fBinnen landsch Nieuws ROLLUIKEN DE GRAPJAS HARLEKIJN tVoor de Huiskamer i INBRAAK en VERNIELING Haarf. Jaloezieënfabriek De begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw over 1931 Dc veiligheid op den weg Zorg voor de werkloozen De gemeenten vragen meer medewerking van het Rijk De spoorlijn over den Afsluitdijk Laag water op de Waal Overleg tusschen Regeering en Bedrijfsleven Wijziging der L. O.-wet Automatisch sprenkel- systeem Bescherming tegen Begrooting kosteloos MASSAULAAN 76 Tel. 10743 KERKNIEUWS BOEKBESPREKING FAILLISSEMENTEN CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Hoe Harlekijn, den toovenaar, die hem bedroog er tusschen nam M Het eindcijfer met ruim 7 millioen verhoogd By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Ryksbegrooting voor 1931. Voor ondersteuning enz. van buitenslands verblijvende of van daar in Nederland geko men armen wordt 400.000 meer aange vraagd. Voor den bouw van een nieuw laborato rium voor plantkunde aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, waarvan de kosten op 175.000 worden geraamd, wordt een bedrag van 115.000 aangevraagd, aangezien voor de overige kosten de gelden beschikbaar zijn van de aanvankelijk ge dachte verbouwing van het hoofdgebouw. In verband met de heerschende werkloos heid is het dringend noodig, dat uitgezien wordt naar geschikte objecten voor werk verschaffing. In de provincie Drenthe ligt onder Grollo, Elp en Schoonlo een complex heidegronden, dat zich, behoudens enkele kleine gedeelten, uitsluitend tot den aanleg van bosch leent. De vorm van het terrein is uit technisch oogpunt zeer goed te noemen, terwijl de ligging gunstig ls door de nabijheid van harde wegen en de tramlijn AssenCoe- vorden. Voor aankoop van pl.m. 1375 HA. wordt een post van 185.000 op de begrooting ge bracht. Een bedrag van 48.000 wordt aange vraagd als voorschot voor de bestrijding van de kosten van het controleerend en ad ministratief personeel, noodig voor de uit voering van de Tarwewet, enz. Deze kosten zullen worden betaald uit de door de z.g. gewestelijke tarweorganisaties verkregen ontvangsten. Voorts wordt voorgesteld den post werk verschaffing en steunverleening te verhoo- gen met 6.244.764, in verband met het feit. dat de regeering dit jaar weder is moeten overgaan tot het subsidieeren van steunrege lingen voor crisiswerkloozen en ten gevolge van de uitbreiding der werkverschaffing. Door dit wetsontwerp wordt het eindcij fer der begrooting verhoogd met 7.068.654 waarvan een bedrag van 6.926.429 op re kening van de buitengewone tijdsomstandig heden kan worden gesteld. Scherpere controle op aanvragers van rijbewijzen Wegens het In den laatsten tijd veelvuldig voorkomen van verkeersongelukken door de schuld van auto- of motorrijders die onder den invloed van sterken drank verkeeren, heeft de Commissaris der Koningin in Fries land voor de afgifte van rijbewijzen een nieuwe regeling getroffen voorloopig in afwachting var een algemeene regeling, die aan het ministerie van Waterstaat wordt overwogen, volgens welke regeling vcortaan omtrent alle aanvragers van een rijbewijs inlichtingen bij justitie en politie zullen worden ingewonnen, teneinde het verkrij gen van rijbewijzen door personen, die mis bruik maken van sterken drank, zooveel mogelijk te voorkomen. Op initiatief van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten is een vergadering gehouden van een groot aantal vertegen woordigers van gemeentebesturen, daartoe bijeengeroepen door tusschenkou.st ven de voorzitters van de provinciale afdeelingen der vereeniging. Doel van de bijeenkomst was, nader on der de ooge* t te zien de ernstige financieele en technische moeilijkheden, weike de ge meenten ondervinden bij het treffen van maatregelen tot het verleenen van steun en het verschaffen van passenden arbeid aan ten gevolge van de huidige economische krisis door werkloosheid getroffenen. De werkloosheid heeft een omvang aangenomen en dreigt dit in den komenden winter nog sterker te doen weike het onaf wjsbaar maakt dit vraagstuk niet langer te zien als een zuiver plaatselijke aangelegenheid, maar als een vraagstuk van nationaal belang. In dezen gedachtengang, dit algemeen werd gedeeld, werd de mate, waarin de Re geering zich aan deze zaken gelegen laat liggen, nader onder de oogen gezien. Hierbij kwam uit de vergadering van verschillende zijden te blijken, dat op dit oogenbiik van Rijkswege nog geen financieele bijdrage in de kosten der steunregelingen was verleend, ondanks het feit, dat de circulaire van 7 Ja nuari JJ. welke zelfs al laat kwam deze reeds in het uitzicht stelde. Voorts ble ken de bedragen, welke vele gemeenten be reids aan de steunregelingen hadden ten koste moeten leggen, volgens normen door de Regeering voorgeschreven, zoc uitermate hoog te zijn, dat de rijksbijdragen, voor zoover deze op dit oogenbiik mogen worden verwacht, niet voldoende tot uitdrukking brengen, dat het hier gaat om een landsbe lang. In de vergadering werden voorts verschil lende mededeellngen gedaan inzake de wijze waarop de bemoeiing van Regeeringswege met de door gemeenten getroffen of te tref fen voorzieningen is georganiseerd. Gecon stateerd moest worden, dat van een centrale bemoeiing, weike zich beweegt langs tevoren vastgestelde hoofdlijnen, geen sprake ls. De Regeering beoordeelt elke plaatselijke regeling als een opzichzelf staand geval, alle daarbij opkomende vragen worden als cp zichzelf staande vragen behandeld. De ge volgen van zulk een beleid bevredigen de gemeenten niet* het leidt tot verschillende wijzen van behandeling In overigens geheel overeenkomstige gevallen. De noodzakelijk heid werd dan ook gevoeld van een betere organisatie. Om daarin te voorzien zou het op hoogen prijs worden gesteld, indien er een instantie in het leven werd geroepen, waarin men tot gemeenschappelijke beraad slaging te zamen zou komen, althans een vertegenwoordiging van de zijde der Regee ring en een vertegenwoordiging van de zijde der gemeenten. Zulk een instantie bestaat reeds lang met betrekking tot de werkloos heidsverzekering. n.l. in den vorm van de Rijkscommissie van Advies voor ae Werk loosheidsverzekering. Zeker niet minder be langrijk zijn evenwel de vragen, welke zich bij de steunverleening en de werkverschaf fing voordoen. Uit de besprekingen der ver gadering kwam sterk naar voren de wensch om in deze ernstige tijden tot een goede, be hoorlijk gereglementeerde samenwerking van Rijk en gemeenten te komen, waardoor het landsbelang uitermate zou worden ge baat. Besloten werd, den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw om een bijzondere audiëntie te verzoeken, op welke audiëntie een afvaardiging van de Commis si e van Advies voor Werkloosheid der Ver eeniging van Ned. gemeente., den Mi nister van de gevoelens der gemeenten zal in kennis stellen. Een adres aan den minister Wij lezen in het „Handelsblad": Naar aanleiding van de berichten, dat er om, een plan is ingediend om den spoor weg over den afsluitdijk door te trekken over Arum en Dronrijp en niet over Harlingen, is uit de burgerij deze stad een comité ge vormd, teneinde actie te voeren om de lijn over Harlingen te doen loopen. Maandag is een adres aan den minister van Waterstaat en aan de Nederlandsche Spoor wegen verzonden, begeleid /an een memorie van toelichting in dit adres wordt erop ge wezen, dat het voor den Noord-West-hoek van Friesland van belang is. dat de spoor lijn langs Harlingen kome en niet langs Arum; dat de verbinding op de eilanden Vlieland en Terschelling via Harlingen plaats vindt en dat het voor het reizigers- en goederenvervoer voor die eilanden van t grootste belang is, dat er een behoorlijke spoorwegverbinding op Harlingen tot stand worde gebracht. Verder dat er plannen be staan te Harlingen een visscherljbedrljf op te richten, waarvoor een melverbinding nood zakelijk is en dat het ook een belang voor de spoorwegen zelf moet worden geacht, dat er een spoorwegverbinding rechtstreeks op Harlingen kome, met het oog op het goede ren. en personenverkeer. De aandacht wordt» er op gevestigd, dat hier van een belang der geheele provincie Friesland sprake is, indien een behoo'lijke verbinding van de eerste haven van Fries land, Harlingen. op Holland en het Oosten tot stand kome, terwijl de Zuid-West-hoek van Friesland er h. 1. totaal geen voordeel van heeft dat Arum een „spoorwegcentrum" wordt. Men acht het ongemotiveerd de ont wikkeling van Harlingen te belemmeren, terwijl op de Rijksbegrooting voor 1932 een bedrag van 400.000 is uitgetrokken voor verbetering der havenwerken. Tot de gemeenteraden van Vlieland, Ter schelling, Franeker en Barradeel, <e Kamer van Koophandel voor Friesland, Ged. Staten van Friesland en Ged. Staten van Noofd- Holland is het verzoek gericht aan deze adressen adhaesie te betuigen. Een delegatie, bestaande uit de heeren E. van Hinte en N. Poort, resp. voorzitter en secretaris van het comité, heeft voor deze aangelegenheid eer. audiëntie bij den Mi nister van Waterstaat aangevraagd. De rivier in een maand drie meter gevallen. Het .Handelsblad" meldt: Men zal zich herinneren, dat de stand van de rivier de Waal in de laatste maan den van het vorige jaar en in het begin van dit Jaar buitengewoon hoog is geweest. Ook in het laatst van Augustus was het water nog zooveel gewassen, dat de Waal kade te Nijmegen blank kwam te staan en o.a. de gierpont te Tiel uit de vaart moest worden genomen. Feitelijk ls de stand van de rivier sinds Mei van het vorig Jaar zoo hoog geweest, dat de lage kribben bij Nij megen niet boven het wateroppervlak zjjn uitgekomen. Na afwisselend val en was, trad op 14 September jj. bij een stand van 10.87 M. N.AP. val in en sindsdien is de rivier on onderbroken blijven vallen, tot thans een stand van 7.37 c.m. 4- N.A.P. breeikt is. In ruim een maand tijd is het water dus drie M. gevallen. Als gevolg hiervan zijn de ui terwaarden, die maandenlang blank gestaan hebben, geheel watervry geworden en groote zandvlakten strekken zich langs de oevers van de rivier uit. De scheepvaart onder vindt, tot nu toe nog geen hinder van den lagen waterstand, daar de vaargeul een vol doende diepte heeft behouden. Naar de be richten van den Boven-Rijn te oordeelen, zal de langzame val voorloopig nog wel aan houden. R. K. Vrouwenbond Tot opvolger van pastoor G. W. Bolder is als geestelijk adviseur van den Federatieven en aartsdiocesanen R. K. Vrouwenbond be noemd prof. dr. P. H. M. de Jong, van het Groot-Seminarie te RUsenburg. Mr. A. Baron van Wijnbergen De toestand van baron Van Wijnbergen blijft bevredigend. Daar de patiënt echter veel oljn lijdt kan hy voorloopig nog geen bezoe ken ontvangen. De Middenstand vraagt in het overleg te worden betrokken. De Ned. R.K. Middenstandsbond zond den volgenden brief aan de ministers van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, Handel en N-verheid: „Uit een persbericht vernamen wij, dat de Regeering naar aanleiding van een ver zoek van de Rijkscommissie voor Werkver ruiming heeft toegezegd een bijeenkomst te zullen beleggen met de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers-organisaties, teneinde in gemeen overleg na te gaan, wat in deze tyden kan worden gedaan om het bedrijfsleven voor verdere inzinking te be hoeden. Tot onze verwondering mochten wij tot deelneming aan dit overleg, waarmede naar wij vernamen, inmiddels een aanvang werd gemaakt, geen uitnoodiging ontvangen. Het komt ons voor, dat ook de midden- standsbedryven ten zeerste geïnteresseerd zijn by het onderwerp dezer besprekingen ter voorkoming van verdere Inzinking van het bedrijfsleven. Verder wil het ons uit verschillend oogpunt voorkomen, dat by 'i beramen van middelen en wegen hiertoe kwalijk kan worden vermeden te treden in onderwerpen, die ten nauwste de belangen van vele middenstandsbedrijven raken. In verband met een en ander zal het oi. kunnen worden verstaan, dat ook de geor ganiseerde middenstandsbedrijven prijs stel len in dit overleg te worden bétrokken. Gaarne mogen wü u dan ook verzoeken, alsnog de gelegenheid te willen openen tot deelname van de centrale middenstands organisaties aan deze besprekingen. Communistische actie onder de schooljengd Wensehen der St. Willibrordus-federatie In een der zalen vaii het jaarbeursgebouw te Utrecht werd Zondagmiddag een buitenge wone vergadering gehouden van de St. Willlbrcrdusfederatie. De heer De Boer hield een inleiding over het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwyswet 1920, waarna men overging tot de behandeling van een aantal voorstel len tot wUzigingen, die men in dit wetsont werp gaarne zou zien aangebracht Vooreerst werd besproken het minimum bedrag per leerling, dat aan de besturen der byzondere scholen dient te worden uitge keerd, Een voorstel van het bestuur diende om te bevorderen, dat dit bedrag by K. B, vastgesteld zal worden, met dien verstande, dat die uitkeeringen inderdaad overeen stemmen met de uitgaven. Door de afd. Alk maar-Buiten werd dit voorstel in dien zin geamendeerd, dat het minimum bedrag voor kleine scholen hooger zou zijn, dan voor de grootere. Wederom op voorstel van het bestuur werd aan dit lichaam opgedragen na te gaan .in hoeverre de aantallen leerlingen, die noodig zijn voor het oprichten van een school, zulks in verband met het te groote verschil in dezen tusschen bijzondere en openbare scholen wijziging behoeven. Aangenomen werd een voorstel-Leiden om er naar te streven, dat aan de gemeente en schoolbesturen de vrijheid wordt gelaten om boventallige leerkrachten te benoemen, alsmede een voorstel van het hoofdbestuur der Sint Augustinusvereeniging er naar te streven, dat de vergoeding voor vak- onderwys berekend biyve per lesuur, waarbij dan de wettelijke bepalingen dienaangaande zouden worden gewijzigd, dat bezwaren ver bonden aan z.g. dubbelscholen komen te ver vallen. Hierna werd voorlezing gedaan van een motie, inzake de salarisverlaging, welke motie werd aangenomen op de vergadering van de commissie van overleg tusschen de St. Willebrcrdus en St. Canisius-federatie in Den Bosch, waarby dus alle R. K. georgani seerde onderwijzers vertegenwoordigd waren Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werden nog aangenomen een voor stel om de mogelijkheden van een aanslui ting bij „Herwonnen Levenskracht" te onder zoeken en een voorstel om zich gegevens te verschaffen omtrent de communistische actie, die aan verschillende scholen door middel van gedrukte of gehectografeerde blaadjes wordt gevoerd. Ten slotte werd nog aangenomen een voorstel-Schiedam, om te trachten het daarheen te leiden, dat een onderwijzer, die een leerling lichamelijk getuchtigd heeft, in het belang van dezen en zonder dat de leerling er lichamelijk nadeel van onder vindt niet meer met den strafrechter in aanmerking komt. Het bestuur is .bereid deze zaak met den Minister van Justitie te bespreken. Belgisch brood te Maastricht En de gevoSgen daarvan Het bestuur van den R.K. Bakkersgezel- lenbond te Maastricnt, heeft op een daar toe strekkend verzoek van den Regeerings- commissaris aan dezen uitgebracht een uit voerig rapport, omtrent de werkloosheid in de bakkersbedrijven, vermindering van loon en minder broodproductie, dit alles tengevolge van de roepassing van de Tarwe wet en den hieruit gevolgden invoer van Belgisch brood in de Zuideiyke grens gebieden. Uitsluitend wordt in dit rapport een beeld gegeven van den toestand op twee en veertig bakkeryen van Maastricht, waar- Hack's nieuwe huis zou met een fuif wor den ingewijd. Er waren ettelijke kennissen, en ook menschen, die ik nog nooit ontmoet had. De oude heer Blog was er ook. Dat was Hack's schoonvader, en hij had studie ge maakt van Hack's karakter en talenten, zoo dat die twee geen beste vrienden waren, ik was er ook met mijn vrouw. Het diner was wel gezellig, maar daarna, in het salon, kwam het gesprek op het nieu we huis en zijn volkomenheden, .Hebben jullie die stoppen gezien, in de friezen, overal onder de plafonds?" vro;g Hack. „Mooi. Doe nu je oogen dicht en stel Je voor, dat er dunne buisjes van die stippen den muur in loopen. Die fijne buisjes komen uit op een grootere buis in den muur. Dui- deiyk?" „Stel je dan voor, dat de pypen uit alle kamers samenloopen tot een hoofdbuis ach ter in 't huis, en dat die hoofdbuis eindigt of liever begint in een groote tank op zolder!" „Jawel..,, en?" „Dan heb je Hack's Automatisch Sprenkel- systeem!" berichtte de uitvinder. .Allemachtig!" schrok ik. „Ja! Die stippen zijn gaatjes, waar in ge val van brand massa's van mijn chemischen brandblusscher uitspuiten. Hoe ie ie?" HU ging ons voor, de trap op, naar een kaal vertrek, waar een kolossale kist stond hout, met zinken randen. Boven aan het deksel zat een griezelige massa katrollen en draden; onder aan het deksel zat een glazen bol met een wit goedje. „Eenvoudig hè?" glorieerde Hack. „In dien glazen bol zit marmergruis, en de tank is gevuld met zwak zwavelzuur. Als nu de bal in 't zuur valt, dan breekt hu in gruizels, het marmerstof verbindt zich met 't zwavel zuur, en er wordt koolzuur ontwikkeld. Je zult misschien weten, dat koolzuur ieder vuur uitbluscht, zonder iets te beschadigen." „Dus als er brand is, hol je naar boven, je steekt den bol in 't zuur, en door die gaatjes in de friezen.,.." ,Hoho!"remde Hack. „Ik hol niemendal! Er zitten in iedere kamer 'n stuk of zes pla- tina-draadjes.kijk...." Hij wees er een in den muur en hield er, by wijze van de monstratie, zijn sigaar tegen. „Als die heet worden, smelten ze, en dan valt 't deksel van de tank, met bol en al, auomatisch neer. De bol breekt, de klep in den bodem gaat auto matisch open, en in tien seconden sproeien de friezen koolzuur .Meneer Hack," kwam de huisknecht hem in de rede vallen, „mevrouw laat vragen, of u in 't salon wou komen." ,Hm ja," zei de uitvinder neerslachtig. „Ik kom direct." Men was in volle glorie aan 't dansen, toen we beneden kwamen. Mevrouw Hack kwam naar ons toe en fluisterde: „Wees nu eens wat gezellig, Herbert. Ik vind 't niets aardig, dat je wegsluipt om te rooken." „Ik rook niet." „Meneer Grip toch wel.... komen jullie nu maar binnen, ja?" Toen werd ze wegge roepen. „Grip!" zei Hack, met een vinger aan 't voorhoofd, „waar heb ik m'n sigaar gelaten? We rookten allebei „Ja. 't Laatste heb ik je je sigaar tegen zoo'n platinadraadje zien houden...." „Wat! Heb ik dat gedaan?" riep de uit vinder, verbleekend. „Als de draad smelt.... Ik moet er direct naar toe!" Hack draafde de trap op. Ik keek hem glimlachend na, en keek toen weer naar de dansers. Dat was een prettig gezicht. De mu ziek, de vroolyke kleuren der damesjapon nen, de bloemen, de diamanten.... En toentoen zag ik de fries! Instinct matig schenen myn oogen te gaan naar de leelijke stippen en niets te vroeg. Uit één der stippen ontsproot iets, dat een fyn straaltje water leek. Er volgde een tweede en een derde en nog een. Alle stippen sproeiden vloeistof op de dansers, aan alle kanten van het vertrek! Duizend gaatjes bestoomden en bevochtigden ons allen. Mannen en vrouwen schoolden samen en schreeuwden verbaasd en verschrokken. Sommigen lachten luid, anderen gilden van angst. Zij sprongen en huppelden heen en weer, vergeefs pogend, aan de zachte douche te ontsnappen. Enkelen struikelden, vielen byna en sleepten anderen mee. Toen even plotseling ais hy begonnen Was, hield de regen op. .Hahal" lachte de stem van Hack achter mij. Hy was teruggekeerd van den zolder, „t Is niets, er is geen gevaar, 't Zal je geen geer doen." ,,'t Dost wél zeer," riep juffrouw Moore. „En leelijk ook! Wat is 't? Waar komt t vandaan?" ,,'t Is alleen maar mijn sprenkelsysteem, mijn brandblusscher," zei Hack. „Die ging per ongeluk werken. Er is niets in, dat zeer kon doen. U zult 't u verbeelden „Verbeelden?" schreeuwde de oude heer Blog. ,,'t Brandt me myn handen af. 't Is zwavelzuurwil ik wedden.... alleen reukloos gemaakt „Nonsens!" zei Hack. Maar toen werd zijn gezicht peinzend. Hy hief een vochtige hand naar zijn mond, proefde, trok een leelijk ge zicht. „Een oogenblikje!" En hy rende de kamer uit. Er volgde stilte, afgebroken door uitroepen van gasten, die ontdekten, dat hun ooren cf nekken of armen prikten. Het personeel kwam van beneden aanhollen. Ook zy had den gevoeld, dat het brandbluschmiddcl brandde als vuur. Hack kwam toen terug- gedraafd; in zün armen had hü een pot, waaruit een wit poeder over het prachtige tapyt stoof. „Grip," schreeuwde hy me toe, „de bol was niet gebarsten." „O nee?" zei ik. „Neener zit geen marmer in 't is verdund zwavelzuur!" „Zwavelzuur!" kreten twaalf dames. „Ja," kreunde Hack, zijn pot op den vloer zettend. „Maar ik kan u helpen. Williara, breng een groote teil vol water. Mary, haal alle handdoeken, die in huis zyn. Vlug!" De huissiyke voorwerpen waren er in en kele minuten. „Zoo," zei Hack, den pot half leeg keerend in de teil. „Da's soda dat neutraliseert net zuur! Doop nu allemaal een handdoek in en wasch 't zuur af.... maar vlug! Straks brandt 't door je kleeren heen!" Er werd niet meer geaarzeld. Mannen cn vrouwen bestormden de teil, doopten hand doeken in en depten yverig handen en ar men en wangen, die al rood zagen en schroeiden. Toen zakte de opwinding. De dames, mat verwarde haren en japonnen, waarvan de glorie voor goed geweken was, trokken zich terug naar de bovenkamers om verdere repa raties aan te brengen. De mannen stelden zich onder geleide van William om kleeren te zoeken, waarin ze naar huis konden keeren. De uitvinder, de oude heer Blog en Ik ble ven achter in het salon. De jas van den be- minneiyken ouden heer had een groenig kleurtje aangenomen. „Wat een geluk, dat het zwavelzuur ver dund was, hè Grip?" vroeg Hack. Ik maakte, dat ik wat achteraf kwam, toen mevrouw Hack binnentrad. Zij was nu in somber zwart gekleed, en haar wangen vlam den rood van schaamte. „En?" riep ze, „Zoo schat," zei Hack, zijn krachten sta lend tot het treffen, dat nu volgen moest. „Mooie boei heb je van je nieuwe huis ge maakt,hè? Vroolijke inwüding! jy met ie idioten brandblusscher „Vrouw, mijn automatisch sprenkelsysteem is een „Je hebt den heelen avond bedorven, en de helft van onze vrienden is zoo woedend, dat ze hier nooit meer in huis komen...." bU niet zijn begrepen de bakkeryen, geves tigd in de buitengemeenten. Het aantal kilogrammen brood, dat thans minder gebakken wordt, is inderdaad ont zaglik. Met ingang van deze week werd aan acht der 31 bakkersgezellen ontslag aangzegd Nu is buiten deze reeds een zestal ont slagen. Het toch al niet hooge salaris der bezorgers, die op het zoogenaamde uitbreng tarief werken, is tengevolge van de ont stane krisis met f 2 gemiddeld per man verminderd. Gezameniyk derven zy, volgens het rapport f 62.75 loon per week. De steeds toenemende invoer van Belgisch brood, zal dit loon natuuriyk nog meer naar den lagen kant gaan c, rukken, zoo zij niet eerder ontslagen weiden. De werklooze bakkersgezellen namen thans den verkoop van Belgisch brood ln de stad hiertoe door de omstandigheden gedwongen zelf ter hand. Nu ls het reeds bekend, dat een werklooze ongeveer 150 kilo brood per dag vent. De bijdragen voor de missies uit alle landen Nederland aan de spits. Men schrijft uit Rome aan de ,Msb.": De „Osservatore Romano" meldt, dat het „Commentarium Officiale", dat de „Acta pontificalium a Propagatione Fidei et a Sancto Patro Apostolo pro Clero indigeno" over het jaar 1930—31 bevat, verschenen is. Het commentarium bestaat uit twee af zonderlijke deelen, waarin de moreele finan cieele balans van de beide groote pauseiyke werken, welke de Katholieke missies steu nen, is opgemaakt. In totaal werden in het afgeloopen jaar 63.133.297.97 lires ingezameld. De opbrengst der inzamelingen ln Enge land, België, Frankrijk, Duitschland, Hol land, Oostenryk, Zwitserland, Spanje, Polen en Venezuela, vertoont een toename, terwyi Beiren. Hongarije, Indië en Schotland sta- tionnair zijn gebleven. Een kleine vermindering der inkomsten valt te constateeren in Tsjecho-Slowakye, Ierland, Joego-Slavië, Portugal, Canada en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Byzonder gunstig in verhouding tot vroe ger is de opbrengst in Italië. Het werk van den H. Apostel Petrus heeft 22.400.347.20 lires ontvangen. Wat de giften van Holland betreft, merkt de „Osservatore Romano" het volgende op: „Nederland gaat aan de spits van de naties, welke in verhouding tot haar aantal Katho lieke inwoners het meeste bijdragen. Er is op het oogenbiik in Nederland wel geen parochie meer, waarin niet een afdee- ling der pauseiyke werken bestaat en waai de 2.500.000 katholieken van Nederland 2.489.490.37 lires opbrachten, beteekent dit bijna een lire per hoofd. Als het prach tige voorbeeld van Nederland door alle Ka tholieken gevolgd zou worden, dan zoudeu Je ernstige rimpels in het voorhoofd van den penningmeester-generaal voor de mis sies spoedig uitgewischt zyn. Verder heet het. dat uit Nederland voor het pauseiyk werk voor inlandsche priesters de meeste giften zyn ontvangen. „Edelmoe dig Nederland" noemt de „Osservatore" het land, dat meer dan drie millioen lires op bracht en daarmede de andere navies ver achter zich liet. „Een Hoüandsehe Jongen met een heldenhart", door Bernulfus. Uitgave N.V. Drukkerij De Spaarnestad, te Haarlem. De schrijver heeft met dit werk getoond, diep het gemoed van zyn jeugdigen lezers kring gepeild te hebben. Hy behandelt hierin een s'.uk geschiedenis, die de jeugd met haar neiging tot heldenvereering met gre tige graagte genieten zal. 't Lijkt een stuk vaderlandsche geschiede nis en is dit toch ook weer niet. Welke jon gen weet niet graag iets meer uit de jeugd jaren van den gevierden zeeheld, Maarten Tromp, wiens naam ook nu nog met eere genoemd wordt om de talryke diensten, die hü het vaderland, óns vaderland, heeft be wezen? Bovendien behandelt dit stukje kinderli teratuur niet alleen dien veelgeprezen hel denmoed, als het er om gaat dapper te we zen in den strijd, maar ook puren we den zedelijken móed, die eveneens tot de groot- sche trekken van dit heroïsche karakter behoort. En een vcoibeeld op dit geb'ed heeft onze jeugd die toch de hoop der toe komst is zoo intens noodig. Het boek onderscheidt zich van die der neutrale schry- vers, doordat de auteur er den Christeiyken geest in heeft laten spreken, wy voorspel len deze pennevrucht van Bernulfus een goed onthaal in onze katholieke huisgezin nen. 17 Oct. opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V: (Afdeeling Handelsinformaties) Uitgesproken, 15 October: N.V. Exploitatie Maatschappy „Neptunus", Den Haag, Laan van Meerdervoort 4. Rech ter-commissaris jhr. mr.. Th. W. C. Calkosn; curator mr. J. Nuhout van der Veen, Den Haag. H. J. Hendriks Jr., koopman, Den Haag, Paul Krugerlaan 231. Recnter-commissaris jhr. inr. H. O. Feith, curator mr. L. J. Plemp van Duiveland, Den Haag. N. V. Rotterdamsche Bouwgrondmaat- schappy „Oud-Charlcis", Den Haag, Laan v. Meerdervoort 346. Rechter-commissaris mr. J. H. van Laer, curator mr. G. H. C. Roden, hausen, Den Haag. H. Vermeulen, Den Haag, Herman Coster- straat 352, handel drijvende Schiedam, Noordvest 91-93 onder den naam Rotterdam sche Metaalindustrie. Rechter-commissaris mr. H. W. E. Klomp, curator mr. E. L. Visser, Den Haag. N. V. de Dietsche Boekhandel, Den Haag, Laan van Meerdervoort 85. Rechter-commis- saris mr. A. N. Kuhn, curator mr. M. Lod der, Den Haag. N.V. Atelier voor Kunstnijverheid „De Toorts", Den Haag, Hooigracht 7. Rechter commissaris mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh, curator mr. A C. E. M. de Groot, Den Haag. P. J. de Regt, koopman, Scheveningen, Comelis Jolstraat 57. Rechter-commissarts mr. G. H. B. v. d. Boom, curator mr. J. Mul ler, Den Haag. J. H. Kisters, winkelierster, Heerlen, Ko kerstraat 3. Rechter-commissaris mr. Gadiot, curator mr. Camps, Heerlen. N.V, Zuider Handej Maatschappy, Vaals. Rechter-commissaris mr. Gadiot. Cur. mrs. R. von Geldern en Hubert Kiynen, Maas tricht. M. Jager, bouwkundige, Nymegen, van Broeckhuysenstraat 12. Rechter-commissaris mr. H. J. Hütschler, curator mr. J. O. Broekman, Nymegen N. V. D. J. Baars Zn., graanhandel, Rhenen. Rechter-commissaris mr. H J. Hütschler, curator mr. L. H. v. Essen, Vee- nendaal. J. G. van der Haas, Arnhem, Driekonin genstraat la. Rechter-commissaris mr. H. X Hütschler, curator mr. R. Lion. Arnhem. 16 October: M. Link, koopvrouw, Chèvremont-Kerk- rade. Rechter-commissaris mr. jhr. Testa, curator mr. Onland, Heerlen. A. F. de Bie, voorheen aannemer, Bergen op Zoom. Rechter-commissaris mr. F. Til- man, curator mr. J. H. v. d. Meulen, Ber gen op Zoom, H. Reitsma, koopman In aardappelen, Leeuwarden. Rechter-commissaris mr. J. F. van Beeck Calkoen, curator M. S. v. d. Goot, beëdigd klerk ter Griffie, Leeuwarden. IJ. v. d. Meer, slager Zuid-Laren. Rechter commissaris mr. F. M. Pleyte, curator mr. H. J. Meyeringh, Assen. J. Meertens, Nieuw Dordrecht, gem. Em- men. Rechter-commissaris mr. F. M. Pleyte, curator mr. E. E. Oosterhuis, Assen. H. Clement, kooprr an, Veen. Rechter-com missaris mr. C. W. Yollgraff, curator mr. J. Ruigrok, Dussen. J. Verbeek, landbouwer, Veen. Rechter commissaris mr. C. W. Vollgraff, curator mr. J. Ruygrok, Dussen. A. Verbeek, koopman, Veen. Rechter-com missaris mr. C. W. Volgraff, curator mr. J. Ruygrok, Dussen, Am. Snep, Eindhoven, Stryp, Bleekstraat 21. Rechter-commissaris mr. Sasson, curatoT mr. E. J. de Haes, Eindhoven. W. Ottenhof, winkelier, Groningen, Meeu- wenderweg 44. Rechter-commissaris mr. J. G. A. Kattenbusch, curator mr. J. E. Mulder, Groningen. L. Meiessen, winkelier in koloniale waren, Groningen, G. v. Appelstraat 8. Rechter commissaris mr. J. G. A. Kattenbusch, cu rator mr. R. L. van Noord, Groningen. J. J. GUissen Jr., koopman, Groningen, Visscherstraat 44a. Rechter-commissaris mr. J. G. A. Kattenbusch, curator mr. H. S Siebers, Groningen. M. Appelboom, Amsterdam, O. Z. Voor burgwal 270. Rechter-commissaris mr. J. J. ter Maten, curator mr. J. F. i. m. Tielens, Amsterdam, Vondelstraat 102. J. M. v. d. Weg, Amsterdam, Hoofdweg 309II. Rechter-commissaris mr. J. J. ter Ma ten. Cur. mr. P. de Jong, Amsterdam, Hee rengracht 397. M. H. Werker, loodgieter en electrlclën, Amsterdam, F. Scholtenstraat 70hs. Rechter, commissaris mr. J. J ter Maten, curator mr. A J. W. van Royen. Amsterdam, Nic. Wit- senstraat 19, Opgeheven wegens gebrek aan actief. 15 October: A Huls, Silvolde. In de week van 12 tot 17 October 1931 zyn in Nederland uitgesproken 77 faillissemen ten. KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur 187. Er waren byna geen boomen in *t land. Daarom zond de Koning Harlekijn met een zak vol goud naar den toovenaar om diens raad in te winnen. „Ik zal je een tooverbal verkoopen," beloofde de toovenaar, „waarin tooverzaad zit. Waar dit zaad gestrooid wordt, ryzen de boomen als paddestoelen uit den grond." 188. Maar de toovenaar wilde den bal en den zak vol goud behouden. Hij ver anderde zich daarom in een leeuw en ontmoette Harlekyn op z'n weg naar hufs. Maar de pientere Harlekyn verloor z'n tegenwoordigheid van geest niet. IUHH 189. Hij wierp den bal naar den leeuw z'n kop en op hetzelfde oogenbiik rees een aantal hooge boomen uit den grond op, waartusschen de leeuw gevangenzat. „Biyf daar maar rustig zitten," lachte Harlekijn: „ik ga naar je hol om den zak vol goud te halen en geef hem ar.n den Koning terug." miuniuHiumunnMuuiiMUMM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10