f 750, f50. Van Gaston's f 3000, f250. f125. f40. HET WERELDRAADSEL I Gedurendede Lichtweek Tentoonstelling 1 DINSDAG 20 OCTOBER 1931 Benoemingen Het mijnongeval te Herne Samenwerking tusschen Omroepvereenigingen Het Provinciehuis te Haarlem Het conflict in het Verre Oosten Conflict in de Amster damsche haven Aanslag op een boekhouder Speciale BUREAUXNA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17903 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE OORZAKEN DER WERELDKRISIS VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT WONINGINRICHTING N.V. HOUTPLEIN 19 Haarlem, Telef. 11159 Telefoon No. 13866 (drie Hjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné*s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen r Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oojb bij verlies van een duim of wijsvingei bi) een breuk van been of arm iii verlies van *n anderen vinger Tot nu toe hebben wij ons bij onze aan „het wereldraadsel" gewijde be schouwingen vrijwel beperkt tot het constateeren van krisis-verschijnselen en krisis-feiten. Wij hebben met grafieken, statistie ken en cijfers aangetoond, hoe de krisis zich openbaarde in den landbouw en in de grondstoffenproductie, hoe hier enorme voorraden zich opstapelden en hoe de prijzen ongelooflijk diep daal den; hoe in de industrie de productie werd ingekrompen, wat een ontstellende werkloosheid veroorzaakte; we heb ben nagegaan, hoe de krisis den wereld handel in de war stuurde en een fatalen terugslag had op de geldmarkt en het openbare ook het politieke leven. Onwillekeurig hebben wij bij het con stateeren van deze verschijnselen en feiten hier en daar iets van de oorzaken der wereldkrisis aangeroerd; de vraag echter, hoe en waardoor de krisis ontstond bleef daarbij onbeantwoord. Thans willen wij beproeven dit pro bleem ietwat nader te belichten, zonder nochtans de pretentie te durven koeste ren het juiste en (nog minder) het allen bevredigende antwoord te kunnen ge ven. Wij hebben reeds den nadruk er op ge legd, hoezeer de menschelijke geest te kort schiet, wanneer hij het wereldraad sel in zijn vele diepten tracht te door gronden: het is den mensch niet moge lijk, alle factoren, die direct en indirect de krisis te voorschijn riepen, te onder kennen en naar de hoegrootheid van hun invloed te waardeeren: we heb ben hier te doen met een ontzettend ingewikkeld complex van oorzaken, die alle weer in elkaar grijpen, elkander bevorderen of elkander geheel of ge deeltelijk weer opheffen. Wie zal dat alles in deelen en onder- deelen afmeten met de juiste maat en naar het in het krisisverloop werkelijk gesorteerd effect? Geen mensch! Maar al kunnen wij het doel dus eigenlijk niet en nooit ten volle berei ken, toch mogen wij in de beschei denheid, welke ons tegenover een zoo machtig probleem past, wel beproeven, de krisis-oorzaken, die zich aan ons op dringen, wat meer van nabij te bekijken, en haar te plaatsen zooveel mogelijk in onderling verband. Vooraf zij echter in 't kort de vraag beantwoord: Wat is eigenlijk een ekonomische kri sis? Een ekonomische krisis is de toestand, waarin het evenwicht in productie en verbruik ernstig verstoord is. Het ideale evenwicht zou hierin be staan, dat er van alle mogelijke pro ducten precies zooveel vervaardigd werd, dat een ieder uit de inkomsten voor zijn praestaties in het voortbrengingsproces ten volle en natuurlijk liefst zoo ruim mogelijk zijn levensbehoeften zou kunnen bevredigen. Dit ideaal wordt natuurlijk nooit be reikt; men kan nooit te voren af- mikken, hoe groot de behoeften zullen blijken, men kan niet eens bevroeden, wat de massa als haar behoeften zal believen te beschouwen en nog minder dus: in welke mate. Bovendien is het voortbrengingspro ces nooit in rust; men kan niet op "n bepaald moment zeggen: ziezoo! nu gaan we eens eventjes de productie regelen, want alvorens men de punt van het potlood op hetpapier heeft gezet, is diezelfde productie in aard en in effec tief (voorraden) alweer veranderd: het zaad ontkiemt in den bodem, en nooit valt te berekenen, hoe gunstig (of on gunstig) moeder aarde ons zal believen te bedeelen; grondstoffen worden aan de ingewanden der aarde ontworsteld, in millioenen fabrieken zijn vele millioe- nen producten of onderdeden daarvan in een zeker stadium van gereedkoming, wordt hier gerust, ginds wordt gearbeid; en als wilden zij de ekonomische ruste loosheid nog vergrooten, zoo bewegen zich vrachtschepen en goederentreinen in alle richtingen over de wereld om grondstoffen, landbouw- en industrie producten te verplaatsen. In normale omstandigheden behoeft deze rusteloosheid in het productie- en distributieproces echter tot geen strub beling aanleiding te geven. Alleen wanneer de verstoring van het evenwicht in productie en verbruik ernstig is, wanneer het verschil tusschen aanbod en vraag te groot is, zoodat er geen „overeenstemming" te bereiken valt, dam heerscht er: krisis. En waar de menschen bij het inten sieve wereldverkeer, dat vrijwel geen gebied onaangeraakt laat, eigenlijk één groot wereld-gezin vormen, daar moet een krisis, als hierboven bedoeld, on vermijdelijk tot een wereldkrisis worden. We weten dus nu, wat een krisis, wat een wereldkrisis eigenlijk is. Maar hoe ontstaat nu zoo'n krisis? of liever: hoe is de huidige krisis ont staan? Wij weten niet, hoever wij terug moe ten grijpen, als wij de oorzaken der krisis willen opsporen: wanneer en waarin en waar heeft het eerste krisis-symptoompje zich geopenbaard? Als een lawine is de krisis over de menschheid neergekomen, maar waar en wanneer is het eerste krisis-stofje, het eerste krisis-korreltje los geraakt? Hoe interessant deze vraag ook moge zijn, het heeft geen zin, ons hierin lang te verdiepen, aangezien we het antwoord op deze vraag ten slotte toch moeten schuldig blijven, en liever zullen wij onze aandacht schenken aan de krisis- oorzaken, welke uit feiten en verschijn selen geconstrueerd kunnen worden en dus een meer reëele basis voor bespre king bieden. Het wil ons voorkomen, dat de hui dige krisis in zekeren zin reeds tijdens den oorlog begonnen is, dat toén deze krisis althans reeds werd voorbereid. Op de oorlogs-vernietigingsactie moest een reactie van productie volgen. De oorlog schiep een heel andere mentaliteit; de oorlog veroorzaakte een „Umwertung" van alle waarden; een (méér dan voorheen) lichtzinnige win zucht kon niet uitblijven: dit was de mammonistische geest, welken de Bis schop van Haarlem in een redevoering onlangs nog aanduidde als de groote fout in het op zichzelf niet te veroor- deelen kapitalistische productiestelsel, de mammonistische geest, welke in en door den oorlog aan heillooze kracht gewonnen had; daarnaast deed zich ten gevolge van den oorlog het feit voor, dat een groot deel der Europeanen de overwonnenen door hardvochtige vredesverdragen praktisch tot slavernij gedoemd werd ten bate van de overwin naars, althans tot herstel van de (door beide partijen) aangerichte verwoestin gen, de laatsten moesten dus trach ten, geld te verdienen om zich uit die slavernij los te koopen. En nu zagen beide groepen, de win- zuchtigen zoowel als de schuldenaars, een prachtig middel vóór zich om het gestelde doel te bereiken: er moest geproduceerd worden! Opvoering der productie de wereld kwam toch zooveel te kort en de massa stelde haar eischen toch immers steeds hooger opvoering der productie zou den winzuchtigen den begeerden buit en den schuldenaars den losprijs in han den spelen, en de speculanten gaven tegen hooge rente maar wat graag cre- dieten om de overwonnenen te helpen aan een industrie, waarin steeds meer geld verdiend zou kunnen worden. Ten bate van de geldschieters. Totdat de krach kwam.... Totdat in November 1929 de als een onfeilbare barometer reageerende New- Yorksche beurs bemerkte, dat het fout ging met de speculatie, dat er overpro ductie dreigde en reeds te constateeren was, overproductie, de ergste vijan din van de hooge prijzen, welke de spe culatiewinst moesten opleveren De overproductie had des te fataler gevolgen, nu de internationale politieke schulden, vooral de herstelbetalingen, alsook de in vele bedrijven ingevoerde, al te sterke rationalisatie (via werkloos heid) de koopkracht van een groot deel der wereld in ontstellende mate hadden doen slinken. Aan den eenen kant: te groote pro ductie. Aan den anderen kant: te weinig koopkracht. Dat moést fout loopen. En het liep fout! De New-Yoiksche beurs kraakte en alle wereld-beurzen kraakten mee. Z. H. E. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te 's Gravenhage (H. Li- duina) den Weleerw. Heer P. Wijtenburg. Tot Rector van 't St. Joseph-paviljoen te Gouda den Weleerw. Heer W. G. v. d. Voort. 3 gewonden overleden De mijngasontploffing op de mijn Mont- Cenis heeft nog 3 slachtoffers geëischt, zoo dat het aantal dooden is gestegen tot 12. In den afgeloopen nacht overleden n.l. 3 van de in totaal 22 gewonden. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp is nog niet ge ëindigd. De A. V. R. O. wil niet In de „Radiobode", orgaan van de A.V. R.O., wordt deze week betoogd, dat het volstrekt vruchteloos is te hopen, dat er tusschen de omroepvereenigingen samen werking zal komen op de basis van het uit dwingelandij voortgesproten zendtijdbesluit van 15 Mei. De „Gld." voegt hieraan het volgende toe: 't Is goed. dat we hier weer eens uit den eigen mond van het orgaan van de'A:V.U.O. hooien, dat op de zoo zeer gewenschte sa menwerking niet behoeft te worden ge hoopt. De andere omroep-vereenigingen hebben meermalen de wenschelijkheid van samen werking bepleit. Het orgaan van de A.V.R.O. zegt: het is vruchteloos er op te hopen. M. a. w. wij doen niet mee. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Aan de A.V.R.O. alleen en aan geeh an dere vereeniging blijft 't dan te wijten, dat samenwerking uitblijft. Verfraaiing van Statenzaal en antichambres Reeds meer dan een jaar geleden is de Provinciale Griffie gehuisvest in het Pavil joen „Welgelegen" aan de Dreef te Haarlem. Het was een heele verbetering, omdat het verblijf in 't leelijke gele gebouw in de Jans straat nu niet bslist in overeenstemming was met de waardigheid van de provincie, waar in de hoofdstad des lands gelegen is. Met kunst en vliegwerk werd de Statenzaal ver leden jaar gereed gemaakt voor de najaars zitting en er kon dan ook geenszins van uiterste comfort gesproken worden. Men her- innere zich de tragedie der accoustiek, die chambres waren niet gereed, de wachtkamers nog steeds opslagplaatsen voor verfpotten en stukken hemt. Het heeft lang geduurd, maar nu zal het provinciehuis binnenkort compleet zijn. De leden van de Provinciale Staten werden hedenmorgen verrast door de verschillende verfraaiingen, die in Statenzaal en anti chambres zijn aangebracht. In de Statenzaal zijn negen kostbare go belins tegen de witte muren gehangen. Deze kunstwerken voldoen buitengewoon in dit milieu. Ze zijn kleurig, rood en groen domi- neeren in de teekeningen, waardoor een ge heel verkregen wordt met gordijnen en be kleeding der stoelen en tafeltjes. Het groot ste gobelin, dat van Amstrdam, hangt ach ter de tafel van den Commissaris der Ko ningin en de leden van Gedeputeerde Staten. Rondom het Amsterdamsche wapen zijn fraaie figuren gegroepeerd, allen ornamen taal volgens opdracht. De heer Arondeus, ontwerper der gobelins heeft eerst een figu- raal motief ontworpen, doch dit kon niet de sympathie van het hooge college hebben. Onder het gobelin is 't volgende geweven: Door de gemeenten Amsterdam, Alkmaar, Bussum, Haarlemmermeer, Hilversum, Den Helder, Velsen, Hoorn en Zaandam werden in het jaar 1930 de wandtapijten in deze zaal, welke geweven zijn door J. F. Semey naar de ontwerpen van Willem Arondeus, aan de Staten van de Provincie Noord-Holland aan geboden. Men moet de waarde van deze wandtapij ten, die nog niet eens geheel de witte muren bedekken, niet onderschatten. De weefkosten bedragen vier honderd gulden per M2, zoo dat alleen in de Statenzaal voor 32.000 aan den wand is gehangen. In het atelier van den heer Semey is gedurende een jaar door twaalf meisjes dag in dag uit aan het weven gewerkt en nog heeft men ten slotte extra hulp moeten nemen! In de antichambre en in de koffiekamer zijn respectievelijk twee en vier gobelins op gehangen. Deze zijn van een geheel ander soort, gedekter, lichter van kleur gehouden en beeldrijker, omdat ze door steden-combi naties zijn aangeboden De twee wandtapijten in de antichambre zijn van Stad en Lande van Gooiland en van 't Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. In de koffiekamer ziet men de geschenken van enkele Zeebad plaatsen, van eenig'e Zaangemeenten, behalve Zaandam, van de Streek en van een aantal Gooische gemeenten. Voorwaar kostelijke geschenken, die het Provinciehuis meer bezienswaardig gemaakt hebben en rijker van inhoud. De zes laatst genoemde gobelins zijn ontworpen door Chr. de Moor en uitgevoerd in de Weefschool van Mevrouw LamanTrip te -s^Gravenhage. Er is nog meer nieuws in het Provinciaal Paleis! De wachtkamer, grenzende aan de Statenzaal is gereed. Rondom is 'n eikenhou ten betimmering, terwijl 't goudleer-behang van de gemeente Haarlem is ingelijst. Het geheel is nu wat vriendelijker gemaakt door schilderijen en anderszins. Aan den muur, recht tegenover de tafel van Gedeputeerden, is in de Statenzaal de klok opgehangen, aangeboden door de Pro vinciale Bedrijven. De mozaïeke wfjzerpaat is kunstig bevestigd in een rijk geornamen teerd koperen blok. Een prachtig en kost baar geschenk, daarnaast uiterst doeltref fend. In de ronde kamer, waar de Gedeputeerde Staten vergaderen, is ten slotte de reusach tige lamp, aangeboden door de gemeente Blcemendaal, opgehangen. Er ontbreekt nu nog zeer weinig aan het Provinciehuis, zoodat een officieele opening niet veraf kan zijn. Het ligt in de bedoeling van het Provin ciaal bestuur binnenkort een avond-receptie In het Gouvernementsgebouw te geven. ddrandweerdemonstratie Een opname van de door schijnwerpers beschenen brandweerdemonstratie, welke gisteravond In het Spaame bij den Kondenhorn door de Haarlemsche brandweer gegeven werd. Japan trekt zijn troepen terug Geen bezwaren tegen Amerika's deelneming aan de besprekingen Volgens uit Tokio ontvangen berichten, heeft Maandag een zitting van het Japan- sche kabinet plaats gehad, waarin werd be sloten dat Japan onder geen omstandigheden uit den Volkenbond zal treden. Evenwel is het kabinet van meening, dat het voorstel van den Volkenbondsraad, de Japansche troepen binnen drie weken uit echter ttamT&'STte geëindlgdT De anti; -Mandsjoerije terug te trekken, onaanneme- mlr te Iz-oVGnof Ie itooIoöt o-H in no lyk is. Het kabinet is veeleer geneigd in de plaats van de thans gevolgde procedure on middellijke onderhandelingen te doen plaats hebben tusschen Japan en China, in aan wezigheid van neutrale waarnemers. De Japansche gezant te New-York, De- buchi, heeft Maandag een bezoek gebracht bij staatssecretaris Stimson. Hij verklaarde dezen, dat Tokio alle bezwaren tegen deel neming der V. S. aan de onderhandelingen te Genève laat vallen. Hierbij legde de ge zant er den nadruk op, dat Japan nog steeds den door den Volkenbond inzake de uit- noodiging van Gilbert ingeslagen weg af keurt. Verder verzekerde Debuchl, dat het terug trekken der Japansche troepen uit Mands joerije reeds aangevangen is. De meening te Genève. Algemeen is men te Genève van oordeel, dat Japan de laatste dagen in Mandsjoerije zekere operaties heeft voorbereid en ten deele reeds ondernomen tot herstel van den toe stand, zooals deze was voor het militair in grijpen. De rol van den Amerikaanschen vertegen woordiger bij de Geneefsche beraadslagingen beperkte zich tot dusverre tot het volgen der besprekingen. Naar verluidt, heeft de Japansche verte genwoordiger in zijn onderhandelingen met Briand dezen een soort spoedprogram in vijf punten voor de bijlegging van het conflict voorgelegd. Dit zou o.a. de volgende punten bevatten: Erkenning door China van de bestaande verdragen en rechten van Japan in Mand sjoerije. Stopzetting der anti-Japansche propagan da in China en Mandsjoerije, alsook van den economischen boycot. Bescherming van leven en goederen der Japansche inwoners. Onderhandelingen, na de ontruiming, over de tusschen Japan en China hangende kwes ties. De meening: van Japan. Een Reuter-telegram uit Tokio meldt nog: In officieele kringen is men van meening dat wel beschouwd een breuk met den Vol- kenbohd waarschijnlijk niet noodig zal zijn en een openhartige en vriendschappelijke bespreking met Washington zal lelden tot een gunstige wending in de stemming hier en de aanvankelijke vrees grootendeels zal wegnemen, dat de Vereenigde Staten door zich bij den Volkenbond aan te sluiten de bedoeling hadden pressie op Japan uit te oefenen. In officieele kringen koestert men de hoop, dat de Volkenbond begint in te zien, dat elke poging tot dwang niet het gewenschte resultaat zou hebben. Bepaalde waarnemers van den toestand hier geven te verstaan dat de houding van Japan, oogenschijnlijk onverzoenbaar met de voor stellen van den Volkenbond, een manoeuvre was om tijd te winnen, omdat Japan ge loofde dat de Volkenbond tenslotte de ziens wijze der Japanners zou begrijpen en zou inzien dat China eenvoudig trachtte den Volkenbond te drijven tot een niet-nood- zakelijke actie. Japan is volgens sommige waarnemers eveneens van meening dat de regeering te Nanking heen en weer slingert en dat de regeering die haar weldra opvolgt vertegen woordigers van Kanton zal bevatten, die meer bereid zijn te erkennen dat Japan waarachtige grieven heeft wat Mandsjoerije betreft, en dientengevolge meer geneigd zouden zijn rechtstreeksche onderhandelin gen te beginnen tot het verkrijgen van een stevige regeling van zaken. Japan is van meening dat onderhandelingen en het te rugtrekken van de troepen twee geheel ver schillende kwesties zijn, en ontkent, dat men bij voorbaat zou mogen veronderstellen dat Japan ten onrechte bepaalde punten bui ten de spoorwegzone bezette. Loonsverlaging bij de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. Reeds geruimen tijd dreigde in de Am sterdamsche haven een conflict in verband met de aankondiging door de reeders van een in te voeren loonsverlaging. Tot dus ver was de loonsverlaging echter niet door gevoerd. Gistermorgen evenwel is bij de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij een conflict uitge broken. Voor het civiel personeel werd gis termorgen by de monstering een loonsver laging ingevoerd van 5 pet. van de gages boven 100 per maand en 3 pet. voor de lagere gages. Op deze voorwaarden weigerde het civiel personeel te monsteren en een gedeelte der stokers en matrozen van de schepen der Maatschappij heeft zich solidair verklaard. Tengevolge van dit conflict kan een aantal schepen dezer Maatschappy niet worden bemand en derhalve niet vertrekken. Van de zyde van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt medegedeeld, dat het conflict vooral is ontstaan, doordat de loonsverlaging zal worden ingevoerd zonder overleg met de organisatie. Het conflict opgeheven. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft gistermiddag in het Scheepvaarthuls een conferentie gehou den over dit conflict met den heer Valstar, die optrad namens de Directie van de K. N. S. M. Omtrent het resultaat van deze conferen tie vernemen wij van eerstgenoemde zyde, dat de directie der K. N. S. M. de mede- deeling heeft ingetrokken, dat de loonsver laging voor het civiele personeel zou plaats vinden In den vorm als is vermeld. De be doeling was n.l. niet geweest de gages van het civiele personeel in het algemeen te ver minderen, doch alleen die gages, welke in den loop der tyden gestegen waren boven de contractueele, destyds geldende normen, gages dus, waarboven nog een bedrag werd uitgekeerd, dat als een vorm van premie was te beschouwen. Naar aanleiding van deze uiteenzetting besloot het bestuur van den Centralen Bond het conflict geen verderen voortgang te doen vinden. Van genoemde zijde deelde men ons in dit verband mede, dat het civiele perso neel der Maatschappy, dat in staking was gegaan, heden op de oude voorwaarden zou monsteren. Ook voor de matrozen en stokers, die zich solidair verklaard hadden is er geen aanleiding meer tot voortzetting van het conflict, dat dus als opgeheven kan worden beschouwd. In de verwachting van goeden buit Gisteravond is de heer H. de Walle, boek houder van M. Kreuzen's Kolenhandel te Meppel, halverwege tusschen Meppel en Zwartsluis aangevallen door twee personen, die achter een boom vandaan sprongen en hem plotseling een stok ln het wiel van zyn fiets staken, waardoor hy van zyn rywiel tuimelde. De aanvallers sloegen hem bewus teloos en inspecteerden zijn zakken, daar zy van meening' waren, dat hij veel geld by zich had. De heer de Walle had dit echter te Zwartsluis op de postrekening van zUn pa troon gegireerd, zy lieten hem aan den kant van den weg liggen, waar personeel van een vrachtauto der firma Zwikker hem later vond. Deze namen den heer Walle mee naar het politiebureau te Meppel. Onderweg kwam hy weer tot bewustzijn. Hy verklaarde aan de politie, dat hy één van de mannen had herkend als de persoon, die hem 's middags om vuur had gevraagd. Rijks- en gemeentepolitie zün een uitgebreid onderzoek begonnen. In alle omliggende plaatsen Is de politie gewaarschuwd. Per auto wordt in alle richtingen naar de da-ders gezocht. Verfraaiingen in het Provinciehuis te Haarlem. (blz. 1, 1ste blad) De „Graf Zeppelin" in Brazilië aange komen. (blz. 1, 1ste blad) De Japansche troepen worden uit Mand sjoerije terug getrokken. (blz. 1. 1ste blad) Japan geeft zijn bezwaren tegen deelne ming van Amerika aan de besprekingen te Genève inzake het China—Japanconflict op. (blz. 1, 1ste blad) Bij Meppel is een boekhouder door onbe kende mannen overvallen en bewusteloos geslagen. (blz. 1, 1ste blad) Staking bij de K. N. S. M. te Amsterdam doch inmiddels weer opgeheven. (blz. 1, 1ste blad) Getuigenissen over Edison's Godsgeloof. (blz. 1, 2de mad) Deurwaarder te Amsterdam bij een uitzet ting bedreigd. Steenen en revolverschoten. (blz. 1, 2de Diad) De verduistering bü den Pensioenraad; waarschynlijk meer dan 20.000 verdwenen. (blz. 1, 2de oiad) Rede van den Duitschen minister Groener. (blz. 1, 3de blad) De begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw over 1931. (blz. 2, 3de blad) f Barometerstand 9 uur vjn.: 7.63, achteruit. LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om: 5.23. Hoogste barometerstand 779.3 te Isafjörd. Laagste barometerstand 732.8 te Stock holm. Verwachting: Matige tot krachtigen, later afnemende Nocrd-Westeiyke tot Noordeiy- ken wind, meest zwaar bewolkt, regen- of sneeuwbuien, kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind heden om 9.25 uur aan de posten van Hoek-van-Holland tot Nieuwersluïs: „Weest op uw hoede!" van 50 compleet ge meubileerde en gestof feerde modelkamers bij Entrée zonder kosten of eenige verplichting. De „Graf Zeppelin" In Brazilië aangekomen De „Graf Zeppelin" heeft volgens een mededeeling van de Hamburg—Amerika- Lyn gisteren om 20 uur 15 het eiland Fer nando Noronha by de Braziliaansche kust gepasseerd. Boven Pernambuco Blijkens mededeeling van de Hamburg Amerikalijn is het luchtschip „Graf Zep pelin" om 0.30 hedenmorgen boven de haven van Pernambuco aangekomen. Verduistering en oplichting Gevangenhouding van advocaat gelast De eerste kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft de gevangenhouding gelast van mr. S., advocaat en procureur te Am sterdam, die gearresteerd was in verband met gepleegde verduistering en oplichting, waarvan een te Limmen woonachtige vrouw het slachtoffer is geworden. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1