Buitenlandsch C^Cieuws FEUILLETON Sheaian de lersche Brigade H;t conflict tusschen China en Japan De Fransch-Duitsche Commissie Rijksbijeenkomst der nationaal- socialisten Financieele besprekingen tusschen Frankrijk en Amerika Anti-godsdienstigheid in Spanje Opheffing gouden standaard in San Salvador Moratorium voor bankschulden Gemengde Buitenlandsche Berichten Schoener gezonken Jeugdige fietsen- dievenbende Einde der cholera-epidemie in Irak RA DIO-OMROEP Storm boven de Adriatische Zee KORT NIEUWS Ernstige botsing te Rijssel Niuwe instructies aan Japans vetegenwoordiger te Genève De Jpansche regeering heeft haar verte- genwccdiger te Genève nieuwe instructies gegeve; waarin zij verklaart, dat zij, voor dat zijhaar standpunt ten opzichte van het besluit van den Volkenbond uiteenzet, een verklang wenscht van zekere punten be- treffede ds rechtmatigheid van het besluit en de omstandigheid, dat de Volkenbond, zonde het nemen van een besluit over de wettelke grondslagen van zijn handeling, Amei?a heeft genoodigd aan de besprekin gen an den Volkenbondsraad deel te ne men. Vcgens een bericht uit Tokio is daar de vraa ter sprake gekomen, of sovjet-Rusland er nït veel meer aanspraak op kan maken, om ils onderteekenaar van het Kellogg- pactuitsrenoodied te worden tot deelneming aande beraadslagingen te Genève over het Chieesch-Japansche conflict, dan de Ver. Sta;i). VI eens de „Evening Standard" worden op verschillende plaatsen in Mandsioerije kazrnes gebouwd, wat op een overwinte- rin van de Japansche troepen in Mandsjoe- rij/schijnt te wijzen. Stappen op grond van het Kelloggpact. h de geheime zitting van den Raad van Zterdagavond, waaraan China en Japan wderom n'et hebben deelgenomen, is beslo- te. dat de 12 raadsmogendheden, met uit- zcidering van China en Japan, benevens di Amerikaansche regeering in hun kwali- tit van onderteekenaars van het Kellogg- pct dus niet als leden van den Volken- bnd staopsn z"llen doen bij de regeerin- gn te Tokio en Nanking. Beide regeer ineen wil men opmerkzaam naken on artikel 2 van het Kelloggpact dat treed''ame regeling van conflicten eischt. De situatie is ingewikkeld, aangezien de 7erteeerwoordiger van de Ver. Staten alleen jp groni van het Kello<»enact gemachtigd is tot ondirbaudelineen. Met het oog op den huid'vei toestand heeft de Italiaansche Minist°i van Buitenlandsche Zaken. Grandi, ziin re'! naar Rome voorloonig opgegeven. Hedepnoreen vond onnieuw een zitting van der Raad plaats zonder China en Japan. In d geheime ochtendzitting van de Raadsrpgendheden, heeft Briand ondracht gekreo-ei nog in den loop van den middag de nota de Janansche regeering te beantwoor den. Vorts heeft Briand ondracht gekregen een afehrift van het schrijven, waartoe Za+e-drravond werd besloten, door alle Paadsmgendheden, zoomede de Vereen 1 si- de Staen. in hun kwaliteit van staten- onrk-rtekenaars van het Kelloggpact. te Tokio en te Nanking ter kennisneming te oérhandüren. De toestand wordt thans algemeen als buitengewoon ver wikkel en emetig beschouwd, zond at thans een st»h?«»o rp"°Ung van het conflict weinig waarsoijnlijk lijkt. De Janansche nota van antwoord te Genève. De Volken bondsraad is Zondagmorgen met ifzcndering van de vertegenwoordigers van Joan en China onnieuw in geheime zit ting Hergekomen, waarin de door Briand van c Janansche regeering ontvangen nota van ptwoord werd besproken. In leze nota, welke een buitengewoon schor karakter draagt handhaaft de Janan sche -egeering onvoorwaardelijk het door haa-;ot nu toe ingenomen standnunt en is zij d meening toegedaan dat het optreden van den Volkenbondsraad tot nu toe in striicïs met de benalingen van het Volken- bonchiatuut en dat voorts de toelating van een toat-ondcteekenaar van het Kellogg- pact(d° Ver. Staten) ontoelaatbaar is. De Japansche regeering zet haar stand punt op vier afzonderlüke punten uit voer: uiteen en zegt tot slot van haar nota dat dringend een beantwoording dezer viernunten verzoekt Pn zich haar definitieve houfng moet voorbehouden. Voorwaarden van Japan. }p voorwaarden, waaronder Jaoan bereid is die trocnen terug te trekken luiden ca.: )e Chineesche overheid onthoudt zich va.alle maatregelen en viiandige hande- linen tegenover de Janansche troepen; de Jannsehe rechten in Mards.ioeriie werden erknd. in den vorm, waarin zij blüken uit de internationale verdragen: borgstellingen der Chineesche overheid, dat zii leven en elsfnrlnTn der Japansche onderdanen zullen bes'hemen. De Ch'ueesche regeering heeft reeds in deze ricV'tng gaande voorstellen gedaar. He laas. pidn Janan in een memorandum aan den Volkehond. twiifelt de Japansche regeering r aan. of de Chineesche regee ring na d( tot d"sverre ongedane ervaringen in «+a»t khare bevelen door te voeren. De Janpsche recee-ing verzoekt derhalve den Faaddrinvend het in het memorandum uiteeng«rite standpunt ernstig te willen bestudeem. Briand antwoordt Japan. De Fitnsche Minister van Buitenland- sche Zakn, Briand, heeft in zijn hcedanig- heid van voorzitter van den Volkenbonds- DOOR RANDALL PARR1SH 31. De Isnde van de Saule was niet groot ge noeg m den aanval te wagen en moest zich dan ok vergenoegen met in de duisternis op en ner te loopen in de hoop op een geschikte kans 'm de hand op mij te leggen. En ge heel nders dan zij hadden kunnen denken, was 'et lot hun gunstig. Inde hut naast die, waar gij mij hadc achtrgelaten, hadden zij zich verstopt. Ik ging geheel op in mijn pogingen om a het oog te houden, terwijl gij bezig waart een paard te bemachtigen en ik had niets gehord. Ineens voelde ik mij ruw beetge- palc en werd er een doek over mijn hoofd gewrpen. Ik kon niet schreeuwen, zelfs niet he minste geluid maken. lij sleepten mij mee er waren er vijf er ik werd met 'ouwen op den rug van een p&rd vastgebonden De doek werd wegge- nmen, maar de nacht was veel te donker raad Zondagavond aan de Japansche regee ring, op haar verzoek inzake de juridische basis der toelating der Amerikaansche re geering bij de regeling van het geschil, te legrafisch een nota gezonden, waarin hij er den nadruk op legt, dat het onderzoek naar den rechtstoestand ongetwijfeld mo gelijk is. Briand verzekert de Japansche regeering evenwel, dat de Volkenbondsraad niets zal doen wat op eenigerlei wijze in strijd is met het Volkenbondspact. De burgeroorlog- in Noord-Mandsjoerije begonnen. Volgens Russische berichten uit China is in verband met den burgeroorlog tusschen de Kirinregeering en de Tsltsikar-regeering de president van de Tsjitsikar-regeering, ge neraal Wangsoelin, die zich te Peking op houdt, uit zijn functie getreden, terwijl hij tot zijn opvolger generaal Maatsuschen heeft benoemd. Deze laatste heeft in opdracht van de Tsitsikar-regeering verklaard, dat hij de macht niet afstaan kan aan de Kirin regeering en dat hij alle maatregelen zal ne men om zich tegen de Kirin-regeering te verzetten. De leider der regeeringstroepen van de Kirin-regeering, generaal Tschan, heeft be vel gegeven de operaties tegen de Tsitsikar- regeering te beginnen. Daarmede heeft de burgeroorlog zijn intrede gedaan in Noord- Mandsjoerije. Daar men verwacht, dat het tooneel van den strijd langs de Oosterspoor- weg liggen zal, gelooft men, dat de buiten landsche diplomaten zullen pogen dezen spoorweg vrij te houden. Deze laatste gebeurtenissen in het Verre Oosten veroorzaken te Moskou groote be zorgdheid. Japansche officier doodgeschoten. Volgens berichten uit Russische bron werd op het kleine station Hankoe, gelegen aan den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg, de Japansche luitenant Soedsoeki door onbekend gebleven Chineezen beschoten en ernstig ge wond. De Japansche autoriteiten hebben direct Hankoe door militairen doen bezetten. Zij eischen genoegdoening. Zaterdag is het te Sjanghai tot botsingen gekomen tusschen Japanners en Chineezen. Hierbij werden drie Japanners gedood. Tal rijke personen werden gewond. De Duitsche leden Officieel wordt medegedeeld. Het Duitsche Rijkskabinet is reeds Zater dag in een zitting bijeengekomen, waarin voorbereidingen werden getroffen inzake eco nomische politiek werkzaamheden der Rijks- regeering. Het Rijkskabinet benoemde de volgende personen tot vertegenwoordigers der Duitsche regeering in de gemengde Duitsch-Fransche Economische Commissie, waarvan de instel ling ter gelegenheid van het bezoek der Fransche Ministers aan Berlijn tusschen de beide regeeringèn was overeengekomen. Ministenaldireetor Ritter (Buitenlandsche Zaken)Minlsterlaldirecto: Ernst (Rijks ministerie van Financiën); idem Posse (Eco nomische Zaken); idem Sitzler (Arbeid); idem Koenigs (Verkeer) en idem Stroil (Voe dingswezen en Landbouw). Voorzitter is de Rijksminister van Buiten landsche Zaken, Rijkskanselier dr. B'-uening, als wiens permanenten vertegenwoordiger zal optreden de staatssecretaris van 't Rijks- ministerie van Economische Zaken, dr. Tren delenburg. De Duitsche secretaris-generaal zal zijn Ministerialdirector Ritter. Toespraak van Hitier 75.000 leden der Nationaal Socialistische Duitsche Arbeiders Partij zijn Zondag te Brunswijk aanwezig geveest op de Rijksbij eenkomst der Partij. Meer dan 50.000 hunner waren in unifor n gekleed. Zondagmorgen begaven de betoogers zich naar een weidevlakte achter het stadspark. Vliegtoestellen cirkelden boven het terrein. Hier werden 24 nieuwe standaarden inge wijd. Hitier inspecteerde de SA- en SS-man nen, zoomede de Hitier-jeugdgroepen. Hitier hield vervolgens een toespraak, waarin hij de geschiedenis der nationaal- socialistische beweging schetste en de leden opwekte niet af te wijken van het doel. Vervolgens defileerden de verbondenen langs Hitier en de andere leiders. De bijeenkomst werd besloten met een massademonstratie, tijdens welke Hitier een redevoering uitsprak. Botsingen In verband met de nat. soc. bijeenkomst is het tot botsingen gekomen met communisten, tijdens welke de partijlooze voorbijganger Fischler, een werklooze, dooe een messteek werd gedood. Ook in den loop van vandaag kwam het, vooral in den avond, tot vecht partijen, zoodat de politie herhaaldelijk moest ingrijpen. Gewond werd nog o.a. de voor- dan dat ik iets meer kon zien dan de ge stalten van mijn begeleiders. Slechts een sprak mü een keer aan en dan nog alleen om mii te bedreigen als ik schreeuwde. Hij scheen mij een buitengewoon groote man toe, haa een baard en was klaarblijkelijk de leider. De man, die het paard bij den teugel hield, was een neger, wat ik uit zijn spraak kon opmaken. Wij reden door een dicht bosch en daar op langs een smai pad, waar de mannen achter elkaar moesten loopen. Alles leek even troosteloos en verschrikkelijk, maar ik kon volstrekt niet uitmaken waar ik was. Na ge- ruimen tijd, het was nog donker, kwamen we bij dit oude kasteel Roisel is de naam, monsieur en zij hielden mij beneden tot het dag was geworden, want zij waren al len bang voor spoken en niemand zou zich graag de donkere trap op gewaagd hebben. Toen brachten de lange man en een ander, die Deslins werd genoemd, en die mij later voedsel bracht, mij hierheen, en sloten mij hier op. Eerst toen ik den dwerg, Gos- peie, zag, begreep ik waarom ik was gevan gen genomen. Ik nad eerst gedacht dat het misschien om een losprijs te doen was. maar toen begreep ik dat de Saule achter dit al les zat." „Zoo was het ook! Hij kwam zelf?" „Twee uur geleden. Hij vertelde dat hij gisteren Parijs ht.J verlaten. Ik wil niet her halen wat hij zei. monsiéur, maar hij wend de voor liefde voor mij te gevoelen en be loofde mij onmiddellijk de vrijheid als ik malige commandant van Ingelstadt, overste b. d. Hoffman, die in ernstigen toestand naar bet ziekenhuis moest worden vervoerd. Eenig resultaat De bijzondere correspondent te Washing ton van de „Agence Economlque et Finan- ciere" meldt uit betrouwbare brond te heb ben vernomen, dat de onderhandelingen, die de plaatsvervangende gouverneur van de Banque de France, Panier, met de leiders van de Federal Reserve Bank heeft gevoerd tot een zeker resultaat hebben geleid. Volgens dit bericht zou dan de Banque de France zieh bereid hebben verklaard on geveer 200 tot 300 millioen dollar in Ameri ka in deposito te laten. De Federal Reserve Bank harerzijds zal de disconto verhoogen tot 4 pet. en misschien zelfs hooger. Boven dien heeft zfj er zich tpe verplicht een betere keuze te doen in handelspapieren, teneinde het binnenvloeien van goud te beschermen. De in Amerika nog aanwezige buitenland sche credieten zouden in totaal 1200 millioen dollar beloopen, terwijl de Amerikaansche saldi in het buitenland 600 millioen dollar bedragen, doch in ieder geval niet meer. Het saldo bedraagt dus 600 millioen dollar met inbegrip van 200 millioen dollar, welke de Banque de France bij een groote parti culiere Amerikaansche bank heeft gedepo neerd. De correspondent voegt hieraan toe, dat men van Amerikaansche zijde de houding van Frankrijk hoogelijk apprecieert en dat men bereid is de eentueele voorstellen van den Franschen premier, Laval, zoo ver mo gelijk tegemoet te komen. Opzienbarende mededeelingen Van een persoon, die zeer veel in Spanje gereisd heeft en zeer goed van de toestanden aldaar op de hoogte is, ontving de „Msb." een schrijven, waarin hij verschillende onthullin gen doet over het optreden van sommige regeeringspersonen en de duistere machten, waardoor zij zich laten leiden. De schrijver deelt o.a. het volgende mede: De minister de los Rios heeft dezer dagen verklaard, dat hij voorstander is van de scheiding van kerk en staat in Spanje en dit voor het welzijn van de kerk zelf. Mij is ech ter bekend, dat deze minister de los Rios een maand vóórdat het koningschap viel, tezamen met den tegenwoordigen minister van marine, persoonlijk de brandstichting in de verschil lende k'oosters van Madrid georganiseerd heeft, met behulp van personen uit het ge peupel van Madrid. Een maand voor den val der monarchie stond reeds vast, wie de diverse branden zou ontsteken en waren de maatregelen beraamd, om te voorkomen, dat blusschingspogingen van de brandweer doeltreffend mochten blijken. Ook is bekend, dat minister de los Rios persoonlijk order heeft gegeven aan den com mandant van de Madrileensche brandweer, om met haar materiaal in de kazerne te blij ven, toen bericht werd, dat in verschillende kloosters te Madrid brand was gesticht en o.a. het hoofdgebouw der Jezuïeten brandde. Minister de los Rios heeft voor deze orga nisatie, tezamen met zijn tegenwoordigen collega van marine, vanuit Moskou hiervóór de persoon'ijke douceur van 48 millioen pe seta's ontvangen en stond sedert geruimen tüd in verbinding met de centrale progagan- da-commissie van de sovjet-unie. Tevens heeft de zelfde minister de los Rios verhinderd, dat de schuldigen aan de ver schillende branden te Madrid en elders wer den opgespoord, toen de gelegenheid hiertoe nog bestond. Tevens verklaar ik, dat hij mij bekend is, dat vijf leden van de tegenwoordige regeering, waaronder de los Rios, deel uitmaken van de loge en dat de minister-president Alcala Za- mora, in tegenstelling met den naar buiten gewekten schijn, slechts een strooman is in handen der overige ministers, wier maatrege len door de regeering te Moskou en de loge te Madrid gedicteerd worden. Vanzelfsprekend worden connecties met de regeering der sovjet-unie stelselmatig geloo chend, doch een ieder, die in staat is achter de schermen te zien, weet wat deze verkla ringen waard zijn. Alleen reeds het optreden van de regeering tegen de communisten, die bij de troebelen te Madrid en te Malaga be trokken waren, moet tot nadenken stemmen. Bloedige botsingen bij Barcelona. In het dorp Barcarota bij Barcelona is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen demonstranten, die gevangenen wilden be vrijden, en de politie. Van beide zijden werd van de vuurwapenen gebruik gemaakt, waar bij vijf personen ernstig werden gewond. Te Bilbao en te San Sebastian heeft de bevolking den uit Madrid teruggekeerden katholieken afgevaardigden 'n zeer hartelijke ontvangst bereid. Te Bilbao hebben studenten groote mani festaties gehouden tegen de anti-kerkelijke maatregelen der regeering. De politie moest herhaaldelijk ingrijpen. Staking van spoorwegbeambten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zjj'n de employés en beambten, zoomede het rijdend personeel der spoorwegmaatschappij in Andalusië in staking gegaan. Het bedrijf ligt volkomen stil. Militairen hebben de stations bezet. Het is nergens tot incidenten gekomen. met hem wilde trouwen. Ik heb dit niet beloofd, maar wat moest ik doen? Ik moest noodzakelijk wat meer weten en daarom zei ik wat lieve woordjes tegen hem, waardoor zijn boosheid een weinig bedaarde en ik be ter achter zijn plannen kon komen. Ik weet wel heel zeker dat hij mij meer vertelde dan hij eerst van plan was, maar hij dacht na tuurlijk dat ik hem zou bewonderen als hij pochte op alles wat hij al gedaan had en nog van plan was te doen. De man is altijd een bluffer gewest en een echte lafaard." „Heeft hij U ook verteld, dat hij uw broe der ook gevangen hield?" „Ja, monsieur, maar ik wist dat dat een leugen was, ofschoon ik he' hem natuurlijk niet zei. Heeft Gospele U daarover gespro ken?" „Hij heeft het mij meer dan eens verze kerd en ik geloof ook wel, dat de kerel het zelf geloofde. Hij bracht mij naar het ver trek, waar de man had gezeten, maar hij was er niet meer. De cipier, Deslins, is ge dood; wij vonden zijn lijk." Een oogenblik was het volkomen stil tus schen ons; ik kon haar duidelijk hooren adem halen. Zij bewoog zich niet en haa: hand had zij uit de mijne teruggetrokken „Maar wie zou dat kunnen zijn, Mon sieur?" vroeg zij tenslotte. „Charles toch zeker niet, en toch de Saule en Gospele beiden kennen hem heel goed.' „Ik kan het helaas onmogelijk gelooven," betuigde ik droevig. „Geloof mij, Made moiselle, ik kan moeilijk anders denken dan In verband met den onzekeren toestand in Zuid Spanje is de regeering voornemens, een commissaris generaal met bijzondere volmachten te benoemen. Opgaven Poolsche bewapening Verkiezingen in Opper- en Neder-EIzas Voor algemeene raden. In 30 Eizasserkantons moestefi gisteren de vertegenwoordigers voor de beide alge meene raden van den Opper- en Beneden- Elzas opnieuw gekozen worden. De leider van de Elzasser Volkspartij dr. Haegy werd her kozen. Van de leiders der nat.-Katholieke tegenpartij werd dr. Oberkirch herkozen. In het kanton Woerth verloor de Weis- senburger afgevaardigde Weydmann, pre sident van den Elzassischen Katholieken- bond zijn mandaat, dat werd gewonnen door den katholieken autonomistischen burge meester Weiss uit Hagenau. In de kantons Straatsburg Oost en West moeten herstem mingen plaats vinden, evenals in Muehl- hausen Zuid en Noord. De Engelsche regeering heeft van haar vertegenwoordiger te San Salvador telegra fisch bericht ontvangen, dat de regeering aldaar een moratorium heeft afgekondigd voor bankschulden. Verder is bij verordening de verplichting van de staatsbank om bankbiljetten tegen goud in te wisselen opgeheven. Tegelijkertijd is de uitvoer van goud uit het land verbo den. Millioenen-dief aangehouden Gestolen goederen terug gevonden Naar gemeld wordt, is de Spanjaard, die indertijd de firma Geens Berluson Mirrer, dat uw broeder dood is. Wij vochten, en mijn zwaard doorstak zijn stootplaat en hij viel. Geen seconde later hadden de offi cieren van mijn regiment mü buiten het vertrek geduwd en smeekten mü ter wille van mün leven op de vlucht te gaan. En meer weet ik er niet van. 't Is natuurlük heel goed mogelük dat de gevangenneming van d'Enville ook tot het plan behoorde, maar het is toch heel moeilük aan te ne men, dat, al was hij door den stoot, dien ik hem toebracht, ook alleen maar gewond, zün toestand hem zou veroorloven hier te zijn. Ik denk eerder dat deze schurken door het een of ander toeval een man in han den hebben gekregen, die op den chevalier gelijkt, iemand van denzelfden rang, en dat zü deil man voor hem aanzien. Gospele heeft uw broeder wel eens gezien maar mis schien alleen maar op een afstand en het is heel goed mogelük, dat de Sauie den ge vangene nog niet heeft bezocht. Zoodra hi) hier aankwam, is hü naar u toe gegaan." Ik hoorde een half onderdrukten snik en haar hand tastte langs mün mouw. „Ach. ik wil hopen dat het waar is. Mon sieur! ik wil hopen dat hü niet in de macht is van die gruwelüke bende hier! Maar ik hoop van den anderen kant vurig dat hü in leven is. Ik kan de gedachte niet verdragen, dat gij hem gedood zoudt hebben „En dat zoudt gü verlangen ter wille -van mij?" „Wat kan ik er aan doen, Monsieur? Gü zijt mijn vriend geweest en gij züt op het te Antwerpen, heeft opgelicht voor 5 millioen francs te Barcelona aangehouden. De gestolen goederen waren nog in zijn bezit. Aanvoerder was een 13-jarige scholier De Parijsche politie heeft een bende fiet sendieven, welke niet minder dan 100 dief stallen heefr gepleegd, opgespoord. De aan voerder der bende is een 13-Jarige scholier. Hét oudste bendelid telt nog geen vüftien jaar. Ten einde in den stül te blüven hunner groote collega's, hadden de jongens zich van schuilnamen voorzien, zooals de Verschrikke lijke, Lojas, de man zonder gebeente en Titi le beau. De gestolen zwüntjes verkochten zü voor prijzen varieerende van 10 tot 20 franken aan andere kameraden. Op de meesten hunner werden geladen revolvers gevonden. Twaalfhonderd personen overleden Dank zü' de daling van de temperatuur nadert de cholera-epidemie in Irak haar ein de. Van een totaal van 1960 aangetaste per sonen zijn 1203 overleden, waarvan naar schatting de helft te Basra. Perzië neemt buitengewone voorzorgs maatregelen teneinde besmetting van over de grens te voorkomen in het gebied van Shatt-al-Arab en verplicht alle stedelingen en dorpelingen om zich te laten inenten. De sprong uit den sneltrein Internationale inbreker gearresteerd? Tusschen Korsoer en Slagelse is een Duit- scher uit den sneltrein geprongen. Hü werd later gevat en bleek te zijn een zekere Hein- rich Jacob Schmier uit Saarbrücken, die het laatst te Berlijn woonde. Bij fouilleering vond men op hem siera den, die eergisteren te Kolding waren gesto len. Men neemt aan met een internationalen inbreker te doen te hebben. oogenblik hier om uw leven voor mü te wagen. Ik ben u heel dankbaar, daarbü ben ik een vrouw en voel ik als een vrouw, en ik zou de gedachte niet kunnen ver dragen, dat mün broeder door uw toedoen den dood heeft gevondenMaar wat hoor ik daar?" Van de donkere trap beneden ons drong een zwak leven tot ons door. XVII WIJ BIEDEN DEN MOEILIJKHEDEN HET HOOFD. Ik begreep onmiddellijk dat de een of andere indringer voorzichtig de donkere trap beklom. Mademoiselle's vlugge bevat- telükheid deed haar in een seconde alles overzien en zü fluisterde mü toe: ,,'t Is de Saule, Monsieur. Ga een beetje achteruit; hij zal misschien denken dat ik al weg ben, wanneer hij ziet dat het luik open staat." Het was maar een bitter kleine kans, die wü hadden; maar wü hadden geen tijd om een ander plan uit te werken Wij stonden daar samen ademloos te luisteren. Hü vor derde langzaam als kon hij niet goed zien, maar hij moest nu bij de opening zün aan gekomen 't Verbaasde ons dat de man geen enkel teeken van verwondering gaf toen hü het luik open vond. Kon het de Saule zün? Maar hij zou dien toestand toch maar niet zoo kalm hebben opgenomen. En toch,' als het de hertog niet DINSDAG 20 OCTOBER 1P3I HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend K.R.O.- uitzending 8.009.15 en 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin 12.00 Poütiéber. 12.151.45 Concert K.R.O.-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer 1.452.00 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Gramofoonpl. 3.30 Pauze 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Gramofoonpl. 5.456.20 Gramo foonpl. 6.20 Cursus in bedrijfscontrole door P. v. Zwieten 6.45 Engelsche les 7.10 Causerie door Antoon Coolen 7,30 Politieberichten 7-45 Verbondskwartier- tje 8.009.00 Afgestaan 9.0011.10 Concert K.R.O.-orkest. O-a. Ouvert. Iphige- nie in Aulis, Gluck Fidelio-Fantasie, Beethoven Sylvia-Ballet, Delibes. Ca. 9.15 Vaz Dias ir.oo12.00 Gramofoon- platen. HILVERSUM, 298 M. Uitsluitend A.V.R.O.-uitzending 8.0010.00 Gramo foonpl. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Piano-recital door Egb. Veen 11.0012.00 Orgelconcert door Fr. Hasselaar. Soliste Helene Cals, sopraan 12.002.00 Kovacs Lajos en zijn orkest (refrein-zang Bob Scholte) 2.303.00 Gramofoonpl. 3.00—4.00 Knip cursus 4.00 Gramofoonpl. 4.30 Kin deruur 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla (Uit het Kurhaus te Scheveningen) 6.15 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 6.45 Vioolrecital door Boris Lensky (vleugel Egb. Veen) 7.30 Engelsche les S.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep 8.30 „De zaak Vivienne Warfe", van Kenneth M. Ellis. Vertaling Vogt 9.1510.00 Vervolg Omroepofkest. Alex de Haas (liedjes). Pierre Palla, vleugel) 10.0010.15 Vaz Dias 10.15ii-oo Vervolg Omroeporkest 11.00 i2.oo Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen wijding 12.20 Orgelbespeling door Edw. O'Henry 1.20 Licht concert door orkest 2.25 Schooluitzending 3.55 Fransche les 4.50 Concert door de Trocadero Band 5.45 Kinderuur 6.50 Liederen van Schu bert door Helen Henschel 7.40 Variété programma 10.00 Symphonie No. 34 in C. Mozart. Petite suite, Debussy 11.10 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25, 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Radio-concert 8.50 Orkestconcert. 0.a. Kroondiamanten, AuberPaarlvis- schers, Bizet. LANGENBERG, 473 M. 6.257.20 9.3510.20 10.2010*35 't 11*30 Gramo foonpl. 12.251*50 Orkestconcert 4.20—5.20 Solistenconcert 7.20 Ouver tures en suites. O.a. Fingalshöhle, Mendels sohn en „Fasching", Schmalstich. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 1.20 en 2.204.20 Orkestconcert 7.20 Marschenconcert. Omroeporkest 8.15— 8.40 Negerzang in Amerika en Afrika 8.40 Mandoline-concert. 0.a. Fragmenten uit „Paljas", Leoncavallo 10.25"*5Ó Dansmuziek. ROME (NAPELS) 441 M. 7.30 Gra mofoonpl. 8.20 Symphonieconcert. O.a, uit „Carmen", Bizet en „Tannhauser", Wagner. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M,t 5.20 Orkestconcert m.m.v. Soliste 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Selectie uit „La Mas cotte", Audran. 338 M.5.20 Orkest- concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Om roeporkest. 0.a. Tooverfluit, MozartW. Tell, Rossini. ZEESEN, 1635 M. Ca. 6.006.50 Gramofoonpl. 9.309.55 Schooluitz. 10.5511.20 Berichten 11.25 Uitz. voor scholen. Hierna Gramofoonpl. 12.15— 1.20 Berichten 1.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezingen 3.50 Orkestconcert 5.007.35 Mandolineconcert 8.30 Strijk- concert 9.00 „Ein Tag im Leben eines Ministers", hoorspel van M. Burg 9.40 Berichten en dan tot 10.50 Orkestconcert. Met grooten sneeuwval gepaard Sedert verscheidene dagen heerscht bo ven de Adriatische Zee een hevige storm. Tot dusverre zün 7 visschersschepen gezon ken en 23 personen omgekomen. De te hulp uitgezonden schepen mochten er niet in sta gen schipbreukelingen te redden. In Kroatië, Bosnië en Zuid-Servië Is een weersverandering ingetreden, die sneeuwval met zich mede bracht. In Bosnië ligt de sneeuw op vele plaatsen een halven meter hoog. Ook in Agram heeft het gesneeuwd. >Iet regelmatige spoorwegverkeer tusschen Agram en Triest moest worden stopgezet. Vijf-en-twintig soldaten die op verzoek van den burgemeester van Ischuait- lan in Vera Cruz waren uitgezonden, zün naar Reuter uit Mexico meldt door op standelingen in een hinderlaag gelokt. Alle soldaten werden gedood of gewond. Het „R li e i n i s c h e Braunkohlensyn- dikat" zal dezen winter 12 '4 mililcen cen tenaar bruinkoolbriketten tegen verminder den prüs voor werkloozen en ander behoef- tigen beschikbaar stellen. Het door het rijksbureau voor statistiek voor 14 Octotier berekende indexcüfer in Duitschland bedraagt 106.7, d.wz. 0.6 minder dan de vorige week. was, wie kon het dan zün? Onwillekeurig dacht ik even aan Cassier. Maar ik had eigenlük geen tüd om beschouwingen te houden want de indringer stapte nu door het open luik heen en stond in de sche mering om zich heen te staren, als had hü er geen flauw begrip van waar hü was. Ik kon heel duidelijk zün snelle, half onder drukte ademhaling hooren. Daarop ging hij voorzichtig langs den muur tastend, blijk baar bang voor het een of ander valluik, verder. De gedachte kwam bü mü op dat de man op zoek was naar een opening, die naar het dak voerde, en zün manier van doen gaf mü de zekerheid dat het de Saule niet kon zijn. Maar daarom was hü nog niet een vriend. Het was heel roed mogelijk dat de man tot de bende beneden behoorde, maar dat hij op zich zelf een onderzoekingstocht had op touw gezet, in de hoop op buit of iets anders, en dat hü daarvoor zelfs niet voor de spookruïnen was teruggedeinsd. Maar wie hü dan ook mocht zijn, ik kon de ri sico niet op mij nemen, want het was niet alleen mijn leven waar het hier om ging. Ik hield nul dus op den achtergrond en wachtte zwügend af, gereed om bü het eer ste gevaar toe te snellen. 1 Wordt vervolgd). Polen acht zijn bewapening onvoldoende. Het Volkenbondssecretariaat heeft de op gaven van de Poolsche regeering over de be wapening gepubliceerd, waaruit blijkt, dat Polen beschikt over een leger van 265.980 man, 17.895 officieren, 36.985 andere militai ren en 700 vliegtuigen. Bovendien zün er 1.02.946 personen aangesloten bij militair ge organiseerde vereenigingen. Aan deze opgave heeft de Poolsche regee ring een memorandum laten voorafgaan, waarin zü haar standpunt tegenover de ont wapeningskwestie uiteen zet. Vooropgesteld wordt, dat een ontwapening alleen dan mo gelijk is, als te gelükertijd een doeltreffend systeem van internationale garanties en vei ligheidsverdragen in werking gesteld wordt, ook al blijven de voorwaarden van het ver drag van Versailles over de ontwapening van bepaalde staten van kracht. Tenslotte oor deelt Polen dat zijn tegenwoordige militaire uitrusting onvoldoende is en niet in overeen stemming met de werkelijke behoefte in vre- band met de geografische en politieke po sitie. Daarom behoudt de Poolsche regeering zich voor, om op de ontwaneningsconferen- tie met eischen te komen, die meer in over eenstemming' zijn met de door Polen benoo- digde weerbaarheid. Vrees voor „papieren dollar" In Frankrijk. In Parijsche financieele kringen houdt men zich bezig met het groote gevaar, dat gelegen zou zijn in het feit, dat de V. S. onder den druk der omstandigheden er toe zouden kunnen overgaan den gouden stan daard prijs te geven en tot den papieren dollar zouden overgaan. Een dergelüke ge beurtenis zou de goudvaluta eenvoudig hlok- keeren en den toestand van Frankrijk hoogst moeilük: maken. Het Fransche economische organisme zou prüsgegeven worden aan de krisis in haar scherpsten vorm, daar het de concurrentie niet zou kunnen volhouden met de landen met papieren valuta. Reeds thans doen zich in verband met den aanval van het papieren pond depressies gelden. Een ge- iscleerde gouden valuta wordt volkomen on houdbaar geacht, daar de goudwaarde on- middellük moet dalen, zoodra dit metaal op houdt de internationale uitwisseling van goederen te dienen. Ten slotte wordt aan gevoerd, dat de gevolgen niet te overzien zouden zün van een achteruitloopen van het gcud, terwijl de huidige voortdurende stroom van goud naar Frankrük eveneens een ge vaar vormt. Wanneer het goud, hoe dan ook, weer naar het buitenland terugvloeien zou, zou aan het Fransche geldsysteem een ge weldigen slag worden toegebracht. Ook wanneer men nog niet aan een direct gevaar voor Frankrijk gelooft, is het meer dan tijd energieke maatregelen te nemen. Vijf man verdronken Aan de Zuid-Fransche kust, in de buurt van Montpellier is Zaterdag een reddings boot op het strand gespoeld, waarin drie volkomen uitgeputte leden der bemanning van een Fransche schoener werden aange troffen. Zü verklaarden, dat de schoener Donder dag ter hoogte van Faraman is gezonken en dat de overige vijf leden der beman ning met reddingsgordels om, in zee waren gesprongen. Aangzien met tot nu toe niets van hen gehoord heeft, vreest men, dat zü den dood in de golven hebben gevonden. Overval van communisten op socialisten Zaterdagavond is het te Rijssel tot ern stige botsingen gekomen uusschen commu nisten en socialisten. Verschillende groepen socialisten waren belast met de bewaking van de verkiezings platen, welke in verband met a.s. verkie zingen in alle deelen der stad zün aange plakt. Zü werden plotseling door commu nisten overvallen. De socialistische burgemeester van Rüs- sel, Saiengo, die oemiddelend wilde optre den, werd eveneens aangevallen en ernstig gewend. Een anderen socialist werd een oog uitgeslagen, terwijl een derde met ernstige beenwonden in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. De politie is er ten slotte in geslaagd de orde te herstellen. Bakker vermoord Om vier mark In den afgeloopen nacht is een bakker te Thurland voor zün huis doodgeslagen. Vastgesteld is dat de man door een onbe kende uit den slaap is gewekt, omdat zün buurman hulp noodig zou hebben bij het kalven van een koe. De dader(s) is (zün) vervolgens het huls binnengedrongen, waar de winkellade werd opengebroken. De buit bedraagt vier mark.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7