melan in Ohio geboren. Zijn jeugd bracht hij door te Port Huron. Zijn schoolsche kennis was gering, toen hij als krantenjongen aan den Grand Trunk-Spoorweg, het leven inging. Maar reeds als krantenjongen voelde hij den lust naar onderzoek, niet alleen om het onderzoek alleen, maar ook om geld te verdienen. En terwijl hij zoo reisde van de eene plaats naar de andere, al rijdende zijn kran ten verkoopende, richtte hij in een der ba gagewagens een drukkerij en een chemisch laboratorium in. Daar zette hij en drukte hij zijn „Weekly Herald", waarvan hij, be halve zetter en drukker en verkooper, ook uitgever en redacteur was. Dat ging goed, tot in zijn laboratorium in den bagagewa gen een geweldige ontploffing plaats had, die oorzaak was, dat bijna de geheele trein in brand geraakte. Van krantenjongen werd hij telegrafist, maar tegelijkertijd had hij weer zijn labo ratorium om proeven te kunnen nemen. En zoo vond hij de automatic-repater uit, een toestel om automatisch een telegram van de eene leiding naar de andere over te brengen. Dikwerf werkte hij in zijn werk plaats meer dan achttien uur per dag. Toen kwam hij aoor zijn uitvinding in dienst van de Goldindicator Company, die van een enkel centraal punt uit, aan t hon derden kooplieden eik kwartier een telegra fisch bericht zond, omtrent het dalen en rijzen der goudkoersen. Hij werd superintendant van genoemde maatschappij en begon met te zoeken naar een goede electrische lamp. Hij vond haar na vele mislukte proeven en nadat velen aan de resultaten van deze proeven hadden getwijfeld. 21 October 1879 brandde zijn eerste gloeilamp. Een belangrijke datum in de geschiedenis der menschheid. Wat de gloeilamp in de wereld beteekent, behoeft hier niet te worden uiteengezet. Men heeft dit uitvoerig gedaan in 1929, bij het vijftig jarig jubileum van de gloeilamp. Reeds voor hij de gloeilamp had uitge vonden. had hij de phonograaf vervaardigd. Meer dan 800 patenten stonden op zijn naam, waarvan vele echter van weinig practisch nut zijn. Behalve als uitvinder van de gloeilamp en van de phonograaf. kan Edison genoemd worden de uitvinder van de microfoon, den electrischen accumulator, de kinomato- graaf enz. Bij zijn bezoek aan Edison heeft mr. M. H. Schoop, de uitvinder van de methode der bedekking van voorwerpen met een laagje metaal door bespuiting, ons de vol gende beschrijving van Edison gegeven: Krachtige kop met sneeuwwit haar, hoog, met groeven doorploegd voorhoofd, met heldere rustige trekken op zijn baardeloos gelaat. Edison, eens „De Toovenaar van Menlo Park" genoemd, was doof. Reeds in zijn jeugd was hij doof geworden, maar dat be lette hem niet scherp te hooren en te luis teren. In alles, wat hij aanpakte was Edison de Amerikaan, die bij alles wat hij deed een bijzondere volharding toont en voor geen moeilijkheden terugdeinst. Hij was vegetariër en geheelonthouder en hij was de meening toegedaan, dat de mensch over het algemeen veel te veel eet en te weinig werkt. Wanneer hij een uitvinding wilde verbe teren, zag hij niet op geld. Vaak heeft hij daarvoor financieele offers moeten bren gen. Aan de uitvinding van den nieuwen alca- lischen accumulator heeft hij tien jaar be steed, aan de uitvinding van de magnetische ziftmachine acht jaar lang, zonder onder breking. Ontkend kan niet worden, dat van vele uit vindingen van Edison, Edison zelf volstrekt niet als uitvinder is te beschouwen, maar wel als degene, die de denkbeelden, welke de'h grondslag van de uitvinding vormden, practisch wist toe te passen of wist te ver beteren. A Hulde van groote genieën. Naar aanleiding van den dood van Edison heeft, volgens de „Crt.". professor Einstein in een interview met United Press verklaard, dat Edison een van de grootste en onver moeid scheppende geesten is geweest, die aan den tijd vorm heeft gegeven. Hij gaf dingen, zonder welke wij ons het leven niet langer kunnen indenken. De stadia in de ontwikke ling van zijn boeiende persoonlijkheid zullen nog vele geslachten lang de jeugd opwek ken tot nieuwe krachtsinspanning. Sir Oliver Lodge, een van de Engelsche pioniers van de draadlooze telegrafie, zeiae o.m.: „Edison heeft prachtig werk gedaan. De wereld zal hem erg missen. Wij danken aan hem de gramofoon en voor een groot gedeelte de cinematograaf. Hij was een groot uitvinder." Marconi verklaarde .nog aan „United Press": „Edison heeft boven alles onbere kenbare diensten bewezen aan den vooruit gang van de menschheid. Zijn invloed reikte verder dan tot de onmiddellijke uitvindingen, die hij deed en liet zich in heel het gebied van de wetenschap gelden. Ik gevoel diep dit groote verlies en kan het zelfs een per soonlijk verlies noemen, daar hü mij de grootste inspiratie verschafte voor het be reiken van resultaten in mijn wetenschap pelijke onderzoekingen. De wereld heeft bij zonder veel door zijn leven en genialiteit ge wonnen. Zijn dood is een slag voor de ge heele menschheid." De uitvinding der gramofoon Een kiesmachine Blijmoedigheid en op gewektheid zijn kenmerkende karak tertrekken. Met Edison is de wereld ontvallen een wel doende toovenaar, die, volgens een woord van Emil Ludwig, toeliet met een draai van de hand een huis, een stad uit den nacht in het licht te tillen, die een machine leerde spreken, een beeld zich bewegen, en die al dus de verschijning en de stem der menschen vereeuwigde. Edison is de uitvinder van het modern comfort: zonder hem zou het leven voor geen van ons zoo aangenaam en zoo gezellig zijn: hij is werkelijk een weldoener van 't menseh- dom. Toen men hem eens naar een definitie van het genie vroeg, antwoordde Edison, die er over kon meepraten:,, Genie? 2 procent inspiration and 98 procent perspiration". Wat zeggen wil: 2 procent inspiratie en 98 pro cent zweet. Een werker was hij en 't is in het zweet zijns aanschijns, dat hij zijn wereldnaam heeft veroverd. Emil Ludwig, die een groot bewonderaar en vriend van hem is, wijdt aan Edison oprecht ontroerende bladzijden in zijn „Geschenke des Lebens". Edison vertelde hem namelijk hoe hij de gramofoon uitvond. „Dan heb ik acht maanden noodig gehad voordat ik den klank sch uit de plaat kon krijgen. En dan, ja dan heeft het nog tien jaren geduurd voordat de menschelijke stem met al haar schakeeringen zuiver uit de plaat opklonk. Hoe ik op 't denkbeeld kwam? Zeer eenvoudig. Als jong telegrafist pro beerde ik de teekens, die destijds over een spoel liepen, steeds vlugger en vlugger te lezen en liet ze daartoe steeds sneller en sneller loopen, tot dat ik ten slotte een ge luid verkreeg. Van dit punt uit was alles eenvoudig, men moest het maar uitwerken." Zco is Edison ook min of meer bij toeval op den inval gekomen om gloeilampen te vervaardigen: maar, zooals hij zegt, net kwam op het uitwerken aan. En hier vergeet die bescheiden man er bij te voegen, dat hij gedurende meer dan zestig jaren dagelijks vijftien uur in zijn laboratorium gestaan heeft! Het eenige wat Edison noodig achtte om goed te arbeiden was, volgens Paul de Mont. warmte. „De goede invallen komen allemaal Een kijkje in de groote

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5