11 Electroiux I fhans reeds 11 11 i! HL I! De kwaliteits-stofzuiger mei wereldrepulatie m7 *amr» li FINANCIEN Samensmelting Amerikaansche banken ONZE OOST VRAGEN BUS UIT DEN OMTREK HILLEGOM Dit jaar geen catarrh! UITLOTINGEN FAILLISSEMENTEN hoogste diocesane autoriteiten. Het resul ait was grant.005, was alles overtreffend! Reeds an vóór vier uur begon het in de buurt van den Kleinen Houtweg druk te worden. Strikjes-kooplui, d e overigens in verband met de ~"irschuwing slechte zaken deden, waren h all i -eerst present en posteer den zich voor ~e Mittovos-eerepoort, die. kolossaal als hij is, glom van zelfgenoegzaim- heid. De orde-cómtnissarissen, die aan twee zijden dienst deden, controleerden nauwgezet de kaarten van de talrijke genoodigden, die in deftig-zwart gedost waren. En in de tentoonstellingszaal heerschte een blije geest onder de wachtenden, die waren opgesteld met het gezicht naar het podium der groote zaal. Wat een heerlijk gezicht, zooveel menschen bezield met echte Roomsche Blijdschap, Zij allen hadden medegewerkt aan den op bouw van de tentoonstelling, zij allen hadden reeds getoond een warm-kloppend hart voor de Missie te bezitten, een hart dat sneller was gaan kloppen door de heerlijke vertel lingen en leerrijke lezingen van de missio narissen in de congresweek. Breed hing het linnen hemelgordijn boven de hoofden, fel staken de lichtblauwe achter wanddoeken tegen het wit af, terwijl het groote H. Hart-bee'd, midden in de zaal, het geheel overheerschte. De missionarissen van de verschillende orden, allen gekleed in de soms poëtische kleedij, stonden bij hun stands, waar ze straks alle bezienswaardigheden zouden ex- pliceeren en zouden vertellen van hun weder waardigheden, hun lief en leed in de verre landen. Op het podium hadden o.m. plaats ge nomen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, de Doorluchtige en Hoogwaardige Heer Mgr. M. P. J. Möll- mann, vicaris-generaal van Z. H. Exc., de Hoogwaardige Heeren W. A. van Dinter, magister-generaal der Paters Kruisheeren en H. A. M. Stöcker, generaal-abt prelaat der abdij van Berne, de Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem en algemeen voorzitter der „Mittovos", de Hoogeerw. Heer dr. Th. M. Vlaming, offi- ciaal, de Hoogeerw. Heer M. W. A. Wijten- burg, regent van het seminarie „Hageveld", de Zeereerw. Heer J. B. M. Timp, voorzitter der Hoofdcommissie der „Mittovos", se cretaris Th. W. Pichot, het Eerste Kamerlid mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, het Tweede Kamerlid Ch. C. v. d. Bilt, het lid van Ged. Staten, mr. J. B. Bomans, wet houder W. J. B. van Liemt, het lid der Prov. Staten Th. G. C. Hooi) en de heer P. J. M. van Tetering, secretaris van de Hoofdcommissie der „Mittovos". Gereserveerde gedeexte werden ingenomen door de leden van het eere-comité, der Hoofd commissie en commissies, de E.E. paters en verdere E. E. H. H. geestelijken en de 200 zangers van kerkkoren uit Haarlem en Om streken. Allereerst was het woord aan deken Westerwoudt. Rede Deken. Hoogw. Excellentie, Als algemeen voorzitter dezer Missie tentoonstelling, valt mij het voorrecht te beurt U hier te mogen welkom heeten. Telkens en telkens weer verblijdt Gij, Mon seigneur, over heel Uw uitgestrekt Bisdom, de harten Uwer talrijke diocesanen door Uw komst in hun midden, door Uwe belang stelling in hun werk. Het blijde woord van „welkom" is, in de korte jaren van Uw bis schoppelijk bestuur, bijna in alle plaatsen van het Haarlemsche Diocees, door oud en jong U toegesproken, en dat steeds in de meest oprechte blijdschap, waarmee 'n kinderhart bij 's vaders komst vervuld kan zijn. Zoo wij echter heden dat welkomstwoord U doen tegenklinken in deze wijde ruimte, dan is zulks toch met heel bijzondere vreug de een vreugde die haar verklaring vindt, zoowel in het milieu waarin wij hier samen zijn, als in datgene wat zich in deze tijden af speelt op 't groote wereldtooneel daar buiten. Het milieu waarin wij samenzijn 1 Hier Mgr., staat bijeengeroepen door het algemeen Diocesaan Missie-Comité, niet enkel het katholieke Haarlem en zijne om geving, maar heel het Bisdom als 't ware gereed U te ontvangen. Ik zeg heel het Bis dom, maar feitelijk is daarmee te weinig ge zegd 1 In deze 31 verschillende stands is zoo goed als heel het missiegebied der katholieke wereld voor U uitgebeeld. En zóó is het eenvoudige Hollandsche welkomst woord, dat wij hier tot U richten, genomen uit de harten van talrijke stammen en vol keren, die elk in den persoon van zijn eigen missionaris U in den geest hier tegemoet treden, met de betuiging hunner kinderlijke vereering en erkentelijkheid. Tusschen den stand van het Latijnsche Patriarchaat van Palestina, waardoor gij deze feestzaal hebt betreden, en den stand der drie Pauselijke Genootschappen, die aan de andere zijde met her beeld der St. Pieter en van onzen H. Vader deze expositie afsluit tusschen Jeruzalem hier en Rome daar, ligt aan de voeten van het aloverheerschend Christusbeeld, zoo goed als heel het veld der katholieke missie-actie voor U open. Wees dan zoo goed Mgr., mijn „welkom" te aanvaarden, eerst als de betuiging van eer bied en aanhankelijkheid U toegesproken uit naam van het Diocesaan Haarlemsch Missie-Comité, van al de leden der Hoofd commissie en der 13 subcommissies dezer „Mittovos", van de meer dan 50 missio narissen hier tegenwoordig en van heel het katholieke volk van Haarlem. Maar vervol gens, wil Monseigneur dat „welkom" ook aanvaarden, als den kinderlijken groet van allen, die over heel de katholieke wereld ver spreid, eerbied en liefde in het hart dragen voor wie zijn geroepen als Gij om Gods Kerk mee te besturen, de mededragers van het hoogste Geestelijk gezag op aarde. Het ontelbaar groot getal van al deze trouwe kinderen der Kerk. elk op eigen wijze hier vertegenwoordigd, moge verklaren, waarom ik met zoo bijzondere vreugde de mij opgedragen taak vervul en Uwe Exc. welkom heet binnen dit feestelijk missiehuis. Maar op de tweede plaats, Monseigneur, het is mij een groote voldoening U hier te mogen begroete", als ik denk aan al wat buiten dit Zonnenuis zich afspeelt op het donker wereldtooneel daar buiten. De tijd waarin wij leven wordt aan alle zijden versomberd door allerzwaarste zorgen; gevolg van het feit, dat onze maatschappe lijke samenleving steeds meer gedrukt ging onder den last van het al brutaler egoïsme. De toomlooze jacht naar macht en rijxdom heeft afgunst en haat gezaaid onder de vol keren bracht tusschen de kinderen van den eenen Vader wantrouwen en afkeer in ruil voor liefde en onderling vertrouwen. Daarom is het, meer dan ooit in deze tijden, noodig, dat wij prediken de wet van Christelijke broedermin. Ongeacht den afstand van woonplaats of maatschappelijken rang. moeten wij, kinderen der ééne en al- gemeene Kerk, in woord en daad aan de wereld de wet der liefde teeren. Waar alles in zelfzucht dreigt onder te gaan, daar moe ten wij de charitas doen triumfeeren, de deugd, waarvan gezegd is „Charitas non quaerit quae sua sunt", dat zij niet zoekt naar het hare alleen. Welkom dan, monseigneur, :n ons midden. Liefde voor anderen, voor de minsten op aarde heeft ons hier saanagebracht. Wij kunnen aan ieder der missionarissen afzon- derlijs geen hulde brengen in de taa! van zijn eigen dierbaar volk, maar willen tot hen allen spreken in de voor alle kinderen Gods verstaanbare taa! van de Liefde. Allen onderschrijven wij St. Paulus' woord „Al sprak ik al de talen der menschen, en zelfs de taal der Engelen daarbij, als ik de Liefde niet heb, ben ik niets." Zegen dan zoo vragen wij U bij den aanvang zegen, Monseigneur, het werk, dat hier beginnen gaat. Bid God voor ons allen, opdat wij, ieder voor ons zelf, in deze dagen al dieper mogen beseffen, wat 't zeg gen wil, te mogen zijn een kind van Christus' Kerk, en opdat wij onze dankbaarheid voor dat geluk mogen tonnen in overvloedige liefdegaven voor den armen broeder in het verre missieland. Staat in het Noordelijk deel dezer stad het park van de maan, d.i. het Lunapark, waarbinnen wij niemand zijn vroolijkheid misgunnen, hier in het Zuidelijk stadsg:- deelte, in dit Zonnehuis, waar anders de schoone vruchten worden binnengedragen door de weldadige zonnewarmte gerijpt in onze akkers, maar waar nu liggen uitge spreid de heerlijke vruchten, door Gods genade gerijpt op de verre missievelden hier moge in de komende dagen het volle licht der Christelijke liefde stralen. Dan zal 't. voor 't katholieke Haarlem vooral, en wel in geestelijken zin, een onvergetelijke „Lichtweek" worden. Rede pater Keiler. De Zeereerw. pater W. Keiler, voorzitter der Vereenigde Missioneerende orden, wees er op, dat de eerste week der „Mittovos" voorbij was, de week, waarin veel medege deeld is over de gebieden, waar Nederlands Zonen en dochters brengen het schoonste dat er bestaat, nl. de liefde voor en kennis over Jezus. De missionarissen zijn dankbaar voor de uitstekende organisatie, dankbaar ook voor de enorme belangstelling van katholiek Haarlem. Enormer belangstelling is nog nimmer ergens ondervonden en daarin staat Haarlem vooraan (applaus). Nu begint het tweede deelde tentoon stelling Zware vrachtauto's reden tot voor enkele dagen in dit wijde veilinggebouw, om tuinbouwproducten af te leveren. Thans is volgens met fijnen smaak ontwikkelde plan nen en door vlotten arbeid deze groote Haar lemsche veilinghal veranderd in een missie paviljoen, zooals de missionarissen nog nim mer beschikbaar kregen. Ook in deze is de Mittovos vooraan(applaus). In de lezingen hebben de missionarissen een onderdeel laten zien van den missie- arbeid. Hier in de tentoonstellingszaal, waar de eene tent zich schaart naast de andere, kunnen de missionarissen eensgezind optreden en aldus een veel universeeler beeld geven van de arbeidende missionarissen van Nederland. De arbeid van onze bijna 4000 Nederlandsche missionarissen ver spreid over 180 missiegebieden der aarde, is volstrekt niet de arbeid dier 4000, maar in volle waarheid de arbeid van de missie vrienden van Nederland. Katholiek Neder land schonk hun het leven, katholiek Neder land voedde hen op, katholiek Nederland betaalde hun opleiding en zond hen uit naar de missielanden. En thans is het nog altijd katholiek Nederland, dat door gebed en aalmoezen steunt hun arbeid en dat doet met ontroerende en weergalooze vrijgevig heid De missionarissen hopen, dat overtalrijke bezoekers de stands der paters komen be zoeken en vragen zullen stellen. De missio narissen zullen op alle vragen naar best vermogen antwoorden. Wij hopen, aldus spr., dat wij door explicatie en vertellingen over missioneeringsarbeid over bijna de gansche wereld kunnen bijdragen, allen met nieuwe ijver te kunnen bezielen met missieijver en offerliefde. Moge „Mittovos" in ons aller harten wek ken, nederige dankbaarheid, omdat de groote God in Zijn milde Voorzienigheid het kleine onbeduidende Nederland heeft uitgekozen, mee te arbeiden aan de redding der zielen, ongeveer langs heel den aardbodem, om mede omhoog te heffen het stralende kruis volgens Jezus' woord „Mittovos Ik zend U 1" Openingsrede Mgr. Aengenent. Daarbij sprak Mgr. ongeveer als volgt Dierbare katholieken van Haarlem en verder hooggeëerde aanwezigen De stad Haarlem is sinds eenige dagen her schapen in een lichtstad. De straten der stad zijn geworden als een zee van licht en is het dan wonder, dat ik toenik mij den eersten avond, Vrijdagavond, door die lichtzee bewoog, tevens dacht aan de actie, die in deze week gloeien zal Is het wonder, dat ik dacht aan den profeet Isaias, die eenmaal in een visioen de stad Jeruzalem zag, vol van licht, dat van boven kwam, het Licht des Geloofs, dat op zou gaan bij de geboorte van Christus, in welk licht van de stad Jeruzalem ook de heidensche volkeren wandelden En daarbij dacht ik verder aan de woorden, bij dit visioen geuit „Surge, illumtnare, Jerusalem: quia venit lumen tuum et gloria Domini super te orta est." „Et ambulabunt gentes in lumine tuo". „Sta op en wordt verlicht, Jeruzalem, want uw Licht, de Christus, is gekomen. De glorie des Hemels is over u opgegaan en ook de heidensche volkeren zullen wandelen in dat licht." Wij begrijpen, dat de profeet Isaias de stad Jeruzalem zalig prees. Zoo prijs ik nu de stad Haarlem zalig, omdat in deze weken op bijzondere wijze over de stad is opgegaan het Licht des Ge loofs. Krachtiger dan al die verlichte straten brandt boven de stad de missie-actie als de heldere fakkel des Geloofs, het geheele katholieke leven van Haarlem in helderen gloed zettend. Ik prijs Haarlem gelukkig en met vreugde wijs ik u op dit heldere licht, dat op bijzon dere wijze zijn gloed doet schijnen over ons allen. In dat licht zult gij nog een week wan delen en zult gij ook uw gaven offeren, opdat van dat licht ook de heidenen zullen genieten en ook eenmaal zullen wandelen in dat licht. Gij zult offeren van de gaven en in ver ba ad daarmede acht ik het dienstig, u mede te deelen, dat ik de laatste dagen een brief ontvangen heb, waarin mij op bitteren, scherpen toon gevraagd wordt, of het in deze dagen van bittere armoede niet beter zou zijn. het geld voor de missie binnen de muren der stad te houden en uit te deelen aan de arme inwoners der stad Haarlem. Ik stel er prijs op, hierop in het openbaar antwoord te geven en onomwonden te zeg gen, dat de zienswijze van den vragensteller oniuist is om twee redenen. Allereerst, omdat het juist in deze dagen van somberheid en van verarming der wereld voor alles noodig is, dat wij ons vast dampen aan God en trachten, evenals de vrouw uit het Evangelie, althans den boord van zijn kleed vast te houden. Voor alles is het noodig, te trachten daden te stellen van geloof in God en van vertrouwen in Zijn vaderlijke Voorzienigheid. L'jkt het niet, of God vertoornd is op de wereld, nu Hij zooveel rampen over ons laat neerkomen L''jkt het niet, of Hij Zijn aanschijn van de wereld heeft afgewend? In de H. Schrift staat het duidelijk „Als God Zitn aansch'in van de wereld afwendt, komt alles in verwarring." En verwarring heerscht 00 alle gebied in het economische leven wordt terugslag gevoeld in het fi- nancieele leven heerscht verwarringde "eest van revolutie gaat over de wereld en die oproerige geest waart ook in ons vader land rond. Daarom is het noodig, dat wij rechtstreeks en onmiddellijk aan God geven, wat wij kunnen. En als wij offeren voor de missie, geven wij rechtstreeks aan God, want al dat geld is bestemd voor uitbreiding van Zijn Rijk op deze wereld. Misschien wordt God daardoor weer verzoend, laat Hij Zijn toorn varen, vertoont Hij weer Zijn lieflijk aanschijn en bewijst Hij opnieuw barm hartigheid aan de wereld. De zienswijze van den vragensteller is oniuist, want eenzelfde vraag is 1900 jaar geleden aan den Goddelijken Zaligmaker Zelf gedaan, toen een vrouw Zijn voeten met kostbaren balsem zalfde en haar daarover een verwijt werd gedaan. Toen zeide de Zaligmaker, dat de vrouw wèl gedaan had, omdat de daad rechtstreeks aan Hem gedaan was. Zoo ook is het missiewerk een werk, rechtstreeks voor God verricht. Op de tweede plaats ben ik overtuigd, dat, al wordt er nog zooveel voor de missie ge offerd, voor de armen geen cent minder gegeven zal worden. Want de liefde tot den naaste houdt gelijken tred met de liefde tot God. Hoe meer we in rechtsTeeksche daden toonen, God te beminnen, des te meer zal onze liefde voor de armen ontbranden en zullen wij trachten, hen in de nooden van dezen winter bij te staan (applaus). Ik heb gedurende de drie jaren, dat ik bisschop ben van dit diocees, daaromtrent heerlijke ervaring en die wil ik hier in het openbaar mededeelen. Ik heb de collecten in onze kerken voortdurend zien toenemen in aantal en wat was het geval Geen enkele leverde een mindere opbrengst op, terwijl zelfs verschillende een stijging verfo-mden. Is dat niet een heerlijk bewijs voor d mee ning, dat, hoeveel wij ook geven voor het een, wij niet minder geven voor het andere Gij zelf geeft mij dit argument in de hand 1 Daarom ooen ik deze tentoonstelling met vreugde en ik wensch, dat zij een voorbeeld zal aijn voor andere steden van ons bisdom. En dat zal de „Mittovos" ook zijn. Aller eerst, omdat de katholieken van Haarlem op bijzondere wijze met mij, hun Bisschop, verbonden zijn en in mijn ijver voor de mis sie niet onder zullen doen. Op de tweede plaats ben ik overtuigd, dat gij in uw missie-ijver vooraan zult staan, omdat gij in uw midden bezit de heerlijke kathedraal, de schoonste kerk van het bisdom en daarom gaarne zult offeren voor de hei denen, opdat zij gelegenheid krijgen, zij het dan ook bescheiden, Godshuizen op te rich ten. waar ook zij den Eénen, Waren God kunnen vereeren. Tenslotte is uw patroon St. Bavo, wiens uitblinkende ijver bekend is, doordat hij jarenlang met den Apostel van Zuid-Neder land, den H. Amandus, missiereizen maakte. Uw patroon zult gij zeker navolgen, om te trachten, hem te evenaren in missie-ijver. Ik open dus met vreugde deze tentoon stelling, opdat gij zult wandelen in het Licht des Geloofs en, die brandende fakkel hoog opgehouden, zult leven volgens dat Geloof en opdat wij ook de heidensche volkeren kunnen laten wandelen in dat heerlijke licht van Christus. Rondgang tentoonstelling. Daarna werden de lichten op de tentoon stelling ontstoken en namen Mgr. en de andere autoriteiten een kijkje bij de ver schillende stands, in de bar en op den bazar. Aan het missie-postkantoor werd de eerste brief gestempeld door Mgr. Aengenent; welke brief bestemd was voor Z.H. den Paus. De tweede brief, een schrijven aan Z. Em. W. M. Kardinaal van Rossum, werd gestempeld door Mgr. Möllmann, de derde brief, een schrijven aan Z. Exc. Mgr. L. Schioppa, door deken Westerwoudt en de vierde brief een dankschrijven aan Mgr. Aengenent, voor diens steun voor de „Mit tovos", door rector Timp. Omstreeks half 6 verlieten Mgr. en de andere hooge gasten de tentoonstelling. Opluistering mannenkoor. Een mannenkoor, samengesteld uit de zan gers van een aantal R.K. Kerkkoren uit Haarlem en omgeving opende de bijeen komst en wisselde de toespraken af met gewade gezangen. De heer J. L. Schouten, organist der kathedrale kerk. die voor deze gelegenheid een toepasselijk motet heeft ge componeerd, had de leiding van deze zan- gersgroep. Het is uiteraard ondoenlijk om de prestaties van zulk een gelegenheidskoor critisch te beoordeelen. Daarvoor ontbreken alle redenen, in de eerste plaats, maar ook alle grondslagen. Bovendien is de tijd van voorbereiding werkelijk wel wat kort ge weest. Desondanks hebben we toch bewonderd wat de heer Schouten met dit 150-tal zangers in slechts 'n viertal repetities heeft weten te bereiken. En indien de acoustische omstan digheden, benevens de plaats van opstelling, wat gunstiger waren geweest, gelooven we dat de zang nog meer effect zou hebben ge maakt. dan deze nu reeds deed. De gekozen nummers, alle min of meer toepasselijk, waren daartoe wol in staat ge weest en het klankvolume, hoewel niet over weldigend massaal noch fraai, zou dan zeer zeker beter tot z'n recht zijn gekomen. Wanneer deze vereenigde zangers Woens dagavond dezelfde gewijde gezangen nog eens uitvoeren, moge met een en ander rekening worden gehouden, ter vermeerdering van het succes. Pontificale en plechtige H.H. Missen. De Pontificale Hoogmis in de Kathedrale Kerk werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Als troondiakens fungeerden de Hoogeerw. heeren Kanunniken L. A. A. M. Westerwoudt en M. W, A. Wijtenburg, als presbyter-assis- tens de Hoogeerw. heer Dr. Th. Vlaming, als diaken de Zeereerw heer L. J. Boogmans, archivaris van het bisdom en als subdiaken de Zeereerw. heer Drs. Th. Vlaar, rector van het R.K. Lyceum. Er waren verschil lende missionarissen in de kerk aanwezig en ook tal van leden der verschillende Mit- tovos-commissies hadden in den kooromgang plaats genomen. In de kerk van St. Joseph droeg de Hoog eerw. heer W. A. van Diester, Magister Gene raal der Paters Kruisheeren een Pontificale Hoogmis op. In de kerk van den H. Bavo aan den Hee- renweg, Heemstede, droeg de Hoogwaardige Heer H. A. M. Stöcker, gemyterd Abt, Pre laat der Abdij van Berne, de piechtige H. Mis op. waarbij hij geassisteerd werd door kap. A. J. v. Schalk als diaken en kaj. J. Tesselaar als sub-diaken. Verder zijn plechtige Hoogmissen opge dragen Kerk Nieuwe Groenmarkt door den H.Eerw. Pater Honoratius Cami- nada, provinciaal der Minderbroeders Fran ciscanen. Kerk Kleverpark door den Hoogeerw. Pater Mr. M Hupperts, Provinciaal der Paters Montfortsnen. Kerk Rijksstraatweg (Haarlem-Noord) door den Hoogeerw. Pater B. Silhorst, Pro vinciaal der Paters van den H. Geest. Kerk Paul Krugerstraat door den Hoogeerw. Pater L. Wouters, Pro vinciaal der Paters Redemptoristen. 'xj In Huurkoop vanaf f 4.50 per maand 11 "i- Alom verkrijgbaar Showrooms in alle voorname plaatsen van Nederland Kerk Amsterdamstraat door den Hoogeerw. heer Pater W. Govaart, Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus. Kerk Rijksstraatweg (Liduina) door den Hoogeerw. Pater A. Kersten, Pro vinciaal der Witte Paters van Kardinaal La- vigerie. Kerk Spaarne door den Hoogeerw. Pater A. Jurrius, Pro vinciaal der Paters Dominicanen. Kerk Aerdenhout-Bentveld door den Hoogeerw. heer Pater H. Keysers, Provinciaal der Paters Jezuieten. Kerk Bloemendaal door den Hoogeerw. Zeergel. heer Dr. Jac. Bruning, Deken-Pastoor van Transjordanië, Palestina. Kerk Heemstede (Valkenburgerplein) door den H.Eerw. Pater J. A. Vandvliet, Pro vinciaal der Missionarissen van het H. Hart. Kerk Overveen door den Hoogeerw. Pater Dominicus, Pro vinciaal der Paters Passionisten. Kerk Spaarnwoude a. d. Lie. door den Weleerw. heer Kapelaan J. Mol, Amsterdam, Procurator der Noorsche Missie. Kerk Vijfhuizen (Haarlemmermeer) door den ZJEerw. Pater A. Maassen (Patere Montf ortanen) Kerk Vogelenzang door den ZeerEerw. Pater A. Verheggen, Rotterdam (Paters Redemptoristen). Kerk Velsen-Drichuizen door den Z.Eerw. Pater S. Schlenter (Paters Assumptionisten) De belangstelling D eneersten dag heeft de tentoonstelling niet te klagen gehad over gebrek aan bt- langstelling. Dichte drommen schoven 's mid dags en 's avonds langs de stands. De pa ters wreden niet moede, steeds opnieuw te verhalen over de missie. Talrijke vragen wer den door de bezoekers gesteld en aan de hand daarvan vertelden de paters allerlei bijzon derheden. Het vele aantrekkelijke in ae stands geeft dan ook wel aanleiding tot het stellen van belangwekkende vragen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar de uitvoering van het plan. Meer dan 85 pet. van het kapitaal van de Bank of America is gedeponeerd bij het Comité, dat is gevormd om het plan, om de Bank of America met de National City Bank of New York samen te smelten, ten uitvoer te leggen. Men verwacht, dat de officieele mededee- ling hiervan door het Comité heden zal worden gepubliceerd en dat de noodige stap pen alsdan zullen worden gedaan om het plan ten uitvoer te leggen. Het Comité zal voortgaan met het aan nemen van verdere deposito's tot nader order. Hanze Spaarbank Utrecht Een slotultkeerlng van 3 pCt. De derde en slotuitdeelingslijst in het faillissement der N. V. Hanze Spaarbank (rechter-comm. mr. J. E. v. d. Meulen; cur. mr H. G. Holsteijn en mr. R. v. Woerden) vermeldt onder ontvangsten: batig saldo 2e uitdeelingslijst f 36.889; geïnd saldo der gel den, berustende bij den postchéque- en giro dienst f 385; opbrengst van roerende goe deren f 520; interest belegde gelden f 6500; winst bij verkoop effecten f 1452. Geïncas seerd de slotuitkeering ad 3.7 pCt. uit het faillissement der N.V. De Hanzebank te Utrecht over de vo-dering groot f 1 978.350 d.i. f 73.198; en onder uitgi. en salarissen f 2169: onkosten f 2554; salaris van curatoren door de rechtbank bepaald, f 6000. De ontvangsten bedroe-jen f 118.946, de uit gaven f 10.724, zoodat er voor de crediteuren, te zamen te vorderen hebbende f 3.022.877, beschikbaar blijft f 108 311. Hiervan gaat at een bedrag van f 2421 voor de kosten van slotuitkeering, eindafwikkeling en voor het bewaren van archief, zcodat er voor credi teuren beschikbaar blijft f 105.800 welk be drag als slotuitkeering onder hen wordt ver deeld. Zij ontvangen dus een slotuitkeering van 3i4 pCt. Verdere bezuinigingen in Indië Nog f 59 millioen op de begrooting 1932 Het .Boer. Handelsblad" verneemt, dat volgens het oordeel van de Begrootingseom- missie voor 1932 alsnog f 59.000.000 aan ge wone uitgaven moet worden bezuinigd. Voor gesteld wordt deze 59 millioen als volgt te verdoelen pensioenen 13 millioen, verlofs- salarissen en overtochtskosten 1 millioen, uit- kéerlng aan locale ressorten en zeltbesturen 10 millioen, onderwijssubsidies 1'/, millioen, andere uitgaven 16 millioen. bezoldigingen millioen, leger en marine 12 milnoen. In de jaren 1933 t.m. 1935 zullen verdere bezuinigingen worden doorgevoerd. De bezol digingen zullen in 1935 nog 13 millioen gulden worden teruggebracht. Een nieuwe partij 19 October. Een heer om u te spreken Laat meneer In mijn werkkamer. Mijnheer, mijn naam is Stemmering. Ik kom u spreken ever het welzijn van de wereld. Een mooi ding, meneer, gaat u zitten. U zult bemerkt hebben, dat de Beurs deze week vaster was dan de vorige. Inderdaad, het schijnt dat Hoover Niks Hoover. De Corporatieve Staats partij, meneer! Hoeveel? Ik ben corporatéur van de Colportieve, pardon, ik ben corpolteur van de Coöpera tieve. pardon, ik ben colporteur van de Cor poratieve Staatspartij. Het is heel moeilijk. Nee meneer, het is maar een weet. Iedereen heeft nu zijn geluk in de hand. Als alle Nederlanders lid worden van de nieuwe partij, is over een paar maanden de krisis overwonnen. Is dat niet wat lang? Misschien is net vlugger te doen. Ik wil er graag met het bestuur over praten. Maar dan zult u eerst als lid moeten toe treden. Maar waar moet het dan heen met de andere partijen? De heer Stemmering maakt een verwij derend gebaar en floot met getuite lippen „Foeïet". Hun program héélt niet bij het onze. Hebt u zelfs een program? Mijnheer, u is beleedigend! Voorloo- pig hebben wij zelfs uitsluitend een pro gram. Ik geloof dat wij tegen de economie zijn, dus dat is geen kleinigheid Geloof? Is het nu al een geloof? Nee, pardon, maar zooals gezegd, ik ben maar colporteur, en het program is mij vanochtend pas meegedeeld, en je moet er even aan wennen. Maar ik wil meneer wel even opbellen..Hebt u een telefoon? Nee, dank u. Dan streven wij naar ver zachting en verdwijning der klasse-tegen stellingen. Sapristi, dat is een geheel nieuw ge zichtspunt. Maar hoe is die naam ontstaan: Cosmopolie Colporatieve, ach ('n mensch zou d'r mee in de war komen) Corporatieve Staats partij. Ja, dat komt, iedere staatsburger, zal ik maar zeggen, moet georganiseerd zijn in zijn corporatie. En waarom? Waarom?! Ja; waaróm. Tja, dat heeft het bestuur uitgemaakt! Dat zalle ze wenschelijk vinden offeteen- offetander Maar ik vind, als ik niet te as trant ben, dat u ncgal veel vrtógt, maar wordt u nou lid? Elk vijfde lid krijgt eer, verracri"». t O ia. ik vergat te zeggen, we zUn ook voor af schaffing van den Effectenhandel. Wat??? Idioot, waa'-om begin 1e niet met dat te zeggen! Natüürlijk, schrijf me in, dadelijk! En steek een sigaar op! Deze partij is voor mij op den dag af twee jaar te laat gekomen Vraag: 1. Hoe bereidt men roereieren? 2. Ik heb een schilderijtje, voorstellende Maria-Laag. Is hier ook een beschrijving van te krijgen? 3. Is er een prijs gevallen op No. 00481 van de loterij „Heleonare"? dito op No. 3732 van de loterij ten bate van de jeugd- belangen in de Parochie van den H. Bo- nifacius te Rijswijk? Antw.: 1 4 eieren, 4 eetlepels melk, 20 gr. boter, een weinig peper en zout, des- verkiezend een halve eetlepel fijngehakte peterselie. Klop de eieren met wat peper en zout en voeg er koude melk bij. Laat de boter in een pannetje warm maar niet bruin worden, giet er de geklopte eieren in. Roer de massa, op een zacht vuur met een hou ten lepel en laat dien krachtig over den bodem van het pannetje gaan tot de eieren een nog weeke, maar toch klonterige massa geworden zijn. Vermeng ze dan met de fijngehakte peterselie en presenteer ze op een verwarmden schotel, met een paar frissche takjes peterselie versierd. 2. In elke bibliotheek kunt u daarvan wel een beschrijving vinden. 3. Ons niet bekend. Uit de raadsstukken 1. Notulen. 2. In gekomen stukken Deze bevatten: aanneming W. van Lingen lid van de Commissie van toe zicht op het L.O.goedkeuring dooi God. Sta ten van het Raadsbesluit ad 14 Juli 1931 in zake verordening op de heffing van een straatbelasting. 3. Vaststelling van een steunregeling voor werklooze arbeiders. De studiecommissie der 6 gemeentebesturen in de Bloembollenstreek heeft na bespreking met de vertegenwoordi gers der arbeidersorganisaties geadviseerd aan die colleges voor het tijdvak 15 October 15 Mei eer. steunregeling te doen vaststel len, die dan naast de regeling voor de werk verschaffing dient te worden ingevoerd. B. en W. bieden dit ontwerp behoudens eenige wijzigingen van onderschikten aard den Raad ter vaststelling aan. Tevens verzoekt dit college voor dai doel voor het seizoen 19311932 een maximum-crediet van f 15000 te willen verieenen. 4. Bedrijfsrekeningen. Dit punt betreft de voorloopige vaststelling van het Gasbedrijf, 't Waterbedrijf, het bedrijf Openbare werken en het Slachtbedrijf; de desbetreffende bedrijfs- commissies onderzoeken reeds de rekeningen, terwijl de rapporten der deskundigen ter in zage liggen. Een ontwerpbesluit is bij de stukken. Het Gasbedriji sluit met eei. batig saldo van f 1239.65 het Waterbedrijf met een batig saldo van f 3357.82; Openbare Wer ken met een batig saldo van f 139.26 en het slachtbedrijf met 'n batig saldo van f 683.42. 5. Verkoop van grond. De Rijks-gebouw en -dienst vraagt van de gemeente te koop Sec tie A no. 5500 groot 4.25 A Dit stuk heeft het Rijk npodig voor de verbouwing van het Post-, Telegraaf en Te'efoonkantoor in ver band met de automatiseering van het Tele foonnet. Geboden wordt f 6000. B. en W. stellen den Raad voor, dit aanbod te aan vaarden. 6. Benoeming van een lid van het Burger lijk Armbestuur. Deze vacature is ontstaan door het overlijden van een heer J. C. Groot. De voordracht luidt: 1. R. J. J. Heerman. 2. J. ae Haas. 7. Extra subsidie voor de Hillegomsche Ver- eeniging tot bestrijding der Tubercu'ose. Ge vraagd wordt nog f 750. Het aange- raagde is voornamelijk noodig voor dekking nadeelig saldo 1930 en der uitgaven ten benoeve van het consultatie-bureau voor zuigelingen. B. en W. stellen den Raad voor, op grond van de de regelmatige vermindering der nadee- lige saldi der Vereeniging, een extra subsidie te verieenen van f 500. 8. Buitengewoon lager onderwijs. Het be stuur der R. K. School voor buitengewoon - wanneer U 1 M «f fen- neemt. ■»25, 45 en 65 ets. lager onderwijs te Haarlem vraagt 40 pCt. als bijdrage der gemeente uit de kosiïjn (netto kosten) voor elk kind, 1at uit Hillegom die inrichting bezoekt. Op grond van in het prae-advies nader gegeven gronden stellen B. en W. den Raad voor, de gevraagde bij drage te willen verieenen. 9. Afsluiting van wegen voor het verkeer. Daar der Dir. van O. W. de aandacht van B. en W. gevestigd heeft op den slechten toe stand vaA de Middenstraat, ontstaan door het rijverkeer stellen B. en W. den raad voor na het advies ingewonnen te hebben van den Inspecteur van Politie met ingang van 15 Nov. die straat voor het verkeer met Motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, af te sluiten; hetzélfte dient te geschieden met voertuigen op meer dan 2 wielen. 10. Wijziging der bouwverordening. Deze wijziging is noodig ten gevolge van de laat ste wijziging der Woningwet. B. en W. stellen den Raad dienvolgens voor ds concept-ver ordening definitief te willen vaststellen. 11. Begrooting i-931 zweminrichting en m- huis. Sinds 1 Mei voeren beide jnricttin^em 'n afzonderlijke financieele administratie. Dit maal kon de begrooting niet ingediend wor den voor een dienstjaar, dat voor een groot deel is verstreken. Verzocht wordt voor het onderzoek dezer begrooting een commissie te benoemen, tenzij de Raad de benoeming aan den voorzitter wenscht over de laten. 12. Verordening op de heffing van reini gingsrechten. Door B. de Wreede en 17 onder teekenaars, verhuurders van woningen in deze gemeente werd herziening der bestaande verordening gevraagd. De directeur van O.W. deelt mede, dat de bezwaren zich bij de toe passing niet of niet in ernstige mate hebben voorgedaan, zoodat deze adviseert, afwijzend op het adres te beschikken. Waar B en W. zich met het desbetreffende rapport van den directeur kunnen vereenigen stellen zij den Raad voor, conform diens advies te besluiten. 13. OnteigerAjg gronden F. E. Mulder. 14. Benoeming onderwijzer in de vacature S. Mensonides aan de O. L. S. 15. Benoeming onderwijzeres in de vaca ture mej. F. M. Huneman aan O.L.S. BloemboIIenschuur te Lisse afgebrand Twee machines, een aqto en 200 mud bollen een prooi der vlammen Hedenmorgen te 7 uur is dor onbekende oorzaak brand uitgebroken in de bollen schuur en garage van de gebroeders Van der Lans in den Poelpolder, onder de ge meente Lisse. Binnen een uur was de schuur met In houd, t. w. twee frase-machines, een auto en 200 mud bollen een prooi der vlam men. Loten Freiburg Ban 1878 a Fr. 10 Trekking van 14 Augustus 1931. 37 123 171 209 237 280 291 295 375 425 453 583 586 602 68r 753 857 882 946 960 962 894 1028 1076 1092 1177 1179 1186 1348 1264 1267 1276 1292 1316 1370 1371 14x1 1426 1520 1537 1656 1678 1694 1709 17x3 1720 1785 1800 1872 1979 1992 199Ó 2029 2080 2275 2334 2348 2387 2399 2467 2589 2661 2752 2840 2846 2860 2869 2870 2880 2895 2897 2950 3163 3209 3239 3278 3281 3309 3330 3368 3421 3455 3458 3464 3467 35P5 3654 3694 3769 3793 4035 4249 4296 4308 4359 4436 4521 4588 4800 4928 4966 4970 5117 5167 5169 5276 5300 5310 5322 5341 5375 5519 5810 5814 5843 5886 5904 5974 60436149 6236 6251 6401 6415 6599 6600 6603 6728 6757 6762 6900 6958 6966 6984 7022 7030 7114 7164 7166 7213 7411 7529 7576 7657 7670 7683 7792 7887 7896 7904 7926 8033 8125 8242 8408 8462 8487 8490 8521 8587 8598 8624 8808 8880 8980 8981 9025 9158 9187 9213 9226 9238 9422 9537 9659 9804 9817 9867 9868 9908 9958 9987 10010 42 74 106 189 226 449 474 482 605 629 630 636 671 694 772 780 789 Trekking van 15 September Ser. No./ Fr. Ser. No./ Fr. 946/ 14 100 963 4 100 1371/ 9 200 1800 17 200 1872/ 1 20000 1969 20 50 2o8o( 4 50 2840 18 100 2897.' 10 100 3505 16 100 5167/ li 200 5810 15 100 675717 50 7166 12 100 7529/ 7 200 8462 22 50 8981/' 13 50 10226 10 1000 10482/ 4 100 10772 3 100 Alle overige nos. vervat in bovenstaande serie elk met frs. 19. Aflosbaar 15 Januari 1932. is; October opgegeven door N.V. v. d. Graaf Co. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 5 Oct. P. de Mul, melkslijter, Terneuzen. R.c. Mr. Th'. Portheine. Cur. Mr. G. Tichel man, Noordstraa' 94, Terneuzen. 14 Oct. A. Stuiver, houthandelaar en koopman, Lonneker, Roessinghbieekweg 1 B. 97 en aldaar handeldrijvende onder de firma Houthandel „Her Poolman". R.c. Mr. Bijleveld. Cur Mr. L. L. J. Dons, Enschedé. P. Heemstra, smid, Sappemeer. R.c. Mr. J. F. B. J. Gedding. Cur. Mr. J. H. Bast, Hoogezand. H. Janssen, sleepbootkapitein, gedomici lieerd Dordrecht, Noordendijk 3, wonende a/b. van het SS. Alcyon. R.c. Mr. Heemskerk. Cur. Mr. W O. de Kat Angelino, Dordrecht. A. B. Paul. koopman. Dordrecht, zaak doende te Zwijndrecbt. R.c. Mr. J. Benxfort v. Valkenburg. Cur. Mr. E. Otto, Dordrecht F. G.,van der Pijl, buffetjuffrouw, Utrecht, Sxngeldwarsstraat 13. R.c. Mr D. Kaars Sijpesteijn. Cur Mr. H. Marsman. Utrecht. A. Priem, timmerman Soest. Beetslaan 83. R.c. Mr. D. Kaars Sijpxsteiin. Cur Mr. A. Is. Th. Kooien. Amersfoort. H. J. van Kooten, txmmerman. Utrecht, Gansstraat 62. R.c. Mr. D. Kaars Sijpesteijn. Cur Mr. A. de Haas, Utrecht. I. W. Roskam, buurtschap Esveld gem. Barneveld. R.c. Mr. D. Kaars Sijpesteijn. Cur. Mr. L. Stadig, Amersfoort. M. Otterbeek. Utrecht. Koekoekstraaf 63. R.c. Mi. D .Kaars Sijpesieijn. Cur. Mr. J. M. Niebuur, Utrecht. M. v d. Wijngaard, handelende onder de firma M, v. d. Wijngaard Co. Woerden, -erkplein. R.c. Mr. D Kaars Sijpesteijn. Cut. Mr. J. N. Henket, Utrecht. W. v. d. Brxnk, Eemnes, Meentweg 75. R.c. Mr. D. Kaars Sijpesteijn. Cur. Mr. H. J. G. Janssen van Raay Baarn. M. J. Meijers, melkhandeiaar, Bilthoven, Leijenscheweg 16. Rx. Mr. D. Kaars Siipe- steijn. Cur. Mr. B R. W'esseling. Utrecht. P. A. Drughorn, fabrikant, Utrecht, fansdam 1 bis R.c. Mr D Kaars Sijpes'eijn. Cur. xVLr. H. P. M. Steenbercbe. U'recht. los. Smetsers, aannemer van schilder werken, Eindhoven, I v. d. Heijdensrraat 29 R.c. Mi. van Schuylenburch. Cur. Mr. A. Steinkühlei. Eindhoven. A. D T Boonsfra electnciën, Vlissingen, Walstraat 10 boven. R.c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. P. M. W. J. v. d. Slikke, Vlissingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6